לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #4  
ישן 03-12-2005, 19:55
  offerd offerd אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 04.04.05
הודעות: 3,066
במקור ברוסית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "אנשי פאניפלוב"

הספר נכתב במקור ברוסית והתרגום שלו הארץ היה משפת המקור

אגב, אנשי פנפילוב הוא רק ספר אחד מתוך 3 שחיבר א. בק והם:

אנשי פאנפילוב BOROKOJAMCKOE WOCCE
עתודתו של גנרל פאנפילוב PE3EPB REHEPAJA IIAHONROBA
ימים אחדים HECKRBKO RHEN

הכיתוב האנגלי שצרפתי זהו הכיתוב הדומה ביותר לרוסית (היות ואין לי מקלדת רוסית) שמצאתי במקלדת אנגלית ...
התרגום של שלושת הספרים הוא שלמה אבן שושן בהוצאת הקיבוץ המאוחד
_____________________________________
קישורים:
לעפר דרורי / לאתר הגבורה
לפלוגה י'/79 / לגדוד 79

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-subscribe@yahoogroups.com
להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #11  
ישן 05-05-2015, 16:45
  יואל ש יואל ש אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 05.05.15
הודעות: 1
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Mazar2824 שמתחילה ב "לגבי שם הספר ברוסית..."

חושבני שהספר מתאר עלילה שהיא נכונה ביסודה - אף כי מספר העלילה עצמו, המג"ד מומיש-אולי, חלק על הרבה ממה שבסופו של דבר נכתב בספר.

מקור הבלבול הינו בשם העברי של הספר. ברוסית הספר נקרא "כביש וולוקולמסק". כך גם נקרא התרגום האנגלי. המתרגם העברי לעומת זאת כינה את הספר בעברית "אנשי פאנפילוב".

בזמן הקרב על מוסקבה נפוצה עלילת גבורה (שנתגלתה כהמצאה) על לוחמים באוגדת פנפילוב שנהרגו בקרב מול טנקים גרמניים. עלילה זו נתפרסמה ברוסיה כעלילת "אנשי פאנפילוב" (ברוסית "פאנפילובצי"). הספר כלל אינו עוסק בעלילה זו. למעשה עלילת הספר מתרחשת מספר שבועות לפני עלילת "פאנפילובצי".

אפשר לראות עוד בויקיפדיה. שם ישנם שני ערכים נפרדים: "אנשי פאנפילוב" שמתייחס לספר, ו"המיתוס של אנשי פאנפילוב" שמתייחס לעלילת הגבורה, המצאתה והזמתה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 06-05-2015, 07:47
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,295
ביקורת שלי על הספר "אנשי פנפילוב"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "אנשי פאניפלוב"


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://nuritha.co.il/sites/default/files/styles/book_picture_150x225/public/611399.jpg?itok=c3ENbGRv]


"תפקידו העיקרי של המפקד – לחשוב, לחשוב ולחשוב." (עמוד 108)

הספר "אנשי פנפילוב" (הוצאת הקיבוץ המאוחד, המהדורה ה-17, 2001) מאת אלכסנדר בק, מתאר מנקודת ראותו של באורג'ן מומיש-אולי, מפקד גדוד חי"ר במילואים בצבא האדום של בריה"מ, שאנשיו גויסו מקרב תושבי קאזחסטן, את הקרבות להגנת מוסקבה במלחמת העולם השנייה כנגד הצבא הגרמני. מומיש-אלי מספר לבק על חישול והכשרת הלוחמים בטרם יוטל הגדוד ליורה הרותחת של המלחמה ועל האתגרים עימם נאלץ להתמודד בעת שנדרש לאמן את לוחמיו לבאות. במילותיו של המג"ד, מומיש- אולי, על האימון וההכשרה: "לחוס - משמע לא לחוס." (עמוד 135). בהמשך מתואר נתיב הקרבות של הגדוד, המשתייך לדיוויזיית רגלים בפיקוד הגנרל איוואן פאנפילוב, ומכאן שם הספר.

הספר רווי בסיפורים ודוגמאות הנוגעים לערכים חשובים בלחימה ובהם: ערך הרעות ואחוות לוחמים, חשיבות דמות המפקד, כפי שמתאר זאת המג"ד, מומיש-אולי בספר: "חובה על המפקד לדעת, כי בקרב כל מילה שלו, כל תנועה, הבעת פנים נתפסת על ידי הכל, משפיעה על הכל; חובה עליו לדעת, שניהול קרב איננו ניהול האש בלבד, או ניהול תנועת הלוחמים, אלא גם ניהול התודעה." (עמוד 203) דבקות במשימה, ומשמעת קפדנית, אותה מגדיר הגנרל פאנפילוב כקריטית לפיקוד על גדוד: "וכן דרוש עוד דבר אכזרי מאוד... אכזרי מאוד: משמעת." (עמוד 64)

התפיסה (אותה הגדיר בשעתו קלאוזוביץ') המגדירה את שדה הקרב כנחלת אי-הוודאות, המשתקפת באמירתו של הגנרל פאנפילוב כי: "עוד זאת, חבר מומיש- אולי. בחן את כושר התנועה של הבאטאליון. ותן דעתך תמיד, המוכנים כלי הרכב, הרתמות, הסוסים... במלחמה יקרה הכל. היה מוכן לפי פקודה להתכנס מהר, להיעתק מהר." (עמודים 124-125) מוטיב הדבקות במשימה מודגש רבות בספר, בשיחות בין המפקדים והחיילים ובמחשבותיו של המפקד, נוכח הלחימה הקשה בה נתון הגדוד. כך מתאר זאת המג"ד, מומיש-אולי: "'אלחם בתוך הכיתוּר'...תקנוֹן הצבא האדוֹם, כפי שכבר הגדתי לך, מטיל על המפקד חובה לנקוט, בּדבּרוֹ על יחידתו, לשון 'אני'. ה'אני' של המפקד- הַיְינוּ חייליו. הם, הם יילחמוּ בתוך הכיתוּר." (עמוד 220)


הספר הראשון תורגם לראשונה לעברית בשנת 1946 על יד שלמה אבן שושן וראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד. יכולת העמידה בפרץ של הצבא האדום מול מכונת המלחמה הנאצית, הייתה מודל לחיקוי עבור לוחמי הפלמ"ח. הספר, שהיה לספר מכונן בפלמ"ח ובצה"ל, אף חולק כמתנה על ידי קצין החינוך של הפלמ"ח, בני מרשק, והונהגה חובת קריאה בו בקורסי קצינים ומפקדים‏‏. בספרו "פלוגה ד'" מתאר מוטה גור כיצד השתמש בספר למטרות חינוך בצנחנים. הספר ניתן בצה"ל כשי לבוגרי קורסי פיקוד בחיל השריון וחיל הרגלים, ובהם קורס קצינים וקורס מפקדי כיתות, וללוחמי ומפקדי יחידות מובחרות. וכך ראוי שייעשה גם בעתיד.

באופן אישי קראתי את הספר כמה פעמים. ראשית, בטרם גיוסי לצה"ל, בהמשך בשירותי בצנחנים (וזכור לי כי דובר בו בעת שהייתי בקורס קצינים) וגם לאחר מכן. תמיד מצאתי בו תובנות על שדה הקרב, הפיקוד, הלוחם הכשרתו ותפקידו, טבע המלחמה ועוד. כשאחי התגייס נתתי לו במתנה את הספר (גם הוא נהנה מאוד). אחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו על מלחמת העולם השנייה ועל האדם בקרב, אם לא הטוב שבהם. הקריאה בו נעימה ומהנה וראוי שיקראו בו קציני ומפקדי צה"ל, בוודאי ובוודאי בחילות השדה בכלל והרגלים בפרט, שם, כפי שתיאר זאת בספרו האלוף במיל' אורי שגיא: "אני גם סבור שהמבחן והאתגר שלמולו עומדים המפקדים ביחידות חי"ר הינו נוקב ותובעני מאין כמוהו, וקשה מאוד למפקד להוליך שולל את פקודיו ואפילו את מפקדיו." (מתוך ספרו "אורות בערפל", הוצאת ידיעות ספרים, 1998, עמוד 41), וכן חובבי מורשת הקרב וההיסטוריה הצבאית.
מומלץ ביותר!!!
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:19

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר