לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-05-2013, 20:59
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "21.05.2013 חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש במהלך פעילות פינוי שדות מוקשים בדרום רמת הגולן"

חייל נהרג מפיצוץ מוקש בעת אימון ברמת הגולן

מוקש נגד טנקים התפוצץ במפתיע במהלך אימון של חיל ההנדסה שכלל פינוי שדה מוקשים ליד המושב יונתן שבמזרח הרמה

חייל צה"ל נהרג אחר הצהריים (שלישי) בעת פינוי שדה מוקשים ברמת הגולן בסמוך למושב יונתן. במהלך קורס אימון מתקדם של חיילי בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ), התפוצץ מוקש ישן וגרם למותו של החייל. התקרית החריגה אhרעה במהלך האימון שנחשב לחלק בסיסי מהכשרת לוחם הנדסה בצה"ל.

המוקש שגרם למותו של החייל הוא מוקש נגד טנקים שאמור להתפוצץ רק בעת שכלי רכב כבד, דוגמת טנק או משוריין אחר דורך עליהם. לא ברור מדוע המוקש התפוצץ, ועל פי אחת ההערכות מדובר בכשל טכני שגרם לתקרית. גורם המעורה בפרטי התחקיר הוסיף כי במשך שנים ארוכות לא אירעה תאונה דומה.

http://www.haaretz.co.il/news/polit...ign=mivzakimnet

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-05-2013, 06:37
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "21.05.2013 חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש במהלך פעילות פינוי שדות מוקשים בדרום רמת הגולן"

איזה טרגדיה, ההרוג הוא רב"ט רועי אלפי, יהי זיכרו ברוך
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הודעת דובר צה"ל
חייל צה"ל נהרג מפיצוץ מוקש בדרום רמת הגולן
רב-טוראי רועי (ישראל) אלפי, בן 19 מגן יבנה, אשר נמצא בהכשרה של חיל ההנדסה הקרבית, נהרג במהלך פעילות פינוי שדות מוקשים. צוות מומחים יתחקר את האירוע
http://www.idf.il/1133-19013-HE/Dover.aspx

אאל"ט האירוע האחרון בו קרה מקרה כזה היה בסוף שנות השבעים.
בעקבות הסכם השלום עם מצרים ישראל נאלצה לפנות שד"מים רבים בסיני.
חיל ההנדסה נדרש לדבר, כמות המוקשים היתה עצומה (לרוב מונ"ר M15), הוחלט להוציאם מהאדמה החולית.
אחת השיטות היתה שליפת המוקש מרחוק באמצעות עוגן חבלה (וו מתכת המתלבש על תחתית המוקש אליו מחובר חוט משיכה, כמובן שצריך לנצור את המוקש לפני כן ולהוציא את המרעום), עבודה קשה, סיזיפית ואיטית מאד (ראו אשכול בעניין כאן)

בגלל לחץ זמנים, החליטו על אילתור לפי האופן הבא:
- יוקמו חוליות בנות 4 חיילים כל אחת
- כל חוליה תלך בטור חיילים על שורת מוקשי M15
- חייל ראשון עם מטאטא ינקה את החול מפני המוקש ויחשוף אותו
- חייל שני ינצור את המוקש (יסובב את הניצרה מ ARM אל SAFE ), יבריג את הניצרה החוצה ויקח אותה אל תוך שק על גבו
- חייל שלישי יוציא את המרעום, יכניס לתוכו ניצרה ויניח אותו בשק על גבו
- חייל רביעי מצוייד בבזנ"ט יתקע אותו בבית המרעום וישלוף את המוקש החוצה בהנפה אחת

לאחר מכן הגיעה משאית ריו עם חיילים שעברו על המוקשים שהוצאו החוצה והעמיסו אותם עליה ומשם אל מחסני חיל ההנדסה.
השיטה עבדה נהדר אבל זו היתה שאלה של זמן עד שתקרה תקלה (חום מדברי, שמש קופחת, זיעה, עייפות מצטברת, עבודה קשה פיזית ומונוטונית ובניגוד לנהלים).
בשלב מסויים באחת החוליות החייל השלישי פיספס מרעום אחד, החייל הרביעי לא ראה זאת ותקע את הבזנ"ט ישר במרעום והפעיל אותו, המוקש התפוצץ והוא נהרג במקום, השאר ניפצעו.
כך סיפר לי שנים רבות לאחר מכן קצין מגדוד 601 של חה"ן שנכח באירוע.

מוקש M15 עם הניצרה עליו

חתך M15

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 23-05-2013 בשעה 06:46.
ישן 23-05-2013, 07:28
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
קציני הנדסה הזהירו בעבר מפגמים במוקשים

התפוצצות המוקש שהרגה שלשום בגולן את רב־טוראי רועי אלפי לא היתה ראשונה מסוגה. צה ל אף הוזהר לפני שלוש שנים, ללא הועיל, כי ליקויים בהתקנים שנוספו למוקשים עלולים לגרום לנפגעים, כך לדברי קציני מילואים בחיל ההנדסה.
ההתקן, טס לחץ המכונה פעלול , הוסף למוקשים מדגם מארק 15 ב-1998 כדי לחזק את אמינותם. עם זאת, ההתקן רגיש לחום ולזמן, כך שחום כבד עלול לגרום לתקלה במנגנון ולהביא לפיצוץ.
באוגוסט 2010 אירעו בתוך כשבועיים שתי התפוצצויות מסוג זה בגולן, בקרבת חיילים ואזרחים, אך ללא נפגעים. האירועים נחקרו וסיבותיהם המשוערות דווחו לחיל ההנדסה. למרות זאת, הפעילות המסוכנת בסמוך למוקשים נמשכה.

כל הכתבה:
http://www.haaretz.co.il/news/polit...emium-1.2027511

ישן 23-05-2013, 09:42
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
מישה מכיר פעילות *לא* מסוכנת בסמוך למוקשים?
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "קציני הנדסה הזהירו בעבר מפגמים במוקשים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
למרות זאת, הפעילות המסוכנת בסמוך למוקשים נמשכה.

טיעון דבילי במיוחד, אם כי לא מפתיע כשרואים מי העיתון שמוציא אותו לאור...
מה עדיף? להשאיר את המוקשים ולא לגעת בהם? תפקידם של לוחמי הנדסה קרבית הוא בין היתר לגלות ולהשמיד שדות מוקשים, ואין הכשרה טובה יותר מאשר לעשות את הדבר האמיתי (וכמובן, לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים).
זה כמו שבעיתון יטענו שידוע שנשקים עלולים להתפוצץ בעת ירי, ואז יצביעו על "מחדל" שחי"רניקים עדיין ממשיכים להתאמן באש חיה...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 24-05-2013, 18:20
  Devilito Devilito אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.03.02
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Kodkodit שמתחילה ב "אז מי יחקור את האירוע? היחידה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Kodkodit
אז מי יחקור את האירוע? היחידה עצמה? ומי שינה את המדיניות?

ההכנות והביצוע- (אג"מ, לוגיסטיקה, בטיחות וכו')- היחידה

למה המנגנון התפוצץ? האם קיים כשל בתכן של הפעלול או בעייה בסדרה? - יחידות מקצועיות-טענולוגיות בצה"ל ויש כאלה... לא חסר עתודאים מהנדסי מכונות/חומרים בצבא+ תמיד אפשר לבקש עזרה מהאקדמיה/תעשיות בטחוניות- לא חסר מומחים.

**מקווה מאוד: האם יש קשר/דמיון בין האירוע הנ"ל לאירועים אחרים בהם התפוצצו מוקשי נ"ט דומים? האם בוצעה חקירה בעבר והופקו ממנה לקחים? האם יש פגם בסדרת יצור? איפה טמונים מוקשים נוספים בעלי מנגון פעלול מסדרת היצור הנ"ל? -מבק"א/מקהנ"ר/מי שיש לו את הסמכות-

לגבי **- אם לא מתבצע ע"י צה"ל- אשמח מאוד שהעיתונאים ישתלטו על העסק
ישן 06-08-2019, 03:51
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.19

אז ככה.. בתור אחד שנכח במהלך האירוע אני יכול לספר את הסיפור המלא ..

היינו אז באמצע האימון מתקדם וכחלק מההכשרה נשלחנו לפנות את אותו שד''מ ברמת הגולן
פינוי השדמ"ים היה אמור להימשך כשבוע (מראשון עד חמישי)שלפני הפינוי עצמו התבצע נוהל קרב מסודר. (מראשון עד שני אאל"ט)
במהלך הנוהל קרב נאמר לנו ע"י מפקדים בכירים שהשד"מ הוא שד"מ של מוקשי נ"ט עם מנגנון פעלול שנועד להאריך את חייו. וכי אנחנו לא צריכים לפחד ולהיות "עדינים" מדי כשאנחנו מתעסקים עם המוקשים כיוון שאלו הם מוקשי נ"ט שדרוש לחץ של מאות קילוגרמים כדי להפעילם.
אחד המפקדים הבכירים (לא אנקוב בשמו רק אגיד שהוא עדיין משרת בצהל) אף אמר שאפשר לדפוק עם פטיש 5 קילו על המוקש והוא לא יופעל!

במהלך השבוע נרמז לנו שוב ושוב שאם נפנה את השד"מים בזמן נוכל לצאת כל הפלוגה לחמשו"ש ואם נתעכב נאלץ לצאת בשישי ואף לסגור שבת (דבר שהיה קריטי למחדל בהמשך האירוע)

נוהל הקרב היה מדוקדק כל חייל נדרש לדעת בדיוק את תפקידו לאיזה שורת מוקשים בשד"מ הוא נכנס וכמה מוקשים בדיוק הוא מגלה וחושף. המפקד הבכיר שתחקר אותנו בטרם היציאה לפינוי אף צעק על חיילים שלא זכרו את השורה הנכונה.

לפלוגה שלנו הוקצאו שלושה שד"מים לפינוי אחד לכל מחלקה.בבוקר היציאה לפעילות שני הממ"ים בפלוגה התבלבלו בניווט לשד"מ וכתוצאה מכך כל מחלקה נכנסה לשד"מ של המחלקה השנייה .
לפיכך הוחלט ע"י המ"פ בהתייעצות של הרמה הבכירה שהמחלקות ימשיכו לפנות את השד"מים שהם נכנסו אליהם ולא יעצרו ויחזרו לפנות את השד"מים שתוכננו מלכתחילה לפנות כפי שתוכנן בנוהל הקרב(דבר שהעלה בי תהיות קשות ללמה התעקשו שנשנן את השורות שעליהם היינו צריכים להיכנס)

היום היה יום חם מאוד! ובתוספת שכפץ קסדה ומשקפי מגן היה קשה מאוד לעבוד בשד"מ.
השד"מ שהמחלקה של רועי אלפי היתה אמורה לפנות היה ג'ונגל של ממש. עם שיחים בגובה של שני מטרים שמקשים מאוד על העבודה(אם זכרוני איני מטעה אותי זרם שם איזה נחלון)
בכל הזמן הזה המפקדים המשיכו להגיד לנו שעלינו לתקתק תעבודה אם אנחנו רוצים לצאת חמשוש. דבר שמנוגד לכל הגישה של עבודה בשד"מ שאמורה להתבצע לאט ובזהירות.
בגלל השיחים הגבוהים שהיו בשד"מ המ"פ החליט להוסיף לכל חולייה שפעלה בשד"מ,אדם נוסף שתפקידו היה לבצע גיזום. לצורך כך ובגלל אי עמידה בזמנים הוחלט להעביר מספר חיילים ממחלקתי על מנת לעזור למחלקה של אלפי.

תפקידו של אלפי בחוליה היה לחפור בור קטן ליד המוקש באמצעות את חפירה לצורך הנחה של לבנת חבלה על מנת לפוצץ את השד"מ בסיום.
לפי עדויות החיילים רגע לפני הפיצוץ הם ראו את רועי חופר באגרסיביות ליד המוקש ואז קרה הפיצוץ.ככול הנראה במהלך החפירה חלק "ממכות החפירה" עם האת פיספסו ופגעו במנגנון הפעלול, גם אני וחיילים רבים חטאנו בכך וחפרנו כך באגריסביות כיוון שנאמר לנו לא לפחד ולא להיות עדינים.
כתוצאה מהפיצוץ גופתו של רועי עפה ונעלמה המ"כ שהיה לידו ועוד מספר חיילים בחוליה עפו כמה מטרים הצידה אך במזל לא נפגעו.
במקום נפער מכתש גדול בגודל של ג'קוזי בתוכו נשארה רק חתיכה מהשכפץ של אלפי.
מיד התבצע הקפאת מצב ונאמר לכל החיילים שנמצאים בשד"מים לא לזוז ולאחר מכן התבצע פינוי מהיר מהשד"מים
לאחר מכן הוקפצו למקום צוות מפלגת יעל של יחידת יהל"ם ע"י מסוק והחלו להיערך חיפושים למציאת גופתו של רועי אלפי
במשך יומיים התבצעו החיפושים עד שלבסוף נמצאו רוב חלקיה במרחק של כמה עשרות מטרים ממקום הפיצוץ.
כמו כן נלקחו מספר מוקשים מהשד"מ לצורך בחינה ותחקור הכשל שגרם לפיצוץ המוקש.
לאחר האירוע הפלוגה היתה שבורה התחילו להגיע אלינו קצינים בכירים מאוד מהקהנ"ר ועד מפקד מז"י וניסו לעודד אותנו אך בעיקר ההרגשה היתה שזוהי שיחות כסת"ח שנועדו רק ליחסי ציבור ולהגיד שאנחנו בסדר.

כמו כן חשוב לי לציין שזוהי לא הפעם הראשונה שבא מתפוצץ מוקש נ"ט ומספר שנים לפני התפוצץ מוקש כזה במהלך פינוי של שד"מ. המזל היה שהפיצוץ קרה בזמן שהחיילים אכלו ארוחת צהריים ואף אחד לא היה בשד"מ (גם אז היה יום חם מאוד). כמו כן יש הרבה דיווחים שנשמעים פיצוצים ברמת הגולן(ואני מדבר על התקופה שלפני מלחמת האזרחים בסוריה) ובמהלך פינוי שד"מ לפעמים חסרים מוקשים בשד"מ

ממצאי התחקיר לא העלו דבר, המ"פ והמ"מ הודחו ולקצינים הבכירים נרשמו רק הערה פיקודית ואף אחד מהם לא הודח או סולק מצהל.

הארכה שלי היא שמנגנון הפעלול עובד על טס לחץ שמופעל עם שמן הידרואלי. במהלך השנים שבהם שכב המוקש באדמה נכנס למנגנון הפעלול אבק ובתוספת החום הכבד המוקש הפך לרגיש מאוד

באותו הזמן אני הייתי בשד"מ ליד חפרתי בחום הלוהט ורק מת לסיים את העבודה ולצאת להתרענן שלפתע שמעתי פיצוץ. הכל קרה בשניות אך הרגיש כמו שעה. אני זוכר שאני שומע את הפיצוץ, ובתור מוהנדס שרגיל לפיצוצים שנשמעים כל הזמן בבהלץ בהתחלה לא מייחס לזה חשיבות אך מהר מאוד אני מבין שאני לא נמצא בבהלץ אלא בתוך שד"מ ושדבר כזה לא אמור לקרות. אני מרים את הראש ורואה פטריה גדולה וחתיכות עפות ממנה .בדיעבד הבנתי שאלו הם חתיכות מהגופה של אלפי.
הדבר הבא שעולה לי לראש הוא שיכול להיות כאן תגובת שרשרת שתפעיל את שאר המוקשים בשד"מ ואני מתכופף תוך כדי שאני מנסה לא לזוז בשביל לא לדרוך על אף מוקש
ואז אני שומע את המ"מ שלי צועק לנו לא לזוז ולהישאר במקום. לאחר מכן יצאנו בצורה מסודרת מהשד"מ ונשלחנו לחפש את הגופה.

וזה הסיפור.. אני חושב שחשוב לספר אותו ולעלות את המחדל הגדול הזה שכוסת"ח במשך שנים
וממשיך להיות מכוסת"ח ע"י צהל. רועי אלפי היה רק חייל חסר מזל שנפל על מוקש פגום בשעה שהמערכת ידעה במשך שנים שישנם בעיות עם המוקשים הללו.

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 06-08-2019 בשעה 04:20.
ישן 06-08-2019, 09:21
  TrrOiK TrrOiK אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.18
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "תודה על השיתוף! מוקשים זו..."

ציטוט:
מוהנדס במיל
אז ככה.. בתור אחד שנכח במהלך האירוע אני יכול לספר את הסיפור המלא ..
יש לציין כי העדות שלך ממקור ראשון, תואמת את הדיווח בזמנו בידיעה 25 - ציטוט מטה.
התקבלה בביקורת. שבדיעבד נראה שלא הייתה מוצדקת.
על פניו, חוסר מקצועיות משווע.

ציטוט:
G_Zhukov
אמיר אורן
23.05.2013
02:13
התפוצצות המוקש שהרגה שלשום בגולן את רב־טוראי רועי אלפי לא היתה ראשונה מסוגה. צה ל אף הוזהר לפני שלוש שנים, ללא הועיל, כי ליקויים בהתקנים שנוספו למוקשים עלולים לגרום לנפגעים, כך לדברי קציני מילואים בחיל ההנדסה.
ההתקן, טס לחץ המכונה פעלול , הוסף למוקשים מדגם מארק 15 ב-1998 כדי לחזק את אמינותם. עם זאת, ההתקן רגיש לחום ולזמן, כך שחום כבד עלול לגרום לתקלה במנגנון ולהביא לפיצוץ.
באוגוסט 2010 אירעו בתוך כשבועיים שתי התפוצצויות מסוג זה בגולן, בקרבת חיילים ואזרחים, אך ללא נפגעים. האירועים נחקרו וסיבותיהם המשוערות דווחו לחיל ההנדסה. למרות זאת, הפעילות המסוכנת בסמוך למוקשים נמשכה.

נ.ב
נא להוסיף תאריך לכותרת הידיעה המצערת.
ישן 07-08-2019, 17:31
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "אז ככה.. בתור אחד שנכח במהלך..."

מאוד לא נעים לכתוב את זה, אבל מהסיפור שלך משתמע חוסר מיקצועיות נוראי מצד כולם, מהחפ"ש ועד אותו קצין שדיבר על פטיש חמש. בטירונות שלי מישהו חטף כי קפץ על מוקש כחול. ואתה מספר על חייל באימון מתקדם שחופר עם את חפירה ליד המוקש! ואף אחד לא מעיר לו על זה. לא המש"קים, לא הקצינים, לא חיילים שעובדים לידו. בעצם, אני בכלל לא בטוח שהייתה בעיה במוקש, שתי מכות חזקות ברצף יכולות להפעיל את המנגנון ההידראולי. אין את מי להאשים חוץ משלומיאליות ורמת אימון נמוכה מתחת לכל ביקורת.
פינוי שד"ם זה פעולה שיגרתית שמתבצעת ברצף עשרות שנים, אני לא מצליח להבין איך אפשר להכשל בתירגולת כל כך בסיסית וידוע.
ישן 07-08-2019, 19:15

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "מאוד לא נעים לכתוב את זה, אבל..."

דבר ראשון אל תאשים חפ"שים שהיו בהכשרה(ונוסיף שהיינו ילדים בני 18 שלא יודעים כלום מהחיים שלהם) בחוסר מקצועיות כי זה הכל נובע מעניין של חינוך. זה בדיוק כמו משחק בנשק, אם הנורמות ביחידה הם פסולות והחינוך שמקבלים החיילים הוא שנשק זה לא דבר מסוכן ולא צריך להתייחס אליו ביראה של קדושה, אז אל תתפלא אם חייל יפלוט כדור על חברו. (ראה ערך על החייל מדובדבן שפלט כדור על חברו לצוות בזמן שהתאמן באקדח בחדר).

הטענה שאסור להשתמש באת חפירה בזמן פינוי שד"מ היא לא הגיונית. כי אין אופציה אחרת לחפור ליד המוקש(הדבר היה הכרחי בשביל יזימה טובה של המוקש וכדי שלא יהיו נפלים לאחר הפיצוץ) אי אפשר לחפור עם הידיים באדמה קשה.

ציטוט:
בעצם, אני בכלל לא בטוח שהייתה בעיה במוקש, שתי מכות חזקות ברצף יכולות להפעיל את המנגנון ההידראולי

טס הלחץ במוקש נ"ט מתוכנן לפעול בלחצים של חצי טון ומעלה אין שום סיכוי שבן אדם עם את חפירה יכול לגרום ללחץ כזה על המוקש גם אם הוא ארנולד שוורצנגר

רמת האימון שלנו לא היתה נמוכה בכלל. הדברים נעשו כפי שנעשו בכל יחידה שנשלחה לפינוי שדמ"ים (ותאמין לי דיברתי עם הרבה לוחמים מאז האירוע וכולם סיפרו לי שהם עשו את זה).
הבעיה העיקרית כאן היא שצהל ידע במשך שנים על מוקשים שמתפוצצים שהם לא היו צריכים להתפוצץ ואף אחד לא חקר תנושא הזה לעומק ובירר למה זה קורה. ההנחה בצהל היתה שזה דבר שקורה אחת למיליון ולכן לא צריך לדאוג

מבחינת האירוע עצמו הבעיות היו שנוהל הקרב נעשה בצורה טובה אך כאשר התגלו בעיות ותקלות אף אחד לא עצר ואמר בו נחזור לתוכנית הישנה או נבצע נוהל קרב מחודש. אך כך או כך למעשים הללו היתה השפעה נמוכה אם בכלל על התוצאה.
הכשל העיקרי הוא בתכנון (שנבע מאילוצים של הבא"ח ולא של המ"פ, שבוע לאחר מכן היינו צריכים להיות בתרגיל סק"מ בשיזפון) לא נלקחו מספיק מרווחי ביטחון מבחינת הזמן. הדבר הוביל לאווירה לחוצה שצריך לסיים מהר, מה שהוביל לביצוע לא ביטיחותי
ישן 07-08-2019, 19:32
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אל תמהר לקבוע כאלה דברים
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "דבר ראשון אל תאשים חפ"שים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
טס הלחץ במוקש נ"ט מתוכנן לפעול בלחצים של חצי טון ומעלה אין שום סיכוי שבן אדם עם את חפירה יכול לגרום ללחץ כזה על המוקש גם אם הוא ארנולד שוורצנגר

בפורום מסתובבים מפעם לפעם אנשים שהם סמכויות דה-פקטו בנושא (כמו "לבני", למשל), אני מרשה לעצמי לנחש שגם עם כל הניסיון הרב שיש לו עם אמצעי חבלה ועם בערך כל דבר שמתפוצץ, הוא לא היה מנסה להכות על מוקשי נ"ט עם את חפירה.
הייתי שמח לקרוא את ההתיחסות המקצועית שלו לדברים האלה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 07-08-2019, 20:18
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "לא מכיר תבחור אבל אני יכול..."

מנגנון מקורי של m15, הידוע בשמו m603, מופעל מלחץ של 150 קילו, לא חצי טון. זה שאתה לא זוכר נתון כל כך בסיסי רק מוכיח את הנקודה שלי. פעלול לא מופעל מטס הלחץ של מוקש ואני לא זוכר את המספרים שלו, אבל סביר להניח שזה משהו קרוב. עכשיו, פיסיקה פשוטה: כוח הוא תאוצה כפול מסה. פטיש חמש שנוחת על מוקש במהירות מפעיל כוח גדול בהרבה ממה שהייתה מפעילה משקולת של חמש קילו מונחת על המוקש. זו הסיבה שאתה מניף את הפטיש, ולא סתם מניח אותו בעדינות. שתי מכות רציפות וחזקות של את חפירה יכולות להפעיל מספיק כוח למנגנון המוקש. ועם אתה זוכר איך מופעל פעלול, אתה יודע למה אני מדבר על שתי מכות ולא אחת.
לכן, כשאתה חופר בצמוד למוקש אתה עובד עם סכין פלסים וידיים, ורק איתם. וגם זה בעדינות.
אי לא יודע עם מי דיברת על העבודה בשד"מ, אבל בטח לא איתי ולא עם האנשים מהפלוגה שלי. לא חופרים ליד מוקש עם את חפירה, לא נותנים מכות בכוח. אם אתם לא יודעים את זה, ההכשרה שלכם לא הייתה טובה. ושינוי חסר המשמעות הזה בין שד"מים צמודים לא קשור לכלום. לכל השד"מים של צה"ל אותו מיבנה, ואם במקום עשרים מוקשים בשורה יש לך תשע עשר, זה לא צריך לבלבל את החיילים.

נערך לאחרונה ע"י ענקנמן בתאריך 07-08-2019 בשעה 20:25.
ישן 07-08-2019, 21:00

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "מנגנון מקורי של m15, הידוע..."

ציטוט:
מנגנון מקורי של m15, הידוע בשמו m603, מופעל מלחץ של 150 קילו, לא חצי טון. זה שאתה לא זוכר נתון כל כך בסיסי רק מוכיח את הנקודה שלי.

דבר ראשון אכן שגיתי ואתה צודק, אבל אתה שוכח שעברו 6 שנים מאז האירוע אז מותר לי לשכוח פרטים טכניים של אמצעי חבלה (ואני התעסקתי ועדיין מתעסק במילואים עם כל אמצעי חבלה כמעט שקיים בחיל פלוס הכשרה שעברתי בזמנו על כל המוקשים שנמצאים ברחבי המזרח התיכון)
אני יכול לנחש שגם אתה לא זכרת את הנתון הזה בע''פ ושאלת את גוגל

ציטוט:
פעלול לא מופעל מטס הלחץ של מוקש ואני לא זוכר את המספרים שלו, אבל סביר להניח שזה משהו קרוב

מנגנון הפעלול (נקרא בשמו המלא פעלול 67 או איזה מספר אחר אאל''ט) נועד להחליף את מנגנון היזימה של המוקש ויש לו טס לחץ משלו, המנגנון מופעל ע''י לחץ של שמן הידראולי שכשהלחץ עולה הוא מפעיל את קופסת היזימה שנמצאת בצד המוקש, קופסת היזימה מכילה מטען קטן משל עצמה מכיוון שהמנגנון מחובר חיצונית למוקש ולא מופעל באמצעות נפץ פנימי כמו במוקש הרגיל
פיסיקה פשוטה - אם חם השמן מתרחב ולכן דרוש פחות לחץ על המוקש
אאל''ט אם אני זוכר נכון מנגנון הפעלול דורש יותר לחץ מהמנגנון הפנימי של המוקש

ציטוט:
פיסיקה פשוטה: כוח הוא תאוצה כפול מסה. פטיש חמש שנוחת על מוקש במהירות מפעיל כוח גדול בהרבה ממה שהייתה מפעילה משקולת של חמש קילו מונחת על המוקש. זו הסיבה שאתה מניף את הפטיש, ולא סתם מניח אותו בעדינות.

לא אמרתי שפטיש חמש לא מפעיל את המוקש אבל יש הבדל בין פטיש ששוקל חמש קילו לאת חפירה קטן ומתקפל שמנופק ע''י צהל. הנושא הזה נבדק בתחקיר האירוע ונמצא שפעולותיו של אלפי ז''ל לא היו אמורים להפעיל מוקש תקין

ציטוט:
לכן, כשאתה חופר בצמוד למוקש אתה עובד עם סכין פלסים וידיים, ורק איתם. וגם זה בעדינות.
אי לא יודע עם מי דיברת על העבודה בשד"מ, אבל בטח לא איתי ולא עם האנשים מהפלוגה שלי. לא חופרים ליד מוקש עם את חפירה, לא נותנים מכות בכוח

לא יודע כמה יצא לך לחפור עם סכין פלסים (אולי רק באדמת הפודרה הרכה של בהלץ ) אבל באדמה קשה כמו ברמת הגולן הדבר הוא בלתי אפשרי. זה נחמד להגיד את זה אבל כבן אדם שלא היה שם בשטח אל תנסה לקבוע לי עובדות

ציטוט:
לכלום. לכל השד"מים של צה"ל אותו מיבנה, ואם במקום עשרים מוקשים בשורה יש לך תשע עשר, זה לא צריך לבלבל את החיילים

בסיום כל הנחה של שד''מ נרשם דוח ע''י הקצין האחראי. בו מפורט בדיוק כמה מוקשים הונחו ואיך
לאחר מכן הדוח עובר לארכיון ונשלף כשרוצים לפוצץ את השד''מ
אם חסרים מוקשים בשד''מ זה אומר ש :

1. המוקש נגנב
2. המוקש התפוצץ

ידוע שמוקשים נגנבים ע''י ארגוני פשיעה, אבל מכיוון שיש עדויות של חיילים שראו מוקשים מתפוצצים
(ועדות אחת ששמעתי מבן אדם שאני מכיר באופן קרוב מאוד) ובוצע תחקיר בנושא שלא העלה דבר
יש כאן יותר מחשד סביר שישנם מוקשים תקולים

התרגולת בפינוי שד''מ אומרת בבירור שבמידה ולא מוצאים מוקש יש למגמ''ק את האיזור עד שניתן להוכיח בבירור שהמוקש באמת חסר ולא נסחף הצידה
ישן 08-08-2019, 15:50

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "קודם כל, הניחוש שלך לא נכון...."

שמתרגלים פינוי שד''מ בכחול, זה קל מאוד להגיד את זה, המוקשים נחפרו זמן קצר לפני התרגיל וכתוצאה מכך האדמה אוורירית וסכין פלסים נכנסת וחודרת כמו חמאה את האדמה. תאמת אפילו לא צריך מגמ''ק בשביל לתרגל כי לפי סימני החפירות אפשר לראות בדיוק איפה הניחו את המוקשים.אם באמת רוצים לתרגל בצורה טובה צריך להניח את המוקשים ולחזור אחרי חודשיים ולתרגל, רצוי גם אחרי גשם.
אבל זה לא קורה...

ציטוט:
ההנחה השלישית שלך מוטלת בספק גם היא. נוזלים מתרחבים בצורה שונה בהשפעם חום. שמן הידראולי לא צריך להתרחב משמעותית. אחרת ביום חם האוטו שלך היה מחליט לבלום בעצמו.

כל חומר מתרחב שהוא מתחמם נקודה. אם זה אתה לא יכול להתווכח , ולגבי הבלמים התשובה היא כן, ביום קר דרוש יותר לחץ על הדוושה בשביל לבלום זה לא אומר שבשרב האוטו יבלום בעצמו כי המהנדסים שתכננו אותם, תכננו אותם לעבוד בטמפרטורות מוגדורות מראש.

ציטוט:
לסיכום. די להמציא תירוצים. אתה אפילו לא מתאר לעצמך כמה ההכשרה שלך הייתה כושלת. אבל אתה בטח טוב במעצרים.

הנה עוד אחד שמתרפק על העבר ומספר לעצמו איזה לוחם מהולל הוא היה בזמנו. די תפסיק
לשאלתך דווקא מעצרים זה לא הצד החזק שלי וזה גם אף פעם לא עניין אותי ואת חבריי לעצור ילדים בני 12 שזרקו אבנים.
אבל אם כבר אתה רוצה לנהל ויכוח של מי היה לוחם יותר מהולל, תשאל את עצמך על כמה כלים הוכשרת בתור פלס ? מה היה תרחיש הייחוס שלכם? המכשול המורכב ? שלתרגל פריצה שלו זה הדבר הכי קל שעשיתי בשירות שלי.
אז תעשה לי טובה, הסיבה שאתה זוכר כל כך טוב כמה לחץ דרוש בשביל להפעיל מוקש m15 זה כי זה היה הדבר היחידי שהתעסקת איתו. אתה בטח יודע למגמק עם מגמ''ק צ'יה בעיניים עצומות אבל אני יכול להתערב שאם הייתי נותן לך לחקור פיר של מנהרה אתה תתחיל להתבלבל

לפחות תראה קצת כבוד לחייל שנפל ומשפחה שכולה שיכולה להסתכל על האשכול הזה
עכשיו תמשיך לטעון מה שאתה רוצה ועדת חקירה ברשות ראש מדור מיקוש בחה''ן קבעה שהמעשים של רועי לא גרמו לפיצוץ .

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 08-08-2019 בשעה 15:54.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:17

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר