לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-09-2013, 14:03
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דורס הלילה שמתחילה ב "אתר רוסי מעניין...גם על אבדות חיל האוויר !!"

אנשי האתר מצרים על כך שהמקורות לידיעות על קרבות האוויר במלחמות במזרח התיכון הם בעיקר מקורות ישראלים, שהתפרסמו בזכות מדיות מערביות. כתוצאה מכך ברוסיה ניתן למצוא כל פיסת מידע על החיל האוויר הישראלי הזר לנו, אך כמעט שום דבר על הקולגות שלנו במדינות ערב. מטרת המדור הזה היא פרסום ידיעות על טייסים וחיילי נ"מ של מדינות ערב שנלחמו למען המולדת והנצחת זכרם.
http://www.skywar.ru/Arabs.html

זהו טון מאוד אותנטי בכל הקשור למלחמות ישראל בשיח הציבורי הרוסי.

בגרסה האנגלית של האתר אין זכר לדברים.

נערך לאחרונה ע"י Taurus84 בתאריך 26-09-2013 בשעה 14:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-09-2013, 21:14
  double_o double_o מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב ""הופתעתי לגלות שהופלו הרבה..."

ועדיין, חיל האוויר מתעקש כבר שנים באופן רשמי שרק 25 מטוסים ישראלים הופלו בקרבות האוויר מתוכם רק 5-6 (תלוי במקור) במלחמת יום הכיפורים. (למעשה ה25 הוא שיפור של השנים האחרונות, עד לפני כמה שנים סיפרו על 23 נפילות בלבד)
לפי הרשימה שלהבנתי אמינה במלחמת יום הכיפורים נפלו 15 מטוסים בקרבות אוויר (7 פנטומים ו8 מיראז'/נשר), פי שלושה ממה שטוען חיל האויר. מספר הנפילות הכולל עולה ב40%.
יש לי השגות גם לגבי המספרים בשאר המלחמות, לדוגמא הפלתו של גיבור ישראל צבי זיבל כלל לא מוזכרת ברשימה. בסך הכל אני מעריך שמספר המטוסים המופלים הוא בערך 40, כמעט כפול ממה שחיל האויר טוען. אז נכון שזה לא שינוי דרמטי ועדיין נשאר הישג מאוד מרשים לחיל האויר. אבל עדיין מרגיז אותי מה שנראה לי כהתעקשות לשמור על המספרים הנמוכים למרות שהם לא נכונים.
ישן 29-09-2013, 11:30
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "ועדיין, חיל האוויר מתעקש כבר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי double_o
ועדיין, חיל האוויר מתעקש כבר שנים באופן רשמי שרק 25 מטוסים ישראלים הופלו בקרבות האוויר מתוכם רק 5-6 (תלוי במקור) במלחמת יום הכיפורים. (למעשה ה25 הוא שיפור של השנים האחרונות, עד לפני כמה שנים סיפרו על 23 נפילות בלבד)
לפי הרשימה שלהבנתי אמינה במלחמת יום הכיפורים נפלו 15 מטוסים בקרבות אוויר (7 פנטומים ו8 מיראז'/נשר), פי שלושה ממה שטוען חיל האויר. מספר הנפילות הכולל עולה ב40%.

בעקבות דבריך ובעקבות חבר שהסב את תשומת ליבי לכך שאיתן כרמי (אלוף הפלות שגם הפיל את טיל הקלט) הופל פעמיים בהפרש של יומיים (8 ו 10 באוקטובר) הפניתי שאלה לשלמה אלוני וזו תשובתו:
"כרמי נטש פעמיים ביום הכיפורים.
חה"א קצת "שיחק" עם ההגדרות וזה מותר ובזמנו נראה נחוץ כדי לייצר גאווה והרתעה.
הנתון שחה"א שחרר בזמנו מתייחס לאבידות במשימות א"א ויש המבלבלים נתון זה עם אבידות בקרבות אויר, כך למשל שני הקורנסים של 201 שנפלו בגיחה לבנהה אמנם אבדו בק"א אך לא היו במשימת א"א אלא במשימת תקיפה כליווי."

אגב, כשבדקתי באינטרנט לגבי איתן כרמי, הסתבר לי שגם חצי שנה לאחר המלחמה הוא הופל בגיחת צילום בגובה רב ע"י טיל סא2. אם כך מדובר בשלוש פעמים תוך חצי שנה. בהחלט שיא שלא הכרתי.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ישן 03-10-2013, 20:30
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "שאלת תם ליערי היקר: כמה..."

לשאלה הראשונה: אין לי מושג. אינני היסטוריון של חיל האויר ואינני יודע אם הנתונים המדוייקים פורסמו אי פעם באופן רשמי.
לגבי רישום הפלה - במקרה שתיארת ("מטוס שלנו נשלח למשימת א"ק ומפיל מטוס") ודאי שההפלה תירשם לזכותו. אין כלל משמעות למשימה שאליה נשלח.
מה שניתן היה להבין מהדברים שציטטתי משלמה אלוני הוא שחיל האויר לא צרף את אבידות מטוסינו, שהופלו ע"י מטוסי אוייב בעת שהיו במשימות שאינן אויר-אויר, לסטטיסטיקות של מופלויות בקרבות אויר. אני גם לא יודע אם הדבר היה גם בכיוון ההפוך. כלומר האם חיל האויר לא צירף את ההפלות של מטוסי המיג 17 שתקפו בשארם ע"י נחומי/יבין ושקי/רגב ביום הראשון למלחמת יוה"כ (שישה במספר) לסטטיסטיקה של הפלות בקרבות אויר אלא רק את המיג 21 שליווה אותם.
ישן 04-10-2013, 15:41
  משתמש זכר זיגפריד ששון זיגפריד ששון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.12
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "לשאלה הראשונה: אין לי מושג...."

יערי שלום רב,

למיטב ידיעתי, אם דברי אלוני נכונים, אין אח ורע לשיטת "המדידה" של חיל האוויר בהיסטוריה התעופתית. כל טייס שהפיל באוויר אזי הפלת מטוס נזקפת לזכותו ללא קשר מה היה יעודו ותפקידו של המטוס המופל. ובוודאי, בכיוון הפוך, עשרות מיג 17 הופלו ב-73 על ידי טייסים ישראלים כאשר מטרת הקורבנות היתה תקיפה קרקעית, בוודאי שזה נזקף להם כהפלות. האם הפלת המסוק שנזקפת לך מוכרת לך ולטייס שלך כהפלה? ברור שכן לאור דבריך בעבר. המסוקים נושאי החיילים לא באו לנהל קרב אוויר, אזי לפי ההגיון של חיל האוויר, שוב לטענת אלוני, זו אינה הפלה נזקפת. העקרון חייב לפעול שווה בחישוב לשני הצדדים. אם לא, זו הטייה מגמתית שמקומה לא בחיל האוויר ובשום מקום אחר.
אני מקווה מאד שאלוני טועה כיוון שזה לא מעיד לזכותו של חיל האוויר.

אעיר: אנשים הופתעו ממה שנראה להם כשיעור הפלות אוויר-אוויר גבוה של מטוסי חיל האוויר על ידי היריב. השערתי היא שאחת הסיבות לכך, מלבד אי-הפתיחות של חיל האוויר באופן רשמי כפי שציינת בעצמך, היא שבספרות הזכרונות של טייסי חיל האוויר מפקר עד ספקטור, בתיאורי קרבות אוויר של אנשי החיל השונים, הזווית של הפלות אוייב באוויר מובלעת או לא מוזכרת. אגב, כל זה עומד בניגוד לספרות תעופה וזכרונות שקראתי ביחס לחילות אוויר אחרים.

פקטור "הבושה". כנראה שיש להודות שב"מסורת" טייסי חיל האוויר הם רואים בהפלת אוויר-אוויר על ידי טייס ערבי כבושה. סיפר לי טייס חיל האוויר וותיק, (סקיהוק, פאנטום, F-16 ) שפרש מטיסה מבצעית בגיל 52, חבר ילדות, שאיתן בן-אליהו (אני מקווה שאינני טועה בשם), מסרב להכיר שהופל על ידי מטוס אוייב וטוען שהופל על ידי נ"מ בשעה שעמיתיו לחיל סבורים או יודעים שהופל על ידי מטוס אוייב. שאלתי את חברי מה הקושי להודות שהופלת בקרב אוויר, מה נורא בכך? חברי השיב, כן, להיות מופל זו בושה.

יתכן שפקטור זה השפיע לגבי הערכת גורמי הפלה בעת מלחמת יום כיפור, ללא קשר ל"רשימה הרוסית" שלמיטב ידיעתי היא קרובה לדיוק לגבי מספר המטוסים, סוגיהם, שהופלו. אינני יכול לשפוט לגבי סיבות ההפלה.

מילים אחרונות. כתבת שמבין טייסי האוייב ישנם טובים. וודאי שכן, אך כנראה מעט מדי. אינני נכנס למחלוקת עמך, אם כי נשארתי עם ספקותי כאשר שמואל גורדון טען בפני לפני שנים שטייסים סורים הינם טובים מאד.

לאחרונה קראתי ספר זכרונות של טייס אמריקני Dan Hampton, Viper Pilot: A Memoir of Air Combat , בין שאר הצבותיו, הוא הדריך טייסים מצרים בנבי סואיף על F-16. הוא נמנע לומר ישירות את דעתו על טיבם של הטייסים המצרים אך מתיאוריו עולה תמונה ברורה. הם סרבו להטיס מטוס שהותקן בו מנוע או בוצעו בו תיקונים לצורך בדיקה. האמפטון היה מבצע את טיסות הבדיקה, באחת מהן הציל את המטוס באוויר כיוון שהמנוע הותקן לא נכון על ידי צוותי הקרקע המצרים. באימוני הנחיתה הוא מספר מקרה של טייס מצרי (כולם וותיקים עם הרבה מאד שעות טיסה על מיג 21 ), שהתקשה לגלוש לנחיתה, ואמר לו RAISE YOUR NOSE , אין תגובה המטוס ממשיך לשקוע, שוב חזרה על ההוראה, ללא תגובה של המטוס, עד שהמצרי צועק "אבל, אני לא רואה כלום". האמפטון גחן והסתכל על הטייס וראה שראשו היה לכיוון השמיים, הוא הרים את ראשו/אפו ולא את אף המטוס. אחרים היו מורידים גלגלים תוך פנייה חזקה ובמהירות גבוהה מן המותר.
מקרה אחר שנודע לי ממקור אחר, טייס מצרי התעלם מהתראת מחשב הטיסה שהמטוס אינו כשיר להמראה בגלל תקלה, המריא והתרסק.
ישן 04-10-2013, 21:48
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי זיגפריד ששון שמתחילה ב "יערי שלום רב, למיטב ידיעתי,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיגפריד ששון
למיטב ידיעתי, אם דברי אלוני נכונים, אין אח ורע לשיטת "המדידה" של חיל האוויר בהיסטוריה התעופתית. כל טייס שהפיל באוויר אזי הפלת מטוס נזקפת לזכותו ללא קשר מה היה יעודו ותפקידו של המטוס המופל. ובוודאי, בכיוון הפוך, עשרות מיג 17 הופלו ב-73 על ידי טייסים ישראלים כאשר מטרת הקורבנות היתה תקיפה קרקעית, בוודאי שזה נזקף להם כהפלות. האם הפלת המסוק שנזקפת לך מוכרת לך ולטייס שלך כהפלה? ברור שכן לאור דבריך בעבר. המסוקים נושאי החיילים לא באו לנהל קרב אוויר, אזי לפי ההגיון של חיל האוויר, שוב לטענת אלוני, זו אינה הפלה נזקפת. העקרון חייב לפעול שווה בחישוב לשני הצדדים. אם לא, זו הטייה מגמתית שמקומה לא בחיל האוויר ובשום מקום אחר.
אני מקווה מאד שאלוני טועה כיוון שזה לא מעיד לזכותו של חיל האוויר

נראה לי שלא הבנת את דבריו של אלוני.
כל מי שהפיל באוויר (ולא משנה אם הוא ישראלי, סורי, ירדני או מצרי) - ההפלה נזקפת לזכותו (ואם נפל מטוס באופן כזה שלא ניתן לשייך אותו לטייס מסויים אבל ניתן לשייך אותו לפעילות של הטייסת באותו אירוע - ההפלה נזקפת לטייסת).
כעת, כאשר דבר זה ברור, ניתן להמשיך הלאה.
ברגע שיש לך את כל נתוני ההפלות (של כל הצדדים) ניתן לחלק אותן לקטגוריות שונות.
אחת הקטגוריות הינה: מטוסים שהופלו תוך כדי קרב אויר כאשר המשימה של שני הצדדים היתה אויר-אויר.
קטגוריה אחרת יכולה להיות - מטוסים שהופלו (ע"י מטוסים) בעת שהיו במשימה שונה מאויר-אויר וכו' וכו'.
כל אחד יכול להרכיב קטגוריות כרצונו ולקבל תוצאות סטטיסטיות בהתאם.
מדבריו של שלמה אלוני ניתן להבין שחיל האויר שלנו מספק סטטיסטיקה לקטגוריה הראשונה שהדגמתי.

בהזדמנות זו אני חייב לציין שחיל האויר מחמיר מאוד במתן אישורי הפלות. חייבת להיות הוכחה חד משמעית שההפלה אכן קרתה. דוגמא כואבת מנסיוני הינה אי אישור ההפלה השניה בקרב האויר הראשון שטייסת 107 (קורנסים) השתתפה בו. למרות שראינו ודיווחנו על שני עמודי העשן הענקיים שנוצרו כתוצאה מהתרסקותם, למרות שהיה דיווח של דובר צבא לבנון (שם אירע הקרב) על שמות הטייסים ועל כך ששניהם נטשו אך אחד מהם הגיע לקרקע פצוע קשה ומת, חיל האויר אישר רק הפלה אחת.
כתבתי על כך באן:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...502#post3870313
ואני מוסיף כעת מאלבום הטייסת על אותו קרב את הקטע הבא:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אני מקווה שמהדברים שכתבתי ניתן להבין שלא צריך מעתה והלאה להתייחס לדיווחים של חיל האויר ככאלה שאינם אמינים.

ולעניין להיות מופל בקרב אויר - זו אכן אינה גאווה למי שמומחיותו אמורה להיות עדיפה על זה של יריביו. לכך הוא מתאמן חודשים ושנים ואם אין צידוק הגיוני לנפילתך - זו אכן הרגשה מאוד מתסכלת.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 04-10-2013 בשעה 21:50.
ישן 05-10-2013, 11:46
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
עושה רושם שהודעות על הפלות זה כמו אומרים באידיש "כלאם פאדי"
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "הייתה גם הפלה שלקח 35 שנה עד..."

רוצים מאשרים, לא רוצים לא מאשרים.
גם ההפלות של המטוסים שלנו מסתירים, מאוד התאכזבתי ממה שכתוב כאן.
עד היום האמנתי ממה שח"א מסר לציבור.
תגידו מה שתגידו, זאת בושה לאלה שלא מספרים את האמת, כאן נזרעים זרעים לא טובים וחבל מאוד...
איפה היושר והאיך שאומרים בצהלי"ת "אינטגריטי"
הם דורשים מאחרים, אך מה בקשר לעצמם. איך התירוצים של אינפנטילים (ילדותיים) ועוד הם מבקשים שנאמין להם בעתיד.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 05-10-2013, 16:01
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "עושה רושם שהודעות על הפלות זה כמו אומרים באידיש "כלאם פאדי""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
רוצים מאשרים, לא רוצים לא מאשרים

לא מבין את תגובתך. לא עניין של רוצים/לא רוצים. עניין של קריטריון קשוח כדי להימנע מטעויות ואתה מנסה להראות שמדובר במשהו לא עקבי. אצל ידידינו הערבים יש המון אישורי הפלות שלא קרו (כנראה שהסתפקו בדיווח של טייסים ועל כך עוד הוסיפו להעלאת המוראל). האם היית רוצה לראות כך את המצב אצלינו?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
גם ההפלות של המטוסים שלנו מסתירים, מאוד התאכזבתי ממה שכתוב כאן.
עד היום האמנתי ממה שח"א מסר לציבור.

פעם היו מסתירים אפילו תאונות שקרו בחיל האויר (וגם בחילות אחרים). זו היתה המדיניות שאותה אכפה הצנזורה. כיום מדווחים על כל נחיתת אונס. הזמנים השתנו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי האזרח
תגידו מה שתגידו, זאת בושה לאלה שלא מספרים את האמת, כאן נזרעים זרעים לא טובים וחבל מאוד...

יש הבדל גדול בין הסתרת מידע (משיקולים שונים) לבין אי אמירת אמת (ואינני בא לחפות על מקומות שבהם ייתכן ולא אמרו אמת. לא כולם נולדו להגיד רק אמת).
ישן 05-10-2013, 19:16
צלמית המשתמש של האזרח

זה עדיין לא מצדיק את זה...
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]רוצים מאשרים, לא..."

אולי בזמן פעולות איבה לא מספרים הכל. אבל שנים לאחר מכן עוד משהו מתגאה שהתוצאה היא 30:0 או 90:0. היום לכל מטוס קרב יש מצלמות והוא מנציח הפלות. אני במשך כל השנים האמנתי לכל מילה מה שאמרו בח"א. (אני מדגיש ח"א ולא דובר צה"ל) דו"צ מזמן איבד את אמינותו, האם עתה גם ח"א.?

אל תביא לי בבקשה דוגמאות של האויבים שלנו. (לי יש אולי יותר)
אנו לאורך שנים טעננו ואמרנו שאצלנו הכל אמת לאמיתה בנושא ההפלות. מה זה קשור לצנזורה אם המטוס נפגע ע"י נ"מ או הופל בקרב אויר. האם בשריון כאשר נפגעו הרבה טנקים משהו ניסה להסתיר את העובדה.

כאן היתה מגמה מלמעלה, להסתיר. הנזק הוא גדול לדעתי. כי יותר לא יאמינו.
סליחה שאני מגיב כך, אני פשוט כועס מאוד על עצמי שהאמנתי והטעתי אחרים...

ישן 05-10-2013, 19:19
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "זה עדיין לא מצדיק את זה..."

אתה צריך לזכור שגם אם יש מצלמות כוונות - לא תמיד הן הופעלו ולפעמים טסו ללא סרטים במצלמות בגלל כל מיני אילוצים והיה צורך לאשר את ההפלות דרך אמצעים אחרים.
לפעמים מכלול הנתונים האחרים היה איכותי מספיק כדי לאשר את ההפלה,ולפעמים לא.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 05-10-2013, 21:30
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
יש הבדל בין להסתיר לבין הטעיה
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]רוצים מאשרים, לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yaari
לא מבין את תגובתך. לא עניין של רוצים/לא רוצים. עניין של קריטריון קשוח כדי להימנע מטעויות ואתה מנסה להראות שמדובר במשהו לא עקבי. אצל ידידינו הערבים יש המון אישורי הפלות שלא קרו (כנראה שהסתפקו בדיווח של טייסים ועל כך עוד הוסיפו להעלאת המוראל). האם היית רוצה לראות כך את המצב אצלינו?

פעם היו מסתירים אפילו תאונות שקרו בחיל האויר (וגם בחילות אחרים). זו היתה המדיניות שאותה אכפה הצנזורה. כיום מדווחים על כל נחיתת אונס. הזמנים השתנו.

יש הבדל גדול בין הסתרת מידע (משיקולים שונים) לבין אי אמירת אמת (ואינני בא לחפות על מקומות שבהם ייתכן ולא אמרו אמת. לא כולם נולדו להגיד רק אמת).

תגובתו פשוטה מאוד: תמיד ניתן אמון בחיל האויר. למדנו כי האמינות הינה ערך עליון. התבדינו.
ופתאום מסתבר לנו כי מישהו עשה מניפולציה בנתונים. טרטרו לנו בראש כי יחס ההפלות בקרבות אויר הינו X:0 ולפתע מסתבר כי האפס אינו בדיוק אפס. ועוד אנו מוצאים דברים הזויים כגון למשל, הפלת נשר ע"י מיג 17.
תאמרו לי שזה אינו נכון. מסירת אינפורמציה שאינה נכונה, חמורה יותר מאי מסירה בכלל.

ישן 05-10-2013, 22:16
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "יש הבדל בין להסתיר לבין הטעיה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
תגובתו פשוטה מאוד: תמיד ניתן אמון בחיל האויר. למדנו כי האמינות הינה ערך עליון. התבדינו.
ופתאום מסתבר לנו כי מישהו עשה מניפולציה בנתונים. טרטרו לנו בראש כי יחס ההפלות בקרבות אויר הינו X:0 ולפתע מסתבר כי האפס אינו בדיוק אפס.

לא תפקידי להגן על אמינות חיל האויר אבל אינני יודע מניין אתה ו"האזרח" התרשמתם שהדיווח על היחס בקרבות האויר היה "על האפס", למעט במלחמת לבנון הראשונה (אני לא מדבר על קרבות מסויימים אלא על מלחמות) שם זה אכן קרה. אשמח אם תראו ציטוטים כאלה ("טרטורים" בלשונך, כלומר אמורים להיות הרבה) במקורות חיל אויריים (כגון בביטאוני חיל אויר) כדי שלא יהיה מדובר רק בהתרשמות שלכם.
לגבי "מניפולציה" בנתונים, שלמה אלוני כבר הסביר ואני הבהרתי את האפשרויות בהסבר זה. אין טעם לחזור על כך פעמים נוספות. ייתכן שבראיה של היום היה עדיף לא לעשות סטטיסטיקות כאלה.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 05-10-2013 בשעה 22:22.
ישן 05-10-2013, 22:51
  משתמש זכר זיגפריד ששון זיגפריד ששון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.12
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=b.a]תגובתו פשוטה מאוד:..."

יערי שלום,

אתה צודק לחלוטין שלעולם לא נטען שלחיל האוויר לא היו אבידות שנגרמו על ידי מטוסי אוייב. מי שקורא את החומר היטב, הוא ישנו באינטרנט ובספרים ומאמרים, מודע היטב לקיומן של אבידות מסוג זה. אם כי קשה לבנות את הפאזל, אלא אם הינך עושה עבודת מחקר. ההפתעה שלי, ושל אחרים, היא המניפולציה הסטטיסטית, שאינני מכיר בהיסטוריית התעופה המערבית, שבה אם מטוס שלך היה במשימת תקיפה והופל על ידי מטוס אוייב "זה לא נחשב".
ומה עושה הסטטיסקאי של חיל האוויר כאשר הינו רואה שהפנטום יצא מתקיפה, השליך מטענו ובידונים, והינו בתצורת אוויר-אוויר ומופל בכל זאת על ידי מטוס אוייב...

אפרופו, סטטיסטיקה. לפי מה שפורסם על ידי חיל האוויר, שיעור האבדות שלו ביחס למספר גיחות במלחמת ששת הימים היה גבוה הרבה יותר מזה במלחמת יום הכיפורים. לא רק זאת, מספר הגיחות עלה פי כמה מונים במלחמה האחרונה. האם היא משקפת את הצלחת חיל האוויר כזרוע מכריעה במלחמה הקודמת לעומת כשלונו של החיל להיות זרוע מכריעה או אף מסייעת מספיק במלחמה האחרונה?

מאידך, לעולם לא היה לי ספק לגבי אמינות הטענות להפלות על ידי טייסי חיל האוויר והבדיקה הקפדנית. זה אינו הנושא.

גישה היסטורית וענווה יותר הייתה מקלה על "פקטור הבושה". הארטמן שהפיל 352 מטוסים הופל 9 פעמים על ידי טייסים רוסים שהיו במטוסים נחותים מול ME-109G שלו. ייגר הופל מעל צרפת על ידי מטוס שהתלבש עליו מאחורה בלי שהבחין בו בכלל. ריכטהופן הופל על ידי טייס קנדי טירון שזו היתה הגיחה הראשונה שלו (בראון). וכאן, גם כן, למען הכבוד, גרמנים אז והיום טוענים שריכטהופן הופל על ידי ירי מן הקרקע... זאת למרות שעמיתיו של בראון ראו בברור את ההפלה.
ישן 06-10-2013, 00:45

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי זיגפריד ששון שמתחילה ב "יערי שלום, אתה צודק לחלוטין..."

לגביי ריכטהופן;
לא רק הגרמנים טוענים שהוא נפגע מהקרקע אלא ישנן ראיות אמפירות שזה אכן היה כך - כולל חו"ד רפואית לגביי טיב פציעותיו וכיום מקובל לייחס את ההפלה לנ"מ ולא לבראון.
לפיכך אני סבור שההשוואה למקרה ריכטהופן אינה רלוונטית לתזה שאתה והאזרח אוחזים בה.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 06-10-2013, 06:17
צלמית המשתמש של האזרח

אין לי שום תזה, אני פשוט מאוד מאוכזב מצורת הסטטיסטיקה...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "לגביי ריכטהופן; לא רק הגרמנים..."

אם משהו בחיל האויר שלנו החליט "לכופף" את הנתונים לטובתו, הוא בלא מחשבה פגע באמינותו של ח"א.
אויבנו טענו שהופלו מטוסים שלנו בקרבות האויר וזה נשמע די הגיוני. אולי לא במספרים שהם מסרו, אך בכל זאת בגלל החימוש הטוב או בגלל המטוס, אך אף פעם לא ראיתי פרסום שלנו שטייס אויב הוא טוב.
תמיד נכתב ודי בזילזול אודות אומץ ליבו והכשרתו. יכול להיות שכאן המקור של "כפיפת הסטטיסטיקה"
כי איך יכול להיות שמשהו פחדן ולא מאומן טוב, מצליח להפיל מטוסים של חיל האוויר הטוב בעולם....

אני זוכר איך לפני 40 בדיוק, כאשר כוחותינו חצו את התעלה, הופיעו מסוקים מצריים וניסו/הטילו חביות על הגשרים. אני אז הערצתי את אומץ לבם של טייסי אויב, הם ידעו היטב וגם ראו את כמות אש נ"מ ומטוסי ח"א אשר עשו מאמץ גדול להגן על הגשרים. הם ידעו שזאת כנראה טיסה בכוון אחד, אך בכל זאת תקפו עוד ועוד, עד שהופלו ואנו קוראים להם "פחדנים".

ואם אנו כבר עוסקים ב"סטטיסטיקות" אז קיימת עוד "סטטיסטיקה" במשטרת ישראל, אשר מצרפים רצח והתאבדות כמקרה רצח מפוענח....

ישן 06-10-2013, 09:43
צלמית המשתמש של האזרח

יערי ידידי...
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]תמיד נכתב ודי..."

יש לי הספר של תא"ל רן פקר (עם הקדשתו אישית, ועוד הרבה אודות ח"א שלנו, מונחים אצלי בכבוד רב). חושב שבחיל האויר שלנו היתה הערכה גדולה לח"א ירדני וזה גם בזכות המלך חוסיין שהיה כידוע טייס קרב.

בקשר לחילות האוויר הערביים אחרים נדמה לי שזה לא היה כך, אך בוא ונעזוב את הנושא (לפחות להיום)
לפעמים קשה לאחד כמוני לשפוט אחר, כאשר אני יושב מוגן באיזה בור עמוק, לעומת (הטייס) הנמצא בתא קטן ומסביבו עפים טילים

ישן 29-09-2013, 12:17

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי דורס הלילה שמתחילה ב "אבדות ח"א..."

אל תסיק מסקנות עדיין.

כבר שנים שמנסים כל מיני חוקרים או גורמים בחו"ל לשכנע שח"א לא היה כל כך מוצלח כפי שמייחסים לו והדרך המשכנעת ביותר היא לשחק עם נתוני ההפלות.
לפעמים מדובר על ייחוס שגוי של נפילות ידועות לקרבות אויר או המצאת נפילות שמעולם לא נבראו.
ח"א יודע במדוייק כמה מטוסים ואיזה מטוסים נפלו לו,ולהבדיל מחילות ערב הרבים - יש לחוקרים גישה לנתונים האלה. (לא כולם עדיין - אבל עדיין באופן המאפשר בניית תמונה מדוייקת)
מה גם שיש מקרים בודדים שלא יודעים בדיוק מה קרה שם ואפשר לייחס את סיבת הנפילה לכאן או לכאן.

כמובן שכל טבלה כזו שמפורסמת נראית עבור ההדיוטות מרשימה,אך עבור אלה שיודעים על מה מדובר - לא כל כך.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 29-09-2013 בשעה 12:23.
ישן 04-10-2013, 00:13

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי טרמין שמתחילה ב "תתן דוגמאות (להדיוטות), לא סיסמאות"

בבקשה (כפי שכתבתי בקבוצת "נתבגיזציה" בפייסבוק)

צביקה ורד מ 117 נפל מנ"מ.
עמי להב מ 117 נפגע מטיל אטול אך הצליח עדיין לטוס ולקחת כיוון לארץ עד שנפגע מנ"מ והתרסק.
עמיחי רוקח לא ברור כיצד נפגע - יכול להיות מיג או טק"א. לא ניתן להכריע לכאן או לכאן.
אליעזר אדר נטש כתוצאה מתקלת העברת דלק ולא כתוצאה מחוסר דלק. (תקלה טכנית לעומת טעות תפעולית במהלך קרב אויר)
הפלת גורן\אורן ב 12 באוקטובר היא כתוצאה מנ"מ ולא מיג 21 כפי שגם יערי כתב כאן באשכול מקביל.

ואילו רק הנתונים שיש ברשותי בשלוף - סבורני שיש שם טעויות נוספות.

ואגב - כתבת בקבוצה ש"כל מה שניסיתי הוא למנוע מלהכניס נימות אישיות למקום הזה. תכבדו בבקשה את המשתתפים בלי השמצות למיניהן".
יש הבדל בין הקבוצה לפורום מהבחינה הזו?

ישן 06-10-2013, 22:01
צלמית המשתמש של האזרח

האם היה טייס מיראז' בשם Captain M. Lutz.
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "..."

Alvi came to a worldwide international notice when he had shot down the IAF's Mirage IIICJ flown by Captain M. Lutz. On 26 April 1974, while on an aerial patrol, the PAF fighter pilots team including, Flight Lieutenant Captain Sattar Alvi, Squadron Leader Major Saleem Metla and the formation's leader Squadron Leader Major Arif Manzoor. The Shahbaz faced an encounter over Golan Heights between a Mig-21 of the Syrian Air Force and two Israeli Mirages.[5]

ישן 07-10-2013, 10:33

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "[QUOTE=האזרח]הטייס פקיסטני..."

אני כלל לא בטוח שההפלות הללו ייוחסו אי פעם לטייסים מסויימים ונותרו רק בגדר טענות - שעליהן חוזרים כל שנה כבר 40 שנה.
מעניין יהיה לראות את מח"א מצרים מתראיין ב 14 לחודש בטלויזיה המצרית ומספר את "ההיסטוריה" הזו לעם המצרי בשידור חי.

ישן 08-10-2013, 11:44

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי edge540 שמתחילה ב "כפי שנאמר פה כבר"

ראשית, לגביי נתוני ההפלות בקוריאה - לא הייתי מזלזל בנתונים הסובייטים - במיוחד אלה שנחשפו לאחר נפילת ברה"מ. (עד אז המעורבות הסובייטית האקטיבית בקוריאה לא הייתה ידועה כלל במערב גם בקרב קהילות המודיעין בו)
מחקרים עדכניים על המלחמה מראים שיחס ההפלות שנטען ע"י האמריקאים מוטה בבירור לטובתם והיחס האמיתי היה מאוזן הרבה יותר.
הקריטוריונים למתן הפלה בברה"מ היו לא פחות נוקשים מבח"א והנתונים שנחשפו נחשבים מהימנים מאוד.
מה גם שהרוסים מעולם לא יחסו לעצמם בפומבי את ההפלות הללו ומעולם לא פירסמו שהם היו בכלל מעורבים, כך שאלמנט התעמולה אינו רלוונטי.

ישן 31-12-2015, 17:36
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
"עד אז המעורבות הסובייטית האקטיבית בקוריאה לא הייתה ידועה כלל במערב"
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "ראשית, לגביי נתוני ההפלות..."

הממ... מסתבר שאחד "אנונימוס" באד מהורין שהוא במקרה לגמרי אס מחומש, מפקד כנף הסייברים 4 המהוללת והטייס היחיד בח"א האמריקני שהפיל מטוסי אויב גם מעל אירופה, גם מעל הפסיפיק וגם מעל קוריאה, מעיד על כך שידע שהוא מתמודד מול רוסים ושמע דוברי רוסית במהלך הקרבות... מיותר לציין שגם אוויראים אחרים כמותו שמעו זאת והדבר בוודאי שלא היה סוד.

יתכן שכוונתך שהיקף המעורבות לא היה ידוע, אבל עצם השתתפותם של טייסים רוסים במלחמת קוריאה הייתה דבר ידוע כבר מראשיתו.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 31-12-2015 בשעה 17:50.
ישן 13-01-2016, 07:16
  אקס-אמב אקס-אמב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.15
קצת מבאס לראות שחיל האויר עושה מניפולציה בנתונים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דורס הלילה שמתחילה ב "אתר רוסי מעניין...גם על אבדות חיל האוויר !!"

את התחמנות נשאיר לערבים, שלפי תיאורי אפרים קישון ז"ל היו יוצאים מקרבות אויר איתנו עם יותר מטוסים ממה שהתחילו את הקרב. אנחנו מעדיפים נתוני אמת, שחיל האויר בדרך כלל מצטיין בהם ולא מתבייש (ובדרך כלל, כולל בנושא זה לדעתי, אין במה).

אם כתוב באתר חיל האויר שבמלחמת ההתשה הופלו רק 4 מטוסים ישראלים בקרבות אויר, כאשר רק ממה שידוע א' הופל במצרים, ב, ו-ג' הופלו בסוריה ובעצם עוד א' אחד לפחות הופל במצרים (ועוד אחד נתון בוויכוח) ועוד ג' אחד במצרים, אז חבל.

כמו כן, אתה לא יכול לספור ב-1980 מטוס עיראקי שנפל מחוסר דלק ברדיפה אחר מטוס צילום ישראלי ולסמן הפלה על שלנו, אם אתה לא סופר את זה גם להיפך. ההפלה הראשונה של טייסת סופר מיסטרים נזקפה לזכותה לאחר שמטוס מצרי נפל בעקבות סחרור, אבל כשזה קרה לקצין בכיר ביותר בחיל (ד', לצורך העניין), שנטש מטוס בסחרור בעקבות תמרונים בקרב אויר, לא סופרים את זה. זה לא הולך ככה.

אין זאת, אלא שהדברים קורים בעקבות הגישה הילדותית במקצת לקרבות אויר, שאולי מושפעת מההגדרה הילדותית לא פחות של שמואל גורדון לטייסים כ"מסדר האבירים האחרון" (שם של ספר או מאמר שלו). אצל השיריונרים אין שום דבר כזה וצביקה גרינגולד יכול להפגע ולהחליף טנק לפחות 3 פעמים בלילה הארוך ביותר שלו על ציר הנפט ועדיין להשמיד עשרות טנקים סוריים ולהיות גיבור ישראל.

אילו ידענו כמה מגדולי הטייסים בחיל האויר שלנו היו רחוקים כפסע מליפול בקרבות אויר, כולל השמות האגדיים ביותר, יתכן שהיינו מתפלאים, אבל לא צריך להתפלא - קרב אויר הוא חלק מלחימה ואין דבר כזה בעולם לחימה על האפס. לא צריך להתבייש בזה ולא רק בגלל היחס חסר התקדים בתוצאות לאורך השנים. גם מי שחטף לרוב לא צריך להתבייש, כי זה קורה. רק מי שעושה שטויות יש לו חשבון נפש לעשות, וזה קרה להרבה מאוד טייסים שבכלל לא נפלו אלא חזרו הביתה בשלום כדי להיענש (ולפעמים גם זה לא) על הטעויות הבלתי נסלחות (להבדיל מהנסלחות) שעשו בקרב אויר.

יום טוב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:14

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר