לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-03-2013, 08:05
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
"הרב"ט האיסטרטגי" הקלאסי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי moti.rubin שמתחילה ב "הסיפור האמיתי: כל מה שסיפר שליט לחוקריו בצה"ל אחרי שחזר מהשבי"

מקרה בו טעויות מבצעיות קטנות,מתפתחות לאירוע בעל חשיבות והשפעה עצומים.
שאלה לטנקיסטים שביננו-
-מהתאור הציורי שבכתבה,עולה כי לכאורה לא היתה לחיילי הטנק "חיילות בסיסית" במובנה
החי"רי.
בזמני מרבית הטנקיסטים שפגשתי,היו נעדרי הבנה וחדורי זילזול כלפי חיילות-הפרט לעומת טנקאות מקצועית ,לה נתנו חשיבות.
השאלות:
1.האם התרשמותי נכונה ואכן זה כך?
2.האם גם כיום זאת ההתייחסות?
3.אם התשובות לשאלות 1-2הן כן.האם לאור השינויים בזירה והיעלמות כמעט מוחלטת של קרבות שיריון בשריון במסגרות גדולות,יש מקום לתורת הפעלה ותפסיק חדשה בהפעלת והכשרת צוותי טנקים.על מנת שיוכלו להתמודד טוב יותר עם האיומים הרלוונטיים כיום?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-03-2013, 10:39
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
אולי צריך לשלב חי"ר בהגנה על הכלים...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב ""הרב"ט האיסטרטגי" הקלאסי."

לדעתי, צריך לשנות את התפיסה שטנקים עומדים ללא הגנה של חי"ר על קו הגבול.
אם היו כמה גולנצ'יקים או גבעתי ליד הטנקים היו הודפים מייד את התוקפים. השריון עבור הטנקיסטים משרה עליהם "בטחון מדומה" אם הם בתוך הכלים או לידם. הטנקיסטים הם אמנם חיילים קרביים, אך לא להסתערות רגלית על התוקף רגלי.
כאשר בוצעה החטיפה ולצערנו נפלו 2 מלוחמנו בקרב. כך חשבתי אז ועתה, זה מחזק את דעתי. מקווה שהגורמים האחראים על כך לוקחים את זה בחשבון.

אני נזכר, כאשר הייתי באיזורים "רגישים" נהננו משמירה צמודה של לוחמים מקצועיים, כי מה אפשר לדרוש מג'ובניק אשר ירה 10 כדורים במשך שנתיים...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 26-03-2013, 12:01
  moshl moshl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.06.12
פשוט ועצוב...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "אז בכל זאת, איך הצליחו חמאסניקים..."

בתדריך שלפני הפעולה צוין במפורש היכן יושב או שוכב כל מארב בשטח, מהי צורת ההיערכות ועוד. מאתיים מטר מהטנק של שליט, סמוך לגדר, היה במהלך הלילה כוח של "יהלום", יחידה של הנדסה קרבית. אל"מ אבי פלד, המפקד הבכיר בגזרה, שהיה קצר בכוח אדם, רצה לגבות את צוותי הטנקים שפוזרו במארבים בשטח ולעבות את המערך, הוא קושש את צוות ה"יהלום" מהנדסה קרבית, שני צוותים שאותם קיבל כטובה אישית.

הצוותים התקפלו מהשטח חצי שעה לפני ההתקפה על הטנק של שליט. היה אפשר להזעיק אותם, הם היו בקרבת מקום. אבל כדי להזעיק אותם היה צריך לדעת שהם קיימים, שהם זמינים. שליט לא היה ערני כשהאינפורמציה הזאת סופקה. "לא הקשבתי", הודה בתחקיר, "המפקד הקשיב, זה מספיק, סמכתי עליו".
ישן 26-03-2013, 12:18
צלמית המשתמש של האזרח

אם זה כמו שאתה אומר, אז...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי moshl שמתחילה ב "פשוט ועצוב..."

... זה אומר שחמאס "יושבים" על התדרים שלנו וידעו מתי לתקוף את הטנק, כאשר הגנה עליו עזבה את המקום. לא נראה לי שיש כאן מקריות, יש מי שדיבר ויש מי שהאזין...
האם בפיקוד חשבו על זה? או כרגיל...

ישן 26-03-2013, 13:09
צלמית המשתמש של האזרח

בו ונחשוב שהם לא כ"כ מטומטמים שאנו רוצים לחשוב עליהם...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "סביר להניח שהם האזינו למה..."

...ואם היה שידור מוצפן, אתה חושב שהם לא מסוגלים להבין מה קורה? המורים שלהם חיזבולים ואירן מספקת להם ציוד מעולה. חשבנו שחיזבולים לא מבינים עד שמצאנו "בלבנון 2" מכישירים "מעניינים".
עד שאנו לא נשנה את "המודול" שהם כמונו, נהיה צפויים להפתעות לצערי הרב.

ישן 28-03-2013, 13:11
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תסביר לי בדיוק איך עם תגובה..."

לא יתכן הסבר כזה בתרחיש בו האויב פעל בדיוק כמו שפעל באירוע זה.
הטנק היה בדרגה אחת מעל למצב הכי נחות שהוא יכול להיות. החיילים היו במצב תפישתי של עוד לילה שבו חייבים להחזיק ערים, במקום במצב של צייד במארב (לא נעים, מובן, קורה ועוד יקרה).
לו היה שם זוג ער וערני, האירוע היה הופך ללחימה של זוג מול חוליה, בתחילה בעזרת נשק אישי שעל גבי הצריח ובהמשך אולי בהתעוררות שני אנשי הצוות שבסבב שינה, הנעת הטנק ושימוש בו כרכב קרבי משוריין ואולי אפילו ביכולותיו כטנק.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 26-03-2013, 18:27
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמה תובנות ונקודות לדיון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי moti.rubin שמתחילה ב "הסיפור האמיתי: כל מה שסיפר שליט לחוקריו בצה"ל אחרי שחזר מהשבי"

מהכתבה עולה שורה של בעיות מקצועיות, בעיקר בתחום המשמעת המבצעית והתירגולות.
1. שני אנשי צוות היו אמורים להיות ערים אך רק אחד היה. המשמעות היא שקצין הפר פקודה מבצעית ברורה, שלא הומצאה סתם כך. לפי בן כספית, ואני מעריך שהוא צודק, מדובר בהפרת פקודה נפוצה. אם כך, קשה להאמין שהפיקוד היותר בכיר לא היה מודע לכך. המשמעות היא שאותה הפרת פקודה לא זכתה לטיפול ראוי והפכה אות מתה. זה ענין חמור.
2. אנשי צוות התחלפו במקומות תוך כדי המארב, כך שהטען עבר לתא הנהג והנהג למקום הטען. גם כאן, משתמע מכספית שמדובר בנוהל רגיל, ואולי אף תירגולת מוסכמת. לטעמי זה נטול הגיוון ומאוד בעייתי מבחינה מבצעית. הטען לא מכיר את תא הנהג ואת תפקיד הנהיגה באותה רמה כמו הנהג (אם בכלל) ויכולתו להגיב בזמן אמת תהיה בהכרח פחות מאופטימלית. במקרה החטיפה הטען נתקע בתא הנהג ולא הצליח (למזלו) לצאת. אני מניח שזה נבע מאותה חוסר היכרות מספקת עם סביבת התא. מעבר לכך, הוא גם לא ניסה להניע את הטנק ולהזיזו מהמקום בשום שלב. כמי שהיה לזמן מה נהג צוות ברק"מ מסוג שונה, זכור לי שהייתי אמור לפעול אחרת, בוודאי אחרי פגיעה. האם הייתה כאן בעיה בתירגולת או בעיה עם מישהו שלא יכול היה לתפקד טוב בתור נהג?
3. לגבי תירגולות באופן כללי: יש תירגולות ברורות לנטישת הטנק במקרה של דליקה. האם המפקד סבר שהטנק עולה באש? האם יש תירגולת (ולא כאן המקום לפרט אותה) למקרה של פגיעה בטנק שאיננה כרוכה בהתלקחות? האם תירגלו את הלוחמים בהיתקלות במסגרת מארב?
4. שליט סיפר שלא הקשיב בתדריך אלא סמך על מפקדו. זה עניין די טיבעי בסך הכל. דווקא בגלל זה, חובתו של מפקד הפלוגה לוודא מכסימום קשב. כשאני הייתי לוחם, חלק ממפקדי הפלוגה שלי נהוגה להתקיל חיילים בזמן התדריכים בשאלות ולזעום על מי שלא ידע לענות. זה לא פתר לגמרי את הבעיה אבל לבטח עזר. זה עניין של מקצועיות בפיקוד.
5. טנק מרכבה סימן 3 נחדר על ידי אר פי ג'י פשוט שפותח לפני עשרות שנים. איך זה קורה?
6. באופן מפתיע, 2-3 רימוני רסס שהושלכו לחלל הטנק גרמו רק פציעה קלה מאוד לגלעד שליט.
7. אני תוהה אם נעשה מספיק כדי לאמן את צוותי הטנקים (והלוחמים בכלל) ב"שאון הקרב". דומה כי כל אנשי הצוות לחלוטין איבדו עשתונות. עם זאת לא מדובר רק בהכשרה אלא גם באישיות. האפסנאי בושארי שחיסל את המחבל בליל הגילשונים עבר הכשרה חיילית מינימלית אבל היו לו אשכים וקור רוח שלא היו ללוחמים המאומנים.
8. בהמשך לסעיף הקודם, אני תוהה האם אפשר לבצע סלקציה לקבלת חיילים לתפקידי לוחמים על בסיס אישיות. כאן אין לי אשליות. גם אם היו הכלים המתאימים לבצע מיון כזה, הם היו משאירים אותך עם כוח אדם קטן משמעותית מהדרוש. דווקא בגלל זה צריך להשקיע בהכשרה בתירגולות ובפיתוח המרכיבים המנטליים הדרושים ללוחם.
ישן 26-03-2013, 19:29
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
כמה דברים:
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כמה תובנות ונקודות לדיון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
1. שני אנשי צוות היו אמורים להיות ערים אך רק אחד היה. המשמעות היא שקצין הפר פקודה מבצעית ברורה, שלא הומצאה סתם כך. לפי בן כספית, ואני מעריך שהוא צודק, מדובר בהפרת פקודה נפוצה. אם כך, קשה להאמין שהפיקוד היותר בכיר לא היה מודע לכך. המשמעות היא שאותה הפרת פקודה לא זכתה לטיפול ראוי והפכה אות מתה. זה ענין חמור.

לא ברור לי אם היתה פה "זריקת זין" על הנהלים או שפשוט איש הצוות הנוסף שהיה אמור להיות ער פשוט נרדם. אני נוטה לצדד בזריקת זין כי זה פשוט מאוד סביר - אני יכול להעיד שבצוות שלי אישית היו זורקים זין על הנוהל הזה, ולמעשה חלק ניכר מהמארבים בלבנון שעשיתי, נעשו בנקודה מסויימת רק עם איש צוות אחד ער - ברוב המקרים, עבדכם הנאמן, עומד עם חצי גוף מחוץ לצריח וסורק לטווח קרוב עם שפנפן כדי לוודא שאף אחד לא מתקרב כדי לשחוט אותנו, ועונה לקשר כשצריך. במקרים שהיה צורך בסריקה לטווחים רחוקים יותר, בעיטה קלה לראש של התותחן היתה מעירה אותו גם משינה עמוקה והמעגל היה נסגר מהר מאוד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
2. אנשי צוות התחלפו במקומות תוך כדי המארב, כך שהטען עבר לתא הנהג והנהג למקום הטען. גם כאן, משתמע מכספית שמדובר בנוהל רגיל, ואולי אף תירגולת מוסכמת. לטעמי זה נטול הגיוון ומאוד בעייתי מבחינה מבצעית. הטען לא מכיר את תא הנהג ואת תפקיד הנהיגה באותה רמה כמו הנהג (אם בכלל) ויכולתו להגיב בזמן אמת תהיה בהכרח פחות מאופטימלית. במקרה החטיפה הטען נתקע בתא הנהג ולא הצליח (למזלו) לצאת. אני מניח שזה נבע מאותה חוסר היכרות מספקת עם סביבת התא. מעבר לכך, הוא גם לא ניסה להניע את הטנק ולהזיזו מהמקום בשום שלב. כמי שהיה לזמן מה נהג צוות ברק"מ מסוג שונה, זכור לי שהייתי אמור לפעול אחרת, בוודאי אחרי פגיעה. האם הייתה כאן בעיה בתירגולת או בעיה עם מישהו שלא יכול היה לתפקד טוב בתור נהג?

אין עם זה שום בעיה - במהלך ההכשרה של הטען הוא לומד גם נהיגה בטנק, והנהג לומד לבצע את תפקיד הטען. בנוסף, התותחן לומד גם לתפקד במקום מפקד הטנק. זה נעשה גם מכיוון שבמארבים ארוכים (ויצא לצוותים אצלנו למשל לעשות מארבים של שבועיים רצוף - כן, זו לא טעות) הטען למשל צריך לישון, דבר שהוא בלתי אפשרי בתא הטען. הטען והנהג מתחלפים, כאשר הטען הולך לישון בתא הנהג, והנהג מחליף אותו.
בנוסף כמובן, ההחלפה נועדה בעיקר כדי לאפשר יתירות בצוות במידה ואחד מהם נפגע, אז יש איש צוות אחר שיכול להחליף אותו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
5. טנק מרכבה סימן 3 נחדר על ידי אר פי ג'י פשוט שפותח לפני עשרות שנים. איך זה קורה?

בכתבה לא נאמר איזה RPG פגע בטנק. אם מדובר ב-RPG-29 למשל, אז בהחלט יתכן שהוא חדר אותו. אגב, תמיד יש סיכוי לחדור את מיגון הטנק, אפילו גם עם RPG-7. מיגון לא מבטיח 100% הגנה, ותמיד יתכנו זויות חדירה שהן לא אופטימליות למיגון של הטנק.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
6. באופן מפתיע, 2-3 רימוני רסס שהושלכו לחלל הטנק גרמו רק פציעה קלה מאוד לגלעד שליט.

כאמור, שליט לבש שכפ"צ והאפוד שלו היה תלוי על משענת הכיסא שלו. אכן היה לו מזל, אבל גם צריך להבין שפנים הצריח הוא מבנה מורכב ומכיל הרבה מאוד עצמים, חרכים ותעלות שלתוכן הרימון עלול ליפול, כך שלא כל הרסס שלו מתפזר בתוך הצריח. שים לב גם לעובדה שאף פגז בטנק לא ניזום מהפיצוצים (2 רימונים, להזכירך) - שזו עובדה שלא הפתיעה אף אחד, שכן הטנק בנוי גם בצורה כזו שתאפשר לו לספוג פיצוצים בתוך הצריח מבלי שתחמושת תיפגע.
חבר את כל הדברים האלה ביחד, ותבין שאמנם כאמור לשליט היה מזל, אבל לא משהו יוצא מגדר הרגיל...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
7. אני תוהה אם נעשה מספיק כדי לאמן את צוותי הטנקים (והלוחמים בכלל) ב"שאון הקרב". דומה כי כל אנשי הצוות לחלוטין איבדו עשתונות. עם זאת לא מדובר רק בהכשרה אלא גם באישיות. האפסנאי בושארי שחיסל את המחבל בליל הגילשונים עבר הכשרה חיילית מינימלית אבל היו לו אשכים וקור רוח שלא היו ללוחמים המאומנים.

אם מאמנים או לא - זו לא הנקודה. גם את לוחמי החי"ר מאמנים בדברים כאלה, ועדיין קורים לא מעט מקרים של אנשים שפשוט לא מסוגלים להתמודד עם קרב ונכנסים להלם... במקרה הנ"ל, כמו שתיאר כספית, המפקד עשה טעות פשוטה ומטומטמת להפליא - הוא נלחץ, ויצא מהטנק. הטען מן הסתם ראה אותו יוצא ויצא מיד אחריו. שניהם שילמו מיד בחייהם על הטעות. זו בפירוש החלטה (מוטעית) של שבריר שניה שהרגה אותם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-03-2013, 09:14
צלמית המשתמש של agent_amos
  משתמש זכר agent_amos agent_amos אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל agent_amos שלח הודעה דרך MSN אל agent_amos Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "האם אתה שריונר? האם יש תירגולת למקרה של טנק פגוע אך לא מתלקח?"

אני חירניק, אבל יצא כמה פעמים לנסוע בתוך טנק כאיש צוות , אי אפשר לשפוט אותם, הם שמעו פיצוץ באמצע שנת הישרים שלהם, ראו שחור בעיניים בכוונה מטאפורית, וכל מה שאמר להם האינסטינקט הוא לפרוק מהטנק כי תכף תבוא הרקטה השניה והשלישית ואולי גם המטען ושווה לרדת ולהתחיל להלחם בחוליה. לצערי במקום לחלץ את הנהג ולהתעקש על כך, ולתת "כאפה" לשליט ולהוציא גם אותו החוצה ולהלחם בחוליה עם מאג שיש על הטנק, הם ירדו שניהם ואז תפרו אותם על הפאדי, מוות מיותר. אבל אין מה לעשות כנגד אינסטינקט השרדותי שאומר לברוח ממקום מופגז, ואולי לנהל את האש ממקום טוב יותר.

ישן 27-03-2013, 12:56
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

לא ניכנס כמובן למה בדיוק עושים בתרגולת זו או אחרת ואיך
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "האם אתה שריונר? האם יש תירגולת למקרה של טנק פגוע אך לא מתלקח?"

אבל כמובן שקיים מקרה בו הטנק נפגע ויש צורך לנטוש אותו, וכמובן שישנה תרגולת לכך.
מצד שני וביחס למקרה הנ"ל (מה שקרה בחטיפת שליט), בוא ונחשוב ביחד רגע:
1. אם הטנק נפגע רק בתובה ולא יכול ליסוע יותר, הרי אין צורך לנטוש אותו כי עדיין הוא יכול להילחם - יש לו תותח, יש לו מקלעים ומרגמה ומדוכות. ביחס לאיום שהיה באותו הזמן, הטנק עדיין ממוגן ויכול להחזיר אש ואפילו להשמיד את האיום שהיה על הצוות בקלות.
2. אם הטנק נפגע בתותח או ביכולת לייצר אש, הוא עדיין נייד ועדיין אין סיבה לנטוש אותו שכן הוא כרגע סוג של נגמ"ש מגודל - עדיין ניתן בעזרתו לחלץ לאחור בצורה מוגנת יחסית.

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 28-03-2013, 08:41
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי agent_amos שמתחילה ב "אי אפשר להגיד שטעו בשיקול..."

אפששר וגם צריך להגיד!
שריונר מאומן אמור לדעת שיורדים מהטנק רק כשגמרת להבין שאין לך יותר מה לחפש על הטנק.
המרכבה איננה המג''ח או השוט שבו עוד רגע מתחילה התלקחות שמן או פיצוצי תחמושת.
לא נכון לגבות החלטה כזו בסגנון הקפיצה מהטנק של דור 67.
במרכבות הטנק עובד אחרת ובנוי אחרת והשריונר המאומן אמור לדעת זאת היטב.
אם הוא מאומן ברמה נדרשת.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 27-03-2013, 06:13
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05

בעבר באחד האשכולות שדיברו על החזרת שליט, הצעתי להפריד בין החזרתו לבין הפקת הלקחים.
אני סבור שהגיע הזמן להניח לילד, בעיני הוא לא היה גיבור (מרגע קריאת התחקיר שלא מובן לי למה לשחרר את פרטיו), אבל יכול לקרות שחייל צעיר חסר ניסיון קרבי הנקלע למצוקה ינהג כמותו בדיוק כמו שכתבתי באשכול החיילת שהסתתרה. צריך לתת לה חיבוק גדול, לטפל בה ע"י אנשי מקצוע, ולשחרר אותה מהמערך הלוחם - כי לשם אינה מתאימה.
לקחים :
1. הכשרה בלי עיגולי פינות. (לקחי 1973 - המלצות : יש להכשיר שיריון ותותחנים לרובאי 4 לא בוצע - הצעתי תקשיבו פעם לאורי מנוס)
2. תדריכים מפורטים בעיקר כאשר יש שינוי באחד או יותר מאנשי הצוות. (יש נטיה אחרי זמן מה לקצר ו"לרוץ" בתדריך כדי לסיים מהר - זה אולי נכון למי ששולט בגזרה ושמע 30 פעם את אותו תדריך) שאלות לחייל והצבתו בפני דילמות היו מחייבות אותו להגדיל ראש. צוות מחליף יוצא למשימה עם מוכנות לא מלאה.
3.נמאס לי מהעצימות הנמוכה, וכל השטויות של השטחים. צריך מהיום הראשון להכשיר את החייל להיות לוחם - במלחמה . ההכשרה הכי חשובה היא בין האוזניים. יש להכין חייל ליום פקודה !!!
4. בתחילה עסקו במצור על עזה אח"כ עזבו ורצו ללבנון 2. אח"כ עסקו בשחרור שליט. כל העת הזו לא נעשה בצה"ל "חשבון נפש אמיתי" ולא לעריפת ראשים כוונתי. היה וינוגרד למלחמת לבנון 2 (גם חלק מהמלצותיו טרם יושמו!). היה תחקיר לארוע - אך לא נתקלתי עד היום בהפקת לקחי האירוע הנ"ל. (אולי בגלל שאני לא שיריונר ואולי בגלל שלא עשו).
5. לוחם הוא לוחם - תותחנים כבר עברו לרובאי 4 - שיריון תורכם !!!

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 27-03-2013, 09:09
צלמית המשתמש של agent_amos
  משתמש זכר agent_amos agent_amos אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל agent_amos שלח הודעה דרך MSN אל agent_amos Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "בעבר באחד האשכולות שדיברו על..."

אילן זה לא משנה המספר של הרובאי של החייל זה יכול להיות 00 אבל אחד שעבר תכנים אמיתיים עם כוונה אמיתית להכשיר, וקיבל את הכלים להצליח ולהבין את פני השטח.
במהלך שנות שירותי רוב החיילים שפגשתי היו ראש קטן חפ"שים, אני חפ"ש שהקצין שלי ישמע, ידאג ,יעשה. תרבות הסמוך של צה"ל לא מאפשרת אחרת.
כשהגעתי למילואים הכל השתנה, יש הרבה יותר אנשים עם מחויבות למשימה, לדבקות בה ולידיעה של כל הסובב אותה.
אם אני בתור מילואימניק, יושב עם המג"ד שלי, לומדים את הגזרה יחד, את כוחות הת"פ ושולט בכל מה שקורה בכל רגע, ועוזר לנהל לחימה באם יש צורך, אין סיבה שחייל סדירניק שלא בא לחודש לתעסוקה אלא ל8 חודשים רצופים לא ילמד.
אילן הפכנו מזמן להיות צבא של עורכי דין עם כל הקשקוש של "ליטופים בנמוכה", כל המושגים הקיקיוניים האלה שנועדו לסרס את הצבא מהיכולות האמיתיות שלו, גורמות לנו להיות מפגרים, ולחשוב כשמגיעים לעזה שכולם זורקי בקתבים או אבנים בני 13, ולא אנשי צבא מאומנים שלמדו חבלה, קליעה ויש להם את יתרון ההפתעה.

ישן 27-03-2013, 12:41
  משתמשת נקבה יונה100 יונה100 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.05
הרי פה בדיוק קבור הכלב
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "בעבר באחד האשכולות שדיברו על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb

אני סבור שהגיע הזמן להניח לילד

אני חייבת להודות שהאשכול הזה די מדהים אותי.
כולכם מדברים פה על כשלים טכניים ועל אינטואיציה שגויה ואיש מכם אפילו לא חשב לציין את העובדה ש"הילד" הפך כאן למגה סלב. זאת, תוך שיתוף פעולה מוחלט שלו ובניצוחו הנלעג של אביו. המדינה הזו הפכה חייל שנפל כפרי בשל לידי שוביו לגבור לאומי - ולוחם שריון, חמוש עד השיניים ל"ילד".

אילן, למשל אני אניח ל"ילד" רק ברגע שיעלם לי מהעיניים ולא יכפה עלי שוב ושוב את סלבריותו המסוכנת, באירועים שאליהם מוזמנת גם ליהי גרינר. אני אניח לאבא רק ברגע שגם הוא יעוף לתהום הנשייה ולא יאלץ אותי לקרוא על כך שאך לפני שבוע, קיבל באירופה פרס של עשרות אלפי דולר, למען "הילד".
התפתחה כאן תרבות מסוכנת בצורה חסרת תקדים ויוצאת דופן וזה ממש לא הזמן להניח לתופעה ולעבור עליה לסדר היום.
ישן 27-03-2013, 13:00
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "הרי פה בדיוק קבור הכלב"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יונה100
אני חייבת להודות שהאשכול הזה די מדהים אותי.
כולכם מדברים פה על כשלים טכניים ועל אינטואיציה שגויה ואיש מכם אפילו לא חשב לציין את העובדה ש"הילד" הפך כאן למגה סלב. זאת, תוך שיתוף פעולה מוחלט שלו ובניצוחו הנלעג של אביו. המדינה הזו הפכה חייל שנפל כפרי בשל לידי שוביו לגבור לאומי - ולוחם שריון, חמוש עד השיניים ל"ילד".

אילן, למשל אני אניח ל"ילד" רק ברגע שיעלם לי מהעיניים ולא יכפה עלי שוב ושוב את סלבריותו המסוכנת, באירועים שאליהם מוזמנת גם ליהי גרינר. אני אניח לאבא רק ברגע שגם הוא יעוף לתהום הנשייה ולא יאלץ אותי לקרוא על כך שאך לפני שבוע, קיבל באירופה פרס של עשרות אלפי דולר, למען "הילד".
התפתחה כאן תרבות מסוכנת בצורה חסרת תקדים ויוצאת דופן וזה ממש לא הזמן להניח לתופעה ולעבור עליה לסדר היום.

יונה ראשית חג שמח
והערכתי מה רבה.
ובכל זאת אבש'לו הפך אותו לסלב. - כל המאבק של משפחת שליט עוד יילמד פעם בבתי הספר לתשקורת. העיתונאים שאין להם קווים אדומים ומייצרים חדשות מכלום פשוט משתמשים בו.
לאבש'לו יש שאיפות פוליטיות. וזו התוצאה. עד כאן אני לא מאשים את גלעד.
החשש הגדול שלי שמחר זו תהא הנורמה ופה אני איתך במלוא מובן המילה.
יש להסיר את המילה גיבור מגלעד שליט, יש לחנך את הדור הבא אחרת. חלק מהלקחים שאני תובע מהצבא הוא בנושא זה.
למשל - צריך לקחת "דובי" של ההנדסה למחוק את חיל החינוך הקיים. קצין החינוך הוא המפקד !!! להקים מחלקת חינוך קטנה שתסייע בידי המפקד + מספר דברים חשובים כמו מקא"מ+מורות חיילות. את כל שאר הפומפוזיות המנופחת הזאת לטאטא מחיינו. יום אחד בכו על כך שהרבנות לקחה עליה תפקידים של חיל החינוך, היא לא לקחה כלום היא נכנסה לואקום של אין חינוך, אין פיקוד, אין מנהיגות - יש כסת"ח וביצועים נמוכים מים המלח. כולנו מאוימי כישלון ומעדיפים לא לעשות. (לשקול גם סגירת הגדנ"ע במתכונתו הנוכחית - או שיתחיל לעשות מעשה, היום "אחריי" עושים את מה שהוא אמור היה לעשות)

ישן 27-03-2013, 13:18

חג שמח גם לך אילן
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100]אני חייבת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb

ובכל זאת אבש'לו הפך אותו לסלב.

ממש ממש לא.
כמי שלצערה הרב נגזר עליה (מטעמים אקדמיים) לעקוב אחרי הצמד המשונה הזה, קבל את קביעתי שהוא אחראי לכך הרבה יותר מאביו. כל הטור ספורט שלו בידיעות וכל ההשתתפויות שלו באירועים, הם רק פרי בחירתו. ההסבר הנלעג של אביו ש"מזמינים אותו אז הוא הולך", יפה אולי לרמה השכלית של מעריצות ליהי גרינר, אבל לא לך ולי.

צריך לגנות את השניים הללו כל הזמן ובכל מקום, עד שיעלמו לחלוטין מחיינו. לא דין תביעה להחזרת חייל שבוי, כדין הפיכת גלעד שליט ל"אייקון גבורה" לאומי ובינלאומי. יש גבול וכבר מזמן חצינו אותו.
ישן 27-03-2013, 14:18
  משתמשת נקבה Kodkodit Kodkodit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.02.13
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "חג שמח גם לך אילן"

קטונתי מלהתווכח עם אשת אקדמיה בתחום, אבל בתור סתם הדיוטה שקוראת עיתונים (אבל לא את מדורי הרכילות) אני דווקא לא שומעת עליו (או על אביו) יותר מידי.
כן, יש לו טור בידיעות ומידי פעם אפשר לראות איזה איזכור אליו, אבל נראה לי שאם הוא באמת היה רוצה להיות מגה-סלב, הוא היה יכול לנצל את זה הרבה יותר (כתבות שער ב7 ימים למשל,ספר, תוכניות ראליטי כאלה או אחרות).
לא מכירה אותו ולא את אביו או מישהו שקשור אליהם, אבל לפי הפרופיל שלו שציירו בתקשורת (שאני הראשונה להגיד שהיא לא מקור מהימן) נוצר הרושם של טיפוס מופנם . לא ממש הטיפוס שכל מטרתו להיות סלב.

בלי קשר, נשמע שיש לך מעורבות רגשית מאוד גדולה לגבי הנושא ואולי הראיה הזו קצת מוטה בגלל זה.
יש הרבה אנשים שאני לא מתלהבת מהם ואף מסתייגת לגמרי מאופן התנהלותם (ליהי גרינר המוזכרת היא דוגמא טובה), אבל לא צריך להסחף גם לצד השני של "לגנות את השניים הללו כל הזמן ובכל מקום, עד שיעלמו לחלוטין מחיינו."
אני אישית וגם כל סביבתי הקרובה לא שומעים עליהם כמעט ולא מתעסקים בהם כמעט ולכן לא ברור לי למה צריך לגנות ולהזכיר אותם כל הזמן.

על התופעה של הפיכת חייל בוגר ל"ילד", השימוש שנעשה בתקשורת והשימוש שהתקשורת עושה באנשים שנקלעו לטרגדיה, הלקחים שיש להפיק לגבי תיפקוד חיילים באירועים- על זה צריך לדבר ויש לזה גם משמעות צבאית ובטחונית.
אבל גם זה לא התחיל עם שליט. החיזבאללה והחמאס זיהו את נקודת התורפה הזו עוד הרבה קודם והשתמשו בה.
דברים דומים נכתבו גם לגבי המאבק של קרנית גולדווסר ולגבי המחיר ששולם על העסקה הזו למרות שבצה"ל ידעו שהם לא חיים (אני אפילו חושבת שבן כספית כתב משהו בסגנון. אבל זה רק מתוך זכרוני המעורער. אולי אני מתבלבלת עם מישהו אחר)

הסקת מסקנות למשל יכולה להיות שנבין באיזה עולם אנחנו חיים (תקשורתי,צהוב, השפעה על דעת הקהל) וננסה לעבוד עם מה שיש (כמו שבדובר צה"ל הבינו באיחור רב) כי עד כמה שזה מעצבן/מקומם/מזיק שיש לתקשורת השפעה כזו על מהלכים בטחוניים- היא עובדה קיימת.
אז אם בצד השני הבינו את זה ומשתמשים בזה, כדאי שגם אנחנו נלמד.... מעבר להפקת הלקחים לגבי הכשרת הלוחמים (שגם צריכה להעשות).
ישן 27-03-2013, 14:41

מעורבות רגשית???
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "קטונתי מלהתווכח עם אשת אקדמיה..."

למה לייחס למי שכותב דוקטוראט בסוציולוגיה על יחסי צבא-חברה, מעורבות רגשית כלשהי במשפחת שליט?
הרגש היחיד שיש לי, הוא הרצון הפשוט להמשיך לחיות פה. רצון שלצערנו, מותנה בכך שיהיה לנו גם צבא טוב. גלעד שליט כידוע, הוא אחרון המודלים לחיקוי בתחום זה.

כיון שאני כן עוקבת אחרי כתבות וידיעות, פשוט קבלי את העובדה היבשה שאין שבוע שבו השם "שליט" לא מוזכר לפחות פעם או פעמים.
למשל השבוע, דווח על כך שהקהילה היהודית באוסטרליה חוגגת את ביקורו של הגיבור הלאומי שלנו; לפני שבוע היתה כתבת ענק על מסע הנצחון של האבא בנורווגיה, כדי לקבל עבור בנו מענק של עשרות אלפי דולר;
דווח שביבי ישב עם אובמה בקרון שאליו הובא שליט ועוד ועוד ועוד. כולי תקווה שהבנת את הרעיון ושיחסך ממני להמשיך ולצטט.

כמובן שהתקשורת הרדודה, הצהובה ובעיקר חסרת האחריות והשכל היא הכתובת הראשונה להפנות כלפיה את הביקורת, אבל קחי בחשבון שיש מי שמזין אותה במידע ויש גם את "המופנם", שמשתף פעולה בכיף וביודעין.
ישן 27-03-2013, 16:10

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "מעורבות רגשית???"

קשה לפעמים להבין את טון הדברים בכתב. הסיבה שיחסתי לך מעורבות רגשית היא בגלל שהמשפט שכתבת היה נשמע לי מאוד חריף עם הרבה כעס גם בשביל מי שהצבא והמדינה מאוד חשובים לה (אם טעיתי- אני מתנצלת).

התקשורת הפכה אותו לגיבור, כי זה סיפור טוב ומהצד של משפחת שליט ההפיכה לגיבור שירתה את האינטרסים שלהם. אבל אני מניחה שאם חטופים אחרים היו חוזרים בחיים, הם גם היו הופכים לגיבורים (אלא אם הנסיבות היו מפוקפקות, כמו במקרה של טננבאום).
אני מאמינה לך שיש איזכורים שלו , אבל מהצד של מי שצורכת תקשורת (אם כי באופן מאוד ביקורתי) - משפחת שליט ועיסוקיה היא כבר לא נושא שיחה, כך שאני לא יודעת עד כמה ההופעה שלו באירוע זה או אחר משנה.
אני לא חושבת שיש מישהו שילחם פחות טוב או שירצה להיות שבוי אצל מי מאויבנו (ולא משנה עד כמה טובים התנאים), בגלל ששליט הפך לסלב.

אני כן חושבת שהצבא צריך לשים לב בדיוק לדברים האלה של יחסי חברה-צבא וההשפעה שלהם על הבטחון , לא בגלל ששליט גיבור או לא. הגינוי שלו כגיבור כבר לא ישנה לבטחון ישראל (בטח אם לא נעשים הצעדים המתאימים כדי שחיילים במצב כזה יגיבו אחרת) , אלא בגלל שאלה שנלחמים מולנו כן שמים לב לדברים האלה ומנצלים אותם לטובתם ואני לא יודעת עד כמה אנחנו עושים את זה מהצד שלנו.

לגבי התקשורת ואלה שמזינים אותה- אני מסכימה עם הביקורת אבל אני לא חושבת שזה יעזור.
אי אפשר להכריח בכח את התקשורת להיות תקשורת אחראית ברמה גבוהה וכנראה רוב האנשים מעדיפים את הרדידות .
ישן 27-03-2013, 16:35

שבויים, לא חטופים
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "קשה לפעמים להבין את טון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Kodkodit
אבל אני מניחה שאם חטופים אחרים היו חוזרים בחיים, הם גם היו הופכים לגיבורים

או אז זהו ש"החטופים" היחידים שהיו פה בעבר, הם שמונת הנח"לאים שבאמת הורידו מאד פרופיל אחרי החזרה לארץ. שאר "החטופים" היו שבויים ולא חטופים, רובם המכריע גם נלחמו כמו שצריך לפני שנפלו בשבי ואיש מהם ממילא לא הפך לגיבור תרבות (זאת, למרות שיש בינהם סיפורי גבורה מעוררי השראה).

ציטוט:
אני מאמינה לך שיש איזכורים שלו , אבל מהצד של מי שצורכת תקשורת (אם כי באופן מאוד ביקורתי) - משפחת שליט ועיסוקיה היא כבר לא נושא שיחה

או, אז זהו שאין איזכורים. בכלל לא הייתי טורחת להתייחס לאיזכורים. יש שטיפת מוח מתמדת, שיטתית ועיקבית, כאשר הוא ואביו עושים יחד במלאכת תחזוקתה. קבלי דוגמה קטנה מהימים האחרונים:

http://itongadol.com/noticias/val/6...-australia.html
http://www.timesofisrael.com/gilad-...a-free-pollard/
http://www.mako.co.il/entertainment...0&pId=237936823
http://www.globes.co.il/news/articl...?did=1000828764
http://www.glz.co.il/1363-14220-he/Galatz.aspx
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/451/654.html
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/455/074.html

ציטוט:
הגינוי שלו כגיבור כבר לא ישנה לבטחון ישראל .

על פי רוב, טוענים עלינו שאנחנו יושבים במגדל השן. אז הנה אני באה ומתריעה שהפיכת שליט לגבור לאומי היא תופעה חסרת תקדים ומסוכנת לנו כחברה. לא דיברתי על גינוי נפילתו בשבי. אבל כן יש לגנות בכל פה את הפיכתו שלו ושל אביו למגה סלבס ומקור השראה.

ציטוט:
לגבי התקשורת ואלה שמזינים אותה- אני מסכימה עם הביקורת אבל אני לא חושבת שזה יעזור. אי אפשר להכריח בכח את התקשורת להיות תקשורת אחראית ברמה גבוהה וכנראה רוב האנשים מעדיפים את הרדידות .

נו, והרי על כך הלנתי מלכתחילה. וכיון שכך, קולות המחאה שלנו חייבים להיות יותר צלולים ורמים. אולי בסוף אפילו התקשורת תקלוט את המסר. ואגב, שימי לב שאפילו לא התחלתי לדבר על המשפחות השכולות ומה עושה להם לשמוע את השם שלו כל הזמן. טיפה טאקט ורגישות לא היתה מזיקה פה גם.
ישן 28-03-2013, 08:10

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "שבויים, לא חטופים"

ציטוט:
על פי רוב, טוענים עלינו שאנחנו יושבים במגדל השן. אז הנה אני באה ומתריעה שהפיכת שליט לגבור לאומי היא תופעה חסרת תקדים ומסוכנת לנו כחברה. לא דיברתי על גינוי נפילתו בשבי. אבל כן יש לגנות בכל פה את הפיכתו שלו ושל אביו למגה סלבס ומקור השראה.

שאלה (ברצינות, לא בשביל לקנטר)- מה הופך את זה לתופעה מסוכנת?
אם הוא היה נופל בשבי תוך כדי לחימה או הצלה של חיילים אחרים ואז חוזר הביתה והופך לסלב, זה היה משנה?
כלומר, השאלה שלי היא האם הבעיה היא עצם העובדה שחייל שבוי כלשהווא הופך/משתמש בזה כדי להיות סלב או האם לפאר אדם בנסיבות כאלה של נפילתו בשבי- טעויות,חוסר רוח לחימה וכניעה , הם שמסוכנות?

ציטוט:
נו, והרי על כך הלנתי מלכתחילה. וכיון שכך, קולות המחאה שלנו חייבים להיות יותר צלולים ורמים. אולי בסוף אפילו התקשורת תקלוט את המסר. ואגב, שימי לב שאפילו לא התחלתי לדבר על המשפחות השכולות ומה עושה להם לשמוע את השם שלו כל הזמן. טיפה טאקט ורגישות לא היתה מזיקה פה גם.

כאן לצערי אני לא אופטימית. אלא אם יהיה מישהו בעל אינטרס חזק להניע תהליך כזה (באמצעות שטיפת מוח נגדית) של הורדת שליט ממעמד ה"גיבור", אני בספק אם התקשורת פתאום תהפוך את עורה.
רוב הציבור שומר איזה פינה חמה לגלעד שליט, מבחינת התקשורת זה סיפור טוב וכנראה שיש מאחורי הקלעים כמה בעלי אינטרסים שהוא יהיה מוצג כגיבור (כדי להצדיק את המחיר של העסקה, כדי להראות כמי שעשו את הדבר הנכון והאמיץ והקשה וכו' - אלו רק השערות שלי)

טאקט ורגישות הם מילים זרות לתקשורת (ראיתי את זה במקרה של משפחה קרובה שבנה החייל נהרג) ואת הכאב של משפחות שכולות אני מכירה מקרוב וצר לי עליהם, אבל בכל זאת גלעד שליט זכאי לחיות את חיו ואפילו להיות סלב אם הוא רוצה (גם אם אני לא מתלהבת מזה).
וגם עם כל הסיפור הבעייתי של נפילתו בשבי כפי שכותב בן כספית, הוא עדיין לא אשם במותם של השאר והוא בהחלט שילם על הטעות שלו בגדול (שבי אצל האויב במשך 5 שנים הוא לא דבר של מה בכך גם אם אין עינויים והתנאים טובים).
ישן 28-03-2013, 08:45

אי אפשר לנסח את זה יותר טוב
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100] על פי רוב,..."

מכפי שעשה זאת כבר לפני חצי שנה יוסי מלמן.
http://news.walla.co.il/?w=%2F4996%2F2577682
כעובדה, שבי הוא נגזרת "טבעית" של כל מלחמה. אבל בין לקבל את זה כרע מאד הכרחי ובלתי נמנע ובין להפוך את שליט (שהיום כבר אין חולק על כך שנסיבות הליכתו לשבי היו מביכות למדי), לגבור לאומי המרחק עצום. את בטח מבינה שעם עוד כמה חיילים רמבואים כמוהו, שתינו צריכות להתחיל ללמוד לשחות כבר היום.
קחי בחשבון שהפיכתו למגה סלב, כזה שכולם נדחפים כדי להצטלם איתו, היא במלוא מובן המילה "התחליף לצל"ש צבאי" שמוענק לו היום על ידי החברה שלנו. כך בדיוק משתנה תרבות בחברה.

אז נפלא שהוא נשאר בחיים. זכותו של אינדיבידואל כזה או אחר להחליט שקיביני מאט על ישראל ובטחונה, אבל אני רוצה לחיות ויהי מה. רק תסכימי איתי שלא לשם כך מדינות מחזיקות צבאות.
לצערי, פולחן האישיות שהתחיל לאחר חזרתו מעיד על חשיבה אזרחית מופרעת לחלוטין.

אגב, אני מקווה שאחרי המיקבץ המקרי והמצומצם של הלינקים ששלחתי לך, את כבר מבינה שלא מדובר ב"איזכור" פה ושם, אלא בפולחן אישיות שכמותו טרם היה פה. ולא, לא מדובר בטורי רכילות, אלא בעיתונות הכי רצינית ומכובדת, כולל כמובן גלי צה"ל.

ועוד הערה קטנה - עלתה כאן השאלה מדוע שיחרר צה"ל לתקשורת את המידע והאינפורמציה המדוייקת על נפילתו בשבי. אז יש לי הרגשה, או לפחות כך אני מאד מקווה - שעשו זאת לצורך פיצוץ בלון פולחן האישיות שנעשה כאן בשנה האחרונה. אמנם קצת מאוחר, אבל עדיף על בכלל לא.

נערך לאחרונה ע"י יונה100 בתאריך 28-03-2013 בשעה 08:53.
ישן 28-03-2013, 15:54

יש לי שאלת המשך
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "אי אפשר לנסח את זה יותר טוב"

ציטוט:
מנמנע ובין להפוך את שליט (שהיום כבר אין חולק על כך שנסיבות הליכתו לשבי היו מביכות למדי), לגבור לאומי המרחק עצום. את בטח מבינה שעם עוד כמה חיילים רמבואים כמוהו, שתינו צריכות להתחיל ללמוד לשחות כבר היום. .

זה ברור עכשיו. אבל זה אחרי כמה שנים שלא היו ידועות הנסיבות (לפחות לא לרוב האנשים) וכבר טופח מיתוס הגיבור.

ציטוט:
קחי בחשבון שהפיכתו למגה סלב, כזה שכולם נדחפים כדי להצטלם איתו, היא במלוא מובן המילה "התחליף לצל"ש צבאי" שמוענק לו היום על ידי החברה שלנו. כך בדיוק משתנה תרבות בחברה. .

כן. זה ברור. אבל זה גם חלק מהחברה שאנחנו חיים בה ואי אפשר להתעלם מזה- אנחנו חיים היום בחברה שמקדשת את תרבות הסלב לא רק בארץ אלא בכלל בחברה המערבית.
אם מקרה כמו של גלעד שליט היה קורה בשנות ה50-60-70 של המאה שעברה, אז אני מניחה שההתיחסות אליו היתה אחרת לגמרי , גם בתקשורת וגם בעם.
אם היינו מצליחים להחזיר שבוי אחר בתקופה הזו (נניח את רון ארד. או אם רגב וגולדוואסר היו חוזרים חיים) - לא מן הנמנע שהם גם היו הופכים לסלב (אולי הם לא היו רוצים ואולי כן. אבל מבחינת ההתעניינות התקשורתית והעם- זה בטח היה דומה)

ציטוט:
אז נפלא שהוא נשאר בחיים. זכותו של אינדיבידואל כזה או אחר להחליט שקיביני מאט על ישראל ובטחונה, אבל אני רוצה לחיות ויהי מה. רק תסכימי איתי שלא לשם כך מדינות מחזיקות צבאות.
לצערי, פולחן האישיות שהתחיל לאחר חזרתו מעיד על חשיבה אזרחית מופרעת לחלוטין.
.

אני חושבת שפולחן האישיות התחיל הרבה לפני חזרתו וגם לפני שהיו ידועים בכלל פרטי האירוע שהוביל לשבי.
כך שנוצר דימוי של "גיבור" שיושב בשבי והוא לא הופרך (כי אף אחד לא פירסם את פרטי החטיפה) וזה המשיך (כנראה בעידוד כל הצדדים) אחרי שהוא חזר.

ציטוט:
ועוד הערה קטנה - עלתה כאן השאלה מדוע שיחרר צה"ל לתקשורת את המידע והאינפורמציה המדוייקת על נפילתו בשבי. אז יש לי הרגשה, או לפחות כך אני מאד מקווה - שעשו זאת לצורך פיצוץ בלון פולחן האישיות שנעשה כאן בשנה האחרונה. אמנם קצת מאוחר, אבל עדיף על בכלל לא.

את חושבת שבצה"ל מבינים/חושבים שהפיכתו לגיבור היא בעיה ופגיעה בצה"ל?
אין לי מושג, אבל על פניו לא קיבלתי רושם כזה ואפילו ההפך- שתורמים להתעסקות סביבו.
יכול להיות שאם באמת היו חושבים שזה מאוד מזיק , היו רומזים לו באיזה שיחה בתחילת הדרך שכדאי לו לשמור על פרופיל נמוך.

אבל השאלה העיקרית שלי היא כזו- מהו הנזק שנגרם מהפיכתו של חייל שכשל בתפקידו (אני מתנסחת בעדינות) לסלב וגיבור?
אני מדברת בהיבט הצבאי - איזה השפעות מזיקות יהיו לזה על חיילים?
הרי אף אחד לא יסתכל על מקרה שליט ויגיד- טוב, אני אזלזל בהוראות ומקסימום אחטף ואהיה סלב.
האם זה יפגע ברוח הלחימה של החיילים כי הוא הפך גיבור בנסיבות האלה? או שזה יפגע בכלל ברצון ובמוכנות של חיילים להלחם ולהקריב את עצמם?
ישן 28-03-2013, 16:28

אפילו לרגע לא טופח מיתוס של גיבור
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "יש לי שאלת המשך"

מהיום הראשון היה ברור מאליו שסיפור גבורה שיש להתהדר בו ולחנך לאורו דורי דורות של חיילי עתיד, כבר לא כל כך יצא משם.
כשהיה בעזה, התייחסו אליו רק כאל חייל מסכן ואומלל - שזה אכן הסטאטוס המדוייק ביותר של מי שנמצא בשבי.

זה שעשו ממנו "ילד" או "ילד של כולנו" - נגעלתי והוקעתי את המינוח כבר מיומו הראשון ובפורומים הנכבדים ביותר.

לגבי צה"ל, כולי תקווה אמיתית שיושבים שם אנשים מספיק חכמים בשביל להבין את עוצמת הנזק שכבר נגרם בהפיכתו לגבור לאומי. אבל כפי שציינתי, גם ידו של הצבא במעל. אולי אפילו יותר מכולם, כי רבים בציבור פוזלים ובוחנים את תגובות הצבא, ועל פיהן מיישרים קו. הצבא ירה לעצמו ברגל בהתנהלות המגושמת והמטופשת של העלייה אליו לרגל כדי לשחרר אותו חצי שנה אחרי שחזר מהשבי.

לרמוז להם להוריד פרופיל? עכשיו הצחקת אותי לגמרי. הבחור נחר קשות כשניסו להסביר לו איך לא למות, אז את מצפה שהוא יקשיב למישהו איך לחיות?
ישן 28-03-2013, 19:12

אופס, החמצתי נקודה מאד חשובה בדיון
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100] על פי רוב,..."

ציטוט:
טאקט ורגישות הם מילים זרות לתקשורת (ראיתי את זה במקרה של משפחה קרובה שבנה החייל נהרג) ואת הכאב של משפחות שכולות אני מכירה מקרוב וצר לי עליהם, אבל בכל זאת גלעד שליט זכאי לחיות את חיו ואפילו להיות סלב אם הוא רוצה (גם אם אני לא מתלהבת מזה).

ברור שטאקט ורגישות הם אוקסימורון לתקשורת. לפיכך לא ציפיתי לרגע מהתקשורת לסגולות מופלאות אלה, אלא רק מהאב ובנו. ולכן אני גם מאד לא מסכימה איתך ש"הוא זכאי להיות סלב אם הוא רוצה".
המשפחה הזו גרמה כאב בל ישוער להרבה מאד משפחות פה. אני עצמי ניגשתי ביום הראשון של ישיבתם באוהל מול נתניהו להורים שכולים שעמדו ממול, כדי להביע את הזדהותי המוחלטת עם תסכולם מעצם הרעיון שישחררו את רוצחי הילדים שלהם.
ולו רק בגלל זה - בלי שום קשר לגבורתו המפוקפקת, או לעובדה שלא הוא ניהל את המשא ומתן. אך ורק בגלל העובדה שיש הרבה משפחות ששיחרורו החריב שוב את עולמם המחורב, לטעמי זו סיבה מספקת להסתלק כבר מהזירה הציבורית.

ודרך אגב - ברור שטאקט ורגישות הן מילים זרות לתקשורת. קחי בחשבון שהתקשורת משתמשת היום בשנים הללו רק כדי לסחוט עוד קצת אמוציות שליליות וטוקבקים זועמים. (נו, בין היתר אני קוראת גם טוקבקים בנושא). על כל "גלעד ממוש" ו"גלעד תעשה לי ילד" של בנות הארבע עשרה, יש מאה אחרים שמקללים ומבקרים. התקשורת מתפרנסת מטוקבקים ולפיכך גם תמשיך ותשתמש בהם עוד ועוד. כמה זמן יקח לשניים הללו להבין שחודשי החסד שלהם כיקירי האומה עברו מזמן? אמנם לשוטים ניתנה הנבואה, אבל לצערי אני לא מנבאת יתר בריאות נפש לגלעד בזכות ה"סלבריטיות" הזו. תשאלי את פרידה מהאח הגדול....
ישן 02-04-2013, 15:26
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "פסטן הרשה לי לחלוק עליך..."

כל הדברים האלה נכונים ויפים, אבל ההגדרה היבשה של פסטן נכונה.
אני מניח שיש גם דקות נוספת בכך שהחוטפים שייכים לארגון טרור (קרי כזה שפועל בניגוד לחוק הבינ"ל) ולא לארגון גרילה, פרה-צבאי או צבאי.

כשם שמחבל שיושב באגף "עצירים בטחוניים" איננו שבוי מלחמה, כך חיילים שלנו שיושבים אצלם אינם שבוי מלחמה.

הכינוי הזה הוא זה שיוצר את הלגיטימציה שבפעולה, שבויי מלחמה הם חלק טבעי ומוצדק בפעילות צבאית לגיטימית. חטוף הוא תוצאה של פעילות בלתי חוקית של ארגון חסר לגיטימציה- כך שבעצם לכנותו "שבוי מלחמה" ייצור את הנזק התדמיתי שאנחנו חוששים ממנו כ"כ.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 02-04-2013, 17:43

התפלפלויות פוליטיות והסברתיות ותו לא
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "כל הדברים האלה נכונים ויפים,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
כל הדברים האלה נכונים ויפים, אבל ההגדרה היבשה של פסטן נכונה.
אני מניח שיש גם דקות נוספת בכך שהחוטפים שייכים לארגון טרור (קרי כזה שפועל בניגוד לחוק הבינ"ל) ולא לארגון גרילה, פרה-צבאי או צבאי.

כשם שמחבל שיושב באגף "עצירים בטחוניים" איננו שבוי מלחמה, כך חיילים שלנו שיושבים אצלם אינם שבוי מלחמה.

הכינוי הזה הוא זה שיוצר את הלגיטימציה שבפעולה, שבויי מלחמה הם חלק טבעי ומוצדק בפעילות צבאית לגיטימית. חטוף הוא תוצאה של פעילות בלתי חוקית של ארגון חסר לגיטימציה- כך שבעצם לכנותו "שבוי מלחמה" ייצור את הנזק התדמיתי שאנחנו חוששים ממנו כ"כ.

כעובדה - גלעד מקבל היום תגמולים מכוח חוק "פדויי שבי" לפיכך, הוא נמצא בהגדרה ובקטגוריה של פדוי שבי!
כשמדינת ישראל תחוקק חוק חדש של "פדויי חטף", ניתן יהיה להמשיך את הויכוח הסמנטי הזה.

דרך אגב, ושוב תחת כובע הסוציולוגית, לגבי דידי המונח "חטוף" הוא אחיו הצולע של "הילד". ככה זה כשאנחנו עושים מחייל חמוש שיושב בכלי המלחמה המשוכלל בעולם, איזה יוסלה שומאכר אומלל. אולי באמת את הדיון שניהלתם על חינוך כדאי בכלל להתחיל בשפה ובשיח.

נערך לאחרונה ע"י יונה100 בתאריך 02-04-2013 בשעה 17:49.
ישן 02-04-2013, 18:58

פרשתי מהויכוח
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "פוליטיקה זה כל המשחק..."

ציטוט:
פוליטיקה זה כל המשחק פה.

במשפט הבינ"ל יש הבדל עצום ומשמעותי מעין כמוהו בין ההגדרה של חטוף לבין ההגדרה של שבוי.
אם המילה חטוף גורמת למישהו לרגשות לא לעניין אז אפשר להמציא מילה חדשה שתתאר אדם שנלקח לשבי ע"י ארגוני טרור.

להגדירו שבוי רק גורם יותר נזק באספקט הפוליטי ובחזית הבינ"ל.

ורק אסיים בטענה שהגדרתם של לוחמי צה"ל כ"ילדים חטופים" פוגעת לדעתי בצורה אנושה בדימוי שלהם בעיני עצמם בכלל ובביטחון האישי שלי כאזרחית בפרט.
אני מנסה להסביר שהמונח השתלט על השפה העברית ואתה בא ומספר לי על פוליטיקה וחזית בינלאומית.
לאלוהים פתרונים מה בדיוק הקשר בין משפט בינלאומי, לעובדה שסא"ל, לשעבר טייס מ-201 מכונה היום בערוצי טלויזיה ישראלית כ"מי שהיה חטוף בסוריה".
בעיני שפה ושיח הם שם המשחק ואת כל יתר ההסברים כבר שמעתי ב-7 שנים האחרונות. אפילו אחד מהם לא הצליח לשכנע אותי, כך שמוטב לעצור פה את הדיון.
ישן 03-04-2013, 08:06
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "פרשתי מהויכוח"

ציטוט:
ורק אסיים בטענה שהגדרתם של לוחמי צה"ל כ"ילדים חטופים" פוגעת לדעתי בצורה אנושה בדימוי שלהם בעיני עצמם בכלל ובביטחון האישי שלי כאזרחית בפרט.

נא לא להכניס לי מילים לפה. לא קראתי לו ילד ואני מתנגד לא פחות חזק ממך לייחס הזה לחיילים.
אני מדבר על ניאונסים משפטיים ופוליטיים על השלכות לחיינו.
ציטוט:
אני מנסה להסביר שהמונח השתלט על השפה העברית ואתה בא ומספר לי על פוליטיקה וחזית בינלאומית.
לאלוהים פתרונים מה בדיוק הקשר בין משפט בינלאומי, לעובדה שסא"ל, לשעבר טייס מ-201 מכונה היום בערוצי טלויזיה ישראלית כ"מי שהיה חטוף בסוריה".

צר לי, אבל את לא עונה לעניין בכלל ובלי שום הקשר למה שאמרתי.
מי שנפל בשבי הצבא הסורי הוא אכן שבוי מלחמה, מי שנלקח לשבי ארגון טרור כמו החמאס איננו שבוי מלחמה והשימוש במונח הזה יהיה בעל השפעות שליליות, לא חיוביות, באספקטים הפוליטיים (בעיקר דעת קהל בינ"ל) והמשפטיים.
המונח חטוף בעייתי לדעתך? בסדר גמור. צריך לנסח מונח חדש למצב הזה. אבל שבוי מלחמה זה גם לא נכון וגם לא טוב לנו.
ציטוט:
בעיני שפה ושיח הם שם המשחק ואת כל יתר ההסברים כבר שמעתי ב-7 שנים האחרונות. אפילו אחד מהם לא הצליח לשכנע אותי, כך שמוטב לעצור פה את הדיון.

צר לי, אבל יש לי תחושה שלא באמת קראת את התגובה שלי ואת הטיעונים שלי, אלא שלפת תגובה גנרית על שאלות אחרות לחלוטין.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 08:35

אבל לא חשבתי לרגע שאתה אליעזר בן יהודה
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100]ורק אסיים..."

ולפיכך גם לא התייחסתי אליך כממציא ומחדש השפה העברית.

ראה, כשמדובר באספקטים "בינלאומיים ודעת קהל בעולם", גולשים לפינות מאד מסוכנות של דעות פוליטיות ולפיכך מוטב שנניח לזה מראש.

התגובה שלי אכן גנרית לחלוטין, משום שאני מנסה להסביר לך שמאז שנות השמונים, כל מי שהיה שבוי אי פעם, נקרא היום "חטוף". אני מנסה להסביר לך וכנראה גם ללא כל הצלחה שהמונח חטוף המיר בעברית את המונח שבוי. בין אם מדובר בגלעד שליט ובין אם מדובר בגיורא רום. גם הואלתי ברוב סבלנותי להסביר לך, שהמונח במקור, לא הומצא מטעמים פוליטיים-בינלאומיים-צלב אדומים - אלא כמילת גנאי וזלזול.

צר לי שאני דבקה בתפיסת העולם שלי, אבל לפני שנפזול למדינות הים ולמשפטים בינלאומיים (ואפילו לבתי הכלא שלנו), תפקידי כחוקרת יחסי צבא-חברה בישראל הוא לחשוב אילו השלכות חברתיות יש לשינוי בשיח ובמינוחים בתוך החברה הישראלית. אחזור ואצטט את עצמי כדי לתת לך חומר למחשבה - לאן בדיוק נגיע לדעתך אם נהפוך את צה"ל לחבורת יוסלך שומכרים?

ורק כהערה קטנה נוספת, קח בחשבון שרק בישראל קוראים לשבויים חטופים. תבדוק בבקשה איך אמצעי התקשורת הרציניים בעולם מגדירים את החייל האמריקאי השבוי היום בידי הטאליבן.
ישן 03-04-2013, 08:58
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "אבל לא חשבתי לרגע שאתה אליעזר בן יהודה"

ציטוט:
ולפיכך גם לא התייחסתי אליך כממציא ומחדש השפה העברית.

אודה לך אם תפסיקי בתגובות ציניות ונוכל להתייחס לעניין עצמו.
מצבים חדשים דורשים הגדרות חדשות. באין הימצא הגדרות כאלה דובקים בהגדרות ישנות שלא תמיד מדויקות.

האופציות הן להשתמש במונח חטוף או להמציא הגדרה חדשה, שימוש במונח שבוי אינו נכון בכל מקרה.
אם את סוציולוגית ומפרסמת מאמרים, אין מניעה שתתחילי להשתמש במינוח חדש ותפרסמי אותו, אולי הוא ידבוק, הרי מכאן דברים כאלה מתחילים.
ציטוט:
ראה, כשמדובר באספקטים "בינלאומיים ודעת קהל בעולם", גולשים לפינות מאד מסוכנות של דעות פוליטיות ולפיכך מוטב שנניח לזה מראש.

דווקא במקרה דנן זה לא נכון ויש פה עניין די יבש וחד משמעי.
שבוי מלחמה הוא חייל שנלקח בשבי צבא אויב או יישות צבאית לגיטימית אחרת. הוא גם זכאי ליחס מסוים ע"פ אמנות בינ"ל (ונשאיר את עניין מידת הקיום שלהם מחוץ לדיון כרגע) כשחייל נלקח בשבי ארגון טרור או ארגון פוליטי אחר שאיננו לגיטימי הוא איננו שבוי ומכך לא חלים עליו אותם חוקים. למעשה הסטטוס הזה של "חטוף" (קרי חייל בשבי ארגון טרור) הוא חמור בהרבה מהסטטוס של שבוי (שהיחס אליו הוא די מינורי).

כשם שבן ערובה איננו שבוי, אגב.
ציטוט:
התגובה שלי אכן גנרית לחלוטין, משום שאני מנסה להסביר לך שמאז שנות השמונים, כל מי שהיה שבוי אי פעם, נקרא היום "חטוף". אני מנסה להסביר לך וכנראה גם ללא כל הצלחה שהמונח חטוף המיר בעברית את המונח שבוי. בין אם מדובר בגלעד שליט ובין אם מדובר בגיורא רום. גם הואלתי ברוב סבלנותי להסביר לך, שהמונח במקור, לא הומצא מטעמים פוליטיים-בינלאומיים-צלב אדומים - אלא כמילת גנאי וזלזול.

מאז שנות השמונים אכן לא היו שבויים. השבויים האחרונים של ישראל היו בשנות ה70, לכן נוצר המצב המעוות הזה.
לקרוא למי שישב בשבי האויב חטוף אכן איננו נכון, אך לקרוא למי שהיה חטוף (חטוף בגלל מחסור במילה מתאימה יותר) שבוי זה לא תקין ומזיק באותה מידה.
ציטוט:
צר לי שאני דבקה בתפיסת העולם שלי, אבל לפני שנפזול למדינות הים ולמשפטים בינלאומיים (ואפילו לבתי הכלא שלנו), תפקידי כחוקרת יחסי צבא-חברה בישראל הוא לחשוב אילו השלכות חברתיות יש לשינוי בשיח ובמינוחים בתוך החברה הישראלית. אחזור ואצטט את עצמי כדי לתת לך חומר למחשבה - לאן בדיוק נגיע לדעתך אם נהפוך את צה"ל לחבורת יוסלך שומכרים?

שוב, את מנהלת ויכוח עם עצמך על דברים שאני לא אמרתי.
במציאות היומיומית שלי, בפורום ואפילו ספציפית באשכול הזה אני דובק עד כמה שאני יכול בהחזרת החוסן הצבאי והעלאת מידת המקצועיות שלו. אנא אל תשייכי לי דברים שלא אמרתי לעולם ומנוגדים לתפיסת עולמי.

בהערת אגב, יוסל'ה בגר להיות קצין בתותחנים, ככה שלא הייתי ממש מתנגד לכך...
ציטוט:
ורק כהערה קטנה נוספת, קח בחשבון שרק בישראל קוראים לשבויים חטופים. תבדוק בבקשה איך אמצעי התקשורת הרציניים בעולם מגדירים את החייל האמריקאי השבוי היום בידי הטאליבן.

אני בספק רב אם יש כלי תקשורת כלשהו בעולם שמגדיר חייל בשבי הטליבאן כPOW, בד"כ מתייחסים אליהם כאל Captured. אם יש הרי שזאת טעות (אם כי האמריקאים יכולים להרשות לעצמם טעויות כאלה שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו). הכוחות המזוינים אני מקווה שלא עושים טעות דומה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 03-04-2013 בשעה 09:06.
ישן 03-04-2013, 09:21

חייל נופל בשבי. מתנצלת, אך לפחות מבחינתי כסוף פסוק
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100]ולפיכך גם לא..."

ילדים ואזרחים נחטפים בעוד שחיילים נופלים בשבי.

אין צורך להמציא מילים חדשות ובטח לא כאלה מכובסות שפוגעות בחוסן לאומי.
חייל נופל בשבי וכהמשכו של ביטוי זה, נכון ומדוייק לומר שהוא בשבי של מיליציה או ארגון טרור. כמה פשוט - ככה נכון.

אלמלא הבורות המחפירה בהבנה ובשיח, אולי גם גדודי מעריציו של שליט היו נמנעים מלבזות את עצמם ולעשות בלי סוף הפגנות מול משרדי הצלב האדום בתל אביב. אולי אביו העילג היה נמנע מלחזור ולהשמיץ את אותו ארגון בטענה ש"אין להם ביצים".

וכדוגמה מעתון אמריקאי:
http://www.nytimes.com/2012/05/10/w...wanted=all&_r=0

אדרבא, באותו עיתון אפילו לגלגו על ישראל שהיא משתמשת במונח kidnapped soldier. ככל שידיעתי באנגלית משגת, עצם המונח kidnap נגזר מהמילה kid.
ישן 03-04-2013, 09:33
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "חייל נופל בשבי. מתנצלת, אך לפחות מבחינתי כסוף פסוק"

ציטוט:

חייל נופל בשבי וכהמשכו של ביטוי זה, נכון ומדוייק לומר שהוא בשבי של מיליציה או ארגון טרור. כמה פשוט - ככה נכון.

נמצא בשבי ארגון טרור תהיה הגדרה נכונה. שבוי מלחמה איננה הגדרה נכונה.
אגב, בשבי מיליציה הוא יכול להיות שבוי מלחמה היות וישנם ארגוני מיליציה לגיטימיים. ארגוני טרור אינם לגיטימיים בכל מקרה.
ציטוט:
אלמלא הבורות המחפירה בהבנה ובשיח, אולי גם גדודי מעריציו של שליט היו נמנעים מלבזות את עצמם ולעשות בלי סוף הפגנות מול משרדי הצלב האדום בתל אביב. אולי אביו העילג היה נמנע מלחזור ולהשמיץ את אותו ארגון בטענה ש"אין להם ביצים".

מסופקני.
ציטוט:
וכדוגמה מעתון אמריקאי:
http://www.nytimes.com/2012/05/10/w...wanted=all&_r=0

אז הם טועים. חד וחלק. זה לא חדש שהעיתונות היא לא בדיוק מופת של ידע או דיוק.
ציטוט:
אדרבא, באותו עיתון אפילו לגלגו על ישראל שהיא משתמשת במונח kidnapped soldier. ככל שידיעתי באנגלית משגת, עצם המונח kidnap נגזר מהמילה kid.

זה קוריוז לא רלוונטי. Fag זה בכלל ערמת גזם או משהו ובשיח המודרני זה בעיקר כינוי גנאי להומואים. מקור המילה לא בהכרח מעיד על השימוש הנוכחי שלה.
באנגלית, כמו שאמרתי, captured יהיו מינוח נכון יותר לחייל בשבי ארגון טרור.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 03-04-2013 בשעה 09:37.
ישן 03-04-2013, 10:30

סביר להניח שאני אכן בעמדה טובה הרבה יותר
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אכן, לא דיברתי על kidnapped..."

ציטוט:

את בעמדה טובה ממני לעשות זאת.

ולו מפני הכבוד וההערכה שיש לי כלפני שבויי צה"ל, שעומדים בכל התוקף על כך שיקראו להם שבויים ולא חטופים, ללא כל קשר לאיך/למה/כמה/איפה.

כפי שאמרתי, החשיבה חייבת להיות קודם כל פנים ישראלית - א. מה זה עושה לחיילי צה"ל ולדימוי העצמי שלהם ב. מה זה עושה לאזרחית כמוני שרוצה להאמין בעוצמתו של צה"ל ג. עד כמה זה פוגע בשבויי העבר שלנו.
ואני לא מוצאת שום גמלוניות במשפט: "הוא היה שבוי במצרים" לעומת, "הוא היה שבוי בידי החמאס". אם "בידי" מסרבל כל כך את המשפט, תמיד אפשר להחליף אותו ב"אצל".
ישן 03-04-2013, 10:39
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "סביר להניח שאני אכן בעמדה טובה הרבה יותר"

ציטוט:
ולו מפני הכבוד וההערכה שיש לי כלפני שבויי צה"ל, שעומדים בכל התוקף על כך שיקראו להם שבויים ולא חטופים, ללא כל קשר לאיך/למה/כמה/איפה.

שוב, את נובחת על העץ הלא נכון וגם לא באלגנטיות רבה.

עם כל הכבוד לשבויים, לא הם שקובעים את ההגדרה. אני בטוח שיש שבויים שהיו רוצים שיקראו להם גיבורים, זה לא הופך את זה ללגיטימי נכון?

להגדרות יש השפעות מרחיקות לכת וחשובות עשרות מונים יותר מהרצון של השבויים, כפי שהסברתי מספר רב של פעמים לאורך האשכול ומשום מה התעקשת להתעלם מכך.

איך, מה, כמה ואיפה זה בדיוק מה שמבדיל שבוי מלחמה מכל מישהו אחר. כאמור, בני ערובה אינם שבויי מלחמה. מדוע?
ציטוט:
כפי שאמרתי, החשיבה חייבת להיות קודם כל פנים ישראלית - א. מה זה עושה לחיילי צה"ל ולדימוי העצמי שלהם ב. מה זה עושה לאזרחית כמוני שרוצה להאמין בעוצמתו של צה"ל ג. עד כמה זה פוגע בשבויי העבר שלנו.

לא רלוונטי, שום דבר שנאמר לא אמור לפגוע באף אחד מהסעיפים הנ"ל.
ציטוט:
ואני לא מוצאת שום גמלוניות במשפט: "הוא היה שבוי במצרים" לעומת, "הוא היה שבוי בידי החמאס". אם "בידי" מסרבל כל כך את המשפט, תמיד אפשר להחליף אותו ב"אצל".

אדרבא, אז תשתמשי במונח הזה. אל תשתמשי במונח שבוי מלחמה בהקשר של מי שהיה שבוי בידי ארגוני טרור כי אז לא רק שתטעי, אלא גם תגרמי נזק למדינת ישראל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 09:46

אתם מדברים ב2 עולמות מושגים שונים
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "חייל נופל בשבי. מתנצלת, אך לפחות מבחינתי כסוף פסוק"

ציטוט:

את מדברת על העולם הסוציולוגי והשפעת המונח על התודעה של החברה
ו-golani_2 מדבר על העולם המשפטי, שיש לו הגדרה משלו ל"שבוי מלחמה" (כמו שיש מונחים שונים לעצור/אסיר וכו'. אני לא בקיאה בעולם המשפט. בטח יש דוגמאות טובות)

אני חושבת שהתחילו את השימוש בהגדרה "חטוף" , כדי להבדיל אותו מ"שבוי מלחמה" , שאז זה הופך את הצד השני (חמאס/חיזבאללה) ל"צבא" לגיטימי ואת השבי של החייל לדבר לגיטימי .
(אני חושבת שהכוונה היתה דווקא לדעת הקהל העולמית ולא לישראלית, שבה זה עדיין יחסית בקונסנזוס שהחמאס/חיזבאללה הם אירגון טרור ולא צבא\מליציה לגיטימי\ת)
המשמעויות שהתפתחו מכך והשפעתם על החברה הם כבר בתחום המומחיות שלך
ישן 03-04-2013, 10:10

גם אני לא מכירה את התחום המשפטי
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "אתם מדברים ב2 עולמות מושגים שונים"

אני רק יודעת שארגונים לא מדינתיים ממילא גם לא חתומים על אמנות הנוגעות לשבויים. מכאן שגם לחוק הבינלאומי אין כל נגיעה וקשר להחזקת חייל בשבי ארגון. רק להשכלה כללית, כשהצלב האדום גינה את החמאס והחיזבאללה - הוא בפרוש חרג מהמנדט שלו.
ולגבי ההערה שלך "את מדברת על העולם הסוציולוגי והשפעת המונח על התודעה של החברה", אין צודקת ממך - אנו חברה שיש לה צבא ולא צבא שיש לו מדינה. לפחות זה המצב הרצוי.

ואני חוזרת בפעם האלף - התחילו את המונח חטוף כדי ללגלג על שמונת חיילי הנח"ל.

וסתם כקוריוז בגלל שאת כזו נחמדה (-:

במשך שנים, אסירי האצ"ל והלח"י דרשו לשוא מממשלת בריטניה שתכיר באסירים שלהם כ"שבויי מלחמה".
תקראי מה נאמר לפני שנים אחדות בכנסת: ראובן ריבלין (הליכוד): אדוני היושב-ראש, רבותי השרים, חברי הכנסת, פשוט היום תוקנו טעות ועוול שנעשו לכמה אנשים, אבל הנושא הוא לא רק כספי - אולי אפילו לא נושא כספי בכלל, אלא נושא ערכי, שעוזר לכמה אנשים בשלהי חייהם. אני חושב שהיום, כאשר הרחבנו את החוק, חוק תשלומים לפדויי שבי, לאותם אנשי המחתרות שישבו בשבי האויב, ואנחנו מאפשרים לאותם אנשים אשר לא נכללו בהגדרה והיו שבויי עמנו אצל השלטון הבריטי, או בשלטון אחר - היום תיקנו את העוול, שהוא בעיקר נושא ערכי, שנעשה בעבר לאלה אשר יזוכו בהטבה זאת. תודה רבה, אדוני.

אז ברור שבעיני החברה הפלסטינית אסיריה פה הם שבויי מלחמה וברור שבעיני ממשלת ישראל הם אסירים ועצירים (למרות שהם כן נהנים מאמנות בינלאומיות ומביקורי הצלב האדום).

מכאן גם נובע שההגדרה היא פנים-חברתית ומפה גם נובעת החשיבות של הגדרת חיילינו השבויים בידי ארגון טרור כשבויים ולא חטופים.
ישן 03-04-2013, 10:22
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "גם אני לא מכירה את התחום המשפטי"

ציטוט:
אני רק יודעת שארגונים לא מדינתיים ממילא גם לא חתומים על אמנות הנוגעות לשבויים. מכאן שגם לחוק הבינלאומי אין כל נגיעה וקשר להחזקת חייל בשבי ארגון.

זה לא משנה, העניין הוא מתן לגיטימציה לארגון.
כשאירופה עדיין לא מגדירה את חיזבאללה כארגון טרור אלא כארגון גרילה ומטרת מדינת ישראל היא שאירופה כן תגדיר את חיזבאללה כארגון טרור- אבל באותו זמן אנחנו מתייחסים אל חיילינו בשבי חיזבאללה כאל "שבוי מלחמה" אנחנו פועלים בעוכרינו. אם הם שבויי מלחמה חיזבאללה הוא ארגון לגיטימי ועל כן ארגון גרילה ולא ארגון טרור.
ציטוט:
אז ברור שבעיני החברה הפלסטינית אסיריה פה הם שבויי מלחמה וברור שבעיני ממשלת ישראל הם אסירים ועצירים (למרות שהם כן נהנים מאמנות בינלאומיות ומביקורי הצלב האדום).

אבל זה רחוב דו סטרי.

אם אנחנו מכירים בחייל ישראלי בשבי החמאס כשבוי מלחמה, באופן אוטומטי אנחנו הופכים מחבלי חמאס שעצורים בישראל לשבוי מלחמה ובכך מקנים להם מעמד לגיטימי. עכשיו ברור למה זה בעוכרינו לכנות חיילים בשבי ארגוני טרור שבוי מלחמה?

אם בקוריוזים עסקינן, אז מומחים בתחום הלוחמה בטרור בארץ רוצים לקדם מהלך שבו תהיה הפרדה ביחס בין מחבלים שעסקו בלוחמת גרילה (שלהם יוקנה מעמד של שבוי מלחמה) לבין מחבלים שעוסקים בטרור (קרי באלימות נגד אזרחים) שמעמדם ישאר של עצור בטחוני.

ככה שבויי מלחמה יקבלו יחס ע"פ אמנת ג'נבה (ולא יותר מכך) ומחבלים יקבלו יחס פחות טוב, במקום ששתי הקבוצות יקבלו יחס זהה וגבוה בהרבה מזה הנדרש ע"פ החוק הבינ"ל.
תוצר נוסף שהם מקווים שיקרה הוא לגרום למחבלים להעדיף אלימות "לגיטימית" יותר נגד חיילים ע"פ אלימות לא לגיטימית כנגד אזרחים.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 10:54
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "ממש לא"

ציטוט:
ממש לא ידידי - אם הם "שבויי מלחמה אצל החיזבאללה", זה רק אומר שאנו מנהלים מלחמה עם חיזבאללה.
אנחנו באמת טוחנים פה מים. מן הסתם גם הבדל דורי וגם הבדל בחשיבות השונה ששנינו מעניקים לשפה ולשיח.

צר לי, אבל את פשוט טועה.
זה נותן לגיטימציה לצד אתו אנו נלחמים.
אנחנו לא מנהלים "מלחמה" עם חיזבאללה כי חיזבאללה איננו ארגון לגיטימי. חיזבאללה איננו מקיים את חוקי המלחמה והוא לא כפוף להם. חיזבאללה מבצעי פשעי מלחמה בזדון. אנחנו נלחמים בארגון טרור.
את זאת שאמורה להקפיד על השלכות השפה והשיח לא?

לצערי את רואה רק את התחום הצר שלך ולא את התמונה הכוללת.
בעוד אני מסוגל לראות גם את התחום שלך ועל כן אני טוען שאין שום מניעה להפסיק את השימוש במונח חטוף ולמצוא לו אלטרנטיבה ראויה, את לא מצליחה להבין את פוטנציאל הנזק העצום של השימוש באלטרנטיבה לא ראויה כמו "שבוי מלחמה".

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 11:09
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "כאן כבר הכתובות הן ממשלת ישראל וצה"ל"

אנחנו נכנסים פה לתחום אחר לחלוטין.

להזכירך, מלחמת לבנון השנייה נקראה ככה רק ברטרו. זוכרת למה? (וזה מתקשר למה שאמרת בקשר לאיך שבויים רוצים שיקראו להם) בגלל לחץ משפחות ההרוגים.

ה"מלחמה" עצמה לא התנהלה כמלחמה ועל זה נוהלו פה דיונים אינספור. כעוד קוריוז נזכיר שב"מלחמה" הוענקו הן אותות (שנהוגים במלחמות) והן צל"שים (שנהוגים בתקופות שאינן מלחמות).

מבצע ליטאני, מבצע של"ג, מבצע עופרת יצוקה, מבצע חומת מגן וכו' וכו' לא נקראו מלחמות.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 11:34

לגבי ההערה שלך על פסטן
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אנחנו נכנסים פה לתחום אחר..."

עכשיו אתה נובח על העץ הלא נכון. הרי כל הדיון כולו היה רק על חטוף או שבוי כהמשך לאישור שלך את הכותרת של פסטן.

ולגבי כן מלחמה לא מלחמה, אני לא מכירה דיונים שלכם ולא דרישות של משפחות שכולות. קח בחשבון שלהגדרת ממשלה על "מלחמה", יש קודם כל ובעיקר השלכות כלכליות ושאלה לגבי מידת אחריותה על העורף, אז לחשוב בתמימות שהיה לזה קשר כלשהו למשפחות, נו טוף....

והנה קטע מדו"ח וינוגרד. אם הגדרת "מלחמה עם חיזבאללה" פוגעת בבטחון ישראל, נדמה לי שיהיה לי מעניין לשבת בחדר האוכל של הכלא עם כבוד השופט.

"בשעה 22:30 באותו לילה, אחרי ישיבה של כשעתיים, החליטה ממשלת ישראל, פה אחד,
לצאת למה שהפך למלחמת לבנון השנייה. הממשלה לא רצתה במלחמה, לא התכוונה
לצאת אליה, ולא ידעה שהיא יוצאת למלחמה. רק ביום 25 במרץ 2007 החליטה הממשלה
לקרוא למערכה הצבאית של קיץ 2006 'מלחמה'. יחד עם זאת, זו הייתה משמעות
ההחלטה של 12 ביולי".
ישן 03-04-2013, 13:28
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "לגבי ההערה שלך על פסטן"

ציטוט:
עכשיו אתה נובח על העץ הלא נכון. הרי כל הדיון כולו היה רק על חטוף או שבוי כהמשך לאישור שלך את הכותרת של פסטן.

חוששני שלא הבנת את כוונת המשורר וכל הדיון צד הזה התפתח ע"ב כך, אבל בכל מקרה- פסטן יבהיר למה הוא התכוון, אני רק מניח.
ציטוט:
ולגבי כן מלחמה לא מלחמה, אני לא מכירה דיונים שלכם ולא דרישות של משפחות שכולות. קח בחשבון שלהגדרת ממשלה על "מלחמה", יש קודם כל ובעיקר השלכות כלכליות ושאלה לגבי מידת אחריותה על העורף, אז לחשוב בתמימות שהיה לזה קשר כלשהו למשפחות, נו טוף....

אני לא מכיר השלכות כלכליות, אני מכיר שני דברים:
1) שבזמן ה"מלחמה" פעלו ע"פ נהלים שאינם ברמת מלחמה. לדוגמא- איסור חציית קו כחול למסוקים אלא באישור דרגה מסוימת ומעלה (לא זוכר את גובה הדרגה אז אעדיף להמנע מאי דיוקים).

2) תו"כ ומיד לאחר ה"מלחמה", שנקראה כל העת "מבצע שינוי כיוון" (פרט לעיתים בתקשורת, אגב השפעה על קבלת החלטות ע"י התקשורת) הופעל לחץ מצד המשפחות השכולות להעלות את הסטטוס של המבצע ל"מלחמה".
ציטוט:
והנה קטע מדו"ח וינוגרד. אם הגדרת "מלחמה עם חיזבאללה" פוגעת בבטחון ישראל, נדמה לי שיהיה לי מעניין לשבת בחדר האוכל של הכלא עם כבוד השופט.

"בשעה 22:30 באותו לילה, אחרי ישיבה של כשעתיים, החליטה ממשלת ישראל, פה אחד,
לצאת למה שהפך למלחמת לבנון השנייה. הממשלה לא רצתה במלחמה, לא התכוונה
לצאת אליה, ולא ידעה שהיא יוצאת למלחמה. רק ביום 25 במרץ 2007 החליטה הממשלה
לקרוא למערכה הצבאית של קיץ 2006 'מלחמה'. יחד עם זאת, זו הייתה משמעות
ההחלטה של 12 ביולי".

1) אם את תשבי פה ותטעני שיש אנשים, לא משנה כמה רם תפקידם, שלא טועים- על אחת כמה וכמה בניואנסים שאינם חלק מהמקצוע שלהם הרי שהדיון הזה עקר מיסודו.

2) יש שוני רב בין השימוש בהגדרה של מלחמה ע"י דרג מקבלי ההחלטות (על שלל ההשפעות שיש לכך) לבין שימוש במונח בשפה היום-יומית.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 03-04-2013, 14:17

פה קבור הכלב
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=יונה100]עכשיו אתה נובח..."

ציטוט:

אני לא מכיר השלכות כלכליות, אני מכיר שני דברים:

אז תקרא את דו"ח מבקר המדינה ואת הבעייתיות הרבה שנוצרה רק בגלל שנמנעו מלקרוא לילד בשמו.
כבר טענתי, אנו מדינה שיש לה צבא ולא צבא שיש לו מדינה. משמעות אי הגדרת המלחמה "כמלחמה" ממש לא קשורה לקווים כחולים או ורודים ואפילו לא להורים שכולים (זה היה כן נכון אגב ב"מבצע שלום הגליל" שההורים סרבו ובצדק ששם ציני זה יופיע על מצבות בניהם. אבל רק בגלל הכינוי הנלעג ולא בגלל סיבה אחרת) .
אי הגדרת המלחמה בשמה המפורש, רק נוגעת לכל הבארדק שהיה פה ולעובדה שגידמאק פעל בתחומים שבהם המדינה היתה חייבת לפעול אילו היתה מואילה ברוב טובה בכל זאת לקרוא לילד בשמו. כמו שטענתי, הכינוי הזה עולה הרבה כסף ובעיקר הוא דורש תאום בין מליון ואחד גופים שיודעים להיות מתואמים רק אם הממשלה מגלה להם שיש מלחמה.
בקיצור, מסובך מדי ואני גם עסוקה מדי וגם לא מספיק מומחית בתחום. בהזדמנות, תרשה לי להמליץ לך על ספר שנקרא "מלחמותיה החדשות של ישראל". ממנו כן יש הרבה מה ללמוד.
ישן 03-04-2013, 12:43
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "התפלפלויות פוליטיות והסברתיות ותו לא"

ציטוט:
כעובדה - גלעד מקבל היום תגמולים מכוח חוק "פדויי שבי" לפיכך, הוא נמצא בהגדרה ובקטגוריה של פדוי שבי!
כשמדינת ישראל תחוקק חוק חדש של "פדויי חטף", ניתן יהיה להמשיך את הויכוח הסמנטי הזה.

דרך אגב, ושוב תחת כובע הסוציולוגית, לגבי דידי המונח "חטוף" הוא אחיו הצולע של "הילד". ככה זה כשאנחנו עושים מחייל חמוש שיושב בכלי המלחמה המשוכלל בעולם, איזה יוסלה שומאכר אומלל. אולי באמת את הדיון שניהלתם על חינוך כדאי בכלל להתחיל בשפה ובשיח.

+1

ישן 03-04-2013, 16:31

לדעתי לא
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "דומני שיש סיטואציה נוספת אחת שבה חיילים כונו בעבר חטופים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
אני מתכוון לאלו שנחטפו בזמן נסיעה בטרמפים, ובדרך כלל נרצחו תוך כדי או מייד אחר כך. הביטוי מתאים כאן גם משום שמדובר בסיטואציה אזרחית ולא במצב לחימה.

אני לא חושבת שזה בגלל שמדובר בסיטואציה אזרחית ולא במצב לחימה.
לדעתי כשהורגים חייל שבוי וכפות (מצב שבו הוא כבר לא חייל) אז אפילו על פי אמנות מלחמה יש להשאירו בחיים. ולכן זה בהחלט רצח. הרי אפילו במלחמה קונבנציונלית יש מצב של רצח שבויים.
שוב, אני לא עוסקת בסמנטיקה, אלא רק בשיח ובמשמעות החברתית שלו.
אולי לא תאמין לי, אבל השנה כבר שמעתי מגיש ברשת ב' שדיבר על "טרומפלדור שנרצח בי"א באדר".
אני מדברת על שיח תבוסתן ומתבכיין שמגיע מתרבות השטייטל ולא על סמנטיקה.
ישן 03-04-2013, 16:37
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "לדעתי לא"

ציטוט:
אני לא חושבת שזה בגלל שמדובר בסיטואציה אזרחית ולא במצב לחימה.
לדעתי כשהורגים חייל שבוי וכפות (מצב שבו הוא כבר לא חייל) אז אפילו על פי אמנות מלחמה יש להשאירו בחיים. ולכן זה בהחלט רצח. הרי אפילו במלחמה קונבנציונלית יש מצב של רצח שבויים.
שוב, אני לא עוסקת בסמנטיקה, אלא רק בשיח ובמשמעות החברתית שלו.
אולי לא תאמין לי, אבל השנה כבר שמעתי מגיש ברשת ב' שדיבר על "טרומפלדור שנרצח בי"א באדר".
אני מדברת על שיח תבוסתן ומתבכיין שמגיע מתרבות השטייטל ולא על סמנטיקה.

אני לא הבנתי. כשחייל שבוי הוא כבר איננו חייל? ברור שהוא חייל.
ע"פ אמנות יש להשאירו בחיים? אבל ארגוני טרור לא נענים לאמנות בינ"ל, זה כל העניין פה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 27-03-2013, 14:32
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "חג שמח גם לך אילן"

ציטוט:
ממש ממש לא.
כמי שלצערה הרב נגזר עליה (מטעמים אקדמיים) לעקוב אחרי הצמד המשונה הזה, קבל את קביעתי שהוא אחראי לכך הרבה יותר מאביו. כל הטור ספורט שלו בידיעות וכל ההשתתפויות שלו באירועים, הם רק פרי בחירתו. ההסבר הנלעג של אביו ש"מזמינים אותו אז הוא הולך", יפה אולי לרמה השכלית של מעריצות ליהי גרינר, אבל לא לך ולי.

צריך לגנות את השניים הללו כל הזמן ובכל מקום, עד שיעלמו לחלוטין מחיינו. לא דין תביעה להחזרת חייל שבוי, כדין הפיכת גלעד שליט ל"אייקון גבורה" לאומי ובינלאומי. יש גבול וכבר מזמן חצינו אותו.

פעם היתה חוברת קטנה על 7 דרכים להתווכח עם אישה.....
המסקנה שלי כל ה 7 נכשלו.
אכן צריך להדיר אותם מהשיח הציבורי אך גם לקדם את הפקת הלקחים.
אגב יונה האם את מכינה משהו לכנס הבא של חוקרי צבא - במכון דן שומרון ?(הגשה עד ה 15/4) האירוע ינואר 14. אם לא קבלת פרטים אשלח לך בפרטי.

ישן 27-03-2013, 17:07
צלמית המשתמש של האזרח

WOW, את מכסחת חזזק...
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "לא הפעם לצערי"

האחד, מנסה להבנות מגל די אנושי אשר שטף את הארץ. אף פעם לא הבנתי למה הוא התחיל עם הפוליטיקה.
השני לצערו ולצערנו לא "התנדב" ליפול" בשבי. אולי לא התנהג כפי שאנו בתוכנו מצפים, אך אין לשנות את העבר. כשקראתי את המקדימון לספר, חרקתי שיניים. לא יודע איך אני הייתי נוהג באותן השניות הגורליות.
תארי לך , שאת בתוך הטנק לבד וכמה רימונים מתפוצצים סביבך. הרעש, הרסיסים והעשן עושים את שלהם. אדם נהיה כאוטומט ורק אינסטינקט החיים שולט. אני אף פעם לא שמעתי מקרוב, שריקת כדורים או רסיסי רימונים. החיים שלי כמעט לא היו בסכנה, אז איך אני הקטן, יכול לשפוט אחר כאשר רואה את חבריו נהרגים מול עיניו...

ישן 28-03-2013, 12:21
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "WOW, את מכסחת חזזק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
האחד, מנסה להבנות מגל די אנושי אשר שטף את הארץ. אף פעם לא הבנתי למה הוא התחיל עם הפוליטיקה.
השני לצערו ולצערנו לא "התנדב" ליפול" בשבי. אולי לא התנהג כפי שאנו בתוכנו מצפים, אך אין לשנות את העבר. כשקראתי את המקדימון לספר, חרקתי שיניים. לא יודע איך אני הייתי נוהג באותן השניות הגורליות.
תארי לך , שאת בתוך הטנק לבד וכמה רימונים מתפוצצים סביבך. הרעש, הרסיסים והעשן עושים את שלהם. אדם נהיה כאוטומט ורק אינסטינקט החיים שולט. אני אף פעם לא שמעתי מקרוב, שריקת כדורים או רסיסי רימונים. החיים שלי כמעט לא היו בסכנה, אז איך אני הקטן, יכול לשפוט אחר כאשר רואה את חבריו נהרגים מול עיניו...

ידידי האזרח במגמת התבוסתנות של צבאנו ע"ע לבנון 2 ועוד נחוץ לחדד את הדברים. לצערי אני מרגיש יותר קרוב לדעותיה של יונה - אם לא נתעשת נמצא עצמנו במצב רע מאד. לא פעם אני שואל עצמי אם נעמוד שוב במצב של 73 האם נוכל לו ?

ישן 28-03-2013, 14:21
צלמית המשתמש של האזרח

אין חיילים גרועים, יש מפקדים לא טובים...
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]האחד, מנסה..."

אילן ידידי, מסכים עם יונה ואיתך בכל מילה. כאן לדעתי היה כשל פקודי, אך משום מה "טוייח" כרגיל.
האם משהו בדק מדוע, הגנה הקפית של "יהלום" הורדה מוקדם מדי (לפני אור יום). מדוע התחלף הצוות בתפקידים בתוך הטנק, הרי הם במארב וצריכים להיות בכוננות מיידית. היתה התרעה מודיעינית על התכנות לתקיפה עויינת. משהו בחמ"ל הלך לישון מוקדם מדי. לא הייתי שם, אך זה נראה ברור מאוד כמעט בהתחלה. אתה זוכר את המארב לכוחותנו לפני "לבנון 2", גם שם משהו "למעלה" לא שם לב שמצלמה בנקודה הקריטית לא פועלת. גם אז היתה התרעה על תקיפה אפשרית (ומתי אין התרעות).
השיגרה היא שהורגת אותנו (תרתי משמע).

נ.ב.
אם כבר מדברים על "לבנון 2" הייתי אז בחופשה ונסענו עם בת זוגי על הקו ועברנו יומיים לפני היום העצוב באותו המקום, השער היה פתוח ונכנסנו. לאחר כמה רגעים הגברת שאלה אותי מה הדגלים הצהובים מסביב ואני השבתי "אלה של חיזבאללה"...
את הצעקות שלה שומע עד היום, מרוב הרעש אפילו לא הסתובבתי, אלא הכנסתי להילוך אחורי,מעולם לא נסעתי במהירות כזו. עד היום היא לא מאמינה לי יותר...

ישן 28-03-2013, 15:15

אני מבקשת רק לשים לב
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "אין חיילים גרועים, יש מפקדים לא טובים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
אילן ידידי, מסכים עם יונה ואיתך בכל מילה. כאן לדעתי היה כשל פקודי, אך משום מה "טוייח" כרגיל.

שאני בכלל לא מדברת על ההיבט הצבאי/חיילי/שיריונרי/פיקודי ואפילו לא על אופן נפילתו בשבי, כי גם זה שייך רק להיבט המבצעי-צבאי.
התרומה היחידה שיכולתי לתרום לאשכול הזה, היא התרומה האזרחית-חברתית. בעיקר להסב את תשומת ליבכם כיצד, מתחת לאף שלנו ובלי שנשים לב, צמח לנו "גיבור מלחמה" מסדר גודל כזה, שטרומפלדור עצמו מחוויר ומתגמד לעומתו.

כשאני אומרת שבלי לשים לב, זה לפחות נכון להערה של Kodkodit שטענה ששליט הוא כבר מזמן נון-אישיו בתקשורת ובציבור.
רבותי - רק לפני שבוע היה כאן ביקור היסטורי וראשון של נשיא ארה"ב. האם לא קראתם (לא, לא במדורי הרכילות, אלא בכותרות הראשיות), ששני האישים הללו - נתניהו ואובמה ישבו בקרון שבו ישב גלעד שליט? האם זה נון-אישיו לשרבב את שמו בצמוד לשניים הללו???

אז נכון שזו התקשורת הצהובה שלנו, אבל אני מתעקשת בתוקף ש"הגבר האציל" "ובנו המופנם", הם אלה שמזינים את התקשורת באובססיביות של פליטי ריאליטי. אני מכירה מספיק טוב את התקשורת וגם עבדתי מולה באינטנסיביות רבה מספיק שנים. מי שלא רוצה, התקשורת עוזבת אותו לנפשו.
ישן 28-03-2013, 15:58

ברור!
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "לא טענתי שהוא נון אישו..."

אל תחשבי חלילה שמתחתי עליך ביקורת (מסכימה לגמרי עם מה שאמרת - שמקריאת תגובות באינטרנט קשה להבין טון ורוח דברים, אז אני מדגישה את זה ליתר בטחון).
הבאתי אותך דווקא כדוגמה הכי טובה לאדם אינטיליגנט, שמתעניין באקטואליה, אבל הזווית שאותה העלתי חמקה ובצדק גמור מעיניו.
הרי זה בדיוק מותר החוקר תחום ספציפי ונקודתי, על כל צרכן תקשורת אחר. בגלל המחקר שלי, אין לי ברירה ואני נאלצת לעקוב אחרי כל פיפס (לא כולל גיא פינס ) שנכתב עליו.

האמת היא שמה שכתבתי פה אתמול, בער לי באצבעות כבר כמה חודשים וגם חשבתי שזו האכסניה הכי טובה להעלות בה את הנושא, אבל פחדתי לעצבן ולהיחשב כאן כשוחטת פרות קדושות.
ישן 28-03-2013, 10:16

תודה
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "|מצדיע| כל הכבוד יונה.."

ואל תחשוב לרגע שאני מנקה את צה"ל ושמעון פרס מתפקידם המרכזי בהבניית פולחן האישיות הזה. מה פתאום פרס עלה אליו לרגל הביתה? ממתי נשיא מדינה עורך "ביקורי בית" אצל שבויים ששוחררו ואינם פצועים ומאושפזים בבית חולים? ניחא, אם לא היה מסוגל להתאפק, יכול היה להזמין אותו למשכן הנשיא, אבל מה פתאום לבוא אליו???

מה פתאום הצבא השתגע לגמרי ועלה אליו לרגל לשחרר אותו?
תקרא בעצמך את הידיעה על כך ב YNET: רב-סמל גלעד שליט שוחרר מצה"ל, חצי שנה לאחר שחרורו משבי חמאס. שלשום הגיעו נציגי אגף כוח אדם לביתו של שליט במצפה הילה והחתימו אותו על טופסי שחרור. היום, בהליך ממוחשב זריז שלא הצריך את נוכחותו בבקו"ם, הוא שוחרר באופן סופי. (יואב זיתון).

מה הטרוף הזה? הרי "הילד של כולנו" כבר היה אז בכל הופעות המוסיקה האפשריות ובכל משחקי הכדורגל/כדורסל שהיו. ככל שאני זוכרת, הוא כבר היה אפילו אחרי כמה "מסעות גבורה ומורשת קרב" ברחבי העולם.
אז איזה מסר לאומי-חינוכי בדיוק העביר צה"ל עצמו, כשמימש גם הוא את פולחן העליה הזו לרגל, משל מצפה הילה הפכה למכה ומדינה?
מייאש...
ישן 03-04-2013, 13:28
  שקר כלשהו שקר כלשהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.08
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי יונה100 שמתחילה ב "הרי פה בדיוק קבור הכלב"

את ההתנהלות של השליטים צריך לחלק לשתי תקופות: בשבי ולאחריו.
בתקופת השבי (יוני 2006-אוקטובר 2011), משפחת שליט עסקה ביתר שאת, בקמפיין רב משאבים, עם שיתופי פעולה של גורמי השפעה במרחב הציבורי הישראלי, תוך מאבק פוגעני ודורסני בקבוצה שזוהתה עם אינטרס לאומי שנטען כי עמד בסתירה לאינטרס המשפחתי שלהם.
(להבנתי, את מזדהה עם הפעילות בה נקטו השליטים בתקופה זו, אנא תקני אותי אם אני טועה!)

מדוע את הפעילות שנעשתה על בסיס אינטרסים אישיים, שעמדו, לכאורה, בניגוד לאינטרסים לאומיים, את מקבלת בהבנה - בעוד פעילות לאחר השבי, ממניעים תועלתניים גרידא (כגון: יחצ"נות, שאיפות פוליטיות וכו') שאין בה כדי לפגוע באינטרס הלאומי, את שוללת כמעשה פסול?
רוצה לומר, הביקורת הזו שלך, יש בה כדי לקדש את גלעד שליט, לכל הפחות את השבי שלו, ולאכוף סטנדרט שונה לשימוש שהוא ומשפחתו עושים בטרגדיה שלהם, זאת בניגוד לשימוש שעושים רבים אחרים (מקרנית גולדווסר ועד נועה רוטמן, אם בסוגיות לאומיות עסקינן) בטרגדיות שלהם לצרכי מינוף אישי. או בעצם, השימוש שעושים כולנו, בקלפים שחולקו לנו...

זו שאלה שאינה נוגעת לענייני צבא ובטחון ועל כך אני מתנצל מראש.
בכל זאת מבקש מהמנהלים חריגה מהקפדה על נהלים הפעם.
ישן 03-04-2013, 14:34

אני לא יכולה לענות לך
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "את ההתנהלות של השליטים צריך..."

כי אין לי מושג מי זה שליט ולא עניין אותי אפילו לרגע אחד מי זה שליט.
מבחינתי "שליט" בין השנים 2006-2011 היה שם מקרי לחלוטין ולא רלוונטי בעליל לחייל צה"ל שנמצא בשבי וככל הנראה אני כבר אגיע לקבר עם הביטחון המוחלט שיש להחזיר למדינה חיילים שבויים.

אגב, אם כבר מדברים על דעותי האישיות והפרטיות ועל תמיכותי למיניהן במהלך שנות השבי שלו - אז הפסקתי מכל וכל כל פעילות (ליתר בטחון אפילו נמנעתי מללבוש בגד צהוב (-: ), ביום בו בנימין נתניהו אמר בתקשורת שהוא מוכן לשחרר X או Y אסירים. מהרגע שראש הממשלה הביע את מוכנותו ואת רצונו הטוב, לא מצאתי שום הצדקה להמשך פעילותי, כי אז כבר דובר ברשימה ובאנשים קונקרטיים וזה ממש לא היה בתחום הבנתי את מי היה נכון ואת מי לא היה נכון לשחרר.
אני הייתי שותפה רק לרעיון ולא למיקוח עצמו.
ישן 03-04-2013, 16:43

זה דיון שמתנהל כבר כמה ימים
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "כנראה לא ניסחתי טוב את השאלה,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקר כלשהו
כנראה לא ניסחתי טוב את השאלה, לכן אחדד אותה:
בדיון הנוכחי את מציפה ביקורת רבה על התנהלותם של נועם וגלעד שליט, לאחר השחרור מהשבי.
מדוע הפעילות שלהם מטרידה אותך? האין זה טבעי מצידם למנף את העניין הציבורי סביבם על מנת לקדם אינטרסים אישיים?
ציינתי את הפעילות שלהם בתקופת השבי, כדי להעצים את התמיהה שלי. בניגוד לתקופה ההיא, פעילותם כיום אינה עומדת בסתירה לאינטרס לאומי. אפשר להעביר ביקורת על החברה הישראלית, אשר בחלקה שבויה בתדמית של גלעד כגיבור תרבות - לא רציונאלי להעביר ביקורת על גלעד כי הוא מנצל זאת.

אם תלך לראשיתו, תבין שהביקורת שלי היא בעיקר עלינו ולא עליהם. לפחות זו היתה נקודת המוצא של הכתיבה שלי פה.
וזה אך טבעי שלשנינו יש השקפת עולם שונה על מה נכון לאינטרס הלאומי. אתה מאמין שניתן לוותר על חייל שבוי למען האינטרס הלאומי ואני בשם אותו אינטרס עצמו, משוכנעת שחייבים להחזירו. לכן לפחות מבחינתי, כשהוא היה בעזה, ממש לא היה אכפת לי איך קוראים לשבוי ואיך הוא נראה.

מהרגע שהוא השתחרר, הוא כבר הפך מחייל צה"ל לאזרח ולדעתי תפארתנו ממש לא תהיה על חיילים (או אזרחים) כמוהו ויש לי את כל הלגיטימציה לא רק למתוח ביקורת קשה על הדרך השלומיאלית שבה הלך לשבי, אלא אפילו ללגלג על השלומיאל עצמו.
ישן 29-03-2013, 10:23
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "שיריונרים מסיימים הכשרה עם רובאי 05 שיריונאי, אם אני זוכר נכון."

אין דבר כזה "רובאי 05 שריונאי".
יש רובאי, שזה 03 במקרה של שריון וככה זה נשאר עד לסיום בה"ד 1 (שבו קקצ להב מעניק רובאי 08)
ויש שלב מקצועי, שזה המקצוע השריונאי - בסיום מקצועות זה 05, אחרי צמ"פ זה 06. אבל רובאי זה לא, בדיוק כמו שנגד לוגיסטיקה שהוא שלב 09 במקצועו לא הופך ליותר מרובאי 02 שעשה בטירונות.

וגם מס' השלב הרובאי הוא לא בדיוק מדד לקרביות אישית למרות מה שחברות האבטחה האזרחיות עשו ממנו כשהגדירו אותו כפילטר לגיוס עובדים. צה"ל מלא בסרס"פים פוזלי-ידיים שהוסמכו כרובאי 07 (מספר המעיד בעיקר על השתתפות במתארי תרגיל בהיקף מסויים כלוחם חי"ר), ואין שום תקנה צבאית שמונעת מקצין בשריון או חת"ם לתרגל את החיילים שלו בשיפור רמת חיילות הפרט שלהם אפילו שהם לא בוגרי מסלול חי"ר.

גילוי נאות: מחבר הודעה זו עשה טירונות 03, אח"כ עשה הסבה מפוקפקת לחי"ר שלא קיימת מבחינה שלישותית אבל הספיקה בשביל לעשות את העבודה, ואחרי זה עוד מצא את עצמו נדרש לעבור את התחנות המשמימות של "רובאי 03" עוד פעם בבה"ד 1 במסגרת קורס קצינים לג'ובניקים.

ישן 27-03-2013, 22:02
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

עוברים הכשרה של כל מה שתיארת, ולא בכדי
בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "אשמח ואודה לך,אם תפרט."

בלבנון יצא לצוותי טנק להתקל באוייב (מחבלים שחדרו למוצב, או הגיעו קרוב מאוד אליו) בדרך לטנק כך שזה לא חדש בכלל.
הנשקים לא זרוקים בסל הצריח, אלא מאובטחים במתקון מיוחד שנמצא ליד כל איש צוות. המתקון מאפשר אבטוח של הנשק גם כשהוא עם מחסנית בהכנס.
עצם העובדה שהטען בתא נהג או מה שלא יהיה, לא רלוונטית כלל - תאר לעצמך שהוא היה פצוע או הרוג, ובכל זאת מה שנשאר מהצוות היה צריך להגן על עצמו מחוץ לטנק; גם זה נכלל בהכשרות, ובלי שום קשר - כל מי שיודע וביצע מסלול פרט-חוליה (כמו כל שיריונר) יכול לעשות אותו הדבר כשהחוליה מורכבת רק מ-3 אנשים, ולא 4.

ציטוט:

ישן 28-03-2013, 06:40
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "ההסמכה הפורמלית לרובאי 3,4 או 5 -פחות משמעותית."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nabato
מה שחשוב זאת ההפנמה והתירגול,שטנקיסט הוא קודם כל לוחם עם נשק.
וככזה הוא חייב להפנים ולהבין,שהוא יכול להתקל מטווחי-מגע בחמושים,בדרך לטנק,בחילוץ מהטנק,בטיפול בטנק ובדרך לשירותים ובחזרה.
ולכן הנשק האישי תמיד בהשג יד ולא זרוק איפה שהוא בסל-צריח,המחסנית גם,יש תמיד מאבטח גם בטיפולים,כולל תירגול התקלות מטווח קרוב כשהטנק לא מונע והטען בכיסא נהג.
מילואימניקים וותיקים בוגרי יום כיפור ושל"ג שפגשתי תיארו לי חיילות כמעט חי"רית,בני גילי פחות.
מעניין מה קורה היום?!

+1 ההדגשה שלי

ישן 29-03-2013, 14:27
  apile apile אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.08
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "ההסמכה הפורמלית לרובאי 3,4 או 5 -פחות משמעותית."

מסכים מאוד. הארכת משך הטירונות כדי להרים את הרובאי היא מיותרת במקרה הזה. יש שיאמרו שגם במקרה של לוחמיים רגליים במוד"ש היה נכון להשאיר את הרובאי 04 ולא להעלות ל05.

אני חושב שיש לתת בהכשרת לוחם יותר משקל למרכיבי כושר של כוח מתפרץ וקרב מגע. אני בתור לוחם רכוב במוד"ש מרגיש שהמסעות 30 ק"מ שעשיתי היו בזבוז זמן, ואפשר היה "לחסוך" ולעשות מסע כומתה קצר הרבה יותר, ובמקום זה להשקיע יותר בקרב מגע אגרסיבי, ספרינטים ובכלל ב"רבאק" של החיילים. מצחיק כמה נוטים לדבר על ה"קרב מגע הישראלי" כשבפועל ברוב יחידות השדה וברוב הבא"חים הנושא לא באמת מתורגל כמו שצריך אלא רק בשביל הכסת"ח וכדי שהמ"פ טירונים יוכל לסמן V על עוד לו"ז בתוכן. אין מרכיבי אגרסיביות (לפחות בהכשרה של מוד"ש).

בטירונות אני זוכר איך הייתי עם רבאק בשיעורי "קרב מגע" כי זה היה הדבר היחיד שהייתי בו טוב, והילדון המדריך פשוט כל הזמן איים להעיף אותי מהשיעור כי אני "אגרסיבי מדי".

יותר מדי השקעות במסעות ארוכים וכל מיני שירי מורל מחלקתי כמו בקייטנה, במקום להשקיע בדברים החשובים באמת.
ישן 29-03-2013, 17:36
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי apile שמתחילה ב "מסכים מאוד. הארכת משך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי apile
מסכים מאוד. הארכת משך הטירונות כדי להרים את הרובאי היא מיותרת במקרה הזה. יש שיאמרו שגם במקרה של לוחמיים רגליים במוד"ש היה נכון להשאיר את הרובאי 04 ולא להעלות ל05.

אני חושב שיש לתת בהכשרת לוחם יותר משקל למרכיבי כושר של כוח מתפרץ וקרב מגע. אני בתור לוחם רכוב במוד"ש מרגיש שהמסעות 30 ק"מ שעשיתי היו בזבוז זמן, ואפשר היה "לחסוך" ולעשות מסע כומתה קצר הרבה יותר, ובמקום זה להשקיע יותר בקרב מגע אגרסיבי, ספרינטים ובכלל ב"רבאק" של החיילים. מצחיק כמה נוטים לדבר על ה"קרב מגע הישראלי" כשבפועל ברוב יחידות השדה וברוב הבא"חים הנושא לא באמת מתורגל כמו שצריך אלא רק בשביל הכסת"ח וכדי שהמ"פ טירונים יוכל לסמן V על עוד לו"ז בתוכן. אין מרכיבי אגרסיביות (לפחות בהכשרה של מוד"ש).

בטירונות אני זוכר איך הייתי עם רבאק בשיעורי "קרב מגע" כי זה היה הדבר היחיד שהייתי בו טוב, והילדון המדריך פשוט כל הזמן איים להעיף אותי מהשיעור כי אני "אגרסיבי מדי".

יותר מדי השקעות במסעות ארוכים וכל מיני שירי מורל מחלקתי כמו בקייטנה, במקום להשקיע בדברים החשובים באמת.

שני הדברים שהופכים חייל ללוחם הם כושר גופני ויכולת פגיעה במטרה !!! (פגיעה במטרה גם מטווח של 400 מ' לא רק קרב מגע). חלק מהכשרת החייל לגרום לו להאמין שגם אחרי הליכה של 80 ק"מ הוא יכול לתפקד והשמיים הם הגבול. לכן המסעות לא מיותרים (למעט אלו שלא מבינים את חשיבותם)
ורבאק תוציאו לכם מהראש את טווח המגע וקרב המגע לבד !!! כשצריך צריך - אבל יותר נכון זה לפתור את הבעיה הרבה הרבה הרבה קודם. צה"ל צריך בומבה בראש להפסיק לחשוב שטחים ולחשוב מלחמה !!! (יום כיפור וגרוע מכך אם לא הבנת) ואגב יופי שאתה אגרסיבי בקרב מגע (לא צוחק)

ישן 30-03-2013, 12:37
  apile apile אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.08
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=apile]מסכים מאוד...."

אני כן מסכים איתך שכושר גופני הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר ללוחם. על סמך החוויות והדברים שאני מכיר מהשירות שלי, אני פשוט חושב שיש דרכים אחרות להכניס תכנים של כושר גופני, בצורות יותר מעניינות מבראורים וסרגל מאמצים של ריצות בינוניות-ארוכות.

אני אחריי שלוש שנים שירות כלוחם מרגיש שלא יריתי מספיק מקבצים שבאמת שיפרו אותי. אז זה נחמד שבפלוגה המבצעית כל חודש ירדנו למטווח איפוס כדי לכסת"ח את המ"פ שצריך לסמן V למג"ד. בפועל אף אחד לא באמת ידע אצלנו לירות ולפגוע ב"תנאי אמת". ידענו לנשום ולהיכנס למצב אפס ולירות 6 כדורים למטווחי איפוס בארבע דקות. לשחרר 6 כדורים בפחות מ-20 שניות זה דבר שרוב הלוחמים בפלוגה לא ידעו לעשות בלי להביא לפיזור מביך של הפגיעות.
ישן 28-03-2013, 11:06
  -נתנאל- -נתנאל- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.10
בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי red-junior שמתחילה ב "שום דבר לא יעזור.כל עוד..."

יש פה מתכון ל'מעגל קסמים' משונה, אם יתבצע סינון מסיבי במיוחד לתפקידי לוחמה (בהנחה שישנה דרך אמינה לחזות התנהגות אנושית עתידית תחת קרב), לא יהיה מספיק סד"כ = עומס מבצעי־שגרתי גבוה מדי -> זלזול בשגרה מבצעית (זלזול בתחקירים, סבבי שינה מתירניים, בדיוק כפי שמתואר בתחקיר של האירוע) = סיכוי טוב יותר להצלחת פעולות עויינות כנגד כוחות צה"ל. יוצא שסינון קפדני לתפקידי לוחמה עשוי בעצמו לגרום לפגיעה ביכולת המבצעית של הלוחמים.

מאידך גיסא, אם לא יתבצע סינון, ימצאו ביחידות הלוחמות חיילים 'חלשים' שטובים לפעולות שגרה, אך כישרותם באירועי קיצון מוטלת בספק. לעומת זאת, חיילים 'חזקים' יתפקדו טוב יותר ביחידה כזו, בשל עומס מבצעי קטן יותר. כל זה בהנחה שיש בכלל דרך לחזות תגובה של חייל תחת אש, נדמה לי שמוטיב הגבורה הישראלי כולל לא מעט מקרים הפוכים לגמרי, בהם חיילים 'חלשים' הם אלו שגילו גבורה במצבי אמת, לדוגמא ע"ע השיר 'אליפלט'.

האם בישראל של שנים אלו ניתן בכלל לבחור במודל הראשון של סינון מוקפד לתפקידי לוחמה? מסופקני מאוד. לצה"ל אין מאגרי גיוס רחבים ואיכותיים מהם ניתן לברור (בהשוואה ללגיון הזרים הצרפתי, לדוגמא), וגם כך הנשר במהלך ההכשרות הראשוניות גבוה מדי. לטעמי התוצאות שצה"ל הציג מבחינת לוחמת הפרט בשנים האחרונות (מעבר לאירועים פרטניים) סבירות יחסית, ואם כך יוצא שהגישה של העדר סינון מוקפד לתפקידי לוחמה - מוכיחה את עצמה.
ישן 28-03-2013, 12:29
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי -נתנאל- שמתחילה ב "יש פה מתכון ל'מעגל קסמים'..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי -נתנאל-
יש פה מתכון ל'מעגל קסמים' משונה, אם יתבצע סינון מסיבי במיוחד לתפקידי לוחמה (בהנחה שישנה דרך אמינה לחזות התנהגות אנושית עתידית תחת קרב), לא יהיה מספיק סד"כ = עומס מבצעי־שגרתי גבוה מדי -> זלזול בשגרה מבצעית (זלזול בתחקירים, סבבי שינה מתירניים, בדיוק כפי שמתואר בתחקיר של האירוע) = סיכוי טוב יותר להצלחת פעולות עויינות כנגד כוחות צה"ל. יוצא שסינון קפדני לתפקידי לוחמה עשוי בעצמו לגרום לפגיעה ביכולת המבצעית של הלוחמים.

מאידך גיסא, אם לא יתבצע סינון, ימצאו ביחידות הלוחמות חיילים 'חלשים' שטובים לפעולות שגרה, אך כישרותם באירועי קיצון מוטלת בספק. לעומת זאת, חיילים 'חזקים' יתפקדו טוב יותר ביחידה כזו, בשל עומס מבצעי קטן יותר. כל זה בהנחה שיש בכלל דרך לחזות תגובה של חייל תחת אש, נדמה לי שמוטיב הגבורה הישראלי כולל לא מעט מקרים הפוכים לגמרי, בהם חיילים 'חלשים' הם אלו שגילו גבורה במצבי אמת, לדוגמא ע"ע השיר 'אליפלט'.

האם בישראל של שנים אלו ניתן בכלל לבחור במודל הראשון של סינון מוקפד לתפקידי לוחמה? מסופקני מאוד. לצה"ל אין מאגרי גיוס רחבים ואיכותיים מהם ניתן לברור (בהשוואה ללגיון הזרים הצרפתי, לדוגמא), וגם כך הנשר במהלך ההכשרות הראשוניות גבוה מדי. לטעמי התוצאות שצה"ל הציג מבחינת לוחמת הפרט בשנים האחרונות (מעבר לאירועים פרטניים) סבירות יחסית, ואם כך יוצא שהגישה של העדר סינון מוקפד לתפקידי לוחמה - מוכיחה את עצמה.

נתנאל
אני מצפה ממפקד להיות :
המנטור של חייליו ולהכינם ליום פקודה.
אני מצפה ממנו להיות המחנך שלהם.
אני מצפה ממנו להיות "אבא דואג"
אני מצפה ממנו להיות מנהיג = לקחת החלטות.
"אין חיילים רעים" - יש צבא שמפחד מהתקשורת ולא מכשיר כמו שצריך!!!

ישן 29-03-2013, 09:37
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "בחייאת אילן, אתה מצפה ממטק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי lior432
בחייאת אילן, אתה מצפה ממטק בין עשרים להיות אבא לבן 19? לחנך אותו?

יש מש"קים בצהל, אבל הם לא באותו סטטוס ורמה כמו בצבאות זרים ואולי הגיע באמת הזמן שסמל מחלקה יהי ה סרגנט.

למה לא ?
בגלל שמשרד החינוך והמנהיגות נכשלו?
למה בן 18 יכול להיות קומונר בתנועת נוער ולהוליך בני 17 בדרכי המדבר?
ובן 19 שעבר הכשרה נאותה לא יכול להיות מפקד דואג ומחנך לחייליו?
זה שנוער בא חסר ידע מינימלי על מורשתו, והסולדיריות החברתית נפגעה - לא אומר שאי אפשר לתקן.
את ההכנה לצבא עושים "גופים אזרחיים בתשלום" את ההכנה למעבר בחינות הבגרות המוקלות עושים עם מורים פרטיים. וככה בדיוק אנחנו נראים. הכסף הפך מאמצעי ליעד היחיד והכל נבדק דרך בצע הכסף. כך לא מתנהג עם שמסורתו היא חזון נביאי ישראל,, הנלחם על עצמאותו. (מלחמת השחרור /עצמאות/ קוממיות של עם ישראל טרם הסתיימה וכך יש לנהוג)

ישן 29-03-2013, 18:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "ניסו להחתים סמלי מחלקות..."

בעיקר כי הצבא לא היה מוכן לתת את התנאים הנדרשים, ובקושי גייס את הכסף למשכורות. נוסף על כך, דובר על תפקידי שטח מבצעיים ולא על תפקידי הדרכה בבא"ח, שהם קלים בהרבה מהבחינה האישית, וחשובים פי כמה מבחינת התוצר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 01-04-2013, 20:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "זה נכון לא רק לסמלי מחלקות,..."

בוודאי. ומצד שני הוא מפליג בהטבות לתפקידים שהם לא בדיוק חשובים לאורך זמן (כמו נהגי בט"ש). מהפריזמה הצרה שלי, להשקעה בנקודה ספציפית זו תהיה ההשפעה הגדולה ביותר על איכות הכוח הלוחם.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 30-03-2013, 10:22
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

כמובן שלא
בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "זה לא לגמרי שטויות. אתה הרי..."

אבל זה גם לא נכון באופן גורף, כמו ש-jefferson82 כתב.
אם צוות רוצה, הוא יהיה במודעות מקסימלית לגבי הסביבה שלו - גם הקרובה וגם הרחוקה: מפקד ותותחן עם הראש עמוק בארטישוק, והטען עם עכבר סורק לקרוב, ונהג עוזר לו עם וילון.
אני אישית עשיתי המון מארבים בלי חי"ר בסביבה שלי שיגנו עלי מקרוב, ובמארבים כאלה אין לך ברירה אלא להיות במודעות המקסימלית האפשרית לגבי סביבת הטנק.

ציטוט:

ישן 31-03-2013, 00:06
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

אין ספק שהצוות של שליט כלל לא היה במצב שמאפשר לחימה
בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "אל תבין לא נכון- אני מסכים..."

אם לצטט את אחד הסמ"חים שהיה לי בצמ"פ - הם לא רק זרקו זין - הם הצליפו בו. אבל אני לא דיברתי על הצוות של שליט ספציפית, אלא הגבתי לשטות ש-jefferson82 כתב בהתחלה - שגם אם הצוות רוצה, הוא לא יכול לכסות את כל גזרות הטנק ולהגן עליו מטווח קרוב ורחוק. צוות שרוצה - מסוגל, ואכן זה באמת לא פשוט לביצוע לאורך זמן, במיוחד לא למשך כל המארב במארבים ארוכים, אבל גם לזה יש שיטות כדי להתגבר על הקושי. בשורה התחתונה, זה בר ביצוע.

אגב, כבר יצא לי להתקל לא פעם אחת בצוותי קצינים עייפים וזרקנים במיוחד, בעוד שהצוותים של הסמ"חים תחתם היו מקצועיים לעילא ולעילא...

ציטוט:

ישן 01-04-2013, 11:42
  jefferson82 jefferson82 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.11
שיש שתי אפשרויות
בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "האויב שיש בעזה הוא..."

#1 להיות ראש בקיר ולשלוח טנק לבד כשידוע שטנק הוא המטרה הראשונה שהאויב יחפש, ושיש לו רק חסרונות מול חיר בטווח קרוב. אפשר להאשים כל כישלון בזה שהחיילים היום כוסיות, בכיינים, לא מאומנים ולהגיד שהפתרון זה להוציא את השריונרים (שלרובם פרופיל 72 בגלל אסטמה\פלאטפוס\עקמות) למסעות של עשרות קילומטרים ואימוני לוחמנות.

#2 להכיר בזה שלטנק חסרונות כשהוא בודד וכשאין לו חיפוי, ועוד חסרונות כאשר הוא צריך להתמודד עם חיר בטווח קרוב, ועוד חסרונות חיילות מובנים של שריונרים מול חיילי חיר בלוחמת חיר, וכמסקנה להוציא טנקים למארבי ארטישוק יחד עם כוח חיר שיוכל להשלים את אותם חסרונות, ולהביא את היתרונות של הטנק למיצוי.
ישן 02-04-2013, 08:24
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי jefferson82 שמתחילה ב "שיש שתי אפשרויות"

אתה טנקיסט בזוי כמעט ברמת גלעד שליט.
אם במקרה ייצא לנו להיפגש בבקשה תזהיר אותי כדי שלא נעלה ביחד על אותו טנק!

לטנק אין יכולות להתמודד עם חי"ר בטווחים הקרובים???
מי היו המפקדים שלימדו אותך את זה? אפסים כמוך?
מתי יצא לך להילחם?
בטנק שלך לא היו רימונים, מקלעים או נק"ל?
לא למדת לסגור מדף ולבקש ירי עליך מטנק שכן?
הנהג שלך לא יודע לדרוס?
אם תירה פגז (את התורן שבקנה, בלי מטרה) הם לא יפלו על הריצפה ויזחלו לבכות לאימא?

אני מכיר, אישית, לפחות שני תותחנים שהיו במצב של גלעד שליט (אוייב על הטנק ומט"ק וטען הרוגים או פצועים קשה ברמת חוסר תפקוד) ושניהם יצאו מצויין מהמצב הזה, חילצו את הטנק וחיסלו את האויב.
תיסגר על עצמך!
אתה לוחם במפלצת הפלדה הכי עוצמתית שיש בסביבה.
לידך יש כמה תולעים.
תשמיד את התולעים.
טפל בפצועים.
ותחזור הביתה בשלוש.

ישן 02-04-2013, 11:59
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אני כבר חצי אשכול צועק את זה:..."

ברור שאתה צודק. ועם זאת, לא צריך לצעוק את זה חצי אשכול.
כתבתי את הדברים הללו כבר ביום החטיפה (ואחריו), לא היה צריך לחכות לחזרה של שליט מהשבי ולתחקור שלו.
תוכלו למצוא בקלות את התגובות שלי בפורום בהן כתבתי שהצוות כולו פישל ולא קיים כוננות עם שחר, שהטען ישן בתא נהג ולא היה בתאו, שכולם נרדמו, שהם לא פעלו על-פי תרגולת מארב, תרגולת שריפה או חי"ר, ששליט יצא בלי הנשק, שאם הוא רק היה מנסה הוא היה גומר את האירוע בשניות (וכך גם המפקד והנהג).
דברים דומים כתבתי אחרי שביקרתי בפלוגה של שליט (בימים הראשונים של פתיחת מלחמת לבנון השנייה), אחרי הראיון עם הטען בתקשורת, אחרי האיון עם אמו של המ"מ ("חנן הגיבור לא היה הולך לשבי". לא, הוא היה מזלזל בפקודות ובסכנה שבגיזרה וכשקורה אירוע הוא היה יוצא עם ידיים מורמות ונרצח במקום להילחם), ואחרי חזרת שליט כשקראו לו גיבור.
כל זה לפני איזשהו תחקיר.

ישן 03-04-2013, 12:48
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אתה טנקיסט בזוי כמעט ברמת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יוסיפון
אתה טנקיסט בזוי כמעט ברמת גלעד שליט.
אם במקרה ייצא לנו להיפגש בבקשה תזהיר אותי כדי שלא נעלה ביחד על אותו טנק!

לטנק אין יכולות להתמודד עם חי"ר בטווחים הקרובים???
מי היו המפקדים שלימדו אותך את זה? אפסים כמוך?
מתי יצא לך להילחם?
בטנק שלך לא היו רימונים, מקלעים או נק"ל?
לא למדת לסגור מדף ולבקש ירי עליך מטנק שכן?
הנהג שלך לא יודע לדרוס?
אם תירה פגז (את התורן שבקנה, בלי מטרה) הם לא יפלו על הריצפה ויזחלו לבכות לאימא?

אני מכיר, אישית, לפחות שני תותחנים שהיו במצב של גלעד שליט (אוייב על הטנק ומט"ק וטען הרוגים או פצועים קשה ברמת חוסר תפקוד) ושניהם יצאו מצויין מהמצב הזה, חילצו את הטנק וחיסלו את האויב.
תיסגר על עצמך!
אתה לוחם במפלצת הפלדה הכי עוצמתית שיש בסביבה.
לידך יש כמה תולעים.
תשמיד את התולעים.
טפל בפצועים.
ותחזור הביתה בשלוש.

ככה מדבר לוחם
+1

ישן 03-04-2013, 16:07
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

ישראל היא כבר מזמן לא אומה במדים
בתגובה להודעה מספר 184 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "בחברה מגויסת אין מנוס מכך שזה..."

בניגוד לעבר, שיעורם של אלו שכלל לא מתגייסים גבוה למדי, שיעור אלו שעושים מילואים נמוך מאוד,וגם בין אלו מעטים בלבד עושים יותר מכמה שבועות בשנה. לא בר השוואה למה שהיה בדור האבות שלנו. יתרה, בחברה הישראלית יש באופן כללי פיחות בתדמית הלוחם והמפקד, הרבה יותר ביקורתיות ביחס למייסד הצבאי והרבה הרבה יותר בולטות לכך שלא כל החברה הישראלית שותפה לעשיה הצבאית (תמיד היו רבים שלא התגייסו, אבל זה לא היה במודעות).
אני לא נכנס לשיפוט של טבח ורע, אלא לתמונת המציאות. לכן אני מגחך כל פעם שאיזה דוקטורנט לסוציולוגיה מפרסם בארשת חשיבות מאמר או ספר שבו הוא מבכה את המיליטריזם הנורא של החברה הישראלית. מעין גילוי של אמריקה 400 שנה אחרי קולומבוס וארבעים שנה אחרי שהיא שקעה במצולות הים.
ישן 03-04-2013, 16:01
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

בנושא הזה הייתה התבטאות מעניינת של שמעון אבידן ז״ל
בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "אגרסיביות ותעוזה הם מהיעדים..."

בראיון בשלב מאוחר בחייו, אבידן שהיה אחד ממפקדי החטיבות החשובים במלחמת השיחרור סיפר כי באימון. לוחמי הפלמ״ח הושם דגש רב על אימוני קפא״פ (קרב מגע במקל ובידיים) לא משום שהיה לכך באמת ערך מבצעי מיידי אלא משום שזו הייתה דרך טובה לטפח אגרסיביות. ויש בזה הרבה מין האמת.
באופן כללי, עם זאת, אומץ זה כמו מהירות: הרוב מולד ומרחב השיפור מוגבל. מה שכן, ככל שאדם נחשף יותר לסיטואציה כך הוא עשוי להתמודד טוב יותר עם הפחד ולתפקד. לכן חיילים בדרך כלל יתפקדו יותר טוב אחרי שכבר היו בעברם תחת אש.
בצבאות בעלות הברית במלחמת העולם השניה ניסו לאמן את החיילים בסיטואציה הקרב כך שלא יצטרכו להיות בתולים לגמרי בטבילת האש הראשונה. זה כלל שימוש באמצעים פירוטכניים, בירי מעל הראש וו אפילו שפיכת דם וקרביים של בעלי חיים באיזורי האימון. יש בזה תועלת מסוימת וראוי היה לתת על זה את הדעת.
ישן 31-03-2013, 14:11
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "אל תבין לא נכון- אני מסכים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי plonter5
אל תבין לא נכון- אני מסכים איתך, ואין תירוץ לחוסר הקשבה בתדריך ולתחקיר רמ״מ כושל. בכל זאת, אני לא חושב שהם היו במצב נפשי של חשש/ מתח מבצעי ולכן המארב נראה ככה.
זה עוד היה צוות ממ, תאר לך מה קרה בטנקי א חסרי שיניים או טנקי ב ׳עייפים׳..
בסופו של יום כוננות עם שחר נכתבה בדם. לא בוצעה נקודה. נוסף עוד דם עוד שבוי ועוד אחד "שלא שומעים עליו".
היו בעבר פשלות אבל אנשים נלחמו - במקרה זה לא הייתה לחימה !!!
אני לא שופט ולא מבקר (כבר הערתי בעבר שנתקלתי ביותר ממקרה אחד כזה).
אבל זו בטח לא צריכה להיות הדוגמא לחיילים !!! אם כבר האנטי דוגמא !!!

ישן 30-03-2013, 00:47
  ilanb ilanb אינו מחובר  

קשור ולא קשור

סיפור קטן על חינוך לאחריות ומערכת החינוך !!!
בבית ספר תיכון אחד שיחקו בני י"א במלחמת מטפים תוך שהם מרוקנים את כל מטפי המבנה.
בתחילה הוחלט על הרחקה - בהתערבות של מי מהחנכים הוחלט שההרחקה תומר בהתנדבות לכיבוי אש ומעבר בין הכיתות והסברה על חשיבות תקינותם של המטפים ע"י השותפים למעשה.
בוצע בוצע טוב ובהמשך הוצע ע"י מועצת התלמידים שלכל קומה יהיו שני אחראים שיבדקו את המטף מעת לעת ויתריעו אם הוא עובר מהקו הירוק לצהוב.
אקט חינוכי לכל הדעות וכאן מתחיל החלם.
בקיץ מגיע מבקר הבטיחות של משרד הכאילו חינוך לביה"ס, וסוקר את מצב הבטיחות ומעיר הערותיו על פי הצורך. בין השאר מספר לו אחראי הבטיחות של ביה"ס על התהליך החינוכי הנ"ל.
ההערה היחידה שהיתה לאותו בוחן בטיחות במהלך הביקור היתה שנער - תלמיד תיכון אינו אחראי מספיק בשביל לבדוק מטפים !!!
עכשיו מה זה קשור?
כשהמדינה שלנו מחליטה שהנוער שלנו תינוקות ומסרסת אותם ע"י המשרד שאמור להכשירם להיות אזרחים טובים ומועילים זה משפיע לרעה גם על הצבא.
הפחד מהביקורת בתקשורת, מטעיות אנוש ומכישלון - הפך אןתנו לעם של מכסחי תחת המעדיפים אי עשייה על פני יוזמה (כולל בצבא).
פעם היתה חוברת בת 8 עמודים של איך להכין טיול. המכין קיבל חופש פעולה ומאידך נדרש ללמוד את המסלול על בוריו לנתח סיכונים ולהשיב את המטייל בשלום תוך הקניית ערכים. במקום ללמד איך לטייל - הפכו את חוברת הטיולים של מנכ"ל משרד החינוך לספר עב כרס שמחייב השכלה משפטית.
התוצאה - מנהלי בתי הספר והאחראים לטיולים מוציאים פחות טיולים - טיולים פחות טובים - והדגש הוא על כיסוי תחת ולא על ערכי אהבת המולדת.
כשמגיעים לצבא - תרגילים שהין נהוגים סורסו, אין יורים מבלי לקבל אישור מח"ט אירופה וכשהופכים את המ"מ / מט"ק או כל מפקד אחר לחניך תורן - זה מה שמקבלים.
בבית הימיה הישן בבית ירח היה כתוב : איך בונים ספינה? אוספים אנשים ונוטעים בהם את האהבה והכמיהה לים הרחב הגדול האינסופי. ולא אוספים אנשים ואומרים להם לאסוף עצים, להכין תוכניות.
לו רק נשנה הגישה - נטיל אחריות על הנוער - נדרוש מהם ראש גדול - ונגבה אותם - נקבל תוצר יותר טוב בכל מקום.

ישן 30-03-2013, 11:15
  לוגיין לוגיין אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.09.06
אם כבר בסיפורים אנו עוסקים
בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "קשור ולא קשור"

הנה סיפור שמבהיר לדעתי את צורת החשיבה של המערכת הצבאית לפתרון הבעיה, ולמה המצב שאתה מתאר הוא אוטופי ותאורתי ברוב המקומות:

בסוף השירות שלי ביצעתי תפקיד של "פרוייקטור", הייתי סמ"ד (מקבילה לסמל מחלקה) ללא ספינה, וכפוף ישירות למס"ר (מקבילה למ"פ). לא הייתה לי שום סמכות "פורמאלית" אבל מספיק הערכה מהסובבים כדי שיתנו לי גיבוי בהחלטות שלפעמים כופפו תחתיי סמכויות שונות. כך עסקתי לי בקידום כל מיני פרויקטים ושיפור רמה מקצועית.
יום אחד קרא לי המס"ר למשרד וסיפר לי שבאימון יירוטים של דבורות ליד שדות-ים התהפכה ס"ג עקב טעויות תמרון של הסמ"ד. כרגע מבצעים תחקיר על המקרה. "אוקיי" אמרתי לו "זה ידוע שסמ"דים לא מתרגלים מספיק הפלגה בס"גים שלהם. יש לי רעיון, אני אקח ס"ג נפרדת ואאבזר אותה לאימונים, נעשה שבוע מרוכז עם הצוותים השונים, ואז נכניס אימון ס"ג חיצוני (איתי) עם הצוותים למכסת האימונים של כל ספינה, ככה באימון היירוטים לא יקרו טעויות". המס"ר התלהב, ושלח אותי לארגן את הציוד מול הלוגיסטיקה. לא הספקתי לסיים לאבזר את הס"ג כשהוא התקשר אלי לבטל הכל. "מצטער" הוא אמר לי, "יצאה פקודה חדשה, חל איסור על שימוש בס"ג של הדבורים לאימונים, עקב רמה מקצועית לא מספקת של הסמ"דים. מהיום יבוצעו אימוני ייורטים רק ע"י יחידת סנפיר".

עכשיו, ידוע שיש בעיה, אבל למה לפתור אותה כשאפשר לכסת"ח. מי שלא מפליג לא מתהפך, אבל גם לא מכיר את הים.
ישן 30-03-2013, 08:33
  ilanb ilanb אינו מחובר  

אני יכול למנותך למ"כ, אבל את הסמכות תצטרך לקבל מהטוראים." יגאל אלון

"נוער, שמע! מישהו אי-שם מחזיק מאזני חיינו בידיו. הכפות עולות ויורדות, יורדות ועולות. על הכף האחת - שואת ישראל, תקומת ישראל ומלחמת ישראל. ועל הכף השנייה : תככי מסחר ופוליטיקה, ותככים משקלם כבד מאד. נוער זכור ! בבוא השעה השלך עצמך על כנף המאזניים. השלך עצמך בכוח ובאומץ ! זה יכריע, המאזן ישתנה ! נוער, שמע!" - יצחק שדה

אף פעם אל תאמר לאנשים איך לעשות דברים. אמור להם מה לעשות, והם יפתיעו אותך עם כושר ההמצאה שלהם. - ?

"היום שבו פקודים מפסיקים להציג בפניך את הבעיות שלהם הוא היום שבו הפסקת להנהיג אותם. אחת משתיים: או שכבר אינם סומכים על העזרה שלך או שהם חשים כי אינך מתייחס אליהם. בכל מקרה, זה כישלון המנהיגות. במבחן הזה, כמו נייר לקמוס, רוב המנכ"לים נכשלים, מכמה סיבות. אחת, הם בונים כל כך הרבה מחסומים בצינורות התקשורת הארגוניים, *עד שהמחשבה להיעזר בניסיונו של המנכ"ל נראית בעיני כפיפיו הזוטרים מגוחכת. שתים, בתרבות הארגונית שהם מנחילים נתפסת כל בקשה לעזרה כחולשה או ככישלון ולכן האנשים מוצאים דרכים לכסות על הפערים והארגון סובל מכך. בארגון ראוי המנהיגים האמיתיים דואגים להיות נגישים וזמינים. הם מתעניינים במאמצים ובאתגרים של הכפופים להם, גם אם הדבר מחייב סטנדרט גבוה, ובהתאם לכך, הם צפויים יותר מאחרים ליצור סביבה ארגונית, שבה מחליפה המלה "ניתוח בעיות" את המילה "אשמה". קולין פאוול

"ניצחנו בגלל המכי"ם והמ"מים שלנו, אך בעיקר בגלל הכרתו של הטוראי שהוא לוחם אל הקיר (או בגבו אל הים) ואילו לפניו – עתיד העם". מתוך דבריו של יצחק שדה מפקד הפלמ"ח על הנצחון בקרב משמר העמק מרץ 48:

"שחקי על החלומות.... כי באדם אאמין גם ברוחו רוח עז" שאול טשרניחובסקי

ישן 30-03-2013, 08:53
צלמית המשתמש של האזרח

חינוך, חינוך ועוד פעם חינוך...
בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "אני יכול למנותך למ"כ, אבל את..."

אילן ידידי אתה בוודאי מכיר את האמרה המפורסמת:

"הדואג לשנה - זורע חיטה"
הדואג לשנים - נוטע עצים "
הדואג לדורות - מחנך בני אדם"

משהו קורה כאן בעם היושב בציון, אין לי מושג איך יוצאים מהסחרור הזה.
סיפור קצרצר:

במקום שאני נמצא הגיע בחור צעיר כבן 18 והתחיל לעבוד בכל מיני עבודות עזר. לשאלתי: "מתי אתה מתגייס?" ענה: "למה שאני אלך לצבא? מה המדינה נתנה לי שאשרת בצבא?"
אודה, ההלם הוא גדול כל כך שפשוט נאלמתי מבלי יכולת להגיב ולדבר ועד עתה איני מוצא מילים להגיד לו משהו, חוץ מאיזה קללה עסיסית בשקט (איני נוהג לקלל בקול רם...)

ישן 30-03-2013, 10:43
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 196 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "חינוך, חינוך ועוד פעם חינוך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
אילן ידידי אתה בוודאי מכיר את האמרה המפורסמת:

"הדואג לשנה - זורע חיטה"
הדואג לשנים - נוטע עצים "
הדואג לדורות - מחנך בני אדם"

משהו קורה כאן בעם היושב בציון, אין לי מושג איך יוצאים מהסחרור הזה.
סיפור קצרצר:

במקום שאני נמצא הגיע בחור צעיר כבן 18 והתחיל לעבוד בכל מיני עבודות עזר. לשאלתי: "מתי אתה מתגייס?" ענה: "למה שאני אלך לצבא? מה המדינה נתנה לי שאשרת בצבא?"
אודה, ההלם הוא גדול כל כך שפשוט נאלמתי מבלי יכולת להגיב ולדבר ועד עתה איני מוצא מילים להגיד לו משהו, חוץ מאיזה קללה עסיסית בשקט (איני נוהג לקלל בקול רם...)

ידידי
כל חוליי הצבא מתחילים במערכת החינוך !!!
החל מזיאמה שהנציח את עיירות הקיפוח ע"י "החינוך המקצועי"
והמשך בחיסולו של חינוך ציוני ראוי לאורך דורות (למעט יגאל אלון שניסה)
שתי התקופות הרעות מבחינתי הן לימור לבנת שנבהלה - ויצרה את מנהלת הטיולים שפשוט עצרה כל דבר הדומה לטיול. והשניה יולי תמיר שכל כך רצתה להיות גלובאלית בין לאומית שכמעט מחקה כל סימן מורשת.
לא ייתכן שילד אמריקאי ילמד את היסטורית עמו.... עמידה בידע זה תקנה לו אפשרות להמשיך...
ופה יוצא מוצר שאינו יודע את היסטורית עמנו ואת מורשתו. (אני לא מדבר על החזרה בתשובה).
כל תקווה לשינוי מתחילה בהליך חינוכי... ומתעצם אף בצבא.

והנה עוד קצת :
הפעם על חינוך:

"החינוך חייב לקרוא תיגר על כל הדברים שאנו מקבלים כמובנים מאליהם, לבחון את כל ההנחות המקובלות, לשלוח יד בכל פרה קדושה ולהחדיר תשוקה לשאול ולהטיל ספק. בלי זה, חינוך המכשיר לשינון פרטים הוא ריק. הנסיון לכפות על הצעירים בינוניות מקובלת הוא מעשה פלילי" (ז'אן זק רוסו)

אני מרשה לעצמי לחשוב כי אין הדור הצעיר אשם כל כך כמו מחנכיו. כי אין לו מי שיגלה בכל הבהירות האכזרית את הריקנות שבחייו. מי שיעמוד לפניו בכל תוקף מידת דינן את התביעות (א.ד.גורדון)

"כל המכין את העתיד חייב להביט מן ההווה והלאה, בני האדם הטובים בוא יבואו". (הרצל)

המפקדים - החל ממפקד כיתה וגמור במפקדי חילות ואלופי מפקדות - ישאו במלוא האחריות לאימונם, משמעתם חינוכם, רווחתם של פקודיהם, וכל מפקד יתן את הדין על כל מקרה של חוסר משמעת וחוסר יעילות של פקודיו.... מפקד מוכשר יכול להפוך כל חייל, ויהא אף הרע המרושל והפחדן ביותר, לחייל אמיץ זריז וגיבור. (דוד בן גוריון)

ישן 31-03-2013, 15:57

בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "אני אשמח לראות נתונים על מנת..."

צאר החינוך מאז 2009 היה אדם שרוממות הלאומיות בפיו בכל מוסף שבת וחג של כל עיתון.
בין פועלו החינוכי ניתן למצוא שיתוף פעולה הדוק עם מסקנות של כל מיני גופי מחקר במימון "מכון הדסון" השמרני ושאר גורמים זרים המזוהים עם המפלגה הרפובליקנית, בכל הקשור לטיהור מערכת החינוך - מפמ"ר האזרחות נבעט ברגל קלה, ספרים הוחלפו, מערכי שיעור שונו ונוספו סיורים שונים ומשונים לכל מיני מקומות שהאזרח הממוצע אמור לפגוש רק על מדים.

ועדיין, קשה לראות שהנוער שהתעצב בשנים הללו במערכת החינוך הוא מציאה גדולה. נכון, עמדות לאומניות בני הנוער יביעו מפה ועד להודעה חדשה, אבל עושה רושם שכרגיל יש יחס הפוך בין מידת הגאווה הלאומית של אדם לבין הגאווה שהוא עצמו גורם למדינת הלאום שלו.

ישן 31-03-2013, 16:48

בתגובה להודעה מספר 202 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "בקיצור, אין לך נתונים שיגבו את הטענות שלך..."

אין לי ב"שלוף" נתונים רשמיים בנוגע ליחס תכנים לאומיים מול לא-לאומיים בעשור האחרון, אבל יש לי את כל הראיות הנסיבתיות הנ"ל שמניתי. על פניו, היינו צריכים לראות זינוק פטריוטי רציני אצל כל מי שמתגייס השנה ובשנה שעברה (מה שאומר שהוא בילה את שלוש השנים האחרונות בתיכון, שעבר את הטיהורים של גדעון סערך) ואיכשהו לא נראה שהנוער של 2013 בהכרח פטריוטי יותר מהנוער שגידלה יולי תמיר. מצד שני, גם בני הנוער שחינכה תמיר היו גזענים ועילגים לפי הסקרים, מה שמעיד, אם נחזור לנקודה המקורית שלי, שכנראה שלחינוך הממוסד אין השפעה רבה כמו שהיינו מצפים.

ישן 30-03-2013, 20:40
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "לפי הנתונים שאני מכיר, הנוער..."

יש, או אמור להיות, הבסל משמעותי בין חינוך ללאומנות ופטריוטיות ריקה לעומת חינוך מעשיר המקנה בקיאות במורשת של העם.
מותר לחנך לבקיאות במורשת עם פלפל ומלח. הלא מי שילמד תנ''ך יגלה שמדובר בכתב אישום ארוך ומפורט בכל מיני סוגי שחיתויות הרבה לפני שמדובר בספר חוקים.
זה ייצור מכנה משותף, בסיס טוב ללכידות ויסודות עמוקים לבטחון לאומי.
מישהו כבר כתב, נדמה לי שבפרש, ששום גדוד שלנו לא ניצח בזכות טנקים עדיפים, תמיד בזכות אנשים טובים יותר.

ישן 31-03-2013, 16:55
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]אילן ידידי אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb
"החינוך חייב לקרוא תיגר על כל הדברים שאנו מקבלים כמובנים מאליהם, לבחון את כל ההנחות המקובלות, לשלוח יד בכל פרה קדושה ולהחדיר תשוקה לשאול ולהטיל ספק. בלי זה, חינוך המכשיר לשינון פרטים הוא ריק. הנסיון לכפות על הצעירים בינוניות מקובלת הוא מעשה פלילי" (ז'אן זק רוסו)
באמת ציטוט נפלא.
אבל של מי...

האם קראת מכתביו של רוסו מעבר לציטוט הזה? זוכר את אותו תקופה נפלאה שבה ניסו ליישם את רעיונותיו המופלאים?

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 31-03-2013, 17:13

בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=ilanb]"החינוך חייב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
באמת ציטוט נפלא.
אבל של מי...

האם קראת מכתביו של רוסו מעבר לציטוט הזה? זוכר את אותו תקופה נפלאה שבה ניסו ליישם את רעיונותיו המופלאים?

למעשה, אני זוכר ששמעתי פעם ברדיו גברת אחת עם מבטא צרפתי באיזו תוכנית מלל-גבה-מצח מציינת כי אילו רוסו לא התפגר לפני המהפכה הצרפתית הוא בוודאי היה ממתנגדיה.

ואם לחזור לעניין החינוך, מסתבר שבישראל המהפכה הצרפתית הוצגה במשך שנים כמשהו חיובי - לא רק בגלל ה"שמאלנות" שלה, אלא בגלל שבצרפת המהפכנית שופר היחס ליהודים (הפיל והבעיה היהודית).

ישן 01-04-2013, 07:44
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
חינוך זה לא רק מלל..
בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[QUOTE=פסטן]באמת ציטוט..."

אדם יכול לספוג מלל אידאולוגי רהוט ,להפנים אותו לצטט אותו במדוייק.ובמקביל לעשות מעשים ולהתנהג בניגוד מוחלט לאותה אידאולוגיה,מבלי להבין את הבעיה.
יש חשיבות גדולה יותר בחינוך,לדוגמא אישית ולהקניית כלים וערכים על פני הקניית ידע,בטח כיום ,כשמידע אינסופי נמצא בטווח של שלושה קליקים בגוגל.
-בתקופות עבר בארץ הנוער קיבל הכשרה מעשית טכנית,חקלאית ושדאית,תוך הכוונה לעצמאות ,העזה ונקיטת יוזמה במצבי קיצון,הגיבורים היו מאיר הר ציון,רפול,בירו ואחרים.
מטבע הדברים נוער שכך חונך והתנסה,תיפקד טוב במצבים קיצוניים כמו מלחמה.
אבל המציאות כיום שונה לחלוטין,הנוער גדל ומתבגר בסביבה אורבנית ולא בשדה,מול מסכים ולא על טרקטורים ורובים וכלי עבודה לנוער הם על גבול הפלילי.
הנוער מקבל כלים טכנולוגיים ממוחשבים ומתנסה בהפעלתם ומקבל חינוך והכוונה לאיפוק,צרכנות והשתלבות במערכות גדולות.אלה גם הגיבורים גייטס ,שוייד,גובס וכדומה..
כך גם נראות המלחמות כיום,מרבית הלוחמים יושבים מול מסכים ונלחמים באמצעות גוייסטיק.
וכמו שקשה לי לדמיין את אריה בירו לדוגמא ,מפעיל בהצטיינות מרכבה 3 על גבול עזה,כך גם קשה לי לראות איך גלעד שליט הופך לאריה בירו עם סכין ביד.
אישית אני אוהב שטח ,מדורות ורובים מברזל ועץ,אך כיום הרובים מפלסטיק,הציצים מסיליקון וגם אנחנו פה בפורום מעבירים צ'יזבאטים באמצעות המקלדת ולא על קפה סביב המדורה....
ישן 02-04-2013, 08:39
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "לא מתאים להיות טנקיסט"

אין אדם שלא מתאם להיות טנקיסט.
יש כאלו שמתנגדים להכשרה, אבל דווקא הם עוברים את ההכשרה כמו גדולים (כיוון שהם מתבלטים מייד וזוכים לתשומת לב גדולה של המפקדים).
הבעיה היא דווקא עם "הילדים הטובים", השקטים, אלו שלא מושכים תשומת לב, שצפים לאורך ההכשרה ועוברים אותה בציונים סבירים (אם כי לא גבוהים). אלו שלעולם לא יהיו מפקדים או מובילים חברתיים. שיעשו כל מה שיפקדו עליהם (ולכן ישובצו בצוותי מ"מ או ד'. לעולם לא בצוות Xב).
החבר'ה הללו יצופו גם בפלוגה המבצעית, הם לא יבינו מה המתח המבצעי שנדרש מהם, ואם אין להם מפקד שיודע לשים אליהם לב, הם יכולים להעביר קו מסוכן כאילו שהם מטיילים במרכז הארץ.
ממפקד טוב יידע להקפיץ גם את החבר'ה האלו ולמתוח גם אותם.

נקודה חשובה: לגלעד שליט היתה נטייה מסויימת אל הקבוצה הזו (ראו דברים שכתבתי כאן בשבוע של החטיפה שמאד קרובים לתיאור שמביא בן כספית מפיו של שליט), אולם הוא הבין היכן הוא נמצא ואין בנטייה הזו שלו הצדקה למעשה האיוולת שלו.

ישן 01-04-2013, 20:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 216 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "חיילים היום עולים על חיילי..."

אבל לא באיכות האימון. אם אני משווה את איכות האימון היום, בזמן שהייתי בסדיר ולפני כן אני רואה שיש ירידה מתמשכת - גם ביצרתיות, אבל גם בהקצאה הקשה של שטח, זמן ותחמושת.
לאיכות האימון חשיבות גדולה בהרבה מלגורמים אותם ציינת.

ישן 02-04-2013, 18:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 218 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני חושב שהחיילים היום לא..."

אולי לא נופלים ברמתם האישית, אבל בהחלט ברמת החיילות.

ישן 02-04-2013, 17:22
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

מצא את ההבדלים: גלעד שליט לעומת יוסף לפר ז"ל

על גלעד שליט הכל בישראל וגם רבים מחוצה לה שמעו. לניגודו המוחלט יוסי לפר רוב הישראלים לא מודעים.
ובכן, כמו גלעד שליט גם לפר היה חייל פשוט, איש צוות טנק (טען). במלחמת ששת הימים הוא כבר היה איש מילואים צעיר. בשישי ליוני, עלה הטנק שלו על מוקש בחן יונס. אנשי הצוות פרקו ממנו והשאירו את לפר, שהיה המום ברגעים הראשונים, מאחור. כך, בדומה לשליט, לפר מצא עצמו חייל בודד בטנק מושבת מול אויב .אלא שבניגוד לשליט לפר לא יצא החוצה בידיים מורמות במטרה להיכנע לערבי הראשון שייקרא בדרכו אלא נלחם מתוך הטנק במשך 8 שעות עד שחולץ. במהלך לחימתו ירה בכל מערכות האש של הטנק ובנשקו האישי, ותוך כדי נפצע מירי האויב. על כך קיבל את עיטור הגבורה.
אבל לפר הוא מקרה קיצוני לכיוון השני של איש אמיץ וקר רוח מטיבעו. מלבד זה שגם במלחמת יום הכיפורים ובלבנון השתתף בקרבות קשים (ואף נפצע) כאיש צוות טנק, הוא גם נלחם באופן אמיץ ויעיל במהלך תעסוקה מבצעית במילואים כחייל רגלי מול חוליית מחבלים וקיבל על כך תעודת הערכה מאלוף הפיקוד.
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99...%9C%D7%A4%D7%A8

http://www.yadlashiryon.com/show_it...=138&itemType=0
ישן 03-04-2013, 05:04
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

פסיכולוגיית האדם בקרב: לקחת את מקרה שליט בפרופורציות

ראשית כל אקדים ואבהיר שהתנהלותו של גלעד שליט הייתה פסולה בתכלית ומבישה. מבחינה ערכית אין כאן כלל שאלה. יחד עם זאת, לפני שעורכים לו סוג של לינץ צריך לשאול עד כמה התנהלותו הייתה חריגה.
מחקרים שנערכו בצבא האמריקאי במהלך מלחמת העולם השניה הגיעו למסקנה שחלק ניכר מהחיילים, אולי אפילו הרוב, לא תפקדו ביעילות, אם בכלל, תחת אש, ובייחוד זה היה נכון לחיילים חסרי נסיון קרבי ואדרבה ואדרבה בתנאים של הפתעה ויוזמה של האויב. כשמדובר ביחידה אורגנית פחות או יותר, עם מפקד מתפקד, הרי שהמפקד או חייל אמיץ אחד יגיבו כיאות ואולי יסחפו גם אחרים וכך יצילו את המצב. כשמדובר בחייל בודד, הסיכוי לתגובה יעילה ירד משמעותית. כדאי אולי להתייחס לכמה דוגמאות היסטוריות להמחשת העניין:
1. פיצוץ גשר אלנבי בליל הגשרים המפורסם. יחידת הפלמ״ח שהגיעה למקום מצאה עצמה, שלא כמתוכנן, תחת אש חיילי הלגיון שאיבטחו את הגדר. הלוחמים קפאו ולא מילאו תפקידם. אריה טפר שיכנע חבר שלו שלמרות הירי יילכו וימשיכו בהנחת חומרי הנפץ. בהשפעת הדוגמא האישית שלהם הצטרפו אליהם אחר כך חלק משאר הלוחמים והגשר פוצץ.
2. סיירת מטכ״ל במלחמת יום כיפור בגזרת הגולן. הכח בפיקוד יוני יצא כידוע להילחם בכח קומנדו סורי שנחת במסוקים. הכח של הסיירת מצא עצמו בתחילת הקרב תחת אש ולוחמים קפאו מאחורי מחסות. יוני התרומם, קרא בשמות כמה מהחיילים וכל הוציא אותם מההלם והם הלכו אחריו לנהל אש עם הסורים. אחרים הצטרפו והקרב הוכרע. מצבים דומים קרו להם גם אחר כך בפעולה שביצעו בחרמון במהלך מבצע קינוח.
וכמובן, הן המטכ״ליסטים והן הפלמ״חניקים היו הלוחמים המובחרים ביותר באותם ימים. ובכל זאת, האש המפתיעה הצליחה לערער אותם ולשתק אותם.
ואני בטוח שכל אחד כאן מכיר סיפורים באופן אישי על חיילים שנכנסו לפניקה ולא תפקדו במצב אמת, גם כזה שחמור הרבה פחות ממה ששליט היה בו. כשהפלוגה שלי בסדיר תפסה תעסוקה מבצעית בשטחים אחד החיילים שנחשבו למובילים בפלוגה (ולדעתי לא בצדק) היה במשימת ליווי כשנפתחה אש אוטומטית לכיוונו הכללי. תגובתו הייתה להשכיב על הכביש עם הפנים למטה, לבכות ולעשות במכנסיים פשוטו כמשמעו.
חייל אחר אצלנו ששימש כנהג נגמ״ש תורגל כמו כולנו עשרות פעמים לפחות בתרגולת שריפה בתא המנוע. למרות זאת, ברגע אמת שבאמת פרצה שריפה (לא רצינית הסתבר) בתא המנוע הוא שכח את התרגולת ודאג להציל את עצמו ולא עשה את המינימום שנידרש עדי להבטיח, כחלק מהתרגולת, שחבריו לצוות יוכלו גם להינצל....
אני לא בא להפחית מחומרת התנהגותו של שליט אלא רק להבהיר שיש כאן בעיה שחורגת מזה שספציפית לשליט יש אופי מחורבן. צריך לשאול עצמנו איך אפשר לצמצם תגובות כאלו של חיילים בקרב, וזה משהו שצבאות מתחבטים בו מימים ימימה.
ישן 25-05-2013, 16:48
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07

ביקרת שכתבתי אודות הספר (אגב איזכור שליט בו זניח ומיותר):
http://simania.co.il/showReview.php?reviewId=65932

הספר ״חמקן״ מאת בן כספית עוסק בתיאור התנהלות רא"ל במיל' אהוד ברק (בעברו רה"מ ושר הביטחון) בתקופה שבה שימש בעיקר כשר הביטחון בממשלות אולמרט ונתניהו 2007-2012 לערך. "חמקן", כך נכתב על כריכת הספר, "מתמקד בשנים שבין 2007 לערב בחירות 2013, אז הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. במהלך תקופה זו תיעד כספית את מעשיו של ברק, ובראשם פעולותיו להדחתו ולהשחרת דמותו של הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, פרשה שנודעה ברבים כ'מסמך הרפז'. חמקן מפענח את דמותו של ברק על מניעיו, יצריו, שיטות הפעולה ומנגנוני ההוצאה לפועל שלו ומבוסס על עדויות, פרוטוקולים ודוחות מטלטלים." הספר נתפס בעיני כגרסה אמינה יותר ומלאה יותר לאירועים, שבעיקרם פרשת הרפז, וזאת למרות שכספית הינו חברו של דובר צה"ל אבי בניהו וניכר כי הוא שייך למחנה אשכנזי ואינו עיתונאי נטול פניות דוגמת עמוס הראל, עפר שלח (בעברו) או אילנה דיין. הספר כתוב בצורה קולחת ומרתקת המעידה על כשרונו של כספית (כותב מוכשר בדרך כלל), אולם עלילת הספר קופצת אחורה וקדימה בזמן ללא סדר רציף ונהיר, כמות המביאים והמוציאים בפרשות השונות היא אין סופית והקורא הולך לאיבוד בין השמות. מה גם שכמעט שלא ניתן לקורא חומר רקע ביוגרפי אודות השחקנים הראשיים בעלילה. בין שמדובר בברק עצמו, באשכנזי, באבי בניהו או ביואב גלנט כספית פועל מתוך הנחה כי הקורא הישראלי הממוצע מכיר את כלל השחקנים. חסרונו של האינדקס ניכר היטב בספר.

יתרונו האמיתי של הספר הוא דווקא בפרקים הראשונים, המתועדים בעמודים 20-104 של הספר, משום שהוא מביא את סיפור קבלת ההחלטות במבצע "עופרת יצוקה". אולם גם סיפור זה מוטה מאוד לעמדתו של כספית, שחשב שצה"ל היה צריך למוטט את שלטון החמאס ברצועת עזה ולכבוש אותה. על כן מי שתמך ברעיון זה הופך לפטריוט (ראש הממשלה אולמרט) ומי שלא מוצג כאינטרסנט הפועל מתוך שיקולים לתועלתו הוא ולא לטובת המדינה. מרתקים לא פחות הם דווקא סיפורים קטנים כמו סיפור הנזיפה שנזף האלוף ישי בר באלוף יואב גלנט ונחשף לראשונה והשיחה המטרידה שניהל גלנט, שהתהלך כמלך משוח עם האלוף איזנקוט, כאילו כבר מונה לתפקיד הרמטכ"ל, שבגללה ביקש ממנו איזנקוט לצאת מהחדר (עמודים 256-264). מעניינים לא פחות הם ניסיונותיו של אשכנזי להפיג את המתח עם השר ברק, שנותרו ללא מענה.

יש לציין כי ניסיונו של כספית לצייר את הרמטכ"ל אשכנזי כפי שהוצג בתוכנית "ארץ נהדרת" הוא מטעה ומוטעה: "מול חלוץ רץ, כאמור, גבי אשכנזי. התמודדות אמיתית לא היתה שם, אשכנזי היה היחיד שלא ידע את זה. הוא לא הבין שמשפחת שרון משחה את חלוץ לרמטכ"לות הרבה לפני שהמינוי התבצע בפועל. השמועות על כך שהמינוי סגור הגיעו ודאי גם לאוזניו של אשכנזי, אלא שהוא במהותו איש חטיבת גולני - לוחם עז נפש שלא תמיד מבין דקויות. לפיכך אשכנזי הכין מצגת מפוארת ומפורטת, הציג אותה לשר הביטחון, והופתע לגלות שדווקא חלוץ, איש חיל האוויר, נבחר לתפקיד. שר הביטחון, שאול מופז, היה בשלב ההוא פיון של משפחת שרון ושל פורום החווה. הוא לא מנע את המינוי והתקשה להסתכל לאשכנזי בעיניים. אשכנזי אמר אז למופז משפט קשה, בארבע עיניים: לא אני מתבייש שאתה שר הביטחון שלי." (עמודים 20-21) כספית ממשיך ומציין כי: "התוודעתי אליו לראשונה כשהיה סגן רמטכ"ל. והתרשמתי שמדובר בקצין רציני, מקצועי ובעל מודעות חברתית עמוקה. איש מחוספס אבל דק אבחנה, כריזמטי, אנושי ובעל כושר ניתוח. היתה לו בלוטת אגו מפותחת מדי והוא לקה ביחסי אנוש, בעיקר עם הכפופים לו, אבל אף אחד לא מושלם. אשכנזי הוא איש של אנשים, אוהב את המגע, את השטח, את המקצוע הצבאי." (עמוד 162). גם פה ניכר החיסרון שכתיבת פרופיל שלם והקורא מקבל תיאור אודות אשכנזי (ואני משתמש בו כמדגם מייצג) שהינו חלקי ומגמתי. המשפט הבא, נתפס בעיני כעוד נדבך באישיותו וחבל שהוא משובץ במקום אחר לגמרי בספר: "אשכנזי אינו אדם תמים. רחוק מזה. הוא יודע להיות אכזר, הוא יכול להיות בוטה. הוא כבר דרך על אנשים במהלך הקריירה, הרבה יותר מפעם אחת." (עמוד 77) צודק אגב, כספית בכותבו כי: "בניגוד לדן חלוץ, היפוכו המוחלט, גבי אשכנזי הוא רמטכ"ל שייזכר. רמטכ"ל של חיילים." (עמוד 75)

רא"ל אשכנזי הוא לא נאיבי וגם לא "אחינו מהמסייעת". הוא לוחם ומפקד מעולה, בעל שכל ישר וחריף, מתוחכם ובעל השקפת עולם רחבה שעוצבה החל מימיו כלוחם ומפקד בחטיבת גולני וכלה בשירותו כאלוף פיקוד הצפון, סגן הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון. אבל לי היו חסרים בספר גם סיפורים אודות עברו האישי והצבאי (כמו גם עברם של האישים האחרים בספר), שהרי הוא לא נולד רמטכ"ל, דוגמת זה: "גלי ההתלהבות אחרי מלחמת ששת הימים, קרע במשפחה וחיפוש אחר חוויות הוליכו אותו בשנת 68' לפנימייה הצבאית בתל אביב, שהיתה מסונפת לגימנסיה הרצליה. כאן לראשונה הוא נחשף לעיר, לאגף הצפוני שבה. לנער מחגור זה היה הלם. להנאתו הוא שיחק כדורגל בקבוצת הנוער של מכבי רמת עמידר. אתו בחוד היה ויקי פרץ. 27 חניכים סיימו את מחזור ד', שהיה חדור תחושת שליחות. אשכנזי, מהבולטים שבהם, ביקש קורס טיס, נדחה, ניסה סיירת גולני, לא התקבל. כשהגיע לגדוד 12 להיות מ"כ של רובאים כבר היו לו גינונים של אלוף. העובדה שהגיע למטכ"ל לא מפתיעה איש מאלה שפגשו בו אז. זה היה תסריט ידוע מראש. במלחמת יום כיפור הוא היה צוער בבה"ד 1. הגדוד שנבנה מסג"מים שבדרך השתייך לאוגדת שרון ופעל באזור האגם המר הקטן ובחיץ החקלאי, כשהוא מסתפק בקרבות קטנים. לעומק המערכה הם לא הוטלו. הוא היה החניך המצטיין של הקורס, את סיכת המ"מ העניק לו הרמטכ"ל אז, דוד אלעזר. אשכנזי היה מ"פ בגדוד של בירן כששגיא היה המח"ט. הוא היה באנטבה, במסגרת נבחרת מצומצמת מגולני שצורפה למבצע ככוח משני. חוויה קרבית ממש הוא לא עבר שם. 'הפשיטה הראשונה שלי כמ"פ, שהיתה בפתחלנד למרגלות כפר שובא, למרות שלא קרה בה כלום, משמעותית בעיני יותר מאנטבה, שהגיבורים האמיתיים שלה הם לא הלוחמים אלא אלה שאישרו את המבצע. היום אני מבין את עוצמת האחריות, אני תופש מה הם לקחו על עצמם. אז לא הייתי מודע לזה. מה שכן ריגש באנטבה זו התחושה של שליח מצווה'. (מתוך הכתבה "אלוף המקרה" מאת אביחי בקר, "הארץ", 20.05.1998)

ברק מוצג בספר כפי שהוא, אדם ברוך כישרונות אשר הצטיין כלוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל, אסטרטג בחסד שפועל ממניעים לא ברורים, ואם להשתמש בפראפרזה מספרו של עוזי בנזימן אודות אריאל שרון - "לא עוצר באדום". למען הגילוי הנאות אציין כי לטעמי בסכסוך המתמשך בין אהוד ברק לגבי אשכנזי אני משוכנע כי הרמטכ"ל, אף שהוא כפוף לשר הביטחון (ולמעשה לממשלת ישראל), לא עבר עבירה מהותית זולת השגת מידע אודות ניסיונותיו של השר ברק והפעלת בועז הרפז לשם כך. לא היה "פוטש" בקרייה להשגת שנה חמישית, או קמפיין שנועד למנוע מיואב גלנט את תפקיד הרמטכ"ל. מה שכן היה נבע מהעובדה שהשר כפה על הרמטכ"ל עמדת התגוננות. המניעים לפרשה היו קנאת ברק על מיצובו של אשכנזי בתודעה כ"מר ביטחון" כתוצאה מ"אימון ההקמה" שהעביר לצבא וממבצעים דוגמת הפצצת הכור בסוריה (שחבל שהספר כמעט ולא נוגע בו אלא ברמז דק) ו"עופרת יצוקה", וגם העובדה שאשכנזי הקפיד לפעול כרמטכ"ל בעל דעה עצמאית בסוגיות ביטחוניות. כפי שהגדירו אשכנזי, דיסקין ודגן לראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק: "ברור שאנחנו מבינים, אנחנו כפופים אליכם, ולא אתם אלינו. זה ברור. אבל הדעה שלנו לא כפופה אליכם, וגם ההמלצה שלנו לא. ואינכם יכולים להכריח אותנו לחשוב או להמליץ אחרת." (עמוד 384). האם אשכנזי יכול היה לפעול אחרת, ללא אגו? כנראה שכן. האם האדם הסביר היה עושה זאת אני משוכנע שלא. כל אדם נוכח מתקפתו שלוחת הרסן של שר הביטחון היה פועל כך.

לא ניתן להימנע מהשוואה לספר הנוסף שעסק בפרשה והוא "הבור" מאת רונן ברגמן ודן מרגלית. ״הבור״ מכיל נארטיב חסר (במקרה הטוב) ומאוד מגמתי בעיני שמספר סיפור לא נכון (ותומך באהוד ברק וחבל שכך). אבל הוא פשוט כתוב יותר טוב (מרגלית וברגמן יודעים לכתוב ספר ספר טוב מכספית, אם כי בעיני ספר מוטה ומטעה), והקורא נותר עם מסר ברור ותמונה ברורה של האירועים כפי שתוארו על ידי מרגלית וברגמן, ויש לו אינדקס. ספרו של כספית, שמציג סיפור שונה בתכלית, אודות שר ביטחון מגלומן הממרר את חייו של הרמטכ"ל ושל פקידי מערכת מבקר המדינה ועוד הנוברים בפרשה המיותרת הזו (שהיו חמורות ממנה פי כמה לאורך שנות המדינה שהיה מי שידע להתייחס אליהן כרכילות חסרת חשיבות הנובעת מהחיכוך המתמיד בין שני התפקידים: שר הביטחון והרמטכ"ל. מי שמחפש דוגמאות די להיזכר בהדחתו של יעלון בידי מופז ושרון או בניסיונו של מוישה וחצי להעליל על דן שומרון כי הוא הומוסקסואל בארון ולפיכך סחיט), מותיר את הקורא בסופו של דבר עם תמונת מצב לא ברורה ועם השאלה "רגע, אז מה היה לנו כאן?" ונדמה לי שלא זו היתה כוונת המשורר. בסך הכל ספר מעניין שכתוב באופן מרתק אבל חסר בו עורך רציני ותקיף שיעשה בו סדר. אחת הפסקאות האחרונות בספר נותרה עמי כמסר העיקרי מתוכו שראוי לזכור: "בסיכומו של דבר, כשתעמוד בפני הבחירה מי מהם, אשכנזי או ברק, ראוי יותר להיות המפקד של הילדים שלנו, לא יהיה בי היסוס. אם אשכנזי יתייצב בפני דילמה בין שני מעשים סותרים, אחד שמועיל לו והאחר שמועיל למדינה, אין לי ספק שהוא יבחר במעשה שמועיל למדינה. אצל ברק התשובה מורכבת. קרוב לוודאי שיבחר במעשה שמועיל לו-עצמו, אבל ישכנע את כולם שהוא בעצם עדיף גם למדינה." (עמוד 463)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 18-11-2016, 21:46
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר בבלוג "על הכוונת" על טענת רה"מ לשעבר אולמרט שגלעד שליט התמסר לשוביו

גלעד שליט הוא לא גיבור, אבל למה ציפיתם – לטרומפלדור?\ מאת גל פרל פינקל

השבוע בתחקיר "המקור" אודות חטיפת גלעד שליט האשים ראש הממשלה לשעבר, אולמרט, את שליט שהתמסר לשוביו. מדובר בדרישה לא הוגנת מלוחם להתמודד עם מצב שמעולם לא הוכשר אליו. האשמה שהיא כולה בריחה מאחריות.
.הכוחות המיוחדים הם לא כל-יכולים

אסופת מאמרים על לוחמה בטרור (מקור: סימניה).

במאמר שפורסם בספר "הטרור: כיצד יוכל המערב לנצח" (הוצאת מעריב, 1987) נכתב כי גם כאשר פעולה לחילוץ בני הערובה\ שבויים אינה אפשרית "חייבות הממשלות להתמיד בסירובן להיכנע. בראש ובראשונה, זוהי חובתן המוסרית לכלל הציבור, שהרי רק על-ידי סירוב תקיף כזה יכולות הן לצמצם את המקרים שבהם ייהפכו אזרחים נוספים לבני-ערובה בעתיד" (עמוד 234). עורך הספר וכותב המאמר המדובר הוא בנימין נתניהו, אז שגריר ישראל באו"ם. בהמשך המאמר כותב נתניהו כי "החיילים, שיידרשו להילחם בטרוריסטים, יוצרכו לגלות תעוזה צבאית. בדרך כלל נמנים חיילים אלה על יחידות מיוחדות, שהוקמו לצורך משימות אלו. במידה רבה מסורה בידם ההחלטה אם לצאת או לא לצאת למבצע, שהממשלה שוקלת אותו. בצה"ל, למשל, כמעט לא קרה הדבר, שההנהגה המדינית תכתיב ליחידות הנבחרות את היציאה למבצעים מיוחדים. בדרך-כלל מפקדי-היחידות נשאלים: כלום ניתן הדבר לביצוע? כלום סבורים אתם, שתוכלו לעשותו? אם המפקדים אומרים, שאין הביצוע אפשרי, או אם הם מטילים ספק בדבר, העניין מסתיים בזה. הממשלה מבטלת את המבצע. כך היה באנטבה ובפעולות רבות אחרות" (עמודים 251-252).

נתניהו בימיו כמפקד צוות בסיירת מטכ"ל (מקור: Wikicommons/ GPO).

נתניהו, שכעדותו בספר, "שירת ביחידה מובחרת בצה"ל" (עמוד 268), יודע על מה הוא מדבר.כמפקד צוות בסיירת מטכ"ל השתתף בפעולת ההשתלטות על מטוס סבנה החטוף. הכוחות המיוחדים של צה"ל, כפי שציין נתניהו בצדק, אינם כל-יכולים, אף שהם דוחקים את הרף כל העת ופועלים, באמת, על גבול הבלתי אפשרי. במהלך האינתיפאדה השנייה, למשל, נשאל מפקד סיירת מטכ"ל דאז, הרצי הלוי, האם ביכולתו לבצע פעולה רגישה בעלת השלכות אסטרטגיות. למרות הפצרות הממונים עליו סירב הלוי להתחייב כי הפעולה ניתנת לביצוע במגבלות שהטילו ראש הממשלה ושר הביטחון, וזו לא בוצעה.

וקסמן, כפי ששצילמו חופיו בווידאו, (מקור: ויקיפדיה).

שליט שהה כחמש שנים בשבי. על פי הפרסומים בתקשורת נראה כי מדינת ישראל לא עשתה את כל המאמצים האפשריים בכדי לזרז את שחרורו. שלא כמו במקרים קודמים (חטיפת הקצינים הסורים ב-72', השייח' עובייד ב-89' ומוסטפא דיראני ב-94') לא נעשה מאמץ של ממש להשגת קלפי מיקוח. ב-2008 נעשה מאמץ אחד שכזה, מבצע שמטרתו לחטוף את מפקד הזרוע הצבאית של חמאס דאז, אחמד ג'עברי, מלב רצועת עזה. על המבצע, שאישרו באישור הרמטכ"ל אשכנזי, שר הביטחון ברק וראש הממשלה אולמרט, פיקד האלוף יואב גלנט. לוחמי יחידת עילית ארבו לג'עברי, אולם הלה סטה ממסלול הנסיעה המתוכנן והכוח שב ארצה בידיים ריקות (ג'עברי נהרג בתקיפה אווירית שפתחה את מבצע "עמוד ענן"). גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה" נמנע צה"ל מלנסות לחלצו, אם כי ניסיון שכזה היה עתיר סיכונים. גם שהתנאים לפעולה שכזו היו כמעט אופטימליים, כפי שאירע בניסיון לחלץ את החייל החטוף נחשון וקסמן על-ידי כוח סיירת מטכ"ל, נותרו סיכויי ההצלחה נמוכים. למרות שצה"ל נהנה אז משליטה מלאה בשטח וכוח ההשתלטות נדרש להתגבר רק על ההמחבלים שהתבצרו בבית בכפר ביר-נבאלא, בפעולה נהרגו קצין הסיירת, ניר פורז, בן הערובה וקסמן ומספר לוחמים נפצעו. מבצע לחילוץ שליט, לו היה יוצא לדרך, היה כולל בתוכו לחימה עיקשת אל היעד, בתוכו ובחזרה לישראל. גם אז, לא ניתן היה להבטיח, שהתוצאה תהיה שונה. להיפך.

(המאמר פורסם במקור באתר "דבר ראשון", בתאריך 17.11.2016)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 18.11.2016)

"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:48

הדף נוצר ב 0.43 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר