לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-09-2015, 17:52
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
"גיבור ושמו ואנונו" - מאמר של פרופ' אבנר כהן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הראיון של מרדכי ואנונו לערוץ 2"

(במאמר מוסגר - הארץ מאפשר קריאת כל המאמר בחינם - ברור מדוע)

http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2725217

הראיון שערך דני קושמרו עם מרדכי ואנונו בערוץ 2 בערב שבת היה מרתק ומאלף. זו היתה הפעם הראשונה שבה נפתח לציבור הישראלי צוהר לחייו ולעולמו של מי שנחשב כאן לבוגד האולטימטיבי. בפעם הראשונה ואנונו מופיע על מרקע של אמצעי תקשורת ישראלי כבן אנוש, כבשר ודם.

זה היה גם ראיון אמיץ. עד עתה סירב ואנונו לדבר עם הציבור הישראלי בשפתו. הישראלים דחו אותו, והוא דחה אותם. זו אף היתה הפרה בוטה ומתריסה של המגבלות הדראקוניות שהוטלו עליו מאז שחרורו ב–2004. נכון, ואנונו הפר את המגבלות הללו גם בעבר, ונענש, אך אז זה היה בפרופיל נמוך, מול תקשורת זרה מסוג גימ"ל, ואילו הפעם בריש גלי, ובעברית.

לפני יותר משלושים שנה ואנונו ואני עבדנו במחלקה הקטנה לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אני הייתי מרצה צעיר, שחזר אז מארצות הברית עם עניין בגרעין ובמוסר, וּואנונו היה עוזר הוראה ותלמיד לתואר שני, המתעניין באקזיסטנציאליזם ופילוסופיה פוליטית. נתקלנו זה בזה במחלקה מדי פעם בפעם, אך הוא לא היה תלמיד שלי, ולמיטב זיכרוני לא ניהלנו מעולם שיחה רצינית.

כך או כך, מרדכי ואנונו הוא בעיני ה"אדוארד סנודן הראשון", והמקורי. אבל העולם של שנות ה–80, עדיין תקופת המלחמה הקרה, היה אז זר ומנוכר לסנודנים. בניגוד לסנודן, ואנונו היה נאיבי עד אימה; סנודן הצליח לגלות את סודותיו לעולם ולשמור, במידה מסוימת, על חירותו האישית, ואילו ואנונו איבד את חירותו עוד קודם שגילוייו ראו אור.

בדומה לסנודן, ואנונו לא היה מרגל, אלא מתריע בשער. אך ואנונו, הרבה יותר מסנודן, בגד בגילוייו בקשר־השתיקה הישראלי העמוק ביותר: הרצון שלא לדעת על המתרחש בקריית הסוד בדימונה. בניגוד לסנודן, שהצליח לגרום לדיון לאומי ועולמי בגילוייו, ואנונו נכשל כמעט טוטלית בניסיונו לשבור את הטאבו הישראלי. קשר השתיקה נותר כשהיה.

הצלחת הראיון היתה בחשיפת האדם מרדכי ואנונו, על כל מה שיש בו, וגם על מה שאין בו. יש בו באמת עקשנות וחוסן נפשי ואישי נדירים. העובדה ששרד בעשור ויותר של בידוד מוחלט, באִצטלה של ביטחון אבל מתוך רצון להכניע אותו נפשית — היא הישג מדהים.

הראיון גם המחיש, עד כמה הסנודן הראשון שונה מסנודן האמיתי. למרדכי ואנונו אין התחכום, יכולת הניסוח והתבונה המעשית של אדוארד סנודן. ובכל זאת, ההסבר של ואנונו על הסיבה למעשה אשר עשה זהה לחלוטין להסבר של סנודן. ואנונו אמר בערך כך: החזקתי במידע נדיר, הייתי משוכנע שזה צריך להיות מידע פומבי, והייתי מוכרח להוציא אותו לעולם כי ידעתי שאף אחד אחר לא יעשה זאת. גם מי שמתנגד לוואנונו (או לסנודן) אינו יכול שלא להעריך את האומץ ואת העובדה שנענו כך לצו המצפון שלהם.

השורה התחתונה היא, שהראיון בטלוויזיה חשף את עוצמת הנקמנות הישראלית. כשמדובר בטאבו הלאומי המקודש, האחד והיחיד, ישראל אינה שוכחת, ותמיד נוטרת. הגיע הזמן להניח את האדם האמיץ הזה לנפשו ולתת לו ללכת לאן שיחפוץ.

הכותב הוא פרופ' ללימודי גרעין במכון מידלברי ללימודים בינלאומיים במונטריי, קליפורניה, ומחבר הספר "ישראל והפצצה"
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-09-2015, 17:57
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
מספר ציטוטים של אבנר כהן מעמוד הפייסבוק שלו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הראיון של מרדכי ואנונו לערוץ 2"

"ואנונו צודק כמעט בכל טענותיו--הנקמנות, המגבלות הדרקוניות שמוטלות עליו, שימוש בביטחון כתרוץ לרדיפה. אך הוא לא צודק בהעלאת הנושא העדתי-מזרחי כעילה להתעללות בו. זה פשוט קישקוש-בלבוש,
ואנונו נרדף -- והוא אכן נרדף מעל ומעבר למה שהגיע לו על פי חוקי הביטחון הדרקוניים שלנו --בגלל שפגע בפרה הקדושה ביותר במדינת ישראל: האטום ומדיניות העמימות. חד וחלק. ההתעללות, כולל הנסיון בכלא לגרום שיאבד את שפיותו, היו בשל הפגיעה במולך, הטאבו המקודש, ואין לכך להבנתי כל קשר למוצא אתני.
ואנונו גם עיגל פינה שהכחיש שביקש תמורה כספית על גילוייו. הוא ביקש סיוע כספי, ולדעתי בצדק, משום שהיה ברור לכל המעורבים המחיר האישי שישלם עבור חציית הקווים (גם אם לא היה נתפס על ידי המוסד). הסנדיי טיימס הבטיח לו בסוף כסף, אך ואנונו נעלם, נחטף, ולא קיבל פרוטה (אלא אם שילמו לו אחרי השחרור, איני יודע). ולמרות זה ואנונו צודק לחלוטין שאומר שעשה את אשר עשה לא עבור בצע כסף."

=================

צפיתי במשרדי בראיון הערוץ השני עם ואנונו.
היה מרתק. ראיון אמיץ, הן מבחינת האיש עצמו והן מבחינת הערוץ השני.
דומני שמעולם לא הייתה לי שיחה של ממש עם ואנונו כך שאיני מכירו אישית -- אם כי הוא ואני הסתובבנו במסדרונות המחלקה לפילוסופיה באונברסיטת בן גוריון בשנים 83-84, תקופה כשהיה מתרגל וסטודנט לתואר שני ואילו אני הצטרפתי אז לחוג כמרצה צעיר ואפילו העברתי שם סמינר על מוסר ונשק גרעיני -- אבל יש לי תחושה שהראיון חשף את האיש כפי שהוא: את מה שיש בו (באמת עקשנות של פרד וחוסן אישי בסיסי. זה שהוא עבר את מה שעבר , כולל הרצון המכוון של המלמ"ב להוציאו מדעתו (במובן הקליני המדויק), וזה שלא נשבר זה באמת לא פחות ממדהים) ) ואת מה שאין בו (הוא אינו אדוארד סנודן שעשה בגיל דומה מעשה עם משמעות לא שונה מאד מזו של ואנונו, בוודאי שלא מנסח את דעותיו ברהיטות של סנודן, אבל מסביר באומץ ובאופן שאכן דומה להסבריו של סנודן את מה שישראלים מתקשים להבין, שלא לדבר על לגלות אמפתיה: הייה לי מידע נדיר, המידע הזה חייב להיות פומבי, והייתי חייב להוציאו כשרות לעולם, ובמיוחד לישראל, כי ידעתי שאף אחד אחר לא יעשה זאת).
גם מי שלא מסכים עם ואנונו (או עם סנודן) -- ואני מוכרח להודות שכאן אני אמביוולנטי כי אני לעולם לא היה לי האומץ וצו המצפון לעשות את מה שואנונו (או סנודן ) עשו, אך גמאידך גם לא הייתי מוצא עבודה במקומות הללו -- חייב להעריך את אומץ הלב והנחישות המוסרית שלו. כן, ואנונו קצת עיגל פינה בנושא הכסף: הוא ביקש והיה אמור לקבל סכום מסוים של כסף (שאותו מעודו לא קיבל), אבל המעשה כולו לא היה על כסף. זה היה מעשה של אומץ מתוך תחושת חובה מוסרית).
השורה התחתונה: הראיון חשף את נקמנות המערכת לגבי מי ששובר את הטאבו המקודש שלנו. בנושא זה, האחד והיחיד, ישראל לא שוכחת, ותמיד נוטרת. חובה להניח את האדם הזה לנפשו ולתת לו ללכת לאן שהוא רוצה.

==================
ישן 10-09-2015, 12:17
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
ואנונו נעצר בגלל הראיון (Ynet)

ביום שישי העניק המרגל מרדכי ואנונו ראיון לערוץ 2. הבוקר הוא נעצר על-ידי המשטרה בתיאום עם השב"כ שמפקח עליו. מאז שחרורו מהכלא הוטלו עליו מגבלות ביטחוניות.
רועי ינובסקי

שוב מסתבך: מרגל האטום מרדכי ואנונו יובא היום (ה') להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים לאחר שנעצר הבוקר על-ידי חוקרי תשאול של ימ"ר ירושלים בתיאום עם השב"כ שמפקח עליו מאז שחרורו מהכלא בשנת 2004. ואנונו נעצר כנראה בעקבות הראיון שהעניק לערוץ 2 ביום שישי האחרון.

מרגל האטום סיים את ריצוי עונשו ב-21 באפריל 2004 לאחר 18 שנות מאסר. טרם שחרורו הוטלו עליו מגבלות ביטחוניות שונות, כמו איסור יציאה מהארץ למשך שנה, חובת דיווח על תנועותיו, איסור מלהתקרב לשטחי הרשות הפלסטינית ועוד.

לאורך השנים האחרונות הוא הגיש סדרת בקשות לעזוב את הארץ, להתראיין, לבטל את אזרחותו ועוד. ב-2010 הוא ריצה שלושה חודשי מאסר שנגזרו עליו לאחר שהורשע עוד ב-2007 ביצירת קשר עם גורמים זרים.

לכתבה המלאה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4699653,00.html

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:07

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר