לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-05-2013, 23:34
  משתמש זכר Vladin Vladin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.12
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Curioster שמתחילה ב "שיעים סונים ופלסטינים בלבנון - מישהו יכול לעשות את זה ברור?"

בקצרה, ההבדל בין השיעים לסונים מבוסס על סכסוך היסטורי על החליפות (חליף = "מחליף" של הנביא מוחמד במילים פשוטות). במהלך ההיסטוריה התפתחו הבדלים מסויימים באמונתם. כדי להבין יותר לעומק חפש את המושגים "שיעה" ו"סונה".

בעיקרון אלה שני הפלגים הגדולים ביותר באסלאם. הסונים גדולים יותר מהשיעים. איראן ברובה שיעית (60% מהאוכלסיה) ומשטר האייתולות שלהם הוא שיעי. סוריה נשלטת ע"י העלאווים (זרם נוצרי) שהם מיעוט, שביצע הפיכה צבאית בזמנו של חאפז אל אסד (אבא של בשאר אל אסד, השליט הנוכחי). בירדן שולטת השושלת ההאשמית כבר שנים רבות.

בגדול רוב הידע שלי בנושא כבר נשחק (לא שהיה לי יותר מידי ידע בתחום...), אז אני לא רוצה לפזר סתם מידע מטעה. אם הנושא מעניין אותך, אני ממליץ להתחיל בחיפוש על הזרמים, שושלות והמושגים שכתבתי ולהתקדם לאט לאט עד שתבין, אבל כדאי לדעת שהמידע באינטרנט מאוד דל בתחום הזה, לרוב לא מדוייק ואפילו מטעה, לכן אני ממליץ יותר מהכל לקרוא ספרות מקצועית.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-05-2013, 00:35
  משתמש זכר Vladin Vladin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.12
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE]איראן ברובה שיעית (60%..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
90 אחוז.
המדינה בעלת הרוב השיעי הגדול ביותר בעולם.

זו אכן המדינה בעלת הרוב השיעי הגדול ביותר, אבל לא ידעתי שהם מהווים 90% מהאוכלסיה באיראן.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
90לא מדויק. מקור העלאווים גם הוא בשיעה (כפי ששמם מעיד - 'עלאווי' נגזר מ'עלי', האימאם השיעי הראשון וברטרוספקטיבה למעשה מייסד השיעה), ואף על פי שדתם ספגה מוטיבים נוצרים רבים, הם בפירוש לא זרם נוצרי.
בדומה לדרוזים, מדובר בזרם כופר אשר זנח את מצוות האסלאם ועיקרי אמונתו, אך בעקבות הפטווה של האימאם השיעי הלבנוני המפורסם מוסה סאדר בשנות ה70 (שנרצח על ידי קדאפי ככל הנראה), הם נחשבים, לפחות דה יורה, כחלק מהזרם השיעי.

זכרתי משהו על כך שהמוצא שלהם יותר מורכב, רק שלא ידעתי להסביר את זה. תודה על חידוד הדברים.
ישן 03-05-2013, 07:58
  משתמש זכר teddy002 teddy002 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.04.12
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Vladin שמתחילה ב "בקצרה, ההבדל בין השיעים..."

בקצרה, ההבדל בין השיעים לסונים מבוסס על סכסוך היסטורי על החליפות (חליף = "מחליף" של הנביא מוחמד במילים פשוטות). במהלך ההיסטוריה התפתחו הבדלים מסויימים באמונתם. כדי להבין יותר לעומק חפש את המושגים "שיעה" ו"סונה".
ציטוט:
בעיקרון אלה שני הפלגים הגדולים ביותר באסלאם. הסונים גדולים יותר מהשיעים. איראן ברובה שיעית (60% מהאוכלסיה) ומשטר האייתולות שלהם הוא שיעי. סוריה נשלטת ע"י העלאווים (זרם נוצרי) שהם מיעוט, שביצע הפיכה צבאית בזמנו של חאפז אל אסד (אבא של בשאר אל אסד, השליט הנוכחי). בירדן שולטת השושלת ההאשמית כבר שנים רבות.

העלוים, הינו תת זרם באסלאם השיעי שמכיל מאפיינים מהמון דתות (כולל דתות לא מונותאיסטיות), יש לו מאפיינים יהודיים ונוצרים כאחד. אחד מכינויי הגנאי עליו הינו "נוצרים", ככה הוא נתפש ע'י הסונים בסוריה, תדמית אותה משפחת אלאסד ניסתה למחוק כל השנים. האמת שמי שהוביל את ההפיכה הצבאית בסוריה היה מנהיג שולי אחר, שהעלה את מפלגת הבעת' לשלטון, ובהפיכה פנימית סמי צבאית-פוליטית לכך אלאסד את כס הנשיאות. ובין 85' ל-2005 סוריה התערבה בכל ענייני הפנים והחוץ של לבנון והייתה אחראית שם לחיסולים רבים.

בגדול רוב הידע שלי בנושא כבר נשחק (לא שהיה לי יותר מידי ידע בתחום...), אז אני לא רוצה לפזר סתם מידע מטעה. אם הנושא מעניין אותך, אני ממליץ להתחיל בחיפוש על הזרמים, שושלות והמושגים שכתבתי ולהתקדם לאט לאט עד שתבין, אבל כדאי לדעת שהמידע באינטרנט מאוד דל בתחום הזה, לרוב לא מדוייק ואפילו מטעה, לכן אני ממליץ יותר מהכל לקרוא ספרות מקצועית.

"זה לא מספיק שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו, לפעמים עלינו לעשות את מה שנדרש"
- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 03-05-2013, 10:39
צלמית המשתמש של מורה"ל
  מורה"ל מורה"ל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Curioster שמתחילה ב "שיעים סונים ופלסטינים בלבנון - מישהו יכול לעשות את זה ברור?"

שיעים וסונים..

כפי שנכתב הבדל בנוגע לסוגיית הירושה של הנביא מחמד. השיעים מאמינים כי הירושה הייתה צריכה להיות של בני משפחתו של מחמד (שיעה - סיעתו של עלי - עלי היה בן דודו וחתנו של מחמד). הסונים מאמינים כי הירושה צריכה להיות של חבריו הקרובים ביותר של מחמד שמכירים את מנהגיו וכד' (סונה - מסורת בתרגום חופשי) ולכן יוכלו להנהיג את האומה (המוסלמית) בצורה הטובה ביותר.

יש להבין כי לא מדובר בדתות נפרדות אלא בדת עם זרמים שונים.
לאחר הפיצול הראשוני של השיעה והסונה, היו פיצולים נוספים בשיעה הנוגעים לסוגיית הירושה שוב. הפעם של מי שאמור לרשת את האימאם (יורש העצר של מחמד ומנהיג השיעה). כיום יש מס' זרמים של שיעים.
מעבר לזרמים המוכרים של השיעה - תריעשרית, איסמאעלית, זיידים וכו' ישנם זרמים שיצאו מן השיעה ואף יצאו מן האסלאם ולא מוכרים כחלק ממנו.

העלוואים, העלווים והדרוזים כדוג'.

במהלך ההיסטוריה היו לא מעט עימותים אלימים בין הזרמים השונים. שאף הציתו את הפילוגים השונים דוגמת קרב כרבלא.

יש הטוענים כי לשיעה מאפיינים משיחיים בכלל, ולזרמים שיצאו ממנה בפרט. נתון לויכוח ודיון נפרד בכל מקרה.

הפלסטינים ע"פ רוב גורף הם סונים חנבלים (אם אני זוכר נכון - החנבלה היא אסכולה משפטית של השריעה).

באופן כללי בלבנון יש ערב רב של דתות, פלגים וזרמים. ערבוב בהחלט משמעותי. בהקשר זה יש לזכור את הגבולות והממשלות באזורנו הציבו הבריטים בכלל. לא היה דבר כזה עם סורי, ירדני, לבנוני ומצרי בעבר הקרוב (עד ימי הביניים בערך). צ'רצ'יל התגאה בכך שבעזרת עיפרון וסרגל הוא יצר את המזרח התיכון. לכן יש כיום "בעיות מסוימות" באזורנו. כולל בלבנון.
ישן 03-05-2013, 19:07
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי מורה"ל שמתחילה ב "תודה על התיקון. לא הצלחתי..."

ציטוט:
בטוח שערב הסעודית נמנית על הזרם הסלפי/וואהבי? הם אמנם מדינה שהשריעה היא החוק, אבל אני לא בטוח שהם שואפים לחזור לימי הנביא והצחאבה. תוכל להפנות אותי למקור הטענה?

קטע קצר מאתר מחלקת המדינה של ארה"ב המסכם את אופיה של התיאוקרטיה הסעודית:
http://www.state.gov/j/drl/rls/irf/2004/35507.htm

ארבע שורות על תחילת הרומן ההיסטורי בין משפחות איבן סעוד ואל ווהאב:
http://www.oxfordislamicstudies.com...6?_hi=0&_pos=14

ובמידה ואתה מעוניין בקריאה טיפה יותר מעמיקה:
http://famdliflc.lingnet.org/produc...saudiArabia.pdf

ציטוט:
כמו כן לא זכור לי שהאסכולה החנבלית היא שוות ערך לזרם הוואהבי או הסלפי. כאמור אלו זרמים. ייתכן כי המאמינים בהם הם מן הזרם החנבלי אך אין על כך חד משמעיות

אתה צודק בכך שלא כל הסלפים הם חנבלים, אך עקב העובדה שאבי המחשבה הסלפיסטית הוא החכם החנבלי אבן טאימיה, נוצרה למעשה מציאות שבה הרוב המכריע של הסלפים במזה"ת בימינו (ובעקבות הקרבה הגיאוגרפית, גם הסלפים שבמצרים) שייך לאסכולה החנבלית, ולכן דה פקטו המונחים הפכו כמעט זהים זה לזה.
לעומת זאת, הסלפים בפקיסטן והודו (ידועים גם כדיאובאנדים) שייכים ברובם לאסכולה החנפית.

נערך לאחרונה ע"י liorif בתאריך 03-05-2013 בשעה 19:09.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:08

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר