לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-12-2013, 20:55
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
In-Q-Tel - חברת ההון סיכון המסתורית של ה-CIA

לפני מספר שבועות נתקלתי בכתבה באחד מהאתרים הכלכליים בחו"ל אשר עסקה בהערכת שווי של חברת הזנק אמריקנית בתחום ה-BIG-DATA. אני כבר לא זוכר את שמה אך ניתן לאתר אותה בקלות אני מניח (שוויה אגב מדהים ועומד על פי הערכת המקור על משהו כמו 6 מיליארד דולר - כמעט כל החברות הגדולות כיום הן לקוחותיה כולל IBM וגוגל על פי הדיווח).

עד כאן סתם עוד ידיעה כלכלית לא סופר מעניינת. אלא שמסתבר שאחת המשקיעות בחברה היא חברת הון סיכון שמעולם לא שמעתי עליה עד אז בשם In-Q-Tel. כמה דקות של קריאה ברשת מאוחר יותר הופתעתי לגלות שמדובר בחברה שמאחוריה עומדת (אולי אפילו באופן גלוי) ה-CIA. כאשר המטרה של החברה היא להשקיע בחברות הזנק אמריקניות אשר לדעתה עשויות לתרום לביטחון הלאומי של ארה"ב וכנראה גם באופן ישיר ל-CIA ולגורמי ביון נוספים (החברה משקיע עשרות מליוני דולרים בכל שנה בחברות מתקציב ה-CIA, חברות רבות בהן היא משקיעה הן כנראה סודיות ואם המידע בידיעה הראשונה שפורסמה נכון - ל-In-Q-Tel יש כנראה הון עצמי לא מבוטל הבא לידי ביטוי במניות של לא מעט חברות ששוות כיום הרבה מאד כסף). אגב In-Q-Tel קיימת כבר משהו כמו עשר שנים - ראיה קדימה מאד מרשימה של ה-CIA במובן זה.

בעיני מדובר בנושא סופר מעניין בהקשר שלנו - התחלתי לדבר עם אנשים שאני מכיר ועד כה לא ידוע לי כי קיים דבר דומה כאן בארץ - וזאת למרות שישראל היא אולי המקום השני בעולם אחרי עמק הסיליקון בכל נושא ההשקעה בחברות הזנק והנושא הביטחוני גם הוא חזק פה מאד - הקישור נראה לי טבעי כמעט לגמרי.

הדיון שהייתי שמח לפתח הוא כזה - ראשית האם מישהו מכיר גוך דומה בארץ (כאמור לי לא ידוע). אם לא, האם יש סיבה נראית לעין מדוע מודל כזה לא מתאים להקמה כאן בארץ? בהנחה שאין סיבות טובות - מי הכי מתאים להקים גוך כזה ובאיזה אופן צריך להגיע המימון שלו ומה הקריטריונים להפעלתו בצורה האופטימאלית בכדי שיניב תוצאות טובות - הן לעצמו, הן למדינה והן לקידום היכולות האסטרטגיות של מדינת ישראל.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 17-12-2013 בשעה 20:58.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-12-2013, 22:03

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "במה זה בעצם שונה ממפא"ת? הרי..."

DARPA מממנת מחקרים פרופר. גם מפא"ת. זה יכול להיות מחקר אקדמי לחלוטין.

חברות VC עושות שיקולים מסחריים. האם חברה X יכולה לייצר רווח Y בזמן Z.

החברה שאני מדבר על הקמתה כאן בארץ וגם in-Q-Tel למיטב הבנתי משלבות בין השניים - כלומר משהו שיש לו חשיבות לביטחון הלאומי + פוטנציאל כלכלי (ואגב לא לכל דבר יש חשיבות זהה - יש דברים שחשיבותם גדולה יותר ויש דברים שחשיבותם קטנה יותר - למשל יכול להיות שיש מיזם שהצלחתו הפוטנציאלית הכלכלית היא בינונית אבל יכול לתרום בצורה אדירה לביטחון הלאומי של ישראל לעומת מיזם אחר שיכול להיות מאד רווחי אבל התרומה האמיתית שלו לביטחון המדינה שולית - חברת VC רגילה תשקיע בחברה השנייה בלי לחשוב פעמיים - in-Q-Tel והחברה עליה אני מדבר תשקול שיקולים הרבה יותר מורכבים במקרה הזה).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 17-12-2013 בשעה 22:10.
ישן 17-12-2013, 21:24

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי coperl שמתחילה ב "אפרט יותר, יש חממות הייטק..."

אני מכיר את הנושא היטב. זה עדיין לא אותו דבר.
כאשר חברה מקבלת כסף והכוונה ממשרד הביטחון (הגופים הרלוונטיים כאן הם 8200, מפא"ת ואולי גם מוסד/שב"כ וגורמים נוספים) מתוך מטרה מוצהרת לתמוך בחברות שנועדו לקיים לשמר ולהעצים את האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל זה לא אותו דבר כמו אינקובטור שתומך בחברות שהנושא שלהם הוא התחום הביטחוני באופן כללי.

אני אומר שוב - החברה שאני מדבר עליה ממש כמו in-Q-Tel צריכה להסתכל קודם כל על האינטרס הלאומי של המדינה - האם חברה X עוזרת לשמר ולפתח אותו (על פי אמות מידה ברורות שייקבעו מראש). לא כל חברה בתחום הביטחוני עוזרת לשמר את האינטרס הבטחוני הישראלי (יש אגב חברות שבמצבים מסויימים אפילו עלולות לפגוע בו - והיו דברים מעולם).

אגב חברה כזאת צריכה הרבה מרווח נשימה השקעתי - בניגוד לחברות הזנק בתחומים אחרים כמו האינטרנט למשל שם אפשר להשקיע חצי מליון דולר באפליקציה ולצפות (אם מצליח) לראות רווחים נאים מאד תוך שנה-שנתיים - כאן מדובר בסכומים הרבה יותר גדולים ובזמני פיתוח שהם לעיתים 5 ואף 10 שנים (תלוי על מה מדובר).

כאמור בניגוד ל-in-Q-Tel שם ה-CIA הוא הגוף המרכזי מאחורי המיזם - פה הייתי מערב הרבה גם את מפא"ת שלה תחום התעניינות רחב מאד.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-12-2013, 21:45
  coperl coperl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.13
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני מכיר את הנושא היטב. זה..."

לא אמרתי שזה אותו דבר וזה אף רחוק כמו שאתה אומר.
אבל ממה שראיתי (ל2 אחים שלי יש סטארטאפים, אחד היה בחממה השני שקל להיות) התנאים שלהם זה לא לצאת מהארץ, וכשפועלים תחת החוק הישראלי יותר קל לאכוף גם בהיבט הבטחוני.
והרבה מאוד ואפי' רוב מי שיכול להתקבל לחממה לא עושה את זה, לפעמים בגלל שהם לא רוצים שמדינת ישראל תהיה המשקיעה הבלעדית שלהם למרות הנוחות. בקרן הון סיכון אתה יודע שמי שמולך רוצה לעשות כסף ולהשתלט על החברה שלך במקרה הזה, במדינה זה פחות ברור. בנוסף זה בד"כ רע לשיווק. ועוד כמה סיבות.
וזה כשזה משרד התמ"ת, כשזה משרד הביטחון זה כבר הרבה יותר מסובך, הרי בתכלס רוב ההייטקיסטים יעדיפו לעבוד עם קרנות הון סיכון חזיריות אבל עם מדיניות ידועה וברורה, מאשר להתעסק עם תקציבים מסתוריים של משרד הביטחון על כל המשתמע מכך.
לגבי זמן הפיתוח, זה אמנם נראה שאפליקצייה היא עבודה קלה של שנה שנתיים, אבל זה לא כך. לרוב רובם המכריע של יזמויות האינטרנט לקח שנים רבות להגיע לריוחיות. לפעמים עשור. נכון שיש יוצאים מן הכלל אבל גם להם לקח שנים להגיע להצלחה. רק שתבין, להגיע לשלב האב טיפוס, שהוא השלב הקריטי בגיוס הון, לוקח בממוצע חצי שנה.
ישן 17-12-2013, 21:57

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי coperl שמתחילה ב "לא אמרתי שזה אותו דבר וזה אף..."

אוקיי - זה כבר דיון יותר מעניין.
אחד הדברים שחשבתי עליהם באמת הוא מי אמור לשים את הכסף - בעיקר במצב המשק הנוכחי שכולו בקיצוצים.

אם אנחנו בשלב של תרגילים מחשבתיים אז הינה הצעה - יש לנו היום לא מעט חברה שהם יוצאי 8200 ערכיים שהקימו בארץ חברות מצליחות ועשו כסף. קח חברה כמו גיל שוויד, שלמה קרמר, תומר בראל ורבים אחרים שיש להם כסף. אם כמה מהם חוברים יחד ובשילוב מסוים (חצי חצי, 2/3 שליש או כל יחס רלוונטי אחר) עם המדינה, משרד הביטחון או גורמים בתוך המערכת הביטחונית עצמה יקימו VC למטרה שציינתי מתוך ראיה של חשיבות הנושא למדינת ישראל אך גם מתוך כוונה לייצר כסף מתוך הבנה ששני הדברים לא חייבים להתנגש (וניתן ליצור מראש מנגנונים שיתנו פתרונות במקרים בהם השאלה של כסף לעומת קידום ביטחון המדינה עולים).

אני מאמין שזה הכל שאלה של לשכנע את הגורמים הרלוונטיים - שמע בארה"ב זה עבד וכנראה לא סתם עבד אלא עבד מצויין (אגב החברה קיימת מ-1999 - כמעט 15 שנה - פשוט מדהים איזה ראיה קדימה הייתה ל-CIA - זה משהו שאם היית שואל אותי ולא הייתי יודע הייתי אומר שאין סיכוי שיקרה בארה"ב ויש 100% סיכוי שיקרה דווקא פה בארץ - ותראה - זה הפוך).
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-12-2013, 23:09

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ע"ש שמתחילה ב "הנה דוגמא לטמטום של הCIA"

in-Q-Tel היא חברה עסקית ומנוהלת ככזו ומקבלת כספים מה-CIA. לפי מיטב יכולתי למדוד היא מאד מצליחה במה שהיא עושה (זה הרי בסופו של דבר עניין של ניהול ותלוי באנשים שמנהלים אותה שלדעתי אינם מגיעים מעולם הביון אלא מעולם ה-VC).
אתה אומר שאנחנו לא רוצים מוסדות ביון שנדחפים לתחום הכלכלי - קודם כל אני הצעתי שבארץ הדבר יוקם לא על בסיס 8200 או אמ"ן/מוסד בלבד אלא על בסיס בטחוני רחב יותר כולל input ממפ"את וגורמים בטחוניים נוספים.

בארץ אגב ממש אין תקציבים בלתי מוגבלים - אבל זה בכלל לא קשור לעניין.

הנקודה שלי היא שיש כאן אפשרות ליצור גוף שיקדם וישקיע בחברות ישראליות מתוך הסתכלות כפולה - מסחרית/עסקית ותרומה לביטחון המדינה. אין היום גוף שעושה דברים כאלו ולדעתי ניתן להקים אותו - השאלה מה הדרך הנכונה לעשות את זה - לאילו אנשים לפנות מי יהיו גורמי המימון העיקריים - באיזה קונסטלציה לבנות את הגוף הזה וכו'.

האמת אולי זה היה נאיבי מצידי אבל ציפיתי שמי מבין גולשי הפורום (ויש פה לא מעט אנשים מתוך המערכת כולל אנשים עם הרבה שנות וותק) ירים את הכפפה וממש יעשה משהו עם הרעיון המצויין הזה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 18-12-2013, 13:40

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "כנראה עוד נתיב יצירתי של ריגול שמתאפשר הודות לתקציב ענק"

יכול להיות שיש שם גם את זה. אבל החברות שהיא משקיעה בהן הן חברות לגיטימיות שמייצרות מוצרים שנמכרים - לפחות בחלקם - כמו כל חברה מסחרית אחרת.

לגבי ניבוי כישלון - בפועל לא רק שהחברה מצליחה - היא (כנראה) מאד מצליחה (זאת קרן VC אז היא כשלעצמה ללא מטרות רווח). וכפי שהזכרתי היא קיימת מאז 1999!

לכל מי שמשמיץ אותה בלי להכיר אני ממליץ לקרוא את הערך עליה בויקי ולראות גם את כמות החברות שהיא השקיעה בהן - כמות זה לא מדד לאיכות כמובן אבל מספיק שמסתכלים על חברה כמו Palantir (החברה שהזכרתי בתחילת השרשור) שמוערכת כיום ב-6 מיליארד דולר (!) בה השקיעה In-Q-Tel (ראו פה בפורבס) בשביל להבין שזה לא איזה קשקוש של ה-CIA רק בשביל להשיג עוד קצת מידע בלי שום פוטנציאל עסקי אמיתי.

אני מאד רוצה לחזור לדיון ענייני כיצד אנחנו מקימים גוף כזה בארץ ומי הגורמים הנכונים לעשות את זה פה בצורה הטובה ביותר.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 18-12-2013 בשעה 14:01.
ישן 21-12-2013, 23:13

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי coperl שמתחילה ב "כנראה התנאים שלהם טובים יותר,..."

meac העלה שאלה טובה - אני לא יודע את התשובה אבל אני יכול להעלות כמה השערות:
1. השקעה בחברות שזמן ההבשלה שלהן ארוך ממה שחברות הון סיכון רגילות היו מוכנות לקחת על עצמן (למשל פיתוח מורכב מאד שיכול להימשך 10 שנים - ספק אם חברות הון סיכון רגילות היו לוקחות על עצמן מיזם כזה - אולי אולי בתחום הביו אבל לא בתחומים אחרים).
2. השקעה בחברה עם פוטנציאל רווח בינוני אבל תרומה גדולה מאד לביטחון המדינה (משהו שחברות הון סיכון רגילות היו אולי מוותרות עליו או לפחות חושבות פעמיים).
www.MegaPixel.co.il

ישן 18-12-2013, 20:05
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "In-Q-Tel - חברת ההון סיכון המסתורית של ה-CIA"

הדבר איננו חידוש כלל והפרקטיקה של השקעה בתחומים אזרחיים לכאורה ע"י סוכנויות בטחון בארה"ב קיים מזה זמן רב.
בתקופת המלחמה הקרה ה-CIA וסוכנויות אחרות מימנו ישירות או בעקיפין מחלקות אוניברסיטאיות בארה"ב שנחשבו כמועילות לפעילות הבטחונית.
לדוגמה, כל תחום הלימודים הרוסיים והסלאביים באוניברסיטאות היה קשור קשר הדוק ל-CIA.
כך גם תחומים שונים הקשורים לכלכלה במיוחד תורת המשחקים, Operational Research וכן בלשנות, מתמטיקה ופיתוח צפנים שקיבלו מימון ממערכת הבטחון האמריקאית.

ישן 18-12-2013, 20:55

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "הדבר איננו חידוש כלל..."

לא, לא ושוב פעם לא.
יש לי רושם שאנשים פה פשוט לא מצליחים לקלוט מי זו in-Q-Tel ואיך היא שונה מגוף כמו DARPA.

פעם אחרונה (באמת חברה תקראו) - DARPA הוא גוף שמקדם פיתוחים עבור הפנטגון (וזרועותיו השונות) - זה נע במנעד רחב בין פיתוחים אקדמיים ועד מענקים לחברות מסחריות והקמת מיזמים ותחרויות שהמטרה שלהן לפתח מערכות מתקדמות אשר לדעת DARPA דרושות לצבא האמריקני (צבא במובן הרחב לא ARMY).

in-Q-Tel היא חברת הון סיכון. מי שלא יודע מה היא חברת הון סיכון - שיצא ויילמד. חברות הון סיכון באשר הן חולשות על סכומי כסף משמעותיים אותן הן משקיעות במיזמים (לרוב בראשית דרכם ולעיתים בשלב מעט יותר מתקדם) תמורת אחוזים כשהמטרה היא כלכלית פרופר.

הייחוד של in-Q-Tel הוא שהיא בוחרת באילו מיזמים להשקיע מתוך אלפים שמגיעים לשולחנה בתחום הביטחוני על בסיס כפול - כלכלי + קידום הביטחון הלאומי של ארה"ב (בדגש אולי מוגבר על ה-CIA וגופי ביון אחרים - אם כי אני כבר כתבתי שאין צורך להעתיק דווקא את החלק הזה במודל מארה"ב ובארץ ניתן לעשות זאת ביטחוני רחב יותר).

אני באמת מקווה שזה ברור ושלא צריך לחזור על ההבדלים הללו בפעם הרביעית בשרשור הזה.

לגבי הסבת חממה - על פניו לא נראה לי רעיון טוב. בדיוק כי התפיסה של חממה היא לא תמיד תפיסה חיובית של יזמים - צריך ללכת ולראות בדיוק איך in-Q-Tel עובדת בארה"ב ולמה היא כל כך מצליחה בעבודה שלה עם חברות (שוב שימו לב לרשימת החברות בהן היא השקיעה - היא ארוכה מאד מאד) ולהעתיק את המודל הזה כאן לארץ - מי יודע אולי ב-in-Q-Tel אפילו ישמחו לעזור לחברה הישראלית - אין לי מושג.
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:56

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר