לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-04-2008, 20:54
  oren_mn oren_mn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.08
צבאי מלחמת עולם שלישית במאה ה-21

למי שבקיא יותר מאחרים בהיסטוריה די ברור שהאירועים שמביאים לתפניות הסטוריות
ולשינוי תפיסה הם מלחמות, אבל לא סתם מלחמות אלא מלחמות "אפוקלפטיות".
קחו לדוגמא את מלחמת העולם הראשונה, הזירה המדינית שוצרה לאחריה שונה לחלוטין
מזו שהיתה קודם לכן, אימפריות נעלמו ואימפריות קמו, למשל הקיסרות אוסטרו- הונגרית שנעלמה כאילו לא התקיימה מעולם, ומולה ארה"ב שקיבלה חיזוק משמעותי במעמדה העולמי בעקבות המלחמה.
דוגמא נוספת ניתן לראות במלחמת העולם השניה, שלא רק שינתה סדרי עולם מדיניים ותפיסתיים, אלא הביאה לעולם את התקופה המודרנית שנמשכה עד לאמצע שנות ה-80 (כיום התקופה בה אנו חיים מתוארת כפוסט- מודרנית). מלחמת העולם השניה הביאה לחיינו כמעט את כל מרכיבי החיים המודרנים; המחשב, המיקרוגל, מטוסי סילון ועוד ועוד...

מה אני מנסה להגיד כאן בעצם? לאור חוסר היציבות הטחונית השוררת כיום בעולם וחוסר הוודאות יתכן ואנו צועדים לעבר המלחמה שתביא עלינו את השינוי הבא, לא צריך להיות גאון גדול במיוחד כדי לנחש מי יהיו הצדדים במלחמה, בין אם היא תתחיל באירוע טרור גדול או בהקמת קואליציה איסלמית קיצונית גדולה, ההתדרדרות למלחמה עולמית כוללת תהיה מהירה וכפי שלא נראה מעולם.

כמו במלחמות קודמות חייב לעלות מין המלחמה צד אחד שינצח באופן ברור וחד משמעי, השאלה היא מי ינצח? לאור תוצאות שתי מלחמות העולם הקודמות אנו רואים שיש לקואליציה דמוקרטית של מדינות סיכוי גדול יחסית לנצח, אך אנו עדיין לא יודעים באילו כלי נשק יעשה שימוש ובאילו היקפים.

בסופו של דבר כל אחד ירגיש על בשרו את המלחמה הזאת ויתכן שהיא תגיע עד לחצרות האחוריות שלנו.

עכשיו רק צריך לבחור צד, וכדאי להזדרז.

כולם מוזמנים להציע תרחישים איך, מתי, למה וכמה כל זה יקרה.
אפשר גם להעביר עלי ביקורת אם ניראה לכם שאני שוגל לכם את המוח.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-04-2008, 21:22
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
סיכוי סביר שאירופה תישטף מבפנים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oren_mn שמתחילה ב "מלחמת עולם שלישית במאה ה-21"

דברים ללא ספק מעניינים ביותר הגורמים לנסות ולחשוב על התמונה הגדולה יותר.

בדבריך כתבת "לאור תוצאות שתי מלחמות העולם הקודמות אנו רואים שיש לקואליציה דמוקרטית של מדינות סיכוי גדול יחסית לנצח". צריך לזכור שבמקרה של עימות בין תרבותי בין המערב לאסלאם יתכן בהחלט מצב שבו אירופה תשטף מבפנים ע"י גל איסלאמי ובכך חלק גדול מה"קואליציה הדמוקרטית" יחלש או אף יעלם מה שיגרע חלק ניכר מכוחה של קואליציה כזו.
במקרה כזה תשאר קואליצה המורכבת מארה"ב, קנדה וחלק ממדינות דרום אמריקה, אוסטרליה וניו זילנד.

באשר למדינות אסיה, ברבות מהן יש אוכלוסיה מוסלמית גדולה וספק אם מדינות אלו יוכלו למלא תפקיד בקואליציה זו.

כיום בצרפת כ 10% מהבוחרים הם ממוצא מוסלמי ויש לזכור שמספר זה מייצג רק את בעי האזרחות כאשר שיעור המהגרים הבלתי חוקיים גדטל מאוד.
המצב באנגליה והולנד לא כלכך שונה ואילו בבלגיה התפרסם מאמר של פרופסור לסוציולגיה שטען שעל פי תחזיות סטטיסטיות מקובלות בתוך 25 שנה 75% מאוכלוסית בלגיה תהיה מוסלמית (פורסם במהדורה המודפסת של ידיעות לפני כשבועיים)

מצד שני יתכן שהמלחמה הגדולה הבאה תהיה מעיין הפיכה שקטה יחסית שתוגבל ליבשת אירופה.

די מפחיד כל העסק הזה.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 15-04-2008, 16:06

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב "מה עם סין ויפן?"

סין היא הנעלם הגדול (תרתי משמע) בכל הסיפור הזה, סין מספיק גדולה מכל הבחינות בשביל לקבוע מדניות לעצמה ולא להשתייך לאחד הצדדים.

סביר להניח שיפן תצטרף לגוש המדינות הדמוקרטיות אם כי ארה"ב לא תשמח לראות את יפן מתחמשת לקראת מלחמה.
גם רוסיה תהיה בצד המדינות המערב בעיקר עקב ההסטוריה שלה באפגניסטן שהשאירה לה שונאים רבים בעולם המוסלמי והאירועים כיום בצ'צניה, עקב מאבקי אגו עם ארה"ב נראה לי שרוסיה תצטרף לאיחוד שכזה אבל תנקוט במדניות עצמאית.
אבל כולנו יודעים למי נתנה הנבואה... התיאוריות יפות מאוד עד שהמציאות נכנסת לתמונה.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 16-04-2008, 22:33
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי gilbmx שמתחילה ב "אירופה תפתיע את כולם"

איזה מיעוט של פונדמנטליסטים אלימים? ראית מה קורה באירופה? המוסלמים לא יצטרכו להשתמש בשום אלימות, בנתיים אף אחד לא עומד מול ההשתלטות הדמוגרפית שלהם ומי שמנסה זוכה לתווית של גזען ולמסע השמצות מצד השמאל הקיצוני (פים פורטאון בהולנד שנורה למוות בידי רדיקל שמאלני).

בצרפת ובבריטניה היו בשנים האחרונות התפרעויות אלימות ממושכות שלא שינו כלל את יחס הציבור והשלטון כלפי האוכלוסיה המוסלמית (שלהזכירך מלמדת שהיהודים הם עכברים והנוצרים חזירים אם עקבת אחר הדיווחים על הנעשה במערכת החינוך המוסלמית בבריטניה) ובוא לא נשכח את פרשת הקרקטורה השוודית של מוחמד שבאופן נקודתי הסעירה את האנשים השפויים בעולם החופשי ומיד לאחר מכן נעלמה.
ראשי הקהילות המוסלמיות בהולנד מאידך מצאו דרכים חוקיות לחסום את מי שיוצא נגד ההשתלטות השקטה שלהם על המדינה ומנעו בעזרת צו בית משפט את שידור הסרט שהפיק יורשו של פורטאון.

חלק משמעותי מהנדל"ן בלונדון נמצא בבעלות אצולת נסיכויות הנפט, בכפר שבו חיים קרובי משפחה שלי בהולנד נבנו שני מסגדים, בצרפת שיעור מקרי האלימות על רקע אנטישמי נמצא בשיעור עליה כבר כמה שנים ועל רצח אילן חלימי בידי כנופיה מוסלמית של בני מהגרים לובים אני מניח ששמעת.
האירופאי הממוצע כבר סופג שינויים משמעותיים באורח חייו ולא בטוח שכשהוא יתעורר משנת החורף העמוקה שלו תישאר לו ברירה.
ישן 14-04-2008, 21:53
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oren_mn שמתחילה ב "מלחמת עולם שלישית במאה ה-21"

קודם כל אני מסכים עם "צופה רואה" בקשר לסיטואציה בה אירופה תמצא את עצמה במצב של "התנגשות ציוויליזציות" שכזה, במיוחד אם הוא יקרה עוד 20-30 שנה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oren_mn
לאור תוצאות שתי מלחמות העולם הקודמות אנו רואים שיש לקואליציה דמוקרטית של מדינות סיכוי גדול יחסית לנצח

אני נוטה מאוד לא להסכים עם הטיעון הזה.
קואליציה ושלטון דמוקרטי/רפובליקני ככלל, ושילוב של שניהם על אחת כמה וכמה, הם ארגונים חלשים שמועדים לסכסוכים פנימיים ובזבוז מאזבים וכוח.
חליפות דתית בראשות מועצת מלחמה היררכית תהיה הרבה יותר יעילה במלחמה כוללת.

ישן 15-04-2008, 01:53
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06

שתוספת הקטנה שלי לדיון תהיה בכך שהאזור שלנו (בסופו של דבר - זה מה שצריך לעניין אותנו), עבר לא מעט אירועים. יחד עם זאת, האומה והתרבות היהודית שרדה ולעיתים אף לבלבה. עברנו ימים של שפע וימים של חושך נורא, כעת מוטל עלינו לדאוג לימים טובים יותר לעמנו.

אני סבור שישראל [מטבע הדברים] כבר בחרה צעד - ללא שום צל של ספק, בעל המאה - הוא בעל הדעה. לטוב ולרע, ישראל תהיה בצד הקואלציה אותה תנהיג ארה"ב. אם האחרונה לא תנהיג אותה - ישראל תאמץ באופן מלא (או מלא עם שינויים קוסמטיים) את הדעה של היושב בוושינגטון.

מדינות רבות ישטפו בזרם האיסלם, חלקן לא רק באירופה. זה שהדבר יקרה לא הופך מדינה כזו או אחרת בצורה אוטומטית לכליפות. להזכירכם, ברוב מדינות מרכז אסיה יש רוב מוסלמי כבר היום. זה לא מפריע לשלטון שלהיות אנטי דתי, בחלקן יש ממש רדיפות נגד אנשי דת...טורקיה היא מדינה שרוב המוחלט של אזרחיה מוסלמים, בישראל יהיה רוב אזרחים בני דת-מוחמד הרבה לפני צרפת...נו ו..?

המוצע האטני, או הרקע הדתי לא מכתיב את הזרם בצורה אבסולוטית. מי שעושה את ההבדל זה ההנהגה בראשות המדינה.

ציטוט:
לאור חוסר היציבות הטחונית השוררת כיום בעולם וחוסר הוודאות יתכן ואנו צועדים לעבר המלחמה שתביא עלינו את השינוי הבא, לא צריך להיות גאון גדול במיוחד כדי לנחש מי יהיו הצדדים במלחמה, בין אם היא תתחיל באירוע טרור גדול או בהקמת קואליציה איסלמית קיצונית גדולה, ההתדרדרות למלחמה עולמית כוללת תהיה מהירה וכפי שלא נראה מעולם.

תרחישים מעניינים, אבל רק תרחישים. מלחמות התחילו עקב דברים פחותים בהרבה. לרוב משיקולים אינטרסנטיים.

אני מוכן להשתתף "בהימור על המלחמה הבאה" ולנחש שצפוי מאבק בין "המעצמות המתגבשות" (רוסיה/סין/הודו) בינן או בתוכן...הכי אקטואלי - רוסיה מתחילה מאבק עם האבחזים או פעילות צבאית מוגברת בחצי-האי קרים (YGH - אני בטוח שהפורום ישמח אם תוסיף כמה מילים בנדון).
כל אלה כאמור - לא יביאו לכדי "מלחמת עולם". מה שבטוח - משעמם לא יהיה כאן.

בנוסף, אני נוטה להסכים עם CRE על נצחון קואליציה דמוקרטית - קואליציות דמוקרטיות שואפות מלחתחילה לחיים שלווים ולדחיית מלחמה כמעט בכל מחיר. האגרסור הצורר בהחלט מועמד לניצחון על הדמוקרט השלו.

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 15-04-2008 בשעה 01:55.
ישן 15-04-2008, 05:37

לא יהיה מהפך דמוגרפי בישראל לפני אירופה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "שתוספת הקטנה שלי לדיון תהיה..."

אני לא מסכים עם הקביעה שבישראל יחול מהפך דמוגרפי לפני אירופה מהסיבות הבאות:

1.מיום הקמתה של מדינת ישראל שיעור הילודה במגזר הערבי הולך ומתכנס בעקביות לכיוון של שיעור הילודה הממוצע באוכלוסיה היהודית.

יש רק אוכלוסיה אחת אשר רשמה גידול בילודה באופן עקבי...האוכלוסיה החרדית.

אלו נתוני למ"ס.

2.קצב הריבוי הטבעי של משפחות מהגרים גבוה בהרבה מקצב הריבוי הטבעי של משפחות "אירופאיות". לפי מחקרים יש לשמור על רמת ילודה של 2.5 ילדים למשפחה ע"מ להמשיך את הגידול באוכלוסיה, הממוצע האירופי כיום הוא 1.7 ילדים למשפחה אירופאית שפירושו קיטון באוכלוסיה. בישראל קצב הריבוי של האוכלוסיה היהודית גם בניטרול האוכלוסיה החרדית הוא חיובי.

3.גל ההגירה החוקית לאירופה נמשך וכך גם גל ההגירה הבלתי חוקית הגדול בהרבה מזה החוקי. גם משפחות מהגרים רוצות להביא ילדים לעולם ואלו בד"כ כבר מקבלים אזרחות.
אין הגירה מוסלמית לישראל

הנה דוגמא מספרית המסכמת את הדברים הנ"ל:
לפני כ 40 שנה אחוז המוסלמים בצרפת היה אפסי, כיום אחוז האזרחים המוסלמים בצרפת עולה על 10% וזה בלי לחשב את המהגרים הבלתי חוקיים, קצב הריבוי האנושי קרוב לטור הנדסי.

אתה צודק שההנהגה מובילה את המדינה בסופו של דבר אבל את ההנהגה בוחר הרוב, ונשאלת השאלה מי יהיה הרוב בעוד 20-30 שנה באירופה ואיזו הנהגה הוא יבחר

בפן של התמודדות במקרה הצורך:
באירופה נדמה כי האוכלוסיה בה נמצאת במעין הלם קרב קולקטיבי אחרי מלחמת העולם השניה אשר נראה שסירס כל אינסטינקט של השרדות וגורם לציבור להיות משותק לחלוטין בכל הקשור להגנה על עצמו, אשר הזרם המרכזי בה מנסה להמנע ככל האפשר מפעולות צבאיות (סיוע לארה"ב) ודוחה מכל וכל עימותים עם אוכלוסיות אזרחיות.
בניגוד לאירופה, רוב הציבור בישראל (לדעתי) לא צריך לבצע קפיצה מחשבתית גדולה בשביל להגיע למסקנה שיש להילחם באוכלוסיה אזרחית (לבנון, הפלשתינאים) ואשר מלכתחילה, מבחינה היסטורית האוייבים הם מדינות ערב.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 15-04-2008 בשעה 05:41.
ישן 15-04-2008, 10:31
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
לא מלחמות עולם, שקיעה כללית ומלחמות מקומיות רבות
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "שתוספת הקטנה שלי לדיון תהיה..."

כמי שבמהלך התואר השני נכנס לנושא, שהיה מאוד פופולארי בסביבות שנת 2000, "קריסתן של מערכות מורכבות", אני נוטה לחשוב שהעתיד צופן דווקא תהליכים שיש בהן בשורה טובה ורעה... הטובה היא שלא בהכרח צפויה מלחמה מקיפה, ארוכה, יקרה ואכזרית, כמו שצופים בתחזיות אפוקליפטיות.

בשיקלול של היבטים רבים, שהגאות הלאומית והכלכלית של "העולם הלא מערבי" הנה רק אחד מהם, אני דווקא צופה סיכוי סביר לשקיעה מהירה של האנושות למאין "ימי ביניים" בסגנון האלף השלישי. בקווים רבים שקיעת התרבות האנושית תזכיר את שקיעת העולם המערבי החל מן המאה השלישית לספירה (שקיעת רומא). הסממנים העיקריים יהיו

העלמות ה"כפר הגלובאלי"

העלמות ה"פאקס אירופיאנקה" (השלום האירופי: מצב שבו אירופה הנה יבשת בטוחה לחלוטין מההיבט של הפרט)

מיתון עמוק שלמעשה יוביל לחזרה לדפוסים כלכליים של המאה ה-19

סוג של קריסת המערכת האולטרה דמוקרטית וחזרה למשטרים מסוגים שונים, כאשר דפוס המשטר של בריטניה במאה ה-19 יהיה נחשב לליבראלי מאוד

קריסת הערבות ההדדית ו"דעת הקהל העולמית" שלא יהוו גורמים כלל

נסיגה משמעותית בהתפתחות הטכנולוגית של תרבות הפנאי

נסיגה באיכות ופשטות התחבורה למרחקים ארוכים: ירידה בבטחון ואיכות אמצעי התחבורה, עלייה במחירי אמצעי התחבורה. בפועל חזרה לדפוסים של המחצית הראשונה של המאה ה-20 מבחינת נוחות וזמינות תחבורה.

קריסה מוחלטת של הסדר העירוני המוכר

כל המאפיינים הנ"ל לא יתרחשו באופן שבו היו מתרחשים בשנת 1200 לפני הספירה, 500 לספירה או ב 1900, אלא באופן שיכלול את אותם כוונים, אבל ניואנסים וצבעים שונים לחלוטין. יכול מאוד להיות ש MP3 יהיו אבל השתלות שיניים יהפכו לדבר נדיר, כמו גם מבצעים של הזזת מבני המושבה הגרמנית ברחוב קפלן. בהתחלה לא יחשבו שזה חשוב, בהמשך לא יהיה כסף ובסוף גם תעלם הטכנולוגיה.

המלחמות, הסכסוכים האתניים האכזריים וכו' יבואו בעקבות, אבל לא בהכרח יהיו גרועים ממה שיש היום – רק שלאדם במקום אחר לא יהיה הזמן או החשק להתעניין. אנשים ימותו כי דיאליזה, צינתורים או סתם בדיקה תקופתית, לא יהיו זמינים לכולם.

ישן 15-04-2008, 11:39

זה בקווים כלליים, רק כדוגמא להדיוטות, לא משהו לפתח לתת דיון
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE][font=Arial]מיתון עמוק..."

הכוונה הייתה לכלכלה תעשייתית באופן חלקי עם מרכיבים של יזמות, שוק חופשי ומערכות מורכבות של הספקת חומרי גלם, אולם באופן מורכב הרבה פחות מהכלכלה של שנות ה-60 ואילך. הכוונה שלי הייתה להדגים מצב שבו ישנה נסיגה משמעותית ובלי שהקורא, שלא מצוי בנושא, לא יחשוב שנחזור להשתמש במקלות ואבנים. כמובן שכל דגם כלכלי טרום מודרני אפשרי: הרעיון שהוא שכוחות השוק ובעיקר אינטראקציה כלכלית בין ישויות מרוחקות, יצתמצמו מאוד עד לההפסקתן בכלל (בעיות של שינוע סחורות, חומרי גלם ומוצרים, העלמות מערך הביטוח המקיף, ירידה בדרישה הצרכנית הקבועה, התמקדות בייצור מוצרים שהביקוש להם, חומרי הגלם שלהם ומשאבי היצור יהיו זמינים וקבועים, לאור נסיון עבר רע ומר, גם בעתיד). תחשוב על בוקר אחד שבו אין יותר טכנאי מזגנים, אין טכנאי מעליות, אין רהיטים זולים באיקאה שמאפשרים החלפת הריהוט כל שנה, אין קייטנות עירוניות, אין טיסה להונג קונג במחיר שאתה יכול לעמוד בו. היחידה הכלכלית שהיא אתה, תתכנס במהירות לתא וירטואלי הרבה יותר קטן ותתאים את חייה למצב החדש. מגדלי מגורים של 80 קומות לא יהיו יותר מושכים (מי רוצה לגור בקומה שלושים כשתיקון מעלית לוקח שבוע, את מערכת חימום המים אי אפשר לתקן ועקב בעיות צנרת עולים לך מי ביוב לכיור פעם בכמה ימים?), המערכת של מקומות עבודה "9:00-19:00" יצתמצמו (אין מי שידאג לילדים ובכלל, הפסקות חשמל תדירות יגרמו לכך שמעבר לשעות אור היום, יעדיפו לא לעבוד) והכלכלה תתקרר.

ברומא גרו מליון תושבים במאה השלישית, רבים מהם ברבי קומות של 10 קומות. היו אפילו מכבי אש.

במאה השישית גרו בה 15000 איש, בבקתות רגילות. כשלא היה מי שיתקן את האקוודוקטים (ותמיד היה מי ומה שיהרוס אותם) הכל נגמר. תחשוב על כבלי תקשורת, קווי תעופה זולים וסדירים, אנרגיה זולה ולווינים כעל האקוודוקטים המודרניים. לא סתם ארגוני טרור אפוקליפטיים, או ממשלות של יצרניות הנפט שמים אותם למטרה בכל פעם שבא להם.

ואם לסכם במשפט אחד: העלמות תחושת הבטחון העצמי הקולקטיבית.

ישן 15-04-2008, 11:50

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "זה בקווים כלליים, רק כדוגמא להדיוטות, לא משהו לפתח לתת דיון"

ציטוט:
הרעיון שהוא שכוחות השוק ובעיקר אינטראקציה כלכלית בין ישויות מרוחקות, יצתמצמו מאוד עד לההפסקתן בכלל (בעיות של שינוע סחורות, חומרי גלם ומוצרים, העלמות מערך הביטוח המקיף, ירידה בדרישה הצרכנית הקבועה, התמקדות בייצור מוצרים שהביקוש להם, חומרי הגלם שלהם ומשאבי היצור יהיו זמינים וקבועים, לאור נסיון עבר רע ומר, גם בעתיד). תחשוב על בוקר אחד שבו אין יותר טכנאי מזגנים, אין טכנאי מעליות, אין רהיטים זולים באיקאה שמאפשרים החלפת הריהוט כל שנה, אין קייטנות עירוניות, אין טיסה להונג קונג במחיר שאתה יכול לעמוד בו. היחידה הכלכלית שהיא אתה, תתכנס במהירות לתא וירטואלי הרבה יותר קטן ותתאים את חייה למצב החדש. מגדלי מגורים של 80 קומות לא יהיו יותר מושכים (מי רוצה לגור בקומה שלושים כשתיקון מעלית לוקח שבוע, את מערכת חימום המים אי אפשר לתקן ועקב בעיות צנרת עולים לך מי ביוב לכיור פעם בכמה ימים?), המערכת של מקומות עבודה "9:00-19:00" יצתמצמו (אין מי שידאג לילדים ובכלל, הפסקות חשמל תדירות יגרמו לכך שמעבר לשעות אור היום, יעדיפו לא לעבוד)

בקווים כלליים - ככה נראו החיים שלי לפני 20-+ שנה במדינה הסובייטית ז"ל...חוץ מהעניין של הירידה בדרישה לחומרים.

ישן 15-04-2008, 12:15
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "זה בקווים כלליים, רק כדוגמא להדיוטות, לא משהו לפתח לתת דיון"

קשה לי מאוד להאמין שבעידן הנוכחי יכולה להיות נסיגה בהתפתחות הטכנולוגית ובתשתיות.
אם כבר תגרם נסיגה כזאת בעקבות טרור איסלאמי הדבר רק יקדם מלחמת עולם שלישית כי אין דבר מקודש יותר לתושבי המערב מאשר שימור סגנון החיים ופה תבוא לידי ביטוי הניגודיות בין התרבויות המערבית והאיסלאמית.

בסופו של דבר החזרה לעבר לא תתבטא לדעתי בפן הטכנולוגי, כי לא ניתן לעצור את ההתפתחות בתחום הזה, אלא בתחיה של מודל מדינת הלאום במערב אירופה ובהתבצרות אירופה מול גוש מדינות איסלמי (כמו בימי האימפריה העות'ומאנית).
סביר להניח שבשלב מסויים כשהאיום של האיסלם הרדיקלי יאיים על אורך החיים האירופאי (ואני מהמר על צרפת או על בריטניה כמובילות המהלך) תבוצע שורת מהלכים שבסופם תגיע דיפורטציה של המהגרים מארצות האיסלם ללא קשר למעורבותם בטרור מה שיוביל לחלוקת היבשות בין הדתות השונות כמו שציינתי.

את מקומן של רוסיה וסין בתהליך כזה, אם יקרה, אני לא יכול ממש לחזות אבל ייתכן שהן יחברו לגוש האיסלמי בשל ההתכנסות של הדמוקרטיות המערביות לגוש אחד ובדומה לגרמנים והאוסטרו הונגרים שחברו לטורקים במלחמת העולם ה-1 במעין אקט של "אויביו של אויבי הם חבריי".

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 15-04-2008 בשעה 12:18.
ישן 15-04-2008, 12:45

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[font=Verdana]קשה לי מאוד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elad E
קשה לי מאוד להאמין שבעידן הנוכחי יכולה להיות נסיגה בהתפתחות הטכנולוגית ובתשתיות.
אם כבר תגרם נסיגה כזאת בעקבות טרור איסלאמי הדבר רק יקדם מלחמת עולם שלישית כי אין דבר מקודש יותר לתושבי המערב מאשר שימור סגנון החיים ופה תבוא לידי ביטוי הניגודיות בין התרבויות המערבית והאיסלאמית.

בסופו של דבר החזרה לעבר לא תתבטא לדעתי בפן הטכנולוגי, כי לא ניתן לעצור את ההתפתחות בתחום הזה, אלא בתחיה של מודל מדינת הלאום במערב אירופה ובהתבצרות אירופה מול גוש מדינות איסלמי (כמו בימי האימפריה העות'ומאנית)..

כדי להבין את הדינמיקה של התהליך המסובך הזה, בלי שזו ה"אג'נדה" שלך (כי אתה סוג של נביא זעם, אנרכיסט או מטיף דתי. אני רף אחד מהם) אתה צריך להתעמק בנושא קריסת המערכות המורכבות, ולרדת לעומקם של הדברים. קשה מאוד לבן זמננו, להאמין שתתכן נסיגה טכנולוגית, ובעיקר משום שהוא חושב על גורמים לנסיגה כזאת במונחים של המעבר לימי הביניים, ואז אומר "היום זה לא יכול לקרות מסיבות טכניות". אז נכון שמסיבות טכניות קשה להשמיד ידע אנושי, אבל אם תתעמק בעניין שקיעת העולם הקלאסי (על שקיעת התרבות העירונית של תקופת הברונזה הקדומה II/III ותקופת הברונזה המאוחרת, אנחנו לא יודעים מספיק ובכל מקרה אלה לא תרבויות שהקיפו של כל העולם העתיק המוכר להן עצמן) תראה שישנם קווי דמיון דומים באופן מדהים, ובמיוחד בתחום הטכנולוגי, בין העולם "שלנו" ובין זה של המאה השלישית. שקיעת העולם הקלאסי לא באה משום שהפסיקו להעתיק את הספרות של ויטרוביוס: זו הייתה קביעת המוות. השקיעה התחילה כאשר חדלה החיוניות התרבותית.

זהו כמובן תהליך איטי מאוד, אבל אחד המאפיינים שלו הוא תלות חזקה מאוד של המערכת כולה (כלכלית, חברתית, שלטונית) במארג מורכב של מערכות אי ספור.

המיצוס לפיו "ההולנדי לא ייתן שיעשו לו ככה וככה" יפה מאוד כשמדובר על מחירי ההרינג. אותו הולנדי יוכל להתלונן עד מחר כאשר מחירי מוצרים רבים יאמירו באחת בגלל זעזוע כלכלי/מדיני (סביבתי?) במזרח אסיה. רק תחשוב כמה ממרכיבי החיים שלך אתה צורך (ישירות או בעקיפין) בזיל הזול כי בחצי השני של העולם ישנה מערכת כלכלית שעושה אותם עבורך. זו לא שאלה של להתפשר על מחירי האייפוד שלך: זו שאלה של חיים בעולם שבו מחטים חד פעמיות לשימוש רפואי, מחירן יעלה פי 20 בגלל שלא תהיה ה"אווירה" שתאפשר ייצורן בזול, כמו היום. אתה יכול לחשוב על עשרות אלפי מוצרים/שירותים שגורלם יהיה דומה. זה לא אפקט דומינו, אלא התקררות כל המערכת בתהליך רציף שנגיד בנק זה או אחר לא יוכל לפתור.

ישן 15-04-2008, 16:05

האפשרות שהתחזית לא תתממש היא במידה ובאמת הגענו ל"פוסט היסטוריה"
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "יש לך אולי מועד צפוי לנ"ל?..."

ואז החוקים הקיימים לא תקפים. אני מניח שאם האנושות תפתח לפלנטות אחרות, גם אז כל הקלפים נטרפים. אם לא (ואני לא יכול לשפוט) הרי שכל מערכת המגיעה למורכבות שבה אנו מצויים, עומדת בפני סיכון גדול של קריסה ושקיעה פנימה. חשוב לציין שלא מדובר על "אפקט דומינו" או "אפקט פרפר".

תתנחם בכך שלא בהכרח הנכדים שלך יהיו עצובים. אף אחד לא אומר שילכו לישון עם רובה פלאזמה מתחת לכרית (ואקדח בידיים של הילד). הזכירו כאן את ברית המועצות בתחילת שנות ה-90: בלי שהסיבות והנסיבות זהות (קריסת מערכת סגורה ומלאכותית אל מול קריסת מערכת על ואמיתית לגמרי) אפשר ללמוד משהו על איך קורסת מערכת בלי שהמוני אזרחים חותכים את הוורידים. עובדה: אני מכיר כמה וכמה סניטרים/קצבים/טבחים שהיו רופאים בדניפרופטרובסק (לדוגמא) אבל הם כבר לא. בשבילם המערכת קרסה. הם לא בהכרח אנשים פחות מאושרים בסופו של דבר.

ישן 15-04-2008, 21:31
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "האפשרות שהתחזית לא תתממש היא במידה ובאמת הגענו ל"פוסט היסטוריה""

אני לא בטוח שיש לי את הכלים להבין לעומק את התרחיש שהצגת אך מה שכתבתי לא בהכרח סותר את התחזית שהצגת.

בסופו של דבר יש בעולם מדינות עניות (רובן אסלמיות) ומדינות עשירות (רובן במערב).
המדינות העשירות מתערבות בנעשה במדינות העניות מסיבות שאינן שונות בכלל מהמניעים בעידן הקולוניאליסטי (נפט לדוגמא או הייצור הזול בדרום קוריאה).
ביום שבו יגיע המצב שעליו דיברת המדינות העשירות יפעלו להחזיר את המצב לקדמותו ופה כנראה הלאומיות תשחק מרכיב חשוב כי ה"מערביים" יזדקקו לצידוק כלשהו לשעבוד של המדינות המתפתחות/עולם שלישי (בין אם זה עזרה כלכלית מעמדה פטרונית או שימוש בכח צבאי כמו במפרץ הפרסי).

עוד מצב אפשרי, ופה באה לידי ביטוי ההתבצרות בגושים שעליה דברתי, הוא שבשל החלשות הדולר ארה"ב תהפוך למדינת ייצוא לארצות המערב שתשמש אלטרנטיבה לייבוא המתייקר מהמזרח. אם מגמת ההחלשות של הדולר וההתחזקות של הכלכלה במזרח אסיה תימשך יהיה יותר זול לאמריקאים להחזיר את הייצור לארה"ב. כנ"ל גם ליזמים אירופאים שעובדים עם קבלני ייצור באסיה ויוכלו לייצר בארה"ב בעלות זהה (בוא לא נשכח שבארה"ב בקרת האיכות טובה לאין שיעור מזו של סין, אינדונזיה ומלאזיה).
הנסיגה שעליה דיברת (שוב, בכלכלה) יכול לגרום דווקא לזינוק קדימה בתחום הטכנולוגי - אם ממשלות המערב ישכילו לראות את העתיד לקרות תגבר ההשקעה בפיתוח וייצור טכנולוגיה חלופית שתפצה על העלמותו של כח העבודה הזול דוגמת החלפת בעלי המקצוע הישנים בטכנולוגיה אוטומטית (רובוטים, ננו טכנולוגיה).
כבר כיום מדברים מצדדי המעבר מדלק לגז וחשמל כאמצעי הנעה על פיתוח והפצת הטכנולוגיה ככלי ל"ייבוש" מקורות ההכנסה של איראן והטרור האיסלאמי.
אם כל הכבוד לדמוקרטיה האמריקאית אני בספק אם היא תגלה עניין כלשהו במדינות המפרץ הפרסי אם ארה"ב לא תזדקק עוד לנפט. ההיפך - התבצרות ארה"ב בתוך עצמה רק תתחזק.

נערך לאחרונה ע"י Elad E בתאריך 15-04-2008 בשעה 21:36.
ישן 15-04-2008, 22:05

ה"מערכת" הנה גוף חי, וכמו גוף חי יש לה מחלות שונות ומשונות
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "אני לא בטוח שיש לי את הכלים..."

כרוניות, שפעות, צליעות או אפילו מומים שאי אפשר לפתור: עם כולם היא חיה. זו שרשרת של פרבולות שיש בהן ירידות ועליות. ה"קריסה" באה כאשר אחת הירידות, עקב שילוב של סיבות, מקבלת זווית חדה ולאורך זמן, ואז המערכת החיסונית לא יכולה להתמודד עם הזעזוע. זה לא חייב, ובטוח לא קורה, בכל "ירידה", אבל אנו למדים שבמחזוריות מסויימת, ישנם מופעים של קריסות חדות וכלליות - כאלה שאחרי שמגיע ה"שיקום", המערכת החדשה שונה מאוד מן הקודמת.

קח בחשבון שרק בהיבט הכלכלי, המערכת המערבית כיום מבוססת על שפע, כמעט בכל היבט. זו פסגה שמצד אחד מאוד קשה להחזיק בה ומצד שני היא מאוד מסוכנת משום שיותר מדי מהמערכת עומד על כרעי התרנגולת: יותר מדי תת מערכות מתקיימות ומבוססות על "אוויר". הבועה המסוכנת שנוצרה בארה"ב (מאז אמצע שנות ה-90) ובה עשרות מליוני אנשים הם אמידים לא מעט בזכות נכסי "אוויר" היא מיקרוקוסמוס שמדגים יפה את הפסגה המסוכנת הזאת. לא שלא יודעים על הבועה (אני יודע גם בלי לקרוא גלובס... אם הדודה שלי במיאמי מספרת לי שאת שתי הדירות התאומות שקנתה ב 1996, כשהיו על הנייר (אחת מכסף שבא ממכירת בית קודם, השניה במימון של 90%) ב 250K כ"א, היום היא מוכרת בקלות ב 1200K, ושזה המצב בכל פלורידה כמעט, אז המוח הלבנטיני הפולני שלי אומר שמשהו כאן נבנה באוויר בלי יסודות), אבל הטבע של פסגת השפע הוא שקשה לראות איך מתגוננים באמת מנפילה, בעיקר משום שעצם הדיון המדכא הזה עשוי לסיים את האופוריה.

העובדה שמערכת הכלכלית והפוליטית מהמשוכללות, האחריות והיציבות בעולם, יכולה הכלכלה להתחמם באופן כל כך מסוכן, אמורה ללמד אנשים שהעובדה שהמערכת מורכבת ומשוכללת אמנם מגינה עלינו טוב, אבל לא בהכרח שהיא חסינה מהתדרדרות מהירה.

וכמובן, ושוב אני מזכיר, שתמיד יופיעו גם גורמים, בו זמנית, שאין עליהם שליטה או תחזית טובה כזאת: עוד שפעת ספרדית לדוגמא. לפחות בשני מקרים של קריסת כלל המערכות מקובל לייחס את אחד הגורמים להתדלדלות מתמשכת באוכלוסיה. במקרה של שקיעת העולם הקלאסי (שם די ברור שמדובר על ירידה בילודה ותמותה מוגברת) יש שמשערים (ויש לכך הוכחות) שמליונים מתו בטרם עת כתוצאה מהרעלת עופרת! הרומאים המשוכללים והגאונים הרגילו את כל העולם שלהם להתפנק על מעדנים של מעבר לים (מה שהיה שמור רק לאצולה לפני כן). ה"גארום" (מין עיסה של שאריות דגים ורכיכות כבושים) שווק לכל אגן הים התיכון בכלי קיבול שהכילו גם עופרת.

אנטנות ורשת אלחוטית כבר אמרנו?

ישן 15-04-2008, 23:18
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
איך זה ייתכן בעולם של קדמה טכנולוגית?
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "ה"מערכת" הנה גוף חי, וכמו גוף חי יש לה מחלות שונות ומשונות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
כרוניות, שפעות, צליעות או אפילו מומים שאי אפשר לפתור: עם כולם היא חיה. זו שרשרת של פרבולות שיש בהן ירידות ועליות. ה"קריסה" באה כאשר אחת הירידות, עקב שילוב של סיבות, מקבלת זווית חדה ולאורך זמן, ואז המערכת החיסונית לא יכולה להתמודד עם הזעזוע. זה לא חייב, ובטוח לא קורה, בכל "ירידה", אבל אנו למדים שבמחזוריות מסויימת, ישנם מופעים של קריסות חדות וכלליות - כאלה שאחרי שמגיע ה"שיקום", המערכת החדשה שונה מאוד מן הקודמת.

נכון שהיו בעולם מופעי "שקיעת תרבות" שנבעו מסיבות דומות לאלה שאותם אנחנו רואים היום, אבל כאן מסתיים, לדעתי, הדמיון. בעוד שבעולם העתיק, היה קשה ל"בעלי הידע" להתחקות אחרי הסיבות לקריסה הטכנולוגית. מדעני העולם המודרני, בגלל קצב ואיכות זרימת המידע, מסוגלים לתקן קריסות כאלה "בזוויות חדות" ולהפוך אותן ל"פרבולות" של משבר..

קח בחשבון שרק בהיבט הכלכלי, המערכת המערבית כיום מבוססת על שפע, כמעט בכל היבט. זו פסגה שמצד אחד מאוד קשה להחזיק בה ומצד שני היא מאוד מסוכנת משום שיותר מדי מהמערכת עומד על כרעי התרנגולת: יותר מדי תת מערכות מתקיימות ומבוססות על "אוויר". הבועה המסוכנת שנוצרה בארה"ב (מאז אמצע שנות ה-90) ובה עשרות מליוני אנשים הם אמידים לא מעט בזכות נכסי "אוויר" היא מיקרוקוסמוס שמדגים יפה את הפסגה המסוכנת הזאת. לא שלא יודעים על הבועה (אני יודע גם בלי לקרוא גלובס... אם הדודה שלי במיאמי מספרת לי שאת שתי הדירות התאומות שקנתה ב 1996, כשהיו על הנייר (אחת מכסף שבא ממכירת בית קודם, השניה במימון של 90%) ב 250K כ"א, היום היא מוכרת בקלות ב 1200K, ושזה המצב בכל פלורידה כמעט, אז המוח הלבנטיני הפולני שלי אומר שמשהו כאן נבנה באוויר בלי יסודות), אבל הטבע של פסגת השפע הוא שקשה לראות איך מתגוננים באמת מנפילה, בעיקר משום שעצם הדיון המדכא הזה עשוי לסיים את האופוריה.

דווקא מה שיפה בעולם המודרני, אלה עסקי האויר. אם בעבר היית צריך להיות יצרני כדי להתפרנס, כלל שהאדם התקדם במרוצת הזמן - הוא נדרש להיות יצרני פחות ופחות. אנשים משלמים היום על "בידור", "תרבות", "מוניטין", "מיתוג" ו"רעיונות" כסף. בעושם כך הם למעשה הופכים את הלופט גשעפט, את עסקי האוויר למוצר שאינו שונה במאומה ממוצר אמיתי. הביקוש למוצרים, יוצר אם כך, גם את ההצע שלהם ומגדיל כל הזמן את רשימת ה"סחורות" העומדות למכירה..

העובדה שמערכת הכלכלית והפוליטית מהמשוכללות, האחריות והיציבות בעולם, יכולה הכלכלה להתחמם באופן כל כך מסוכן, אמורה ללמד אנשים שהעובדה שהמערכת מורכבת ומשוכללת אמנם מגינה עלינו טוב, אבל לא בהכרח שהיא חסינה מהתדרדרות מהירה.

זה נכון, עכשיו יש התדרדרות מהירה וההתדרדרות יכולה להיות מהירה אף יותר, העולם ירד ברמת החיים שלו, אבל להערכתי לא תהיה "קריסה".

וכמובן, ושוב אני מזכיר, שתמיד יופיעו גם גורמים, בו זמנית, שאין עליהם שליטה או תחזית טובה כזאת: עוד שפעת ספרדית לדוגמא.

בוודאות יופיעו גורמים כאלה, אך בגלל התקדמות המדע - והאפשרות להעביר מידע ממקום למקום - קצב ההתאוששות מהם יהיה מהיר יותר והמשברים עצמם יהיו עמוקים פחות. עדיין פרבולות אך מתונות יותר.

לפחות בשני מקרים של קריסת כלל המערכות מקובל לייחס את אחד הגורמים להתדלדלות מתמשכת באוכלוסיה. במקרה של שקיעת העולם הקלאסי (שם די ברור שמדובר על ירידה בילודה ותמותה מוגברת) יש שמשערים (ויש לכך הוכחות) שמליונים מתו בטרם עת כתוצאה מהרעלת עופרת! הרומאים המשוכללים והגאונים הרגילו את כל העולם שלהם להתפנק על מעדנים של מעבר לים (מה שהיה שמור רק לאצולה לפני כן). ה"גארום" (מין עיסה של שאריות דגים ורכיכות כבושים) שווק לכל אגן הים התיכון בכלי קיבול שהכילו גם עופרת.

זו דוגמא מצוינת למה שכתבתי. אם הגורם לשקיעת רומא הייתה הרעלת עופרת, הרי זה משום שחכמי אותה תקופה לא הגיעו מהר או לא הגיעו בכלל למסקנה שהעופרת היא הבעייה. היום, עם כמות המחקרים המדעיים ואיכותם, לא תתכן שקיעה מסיבה דומה.

אנטנות ורשת אלחוטית כבר אמרנו?

האם לדעתך, לא יצליח העולם להקטין את רמת הקרינה הנפלטת מאנטנות ורשתות אלחוטיות?

שקיעה מהסוג שאתה מציין, תוכל להופיע בעולם אם תצליח תרבות האסלאם להחריב את העולם המערבי מבפנים ולהשליט עליו בכוח הזרוע דוגמות המעודדות רגרסיה חשיבתית, אם כתוצאה מאיזה אקס פקטור, כמו הפצצה אטומית מפתיעה, יחרבו מוקדי כוח מערביים ויפלו שדודים בפני צבאות ערב. לדעתי היום זו סכנה מוחשית יותר מהתפרצות של מגפות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 16-04-2008, 09:22

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "איך זה ייתכן בעולם של קדמה טכנולוגית?"

אני רואה שאנחנו מסכימים כמעט על הכל

על העובדה שישנן עליות וירידות במחזוריות מסוימת, על כך שלרוב ירידה, גם אם חדה, מסתיימת וחוזרים לצמיחה ועל כך שלמערכת ישנה נטיה טבעית לחזור לאיזון לאחר זעזוע וגם על כך שמערכת מורכבת יכולה, עקב שילוב של כמה גורמים בו זמנית, לאבד את "החיוניות" שלה ולשקוע אל תוך עצמה.

מה שאנחנו לא מסכימים הוא על אותו מקטע בלתי נודע, במורד הפרבולה, שבו הירידה המחזורית הופכת לשקיעה שאין עליה שליטה.

מה שאתה, ואחרים, טוענים הוא שלמעשה אנו נמצאים בפוסט היסטוריה: שצבירת הידע האנושי, שימור הידע, למידת הלקחים השיטתית, וכל מערכת האיזונים והבלמים – כולם ימנעו מהאנושות לגלוש במהירות ובהתמדה במורד הפרבולה, גם אם היא תותקף בהתמדה ע"י כמה גורמים בו זמנית. אין שום ספק שישנה מערכת איזונים כאלה, בנוסף לשאיפה הטבעית של בני האדם לחיים יציבים, בכל מחיר.

אתה אומר שממשלת הצללים של מדענים, אקדמאים, מינויים מקצועיים וסתם הרבה אנשים עם כוונות טובות, זו רשת בטחון יציבה שגם יש לה אינטרס לשמור על הקיים וגם מתקיימת מעצמה והיא בעלת חיות משלה, מה שאומר שלא תעלם סתם כך.

מלבד זאת שהרעיון הזה אינו חדש, וכבר הספיק להכשל (ולהצליח הרבה: אבל סופרים רק כשלונות) לפחות פעם אחת, מאז הפך לפופולארי לאחר מלחמת העולם הראשונה, אני טוען שאתה , ואחרים, "סומך" עליו בעיקר משום שהוא עבד משך כל ימי חייך, ואולי חיי ההורים שלך.

אני טוען שהפאקס אירופיאנקה, כמו גם היציבות שמקרינה ארה"ב, אלה מורשות של שתי מלחמות העולם. בני הדור שחווה את המלחמות האלה ידעו ליצור מערכת יציבה שבה ערכים מסויימים, כמו גם השמירה על הקיים, הם ערכים של יהרג ובל יעבור. אני לא טוען שהמצב הזה הנו בבואה של ממשלת צללים של "אנשים טובים" שיש להם גם רצון, גם יכולת וגם מעמד לדאוג לכך שעולמינו יתגבר על כל משבר. זו, לטענתי, אשליה בלבד. האם אפשר למכור לך אשליות? בוודאי שאפשר! עוד לפני משבר הרעלות/שריעה באירופה כבר נוצר מצב שבו הדור הצעיר ידע לחלוב את הפרה הכלכלית באירופה, ובתמורה העניק לה משפחות אנוכיות של ¾ ילד, 2 חתולים וכלב אחד. הכנסיות הענקיות עמדו ריקות (או שהפכו מקום שבו סטודנטים באים לקרוא ספר בצהריים), האזרח וויתר ברצון על מנהגים בעלי שורשים של מאות בשנים, רק משום ששוכנע שהם היו בלבד הגורמים לחורבן אירופה בשתי מלחמות עולם, ובמקום כל זאת האמין בלב שלם כי העולם שיצר/נוצר עבורו יחזיק מעמד לנצח. מערכת כזאת, גם אם תשתול בה כמנהלים את טובי המוחות, לא יכולה שלא להגיע למצב שבו תעבור לירידה.

אמרתי "הרעלת עופרת" ומייד חושבים "טוב אז תהיה מגיפה ונתגבר עליה". זו החטאה של הנקודה: לא משנה מה תהיה הסיבה – מוות מוקדם, אי פריון או סתם הימנעות מילודה: מה שחשובה היא התוצאה. מערכת שבה דור שני ושלישי של אנשים רואים עצמם כאינדבדואלים, עשויה לאבד חיוניות במהירות הולכת וגוברת. שום מדען לא יוכל לשכנע פרטים המרכיבים חברה שבה 50% מהאנשים חיים של מה שכינית כ"לופט גשעפט" לשנות את מנהגיהם.

דווקא מה שיפה בעולם המודרני, אלה עסקי האויר. אם בעבר היית צריך להיות יצרניכדי להתפרנס, כלל שהאדם התקדם במרוצת הזמן - הוא נדרש להיות יצרני פחות ופחות. אנשים משלמים היום על "בידור", "תרבות", "מוניטין", "מיתוג" ו"רעיונות" כסף. בעושםכך הם למעשה הופכים את הלופט גשעפט, את עסקי האוויר למוצר שאינו שונה במאומה ממוצראמיתי. הביקוש למוצרים, יוצר אם כך, גם את ההצע שלהם ומגדיל כל הזמן את רשימתה"סחורות" העומדות למכירה..

אני אסביר לך איפה אתה טועה: בראש ובראשונה בהמעטה בערך מבנה חברות קדומות. שכבה של אנשים שמתקיימות על עסקי אוויר תמיד הייתה. זו מין פירמידה שבה השכבות העליונות מתקיימות על עסקי אוויר, ובהתאמה השמיים הם הגבול עבורן, בעוד נמוך יותר נמצאות שכבות, גדולות בהרבה מספרית, המתקיימות מזיעת אפן: אין יבלות=אין לחם (כמובן שיכול להיות עירוני שחי בקושי מעסקי אוויר, והוא בפרוסות העליונות, בעוד למטה יהיה בעל מקצוע, שחי לא רע, אבל הוא עדיין בפרוסות התחתונות). העניין הוא שבעבר היו אין ספור פירמידות כאלה: קטנות או בינוניות, כל אחת תופסת חבל, מדינה או מדינת על. קריסה פירושה היה העלמות הסממנים של הפרוסות העליות, אבל רק באותה פירמידה, או במספר סמוך.

היום אתה אומר שעסקי האוויר שונים, שהם מאפשרים לכולם לחיות, אם רוצים (ויש מזל) ולכן הם יציבים יותר. ואני אומר שמה שקרה הוא פשוט שבמקום הרבה פירמידות, ישנה פירמידה אחת גדולה שמכסה את כל העולם: שהפרוסות העליונות מכסות חלק מסויים של העולם (שבמקרה "אנחנו" נמצאים בו) בעוד שהפרוסות התחתונות (עדיין מספרית גדולות בהרבה) מכסות חלק אחר. אתה ושרי אריסון, שניכם בשכבות העליונות. מוחמד בעל באר הנפט, ועזיז רועה הצאן שמסתובב ליד, שניהם בפרוסות התחתונות. אתה לא רואה בעניניים שת אותו חלק הארי של האנושות שאין לו הנאה מעסקי אוויר, ולכן אתה מתרשם ש"אם כולם סביבי חיים מעסקי אוויר אז בטח הם דבר יציב ובטוח". סביב העיר שלך ישנם פרוורים של מושבים וקיבוצים שגם הם השלכה של העיר: הפריפריה הנחשלת היא פשוט ביבשת אחרת, אבל עדיין כאן.

בוודאות יופיעו גורמים כאלה, אך בגלל התקדמות המדע - והאפשרות להעביר מידע ממקוםלמקום - קצב ההתאוששות מהם יהיה מהיר יותר והמשברים עצמם יהיו עמוקים פחות. עדייןפרבולות אך מתונות יותר.

אני יכול להדגים לך איך האפשרות להעביר, לשמר ולהזרים מידע נפגעת באופן כזה שהתאוששות לא תהיה קלה כזאת. למעשה הזרמת המידע היא מהנפגעות הראשונות, ולא בגלל חבלה. צריך לצאת מהרעיון של אירוע ממוקד, אלים או טבעי, כגורם הבלעדי. כל מערכת התקשורת, תחבורה, הנעת כספים, מידע וחומרי גלם, המניעה את האנושות, יכולה לדעוך גם בלי זה. לא מדובר על ניתוק הקשר, אלא על זה שהעניין יהפוך יקר ומסובך והנפגעות הראשונות יהיו שכבות השומן של התרבות האנושית: אלה שלכאורה קל לוותר עליהן. עסקי אוויר זו שכבת שומן.

זו דוגמא מצוינת למה שכתבתי. אם הגורם לשקיעת רומא הייתה הרעלת עופרת, הרי זהמשום שחכמי אותה תקופה לא הגיעו מהר או לא הגיעו בכלל למסקנה שהעופרת היא הבעיה. היום, עם כמות המחקרים המדעיים ואיכותם, לא תתכן שקיעה מסיבה דומה.

אתה מזלזל באיכות ומורכבות העולם הרומי. הם היו חיוניים ושואפים ליציבות לא פחות מההולנדי. אז נכון שהם לא עלו על עניין העופרת: אתה באמת חושב שכיום רוצים (גם אם יכולים) "לעלות" על כל איום שמקורו בתרבות היומיומית שלנו? זה שישנם איומים מיוח"צים היטב, כמו HIV או אנטנות או כורים להפקת חשמל, לא אומר שאנחנו מכוסים מכל הכוונים. בארה"ב ישנן כמה תת קבוצות אתניות (כמו האינדיאנים) שהקוצר המריר עושה בהן שמות בגלל יותר מדי קוקה קולה וטיגון בשמן עמוק. המדענים יודעים בדיוק למה וכמה. הם עדיין מתים שמנים ובני 50.

האם לדעתך, לא יצליח העולם להקטין את רמת הקרינה הנפלטת מאנטנות ורשתותאלחוטיות?

לא! שב ברכבת באירופה וסע לארכה. כשהרכבת עוצרת באיזו עיירה של 3500 איש באוסטריה הלפטופ שלך מדווח על 28 רשתות אלחוטיות שהוא קולט. אנחנו לא יודעים האם זה רע יותר או פחות, אבל אני בטוח שהדחף להתייעל, לעבוד במיטה, לקבל רוחב פס מקסימלי וכמובן לשמור על בטחון מידע, חזקים בהרבה מהדחף לעשות מה שבריא לנו. אנחנו מפרידים בין הפלסטיק לזכוכית באשפה, אבל כל שנה צורכים יותר משני החומרים שלא טבעיים ולא מתכלים האלה... איפה בדיוק אתה מוצא את המדענים שבטוח ימצאו לכל זה פתרון? זה לא יחריב את האנושות, אבל זו תסמונת של חברה שלא בהכרח נמצאת בשליטה אלא רק בשליטה מוגבלת.

שקיעה מהסוג שאתה מציין, תוכל להופיע בעולם אם תצליח תרבות האסלאם להחריב את העולםהמערבי מבפנים ולהשליט עליו בכוח הזרוע דוגמות המעודדות רגרסיה חשיבתית, אם כתוצאהמאיזה אקס פקטור, כמו הפצצה אטומית מפתיעה, יחרבו מוקדי כוח מערביים ויפלו שדודיםבפני צבאות ערב. לדעתי היום זו סכנה מוחשית יותר מהתפרצות שלמגפות.

זו אולי סכנה מוחשית, אבל דווקא לא עולה בקנה אחד עם הדגם שאני מביא (הגירת גורמים שונים לאירופה מעוטת הילודה הנה מתכון לאיבוד החיוניות, זה כן). בכל מקרה הסכנה המוחשית ביותר בעניין זה הנה נעילת האשכול/העברתו למדבר של פורום פוליטיקה...

ישן 19-04-2008, 12:05
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
העולם עבר שינוים גם מאז מלחמת העולם הראשונה.
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[right][font=Arial]אני רואה..."

ראשית,אני מודה, שמה שקרה לעולם במלחמת העולם השנייה היה יותר קרוב לצלילה חופשית מאשר לירידה ותיקון.אבל מה קרה מאז? בין מלחמת העולם הראשונה לשנייה עברו כ- 30 שנה. מאז מלחמת העולם השנייה כבר עברו יותר מ - 60. האם היו משברים בינלאומיים בתקופה זאת? ודאי שהיו. הייתה למשל, המלחמה הקרה. אי אפשר להקל בה ראש, משום שבמדינות שבהן התרחשה, הרחק מאדמותיהן של רוסיה וארה"ב , נהרגו מאות אלפים, אולי מיליונים, אבל האנושות "יצאה" מהמשבר הזה בין שני כוחות עולמיים מהר יותר מבעבר. אני לא מאלה שטוענים שהגיע "קץ עידן המלחמות" אני טוען שלתרבות המודרנית, אם תמשיך לשלוט על העולם, יש מספיק כוח , כדי להפוך את המלחמות והמשברים לנסבלים.

גם לגבי מסבר הילודה - משבר כזה יביא ללא ספק לירידה, אבל עוצמת הירידה, משכה, הנזק שהיא תגרום, אני סבור שיהיה פחות ממה שאתה משער.

פעם, היה צורך לשנות את אנשי ה"לופט גשעפט" , פעם הם היו עלולים לגרום לקריסת החברה- כמו בנהנתנות של רומא ההיא, היום - אני טוען שהלופט גשעפט הפך למוצר אמיתי. מכיוון שהביקוש אליו אמיתי. העולם אינו מייצר מותרות, כי איזה מלך צריך אותן לפלטין שלו, העולם מייצר אי-פוד כי המונים באמת רוצים מוצר כזה. זה שוק כלכלי אחר לגמרי מאשר בעבר. היום מי שאין לו מקרר וטלוויזיה בארץ נחשב עני.

אהבתי את דוגמת הפירמידה הבודדת, זה אכן תיאור מדויק של מה שמתרחש בעולם שבו יש קשרים מסחריים ואחרים הדוקים בין מדינות, שחלקן מהוות היום את החלק העליון של הפירמידה והרוב - עדיין בחלק התחתון. אבל העולם הזה הוא פירמידה בודדת , בערך ממלחה"ע השנייה. ומה קרה מאז? העושר העולמי התרחב או הצטמצם? אני חושב שהתשובה היא פשוטה - העושר האנושי מתרחב. הפאקס אירופיקנה, הביא מקומות שבעבר היו עניים - כמו אירלנד או סלובניה להצלחה כלכלית שאי אפשר להתעלם ממנה. אבל לא רק שם - תסתכל על השיפורים שחלו בכלכלת הודו.

אם בעבר החלק העליון של הפירמידה ,כלל את אירופה המערבית, ארה"ב, אוסטרליה ויפן - היום הוא כולל גם את אירופה המזרחית, הודו, קוריאה ומדינות נוספות. להזכירך , עד לפני 20 שנה הייתה סין שם נרדף לעוני - העוני שם ללא ספק הצטמצם. אם כך, הפריפריה הנחשלת איבדה מאחזים רבים.
האינדיאנים אולי מתים שמנים ובגיל 50, אבל היו בעולם זמנים בהם מתו כולם בגיל 40, האינדיאנים גם יכולים להמנע מכך אם רק יקדישו יותר זמן לטיפוח בריאותם - הסכנות ידועות מכיוון שהמידע זורם. לכן תוחלת החיים עולה בהתמדה.

כפי שאמרת , גם נזקים סביבתיים לא יחריבו את האנושות - או שתמצא דרך להפחית את הקרינה, או שיהיה ניצחון במלחמה על המחלות שגורמת הקרינה הזאת. אם הצליחו להתגבר על סקטן-צוואר הרחם בעזרת חיסון, אין שום סיבה שלא יצליחו להלחם גם בנזקי הקרינה.

לתרבות הזאת , הכוללת בתוכה, את המדע, את ההשכלה, את תרבות הצריכה ואת הבידור במשותף , שותפות היום יותר מדינות מבעבר - מרבית המדינות שנמצאות מחוץ לשוק תרבותי משותף זה - הן מדינות ערב ומדינות האסלאם והם לדעתי מהוות את האיום הגדול ביותר על המשך ההתקדמות. ניצחון תרבותי ופוליטי של מדינות אלה - יוביל את העולם לקריסה תרבותית טוטאלית.

אל אף הסכנה שציינת ל"הפלטות האשכול למדבר" אני חושב שזאת בדיוק מהות המושג "בטחון" - האפשרות להמשיך ולשמר את התרבות שלך ולהתנגד לתרבות שעלולה להחזיר אותך לימי הביניים. מי שרוצה לשמר את ההשגים אליהם הגיעה האנושות כי הוא לא מעוניין שהתרבות אליה התרגל בעשורים האחרונים תאבד בקריסה עצומה, שומה עליו להתנגד לכל גילוי של איום מצד אלה שהכריזו עליה מלחמה

ישן 15-04-2008, 09:13
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

קל מאוד להתכונן למלחמה (עולמית) קודמת.
ב- 39' צרפת התכוננה למלחמת חפירות איטית ושוחקת, ונכנסה להלם מההבקעה הגרמנית- למרות שלגרמנים לא היה "על הנייר" יתרון מהותי באיכות או בכמות.

כיום ארה"ב מחזיקה במפרץ (כלומר, באמצע העולם המוסלמי) כוח צבאי ניכר, ויש לה בריתות עם השלטונות הקיימים שם; אני מניח בניגוד לאיראן ב79', הם מודעים לאפשרות שהמשטר יתחלף ופועלים למנוע אותה. לכן, "מלחמת העולם השלישית" לא תהיה קונבנציונאלית, בין שתי קואליציות בעלות דיוויזיות וארמיות כמו מלחמת העולם השנייה, אלא המשך ה- Global war on terrorism;
הלוואי ולא אתבדה- אני פשוט לא רואה סיכוי שארה"ב תאבד את מדינות המפרץ, כך שאני לא רואה איך תקום קואליציה כלשהיא עם עוצמה קונבנציונאלית שארה"ב לא יכולה להביס בתוך חודש.
הסכנה האמיתית לטווח ארוך היא בכך שארה"ב תשקיע יותר מדי תשומת לב ומשאבים במלחמות, ותאבד את הבכורה התרבותית והכלכלית המובהקת שלה, לטובת רוסיה וסין.

ולמי שמתפעל מהיעילות של שילטון איסלאמי דתי- האם איראן כ"כ התקדמה ב- 29 השנים מאז ההפיכה?!

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 15-04-2008 בשעה 09:19.
ישן 15-04-2008, 11:12
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "קל מאוד להתכונן למלחמה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
ולמי שמתפעל מהיעילות של שילטון איסלאמי דתי- האם איראן כ"כ התקדמה ב- 29 השנים מאז ההפיכה?!

כן.
תשווה את המצב שלהם למצב ההיסטורי שלנו.
30 שנה לאחר מלחמת העצמאות היינו לאחר המיתון הקשה של סוף השישים, היינו באמצע "משבר האנרגיה" ובדיוק נכנסנו ל"מהפך הכלכלי" של ארליך שהביא לאינפלציה ממוצעת של מעל 100% לשנה בתחילת שנות השמונים, שהשתלב בצורה סינרגטית עם משבר מניות הבנקים שהתרחש במקביל.

בזירה הבטחונית אנחנו מדברים על השנים שלאחר מלחמת יום כיפור, פינוי סיני ועד לתחילת מלחמת שלום הגליל.

מבחינה פוליטית אלו היו שנים לא קלות. מפלגת השלטון (הליכוד בראשות בגין) סבלה מלא מעט פורשים (3 ח"כים לרפ"י, 2 ח"כים ל"תחיה", ח"כ ל"שינוי", ח"כ ל"ישראל אחת").
הקואליציה סבלה מהתפטרות של 2 שרי אוצר (ארליך והורוביץ), שר ביטחון (וויצמן), שר החוץ (משה דיין), שר המשפטים, שר תעשיה ומסחר וסגן שר האוצר.
8 ח"כים שפורשים ממפלגת השלטון ושישה שרים שפורשים מהממשלה בקדנציה אחת, זה די הרבה.

אז כן. לדעתי המצב שלהם טוב ביחס למצבנו 30 שנה לאחר העצמאות:
כלכלית הם במצב טוב (5% צמיחה כלכלית שנתית, 10% אבטלה, מאזן תשלומים חיובי,75% מכוח העבודה מועסק בתעשיה ושירותים, תוכנית חומש כלכלית שהם מתמידים בה, תוכנית רווחה מקיפה).
הם מאוד יציבים פוליטית.
בטחונית הם בבעיה לא קלה, כוחות ארה"ב בגבול הדרומי (מפרץ), מערבי (עירק) וצפוני (אפגניסטן) ואויב פוטנציאלי חזק במזרח (פקיסטן). די מזכיר את המצב שלנו, רק בלי תמיכה של ארה"ב.
הם יצטרכו להסתפק בשתיים מתוך שלוש.

ישן 15-04-2008, 12:15

כלכלת ישראל התפתחה ומפותחת הרבה יותר מכלכלת אירן
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור]ולמי שמתפעל..."

על פי כל פרמטר, כלכלת ישראל התפתחה בקצב גבוהה בהרבה מכלכלתה של אירן בכל נקודת זמן.
תל"ג לנפש 2007
אירן 3,900$
ישראל 20,870$, עליה של 2,330$ משנה שעברה.

קצב הצמיחה של כלכלת ישראל ב 30 השנים האחרונות היה גבוה בהרבה מקצב הצמיחה של כלכלת אירן

הנתונים הללו הם נתונים מדהימים בהתחשב בעובדות הבאות:
1. לאירן יש עתודות גז ונפט ליצוא (ומחצבים נוספים) בעוד שלישראל אין כמעט מחצבים שלא לדבר על נפט.
2. בעוד שישראל נלחמת באופן קבוע במספר חזיתות לאורך כל השנים (תודות לאירן) כולל שתי מלחמות משנת 1979 המלחמה האחרונה הגדולה של אירן (אירן- עירק) הסתיימה לפני 20 שנה.

יש לזכור שבישראל יש מגזר עסקי מפותח בכל קנה מידה בעוד שבאירן הוא די מנוון, בכל מדינה מערבית המגזר העסקי הוא מנוע הצמיחה העיקרי.

יש עוד הרבה מה לכתוב בנושא אבל מעט זמן, הנקודה היא שכלכלת ישראל התפתחה ומפותחת בהרבה לעומת כלכלת אירן בכל פרמטר.

הערה, משבר האנרגיה היה משבר עולמי אשר לא היה ייחודי לישראל

מאמר בנושא הכלכלות במזה"ת, לישראל יש יתרון בכל פרמטר
מאמר נוסף

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 15-04-2008, 13:24
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "כלכלת ישראל התפתחה ומפותחת הרבה יותר מכלכלת אירן"

אנחנו לא משווים בין אותם דברים.
אתה משווה בין:
אירן של היום, 30 שנה לאחר העצמאות, אחרי "בריחת מוחות" (בערך 2 מליון מהשכבה המשכילה) שמחקה את מירב השכבה המשכילה במהלך המהפכה, קליטת עליה לא קטנה (3 מליון אפגאנים), מלחמה כוללת שנמשכה 8 שנים ברצף, מיעוטים אתניים גדולים ואלימים בחלקם (הבלוצ'ים), מצור כלכלי וטכנולוגי חלקי, ללא תמיכה של מעצמה.
וישראל של היום,60 שנה לאחר העצמאות, 35 שנה מאז המלחמה הכוללת האחרונה, שת"פ טכנולוגי וכלכלי עם ארה"ב ואירופה, ותמיכה מלאה של ארה"ב.

בהשוואה כזו אתה צודק. ישראל מנצחת בגדול.

אני השוותי בין איראן 30 שנה אחרי המהפכה למצב בו ישראל הייתה 30-35 שנה לאחר מלחמת העצמאות. זו השוואה שונה לחלוטין.

ישן 15-04-2008, 15:55

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אנחנו לא משווים בין אותם..."

גם במקרה הזה לישראל עדיין יש יתרון
אתה משווה בין מצב שבו בונים מדינה ממש מ0 עם 4 מלחמות גדולות, מלחמת התשה והתכתשות צבאיות רציפות בעצימות נמוכה יותר בין המלחמות, ושוב ללא משאבי טבע.
לבין הפיכה שמנהיגיה קיבלו מדינה מתפקדת עם כל המערכות האזרחיות והצבאיות "מן המוכן".

ההבדל הוא שבישראל הכלכלה המשיכה להתפתח גם אם בקצב איטי יותר מאשר בעשורים שלאחר מכן עם משברים כלכליים שמתרחשים מעת לעל בכל כלכלה ואילו באירן במשטר פשוט הרס את הכלכלה ודרדר אותה אחורה בכל פרמטר.

נכון שבסוף שנות השבעים הכלכלה הישראלית היתה במשבר אבל נקודת הפתיחה שלה במשבר היתה לא רעה ביחס לנקודת ההתחלה שלה, אי אפשר לשפוט כלכלה על פי אירועים נקודתיים בהיסטוריה שלה.
לכל כלכלה יש מחזורי שפל, כאשר בוחנים ביצועים כלכליים יש לבחון את הביצועים לאורך זמן.

אין הגיון להציג את אחוזי האבטלה משנות השבעים באירן לעומת אחוזי האבטלה במדינה שרק קמה.

הגרף מטה מראה את התל"ג האיראני, שים לב שעד ההפיכה התל"ג מציג גידול עקבי וחד, אחרי ההפיכה יש ירידה דרמטית בתל"ג. בין 1978-9 ל 2004 התל"ג גדל בשיעור מתון בלבד בתקופה של 23 שנה.
עד 2007 המצב הורע עוד.
מקור

ומצד שני הנה גרף של הכנסה לאומית בשנותיה הראשונות של המדינה, (זה אמנם לא תל"ג אבל אינדיקטור טוב למצב הכלכלה ובעל מתאם גבוה לתל"ג) הגדף הזה ממשיך במגמה הנ"ל עם תיקון בסוף שנות השבעים אבל לא הצלחתי להעלות את כולו.
בככל פרמטר כמעט שבו תעשה השוואה בין 30 שהנים הראשונות של מדינת ישראל ובין 30 השנים האחרונות של כלכלת אירן תגלה שהכלכלה הישראלית הציגה ביצועים עודפים בקצב הגידול (לא במספרים אבסולוטיים שאינם ברי השוואה בין מדינות). אחוז אבטלה, השקעות, חיסכון פרטי, רמת חיים וכו'.
מכיוון שזה לא פורום כלכלה לא העלתי עוד נתונים.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 15-04-2008, 12:37

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור]ולמי שמתפעל..."

א. השוואת ישראל לאחר 30 שנות עצמאות לאיראן 30 שנה לאחר ההפיכה אינה הוגנת- מחד ישראל נלחמה מספר מלחמות וקלטה עליה אדירה, מאידך איראן איבדה חלק מהאליטה שהיתה נאמנת לשאה (אם כי הייתי יכול לזקוף גם זאת לחובת המשטר האיסלאמי ). השוואה הוגנת יותר תהיה למדינות שעברו מהפך פוליטי- למשל מדינות הגוש הסובייטי; יש עוררין שהן התקדמו מהר יותר מאיראן?! אני מניח שתייחס זאת ללחרם הבינ"ל בהנהגת ארה"ב, אך זו בדיוק הנקודה שלי: דרכו של משטר איסלאמי דתי לעורר התנגדות בעולם..

ב. לזכות ישראל החלשה, הענייה ולא יציבה של 78' אפשר לומר שהיא ייצרה או היתה על סף ייצור מטוסי קרב, חימוש מונחה, ספינות טילים, מערכות אלקטרוניות, נק"ל וטנק מערכה שהאיראנים מתקשים לייצר 30 שנה אח"כ..
ישן 15-04-2008, 14:16
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "א. השוואת ישראל לאחר 30 שנות..."

ציטוט:
א. השוואת ישראל לאחר 30 שנות עצמאות לאיראן 30 שנה לאחר ההפיכה אינה הוגנת- מחד ישראל נלחמה מספר מלחמות וקלטה עליה אדירה, מאידך איראן איבדה חלק מהאליטה שהיתה נאמנת לשאה (אם כי הייתי יכול לזקוף גם זאת לחובת המשטר האיסלאמי ).

אם הטיעון ל"חוסר ההגינות" של ההשוואה היא שאירן איבדה את האליטה הטכנולוגית שלה עם המהפכה, ואילו אנחנו זכינו באליטה טכנולוגית "מן המוכן" תוצרת מדינות אירופה, אתה בעצם תומך בטענה שלי שמצבה היחסי של אירן טוב ממצבנו היחסי דאז.
תוסיף לזה את העובדה שבד בבד עם אבדן השכבה המשכילה הם קלטו "עליה" של 3 מליון פליטים אפגנים ונכנסו למלחמה של 8 שנים מול אויב שווה עוצמה שכן זכה לתמיכה מערבית (עירק).
לעניות דעתי אנחנו רק מבטנים את הטיעונים שלי.

ציטוט:
השוואה הוגנת יותר תהיה למדינות שעברו מהפך פוליטי- למשל מדינות הגוש הסובייטי; יש עוררין שהן התקדמו מהר יותר מאיראן?!

קשה לי עם ההשוואה הזו. מדינות מזרח אירופה קיבלו תזרים מזומנים ותמיכה כלכלית מארה"כ ומערב אירופה (כמובן שלא מתוך אהבת מרדכי, אלא בניסיון להרוויח ראשונים ממצבן הנחות של מדינות מזרח אירופה). צבאית נאט"ו אימצה אותן בהתלהבות.
יותר קל לי להשוות את אירן למדינה שהוטל עליה חרם כלכלי/טכנולוגי ושנלחמה מהיום הראשון שלה - כמו ישראל, פקיסטן וויאטנם.

ציטוט:
אני מניח שתייחס זאת ללחרם הבינ"ל בהנהגת ארה"ב, אך זו בדיוק הנקודה שלי: דרכו של משטר איסלאמי דתי לעורר התנגדות בעולם..

במילים אחרות, אם הם היו מוותרים על האמונה שלהם, לא היו "נכנסים בהם כ"כ קשה".
כן, זו דרך מאוד "מודרנית" להגיד "תתנצרו או תמותו". חזרנו למסעות הצלב המזרחיים של המסדר הטאוטוני.
אתה יודע, ד"א, איך קייב התנצרה?
הפרשים הטאוטונים הבריחו את כל האוכלוסיה האזרחית לתוך הנהר. מי שהבטיח להתנצר, הוכרז כמי שהוטבל בנהר. מי שלא הבטיח להתנצר, "הוטבל" עד שהוא לא יכל להבטיח יותר.
לא יודע מה איתך, אבל אני חילוני, מאוד חילוני. אבל אם מישהו יאיים עלי ב"תפסיק להיות יהודי או ש..." התגובה היחידה שהוא יקבל ממני זו קריאת Bring it on. אני שונא שמאיימים עלי.

ציטוט:
ב. לזכות ישראל החלשה, הענייה ולא יציבה של 78' אפשר לומר שהיא ייצרה או היתה על סף ייצור מטוסי קרב, חימוש מונחה, ספינות טילים, מערכות אלקטרוניות, נק"ל וטנק מערכה שהאיראנים מתקשים לייצר 30 שנה אח"כ..

מרכבה סימן 1 - זולפיקאר 3
נגמ"שוט (84/5) - Cobra BMT / Boragh ונגמ"ש רעד (כן, יש להם גם נגמ"ש בשם הזה...)
רועם / רומח - תומ"ת רעד 1 ו- 2
טילי יריחו - טילי שיהאב
טיל נ"ט מפץ (84?) - טילי טופאן וטוסאן
נשר / כפיר - Azarakhsh / Saeqeh / Shafaq
עברי / LAR / MAR - מטל"ר פאג'ר 2/3/5

נראה לי שבהשוואה של רמת פיתוח האמל"ח בין 2 המדינות במלוא 30 שנה להקמתן יש תיקו, פחות או יותר.

ישן 15-04-2008, 15:49

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור] א. השוואת..."

בוא נחזור להתחלה- הדיון היה האם ח'ליפות מוסלמית עשויה להיות אוייב שווה- ערך לקואליציה מערבית, כך שמאבק נגדה יהיה "מלחמת עולם" ולא מטווח כמו המלחמות נגד עיראק.

אני טוען שבעולם של ימינו (שהוא מערבי, מונהג ע"י ארה"ב, תלוי בנפט וכו') לח'ליפות כזו יהיו מספר חולשות, שמתבטאות כבר כיום באיראן, וחלקן גם ציינת בעצמך:
א. אנטגוניזם וחרם כלכלי, טכנולוגי ומדיני מצד ארה"ב, וגם מדינות מערביות אחרות שמתנגדות לפגיעה בזכויות אדם, למשל. ההסתמכות של חלק מהמדינות הערביות על אמל"ח אמריקאי תחמיר מאוד את ההשפעה של אמברגו עליהן במידה ויהיו חלק מח'ליפות כזו
ב. ניכור המעמד הבינוני עד כדי הגירתו מהמדינה
ג. ניכור מצד המיעוטים הלא- מוסלמיים
ד. המצב הגרוע הנוכחי בעולם הערבי: ריבוי טבעי מהיר מאוד, ממשל מושחת, היעדר תשתיות וכו'.
ה. ח'ליפות כזו תהיה איום בעיני שכנותיה הערביות, שינסו (בגיבוי אמריקאי) לרסן אותה.

אתה טוען שבעולם "נייטראלי" ח'ליפות כזו יכולה להיות מוצלחת, וישראל היתה פחות מוצלחת? מזל שלנו
אגב, אני בטוח שגם האיראנים חושבים כמוך ולכן הם חותרים לשנות את המצב העולמי- אני פשוט חושב שהם לא יכולים לעשות זאת.
ישן 19-04-2008, 00:02
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "בוא נחזור להתחלה- הדיון היה..."

ציטוט:
בוא נחזור להתחלה- הדיון היה האם ח'ליפות מוסלמית עשויה להיות אוייב שווה- ערך לקואליציה מערבית, כך שמאבק נגדה יהיה "מלחמת עולם" ולא מטווח כמו המלחמות נגד עיראק.

בסדר.

ציטוט:
אני טוען שבעולם של ימינו (שהוא מערבי, מונהג ע"י ארה"ב, תלוי בנפט וכו') לח'ליפות כזו יהיו מספר חולשות, שמתבטאות כבר כיום באיראן, וחלקן גם ציינת בעצמך:
א. אנטגוניזם וחרם כלכלי, טכנולוגי ומדיני מצד ארה"ב, וגם מדינות מערביות אחרות שמתנגדות לפגיעה בזכויות אדם, למשל. ההסתמכות של חלק מהמדינות הערביות על אמל"ח אמריקאי תחמיר מאוד את ההשפעה של אמברגו עליהן במידה ויהיו חלק מח'ליפות כזו
ב. ניכור המעמד הבינוני עד כדי הגירתו מהמדינה
ג. ניכור מצד המיעוטים הלא- מוסלמיים
ד. המצב הגרוע הנוכחי בעולם הערבי: ריבוי טבעי מהיר מאוד, ממשל מושחת, היעדר תשתיות וכו'.
ה. ח'ליפות כזו תהיה איום בעיני שכנותיה הערביות, שינסו (בגיבוי אמריקאי) לרסן אותה.
  1. סין פוגעת בזכויות האדם, בזכויות היוצרים ובכל זכות שאני מכיר למיטב ידיעתי מזה עשרות שנים. ארה"ב סוחרת איתה ולמעשה סין היא ה"בעלים" כיום של מירב שטרות החוב שממשלת ארה"ב הוציאה. חליפות ערבית תשלוט בכל כך הרבה ממקורות נפט העולמי, שכולם יסחרו איתה, או שילכו ברגל.
  2. הגירה של מעמד בינוני משכיל מתרחש רק בשנים הראשונות להשתלטות הדתית. לאחר מכן קמה שכבל טכנולוגית מקומית, בדיוק כמו שקרה באירן. זה עיקוב, לא מניעה.
  3. קשה לי להאמין שלחליפות מוסלמית תהיה סובלנות למיעוטים זרים, ולאור הסעיף הראשון, מאוד לא נראה לי שלמישהו מהמערב יהיה מספיק אכפת בכדי לפעול, ע"ע תקדים סין.
  4. מצב זה מזין את המערכת בהרבה מאוד חיילים מאמינים שטופי מוח שנלחמים למען "צדק אלוהי" ואין להם מה להפסיד. זה בערך האויב הגרוע ביותר שאני יכול לאחל לעצמי.
  5. הנחת היסוד הייתה שמדובר פה במלחמת תרבוניות, משמע גם מצרים החילונית, גם סעודיה הסונית וגם איראן השיעית ילחמו שאותו צד של המתרס, אם כי מסיבות שונות.
ציטוט:
אתה טוען שבעולם "נייטראלי" ח'ליפות כזו יכולה להיות מוצלחת, וישראל היתה פחות מוצלחת? מזל שלנו
אגב, אני בטוח שגם האיראנים חושבים כמוך ולכן הם חותרים לשנות את המצב העולמי- אני פשוט חושב שהם לא יכולים לעשות זאת.

ממש לא, ולכן אני חושב שכל הדיון שלנו למעלה לא ממש רלוונטי, אם כי הוא די מעניין.
אני טוען שכל עוד צריך לקבל החלטות ולבצע אותן תחת לחץ במערכת גדולה ומסורבלת, מערכת היררכית ברורה ומובנת (כמו חליפות בדוגמה שהוצגה פה) תהיה לעולם יותר יעילה ממערכת קונפדרטיבית שלחברותיה יש "זכות דיבור" ו"זכות הצבעה" בכל מהלך, ושיש לדאוג בה ל"תגובת העורף".

בשביל לנצח במלחמה אתה צריך דיקטטור, בשביל להיות נחמד לכולם אתה צריך דמוקרט. פשוט חד וחלק.
בגלל זה עוד בתקופת רומי בזמן מלחמה השלטון ניתן למשך שישה חודשים לריבון זמני שינהיג את האימפריה, והחזיר את הכוח לסנאט לאחר שגמר את תפקידו.

כנראה לא התנסחתי מספיק טוב בפעם הראשונה, אם זה מה שהבנת. אני אשתדל להיות יותר ברור פעם הבאה.

ישן 15-04-2008, 11:52

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי ליאור24 שמתחילה ב "בהמשך לנושא...עכשיו איראן מאיימת שוב על השמדתנו"

אפשר לקרוא על איום תורן של איראן על ישראל פעמיים בשבוע (בקוטרת חדשה בכל פעם), מה עוד חדש?

איומים על ישראל נשמעים תדיר בפרלמנטים של שכנותינו (גם אלה אשר אנו נמצאים איתן בהסכמי "שלום"): ירדן ומצרים...וכמובן שכנותינו העויינות: סוריה ולבנון (סליחה, אולי מקומה של מצרים ברשימה הנ"ל), הרבה מדינות באסיה ואירופה לא סובלות אותנו ומאימות עלינו במגוון גזירות (אי ייבוא סחורות מיו"ש, חרם כזה, או חרם אחר), מגוון גזירות והטלים משפטיים, סגירת שוק בפני ישראל, והיד עו נטויה...

דבר אחד שלא הבנתי, זה מה שיביא מלחמת עולם שלישית?

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 15-04-2008 בשעה 11:57.
ישן 16-04-2008, 03:16
צלמית המשתמש של אמיר ג.
  אמיר ג. אמיר ג. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.01.07
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי mikiller שמתחילה ב "אפשר לסכם הכל במשפט של איש חכם .."

"מלחמת עולם" לא תהיה, כי לרוב מדינות העולם אין אינטרס בה, ואין להן מה להרוויח ממלחמה.
(סין ומדינות מז' אסיה, הודו, רוסיה, אמריקה הדרומית ).
מה שיתכן, וגם זה בעוד שנים רבות מהיום, זה קואליציה מוסלמית כזו או אחרת.
אבל גם אז קשה להאמין שזו תהיה מלחמה בין מדינות. סביר יותר מלחמה בין אירגונים,
או בין אירגונים למדינות.

ויש עוד נקודה. המערב היום נתפס כחילוני, דמוקרטי, ליברלי.
אם תהיה התחממות רצינית מול האיסלם, בטוח נראה סוג של התעוררות דתית נוצרית \ צלבנית,
כקונטרה לאיסלם.

למערב הנוצרי לקח משהו כמו 200 שנה להגיב על כיבושי הערבים בארץ הקודש ובמז' אירופה.
בעתיד נראה לי, זה ייקח פחות זמן. כבר היום ניתן לשמוע ניצנים של גיוס מערכות
בקרב הקהלים הנוצריים באירופה ובארה"ב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:50

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר