לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-12-2012, 13:09
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
פרוייקט שמדהים שלא התחילו בו קודם לכן...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "זיכרון צילומי: תמונות שואה נדירות מאלבומי נאצים"

וא ני מתכוון למוסד, לא ל"משוגע לדבר".

כמה תובנות:

1. מרבית התמונות נראה שצולמו בפולין בסוף 1939 או במהלך 1940: תקופה בה היהודים נרדפו וצעדיהם הוצרו, אולם עדיין יכלו לקיים סוג של חיי קהילה טרם ריכוז בגטאות (הכוונה ליהודי העיירות לפחות). האנשים נראים לבושים טוב, יחסית ולא מורעבים.

2. ידוע בוודאות כי באינספור מקרים גרמנים, או מקומיים, צילמו גם את מעשי הרצח שבאו יותר מאוחר. במעט הצילומים/הסרטות ששרדו ניתן לראות ברקע אנשים מצלמים, וכמובן שאינספור דיווחים מספרים על חיילים גרמניים שבאו לצפות במעשי טבח ותיעדו אותם במצלמות חובבים. מצד שני... מעט התמונות והסרטים ששרדו רובם המקור שלהן הוא בחומר שנתפס בידי מחתרות/מודיעין של בעלות הברית עוד בזמן המלחמה, או נמצא על גופות של חיילים גרמניים. כך עם התמונות והסרט המתעד את רצח יהודי ליפאיה שבלטביה (אחד התיעודים השלמים של רצח במסגרת מבצע ברברוסה, נלקחו בידי יהודי שעבד במיון דואר צבאי גרמני), כך עם התמונות הבודדות של "רצת אחרון היהודים על פי הבור" או תמונות הגרמני היורה באשה עם תינוקה (נאספו בידי הסובייטים מגופות חללים גרמניים) וכך עם "אלבון אושוויץ" (נמצא בידי ניצולת מצעד מוות במגורי SS במחנה בגרמניה עצמה ובעליו ככל הנראה נמלט בחופזה או נהרג). העובדה הזו מובילה אותי למסקנה כי כמות עצומה של חומר, שהיה בידי אנשים פרטיים, הושמדה לקראת סוף המלחמה, או מייד לאחריה. מי שחי תחת כיבוש סובייטי לבטח היו לו סיבות טובות להשמיד כל עדות, וכך גם עם מי שחי תחת כיבוש בעלות הברית המערביות. תמונה כזו יכלה להיות "כרטיס כניסה לכלא" במקרה הטוב. השאלה החשובה היא כמה חומר בכ"ז שרד באלבומים פרטיים? ללא ספק היו כאלה שנשמרו בידי משפחות של חללים או בידי אנשים שלא רצו להפרד מהתמונות, או שפשוט משום מה לא הבינו מה הסיכון בשמירתן. בהחלט ייתכן שאי שם באירופה מסתתרים מספר אלבומים שלמים בעלי ערך היסטורי עצום, מאחר והם יכולים לתעד את ימיה האחרונים של קהילה כפרית זו או אחרת, שלא נותר ממנה שום זכר.

3. יש לציין כי חיילים גרמניים רבים מאוד נרתעו מאוד מהמראות הללו, ולבטח לא צילמו אותם. העדיפו פשוט להפנות גב כאילו לא ראו ולא שמעו. לא הופך אותם לקדושים, אבל אולי שווה להזכיר.

4. משהו טוב יחסית קורה בפולין ביחס לעבר היהודי. עוד אחרי הביקור האחרון שלי שם (2005) הייתי סקפטי לגבי ה"התרפקות הפולנית על העבר היהודי" אבל נראה שחלה איזו התבגרות מסויימת בלאום הפולני ויותר ויותר פולנים מכירים בכך כי ההיסטוריה היהודית/פולנית אינה עניין להתעלם ממנו וחשים אי נוחות אמיתית מכך שחלק כ"כ בלתי נפרד מפולין נכחד בצורה ברוטאלית כ"כ - גם פיסית, וגם רוחנית. סיבה קטנה לאופטימיות?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-12-2012, 13:20
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "פרוייקט שמדהים שלא התחילו בו קודם לכן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
4. משהו טוב יחסית קורה בפולין ביחס לעבר היהודי. עוד אחרי הביקור האחרון שלי שם (2005) הייתי סקפטי לגבי ה"התרפקות הפולנית על העבר היהודי" אבל נראה שחלה איזו התבגרות מסויימת בלאום הפולני ויותר ויותר פולנים מכירים בכך כי ההיסטוריה היהודית/פולנית אינה עניין להתעלם ממנו וחשים אי נוחות אמיתית מכך שחלק כ"כ בלתי נפרד מפולין נכחד בצורה ברוטאלית כ"כ - גם פיסית, וגם רוחנית. סיבה קטנה לאופטימיות?

Money makes the world go 'round...

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 04-12-2012, 15:31
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אז אתה אומר שהפולנים בעקרון תאבי בצע שמתגעגעים לתרנגולת שהטילה ביצי זהב?"

בסדרה הנפלאה של נפתלי גליקסברג "אנטישמיות לא מה שחשבתם" יש פרק על פולין..יש שם תופעה של פולנים, נוצרים לגמרי שלומדים עברית, שמנגנים בתזמורות של כלייזמרים, אותם צעירים מכנים את התופעה הזאת כ"כאב פנטום של הרגל הקטועה", אני כן מאמין שלפחות בחלקם הם כנים, ושהם חשים בחסרונם של 3 המיליונים האבודים...יצא לך לראות את הסדרה גל?

אגב אני , עד כמה שקשה לי להודות בזה מאמין גם שיש גרמנים שהם ידידי אמת לישראל, אני חושב שבמקרה של מצוקה אמיתית גרמניה תסייע לנו יותר מרוב שאר ארצות אירופה.

ישן 04-12-2012, 15:47
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אני כבר שנים לא רואה טלביזיה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "בסדרה הנפלאה של נפתלי..."

ולכן סביר מאוד להניח שלא ראיתי... אני בכוונה לא גולש למימד לאומי/פוליטי... מדבר על ענייני פרט. אנשים בעלי הזדהות רגשית חזקה, עד חולנית עם העם היהודי? האם אני מכיר כאלה... אהמממ.... 50% מה DNA שלי בא מכאלה (למרות שבשביל כל החוכמולוגים נגיד שאין לזה השפעה על כושר השיפוט שלי, ויכולים להאמין , או שלא...). נתקלתי בכאלה כרכז סטודנטים זרים: גרמנים, אנגלים ופולנים (למרות שלאחרון היה סבא יהודי). אלו אנשים שאצלם זו כבר הסחפות, ולא עליהם אני מדבר. אני מדבר על אנשים "רגילים" שממקום של הגינות וכנות הגיעו לאן שהגיעו. יש כאלה בכל מזרח אירופה: בליטא ראיתי כאלה אנשים אישית... קשישות כפריות שמטפחות את המצבות הצנועות של קברי האחים (יש משהו כמו אלף (!) באלה בליטא הקטנה...) ביערות ליד העיירה שלהן: לא מקבלות כסף, לא עושים עליהן סרט... תודות לאינטרנט אתה פשוט יודע על קיומן דרך יומני מסע של מטיילי שורשים קודמים: או דרך הכרות על מעט היהודים המקומיים ששרדו. אלו לא אנשים שמחפשים להתגייס לצה"ל, או לקבל אזרחות ישראלית... סתם קתולים לא מאוד דתיים, אבל לא חילוניים שיודעים שנעשה דבר נורא ואומרים "אני מקווה שאלוהים יסלח לנו אבל לא אתפלא אם לא". לפעמים אנשים כאלה פורצים בבכי כשהם מספרים על מה שראו/שמעו כילדים, אבל לא יחתכו ורידים בגלל זה, או ימירו דתם ליהדות. באנשים המסויימים האלה, כשאני ביקרתי שם ובלי מצלמה או עיתונאי מאחורי, אני מצאתי הרבה יותר אמינות מאשר בלא מעט ישראלים, אם להגיד את האמת, ביחס לשואה... אני מנסה להגיד משהו? לא ממש... רק שמי שיתחפר מאחורי "הם כולם חיים בזבל ורוצים כסף מהג'ויינט" פשוט טועה.

ישן 04-12-2012, 15:36
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אז אתה אומר שהפולנים בעקרון תאבי בצע שמתגעגעים לתרנגולת שהטילה ביצי זהב?"

יפה מאוד, זה אחת הסיבות שבגינן ברגע שאמא שלי התחילה להשתעשע ברעיון של הוצאת דרכון פולני עשיתי כזה פיצוץ בבית ששוב לא נשמע כדבר.

אגב- שלא אובן לא נכון, אני לא טוען שהפולנים, כעם, הם רודפי בצע. אני טוען שיש איזשהי תכונה אנושית טבועה במרבית עמי העולם שגורמת להם לחשוק בהון שהיהודים מצליחים לייצר ולכן להתנחמד אליהם כשהם רחוקים מהעין ואז פתאום לשנוא אותם ברמה לא הגיונית כשהם מתקרבים מדי הבייתה.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:14

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר