לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-06-2015, 16:42
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
קשר ברמת החייל הבודד

שאלה תם (שתראה אני מניח לחלק מן הכותבים כמשהו בין מדע בדיוני למשאלת לב).
מדוע לחייל חי"ר בודד (לא יחידות מיוחדות או אפילו משהו ברמה של יחידה מיוחדת חטיבתית אלא חייל במחלקה רגילה באחד הגדודים) אין אמצעי קשר בסיסי לטווח קצר.

כשאני חושב על הסוגיה הזאת אני רואה מצד אחד את ההתקדמות העצומה בתחום התקשורת האזרחית - לכולנו יש היום פלפונים - לעיתים יותר מאחד - ומצד שני את המצב בצבא בו כמות אמצעי הקשר - לפחות מהמעט שאני יודע - קטנה מאד באופן יחסי.

אז מה המקור לפער בעצם?
שתי נקודות מרכזיות שאפשר לחשוב עליהן:
1. תו"ל/צורך - אפשר להניח שהתו"ל כיום פשוט לא תומך בכמות כה גדולה של אמצעי קשר ברמה טקטית כל כך נמוכה. שימוש לא נכון של הלוחמים בקשר ברמה הזאת יכול לגרום להמון בעיות - למעשה שימוש שגוי יכול לגרום סביר להניח ליותר נזק מתועלת - חיילים יתעסקו בקשר במקום במשימה, חיילים עלולים לחשוף את עצמם בלי ידיעתם (עצם הדיבור בקשר נשמע בסביבה אלא אם משתמשים באמצעים מתקדמים, וכמובן כל דבר שמשדר הוא סיכון לגילוי), יש צורך לאכוף משמעת קשר ברורה וזה מסובך עם כמות גדולה של לוחמים, יש צורך לנהל את הקשר ואת התדרים ועוד ועוד.

2. עלות - אני מניח - בלי לדעת בוודאות (ויהיה מעניין לשמוע דעות של אנשים שמכירים את התחום) שבמשך הרבה מאד שנים העלות הייתה בעצם (גם אם לא הודו בכך) הגורם המרכזי מדוע הקשר לא הגיע לרמת החייל הבודד. העניין הוא שכפי שכתבתי בהתחלה העולם השתנה בשנים האחרונות וגם אם מערכות קשר טקטיות אישיות עדיין עולות פי כמה ממכשיר סלולארי - זה עדיין כסף קטן ורכישה שלהם באלפי /עשרות אלפי יחידות תוזיל את העלות עוד יותר.

מה אתם חושבים על הנושא - האם יש יותר רווח מהפסד בפיתוח ורכישה של מכשירי קשר לרמת החייל הבודד והאם ניתן לפתח תו"ל אפקטיבי לשימוש באמצעים כאלו שבאמת יתרום לעבודתם של לוחמי החי"ר בגדודים?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-06-2015, 17:35
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קשר ברמת החייל הבודד"

אני זוכר אשכול דומה שנפתח ע"י J-R בזמנו.

1. באופן אישי, הייתי שמח אם היה קשר טקטי אישי לכל אחד בצוות כמו שהייתי שמח שיהיה אמר"ל אישי לכל לוחם, בהנחה שהוא קומפקטי, קשוח ונוח לשימוש. זה מאפשר גמישות וחוסך צעקות, סימונים וריצה מחייל לחייל לוודא שקיבל והבין.

2. מצד שני, לא בטוח שצורת עבודה שמתאימה לכוחות מיוחדים או מסגרות קטנות בהכרח מתאימה גם למחלקת חי"ר. הצבא הגדול בנוי כך שבדר"כ לא תשלח את החיילים לבצע משימה מבצעית כלשהי בסד"כ של פחות מחוליה, לא אמור להיות חייל בודד בשטח ולכן לכאורה אפשר לחסוך ולא לספק מכשיר קשר לכל לוחם.

3. עומס בקשר - האם תיתן לכל לוחם גם לצאת בשידור או רק להאזין? רק למפק"צ ומפקדי חוליות? רוב הזמן בפעילות מבצעית אין סיבה לרוב הכוח לדבר (ותמיד עדיף כמה שפחות ברברת באוזן), ואפשר להסתמך על סימני ידיים אם רוצים להוריד הוראות לחיילים. האם אתה באמת צריך שכל הכוח יאזין?
האם על כל הנחייה של מפק"צ / מ"מ בקשר תחכה שכל 30 הלוחמים במחלקה יאשרו שקיבלו?

4. לוגיסטיקה - גם אם מדובר במכשיר בגודל מוטורולה או מירס צריך לסחוב יותר סוללות, לדאוג לחלפים, תיקון תקלות וכו'. עבור פלוגה של 100 לוחמים זה הרבה מאוד ציוד שיכול ללכת לאיבוד או להתקלקל.

5. חלוקת תדרים - מן הסתם הנושא הבעייתי ביותר.

5. דגש מבצעי - קל יותר לאבד מוטורולה מלאבד מ.ק. 91. קשר טקטי שיאבד ע"י חייל בודד (למשל במהלך פטרול שגרתי בשטחים) ויימצא / ייתפס ע"י האויב (אפילו בימי שיגרה) יאפשר לו להאזין בקלות לכוח ואף להכין לנו הפתעות, ללא צורך באמצעי האזנה יקרים ומסובכים.

איפה לדעתי זה כן מתאים - עבור מסגרות קטנות מספיק. כיתות כוננות, יחידות אבטחת מתקן וכו'.

באופן אירוני זה מתאים יותר לבט"ש, שם היחידה הצבאית (נניח מחלקת חי"ר) מחולקת לכמה עמדות / סיורים קבועים שנמצאים במקומות נפרדים, וחשוב שישמרו על קשר ביניהם. במקרה זה יותר כדאי שלכל לוחם במחסום X או לש.ג. Y יהיה מוטורולה עם אוזניה שיאפשר לו להיות בהאזנה רצופה וגם לעשות את עבודתו (העברת אזרחים בשער חקלאי, בדיקת תעודות, אבטחה היקפית) מאשר שיהיה קשר עם מ.ק. על הגב שבמקרה הצורך צריך לחבור אליו כדי להוציא דיווח.

עריכה - הנה האשכול הרלוונטי:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...light=%F7%F9%F8

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 30-06-2015 בשעה 18:05.
ישן 30-06-2015, 19:21

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "אני זוכר אשכול דומה שנפתח ע"י..."

סיורניק - אתה בהחלט מעלה שורה של נקודות שגם אני חשבתי עליהן.

מהמעט שראיתי ממה שצולם בצוק איתן רואים מידי פעם כוחות קטנים נעים בנפרד (זה גם פורסם לא פעם) - אני מדבר על כוח של 2-4 לוחמים. אפילו אם לא לכל לוחם יש קשר אז לכל כוח כזה צריך להיות קשר כלשהו. ובהחלט צריכים למצוא שיטות שלא יעמיסו על הקשר - לא מבחינת תדרים ולא מבחינת דיבור (הבעיה עם חיילים בצה"ל שהמשמעת הכללית בצבא נמוכה יותר לדעתי מזו שקיימת למשל ברוב היחידות בצבא האמריקני וזה יכול להיות בעייתי גם בהקשר הזה - אבל אני מניח שעם חינוך טוב ותרגול נכון אפשר יהיה להתמודד עם זה.

לגבי איבוד קשר - זה יכול לקרות גם כיום עם ורד הרים - נכון יש פחות ממנו - אז פחות סביר - אני בטוח שיש דרכים להתמודד עם זה כחלק מצי"ד באופן ככלי.

סוללות זה בעיה - באיזשהו שלב בצבא יצטרכו לתת פיתרון כולל לנושא הסוללות - בראייתי פיתרון כזה הוא נשיאה של סוללה מדגם אחד על ידי כל חייל (סוללה חזקה באפוד) שתאפשר חיבור של כל מוצר עם כבל והטענה של כל דבר שלא מחובר (גם באמצעות כבל לסוללה מובנית במוצר - למשל לאמר"ל). אני כתבתי לאחרונה על הפיתוח החדש של חברת sdoredot הישראלית שמאפשר הטענה בחצי דקה של פלפון. בעתיד יכול להיות שהטכנולוגיה הזאת תוכל לאפשר להטעין גם מסוללות ולא רק מהקיר (אולי מסוללה של רכב לפחות).
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-07-2015, 12:07
  felixg felixg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.14
בעיית סוללות
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "סיורניק - אתה בהחלט מעלה שורה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
סוללות זה בעיה - באיזשהו שלב בצבא יצטרכו לתת פיתרון כולל לנושא הסוללות - בראייתי פיתרון כזה הוא נשיאה של סוללה מדגם אחד על ידי כל חייל (סוללה חזקה באפוד) שתאפשר חיבור של כל מוצר עם כבל והטענה של כל דבר שלא מחובר (גם באמצעות כבל לסוללה מובנית במוצר - למשל לאמר"ל). אני כתבתי לאחרונה על הפיתוח החדש של חברת sdoredot הישראלית שמאפשר הטענה בחצי דקה של פלפון. בעתיד יכול להיות שהטכנולוגיה הזאת תוכל לאפשר להטעין גם מסוללות ולא רק מהקיר (אולי מסוללה של רכב לפחות).

נושא הסוללות מותקף היום מכמה זוויות. הבעיות היום הם סוגים שונים, כמות ומשקל. חייל אמריקאי במשימה של 72 שעות נושא 5-15 ק"ג של סוללות. צעד ראשון הוא פיתוח סוללות נטענות סטנדטיות שיאפשרו טעינה מהירה, מתח יציב, יותר נצילות אנרגטית, עמידה בתנאי חום ולחות קיצוניים, הקשחה בליסטית (סוללות היום נוטות להתלקח). כתבה בנושא פיתוח סוללות צבאיות וסקירת מצב עדכנית בנושא.
מקום הבא לשיפור הוא נושא הטעינה. בעיות בהן נתקלים היום כוללות: מהירות טעינה, משקל המטען, מקור הכוח למטען. מטענים היום מובלים על כלי רכב אם ניתן, או על-ידי מישהו ייעודי שנושא מזוודה כבדה. מטען חדש שבפיתוח הוא בגודל קופסת נעליים ושוקל פחות מ-3 ק"ג. יתרון משמעותי נוסף הוא אונברסליות מקור הכוח - גנרטור, פאנל סולרי, מצת ברכב ועוד.
כעת שיש לנו סוללות קטנות, קלות ועמידות שניתן להטעין מהר ובכל תנאי - עדיין יש לנו הרבה מהם וצריך לחברם בנפרד לכל פריט ציוד. לשם כך מפתחים חליפת סוללות מיוחדת. רצועות בד מיוחדות בבגד מאפשרות אספקת כוח ללא חוטים למכשירים השונים. יש דגמים שמסתפקים רק בהטענה ולא מטפלות באספקה. כמו כן, יש פתרונות להטענת סוללות בעזרת החליפה כאשר תנועת החייל היא מקור הכוח.
ישן 30-06-2015, 23:11

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תקציב"

סירפד אתה יודע לתת תג מחיר ליחידת קשר ברמה שאנחנו מדברים עליה? זה צריך להיות מכשיר קטן ויחסית פשוט עם טווח לא מאד גדול.

ברור לגמרי שעלות המכשיר היא לא כל הסיפור, יש תחזוקה, יש הקמה של רשת קשר, חלפים ועוד המון דברים, אבל זה לפחות נותן מושג. אם ניתן לרכוש מכשיר ב-1000 דולר זה שונה מאשר 5000 דולר או יותר.

אני מניח שצריך גם הצפנה ברמה כלשהי נדרשת (אני מניח שצוות של לוחמי גדוד לא צריכים הצפנה ברמה של מערכת קשר אוגדתית או אפילו לוחמים של יחידה מיוחדת).

אה עוד משהו - האם יש צבא מערבי כלשהו שיש לו קשר אישי ברמת היחידות שאנחנו מדברים עליהן?
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:57

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר