לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-05-2014, 09:58
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
ציפורי לילה מסיתות: מעוניין בדילול האוכלוסייה החרדית

הסתה בתחנת הרדיו הצבאית, ערב יום העצמאות: בתוכנית הרדיו הסאטירית ”עצמאיות בלילה“ ששודרה הלילה (ג‘) בגלי צה“ל, אותה הגישו נועה צינמן ותמר עמית יוסף, נאמרו התבטאויות חמורות נגד החברה החרדית ובהן התבטאות של חבר פאנל שאמר: שהוא מעוניין בדילול האוכלוסייה החרדית.

http://www.nrg.co.il/online/11/ART2...&cat=1102&loc=8

----------------------------------------------------

אותי מעניין מה היה קורה אם את אותם המשפטים היו אומרים על קבוצות אחרות, למשל על ערבים או על הומוסקסואלים. לי זה דיי ברור שהתקשורת הייתה עושה מזה מטעמים ואין לי ספק שלחלק מהאנשים זה היה מזכיר "תקופות אפלות בהיסטוריה". אבל פה מדובר על החרדים שנואי נפשה של התקשורת, אז אפשר להסתפק באיזו כתבה קטנה במדור יהדות וזהו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-05-2014, 10:34
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
לא חכם לא טקטי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "ציפורי לילה מסיתות: מעוניין בדילול האוכלוסייה החרדית"

לדעתי מי שמעלה התייחסות כזאת, אפילו בתוכנית סטירית, אין לו מקום בתחנה ממלכתית.

אמירות כאלו הן אמירות מסוכנות וחייבים למחוק אותם ממילונינו.

אנו מדינה חופשית וכל עוד אנשים פועלים על פי החוקים הקיימים - הם "זכאים".
נכון שקיימת ביקורת על החרדים ולא רק עליהם, שאינם משתתפים במאמץ הכללי ואינם נושאים בעול של שרות לציבור (צבאי או אזרחי)
אגב פגשתי אחד מאותם החרדים שבנו סיים את לימודיו ומחפש עכשו ישיבה שתקלוט אותו בהמשך דרכו. ששאלתי אותו לגבי השרות הצבאי - נעניתי בעזרת השם לא. בהמשך השיחה הוא טען שמדינת ישראל תהייה חייבת לעולם ועד קיומו של צבא חזק ( כמובן שאני מסכים עמו ). לא התעמתתי אחו על הסטירה ואפילו לא שאלתיו - מי לדעתו ימלא את שורות השבת. האם רק בועלי נידות ואוכלי טריפות לגו'.
ישן 07-05-2014, 12:19
צלמית המשתמש של cohort
  cohort cohort אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.07.05
בתזמון כמעט מופלא
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "ציפורי לילה מסיתות: מעוניין בדילול האוכלוסייה החרדית"

מתרחש האירוע הזה. ויש גם תגובה של אמה של הפוסטמה הקטנה. כמובן שאיני מצדיק פגיעה בחיילים, אולם חשוב לזכור כי זו התכתבות פנימית בדוא"ל של הישוב ואילולי מתנחלים אחרים לא היו מסגירים אותה, ספק אם הפרשה הייתה יוצאת. לא מדובר פה בקריאה לצמצם במספרים של אוכלוסייה מסויימת מעל גבי גלי הרדיו של תחנה ממלכתית. לקרוא את התגובות, שעברו את קומיסר הצנזורה של טמקא ולא להאמין. כמה שנאה יש בצד השמאלי של המפה הפוליטית כלפי המתנחלים, סליחה מתנחבלים. כל המתנחלים מיקשה אחת. רוב המגיבים דורשים לזרוק אותה לעזה או לכלא ל 20 שנה (וכמובן המנטרה הרגילה "זה בדיוק כמו לפני הרצח!" "זה מתחיל במילים") וכמובן שטוענים כי ההתנחלויות הן בכלל בחו"ל אז שתישאר שם או שההתנחלויות הן "סרטן בגוף האומה". אותם אנשים שטוענים כי ישראל היא לא אומה אלא רק מדינת חסות של ארה"ב שצריכה לציית לה ללא עוררין, שכן בלעדיה היא לא שווה כלום. אותם אנשים שבשם חופש הביטוי ירשו לוקסברג הפוסטמה לצעוק "אני הזונה של הכיבוש" ביום השואה מול "יד ושם". אותה בחורה צעירה גם לא קראה לזרוק עליו אבן, אלא אמרה כי היא מצדיקה מי שייעשה מעשה כזה. למה כאשר יש אמירות אומללות כאלו מהצד השני אף אחד לא קורא לזהבה גלאון או לצמד חברי הכנסת זיביזובי לגנות אמירות או מעשים כאלו? מוזר. "לצביעות האנושית פנים רבות ולעיתים אף עזות פנים" (אפרים קישון - "הזכוכית המגדלת מזייפת", מתוך "חיוך בבצורת").

ישן 08-05-2014, 09:30
  משתמשת נקבה אורחת לרגע אורחת לרגע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.14

מבלי קשר לעובדה שיש דרך להגיד דברים ודרך להתבטא, והצורה בה עשו זאת בגל"צ הייתה מגעילה ולא ראויה (כאילו, דילול? מסריחים? ברצינות?) אני רק שאלה, כדי לשמוע את דעתכם וכדי לתת חומר למחשבה:
למישהו כאן יש ספק שעודף הילודה בישראל - גם של החרדים וגם של הבדואים (אפילו יותר!) - הוא בעיה רצינית שפוגעת בכולנו?
גם החרדים בעצמם נפגעים מעודף הילודה שלהם: יש להם מצוקת דיור רצינית (הנה, בבני ברק כבר אין מקום לסיכה), אז מדוע אינם מתחילים להפנים? המדינה הזו היא קטנה מאוד, והיא כבר מבין המדינות הכי צפופות ב-OECD
אני רק אומרת שחייבים להתחיל לחשוב על זה מבחינה הסברתית, חבל שהחרדים לא ראו את הפרק האחרון של "היה היה", אולי זה יטלטל אותם קצת. אולי.
עקרונית, לחברה מספיק ילודה של 2 ילדים לזוג כדי לשמר את עצמה. אבל כאן, בישראל מאז ומתמיד, אנשים הביאו 5, 6, 7, 8, ו-11 ילדים... כאחרונת מדינות העולם השלישי...
אנשים, תחשבו על העתיד, על המדינה בה יגדלו ילדיכם, נכדיכם וניניכם, ואלו שיבואו אחריהם!

נערך לאחרונה ע"י אורחת לרגע בתאריך 08-05-2014 בשעה 09:32.
ישן 08-05-2014, 14:20

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אני שמח שהבנת סוף סוף."

יקירי, אני חוששת שאתה ואני לא משדרים על אותו גל פה... אני הצגתי את הכתבה מ"דה מרקר" לא כביטוי רחמים, אמפתיה או הזדהות, אלא באופן ביקורתי גרידא, בבחינת "ילדתם ללא הכרה? תאכלו את הדייסה שבישלתם".

בנוסף:
אתה מדבר על זה:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
אם את זוכרת - בשנות ה70 דיברו על בעיות הנגרמות מעוני (שנבע מעודף ילודה): אלימות, פשיעה ונשירה מהחינוך בראשן.
אבל אם בעיות אלו לא קיימות - האם יש סיבה להמשיך לתקוף?
כשאני דיברתי על זה:

חשוב לציין שלגבי הסרט השני, אני חולקת רק על הכותרת: אני לא חושבת שלהביא ילדים זה פשע, אלא שלהביא יותר מדי ילדים זה פשע.

וכמו שמסכם הסרטון השני, אתם לא יכולים לגדול באופן בלתי מוגבל בעולם שהוא מוגבל...זה לא צודק כלפי אנשים אחרים (צפיפות והדלדלות במשאבים) זה לא צודק כלפי בעלי החיים
(פגיעה בשטחי מחיה שלהם) וזה לא צודק כלפי כדור הארץ עצמו (יותר אנשים=יותר זיהום סביבתי, פלוס היעלמות השטחים הירוקים...).
ישן 08-05-2014, 14:12
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אני מוצא את זה אירוני, שאת כותבת את כל זה תחת כינוי שהוא עיקר האמונה היהודית
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "מבלי קשר לעובדה שיש דרך להגיד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אורחת לרגע
אני רק אומרת שחייבים להתחיל לחשוב על זה מבחינה הסברתית, חבל שהחרדים לא ראו את הפרק האחרון של "היה היה", אולי זה יטלטל אותם קצת. אולי.
עקרונית, לחברה מספיק ילודה של 2 ילדים לזוג כדי לשמר את עצמה. אבל כאן, בישראל מאז ומתמיד, אנשים הביאו 5, 6, 7, 8, ו-11 ילדים... כאחרונת מדינות העולם השלישי...
אנשים, תחשבו על העתיד, על המדינה בה יגדלו ילדיכם, נכדיכם וניניכם, ואלו שיבואו אחריהם!

והעיקר הזה, הוא שמניע את החרדים (ואת החרדים פחות) בכ-ל היבט בחיים ולא רק ילודה...

ישן 10-05-2014, 09:33

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "..."

וכי טענתי מתישהו שקיצוניות לצד השני - שיעורי ילודה נמוכים להפליא - היא דבר טוב? אבל עזוב את גרמניה - המצב בישראל מאז תקומתה הוא בדיוק דבר הפוך, ואני לא רואה כיצד זה הופך אותנו ל"מדינה חזקה". הסרטון הזה נראה יותר כמו תעמולה מבית "הבית היהודי"... תסביר לי מה בדיוק חזק בישראל של היום, שיש בה שחיתות ואחוזי עוני גבוהים - ושאחת הסיבות לכך היא שאותן קבוצות בחברה שמתאפיינות בשיעורי ילודה גבוהים מאוד הן בדיוק אלו שאינן יצרניות, אינן עובדות ואינן תורמות מאום לחברה הישראלית?

ובכלל, מהי ההגדרה שלך ושל מחבר הספר ל"מדינה חזקה"? רק דמוגרפיה ומספרים? כי זו בדיוק השקפת העולם שבגללה מדינות העולם השלישי סירבו להפחית ילודה כשביקשו זאת מהם לפני כ-40 או 50 שנה...

להשקפתי ישראל דווקא לגמרי הולכת לכיוון של מדינת עולם שלישי, מרגע לדודלי, קל וחומר בעוד 20 שנה מעכשיו, כשנהיה פה 11 מיליון, ואם כבר עכשיו צפוף ויש לא מעט עוני, מה ירגישו אז ילדיך, שיתקשו למצוא מקום נורמלי לגור בו או עבודה (כי איך מדינה כל כך קטנה יכולה לספק פרנסה לכל כך הרבה אנשים?), וירגישו שצפוף ומגעיל להם, והם כל הזמן צריכים להיאבק על משאבים נגד אנשים אחרים?

תחשוב על כל אותם שטחים פתוחים, ירוקים ויפים ש(עדיין) פרוסים היום בארץ בין הערים... תאר לך שבמקומם יצמחו יום אחד עוד גושי בטון מכוערים, כי הרי יהיה צורך לבנות עוד ועוד שכונות, לעוד ועוד אנשים
ישן 10-05-2014, 21:11

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אז איך את מציעה לפתור את..."

הסברה. באופן עקרוני אני נגד חוקים פאשיסטיים ונוקשים נוסח סין... זו לא הדרך. אני כן חושבת שיש מקום להתחיל (בנועם, ולא בתוקפנות) לנסות לפנות אל הרציונל, ולהסביר ששטח ישראל הוא מוגבל, ושזו מדינה קטנה. כמו כן, בדיוק כמו שהתחילה אצל חלקם (אצל החרדים) מודעות מסוימת למיחזור, כך בדיוק אפשר לנסות להסביר להם שילודה מוגזמת היא מאוד לא סביבתית, ובוא נתחיל מההתחלה של ההתחלה (או יותר נכון: של ההחתלה): הנתון הבדוק לפיו לטיטול לוקח בין 300 ל-500 שנה להתכלות. רק תחשוב על כמה טיטולים התינוק צריך עד גיל שנתיים-שלוש, וכמה תינוקות יש... מחריד.
בנוסף, בפירוש הגיע הזמן לדבר מחדש את הציווי התנכ"י של "פרו ורבו ומלאו את הארץ" - שלדעתי פורש לגמרי לא נכון - אנשים לקחו את זה במישור הכי אישי והבינו שכל אחד ואחד מהם חייב להביא 7 ילדים... אז לא. הם חייבים להבין שאנחנו לא יכולים עוד להרשות זאת לעצמנו. שיש גם עתיד לחשוב עליו, ויפה שעה אחת קודם.

מבחינה זו טוב שיש כאלה (למשל אני) שבחרו לוותר מראש על הבאת ילדים, אנחנו מאזנים את עודף הילודה בישראל.
ישן 10-05-2014, 22:02
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
את חיה בעולם משלך אם את חושבת שתעמולה כזו תעבוד
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "הסברה. באופן עקרוני אני נגד..."

במקרה הטוב יראו אותך בתור "חילונית משוגעת".
משך הזמן שלוקח לטיטול להתפרק - מעניין קצת פחות מתוחלת החיים של חיפושית באפריקה.

בישראל אין "עודף" - יש התרבות הדרגתית מאוד מאוזנת.
בעיות רואים כשיש זינוק או קריסה דמוגרפית, וזה לא המצב.
מכאן - כמו שב60 שנה האחרונות הילודה לא גרמה לבעיות - כך כנראה שיהיה בהמשך.
זאת לעומת אירופה - שבה רואים שלקריסה הדמוגרפית היו השלכות קשות.

אם יש בעיה בישראל - היא בעייה קלה של "חוסר איזון".
מצד אחד - חילוניות קלות-דעת כמוך שמבזבזות את חייהן ללא תכלית וילדים
ומהצד השני - אותם חרדים שמספר ילדיהם גבוה.
בסוף שני מצבי הקיצון הללו מתקזזים.
ישן 10-05-2014, 22:42

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "את חיה בעולם משלך אם את חושבת שתעמולה כזו תעבוד"

אני אענה לך למרות שצורת ההתבטאות שלך היא דוחה ומגעילה באופן כללי: אני לרגע לא משלה את עצמי שדבר שכזה יהיה קל, כי מאוד קשה לשנות מנטליות מושרשת של שנים.
טוב, אז שיראו אותי בתור "חילונית משוגעת", בינתיים להם אין איפה לגור, כפי שכבר הראיתי לך באשכול זה.
אתה יודע מה? עזוב את עניין הטיטולים (לא מעניין אתכם? זו בדיוק הבעיה..) מה עם עניין צפיפות האוכלוסין ומצוקת הדיור? זה לא אומר לך כלום? איך זה קרה אם לא בגלל ילודה מוגזמת? אני מרגישה שאני מתחילה לחזור על עצמי פה, ושאולי אין באמת טעם להתווכח עם בלוק של איטונג.
כן, ה-OECD בעצמו מגדיר את ישראל כאחת המדינות הצפופות ביותר מבין המדינות החברות בו, אבל ai22 החליט שזה שטויות, אז בואו נאמין לו, כי הוא יותר חכם מהם, כמובן (לא.).

ולגבי אירופה, שוב: הם קיצוניים לצד השני, ולא אמרתי שהם בסדר, אז תפסיק לנופף בהם בכל פעם כדוגמא, כמעין מוצא אחרון כשאין לך דבר יותר חכם לכתוב.
ונסיים במשפט הכי מגעיל, פרימיטיבי, דוחה וטרולי בהודעה שלך:
ציטוט:
חילוניות קלות-דעת כמוך שמבזבזות את חייהן ללא תכלית וילדים
1. קלת דעת היא מי שהביאה אותך לעולם הזה.
2. מי שמבזבזים את חייהם ללא תכלית הם הדוסים שיושבים כל היום על עכוזם, לא עובדים, לא משרתים בצבא, ולומדים שטויות גמורות על אלוהים שלא קיים.
ישן 12-05-2014, 15:03

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "למה? תראי, את לא עושה הרבה..."

שמע, אתה חתיכת שקרן ונבזי שאין דברים כאלה. ואני לא יודעת אם אתה באמת מאמין במה שאתה כותב, או שאתה סתם משועמם ו"מושך בצמות" כמו ילד בן 11, או שאתה באמת לא סובל אותי רק משום שאני ואתה לא רואים את העולם באותן העיניים. אז אתה יודע מה? נמאס ממך, גולני.
והרי אתגר בשבילך: אני רוצה שתראה לי הודעה אחת, אחת, שבה דרשתי שהמדינה תיתן לי הכל תמורת אפס מאמץ מצדי. רק תראה לי. רק לפני שעה כתבתי באשכול האושר על כך שעברתי לדרום כדי להיות מסוגלת לשכור דירה נורמלית - ועל כך שעכשיו אני כן מאושרת. אז בשביל מה סתם לרשום דברים בלי לחשוב, סתם כדי לפגוע?
לא שאני חייבת לך דין וחשבון או משהו, ממש לא, אבל באחד האשכולות גם כתבתי שבחרתי ללכת לצבא למרות שהיו לי סיבות רפואיות מאוד מוצדקות לא לשרת, וקצין המיון שאל אותי בפירוש אם אני רוצה להתגייס, כך שבפירוש יכולתי לומר "לא", אבל אמרתי "כן". עבדתי קשה מאז חופשת השחרור שלי לפני 11 שנים ולא התפנקתי, אבל כל זה לא מספיק בשביל גולני, "מיסטר פטריוטיזם אולמייטי" בשבילכם. לא, בשבילו אני תמיד אשאר בכיינית מפונקת.
כבר אמרתי לך פעם שאתה הגולש הכי שנוא עלי באתר הזה?
ישן 12-05-2014, 15:11
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "שמע, אתה חתיכת שקרן ונבזי..."

אני מבטיח לך שאין לי שום כוונה למשוך לך בצמות.
מה שכתבתי מבוסס על זהותך האינטרנטית, אם יש דיסוננס בינה לבין המציאות דייני, אבל בכל הזדמנות את כותבת כמה-
1) חרא פה.
2) המדינה צריכה לתת לך יותר.
3) חרא לך.

מהפוני של "התגייסתי למרות שבלה בלה" אפשר לרדת, אדם שמתנדב לא עושה זאת בשביל הזכות להגיד את זה כל הזמן.
אבל בואי נסתכל על זה מזוית אחרת- מילואים את עושה? לא. למה לא? כי את פטורה ממילואים באופן חוקי לחלוטין היות וצה"ל ומדינת ישראל החליטו שאנשים מסוג X פטורים ממילואים.

אותו המצב חל על החרדים, הם פטורים משירות ע"פ חוק. את יכולה להיות נגד החוק או נגד נסיבותיו אבל לא נגד הקבוצה שבסה"כ עושה את מה שהיא עושה בצורה חוקית לחלוטין.
אם את בעצמך נהנית מחוק שפוטר אותך זה אביסל'ה צביעות להיות נגד פטורים של אחרים.

אני שמח שזכיתי בתואר היוקרתי של הגולש השנוא עלייך ביותר (במיוחד היות ויש לא מעט מתמודדים), לאור המעמד שזכיתי לו אבקש שתפסיקי להציק לי בפרטי בשביל לקבל יחס מועדף על פני גולשים אחרים.

יום שמח.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 11-05-2014, 10:10
צלמית המשתמש של ai22

אני מצטער. באמת הגזמתי
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "אני אענה לך למרות שצורת..."

אני מניח שיש לך את הזכות לאורח חייך השונה, למרות הפגיעה בחברה.
במידה דומה לכך שלאותו חרדי יש זכות לאורח חייו השונה.
אין לך זכות לכפות את השקפתך עליו - כמו שלא אין זכות לכפות את השקפתו עלייך.
את מרוצה?

ואני מצטער אם זה מאכזב אותך שלהצגת זמן התכלות חיתולים אין השפעה על הצורה שבה אנשים חיים.
זה פשוט פרמטר לא רלוונטי. בסוף החיתול הרי יתכלה.
ולכן בדרך הזו המנטליות לא תשתנה - לא בהדרגה ולא בכלל.

הסיבה שאין איפה לגור (גם בציבור החילוני וגם החרדי) אינה קשורה לילודה אלא לתכנון מרכזי גרוע, לצד ריבית נמוכה.
בארה"ב הריבית הנמוכה הביאה לזינוק דומה הערים הגדולות - אבל בהעדר תכנון מרכזי אנשים פשוט עברו למקומות זולים.
החרדים לא אשמים בקיומו של תכנון כזה שגרם למחירי הדיור לזנק.
הזינוק לא היה מוגבל לאזורים מבוקשים וצפופים כמו ת"א וירושלים - אלא רלוונטי מאוד גם לישובי ספר כמו דימונה, נתיבות ונהריה.
אחרת ההשפעה על החרדים הייתה מינורית.

מדינת ישראל היא אכן צפופה מבחינה סטטיסטית,
וודאי שמול מדינות דלילות אוכלוסין כמו ארה"ב, קנדה או רוסיה.
אבל קיימות מדינות מוצלחות צפופות לא פחות מישראל.
והאזורים העירוניים של ישראל - לא צפופים מהאזורים העירוניים במדינות אחרות,
ואפילו לא מתקרבות למדינות הצפופות והעשירות שפותחות את טבלת הצפיפות, או לערים גדולות צפופות.
למעשה - יש יתרונות כלכליים לא מבוטלים לערים גדולות צפופות.
כך שמבחינת הצפיפות - אין באמת בעיה.
ישן 11-05-2014, 10:41
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אני מצטער. באמת הגזמתי"

ציטוט:
אני מניח שיש לך את הזכות לאורח חייך השונה, למרות הפגיעה בחברה.

זה מצחיק שאתה אומר את זה. תגיד לי בבקשה, מי גורם לתחרות גדולה יותר על המשאבים המוגבלים, זה שלא מביא ילדים או זה שמביא 10 ?
בנוסף, לא ברור לי למה אתה חושב שהחלטתו של מיעוט זעיר של אנשים לא להביא ילדים איכשהו תוביל לשינוי רדיקלי בשיעור הפיריון.

ציטוט:
במידה דומה לכך שלאותו חרדי יש זכות לאורח חייו השונה.
אין לך זכות לכפות את השקפתך עליו - כמו שלא אין זכות לכפות את השקפתו עלייך.
את מרוצה?

איפה היא טענה שצריך לכפות את ההשקפה שלה על חרדים ? זכותה לנסות לשכנע חרדי להביא פחות ילדים, כמו שמותר לאותו חרדי להגיד לה שתעוף לו מהעיניים.
ישן 12-05-2014, 02:57
צלמית המשתמש של ai22

ילד לא מכביד על משאבים
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE]אני מניח שיש לך את..."

אותו אדם יהיה ילד/צעיר נתמך במשך 18-26 שנה, ואז יהפוך לאדם יצרני ועובד למשך 40 שנה ואז יהפוך לקשיש ונתמך.
אז את ההשקעה בו במשך השנים הראשונות - הוא יחזיר בהמשך.

אותה בת-אנוש שתהפוך לקשישה בלי לאמן מחליף - למעשה פגעה בך מספר פעמים:
בתור ילדה היא דרשה משאבים - לגידולה
בתור אדם בוגר היא דורשת "עזרה" כי כאדם בודד היא לא הצליחה להשיג רמת חיים סבירה
ואז בתור קשישה - היא תהיה חייבת תמיכה מהמדינה.
ולעומת אנשים שמשקיעים את המשאבים שהם יצרו בעבודה - בגידול אוכלוסיה שתחליף אותם, במקרה הזה ההשקעה פשוט תרד לטימיון.
אז אפילו החרדי עם 10 ילדים עדיף מבחינה מסויימת.

יש הרבה יותר אנשים שלא עושים ילדים מאשר כאלו שעושים 10.
אבל בשני המקרים הבעיה העיקרית אינה באלו שעשו בחירה ומתמקדים בחייהם,
אלא באלו שמנסים להוביל שינוי כך שאורח חייהם הקיצוני יהיה נוח ויסחוף אחריו עוד אנשים.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 12-05-2014 בשעה 03:02.
ישן 12-05-2014, 07:16
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
לדעתי אתה טועה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "ילד לא מכביד על משאבים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22

חלקם של אלו שיש להם הרבה ילדים באוכלוסיה הוא יחסית גדול (רק החרדים הם פחות או יותר שמינית מהאוכלוסיה בארץ, ויש לזכור כמובן שהם לא היחידים שעושים הרבה ילדים).
נניח, בהערכה שמרנית, שחצי מיליון הם משפחות (רק אב ואם, כי אנחנו סופרים רק את המצב הקיים כרגע) מרובות ילדים כרגע או בתהליכים - אני בטוח ששאר האוכלוסיה בארץ מכילה הרבה פחות משפחות או אנשים יחידים שלא מתכוונים להביא ילדים לעולם כלל. מה לעשות, הרוב המוחץ של האנשים דווקא כן מתמסד וכן מביא ילדים בסופו של דבר...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 12-05-2014, 10:26
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "ילד לא מכביד על משאבים"

ציטוט:
אותו אדם יהיה ילד/צעיר נתמך במשך 18-26 שנה, ואז יהפוך לאדם יצרני ועובד למשך 40 שנה ואז יהפוך לקשיש ונתמך.
אז את ההשקעה בו במשך השנים הראשונות - הוא יחזיר בהמשך.

ולעומת אנשים שמשקיעים את המשאבים שהם יצרו בעבודה - בגידול אוכלוסיה שתחליף אותם, במקרה הזה ההשקעה פשוט תרד לטימיון.
אז אפילו החרדי עם 10 ילדים עדיף מבחינה מסויימת.

א.אתה מדבר כאן לגופה של גולשת. כשתחליט להתרכז בסוגיה עצמה תודיע לי.
ב.אין לי מושג אם הטענה שלך לגבי ה10 ילדים נכונה ככה שאני לא יכול להתייחס אליה.

ציטוט:
אלא באלו שמנסים להוביל שינוי כך שאורח חייהם הקיצוני יהיה נוח ויסחוף אחריו עוד אנשים.

אני מצטט את הטענה העיקרית שלה:
ציטוט:
עקרונית, לחברה מספיק ילודה של 2 ילדים לזוג כדי לשמר את עצמה

איפה אתה רואה כאן הובלת שינוי לאורח חיים קיצוני שיסחוף אחריו עוד אנשים ?
ישן 12-05-2014, 12:39
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

כדאי שתחזור על שיעורי לשון...
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "לול מה ? אתה סובל מפרנויות..."

ציטוט:

הוא כותב בגוף שלישי נסתר - אין פה התייחסות פרטנית לאדם זה או אחר, אז תתאמץ ותמצא לך מקום אחר לאיים בו...

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 13-05-2014, 12:10
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE]אותו אדם יהיה ילד/צעיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
א.אתה מדבר כאן לגופה של גולשת. כשתחליט להתרכז בסוגיה עצמה תודיע לי.
אני מתייחס אליה כאל נציגה אופיינית של קבוצה.
בתור כך - בהחלט סביר לדון בנושאים שהיא מעלה שיש להם רלוונטיות לדיון.
אני מבין שזה לא נוח לך ולכן אתה מנסה להפוך את הדיון לאישי.

אני מעדיף לדון על נשים שבוחרות כך ולא על גברים, ולכן דיברתי בלשון נקבה.
במקרה של גברים יכולות להתלוות לעניין התנהגויות פוגעניות אף יותר, וזה יסיט את הדיון.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
ב.אין לי מושג אם הטענה שלך לגבי ה10 ילדים נכונה ככה שאני לא יכול להתייחס אליה.

מתוך השנתון הסטטיסטי: ל4% מהמשפחות בישראל יש 6 ילדים ומעלה.
זאת לצד 10.8% מהנשים בגילאי 40-44 (גיל שבו כנראה לא יהיו להן עוד ילדים למרות שזה אפשרי טכנית).
כך שהיא שייכת לקבוצה גדולה משמעותית מקבוצת ה"חרדים עם 10 ילדים" (שהיא קטנה משמעותית לעומת קבוצת המשפחות עם 6 ילדים ומעלה).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
אני מצטט את הטענה העיקרית שלה:
"עקרונית, לחברה מספיק ילודה של 2 ילדים לזוג כדי לשמר את עצמה"
איפה אתה רואה כאן הובלת שינוי לאורח חיים קיצוני שיסחוף אחריו עוד אנשים ?

זאת לא הייתה הטענה העיקרית שלה.
הטענה העיקרית שלה הייתה:
"למישהו כאן יש ספק שעודף הילודה בישראל ... הוא בעיה רצינית שפוגעת בכולנו?"
ועל כך הדיון.

אני העלתי טענה נגדית: שמול אותו מיעוט שבוחר/נאלץ לא ללדת, קיים מיעוט שמאזן אותו - עם הרבה ילדים.
ובמידה ואין שום פגיעה באותם ילדים (וכך המצב לגבי רובם הגדול) - אין שום בעיה.
ישן 14-05-2014, 09:04
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "[QUOTE=liorif]א.אתה מדבר כאן..."

ציטוט:
אני מתייחס אליה כאל נציגה אופיינית של קבוצה.
בתור כך - בהחלט סביר לדון בנושאים שהיא מעלה שיש להם רלוונטיות לדיון.
אני מבין שזה לא נוח לך ולכן אתה מנסה להפוך את הדיון לאישי.

אני מעדיף לדון על נשים שבוחרות כך ולא על גברים, ולכן דיברתי בלשון נקבה.
במקרה של גברים יכולות להתלוות לעניין התנהגויות פוגעניות אף יותר, וזה יסיט את הדיון.

היא לא נציגה אופיינית של הקבוצה, משום שא', היא עוד צעירה, וב', נשים מבוגרות ללא ילדים נוטות להיות בעלות הכנסה גבוהה ולכן לא ברור מהי סוג ה"עזרה", כלשונך, שהן מבקשות.

אגב, איזה "התנהגויות פוגעניות עוד יותר" יכולות להתלוות במקרה של גברים ?

ציטוט:
מתוך השנתון הסטטיסטי: ל4% מהמשפחות בישראל יש 6 ילדים ומעלה.
זאת לצד 10.8% מהנשים בגילאי 40-44 (גיל שבו כנראה לא יהיו להן עוד ילדים למרות שזה אפשרי טכנית).
כך שהיא שייכת לקבוצה גדולה משמעותית מקבוצת ה"חרדים עם 10 ילדים" (שהיא קטנה משמעותית לעומת קבוצת המשפחות עם 6 ילדים ומעלה).

השוואה בין אחוז מתוך משפחות לעומת אחוז מתוך נשים בגילאי 40-44 ? נשמע לי כמו תפוזים ותפוחים.
בכל מקרה, גם אם נניח שאתה צודק, שיעור המשפחות עם 4+ ילדים גבוה יותר וזה עדיין רלוונטי לטענה שלה.

ציטוט:
זאת לא הייתה הטענה העיקרית שלה.
הטענה העיקרית שלה הייתה:
"למישהו כאן יש ספק שעודף הילודה בישראל ... הוא בעיה רצינית שפוגעת בכולנו?"
ועל כך הדיון.

אני העלתי טענה נגדית: שמול אותו מיעוט שבוחר/נאלץ לא ללדת, קיים מיעוט שמאזן אותו - עם הרבה ילדים.
ובמידה ואין שום פגיעה באותם ילדים (וכך המצב לגבי רובם הגדול) - אין שום בעיה.

אבל בתגובה שלך אלי אתה מתעלם מהחלק השני של הטענה שלה ש"עקרונית, לחברה מספיק ילודה של 2 ילדים לזוג כדי לשמר את עצמה" ואומר:
ציטוט:
אלא באלו שמנסים להוביל שינוי כך שאורח חייהם הקיצוני יהיה נוח ויסחוף אחריו עוד אנשים

מכיוון שאתה מתעלם מהמשך הטענה שלה ,יצרת למעשה איש קש שבו היא כביכול מנסה לשכנע חרדים להפסיק להביא ילדים.
אגב, כדי לצאת ידי חובת מצוות פרו ורבו מספיק להוליד זכר ונקבה.

ועכשיו לעצם העניין:
ילודה גבוהה אכן פוגעת בכולנו, משום שהיא יוצרת מצב קבוע שבו יש יותר אנשים שצריכים את המשאבים מאשר המשאבים עצמם.
אז נכון שמקרי תת תזונה הם נדירים מאוד בעולם המערבי, אבל יש היבטים אחרים שאנחנו נפגעים בהם (חלק אורחת לרגע הזכירה) למשל, תחרות גבוהה על היצע מוגבל של דירות, תחבורה צפופה, אתרי טבע, נופש ופנאי מפוצצים באנשים ומלאי פסולת, תורים וזמני המתנה אינסופיים כשאתה יוצא לסידורים, זיהום סביבתי ועוד כהנה וכהנה מרעין בישין.

גם הטענה שלך שאין פגיעה באותם ילדים היא לא נכונה.
כמו שמורה לא יכול להשקיע בכיתה של 40 ילד את מה שהוא יכול להשקיע בכיתה של 20 ילד, כך גם הורה שמביא 4+ או 6+ ילדים לא מסוגל להשקיע את אותם משאבים שהוא היה מסוגל להשקיע ב-2 ילדים.
כמו כן, בניגוד לאחת הטענות שלך באשכול, תלמידים חרדים מובילים את טבלת הנשירה מהלימודים, כלומר הם מקדימים אפילו את הערבים :
http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%...7%A8%D7%94.html
ישן 11-05-2014, 10:55
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE=ai22] זאת לעומת אירופה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
צריכה להתרחש ירידה מאוד דרסטית בכמות האוכלוסייה בשביל שזה בכלל יתחיל להוות בעיה ובינתיים מדינות אירופה מאוד רחוקות מכך, כך שהשימוש שלך במונח "קריסה דמוגרפית" לא רלוונטי למצב שם כיום.
לגבי "השלכות קשות", כרגע כאשר משווים מדינות לפי שיעור הפריון שלהן, ברור לך אלו מדינות נמצאות בראש מדד הפיתוח האנושי ואלו בתחתיתו כן ?
זה לא מדוייק.
ביפן ראינו תהליך של מעבר מהיר מריבוי ילודה למיעוט ילודה - ואז בשנות ה80 המעבר הפך מתועלת לנזק והפך מדינה עשירה הצומחת במהירות למדינה שהעתיד שלה מפוקפק.
תהליך דומה מאוד רואים כבר היום באירופה.
ובסין חוששים מאוד שהתהליך יתרחש גם אצלם.

גם אירופה וגם יפן התחילו את התהליך - ממקום מאוד גבוה.
בשתי המקומות די ברור שהמצב הנוכחי אינו בר-קיימא.
מישהו יצטרך לשלם חובות שנלקחים היום לשם מימון ה"פיתוח האנושי" - בתוספת ריבית.
כך שלא לעולם חוסן.

לצד מדינות שבהן הילודה גבוהה באופן הרסני (אפריקה ומדינות ערב) או נמוכה מדי (יפן וחלק מאירופה) קיימות מדינות מוצלחות שבמשך עשורים הייתה בהן הילודה אופטימלית - עלייה הדרגתית באוכלוסיה.
מדינות שהיו במקום זה בעבר - היו המדינות שהראו צמיחה עקבית ובת-קיימא.
מהבחינה הזו - ישראל שמרה על אותה רמת ילודה במשך הרבה עשורים.
ישן 12-05-2014, 09:52
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "[QUOTE=liorif]צריכה להתרחש..."

ציטוט:
זה לא מדוייק.
ביפן ראינו תהליך של מעבר מהיר מריבוי ילודה למיעוט ילודה - ואז בשנות ה80 המעבר הפך מתועלת לנזק והפך מדינה עשירה הצומחת במהירות למדינה שהעתיד שלה מפוקפק.
תהליך דומה מאוד רואים כבר היום באירופה.
ובסין חוששים מאוד שהתהליך יתרחש גם אצלם.

גם אירופה וגם יפן התחילו את התהליך - ממקום מאוד גבוה.
בשתי המקומות די ברור שהמצב הנוכחי אינו בר-קיימא.
מישהו יצטרך לשלם חובות שנלקחים היום לשם מימון ה"פיתוח האנושי" - בתוספת ריבית.
כך שלא לעולם חוסן.

עשית סלט.
יפן חוותה פיצוץ בועת נדל"ן בתחילת שנות ה-90 שהכניס אותה למיתון עמוק ומתמשך. אין כאן שום קשר לשיעור הפריון הנמוך.
הפחד משיעור הפיריון הנמוך שם נובע מכך שיחד עם תוחלת החיים הגבוהה באופן בלתי פרופרציונלי של היפנים, המדינה צפויה להיכנס מהר יחסית למצב שבו כוח העבודה של המדינה יהיה קטן מדי מכדי לאפשר תמיכה מספיקה באוכלוסיה כה גדולה של קשישים.

מכאן נובע החשש של מדינות מערב אירופה בנוגע להשלכות העתידיות של שיעור הפיריון הנמוך בשילוב עם תוחלת החיים הגבוהה, קרי, שזה יוביל ליחס גבוה מדי בין קשישים לצעירים באוכלוסיה.

אגב, בשביל לפתור את הבעיה הזו במדינות מפותחות מספיק ששיעור הפיריון יגיע ל 2.1 (מתחת לזה המומנטום הדמוגרפי מתחיל לרדת.http://en.wikipedia.org/wiki/Sub-replacement_fertility)
שזה בגדול מה שאורחת לרגע אמרה שאופטימלי לדעתה.

ציטוט:
לצד מדינות שבהן הילודה גבוהה באופן הרסני (אפריקה ומדינות ערב) או נמוכה מדי (יפן וחלק מאירופה) קיימות מדינות מוצלחות שבמשך עשורים הייתה בהן הילודה אופטימלית - עלייה הדרגתית באוכלוסיה.
מדינות שהיו במקום זה בעבר - היו המדינות שהראו צמיחה עקבית ובת-קיימא.
מהבחינה הזו - ישראל שמרה על אותה רמת ילודה במשך הרבה עשורים.

גם כאן עשית סלט.
עלייה הדרגתית באוכלוסיה ממשיכה ברוב מערב אירופה חרף שיעור הילודה הנמוך משום שעדיין קיים מומנטום דמוגרפי.
ולגבי הקשר שאתה מנסה לעשות עם צמיחה כלכלית; גרמניה, שכבר איבדה את המומנטום הדמוגרפי מ-2003 בערך וחווה הצטמקות הדרגתית של האוכלוסייה בכל שנה מאז, חוותה בשנת 2011 צמיחה כלכלית שוברת שיאים.
ישן 10-05-2014, 23:21
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

קרוב לוודאי שזו אחת הסיבות שישנם מעט מאוד אנשים שחולקים איתך את דעותיך
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "הסברה. באופן עקרוני אני נגד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אורחת לרגע
מבחינה זו טוב שיש כאלה (למשל אני) שבחרו לוותר מראש על הבאת ילדים, אנחנו מאזנים את עודף הילודה בישראל.

אתם פשוט לא מתרבים (ואולי טוב שכך)
על כל פנים, בתור אבא אני יכול לומר לך שההפסד כולו שלך - אולי אם היו לך ילדים, היית נפטרת קצת מהמרירות, הדכדוך התבוסתנות האלו שאת שקועה בהם כל כך...

ציטוט:

ישן 14-05-2014, 17:37

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "קצת קשה כשאת צועקת על כולם..."

א. בורה מי שילדה אותך, הפרצוף שלך וכו'.
ב. מה אתה אומר, איינשטיין? באמת? מה זה חידשת לי את הגלגל עכשיו, לא ידעתי שקיימים חיתולים רב-פעמיים, קטעים איתך אחשלו.
ג. רואים שלא ראית את הסרט, כי הוא מתעסק בדיוק בדילמה הזו: מצד אחד, העידן המודרני שבו להורים אין ממש זמן לכבס חיתולים רב פעמיים, ומצד שני- הנזק הסביבתי האדיר שגורמים הטיטולים החד-פעמיים.
ד. בוא, ברצינות עכשיו: למה אתה כל הזמן מחפש לריב איתי ולכתוב לי משפטי מחץ ילדותיים, ולא מאתמול ולא משלשום? כאילו, מה זה נותן לך? אני באמת שואלת, כי לא מגיע לי שמישהו שאפילו לא מכיר אותי מתנהג כלפיי בצורה מגעילה שכזו רק כי אני חושבת אחרת ממנו, או כי הוא מרגיש מוגן וחזק מאחורי צג המחשב. אני יכולה פשוט להתעלם ממך לגמרי כמו מאחרוני הטרולים, אבל לא ויתרתי על ניסיון הידברות אחרון.
ישן 14-05-2014, 17:44
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי אורחת לרגע שמתחילה ב "א. בורה מי שילדה אותך, הפרצוף..."

אני לא ראיתי את הסרט כי אני לא הגבתי על הסרט (וגם כי הוא לא מעניין אותי) את יצאת במסקנה גאונית ש"לחיתולים לוקח 5023070987 שנה להתכלות->תינוקות צורכים הרבה חיתולים->תינוקות זה רע כי זה רע לסביבה" אגב, יכולת הסקת מסקנות גאונית כבר ציינתי?

אני פשוט הצבעתי על פגם קטן בנוסחא המדהימה שלך.

אם הורים רוצים להיות ירוקים הם צריכים להתפשר, אם הם לא רוצים להתפשר הם יהיו פחות ירוקים. אבל אם אדם יחליט לא להביא ילדים בגלל שחיתול חד"פ לא מתכלה והוא עצלן מדי לכבס חיתול רב פעמי הוא אדיוט, או שכנראה לא רצה ילדים מלכתחילה, לכן זה בודאי לא טיעון לשכנע את האופוזיציה.

בקשר לשאר ההודעה שלך (ששמה אור קצת אירוני על למה את לא רוצה ילדים, כי את מתנהגת בעצמך כמו ילדה קטנה)- אם יש לך בעיות הורמונליות אני ממליץ לך לפתור אותם תרופתית ולא בהוצאת רוח. אם את נגד הרעיון מכל סיבה איזוטרית שבטוח יש לך, אני בהחלט ממליץ על התעלמות. שקוף שזה ממש לא עושה לך טוב.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 14-05-2014 בשעה 17:50.
ישן 14-05-2014, 18:00

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני לא ראיתי את הסרט כי אני..."

so much for הידברות.. אני תוהה אם אתה אמיתי... תגיד לי, גולנודניק ממדרגה ראשונה: מדוע אינך משתמש בשכל שלך (או שנשרפו לך כמה נוירונים מרוב ישיבה מול האינטרנט)? אני אמרתי "לא צריך להביא ילדים רק בגלל זמן ההתכלות של הטיטול"? באמת, טיפש אינפנטיל שכמוך? אני אמרתי שילודה מוגזמת היא נזק לכדור הארץ, נזק לבני האדם ונזק לסביבה, ועל הדרך הזכרתי את הטיטולים כגורמים לנזק סביבתי אדיר. מה לא ברור? למה אתה חייב להיות ילד קטן, חריין ובלתי נסבל כל הזמן?
די ברור פה שאתה מוציא את התיסכולים האישיים שלך באינטרנט (בעיות במשפחה? חוסר בסקס? מירמור מהתואר המעאפן שלך?), אז לך תזדיין, אולי זה ירגיע אותך קצת.
על ההודעה הבאה שלך אלי (כי אני לא משלה את עצמי, ברור שתהיה חייב לכתוב את המילה האחרונה, אני מכירה אותך) כבר לא אטרח לענות, וגם לא על אלו שיבואו בעתיד.
ההתעלמות שלי ממך מתחילה רשמית מעכשיו.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:21

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר