לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-05-2007, 10:32
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "שישה ימים לנצח - הולכים על האופציה הגרעינית. כתבה ב'הארץ' מאת אבנר כהן."

תודה שביט.

רפרפתי לעמוק כפי שאני נוהג לומר לעיתים ומשהו אחד קצת מטריד בדברים. מצד אחד כהן מציג לפרטי פרטים את מהלך העניינים ובעיקר את ההתלבטויות של אשכול. מצד שני הוא כותב את המשפט הבא:

"עד היום האירוע הדרמטי הזה, אם נכונים הפרסומים אודותיו, לא נכלל בהיסטוריה הרשמית של מלחמת ששת הימים. עד היום מדינת ישראל לא הביעה פומבית את תודתה לדוסטרובסקי, למרדור, ליוסף טוליפמן (מנהל הקריה המדעית הגרעינית באותה תקופה) ולאנשיהם. חיל האוויר השמיד בתוך שלוש שעות את מרבית חילות האוויר של מדינות ערב, והשאר ידוע. אותה עשייה דרמטית ערב המלחמה היתה כלא היתה בזיכרון הלאומי. היא היתה ונותרה בגדר טאבו."

מהיא בדיוק אותה עשיה דרמטית לדברי כהן? הוא מזכיר בפסקה שלפני כן "התקן גרעיני שאולתר בשלהי מאי 1967" אבל לא מוסיף עוד (אני מודה שלא קראתי אף אחד מספריו ואינני יודע כמה מפורט בהם על אותו התקן אבל כאן לפחות דבריו סתומים לחלוטין). אני מניח שמדובר בשילוב של צנזורה ומחסור בפרטים אבל מצחיק לראות שאת שאר הדברים הוא מפרט כה לעומק וכשמגיעים לתכלס מדברים פתאום באופן מעורפל...
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-05-2007, 11:09
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תודה שביט. רפרפתי לעמוק כפי..."

ה'עשיה הדרמטית' היא אכן חיבור\בניית ה-'התקן הגרעיני המאולתר'* ערב מלחמת ששת-ימים.
אבל מה שבאמת צריך ממש לזעוק מן הטקטס, הוא הקטע הבא:
ציטוט:
להבנתי, צעדי חירום אלה לא נעשו כתגובה לבקשה ספציפית מהדרג הצבאי או המדיני העליון, ובוודאי שלא כתגובה לצורך מבצעי קונקרטי. הם נעשו פשוט משום שהעושים במלאכה לא יכלו שלא לעשות זאת. המיזם הגרעיני הגיע לנקודה היסטורית כזו, שפשוט ניתן היה לעשות זאת, ומבחינתם היה זה בלתי ניתן לדמיין שצעדים כאלה לא ייעשו ברגע היסטורי כזה. לא ייתכן שברגע כזה אנשי המיזם ישבו ויחכו לפקודות מלמעלה.

-אין סוף ואין תחתית לביקורת שאפשר להטיח בהנהגה המדינית הנבחרת באופן דמוקרטי של מדינת ישראל בכל הנוגע להחלטה הסופית של המיזם הגרעיני.
אשכול היה פחדן והססן! כל נימוקיו ושיקוליו נכונים היו ונלקחו בחשבון המקסימלי, (שזה שאז שימו לב, לא הייתה מל"ל, ואשכול גם לא בא מרקע צבאי, הוא היה אזרח 100% אורגינל), אך לא היה לו האומץ, וגם לא 'הביצים', להוסיף את 'חתימתו' ל'החוזה', לסגור את הגולל!
יכול להיות שאפילו לבן-גוריון לא היה האומץ לעשות את זה, אך אין זה שולל את הביקורת. וצריך לבקר.
ההחלטה על סיום בניית ההתקן הגרעיני, ההחלטה שלפי דעתי החשובה ביותר שמדינת ישראל לקחה אי פעם, הייתה צריכה לבוא מהדרג המדיני הבכיר ביותר, שנבחר באופן דמוקרטי.
אבל עזבו את הביקורת על אשכול לשנייה, אם אמרתי ש-"
אין סוף ואין תחתית לביקורת שאפשר להטיח בהנהגה המדינית" - אז טעיתי.
אין סוף ואין תחתית לביקורת שצריך להטיח באותם מדעני-גרעין 'חצופים' שלקחו את החוק לידיים, ובנו את ההתקן הגרעיני הישראלי הראשון ללא פקודה לעשות כך מן הדרג הבכיר ביותר.
החלטה שאולי גרמה לכך שישראל פתחה במלחמת-מנע שתוכנית-דגלו הייתה מבצע 'מוקד'!
איש לא יודע ואיש גם לא יידע למה אשכול החליט לבסוף לצאת למלחמה, לפחות לא עד שנמצא מן העמימות הזה שאני רואה אותה כזמנית בלבד.
(אלא אם כן אני ממש טועה, הארכיונים פורסמו ואני פשוט אף פעם לא קראתי אותם..)
אבל בכל מקרה, מזל שעשו זאת.

עוד דבר חדש שמגלים מן הכתבה, ואין אפשרות לבדוק אם הוא נכון או לא נכון, הוא המשפט הבא:
ציטוט:
להערכת מומחים, ישראל יכלה מבחינה טכנולוגית לבצע ניסוי גרעיני מלא במחצית השנייה של 1966. לאחר מכן יכלה ישראל להצטרף לאמנה לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT) כמדינה גרעינית לכל דבר; שכן התאריך הקובע מבחינת אמנה זו היה 1 בינואר 1967, ורק מדינות שביצעו ניסוי גרעיני לפני כן היו זכאיות להצטרף לאמנה כמדינות גרעיניות.

עוד דבר שצריך לציין, הוא שתי הפיסקאות האלו:
ציטוט:
קיימות אינדיקציות נוספות ביחס לאי-שקט שגרמה דימונה. בשנה וחצי שלפני מלחמת ששת הימים משקיע ראש המוסד, מאיר עמית, מאמצים רבים ביצירת קשרים עם מצרים, כדי לבחון אפשרות של שינוי עמוק ביחסים, אולי אפילו הזדמנות לשלום. מעיון במסמכי יוזמה זו, המכונה "איקרוס", שפירסם רונן ברגמן, ואפילו מקריאה מספרו של עמית "ראש בראש", עולה שדימונה נראתה לו כמנוף מדיני אפשרי לפריצת דרך עם מצרים.
עמית לא היה היחיד שחשב כך. ח"כ שלמה זלמן אברמוב, איש הציונים הכלליים ואחד מידידי "הוועד למניעת גרעון המזרח התיכון" מייסודו של אליעזר ליבנה, ניסה לקדם רעיונות מדיניים דומים. כשריאיינתי אותו לספרי "ישראל והפצצה" בראשית שנות התשעים, הוא סיפר על תפישתו באותם ימים כי ניתן וצריך להמיר את האופציה הגרעינית הישראלית למנוף לשלום. הוא כתב תזכירים אישיים בעניין זה לאשכול ולאבן, נפגש עמם, וניסה לגייסם. להתרשמותו, אשכול גילה עניין במחשבה, אך אין לו מושג אם הוא או אבן אכן עשו משהו בעניין.

-דבר זה גם הזכרתי כאן.
מעניין אם ללא פרשת לבון שהתפוצצה, היינו יכולים למכור את דימונה כתמורת שלום כולל עם מדינות-ערב, ואם זה היה שווה את זה?
-לפי דעתי זה לא שווה.

*לאנשים שאינם מצויים בביטוי 'התקן גרעיני מאולתר', אני מניח שהכוונה היא לפצצה-גרעינית שהיא לא שמישה באופן 'רגיל'. זאת אומרת שאם היא (וכנראה היא הייתה) פצצה 'כובד' (Free-fall\Gravity) גרעינית היה צורך בשינויים במטוס די גדול כדי שינשא אותה.
די בדומה להתקן הגרעיני ההודי הראשון, או לפצצת ה-'צאר'.

-אם אוכל אערוך את התגובה ואוסיף לה עוד דברים שרציתי לציין מן הכתבה.
לצערי האתר של 'הארץ' לא עובד. יש לו בעיות כבר כמה שבועות ואני מקווה שיתקנו אותו כבר..

נערך לאחרונה ע"י Shavit69 בתאריך 22-05-2007 בשעה 11:30.
ישן 22-05-2007, 15:29
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
למה זו ההחלטה החשובה ביותר?
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "ה'עשיה הדרמטית' היא אכן..."

הרי על מנת ליצר פצצה גרעינית יש צורך בהרבה יותר מחומר בקיע בלבד. אם אנשי הפרוייקט יכלו להרכיב מתקן גרעיני, הרי שכל הרכיבים היו בידיהם, משמעו של דבר שמישהו החליט עוד הרבה קודם שישראל תחתור להשגת נשק גרעיני. ההחלטה העקרונית חשובה בהרבה מהרכבת המתקן.

לא ברור לי גם מה הדרמה הגדולה שבהרכבת מתקן גרעיני בעיתוי ההוא. הרי הדבר נשמר בסוד, ומכאן שלא הוסיף להרתעה הישראלית. מעבר לזה, השמישות המבצעית של אבטיפוס של פצצה, שטרם בוצעו עליה ניסויים מוטלת בספק היום, ולא כל שכן ב-67.

לבסוף, לגבי התקינות של ההליך. כהן עצמו מודה שאין בידיו את כל המידע, ומעבר לכך, יש מקרים שבהם המדינה מעוניינת להוריד את הפרופיל, ואז יש דרך להעביר הוראות גם בלי מסמכים ובלי שרשרת בירוקרטית.
ישן 22-05-2007, 17:52
צלמית המשתמש של Shavit69

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "למה זו ההחלטה החשובה ביותר?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
הרי על מנת ליצר פצצה גרעינית יש צורך בהרבה יותר מחומר בקיע בלבד. אם אנשי הפרוייקט יכלו להרכיב מתקן גרעיני, הרי שכל הרכיבים היו בידיהם, משמעו של דבר שמישהו החליט עוד הרבה קודם שישראל תחתור להשגת נשק גרעיני. ההחלטה העקרונית חשובה בהרבה מהרכבת המתקן.

לא ברור לי גם מה הדרמה הגדולה שבהרכבת מתקן גרעיני בעיתוי ההוא. הרי הדבר נשמר בסוד, ומכאן שלא הוסיף להרתעה הישראלית. מעבר לזה, השמישות המבצעית של אבטיפוס של פצצה, שטרם בוצעו עליה ניסויים מוטלת בספק היום, ולא כל שכן ב-67.

לבסוף, לגבי התקינות של ההליך. כהן עצמו מודה שאין בידיו את כל המידע, ומעבר לכך, יש מקרים שבהם המדינה מעוניינת להוריד את הפרופיל, ואז יש דרך להעביר הוראות גם בלי מסמכים ובלי שרשרת בירוקרטית.

לא הייתה 'החלטה עקרונית'. לא הייתי החלטה עקרונית עד לרגע האחרון, כך לפחות ד"ר אבנר כהן טוען.
בן-גוריון, מי שפתח במיזם דימונה, רצה לבנות 'אופציה גרעינית', הוא לא בהכרח רצה נשק גרעיני או רצה לחצות את הסף הגרעיני המאפשר למדינת ישראל לבנות פצצה, או התקן, גרעיני.
היה לו גם בראש להשתמש בדימונה ככור גרעיני להתפלת מים בשביל חזונו-הנבואי בנגב.
אני ממליץ לך, ולכל קורא בפורום למען האמת, לקרוא את ספרו של ד"ר אבנר כהן - "ישראל והפצצה".
הספר המקיף ביותר שאני מכיר על הרומן בין ישראל לדימונה.

הדרמה היא בהחלט גדולה, קודם כל.
והעיתוי מאוד חשוב, הצגתי את זה כבר בשרשור הזה - עקב העמימות איננו יכולים לדעת בוודאות למה אשכול בחר לצאת למלחמה ב-5 ליוני, ולא שלושה שבועות קודם לכן.
יכולות להיות כמובן המון, המון סיבות. ורובן ברורות מאוד.
אבל הייתכן שבניית ההתקן הגרעיני לקח חלק בהחלטות שלו? -אי אפשר לדעת.

בנוגע להליך - עקב העמימות, אין מקור עם יותר אסמכתא מקצועית מאשר אבנר כהן בכל הנוגע לרומן בין ישראל ודימונה. מחקרו ורמת ההתמצאות שלו הם כנראה הטובים ביותר מחוץ למערכת.
אין לך כל-כך הרבה אפשרויות חוץ מלסמוך עליו.

ו-Bertold - אני בהחלט מסכים איתך בנוגע לזה שהתאריך ב-NPT היה משתנה.
בנוגע לזה שישראל ביצעה ניסוי גרעיני מלא לפני הראשון לינואר 67 - יש לי ספקות.

ישן 22-05-2007, 16:35
  bertold bertold אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.05
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "ה'עשיה הדרמטית' היא אכן..."

ציטוט:
עוד דבר חדש שמגלים מן הכתבה, ואין אפשרות לבדוק אם הוא נכון או לא נכון, הוא המשפט הבא:
ציטוט:
להערכת מומחים, ישראל יכלה מבחינה טכנולוגית לבצע ניסוי גרעיני מלא במחצית השנייה של 1966. לאחר מכן יכלה ישראל להצטרף לאמנה לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT) כמדינה גרעינית לכל דבר; שכן התאריך הקובע מבחינת אמנה זו היה 1 בינואר 1967, ורק מדינות שביצעו ניסוי גרעיני לפני כן היו זכאיות להצטרף לאמנה כמדינות גרעיניות.

הממממ...כאן לדעתי כבוד ד"ר כהן מזלזל או פשוט לא מבין את ממזריות של יזמי ה - NPT. כידוע NPT נכתב ב1967 ואושר בדיעבד הרבה אחרי "הראשון לינואר" . והסיבה שבחוזה נשאר דווקא תאריך זה ולא אחר היא שאף מדינה בעולם לא עשתה עד תאריך זה ניסוי גרעיני גלוי - מה שנדרש כתנאי לכניסה למועדון. במיד ומדינות החמישיה הגרעינית היו אפילו חושדות שישראל הולכת לבצע ניסוי גרעיני גלוי - אין ספק שבטקסט ה - NPT היה מופיע תאריך אחר !
ודרך הגב בתנאים של ה- NPT יש "חור" שלא לגמרי חוסם כניסתה של ישראל למועדון מדינות הגרעיניות ה"חוקיות" - ומה אם ישראל כן עשתה ניסוי גרעיני לפני 01.01.1967 ובגלל מדיניות העמימות לא גילתה את זה ? הרי ניסוי שכזה יכל להיות תת קרקעי ולהתרחש בכל מקום בעולם לאו דווקא בישראל. לדוגמה באחת המדינות באפריקה שבינהן היה לנו הרבה מדינות ידידותיות באותה תקופה .

ישן 01-06-2007, 10:23
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Shavit69
ה'עשיה הדרמטית' היא אכן חיבור\בניית ה-'התקן הגרעיני המאולתר'* ערב מלחמת ששת-ימים.
אבל מה שבאמת צריך ממש לזעוק מן הטקטס, הוא הקטע הבא:

-אין סוף ואין תחתית לביקורת שאפשר להטיח בהנהגה המדינית הנבחרת באופן דמוקרטי של מדינת ישראל בכל הנוגע להחלטה הסופית של המיזם הגרעיני.
אשכול היה פחדן והססן! כל נימוקיו ושיקוליו נכונים היו ונלקחו בחשבון המקסימלי, (שזה שאז שימו לב, לא הייתה מל"ל, ואשכול גם לא בא מרקע צבאי, הוא היה אזרח 100% אורגינל), אך לא היה לו האומץ, וגם לא 'הביצים', להוסיף את 'חתימתו' ל'החוזה', לסגור את הגולל!
יכול להיות שאפילו לבן-גוריון לא היה האומץ לעשות את זה, אך אין זה שולל את הביקורת. וצריך לבקר.
ההחלטה על סיום בניית ההתקן הגרעיני, ההחלטה שלפי דעתי החשובה ביותר שמדינת ישראל לקחה אי פעם, הייתה צריכה לבוא מהדרג המדיני הבכיר ביותר, שנבחר באופן דמוקרטי.
אבל עזבו את הביקורת על אשכול לשנייה, אם אמרתי ש-"
אין סוף ואין תחתית לביקורת שאפשר להטיח בהנהגה המדינית" - אז טעיתי.
אין סוף ואין תחתית לביקורת שצריך להטיח באותם מדעני-גרעין 'חצופים' שלקחו את החוק לידיים, ובנו את ההתקן הגרעיני הישראלי הראשון ללא פקודה לעשות כך מן הדרג הבכיר ביותר.
החלטה שאולי גרמה לכך שישראל פתחה במלחמת-מנע שתוכנית-דגלו הייתה מבצע 'מוקד'!
איש לא יודע ואיש גם לא יידע למה אשכול החליט לבסוף לצאת למלחמה, לפחות לא עד שנמצא מן העמימות הזה שאני רואה אותה כזמנית בלבד.
(אלא אם כן אני ממש טועה, הארכיונים פורסמו ואני פשוט אף פעם לא קראתי אותם..)
אבל בכל מקרה, מזל שעשו זאת.

אשכול היה "סוייחר", ואנשים כאלה לא אוהבים להכנס לפינות. חוצמזה, סוייחרים ערמומיים מספיק כדי לתת לאחרים לקחת אחריות על דברים בעייתיים מעין אלה.

האם אפשר וראוי לתת לסוייחרים את השליטה על חיינו?

(במאמר מוסגר - סוייחר אחר, ביבי, נראה לי שהיה לוקח אחריות וחותם.)

ישן 22-05-2007, 11:17
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "שישה ימים לנצח - הולכים על האופציה הגרעינית. כתבה ב'הארץ' מאת אבנר כהן."

הי שביט,

כן את הנקודות שהעלית שמעתי אתמול גם מפיו של כהן ישירות בראיון שנתן ללונדון וקירשנבאום.
אותי האמת הם פחות מעניינות - אני כרגיל מעוניין בצד הטכני - מה היה בדיוק אותו התקן - מה הייתה עוצמתו המשוערת האם היה מבוסס על פלוטוניום או אורניום מועשר ועוד כהנה וכהנה. שוב אפשר בהחלט שפרטים אלו לא פורסמו כי אינם נגישים או כי צונזרו מסיבות מובנות - מצד שני אני אומר - לו בחרה הצנזורה לצנזר הייתה יכולה לצנזר את כל התוכן ולא דווקא חלקים אלו (אבל אולי אני טועה).

בכל מקרה אם פרטים אלו קיימים במקום אחר (למשל בספריו של כהן) אשמח לציטוט או סריקה של הקטעים הרלוונטיים.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 22-05-2007, 14:00
צלמית המשתמש של Shavit69

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=עידו גנוט] האם היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
כידוע מהספרות המוכרת והגלויה, ומראיונות שנתן שמעון פרס, יש בישראל מתקן להפרדת פלוטוניום. לכן שאלתך אינה נהירה לי.

יש גם קסקדות להעשרת אורניום בדימונה שמונפק ממאגרי פוסטפסים בנגב*, ואל תשכח שישראל קנתה מדרום-אפריקה אורניום טבעי. (

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.)
בכל מקרה אינני בקיא או מצוי במספיק בדברים כדי לרדת לעומקו של עיניין ולשער אם זו הייתה פצצה מסוג אורניום או פלוטוניום.
אבל כידוע הכור הגרעיני בדימונה משתמש באורניום כדלק ובמים כבדים כמיתון.
אז יכול להיות שבאורניום משתמשים כדלק, לא כרכיב לפצצה, ומכאן אפשר להסיק שהפצצה כנראה, או אולי, משתמשת בפלוטוניום כחומר בקיע.
מה שלא תמיד צריך להחשיב לטובה. בפצצות גרעניות מסוג "אקדח" משתמשים באורניום, ואתה לא צריך לנסות אותה כדי לדעת אם היא עובדת או לא.
השאלה היא אם האורניום שמעושר בדימונה הוא H.E.U - "Highly Enriched Uranium" שאפשר להשתמש בו כחומר-ביקוע לפצצה, או שהוא L. E. U "Low Enriched Uranium", שאפשר להשתמש בו באופן תעשייתי כדלק לכור גרעיני.
ההנחה הרווחת היא שהוא L.E.U.

*נכתב על זה בספרו של אבנר כהן, "ישראל והפצצה" (ואני מוציא את הכל מזכרוני, איני בבעלות של הספר, קראתי אותו מהספריה):
אחרי עבודת-סיקור-גאולוגי בנגב של יחידה "ג'" של חיל-המדע (חמ"ד, חמ"ד ג') נמצא אורניום טבעי במאגרי הפוסטפסים בנגב, ואף הומצא שיטה להנפקתו של האורניום.

השיטה לבסוף נמכרה לצרפתים בהרבה כסף, אך אף פעם לא שומשה באופן תעשייתי. היא לא הייתה טובה מספיק.
יש אפילו קטע שבו הצרפתים מודיעים על השיטה שקנו באיזה כינוס של האו"ם, לשגריר ישראל דאז לא היו הרבה אפשרות חוץ מלקום ולקבל את התשבוחות...

ישן 22-05-2007, 16:00
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06

במאמר המרתק הזה ישנם הרבה יותר סימני שאלה מתשובות.
נוצר רושם של הליך קבלת החלטות לא תקין בנושא כ"כ מכריע. ע"פ כהן, ההנהגה המדינית טרם החליטה ערב מלחמת ששת הימים על מימוש האופציה הגרעינית. אם כך, מי החליט בכ"ז ליצר "מתקן גרעיני מאולתר"? דוסטרובסקי? מרדור? השאלה החשובה הזאת נותרת בעצם ללא מענה.

השאלה הבאה היא מה נעשה עם אותו מתקן? האם הוא הגיע לשלב מבצעי לפני פרוץ המלחמה? אם כן, האם החזיקו בו כפוליסת ביטוח למקרה ש"מוקד" ייכשל? פרישת נשק גרעיני אינה עניין למדענים, כך שנשאלת השאלה, כיצד ההנהגה המדינית והצבאית התייחסה לנשק ברגע שהמדענים העמידו אותו לרשותה. כמו כן. נשאלת השאלה מה נעשה עם אותו מתקן לאחר המלחמה ולאחר שהאיום הקיומי המיידי על מדינת ישראל הוסר.

המאמר מציב גם היטב את האיום המצרי על דימונה במכלול השיקולים והדיונים האסטרטגיים שקדמו למלחמה. מעניין לראות איך באותה תקופה מדינות ערב היו אלה שחשו מאויימות ע"י ההתגרענות הישראלית ושקלו פעולה צבאית כדי למנוע זאת. הבעיה שגם כאן, בגלל חוסר מקורות מהצד הערבי, נותרות בעיקר שאלות.

הערה אחרונה. הייתי מתייחס בזהירות רבה לאותה פיסקה על הגיחות הסובייטיות מעל דימונה ערב המלחמה. ההיסטוריונים שפרסמו תיזה זו נדונו כאן בעבר. יש לשוב ולציין שהמוניטין שלהם כהיסטוריונים רעוע מאוד ולא הייתי מתייחס לחלק גדול מטענותיהם ברצינות, ובעיקר לא לסיפור הגיחות.
ישן 25-05-2007, 15:16
צלמית המשתמש של benihartmann
  benihartmann benihartmann אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.06
מספר הערות לנושא

למיטב זכרוני ספרו של ד"ר אבנר כהן "ישראל והפצצה " נכתב בהסתמך על הרבה מאוד מסמכים

רשמיים אמריקניים אשר

סיווגם הבטחוני פג והוא קרא אותם בארכיונים בארה"ב . כמו כן הוא ריאיין אישים אמריקאים רבים

בהקשר למסמכים שמצא.

עד כמה שזכור לי אין שום מידע בקשר לאותם שני " מתקנים גרעיניים" , שהורכבו בחופזה לפני

מלחמת ששת הימים. לא בספר "ישראל והפצצה " או בספר אחר.

רק מוניה מרדור מזכיר את הנושא בערפול רב בספרו על רפא"ל.

בקשר לדוד בן-גוריון אני סבור ,אישית , כי בן גוריון שהושפע מאוד מן השואה ,רצה להשיג למדינת

ישראל "מטריה גרעינית " שתרתיע את אויבנו, הרבים מאיתנו במספר, אשר ניסו להשמידנו.

כלומר: הוא חתר מראש לנשק גרעיני .מאוד לא סביר שהמדינה תשקיע כ"כ הרבה כסף ומשאבים

רק בכדי להגיע למשהו מעורפל כמו " אופציה גרעינית ". ישראל הייתה ענייה ודלת משאבים

טכניים וכלכליים בשנות החמישים ,כאשר הוחלט על המיזם הגרעיני.
.

בן-גוריון נאלץ להתמודד עם התנגדות קשה למיזם שבאה ממפלגתו וממשלתו.

ורק עקשנותם ודבקותם בחזון,של בן-גוריון ושל שמעון פרס ועוד רבים אחרים ,הקימו את דימונה.

נערך לאחרונה ע"י benihartmann בתאריך 25-05-2007 בשעה 15:18. סיבה: טעות כתיב
ישן 01-06-2007, 09:33
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
מאמר קצר בהראלד טריביון

המשוחרר מכבלי הצנזורה. איוה - כבר לא כותבים "התקן גרעיני" אלא : nuclear explosive devices....

בכל מקרה מעניין, ולעידו - יש כאן מידע שבארץ לא פורסם.

http://www.iht.com/articles/2007/05...ion/edcohen.php

התחלת המאמר: (ההדגשות שלי)

Forty years ago, Israel became the world's sixth nuclear nation. As the Jewish state was facing the worst crisis in its history - the amassment of Egyptian troops in the Sinai Peninsula and the possibility of an imminent surprise aerial attack - Israeli scientists and technicians "tickled the dragon" as they assembled the nation's first nuclear core.

These crash efforts were aimed toward improvised nuclear explosive devices, not actual weapons. Those devices could not be used, or even delivered, in a genuine military fashion. They were crude, bulky, spider-like devices, somewhat reminiscent of the first atomic "gadget" the United States had exploded (known as the "Trinity" test) at Alamogordo, New Mexico, on July 16, 1945.

The rush to assemble an atomic device was not initiated in response to any concrete request from Israel's top political leadership - though there is little doubt that Prime Minister Levi Eshkol approved those emergency measures - and certainly not in connection with any particular military need.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:41

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר