לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-11-2004, 20:21
  גדילן גדילן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.03
אכן הפלה רשמית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "איך מבררים לגבי הפלת מטוס מצרי?"

שלום לכם,
מברור במקורות רשמיים לגמרי אכן הייתה הפלה כזו ברפידים דאז, ע"י גדוד נ"מ XYY שהיה שייך באותה עת לתותחנים.
לגבי מי שתוהה איך חדר סוחוי עד לרפידים - צריך להבין שבאותה תקופה לא היו מערכי נ"מ וגילוי במערב סיני, והגבול היה די פרוץ. בשלב זה, פחות או יותר, גם החלה מלחמת ההתשה עם המצרים.
אני מצטער שאין לי מידע נוסף מי זה דוד, או פיקנטריה נוספת על ההפלה, זה מה שיש כרגע.
משהו לגבי הפלות:
מטוס שהתרסק במהלך קרב אויר (דלק, כניסה לאדמה וכו') - מבלי שנפגע מאש מטוס כלשהו - ההפלה נחשבת לטייסת.
שאלה מעניינת שליוותה את ח"א לא מעט שנים היתה למי נחשבת ההפלה במידה ופגעו במטוס המופל שני כלי טייס שלנו. בתחילה ההפלה היתה נחשבת למטוס ה"מתחיל". אח"כ אמרו שה"מסיים" הוא זה שעשה את העבודה (כמקובל במלחמת העולם השנייה ברוב חילות האויר).
נכון לעכשיו מקובל שההפלה מתחלת חצי חצי בין שני הפוגעים. היה מקרה כזה בשל"ג, אבל אני לא בטוח שניתן לדבר עליו כאן.
אם כן, אני ארחיב.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-10-2006, 20:08
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
לא מדויק
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי גדילן שמתחילה ב "נ"מ - ח"א ותותחנים"

הנ"מ הוקם ע"י ח"א - למעשה ע"י בוריס סניור שהקים גם יחידת בלונים, כמו שזכור לכם אולי ממלה"ע ה-2 באנגליה.

לאחר מלחמת העצמאות, ב-1949 הוקמו שלוש גונדות נ"מ ששויכו לגולני, גבעתי ולחטיבה 7.

ב-1951 היה הנ"מ כפוף פיקודית לח"א אך הכשרת אנשיו בוצעה ע"י חת"מ כסמכות בתחום הארטילריה. הנ"מ פעל כפיקוד שמנה שתי יחידות - אחת צפונית, ושניה דרומית שישבה בהרצליה ונשאה בהגנת המרכז והדרום. ב-1953 נקלטה היחידה השלישית - יחידת תותחי 3.7 אינטש מוכווני מכ"ם.

במבצע קדש הוכפף הנ"מ ישירות לח"א, והיחידות נשלטו ע"י יחידת הבקרה המרכזית. הנ"מ לא ממש סמך על יכולת היחידה וירה על כל מה שזז. מטוסי ח"א נמנעו מלטוס בקרבת ת"א בעקבות ארוע אש ידידותית...

רכש טילי ההוק בוצע ישירות ע"י ח"א ולתותחנים לא היה כל קשר לכך. עיסקת ההוקים נדחתה ב-1960 אך אושרה ב-1961. ההוקים הגיעו ב-1965. זמן קצר לאחר מכן הגיע גם ה-L70 שאף הוא היה מוכוון מכ"ם.

ב-1969 נערך דיון אצל דוד אלעזר - ראש אג"מ, בו ניתנה ללוחמי הנ"מ הזכות להכריע על שיוכם החיילי. הם בחרו בח"א ובשנת 1971 הועבר הנ"מ אל חיל האוויר כשהוא פועל כ"הגנת נ"מ" בתוך חיל האוויר.

קצין הגנת הנ"מ הראשון היה אל"מ משה תמיר. בשנת 1973 שונה שם הנ"מ ל"כוחות הנ"מ" כשבראשו עומד כיום תא"ל - מכהנ"מ - מפקד כוחות הנ"מ.

ישן 01-12-2004, 18:04
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אז ככה, לבני אני מקווה שאתה יושב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "איך מבררים לגבי הפלת מטוס מצרי?"

ההפלה הייתה בשעת השקיעה, סוללת תותחי נ"מ (כנראה מגדוד 955) תפסה כוננות ערב בשדה התעופה החדש רפידים או בשמו המקורי ביר גפגפה.
שדות התעופה המצריים בסיני נתפסו והלאמו על ידי חיל האוויר לשימושו מיד לאחר מלחמת ששת הימים, שהסתיימה לפני כמעט חודשיים, תותחני הנ"מ נקראו לשמור עליהם כשכל סוללה תופסת את השדה למשך שבועיים. במקום היו סוללות תותחי בופורס 40 מ"מ בהנחייה מעורבת ידנית ומכ"ם ולפעמים גם טילי הוק.
שבוע לפני כן חלפו על פני הסוללה מספר מטוסי מיג 19 מצריים אך בגלל הטווח הרחוק לא הייתה הזדמנות לירות עליהם.
שעות השקיעה והזריחה נחשבו לשעות שבהן המצרים יעדיפו לתקוף את שדות התעופה תוך ניצול אפקט הסינוור של השמש, המטוסים המצרים יגיעו מתוך השמש וכך המגינים יסתנוורו ולא יוכלו לראות אותם. לכן כל חיילי הסוללה איישו שניים משלושת התותחים וחיכו.
תומס קנטור, מפעיל המכ"ם של אחד התותחים זיהה את צמד המטוסים המצריים מתקרבים מכיוון ההר, השמש סינוורה, המצרים התנהגו בדיוק כפי שמצופה מהם.
אלו היו שניים מתוך עשרות מטוסי סוחוי 7 חדשים שהמצרים קיבלו מיד לאחר המלחמה כדי להחיות את חיל האוויר המושבת שלהם. הצמד היה בגיחת צילום וכנראה לא ידע מה מצפה לו ברפידים. הפלות של נ"מ היו נדירות באותה תקופה.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
^ מטוס סוחוי 7 מצרי. לתמונות נוספות

המכ"מ הגרמני שהותקן על תותח הבופורס זיהה את המטוסים, 'מטח היריות היה קצר' מטוס אחד נפגע ונפל מירי התותח עליו פיקד דוד אלגרבלי, המטוס השני נמלט בחזרה למצרים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
^ תותח בופורס L60 בקוטר 40 מ"מ כמו זה שירה על הסוחוי, מתוך האשכול של יאשה
אגב יאשה, מסתבר שהמדמ"ל הותקן על התותח רק בצורה זמנית לאיכון וניסוי ירי שאחריו המדמ"ל הוסר והשתמשו בנתונים שהושגו להמשך ירי באותו תותח.

מדהים לגלות אבל הזנב של מטוס הסוחוי 7 הספציפי הזה נמצאת במוזיאון חיל האוויר הנה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.kokopelli.org.uk/maritime/P1Suhoi.jpg]

מה שמעניין לא פחות זה שביום ראשון הקרוב מתכנסים ותיקי גדוד הנ"מ הזה בהרצליה, תוכל לנסות לפגוש אותם

ישן 01-12-2004, 18:16
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
שכחתי לציין
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תשמע ידידי יוסיפון הנכבד..."

שהפלת מטוסי SU7 הפכה לנפוצה מאד תוך זמן קצר.
הנה כמה סריקה של כמה ידיעות עיתונאיות בנושא, התמונה גדולה ולכן היא בקישור בלבד.
אגב, לא בטוח שדוד אלגרבלי הוא החורט המסתורי, ייתכן שדווקא דוד דינור, היום תושב הרצליה, הוא בעלי התרמיל, גם דוד דינור שירת בנ"מ אך בדרגות גבוהות יותר ועד תקופה מאוחרת יותר. בהתאם למקום מציאת הפגז כפי שסיפרת לי בטלפון בהחלט ייתכן שדווקא אצלו אוחסן התרמיל.

ישן 07-12-2004, 11:10
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
הפלות בסיני בשנת 1967
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "פשוט חפירות ארכיאולוגיות"

אחרי מלחמת ששת הימים פרסו סוללות חת"ם נ"מ קני נייח מלפחות 3 גדודים שונים (סדיר ומילואים 30 מ"מ ו 40 מ"מ) במספר אתרים בסיני ובהם בלוזה, רפידים, קנטרה, מול איסמעיליה, ג'ידי, מול סואץ, ראס-סודאר, אבו-רודס, שארם ואולי גם באל-עריש, א-טור, בביר-תמדה וברומני.

בסה"כ כ 10-12 סוללות כאמור מלפחות 3 גדודים שונים (הגדודים אז היו גדולים יותר ולמיטב זכרוני היו בהם 6-8 סוללות). כמובן שלא ניתן לשמר לאורך זמן פריסה בהיקף כזה ואפשר להניח שאם הזמן צמצמו אותה בהדרגה (ראו בהמשך מדוע) ובנו סבב כלשהו של סוללות סדיר ומילואים.

בכל מקרה, הסוללה בראס סודר הפילה ב 4 ליולי מטוס סוחוי 7 ולמחרת 2 מטוסי מיג-19.

ב 11 ליולי הפילה הסוללה בקנטרה מטוס סוחוי 7 וכעבור 4 ימים הפילה 2 מטוסי מיג-17.

ב 26 לאוגוסט הפילה הסוללה ברפידים את מטוס הסוחוי 7 המפורסם.

בסה"כ 7 מטוסים, למרות שרובם לא נפלו בשטחנו כך שלא ניתן לוודא שאכן מדובר 7.

אחרי הפלת העומק באוגוסט החל לחץ בינלאומי נרחב על מצרים והיא חדלה מפעילות אווירית התקפית מעל חצי האי.

ההפלות הבאות של מערך הנ"מ הקני הנייח בסיני נרשמו רק שנתיים מאוחר יותר, אחרי פרוץ מלחמת ההתשה. אז כבר שונתה הפריסה שלו ושולבה בפריסתן של סוללות ההוק.

יוסיפון, אשמח מאוד לשמוע על פרטים חדשים שעלו בכנס של הגנ"מ - אני מניח שהשתתפת?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:21

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר