לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-07-2013, 13:42
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 מנהל golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אין שום קשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי benny.zhit
כשהשיקולים שמנעו נישויים בשעון הקיץ נבעו מסיבות דתיות (זמני תפילות וכו'), הרי שבהחלט יש קשר.

אבל הם לא.
יצאו ראשי המפלגות הדתיות לאומיות ואמרו שאין כל קשר בין הדברים.
ציטוט:
מילא לגבי תחבורה ציבורים בשבת, אפשר לטעון שיש לנושא גם השלכות חברתיות, אבל איך בדיוק חוק החמץ וחוק החזיר לא קשורים להפרדת דת ממדינה?!

תחב"צ הוא חוק של סטטוס קוו.
חוק החמץ וחוק החזיר לא קשורים להפרדת דת ממדינה בגלל שהם עיקרון של חוקי סטטוס קוו עם שורשים לאומיים, לא דתיים.

עצם העובדה שניתן לקנות ולמכור חזיר במדינת ישראל (ת'כלס כמעט בכל מקום) זה ההוכחה הטובה ביותר לכך שזהו לא חוק שנובע מהפרדת דת ומדינה.

כאמור, החוקים היחידים (שעולים לי לראש כרגע) שנובעים מהפרדת דת ממדינה הן נישואין וגירושין, שבכך אינך יכול לבחור באופציה שאינה דתית. אפילו בקבורה כבר קיימות אופציות חילוניות.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-07-2013, 14:05
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.09
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit]כשהשיקולים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
אבל הם לא.
יצאו ראשי המפלגות הדתיות לאומיות ואמרו שאין כל קשר בין הדברים.

אה, נו אם הם אמרו...

ציטוט:
תחב"צ הוא חוק של סטטוס קוו.

אז מה שהוא חוק של סטטוס קוו? זה רק מסביר מתי הוא חוקק ועל איזה רקע הוא עדין קיים. זה ממש לא סותר את זה שמדובר בחוק שלא היה קיים אם הייתה הפרדה בין דת ומדינה.

ציטוט:
חוק החמץ וחוק החזיר לא קשורים להפרדת דת ממדינה בגלל שהם עיקרון של חוקי סטטוס קוו עם שורשים לאומיים, לא דתיים.

ועל בסיס מה אתה קובע, בניגוד לכל דעה רווחת, שהרקע לסטטוס קוו הוא לאומי ולא דתי? אני מכיר הרבה מאוד אנשים ששייכים ללאום היהודי וגאים בכך, והם אוכלים חזיר וחמץ בפסח. באותה מידה אפשר גם לחוקק מחר חוק שמחייב את כולם להניח תפילין כל בוקר, ולהגיד שהרקע הוא לאומי.
אגב, חוק המצות חוקק בשנת 1986 - קשה לקרוא לו חוק סטטוס קוו.

ציטוט:
עצם העובדה שניתן לקנות ולמכור חזיר במדינת ישראל (ת'כלס כמעט בכל מקום) זה ההוכחה הטובה ביותר לכך שזהו לא חוק שנובע מהפרדת דת ומדינה.

איך זה מוכיח משהו? רק כי יכול היה להיות יותר גרוע? הנה, גם אני רוצה -
עצם העובדה שנשים יכולות לצאת מהבית באיראן, מוכיחה שאיראן היא מדינה שאינה פוגעת בזכויות נשים.
עצם העובדה שנסראללה לא ירה את כל הרקטות שיש לו על ישראל, מוכיחה שהוא ציוני גדול.
עצם העובדה שהזמנתי קולה זירו ביחד עם הטריפל-צ'יזבורגר שלי, מוכיחה שאני לא באמת אוכל דברים משמינים.

ישן 22-07-2013, 14:20
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אבל הם..."

ציטוט:
אה, נו אם הם אמרו...

אני יכול להגיד לך אותו דבר, אז אלי ישי אמר, אז מה?
ציטוט:
אז מה שהוא חוק של סטטוס קוו? זה רק מסביר מתי הוא חוקק ועל איזה רקע הוא עדין קיים. זה ממש לא סותר את זה שמדובר בחוק שלא היה קיים אם הייתה הפרדה בין דת ומדינה.

זה לא נכון. החוק עדיין היה יכול להיות קיים ביום ראשון, שני או כל יום אחר בשבוע.
ציטוט:
ועל בסיס מה אתה קובע, בניגוד לכל דעה רווחת, שהרקע לסטטוס קוו הוא לאומי ולא דתי?

1) כי ממתי הדיעה הרווחת היא אמת?
2) הדעה הרווחת של מי?
3) בגלל שכשחוקקו את החוק הבסיס לחוק היה הלאום היהודי, לא הדת היהודית.
ציטוט:
אני מכיר הרבה מאוד אנשים ששייכים ללאום היהודי וגאים בכך, והם אוכלים חזיר וחמץ בפסח.
באותה מידה אפשר גם לחוקק מחר חוק שמחייב את כולם להניח תפילין כל בוקר, ולהגיד שהרקע הוא לאומי.

שיהיה להם בסבבה. פה יש שאלה של מיהו יהודי והיא שאלה מסובכת מאוד שלעולם לא הגיעה לפתרון וכנראה גם לעולם לא תגיע לפתרון.
באה מדינת ישראל בראשית שנותיה ואמרה "אני אקבע מה נחשב לאום יהודי ומה לא נחשב לאום יהודי" וקבעה כי אי אכילת חזיר ואי אכילת חמץ בפסח הם חלק מהלאום היהודי והנחת תפילין היא לא בהכרח. פרט להבדל הברור של בין חוקים שלילים (אסור לעשות כך) לבין חוקים חיוביים (חייבים לעשות כך).
אתה רוצה- תלין על כך שמדינת ישראל מתערבת בלאום היהודי, אבל אז נשאלת השאלה- האם כמדינת העם היהודי האין לה הסמכות לעשות זאת?
אם לא למדינת ישראל- למי כן יש הסמכות לכך?

זה קצת כמו העניין של הרפורמים שטוענים שאפשר להיות יהודיים דתיים כשרים למהדרין ולחלל שבת, לאכול טוסט חזנ"צ וכו' ואז באים לממסד האורתודוכסי בטענות שאין להם ריבונות על חוקיים דתיים יהודיים.
ציטוט:
אגב, חוק המצות חוקק בשנת 1986 - קשה לקרוא לו חוק סטטוס קוו.

ורוח צה"ל נוסח רק ב94, זה אומר שהוא לא התבסס על סטטוס קוו?
ציטוט:
איך זה מוכיח משהו? רק כי יכול היה להיות יותר גרוע? הנה, גם אני רוצה

לא, זה מוכיח שהוא לא חוק שמקורותיו דתיים.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 22-07-2013, 14:55

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit]אה, נו אם..."

ציטוט:
אני יכול להגיד לך אותו דבר, אז אלי ישי אמר, אז מה?

אלי ישי גם חוקק חוק. זה יותר מסתם להגיד.

ציטוט:
זה לא נכון. החוק עדיין היה יכול להיות קיים ביום ראשון, שני או כל יום אחר בשבוע.

או לא להיות קיים בכלל, כמו שזה קורה בכל שאר העולם.

ציטוט:
1) כי ממתי הדיעה הרווחת היא אמת?

מאז שמדובר בסוגיות שכל המהות שלהן היא בצורה בה הן נתפסות, כמו הסטטוס קוו.

ציטוט:
2) הדעה הרווחת של מי?

של ויקיפדיה למשל:
ציטוט:
ניתן לראות בסטטוס קוו קו מנחה להסדרת יחסי דת ומדינה, המבוסס על הסכמים שהושגו במהלך תקופת המעבר מהיישוב היהודי בארץ ישראל למדינת ישראל.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%98%D7%98%D7%95%D7%A1_%D7%A7%D7%95%D7%95_ (%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C)#.D7.94.D7.A1.D7.9 8.D7.98.D7.95.D7.A1_.D7.A7.D7.95.D7.95_.D7.91.D7.A 0.D7.95.D7.A9.D7.90_.D7.9B.D7.A9.D7.A8.D7.95.D7.AA

ציטוט:
3) בגלל שכשחוקקו את החוק הבסיס לחוק היה הלאום היהודי, לא הדת היהודית.

יש לך תימוכין לזה? כי לי יש תימוכין לזה שהסדר הסטטוס קוו הושג בין מנהיגים חילוניים, למנהיגים דתיים. כאשר המנהיגים החילוניים קיבלו דרישות של הדתיים בתמורה לתמיכה פוליטית, ולא מתוך הבנה שמדובר במאפיינים של הלאום היהודי. אני לא חושב שבן גוריון ראה בעצמו לא בן הלאום היהודי מפני שנסע בשבת.

ציטוט:
שיהיה להם בסבבה. פה יש שאלה של מיהו יהודי והיא שאלה מסובכת מאוד שלעולם לא הגיעה לפתרון וכנראה גם לעולם לא תגיע לפתרון.
באה מדינת ישראל בראשית שנותיה ואמרה "אני אקבע מה נחשב לאום יהודי ומה לא נחשב לאום יהודי" וקבעה כי אי אכילת חזיר ואי אכילת חמץ בפסח הם חלק מהלאום היהודי והנחת תפילין היא לא בהכרח.

מעניין... כשעליתי לארץ אף אחד לא טרח לשאול אותי אם אני אוכל חזיר, כתנאי להגדרתי כבן הלאום היהודי שזכאי לעלות לארץ. אתה שם פה בפי המדינה דברים שמעולם לא היו שם.
האנשים שהקימו את המדינה הזו עבור הלאום היהודי, לא בטוח היו עומדים בדרישות שאתה מגדיר פה.

ציטוט:
אתה רוצה- תלין על כך שמדינת ישראל מתערבת בלאום היהודי, אבל אז נשאלת השאלה- האם כמדינת העם היהודי האין לה הסמכות לעשות זאת?
אם לא למדינת ישראל- למי כן יש הסמכות לכך?

אפילו אם היית צודק (ואתה לא), והשיקולים היו שיקולים לאומיים ולא דתיים (והם לא), המצב היה שהדת היהודית מעורבת בתוך מהותו של הלאום היהודי, וברגע שנחקקים חוקים המבוססים על תפישת לאום זו, הרי שאין הפרדה בין לאום למדינה, ומכיוון שאין הפרדה בין דת ללאום הרי שאין גם הפרדה בין דת למדינה.

עריכה: אגב - לא דיברתי בשום שלב על מה זכוה של המדינה לעשות ומה לא. זכותה של המדינה לעשות פחות או יותר מה שהיא רוצה. זכותה גם לחוקק חוק שיאסור לגמרי על חילול שבת, ויחייב את כולם לחבוש שטריימל ולגדל פאות. זכותה. רק שבמצב כזה אין מקום לטענה שהדת מופרדת מהמדינה.

ציטוט:
ורוח צה"ל נוסח רק ב94, זה אומר שהוא לא התבסס על סטטוס קוו?

לא, כי עד רגע לפני זה הסטטוס קוו היה שמותר להציג חמץ בפסח.

ציטוט:
לא, זה מוכיח שהוא לא חוק שמקורותיו דתיים.

לא, זה לא. זסה רק מוכיח שאנחנו חיים אמנם במדינה שאין בה הפרדת דת ומדינה, אך היא עדין לא מדינת הלכה.

נערך לאחרונה ע"י benny.zhit בתאריך 22-07-2013 בשעה 14:59.
ישן 22-07-2013, 15:09
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אני יכול..."

ציטוט:
אלי ישי גם חוקק חוק. זה יותר מסתם להגיד.

שיהיה לו לבריאות.
אם אני אדם חילוני שתומך בהפרדת הדת מהמדינה- ויותר מזה תומך במדינת כלל אזרחיה, זה אוטומטית הופך כל חוק שאני יוזם לחוק כזה? כמובן שלא. זה תלוי בחוק, לא באדם ולא ברטוריקה שלו.
ציטוט:
או לא להיות קיים בכלל, כמו שזה קורה בכל שאר העולם.

כמובן שאתה טועה. יש הרבה מדינות שבהן יש השבתה כפויה של המשק לטובת יום מנוחה, חלקן אפילו על רקע דתי ביום ראשון.
ציטוט:
מאז שמדובר בסוגיות שכל המהות שלהן היא בצורה בה הן נתפסות, כמו הסטטוס קוו.

זה גם לא נכון וגם לא קשור.
ועוד לא הוכחת. לא שזה משנה אבל אני אשמח לשמוע את הדיעה הרווחת שאומרת כי איסור מכירת חזיר במדינת ישראל הוא-
1) חוק ששורשיו דתיים ולא לאומיים.
2) חוק פסול.
ציטוט:
של ויקיפדיה למשל:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%98%D7%98%D7%95%D7%A1_%D7%A7%D7%95%D7%95_ (%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C)#.D7.94.D7.A1.D7.9 8.D7.98.D7.95.D7.A1_.D7.A7.D7.95.D7.95_.D7.91.D7.A 0.D7.95.D7.A9.D7.90_.D7.9B.D7.A9.D7.A8.D7.95.D7.AA

אמרת הכל.
ציטוט:
יש לך תימוכין לזה? כי לי יש תימוכין לזה שהסדר הסטטוס קוו הושג בין מנהיגים חילוניים, למנהיגים דתיים. כאשר המנהיגים החילוניים קיבלו דרישות של הדתיים בתמורה לתמיכה פוליטית, ולא מתוך הבנה שמדובר במאפיינים של הלאום היהודי. אני לא חושב שבן גוריון ראה בעצמו לא בן הלאום היהודי מפני שנסע בשבת.

כן, יש לי תימוכין לזה. החל מזה שאני (ומרבית האנשים סביבי) רואים בכך חוקים לאומיים ולא דתיים ועד זה שפרופ' אמנון רובינשטיין, שאף אחד לא יכול לחשוד בו שאיכפת לו יותר מדי מהדת היהודית או שהוא ימני- לאומי או משהו בסגנון, טוען כך. למשל.

אני מדבר על חוקי חזיר וחמץ.
ציטוט:
מעניין... כשעליתי לארץ אף אחד לא טרח לשאול אותי אם אני אוכל חזיר, כתנאי להגדרתי כבן הלאום היהודי שזכאי לעלות לארץ. אתה שם פה בפי המדינה דברים שמעולם לא היו שם.
האנשים שהקימו את המדינה הזו עבור הלאום היהודי, לא בטוח היו עומדים בדרישות שאתה מגדיר פה.

כשעלית לארץ אף אחד לא היה צריך לבסס את מעמדך כבן הלאום היהודי, רק את מעמדך כצאצא ללפחות סב יהודי אחד.

זאת כמובן בעיה נוספת, שחוק השבות ותהליך המיון והקליטה של עלייה למדינת ישראל ארכאי ומשולל הגיון.

"היהודים שהקימו את המדינה הזאת" זה וואחד הגדרה כללית. כל הקבוצות הללו בטלות בשישים. מי שקבע את החוקים ואת היעדרן היה בן-גוריון, הוא ולא שרף. זה שלקיבוצניקים זה יותר מדי ולחרדים זה מעט מדי זה עניינים אחרים. העובדה שגם כל זה אינו מעוגן בחוקה היא גם אחריותו (ואשמתו) הבלעדית.

ציטוט:
אפילו אם היית צודק (ואתה לא), והשיקולים היו שיקולים לאומיים ולא דתיים (והם לא), המצב היה שהדת היהודית מעורבת בתוך מהותו של הלאום היהודי, וברגע שנחקקים חוקים המבוססים על תפישת לאום זו, הרי שאין הפרדה בין לאום למדינה, ומכיוון שאין הפרדה בין דת ללאום הרי שאין גם הפרדה בין דת למדינה.

אתה יכול לראות את זה ככה. בכל מקרה אין ספק שהדת והלאום היהודי כרוכים אחד בשני ואינם ניתנים להפרדה. אפילו אם תלך על המכנה המשותף הנמוך ביותר הנדרש ליהודי (נניח מי שעבר ברית מילה, אני לא מצליח לחשוב על מכנה משותף נמוך יותר שהוא לא פתטי ומשולל מהיסוד) הרי שמקורו בעניין דתי.
ציטוט:
לא, זה לא. זסה רק מוכיח שאנחנו חיים אמנם במדינה שאין בה הפרדת דת ומדינה, אך היא עדין לא מדינת הלכה.

טוב אחי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 22-07-2013, 15:23

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit]אלי ישי גם..."

ציטוט:
אתה יכול לראות את זה ככה. בכל מקרה אין ספק שהדת והלאום היהודי כרוכים אחד בשני ואינם ניתנים להפרדה.

מעולה. אז הסכמנו שאין הפרדה בין דת למדינה בישראל, ושזה בא לידי ביטוי במלא חוקים הזויים. ההבדל היחיד הוא שאני טוען זה נובע ישירות מכפיה דתית מעוגנת בחוק, ואתה טוען שזה נובע מכפיה של מאפייני לאום, שהשורשים שלהם דתיים. ההבדל הזה הוא לחלוטין סמנטי וחסר משמעות בעייני.
עכשיו כל מה שנשאר זה שיאיר יתחיל לעשות את העבודה שלו, וישנה את המצב הזה.

אגב, אני סתם סקרן - למה החרגת את נושא הנישואין והגירושים מכל העניין הזה? הרי כל הטיעונים שהעלית פה היו תקפים גם לגביהם. כל מה שהיית צריך לעשות זה להגיד שהמדינה הגדירה שנישואין עם רב אורתודוקסי תחת חופה זה חלק ממאפייני הלאום היהודי.

נערך לאחרונה ע"י benny.zhit בתאריך 22-07-2013 בשעה 15:26.
ישן 22-07-2013, 15:27
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2] אתה יכול..."

אם זאת המסקנה שאתה רוצה להגיע אליה- בבקשה.
אבל זה גם עוקר את הטענה שלך מהיסוד, כי העובדה שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי היא (עדיין) רוב מוחץ בקרב אזרחי המדינה, זה וגם עוד איזה פרט לא חשוב במיוחד בדמות הכרזת העצמאות (והחלטת עצרת האום 181).
ולכן כל חוק הזוי ככל שיהיה, כולל איסור חיטוט באף בשבת- הוא לגיטימי ומוצדק.

כמובן שאני לא חושב ככה, אבל זאת המסקנה שאתה הובלת אליה.

ובלי שום קשר- לול על הסייפא שלך, אחד המשעשעים שקראתי עד כה, כמעט גרם לי לחשוב שאתה מטריל.

תוספת לאחר העריכה שלך:
כאמור- (בין היתר) בגלל חוקים חיוביים אל מול חוקים שליליים. חוק איסור מכירת חזיר הוא חוק שלילי, אבל הוא גם מאפשר מעקף. הרי ניתן באופן חוקי לחלוטין לרכוש חזיר למאכל במדינת ישראל. כי בעקבות העובדה שאין מדובר בחוק שנובע מאי הפרדת דת ומדינה בקהילות שאינן יהודיות מותר לגדל חזירים ולמכור אותם בכל רחבי הארץ (כמעט).

חוק הנישואין (ובעקבות כך הגירושין) הוא חוק חיובי. כלומר אתה חייב להינשא ע"פ הדת שלך- גם אם אתה מצהיר על עצמך כחסר דת וזה נכון בין אם אתה יהודי, מוסלמי, נוצרי או כל דבר אחר. מעבר לכך אין אלטרנטיבה מלא למעקף (אם כי אלטרנטיבות חלקיות).

אישית אני חושב שחתונה בחופה וקידושין היא אכן חלק ממסורת ישראל ולא מחויב שהיא אספקט דתי בלבד, אבל עקב המאפיינים אני מכיר בעובדה שהיא בהחלט חלק מאי הפרדת הדת מהמדינה. היות ואני חושב שזהו חוק חיוני למדינת העם היהודי אני גם מתנגד בתוקף להפרדת הדת מהמדינה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 22-07-2013 בשעה 15:35.
ישן 22-07-2013, 15:51
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "1. אף אחד מהחוקים האלו הוא לא..."

ציטוט:
1. אף אחד מהחוקים האלו הוא לא לגיטימי או מוצדק בעייני, לא מהקיימים ולא מהדימיוניים שאני ואתה צייננו. זה בהחלט בסמכותה של המדינה לחוקק אותם, אבל זה לא מזכה אותם בשום תואר חיובי כזה או אחר.

אם זה בסמכות המדינה לחוקק אותם והמדינה כידוע נתונה לביקורת שיפוטית תמידית וכל חוק שהיא מעבירה החל מ1994 צריך להיות מאושר ע"י בית המשפט העליון הרי שהחוק לגיטימי.
יכול להיות שהוא לא מוצא חן בעינייך, יכול להיות שהוא לא בא לך בטוב, יכול להיות שאתה חושב שהוא לא בסדר (כמו שאני יכול להגיד על כל חוק שלא מוצא חן בעיניי בלי שום קשר לדת ומדינה) אבל לאור הנ"ל הוא סופר טרופר לגיטימי.
ציטוט:
2. ההטרלה בסייפא שלי היא רק בהקשר של האבסורד שבציפייה מיאיר לפיד לעשות משהו פרודוקטיבי.

מזל.
אני לא מאמין שאני נושם לרווח על כך שאתה מצביע מרצ ורק שאתה לא מצביע לפיד.
ציטוט:
הרצון שלי לראות הפרדה מוחלטת של דת ממדינה הוא אמיתי לחלוטין.

זכותך, אתה פשוט נובח על החוקים הלא נכונים.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:12

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר