לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-06-2014, 10:47
  Tom.Cruise Tom.Cruise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.02.14
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "ולמה אתה כל כך מתלהב?"

לא התלהבתי...

תראה, זה יותר קוריוז מאשר הישג, אבל זה מין סימן דרך בהתפתחות של עולם המחשבים...

אם לפני 50-70 שנה, מחשב שמסוגל לנתב שיחות טלפון או מחשב שמסוגל לחשב משכורות היה הישג מרשים, אז היום יש לנו מחשבים שיכולים לנהל שיחה בצורה ששליש מהאנשים לא מבחינים שזה מחשב, זה לא רע....

אגב זה גם אומר הרבה על ההתפתחות בתחום ה NLP, עיבוד שפה טבעית. שפה טבעית זה תחום מאוד מעניין במדעי המחשב, כי זה משהו שבני אדם עושים ממש בקלות, ומחשבים ממש ממש מתקשים איתו. יש איזשהו אלמנט של מה שאנחנו קוראים לו "תבונה" בעיבוד שפה, וזאת התקדמות מעניינת...

--- - --- --- - - -

וזאת דווקא כן התקדמות טכנולוגית, יש המון בעיות במדעי המחשב, במתמטיקה (ומתמטיקה שימושית) ובמדעים אחרים, שהתחילו כסתם בעיה מעניינת, ואחרי זה את התובנות מאותה סתם בעיה מעניינת ישמו בשביל דברים שימושיים שמשפרים את החיים שלך...

טוב... קצת התלהבתי

נערך לאחרונה ע"י Tom.Cruise בתאריך 09-06-2014 בשעה 10:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-06-2014, 16:27
  Tom.Cruise Tom.Cruise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.02.14
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "אף כי מדובר בשטיק מעניין, זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
אף כי מדובר בשטיק מעניין, זה לא מש מרשים אותי ולא מקדם אותנו אפילו צעד אחד לכדי צורת חיים דיגיטלית. היכולת של המחשב-על הזה להתפתח מעבר לגבולות האלגוריתם איננה קיימת. הוא איננו מסוגל לחשוב באמת...

לדעתי זה אומר הרבה יותר על בני אדם מאשר על המחשב הזה

קודם כל, אף אחד לא טען אחרת אבל מילא...

אמרת פה בעצם 3 דברים (אם הבנתי נכון):
1. שזה לא מקדם אותנו לעבר "בינה מלכותית"

2. טענה פילוסופית על מהות התודעה / בינה, ועל האם אפשר או אי אפשר לשחזר\ לדמות\ לקיים אותו על מחשב.

3. רמיזה על היכולת של בני אדם לזהות בני אדם.

לגבי טענות 1 + 2 :
א. על מה אתה מבסס את האמירות האלה בפן המדעי? האם ניסית להתעמק בתחום מדעי המוח? תחום הבינה המלאכותית? האם למדת, והתעמקת בקשרים בינהם? האם האחד יכול לשכפל את השני? האם הם דומים?

ב. האם התעמקת בהיבט הפילוסופי? כי זה דיון פילוסופי מאוד עמוקה לשני הכיוונים. האם יש לנו נשמה והמוח הוא רק כלי, והתודעה נשגבת מהכלי? האם המוח האנושי הוא החומרה, והתודעה האנושית היא התוכנה ולתוכנה יש קיום או מהות מעבר לחומרה? או שכל התודעה שלנו וכל המהות שלנו קיים אך ורק בגופנו הגשמי? מה אפשר ללמוד מפגיעות מוח ועל השינויים במחשבה, בתפקוד, וברוח האדם שהן גורמות?

3. אם היכולת שלנו לזהות ולהבין תודעה מוגבלת כפי שמשתמע מהרמיזה שלך (3) אז האם כל זה בכלל משנה?
ישן 09-06-2014, 20:01
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]אף כי מדובר..."

ראשית, אני לא השתמשת בביטוי (הכל כך שגוי) בינה מלאכותית. אתה זה שהשתמש בה, מה שמעיד לטעמי שאתה די תקוע על הקונספציה של טורינג, הקונספציה שכבר 60 שנה עומדת בינינו לבין הגעה לצורת חיים דיגיטלית או תודעה דיגיטלית.

תודעה, חשיבה עצמאית - אלו אינן נגזרות של אינטליגנציה כלל וכלל. פרה מסוגלת באופן עצמאי לעבד מידע, להגיע למסקנות וללמוד מעבר לגבולות הידע הקיים בה. זו איננה נגזרת של אינטליגנציה אלא של תהליך ביולוגי. המחשבה שאתה יכול לתכנת מחשב מעבר לאיזשהו סף תיאורטי של מידע ולהגיע לחשיבה עצמאית - הקונספט של טורינג - הוא מבוי סתום.

מעבר לכך, רוב מה שאמרת זה ניסיון לפרש את הדברים שלי, אולי כדי להטריל, אולי כדי להתפלסף ואולי סתם כי אתה מייחס נסתרות לאמירות די ברורות.

ישן 09-06-2014, 20:30
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מהי "צורת חיים דיגיטלית""

לא מדובר פה באיזו יכולת מופלאה או אפילו בהבנה. המחשב המדבר הזה איננו "מבין". הוא לא פועל לפי אינטראקציה ספונטנית אלא לפי אלגוריתם מתוחכם שאומר לו מה לעשות כשמשהו קורה. זו הונאה מוצלחת אבל אין בה טיפת בינה ובטח שלא חשיבה עצמאית. לכל יצור חי, כולל צמחייה, יש יכולת להגיב ספונטנית לגירויים חיצוניים. התגובה אולי איננה מתוחכמת, אולי היא אפילו פשוטה כל כך עד כי קשה להגדיר אותה כתגובה של ממש... אבל זו היא תגובה ספונטנית. לאלגוריתם החמוד הזה אין שום יכולת להגיב תגובה ספונטנית, ללמוד או לחשוב בעצמו.

מחשבים מנצחים בני-אדם בשחמט כבר ארבעים שנה... אני הפסדתי את קרב השחמט הראשון שלי למחשב ב1989. אני מודה, מעולם לא הייתי שחקן שחמט גדול במיוחד, אבל הנקודה היא שכל מה שהמחשב יודע זה להגיב תגובות מובנות למצבים מובנים. אם היית לוקח את אותו אלגוריתם שניצח את קספרוב ושם אותו מול לוח דמקה, הוא לא היה מסוגל אפילו לעשות את צעד הפתיחה, גם אם קספרוב היה יושב שם ומסביר לו בקול את החוקים...

המחשבה שאיזה מין סף של אינטליגנציה קיים שמעבר לו קיימת היכולת להבדיל בין האני לשאר העולם, היכולת לחשוב עצמאית, לעבד מידע באופן עצמאי ולהגיע למסקנות שלא היו בידיך לפני כן היא חוסר הבנה של החיים...

כמה שאני מתעב פסיכולוגים, יש לך סיכוי הרבה יותר טוב ששילוב בין ביולוגים לפסיכולוגים יצליח להבין את זה ואז לגשת לבעיה מהכיוון הנכון - מה היא תודעה ואיך יצורים חיים מגיעים אליה - מאשר אנשים שחושבים שמספיק אלגוריתמים יביאו אותם לחשיבה עצמאית. חשיבה עצמאית לא נובעת מפעולות מותנות

ישן 10-06-2014, 01:42
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
זאת בדיוק הנקודה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "לא מדובר פה באיזו יכולת..."

עד לפני 30 שנה באמת חשבו שיצליחו לבנות "צורת חיים דיגיטלית", כי חשבו שזה קל.
ואז הגיעו למסקנה שהכיוון הזה לא ממש ריאלי, ועברו לכיוון השני: לבצע פעולות שונות (שמראות על אינטלגנציה מסויימת) באמצעות מחשב.

לנצח מאסטר לשחמט,
לכוון טיל לעבר מטרה שמנסה לחמוק ממנו באמצעים שונים,
ולדבר באיכות מספיק גבוהה כדי שהצד השני לא יתעצבן על טיפשות המחשב שעומד מולו.
כל המטרות האלו פרקטיות, ועושות שימוש בכללים, קיצורי דרך, ואופטימיזציות שונות.
זה הרוב הגדול של תחום ה"בינה מלאכותית"

הכיוון הישן לא נזנח לחלוטין, וכיום מקבל שוב פוקוס.
מנסים למשל לבנות סימולציה של מוח של עכבר, כשהמטרה בשלב אחרי כן היא לבנות סימולציה של מוח אנושי.
אם זה יצליח ינסו להבין איך הסיפור עובד.
ישן 12-06-2014, 01:00
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.09
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "לא מדובר פה באיזו יכולת..."

ציטוט:
לא מדובר פה באיזו יכולת מופלאה או אפילו בהבנה. המחשב המדבר הזה איננו "מבין". הוא לא פועל לפי אינטראקציה ספונטנית אלא לפי אלגוריתם מתוחכם שאומר לו מה לעשות כשמשהו קורה. זו הונאה מוצלחת אבל אין בה טיפת בינה ובטח שלא חשיבה עצמאית. לכל יצור חי, כולל צמחייה, יש יכולת להגיב ספונטנית לגירויים חיצוניים. התגובה אולי איננה מתוחכמת, אולי היא אפילו פשוטה כל כך עד כי קשה להגדיר אותה כתגובה של ממש... אבל זו היא תגובה ספונטנית. לאלגוריתם החמוד הזה אין שום יכולת להגיב תגובה ספונטנית, ללמוד או לחשוב בעצמו.

מה זה אומר אינטרקציה ספונטנית? להבנתי גם המוח שלנו, בדיוק כמו מחשב, פועל על פי אלגוריתמים (הגם שמאוד מתוחכמים) שגורמים לו להגיב בצורות מסויימות ולהורות לגוף לבצע פעולות מסויימות. לא ברור לי מה זו ה"ספונטניות" הזו שאתה טוען שיש לייצורים חיים ואין לתוכנות מחשב. לא ברור לי גם מה זאת ה"הבנה" הזו אתה מייחס לבני אדם אבל לא מוכן לייחס למחשבים.

ציטוט:
כמה שאני מתעב פסיכולוגים, יש לך סיכוי הרבה יותר טוב ששילוב בין ביולוגים לפסיכולוגים יצליח להבין את זה ואז לגשת לבעיה מהכיוון הנכון - מה היא תודעה ואיך יצורים חיים מגיעים אליה - מאשר אנשים שחושבים שמספיק אלגוריתמים יביאו אותם לחשיבה עצמאית. חשיבה עצמאית לא נובעת מפעולות מותנות

הבעיה שאתה מתאר נקראת הבעיה הפסיכופיזית, ובעייני היא יותר בעיה פילוסופית מכל דבר אחר.
תודעה זה מושג מורכב שמכיל בתוכו הרבה מאוד, אבל לצורך ההפשטה אפשר לדבר על סוגת מסויים של תודעה שנחשב לאחד המדגירמים הקלאסיים של הבעיה הפסיכופיזית - תחושת העצמי.
אף אחד היום לא יודע לתת תשובה מלאה למקור תחושת העצמי בתודעה, אבל אני כן יודע לומר לך שלפני כמה שנים ערכו ניסוי בנושא באוניברסיטת תל אביב. האקסית שלי השתתפה בניסוי הזה, במסגרתו גירו אזורים שונים במוח, ובדקו את התגובות במכשיר fMRI. הם הצליחו בעזרת זרמים חשמליים לגרום לה להרגיש שמחה עילאית, ועצב חסר הסבר. בשלב מסויים היא אמרה שגירוי מסויים גרם לה לאבד את תחושת העצמי שלה. היא לא הצליחה לתאר לי ממש איך זה הרגיש, אבל השורה התחתונה היא שבאמצעים פיזיים פשוטים למדי שאמרו לחלק מהנוירונים שלה לירות ולחלק לא, גרמו לה לאבד את תחושת העצמי. מבחינתי זה די מוכיח שגם הצורות המורכבות ביור של תודעה, הן תוצר של אלגוריתמים שרצים את תאי המוח שלנו.

ישן 12-06-2014, 03:19
  liorif liorif אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]לא מדובר פה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי benny.zhit
מבחינתי זה די מוכיח שגם הצורות המורכבות ביור של תודעה, הן תוצר של אלגוריתמים שרצים את תאי המוח שלנו.

הבעיה היא שכלל לא ניתן לתת ביטויים מספריים למציאות הפסיכית, או לפחות נטל ההוכחה נמצא על אלה הטוענים שהדבר בר ביצוע.

אני מביא כאן את דברי ליבוביץ' בנושא: http://tpeople.co.il/leibowitz/leibarticles.asp?id=4

ציטוט:
כל הקטיגוריות של מדעי-הטבע הן קטיגוריות כמותיות. אין הגד בדבר קשרים ויחסים בין דברים בעלי-משמעות מדעית (בתחום מדעי-הטבע) אלא אם הוא ניתן להמרה לערכי-יסוד כמותיים. אם אני משתמש בהגד מדעי במונח "גדול", כגון א' גדול מ-ב', הרי על-כורחי גלומה בזה המשמעות שהוא גדול בכך ובכך. יש להגד זה ביטוי מיספרי, בין-אם אני יודע את המיספר הזה, בין-אם אין אני יודע אותו באותה שעה. אם אין משמעות זו גלומה ב"גדול", אין לו משמעות כלל. והוא הדין באמרי "כבד" או "חזק" או "חם", וכיוצא בזה. אמנם ייתכן, למשל, שבשעה שאני כאסטרונום משער שמרחקו של קואזאר פלוני מן הארץ גדול ממרחקה של ערפילית אלמונית, עדיין אין בידי מתודה המאפשרת לי למדוד את המרחקים הללו. אולם אני יודע שקיים מיספר מסויים - פי2-, פי6.58-, פי- n10 כאשר n הוא מיספר מסויים - המבטא את מה שאמרתי. אם לא נתכוונתי למיספר כל-שהוא, לא אמרתי כלום. אם יש חילוקי-דיעות ביני ובין אסטרונום אחר בעניין השוואת המרחק של הקואזאר הזה והערפילית הזאת מן הארץ, עתידה בסופו של דבר מדידה כל-שהיא להכריע במחלוקת. אולם אם אשתמש במונח "גדול" בהקשר של "גדול הנהנה מיגיע כפיו יותר מירא-שמים", איני משאיר מקום לשאלה "בכמה הוא גדול ממנו". כשאני אומר שמאכל א' ערב לחכי יותר ממאכל ב', לכאורה שוב השתמשתי במלה "יותר", הנראית ככמותית, ואני יודע בדיוק מה שאמרתי: ביטאתי עובדה שיש בכוחה לקבוע את התנהגותי. אולם אין אני יכול לענות על השאלה : פי כמה אני מעדיף את א' על ב'.

התשובה נמנעת לא משום העדר אמצעים טכניים למדידה, אלא משום העדר מובן לשאלה. אם יעקב אבינו אהב את יוסף מכל בניו, היתה לעובדה זו משמעות עצומה, ובעקבותיה נתגלגלו הדברים וירדו אבותינו למצרים. אולם אין מובן לשאלה, בכמה אחוזים רבה אהבתו של יעקב ליוסף מאהבתו לנפתלי, או איזה הפרש, מבחינת סדר-הגודל, היה בין שתי אהבות אלה. אם חושק אדם באשה מסויימת ולא בחברתה, ייתכן שעובדה זו תהיה גורלית לאיש ההוא ולשתי הנשים גם יחד, אולם אי-אפשר לתת לה ביטוי מיספרי. אם אני מעדיף -בכל מובן מן המובנים - דבר אחד על-פני דבר שני וחברי מעדיף את הדבר השני על-פני הדבר הראשון, אין שום מדידה יכולה להכריע העדפתו של מי צודקת.

נמצאנו למדים, שאי-אפשר להפעיל לגבי המציאות הפסיכית את הגישה הכמותית המדעית, כי תוכני המציאות הפסיכית הם איכויות ולא כמויות, ואין איכות ניתנת לפירוק לכמויות או לאנאליסה במושגים כמותיים. בסופו-שלדבר נמצא שלפחות בשני דברים, שהם עקרוניים ויסודיים, חורגת המציאות הפסיכית מן התפישה במתודה המדעית : שתכניה שייכים לרשות-היחיד ולא לרשות-הרבים של הידיעה וההכרה, ושאינם ניתנים למדידה ולהערכה כמותית. הטיפול בתכנים ובתופעות של המציאות הפסיכית כגון החשיבה, בקטיגוריות של המדע ובמתודה המדעית, הוא קשה ואולי מן הנמנע, וזאת לא רק משום שאי-אפשר לענות באמצעות המתודה המדעית על שאלות רבות המתייחסות למציאות הפסיכית, אלא משום שאי-אפשר כלל להציג את השאלות האלה כשאלות מדעיות.

נערך לאחרונה ע"י liorif בתאריך 12-06-2014 בשעה 03:23.
ישן 12-06-2014, 03:52
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE=benny.zhit] מבחינתי זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
הבעיה היא שכלל לא ניתן לתת ביטויים מספריים למציאות הפסיכית, או לפחות נטל ההוכחה נמצא על אלה הטוענים שהדבר בר ביצוע.

אני מביא כאן את דברי ליבוביץ' בנושא: http://tpeople.co.il/leibowitz/leibarticles.asp?id=4

אז אם זקן נרגן חפר משהו זה אומר שזה נכון?

הזקן הנרגן מערב בין שני דברים נפרדים לחלוטין - העדפות פרטיות והעדפות אינטר-פרסונאליות. זה שאם הוא מעדיף דבר אחד וחברו מעדיף דבר אחר, אי-אפשר לקבוע העדפתו של מי "צודקת" יותר לא אומר שאם הוא עצמו מעדיף דבר אחד על פני דבר אחר אי-אפשר לקבוע עד כמה הוא מעדיף אותו יותר.

לשאלה עד כמה יעקב מהדוגמה שלו אוהב את יוסף מאשר נפתלי קשה לענות כי לא ברור מה זה "אוהב". לעומת זאת, לשאלה עד כמה הוא חושק באיזה מסוימת ולא בחברתה אפשר גם אפשר לייחס ערך מספרי. להעדפות של אדם - בהינתן שהן עקביות - בהחלט ניתן לייחס ערכים מספריים שנקבעים עד כדי טרנפורמציה אפינית חיובית. בעוד שבאופן כללי העדפותיהם של אנשים אולי אינן עקביות, לא יהיה זה מופרך להניח שבין מספר קטן של אפשרויות העדפותיהם דווקא עקביות.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 12-06-2014, 04:52
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=liorif]הבעיה היא שכלל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן

הזקן הנרגן מערב בין שני דברים נפרדים לחלוטין - העדפות פרטיות והעדפות אינטר-פרסונאליות. זה שאם הוא מעדיף דבר אחד וחברו מעדיף דבר אחר, אי-אפשר לקבוע העדפתו של מי "צודקת" יותר לא אומר שאם הוא עצמו מעדיף דבר אחד על פני דבר אחר אי-אפשר לקבוע עד כמה הוא מעדיף אותו יותר.

לשאלה עד כמה יעקב מהדוגמה שלו אוהב את יוסף מאשר נפתלי קשה לענות כי לא ברור מה זה "אוהב". לעומת זאת, לשאלה עד כמה הוא חושק באיזה מסוימת ולא בחברתה אפשר גם אפשר לייחס ערך מספרי. להעדפות של אדם - בהינתן שהן עקביות - בהחלט ניתן לייחס ערכים מספריים שנקבעים עד כדי טרנפורמציה אפינית חיובית. בעוד שבאופן כללי העדפותיהם של אנשים אולי אינן עקביות, לא יהיה זה מופרך להניח שבין מספר קטן של אפשרויות העדפותיהם דווקא עקביות.

לי יש העדפה עקבית לשוקולד חלב על פני שוקולד מריר.
אם אומר לך שהעדפתי העקבית הנ"ל היא פי 6.58, זה באמת משקף עבורך מציאות מספרית כלשהי שניתן להשוות אותה, נניח, למרחק של מאדים מכדוה"א ?
ישן 12-06-2014, 10:34
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE=פסטן]אז אם זקן נרגן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן

לי יש העדפה עקבית לשוקולד חלב על פני שוקולד מריר.
אם אומר לך שהעדפתי העקבית הנ"ל היא פי 6.58, זה באמת משקף עבורך מציאות מספרית כלשהי שניתן להשוות אותה, נניח, למרחק של מאדים מכדוה"א ?

מדהים. אתה מצטט את התגובה שלי, אבל לא מתייחס למה שכתוב בה, אלא לכמה מילים בודדות שהצלחת לפרסר משם. אני מתחיל לחשוב שאתה chatbot, או במקרה הטוב ילד בן 13 ממוצא אוקראיני...

אחזור על הדברים שוב:
להעדפות של אדם - בהינתן שהן עקביות - בהחלט ניתן לייחס ערכים מספריים שנקבעים עד כדי טרנפורמציה אפינית חיובית.
אני לא יודע מה זה "העדפה פי 6.58" או "מציאות מספרית". מה זה "מציאות מספרית" בכלל? מה זה "מציאות לא-מספרית"?

אם אני אומר לך שהמרחק (ברגע נתון...) של מאדים מכדור הארך הוא כך וכך מיליוני קילומטרים זה באמת משקף עבורך מציאות מספרית כלשהי שניתן להשוות אותה, נניח, למספר הלימונים הממוצע הדרוש לשם הכנת בקבוק 2 ליטר של משקה לימונענע פרימור?

אני יכול להתייחס לתועלות שמייצגות העדפות, ואז המספרים בהחלט אומרים לי משהו (אפילו שאני לא יודע אם זה "מציאות מספרית", כי אין לי מושג מה זה אומר!) - את הסיכונים שאתה מוכן לקחת כדי לקבל כל אחת מהאפשרויות בהינתן מצב של אי-ודאות.

ישן 12-06-2014, 15:05
  liorif liorif אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=liorif][QUOTE=פסטן]אז..."

ציטוט:
מדהים. אתה מצטט את התגובה שלי, אבל לא מתייחס למה שכתוב בה, אלא לכמה מילים בודדות שהצלחת לפרסר משם. אני מתחיל לחשוב שאתה chatbot, או במקרה הטוב ילד בן 13 ממוצא אוקראיני...

אחזור על הדברים שוב:
להעדפות של אדם - בהינתן שהן עקביות - בהחלט ניתן לייחס ערכים מספריים שנקבעים עד כדי טרנפורמציה אפינית חיובית.
אני לא יודע מה זה "העדפה פי 6.58" או "מציאות מספרית". מה זה "מציאות מספרית" בכלל? מה זה "מציאות לא-מספרית"?

אתה יכול להביא דוגמא ליישום של טרנפורמציה אפינית חיובית להעדפות של אנשים ?

הכוונה ב"מציאות מספרית" היא שבמידה ותשתמש ברווחים מוגדרים על מנת למדוד בכמה יחידות מדידה אני מעדיף שוקולד חלב על פני שוקולד מריר, האם זה באמת ישקף היבט של המציאות, כמו שיחידות מדידה בסרגל או במד טמפרטורה משקפות למשל ? או במילים אחרות, האם מדידה כזו מסוגלת לתת לנו אינפורמציה שלא ניתן לדלות מן הטענה "אני אוהב שוקולד חלב הרבה יותר משוקולד מריר" ?

אם נחזור לדוגמא של ליבוביץ':

"אמנם ייתכן, למשל, שבשעה שאני כאסטרונום משער שמרחקו של קואזאר פלוני מן הארץ גדול ממרחקה של ערפילית אלמונית, עדיין אין בידי מתודה המאפשרת לי למדוד את המרחקים הללו. אולם אני יודע שקיים מיספר מסויים - פי2-, פי6.58-, פי- n10 כאשר n הוא מיספר מסויים - המבטא את מה שאמרתי.

.....

"אולם אין אני יכול לענות על השאלה : פי כמה אני מעדיף את א' על ב'."

ציטוט:
אני יכול להתייחס לתועלות שמייצגות העדפות, ואז המספרים בהחלט אומרים לי משהו (אפילו שאני לא יודע אם זה "מציאות מספרית", כי אין לי מושג מה זה אומר!) - את הסיכונים שאתה מוכן לקחת כדי לקבל כל אחת מהאפשרויות בהינתן מצב של אי-ודאות.

אבל אתה מבצע כאן איזושהי מדידה עם רווחים מוגדרים או שאתה פשוט מדביק מספרים לערכים איכותניים ?
ישן 12-06-2014, 16:01
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי liorif שמתחילה ב "[QUOTE]מדהים. אתה מצטט את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
ודאי.
נסמן את הפונקציית התועלת של פסטנוס [TEX]u(x)[/TEX]. כעת נגדיר פונקצייה חדשה: [TEX]U(x) = 6.58 \cdot u(x) - {6.58}^{6.58}[/TEX].

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif

הכוונה ב"מציאות מספרית" היא שבמידה ותשתמש ברווחים מוגדרים על מנת למדוד בכמה יחידות מדידה אני מעדיף שוקולד חלב על פני שוקולד מריר, האם זה באמת ישקף היבט של המציאות, כמו שיחידות מדידה בסרגל או במד טמפרטורה משקפות למשל ? או במילים אחרות, האם מדידה כזו מסוגלת לתת לנו אינפורמציה שלא ניתן לדלות מן הטענה "אני אוהב שוקולד חלב הרבה יותר משוקולד מריר" ?
כן. זו כל המטרה.
זה יתן לנו את היחס שלך לסיכון עבור כל תוצאה אפשרית וכל הגרלה בין תוצאות אפשריות.
זה יתן לנו תשובה לשאלה כמו "אם מציעים לי לקבל בוודאות שוקולד מריר או הגרלה בה אני מקבל בהסתברות של 0.9 שוקולד חלב ובהסתברות 0.1 דקירה בעין, מה אני מעדיף?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי liorif
אם נחזור לדוגמא של ליבוביץ':

"אמנם ייתכן, למשל, שבשעה שאני כאסטרונום משער שמרחקו של קואזאר פלוני מן הארץ גדול ממרחקה של ערפילית אלמונית, עדיין אין בידי מתודה המאפשרת לי למדוד את המרחקים הללו. אולם אני יודע שקיים מיספר מסויים - פי2-, פי6.58-, פי- n10 כאשר n הוא מיספר מסויים - המבטא את מה שאמרתי.

.....

"אולם אין אני יכול לענות על השאלה : פי כמה אני מעדיף את א' על ב'."

אבל אתה מבצע כאן איזושהי מדידה עם רווחים מוגדרים או שאתה פשוט מדביק מספרים לערכים איכותניים ?
לרווחים אין משמעות, ליחסים יש משמעות. הערך המוחלט לא מעניין כמו שהערך המוחלט של המרחק בין כדור הארץ לשמש בסנטימטרים או ביארדים או ברגליים או במילים ימיים או בשנות אור או באורכי דף A5. מה שמעניין זה מרחק כדור הארץ מהשמש ביחס לגובה של אדם או לקוטר כדור הארץ או לאורך זרוע של הגלקסיה. יחידות המידה האבסולוטיות שרירותיות למדי.

ישן 12-06-2014, 04:05
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "לראשונה: מחשב שכנע אנשים שהוא בן אדם ועבר את מבחן טורינג!"

בוא נדייק: תוכנת מחשב הצליחה לשכנע רק 10 מתוך 30 שופטים (שנבחרו בקפידה?) שהיא אנושית, שנאמר להם שמדובר בילד אוקראיני כדי להצדיק את כל ההתנהגויות המטומטמות של התוכנה.

https://www.techdirt.com/articles/2...ow-better.shtml

יכלו להגיד להם שמדובר בילד בן שלוש, ואז הרבה תוכנות היו עוברות את המבחן, ובאחוזים הצלחה גבוהים יותר.

אגב, תוכנה אחרת הצליחה הרבה יותר, עם הרבה יותר בוחנים, וקיבלה תוצאות כמעט זהות לבני-אדם:
The Cleverbot test took place at the Techniche festival in Guwahati, India. Thirty volunteers conducted a typed 4-minute conversation with an unknown entity. Half of the volunteers spoke to humans while the rest chatted with Cleverbot. All the conversations were displayed on large screens for an audience to see.

Both the participants and the audience then rated the humanness of all the responses, with Cleverbot voted 59.3 per cent human, while the humans themselves were rated just 63.3 per cent human. A total of 1334 votes were cast – many more than in any previous Turing test, says Cleverbot's developer and AI specialist Rollo Carpenter.

http://www.newscientist.com/article...t-is-human.html
אה. והקישור ל-New Scientist הוא מ-2011.

ישן 12-06-2014, 14:24
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי hwarang שמתחילה ב "גם כשהומצא השבב הראשון אני לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hwarang
גם כשהומצא השבב הראשון אני לא חושב שהרבה אנשים התלהבו ורובם חשבו "מה כבר אפשר לעשות עם זה".
פיתוחים טכנולוגיים לא קורים בין ליל, ואני מבין את מי שלא מתלהב מהמחשב הזה כי הוא רק אלגוריתם ואין בו שום דבר fancy כמו באייפון.
אבל עובדה שמאז שהומצא המבחן הדי פשוט הזה, עדיין לא היה מחשב שעבר אותו לרגע זה.
אני בהחלט חושב שיש פה איזושהי פריצת דרך,וזאת גם אם היא תניב משהו אמיתי לי ולכם רק בעוד 20 שנים.

שתי תגובות למעלה

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
בוא נדייק: תוכנת מחשב הצליחה לשכנע רק 10 מתוך 30 שופטים (שנבחרו בקפידה?) שהיא אנושית, שנאמר להם שמדובר בילד אוקראיני כדי להצדיק את כל ההתנהגויות המטומטמות של התוכנה.

https://www.techdirt.com/articles/2...ow-better.shtml

יכלו להגיד להם שמדובר בילד בן שלוש, ואז הרבה תוכנות היו עוברות את המבחן, ובאחוזים הצלחה גבוהים יותר.

אגב, תוכנה אחרת הצליחה הרבה יותר, עם הרבה יותר בוחנים, וקיבלה תוצאות כמעט זהות לבני-אדם:
The Cleverbot test took place at the Techniche festival in Guwahati, India. Thirty volunteers conducted a typed 4-minute conversation with an unknown entity. Half of the volunteers spoke to humans while the rest chatted with Cleverbot. All the conversations were displayed on large screens for an audience to see.

Both the participants and the audience then rated the humanness of all the responses, with Cleverbot voted 59.3 per cent human, while the humans themselves were rated just 63.3 per cent human. A total of 1334 votes were cast – many more than in any previous Turing test, says Cleverbot's developer and AI specialist Rollo Carpenter.

http://www.newscientist.com/article...t-is-human.html
אה. והקישור ל-New Scientist הוא מ-2011.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:26

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר