לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-10-2017, 12:14
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
מלחמת יום הכיפורים – 2 גזרות.

במלאת 44 שנים למלחמה, אני מעלה אשכול לא חשוב זה. הנושא החל לסקרן אותי מספר שנים לאחר המלחמה בה השתתפתי בשתי הגזרות, במסגרת גדוד המטל"ר.

הטריגר להעלאת הנושא, הוא הכתוב בכתבה "מלחמת גרסאות", ב "ישראל השבוע" 29.09.17, החל מעמוד 2.
http://www.israelhayom.co.il/article/506699
בכתבה מראיין אמנון לורד, את אבירם ברקאי. בין היתר ברקאי מספר שהתחיל את המלחמה ברה"ג כמ"מ טנקים, ונפצע. לאחר השתקמות לקח 2 צוותי טנקים לחזית המצרית ונלחם שם.

אמנון לורד אומר: "אתה אחד הבודדים שלחמו בשתי החזיתות", תשובת ברקאי: "נכון, עד העיר סואץ, שם הסתיימה המלחמה מבחינתי".

מבלי להתפלמס על פרוש המילה "בודדים", אני מניח שהמילה נאמרה בתום לב מבלי לבדוק לעומק. בפועל בפרוש לא מדובר על יחידים, או עשרות לוחמים. להערכתי מדובר במספר קטן של אלפי לוחמים אשר נלחמו במלחמה בשתי החזיתות עד הפסקת האש. בנוסף אני מעריך שרובם לוחמי חיל התותחנים.

מודה מראש לכל מי שיספק נתונים נוספים על הכתוב בהמשך. מבחינתי מדובר בכל החילות (לדוגמא: גם טייס שעשה גיחה אחת בחזית הסורית ואחת בחזית המצרית).

כמו כן מסקרן אותי, האם היו כוחות שעברו מהגזרה המצרית לגזרה הסורית (בנוסף לגדוד המטל"ר - ראו בהמשך).

בספר "חיל התותחנים במלחמת יום הכיפורים קובץ מקורות ועדויות" הוצאת מקתמ"ר 2004. בעמוד 216 מוזכרים גדודי הארטילריה אשר ירדו מרמה"ג לחזית המצרית.

ציטוט: " שלושה מהגדודים שלחמו ברמת הגולן, הועברו כבר החל ב- 14 באקוטובר דרומה. היו אלה הגדוד המתנייע 899, גדוד ה- 175 מ"מ 55 (סוללה ופלגה) וגדוד המטל"רים 270. אלה הוסעו לחזית הדרום והספיקו לקחת החל מה- 15 באוקטובר, חלק במערכת הצליחה ובהתקדמות כוחות צה"ל בגדה המערבית של תעלת סואץ, עד לכיתורה של ארמיה 3 המצרית "

אני מפרט קצת יותר. הגדודים הם:

1.גדוד 899, 155 מ"מ. תומ"תים מסוג "רוכב".

2.גדוד 55, 175 מ"מ. תומ"תים מסוג "רומח".

ירדו סוללה ופלגה (פלגה בדרך כלל = 2 תומ"תים), אינני יודע במדויק כמה תומ"תים ירדו מרה"ג.

3.גדוד 270, מטל"ר 240 מ"מ. 12 משגרים, בכל משגר 12 רקטות.

הגדוד אף הספיק לחזור מהתעלה, לרמה"ג, עוד לפני הפסקת האש.
על גדוד המטל"ר במלחמה:

https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...ad.php?t=369185

ציטוט נוסף: " בתוך המובלעת סייעו 8 הגדודים שפעלו תחת פיקודו של אגד 213 ...

... מתקפת נגד עיראקית – ירדנית נוספת ב- 19 באוקטובר. מיד אחר כך ירד האגד עם שאר כוחות מפקדת האוגדה לגדה המזרחית של תעלת סואץ לאבטחת מסדרון הצליחה. עם מפקדת האגד ירד גם גדוד המכמ"ת 352 "

קטע זה אינו ברור ואף נראה לא מדייק במספר הגדודים. מדובר באוגדה 146. למיטב ידיעתי אוגדה 146 ירדה מרה"ג, רק לאחר הפסקת האש. ולהערכתי ירדו אתה רק חלק מגדודי האגד.

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 03-10-2017 בשעה 12:36.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-10-2017, 22:17
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "תודה, יש יותר פרטים ?"

קצת התקלת אותי כיוון שאני בחו"ל ואשוב ארצה לקראת החודש הבא (אפילו את מה שכתבתי טרם קראתי).
אנסה להשיב לפי מיטב זכרוני: חטיבה 179 ירדה למצרים לקראת סוף המלחמה. היא הופיעה לראונה ברשתות הקשר במישורים דרומית לג'ניפה בואכה סואץ. למיטב זכרוני היא שימשה לאבטחת האגף המערבית דומני במסגרת אוגדה 252. בסיכום הרשמי של צה"ל (ספרו של אורן) ניתן למצוא יתר נתונים ואשמח לבדק עבורך בחודש הבא כאשר אסיים את ענייני בגלות.

יחידות פקמ"ז אליהן התכוונתי לא כל כל לחמו בגולן. מדובר על חרוב שלחמה לטיהור ואבטחת האגף המזרחי בואכה סואץ. חטיבה 5 שירדה לאוגדת ששון ואח"כ צלחה לטובת אוגדה 162. איזה 2 גדודי חת"ם נגררים שהוקצו למרש"ל. וכמובן גדוד 50 שהחזיק במוצבי דרום הגולן וירד בין ערב רב כוחות החיר שטיהרו את האגף המזרחי של פרוזדור הצליחה.
יש גם סיפור של סוללת 130 מ"מ שלל שהוקמה במסגרת אא 214. לפי מיטב זכרוני הורדו אליה לוחמים מהאגד המטכלי שלחמו ברמה"ג.

סיפור אבטחת אגפי הכוח הפורץ דרומה הינו סיפור מרתק של איסוף ואיגוד כוחות מתחתית החבית, לרבות גדודי שרמן, אשר נפרסו לכל אורך קו המגע המערבי ואיבטחו את כל המערך שפרץ דרומה כנגד כוחות שהמצרים גירדו גם הם מבסיסים עורפיים או שהוחזרו מארמיה 2 בגדמ"זוניסו לנתק את פוזדור הצליחה באיזור ג'בל אום חשיב וסביבותיו.
לגבי גדוד 55 אין לי כבר את מי לשאול מתי בוצעה ההסבה. אבל כאשר הם הגיעו למערך הארטילרי בעכביש 55 הם כבר היו, כפי שראיתי במו עיני, עם קני קרדום. אני לא זוכר אם אתם הגעתם לפני או אחרי. אני רק זוכר ששמחתי לברוח מקרבתכם לכייוון מלכודת נ"ס אחרת באיור כישוף.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:51

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר