לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-09-2014, 20:45
  איש123 איש123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.14
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "יוסי לנגוצקי הוא אדם רציני עם..."

תראה, זה גם עובד ככה:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
עודד עמיחי הוא אדם רציני עם רקורד מוכח בנושאי ביטחון. היה XXX ב-67 ולחם ב-XXX. המשך התפקידים שמילא בצה"ל מאפשרים לי להניח שהוא יודע על מה הוא מדבר. צריך היה לתת לו להציג את הפתרונות שלו, ואז לבדוק אותם. זה שלא עשינו דבר בנושא זה בין אם בפיתרון שלו או אחר, הביא אותנו למלחמה האחרונה וזה חבל.

וגם ככה:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AJ-47
מוטי שפר הוא אדם רציני עם רקורד מוכח בנושאי ביטחון. היה XXX ב-67 ולחם ב-XXX. המשך התפקידים שמילא בצה"ל מאפשרים לי להניח שהוא יודע על מה הוא מדבר. צריך היה לתת לו להציג את הפתרונות שלו, ואז לבדוק אותם. זה שלא עשינו דבר בנושא זה בין אם בפיתרון שלו או אחר, הביא אותנו למלחמה האחרונה וזה חבל.

מי אמר שלא נתנו לו להציג את הדברים?
מי אמר שלא בחנו אותם?
מי אמר שהוא היחידי בעל רקורד שהציע דברים, או לחילופין למי יש כסף לבדוק כל הצעה שמגיעה?
... וזה מה שהביא אותנו למלחמה? לא נראה לי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-09-2014, 01:53
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.04.06
פיגוע עורו אחים עורו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Frumer שמתחילה ב "הגיאולוג יוסי לנגוצקי: לחמאס מנהרות נוספות שלא אותרו עד סיום מבצע צוק איתן"

המנהרות מעזה לתוך ישראל, עם כל הסכנה האיומה שבהן, הן החדשות של אתמול. כמובן שצריך להמשיך לחפש בכל הרמות (מודיעיו ובשטח) והאמצעים. עם דגש על פיתוח והשלמת האמצעים.

אך מה שצריך להדיר שיינה ממערכת הבטחון הן אלו שלכאורה לא נמצאה אף לא אחת מהן... מלבנון.
וזאת כי:
א. התורה פותחה ע"י החיזבאלה\אירן בלבנון. נסראלה כבר שנים מדבר בגלוי ש"במלחמה הבאה הוא יכבוש חלקים מן הגליל".
ב. אם התשתית התת קרקעית המדהימה - מפקדות, מחסנים, תעשיה, מעברים מאיזור לאיזור, ובראש החנית מנהרות הנפץ והתקיפה החודרות. נחפרו באמצעים הדלים (יחסית!) של החמס.
הרי על אחת כמה וכמה, מה יכל ההחיזבאלה להכין בלבנון וממנה... תוסיפו מני ידיעות על קולות חפירה ששמעו\הרגישו חיילים בצפון בלילות. להזכירנו, יותר ממוצב אחד התקיף החמס באמצעות מנהרות נפץ תחת מוצבים. מה טוב יותר כדי להסיר את אמצעי התצפית שלנו בשעת ה "ש". ולעוור את המודיעין ברגע האמת. לקלף את קו ההגנה הראשון, בזמן שהכוח האמיתי עובר מעל ובעיקר מתחת.

ואף לא אחת נתגלתה ?!
ושוב, חפ"ש הנני... והרי הרכבתי פזל גדול מכמעט אפס חלקים הלוואי ואתבדה!!

ישן 06-09-2014, 16:38
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

לדעת גדולים כיוונתי
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "עורו אחים עורו"

בחיי שלא ידעתי על הכתבה הזו:
המערכה הבאה בצפון – עוצמתית מצוק איתן"
100 אלף רקטות, טילים מדוייקים שיכולים לכסות את כל שטח ישראל ותוכנית לתקיפה בתוך יישובי הצפון – המערכה הבאה בגבול הצפון, אם וכאשר תפרוץ, תהיה שונה לחלוטין מ"צוק איתן". התמרון הקרקעי הפעם יהיה חייב להיות גדול ומהיר
רוני דניאל | חדשות 2 | פורסם 05/09/14 20:30
וזה שהיא פורסמה בסמיכות כה רבה, אף היא לא מעשה ידי...
אך עם כל שנאמר בה, הריפרוף על נושא המנהרות, גובל בפזיזות!
בדרום חיפשו אחריהן (לאחרונה), אף לפני שהופעלו, בצפון? שקט ושלווה...מה, מפחדים מתגובת החיזבאלה? או מתגובת הציבור אם חלילה הן יתחילו להתגלות...

ישן 06-09-2014, 20:00
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "להעיר אותנו להיתכנות ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
מה ההשלכות של זה? אין מדובר בהסגת גבול? זה בוודאי מפר אי-אילו הבנות שהיו לנו עם חיזבאללה (אם היו)...
התכוונתי לחיפושים בשטח הריבוני שלנו. סגנון עזה לפני ואחרי המלחמה.
אפילו באמצעים המוגבלים של היום אם נפעילם במקומות חשודים, כבין הגבול למקומות בהם היו התראות על רעשים חשודים, ו\או מקומות בהן מנהרה כזו הייתה גורמת לנזק מקסימלי... וכל המכיר את הגיזרה לבטח יכל להצביעה לפחות על כמה "מועמדים"...
אם יחפרו היכן שהוא לאורך הקו הקצר ביותר בין הגבול למקום הנ"ל... ימצאו פיר\ים. וכאן הדילמה:
1) מה לעשות עם המימצאים?
2) להתלונן לאו"ם? הרי יש כוח רב לאומי כבר במקום! ... הא, בדיחה גרועה... סליחה.
3) מה זה יגרום לחיזבאלה לעשות?
4) מה זה יעשה לתושבי "עוטף לבנון"?

מן הכתבה, אם להאמין לקצין... עדיף להתכונן, מאשר לפתוח את קן הצרעות אכשיו...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
להעיר אותנו להיתכנות מנהרות בצפון זה כבר אופנתי, חדשות של אתמול,
אם זה אפשרי, קל וחומר אפשר לחפור להיאחזות, לכפר סבא, או לכנסת, ואם זה אפשרי, קל וחומר אפשר לעבור דרך פרצות בגדר...לכל מקום.
"ישראליות במייטבה": הנה מתכון איך לא לעשות כלום - תנפח את הבעייה למימדים לא הגיוניים, ואז תתיחס אליה כבדיחה... אין בעיה!

נערך לאחרונה ע"י 2liviu בתאריך 06-09-2014 בשעה 20:08.
ישן 06-09-2014, 23:37
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "אני מניח כי אפשר להבין דבריי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
כוח של 7 טנקים שנכנס לרצועה ,ואחרי זמן קצר 4 טנקים נתקעו, לסיפור זה יש משמעות שאסור להתעלם ממנה כשאנו חושבים על העתיד.
מסתדר טוב עם הזלדות "של avifresh"... מקבל. אך פשלה אחת לא מבטלת אחרת...למעשה, ישנן כאן שלש אבני בנין של הנדרש לשיפור:
1) אי התייחסות\טיפול הולם בסכנה ידועה מראש - המנהרות.
2) שימוש בציוד שלא מתאים לתנאי הלחימה הנוכחיים -
- הזלדות,
- ואולי דגמי מרכבה מיושנים (?),
- לבטח רכבי סיור לא ממוגנים להבטחת הגדר (ההתקלות ביוצאים מן מנהרה השנייה, מגד וגשש הרוגים)
3) תחזוקה לקוייה של הציוד הקיים - עלה בחייהם של שבעת אנשי צוות הזלדה שנתקעה, וגם באלו שניסו לחלצם... מחיר כבד על תחזוקה לקויה.

ואלו רק מן שעלו בפתיל זה, של אשכול זה, של פורום זה...

נערך לאחרונה ע"י 2liviu בתאריך 06-09-2014 בשעה 23:44.
ישן 07-09-2014, 01:34
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "וזאת אופרה אחרת..."

בד"כ כשאני דן ברצינות עם אנשים על נושא כלשהו,
אני מנסה לוודא שיש לנו בסיס משותף, וזה לעתים קרובות :
- הסכמה על חשיבות החתירה לשיפור,
- הכרה בתופעה כי אנשים יכולים לדבר עניינית רק בתוך גבולות מסגרת מסוימת [ מסגרת של זמן מגביל, הסבלנות מגבילה, יש נושאים שהם טאבו, יש נושאים שמאיימים.....בעיקרון חברה שבה המסגרת לנושאי הדיון גדולה יותר, היא חברה בריאה יותר.
לעתים קרובות אני יודע כי אין טעם לדבריי, משום כי הקוראים לא כל כך חותרים לשיפור, ומשום כי יצאתי מהמסגרת המקובלת של הדיון [אני כבר יודע כי דיבור על שיפור הגורם האנושי, הינו מחוץ למסגרת]
בצבא יש אותם בעיות תפקוד כבר עשרות שנים, וזה לא הולך להשתנות מהטעמים שכתבתי: אין מספיק חתירה לשיפור, יש יכולת לדון עניינית עד גבול מסוים.
ישן 07-09-2014, 02:50
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

רשימה חלקית של התיחסויות בעבר
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "בד"כ כשאני דן ברצינות עם..."

לרוב מושך אש, בתקווה לזום דיון ענייני ואולי אף תורם...

הנה אשכול ישן שלצער כולנו לא דעך עניינו אף היום:
נגמ"ש הברדלס - מלכודות מוות ממונעות לרשות חיילי המילואים

ותגובות מאשכול אחר: צה"ל 2025, כך זה ייראה
דעת חפ"ש
וזה מנחם :

אני מקווה שזה לא יראה כהתנשאות כל שהיא,כי זה לא! זאת נקודת ראות של חפ"ש המתעניין, קורא ולומד מילדות ועד הלום, ראה וחווה דבר או שניים ביניהן
ברור לי שדברים שנראים ממקומם של מקבלי ההחלטות לא נראים ממקומי, אך גם ההפך נכון, לדברים שנראים "מבחוץ", מרחוק, ללא תלות באילוצים ולחצים... יכלה להיות חשיבות כמרעננת ומפרה מחשבות
...לעניות דעתי.

ולסיום בנימה חיובית ואופטימית: נראה שההשקעה בצייד השתלמה מאוד! הוטמעה ומומשה.
עד כדי כך שבדיווחים הזכירו את הסימפטומים: ללא להזכיר את הצייד עצמה:
זרימת מיידע ישירות ללוחמים בשטח, מסנסורים שונים ואפילו ישירות מחקירת שבויים! ידיעות ותיאומי כוחות שחסכו בחיי חיילים !
אמצעים רפואיים חדישים שהופעלו לראשונה.

ספק אם יש צבא אחר בעולם, עם יכולות מוכחות שכאלה !

נערך לאחרונה ע"י 2liviu בתאריך 07-09-2014 בשעה 03:07.
ישן 07-09-2014, 00:44
  משתמש זכר Vladin Vladin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.12
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "לדעת גדולים כיוונתי"

אני לא חושב שמפחדים מתגובת חיזבאללה או הציבור.

חיזבאללה סובלים כרגע מבעיות רבות בתחומי לבנון והעולם הערבי. מאז שהם התערבו בלחימה בסוריה, מעמדם בלבנון בעולם הערבי ירד בגלל שתי סיבות: 1. הם מתנגדים למרד שנתפש כלגיטימי בעיניי כל מי שתומך במאבק הפלסטיני. 2. בשנים האחרונות הם לא עושים שום דבר גלוי נגד ישראל. אם יתחילו לחשוף מנהרות בגבול הצפוני בשלב הזה, ייווצר הרושם שהם ממשיכים להילחם באויב הציוני כרגיל, וזה עלול לחזק אותם פוליטית.

אולי עדיף לנו לשמור את עניין המנהרות בצפון על אש קטנה. הם לא יעיזו לפתוח במאבק פעיל, לפחות עד שהמאבק בסוריה יסתיים. גם לאחר שיסתיים, ייקח להם זמן לשוב למאבק בישראל. אני חלילה לא טוען שצריך להתעלם מהבעיה. ראוי למצוא פתרון, לאסוף מודיעין על המנהרות ובשעת השין לטפל בבעיה. חשוב גם כל הזמן להיות עם אצבע על הדופק, אבל צריך לקחת בחשבון שאם נהיה פזיזים, זה עלול לחזק אותם פוליטית בלבנון, שזה משהו שאנחנו לא רוצים בו.
ישן 30-04-2015, 15:43
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

אולי שביב אור בקצה המנהרה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Frumer שמתחילה ב "הגיאולוג יוסי לנגוצקי: לחמאס מנהרות נוספות שלא אותרו עד סיום מבצע צוק איתן"

לבעית המנהרות, הקיימת כבר אלפי שנה. מתפרצת בכל מערכה סטטית, ובזמננו חוזרת וצצה ממלחמת העולם הראשונה, ויאטנם, בין שתי הקוראות, שני חלקי ברלין, בין מקסיקו וארה"ב, סוריה, עזה לכול הכיוונים... ולבנון (בגדול!):
הצעת חקיקה: ארה"ב תקצה 223 מליוני דולרים לפיתוח מערכת נגד מנהור
החקיקה מבוססת על שתי הצעות קודמות לפיתוח משותף ישראלי-אמריקאי של מערכת להתמודדות עם המנהור של חמאס וחיזבאללה. ההצעות הוגשו לקונגרס ונמצאות בשלבי אישור ראשונים. ההצעות צריכות לקבל את אישור הנשיא אובמה כדי שיוקצו המשאבים. החקיקה הדו מפלגתית אמורה לייצר קונצנזוס ולהקשות על הנשיא לא לאשר את התקציב
עמי רוחקס דומבה | 30/04/2015

ישן 09-05-2015, 20:36
צלמית המשתמש של 2liviu
  2liviu 2liviu אינו מחובר  

כתבה "כל גבולות ישראל חשופים לחדירת מנהרות"

החיזבאלה אשר מזה עשורים מתמודד מול אויב בעל עליונות אוירית מוחלטת.
+ לו עצמו אין כל אפשרות אף לנ"מ ראוי לשמו.
+ אויב שחודר את שורותיו חדשות לבקרים. צופה ומצוטט מן האדמה, האויר, הים והחלל 24*7.
חייב להתבסס על הסתרת כל מערכיו, כגון: פיקוד ושליטה, איחסון, תקשורת (סיבים אופטיים), שינוע והפעלת האמצעים (ירי והטענה).
ומה נגיש ובטוח יותר מאשר - מתחת לאדמה.
+ רוב התקופה, אין מחסור בתקציב, מקורות מיידע ונסיון.
+ אין מחסור במוטיבצייה, תחכום ויכולות ביצוע.
+ הצהיר כבר לפני שנים על כוונה ל"שחרר" את הגליל
== אין מנהרות חוצות גדר...
המשוואה לא מתאזנת
מקור
ציטוט:
"כל גבולות ישראל חשופים לחדירת מנהרות"
יוסי לנגוצקי, האיש שהקים את היחידות הטכנולוגיות בחיל המודיעין של צה"ל וחתן פרס ישראל אמר בכנס היבשה הבינלאומי בלטרון כי "הכישלון לטפל במנהרות הוא מערכתי ולא טכנולוגי. יש פתרונות מתעשיית הנפט העולמית. הבעיה היא שבמפא"ת מנסים להמציא את הגלגל"
עמי רוחקס דומבה | 6/05/2015

ישן 10-03-2016, 14:58
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר בבלוג "על הכוונת" על הערכת אמ"ן את פוטנציאל העימות הבא עם החמאס

הערכה ישרה\ מאת גל פרל פינקל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
המשבר ההומניטרי הקשה בעזה דוחק את החמאס, כנגד רצונו, לקרן הזווית ומקרב את העימות הבא עם ישראל. בחירת גורמים בדרג המדיני להאשים את הדרג הצבאי בהערכות שחותרות תחת המדינה או שיש להן השלכה מסוכנת על המצב בשטח, היא לא עניינית.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 10.03.2016)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 10-03-2016 בשעה 15:06.
ישן 11-03-2016, 05:15
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
הגרסה המלאה של המאמר "הערכה ישרה"
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מאמר בבלוג "על הכוונת" על הערכת אמ"ן את פוטנציאל העימות הבא עם החמאס"

המשבר ההומניטרי הקשה בעזה דוחק את החמאס, כנגד רצונו, לקרן הזווית ומקרב את העימות הבא עם ישראל. בחירת גורמים בדרג המדיני להאשים את הדרג הצבאי בהערכות שחותרות תחת המדינה או שיש להן השלכה מסוכנת על המצב בשטח, היא לא עניינית.
סוגיית המשבר ההומניטרי ברצועת עזה קיבלה דגש משמעותי בהערכת המודיעין לשנת 2016 שהגיש ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. לדברי אחד הח"כים שנכחו בפגישה עם ראש אמ"ן הואהדגיש כי אם "לא יהיה שיפור, ישראל תהיה הראשונה שהדברים יתפוצצו עליה". נראה שהמצב בעזה נפיץ בשל המשבר ההומניטרי הקשה ברצועה וכי חמאס, כנגד רצונו, נדחק לקרן הזווית ועשוי להפר את הרגיעה שנשמרה מאז תום צוק איתן. לדברי ראש אמ"ן, שיפור התנאים הכלכליים ברצועה הוא תנאי הכרחי להרחקת תרחיש הסלמה ביטחונית.

רצועת עזה, 2015.

כגוף המודיעין של צה"ל, אמ"ן אחראי על הנחת תמונת המודיעין שממנה נגזרות הערכות המצב, התכניות האופרטיביות וגם תהליכי בניין הכוח בצבא. ההערכה השנתית של אמ"ן מנתחת את מכלול האיומים, הסיכונים וההזדמנויות לישראל בשנה שתבוא לאור המגמות והאירועים בשנה החולפת, תוך שהיא מקיימת אינטגרציה בין מספר רבדים – צבאיים, מדיניים וכלכליים. ההערכה השנתית של אמ"ן מאפשרת לדרגים המדיני והצבאי לקיים תכנון ארוך טווח, לגבש אסטרטגיה מדינית וצבאית, ולבנות יכולות על מנת להתמודד טוב יותר עם איומים עתידיים. כמי שעומד בראש המערכת המפיקה הערכה זו, מחזיק ראש אמ"ן למעשה בסמכות החוקית של המעריך הלאומי. בסופו של יום, עליו מוטל לקבוע את מידת סבירותו של איום ומתי והיכן יתקיים העימות הבא.

האלוף הלוי, קצין "שקול ולא מתלהם", הינו בעל ניסיון רב הן ביחידות הלוחמות והן בתחום המודיעין. הוא צמח

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן., פיקד על פלוגת הנ"ט שלה בלבנון, על החטיבה כולה במבצע עופרת יצוקה וכן על אוגדת הגליל. לאורך כל שירותו לא חשש הלוי להביע עמדה עצמאית גם מול גורמים ממונים. כשפיקד על סיירת מטכ"ל נדרש לבדוק את האפשרות לבצע פעולה רגישה בעלת השלכות אסטרטגיות. למרות הפצרות הממונים עליו סירב הלוי להתחייב כי הפעולה ניתנת לביצוע במגבלות שהטילו ראש הממשלה ושר הביטחון, וזו לא בוצעה. למרות זאת בכל תפקיד הוא מימש את הציפיות אחת לאחת והוביל את פקודיו להישגים בלחימה ובמוכנות אליה. בהערכה שהגיש לאחרונה ביטא היגיון צבאי ומדיני בסיסי: הפעלת כוח ללא מהלך מדיני משלים סופה שתהיה נואלת שכן "המלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים", כמאמר קלאוזוביץ.

בנאומו לפני מספר שבועות במרכז הבינתחומי בהרצליה ציין הרמטכ"ל איזנקוט כי "חמאס בוחר להפנות הרבה מאוד משאבים כדי לשקם את מה שנתפס בעיניהם כדפוס פעולה שיוצר מאזן מול מדינת ישראל". בהיעדר אופק כלכלי, אין דרך למנוע את תחושת הייאוש, המניעה כיום פלסטינים בירושלים וביהודה ושומרון לפעול כ"זאבים בודדים" ולבצע פיגוע. זהו רק עניין של זמן עד שדפוס זה יהפוך לנחלתם של ציבורים גדולים עוד יותר ברחוב הפלסטיני, גם בעזה. ואולם, למרות הערכה מודיעינית זו, ולמרות העובדה שיוזמות דוגמת הקמת נמל ימי מפוקח לרצועת עזה שבות ועולות בשיח הישראלי ברמות שונות, לא נראה כי הממשלה פועלת בכדי ליצור מנופים כלכליים למניעת סבב הלחימה הבא.

למערכה הבאה, אשר ככל הנראה תתרחש במוקדם או במאוחר, יש לצאת לאחר שמדינת ישראל עשתה כל שביכולתה למנוע את פריצתה. אז יש להפעיל כוח צבאי רב, מאמצי אש ותמרון אגרסיביים ומהירים, לקצר את משך הלחימה ולממש את היעדים הצבאיים והמדיניים. מכאן, שבחירת גורמים מסוימים בדרג המדיני להאשים את הדרג הצבאי בהערכות ועמדות שחותרות תחת המדינה, או לחלופין בהשמעת אמירות שלהן השלכה מסוכנת על המצב בשטח, היא לא עניינית.

הרצי הלוי, כמח"ט הצנחנים בעזה במבצע "עופרת יצוקה".

"יש שני דברים שאסור לך לאבד אותם בתוך הלחימה: את החשיבה
– לחימה זה לא עניין רק של כוח, זה כוח שמאחוריו חייבת להיות מחשבה – והדבר השני זה את השפיות ואת המוסר", תיאר בשעתו הלוי את הקווים שהנחו אותו כמח"ט הצנחנים ב"עופרת יצוקה". בעזה כמו בזירות אחרות, את הכוח צריך להפעיל באופן ממוקד, מתוך מחשבה. לאורך השנים הוכח שענישה כלכלית קולקטיבית מלבה טרור, וכי היעדר קידום תהליכים מדיניים וכלכליים מביא להמשך האלימות. חובת ראש אמ"ן, כלקח ממלחמת יום הכיפורים, להשמיע בפני הדרג המדיני את הערכתו הכוללת על המצב, גם כשהיא לרוחם וגם כשלא.

הכותב הינו חוקר אורח בתכנית צבא ואסטרטגיה, המכון למחקרי בטחון לאומי.

(המאמר, בגרסה מקוצרת פורסם במקור באתר "שורטי", 03.03.2016)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 10.03.2016)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 11-03-2016 בשעה 05:18.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:38

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר