לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-12-2007, 10:47
  לונגען לונגען אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.09.07
לראשונה: ירי תצפיתניות "רואה-יורה"

אושר ירי תצפיתניות

בן שאול

לראשונה מאז החלו לשרת תצפיתניות בצה"ל, הן צפויות גם לירות אש חיה לעבר מחבלים - זאת, לאחר שיעברו השתלמות תקדימית שתכשיר אותן להפעיל את המערכת "רואה-יורה", שתוכנס לשימוש בקרוב ברצועת עזה.

ההכשרה הייחודית תימשך כשמונה ימים ותתקיים הן בבית-הספר למ"כים ולמקצועות החי"ר (ביסלמ"ח), והן בבית-הספר למודיעין השדה (ביסלמ"ש). במהלך הקורס ילמדו התצפיתניות כיצד לתפעל את המערכת החדישה, וכן ישננו חומר עיוני על אודות אופן פעילותה ומאפייניה. בתום ההשתלמות ייערכו שלושה ימי תרגול באימון מטרות ובסגירת מעגלי אש. השאיפה בזרוע היבשה הנה להגדיל את היקף הקורס, ולהותיר בתפקידי הדרכה חלק מבוגרותיו, שיפקדו על הכשרות דומות.

"זו פעם ראשונה שחיילות יפעילו ירי מקלעים מתוך החמ"ל - לכך הן יוכשרו וזה יהיה תפקידן ביום-יום", ציין רע"ן האימונים בביסלמ"ש, סא"ל דורון טאוב בראיון לעיתון 'במחנה'. לדבריו, התצפיתניות שנבחרו להשתתף בקורס הוכשרו קודם לכן לשימוש במערכת ה"קטלנית", שאמנם דומה במידת מה ל"רואה-יורה", אולם מופעלת על-ידי כוחות חי"ר.

ה"רואה-יורה" מאפשרת לתצפיתניות המאיישות חמ"ל לפגוע במחבל כשהן מזהות אותו בצגי מערכת התצפיות המונחות מולן. זאת, בשונה מהליך הפעולה הנוכחי, המכתיב הזעקת כוחות חי"ר או אוויר במטרה ללכוד את המחבל. המערכת מצוידת ביכולות הטכנולוגיות המאפשרות לזהות באמצעים אופטיים כוחות אויב ותנועות חשודות בשטח, ולאחר קבלת אישור מתאים, יכול מפעילה לירות אש חיה לכיוון הנקודה החשודה.

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/169786
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-01-2009, 16:18
  עין טרמית עין טרמית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.07
טעות בסיסית..
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "האמת היא שאני חושש ממשהו אחר..."

מניסיוני בתחום התצפית אני יודע טוב מאוד שאחד התסכולים של אנשי התצפית נובעים מכך שאינם יכולים להשלים את המלאכה וליירט חוליות מחבלים.

חיילים שמשרתים בסביבת לחימה הופכים מהר מאוד למורעלים ולבעלי מוטיבציה גבוהה. מהיכרותי את מערך הכשרת התצפיתניות מגזרת לבנון אני יכול לומר בוודאות שאם תיתנן להן ההוראה לפתוח באש לא תהיה בעיה של הססנות או נקיפות מצפון.

הנושא של סגירת אש בצה"ל היה בעייתי במיוחד בדרום לבנון מכיוון שהוא הצריך אישורים של מפקדים שונים. בינתיים בשטח החולייה הייתה חומקת והרבה פעמים יירוט של חוליות לא הושג בגלל הבירוקרטיה הצה"לית.

עצם העובדה שבצה"ל חשבו על מתקן יעודי שייתן מענה לבעיה הזו אומר ששיקול הפתיחה באש בזמן אמת נשקל והוחלט שהוא לא יהווה בעיה בזמן אמת. בכל מקרה נושא המגדר הוא מזמן לא רלוונטי בהפעלת אמצעי לחימה ייעודיים בצה"ל.

ישן 23-12-2007, 17:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב "לא אמרתי שבגלל שהן בנות"

אין לכך משמעות. לרוב התצפיתניות רואות יותר טוב מהכוח בשטח, והרבה פעמים הכוח בשטח מסתמך בצורה עיוורת על פתיחה באש על סמך הכוונה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 23-12-2007, 17:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי IndigoBlue שמתחילה ב "יום הדין הגיע?"

המרמור שלך לא במקום. לא מדובר כאן בסמב"ציות, אלא בתצפיתניות שמכירות את הגזרה היטב (יותר טוב ממך!), ובמקום להתעסק בהכוונה נותנים להן כלי לסגור מעגל במהירות וביעילות גבוהה מכוח רגלי/רכוב. אני לא מכיר סמב"צ חי"ר שיש לו תחת לשבת מול אמצעי במשך חודשים רק בשביל הזכות לירות 2-3 כדורים פעם בכמה חודשים. יתר על כן, הסבב המהיר הקיים בחי"ר (פז"מ וחילופי גזרות) ימנע ממך לעשות זאת באותה מקצועיות כמו אותה "סמבצית".

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 23-12-2007, 18:09
צלמית המשתמש של IndigoBlue
  IndigoBlue IndigoBlue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.07.07
אתה בכלל לא הבנת אותי נכון ביטיס...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "המרמור שלך לא במקום. לא מדובר..."

קודם כל אני לא ממורמר(ובטח שלא על הסמבציו"ת החביבות)אני רק מביע את דעתי.

ואני עדיין חושב שלא הגיוני שסמבצי"ת/תצפתנית/וואטבר תשלוט מרחוק על הגזרה עם כוונת צלב על מסך ותוריד ראשים כאילו היא משחקת בDOOM.

ביטיס, אני גם לעולם לא אמרתי שאני מכיר את הגזרה טוב יותר מהן-גם אין לי שאיפה להכיר, אני בדיוק כמו כל לוחם אחר מקבל פקודות ועובד על פי הן.

אני רק טוען בסופו של דבר, שצה"ל צריך להיות קצת פחות גמיש עם התחום הזה, ולידעתך-אין לך מושג כמה פעמים ההיתי נוכח לפאשלות של תצפתניות באזורים שפעלתי, באמת שאין לך מושג.

ושוב-אני לא מאשים אותן, זה טבעי שטועים, אבל תחשוב מה לעזאל יקרה כאשר ילדה בת 18 שהרגע סיימה איזה קורס של כמה שבועות תזהה במסך שלה חוליה של מחבלים-ובמשולב היא תקבל דיווחים בקשר-הקיצר בלאגן.

נערך לאחרונה ע"י IndigoBlue בתאריך 23-12-2007 בשעה 18:14.
ישן 23-12-2007, 18:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי IndigoBlue שמתחילה ב "אתה בכלל לא הבנת אותי נכון ביטיס..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי IndigoBlue
קודם כל אני לא ממורמר(ובטח שלא על הסמבציו"ת החביבות)אני רק מביע את דעתי.

ואני עדיין חושב שלא הגיוני שסמבצי"ת/תצפתנית/וואטבר תשלוט מרחוק על הגזרה עם כוונת צלב על מסך ותוריד ראשים כאילו היא משחקת בDOOM.
וטנקיסט שיורה מ-2 ק"מ? תותחן?טייס מסק"ר? הם לא משחקים ב DOOM?
ביטיס, אני גם לעולם לא אמרתי שאני מכיר את הגזרה טוב יותר מהן-גם אין לי שאיפה להכיר, אני בדיוק כמו כל לוחם אחר מקבל פקודות ועובד על פי הן.

אני רק טוען בסופו של דבר, שצה"ל צריך להיות קצת פחות גמיש עם התחום הזה, ולידעתך-אין לך מושג כמה פעמים ההיתי נוכח לפאשלות של תצפתניות באזורים שפעלתי, באמת שאין לך מושג.
אני יכול לומר אותו דבר על הרבה מאוד לוחמים מצויינים - אולי יותר. מעבר לכך, ממה שראיתי ושמעתי מהתקלויות אמת, בד"כ הבעיה היא לא בבנות, אלא בלוחמים חולי הדק.

ושוב-אני לא מאשים אותן, זה טבעי שטועים, אבל תחשוב מה לעזאל יקרה כאשר ילדה בת 18 שהרגע סיימה איזה קורס של כמה שבועות תזהה במסך שלה חוליה של מחבלים-ובמשולב היא תקבל דיווחים בקשר-הקיצר בלאגן.
ומה קורה כשילד בן 18 רץ בשטח עם נשק ולא רואה כלום, צועקים עליו ויורים מכל עבר, אין בלאגן? הבלאגן הזה הרבה יותר רציני, ובד"כ מניב כמות עצומה של דו"צים.
ואגב, תנוח דעתך - בניגוד לחי"רניק, עד שתצפיתנית תגיע למצב של מפקדת עמדה, לוקחים כמה חודשים באותה עמדה.

מהנסיון שלי, אני מעדיף בכל מקום - ירי מבוקר מרחוק, כאשר מי שרואה הוא מי שיורה ולא התרוצצות עיוורת בשטח בנסיון לזהות מחבלים.

ישן 23-12-2007, 19:40
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי _A_S_ שמתחילה ב "מה שאותי מדאיג זה..."

סוף סוף משהו רציני.
כטיעון מולך אני יכול לומר רק שהדבר היחידי החיצוני שמרכך את השפעת המעשה על הנפש הוא חינוך בשלב שלפני הגיוס.
מאחר שמערכת החינוך לא מחנכת, יש לקוות שלהורים פתרונים.
כאן יש בעייתיות כבדה, משום שנראה שההורים של שני העשורים האחרונים נותנים תוצאות נמוכות מאוד.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 24-03-2008, 20:17
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי המלש"ב שמתחילה ב "חדש בעזה: צופים במחבל - ויורים מתוך החמ"ל(ynet)"

הידיעה מYNET:
חדש בעזה: צופים במחבל - ויורים מתוך החמ"ל
מערכת חדשה, "רואה-יורה", המצוידת במצלמה ובמקלע, תוכרז בקרוב כ"מבצעית" ותאפשר לצפות בכל פעילות המתרחשת סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. אם יש צורך לירות, ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור מתוך החמ"ל. בצה"ל אומרים כי הפיתוח החדש לא אמור להחליף את החיילים בשטח
חנן גרינברג
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/ynet.gif]
פורסם: 24.03.08, 18:35

תצפיתניות צה"ל בגזרת עוטף עזה רגילות לכוון את הכוחות לאזורים חשודים; מעתה יוכלו לירות בעצמן ולסכל פיגוע - מתוך החמ"ל. הדבר נעשה באמצעות מערכת "רואה-יורה" שהכניס צה"ל לגיזרה באחרונה ודבר הצבתה מתפרסם לראשונה ב-ynet.
מדובר במערכת המצוידת במצלמה ובמקלע, ומאפשרת לצפות בכל פעילות המתרחשת סמוך לגדר. אם יש צורך לירות, ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור מתוך החמ"ל. ההכרזה על המערכת כ"מבצעית" תיעשה בתקופה הקרובה.
בחודשים האחרונים עסקו בפיקוד הדרום בהטמעת המערכת ובהדרכות לחיילים מגדוד מודיעין שדה, על מנת להבהיר להם את ההנחיות ואת דרך הפעלת המערכת, שפיתחו אנשי הרשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל). מדובר במערכת שאמורה לתת טווח נוסף לפעילות ההגנה של צה"ל על גדר המערכת.
כבר לפני שלוש שנים, כאשר תיכנן צה"ל את היציאה מרצועת עזה במסגרת תוכנית ההתנתקות, דובר על כך שלצד החיילים שיגנו לאורך גדר המערכת, תוצב גם מערכת רואה-יורה. את המערכת יפעילו בעיקר התצפיתניות מגדוד מודיעין השדה של פיקוד דרום.
בשלב זה הוצבה מערכת ראשונה סמוך ליישוב נתיב-העשרה, מצפון לרצועת עזה. בקרוב יוצבו מערכות נוספות על גדר המערכת. מקורות בצה"ל הסבירו כי מדובר במכפיל כוח בהגנה מפני חדירות ופיגועי טרור. "המערכת לא אמורה להחליף את החיילים בשטח, וכמובן לא את הצורך להסתער כאשר יש צורך בכך לעבר מחבלים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם ניתן לשלב בין זיהוי וירי באמצעות המערכת לבין הזעקת כוח למקום", אמרו המקורות.
מאז יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה סיכלו הכוחות מאות ניסיונות לחדור את גדר המערכת ולבצע פיגועים. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי המוטיבציה של ארגוני הטרור לעשות פיגועי חדירה עדיין גבוהה, ולכן יש צורך מתמיד בשיפור היכולות הצבאיות בהגנה על הגדר.
"נדע להבחין היטב בין מחבל לאזרח תמים", אמר גורם צבאי. "לא נירה לשווא, אך באותה מידה מוטלת עלינו אחריות כבדה להגן על חיילי צה"ל. לכן נדע להשתמש במערכת בצורה יעילה. מעבר לכך, בעזרת המערכת ישתכללו היכולות שלנו לזהות את האויב ולפעול לסיכול פיגוע בצורה יעילה יותר".

כמו שניתן לראות, מכך שצירפתי את האשכול הזה לאשכול ישן יותר, המערכת הזו לא בדיוק חדשה והפירסום הזה איננו פירסום ראשון.
חבל שאי אפשר לאחד אשכולות עם מערכת הפורומים הישנה כיוון שדיווחנו על מערכת דומה כבר ב2001 (!).

למעשה אפילו חנן גרינברג כבר דיווח על "רואה יורה" באוגוסט 2005:
הערכה: אחרי הנסיגה, היקף הכוחות ברצועה יירד בשליש
בצה"ל מתכוננים במרץ ליום שאחרי ההתנתקות. בשיחה עם ynet העריך קצין בכיר את סדר הכוחות שיידרש לאחר ביצוע ההתנתקות, וסיפר גם על כמה מן האמצעים הטכנולוגיים שנבדקים בימים אלה, ביניהם מערכת "רואה יורה" שתאפשר ירי מחדר שליטה על חשודים שיתקרבו לגדר. עוד בתכנון: אמצעים טכנולוגיים שיזהו מרחוק חפירת מנהרות להברחת נשק

חנן גרינברג
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/ynet.gif]
פורסם: 25.04.05
"רואה יורה" על פלסטינים. בצה"ל מתכוננים במרץ ליום שאחרי ההתנתקות, ובימים אלה נערך ניסוי למערכת שמסוגלת לאתר דמות חשודה, להעביר את התמונה לחדר שליטה, ולקבל מרחוק פקודת פתיחה באש: "באזור גדר המערכת יפוזרו אמצעים טכנולוגיים ומערכת איסוף שתמפה כל איום ותאפשר לנו לטפל בו מרחוק", הסביר היום (ב') קצין בפיקוד הדרום ל-ynet על תפיסת הביטחון החדשה של צה"ל. השימוש במערכת יחייב שינוי מהותי בפקודות הפתיחה באש הנהוגות ברצועה. הקצין הבכיר הוסיף, כי לאחר השלמת ההתנתקות יירד היקף הכוחות ברצועה בשליש, ועשוי בעתיד לרדת למחצית החיילים.

בעוד חודשים ספורים, העמדות (פילבוקסים) הרבות של צה"ל שפזורות ברצועת עזה בין היישובים ובצירים המרכזיים, יועתקו לשטח ישראל ויהיו מעין "קו הגנה ראשון" למניעת חדירת מחבלים ליישובי עוטף עזה.

המערכת הטכנולוגית החדישה, "רואה יורה", תאפשר לבחון את כל האיומים בשטח מרחוק, ללא סיכון בשליחת חיילים לשטח. הקצין הבכיר הסביר כי המערכת, שהוצבה באחרונה לאורך הגדר לצורך בחינה וניסוי, תוכל לזהות אדם שינסה להתקרב לגדר מתוך מטרה לחצות אותה או להניח במקום מטען.
התמונה תועבר למרכז שליטה, ואם יתמלאו הקריטריונים שנקבעו ל"הפללתו" של אותו אדם - קרי, זיהוי כמחבל - תופעל לעברו אש מרחוק, מפקודה מחדר
השליטה. "אנו רוצים לאפשר לפלסטינים לחיות בצורה הטובה ביותר בשטחם, ויחד עם זאת להקטין את כמות הנפגעים אצלנו", אמר הקצין הבכיר.
"ההכנות שלנו מתבססות על הנחת עבודה שאנו יוצאים מעזה במטרה שלא לחזור", הסביר הקצין הבכיר, "זאת מתוך הנחה, שהשקט היחסי יישמר. בימים אלה אנו מבצעים עבודות שונות בגדר הקיימת, חיזוקים ותיקונים, ולידה יהיה ציר שבו יוצבו אמצעים טכנולוגיים שונים - כולל כאלה שידעו לזהות ניסיון חפירת מנהרה מהשטח הפלסטיני לכיוון מדינת ישראל".
לדברי הקצין, בהערכות מצב שנעשו בפיקוד בדרום, לאחר השלמת תכנית ההתנתקות יירד היקף הכוחות של צה"ל ברצועה בשליש. "אוגדת עזה כמו גם החטיבה הצפונית והדרומית יועתקו לקומפלקס אחד סמוך לקיבוץ רעים, והחטיבה המרכזית תבוטל. התשתית שאנו בונים מתאימה אמנם לכ-70% מהכוחות שנמצאים היום, אבל מתוך רצון שלא ליצור 'פילים לבנים', נוכל לרדת בעתיד גם למחצית מהכוחות ביחס להיום, כך שחלק מהתשתיות יהיו זמניות וניתנות לפירוק".

ידיעה על המערכת פורסמה גם בעיתון במחנה ב2007:
פיקוד הדרום משתכלל: מערכת התצפית המתקדמת "רואה-יורה" תוכנס לשימוש
גדוד "נשר" יחל במהלך החודשים הקרובים בהטמעתה של המערכת, המסוגלת לפגוע ישירות במחבל שזוהה על-ידי תצפיתניות בחמ"ל . האמצעי כבר צלח את הניסוי הראשוני, ובקרוב יעמוד למבחן נוסף . "אין לי כל ספק שהבנות מסוגלות לעשות את הפעילות הזו טוב יותר מכל אחד אחר", הצהיר השבוע מפקד הגדוד
מערכת התצפית רואה-יורה תיכנס בחודשים הקרובים לשימוש בפיקוד הדרום, תחת אחריותו של גדוד "נשר". הפרויקט נמצא בימים אלו בשלבים האחרונים של הפיתוח בחברת רפאל, והמערכת כבר הופעלה במשימה המדמה פעילות מבצעית. שימושים נוספים באמצעי החדש צפויים להיבחן גם במהלך השבועות הקרובים.
רואה-יורה היא מערכת שבעזרתה יוכלו תצפיתניות המאיישות חמ"ל לפגוע במחבל כאשר הן מזהות אותו בצגי מערכת התצפיות. זאת, בשונה מהליך הפעולה המתקיים כיום, ובו במקרה של זיהוי מוזעקים כוחות חי"ר או אוויר במטרה ללכוד את המחבל.
"היכולות שלנו לזהות את האויב ולטפל בו יתעצמו משמעותית", העריך מפקד גדוד נשר, סא"ל עומר. "בעקבות השימוש במערכת החדשה, יזכה הגדוד ליותר יוקרה, אהדה וכבוד. הבנות שעד כה ביצעו את כל העבודה והכווינו את הכוחות, אף פעם לא זכו להערכה הראויה".
בנוסף למערכת זו, נערכים בימים אלו בגדוד לקבלת האחריות על מערכות מתקדמות אחרות. בדומה למערכת הרואה-יורה, יאפשר האמצעי החדיש לפגוע במחבלים שזיהו התצפיתניות בכלים העומדים לרשותן בחמ"ל, אך בשונה מהרואה-יורה, תשגר המערכת טילים לטווח ארוך.
"אין לי כל ספק שהבנות מסוגלות לעשות את הפעילות הזו טוב יותר מכל אחד אחר", שיבח סא"ל עומר. "באמצעות המערכת, הבנות המוכשרות יוכלו לנצל את היכולות שלהן לצרכים מבצעיים".

ידיעה נוספת שפורסמה בבמחנה באותו שבעה חודשים מאוחר יותר:
לראשונה: תצפיתניות ילמדו לירות במחבלים
יום חמישי 20 דצמבר 2007, י"א טבת תשס"ח, 02:18
חיילות בגדודי התצפיות ישתתפו בהשתלמות בה יכירו את המערכת "רואה-יורה", שתיכנס לשימוש ברצועת עזה בתוך כחודש • עד כה הסתכם תפקידן של התצפיתניות בהזעקת כוחות חי"ר ואוויר לטיפול באירועי פח"ע
גילי כהן, "במחנה"

לראשונה מאז החלו לשרת תצפיתניות בצה"ל, הן צפויות גם לירות אש חיה לעבר מחבלים - זאת, לאחר שיעברו השתלמות תקדימית שתכשיר אותן להפעיל את המערכת "רואה-יורה", שתוכנס לשימוש בקרוב ברצועת עזה.
ההכשרה הייחודית תימשך כשמונה ימים ותתקיים הן בבית-הספר למ"כים ולמקצועות החי"ר (ביסלמ"ח), והן בבית-הספר למודיעין השדה (ביסלמ"ש). במהלך הקורס ילמדו התצפיתניות כיצד לתפעל את המערכת החדישה, וכן ישננו חומר עיוני על אודות אופן פעילותה ומאפייניה. בתום ההשתלמות ייערכו שלושה ימי תרגול באימון מטרות ובסגירת מעגלי אש. השאיפה בזרוע היבשה הנה להגדיל את היקף הקורס, ולהותיר בתפקידי הדרכה חלק מבוגרותיו, שיפקדו על הכשרות דומות.
"זו פעם ראשונה שחיילות יפעילו ירי מקלעים מתוך החמ"ל - לכך הן יוכשרו וזה יהיה תפקידן ביום-יום", ציין רע"ן האימונים בביסלמ"ש, סא"ל דורון טאוב. לדבריו, התצפיתניות שנבחרו להשתתף בקורס הוכשרו קודם לכן לשימוש במערכת ה"קטלנית", שאמנם דומה במידת מה ל"רואה-יורה", אולם מופעלת על-ידי כוחות חי"ר.
ה"רואה-יורה" מאפשרת לתצפיתניות המאיישות חמ"ל לפגוע במחבל כשהן מזהות אותו בצגי מערכת התצפיות המונחות מולן. זאת, בשונה מהליך הפעולה הנוכחי, המכתיב הזעקת כוחות חי"ר או אוויר במטרה ללכוד את המחבל. המערכת מצוידת ביכולות הטכנולוגיות המאפשרות לזהות באמצעים אופטיים כוחות אויב ותנועות חשודות בשטח, ולאחר קבלת אישור מתאים, יכול מפעילה לירות אש חיה לכיוון הנקודה החשודה.
בחודש מאי האחרון פורסם ב"במחנה" כי גדוד נשר של פיקוד הדרום יחל בהטמעתה של המערכת. המג"ד, סא"ל עומר, הביע אז אמון מלא בכך שתצפיתניות הגדוד יידעו לתפעל היטב את ה"רואה-יורה". "אין לי כל ספק שהבנות מסוגלות לעשות את הפעילות הזו טוב יותר מכל אחד אחר", אמר.

מה שכן ראשוני אלו צילומי המערכת שהותרו לפירסום:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
צולם ע"י אמיר כהן (אני מקווה מאד שנצליח לפרסם לכאן עוד מעט תמונות מוצלחות יותר מזו שפורסמה).
בעבר לא הותר לפרסם תמונות כאלו.

אגב, שימו לב גם לכתבה של ניר דבורי שנדונה באשכול הזה ואליה רמזתי רק לפני כמה ימים.

בניגוד לאמור באותו אשכול הצבא לא שש להעביר אל ניר את החומר והצנזורה לא רצה להתיר את הפירסום "למטרות יח"צנות". קודם כל ניר השיג את הסירטון ורק אח"כ קיבל מעט שיתוף פעולה (זה עדיין הרבה יותר ממה שנתנו לי כשנה וחצי קודם).

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 24-03-2008 בשעה 20:41. סיבה: הוספת סירטון: כתבה של ניר מע' 2
ישן 24-03-2008, 20:30
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי פילטר שמתחילה ב "תגובה 11 מצחיקה"

את התגובה הזו אהבתי יותר :

10. גם הפלסטינים רואים-יורים
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/display_tb_blue_left_up.gif]
מה זה הדבר הזה ?
נ"ט קטן והוא לא רואה ולא יורה ...
חארטה (24.03.08)
להמלצה על תגובה זו לחצו כאןהוסיפו תגובה
http://www.ynet.co.il/images/display_tb_addtb.gif]

וגם את זו :

אין גדר לטמטום
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/display_tb_blue_left_up.gif]
החשיפה שנותנים בזמן האחרון לחידושים
הטכנולוגים שלנו ממש לא מובנת

בשביל מה זה טוב למה אויבינו צריכים
לדעת הכל
אני מאמין שאין לנו נשק גרעיני אחרת כבר
מזמן היו מראים את זה
אזרח המום (24.03.08)
להמלצה על תגובה זו לחצו כאןהוסיפו תגובה
http://www.ynet.co.il/images/display_tb_addtb.gif]
סגור
http://www.ynet.co.il/images/display_tb_close.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/display_tb_blue_right_down.gif]

ישן 24-03-2008, 22:38
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "מכירים את הבדיחה על ההבדל בין "להלכה" לבין "למעשה"?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shlomz
ומקבל את מעגל האש השלם: "רואה/מכסה משפטית/יורה".

צחוק צחוק, במילואים האחרונים גיליתי שהוצמד ליחידה שלי יועץ משפטי במשרה מלאה.
הוא בין היתר נתן לנו אישור, בתחום שמוגדר תחת צו אלוף כשטח סגור, להחרים מצלמות, לעצור את הצלם (גם אם יש לו תעודת עיתונאי), עם ההגבלה שאנחנו חייבים לתת אותו למשטרה הכחולה "בהקדם האפשרי".
איפה שאני אסתובב, "בהקדם האפשרי" יכול גם לקחת חודש...

ד"א - זה רק אצלנו או שהמנהג המגונה משהו לקרוא לכל כוח שמסוגל להשמיד את המטרה שזיהה "רואה-יורה" פשט כבר בכל הצבא?

ישן 24-03-2008, 22:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[QUOTE=cre666]ד"א - זה רק..."

לא, לא.
אם הבנתי נכון את מה שCRE מדבר עליו, הכוונה יא למושג חדש שהשתרש בשפה הצבאית.
שמעתי את הקישוקוש הזה ביחידות סדירות שאמונות על הפעלת חמ"ם או איתור מטרות לחמ"ם.
אבל המושג הזה פשה הלאה אל כל הצבא.
אפילו בהכנות סגל של היחידת מילואים שלי (גדוד טנקים, כידוע) מאד לא נדיר לשמוע שהפלס"ר הוא רואה יורה או שכוח טנקים בנקודה X הוא רואה יורה או שהמחס"ר כשהוא בחיפוי בזמן שכוח Y פותח וואדי Z אז המחס"ר הוא רואה יורה.
זה נאמר ע"י כל הרמות מהמ"מ ועד לאוגדונר (או להפך?) ולפעמים המשמעות היא שהכוח ש"רואה-יורה" הוא כוח שנועד לזהות ולאתר מטרות לכוחות אחרים ולפעמים המשמעות היא שלאותו כוח יש גם יכולות תצפית וגם יכולות אש מרשימות או, משמעות שלישית, שהוא מסוגל להכווין אש מרשימה מאד אל המטרה שהוא רואה.
כך, כשהיה צריך לשכנע מ"פ מסויים שצוות של הפלס"ר יהיה יעיל עבורו בדיוק כאילו שעמדה שם מחלקת טנקים מיד נאמר לו שלא ידאג כי הצוות הזה הוא רואה יורה. ובמקרה אחר הסבירו שמישהו ספציפי יהיה עם כוח אחר ואם אותו הכוח יזדקק אותו מישהו מסוגל לתת תצפית ולהכווין אש מעבר לגבעה.

אני כבר לא מדבר על מושגים שהולכים וחודרים לשפה הצבאית ללא שום קשר לעברית אך איכשהו אמורה להיות להם משמעות צבאית ברורה (כמו: פעם אחת, פעם שניה, פעם שלישת במשמעות של אפקטים או תוצאות ובאינגלוז של העיברית לשימוש במושג ONCE) אלא על מושג שכל מי שרוצה להרגיש חשוב ולהרגיע את הסביבה ש"הוא יודע מה הוא עושה" משתמש בו למרות שלפעמים איןלו מושג בעצמו על מה הוא מדבר או שהוא משתמש באותו המושג לתיאור דבר והיפוכו בלי למצמץ.

ישן 24-03-2008, 23:19
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "הבנתי .... אז יש מחליפים לגל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן1
הבנתי .... אז יש מחליפים לגל הירש בתור "אליעזר בן-יהודה של צה"ל"

בדיוק....
אצלנו זה עדיין נאמרבעיקר על כוח שיודע לתצפת ולתת מכת אש בעצמו, אבל במילואים האחרונים זה הוסב כבר לכל כוח שיודע להכווין מאמץ אש כלשהו (כולל כיתת מרגמות), ואני בטוח שבמילואים הבאים זה יגיע לרמה שיוסיפון מתאר...

נמאס לי מביטויים מתוחכמים, נמאס לי ממערכות שו"ב סופר מתוחכמות שנתקעו באמצע הפיתוח "כי יש משהו יותר טוב בקנה", נמאס לי מעודף תחכום.
מה דעתכם על מהפכה רעיונית - שו"ב כולל שקפי פוליאתילן על מפה וסמב"ץ על הקשר, קליעה מתחילה בללמוד לפגוע עם כוונות ברזל, נייר עמדה נכתב על נייר (ולא על powerpoint) ועמ"ט כולל שישה אנשים שיושבים על שולחן עם דף ועפרון ובונים תוכנית מבלי להשתמש במילה "מפוצצת" אחת.
מהפכני, הא?

ישן 24-03-2008, 23:28
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=צנחן1]הבנתי .... אז יש..."

ה"רמה שיוסיפון מתאר..." אלו מקרי אמת לחלוטין שנאמרו בתידרוכים אמיתיים לחלוטין שנערכו בחד"ת אמיתי לחלוטין אל מול מפות אמיתיות לחלוטין ע"י בעלי דרגות אמיתיות לחלוטין!
כשאותו מ"פ פיקפק, אותו קצין ענה לו שX הוא "רואה יורה" וזה מה שהיה אמור להרגיע את המ"פ.
ראיתי באותם תדריכים עוד כשלים רבים שאותם לא אוכל לפרוש על פני הפורום. את חלקם אמרתי (ולפעמים אפילו בצורה נוקבת). אך קשה לרס"ל מתנדב שלא עבר קורס פיקודי להתמודד מול קצין בקבע בדרגת רס"ן ומעלה (ואפילו אל"ם) גם אם הרס"ל הזה הוא אני.
בכל התוכניות והדפ"אות שראיתי לא היו התייחסיות לדגשים בסיסיים אך קריטיים שאף צוער בבה"ד 1 לא יוכל לגמור את הקורס אם לא יתייחס אליהם (שוב מתעלמים מלוגיסטיקה, מתחבולה משפה משותפת ועוד ועוד) אפשר כבר להתחיל לכתוב את דוח וינוגרד הבא.

ישן 25-03-2008, 05:40
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי _A_S_ שמתחילה ב "once בצבא? לא נתקלתי... ..."

"פעם אחת הצלחת לתפוס את הקיפקה הזאת, אתה שולט על כל הרכס וגם על הרכס מגמה לפנים. פעם שניה ההופעה שלך שם גורמת לחיזבאלונים להרים את הרגליים ולברוח, או שמקסימום הם יורים עליך, פעם שלישית בגלל הירי שלהם הם נחשפים לכוח של צביקי שבאגף שלך שמשמיד אותם"
(האמת, עוד לא שמעתי "פעם שלישית, אבל בהחלט שמעתי את "פעם אחת... פעם שנייה"!)

ישן 24-03-2008, 21:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לונגען שמתחילה ב "לראשונה: ירי תצפיתניות "רואה-יורה""

עלה לאתר ערוץ 10:
מערכת הירי החדשה והמסווגת של צה"ל חשופה ופרוצה

צה"ל מציב לאחרונה בגבול הרצועה את מערכת הירי האוטומטי החדשה. תצפיתניות ישלטו מרחוק במקלע שאמור לפגוע במחבלים מרחוק. צוות חדשות 10 שהגיע לצלם את המיתקן, הצליח להיכנס לתוך עמדת הירי שבתוכה הציוד הרגיש - בלי כל הפרעה

שי חזקני ואלמוג בוקר
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://f.nau.co.il/V1partner1/Service126/Images/dot_article_1.gif]
22:17
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://f.nau.co.il/V1partner1/Service126/Images/dot_article_1.gif]
24.03.2008

ישן 25-03-2008, 05:45
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי avifresh שמתחילה ב "איך המצלמה יודעת להתמקד על מטרה חשודה? האם יש מכ"מ שמחובר למערכת ואם לא מדוע?"

המערכת הספציפית שהוצגה כאן היא מערכת טיפשה, יחסית. היא כן יודעת לבדוק תח"שים שמתקבלים מכל מידי אינדיקטורים אחרים אבל היא לא סורקת טוב יותר מאשר שומר שנמצא באותה עמדה עם מאג, משקפת ויובל.
זו בעצם עמדת RCWS שיושבת על כנה (בתוך פילבוקס) במקום על רק"ם, מופעלת מרחוק. העמדה הזאת מחליפה שומר שהיה אמור לעמוד בפילבוקס הזה.
מערכות אחרות גם סורקות...

ישן 29-11-2008, 20:54
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
כתבה הושלמו ההכנות להפעלת מערכת "רואה-יורה" בעוטף עזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לונגען שמתחילה ב "לראשונה: ירי תצפיתניות "רואה-יורה""

http://www.shavuz.co.il/magazine/ar...3306&secid=2027

למעלה משלוש שנים אחרי שהוחל בפיתוחה, הושלמו באוגדת עזה ההכנות להפעלתה של מערכת ה"רואה-יורה". הרעיון נשמע מבטיח: התצפיתנית תעקוב אחר המחבל מהחמ"ל, תכוון עליו את המקלע שמרוחק מאות מטרים ממנה - ותירה בו בלחיצת כפתור.
אבל יש גם מי שמביע ספק ביעילות המערכת היקרה, טוען שאין תחליף לכוח שיוקפץ למקום האירוע, ומדגיש את השאלות המוסריות, הנוגעות בעיקר לסיכון שבאצבע קלה על הג'ויסטיק."דיברנו על זה בינינו, הבנות", מגלה אחת התצפיתניות, "שכשיהיו לנו ילדים, והם ישאלו 'מה עשית בצבא?' אנחנו נוכל להתגאות ולומר להם 'אמא הרגה מחבלים'"
בחמ"ל האג"מי מרים המ"פ את מתג ההפעלה. בחמ"ל האיסוף מרימה התצפיתנית את מתג הנצרה, ולאחריו את מתג הדריכה. לחיצה קלה על כפתור הג'ויסטיק - וזהו: כדור בקוטר של 5.0 מ"מ משוגר במהירות אל עבר המטרה מצדה השני של גדר המערכת, לא מותיר ממנה זכר. כל העסק נמשך זמן קצר מאוד, כולל זיהוי, הפללה ופגיעה. "הרגנו אותו!" סופקת כפיים רב"ט יסמין בן-סימון, מפקדת הקורס להכשרה על מערכת ה"רואה-יורה", בסופה של סימולציה מוצלחת. "אחרי כל מחבל שננטרל - נעשה 'איקסים' על המסך", מבטיחה התצפיתנית רב"ט מורן אלה, שבדיוק השלימה את הריגתו של המחבל המדומה. "אנחנו עושות את זה כבר עכשיו, כשכוח מגיע בעקבות ההכוונה שלנו ופוגע במחבל. אבל מעכשיו זה באמת יהיה ירי שלנו".
"אני יכולה להפליל בן-אדם בתוך חצי דקה בתנאי ראייה טובים", מעריכה רב"ט אלה יטבת טלמון, שהוסמכה אף היא על המערכת. "עכשיו אנחנו מתאמנות להפעיל את ה'רואה-יורה' בדקה, ואפילו בפחות. אני מפלילה, מרימה טלפון למג"ד, רואה על הצג, יורה בג'ויסטיק ובתוך זמן קצר למדי הכל נגמר". "דיברנו על זה בינינו, הבנות", משתפת רב"ט אלה, "שכשיהיו לנו ילדים, והם ישאלו 'אמא מה עשית בצבא?' נוכל להתגאות ולומר 'אמא הרגה מחבלים'".

לירות במטרה לפגוע

כבר לפני כשלוש שנים, כאשר תכנן צה"ל את היציאה מרצועת עזה, דובר על כך שלצד הכוחות המגינים לאורך גבול הרצועה, תוצב גם מערכת תצפית נשלטת מרחוק, המצוידת במצלמה ובמקלע כבד (מקל"כ). המטרה הייתה למנוע פגיעה בחיי אדם, תוך הבנת האיום המתפתח מכיוון המחבלים, הכולל: פגיעה בטנקים על הגדר באמצעות טילי נ"ט, הנחת מטענים רבי-עוצמה, פגיעה בסיורים באמצעות ירי מדויק או ניסיונות לחטוף חיילים שמסיירים לאורכה כחלק מתפיסת הבט"ש.
כלי הנשק החדש-ישן, מתוצרת רפא"ל, המתין בסבלנות להצבתו מאז תמה תוכנית ההתנתקות, כהכנה ל"יום שאחרי". תקציב הפרויקט כולו עמד על לא פחות מ-81 מיליון שקלים לעמדות המוצבות כיום לאורך הגדר, וזאת מבלי לחשב את ההוצאות על הנחת התשתיות. העמדות הוצבו במקומן רק השנה, ואחרי שלוש שנים של ניסויים, שיפורים ותיקונים, קיבלה המערכת בתחילת החודש את כל האישורים הנדרשים לירי. האישורים האלה יאפשרו לתצפיתניות המאיישות את החמ"ל ומוסמכות לכך, לפתוח באש במטרה לפגוע במחבל, כשהן מזהות אותו בצגי מערכת התצפיות המונחות מולן - והכל מהכיסא.
עיקרון ההפעלה של ה"רואה-יורה" פשוט: כשהתצפיתנית התורנית מזהה על המסך גורם חשוד, היא מעבירה אותו תהליך "הפללה". על-פי לבושו, צורת ההתנהגות שלו והכלים שהוא נושא עמו, היא מחליטה אם מדובר בגורם עוין שיש לפעול נגדו בהתאם לכללי הפתיחה באש. ברגע שהוחלט כי החשוד הוא אכן "מחבל היוצר סכנת חיים", מקפיצים את מפעילת המערכת, שמזינה את הנ"צ שקיבלה מהתצפיתנית, ובתוך פחות מדקה מצביעה עליו עם הקנה. "אחרי ההתבייתות היא מוודאת עם התצפיתנית שאכן מדובר באותו חשוד - שלא יהיו טעויות - ומבקשת אישור ירי מהחמ"ל האג"מי", ממשיכה בן-סימון. "משהיא מקבלת אישור, המפקד האחראי בחמ"ל מרים את המתג שמאפשר הפעלה. התצפיתנית מרימה את הנצרה בחמ"ל, דורכת ויורה, על-פי כללי הפתיחה באש. מתחילת הזיהוי ועד כיבוי העמדה, כולל אישורים והכל - עוברות דקות מעטות".
עד היום, ללא האפשרות לירות ישירות מהחמ"ל, הזעיקו התצפיתניות לשטח כוח חי"ר או אוויר במטרה ללכוד את המחבל או לפגוע בו. בהגיעו לשם החליט הכוח על דרך הפעולה - ירי, תפיסה או חזרה לשגרה. "אם עד היום התצפיתניות בחמ"ל רק בישלו את הגול - היום הן גם בועטות לשער", מסביר סא"ל עומר כספי, מפקד גדוד נשר של חיל מודיעין השדה המוצב בפיקוד הדרום. "מערכת ה'רואה-יורה' לא באה להחליף את הכוחות באופן קבוע, אבל בחלק מהמקרים היא בהחלט תחסוך הקפצות. אין לי ספק שזה יצליח עד כדי כך, שהמשמעות של הכוחות המתמרנים תהיה קטנה יותר, ואני מקווה שהם לא יאבדו את הכשירות שלהם".
אבל יש גם מי שפחות מודאג מכשירות הכוחות, ולא מתכוון לאפשר ללוחמים לנוח על זרי הטכנולוגיה. כשבאחת הסימולציות בקורס צועקת התצפיתנית בתפקיד המג"ד "כמה זמן עם ה'רואה-יורה' הזו? אני מקפיץ כוחות!" היא לא מאוד רחוקה מהמציאות. "אני מאמין אמנם במערכת, אבל חשוב להבהיר שהיא רק כלי עזר", מסביר סגן מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, סא"ל בסאם עליאן. "אני מעריך שגם בעתיד כשנשתמש בה, תמיד יהיה לנו כוח חי"ר שישלים את העבודה. אנחנו לא נסמוך רק עליה - השאיפה היא שהלוחמים יגבו אותה. המערכת הזו היא בפירוש לא על חשבון חיילים", הוא חורץ. "אם אני צריך עכשיו לבחור - להכניס חיילים או רק להשתמש במערכת, אני בפירוש אכניס חיילים. היתרון הגדול של הפיתוח, מבחינתנו, הוא במהירות התגובה שהוא נותן לנו. אבל אנחנו ממש לא יכולים להגיד 'יש לנו 'רואה-יורה', אפשר לישון בשקט'".

בין סיכוי לסיכון

אין מחלוקות על כך שהמערכת תמנע פגיעה בכוחות צה"ל, שלא יידרשו עוד להגיע למקום האירוע, אך השאלה האם היא תמנע פגיעה בחפים מפשע, נותרה עודנה פתוחה. מחלקת הדין הבין-לאומי (דבל"א) בפרקליטות הצבאית, עוסקת בייעוץ משפטי בסוגיות הנוגעות לדיני לחימה, לרבות בכל הנוגע לפיתוח אמל"ח ולגיבוש כללי הפתיחה באש. "השאלה העיקרית היא אם בצה"ל נוקטים צעדים מספיק יעילים שימנעו טעויות", תוהה פרופ' איל בנבנשתי, מומחה למשפט בין-לאומי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ששימש בעבר יו"ר האגודה לזכויות האזרח. "כלומר, אם נותנים לחשודים אפשרות להסגיר את עצמם, להיכנע, אם בודקים באופן ודאי שמדובר בגורם עוין. אני לא יודע אם דבר זה מתאפשר במצב כזה שבו הכל נעשה בשלט רחוק". בנבנשתי מדגיש כי הדין הבין-לאומי אינו אוסר שימוש במערכת של ירי מרחוק, בתנאי שזו אינה מגדילה את טווח הטעות ועמו את הסיכוי לפגיעה בחפים מפשע. "טיבה של אבחנה שהיא אף פעם לא יכולה להיעשות במאה אחוז, אבל השאלה באיזו מידה המערכת הזו מגדילה את סיכוי הטעות", הוא מסביר. "אם ההוראות נשמרות ויש התראה לפני ירי - אז זה בסדר, אבל בכל מידה שהריחוק משדה הקרב מצמצם את היכולת לקבל ולמסור מידע, צריך לבחון האם יש בכך הצדקה מול הצורך להגן על החיילים שלנו. אין נוסחה קבועה - זה לא שעל כל עשרה חיילים בסיכון אפשר להרוג אזרח. בסופו של דבר, זו שאלה של איזון".
במחלקת דבל"א מודעים לרגישות סביב המערכת, ולא מרבים במילים בכל הנוגע לסוגיה המשפטית. "מערכת 'רואה-יורה' תופעל בהתאם ועל-פי כללי הפתיחה באש החלים באותה גזרה בה היא פועלת", מבהיר בתגובה רע"ן ביטחוני ואופרטיבי בדבל"א, סא"ל נעם נוימן. "צה"ל מודע למאפייניה הייחודים של המערכת, לרבות ההיבטים העולים מהתייחסותו של פרופ' בנבנשתי, ואלו נלקחו ויילקחו בחשבון בקביעת נוהלי הפעלת המערכת", הוא מוסיף.
באופן תאורטי, ניתן להשתמש במקל"כ של ה'רואה-יורה' גם לטובת אזהרה, אך לדברי מג"ד נשר, אין כל כוונה לעשות זאת - המערכת תופעל אם וכאשר יהיה זיהוי ודאי, אבל רק למטרה אחת. "לא הצבנו כאן מערכת כדי להרתיע", מסביר סא"ל כספי. "אם מגיעה חוליה כלשהי במטרות פח"ע ברורות, ברור שעדיף להשתמש במערכת על פני שליחת כוחות. אם יש ספק, אז אין ספק - לא יורים".
"ברגע שמחבל מופלל ומזוהה בוודאות כאדם היוצר סכנת חיים - הוא צריך למות", מחזק סמח"ט צפונית, "השאלה היא רק איך הוא מת. אין ספק שמדובר כאן במערכת שנשלטת מרחוק ויכולות להיות טעויות בזיהוי, אבל גם כשמסוק קרב יורה מהאוויר יש חשש כזה", הוא משווה. "גם מסוק עלול לטעות בזיהוי ולהרוג אדם שאינו חמוש כלל. אנחנו נשתדל שזה לא יקרה, אבל הסיכון הזה קיים גם פה".

אני אטפל בזה

האם המערכת החדשנית תעלה את קרנו של מקצוע התצפיתנית? בחיל מודיעין השדה מקווים מאוד שכן. לא מעט בנות התייצבו בלשכת הגיוס ביום המיועד, שמעו ששובצו כתצפיתניות ופרצו בבכי. "הן היו שומעות על התפקיד המיועד להן וחוטפות חום", סיפר באחרונה קצין מודיעין השדה הראשי, תא"ל אריאל קארו, בריאיון ל"במחנה". "רוב הבנות מתאהבות לבסוף בתפקיד, אבל בהתחלה קשה להן להתרגל לרעיון", הודה קמש"ר, שיודע גם הוא שקשה לשווק ישיבה ממושכת מול צגי מחשב. אף אחת מבין החיילות המוכשרות היום למערכת החדשה, לא דמיינה שתירה אי פעם בדמות שהיא לא חייל הקרטון מהמטווח בטירונות. "זה לגמרי משדרג את התפקיד", מודה רב"ט יטבת טלמון. "היו כל-כך הרבה פעמים שזה יכול היה להציל את המצב, מקרים שהכוחות לא הגיעו למטרה או הגיעו ונפגעו, ואמרתי לעצמי - 'אם הייתה לי עכשיו 'רואה-יורה', זה היה נגמר אחרת'".
בשבוע שעבר הסתיים בהצלחה קורס נוסף שהכשיר בנות לתפעול ה"רואה-יורה". עד אז מוינו לשורותיו רק מפקדות, אך בשל הדרישה המבצעית הגוברת לוקחות בו חלק גם תצפיתניות מהשורה. הבלבול והחשש של הבנות, מורגשים היטב. "עד שזה לא יקרה באמת, לא נבין מה זה עושה", מודה רב"ט אלה, "כרגע זה עוד מרגיש רחוק, אף אחת לא השתמשה בזה עדיין, מפה זה נראה כמו סוג של משחק מחשב".
"אם אפגע במישהו שלא לצורך, אני לא יודעת מה אעשה", מודה סמל אלכס יזרעלאשווילי, חניכה בקורס. "זה ממש מלחיץ אותי, לא ברור לי איך אני אחיה עם זה. הייתה לנו בקורס סדנה מנטלית, ומלמדים אותנו איך להתמודד עם החששות האלה, אבל מבחינתי זה עדיין בעייתי. עם זאת, אני מבינה שאין הרבה מה לעשות - כשיחליטו לירות זו תהיה פקודה שנשענת על 'הפללה' ודאית".
"החשש לירות באדם חף מפשע הוא התרחיש הנורא מכל, אבל הסיכוי לטעות הוא קטן יחסית", מבהירה היועצת הארגונית של בית-הספר למודיעין השדה (ביסלמ"ש), סרן מורן דבדבני דקל. "אין לזה פתרון קסם, ואם כל אחת תתלבט אם לבצע את הפקודה, אנחנו לא נהיה צבא - רגשות אשמה יכולים לבוא אחר-כך. ברור שזה פחות נוח שאתה תהיה זה שתלחץ על ההדק, אבל לפעמים זה עדיף".
"בכל מקרה אני חלק מזה", מוסיפה רב"ט יטבת טלמון. "בין אם הכוונתי כוח שירה על המחבל ובין אם לחצתי על ההדק בעצמי - בשני המקרים יש לי אחריות. היו לי אירועים שהדבר היחיד שחשבתי עליו היה הפחד שחברים שלי ייהרגו בחילופי ירי בינם לבין המחבלים. כאן יש לי הזדמנות לפתור אותם מזה, כאילו לומר 'אני אטפל בזה, עליי'".
גם בדרג הפיקודי מודעים היטב למורכבות בירי שמבוצע מרחוק ולחששן המוצדק של הבנות, ולכן דואגים לגבות אותן בסדרה של אישורים ומבטיחים אחרי כל אירוע גם תחקיר. "אין מצב שתצפיתנית מחליטה לירות על דעת עצמה - היא חייבת לקבל אישור לפחות מדרג המ"פ", קובע המג"ד כספי. "מישהו בחמ"ל האג"מי חייב להרים לה את המתג, ואחרי שהכל נגמר נבצע תחקיר כדי להשתפר". "חשוב להדגיש שבסוף יש את החלטת המפקד", מחזק קצין האג"ם של ביסלמ"ש, רס"ן יפתח סיבוני, האחראי על הכשרת הבנות. "המפקד יגיד אם לירות או לא, הוא מכיר את מכלול האילוצים, ובהתייעצות עם מי שצריך ייתן את הפקודה".
למעשה, החלטתם להסיר לחלוטין את האחריות הכבדה מהבנות?
"לא בדיוק, כי התצפיתנית היא זו שתפליל, היא זו שתפעיל את המערכת, והיא שתלחץ על הג'ויסטיק בסופו של דבר. אבל כמו כל דבר בצבא, אנחנו עובדים לפי פקודות".
"הבנות מרגישות מאוד אחראיות", מסבירה סרן דבדבני דקל. "הן חוששות מזה, וזה טוב. לפעמים יש תחושה שבגלל שהן לא עומדות מול המחבל ומסתכלות לו בלבן של העין, אין חובה לירות, כי אין הרגשה של 'זה או אני או הוא'. אבל זה לא נכון, אם לא יחסלו אותו זה יהיה או הוא או אנחנו".

אחוות לוחמים חדשה

הצנחנים שמוצבים בחודשים האחרונים בגזרה שנחשבת היום לחמה ביותר, הגיעו לקו בעזה ממש עם תחילת הרגיעה. מאז הם מחכים לפעולה משמעותית ברצועה, ובינתיים מסתפקים בלהתלוצץ עם הבנות של מוד"ש. "קרה לא פעם שצנחן שמשתחרר אמר לי 'אני לא הרגתי פה אף מחבל ואת, עם הטירונות 20 שלך, תרססי פה את כולם'", מחייכת רב"ט יטבת טלמון. "אחרים מפרגנים יותר, ואומרים 'אין בעיה, אני לא אעשה כלום כל היום, את תעבדי'". "הלוחמים קצת מזלזלים, אבל בצחוק", מפרשת רב"ט אלה. "בסך הכל גם הם סקרנים לראות איך זה עובד, ואז אולי תהיה לנו פה אחוות לוחמים מסוג אחר".
בימים האחרונים, עם התחממות גזרת עזה, נדמה שחנוכת ה"רואה-יורה" אינה רחוקה כל-כך. זו תהיה ההזדמנות של התצפיתניות להוכיח שהן רואות שש-שש, וגם פוגעות לא רע. "הבנות יצטרכו לדעת לקחת את המקום שלהן", מדגישה היועצת הארגונית. "גם עכשיו קורה שתצפיתנית צועקת על מג"ד - לא כי היא חצופה, אלא כי היא רואה משהו שהוא לא - ואת האסרטיביות הזו צריך לפתח. הן מתעסקות עם חיי אדם וברור שהמפקדים לחוצים, כי זה משהו חדש, והן גם יודעות שזה קרדיט שהן צריכות לבנות לעצמן".
ישן 29-11-2008, 22:42
  oplo oplo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.04
מעניין

אז קודם כל, מי שיצא לו לעבור קו ברצועת עזה בתקופה האחרונה יודע שהרמה של התצפיתניות שם הוא מאוד מאוד מאוד גבוהה, ההכרות שלהם עם השטח כמעט תמיד גבוהה יותר מאשר ההכרות של הדרג הזוטר שנמצא בשטח (לפחות בחודשים הראשונים של התעסוקה). הזלזול בהם הוא מיותר ביותר, חוץ מזה, שהרבה יותר קל ללחוץ על ההדק מאחורי מסך מאשר לירות פנים אל מול פנים (מה גם שהבחורות מיחסות לעצמן כל הפללה כאיקס שלהם, אז כנראה שהם התגברו על הדילמה המוסרית שלהם כבר).

לעניין הכתבה על רון בן ישי, הם נכנסו לבסיס אחרי שקיבלו אישור לא? אז מה הבעיה כבר שהם "הצליחו" לגיע למערכת הסופר דופר מסווגת הזו?

ולעניין המעצורים, לא יודע אם מותר לפרסם אני מניח שכן אבל אני לא אסתכן, בוא נגיד שיש פתרון לעניין.

ישן 02-12-2008, 04:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי tm שמתחילה ב "בלי לזלזל חלילה בתצפיתניות,..."

בלי לחשוב יותר מדי, אני יכול לחשוב על כמה עשרות דו"צים שהתרחשו ללא תצפיתניות.
כולם טועים, אבל אם תבדוק, תראה שיש פחות דו"צים בסיוע תצפיתניות.

ישן 09-01-2009, 09:17
צלמית המשתמש של יוסיפון

מידע לראשונה: התצפיתניות הרגו מחבל מרחוק

לראשונה: התצפיתניות הרגו מחבל מרחוק
עם תחילת המבצע הקרקעי החלו באוגדת עזה להשתמש במערכת ירי מרחוק שעל גדר המערכת המאפשרת לירות על מחבלים מתוך החמ"ל

אמיר בוחבוט
http://news.fresh.co.il/icons/maariv.gif]
9/1/2009

לראשונה באוגדת עזה: התצפיתניות הרגו מרחוק מחבל. תצפיתניות מחיל מודיעין השדה פתחו באש לעבר חוליית מחבלים שהתקרה לגדר הרצועה ופגעו באחד מהם באמצעות מערכת ירי הנשלטת מרחוק המכונה "רואה יורה".
מערכת הירי מרחוק, אותה יצרה רפאל, מאפשרת ללוחמים לירות באמצעותה, מבלי להיות חשופים לירי בעצמם. מחלקת אמצעי לחימה של זרוע היבשה, בפיקודו של אל"מ דודי רוקח, החליטה להציב את הפיתוח לאורך גדר המערכת של רצועת עזה, כך שהתצפיתניות בחדר המלחמה ישלטו בעמדה באמצעות מצלמות.
באופן זה, יוכלו החיילות לירות במחבלים מתוך החמ"ל, ללא כל צורך להקפיץ חיילי חי"ר ושריון למקום. "מדובר בתגובה מיידית לאירוע מתגלגל", הסביר קצין באוגדת עזה. "לא תמיד יש כוחות זמינים ובינתיים המחבל יכול לחדור לשטח ישראל. המערכת הזו מאפשרת לתצפיתניות גם לראות וגם לירות".

אין תחליף לחי"ר?
ויכוחים שונים ומגוונים על אופי השליטה במערכת ואופן ההכשרה לירי, בעיות טכניות ובטיחות יצרו עיכובים בהפעלת המערכת. לכן, למרות שהמערכת הייתה בנמצא זה זמן רב, רק לפני מספר שבועות הוסמכו התצפיתניות בחמ"ל לירות באמצעות המערכת.
עם תחילת המהלך הקרקעי של מבצע עופרת יצוקה התבצע ירי לעבר חוליית מחבלים, ואחד מהם, כפי הנראה, נהרג. תצפיתנית שעברה את ההכשרה על המערכת הסבירה כי "אמנם אין תחליף ללוחמי חי"ר, אבל כך אנחנו סוגרות מעגלי אש מהר מאד".
"אם בעבר היינו רואות ויכולות רק להקפיץ לשטח לוחמים ואז לכוון אותם למקום בו נמצא המחבל, היום אנחנו יכולות לנטרל את האיום", סיפרה.

ישן 10-01-2009, 01:34

כתבה נוספת ממז"י על סגירת מעגלים נוספים על ידי התצפיתניות

מה שלא הבנתי זה האם התצפיתניות חיסלו את המחבלים ב-3 ההיתקלויות הללו בעזרת רואה-יורה, או שהם הכווינו לשם גורמי אש?

http://mazi.idf.il/113-7200-he/IGF.aspx

כתב: יותם קניספל, תאריך: 7.1.2009
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/Images/trans.gif]

מתחילת מבצע עופרת יצוקה הצליחו התצפיתניות של גדוד נשר לסגור מעגלים בשלוש היתקלויות עם אויב ומנעו פגיעה בכוחותינו. "הסיפוק אדיר", אומרת המפקדת שלהן

זה 12 ימים שפלוגה א', פלוגת התצפיתניות של גדוד האיסוף נשר בפיקוד הדרום, לוקחת חלק מלא ורציף בפעילות בעזה. חיילות הפלוגה משתתפות במבצע "עופרת יצוקה" בתנאים קשים של כוננות מלאה, קיצוץ בשעות שינה עם ריבוי משמרות מול מסכי המחשב ותמונות המצב.
תפקידן – סריקת השטח וליווי המבצע מהחמ"ל הממוקם בנחל עוז, תוך ניתוח תצפיות והכוונת הכוחות הלוחמים. "אנחנו מתצפתות 24 שעות ביממה", מסבירה מ"פ התצפיתניות סרן ענבל פרץ. "תפקידנו להתריע על כל דבר חשוד – פצמ"רים, מחבלים או כל תנועה אחרת. יש תמיד המון התרחשויות, אבל עכשיו במבצע זה יותר אינטנסיבי וכל זיהוי עקרוני וקריטי".

סגירת מעגל
ברגע שהן מזהות תקיפה או חשש לתקיפה, התצפיתניות עולות בקשר מול הכוח הכי קרוב למפגע – טנקים מסק"רים או כוחות חי"ר - וסוגרות איתו מעגל ע"י הכוונה בהתאם לשיטות שונות.
אתמול, (יום שני) היה אירוע של ירי נ"ט על כוחותינו. בפלוגה התצפיתניות עלו מול הכוחות בקשר, התריעו וסגרו את המרחב שמסביב כדי למנוע פגיעה. מתחילת המבצע רשמו תצפיתניות הפלוגה שלוש היתקלויות, שהסתיימו בהרוגים מצד האויב. בכולן נסגר המעגל גם מול מסק"רים וגם מול הכוחות שבשטח בהצלחה.
התצפיתניות כ"כ מחוברות למתרחש שהן לא קמות מעמדותיהן גם כשנגמרת להן המשמרת.
"אנחנו באמת מרגישות כמו העיניים של עזה", אומרת מ"מ תצפיות בנחל עוז סג"מ ירדן אהרון. "האנשים שבשטח לא יכולים לראות את מה שאנחנו רואות. אנחנו העיניים שלמעלה ומתפקידנו למסור את התמונה המדויקת ביותר לכוחות שבשטח כדי לשמור עליהם ולדווח על מה מצפה להם בהמשך".

צעד קטן ותרומה
למרות תחושת הגאווה והשליחות, מבחינה מנטלית קשה לחלק מהתצפיתניות להתמודד עם מראות קשים, כגון פצועים, פצמ"רים או חילופי ירי. "זו עבודה שרואים בה המון דברים שלא נעים לראות וזה יכול להיות קשה", אמרה סג"מ אהרון. "צריך לזכור שאנחנו בכוננות ספיגה ובלי יציאות הביתה. אנחנו יודעות שהכוחות לא יכולים לתפקד בלעדינו. זה נותן גאווה ומוטיבציה".
סרן פרץ: "חשיבות התצפית חיונית מאין כמוה. החיילות עושות את תפקידן באחריות גדולה ובחיבור מלא למקצוע. הן עושות הכול כדי לתת את המענה הכי טוב לכוחות בשטח. הסיפוק כשנסגר מעגל הוא אדיר. כל סגירה עבורנו היא עוד צעד קטן בתרומה שלנו למשימה הכוללת ואנחנו גאות לעשות את מה שאנחנו עושות".

נערך לאחרונה ע"י dorratz בתאריך 10-01-2009 בשעה 01:36.
ישן 11-01-2009, 13:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי dorratz שמתחילה ב "כתבה נוספת ממז"י על סגירת מעגלים נוספים על ידי התצפיתניות"

לא נראה שמדובר בירי מתוך החמ"ל, אלא בהכוונת כוחות.

ישן 11-01-2009, 13:20
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
עוד כתבה בנושא, הפעם מבמחנה

דרך אגב על פי הדרגה נראה שלפחות חלק מ "תצפיתניות הקרב" האלו הן בקבע, מה שגם אולי מרמז על הסכמה/הדרכה מיוחדת וארוכה יותר?... שימו לב ל "קוקפיט" שמותקן שם, עם הסטיקים והצגים... כמו שלמזל"טים מגייסים כל מיני חברה שההובי שלהם זה טיסנאות וכו' לכו תדעו עוד מעט יציבו על הצריחים האלו גם מקל"רים, טילי גיל ואז יתחילו לאתר בבקו"ם תצפיתנים גיימרים קילרים, בוגרי אליפויות הדום היילו וכו'... תאמת אפשר להציב צריח מיניאטורי כזה (עם נגב) מתחת לכתב"מים היותר גדולים או אולי אפילו לבלוני התצפית ולאחד ככה על הדרך שניים ואפילו שלשה תפקידים שונים!

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 11-01-2009 בשעה 13:30.
ישן 02-05-2009, 00:57

התצפיתניות בעופרת יצוקה

שומרות מסך

http://mazi.idf.il/5675-7817-HE/IGF.aspx

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/7/5097.jpg]

כתב: יותם קניספל, צילום: גל פורנברג

רב”ט שוהם בן–אור מגדוד נשר לא תשכח את הרגעים בהם איתרה מארב מחבלים לכוח צנחנים. היא וחברותיה בחמ”ל התצפיתניות מכירות כל מבנה, שיח או קפל קרקע בגזרה ועוקבות אחרי כל שינוי בהרגלי התנועה. ב”עופרת יצוקה” הן אספו מודיעין לקראת המבצע, ליוו את הלוחמים בשטח והתריעו מפני פעילות עוינת. סיקור ממוקד

התצפיתניות של פלוגה א' לא יודעות מה זו המילה הזאת, שקט. כלומר, הן יודעות, אבל מבהירות מיד - "אם אתה מחפש שקט, תתרחק מאיתנו. כאן עובדים נון–סטופ". ככה זה כשאת משרתת בגדוד נשר של חיל מודיעין השדה בבסיס יפתח, בחמ"ל התצפיות של החטיבה הצפונית של אוגדת עזה, גם לא בשעת לחימה בעזה. מדובר באחד המקומות השוקקים, האינטנסיביים והמעניינים ביותר בצד הזה של הגבול בשגרה, ולבטח בחירום.
בחדר בו כמות צגי המחשב גדולה ממספר החיילות במשמרת, התצפיתניות של מחלקה 2 יודעות בוודאות דבר אחד באשר לתפקידן - אסור להוריד את העיניים מהמסך, אלא אם כן צריך להשתמש ב"משואה" או לכתוב ביומן המבצעים. זאת הסיבה שעם חלק מהן מתנהלת שיחה שלמה ללא קשר עין.
תמונת מצב מדויקת, מורכבת ומרובת פרטים נטווית בחדר הזה לאיטה כשברקע שוטפים את החדר ערוצי הקשר הבוקעים מכל אחת מהעמדות, מתנגשים זה בזה ונעלמים בשיחות של התצפיתניות ביניהן. כל אחת תורמת את מה שרואות עיניה וביחד נוצר המתאר המתאים עבור הכוחות הלוחמים בשטח בטרם פעילות מבצעית ואף במהלכה.

תמונה מדויקת
כל אחת מהעמדות בחמ"ל התצפיתניות מתמקדת בגזרה אחרת כאשר כל תצפיתנית מתמצאת בגזרתה. על קיר החמ"ל תלויה כרזה של מטרות הפלוגה: "מתן מענה איסופי מיטבי בתצפית ובמכ"ם יום וליל, תחקור ואיסוף מל"מ, ליווי והכוונת כוחות, סגירת מעגלי תצפית וזאת על מנת לסייע בסיכול פח"ע ולאפשר לחטיבה לעמוד במשימותיה".
מבחינת מג"ד נשר, סא"ל עומר, התצפיתניות עמדו במשימה בהצלחה מלאה במבצע "'עופרת יצוקה". "הצלחנו לספק מודיעין איכותי שנדרש מאיתנו עבור הכוחות, כך שיכולנו לפגוע במקסימום פעילי טרור ע"י זיהויים וסגירות מעגלים", הוא אומר. "התצפיתניות הוכיחו את עצמן במבצע הזה. הן סיפקו מודיעין איכותי תוך שליטה מרחבית מלאה ופגיעה במחבלים ע"י איתור איומים ומניעת פגיעה בכוחותינו".
לפני המבצע שהחל בדצמבר 2008 סיפקה פלוגה א' מידע איסופי מקדים על מחסני נשק ועמדות תצפית, כדי להכין מראש את המטרות שייפגעו בתחילתו. "הכנו את הכוחות לקראת הכניסה בצורה הטובה ביותר", מסבירה מ"פ א' סרן ענבל פרץ. עם תחילת המבצע הן היו אלה שזיהו פעילות עוינת בבתים שהופצצו על ידי צה"ל. בהמשך זיהו תצפיתניות המחלקה הנחת מטענים, חדירות גדר, ירי על כוחותינו וחפירת מנהרות. כל זיהוי של פעילות עוינת עובר מיידית לכוחות הקרובים ביותר לשטח.

זיהוי אורח
בזמן מבצע עופרת יצוקה, כשבסיס יפתח הפך למוקד התכנסות עבור לוחמים לפני הכניסה לרצועה, למדו התצפיתניות לפקוח עין לא רק על תנועה במסך, אלא גם על עומק ההיכרות של החיילים עם הבסיס ועם האיזור בכלל. "אנחנו יכולות לדעת כמה זמן מישהו נמצא פה לפי התגובות שלו ליריות התומ"תים לא רחוק מכאן", אומרת בחיוך סמל רותם עמר לאחר יציאה רועשת במיוחד של פגז סמוך. "אנחנו שומעות את הירי ולעיתים גם את הנפילות. המונח 'צבע אדום' כבר הפך לעניין של חלק מהשגרה ובזמן הלחימה, קשה לרגש אותנו עם הקריאות האלו. אנחנו חיות פה הרבה יותר מאשר בבית".
סמל עמר המשמשת כמפקדת התצפית נהנית לדבר על חשיבות התפקיד שלה ושל חברותיה. "אנחנו העיניים של החטיבה הצפונית", היא מבהירה. "אנחנו מחזיקות על כתפינו אחריות כבדה לחיי אנשים דרך התצפיות שאנחנו מבצעות". בימי הלחימה נחלקו המשמרות שלהן לארבע שעות תצפית, ארבע שעות הפסקה, ארבע שעות תצפית ושמונה שעות שינה.
"זה לא תנאי השטח אומנם", אומרת סמל עמר. "אבל זה המון עבודה שלעיתים עלולה לחזור על עצמה. הכי חשוב אף פעם לא לקחת שום דבר כמובן מאליו".
מה ההבדל בפעילות בין שגרה לבין זמן לחימה?
"בכל מקרה אנחנו לומדות להיות סקפטיות לכל דבר שאנחנו רואות. עם הזמן מבינים מה חשוד ומה לא. אבל כשאת מתצפתת על משהו בזמן לחימה את חייבת להבין שכל דבר, הכי קטן, עלול להיות קריטי. הרבה יותר מאשר כל דבר שתראי בשגרה. העבודה יותר לחוצה. אנחנו כל הזמן מדווחות ומכירות את שטחי הסריקה הגדולים כמו את כף היד שלנו".

יודעת כל
בעזרת מעטפת ה"מספר–יודע–כל" שיש לתצפיתנית דרך עמדתה, היא מכווינה את הכוחות וסוגרת איתם מעגל אש. ברגע שהתצפיתנית מזהה תנועה חשודה, היא לא יורדת מהמעקב עליה עד שהמעגל נסגר. היא נמצאת בקשר מתמיד עם כוחות חי"ר, מסק"רים, כטב"מים או טנקים. "אנחנו מדברות עם המפקד עצמו - מ"פ, מג"ד או מט"ק - ומכווינות אותו לעבר המטרה", אומרת סמל עמר. "ב'עופרת יצוקה' מסרנו גם נ.צ".
"אנחנו מתצפתות 24 שעות ביממה", מסבירה המ"פ סרן פרץ. שתי המחלקות עליהן היא אחראית - חמ"ל התצפיות ביפתח והחמ"ל בנחל עוז - אחראיות לעשרות סגירות מעגלים קריטיות, שהובילו להרג מחבלים רבים. "לפני המבצע בא מח"ט צפונית אל"מ רון אשרוב ונתן הוראות. הוא ביקש איתור אויב בדפוס פעולה מסוים ואנחנו נתנו את המענה. כל תצפיתנית בפלוגה הבינה את גזרת הסריקה שלה, על מה היא צריכה לתצפת ומה היא צריכה למצוא בהתאם להערכות מודיעיניות שקיבלנו או שאספנו. כולן ירדו לפרטי פרטים בעקביות ובנחרצות כדי למצוא כל דבר ששווה יהיה לדווח עליו".
חלק מהדברים שעליהם ראוי לדווח הוא המידע ההתרעתי. במהלך הלחימה ירה האויב על בית בנחל עוז בו שהו כוחותינו. התצפיתניות עלו מול הכוחות בקשר, התריעו וסגרו את המרחב שמסביב כדי למנוע פגיעה. סרן פרץ: "האנשים שבשטח לא יכולים לראות את מה שאנחנו רואות. אנחנו העיניים שלמעלה ומתפקידנו למסור את התמונה המדויקת ביותר לכוחות שבשטח כדי לשמור עליהם ולדווח על מה מצפה להם בהמשך".
ביום שבו החלה הלחימה הקרקעית הכווינה רב"ט שוהם בן–אור את מ"פ מסייעת גדוד צנחנים 101 סרן אורן ברסנו לתוך הגזרה עליה היא אחראית. בזכות ערנותה בשילוב האמצעים שעמדו לרשותה בחמ"ל, הצליחה לזהות שלושה מחבלים, שארבו לכוח שלא הבחין בהם והכווינה את הפלוגה לירות עליהם.
"כשהוא יצא מעזה, הוא הגיע לפה עם המג"ד של 101 ושאל מי אני. הם לחצו לי את היד ואורן חיבק אותי והודה לי על שהצלתי את החיים שלו ושל חייליו", היא אומרת. "אתה יכול לדמיין איזו תחושה זו? ילדה בת 19 שמכווינה ועושה כזאת השפעה? זה היה ללא ספק אחד מהימים הכי טובים בחיי".
מעבר להיבט המקצועי בעבודת התצפיתניות מתמקד המג"ד סא"ל עומר בערך נוסף שהמ"פ פרץ הצליחה להנחיל בקרב פקודיה. "הצלחנו לבצע את המשימה בצורה מיטבית ולספק לכוחות האש והתמרון את המודיעין הנדרש בזכות הדבקות במשימה. למרות התנאים הקשים של התצפיתניות ושל הלוחמים, המחויבות של כולם היתה מוחלטת. תצפיתניות הפלוגה מבצעות את התפקיד במחויבות ובמסירות אין קץ. יום וליל, במקצועיות, בלחץ אדיר ותוך ניהול ישיר של אירועים ולקיחת המון אחריות. הן זוכות להערכה רבה מצד הכוחות הלוחמים ואני גאה בהן".

רואה–יורה–מבריחה
ביום ה–19 למבצע, היום בו אנו ביקרנו בחמ"ל, השתמשה סמל ניצן כהנא במערכת היירוט השימושית שקיבלו התצפיתניות לאחרונה, מערכת רואה–יורה. "היו לי שני זיהויים", היא מספרת ולא מורידה את עיניה מהמסך. "אחד היה 200 מטר מהגדר, ואחד 600. במרחק מסוים מהגדר אנחנו רשאיות לבצע ירי לעבר תנועה חשודה דרך הרואה–יורה. קיבלתי את האישורים הנחוצים ויריתי כמה כדורים והם ברחו. קשה לתאר את הכוח שאת מרגישה שיש לך בידיים אחרי פגיעה במטרה או סיכול פעילות עוינת".
נהלי הפתיחה באש של התצפיתניות מחמירים ומחייבים אותן לירות בקרבת חשוד, כדי לעצור את תנועתו. מותר להן לירות עליו רק באישור מג"ד ומעלה ובהתאם להוראות.
מעל חלק מעמדות התצפית תלויות תעודות הערכה מהחטיבה הצפונית, כמו למשל על זיהוי ואיתור ראשוני של חוליית חמאס בצריף במרחב דוגית, שבעקבותיו נהרגו שלושה מחבלים. מ"מ החמ"ל סג"מ רוני בורשטיין אומרת שהתעודות האלו מזכירות לה למה היא פה. "אילולא אנחנו, המחבלים האלו היו הורגים מישהו. אנחנו היינו אלו שעלו על התנועה שלהם. זה סיפוק אדיר לדעת שאנחנו הובלנו שרשרת שסופה הצלת חיים, תוך שטיאטאנו את השטח וסרקנו את האיומים. זה תענוג לדעת מה את שווה לצה"ל אחרי סגירת מעגל וזיהוי מדויק".
סג"מ בורשטיין מראה בגאווה סרטון מאירוע שהתרחש ב–12 בינואר 2009, בו התצפיתניות זיהו שני מחבלים פלסטינים שתצפתו דרך חלון מגורי קצינים. "סגרנו את המעגל כמה שיותר מהר", היא אומרת. טנק סמוך ירה פגז על הבניין שהתמוטט על המחבלים.

שידוך הידע
הפעילות המוצלחת של התצפיתניות בעופרת יצוקה התאפשרה ביו היתר בשל שינוי תפעול התצפיות בעקבות מלחמת לבנון השנייה. לכל עמדת תצפית הוצמדו "שדכנים", נציגים מהחטיבות הלוחמות בשטח. כל אחד מהם ישב בעמדה עם תצפיתנית שסרקה את השטח וקישר בינה לבין החטיבה הלוחמת בהתאם למפה, לצפי ולזיהויים שהיא מספקת. עבודה זו קיצרה תהליכים - קשר ישיר ומיידי בין החטיבות בשטח לבין החמ"ל במקום קשר דרך החטיבה הצפונית.
"תמונת המצב החטיבתית היא בהתאם לריכוזי כוחות ואנחנו חלק גדול מהם", מסבירה סרן פרץ. "זו פעולת שת"פ של ‘תן–וקח’. אנחנו מספקות את מה שאנחנו יודעות, ו'השדכנים' מקלים על העבודה שלנו כי הם יודעים מה החטיבה שהם מייצגים צריכה ורוצה. הם נותנים לנו תמונת מצב חטיבתית ואנחנו מספקות את תמונת המצב שבשטח המבוקש.
"ברגע שהחטיבות הבינו את זה הן ידעו לנצל את הידע שלנו ולהגיע לתובנות גבוהות ואיכותיות. כל החיילות שלי מכירות את ההיסטוריה הגזרתית, נקודת התורפה והמענה, וזה מידע שמשמש את כולם. אין כמעט מפקד גזרה שלא היה פה בחמ"ל לפני הכניסה הקרקעית".
סרן (מיל') רון שירטו שימש נציג של חטיבת הצנחנים בחמ"ל. לדבריו, הוא הופתע מהיכולות הגבוהות שהפגינו התצפיתניות. "הן מבינות כל פיקסל וכל תלולית עפר בגזרה", אמר לאחר הלחימה. "הן הבינו לאן להסתכל וביצעו סריקה מדויקת על פי הצי"ח שהגדרתי להן בהתאם להוראות שניתנות לי".

גזרת המוטיבציה
לכולן בחמ"ל ברור כי המבצע החזיר את הסומק ללחיי התצפיתניות, שבטוחות בחשיבות עבודתן, אבל מתקשות לשכנע בכך. "קשה להבין את התפקיד אם את לא תצפיתנית", אומרת סמל עמר. "חברות שלי אומרות שהן לא מבינות אותי. הן מעדיפות לחזור הביתה כל יום, אבל אני מבינה את מהות התפקיד שלי. כשאת נמצאת במקום חם, המחשבה על היציאה הביתה מפסיקה לעניין אותך".
תצפיתניות יכולות להתקדם לתפקידים שונים בפלוגה - פ"פית, סמלת, חובשת, סרס"פית או סמב"צית שמקשרת בין החטיבה לפלוגה - אבל הן לא ממהרות לקפוץ על ההזדמנות. בימי המבצע הגיעו לחמ"ל שתי תצפיתניות במילואים, כדי להצטרף לפלוגה בימים הקריטיים ולתרום כמה שניתן.
"זה נכון שעבודת התצפיתנית לא מעניינת בכל רגע ולעתים את יכולה להעביר ימים שלמים בלי למצוא כלום" אומרת סג"מ בורנשטיין, "אבל בגזרה שלנו זה פשוט לא יכול לקרות. כולן כאן מודעות שזאת עזה והעיניים נפקחות בהתאם. אחרי המבצע היתה כמובן ירידת מתח, אבל החיילות המשיכו לעבוד בדבקות".
סרן פרץ מסבירה כי גם במקרה הזה דברים שרואים משם לא רואים מבחוץ. "התצפיתניות מגיעות כאן לתובנה של אחריות. בגזרה הזאת הן מבינות את המשקל שהן נושאות בשל הפעילות שלא פוסקת. אפילו עם היציאות הקשות שלהן הן מתמודדות בגאווה בגלל שהן רק רוצות להיות פה כל הזמן, להתעדכן ולתרום. כל תצפית היא צעד קטן בתרומה שלנו למשימה הכוללת".

ובגזרת מרכז: תצפיתנית חדשה סיכלה פיגוע
טוראית רותם זכריה זיהתה חשוד מחליף בגדים בדרך למחסום. היא הזעיקה למקום כוחות שעצרו אותו ומצאו על גופו סכין
בחמ”ל התצפיות בצופים תלוי הכיתוב “ברוכות הבאות לחמ”ל צופים - כבוד, עוצמה ופח”ע”. ועכשיו, תצפיתניות פלוגה א’ של גדוד ניצן הכפוף לפיקוד מרכז יכולות לתלות על הקיר פריט חדש; תעודת הוקרה ממג”ד ניצן סא”ל ברק.
תעודת ההוקרה הוענקה לחמ”ל על הצלחותיו המבצעיות האחרונות, כשבראשם סגירת מעגל שביצעה טוראית רותם זכריה. במשמרת הראשונה שלה זיהתה התצפיתנית הטרייה חשוד שהחליף בגדים לקראת מעבר במחסום חווה 10 ב–20 בינואר 2009.
טוראית זכריה הכווינה כוח אל החשוד, שעצר אותו ללא תעודת זהות כשעליו סכין 15 ס”מ. כשנחקר, החשוד הודה שתכנן לבצע פיגוע דקירה במחסום.
מ”מ החמ”ל סג”מ איילת גולדברג כתבה בתחקיר על האירוע: “פעם נוספת התצפית הבדילה בין חריג לשגרה, תוך הכרת האיומים והכוונות הכוחות אל עבר הזיהוי, במקום לחכות שהזיהוי יגיע לכוחות. התצפית פעלה במקצועיות תוך הכוונה וחתירה למגע”.
“אי אפשר להתעלם מההצלחות המבצעיות של החמ”ל לאחרונה ומרצף אדיר של כמעט 90% של סגירות מעגלים” בירך אותם המג”ד סא”ל ברק. “בסופו של דבר, אתן אלו שמחוללות את האירועים ועושות את העבודה הקשה כדי להציל חיים”.
המג”ד התייחס במיוחד לטוראית זכריה. “מדובר במקרה של הצלת חיים ברורה. אני גאה מאד באירוע הספציפי הזה. אם האירוע לא היה מסוכל באותו הזמן, אין לי ספק שהיה לנו פיגוע במחסום.
“תעודת ההוקרה הזאת היא שום דבר לעומת מה שמגיע לכן. אני בטוח שהתגמול האמיתי הוא בסיפוק האדיר שלכן, כשאתן מבינות את העבודה הנהדרת והחיונית שאתן עושות, ובנחת שאתן גורמות לי, לחטיבה ולאוגדה”.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/Images/trans.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/9/5099.jpg]

ישן 03-03-2010, 04:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי yossi o שמתחילה ב "מהסירטון זה נראה שעדיף לקחת חברה"

יש הבדל *קל* בין התנהגות נשק במציאות לבין התנהגותו במשחק.

ישן 03-03-2010, 04:24
  ColMonty ColMonty אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.06
הדיבור הצה"לי

עושה רושם שהסא"ל שמופיע בסרטון הוא קצין רציני ואיכותי ובגלל כל זה אני לא מבין מדוע לפני כל מילה שנייה יש איזה "אההההה" ארוך כאילו רק עכשיו ביקשו ממנו להכנס לחדר ולדבר. האם זהו הדיבור הצה"לי? או אם נחדד יותר, האם אנו רוצים שקציננו ידברו באופן הזה?
ברמת המערכת יש ערך רב בהכשרת הקצין באופן של התקשורת האישית מול בודדים ומול קבוצה. אפשר להפטר מה "אהההה" המציק הזה אחריי אימון קצר, מה שיכול לתרום לקצין ולפקודייו. אין בדברים אלו להעביר ביקורת כי אם רק להציע שיפור. וכאן ההבדל הגדול.

דוגמא לקצין בצבא ארה"ב

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

מפקד ח"א הודי באנגלית - לא נשמע "אהההה" אחד! וזו אפילו לא שפת אם (ובבקשה אל תספרו לי כמה האנגלית היא חלק מהתרבות בהודו)

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

ישן 03-03-2010, 05:49
צלמית המשתמש של big1981
  big1981 big1981 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.04
ומערוץ 2

http://www.mako.co.il/news-channel2...10&pId=55227376

השאלה שלי היא, אם כבר השקיעו כ"כ בהסוואה, כ"כ בבנית העמדה, דחילק, למה לא פשוט לצבוע את הצוואר? או לפחות לסגור את כפתור הצווארון, זה ממש קופץ לעיינים וההבדל בין ההסוואה וצבע העור החשוף מעמיד נפ"מ מצויין לטיווח.
בנוסף, מה נסגר אם גומי הפעלה השחור??? אפילו אילבא אלו שטוענים שזה להתערבות, שטח בנוי וכו', זה שטח פתוח בעמדה, למה הגומי? מה קרה למצנפת?
לדעתי, אם כבר השקיעו בהקמת חייל מיועד לאיסוף, שעושה עבודה חשובה, ולכאורה כ"כ מקצועי, למה לא להשקיע בעניין ההסוואה?

ובנימה חייובית, הבנות בתצפית בהחלט עושות עבודה טובה וחשובה יום ולילה ומגיע להם את מירב הכבוד. מותר לדעת מה החימוש שהן מפעילות? (כלומר מא"ג, 0.5...)

ובעניין קצת שונה, האם הקמת החייל היעודי הזה מסמלת רשמית את מות הסיירים? למרות שאני מבין שהפלס"רים לא עוסקים בהרבה סיור היום (זה לא ממש סקסי), אבל האם זה אומר שהם רשמית לא יעסקו בזה יותר? ("למה שולחים אותנו למשימה הנ"ל, יש חייל מיוחד לזה. תנו לנו איזה מעצר...)
ישן 28-03-2010, 19:10
  DivineTurtle DivineTurtle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.07
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי big1981 שמתחילה ב "ומערוץ 2"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי big1981
http://www.mako.co.il/news-channel2...10&pId=55227376

השאלה שלי היא, אם כבר השקיעו כ"כ בהסוואה, כ"כ בבנית העמדה, דחילק, למה לא פשוט לצבוע את הצוואר? או לפחות לסגור את כפתור הצווארון, זה ממש קופץ לעיינים וההבדל בין ההסוואה וצבע העור החשוף מעמיד נפ"מ מצויין לטיווח.
בנוסף, מה נסגר אם גומי הפעלה השחור??? אפילו אילבא אלו שטוענים שזה להתערבות, שטח בנוי וכו', זה שטח פתוח בעמדה, למה הגומי? מה קרה למצנפת?
לדעתי, אם כבר השקיעו בהקמת חייל מיועד לאיסוף, שעושה עבודה חשובה, ולכאורה כ"כ מקצועי, למה לא להשקיע בעניין ההסוואה?

ובנימה חייובית, הבנות בתצפית בהחלט עושות עבודה טובה וחשובה יום ולילה ומגיע להם את מירב הכבוד. מותר לדעת מה החימוש שהן מפעילות? (כלומר מא"ג, 0.5...)

ובעניין קצת שונה, האם הקמת החייל היעודי הזה מסמלת רשמית את מות הסיירים? למרות שאני מבין שהפלס"רים לא עוסקים בהרבה סיור היום (זה לא ממש סקסי), אבל האם זה אומר שהם רשמית לא יעסקו בזה יותר? ("למה שולחים אותנו למשימה הנ"ל, יש חייל מיוחד לזה. תנו לנו איזה מעצר...)

אין שום קשר בין הייעוד של פלס"רים למיניהם לבין פטרולים על ציר בט"ש.

ישן 28-03-2010, 09:53
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
ראתה בחמ"ל, חיסלה מרחוק: "אין כמעט דילמות"

ביום העצמאות תקבל סגן לינוי בן שושן אות הצטיינות על חלקה בסיכול חדירת מחבלים מעזה. בשיחה עם ynet העריכה גם היא כי תמיד ייתכנו טעויות בהפעלת מערכת "רואה-יורה". "מחבלים מסווים עצמם כאזרחים, זה מגביר את הקושי"

חנן גרינברג פורסם: 28.03.10, 09:14

לוחמי גדוד 51 של גולני, המוצבים בבסיס יפתח שבגבולה הצפוני של הרצועה, מכירים היטב את סגן לינוי בן שושן. "היא הקצינה הראשונה שהרגה מחבל בעזה", הכריז אחד הקצינים שהתקשה להסתיר את התלהבותו. "לא רק בעזה, היא הראשונה בכלל - בצה"ל", תיקן חברו כשבקולו ניכרה נימה קלה של קנאה.

בן שושן, אילתית בת 22, מונתה רק לאחרונה לתפקיד סגנית מפקדת פלוגת התצפיתניות בגדוד "נשר" של חיל האיסוף הקרבי. היא הייתה זו שלחצה על ההדק של מערכת "רואה-יורה" בסוף דצמבר האחרון, בעת שחוליית מחבלים מהרצועה התקרבה לגדר המערכת מול היישוב נתיב העשרה. מהירי נהרג מחבל אחד וחברו נפצע קשה, ועל המשך העבודה הופקדו מסוק קרב שהוזנק למקום ולוחמי גולני. אגב, בתקרית הקשה שלשום באזור כיסופים, שבה נהרגו קצין ולוחם גולני, הוחלט משיקולים מבצעיים להיכנס רגלית לרצועה - והמערכת לא הופעלה.

להמשך הכתבה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3868439,00.html

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:53

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר