לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-07-2014, 19:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי runhigh שמתחילה ב "מעיל רוח לנגמ"שי חי"ר והנדסה, וגם לדחפורים"

אני מבין שאתה מוציא את הכסף מהכיס שלך?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-07-2014, 20:18
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אתה יודע למה אין מעיל רוח לכל הטנקים בצה"ל? גם לא לכל המרכבות סימן 4?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי runhigh שמתחילה ב "מעיל רוח לנגמ"שי חי"ר והנדסה, וגם לדחפורים"

זה כי אי אפשר. מבחינה הנדסית, לא אפשרי פשוט להתקין את המערכת על הכלי מבלי לבצע בו שינויים מבניים לא קלים.
זה לא שמביאים למשטח הרק"מ קיטים להרכבה על הכלים - הכלים צריכים להגיע לסדנת רק"מ, צריך לחתוך להם חלקים מהגוף (דבר שהוא לחלוטין לא טריוויאלי), להרכיב פנימה מערכות, ולסגור.
זה לא מתאים לכל כלי, וזו גם הסיבה שמעיל רוח מגיעה מותקנת רק על טנקים שיוצרו החל מתקופה מסויימת, כי הם מגיעים עם המערכת מותקנת כבר מפס היצור.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 20-07-2014, 22:33
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "לא ראיתי בראדלי בהדגמות, אבל כן ראיתי סטרייקר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
ותסכים איתי שהרבה יותר קל להתקין מערכת כזו על כלי שרוב מה שחשוף אצלו מבחוץ זה ה"ברזל" שלו, ולא מיגון מודולרי.
והמערכת גם דורשת חלל פנימי - שוב, ככל שידוע לי - הרי מערכת הטעינה של אמצעי הירוט תופסת מקום, וגם ה"מחסנית" של אמצעי הירוט.
בנוסף, יש גם חיווטים פנימיים למכביר והתממשקות לבק"ש (לפחות במרכבה).

צודק, התבלבלתי והתכוונתי לסטרייקר.
להבנתי מסרטוני התדמית של המערכת שראיתי, נראה שהטעינה היא אוטומטית ו"מחסנית" החימוש נמצא לצד המיירט, מחוץ לכלי. אז אלא אם כן הטעינה נעשית מתוך הטנק (דבר שנשמע לי קצת מוזר), אז למה היה צריך לשים את המערכת במקום המיגון הקיים, ולא בנוסף?
זה מזכיר לי את המדוכות עשן של הסימן4, שנראים כאילו במקום בו הם נמצאים - אין מיגון. למה הפסיקו להשתמש במשגר חיצוני, כמו שהיה על המגח7 והמרכבות 3 ו-2?
ישן 22-07-2014, 00:35
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אתה יודע למה אין מעיל רוח לכל הטנקים בצה"ל? גם לא לכל המרכבות סימן 4?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
זה כי אי אפשר. מבחינה הנדסית, לא אפשרי פשוט להתקין את המערכת על הכלי מבלי לבצע בו שינויים מבניים לא קלים.
זה לא שמביאים למשטח הרק"מ קיטים להרכבה על הכלים - הכלים צריכים להגיע לסדנת רק"מ, צריך לחתוך להם חלקים מהגוף (דבר שהוא לחלוטין לא טריוויאלי), להרכיב פנימה מערכות, ולסגור.
זה נכון, זה לא פשוט.

זה לא מתאים לכל כלי, וזו גם הסיבה שמעיל רוח מגיעה מותקנת רק על טנקים שיוצרו החל מתקופה מסויימת, כי הם מגיעים עם המערכת מותקנת כבר מפס היצור.
זה נכון, אבל הבעיה, לדעתי, היא לא חוסר אפשרות טכנית להתקין את המערכת על גבי הנמר, יש תמונות של מעיל רוח על נמר, הבעיה היא שלמעיל רוח יש זמן תגובה איטי מדי, על מנת ליירט 2 רקטות שמגיעות באותו זמן מאותו כיוון.
ישן 21-07-2014, 09:59
  tby tby אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.14
התשובה האמיתית למדוע אין מיגון אקטיבי לנמר / דחפורים

הסיבה האמיתית מדוע אין מיגון אקטיבי לנמר / דחפורים היא חוסר אכפתיות.

זה נושא "בלי אבא", כולם אומרים - זה מאוד חשוב, אבל שמגיעים לנקודה בה צריך לקבל החלטה - אין מי שיקח על עצמו את האחריות -

מבחינת מח"ט גולני או ק. הנדסה ראשי - מיגון אקטיבי זה בראש רשימת העדיפויות - לא יעלה על הדעת שהם לא מאוד מאוד רוצים מיגון נגד נ"ט.

אבל הם לא הלקוחות שקונים, הם "המשתמשים" - ויש להם מייצג - זרוע היבשה - שם יש מערכת שלמה שמתפרנסת מלא להחליט - כך אפשר לעשות נסויים, לבצע סימולאציות, לבקר בתעשיה - ומכיוון שבעלי תפקידים מתחלפים כל שני וחמישי -אז יש כמה סבבים של זה, וגם באג"ת יש כמובן מה לאמר.

אחרי שכבר חושבים שיודעים מה רוצים באים למשרד הבטחון -ואז יש מפא"ת ואגף הרכש - לכל אחד האינטרסים והפוליטיקות שלו - ואז שוב מתחילים הטיולים והישיבות - וזה נגרר שנים.

בינתיים הזרוע היבשה מספרים סיפורם - "זה במשהב"ט" אבל אם מפקד זרוע היבשה היה מתישב אצל שר הביטחון ואומר - די לסחבת . נדרשת החלטה מיידית - היו מחליטים.

כבר ב 2012 מבקר המדינה הוציא דוח על השערוריה - וכמובן דוח מבקר המדינה לא באמת מזיז למשהו - העיקר לסיים תפקיד בשקט , להיות חבר של כולם על מנת שאקודם.

כל יתר הסיפורים על נושאים טכניים וכספיים הם שטויות ותרוצים שנועדו להסתיר את אחת הפשלות הגדולות של זרוע היבשה - הנמר.

המזל של עם ישראל שלכיפת ברזל היה אבא והיה מי שהחליט במשרד הבטחון - למישהו היה באמת איכפת.

דוח הביקורת:
http://www.mevaker.gov.il/he/Report...d5c.../7635.pdf

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 21-07-2014 בשעה 10:06.
ישן 21-07-2014, 14:17
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "התשובה האמיתית למדוע אין מיגון אקטיבי לנמר / דחפורים"

אין מעיל רוח לנגמשים כי המערכת לא מתאימה. אם כבר, אתה מדבר על חץ דורבן.

עכשיו יש מסגרת תקציבית לכל הנושא הזה ואם נותנים לו סדר עדיפויות, זה מבטל מערכות אחרות. שים חץ דורבן (שאני בכלל לא יודע מה הבשלות המבצעית שלה, אבל נניח שהיא בשלה) זה אומר שבמקום אחרים מבטלים רכש. אז אולי זה פחות סולללת כיפת ברזל (ואז תקפוץ ותצעק למה אין כיפת ברזל) או פחות מיירטים, או אולי פחות נמ"רים או ביטול אלמנטים מצי"ד או פחות מיינפריימים ל-8200, או פחות טילי גיל למערך הנ"ט או פחות מל"טים או פחות שעות טיסה למסק"רים או פחות מחקר לאיתור מנהרות או פחות תרח"ט לגבעתי או פחות משהו אחר בכל מקום אחר.

השיקול הוא בין היתר המשמעויות הטקטיות בשדה הקרב והיכולת לסגור פער שחוסר במערכת מייצר. עם כל הצער שבדבר, אובדן של נגמ"ש אחד, או שניים, או עשרים, לא משנה תמונת מערכה. זה לא שהושמדה חטיבה והפכה ללא אפקטיבית.

נגמשי"ם נפגעו בעבר וייפגעו בעתיד. אי אפשר לשלוט על זה במאה אחוז. אפשר להוריד סיכונים מבצעיים על ידי תנועה נכונה עם מיסוך על הכלים ומיסוך ארטלרי, אבל למנוע לחלוטין, את זה אי אפשר.

במלחמה יש נפגעים, וזהו. צריך ללמוד לחיות עם זה.

ישן 22-07-2014, 01:27
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "ואולי אם 30 מליון דולר זה כסף..."

CU אתה הרי מכיר את הנושא של הנמר, ואתה זוכר שבזמנו היה חוזה לייצור 800 נמרים ב-600 מיליון דולר מתקציב הסיוע. משום מה הוחלט לבטל את החוזה, ולשלם מיליוני דולרים פיצויים על ביטול החוזה. בזמן האחרון למדנו שהחוזה נפתח מחדש, ועכשיו ייצרו 25 נמרים בשנה. זו בדיחה עצובה, זה לא יותר מזריקת עצם לחירניקים המסכנים שלא יעשו רעש.

את הביזיון של אי ייצור הנמרים בארה"ב אנו אוכלים עכשיו ובגדול.
עם מאות נמרים מוגנים וחמושים בהתאם, ניתן היה להשיג את מטרות המבצע בעזה הרבה יותר מהר ועם פחות אבדות.

אשר לכסף, את יציקת הנמר ואת מערכת החט"כ, GD תייצר עבורנו. פריטים אחרים: הגנה אקטיבית, מערכות אלקטרוניקה, מזקו"מ ועוד, GD תרכוש מישראל ופריטים אלו ישולחו אליהם להרכבה.
כך שייצור הנמר לא יעלה לנו כסף.
ישן 22-07-2014, 21:40
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי meac שמתחילה ב "ייתכן שהנמ"ר לא היה נתקע כמו..."

לפני שבוע עצר ליד עמדת השמירה שלי איזה עשיר עם למבורגיני חדשה. רצה להשוויץ. התפעלתי בקול מהלמבורגיני (מה לעשות, עדיין למבורגיני) והוא המריא הביתה.

עשרים דקות אחרי זה מגיע אלי רכב גרר. אני תוהה לאן הוא נוסע, הוא נותן לי את הכתובת - כתובתו של בעל הלמבורגיני... מסתבר שדקתיים אחרי שהשוויץ ב600 כוחות הסוס שיש למפלצת שלוש-מאות אלף הדולרים שלו, השתעל המנוע, נחנק והשתנק ומ600 כוחות הסוס ירד לאפס כוחות סוס. רכב גרר בן עשרים שנה היה דרוש גדי לסחוב את הלמבורגיני לסוכנות של החברה בשביל בחינה ותיקון של התקלה.

כל רכב יכול להיתקע והזלדה, גם בגיל ארבעים, לא בדיוק ידועה כנגמ"ש לא אמין.

ישן 22-07-2014, 21:51
  Mpiko Mpiko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.06.11
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "לפני שבוע עצר ליד עמדת השמירה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MS_Rogue
לפני שבוע עצר ליד עמדת השמירה שלי איזה עשיר עם למבורגיני חדשה. רצה להשוויץ. התפעלתי בקול מהלמבורגיני (מה לעשות, עדיין למבורגיני) והוא המריא הביתה.

עשרים דקות אחרי זה מגיע אלי רכב גרר. אני תוהה לאן הוא נוסע, הוא נותן לי את הכתובת - כתובתו של בעל הלמבורגיני... מסתבר שדקתיים אחרי שהשוויץ ב600 כוחות הסוס שיש למפלצת שלוש-מאות אלף הדולרים שלו, השתעל המנוע, נחנק והשתנק ומ600 כוחות הסוס ירד לאפס כוחות סוס. רכב גרר בן עשרים שנה היה דרוש גדי לסחוב את הלמבורגיני לסוכנות של החברה בשביל בחינה ותיקון של התקלה.

כל רכב יכול להיתקע והזלדה, גם בגיל ארבעים, לא בדיוק ידועה כנגמ"ש לא אמין.

מא"ג חודר את הדבר הזה .. מה הקשר הסיפור של הלמבורגיני ? עם RPG מפוצצים את כל הדבר הזה, מי שנתן לדבר הזה להכנס לעזה עשה טעות.
ישן 23-07-2014, 16:26
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Mpiko שמתחילה ב "[QUOTE=MS_Rogue]לפני שבוע עצר..."

ראשית לא ברור שנכנסו עם הזלדה - לפי כל העדויות נשמע כאילו היא הייתה די מאחור.

שנית, כפי שאני חוזר פה כבר יומיים - כרגע אין לנו שום מידע מאומת לגבי התקרית. כל מה שיש לנו בידיים זה הרבה שמועות סותרות לגבי איפה היו החיילים, מה פגע בהם ובאילו נסיבות. אם אכן נפגעו בתוך הנגמ"ש, יש חשיבות כלשהי לחדירות של הזלדה. אם נפגעו מחוץ לנגמ"ש הרי לא משנה אם זו הייתה זלדה, אכזרית או נמ"ר עם מעיל רוח, לא כך? אני ממליץ להמתין עם הווח"ק פה בפורום עדי שיהיה מידע שלם לגבי התקרית ולא רק שמועות סותרות.

שלישית, אם יש זלדה אחת שם, יש יותר מאחת, כיוון שהן ממלאות צורך חיוני כלשהו. עצם כך שעד עכשיו רק אחת נפגעה -אחת שנתקעה באותו המקום למשך זמן רב, מה שאפשר, כנראה, לחמאס להכין מתקפה עליה - מעיד שבסה"כ נעשה בהן שימוש עם מינימום לקיחת סיכונים.

רביעית ואחרונה - כן, זו זלדה, היא עשויה מנייר אלומיניום וכל בקר"ק מושלך חודר אותה. מה לעשות, במצב של לחימה אתה עושה שימוש במה שיש לך, לא במה שהיית רוצה שיהיה לך ואין לך. הייתי שמח אם כל לוחמי צה"ל היו נכנסים לקרב על נמ"רות עם מיגון הולם או על אותו טנק בלתי חדיר דימיוני שהוזכר בפורום לאחרונה אבל מה לעשות, אם כל מה שיש לך ביד זה משימה לבצע וזלדה לבצע אותה עם, אתה מבצע אותה עם זלדה או לא מבצע בכלל.

ישן 23-07-2014, 21:14
צלמית המשתמש של MS_Rogue

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Mpiko שמתחילה ב "ברור שיש תחליף, אלא אם אתה..."

אוי בחייך, די עם הברברת... עזה היא המקום היחידי שבו אנחנו צריכים כלים מהשורה הראשונה? יש לנו שקט בגבול עם סוריה? מה לגבי לבנון? חיזבאללה סגר את הבאסטה?

אין לנו אינסוף כוחות ואינסוף כלים. אתה צריך כלים מהשורה הראשונה בכל גבול שבו יכול להתלקח משהו (כרגע זה סוריה ולבנון, סיני יכול להתחמם שוב בקלות אם המצרים יתירו את הרסן שם). אתה צריך עתודה מבצעית. אם יש לך (לפי המספרים מהתקשורת) 150 נמ"רים בסה"כ. אם אתה מביא את כולם לעזה עכשיו, עדיין יכולת ההובלה בנמ"רים בכל זמן נתון היא 1500 איש. לפי המספרים מהתקשורת יש לך בסביבות ה50,000 מילואמיניקים בעזה ועל גבול עזה....

אז בוא ותחשוב לעומק כמה חד משמעית היכולת שלנו שלנו לשלוח אנשים פנימה רק עם נגמ"שים מהשורה הראשונה. זה לא כיף שזה המצב אבל זה המצב.

זהו, זה מספיק מציאות בשביל לדחות את הווח"ק של פורום צו"ב עד לאחרי תום הלחימה?

ישן 21-07-2014, 19:09
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

אני מבין שבעולם הדימיוני שלך, קונים את המערכות והן פשוט מופיעות על הכלים
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "זה הלוקש שמספרים רק בפורום..."

לא לוקח זמן להתקין אותן על הכלים, לא צריך ליצור למערכות נהלים ושרשרת לוגיסטית (שעולה כסף), לא צריך ליצור סגל הדרכה למערכת (שעולה כסף),לא צריך לאמן את החיילים להשתמש במערכת (אימונים שעולים כסף), ולא צריך לקנות לה חלקי חילוף ותחמושת (שגם הם, עולים כסף).

הכל חינם. 200K לחתיכה והסתדרנו.
אחלה סרט, זה שאתה חי בו.

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 23-07-2014, 20:40
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "אתה ידידי יותר מכולם, צריך להכיר בצורך למגן את הנמר."

אתה מחמיא לי.
אני, למען האמת, תומך יותר מכל בצורך לבנות צבא ביחס לאיומים המסוכנים ביותר, ורק אחר כך לאיומים המשניים.
את הכסף הגדול אני בעד לשים בחינוך.
מאחר שאני שייך לפלח האוכלוסייה שיכול שיכנס לעבוד שם, אני כותב לאחר מחשבה (ועוד דברים) כי הנמר הוא נצחון הנדסי מרשים ביותר, מבית המרכבה, מעיל רוח, כיפת ברזל והחץ.
אני חושב שבשיקול המצב הכללי של עמנו בארצו, שלא לומר מלכות ישראל השלישית,
אין מה לשאוף למגן את כל הנמרים במעיל רוח.
אם כבר, ניתוח אבדות לוחמינו מלמד שהמיגון מותאם לתנאי הזירה, ויש מקום להשקיע כסף
באימון הלוחמים ולא בכלים שבהם הם מתמשים רק חלק מהזמן.
טכנולוגיה זה מגניב,
אימון זה יקר ואפור
אבל האחרון שווה זהב באמת.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 24-07-2014, 00:28
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

תשובות
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אתה מחמיא לי. אני, למען..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
אתה מחמיא לי.
מגיע לך

אני, למען האמת, תומך יותר מכל בצורך לבנות צבא ביחס לאיומים המסוכנים ביותר, ורק אחר כך לאיומים המשניים. את הכסף הגדול אני בעד לשים בחינוך.
זה נכון, והאיומים הגדולים לעשור הקרוב מגיע מהחיזבאלה והחמאס ולזה צריך להתכונן. במסגרת זו אני רואה קרבות בעדיפות חי"ר ולא טנקים, ולשינוי הזה צריך להתכונן, ומכיוון שאנו אומה שחרדה לשלום חייליה, אנו חייבים למגן ולחמש את הנמר, כך שפעילות החי"ר תהיה יותר רכובה ופחות רגלית.

מאחר שאני שייך לפלח האוכלוסייה שיכול שיכנס לעבוד שם, אני כותב לאחר מחשבה (ועוד דברים) כי הנמר הוא נצחון הנדסי מרשים ביותר, מבית המרכבה, מעיל רוח, כיפת ברזל והחץ.
אני חושב שבשיקול המצב הכללי של עמנו בארצו, שלא לומר מלכות ישראל השלישית,
אין מה לשאוף למגן את כל הנמרים במעיל רוח.
בשלב הראשון יש למגן ולחמש את כל חטיבות החי"ר הסדירות.

אם כבר, ניתוח אבדות לוחמינו מלמד שהמיגון מותאם לתנאי הזירה, ויש מקום להשקיע כסף
באימון הלוחמים ולא בכלים שבהם הם משתמשים רק חלק מהזמן.
טכנולוגיה זה מגניב, אימון זה יקר ואפור, אבל האחרון שווה זהב באמת.
לא הייתי מפריד בין השניים צריך לשמר את היתרון הטכנולוגי וגם את האימון.
ישן 24-07-2014, 10:48
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "תשובות"

הצבא שלנו מנסה לקיים איזון בין הצטיידות ואימון, כדי לא לצאת לקרב מול קורנט עם מג''ח ממוגן בבלטנים.
אני לא בטוח עד כמה זה מצליח,
אבל אני בטוח שהסדיר הוא כוח קטן משמעותית מכוחות המילואים. לתרחיש הגרוע, צריך את כוחות המילואים.
לתרחיש הגרוע, צריך כמות כוחות בעלי איכויות שלא יפחתו מקו מסוים, הן במיומנות (להכיר, לדעת דרכי פעולה) והן בכשירות (היכולת לבצע את הידע ברמת פרט ומסגרות).
כיום מצב הכשירות פחות טוב מהרצוי. המשמעות היא שגם אם יהיו 1800 נמרים ממוגני מעיל רוח, זה לא ישפר את היכולת להכריע ולהשמיד אויב.
אנו במצב ציוד כזה שעדיף להאט את ההצטיידות על מנת להגביר את האימונים כי בכך הכשירות תעלה הרבה מעל מה שהיא תעלה אם יגיע עוד ציוד.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 24-07-2014, 18:48
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

תשובה
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "הצבא שלנו מנסה לקיים איזון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
הצבא שלנו מנסה לקיים איזון בין הצטיידות ואימון, כדי לא לצאת לקרב מול קורנט עם מג''ח ממוגן בבלטנים. אני לא בטוח עד כמה זה מצליח,
אבל אני בטוח שהסדיר הוא כוח קטן משמעותית מכוחות המילואים. לתרחיש הגרוע, צריך את כוחות המילואים. לתרחיש הגרוע, צריך כמות כוחות בעלי איכויות שלא יפחתו מקו מסוים, הן במיומנות (להכיר, לדעת דרכי פעולה) והן בכשירות (היכולת לבצע את הידע ברמת פרט ומסגרות). כיום מצב הכשירות פחות טוב מהרצוי.
כל מה שאתה אומר זה נכון. אבל, צה"ל נמצא בנקודת זמן שבו עימות מלא עם מדינות ערב לא צפוי בזמן הקרוב. הלחימה שאנו מצויים בה היא לחימה סטטית מול אויב מבוצר, ורק עוצמת אש תשבור אותו. הצבא הסדיר, עם סיוע של כוחות מילואים, צריך להיות מסוגל להתמודד בלוחמה זו.
בסוג זה של לחימה, החי"ר נושא בעיקר הנטל, וזהו שינוי שצריך להפנים, ולכן יש לתת לו את מירב האמצעים לעמוד במשימה זו. אמצעים אלו כוללים נמרים עם מיגון אקטיבי וכלי נשק מתאימים כגון: מק"כים 14.5/23 מ"מ, פגזי 40 מ"מ עם רש"ק טרמובארי, רקטות SMAW ועוד דברים טובים.

המשמעות היא שגם אם יהיו 1800 נמרים ממוגני מעיל רוח, זה לא ישפר את היכולת להכריע ולהשמיד אויב. אנו במצב ציוד כזה שעדיף להאט את ההצטיידות על מנת להגביר את האימונים כי בכך הכשירות תעלה הרבה מעל מה שהיא תעלה אם יגיע עוד ציוד.
אפשר להאיט את ההצטיידות רק לאחר שהצבא הסדיר יהיה במלוא עוצמתו.

ישן 24-07-2014, 19:25
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "תשובה"

המכשירים עליהם אתה מדבר דורשים ברובם התקנה על גבי רק"מ.
בכך הפכת את החי''ר לחרמ''ש.
ובכן יגיע צוות הקרב המונה טנקים וחרמ''ש אל פאתי השטח הבנוי- נגיד קו בתים ראשון או שני, ומה אז?
אז יגיע המצב בו אנו נמצאים כרגע- הרק"ם לא יודע לטפל בפירי מנהרות ולאתר אנשים במסתורים. את זה עושים הולכי רגל (=חי''ר). הם יפרקו מהרק''ם, הרק''ם יזוז כדי לא לעמוד ולהיות מטרת נ''ט גדולה וסטטית (ראה וידאו מסוריה ובכלל).
אז מהו הפער בין שיטתך לבין מה שקורה היום? אני בכוונה לא מדייק בתשובתי, כי המצב היום יותר טוב דרמטית ממה שהיה ב-2006.
אבל לצורך הפורום האינטרנטי- היום החי''ר בעבודה בין הבתים ובתוכם נעזר בטנקים במקום בנגמ''שים עם חימוש נחות משל טנקים.
השורה התחתונה- מגיע הרגע בו החייל פורק מהרק''ם ועובד ברגל. היום בעזה יודעים להגיע נכון לרגע הזה ולהילחם מעבר לו, ולנגמ''ש תומך החי''ר אין מקום להתבטא כי כבר יש טנקים ברחוב. לא צריך אותו ואין לו מקום "חנייה".

החי''רניק לא יודע לסחוב על גבו את מה שיורה פגזי 14.5 מ''מ ומעלה. בשביל זה יש לו מטאדור ועוד מכשירים.
ובמקום נשק בקטרי ביניים, הטנק מפעיל לטובת החי''רניק תותח עם פגזים מגניבים ברמות שגורמות לי להתמוגג ומקלע מקביל.

לטעמי החי''ר צריך להיות מצויד בנשק אישי, רימונים, נשק צליפה, מטול, מקלע 7.62, נ''ט אישי, נ''ט חזק (אלו שחודרים טנק מודרני ובעלי טווח מעל 800מ'), מרגמה 60, ואמצעי שגורם ל"כלי טיס של חיל האויר" לפגוע במה שצריך.

נכון שנגמ''ש כבד ללחימה זה רעיון גדול ומועיל, לטעמי בכסף של צה''ל עובדים נכון עם הנמר וצריך עוד ממנו.

ישן 22-07-2014, 04:28
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "אתה נגד מיגון של נמרים? מי..."

למיטב ידיעתי, חי"ר אמור לנהל לחימה באופן רגלי. איזה אפקט יש לחיילים שסגורים בתוך נמ"ר?
טנק זה דבר גדול, בולט, ורועש, וככזה פגיע לירי, ולכן נזקק למיגון כבד. החי"ר מפוזר יותר, יכול להסתוות, ובלאו הכי לא יכול לייצר אש מתוך הנמ"ר (פרט לעמדה אחת). ככה למיטב הבנתי הצנועה.

הרי אם המעיל רוח היה על הנמ"רים (לא בטוח אם זה טכנית אפשרי, הרי במרכבות הוא מותקן במקום חלק מהצריח, איפה היית שם אותו?), ומרכבה היה נפגע מנ"ט, היית אומר שזה בזיון ששמים את המעיל רוח על הנמ"ר ולא על המרכבה...

נערך לאחרונה ע"י Cfox בתאריך 22-07-2014 בשעה 04:32.
ישן 22-07-2014, 04:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "למיטב ידיעתי, חי"ר אמור לנהל..."

לא רק אמור, הוא אכן נלחם בעזה רגלית. אבל יש אנשים שהעובדות לעולם לא יפריעו להם...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-07-2014, 18:55
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "למיטב ידיעתי, חי"ר אמור לנהל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cfox
למיטב ידיעתי, חי"ר אמור לנהל לחימה באופן רגלי. איזה אפקט יש לחיילים שסגורים בתוך נמ"ר?
גם הטנקיסטים סגורים בטנק, אבל יש להם יכולת להלחם מתוכו, מפני שככה הם נבנו, לנגמ"שי החי"ר כיום אין יכולת לחימה זה נכון, אבל אם ישנו את התפיסה ויתקינו עליו מק"כ/תותח קל בקליבר 23 מ"מ, והגנה אקטיבית, אזי גם החי"ר יוכלו להלחם בישיבה עד ההגעה ליעד.
תוסיף לכח הנגמ"שים גם רכב כגון ה-BMP-T72 הרוסי או הרכב החדש שהוצג ע"י רוסיה וצרפת שנקרא ATOM, ותראה איך עוצמת האש של החי"ר תגדל פי כמה.

את הטנקים, המרגמות וה-TOS נשאיר מאחור לסיוע.

את כל זה ניתן לעשות אם התפיסה הישנה, של קרבות ב"עדיפות טנקים", תשתנה לקרבות ב"עדיפות חי"ר".

טנק זה דבר גדול, בולט, ורועש, וככזה פגיע לירי, ולכן נזקק למיגון כבד, החי"ר מפוזר יותר, יכול להסתוות, ובלאו הכי לא יכול לייצר אש מתוך הנמ"ר (פרט לעמדה אחת). ככה למיטב הבנתי הצנועה.
הרי אם המעיל רוח היה על הנמ"רים (לא בטוח אם זה טכנית אפשרי, הרי במרכבות הוא מותקן במקום חלק מהצריח, איפה היית שם אותו?), ומרכבה היה נפגע מנ"ט, היית אומר שזה בזיון ששמים את המעיל רוח על הנמ"ר ולא על המרכבה...
לא, אני לא חושב שצריך לוותר על הגנה אקטיבית לטנקי המרכבה, אני חושב שכל רכב שנכנס לאיזור אמ"ט נ"ט צריך שתהיה לו הגנה אקטיבית.
לגבי המיקום בנמר, לדעתי לאורך החלק העליון של התובה.

ישן 22-07-2014, 03:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נכון, אבל נראה שיש די מעיל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור

הרושם שלי הוא שהניצול היעיל ביותר של הנמ"ר היה ביחידה ייעודית, בסגנון הדיווידיה המשוריינת ה-79 הבריטית, שהיתה שולחת "גדוד ניוד כבד" (נמ"רים עם נהגים, מפקדים, אנשי חימוש וחילוץ, מיכליות דלק, וחלפים מתאימים) ליחידת חי"ר הזקוקה להם, כולל לאימונים.

זה יהיה הגיוני מדי. למרות שבפועל מפעילים אותם בדיוק כך אבל ללא ההנאה מכוח אדם מיומן ומוכשר שיודע להתעסק עם הכלים.

ישן 22-07-2014, 04:30
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
כמה הערות, ברשותך:
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור] הרושם שלי..."

1. בזמנו עולה פה נדמה לי רעיון לפתח מערכת מעיל רוח לשימוש מגנני חי"ר ושיריון - מערכת מחלקתית או פלוגתית אם תרצה. שמגנה על תא שטח במקום על כלי.
זה יכול להיות פתרון להגנה על כוחות בתנועה: נגמ"ש ייעודי ממוגן כהלכה במרכז הכוח, עם כמה משגרים נגד נ"ט, מגן על הכוח ברדיוס מסוים סביבו.

2. בתקריות האחרונות בעזה, נפגעו כלים רכים יחסית.
ברדלס וג'יפ. אני עדיין לא מצליח להבין מדוע נכנסו לשטח אורבני עוין רווי בנ"ט קטלני (קורנט? RPG29 ?) בכלים רכים.
לדעתי, כניסה רגלית עדיפה בהרבה. שום טיל נ"ט לא יכול להרוג 7-8 חיילים שהולכים רגלית במרווחים, ויכולים לתפוס מחסות מזדמנים או להשתטח.
לדעתי, השרידות של לוחם חי"ר מיומן - בתנאי שלא יעמיסו עליו משקלי ענק ! - גבוהה בהרבה מזו של נגמ"ש במתאר לחימה אורבני כזה.
עדיין לא לגמרי ברורים פרטי התקריות - אבל נדמה לי שהיתה פה טעות בשיקול הדעת. פורסם שגם החפ"ק של מג"ד גפן הגיע רכוב לשטח שהיתה עליו התראה חמה.

הערה כללית:
ראיתי אלפי סרטי לחימה מסוריה.
גם החמאס ראה.
לחימה אורבנית מטווחים קרובים נראית שם לעיתים קרובות - ועם תוצאות עגומות בד"כ לצבא הסורי שחוטף בנ"ט טילי, נ"ט רקטי, מטענים, ומתאבדים.
היות וגם המודיעין שלנו נחשף לאותם סרטונים שהיתה להם השפעה רבה , כי הראו בעליל כיצד כוח מתגונן קטן במחסה אורבני בנוי מסוגל לתקוך ולהשמיד כוח גדול ועדיף עם כלים כמו RPG ומטענים - נשאלת השאלה מדוע הוכנסו גולני ללחימה בצורה הזאת? לי למשל היה ברור שחמאס יפעילו שיטות לחימה שנלמדו בסוריה. ומשכך - למה לגלות את זה בדרך הקשה?

אלו לקחים ראשוניים, אבל הם דחופים כי נדמה לי שמישהו נרדם ולא ממש הפנים את מה שקרה בסוריה.
ישן 22-07-2014, 04:39
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "כמה הערות, ברשותך:"

1. זה עניין טכני. אני משער שקיימות מגבלות טווח לאמצעי הירוט
2א.
הג'יפ היה מחוץ לרצועה. ממה שדווח מדובר בפ'גרו - כנראה רכב ב' של אותו מג"ד בה"ד 1. הכוח הזה הגיע לשטח וביצע משימות אבטחת ישובים. אנחנו לא יודעים מה היתה הקצאת האמצעים לכוח הזה או מה היתה הזמינות שלהם בגזרה הזו ספציפית
2ב. הזלדה המדוברת נעה בעורף שטח הלחימה באיזור שכנראה היה מאובטח יחסית. אני משער שלו היו אכזרית או נמר זמינים, היו משתמשים בהם.
2ג. לפעמים נכון יותר לנוע רגלית - לא תמיד כוח רגלי נשחק מהר יותר, חשוף למרגמות מקלעים וצלפים. אנחנו לא יודעים מה היה האיום על הציר. לבסוף צריך לזכור שעל פי המדווח הכוח שנפגע, נפגע מחוץ לזלדה, כך שההחלטה הזו כנראה דווקא כן היתה נכונה.
2ד. אתה מתעלם מלוגיסטיקה.

2ה. et tu Brute? מה בדיוק אתה יודע על הצורה בה הכניסו את גולני ללחימה - יש ברשותך לקט לקחי מז"י?

ישן 22-07-2014, 07:17
  tby tby אינו מחובר  

הצבא כל פעם "יוצא מהפוקוס"

"הפינג פונג " של "כמה זה עולה " - לקנות, לאמן, להתקין, לכתוב מדריך למשתמש וכו' - הוא לא רציני בהקשר של מיגון אקטיבי לנגמ"ש חי"ר.

איום הנ"ט הוא איום מס 1 על צבא היבשה מיום כיפור -כבר 40 שנה.

צה"ל לקח מיום כיפור את הטראומה של ההפתעה מחד והאבידות הקשות של השריון והלך לשני מאמצי בניין כח:

1. מערך נ"ט ענקי - בח"יר, ביחידות יעודיות - מיתר, בחיל אויר - מערך מסוקי קרב וחימושים מיוחדים
2. טנק המרכבה - כקפיצת מדרגה במיגון השריון

ההשקעות בשני התחומים יחד הם עצומים - ברמה של מאות מליארדים של ש"ח

עם הזמן האיום של הפתעה ולוחמת נ"ט כנגד גלי שריון - התמסמס, אך האיום על הכלים המשוריינים של צה"ל עלה במספר דרגות- מטילי סאגר של 73 לקורנט עם ראש טאנדם בשנות ה 2000.

ב 2006 הובן כי טנק המרכבה לא נותן מענה מספק לאיום הנ"ט - הצבא התארגן ויש רכש של טנקים עם מיגון אקטיבי.

אותו הגיון והחלטה תקף לנמר - ייעודו לפעול בסביבת נ"ט , השריון לא נותן מענה , נדרש מיגון אקטיבי. - ההחלטה על המיגון התקבלה כבר ב 2009 , כולל ארגון תקציב - כל מה שצריך זה לקרוא את דוח הביקורת שצרפתי קודם.

מ 2009 ועד היום תהליך הרכש תקוע - לא בגלל כסף - אלא בגלל שמשרד הבטחון לא כופה את מרותו על שתי חברות ממשלתיות - תע"ש / רפא"ל, בינתיים הזמן עובר ו"מערכת דור א" כבר הופכת לדרישות "למערכת דור ב'" - הרבה פקידים, הרבה דיבורים - אבל אף אחד בצה"ל לא "הופך שולחן" ואומר את האמת - יש לעם ישראל השקעה ענקית במיגון חיילים באמצעות הנמר - שאינה אפקטיבית מול המשימות הנדרשות ללא מיגון אקטיבי.

הוכחה לעניין תהיה שתוך תקופה קצרה מתום המבצע - הבירוקרטיה תלחץ ותוציא מכרז

זה בדיוק אותו סיפור כמו מערכת "מסר אישי" של פיקוד העורף - תחילת פיתוח 2010 - המערכת מוכנה מסוף 2012 (!) - אז מדוע לא הפעילו אותה? - "ככה" ! (למעשה בירוקרטיה מול חברות הסלולאר) , רק לאחר ימים ארוכים במבצע הנוכחי (ששאל מי ששאל - על מה שילמתי 50 מליון ש"ח (!) ) החלו להפעיל "לנסיון".

מה שלא מספרים זה ששבועיים לפני תחילת המבצע, פיקוד העורף חתם חוזה לפיתוח מערכת חדשה - בעלות של מליוני דולרים.

אבל... , תוך יומיים מתחילת המבצע , מפתחי אפליקציות / מפתחי אתרים העמידו מערכת התראה לסלולאר / אינטרנט / מחשב אישי - בחינם! - אז על מה בדיוק משלם פיקוד העורף עשרות מליונים?!
זה רק לסבר את האוזן כמה 50 מליון ש"ח בשנה זה כסף קטן בצה"ל

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 22-07-2014 בשעה 07:20.
ישן 22-07-2014, 10:58
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "הצבא כל פעם "יוצא מהפוקוס""

בו ונקח את הדוגמאות שלך ואת המקרה המצער שקרה כאן.
המקרה בעצם סותר את מה שאתה אומר.
כי אם נניח היו מישמים את מה שאתה אומר (ושלא תתטעה אני בעד מערכת הגנה אקטיבית לנמר) ולכל הנמרים יהיו הגנות אקטביות עדיין משום שלטענת צה"ל אין מספיק נמרים זה לא היה מונע את הפגיעה הטרגית בחיילי אותו נגמש.
להזכירך הם נכנסו עם כלי אחר הרבה פחות ממוגן מנמר אגב אם לפי מה שביטיס אמר הם היו בחוץ גם נמר עם הגנה אקטיבית לא היה עוזר.
אז אולי לפני הגנה אקטיבית צריך עוד נמרים עם הגנה פאסיבית בסדר גודל יותר גדול מהנגמשים הישנים.
ואולי בכלל צריך להתקין קודם כל את ההגנות האקטיביות על כלים יותר פגיעים שהחליטו להשאיר ? (אם ננתק את ממד ההתישנות של הכלים לרגע).
ישן 22-07-2014, 18:57
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "בו ונקח את הדוגמאות שלך ואת..."

ראשית , היום אנו יודעים שהחיילים לצערנו היו בפנים- מי שהיה בחוץ שרד.

אני טוען שני טיעונים:

1. אם מקימים חטיבת חי"ר כבדה - זה צריך להיות עד הסוף - כל הכלים ברמת מיגון גבוהה, לכל הנמרים מיגון אקטיבי.
רמת מיגון גבוהה זה נמ"ר / אכזרית (שהיתה הנגמ"ש הכבד של גולני לפני הנמר) ו MRAP ברמה גבוהה ללוגיסטיקה.
במקרה של ה -M113 - אם לא היה נמר (ועניות דעתי התחקיר יעלה כי היו נמרים פנויים) - אז נוסעים באכזרית או מקבלים "טרמפ" בטנק - כלל הברזל - שכבר נקבע בעבר - לא מכניסים M113 למקומות עם סיכון נ"ט

2. הנמ"ר הוא טעות - זה כלי יקר שבנוי לאיומים שכבר חלפו (קליעי טנקים) וללא מיגון אקטיבי לא נותן מענה נאות לאיומים הקיימים (קורנט וכו') - ולכן יקר מדי, ולכן לא נרכש בכמויות , ולכן (בהסתייגות של 1 לעיל) יש M113 בגולני.
הפרויקט הנכון זה כלי שעמיד לקליעים של עד 12.5 מ"מ ועמיד לכל איומי טילי הנ"ט באמצעות שריון מתאים ומיגון אקטיבי.
תמהיל של נגמ"ש/ IFV , זחלי / אופני - היה נותן באותו הכסף הרבה יותר יחידות שממוגנות לאיום הרלבנטי

מה שאני מבטא זה לא רק א דעתי:

סוף חודש דצמבר 2012 התראיין שר האוצר דאז יובל שטייניץ, למגזין "ישראל דיפנס". הוא נדרש לסוגיית תקציב הביטחון ואמר: "אי אפשר לנפח את תקציב הביטחון עוד ועוד ועוד. הגענו למצב שאחרי תוספות מאוד משמעותיות צריך עכשיו לרסן".
בהמשך, נדרש שר האוצר דאז לסוגיית ההצטיידות של צה"ל בנמ"ר: "זה לא סוד שהתנגדתי לתוכנית הנמ"ר ואני חושב שזה בזבוז לריק. הוא היה נכון אולי לפני 10-20 שנה, אולי 15 שנה. היום אנחנו בעידן שאנחנו מפתחים מערכות להגנה אלקטרוניות כפי שיש למטוסים וחליפות הגנה כמו שיש לספינות. אני מדבר על מערכת 'מעיל רוח' של רפאל ומערכת 'חץ דורבן' של תעש. אנחנו מתקדמים לכיוון של מערכות להשמדה אוטומטית שנותנת הגנה היקפית לכוחות, והן יחסית זולות יותר משריון כבד.
"ללכת אחורה לכיוון של שריון כבד זה נראה לי טעות פטאלית. יש עוד אנשים לא מעטים בתוך מערכת הביטחון ואלופים לשעבר, לרבות מפקדים בכירים בזרוע היבשה, שחושבים שמדובר בטעות", אמר שר האוצר לשעבר.
בהמשך הריאיון אמר שטייניץ: "עכשיו הפרויקט הזה זז ויש התחייבות מול ארה"ב על חשבון כספי הסיוע האמריקאי, וכרגע קשה לעצור אותו למרות שצריך. הנמ"ר הוא דוגמה להתנהלות חסרת אחריות של מערכת הביטחון שאומרת לעצמה שהיא הרי יכולה תמיד לקבל את המשאבים".

הסוף ידוע - הפרויקט קוצץ , שולמו קנסות של 40 מליון דולר ליצרן - רק מהקנס היה אפשר לצייד את כל הנמרים בחץ דורבן.

העיקר שיש "זרוע יבשה" עם הרבה "מומחים".
ישן 22-07-2014, 21:29
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "ראשית , היום אנו יודעים..."

1. אנחנו עוד לא יודעים את כל הפרטים. אם באמת מדובר בנגמ"ש מרגמה שנפגע, אני אישית לא מכיר פלטפורמה חלופית שקיימת כרגע בצה"ל וממוגנת יותר.

2. א. האם התמודדות מול טנקי אויב היא דבר שלעולם לא יחזור? אני לא בטוח. המדינות סביבנו לא יציבות. ידוע שחיזבאללה כבר מפעיל טנקים בסוריה, במצרים-שמחזיקה טנקים מתקדמים- האחים המוסלמים תפסו לזמן קצר את השלטון (ואפילו השמיעו איומים במהלך עמוד ענן), ובעיראק לא מין הנמנע שISIS יצליח לתפוס טנקי אבראמס של הצבא

2. ב. זה לא שהנמ"ר לא נותן מענה לטילי נ"ט, זה פשוט שטבעו של הטיל הכי עוצמתי בזירה, הקורנט, להיות מסוגל לחדור (בנקודות מסויימות לפחות) את המיגון של הכלי הממוגן ביותר. שים לב לנתונים מלבנון 2, שמראים שהעמידות של הטנקים לנ"ט הייתה טובה מבשאר מלחמות ישראל, אפילו שהאוייב הפעיל את האמצעים הקטלניים ביותר.

2. ג.. האם כלי שהשריון שלו נותן מענה לקליעים עד 12.5 מ"מ, יגן על הצוות שלו באזור רווי ארטילריה/פצמ"רים? אני בספק. האם הוא יגן על הצוות בפני מטענים? אני אפילו לא יודע אם יזימה של קורנט על-ידי מעיל רוח בסמוך לכלי כזה לא תסב לו נזק.

ישן 23-07-2014, 00:14
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "ראשית , היום אנו יודעים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tby

1. אם מקימים חטיבת חי"ר כבדה - זה צריך להיות עד הסוף - כל הכלים ברמת מיגון גבוהה, לכל הנמרים מיגון אקטיבי.
רמת מיגון גבוהה זה נמ"ר / אכזרית (שהיתה הנגמ"ש הכבד של גולני לפני הנמר) ו MRAP ברמה גבוהה ללוגיסטיקה.
במקרה של ה -M113 - אם לא היה נמר (ועניות דעתי התחקיר יעלה כי היו נמרים פנויים) - אז נוסעים באכזרית או מקבלים "טרמפ" בטנק - כלל הברזל - שכבר נקבע בעבר - לא מכניסים M113 למקומות עם סיכון נ"ט
אני הייתי רוצה לראות את כל הרכבים ברמת הגדוד על נמרים, ברמת החטיבה בהתאם לצורך.

2. הנמ"ר הוא טעות - זה כלי יקר שבנוי לאיומים שכבר חלפו (קליעי טנקים) וללא מיגון אקטיבי לא נותן מענה נאות לאיומים הקיימים (קורנט וכו') - ולכן יקר מדי, ולכן לא נרכש בכמויות , ולכן (בהסתייגות של 1 לעיל) יש M113 בגולני.
הפרויקט הנכון זה כלי שעמיד לקליעים של עד 12.5 מ"מ ועמיד לכל איומי טילי הנ"ט באמצעות שריון מתאים ומיגון אקטיבי.
תמהיל של נגמ"ש/ IFV , זחלי / אופני - היה נותן באותו הכסף הרבה יותר יחידות שממוגנות לאיום הרלבנטי
אני הייתי עושה את זה אחרת. יציקת הרכב צריכה לתת מיגון כנגד 14.5 מ"מ מכל צידי הרכב וגם מהגג. מיגון נוסף ניתן להרכיב על הרכב בהתאם לצורך. למשל הוספת שריון בחזית להגנה מקליעי 30 מ"מ, התקנת מיגון גחון, התקנת מיגון ריאקטיבי, הגנה בפני EFP, הגנה ממטעני צד, וכמובן הגנה אקטיבית אני לא יודע לאן זה יביא את המשקל המקסימלי של הרכב.

.
ישן 22-07-2014, 12:34
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

אה, בטח - "היו צריכים לבנות"
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי runhigh שמתחילה ב "בקיצור אחר קריאה תגובות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי runhigh
מפתחי המערכת היו צריכים לבנות שני גרסאות... גרסת יצור..וגרסה תוספת חיצונית.

ומפתחי כיפת ברזל היו צריכים לבנות גם שתי גרסאות, גרסת יצור וגרסה שניתן לסחוב אותה על הגב.
ומפתחי טנק המרכבה היו צריכים לבנות גם שתי גרסאות, גרסת היצור וגרסה שניתן לשים בכיס.

עלה בדעתך שאם היו יכולים - כנראה היו עושים? יש מושג בסיסי מאוד בעולם שלנו, זה המציאותי, שנקרא "פיזיקה", ואם יש דברים שלא מסתדרים עם אותה ה"פיזיקה", הם בד"כ לא מתממשים.
כפועל יוצא, פיזיקלית לא ניתן להרכיב "מעיל רוח" על כלים שלא באו כבר עם המערכת מותקנת עליהם עוד בפס היצור, מבלי להתפשר על פרמטרים מסויימים שכנראה לא מוכנים להתפשר עליהם.
וכן, בגלל נושא פעוט שנקרא "כסף", גם חיי אדם מופקרים - כי המשאבים הם מוגבלים. מהסיבה הזו לא כל החיילים מקבלים אפוד קרמי, לא כל הטנקים בצה"ל הם סימן 4 עם מעיל רוח, לא כל עיר מוגנת ע"י סוללת כפ"ב יעודית לה, וכו'.

ציטוט:

ישן 22-07-2014, 19:46
  tby tby אינו מחובר  

ועל מנת לסכם את העניין

כתבה מ 2011 על "מעללי ההחלטה לייצר הנמ"ר"

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/282/434.html

החי"ר ילך ברגל:

"ב-30 השנים שחלפו מאז השתנה טיב העימותים. התפתחותו של החימוש המדויק ביבשה ומהאוויר, עם המגמות אצל האויב - התחפרות, דגש על ירי מרחוק, מעבר לשטחים בנויים - הקטינו מאוד את הסבירות לקרב תמרון בשטחים פתוחים, כפי שהיה בסיני וברמה ביום כיפור. החי"ר הולך ברגל, מתאמן לקראת הסבך והמדרונות התלולים של לבנון, מפעיל חימוש מדויק למרחקים גדולים.

זה הפירוש האמיתי של הטענה של כבל ומתנגדי הנמ"ר האחרים. מי שבודק את התוכניות האופרטיביות האמיתיות של הצבא בכל הגזרות, יתקשה למצוא בהן מתאר שבו ייעשה שימוש אמיתי בנגמ"ש כבד, שיוביל כוחות בשדה מערכה קשה לתנועה ורווי טילי נ"ט. זה פשוט לא יקרה. ואם יקרה, כי מישהו יתעצל ללכת כמו שהתעצלו יחידות מסוימות ב-1982, זה עלול להיגמר לא טוב ממש כמו אז."

הנמ"ר אינו ממוגן:

"המסקנה האמיתית מלבנון הייתה שגם השריון של המרכבה לא מספיק מול הטילים של היום. כל כלי שיוביל חיילים, חייב גם מערכת מיגון מתקדמת הפוגעת בטיל בעצמה, כדוגמת "מעיל רוח" של רפא"ל או "חץ דורבן" של התעשייה הצבאית. בקיצור, הנמ"ר חייב להיות ממוגן אקטיבית, מה שייקר אותו בהרבה ויסבך עוד יותר את כניסת החיילים אליו ואת יציאתם ממנו. בדיון בנושא בוועדת החוץ והביטחון הודה ראש מחלקת אמצעי לחימה במפקדת זרוע היבשה אלוף משנה ניר חלמיש, ש"בלי מערכת כמו'מעיל רוח', התוצאות יהיו קטלניות". "

והניבוי על גולני - האשליה שיש מיגון:

"למה מתכוון אלוף משנה ש'? הנמ"רים, כך פורסם, יסופקו לחטיבת גולני ולחטיבות מילואים. גדוד אחד בגולני כבר קיבל כלים כאלה. האם תהפוך גולני לחטיבת חרמ"ש, המתאמנת ומתוכננת לנסוע בטנקים בשטחי האש רווי הנ"ט? או שאולי רק גדוד אחד יהיה כזה? האם חטיבות החי"ר בצה"ל, שבשגרה משרתות רוב השנה בקו בעזה, בלבנון או באיו"ש, מסוגלות בכלל ללמוד וליישם תורת הפעלה כזו? ואם לא, האם אין נזק מבצעי, ולא רק כספי, ביצירת האשליה שלחטיבת חי"ר תהיה הגנה מספקת מפני נ"ט, מה שיוביל להתנהגות דומה לזו של רוב צה"ל, פרט לחטיבה של יה-יה, ב-1982?

ייתכן בהחלט, אומרים המתנגדים, שצריך כמה עשרות כלים כאלה לצורכי ביטחון שוטף. כך אפשר יהיה להכניס גדוד למבצע בעזה במיגון משופר, ולהימנע מכך שפגיעת אר-פי-ג'י תביא לתמונות זוועה בנוסח זייתון ופילדלפי. אבל הכלים האלה כבר נמצאים. אין צורך, ויש נזק ברכישה של מאות נוספים בעלות שכזו.

על הרקע הזה צריך לזכור שהדיון בסוגיות מהותיות - מהו מבנה עוצבת היסוד בצבא? האם זו צריכה להיות החטיבה או האוגדה? איך בונים את הקרב המשולב לאור התקדמות הטכנולוגיה והשתנות פני המלחמה? - גווע לחלוטין בימי אשכנזי. הוא נתפס כאחת מהרעות של טרום לבנון השנייה, ממש כמו תפיסת ההפעלה או תורת המערכה המושמצת. התוצאה היא שקונים בלי דיון. מי שמצפה שדיון כזה יבוא ממשרד הביטחון, מצפה למשהו שפשוט לא קורה אצלנו."

הכל היה כתוב בעיתונים במשך שנים - רק לקרוא.

אגב, במקום לקנות MRAP משומשים מארה"ב שיצאה מעיראק, רכשו 2,500 האמרים קלים ל"עוצבות קלות".

אני שואל - לאן העוצבות הקלות הללו יסעו ללא מיגון מול טילי נ"ט?

במילים אחרות - פותרים בעיות לא קיימות כאשר הבעיות מתחת לאף - מוזנחות

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 22-07-2014 בשעה 19:51.
ישן 23-07-2014, 07:19
  tby tby אינו מחובר  

". ב. זה לא שהנמ"ר לא נותן מענה לטילי נ"ט, זה פשוט שטבעו של הטיל הכי עוצמתי בזירה, הקורנט, להיות מסוגל לחדור (בנקודות מסויימות לפחות) את המיגון של הכלי הממוגן ביותר. שים לב לנתונים מלבנון 2, שמראים שהעמידות של הטנקים לנ"ט הייתה טובה מבשאר מלחמות ישראל, אפילו שהאוייב הפעיל את האמצעים הקטלניים ביותר.

. ג.. האם כלי שהשריון שלו נותן מענה לקליעים עד 12.5 מ"מ, יגן על הצוות שלו באזור רווי ארטילריה/פצמ"רים? אני בספק. האם הוא יגן על הצוות בפני מטענים? אני אפילו לא יודע אם יזימה של קורנט על-ידי מעיל רוח בסמוך לכלי כזה לא תסב לו נזק."

לגבי ב' - אני לא בטוח שאפשר להקיש באופן ישיר מהסטטיסטיקה של לבנון I ללבנון II - בלבנון I היו קרבות ש"ש - כלומר קליעים קינטיים ובלבנון II - רק נ"ט.

לגבי ג - מה שאתה מתאר זה המתח בין ביצועים לעלות. אני טוען שהעתיד הוא מלחמות א סימטריות - כלומר - אין ארטילריה של צבא סדיר .
הקצה "הכי טוב " של נגמ"ש חי"ר כבר הוגדר ונבנה - נמ"ר - כל היתר זה פשרה על ביצועים על מנת לקנות מספיק יחידות שזה ישנה את המציאות

ברגע שאיום הנ"ט הוגדר כאיום המשמעותי ביותר - הכלי צריך להיות תפור לזה כעדיפות ראשונה - כל היתר זה פונקציה של תקציב.

הערה אחרונה - בעולם פותרים את "מתח הדרישות -עלויות" פשוט ע"י יצירת דגמים שונים של אותו תיכנון בסיסי ומודולאריות
ישן 23-07-2014, 17:22
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "א- קורנט הוא לא הטיל העוצמתי..."

א. בסדר.
ב.זו בדיוק טענתי - צריך להשקיע בכלים שיאפשרו הצטיידות כנדרש ויתנו מענה טוב, מלהשקיע בכלים שנותנים מענה מצויין אבל יקרים מדי להצטיידות רחבה.
ג. לא.
ד. צה"ל
ה.שאלה טובה. אני טוען שלא השקיעו כלום ביחס לאיום.

מ 2006 ועד היום, כמה באמת השקיעו בהגנה נגד נ"ט?

התשובה -
1. כמות של חטיבה של "מעיל רוח" - 100 יחידות ב 400K דולר יחידה = 40 מליון דולר
2. כמות של חטיבה של נמ"ר - 100 יחידות - 3 מליון דולר ליחידה - 300 מליון דולר

ביחד - 340 מליון דולר = 1.2 מליארד ש"ח -ב- 7 שנים - 170 מליון ש"ח בשנה - זה רק 0.3% מתקציב הבטחון השנתי.
גם אם היו משקיעים פי 3 - זה עדיין היה מעט - ביחס לחומרת האיום.

נניח ולא היו קונים נמ"ר ומשקיעים 300 מליון דולר במיגון אקטיבי בצה"ל - היה אפשר למגן 1500 רק"מ במחיר של 200K דולר ליחידה - שברור שאם רוכשים כזו כמות המחיר יורד משמעותית - כלומר עוד היה נשאר עודף.

אז מה עדיף - 100 נמ"ר ללא מיגון אקטיבי או 2,000 כלים ממוגנים אקטיבית - מרכבה 3 , אכזרית, פומה , זלדה , רכבי בט"ש .

לי התשובה ברורה.

אבל בזרוע היבשה כנראה חושבים אחרת.
ישן 23-07-2014, 20:52
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "הבנאדם מקרה אבוד, חבל לך לבזבז עליו מילים"

אני מתנצל מראש שאני מעצבן אתכם - האמת מרגיזה, בוודאי שהמשמעות היא סיכון חיי אדם.

צה"ל הוא הצבא היחיד עם HARD KILL והיחיד שממש צריך זאת, היחיד שהתקין על טנקים והיחיד שהחליט להתקין של נגמ"שי חי"ר - זה פנטסטי ואני בעד - זה רק לא קורה....

אז בשבילכם, עם כל "הזנבות" - , ההתקנות, המדריכים למשתמש , השינויים הטכניים הנדרשים וכו - אז עלות מערכת תהיה 300K דולר ליחידה - עדיין זה 1000 רק"מ עם מיגון אקטיבי במקום 100 נמרים ללא.

כל מחיר שתיקחו - עדיין התוצאה היא מאות רק"מ ממוגן אקטיבי לחי"ר במקום אפס אחד גדול היום.

אבל הלועגים כאן חיים באיזה מציאות אלטרנטיבית כאילו 300 מליון דולר ל 100 נמ"רים זו הוצאה טובה יותר ממיגון אאקטיבי של 1000 אכזריות / פומה / D9 וכו'

אגב - כמה יעלה היום למגן את הנמ"רים הקיימים?! - כולל "הזנבות"....

אז אפשר ללעוג, אבל את התוצאות של אוילות מערכת הרכש של זרוע היבשה אנו רואים היום.

ואם מיהו חושב שלהשקיע 0.3% מתקציב צה"ל לנושא מיגון נ"ט זה הרבה או מספיק - אז יש ביננו מחלוקת קשה.

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 23-07-2014 בשעה 20:57.
ישן 24-07-2014, 10:33
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "אפקט ידידי, אם אני מציג חצי..."

נסה לקרוא מכתבות בתקשורת הגלויה. עד כה עולה כי עדיף נמרים ללא מעיל רוח.
שימוש משולב בכוחות עדיין נותן פרי הרבה יותר יעיל מהבאת סוג כלי יחיד להצטיינות.
ולראייה- המרכבה 4 היא כלי שהובא לדרגה הגבוהה ביותר כטנק, אך יתרונותיו בלבד ללא חי''ר תומך בשטח מיושב אינם מספיקים על מנת להכריע ולהשמיד אויב באופן מלא.

ישן 24-07-2014, 14:30
צלמית המשתמש של plonter5
  plonter5 plonter5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.07
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "אפקט ידידי, אם אני מציג חצי..."

מה האמת המלאה? אין אמת מלאה. כמו שעקרונות המלחמה לא מוחלטים, כמו שרעין מבצעי הוא לא פתרון בית-ספר לבעיה נתונה וכמו כל דבר בלחימה- אין אמת. יש דרכי חשיבה, יש רעיונות. כל חישובי העלותXמספר כלים הם לא רלוונטיים לבעיה שביסודו של האשכול הזה.
אתה tby (ואחרים) חושב שצריך למגן נגמשים ואחרים חושבים שלא צריך. אתה מביא נימוקי טעם וכך גם מתנגדיך. ואנחנו נוכל להמשיך ולהתווכח כאן עד קץ הימים ולא תהיה לזה תשובה ולא יהיה לזה סוף. אני אומר את זה לך ולכל שאר הכותבים פה- אחלה דיון אבל אל תחשבו שרק דעה אחת נכונה.

דעתי האישית- מיגון נגמשים הוא בעדיפות נמוכה על פני דברים אחרים. יתרונו של החיר הוא לא בלחימה ממוכנת אלא בלחימה רגלית. ההגעה ליעד צריכה להיות רגלית או בכוח מעורב של שריון+נגמשים (+הנדסה ואחרים עפ צורך), וכן כלים יפגעו.
גם בקרבות המופת של צהל היו נפגעים. גם בכלים ישנים, גם בכלים חדשים. גם חיילים מאומנים וגם לא מאומנים.
מי שלא כואב לו לראות לוחמים נפגעים הוא לא בן-אדם. מי שלא יכול לעמוד בזה- שלא יעסוק במקצוע הלחימה.

ישן 23-07-2014, 23:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "אפקט יקירי אתה לא מתייחס לנקודה הנכונה"

ברור, כספי הסיוע הם אין סופיים....

ישן 24-07-2014, 00:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "רק עכשיו ח"א רכש 600 טילי סיידווינדר"

או שאולי כדאי שפעם בחיים שלך תנסה קצת לקרוא מה בדיוק נקנה בכספי סיוע. זה לא קשה - החומר גלוי.

או בקיצור - תראה שזה נקנה ב FMF.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 24-07-2014 בשעה 00:47.
ישן 23-07-2014, 23:33
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "א- קורנט הוא לא הטיל העוצמתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי lior432
א- קורנט הוא לא הטיל העוצמתי בזירה. יש אפילו ורסיה של טאו יותר מתקדמת ממנו מבחינת הרש"ק.

אני יודע על ורסיה של טאו עם תקיפה (יותר נכון חליפה) עילית, שזה כמובן קטלני, אבל האם כושר החדירה הנומינלי שלו גבוה משל הקורנט? (בין 1000-1200 מ"מ לרש"ק הראשי לבדו)

ול tby aj-47 ושות'.

נניח באמת שהיה בזיון נוראי, ראש מז"י אמר "לעזאזל החיילים אני משקיע את הכסף בבריכה פרטית" והכסף נמצא אצל פקידי משרד הבטחון. נניח. יש מצב קיים כרגע שבו צה"ל במלחמה, ולא קיימים כלים רבים עם מעיל רוח. מה אפשר לעשות מהיום להיום? שכל החיילים פרט לאלה עם המעיל רוח יסרבו פקודה? שנדחה את המלחמה למועד מאוחר יותר?

ישן 23-07-2014, 23:57
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "כתבת " מה אפשר לעשות מהיום להיום""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
צריך להחליט מי יותר חשוב החיילים שלנו או האנשים שלהם. אם החיילים שלנו אז צריך לתת 24 שעות לפנות את סגעייה, ואחר כך להתחיל לזרוק פצצות דלק אויר, להחריב את העיר, למצוא את העיר התחתית ולהשמיד אותה. אם התושבים שלהם אז נמשיך בדרך שאנו הולכים בה.

אבל זה כבר לא קשור למיגון אקטיבי.
אני גם לא בטח שזה ישיג מה שאתה רוצה- המחבלים פשוט יברחו, לא תצליח להשיג יותר מדי מודיעין כי מה שהמחבלים ישאירו יהיה קבור מתחת להריסות או שרוף. איך תחפש פירי מנהרות כשהשכונה במלואה הרוסה? תתחיל להרים את כל ההריסות עם פיקוד העורף? אני לא חושב שנכנסים קרקעית בשביל הספורט.

ישן 28-07-2014, 12:49
  tby tby אינו מחובר  

מה לעשות היום?
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=lior432]א- קורנט הוא..."

היום נלחמים עם מה שיש - ויש מספיק.

הכנסת M113 לרצועה היתה טעות שעלתה בחיי חיילים רבים - והטעות תוקנה - לצה"ל לא חסרים כלים ממוגנים לצורך כיבוש מלא של עזה.

ב - 6 אחרי המלחמה יהיו שתי וועדות חקירה - על נושא מיגון הנ"ט והמנהרות - ויגלו התנהלות זהה - כולם יודעים שיש איום קשה / אסטרטגי, אף אחד לא באמת אחראי והחיים ממשיכים - עד הארוע שגורם לוועדת חקירה.

החי"ר בצה"ל עוד לא הבין את מה שהשריון הבין לגבי מעיל רוח - זו אמנם מערכת הגנתית אך היא מאפשרת יכולות התקפיות שלפניה היו בלתי אפשריות בגלל סיכון לא סביר להפגעות - זו מערכת שמצילה חיים לא רק בהיבט הימנעות מפגיעה אלא מהיכולת להביא את החי"ר לעורף האויב בתמרון רכוב - במהירות והפתעה - למרות אש נ"ט .

הכוחות הסדירים של צה"ל שנעים על רק"מ- צרכים להיות ממוגנים אקטיבית בפני נ"ט - זה החוד של צה"ל - והחוד צריך להיות מחושל.

מדובר סה"כ על כ - 300 כלים בנוסף לכ - 100 שמוגנו - להשלים את חטיבות שריון הסדירות + הנמ"ר של גולני + חטיבה עם אכזרית

זה פרויקט שמחזיר עודף מ 500 מליון ש"ח וכפי שכיפת ברזל חוללה מהפכה ענקית לא רק בעורף אלא בהשפעה על מקבלי ההחלטות, 3 חטיבות שריון ו - 2 חטיבות חי"ר ממוכנות המוגנות בהגנה אקטיבית יחוללו מהפכה בדרך בה צה"ל נלחם ובמחירים שמשלם.

150 מליון ש"ח בשנה - פרויקט לשלש שנים - ויש צה"ל חדש.

אגב - 500 מש"ח - זה המחיר של סוללת כיפת ברזל אחת!

יש לקח חשוב בכל העניין שאני בטוח שלא ילמד - בעלי תפקידים שאמונים על בניין הכח ופיתוח חייבים לשרת קדנציות ארוכות - כי הם עוסקים בתהליכים ארוכים, קדנציות של 2-3 שנים הן פשוט קצרות מדי.

התרופה - מי שממלא תפקיד מסוג זה ישרת לפחות 5 שנים בתפקיד.
ישן 28-07-2014, 15:22
  tby tby אינו מחובר  

הפתרון שלי הוא הרבה יותר מקיף
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אז פחות סוללת כיפת ברזל? זה..."

אם זה מעניין אותך, קרא את השרשור על תקציב 2014:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%FA#post4499240

בקיצור :
. 1 - העלאת גיל פרישה מצה"ל ל- 67 - כאשר ניתן יהיה / צריך יהיה לעבור לשרות הציבורי / חברות ממשלתיות - חסל סדר "פנסית גישור " לפורשים בגיל 47 עד 67.
אתה רוצה לעזוב את המגזר הממשלתי לעבוד באלביט - צא לחל"ת לשנתיים לראות אם זה מתאים ואם כן - תתפטר וקבל פיצויים ומענק יפה ושיהיה לך בהצלחה.

זה ישנה לחלוטין את אורך הקדנציות ומסלולי הקידום - יהיו קצינים מועמדים לקידום וקצינים שלא יקודמו - כך בכל דרגה הם יבצעו שורה של תפקידי רוחב - וככל שיתבגרו - כך התפקיד יהיה יותר משרדי או בכלל מחוץ לצה"ל

זה יחסוך מליארדים רבים - זה למעשה מה שהורג את תקציב צה"ל = פנסיות הגישור.

2. סגירת בסיס חיל אויר אחד בדרום וסגירת 3 טייסות קרב נוספות

3 ביטול אג"ת ופיזור סמכויותיו בין אגף מבצעים / זרוע יבשה / משרד הביטחון

4. סגירת פיקוד מרכז.

5. קיצור שרות חבה ל 2.5 שנים ותשלום שכר יפה ללוחמים / מקצועות דרושים ששיחתמו שנה קבע, הארכת התחייבות לקבע בעקבות קורס קצינים ל- 3 שנים , החתמת סמלים ראשונים לקבע של שנתיים לפחות - ומגדיל את מספר החיילים במחלקת חי"ר ב 50% , ואת הטנקים מ 3 ל - 4 במחלקה (חיזוק מחלקות) - וסוגר פורפורציונאלית גדודים וחטיבות - פחות צ'יפים - יותר אינדיאנים מקצועיים.

6 במטה היחס בין רמה לרמה מתחתיה לא יפחת מ 1 ל- 5 - לסא"ל - יהיו 5 מדורים, לאל"מ - לא פחות מ 5 ענפים , לתת אלוף - לא פחות מ 5 אל"מים - פחות צ'יפים - יותר אחריות לכל אחד - פחות ברדק וישיבות מיותרות

7. אימוץ ההמלצות של הוועדות בנושא נכי צה"ל במלואם וללא דיחוי.

החסכונות בעקבות השינויים הללו ימדדו בעשרות מליארדים ב 10 שנים, יביאו לצבא מקצועי הרבה יותר תוך חיסכון ניכר בהכשרות , מטה צה"ל יהיה רזה ומקצועי מאוד - בגלל שהמשרתים בו יהיו גם בני 67

ואז פתאום לא רק שיהיה כסף לצייד את הלוחמים - יהיה מישהו שמרגיש אחראי לזה לאורך שנים
ישן 30-07-2014, 14:56
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "הפתרון שלי הוא הרבה יותר מקיף"

כתבת הרבה דברים חכמים בנושא הקטנת ההוצאות הכספיות במשרד הבטחון, אבל ישנם 2 נושאים שאני לא יכול להסכים איתך והם:

1. אני לא יכול להסכים לרעיון לסגור בסיס תעופה ו-3 טייסות קרב. לאור כל מה שמתחולל סביבנו, צריך לענ״ד להוסיף עוד 100 מטוסי קרב במקום לקצץ בכמותם.
המטוסים צריכים להיות דומים ל-F-15I וזה אומר 2 טייסים, 2 מנועים, טווח ארוך וכושר נשיאה רב.
ח״א עושה כמיטב יכולתו להקטין את ההוצאות שלו, יש הרבה שינויים שניתן לעשות על מנת לחסוך כספים, אבל לא הייתי מתחיל בח״א.

2. גם הרעיון של הקטנת זמן השרות ל-2.5 שנים אינו סביר בעיני. להכשיר לוחמים צריך הרבה זמן, פחות מ-3 שנים יגרמו לירידה ביכולות הצבא.

אשר להגדלת כוחות החי״ר אני בהחלט בעד והייתי מציע את הדרך הבאה:
בזמנו היו בכל כיתת חי״ר 3 חוליות של 3 חיילים, פלוס מ״כ, סה״כ 10 חיילים בכיתה.אחר כך למדו מהצבא האמריקאי, והחליטו שבכיתה יהיו 2 חוליות של 4 לוחמים בכל חוליה פלוס מ״כ, סה״כ 9 חיילים בכיתה.
אני הייתי בונה את הכיתה עם 4 חוליות של 3 חיילים בכל אחת, פלוס מ״כ פלוס מס׳ 2, סה״כ 14 לוחמים בכיתה. את הלוחמים הייתי מנייד על 2 נגמ״שים, כך שבכל נגמ״ש יהיו 2 חוליות חי"ר, מפקד ו-3 אנשי צוות, סה״כ בכל נגמ"ש יהיו 10 לוחמים.

אשר לסגירת פיקוד מרכז, אשמח לשמוע מה מביא אותך לרצות את סגירת פיקוד מרכז ולא את שאר הפיקודים.
ישן 01-08-2014, 07:18
  tby tby אינו מחובר  

רה - ארגון צה"ל - חלק מהנושאים
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "[right]כתבת הרבה דברים חכמים..."

כתבת הרבה דברים חכמים בנושא הקטנת ההוצאות הכספיות במשרד הבטחון, אבל ישנם 2 נושאים שאני לא יכול להסכים איתך והם:

תודה על המחמאה.

1. אני לא יכול להסכים לרעיון לסגור בסיס תעופה ו-3 טייסות קרב. לאור כל מה שמתחולל סביבנו, צריך לענ״ד להוסיף עוד 100 מטוסי קרב במקום לקצץ בכמותם.
המטוסים צריכים להיות דומים ל-F-15I וזה אומר 2 טייסים, 2 מנועים, טווח ארוך וכושר נשיאה רב.
ח״א עושה כמיטב יכולתו להקטין את ההוצאות שלו, יש הרבה שינויים שניתן לעשות על מנת לחסוך כספים, אבל לא הייתי מתחיל בח״א.

קיצוץ בגודל חיל האויר זה עניין של חקר ביצועים. החיל השלים מהפכת חימוש שהובילה למהפכת הפעלה , שהובילה לגידול דרמטי בתפוקות - שאין בהם צורך:
http://idf-il1.blogspot.com/2014/05/blog-post_6.html

2. גם הרעיון של הקטנת זמן השרות ל-2.5 שנים אינו סביר בעיני. להכשיר לוחמים צריך הרבה זמן, פחות מ-3 שנים יגרמו לירידה ביכולות הצבא.

לוחמים ומקצועות נדרשים ישרתו 3-3.5 שנים ואפילו יותר - ויקבלו שכר הוגן - הכשרת חייל עולה יותר מלהחזיק אותו שנתיים בקבע.

אשר להגדלת כוחות החי״ר אני בהחלט בעד והייתי מציע את הדרך הבאה:
בזמנו היו בכל כיתת חי״ר 3 חוליות של 3 חיילים, פלוס מ״כ, סה״כ 10 חיילים בכיתה.אחר כך למדו מהצבא האמריקאי, והחליטו שבכיתה יהיו 2 חוליות של 4 לוחמים בכל חוליה פלוס מ״כ, סה״כ 9 חיילים בכיתה.
אני הייתי בונה את הכיתה עם 4 חוליות של 3 חיילים בכל אחת, פלוס מ״כ פלוס מס׳ 2, סה״כ 14 לוחמים בכיתה. את הלוחמים הייתי מנייד על 2 נגמ״שים, כך שבכל נגמ״ש יהיו 2 חוליות חי"ר, מפקד ו-3 אנשי צוות, סה״כ בכל נגמ"ש יהיו 10 לוחמים.

אשר לסגירת פיקוד מרכז, אשמח לשמוע מה מביא אותך לרצות את סגירת פיקוד מרכז ולא את שאר הפיקודים.

פיקוד זו פלטפורמה לקליטת כוחות למלחמה -עם מי פיקוד מרכז מתכונן להילחם? איזה סד"כ יש לו היום ומה הסד"כ עושה? מה הבדל המהותי בין אוגדת איו"ש שושבת על תשתית של כמות ענקית של חטמ"רים לפיקוד?
http://idf-il1.blogspot.com/2014/05/blog-post_19.html

ישן 30-07-2014, 14:28
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
זה נכון רק חלקית
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "נחמד - אבל לא תאמין - זה ממשל התרחש"

אם תשים לב - אלו מוצרים שונים בפורטפוליו של היצרנית.
אחד מהם מפותח לגמרי - מבצעי. זה המעיל רוח שיש על המרכבה.

והאחרים - נמצאים בשלב פיתוח כלשהו.
בנו אב-טיפוס כלשהו והראו אותו לאמריקאים - והם סירבו.
עשו תכנון "על הנייר" למוצר אחר - וגם הוא כנראה לא אושר.
מאז לא ברור אם הפיתוח התקדם.
הרי לחברה הממשלתית המתחרה יש פיתוח מקביל, ולהמשיך לפתח ללא לקוח זה הימור גדול.

לאמריקאים במלחמת העולם השנייה היו דברים שלישראל אין:
תקציב מו"פ אינסופי ותקציב ייצור אינסופי.
ישראל לעומת זאת, כבולה בכבלי התקציב בצורה מאוד חזקה,
וכל נושא המיגונים השונים נמצא בבעיית תקצוב קשה.
גם אם היה היום המיגון האקטיבי הזה - לא ברור מה העדיפות שהוא היה מקבל.
ישן 30-07-2014, 15:45
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "יש לך טכנולוגיה שמונעת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סמוראי
יש לך טכנולוגיה שמונעת מההפעלה של מעיל רוח מלקרוע כלי רכב שאין להם מספיק שיריון לעמוד בזה ולפגוע במי שנמצא בפנים? נכתב כבר רבות על המגבלות של המערכת (אם אני זוכר את מה שפורסם), זה בהחלט חסם.
אנחנו מדברים על רכב של 60 טון כך שההפעלה לא "תקרע" את הנמר זו לא הבעיה.

נחמד שאתה זורק את כל הפרטים המציקים על מהנדסים שיפתרו אותם ובטוח שזה "לא מסובך", אבל כמו שכבר נכתב לך מוקדם יותר אלה לא קשיים זניחים. גם במרכבה 4 זה כנראה חתיכת אתגר להתקין מעיל רוח ודורש שינויים מבניים שהופכים את זה ליקר ולא כדאי, אז בכלים אחרים אפשר רק להניח שזה אפילו פחות סביר.
יש הרבה פתרונות להגנה אקטיבית אחד מהם הוא "אגרוף הברזל" של תע"ש. למה זה לא יושם כבר לפני מספר שנים, זו שאלה שמישהו יצטרך לענות.

ישן 01-08-2014, 18:30
  tby tby אינו מחובר  

נמ"ר, נמ"ר: לכישלון אבות רבים

http://www.israeldefense.co.il/?Cat...&ArticleID=6739

מתוך הכתבה, מה שלא רציתי לכתוב באופן ברור קודם:

"היכן מעיל רוח ?

גם ב"צוק איתן" רשמה המערכת לא מעט יירוטים מוצלחים – אבל היא אינה מותקנת על כלים רבים. מדוע? ניתן לחשוף כאן בראשונה כי משרד הביטחון סיים כבר לפני למעלה משנתיים ניסויים שהתאימו בהצלחה את מערכת "מעיל רוח" לנגמ"שי מרכבה. המערכת הותאמה גם לדחפורים ולכלים נוספים. יתירה מכך, הותקנה בהצלחה על נגמ"ש מרכבה גם מערכת יירוט אקטיבית מתחרה מתוצרת תעש המכונה "חץ דורבן".

למרות זאת, צה"ל לא החליט להתקין שום מערכת הגנה אקטיבית מפני טילים על כלים רבים
"

וכפי שציינתי:

"יש להניח כי כאשר יסתיימו הקרבות יישאלו שאלות קשות לגבי תהליך (אי) ההצטיידות בנמ"רים וב"מעילי רוח".

כבר אפשר להעריך: אחרי מלחמת לבנון השנייה עשה צה"ל פניית פרסה של 180 מעלות בבניין הכוח היבשתי שלו, ונראה שיהיה שוב שינוי משמעותי גם בבניין הכוח של צבא היבשה, גם אחרי "צוק איתן"."

בנמ"ר לא הצטיידו כי לא הגיוני לשלם 3 מליון דולר לכלי של 60 טון שעולה הון בתפעול אם אפשר לתת מיגון הולם נגד נ"ט בכלי במשקל של 30-40 טון הכולל מיגון אקטיבי

במיגון אקטיבי לא הצטיידו מכיוון שמדובר בחדלי אישים שלא התייחסו לעניין כצורך חיוני ביותר.

זה לא עניין של "אין מערכת" , זה לא עניין של "אין כסף".

המערכת החליטה כי השקעה של 100 מש"ח בשנה במיגון אקטיבי פחות חשוב מ 100 מש"ח לצורך בניית מבני משרדים בבסיס צה"ל העורפיים או זריקת כסף על פרויקטים מגלומניים למלחמה כוללת שסיכויי התרחשותה ב 10 שנים הקרובות הם 0.
ישן 02-08-2014, 06:08
  tby tby אינו מחובר  

תחשוב על זה ברצינות לרגע אחד - רק על הדחפורים
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "מה שאתה אומר למעשה (או היית..."

אתה הקצין האחראי על התאמת מיגון אקטיבי לדחפורים - סיימת את הפרויקט - יש מערכת מיגון אקטיבית לדחפורים שעובדת - בדוק ומבצעי.

אתה מדווח - סיימתי - יש דיון , מופצים ניירות - כולם יודעים - יש מענה לנ"ט!

הגוף המקצועי - קצין הנדסה וכל מטהו
הגוף שדורש הצטיידות - זרוע היבשה
הגוף שמתעדף ומקצה כסף - המטכ"ל

חולפות למעלה משנתיים - ואף דחפור עדין לא ממוגן - כאן מדובר בכלים "בראש הכח" - ובכל צה"ל הגדול אף אחד לא מקצה 40 מליון ש"ח - 20 מש"ח בשנה למגן 25-30 דחפורים בשנה.

אין לצה"ל פרויקט עם יחס עלות / תועלת כמו למגן את הדחפורים מול נ"ט כבד, מדובר בגרושים מול חיי אדם באחד התפקידים הכי מסוכנים בצה"ל בעת מלחמה - יחס הנפגעים / כלים הוא גבוה מאוד .

האיום כאן אינו "עמום" ולא "לא מופנם" כמו המנהרות - מדובר בנושא שהתחיל לפני 40 שנה ונמשך עד היום - כולל דוח מבקר מדינה חריף וצורך ברור שאף אחד לא חולק עליו.

אך עדיין - כולם יושבים בשקט - ק הנדסה לא הופך שולחנות בזרוע היבשה ,זרוע היבשה לא מוצאת 20 מליון ש"ח בתקציב ההצטיידות שלה - ולא הופכת שולחן אצל הרמטכ"ל לקבל 20 מש"ח להצטיידות ספציפית .

אין כל הסבר מניח את הדעת לעובדה שלא בוצע אפילו רכש "חרום" לכמות מינימלית של ערכות מיגון - למעט הסתיידות עורקים כללית בחלק שאמון על המחשבה במערכת הרכש / מבצעית בצה"ל.

העניין שכל אחד מבין שהעניין בלתי נתפס והמחשבה שאני צודק מאוד מטרידה - אך תהיה וועדת חקירה ובסופה האמת תצא לאור = וכפי שתפקוד צה"ל בשטח ב 2006 היה בלתי נתפס - כך תפקוד מטה ההצטיידות של צבא היבשה בשנים האחרונות.

בוא לא נשכח שזו אותה מערכת ש"ייצרה" מרכבה 4 בלי מדוחות עשן - זו לא חדלות אישים?

אתה חושב שבחברה אזרחית מי שאחראי לכאלה פאשלות היה נשאר במערכת?

אני טורח וכותב כאן ובאריכות, לא על מנת לשכנע מישהו במשהו, אלא במטרה שאם קצינים שאמונים על רכש בצה"ל קוראים זאת, יבינו שיש מצבים שלשלוח מכתבים זה לא מספיק ואין ברירה - צריך לסכן את הקריירה ולחולל מהומת אלוהים - כפי שיש פקודות בשטח שדגל שחור מתנוסס מעליהם - יש החלטות מטה דומות.

ראינו פקיד בכיר מאוד במשרד האוצר פורש בגלל החלטה כלכלית של שר האוצר שמבחינתו "אינה חוקית" - מתי ראינו קצין צה"ל פועל באותו אופן?

אם ק.הנדסה יודע שיש מיגון אקטיבי לדחפורים ואין אפילו פרויקט הצטיידות מינימלי מיידי - ולא שם את המפתחות על השולחן - לעניות דעתי מועל בתפקידו.

היה מאיים בהתפטרות - היה מיגון אקטיבי לדחפורים.
ישן 04-08-2014, 17:03
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

אכן הדרך שאתה מציע לכתוב היא בהחלט נכונה,
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "מה שאתה אומר למעשה (או היית..."

אכן הדרך שאתה מציע לכתוב היא בהחלט נכונה, והלוואי שכל הפורום יאמץ את דעתך בנושא זה.
קוד כתיבה הוא בהחלט חשוב.

הבעיות ש-TBY מציין הם בהחלט מטרידות, אולי מעיל רוח לא מתאים ללחימה בשטח בנוי, אבל יש הרבה מערכות אחרות בארץ ובעולם שעשויות להתאים.
חוסר המיגון לדחפורים ולנגמ"שים, וחוסר עוצמת אש מתאימה, עלול לגרום לאי ביצוע פעולות מסויימות, גורם לצה"ל לדרוך במקום ולאובדן חיי אדם, אני יכול להבין את התסכול של TBY בנושא זה.
לדאבוני צבא היבשה הוא האחרון בקבלת תקציבים וזו לא גישה נכונה. אי אפשר להפריד בין נמרים, טנקים ודחפורים זו אותה שרשרת, וכולם צריכים להיות ממוגנים.
למה זה לא קורה, זו שאלה שועדת חקירה תבחן.
ישן 02-08-2014, 10:57
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "נמ"ר, נמ"ר: לכישלון אבות רבים"

הכתבה לא מדוייקת מהבסיס שלה. מעיל רוח לא מיועדת להגנה על נגמשים ועל סביבת חי"ר או הנדסה בגלל מגבלות מערכת שנטחנו עד דק בפורום הזה.

אחרי שזה נאמר, נשארנו שוב עם מערכות לא מבצעיות שנמצאות בשלבי אב טיפוס. מה שמעקר את הדיון הזה (שוב) מהשורש.

לגבי הנמרים, גם הכתבה מודה שהיה צריך לבחור בין שיקול X לשיקול Y ועצם העובדה שנבחר שיקול Y לא מעידה על מי שבחר בשיקול זה כעל חדל אישים. בכלל, כל הסאבטקסט של בכתבה הזו הוא בחירה בין ברירות. הבחירה לא מוצאת חן בעינך זו זכותך- אבל ההערכה האמיתית של האיום הזה מופרזת.

בשטח רווי נ"ט נפגעו מספר קטן יחסית של כלים ומספר הנפגעים מנ"ט קטן יחסית. וכן, הרוגים זה גם משהו שאתה מכניס למשוואה התקציבית. בין עוד סוללת כיפה או פיתוח שרביט קסמים, לנמרים לכל החיר (שגם ככה רוב הזמן הולך ברגל), העדיפו להשקיע בכיפה ובשרביט. פוטנציאל הנזק מהעדר מיירטים ללכיפה גדול בהרבה מעוד נמר או פחות נמר.

ישן 11-08-2014, 16:13
  tby tby אינו מחובר  

"פנינה" מהיום

" קצין בכיר במטה הכללי התייחס היום (שני) ללחימה ברצועת עזה, ואמר כי תידרש לצה"ל תוספת תקציבית חד-פעמית של שניים עד שלושה מיליארד שקלים כדי להשלים את תחום מיגון הטנקים והנגמ"שים, וההגנה האקטיבית בכלל כוחות היבשה. "זה יוביל אותנו אסטרטגית למקום אחר לגמרי", אמר הקצין.

כלומר, הצבא מבין שאסטרטגית מיגון אקטיבי היא השקעה משמעותית ביותר, אך בכל זאת, בתוך הבלאגן לא מצאו איזה 200 מ"שח בשנה במהלך ה 5 שנים האחרונות להשקיע ב"קפיצה האסטרטגית" - אך להשקיע בהקמת חטמ"רים מיותרים, הקמת "עוצבות קלות" ולהחזקת טנקים מיותרים ועוד כמה פרויקטים גנדיוזיים היה כסף.

לא צריך 2 מליארד ש"ח למגן את כלל כוחות היבשה. צריך 500 מליון למגן את הסדיר - בעדיפות על כל פרויקט אחר בצבא.

היתר - 200 מ"שח בשנה.

פשוט חדלי אישים.
ישן 25-08-2014, 12:54
  tby tby אינו מחובר  

ככה זה ש"לקחים" נלמדים שוב ושוב... - "טלטלה בצה"ל" התמרון חשוב!

סיפור בזיג זג: ארבעה חודשים לאחר שמערכת הביטחון החליטה לצמצם במחצית את כמות נגמ״שי המרכבה (נמ״רים) שייוצרו עבור צה״ל, ועוד לפני שהסתיימה מערכת ״צוק איתן״, הוחלט להכפיל מחדש את הכמות, להאיץ את הייצור, ואולי אפילו להגדיל את הכמות שתוכננה מלכתחילה. במקביל, יואץ הפיתוח והייצור של מערכות הגנה אקטיבית לנגמ״שים שהוקפא בשנים האחרונות.

״פרשת הנמ״רים״ מלמדת על הטלטלה בצה״ל בעקבות הלחימה בעזה, שעלתה ביותר מ-60 לוחמים שנהרגו בקרבות על מטרה מצומצמת של הרס המנהרות ההתקפיות. שבעה מההרוגים נספו בנגמ״ש גולני לא ממוגן ומיושן שנתקע בשל תקלה טכנית במהלך הפשיטה לסג׳עייה ואז הותקף בטיל. בקרבות החילוץ של הרוגי הנגמ״ש נהרגו שבעה לוחמים ומפקדים נוספים.

גורמים במערכת הביטחון מגלים כי לפני המערכה בעזה התקבלה החלטה דרמטית לצמצם בחמישים אחוזים את כמות נגמ״שי המרכבה שעליה הוחלט בשנת 2011. בעקבות ההחלטה המקורית שאושרה על ידי הממשלה הקודמת (בלא תמיכתו של משה יעלון שהיה אז השר לעניינים אסטרטגיים) נחתם הסכם בין משרד הביטחון ובין חברת ג׳נרל דינמיקס מארצות הברית, שבמסגרתו עבר החלק הארי של ייצור הנג״שים לארה״ב, בכספי הסיוע ביטחוני, בעוד שבארץ נשאר הייצור של ״קיטים״ טכנולוגיים ותהליך ההרכבה.

ההחלטה הייתה לקח של המטה הכללי בתקופת רא״ל (מיל') גבי אשכנזי כתוצאה מהקושי לתמרן כוחות חי״ר תחת איום טילי נ״ט. במקביל הוחלט לבצע הצטיידות במערכות הגנה אקטיבית להגנה על רכב קרבי משוריין (התכנית המקורית הייתה לשלב בין מערכת "מעיל רוח" של רפאל שכבר מגינה על טנקים ובין מיירט של מערכת "חץ דורבן" מתוצרת תעש). ב-2011 הוחלט במטה הכללי שהמיגון יותקן על נגמ״שים וגם על כלים נוספים כמו דחפורים ממוגנים שעובדים תחת אש.

תכנית המיגון לכלים שאינם טנקים כמעט שלא התקיימה בעוד שההחלטה הדרמטית של מערכת הביטחון לצמצם באופן דרמטי את ייצור הנגמ״שים הממוגנים כלל לא הובאה לאישור מחודש של הממשלה. ההחלטה נבעה הן מהקיצוץ העמוק בתקציב הביטחון, שאילץ את צה״ל לקצץ את ההצטיידות באמצעי לחימה באופן כללי, והן בגלל התפיסה של שר הביטחון והרמטכ״ל שהתמרון נמצא במקום נמוך בסדר העדיפויות.

בעקבות ההחלטה הודיעה מערכת הביטחון לתעשיות המעורבות בייצור הנמ״ר להיערך לצמצום הייצור ונערכה למו"מ עם ג׳נרל דינמיקס על גובה הפיצוי שיינתן לה עקב ביטול התכניות המקוריות לאיר שהקימה כבר קווי ייצור. למרבה המזל, המו"מ עם החברה האמריקאית עוד לא התחיל. עתה נודע על שינוי דרמטי נוסף במדיניות: היערכות לייצור מוגבר ומואץ ככל הניתן של נגמ״שים ממוגנים ומערכות הגנה אקטיבית בכמות שתוכננה במקור - ואף מעבר לכך.

גורמים המעורבים בנושא טוענים כי התפניות מעידות על תכנון לקוי ותפיסות כושלות של בניין הכוח ברמת המדינה ומערכת הביטחון.

במשרד הביטחון נמנעו מלהתייחס לדברים.
ישן 25-08-2014, 13:19
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
סיפור בזיג זג: בצה"ל יכפילו ויאיצו את ייצור נגמ"שי המרכבה

לפני ארבעה חודשים מערכת הביטחון החליטה לצמצם במחצית את כמות הנמ"רים. כעת, בעקבות הלחימה בעזה, הוחלט להאיץ ולהגדיל את ייצור הכלים הממוגנים
עמיר רפפורט

סיפור בזיג זג: ארבעה חודשים לאחר שמערכת הביטחון החליטה לצמצם במחצית את כמות נגמ״שי המרכבה (נמ״רים) שייוצרו עבור צה״ל, ועוד לפני שהסתיימה מערכת ״צוק איתן״, הוחלט להכפיל מחדש את הכמות, להאיץ את הייצור, ואולי אפילו להגדיל את הכמות שתוכננה מלכתחילה. במקביל, יואץ הפיתוח והייצור של מערכות הגנה אקטיבית לנגמ״שים שהוקפא בשנים האחרונות.

״פרשת הנמ״רים״ מלמדת על הטלטלה בצה״ל בעקבות הלחימה בעזה, שעלתה ביותר מ-60 לוחמים שנהרגו בקרבות על מטרה מצומצמת של הרס המנהרות ההתקפיות. שבעה מההרוגים נספו בנגמ״ש גולני לא ממוגן ומיושן שנתקע בשל תקלה טכנית במהלך הפשיטה לסג׳עייה ואז הותקף בטיל. בקרבות החילוץ של הרוגי הנגמ״ש נהרגו שבעה לוחמים ומפקדים נוספים.

גורמים במערכת הביטחון מגלים כי לפני המערכה בעזה התקבלה החלטה דרמטית לצמצם בחמישים אחוזים את כמות נגמ״שי המרכבה שעליה הוחלט בשנת 2011. בעקבות ההחלטה המקורית שאושרה על ידי הממשלה הקודמת (בלא תמיכתו של משה יעלון שהיה אז השר לעניינים אסטרטגיים) נחתם הסכם בין משרד הביטחון ובין חברת ג׳נרל דינמיקס מארצות הברית, שבמסגרתו עבר החלק הארי של ייצור הנג״שים לארה״ב, בכספי הסיוע ביטחוני, בעוד שבארץ נשאר הייצור של ״קיטים״ טכנולוגיים ותהליך ההרכבה.

ההחלטה הייתה לקח של המטה הכללי בתקופת רא״ל (מיל') גבי אשכנזי כתוצאה מהקושי לתמרן כוחות חי״ר תחת איום טילי נ״ט. במקביל הוחלט לבצע הצטיידות במערכות הגנה אקטיבית להגנה על רכב קרבי משוריין (התכנית המקורית הייתה לשלב בין מערכת "מעיל רוח" של רפאל שכבר מגינה על טנקים ובין מיירט של מערכת "חץ דורבן" מתוצרת תעש). ב-2011 הוחלט במטה הכללי שהמיגון יותקן על נגמ״שים וגם על כלים נוספים כמו דחפורים ממוגנים שעובדים תחת אש.

לכתבה המלאה

ישן 25-08-2014, 16:29
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "סיפור בזיג זג: בצה"ל יכפילו ויאיצו את ייצור נגמ"שי המרכבה"

משהו לא מסתדר לי בכתבה הזו, כאילו הסיבות לזיג זג הן לא כספיות אלא רק בגלל הפאן המבצעי - טענו שבעידן הגנות אלקטרוניות ומערכות Hard Kill עבר זמנו של הנגמ"ש הכבד ולכן החליטו לקצץ ואז בא מבצע צוק איתן בו הנמר הוכיח את עצמו (מספר נגמשי נמר ספגו רקטות, מטענים ואפילו טילי קורנט אבל לא נחדרו כתבה) גם כ APC וגם כ IFV ואז החליטו להכפיל.
אגב, הכמות המקורית עם האמריקאים היתה 386 יחידות (כתבה)

צה"ל של סוף 2011 אמנם מבין שאין בסביבה סיכוי סביר לקרבות שריון בשריון, אבל להגיד שנגמשים הם כבר לא כוח מתמרן ולכן לא צריך כל כך הרבה? לא מקבל את הטיעון הזה.
נהפוך הוא, אחרי חומת מגן ועופרת יצוקה ברורה חשיבותם של הנגמשים הכבדים יותר מתמיד (זו הסיבה שהנמר נולד), מערכת מעיל רוח שהופעלה מבצעית לראשונה ב 2011 כנגד רקטת PG-7 לא יכולה להיות הגורם שהפך את הקביעה הזו.

לא היו צריכים את צוק איתן בכדי להגיד "הנה הברדלס נחדר והנמר לא", תכנון הנמר מלכתחילה יצא מתוך נקודת ההנחה הזו אע"פ שהיו לו מתנגדים (יפתח רון טל והשרים שטייניץ ויעלון).

להגיד שהזיג זג הוא תוצאה של תפיסות כושלות בדרג המדיני ובצה"ל (מז"י ואג"ת) זה לפשט את העניין

אגב, מעניין אם צוק איתן יעשה טוב לנמר מבחינת יצוא (ארה"ב שביטלה את פרויקט ה GCV, אזרבייג'ן, קולומביה ואולי עוד)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 25-08-2014 בשעה 17:26.
ישן 26-08-2014, 22:05
  tby tby אינו מחובר  

זה פשוט הצבא משחק בפוליטיקה
בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "משהו לא מסתדר לי בכתבה הזו,..."

העניין הוא לחלוטין פרסונאלי.

מי שלא מאמין בתפיסה המבצעית שהנמ"ר מייצג (אלו שאומרים - החי"ר ילך ברגל או שהנמ"ר זה אוטובוס שעולה 3 מליון דולר, או שזה פרויקט דולרי עם זנב שקלי עצום שלא נלקח בחשבון) , פשוט השתמש בתרוץ תקציבי לצמצם את הפרויקט - יעלון לחץ, גנץ התיישר.

אפילו היתה וועדה עם עימנואל סקאל וליאורה מרידור לבחון נמ"ר מול נגמ"ש קל עם מיגון אקטיבי - ועובדתית המטכ"ל קיצץ את ההזמנה לנמ"רים ונולד פרויקט רקי"ע.

העניין שעכשיו זה מאוד לא פופולארי להסביר שהנמ"ר לא אופטימלי - אז עושים אחורה פנה והופכים את ההחלטה - למרות שמי שהחליט על צמצום עשה זאת לאחר עמ"ט מסודר (בדיוק כפי שזה שהחליט על הכמות המקורית עשה....) - זו הדרך הקלה במקום לגדל עמוד שידרה ולאמר את האמת (הרי עשו עמ"ט...) -

הנמ"ר זה OVER KILL לצרכים - אפשר וצריך לקנות נגמ"ש יותר קל ויותר זול ממוגן אקטיבית ורצוי שיהיה נגמ"ש לחימה - כזה שנוכל לשלם גם על אימונים. יחד עם זאת, היתה פאשלה נוראית בכל נושא המיגון האקטיבי ואת זה אפשר לפתור מהר ויחסית בזול.
במחיר של גדוד נמ"רים נמגן 10 גדודים של רק"ם באוגדות 36 ו- 162 - הנדסה , מרכבה 3 , נמ"רים.

אבל אל דאגה, מדינת ישראל עשירה היא ולכן תעשה גם וגם - יקנו הרבה נמ"רים וימגנו אקטיבית את כל היתר - נקבל 2 אוגדות סדירות עם מיגון אקטיבי - וזה ימומן בתקציב חד פעמי "צבוע" לנושא שהאוצר יתן לצבא - וכך הכסף לא יעלם לפנטזיות אחרות.

נקפוץ 5 שנים קדימה - דיוני תקציב הבטחון - אין כסף לאימונים בגלל העלות הפנטסטית של שעות מנוע/ תחזוקת הנמ"רים - חייבים לרכוש נגמ"ש קל! - וככה כולם מתפרנסים עד שיבוא שלום על ישראל או המשיח.
ישן 26-08-2014, 22:44
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "זה פשוט הצבא משחק בפוליטיקה"

מה שלא הכנסת לסלט הקודר שהצגת זה את התעשיות הביטחוניות ואת האינטרסים שלהם שהיוו משקל לא קטן בעובדה שהנמר כמות שהוא ולא מה שבאמת היה צריך להיות
אפשר להמשיך עם ספקולצית ''היה צריך נגמש קל עם מעיל רוח ולא נגמש כבד ולא ממוגן'' שאני ממש לא מקבל אותה, לעניות דעתי צריך משניהם - הנמר כ IFV ונגמש קל כ APC
באותה נשימה אפשר להוסיף עוד ספקולציות אחרות כאוות נפשך

אבל אני לא רץ כמוך לתחזיות פסימיות, אותי משמח שבזכות הנמר (כמות שהוא) לפחות 10 חיילים כאן איתנו והם לא חלק מהרוגי צוק איתן
לעזאזל המחיר ולעזאזל כל התככים, אני מקווה שביום מין הימים האמת תצא לאור ומי שצריך לשלם ישלם, רק שאני לא מאמין שזה יהיה (ככה זה במדינת הבננות שלנו, יש כוחות אפלים שקובעים דברים וזה לא תמיד עולה בקנה אחד עם הצורך המבצעי)
מחריד אותי לחשוב על הציניות של האנשים האלה כאילו שהרוגי אסונות הנגמשים ב 2004 היו לשווא

שורה תחתונה: הנמר הוא סיפור הצלחה, נשאר לקבל אותו ולפרגן לו
הלוואי וגם שאר חטיבות החיר''מ יקבלו אותו, כסף יהיה לתפעול, תמיד בסוף מוצאים את הכסף

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 26-08-2014 בשעה 22:51.
ישן 26-08-2014, 23:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 164 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מה שלא הכנסת לסלט הקודר שהצגת..."

לא, לא מוצאים את הכסף. כסף לתפעול ותחזוקה תמיד חסר ולכן היה לך מלחמת לבנון 2.0 עם טנקיסטים שלא ראו טנק מההכשרה ותותחנים שלא ירו פגז מעולם.

ישן 27-08-2014, 15:36
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לא, לא מוצאים את הכסף. כסף..."

בהחלט יכול להיות, זו תחזית פסימית שמתבססת על לקחי העבר.
אבל לא כל מה שהיה הוא שחייב להיות, לפחות משתי סיבות:
* כסף: בארבע העשורים האחרונים לפחות תקציב צה"ל בעליה מתמדת (נכון שגם ההוצאות), בשנים האחרונות אנחנו עדים לפעולות התייעלות אבל יש עוד הרבה מה להתייעל, עלויות תפעול ותחזוקת הנמרים נכנסת למשבצת הזו (אע"פ שבצה"ל תמיד צועקים "אין כסף")
* הכלים: הנמרים באים להחליף בצורה הדרגתית את הכלים האחרים ולא בנוסף אליהם. אז תהיה עלות תפעול ותחזוקת הנמרים מינוס עלות תפעול ותחזוקת אלה שיצאו.

לעניות דעתי אין אף כלי או אמצעי חדש בצה"ל שנכנס לשירות אבל הוא מודמם כי אין כסף לתפעל אותו, אז סביר שכך יהיה גם דינם של הנמרים.
כשיכנסו אז הם יהיו הכלים, עליהם ייבנו התרגולות ואיתם יתאמנו, כלומר לא תהיה ברירה אז יפעילו אותם כי אין משהו אחר (יפעילו פחות או יותר זה כבר משתנה מזמן לזמן ומיח' ליח').

אגב, כשאני אומר מודמם אני מתכוון לבאמת מודמם כי אין כסף ולא לשביתה האיטלקית שחיה"א עשה.

ישן 27-08-2014, 15:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "בהחלט יכול להיות, זו תחזית..."

כסף - עלות כוח אדם, ובאופן ספציפי פנסיות, עולה הרבה יותר מהר מהעליה בתקציב הבטחון. ריאלית תקציב הבטחון לשימושים שאינם כוח אדם יורד באופן עקבי.

רק"מ מודמם ונשק נפיץ מודמם. אם אתה מקבל 20 רימונים לאימון גדודי, הגדוד לא יהיה כשיר לשימוש ברימונים. אותו כנ"ל לגבי פצצות מטול, RPG, פגזי טנק, פצצות מרגמה מכל סוג או פגזי תומ"ת. אני כבר לא מדבר על כשירויות "משניות" כמו חבלה או הקצאות מצחיקות של שע"מ/ק"מ רק"מ. אימון לא אפקטיבי יותר גרוע מהדממה, שכן הוא נותן מראית עין של כשירות כאשר הוא פשוט לא. אם אני שומע מחבר על אימון נגמ"שים שבוצע אחרי ניתוק מד הק"מ בשביל שאפשר יהיה לבצע תמרון נורמאלי, אז אין כסף לתפעל אותו.
אז לא - המצב בפועל כבר הרבה שנים הוא שאין באמת כסף לשמר כשירויות.

ישן 27-08-2014, 16:29
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כסף - עלות כוח אדם, ובאופן..."

מסכים לטיעון הזה בצורה כללית, אולם הוא שחור-לבן מידי לטעמי.
בביקורים שערכתי בלא מעט יחידות המפעילות כלים התרשמתי שיש להם הקצאות והם מתאמנים לא מעט (יותר בחיה"א וחיה"י, פחות במז"י).

לא רואה שום אלטרנטיבה לכלי שהוכיח את עצמו בשדה הקרב גם ככלי לחימה יעיל וגם כמציל חיים, גם אם לכאורה צפויים לו ימי המתנה ארוכים (מעניין אם ארוכים יותר מימי ההמתנה של הכלים הקיימים?).
הוכרז המשך הצטיידות וצפויים להיות לפחות כ 750 כלים ביח' השדה, בשקלול של כל מה שנאמר כאן ניראה לך שזו טעות?

ישן 27-08-2014, 17:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מסכים לטיעון הזה בצורה כללית,..."

אני לא חושב שזו טעות בגדול. אני חושב שההתנהלות סביב השימוש בכלי הזה צריכה להשתנות מהקצה בשביל למנוע מצב בו כלים יקרים מושבתים עקב בעיות אחזקה או מושבתים בשדה הקרב עקב מיומנות נמוכה. דיברנו כבר על פתרונות (יחידות תובלה קרבית וכו').

ישן 28-08-2014, 01:47
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

תיקון קל
בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "משהו לא מסתדר לי בכתבה הזו,..."

הכמות המקורית הייתה של 800 נמ"רים במחיר של 600 מיליון דולר. לאחר מכן הגיע קיצוץ ראשון ל-386, ואחריו קיצוץ נוסף ל-175 נמ"רים שייוצרו ב-5 שנים. זה כמובן גרר עליית מחיר של 20% ופיצוי של כ-17 מיליון דולר. אם הראש של ראשי הצבא לא היה בעננים, היתה יכולה להיות לנו היום עוד חטיבת נמ"רים על כל המשתמע מכך.

מה שקשה לי להבין איך כל הרמטכ"לים, שרובם הגדול בא מחי"ר, לא הבין את החשיבות של נגמ"ש כבד, ממוגן, וחמוש כהלכה על אף המלחמות הקודמות. ואיך מצד שני אישרו את ייצור המרכבה 4 עם מיגון אקטיבי שמתאים רק לטנקים חדשים. ברור שצריך להתאים את הצריח ל"מעיל רוח" ולכן צריך צריח חדש, אבל אם זו הסיבה אזי מדוע לא מחליפים לכל המרכבות-4 את הצריחים במקום לייצר טנק חדש או בנוסף לייצור טנקים חדשים.

בקיצור נראה שהפוליטיקה משחקת תפקיד ראשי ולא הצורך המבצעי.

נערך לאחרונה ע"י AJ-47 בתאריך 28-08-2014 בשעה 01:50.
ישן 07-09-2014, 16:54
  tby tby אינו מחובר  

והצפוי - מתרחש

לכל המומחים שחשבו שאי ההצטידות במעיל רוח לנמ"ר נבעה מכך ש"מעיל רוח" לא מתאימה לנגמ"שים - הנה הסיפור המלא:

פרסום ראשון: בשנים האחרונות התנהל ויכוח בצה"ל ובמשרד הביטחון כיצד יש למגן את נגמ"שי העתיד של צה"ל מסוג "נמר" מפני טילי נ"ט מתקדמים. גורמים בזרוע היבשה של צה"ל טענו כי מערכת ההגנה האקטיבית מסוג "מעיל רוח" מתוצרת חברת "רפאל", שנמצאת בשימוש מבצעי כבר משנת 2011 בטנקי מרכבה, היא מערכת מעולה, אשר מתריעה ומיירטת נשק נגד כלי רכב משוריינים, אך כפי הנראה לא תדע להתמודד עם איומים עתידיים.לכן, הציעו אותם גורמים לבחון את מערכת "חץ דורבן" של התעשייה הצבאית. בתום סדרת דיונים במשרד הביטחון ובצה"ל הוחלט לאפשר לשתי החברות, "רפאל" ותע"ש, לפתח מערכת משותפת כדי להאיץ את ייצור המערכת החדשה. הניסיון נכשל, ובתום דיון מכריע של גורמים ממשרד הביטחון ומהצבא הוחלט למגן את הנגמ"שים באמצעות מערכת "מעיל רוח".

זה היה ב 2011 - לפני 3 שנים ,אז למה לא מיגנו? ככה. - פשוט חדלות אישים

"מערכת 'מעיל רוח' הוכיחה את עצמה כיעילה מאוד במבצע 'צוק איתן'", הסביר גורם בזרוע היבשה. "היא הפכה להיות מערכת שמאפשרת התקפה, ולא רק הגנה. מכיוון שנכון לעכשיו היא המערכת המבצעית היחידה, הוחלט שהיא תמגן את נגמ"שי ה'נמר' וברגע שיהיו פתרונות מבצעיים נוספים נבחן אותם ונשקול מחדש את ההחלטה".

מבין השורות , אפשר להבין כי מה שכתבתי בכבר נכון - פשוט ישבו והמתינו שיהיה "משהו יותר טוב"

בצה"ל ממתינים להחלטה על תקציב 2015 על מנת לדעת מה יהיה היקף הכלים שימוגנו באמצעות "מעיל רוח".

זה במסגרת המשחק עם משרד האוצר - האם מישהו חושב שאם לא תינתן תוספת תקציב צה"ל לא יתעדף הצטיידות במעיל רוח? 100 כלים בשנה - 175 מליון שקל - זה כלום במונחים תקציביים ואין השקעה יותר טובה במונחים של עלות / תועלת.

לדברי גורם נוסף בזרוע היבשה, "המערכת הפחיתה משמעותית את הלחץ ותרמה להפעלת הטנקים במבצע. ההחלטה למגן את ה"נמרים" היא דרמטית, ותשנה את תהליך קבלת ההחלטות של צה"ל בתכנון הלחימה".

החלטה דרמטית? הרי היא התקבלה כבר ב 2011..... הדרמה היא שמישהו הבין את גודל הברוך בתהליך קבלת ההחלטות .

מדובר צה"ל ומשרד הביטחון נמסר: "מערכת 'מעיל רוח' היא מערכת הגנה אקטיבית מבצעית היחידה מסוגה בעולם המותקנת על טנקי מרכבה. במהלך מבצע 'צוק איתן' הוכיחה את עצמה המערכת והצילה חיי אדם. בהמשך היא מיועדת להיות מותקנת גם על נגמ"שי נמר. צה"ל ומשרד הביטחון בוחנים כל העת את האפשרויות השונות לשיפור המערכות וכך יעשה גם בעתיד".

ישן 10-09-2014, 11:06
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "והצפוי - מתרחש"

הרושם שלי- מקריאת חומר ציבורי בלבד- הוא ש-"חץ דורבן" חשובה מאוד לעתיד התעש, שהממשלה מנסה למכור.
- החלטה לצייד את הנמ"ר ב-"מעיל רוח", ולו כפתרון זמני בעת ש-"חץ דורבן" ממשיכה פיתוח, קרוב לודאי שתהפוך למצב קבוע: מי יישלם את השלמת האינטגרציה והניסויים של "חץ דורבן"+ קליטה תחזוקתית, אג"מית והדרכתית+ המשך תמיכה במשק מעורב ע"ג נמרים תמורת שיפור מסוים בביצועים, כשהתקציב המצומק אינו מאפשר אפילו פריסת המערכות בסד"כ הנדרש, ומערכת "מעיל רוח" עומדת ברף מינימום?!
- אי שימוש בצה"ל פוגע, כמובן, בסיכויי הייצוא של המערכת.
- וכמובן, מי יודע כמה מהביצועים הטובים של "מעיל רוח" נובע מכך שרפאל ידעה שיש לה מתחרה?..

בקיצור, מישהו לקח החלטה במאות מיליוני ש"ח, שבדיעבד אולי היתה שגויה וסיכנה חיי לוחמים. בעייתי, אבל אלו החיים. הרי כל החלטה בסדר-גודל שכזה בפיתוח וברכש בטחוני נוגעת, בסופו של דבר, בחיי אדם.

ובכלל, בהקשר של "צוק איתן": הרי הנמ"ר עמד באיומים עליו גם ללא "מעיל רוח". אם אבן הבוחן היא תוצאות המבצע האחרון, היה צריך לשים את הכסף על ייצור עוד נמ"רים ואחזקם, הכשרת יחידות וכו'.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 10-09-2014 בשעה 11:14.
ישן 25-12-2014, 22:36
  smdw89 smdw89 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.09.07
רפאל, התע"א ותעש סיכמו במשותף על פיתוח הדור הבא של מערכת ההגנה האקטיבית על כלי רכב

ציטוט:
רפאל, התע"א ותעש סיכמו במשותף על פיתוח הדור הבא של מערכת ההגנה האקטיבית על כלי רכב

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.israeldefense.co.il/sites/default/files/styles/full_article_image/public/_Uploads/dbsArticles/durban.png?itok=ElsMS8s0]

חשיפה: רפאל, התעשייה האווירית והתעשייה הצבאית (תעש) סיכמו במשותף על פיתוח הדור הבא של מערכת ההגנה האקטיבית על כלי רכב. הפיתוח החדש יהיה שילוב של מערכת "מעיל רוח" מתוצרת רפאל ותעשייה האווירית עם מערכת "חץ דורבן" של תעש. הקבלן הראשי של הפיתוח המשולב יהיה חברת רפאל. תעש והתעשייה האווירית יהיו קבלני משנה.

על ההחלטה הדרמטית מספר בפעם הראשונה מנכ"ל התעש, אבי פלדר, בראיון מרתק שיפורסם במלואו בגיליון החדש של מגזין ישראל דיפנס שיראה אור בעוד ימים אחדים.

פלדר מספר כי לאחר שנים של דיונים הוחלט לשלב בין המערכות השונות. בפיתוח המשולב המכ"מ יהיה של מפעל אלתא מהתעשייה האווירית, המיירט של תעש, ועבודת האינטגרציה והפיתוח של המערכת תבוצע על ידי הקבלן הראשי, רפאל. המיירט החדש, מבית תעש, מבוסס על מין טיל נגד טילים, לעומת כדוריות מתכת שמתפזרות על פני שטח רחב, כפי שקיים במערכת "מעיל רוח" שנחשבת המערכת הראשונה בעולם להגנה אקטיבית מדור א'.

מי שדחף לשילוב המערכות הוא משרד הביטחון, ושלוש החברות הביטחוניות הסכימו על שיתוף הפעולה בימים האחרונים, במסגרת מסחרית משותפת שתקבע על ידיהן בקרוב..

באחרונה נחשף בישראל דיפנס, בראיון עם ראש חטיבת היבשה ברפאל, גיורא כץ, כי בעקבות מבצע 'צוק איתן' יש בעולם התעניינות עצומה במערכת ההגנה האקטיבית להגנה על כלי רכב – 'מעיל רוח'".

כץ אמר כי "המיגון האקטיבי מבליט עוד יותר את הזירות החדשות שמתהוות בעולם. ההנחה היא שהזירה שאנחנו כבר נתקלנו בה ב'צוק איתן', היא רק הפרומו לאיומים דומים שצבאות אחרים ייתקלו בהם בהמשך, לכן מאוד אקוטי גם לצבאות אחרים.

"אני מרגיש מאוד לא נוח לקרוא ל'צוק איתן' 'מקדם מכירות', אבל ברור שהצלחת ההגנה האקטיבית בעימות הזה, גם כיפת ברזל כנגד רקטות וגם 'מעיל רוח' כנגד טילי נ"ט, נותנת לנו דחיפה גדולה מאוד. קיבלנו מחמאות ויש התעניינות רבה מאוד גם ב'מעיל רוח' ספציפית".

כץ הוסיף, כי אמנם בעבר היו יירוטים מוצלחים של "מעיל רוח", בפעילות שוטפת מול עזה, ואולם "צוק איתן" מהווה פריצת דרך משום שזו פעם ראשונה בהיסטוריה הצבאית שבה מערכת הגנה אקטיבית הוכיחה את עצמה בפעילות לחימה אינטנסיבית.

"אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאות", אמר אז כץ. "עשרות טנקים היו חשופים לאלפי חמושים והמערכת פעלה ללא דופי. שום רכב לא נפגע ולא היו התראות שווא. זה הישג טכנולוגי של רפאל ומפא"ת וכל הגורמים יכולים להיות מאוד גאים בכך גם כן".

כץ ציין כי רפאל פיתחה את "מעיל רוח" בשיתוף עם מפעל אלתא של התעשייה האווירית, שמספק את מכ"מ העקיבה אחר הטיל התוקף.

http://www.israeldefense.co.il/he/c...%A8%D7%9B%D7%91
ישן 17-10-2015, 16:25
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
"מעיל קל" - מערכת הגנה אקטיבית קלה המבוססת על "מעיל רוח"

המערכת מיועדת לרכבים קרביים קלים ותוצג על גבי כלי של חברת אושקוש האמריקנית, אשר זכתה לאחרונה בחוזה ענק לאספקת רכבים משוריינים לצבא ארה"ב בהיקף עסקה של 6.75 מיליארד דולרים

http://www.israeldefense.co.il/he/c...%A8%D7%95%D7%97

מערכת "מעיל קל" תוצג בתערוכת AUSA בוושינגטון. בדומה ל"מעיל רוח" לטנקים, היא פועלת ב-360 מעלות ראשית באמצעות גילוי השיגור של האיום, מעקב אחרי מסלולו ולבסוף השמדתו, תוך שמירה על בטיחות החיילים ברכב

http://www.maariv.co.il/news/military/Article-501741

רלוונטי גם לאשכול זה

כתבה קודמת כאן

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.israeldefense.co.il/sites/default/files/styles/full_article_image/public/_Uploads/dbsArticles/_P7A3783.jpg?itok=csKDqqr8]
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:44

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר