לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-10-2012, 13:08
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
T-34 באתר ההנצחה של חטיבה 7

שלום רב,

לפני מספר ימים הייתי באתר ההנצחה של חטיבה 7 בצומת קצרין רמה"ג ומיד עלו לי לראש שתי שאלות-

1) למה נבחר המקום הנ"ל כאתר הנצחה לחטיבה? למיטב זכרוני החטיבה מעולם לא לחמה שם (בששת הימים הייתה בסיני וביו"כ הייתה בצפון הרמה ו-188 הייתה בגזרה)

2) באתר ההנצחה, ליד סופר שרמן וצנטוריון מוצג גם T-34 צבוע בצבעים צה"ליים.
למיטב זכרוני T-34 מעולם לא שימש את צה"ל, גם לא בתור טנק שלל. M-51 גם כבר לא היו בחטיבה, אבל לפחות עדיין היו בשימוש צה"לי.

זה אולי קטנוני קצת אבל צורם לי בלב ומרגיש קצת חוסר כבוד שטנק אויב עומד, צבוע כצה"לי בשורה עם טנקים צה"ליים (ישנו T נוסף באתר, 54/55 אאז"נ, שנמצא בצד, לא צבוע ומושמד ככה"נ) באתר שאמור לשמש להנצחה.

לתשובות/תיקונים אודה.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-10-2012, 16:13
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי יגאלמד שמתחילה ב "תשובה חלקית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יגאלמד
2. השרמן לדגמיו השונים היה הטנק העיקרי של חט' 7 תקופה ארוכה, ועל השוט לא צריך להרחיב את הדיבור... כמובן היו גם טנקים נוספים לאורך השנים . לגבי ה-T34 אני יכול להצטרף לתמיהתך ולרגשותיך.

אם זה לא היה ברור- אני לא מלין בקצת על הנוכחות של השוט. הנוכחות של השרמן תמוהה היות והאנדרטה משויכת ליו"כ (אני מניח) ואז הוא לא נלחם בשורות החטיבה, אבל מקובלת היות והוא כן היה צה"לי (גם בעבר וגם במהלך התקופה), ציינתי זאת רק כדי להדגיש שהתחושה שלי היא שפשוט לקחו כמה טנקים רנדומלים שהיו זמינים, צבעו אותם והניחו אותם שם...

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 10-10-2012, 16:36
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
שאלה לא קשורה עבור השריונרים הותיקים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "T-34 באתר ההנצחה של חטיבה 7"

היות ועלה נושא השרמן:
מקובל לציין שבמלחמת ששת הימים ויום כיפור עמדו השרמנים העתיקים מול טנקים מודרנים של צבאות ערב ויכלו להם. אני תוהה עד כמה התיאור הזה מדויק ועד כמה מדובר בסוג של מיתוס.ולמה כוונתי?
ה"סופר שרמן" עבר שידרוגים משמעותיים ולא היה אותו טנק שלחם במלחמת העולם השניה (וכבר אז היה נחות יחסית למקביליו המתקדמים מתוצרת גרמניה או בריה"מ). למעשה, נידמה לי שהתותח שהותקן בו היה בעל עוצמה גדולה יותר מהתותח שהיה לפאטונים הירדנים שהוצבו מולו בשומרון בששת הימים או לטנקי הטי 54/55 שעמדו מולו במלחמת יום כיפור. אני מניח שהתותח לא היה השידרוג היחיד (אולי גם הייתה הסבת המנוע לדיזל?-לא זוכר כרגע). היות וכך, עד כמה היה באמת דגם השרמן המתקדם נחות מאותם טנקי אויב?
ואגב, נידמה שלפני מלחמת לבנון ובמהלכה צה"ל עדיין סיפק שרמנים ללבנון והם שימשו אותם מול המחבלים. מעיד משהו על איכותו הבסיסית של הכלי.
ישן 10-10-2012, 17:29
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "T-34 באתר ההנצחה של חטיבה 7"

אני לא יודע היכן הT34 עומד היום.
בעבר הוא עמד בחלק הצפון מזרחי של האתר, צמוד לקיר המבנה, בצל ודי מוסתר וצבוע בסכמת צהוב חרדל - ירוק כהה דומה לסכימה ה"סורית" שבה נצבעו הטנקים בתצוגת התוד"א שבנפח וקצת פחות דומה לאלו שבתצוגה בגלילות.
בעבר = טקס חנוכת האנדרטה (ב96, אם אני לא טועה) וגם לפני כ8-7 שנים.
אני מנסה לדלות מזכרוני המאד לא חזק לימים שסביב הטקס הזה. ואם אני זוכר, אז בטקס פתיחת האנדרטה עוד לא היו שם טנקי שוט או שרמן.
שלושה טנקים של פלוגה ח' ביצעו מסלול צוות (חץ 6 שנורה בלחיץ חלול עף לאניעם), חזרו אל הבמה וטיפסו עליה משלושה כיוונים תוך שהם דורסים את יציקת הבטון המפוארת.
התותחנים שמו "על" על הנשיא עזר וייצמן ומר תד אריסון (לוחם החטיבה בתש"ח) שישבו במרכז האמפי הקטן והרימו מתג ייצוב, והנהגים נתנו את הפיווט הכי קטן שהם מסוגלים לעשות.
עייזר נאם אח"כ והתפעם מהיכולת של התותחן להחזיק את הבקרים עם הלוע של התותח בתוך העין שלו, בזמן שהטנק מסתובב.
המח"ט (דני ביטון?) הודה למר אריסון על תרומת יציקות הבטון שאפשרו את הקמת האתר.

אני די בטוח שבאותו יום לא היו שם שוטים.
רק מאוחר יותר ראיתי במקום שני טנקי שוט שהגיעו לאתר מיחידת מילואים שהתפרקה.
בתחילה הם נפרקו ממוביל והושארו מוזנחים בסובה של קצביה או אחמדיה (עם עוד טנקים שהפכו למטרות). בהמשך הם נזרקו באתר החטיבה.
אני שמח לשמוע שאחרי הרבה שנים מישהו צבע אותם והציב במקום ראוי.

לגבי הצביעה הצה"לית של הT34, אני יכול לנחש שכשצבעו את הטנקים האחרים צבעו גם אותו.
עדיף כך. שלא יחליד.
מי שמטילים עליו את עבודת הצביעה לא מאד מתוחכם.
אין צבעים אחרים אחרים ברספ"יה, רק צבע קקה.
האתר אינו מוזאון לימודי במיוחד...
גם באתר חטיבת הראל עשו את אותו דבר (וחמור יותר)
ויש עוד כמה תירוצים

ישן 10-10-2012, 19:10
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אני לא יודע היכן הT34 עומד..."

מצרף תמונות על מנת להבהיר:
הT-34:
הT34 ליד השוט כדי להסביר את מיקומו, מימין לשוט נמצא הסופר שרמן, כאמור, בשורה אחת:
הסופר שרמן: (אגב, M-50 או M-51?) מאחוריי נמצא השוט ומאחוריו הT-34, הפנים (שלי) לכיוון הכניסה לאתר- צפונה:
השוט הנוסף שנמצא מצידו השני של אתר ההנצחה לכיוון מערב:
לצערי לא צילמתי את הT הנוסף (כאמור, לא צבוע, כביכול מושמד) שנמצא מאחורי השורה של הטנקים, לכיוון מז'-דר'-מז' (בתמונה הראשונה בתחתית המבנה ומשמאלו).

אראל סג"ל

ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 10-10-2012 בשעה 19:12.
ישן 10-10-2012, 22:20
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...

לגבי השוטים, למיטב זיכרוני הם הגיעו מיחידה שנסגרה.
את הטנקים הללו עוד אפשר לראות מתאמנים בסרט "כיפור" שאחריו הם פוזרו לאנדרטאות ושטחי אש.

במקרה הצלחתי לשחזר תמונה מחזרות לטקס אחר באנדרטת החטיבה שגם בו העמידו את הטנקים באותו סידור על הבמה:
חדי העין יוכלו להבחין שכל הטנקים הם 3א של פלוגה ו'
(ושהתמונה בכלל מזוייפת)
3א אכן ביצע את החזרות, אבל בטקס עצמו הפלוגה הוקפצה ללבנון והטקס עבר לשטח אחר.
המ"מ הקודם של מחלקה 3 של פל' ו (שאז כבר היה סמ"פ של צמ"פ 77, כלומר פל' ז') קיבל אחריות על ביצוע ההדגמות ותרגיל האש במסגרת הטקס.
אה, למקרה שלא אמרתי, הטקס היה חגיגת סיום צמ"פים. עם ההורים.

הצמ"פניקים הנרגשים עמדו בשלשות, מחכים לקבל את הצפרגול.
ההורים הגאים זקפו אוזניים בניסיון להתגבר על רעשי הרקע ולהבין את פקודות הצוות שניתנו בקשר פנים שהושמע ברמקולים.
כולם מתחו את הצוואר, פערו עיניים והשתדלו לצלם או להביט מבעד למשקפת על הטנקים היורים ומפספסים את החביות והבלונים הירוקים והאדומים שהמשיכו לרקוד ברוח בעליזות.
לפתע, נראה באזור היעד של מטרות הכבדה ג'יפ חמישייה מקפץ.
הקצין המוכשר, סגן מפקד הפלוגה, האיש הראוי שכל אמא בקהל ידעה כי בידיו היא הפקידה את בנה, לקח שני חיילים והלך "לחמם את המטרות".

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:55

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר