לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2014, 22:51
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07
או"ם שמום?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי orenp1 שמתחילה ב "חיילים פיליפינים שהיו נצורים בידי אנשי אל-קאעידה מצאו מקלט בצד הישראלי. אוג 2014"

כשאני קורא את הסיקור של פינוי משקיפי UNDOF אני מקבל תחושה כאילו ישראל מסייעת (או בכל אופן לא מערימה קשיים) בנושא הפינוי. אני לא מתכוון לסיוע פעיל אלא לזה שהמדינה קולטת את האומניקים בזרועות פתוחות. אבל, וזה אבל גדול-
האם פקע המנדט שקיבל UNDOF ממועצת הבטחון? האם אין יותר צורך בכר"ל שיוודא את קיום ההסכמים, או שמעכשיו ייספרו רק את הטנקים מהצד הישראלי של הגבול ויתעלמו ממה שקורה בצד הסורי?

אולי זה רק אני, אבל זה מזכיר לי את פינוי האו"ם מסיני לפני ששת הימים. בדיוק כשצריך כוח רב לאומי הוא נעלם, והכי גרוע- אין לזה שום תגובה.

דעתי האישית- חיילי האו"ם כן צריכים להתפנות מסוריה ולא להישחט שם, אבל צריך להיות לזה המשך:
1. ביטול הסכם הפסקת האש של 74' כך שצה"ל יוכל להציב סד"כ ברמה"ג ללא מגבלות (כדי לתת מענה לחוסר היציבות ותנועות הסד"כ בצד השני, לא כדי לכבוש שום דבר).
2. התייחסות בעצרת הכללית/ מועצת הבטחון לנושא והפקעת מנדט UNDOF/ התאמת משימתו/ קביעת מנדט חלופי.

אגב- דובר על UNDOF אבל מה קורה עם אנשי UNTSO?
אגב שני- כתבתי את זה פה כי זה נרא הלי מתאים, אם יש אשכול אחר שבו הנושא נדון אני מתנצל מראש.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-09-2014, 02:10
צלמית המשתמש של שבריר שניה
  שבריר שניה שבריר שניה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.06.10
נקודה מעניינת - מה יעלה בגורל הסכמי הפסקת האש 'ביום שאחרי'
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "או"ם שמום?"

ראשית, יש לזכור שמדובר עד כה בהימלטות של כמה עשרות פקחי או"ם לתוך שטחה של ישראל ולא
בהתמוטטות כל מערך UNDOF. הסכמי הפסקת האש בין ישראל וסוריה עודם נשמרים, למעט
חילופי 'עקיצות' נקודתיות מדי פעם. ההפרדה בין הצבאות נשמרת ופקחי האו"ם של UNDOF עודם
יושבים ומפקחים בנקודות רבות לאורך הגבול ברמת הגולן.
לכן, לדעתי, מוקדם מדי לדבר על פקיעת המנדט של UNDOF.

שנית, אף אחד לא יודע מה יקרה 'ביום שאחרי'. האם אסד ימשיך לשלוט על חלק מסוריה? האם צבא סוריה יתפורר לחלוטין או ישרוד וישתקם?
באופן אולי מעט אירוני, הסכמי הפסקת האש בין ישראל לסוריה של אסד הינם מסממני היציבות האחרונים
בגזרה הזו ובמצב אי-הוודאות בסוריה יתכן אולי וכדאי לנו לשמר את ההסכם החלוט הזה, שמוסכם
כבר על שני הצדדים וששניהם למדו לחיות איתו.

למרות כל האמור לעיל, אני בהחלט מסכים איתך שצרך לתגבר את כוחות צה"ל ברמת הגולן, כדי שניתן
יהיה להתמודד עם התפתחויות צפויות יותר או פחות. אני סבור שהסד"כ המוסכם שיושב כרגע בגולן
נגזר מתוך מציאות שכנראה אינה רלוונטית כיום. אופי האיום השתנה וכפועל יוצא מכך יש לשנות
גם את מצבת הכוחות הנערכים מולו.
יחד עם זאת, אני חושב שנכון יהיה לבצע את התגבור הזה כהחרגה בהסכמה להסכם הפסקת האש ולא
כתוצאה מביטול כליל של ההסכם.
החרגה זמנית שכזו תדרוש כנראה מישראל לספק ערבויות מסויימות שאינה מתכוונת לכבוש את דמשק,
או משהו בסגנון, אבל מאחר ואני מאמין שאין זו מטרתינו, נראה שנוכל לספק אותן.
האם היתה החרגה דומה, בהסכם השלום בין ישראל ומצרים, שאיפשר למצרים לתגבר כוחות בסיני
כדי להילחם שם בתאי הטרור?

לגבי אנשי UNTSO, לדעתי יש להם עמדות תצפית משלהם באזור הגבול בגולן. כשירו על העמדות
שלהם - אז נשמע גם עליהם

אגב, סתם נקודה לציון, לפי הכתבה הזאת באתר ynet, לוחמי ג'בהת א-נוסרה, ששבו 44 חיילים מפיג'י, לקחו שלל כמה רכבים של האו"ם.
אני מקווה שאנשי כוח UNDOF במוצבים אחרים על הגבול מודעים לאפשרות שלוחמי האירגון
לא יהססו להשתמש ברכבים האלה כדי להתקרב למוצבים, ואולי אפילו לחדור אליהם, תוך
התחזות לכח או"ם.
Watch your habits, for they become your character.
And watch your character, for it becomes your destiny.
What we think, we become."
מרגרט ת'אצ'ר

כל האמור בפוסט לעיל הינו הבעת דעה בלבד ואין לייחס לדברים משמעות אחרת.

אנא הקפידו על ביטחון מידע והימנעו מכתיבת פוסטים המכילים מידע האסור בפרסום.

בשום אופן אין לראות בפוסט הכתוב לעיל בקשה, המלצה, השראה או עידוד לפרסום מידע האסור בפרסום ו/או לביצוע עבירה על חוקי המדינה, על הנחיות רשות שלטונית או רשות ממונה, על הנחיות גוף ציבורי או פרטי, על הנחיות המייצגים גופים אלה כאמור או על הוראת כל דין.

ישן 01-09-2014, 11:12
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
הרכב שנלקח שלל
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "נקודה מעניינת - מה יעלה בגורל הסכמי הפסקת האש 'ביום שאחרי'"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שבריר שניה
אגב, סתם נקודה לציון, לפי הכתבה הזאת באתר ynet, לוחמי ג'בהת א-נוסרה, ששבו 44 חיילים מפיג'י, לקחו שלל כמה רכבים של האו"ם.
אני מקווה שאנשי כוח UNDOF במוצבים אחרים על הגבול מודעים לאפשרות שלוחמי האירגון
לא יהססו להשתמש ברכבים האלה כדי להתקרב למוצבים, ואולי אפילו לחדור אליהם, תוך
התחזות לכח או"ם.

זהו RG-31 Nyala, אחד הקטנים והקלים מבין רכבי MRAP השונים. הוא מבוסס על המאמבה הוותיק ומיוצר כיום בדרא"פ ובטורקיה. מדובר בכלי מצליח שמופעל ע"י קרוב ל-15 מדינות ברחבי העולם בתפקידי שיטור אבטחה ושימוש צבאי, וזה בלי לספור משתמשים אזרחיים כמו חברות צבאיות פרטיות.

החלק המוזר מעט בכל הסיפור הוא שאף לא אחת מבין המדינות החברות ב-UNDOF מפעילה בעצמה כלים מדגם זה - הכלים האלה נרכשו ע"י האו"ם עצמו ישירות מהיצרן והם מופעלים במוקדי חיכוך שונים ברחבי העולם. הם היו שייכים בעבר ל-UNIFIL והועברו לשימוש UNDOF. מאחר והם סוג של "נגמ"ש זונה" ללא בעלים ישירים, הם זוכים ליחס די בעייתי מבחינת תפעול ואחזקה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-09-2014, 15:16
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "נקודה מעניינת - מה יעלה בגורל הסכמי הפסקת האש 'ביום שאחרי'"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שבריר שניה
הסכמי הפסקת האש בין ישראל וסוריה עודם נשמרים, למעט
חילופי 'עקיצות' נקודתיות מדי פעם. ההפרדה בין הצבאות נשמרת ופקחי האו"ם של UNDOF עודם
יושבים ומפקחים בנקודות רבות לאורך הגבול ברמת הגולן.

אם אסד מחליט מחר לקרב כוחות לאיזור החיץ כדי להשתלט מחדש על האיזור ולחסל את הנוכחות הג'יהדיסטית על הגבול מישהו יגיד לו משהו? לא ישראל, לא האו"מ ולא העולם יתנגדו לדבר כזה אפילו אם יהיה מדובר בחטיבת שריון שלמה (מה שאני לא בטוח שהוא יכול או רוצה לשנע מחוץ לאיזורי הליבה שלו).
אין היום שום תסריט של מתקפה או אפילו מחטף סורי ברמת הגולן הישראלית. זה כבר לא רלוונטי ואין פה על מה לפקח.

ומהצד השני - אם ישראל מתגברת כוחות ברמה"ג כדי לעבות את המערך מול הג'יהדיסטים אני רוצה לראות את האו"מניק שיגיד שזה אסור כי קיסינג'ר חושש שברז'נייב יערב את ברית ורשה אם החלטה 338 לא תכובד.

אגב, גם הסכם הפסקת הלחימה בין רעמסס השני לחתושיליש השלישי כבר לא רלוונטי לאיזור והגיע הזמן לנסות לאכוף אותו. זה מגוחך.
ישן 04-09-2014, 03:57

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "[QUOTE=שבריר שניה]הסכמי הפסקת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
אם אסד מחליט מחר לקרב כוחות לאיזור החיץ כדי להשתלט מחדש על האיזור ולחסל את הנוכחות הג'יהדיסטית על הגבול מישהו יגיד לו משהו? לא ישראל, לא האו"מ ולא העולם יתנגדו לדבר כזה אפילו אם יהיה מדובר בחטיבת שריון שלמה (מה שאני לא בטוח שהוא יכול או רוצה לשנע מחוץ לאיזורי הליבה שלו).

אני לא כל-כך בטוח שההערכה הזו נכונה, וודאי לא בנימה הוודאית הזו.

אם מחר תצוץ 'חטיבת שריון שלמה' כמטחווי קשת מישובי רמת הגולן הישראלים, אני מקווה מאוד
שישראל תזדעק, תגיב בתגבור מסיבי מהצד הישראלי של הגבול ותקרא להחלטה מידית של מועה"ב
שתורה לסוריה לפנות מיד את אותה חטיבה מאיזור הגבול, מאחר ומדובר בהפרה ברורה
של הסכם הפסקת האש.

זכור, מבחינת העולם רמת הגולן אינה שטח ישראלי, ואם לא מתוקף הסכם הפסקת האש אזי
מתוקף מה אתה בא בדרישות לפינוי הטנקים הסוריים?

במקרה זה, לא אופתע אם הקהילה הבינ"ל, בדגש על ארה"ב ומדינות האיחוד האירופאי, תקבל את
עמדת ישראל ותדרוש מאסד להסיג את חטיבת השריון. אני מאמין שהקהילה הבינ"ל תגיב כך לא
'מאהבת מרדכי', אלא מתוך פחד שהעימות המדמם בסוריה יגלוש למלחמה עם ישראל ויטיל
את המזה"ת, המבעבע בלאו הכי, לספירלת אלימות העלולה לגלוש גם לטורקיה, לבנון וכו'.

חוץ מזה, מה קורה אם מחר אותה חטיבת טנקים סורית נופלת שלל בידי 'חיילי' ג'בהת א-נוסרה, נניח.
הם הרי לא מחוייבים לשום הסכם וגם לא לשום התנהגות אחראית או יציבה. מה נעשה אם פתאום
הם יחצו את הגבול לתוך ישראל וינסו להשתלט על אלוני הבשן?
כדי למנוע מראש מקרה כזה, ישראל יכולה להתעקש שאותה חטיבת שריון לא תכנס מלכתחילה
לאיזור האסור בצד הסורי של הגבול. דרישה כזו, שאת יעילותה הסברתי בפסקה הקודמת, יכולה
לבוא רק מתוך דרישה שסוריה תעמוד בהסכם עליו חתמה
.
אחרת, מתוך מה?

כמה נקודות חשובות:

א. עם קשר ובלי קשר לעניין ההסתמכות על הסכם הפסקת האש, אני משוכנע שישראל לא
תהסס לתגבר במקרה הצורך את המערך הלוחם ברמת הגולן וטוב שכך.

ב. במקרים בעבר, בהם ירי מהקרבות בסוריה 'זלג' לישראל, הגיבה ישראל בפגיעה בכוחות צבא סוריה
של אסד בגיזרה. משמע, ישראל מאותתת שמבחינתה סוריה הרשמית של אסד היא עדיין
הריבון באיזור זה
וכפועל יוצא מכך, עליה לציית להסכמים שעליהם חתמה, כפי שניתן לצפות מריבון.

ג. אני לא שולל את האפשרות שבצוק העיתים אסד יחליט 'לשבור את הכלים' ולהטיל דוויזיה משוריינת
שלמה לאיזור המפורז, אם יגיע למסקנה שזה מה שיציל את שלטונו. במקרה כזה, ברור שענייני
הסכמי הפסקת האש ותגובת הקהילה הבינ"ל יעניינו אותו כקליפת השום. אולם, כאמור, זה יקרה רק
אם החרב באמת תונח על צווארו.

ד. לדעתי, אסד נלחם על מעבר הגבול בקוניטרה לא בגלל שמדובר באיזו נקודה שולטת או בבסיס
חשוב טקטית, אלא משום שהשליטה על מעבר הגבול הינה סממן ריבוני חשוב.
אסד מנסה לשמר בכל מחיר את מעמד הריבון על סוריה כולה. ריבון שכזה לא יכול מצד אחד לסמן
עצמו כשליט הלגיטימי, הריבוני והאחראי ומצד שני לצפצף על הסכמים בינ"ל, עליהם הקפיד
לשמור במשך עשורים.

ה. למרות כל האמור לעיל, יתכן ובמקרה שאתה תיארת ישראל אכן לא תגיב, אך לא מתוך שאלת
רלוונטיות הסכם הפסקת האש, אלא מתוך אינטרס זמני וברור.

ו. אני אכן מסכים איתך שהסיכוי שאסד ישלוף כוחות הגנה מ'איזורי הליבה' שלו, כפי שאתה מכנה
אותם, וישליך אותם ללחימה באיזור הגבול עם ישראל הוא קטן מאוד.

ציטוט:
אין היום שום תסריט של מתקפה או אפילו מחטף סורי ברמת הגולן הישראלית. זה כבר לא רלוונטי ואין פה על מה לפקח.

שוב, אני לא כל כך בטוח שזה נכון.
אני יכול לחשוב לפחות על שני תסריטים שמפריכים טענה זו:

- במצב בו משטר אסד עומד להפסיד את הקרב על חייו, אסד מנסה למשוך את ישראל לבצע
כניסה קרקעית כזו או אחרת לתוך שטח רמת הגולן הסורית, מתוך נסיון נואש 'לטרוף את הקלפים'
בדרום סוריה ולאלץ את המורדים וארגוני הטרור שם לסגת, או לכל הפחות לגרום להם להפנות
לשם כוחות, כדי לפגוע בצה"ל ('כדי להגן על סוריה מפני הפולש הכופר', כביכול).
כדי לגרות את ישראל לבצע פלישה-זוטא שכזו, אסד אינו יכול להסתפק באיזו 'מחווה' מלחמתית
עקיפה, משום שעל כך ישראל תוכל להגיב ב'מחווה' משלה (הפצצת הארמון בדמשק, לדוגמא).
מחטף סורי, לעומת זאת (לכיוון הר פרס, נניח), דווקא עשוי לגרור את התגובה המבוקשת.

- במצב בו המורדים והאירגונים הלוחמים הפעולים בדרום סוריה חשים שהם עומדים להפסיד
את הקרב מול צבא אסד בדרום המדינה ולאבד את האחיזה שם, הם מנסים לגרור את ישראל
לבצע ירי מסיבי לתוך השטח הסורי, כדי להרתיע את צבא אסד ולסבכו בקרבות לא פשוטים, שיאלצו
אותו להפנות כוחות ומשאבים מאיזורים אחרים. בנקודה זו, יוכלו המורדים לנסות ולתקוף
את אותם איזורים שבהם דוללה נוכחות צבא אסד, מתוך ניסיון לשנות את מגמת המלחמה.
ברשותך, לא אמשיך את התסריט הזה, כדי לא להעניק לכל מיני אנשים את הרעיונות כיצד לגרור את
ישראל לירי כזה, אבל אני מקווה שאתה מבין את רוח הדברים.

בקיצור, תקיפה או מחטף אינם דבר מופרך כל-כך, במיוחד ככול שילך המצב וידרדר.

ציטוט:
ומהצד השני - אם ישראל מתגברת כוחות ברמה"ג כדי לעבות את המערך מול הג'יהדיסטים אני רוצה לראות את האו"מניק שיגיד שזה אסור כי קיסינג'ר חושש שברז'נייב יערב את ברית ורשה אם החלטה 338 לא תכובד.

אני לא בטוח שאתה רואה נכון את המצב. אם ישראל תחליט פתאום שהיא מעלה לרמת הגולן
עוד אוגדה משוריינת או שתיים, בניגוד להסכם, לא תראה את יורגן וסוונסון פקחי האו"ם עומדים
בצומת נפח ומסמנים 'נו נו נו'.

במקום זאת, אני מאמין, תראה הזדעקות של שני גורמים בקהילה הבינ"ל:
- מצד אחד, גוש המדינות המערביות, שפתאום הבינו לאחרונה שהמזה"ת מתחיל לעלות בלהבות
ולהן יש בקושי בקבוק של שני ליטר מים פושרים. בשביל מה הם צריכים עוד שריפה בדמות
גלישה של מלחמת האזרחים בסוריה לכדי מלחמה כוללת סורית-ישראלית?
עדיף להן לנסות לגדוע את העניין בעודו באיבו. חוץ מזה, זו תהיה הזדמנות נהדרת עבורן להראות שהן
דווקא כן פעילות ומגיבות לתבערה במזה"ת ואינן סתם עומדות, נבוכות ומבולבלות, מול מציאות
שאינן יודעות כיצד להתמודד עימה.
- מצד שני, הגוש הערבי, שישמח 'לקפוץ על העגלה' ולנסות לגרום לישראל להצטייר כמפירת
הסכם הפסקת אש בינ"ל.

הההזדעקות הזו לא תביא חלילה לטלפון בהול להנרי קיסינג'ר, אבל היא בהחלט עלולה להביא
לדיון במועה"ב, שבו נצטרך להסביר את עמדתינו.
אני מאמין שבמצב כזה נבצע בכל מקרה את התגבור בשטח וכמו-כן שנזכה לתמיכה אמריקאית ובלאו
הכי שהדיון הנ"ל יסתיים בלא כלום, אבל בכל זאת...

ציטוט:
אגב, גם הסכם הפסקת הלחימה בין רעמסס השני לחתושיליש השלישי כבר לא רלוונטי לאיזור והגיע הזמן לנסות לאכוף אותו. זה מגוחך.

אולי זו השעה המאוחרת, אבל את זה באמת שלא הבנתי.
מרגרט ת'אצ'ר

בשום אופן אין לראות בפוסט הכתוב לעיל בקשה, המלצה, השראה או עידוד לפרסום מידע האסור בפרסום ו/או לביצוע עבירה על חוקי המדינה, על הנחיות רשות שלטונית או רשות ממונה, על הנחיות גוף ציבורי או פרטי, על הנחיות המייצגים גופים אלה כאמור או על הוראת כל דין.

ישן 01-09-2014, 23:26
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07

אני נוטה להסכים איתך שכדאי להשאיר את ההסכם הקיים עם הסורים, אבל לעשות התאמות גם בסד"כ צה"ל וגם בפריסת כוחות האו"ם.
ברור לי גם שעדין יש נוכחות או"ם משמעותית בסוריה אבל אחרי שנשבר ה'טאבו' וכוחות או"ם הותקפו ישירות, אני חושש שפינוי כוחות האו"ם משם הוא רק שאלה של זמן.
עריכה: עכשיו ראיתי בYnet שיש משהו בחשש שלי.

למיטב ידיעתי הכנסת כוחות מצרים לסיני לצורך לחימה בטרור היו באישור ישראלי. נדמה לי גם שהיה תאום כלשהו עם הצבא הסורי כשהוא פעל סמוך לגבול (בתחילת הלחימה, לא משהו מהזמן האחרון)

נערך לאחרונה ע"י plonter5 בתאריך 01-09-2014 בשעה 23:40.
ישן 04-09-2014, 04:14

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "אני נוטה להסכים איתך שכדאי..."

נראה באמת שכח המשקיפים הרב-לאומי מתחיל לאבד את כח העמידה שלו.
זה די מובן, ביננו, מאחר והמנדט שלהם הוא 'כח משקיפים' ולא 'כח לחימה' ובלאו הכי, זו לא המלחמה שלהם.

יחד עם זאת, חשוב לזכור ש'קיפול' זמני של הפקחים לא מבטל את הסכם הפסקת האש.
הן סוריה של אסד והן ישראל מעוניינות מאוד, אני מאמין, לשמור בשלב זה על הסטטוס-קוו, שהוכתב
למעשה ע"י ההסכם.

לגבי נוכחות הפקחים, אני מאמין שכשהמצב באיזור קו 'בראבו' ירגע ויתיצב הם יחזרו להשקיף.
בפרפרזה על

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. : באביב הם ישובו חזרה (אל תתפוס אותי במילה )
מרגרט ת'אצ'ר

ישן 15-11-2016, 11:16

נובמבר 2016: פקחי האו"ם מכוח UNDOF מתחילים לשוב לעמדותיהם בצד הסורי של הגבול עם ישראל
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "נראה באמת שכח המשקיפים..."

טוב, אז זה לא קרה באביב, אלא בסתיו, אבל בכל זאת:

קבוצה של 127 משקיפי או"ם מכוח UNDOF שבה ביום שני (14/11/16) לצד הסורי של רמת הגולן, לאחר שעזבו בשלהי 2014 בגלל התגברות הלחימה באזור.
בהמשך השבוע, עלי-פי דובר של האו"ם, ישובו משקיפי UNDOF נוספים לבסיס פאוואר (Faouar ) - בסיס המפקדה של הכוח בצד הסורי, הממוקם בערך
15 ק"מ מזרחית לכפר הדרוזי מסעדה.

בשלב זה כוח משקיפי האו"ם שחוזר לגזרה צפוי לעמוד על 150 איש, רובם ככולם מנפאל ומפיג'י.
על-פי הדובר, המצב בגזרה השתנה "באופן דרמטי" ביחס למצב ב-2014 ותפיסת הפעלת כוח המשקיפים
תעודכן בהתאם (מעניין יהיה לראות מה עומד מאחורי ההצהרה המינורית-לכאורה הזו ומה תהינה ההשלכות בשטח).

הגעת הפקחים של האו"ם לרמת הגולן באה בעקבות החלטה של האו"ם לחדש את המנדט שלהם
ולהחזירם לאזור. משקיפי UNDOF נוספים צפויים להגיע בהמשך.

האם זה אומר שמאחורי הקלעים סיימה להתגבש איזו "עסקת חבילה" שתסיים את המלחמה בסוריה?
האם ממשל אובמה המסתיים בארה"ב בחר ב"הסכם הפסקת אש בסוריה" כ'אקורד הסיום' של כהונתו?
האם זה קשור לביקורו של ראש ממשלת רוסיה בישראל בשבוע שעבר?

מה דעתכם?

---מקורות---

[1] כתבה באתר THE TIMES OF ISRAEL, כותרת UN peacekeepers return to Syrian side of Golan Heights, מתאריך 15/11/16, מאת צוות AFP וצוות TIMES OF ISREL. קישור ישיר לכתבה.

[2] כתבה באתר YAHOO, כותרת UN peacekeepers return to Syrian side of Golan, תאריך 15/11/16, מאת APF. קישור ישיר לידיעה
מרגרט ת'אצ'ר

נערך לאחרונה ע"י שבריר שניה בתאריך 15-11-2016 בשעה 11:25.
ישן 15-11-2016, 11:35
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
עיסקת-חבילה בדרום סוריה היא הרבה יותר סבירה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "נובמבר 2016: פקחי האו"ם מכוח UNDOF מתחילים לשוב לעמדותיהם בצד הסורי של הגבול עם ישראל"

ולכן יש לה סיכוי להתרחש.
פשוט - כי כמות הארגונים והאינטרסים השונים מצומצמת יותר.

תיאורטית:
הסכמה בין הדרוזים למורדים הסונים בדרום (מכיוון שאינם המדינה האיסלאמית) על קווי הפסקת-אש,
יכולה להוביל להפסקת-אש יציבה,
כאשר ישראל וכוחות האו"ם יכולים לספק סיוע שימנע הסלמה.

לדעתי:
מאוד לא סביר שמדובר ביוזמה מוצלחת של אובמה,
ויותר סביר שמדובר ביוזמה רוסית - במטרה לייצר בסיס לשת"פ אמריקאי-רוסי,
הכנה לבואו של טראמפ.

הסיבה לכך - היא שפשרה מסוג זה היא לרעת הממשל העלווי,
למרות שמאז הפסקת האש האחרונה, הכוחות שמולו בעיקר נחלשו.
אני לא רואה איך הפסקת-אש כזו יכולה להתבצע בפועל, ואפילו באופן מוגבל וחלקי,
אלא בעקבות לחץ רוסי כבד.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 15-11-2016 בשעה 11:39.
ישן 16-11-2016, 02:14

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "עיסקת-חבילה בדרום סוריה היא הרבה יותר סבירה"

אני מתקשה לראות כיצד הסכם הפסקת אש באזור הגבול עם ישראל בעת הזו הינו אינטרס של רוסיה.

אני מאמין שלרוסים נוח מאוד עם גישת ההתערבות-הבלתי-מתחייבת בסוריה, שבה נקט עד-כה
ממשל אובמה. אני לא חושב שהרוסים מעוניינים להגדיל את דריסת הרגל הפוליטית של ארה"ב במלחמה הזו.
אם כבר, אז להפך.

לא סביר בעיניי שהרוסים ינסו לסגור הסכם הפסקת אש דווקא בגבול עם ישראל ודווקא עכשיו.
למה להם? מה הם מרוויחים מזה?
להיפך, הם כרגע לוחצים על ארגוני המורדים בקרב בחלב. הסכם הפסקת אש יאפשר
למורדים להפנות משאבים וכוח אדם לגזרת חאלב הבוערת ולהקשות על הרוסים.

בנוסף, לא סביר בעיניי שישראל תסכים לסגירת עסקה כזו מבלי לערב את הממשל האמריקאי. לכן, אני
מניח שאם תרחיש כזה בכלל אפשרי אז כנראה שהרוסים יחכו לכניסה של טרמפ לתפקיד כדי לתת לו
את "הפרס" הזה של קרדיט משותף להסכם הפסקת אש בסוריה, במקום "לבזבז" זאת על אובמה היוצא.

חוץ מזה, עניין חזרת משקיפי UNDOF מתבשל כבר כמה חודשים טובים. כלומר, עוד בתקופה שהנשיאה
הבאה של ארה"ב "הייתה אמורה להיות" הילארי.

אגב, לא ברור לי למה אתה חושב ש"ישראל וכוחות האו"ם יכולים לספק סיוע שימנע הסלמה".
כשהייתה הסלמה ב-2014 כוחות האו"ם פשוט ברחו ומאז שהחלה המלחמה בסוריה, ישראל עושה כל
מאמץ בניסיון לא לעשות שום מאמץ - כלומר, לא להתערב בכלל בבוץ הסורי.

חשוב לזכור: כל עניין ההסכם הוא סתם ספקולציה.
אבל
- UNDOF חוזרים,
- ראש הממשלה הישראלי מבקר ברוסיה ומקבילו מבקר בישראל,
- המורדים בסוריה לכודים בקרב קשה בחאלב וישמחו להפסקת אש,
- ...

אז אולי בסופו-של-דבר... זו לא ספקולציה פרועה?

לא יודע.
מרגרט ת'אצ'ר

ישן 18-11-2016, 19:52

קצת נתוני מצבת כוח אדם ותקציב.
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "נובמבר 2016: פקחי האו"ם מכוח UNDOF מתחילים לשוב לעמדותיהם בצד הסורי של הגבול עם ישראל"

נכון, זה לא ממש עקרוני לדיון באשכול אבל זה מעניין כ"נתוני-אגב" שכדאי להכיר.

על-פי המנדט של UNDOF, מצבת כוח האדם תעמוד על 927 איש, רובם ככולם חיילים.
התקציב לשנה (יולי 2016 עד יולי 2017) יעמוד על בערך 50 מיליון דולר ( $47,714,100 ) [1].

כלומר, בערך 184 מיליון ש"ח לשנה, לקצת פחות מ-1000 איש...

אפשר רק לדמיין איך זה ביחס, סתם כדוגמא, לחטיבת חי"ר בצבא אחר שאנחנו מכירים...

זרוע "שמירת השלום" של האו"ם (United Nations Peacekeeping) כוללת בערך 120,000 איש, הפועלים ב-16
משימות במדינות שונות ברחבי העולם, כשאחת מהן היא כמובן כוח UNDOF בגולן [1].
התקציב השנתי הכולל של זרוע "שמירת השלום" עומד בשנה (יולי 2016 עד יולי 2017) על בערך 8 מיליארד דולר ($7,874,053,700) [2].

כלומר, כוח "לוחם" בסדר גודל של 120,000 איש, בעל תקציב שנתי הגדול מעט יותר מתקציב הביטחון השנתי של קוריאה הצפונית [3].

כשמדובר בגוף שמגלגל כל-כך הרבה כסף, על-פני כמה וכמה אזורים שונים בעולם, שמתנהל בכמה וכמה
שפות ושמעורבים בו אינספור אינטרסים פוליטיים/כלכליים ומאבקי כוח אישיים...
עד כמה לדעתכם יש פיקוח אמתי ויעיל על דרישת התקציבים והוצאתם?
עד כמה יש התעמקות בשאלת יעילות הכוח וניהול המשימות שלו?
עד כמה יש פיקוח על קשריו עם המקומיים בכל אחת מהמשימות?
עד כמה יש דיון אמתי בגודל הכוח הדרוש או בכלל בנחיצותו?

סתם נקודה למחשבה.

--- מקורות ---

[1] אתר האו"ם. כותרת Peacekeeping Fact Sheet. תאריך 31/8/16. מאת צוות מהאו"ם. קישור ישיר למקור

[2] אתר האו"ם. כותרת מסמך Approved resources for peacekeeping operations for the period from 1 July 2016 to 30 June 2017 . תאריך 22/6/2016. מאת צוות מהאו"ם. קישור ישיר למסמך . (סיכום עבור האסיפה הכללית של האו"ם)

[3] אתר globalfirepower. כותרת Defense Budget by Country, תאריך לא ידוע, מאת כותבי האתר. קישור ישיר למקור . (הנתונים מתייחסים לשנת 2015)
מרגרט ת'אצ'ר

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:55

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר