לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-11-2023, 08:08
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.10
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי dbe3 שמתחילה ב "מה השתבש ?"

מסכים, זה שכלי אחד נחדר לא אומר הרבה וברור שאין 100 אחוז, בטח לא במלחמה בשטח כזה.
אבל...שאר הביקורת בכתבה די נכונה.
מערכת חץ דורבן הייתה אמורה להיות מבצעית ועל הכלים כבר לפני עשור. האיתן שגם נאמר שהוכנס - נכנס בלי הגנה אקטיבית. מערכת מעיל רוח - לא הופעלה משום מה ב7 באוקטובר ובכלל.
צריחים עם תותח - גם לא, למרות שכולם יודעים וידעו שעם מאג / מק"ח על כלי כזה גדול וכבוד אין הרבה מה לעשות מול המוני מחבלים, חוליות נ"ט ושטח בנוי ומבוצר.
המיגון העילי - אם בדמות עדכון למעיל רוח ואם הכלוב - זמין רק על מיעוט מהכלים ובכלל - הכירו את האיום הזה מהמלחמה בסוריה כבר עשור ושנתיים באוקריאנה. גם הכירו שחמאס (וחיזבאללה) מתאמנים על כך ויורטו לא מעט רחפנים ומלטים בעבר, אז למה היה צריך לחכות שכלים יפגעו כדי להתקין? זו שאננות/אדישות שעולה בדם.
עוד יותר מדאיג זו הפריסה של צה"ל וההתנהלות של דובר צה"ל. כל 20 דקות מעלים סרטון מפעילות מלפני שעה. מראים איפה הכוחות נמצאים, מה הפריסה ומה עושים. איפה עומד חייל, באיזה בית ואיזה חלון.
לנו זה לכאורה קשה לזהות אבל שוכחים שלהם זו החצר האחורית והם מכירים כל רחוב ומבנה. היום אנשים וכלי AI יודעים לזהות מתמונה אקראית מיקום מדוייק בעולם בגוגל מאפס...
מדוע צריך לפרסם כל רגע ורגע, כשעוד לא כיבו מנוע מה שנקרא, איפה אנחנו פרוסים, איזה כלים, תמונה תרמית ותמונה צבעונית...במלחמה מול חיזבאללה עם חימוש חכם ועם הגב של מדינה כמו אירן, תמונות כאלו יעלו בחיים.
מבחינת הפריסה של צה"ל - איך יכול להיות שבלשהי שנות ה90 ותחילת ה2000 כבר היו בלבנון מרכבה 3 בז וד' עם שריון משופר, ועכשיו, 20-30 שנה אחרי...כשיודעים בדיוק מה עומד מולינו גם בצפון וגם בדרום, רואים מרכבות 3 בלי מיגון עדכני בקו ראשון? אמורות להיות מספיק מרכבות דור 4 מעודכן עם מעיל רוח בשביל הכניסה בשלב זה וגם לפריסה בדרום, לפחות לקו הפריצה הראשון.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-11-2023, 11:07

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי dbe3 שמתחילה ב "כל מה שאני אומר שעוד לא התבצע..."

שוב זה שהכותרת הייתה מוגזמת והכתבה פשטנית מידי...מובן.
אבל אם צה"ל ידע עוד בשנות ה90 וה2000 לשים ברצועת הביטחון בצפון מרכבה 3 בז / ד' עם מיגון גחון, צד וכו'...איזה תירוץ יש לו 23 שנים אחרי להפעיל באמצע עזה ומול חיזבאללה בצפון מרכבה 3 ערום כאילו אנחנו ב1992?
צריך להיות יותר ממספיק מרכבות סימן 4 למבצע הזה, גם בלי מעיל רוח וברק. גם לוגיסטית זה גובה מחיר ועיכובים הרי להתנהל עם 10 כלים שונים.
גם המיגון גג הלא אחיד הזה...גם אחרי המחדל כאן שמתחיל עשור אחורה ולא 7 באוקטובר, אם כבר נזכרו והחליטו שבעצם מיגון גג הוא חשוב, מה הבעיה להרכיב כזה לכל הכלים? (או לפחות כל המרכבות/נמרים בקו הראשון).
זה סה"כ רשת ברזל. אם חמאס וג'יהאד יודעים לייצר טילים במסגרייה, יתכבדו צה"ל הגדול והתעשיות הביטחוניות לנצל את החודש השלם היערכות ולהרכיב לכולם ולא רק לאחד מ..בסוף הרי מדובר כאן בכמות קטנה יחסית של כלים מול כמות מוגבלת של כניסות ורחובות. זה לא סיני ולא אוקריאנה עם מרחבים אינסופיים.
זה שלא שמו מעיל רוח למערכת רואה יורה...גג רשת כזה יכלו לשים?
עמדת מאגיסט/מרגמות בקו שני?
יש פה כשלים בלתי נסבלים בהתנהלות שהם פשוט חסרי היגיון ישר ובסיסי.
ישן 01-11-2023, 10:35
  avifresh avifresh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.04.04
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב "מסכים, זה שכלי אחד נחדר לא..."

נכון שאין 100% הגנה גם לנגמ"ש/טנק הכי ממוגן בעולם, אבל אין שום תירוץ, לא כלכלי ולא אחר, שיכול להסביר למה יש נמרים ללא מעיל רוח (כולל אלו שיוצרו ללא וצריך היה להתקין בהמשך), או מרכבות 4 ו 3 וD9 כנ"ל. מעיל רוח קיים כבר יותר מעשר שנים, מספיק זמן להתקין על כל הכלים הנ"ל.
בנוסף, רפאל, אלתא, אלביט ועוד תעשיות בטחוניות, מוכרות בעולם מערכות לגילוי, זיהוי והשמדה או שיבוש של רחפנים - איך יתכן שצה"ל לא למד לקח ממלחמת אוקרינה (וגם ממבצע בעזה) ולא רכש ו/או השתמש במערכות הנ"ל?

תע"א מוכרת בעולם את מערכות "סקורפיוס" נגד איומים אוויריים באמצעות אלומות אלקטרומגנטיות ש"מעוורות" טיל, מל"ט, מטוס קרב ורחפן - למה לא בשימוש (ככל הנראה)?

בהסתמך רק על התמונות/סרטונים שמפורסמים - לא רואים שימוש בכלים אוטונומיים שיחסכו פגיעות בחיילים (פנדה, רובוטל, רקס ואחרים).

למה לא התקינו במגדלי התצפית מול לבנון (הכוונה למגדלים האסטרטגיים הכוללים מכ"מים, מצלמות ועוד חיישנים) שעלו מיליונים, מערכת מעיל רוח? עכשיו חיזבאלה השמיד אותם ועיוור אותנו. לא רואה אפשרות בזמן הקרוב להתקין מחדש כשיש איום צלפים, נ"ט מרגמות ועוד.

ישן 01-11-2023, 11:05
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Octavius שמתחילה ב "הבעיה היא גם הקפיצה המהירה..."

לנמר יש מיגון מצוין אבל יש מגבלות. בכוונה לא הפילו את כל הבניינים בעיר עזה ואם יש חמאסניק עם RPG שיורה על הגג של הנמר, או רחפן שמטיל רקטת נ"ט כמו ב-7.10, הוא ייחדר כמו גדול.

בכל אופן, מה שאמרת על "מקור מאוד מהימן" נשמע מאוד כמו השמועות שבסוף פוגעות בכולנו. אני מבקש שנחכה עם המסקנות להפעם ונדון רק בעניינים טכניים היכן שלא מעורבים הרוגים, או לפחות לא בסמיכות לאירוע.

מצד שני, אם צה"ל רוצה, ומאוד בצדק, להילחם בתופעת השמועות, הוא צריך להיות יותר יעיל בהפצת מידע אמיתי ואמין. אי אפשר להעלים את הרצון המובנה של משפחות הלוחמים והחטופים למידע, והם יחפשו אותו איפה שהם חושבים שהוא נמצא באותו רגע.
ישן 01-11-2023, 20:13
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "סרטון חדש מעזה. אפשר לראות..."

אני בספק גדול אם הקטע שמופיע בתחילת הסרטון מייצג לחימה אמיתית, או שצולם לצורך יצירת הסרטון. לטנק אין מתקון למצלמת וידאו עם אפשרות להפעלה מבפנים, כך שכדי לצלם סרטון כזה יש צורך בכל מקרה להיות לפחות עם מדף מפקד פתוח. כך או אחרת, אני חושב שאתה לא מכיר מספיק את דרך העבודה של שריון בשדה הקרב. כשהמדפים סגורים, המודעות המצבית של הצוות נופלת בסדר גודל אחד לפחות, והיכולת שלהם לזהות ולהגיב לאיומים (ובמיוחד איומים בטווחים קצרים וזוויות רחוקות מהחזית, כמו RPG מהצד) היא נמוכה מאד - מה גם שזה לא מאפשר שימוש במקלע המפקד והטען. מדפים סגורים הם חשובים כשנמצאים תחת ארטילריה ולפעמים גם במצבים אחרים, אבל בדרך כלל מוטב לקחת את הסיכון לפגיעה מצלף או מצרור אקראי מאשר לא לדעת מה קורה מסביב לטנק.
ישן 01-11-2023, 20:45

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "אני בספק גדול אם הקטע שמופיע..."

הסרטון פורסם ע"י צה"ל תחת ההסבר שצולם במהלך הלחימה בעזה. אם הם יורים על מטרה אנושית או משהו אחר, לא ברור ולדעתי גם לא רלוונטי.
עניין הצילום פחות מעניין אותי. אם אתה נמצא במצב של לחימה ויש סיכוי שצולפים בך, אתה לא מוציא את הראש רק כדי שיהיה LOS לגופרו.

אני אמנם לא שריונר ולא קרבי, אבל אני מניח את הצורך להילחם במדפים פתוחים והפשרה שנעשית שם. זה נכון שעד שלא יגיע הברק המודעות המצבית במדפים סגורים תהיה מאוד נמוכה, וגם הברק לא פותר את זה בצורה המיטבית. עם זאת, ניכר שהפשרה הזאת רק נהיית יותר ויותר כבדה על הצוות עם השנים, ובטח שבאזור אורבני. את השהות במדפים פתוחים לא צריך למנוע לחלוטין אם הטכנולוגיה לא מאפשרת זאת, אבל לפחות לצמצם ככל הניתן. פה לא ניכר שנעשה המאמץ המקסימלי כדי לצמצם שהות מחוץ לטנק.

מזכיר שפעם ניסו קטלנית על המרכבה. היום מערכת כזאת הייתה יכולה להועיל מאוד, כולל נגד רחפנים.

לצפייה בציוץ המקורי באתר Twitter, לחצו כאן.
ישן 01-11-2023, 19:16

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי new_horizon שמתחילה ב "ביצועי רק''ם במלחמה 2023"

אין שום בעיה בלהחנות מערכת ריצוף בלב ריכוז כוחות, כאשר היא פונה לכיוון הכח. זה דבר נורמלי לחלוטין.

ישן 02-11-2023, 20:09
  new_horizon new_horizon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.11.23
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי new_horizon שמתחילה ב "ביצועי רק''ם במלחמה 2023"

צמד מחבלים שיוצאים ממנהרה תוקפים טנק של צה''ל
אחד מגיע לטנק מטווח 0 ומניח מטען. לאחר שהמטען מתפוצץ, השני יורה נ''ט.

כדאי לדון בנשק הנ''ט החדש של חמאס. רקטה המשוגרת ממשגר RPG אותה הוא מכנה ''יאסין''. הרקטה הזו לדבריו היא מייצור עצמי והוא עושה בה שימוש נרחב, הן במתקפה בדרום והן בתמרון הקרקעי של צה''ל בעזה. לפי מה שפורסם בתקשורת הנמ''ר שנחדר והושמד היה על ידי רקטה כזו ולא על ידי טיל מונחה. במבצע צוק איתן נורו רקטות נ''ט לעבר נמ''רים אך הם לא נחדרו, טיל קורנט שנורה השבית את הנגמש אך לא חדר.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
נראה כי איום הנ''ט העיקרי במלחמה מגיע מנשק זה ולא מטילים מונחים כגון הקורנט.

נערך לאחרונה ע"י new_horizon בתאריך 02-11-2023 בשעה 20:33.
ישן 03-11-2023, 11:21

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי new_horizon שמתחילה ב "צמד מחבלים שיוצאים ממנהרה..."

מי שעקב אחרי פרויקט הכרמל ודאי זוכר איך כל אבטיפוס שהוצג היה דחוס בחיישנים. לנהל מידע מכל כך הרבה חיישנים זה לא דבר קל ומצריך עבודת אינטגרציה רבה ורצון לבנות לפחות כמה דברים מ-0. זה בדיוק מה שעשו עם הברק כדי להכניס בו את היכולות הנדרשות. זו גם ההזדמנות שצה"ל קיבל עם האיתן ונמר 2.
מהסרטון אנחנו רואים שפתחי המנהרות קיימים גם באזורים פתוחים, תחת כיסוי של צמחיה. לזהות בן אדם בתוך סביבה כזאת זה לא קל עם אופטיקה, במיוחד כאשר ירי מעלה אבק ומלכלך את העדשות מצד אחד ומטשטש את התמונה מצד שני, ובמיוחד כאשר אין שילוב עם מערכת ניתוח מידע וזיהוי אוטומטי. בשביל מכ"מ, לעומת זאת, האבק הזה שקוף לחלוטין. גם בתוך צמחייה עבה לא קשה לזהות בן אדם, במיוחד כאשר לצורך המשימה הוא צריך לחשוף חלקי גוף, או כמו בסרטון אף לנוע בסביבת פתח המנהרה ואף עד לטנק עצמו.
צמחייה היא חומר שקולט גלי רדיו, כלומר המכ"מ לא יראה החזרה חזקה ממנה. גוף האדם לעומת זאת, הוא כמו אנטנה לתדרים מסוימים. לכן הוא יחזיר את גלי הרדיו בצורה טובה וכך יש זיהוי גוף אדם. הפללה דורשת אופטיקה כמובן מאחר והמכ"מ רק יכול לזהות שמדובר באדם.

מאמין שנראה התייחסות לנושא בעתיד.

אגב, התייחסות עקיפה של צה"ל לסרטון:

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 03-11-2023 בשעה 11:34.
ישן 03-11-2023, 09:05

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "הבעיה היא שלא קנו אמצעי, לא..."

אני מכיר את הבעיה והתגובה שלי לא קשורה בהכרח למקרה שראינו של הנחת המטען. בזמן כה קצר ועם כל כך הרבה אבק באוויר (אולי לזה חיכו?), באמת לא סביר לטעון שבהכרח היו צריכים לראות את זה ו/או לפגוע בו. התנאים נראים מושלמים בשביל מעשי קונדס.

כוונת המשורר הייתה אחרת: לו היה נשק זול יותר, עם קצב אש מהיר יותר, גם עם תחמושת רסיק אוויר (כמו החצב), ניתן היה להכין את השטח בצורה טובה יותר ע"י ירי לאזורים עם וודאות נמוכה על הימצאות אויב/מנהרות.

על סמך מה אני מסיק את זה?
על המאפיינים של תותח 30ממ לעומת ה120ממ הקיים.
וגם על סמך לחימה באוקראינה בה בעת תקיפת כח משולב, בשלבים מסויימים רואים רק או בעיקר נגמ"שים מבצעים ירי בעוד הטנקים סורקים אחרי מטרות.

עולם הצו"ב מכיל פוליטיקה, אסטרטגיה ומתודולוגיה, כלכלה, מדע וטכנולוגיה, והרבה מאוד פרקטיקה. מעטים מאוד האנשים שמאגדים את כל זה. לכן אני לומד ומגיב. אם יש לך משהו להגיד שיתרום לי, תגיד. אני נוטה שלא ללמוד מתגובות כגון "אם לא היית ככה אז היה ככה" כי אין בהן תוכן מהותי.
ישן 04-11-2023, 14:07
  jhonny jhonny אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.12.16
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני מכיר את הבעיה והתגובה שלי..."

המבנה של פירי המנהרות לא משאיר שום אפקטיביות לכלים קניים.
לא אמרתי כדי לעלוב בך הצבעתי על פער ועל ההדבקות לכלי הזה שאני חושב שמצוין ד"א רק מונע את התוחלת העיקרית של הנמרים.
בכל אופן לגבי הדברים שעשו או לא עשו אפילו שהזהרנו פה ובמקומות אחרים מהסיכון ומכפיל הכוח שטמון ברחפנים,
לא עשו עם זה כלום אפילו לא ברמת רענון תרגולת קיימת.
אני מסיק שאין מה לעשות מלבד לתת לצהל ללמוד בדרך הקשה דברים ברי מניעה ולקחים חוזרים בכל חוברת סיכום מבצע.
הצורך בחיפוי חיר לקרוב לפעילות שריון ידוע מקדמת דנא.
אני מניח שיש מישהו שבסוף המבצע ירשום את זה איפהשהוא ויחשוב שהוא המציא את הגלגל ולא גודריאן

נערך לאחרונה ע"י jhonny בתאריך 04-11-2023 בשעה 14:09.
ישן 03-11-2023, 17:27

חמאס מציגים בצורה יותר ברורה את המטען שמשתמשים בו נגד רק"ם.
אני מזהה רש"ק חלול. אני לא יודע מה מהות החלק הקדמי דמוי הקונוס, אבל מניח שיש לו לפחות פונקציית משנה של יצירת מרחק בין הרק"ם לרש"ק כדי להגדיל את החדירה.
החלק האחורי מכיל ידית מסתובבת, ככל הנראה מנגנון יזימה בטיימר.
בסרטון רואים שהרש"ק מכוון לצד של אחורי התובה. אם היה חודר את השריון, היה פוגע בתחמושת.
הטנק שנפגע בהתחלה ככל הנראה לא נחדר וממשיך לנסוע כרגיל. הטנק השני, לא ברור לי אם הוא אותו הטנק בשלב מאוחר יותר או אחר, מושמד ע"י יזימת התחמושת.

לצורך הבהרה: הטנק עליו מראים את הנחת המטען אינו טנק ישראלי וזה פשוט דגם.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 03-11-2023 בשעה 17:40.
ישן 04-11-2023, 15:06

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי new_horizon שמתחילה ב "חילופי אש של טנקים מנקודת מבט..."

סרטון מעניין.
לא כזה ברור אם זו אכן הפעלה של מעיל רוח או פגיעה בטנק (שיכולה לקרות גם כשמעיל רוח פועלת).
מה שכן-
- אם מעיל רוח הופעלה בהצלחה, מדוע הטנק הנפגע לא צודד לאיום וירה לעברו גם? זה אחד ה"פיצ'רים" של מעיל רוח הרי. האם כי ידעו שהטנק השני מחפה ויורה לשם? שאלה שרק הצוות יכול לענות כמובן.

- הירי בכזו קרבה שיש שם רגע שנראה שהם ממש סנטינטרים מלפגוע בתותח של הטנק השני. לא יזיק לחדד גבולות גזרה ועמדות...

- אחד השדרוגים של מעיל רוח זו מערכת אופטית ה'חוסכת' בהפעלת המכ"מ. בגרסאות קלות יותר של מערכות APS בדר"כ משתמשים בחיישנים אופטיים בלבד מפאת משקל, עלויות וצריכת חשמל של מכ"מ. בשגרה זה עובד יפה מין הסתם, אבל בתנאי קרב כאלו עם כל האבק והחול, ספק אם אפשר לוותר על מכ"מ. תיאורטית לפחות המערכת האופטית יכולה להתריע על כל קרבה מסוכנת לכלי- אדם או רחפן.

- מצב קלאסי לכמה עמדת קטלנית נשלטת מרחוק הייתה נותנת כאן מענה ומודעות מצבית טובה יותר לכל הכלים, אף יותר מכל שאר החימושים שעל הטנק. גם בכל התקריות שקרו עד כה - מטענים / איגופים ממנהרות, הסתערות וטיפוס על הכלים וכד' - עמדה נשלטת מרחוק על גג הצריח הייתה נותנת מענה טוב ומהיר יותר ברוב המקרים ומודעות טובה יותר לצוות.
בסביבה כזו להוציא את הראש מהמדפים מסכן גם את המפקד וגם את הכלי כולו (רחפנים ומטענים), אך עם מדפים סגורים, אין להם מספיק מודעות למה סביבם ובטח לא את המהירות צידוד לפגוע בכל מחבל מסתער מכל שיח, סמטה ומנהרה. כל המאגים שעל הצריח לא זמינים רוב הזמן...לא סתם כל קונספט של טנק / נגמ"ש IFV עתידי לסביבה אורבנית, מימי הסובייטים בצ'צ'ניה ועד היום, כלל עמדת קטלנית כלשהי. בכלל עם בק"ש מודרני זה יכול לשמש אפילו להורדת רחפנים.
שיחסכו את כל המאגים על הצריח ויתקינו קטלנית אחת, עדיף ויפה שעה אחת קודם. אם זה נכון לקונספטים של האברמס/לאופרד וכו' המעודכנים, אז בוודאי נכון לאזורינו כשהאיום העיקרי, הוא רגלי ובסביבה אורבנית ולא טנקים אחרים.
ישן 16-11-2023, 08:41
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "החלק שהוזכר בסוף על הבריטים..."

בפרט שה- WARRIOR אמור לצאת משירות בתוך שנים ספורות, לטובת הבוקסר האופני.

In 2021, the UK Defence Command Paper announced that the British Army would retire the 359-strong Warrior IFV fleet from 2025

בנושא "הצבא קונה ב-140,000 ש"ח מערכת שאדם פרטי היה קונה ב-4000 ש"ח, ועוד מקבל מחזיק סמארפטון יוקרתי".-

המערכת הצבאית מכוונת לעמידה בדרישות ולא לחיסכון.
מצלמת רוורס לרק"מ צריכה לעמוד בתנאי סביבה קיצוניים? בטח.
הקשחה פיזית? בטח.
לפעול (לא רק לשרוד) בתנאי בוץ, שלג, חול? בטח.
לצמצם חשיפה באור נראה ובאור נראה למא"כ? ברור.
כמו בכל ארגון גדול, לאף אחד אין מוטיבציה ויכולת לשכנע שכדאי לוותר על דרישות ולקבל מוצר זול בהרבה. הרי אם הצבא היה מספק את מצלמת הרוורס האזרחית, היינו רואים כותרות- "רשלנות- הצבא מספק מצלמות שנשברות תוך יום. הקצינים בעורף לא מבינים מה זה טנק".
בשיטה הצבאית כולם בסדר- קצין הפרויקט הציג מערכת (יקרה) שעומדת בדרישות, המפקד שמר על מסגרת תקציב (ולא קנה, או קנה את המערכת על חשבון משהו אחר). רק החפ"ש נתקע בלי כלום.
ישן 15-11-2023, 11:20
  Origlo Origlo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.11
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "שאלה: האם מיגון נגמ"שים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ariel_zuk
שאלה: האם מיגון נגמ"שים כיוזמה פרטית זה דבר תקין?

אני מניח שמאחר ומדובר ביוסיפון, זה כן תקין. אני פשוט מנסה להבין איך זה מתחבר לגישה הצה"לית שאני מכיר לפיה צריכים להיות סטנדרטים מסודרים ומגבלה על תרומות.

כשמדובר בחיים שלך וכשלצה"ל אין מענה מסודר בנושא - ואין לו לזלדות - אין שום סיבה שאנשי מילואים לא יפתרו את הבעיות בעצמם, בייחוד כשחלקם הם המהנדסים שאמורים לתכנן את הציוד מלכתחילה.

להבנתי גם הסככות שהתקינו לנו על הטנקים התחילו כיוזמה פרטית, עכשיו הן כבר פריט ציוד צה"לי למופת.
ישן 26-11-2023, 14:31
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
זה לא עניין של עצמאות - אלא של שרידות
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני מבין שעצמאות היא דבר שטוב..."

כלי שאין לו כלים להתמודד מול איומים רלוונטים - לא ישרוד,
ומעופפים הנשלטים מרחוק הפכו לאיום משמעותי: גם בבט"ש וגם בלחימה

יש מספר דרכים לטפל בהם (ל"א, סככות, עמדות נשק) - אבל האיום הוא גם מול חי"ר גם מול משוריינים וגם מול סוללות תותחנים, וגם מול עמדות בט"ש שנחשבו תחת איום נמוך
צריך לתעדף, אבל כולם מאויימים,
ואי אפשר להיות בגיוס מילואים קבוע
ציטוט:
אני מבין שעצמאות היא דבר שטוב לשאוף אליו. אבל המציאות לרוב שונה.

האמת שלא - צק"ח וצק"ג הפכו לסטנדרט
אבל אם תשעבד את הכוח שיש לך למגננה על הכלים - יוצא שקיבלת כח שעיקר תפקידו להגן על עצמו - לא אפקטיבי
ישן 26-11-2023, 16:17
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
פרקטית הרחפנים מהווים טכנולוגיה משבשת
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אז פרקטית מדובר על תחרות של..."

רחפן זול יכול לנטרל סד"כ יקר (טנק/תותח/נגמ"ש).
כמויות שלהם - כבר יציבו חומה שתקשה על שימוש בהם - בדומה לאסטרטגיה של שימוש נרחב בנ"ט שהובילה למסקנה (השגויה) "עידן הטנק נגמר".
עד שינתן מענה רציני -כל אוייב חלש ישקיע ברחפנים זולים כדי לשבש את הכלים היקרים של ישראל, ולהשאיר את ישראל עם חיל רגלים - מצומצם משמעותית ביחס לכוחות פלישה קלים שהאוייב מגייס בקלות
מה שהופך את האיום המשבש - לאסטרטגי.
ציטוט:
אז פרקטית מדובר על תחרות של הזדמנויות? מי שרואה ראשון יורה ראשון וכל אחד אמור לדעת להגן על עצמו?
מול איום משבש?
בוודאי.
כמו שכל טנק מודרני אמור להתמודד עם נ"ט וכל תותח עם נ"ס.

אחרת בכלל לא תגיע להזדמנות לפגוע באוייב, או גרוע מכך - תגלה שכח הבט"ש שלך נשחק במהירות והשאיר את החזית פרוצה.
זה כבר לא איום תיאורטי - אלא מה שמצפה לנו ביום שבו גיוס המילואים הנרחב יסתיים,
לאחר שהאוייב גילה חור ענקי בהגנה שלנו

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 26-11-2023 בשעה 16:22.
ישן 27-11-2023, 08:55

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "א. מי אחראי לל"א? נ"מ? הנדסה..."

אז להניח שאצל הכוח המתמרן, כל אדם ופלטפורמה עם נשק אחראים לעצמם ולסביבתם המיידית? אם כן זה עונה לשאלתי.

בנוסף רציתי לשאול האם לדעת מישהו שמכיר את הנושא, יש מאמץ (בלמ"סי) לפתח אמצעי זמני לרק"ם נגד רחפנים ומזל"טים? הרי לא רק רחפנים רגילים שמטילים תחמושת למטה מהווים איום אלא גם FPV ורחפנים שיכולים לירות חימוש לכיוון כלשהו.
אני מניח שאם משהו מפותח למלחמה הזאת זה לא יהיה בלמ"סי ממילא אז אני לא מבקש לדון בנושא, אבל אם יש משהו שמיועד לזמן שאחרי המלחמה כדי להעלות מוכנות נגד חיזבאללה לדוגמה.

הכוונת של המפקד על הברק היא גרסה מיוחדת של ה-COAPS של אלביט, והמכניקה שלה כוללת זרוע עם מתקון דו צדדי כך שניתן להתקין 2 מודולי אופטיקה, אחד מכל צד. בתצורה שמותקנת על הברק, הכוונת משועבדת לקסדה בנוסף למצלמות הסטנדרטיות כדי לספק יכולות ראייה רחבה וזום חזק במקביל. התקנת נק"ל כלשהו במקביל יאפשר יכולת אש עם זמן תגובה מאוד נמוך - רלבנטי במיוחד לאיומים קצרי טווח. כמובן, לא ברור אם המתקון מיועד לעמוד ברתע ממושך.
ישן 27-11-2023, 13:52

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "א. מי אחראי לל"א? נ"מ? הנדסה..."

קשה לי לראות שימוש בתותח הטנק כנגד רחפנים וכטב"מים. לתותח הזה יש מגבלה חזקה של הגבהה. רחפנים וכטב"מים מהווים איום בדרך כלל כאשר הם נמצאים במאונך, או כמעט במאונך, מעל הכח; שום דבר שמותקן על הטנק לא מצוייד באפשרות לירי בזווית כזו, וכרגע אין אמצעי הגנה פרט לנק"ל של המפקד והטען. אפשר לסדר כנה של מקלע שתאפשר ירי בהגבהה גדולה מאד (יחד עם אמצעי כינון שיאפשר לכוון אותו למטרה), אבל את ההגבהה המרבית של התותח אי אפשר לשנות. בכל מקרה, לדעתי, מוטב למקם על הטנק מערכת יעודית שמסוגלת גם לזהות איום אווירי וגם לנטרל אותו באמצעים רכים ו/או קשים. יתרונו של הטנק הוא שהוא יכול לסחוב משקל ולספק כח חשמלי ככל הנדרש, ואת זה אפשר לנצל.

אפשרות מעניינת, אולי, היא ניצול של הטנק כפלטפורמה שתאפשר ניטרול איום אווירי שנמצא מעל כוחות אחרים. אם כח חי"ר, נגיד, שנמצא במרחק של חצי ק"מ מזהה רחפנים מעליו ומסוגל להעביר את המיקום המדוייק לטנק, אפשר לחשוב על שימוש בתותח כדי לנטרל את האיום הזה. נראה לי שכדי שזה יהיה אפקטיבי יש צורך בפיתוח פגז מסוג מתאים, שמתפוצץ בטווח שנקבע בעת השיגור וממלא את האוויר ברסס קטנטן כדי לכסות כמה שיותר נפח ומצד שני לא לסכן את הכוחות שמתחת ואת מה שבהמשך המסלול הבליסטי. רחפנים וכטב"מים הם מטרות רכות מאד ואפילו גרגרי פלדה בגודל מילימטרי מסוגלים לשתק אותם - ואילו פגז של טנק שנורה על מטרה בגובה של עשרות או מאות מטרים מעל הקרקע עלול, אם לא ינטרל את עצמו, להמשיך ולפגוע השד יודע במה במרחק של כמה ק"מ.
ישן 29-11-2023, 15:58
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
מקווה שחושבים על זה בצורה קצת יותר מעמיקה
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני לא רואה שום דרך ישימה בה..."

אתגר 1 - זיהוי הרחפן בשלב מוקדם ככל האפשר (בוא נניח שמדובר ברחפן מהסוג הקטן והזול ולא במזל"ט קצת יותר משודרג) - דרך מודיעין, אמצעים אלקטרוניים, תצפיות, חייל עם משקפת וכו'

אתגר 2 - יכולת להכווין גורמי אש / ל"א / מיסוך וכו' שינטרלו את יכולת הרחפן לפעול אפקטיבית - בין אם את יכולת התנועה, יכולת התצפית או יכולת התקיפה שלו, הקשר בין הרחפן למפעיל עד פגיעה פיזית

אתגר 3 - יכולת השמדה או נטרול של הרחפן - איזה חימוש יהיה מתאים, מאיזו פלטפורמה יורים את החימוש (קנה הרובה, תותח 30ממ, תותח טנק, חימוש נ"מ אחר כגון מוקשים מנתרים וכו')

אתגר 4 - איך דואגים שחימוש מתאים יהיה זמין ומוכן לכח בשטח, והאם זה לא יבוא על חשבון חימוש או אמצעים אחרים? האם תחמושת קליעית רגילה עם מערכת כוונות ובקרת אש (או כוונת חי"ר משוכללת לרוס"ר) יתנו פתרון מספיק?

אתגר 5 - איך לוקחים ומיישמים את כל הנ"ל למתאר של נחילי רחפנים?

אתגר 6 - אילו עוד פעולות אפשר לבצע כדי לצמצם את היכולת של רחפנים - מיסוך מקדים, מאמצי איתור, התמגנות, פריסה בשטח בצורה מתאימה, תחבולה טקטית או אסטרטגית שתגרום לאויב להשקיע מאמץ רחפנים במקום עם פחות כוחות

אתגר 7 - איך עושים את כל זה גם רחוק מחזית הלחימה עם ריכוז הכוחות - מניעת איום על קווי אספקה, עמדות עורפיות, הסעות חיילים וכו'

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 29-11-2023 בשעה 16:07.
ישן 03-12-2023, 03:07

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "מקווה שחושבים על זה בצורה קצת יותר מעמיקה"

ברמת ההגנה על הרק"ם הבודד מפני רחפן ונחילי רחפנים, צריך להבין מה הפער בין הקטלנית ופגיון, וביניהם למערכות הגנ"א ייעודיות.
מערכת הגנ"א סורקת את המרחב האווירי ובנוסף מפעילה אפקט רך או קינטי כלשהו.
פגיון מאפשר לאמצעי ירי בקרת אש אפקטיבית נגד רחפנים ושאר דברים ע"י הכנסת אלגוריתמים מתקדמים.
עמדת נשק נשלטת מרחוק קלאסית כמו קטלנית מספקת בקרת אש בסיסית לאמצעי ירי.

על מנת להתמודד עם האיום העכשווי, כדאי לאפשר לעמדה הקלאסית הקיימת על כל נגמ"ש ושצריכה להתקיים על כל טנק, את כל היכולות שתוארו למעלה. גם את היכולות הבסיסיות, גם אלגוריתמי עקיבה מתקדמים, וגם אמצעי סריקה אוטונומיים.
אפשר וגם רצוי ליצור עמדה נשלטת מרחוק חדשה נפרדת וקלנ יותר, שתבצע רק את משימת ההגנה האקטיבית.
ישן 04-12-2023, 15:54

כפיר פועלים בעזה כצק"ח בפעם הראשונה. מסקרן לראות אותם עם טנקי סימן 4א'/ב'. מי שכתב את ערך הויקיפדיה טוען שחטיבה 179 מצוידים בסימני 3ד'. יכול להיות שכפיר בצק"ח עם חטיבת שריון מאוגדה אחרת? עד 2020 הייתה חטיבת 179 שייכת לאוגדה 162, ואז עברה ל-99, מתי שחטיבת השריון 847 נסגרה. יכול להיות שקיבלה את טנקי הסימן 4 שיועדו לה?

בכל מקרה, נראה שנוצר מצב בו טנקי 3ד' יצאו משירות לפני טנקי ה-3א'.

ישן 31-12-2023, 10:13

פיתוחים מתבקשים...

שדרוג למעיל רוח - ראבק...אם כבר הצליחו לפתח את האלגוריתמים המאפשרים לזהות RPG במילישניות בטווח אפסי בתוך תווך עירוני צפוף במיוחד ורווי הפרעות, ח"יר, אבק ומה לא...אז שיוסיפו חיישן אופטי עילי / הרחבה למכ"מ ואפשרות צידוד גבוהה יותר למיירט, יחד עם עדכון תוכנה כמובן נגד חימוש מוטל/רחפנים והנה לנו הגנה 180 אמיתית, כולל הגג, במקום פתרונות חלטורה כמו הגגון הזה. מול חימוש טנדם ורחפני FPV הגגון הזה לא יספיק הרי.

אדרבא, הייתי מוסיף גם אפשרות הגנה מפני מחבלים ומטענים בדיוק כמו שהסרטון מראה. הרי המיירט תפור למקרה כזה בדיוק - פיזור רסס היקפי בטווח קרוב ובזמן אפסי. סביר מאוד שאפשר גם שהרדאר והחיישנים האופטיים יכולים לשמש גם עבור מתן התראה לצוות והפעלה ידנית של המיירט במקרה הצורך.
רק נשאר להתקין על הטנקים ולהדליק את המערכת...

עמדת נשק עליונה.
בAbrams X ושאר גרסאות משודרגות של האברמס - יש עמדת נשק נשלטת מרחוק על הצריח.
בLeopard 2A7+ - גם.
בT-14 Armata גם.
כמובן שבכל נגמ"ש מודרני.
דווקא בצה"ל שנלחם יותר מכולם במתאר עירוני ונגד ח"יר ואין כמעט צפי ריאלי להתמודדות מול טנקי אויב, אין. גן לא במרכבה ברק המעודכן.
גם השכילו להכניס את הכוונת פגיון נגד רחפנים...אז אם כבר הכניסו בק"ש שלם ומתוכם על M4, למה לא לשים כזה (או עם מאג/מק"כ כמובן) על הצריח? גם יאפשר להוריד רחפנים מרחוק, גם הגנה היקפית ובזוויות גבוהות, גם צליפה בדיוק מקסימלי ומינימום בזבוז תחמושת. פתרון מדף קיים, זול ומתבקש.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ישן 03-01-2024, 15:50
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
הרבה טעויות וחוסר הבנה
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי elaadhn שמתחילה ב "פיתוחים מתבקשים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי elaadhn
שדרוג למעיל רוח - ראבק...אם כבר הצליחו לפתח את האלגוריתמים המאפשרים לזהות RPG במילישניות בטווח אפסי בתוך תווך עירוני צפוף במיוחד ורווי הפרעות, ח"יר, אבק ומה לא...אז שיוסיפו חיישן אופטי עילי / הרחבה למכ"מ ואפשרות צידוד גבוהה יותר למיירט, יחד עם עדכון תוכנה כמובן נגד חימוש מוטל/רחפנים והנה לנו הגנה 180 אמיתית, כולל הגג, במקום פתרונות חלטורה כמו הגגון הזה. מול חימוש טנדם ורחפני FPV הגגון הזה לא יספיק הרי.
מי אמר שהתכן הקיים מאפשר שינוי כזה, בלי לבצע שינוי עמוק ומשמעותי במבנה החימוש או מבנה המערכת?

אדרבא, הייתי מוסיף גם אפשרות הגנה מפני מחבלים ומטענים בדיוק כמו שהסרטון מראה. הרי המיירט תפור למקרה כזה בדיוק - פיזור רסס היקפי בטווח קרוב ובזמן אפסי. סביר מאוד שאפשר גם שהרדאר והחיישנים האופטיים יכולים לשמש גם עבור מתן התראה לצוות והפעלה ידנית של המיירט במקרה הצורך.
רק נשאר להתקין על הטנקים ולהדליק את המערכת...
ממש לא. החימוש של מע"ר נועד להגנה מפני טילים, וההפעלה שלו היא אוטומטית. מה שאתה מציע זה שינוי משמעותי והוספת סיבוך למערכת שמלכתחילה לא נועדה לכך. נכון שיש פה רוח בפורום של "אני יודע יותר טוב ממהנדסי המערכת", ועדיין גם לאמירות כאלה יש גבול הגיוני.

עמדת נשק עליונה.
בAbrams X ושאר גרסאות משודרגות של האברמס - יש עמדת נשק נשלטת מרחוק על הצריח.
בLeopard 2A7+ - גם.
בT-14 Armata גם.
כמובן שבכל נגמ"ש מודרני.
דווקא בצה"ל שנלחם יותר מכולם במתאר עירוני ונגד ח"יר ואין כמעט צפי ריאלי להתמודדות מול טנקי אויב, אין. גן לא במרכבה ברק המעודכן.
גם השכילו להכניס את הכוונת פגיון נגד רחפנים...אז אם כבר הכניסו בק"ש שלם ומתוכם על M4, למה לא לשים כזה (או עם מאג/מק"כ כמובן) על הצריח? גם יאפשר להוריד רחפנים מרחוק, גם הגנה היקפית ובזוויות גבוהות, גם צליפה בדיוק מקסימלי ומינימום בזבוז תחמושת. פתרון מדף קיים, זול ומתבקש.
ושוב אנחנו חוזרים לסוגיית "לא בשביל זה בנו את המערכת". כל ההצעות מסוג "למה לא לעשות X" כרגיל מתעלמות ממגבלות מבצעיות, תכליתיות, תקציביות וכו. אגב, שמת לב שהתקנת מקלע נגד רחפנים מתנגשת עם קיומו של הגגון הגנה?

ישן 03-01-2024, 11:14

בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "בכתבה הזו מדובר על חטיבה שלמה..."

אני מוכרח להודות שלא מובן לי איך הסימן 3 נחשב כבר לגרוטאות שצריך היה להוציא משירות בזמן שהאכזרית עוד משרתת. אני עוד זוכר את הסימן 3 כשנכנס לצה"ל, את הטנק הראשון שהגיע לסיירים ב-1990 (ולמחרת קיבל שילוט 20ג' אף שבכלל עוד לא היתה תחמושת לתותח) ונחשב עד כדי כך חדשני שהיה עליו משמר 24 שעות ביממה שאף אחד לא יציץ פנימה, והקצינים שקיבלו הדרכות בשלב הראשון עברו אותן במתחם סגור ושמור שכלום לא ידלוף. באותו זמן האכזריות כבר היו פעילות, וכבר אז הן נחשבו לעגלות שמבוססות על טרנטה שזמנה עבר גם בצבאות הערביים. והנה חלפו קצת יותר משלושים שנה, מה שהיה שיא החידוש בטנקים הוא כבר לא ראוי לשימוש אבל האכזרית עדיין כן? לגמרי לא הגיוני. אולי זה חודר קצת לתחום של הדיון שלכם באשכול השני, אבל יש כאן דבר שלא נראה לי סביר.
ישן 03-01-2024, 11:47

בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "אני מוכרח להודות שלא מובן לי..."

1. עניין היחס כנראה נוגע לפונקציה של הרק"ם. האכזרית אמורה לשנע חיילים ותו לא, אבל המרכבה אמורה להיות פלטפורמת לחימה שאמורה לתת את היתרון הטקטי מול, באותה תקופה, סוריה שהייתה איום קונבנציונלי ממשי.

2. יחס שונה לענייני ב"מ כשינוי מאזן איומים. אויבים קונבציונליים נעלמו והפכו לארגוני טרור וגורמים היברידיים.

3. יחס שונה לענייני ב"מ כשינוי טכנולוגי. בעבר את היכולות של אמל"ח ניתן היה להסיק מהמראה של אותו אמל"ח, אבל היום בצורה הולכת וגדלה היכולת האמיתית של אמל"ח דורשת התבוננות יותר מעמיקה באמצעים טכנולוגיים כדי באמת להבין.
אם פעם לשנות תותח היה השינוי הגדול, אחר כך זה נהייה בק"ש, והיום זה מערכות סיגינט, תקשורת, וכו לדוגמה.

4. לא חושב שהסימן נחשב כל כך גרוטאתי ע"י צה"ל. כן משתמשים בו בשביל לייצר נמרים ונגזרות אחרות כמו אופק ופרג. מצד שני כן שמעתי בדיווחים כאלה ואחרים שהיו כאלה שמיועדים לגריטה. צריך פה באמת רזרבה. לדוגמה להגדיר שצה"ל צריך לדעת להחליף חטיבה אחת מתוך רזרבות מוכנות מיידית, פלוס חטיבה מתוך חלקים זמינים במש"א (בפועל זה אומר קניבליזציה כדי לשמר כלים קיימים ולא ייצור חדש).
אם לא, אז למכור ועם הכסף לקנות חלקים חדשים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:08

הדף נוצר ב 4.19 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר