לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-02-2013, 16:01
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
התמודדות על מל"טים טקטיים בשדה הקרב

מל"טים (ועוד יותר מזה מל"טים זעירים) הולכים ונעשים זמינים וזולים בשנים האחרונות ויכולותיהם משתפרות כל העת.

עד עכשיו לא זכור לי כאן דיון העוסק בשאלה כיצד צבאות מערביים (אני בכוונה לא מתייחס דווקא לצה"ל כי סביר שהנושא מסווג) מתמודדים עם האיום הזה. אני מדבר על מצב בו לא רק לך יש עשרות כלים שטסים מעל שטח האוייב ומתבוננים מעבר לגבעה בחיפוש אחר כוחות אוייב אלא גם ליריב יש יכולות דומות.

אני יכול לחשוב על כמה כיוונים באופן כללי:
1. ל"א (soft kill לסוגיו) - שיבוש וחסימה של תדרי התקשורת בין המל"טים לצוותים המפעילים אותם. אפשר לחשוב גם על לוחמת רשת בה תתבצע השתלטות של ממש על הכלי.
2. נ"מ - השמדה באמצעות טילי כתף/נ"מ קני. הנושא הזה למיטב ידיעתי מאד מאד חלש בדרג הטקטי בצבאות מערביים (בצה"ל באופן גלוי נדמה לי שהמצב ממש מנוון אבל אולי זה לא המקום לדון בכך).
3. הסתמכות על יירוט - מטוסים או אפילו תיאורטית מסוקים (בעתיד אולי אפילו מל"טים יעודיים להגנה אוירית).

האפשרות הראשונה היא גמישה ונוחה מאד - ניתן להפעילה גם מרחוק והיא רב גיזרתית. מצד שני מדובר במשחקים של חתול ועכבר ובה לעליונות הכללית שלך אין תמיד ביטוי (למשל גם בעימות מול גוף כמו החיזבללה - אין ערובה שניתן יהיה לשבש או לחסום כל מל"ט).

האפשרות השנייה לכאורה הגיונית מאד (נניח ניתן להקצות רק"מ או שתיים בחטיבה שישאו איתם כמה טילי נ"מ עם מכ"מ מתאים המקושר למערכת בקרה אוירית בחיל האויר). האם יש צבאות מערביים שלהם אמצעים מודרניים כאלו ותו"ל סדור לשימוש בהם?

האפשרות השלישית (עליה להבנתי גם מסתמך צה"ל בעיקר) היא די בעייתית. במקרה של מל"ט אחד או שניים יכול להיות שאפשר להסתדר וגם הנזק הנגרם הוא לרוב לא מאד גדול ברמה הטקטית. אבל מה קורה עם האוייב מסוגל להפעיל עשרות מל"טים זעירים באזור הלחימה? הוא יכול לזהות התקרבות של כוחות, לתכנן מארבים, לטמון מטענים על צירי התקדמות וכו'. הרי לא הגיוני שנשלח F15 בשביל להשמיד כל טיסן של 1000 ש"ח בגודל 2 מטר בטיל אויר אויר של חצי מליון דולר.

דעתכם?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 22-02-2013 בשעה 16:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-02-2013, 20:43

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "עידו, במקרה הזה נראה לי שאולי..."

אני שואל מה קורה בצבאות המערב - בארה"ב, בבריטניה, גרמניה - זה דיון לגיטימי לדעתי.

במקרה הגרוע ביותר הוא אמור לגרות עוד יותר את מי שאמון על בחינת הנושא בצה"ל (בהנחה שהנושא לא היה מספיק חם בעקבות השמדת המל"טים של החיזבללה בלבנון 2, חדירת המל"ט מלבנון לפני מספר חודשים והעדויות הברורות לנסיונות של החמאס בעזה לייצר מל"טים שכנראה נפגעו בעמוד ענן).

אם יש לך רעיונות טכנולוגיים פורצי דרך שאתה חושב שזה לא המקום לפרטם - אל תפרט - הדבר האחרון שאנחנו רוצים כאן הוא לעזור לאויב (ואגב זה נכון לכל דיון בפורום פחות או יותר - זה בוודאי לא אחד הנושאים המסווגים ביותר שאודותיהם התנהל כאן דיון - תסכים איתי אני חושב).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-02-2013, 21:23
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני שואל מה קורה בצבאות המערב..."

א. שכחת דרך פעולה נוספת, שכבר הוכחה בקוסובו 99', לבנון 06', עזה 09' ו-12': הונאה, הסוואה והסתרה.
דרך נוספת שעשויה להיות רלוונטית היא אמנעה: תקיפת בסיסי ההפעלה של המל"טים. מל"ט מתקדם אולי מסתפק בפחתו תשתיות ממטוס קרב, אבל יותר ממסוק; הוא הרי דורש תקשורת ייעודית ומפעיל קרקעי.

ב. אני לא רואה בשנים הקרובות איום רציני של מל"טים תוקפים על גדודים מערביים. מסוק אויב יהיה קטלני יותר וקשה יותר להשמדה (כי הוא יכול לטוס בהתאם לתנאי השטח, בלי מגבלת קו ראיה למפעיל).

אני גם חושב שמל"טי איסוף אויב יופנו קודם כל נגד מפקדות, תשתיות וכו', ולא נגד יחידות שדה לוחמות, שהן קשות יותר לגילוי, מכילות אמצעי גילוי וירי, ממוגנות, ותחליפיות.

אם הייתי שם עצמי בנעלי מפקד צרפתי או אמריקאי, שמתכנן כוח משלוח עתידי העלול להתעמת עם אויב עם יכולות מל"ט מתקדמות, הייתי מתרכז בשני תחומים:
א. בלון מכ"ם מתקדם לגילוי אווירי, על בסיס בלונים קיימים לגילוי אווירי וקרקעי.
ב. הסבות לסוללות נ"מ/ C-RAM קיימות, שגם כך פרושות סביב מפקדות ומתקני תשתיות.
ישן 23-02-2013, 22:32

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "א. שכחת דרך פעולה נוספת, שכבר..."

אמנעה היא דבר נפלא אבל היא יוצאת מנקודת הנחה שאתה יודע באמצעות מודיעין על מיקום בסיסי המל"טים של האויב - זה בוודאי לא המצב תמיד ואי אפשר להסתמך על כך בתכנון בניין הכוח.

לגבי איום - באפגניסטן אני גם לא רואה וגם לא בעימותים קטנים אחרים (נניח באפריקה). לעומת זאת אם מישהו מתכנן תקיפה באירן בהחלט יכול להיות שהאירנים ישגרו בתגובה מל"טים לעבר ספינות אמריקניות ובסיסים אמריקנים במדינות המפרץ (אם כי אלו כלים לטווח ארוך יותר מאלו שאני מדבר עליהם כאן).

מן הבחינה הזאת ישראל היא במצב די ייחודי בכל הקשור לסוג האיום שעומד מולה. כמובן שבמלחמה כוללת של ארה"ב מול סין מל"טים מכל הסוגים יהיו כאב ראש לא קטן (אחד מיני רבים מאד).
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-02-2013, 23:02
  מ.ק. מ.ק. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.06.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "התמודדות על מל"טים טקטיים בשדה הקרב"

לגבי 1 - אפשר להוסיף סינוור בלייזר. אפשר להוציא כך כלי מכלל פעולה.
לגבי 2 - חיל האוויר לא יתן שלכל פלוגה/גדוד תהיה יכולת נ"מ, ואשר להבין מדוע. הדבר יתכן רק אם הכלים יהיו בעלי טווח מאד מוגבל.
לגבי 3 - מחיר "טיסן" כזה רחוק מאד מ-1000 ש"ח. עם זאת במלחמה חיל האוויר לא יכול להרשות לעצמו להתעסק בכלים כאלו.

לדעתי צבאות מערביים לא מתייחסים ברצינות לאיום הזה מכיוון שרובם עסוקים ב"לחימה לא סימטרית", ובלחימה זו האויב בד"כ לא יותר מדי מתוחכם, כלומר לא מפעיל מל"טים טקטיים.
ייתכן ויש לתת את הדעת יותר לכיוון הזה, ולפתח אמצעים מיוחדים לזה.

אגב, אחרי התאמות תוכנה מתאימות, אני לא בטוח שטיל נ"ט מתקדמים (ספייק, גאוולין) יתקשה לטפל במטרה כלכך איטית.
ואם הוא יתקשה, יתכן שניתן לתכנן גירסת נ"מ לטילים אלו עם שינויי חומרה מינימאלים (רש"ק רסס, מרעום קרבה וכו') שיהיה ניתן לשגר מהמשגר הסטנדרטי.
ישן 23-02-2013, 02:14

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Cabrio שמתחילה ב "בהמשך לסעיף 2, יש לי שאלה מעט..."

אני לא יודע מה רמת הכשירות של הסטינגרים בצה"ל ומה התו"ל שלהם למשל בעימות מול חיזבללה. אבל אני חושב שזה לא המקום לדון בכך בכל מקרה (לכן גם הדגשתי - צבאות מערביים).

לגבי התאמה של נ"ט לשימוש נ"מ - נראה לי מיותר - ישנם אמצעי נ"מ יעודיים לטווח קצר - הם פשוט להבנתי לא ממש זמינים לכוחות הלוחמים ברוב הצבאות המערביים (אבל אולי יש דברים שאני לא יודע). סינוור בלייזר (ואולי בהמשך גם השמדה בלייזר - היו ניסויים מוצלחים כאלו של האמריקנים לאחרונה ועסקנו בהם גם בפורום) נראים לי אופציה לא רעה בכלל.

לגבי הנושא של ח"א מול כוחות קרקע - תיאורטית אין מניעה שלחיל האויר יהיה כוח קרקעי מיוחד חביר אשר ינוע עם כוחות קרקע וידאג לנטרל אמצעים אויריים של האויב - לרוסים יש הרי לא מעט נ"מ טקטי נייד וזה חלק אינטגרלי מהתו"ל שלהם (שם נדמה לי שהוא שייך לכוחות עצמם אבל אם ח"א מתעקש שהם יהיו שלו בכדי למנוע פגיעה בפעילות שלו עצמו - שיהיה). אני חושב שזה הזמן לתת את הדעת על הנושאים הללו גם במערב - בדגש על איתור, מעקב ונטרול/השמדה של כלים קטנים בעלי חתימה נמוכה.

אגב אולי 1000 דולר זה הערכת חסר אבל עדיין מדובר על כלים זולים מאד שלא תקצה מטוס קרב להשמיד אותם (ואת הקטנים שבהם ספק אם מטוס בכלל מסוגל להשמיד).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-02-2013, 07:26
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
כמה הערות לנושא
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני לא יודע מה רמת הכשירות של..."

1. העלית שאלה מאד כללית, מבלי להבדיל בין מלט גדול, בינוני, קטן, וזעיר. לא הבדלת בין הזירה האיסטרטגית לטקטית. יש להבדלים אלה השלכה מיידית לגבי איזה גוף יטפל באיום, וכיצד.
2. ישנו צוואר בקבוק משמעותי של גילוי, וזה מקנה לעת עתה יתרון למל"ט/מזל"ט. עם התקדמות בתחום זה יהיה צורך בשכלול המערך הן בתחום ה-STEALTH, והן, כנראה, בתחום הביצועים (מהירות, כושר תמרון).
3. כנובע מזה - כושר היירוט של מערכות קיימות. היות ומדובר בכלי טיס בעלי חתימה נמוכה גם כיום, בתחום האופטי, הטרמי והמכ"מי, לא רק שקשה לאתרם - קשה לנעול עליהם. להזכיר - רוב מערכות הנ"מ עובדות על אינפרה אדום פסיבי, או על מכ"ם (פסיבי או אקטיבי). חלק קטן - רוכבי קרן לייזר (למשל RBS-70).
4. מאידך - רוב המל"טים ובוודאי המז"לטים הם פגיעים לקרני לייזר, גם בעצמות נמוכות משמעותית ממה שנחוץ כדי להפיל מטוסים או רקטות/טילים/פגזים (CRAM). נראה לי שמכאן יבא הפתרון. פתרון זה גם אם יוכיח יעילות, אינו אידיאלי, כי הוא עדיין דורש מערכת איכון יעילה, וכן מפני שמערכת לייזר מושפעת מאד מתנאי הסביבה (לחות, אבק, אובך, גשם, עשן, עננות), ותלויה לחלוטי בטווחי קו ראיה.
5. אחת המגמות בפיתוח מזל"טים היא המזעור ("הזבוב על הקיר"). זה כבר עולם חדש לגמרי, וכנראה שדרושה חשיבה רבה על אמצעי נגד, היות ויהיה מדובר באמצעי שיכול להרוות תא שטח, לפעול בנחילים, לפעול באופן אוטונומי וביתירות גבוהה, להיכנס לתרדמת ולחזור לפעילות לפי הצורך ועוד. לכל אלה ישנה השלכה מיידית על אפשרויות האיכון, אפשרויות החסימה ו/או הטעיה, וכמובן אפשרויות הניטרול. העתיד יביא עימו תו"ל חדש שיצטרך לקחת בחשבון שלכל צד בשדה הקרב העתידי תהיה הרבה פחות "פרטיות".
ישן 23-02-2013, 13:30

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "כמה הערות לנושא"

כן התייחסתי לגודל המל"ט ולסוג - מל"ט קטן ואיום טקטי - מה שאנו מכנים מעבר לגבעה - תקרא מה כתבתי ואת הכותרת של השרשור.

אכן יש קושי - בגלל זה השרשור - לא רק שיש קושי לדעתי בצבאות מערביים אין מספיק התייחסות לנושא בעוד שבמזרח דווקא - בגלל העליונות האוירית המערבית רבת השנים דווקא יש הרבה מאד נ"מ טקטי (מה הוא שווה מול מל"טים קטנים זה שאלה אחרת).

לגבי זבובים וקירות - בוא נתחיל מיכולת ליירט ברמת הגדוד כלי בגודל של 2 מטר ונתקדם משם. לייזרים הם בהחלט הכיוון (אולי יש עוד סוגי קרינה שיכולים להתאים ולהיות פחות מופרעים משינויים אטמוספריים?).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-02-2013, 17:18

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי לוגיין שמתחילה ב "שאלת תם, מה הגובה הממוצע..."

מבחינת גובה יכול בהחלט להיות שבחלק מן המקרים ניתן יהיה להפיל כלי כזה באש מקלעים מן הקרקע אבל חשוב לזכור שקשה מאד (לעיתים ממש בלתי אפשרי - במיוחד בלילה ובתנאי ראות קשים) לראות את הכלים הללו. לכן גם אם באופן תיאורטי כוח קרקעי עם מקלע כבד יכול עם צליפה טובה והרבה מזל להפיל מל"ט טקטי שטס נמוך - זה לא יכול להיות הקו עליו תתבסס ההגנה מפני כלים כאלו.

יש צורך באמצעי נ"מ טקטיים יעודיים ברמת הגדוד או החטיבה וכן בדרך כלשהי בה יתבצע גילוי ומעקב בשיתוף ח"א בכדי למנוע מקרים של אש ידידותית.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-02-2013, 22:12

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "כבר כתבתי בפורום..."

בהחלט. האירנים מייצרים כפי הנראה עשרות אם לא יותר מל"טים קטנים וחלק מהם מועברים כנראה גם לחיזבללה. אפשר להניח שחלק מהם ישמשו כטילים מונחים עם רש"ק קטן ואחרים ישמשו לאיסוף מודיעין על כוחות צה"ל בעת עימות.

זאת בעיה מטרידה והיא המניע העיקרי לפתיחת הדיון פה אם כי כאמור אני משתדל לשאול שאלות במסגרת רחברה יתר בכדי לא לעסוק ספציפית במה צה"ל עושה או לא עושה בתקווה שאכן מתבצעת עבודה מתאימה בעניין גם אצלנו.
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:25

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר