לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-07-2015, 18:20
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע תוכנית חבצלות - תוצאות טובות?

תוכנית חבצלות התוצאות

(טיזר מכתבת "במחנה"בסוף המאמר שלי)
10 שנים אמ"ן משקיע הון עתק באיתור, מיון והכשרה בתוכנית חבצלות. במסגרתה עוברים (בין השאר): טירונות קרבית, קורס קצינים ותואר ראשון דו-חוגי באוניברסיטה וחותמים קבע לשש שנים.
עפ"י עיתון "במחנה":
40% מהבוגרים הגיעו לדרגת רס"ן
20% המשיכו ללמוד לדוקטורט
20% עובדים בהייטק
10% עובדים בגופי מודיעין (שאינם אמ"ן)
5% במטה הסייבר
5% בסקטור הציבורי
לכאורה נתונים מדהימים!
אבל, בואו נחבר את הנתונים עם המציאות. המחזור הראשון של התוכנית התגייס באוגוסט 2005. 3 שנים מסלול + 6 שנות חתימה קבע חובה = אפשרות ראשונה להשתחרר באוגוסט 2014. כלומר, עד היום יכלו להשתחרר רק 20-25 בוגרי המחזור הראשון!
אני נוטה להעריך שעשרים אנשים השתחררו וחמישה נשארו בקבע . 1 עובד במטה הסייבר. 2 בגופי מודיעין. 4 לומדים לדוקטורט וכן-הלאה.
עכשיו נתעלם לרגע מכך שקציני חבצלות הם אנשים שעברו מיונים ונמצאו בעלי ידע, כישורי למידה ויכולות אנליטיות חריגות ונשווה אותם רק לקבוצת ביקורת של קצינים קרביים בעלי תואר ראשון. אני מניח שבקבוצת הביקורת יהיו יותר רס"נים (כמעט בטוח) ויותר דוקטורים (אולי).
יכול להיות שתוכנית חבצלות היא בזבוז?

לצפייה במקור באתר Facebook, לחצו כאן.

השבוע מסכמת התוכנית היוקרתית "חבצלות" עשור. לאחרונה סיים המחזור הראשון של בוגרי הקורס את תקופת ההתחייבות לצבא. על פי הנתונים, לא פחות מ־40 אחוז מהקצינים בוגרי המחזור הראשון בחרו להמשיך בקריירה צבאית והועלו לדרגת רס"ן. "מדובר בנתון מדהים בקנה מידה צה"לי, גם לעומת תוכניות יוקרתיות אחרות", אמר ל"במחנה "ראש התוכנית ,תא"ל (מיל') מוטי דימיטשטיין. "בעוד עשור נוכל לראותם בתפקידים הבכירים ביותר באמ"ן", הוסיף. בקרב הבוגרים שבחרו להשתחרר מצה"ל, כ־20 אחוז המשיכו ללמוד באוניברסיטה במסלול דוקטורט, כ־ 20 אחוז השתלבו בחברות היי־טק, כ־10 אחוז עובדים בגופי מודיעין אחרים כמו המוסד ושירות הביטחון הכללי (שב"כ), כחמישה אחוזים במטה הסייבר הלאומי וכחמישה אחוזים בסקטור הציבורי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אמ"ן (אגף המודיעין) ממשיך לעטוף את בוגרי "חבצלות" גם לאחר שחרורם ומסייע להם להשתלב באזרחות. "אנחנו לוקחים את הטובים והופכים אותם לטובים ביותר", אמר ראש התוכנית. "אנחנו מרגישים חובה לסייע להם אחרי שהתחייבו כבר בתיכון לתשע שנות שירות, היחס מגיע להם", הסביר. התוכנית הוקמה במטרה להבטיח שדרת פיקוד איכותית שתהיה פרוסה בכלל מערכי אמ"ן. המועמדים לשירות ביטחון שמתקבלים עוברים הכשרה בת שלוש שנים הכוללת תואר אקדמי דו־חוגי משולב באוניברסיטת חיפה וכן הכשרה מודיעינית וצבאית נרחבת. את ההכשרה הם מסיימים כקצינים בדרגת סגן ולאחריה נכנסים לשש שנות קבע, במהלכן הם משרתים בתפקידי מפתח. את כתבתם המלאה של חנן ברנדס ונגה ארצי תוכלו למצוא בגיליון האחרון של עיתון "במחנה". בתמונה: ראש אמ"ן בטקס סיום מחזור "חבצלות", צילום: דוברות אמ"ן

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 07-07-2015 בשעה 18:39.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-07-2015, 20:46
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תוכנית חבצלות - תוצאות טובות?"

כמובן, בחירת קבוצת הביקורת תקבע את תוצאת ההשואה..

אם נשווה לעתודאים- 40% שנשארים מעבר לחתימה הראשונה זה נתון טוב מאוד, שנקנה במחיר מסוים (מסגרת צבאית בזמן הלימודים+קבע מרגע סיום הלימודים).

תלפיות- לא מצאתי נתונים על % הישארות בקבע. כניראה פחות מ-30% לפי הכתבה כאן
אם נהיה ציניים, אולי זה לא יתרון של "חבצלות" אלא חולשה שלה.. אולי הביקוש לבוגרי "תלפיות" המקושרים והמוכרים, עם הניסיון במו"פ, גדול מהביקוש לבוגרי "חבצלות" הטריה, שחלק מבוגריה עוסקים בתפקידים פחות טכנולוגיים עם שכר נמוך יותר "באזרחות".

ההשואה לקצינים קרביים עם תואר ראשון: מה הכוונה? להחזיר לקבע קצינים שעשו תואר ראשון על חשבונם? הם רגילים לאופן מחשבה מסוים, ואולי יתקשו להתאקלם במודיעין. אם אתה מדבר על קצינים בוגרי המכללה לפיקוד טקטי- לדעתי לא הוגן להשוות אותם לחבורה שמוינה בגיל 18, בעיקר על סמך יכולותיה ופחות על סמך התאמתה לקריירה צבאית (שקשה לשפוט בגיל 18).
ישן 08-07-2015, 12:56
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "כמובן, בחירת קבוצת הביקורת..."

נניח שנשווה לבוגרי קורס טייס ו חובלי שעוברים מסלול דומה אך מבחנים פחות מחמירים.
אבל במקור כיוונתי לקבוצת ביקורת כללית יותר: קצינים קרביים שאחרי שחרורם (או במסגרת תוכנית שרות) למדו לתואר ראשון. כמה מהם חזרו/נשארו בקבע והתקדמו לדרגת רס"ן? כמה הגיעו ללימודי דוקטורט? (ואם נתמקד רק באלו שהתואר שלהם היה במדעים) כמה עובדים בהייטק?
ככל שאני מייצר לעצמי רשימות של קצינים כאלו (מהפלוגה שלי בסדיר, מחברים מהתיכון וכדומה) התוצאות של הקצינים שלא מוינו לחבצלות דומות.

ישן 13-07-2015, 21:15
  Experimental Experimental אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.07.14
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תוכנית חבצלות - תוצאות טובות?"

אני לא חושב שיש בעיה עם התוכנית, כמו שיש בעיה עם האיתור לתוכנית.
המבחנים המקצועיים הם די פשוטים, מאחר ויחסית הרבה עוברים אותם אך רק
קבוצה מצומצמת בלבד מתקבלת בסופו של דבר, עיקר עבודת המיון והסינון מבצעים
על סמך קריטריוני מוטיבציה. מסלול כזה ארוך שדורש כוח אדם איכותי לו הזדמנויות קידום רבות
באזרחות, חייב למשוך לעצמו אנשים עם אהבה אמיתית לתחום שמבינים כבר בגיל צעיר
את המשמעות וההשפעה של תוכנית כזו על החיים שלהם.

במיונים לא נשאלים שאלות על אסלאם, מזרח תיכון או גיאופוליטיקה ברמה מספקת או אפילו
בסיסית. המקסימום זה שאלה וחצי בסגנון של "מהי בירת מצרים?". ידע קודם או בקיאות
מהווים אך ורק יתרון במקרה הטוב. לוקחים חבר'ה שהצטיינו במתמטיקה ופיזיקה שלא יודעים
דבר על מזרחנות ומצפים שיצליחו ויהנו גם מלימודים אקדמאיים בהיסטוריה וערבית.
זה ברור שאחוז הנשר יהיה יחסית גבוה ושאחוז אותם ממשיכים במערכת יהיה נמוך,
בהשוואה לתקציבים שמושקעים בהם.

כפי שאמר לי אחד שהתקבל למחזור האחרון - "עיסוק מודיעיני נשמע לי מאוד משעמם".
(היום הוא שוקל לפרוש, או שפרש כבר).
במחזור זה 5 שהתקבלו לתוכנית פרשו עוד לפני שהיא החלה, כך שרק 82% מהמכסה נוצלה.
בכל מחזור עוד 1-2 פורשים (10% לפעמים) אחרי שמגיעים למסקנה שהמסלול לא מתאים להם.
איך יכול להיות שכל אלו מתקבלים מלכתחילה? איך מערכת האיתור שכל מטרתה למצוא
את המתאימים ביותר ואת אלו עם המוטיבציה הגבוהה ביותר מקבלת לתוכנית הדגל של
החיל מלש"בים כאלו, עליהם תוציא המערכת סכומים עצומים למען הכשרתם המבוזבזת?
אגב, זוכרים את נאור נרקיס, זה עם יוזמת ה"עולים לברלין" שלו? חבצלון בעברו.
לא יודע אם הוא סיים את המסלול, אבל עצם העובדה שהוא התקבל יכול להעיד משהו
על האיתור לחיל או למסלול זה בפרט.
(אנקדוטה נוספת - יש אחת שנמצאת כבר בשנה השלישית במסלול, אליו כמעט לא התקבלה
אחרי שהעיפו אותה בשלב המיון הראשוני, ואחד נוסף בשנה הראשונה אותו העיפו פעמיים...).

אני כנראה לא אובייקטיבי, מדבר מתוך מרמור על כך שאני עצמי לא הצלחתי להתקבל
לתוכנית שהייתה ועודנה חלום חיי, ואולי בגלל כאלו שתפסו את מקומי למרות שמבחן
הזמן הראה שהם לא מתאימים אליה. מקווה שנעשית שם עבודת מחשבה וייעול
בעקבות הנתונים שהתקבלו אחרי סיום המחזור הראשון של התוכנית. מקווה כאמור,
שתתייעל גם עבודת האיתור, היא לדעתי, נקודת המפתח בדרך לאחוזים מחמיאים יותר.
תודה רבה.

נערך לאחרונה ע"י Experimental בתאריך 13-07-2015 בשעה 21:20.
ישן 03-08-2015, 13:47
צלמית המשתמש של deltaforce
  deltaforce deltaforce אינו מחובר  
מנהל פורום מתגייסים

חבר מתאריך: 15.06.07
שלח הודעה דרך MSN אל deltaforce
דעתי

בעיני, המסלול מיותר וחסר טעם. המסלול מיותר לא רק בשל הנימוקים שמוצגים פה בהקשר של המשך השירות בקבע של מסיימי המסלול, אלא בגלל שלא בטוח שיש צורך בהכשרה כזו ארוכה לאנשים שלא באמת מכירים מודיעין הלכה למעשה ואולי שווה לשקול מסלול דומה לחוקרים בחט״מ לאחר שנה וחצי בשירות. בנוסף לכך, בשל העובדה שחתך התפקידים אליהם מייעדים את הבוגרים השתנו. אני אסביר. בעבר בוגרי חבצלות היו משובצים אך ורק לתפקידים בחט״מ ובמקרים נדירים בפיקודים המרחביים ויחידות האיסוף, ואילו כיום, התופעה הרווחת היא לשבצם כמעט בחלוקה של 50% מבוגרי מחזור, בתפקידי שטח(פיקודים ואוגדות). בנוסף לכך כיום יש כמות יחסית מכובדת של קמני חטיבות בוגרי המסלול. נוצרות מכך כמה בעיות: ראשית, קמני חטיבות לא מנוסים בלי שום רקע בשטח. שנית, אנשי שטח טובים שעושים תפקידי שטח במודיעין השדה ורואים שמסלול הקידום שלהם נסתם לטובת אנשים בלי ניסיון ושתפקידי קמן החטיבה נסגרים לאנשים שלא באו מהשטח. בנוסף לכך ההכשרה הארוכה כנראה מיותרת אם בסוף אתה מכווין את החברה האלה לשטח , ובכלל כל הגישה של אמן שחייב לעבור בשטח כדי להתקדם לא תיתן הרבה ותעלה בקנה אחד עם ייעוד המסלול הזה.

נערך לאחרונה ע"י deltaforce בתאריך 03-08-2015 בשעה 13:53.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:42

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר