לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-08-2013, 23:30
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
תמרונים חריגים של לוויין סיני - אפשרות להדגמת טכנולוגיה של פעילות קרבה מול לוויין אחר

*הערה: הכותרת להלן ניתנה על ידי כותב הידיעה, איתי נבו.

http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?...6&entity=952246

חשש: סין פיתחה מערכת לחטיפת לוויינים בחלל

בדיוק לפני חודש, במעטה כבד של חשאיות, שיגרה סין שלושה לויינים צבאיים על גבי טיל אחד. רק לאחר שמערכת הבקרה האמריקנית זיהתה את השיגור והלויינים, פרסמה סין הודעה לקונית על שלושת הלויינים, ובה נאמר כי הם מיועדים להוכיח היתכנות של טכנולוגיות חדשות. אחד הלויינים, שי-יאן 7, מצוייד בין השאר בזרוע רובוטית אימתנית. לויין אחר שי-ג'יאן 15, מצוייד במצלמת תלת-מימד משוכללת וענקית, המאפשרת לו לזהות לויינים אחרים ממרחק עצום ובדיוק רב. מומחי חלל במערב העריכו כי מדובר במשימה משותפת לזהות ולתפוס לויין אחר. החשש הזה התממש לפני שלושה ימים כשהלוויין בעל הזרוע ביצע תמרון חד מאוד במסלולו, ופתח במה שנראה כמרדף אחר לויין סיני ששוגר לפני שמונה שנים. עד כמה שידוע לנו כעת, הוא קרוב מאוד ללויין המטרה, ואולי כבר תפס אותו. "אני חושב שיש פה משמעויות גם לישראל וגם לשאר מדינות המערב", אומר המומחה ללויינים מידד פריינטא, מחברת ספייסיאליסט (Spaceialist). "יש פה יכולת חדשה של לויין שיכול להיצמד לכל לוויין צילום, לכל לויין ריגול, להסיטו ממסלולו ואפילו לחטוף אותו ולקחתו למטרות אחרות".

שימוש חוזר

לפני שש שנים הדגימה סין שביכולתה להשמיד לויין בחלל, כשפוצצה לוויין מזג אוויר ישן שלה בטיל שנורה מכדור הארץ. ואולם, לפיצוץ לויין יש כמה חסרונות: השברים שנוצרים מסכנים גם את החלליות והלויינים של סין. יתרה מכך, כשאתה משמיד לויין אתה לא יכול לנצל אותו לטובתך, וזה מה שהמערכת החדשה עשויה לאפשר. "הם יכולים לזהות לויינים שאמורים לעבור מעל אזורים בסין, להחליט שהם מזיזים אותם ממסלולם כדי שלא יוכלו לצלם את אזורי העניין, ואפילו להביא אותם לתחנת החלל הסינית ולהשתמש בהם מאוחר יותר", אומר פריינטא.

טכנולוגיית ניקוי

החדשות אמנם מדאיגות, אבל לטכנולוגיה הסינית החדשה עשוי להיות גם יישום חיובי. מערכת כזו יכולה לשמש בניקוי המסלול סביב כדור הארץ מפסולת החלל הרבה המרחפת בו: אלפי שברים של טילים ולויינים ישנים, המסכנים לא רק לויינים אחרים, אלא גם אסטרונאוטים בתחנות חלל. "הטכנולוגיות האלה בדיוק, בכוונה טובה, יכולות לשמש למיפוי זבל חללי ולמיפוי האיומים על תחנת החלל הבינ"ל ועל תחנת החלל של סין, שבהן כידוע יש אנשי צוות. הן גם יכולות לשמש לחילוץ והצלה של אסטרונאוטים בשעת חירום", אומר פריינטא. "בעזרת הזרוע הרובוטית והלויין האוטונומי אפשר לנקות את החלל. כל היכולות שהסינים מדגימים עכשיו עשויה לשמש לעשיית טוב בחלל, ולקדם את האנושות בחלל".

כאמור, עדיין לא הוכח סופית שהמערכת החדישה אכן מיועדת לחטיפת לויינים, או שהיא הצליחה בכך. ואולם, העובדה שמדובר במערכת צבאית ששוגרה בחשאיות מרבית, מגבירה את החשש כי אכן מדובר במערכת כזו. האמריקנים, שהוכיחו גם הם יכולת להשמיד לויין בטיל שנורה מכדור הארץ, ודאי מכינים את המענה שלהם למערכת הזו, ואנו נמתין בסבלנות לפרק הבא ב"מלחמת הכוכבים" המתחוללת ממש מעל ראשנו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-08-2013, 19:21
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "תמרונים חריגים של לוויין סיני - אפשרות להדגמת טכנולוגיה של פעילות קרבה מול לוויין אחר"

תכננתי לכתוב תגובה ארוכה, אבל אני לא מגיע לזה אז בקיצור: ראשית טכנולוגיה כזו אינה חדשה בחלל (וטל מוזמן לתקן אותי). יפן עשתה זאת לפני כמעט עשור וחצי, וארה"ב גם יודעת לעשות זאת. אבל כשסין עושה משהו בסגנון (בסודיות, חשאיות, צבאיות וכיוב' תיאורים) - ברור שזה לצורך זדוני. עכשיו, אני לא טוען שאנחנו בטוחים לגמרי שאין מקום לחשש אבל ההיסטרייה המיידית (כפי שבאה לידי ביטוי בכותרות הבומבסטיות, לא של טל, של הכותב) מדגימה את ההטייה העצומה שקיימת.

כמו שניתן לראות במצגת שטל הביא לעיל (סינית), כבר שנים שהסינים בגלוי לגמרי עוסקים בנושא, ועשרות מאמרים (לפחות) פורסמו בסין בז'ורנלים מקצועיים פתוחים.

בלינקים הללו תמצאו מהלכים דומים של יפן וארה"ב:

ssco.gsfc.nasa.gov/...2012/Oda_final_presentation_2012_workshop.pdf

www.darpa.mil/WorkArea/DownloadAsset.aspx?id=2147486057
ישן 21-08-2013, 19:39
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "תכננתי לכתוב תגובה ארוכה, אבל..."

ההיסטריה אולי מוגזמת, אבל זו לא באמת הטיה.
אם בסין יתייחסו באופן שונה לטכנולוגיות חלל אמריקאיות ביחס לטכנולוגיות חלל ברזילאיות גם זו לא תהיה "הטיה עצומה". זה יחס שונה שנובע מנסיבות שונות, וכנראה מוצדק.

כשבישראל מפרסמים על משלוחים או שדרוגים של F-16 לסעודיה או למצרים ואדישים למדי באשר לנורבגיה ולדנמרק או לקוריאה הדרומית ולתאילנד זו גם אינה הטיה. זה יחס שונה שנובע מנסיבות שונות, מסדרי עדיפויות שונים, ממערכות יחסים שונות עם המדינות הללו, וכו'.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 21-08-2013, 20:51
  סלעי סלעי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "ההיסטריה אולי מוגזמת, אבל זו..."

סמנטיקה? למה שאני קורא "הטייה" אתה קורא "יחס שונה", בסופו של דבר מדובר באותה נקודה - כשיפן עושה את זה זה בסדר, כשסין - זה לא. ומדוע אני קורא לזה הטייה ולא סתם שוני? משום שבניגוד לאיראן, שהכריזה על רצונה להשמיד את ישראל (ועל כן יחס שונה לאיראן אינו יחס מוטה, במובן המסויים שאנחנו מדברים עליו, אלא רואה נכוחה, נניח), הרי שסין לא הכריזה דבר וחצי דבר שכזה ביחס לארה"ב, נהפוך הוא. אלא שסין, אוטומטית, היא חשודה מיידית, ועל כן אני מכנה זאת הטייה. אולי שווה להזכיר שארה"ב (גם הפנטגון, לא פחות) אפילו חוכרת ציוד ושירותים הקשורים בחלל מסין...

בקרוב אעלה כמה וכמה תמונות של בעיות של "פסולת חלל" בסין, רק כדי להמחיש שיש בעייה אמיתית בסין שאולי (רק אולי) זה גם יכול, בין היתר, להיות ניסיון לפתור.
ישן 21-08-2013, 21:12
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "סמנטיקה? למה שאני קורא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סלעי
סמנטיקה? למה שאני קורא "הטייה" אתה קורא "יחס שונה", בסופו של דבר מדובר באותה נקודה - כשיפן עושה את זה זה בסדר, כשסין - זה לא. ומדוע אני קורא לזה הטייה ולא סתם שוני? משום שבניגוד לאיראן, שהכריזה על רצונה להשמיד את ישראל (ועל כן יחס שונה לאיראן אינו יחס מוטה, במובן המסויים שאנחנו מדברים עליו, אלא רואה נכוחה, נניח), הרי שסין לא הכריזה דבר וחצי דבר שכזה ביחס לארה"ב, נהפוך הוא. אלא שסין, אוטומטית, היא חשודה מיידית, ועל כן אני מכנה זאת הטייה. אולי שווה להזכיר שארה"ב (גם הפנטגון, לא פחות) אפילו חוכרת ציוד ושירותים הקשורים בחלל מסין...

בקרוב אעלה כמה וכמה תמונות של בעיות של "פסולת חלל" בסין, רק כדי להמחיש שיש בעייה אמיתית בסין שאולי (רק אולי) זה גם יכול, בין היתר, להיות ניסיון לפתור.
ואילו איראן הייתה מעט פחות גלויה בכוונותיה ולא עורכת כנסי "עולם ללא ציונות" ומתארת עתיד ורוד בו היישות הציונית תיעלם, אלא 'רק' מתפעלת את חזבאללה, מבצעת פיגועים נגד מטרות יהודיות בחו"ל, וכו'? אז זו כן הייתה הטיה?

סין אמנם לא הצהירה על שום דבר כזה ביחס לארצות הברית, אבל אם ארצות הברית מסתכלת ימין ושמאל - מי לדעתך אמור להראות בעיני כיריב? עם מי היא מתחרה על עוצמה בעולם? עם בוליביה? עם דרום סודן?

אכן, סין היא "החשודה המיידית" מבחינת האמריקאים, אבל היא החשודה המיידית בצדק!
לכן ציינתי שיחס כזה מצד סין כלפי אמריקה גם הוא מוצדק, אפילו שגם אמריקה לא הצהירה על רצונה "למחוק את סין מהמפה".

אלמלא היו האמריקאים בוחנים בעין מתעניינת יותר מדינות שעשויות להוות תחרות פוטנציאלית (שלא לדבר על תחרות אקטואלית!) היינו תוקפים אותם על העיוורון שלהם. "איפה היו ה-CIA וה-NSA לפני 11 בספטמבר?!?!?!?!?!@?!?#@?"
מכאן ועד לתיאורים המוגזמים שהתייחסת אליהם - "בסודיות, חשאיות, צבאיות" וכו' - מרחק מסוים, אבל זו סתם קשקשת תקשורתית רגילה. הרי לרשות השידור אין ממש stakes בעניין, בניגוד לפרסום רשמי את הפנטגון. בסך הכל מתלהמים כדי לייצר חדשות...

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 21-08-2013, 21:26
  סלעי סלעי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=סלעי]סמנטיקה? למה שאני..."

אבל סין לא עושה את כל הדברים האלה (או מקבילות שלהן בהקשר האמריקאי). סין מעולם לא ניסתה לכבוש את ארה"ב או אירופה או כל דבר שהוא במערב, והיחסים בין סין לארה"ב הם, למרות הכל, יחסים מאוד טובים (כן, אני מתכוון לזה). לכן אין שום סיבה [כלומר, יש סיבה, אבל היא הסיבה הלא נכונה...] שהיא חשודה מיידית בכל דבר (יש דברים שבהם דווקא כן, פשוט משום שיש ראיות מסויימות, וזה סיפור אחר, לא זה שלפנינו). אני רוצה להדגיש, כי כנראה זה לא היה ברור: מובן מאליו שמוסדות הבטחון של ארה"ב צריכות לפקוח עין, אבל זה לא קשור לכך שהגישה הבסיסית יוצרת כאן עוינות מיותרת, ואני דיברתי בדיוק על ההתלהמות שהזכרת, לא על מה שמדברים עליו בחדרי חדרים. אז בקיצור אם ארה"ב מחפשת אוייב ייחוס - שתחשוב סין, אבל בין מחשבה שכזו לבין גישה תקשורתית היסטרית יש הבדל עצום, וזה גם קשור לגישה ציבורית לא בריאה.

נערך לאחרונה ע"י סלעי בתאריך 21-08-2013 בשעה 21:28.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:30

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר