לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-12-2011, 23:16
  ורסאי ורסאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.11
האם היה גשר מצרי במקום נדרש אסף יגורי לצלוח התעלה ב 8 באוקטובר 1973?

מידע רקע
1. ביום השלישי למלחמת יום הכיפורים (8.10.73) קיבל מג"ד 113 בחטיבה 217 פקודה לצלוח תעלת סואץ בשעות אחה"צ, על גבי גשר מצרי, לאחר שדווח שמספר טנקים כבר מחזקים בגשר או חצו אותו.
2. בשעות מוקדמות יותר ניסה גדוד אחר לבצע המשימה אך לא עלה בידו.
3. גדוד 113 (מג"ד: אסף יגורי), נע מצפון לכביש המוביל למוצב חיזיון החולש על גשר פירדן וקרוב מאוד לכביש.
שאלות:
1. האם במקום עמד בכלל גשר צליחה מצרי? האם המצרים בנו את הגשר כה קרוב למוצב. מתצ"א מאותם הימים נראה שהגשר היה צפונה בהרבה ונראה לכאורה שהגדוד נסע למקום בו לא היה גשר. האם מישהו יודע פרטים על המקום בו ניצב הגשר המצרי ?
2. האם גשר צליחה מצרי עמיד במשקל טנקי שוט שהיו בשימוש גדוד אסף יגורי?
3. מי היה הכח שיוחס לו שתפס את הגשר המצרי או חצה אותו?
4. האם שדרת הפיקוד (האוגדונר והמח"ט) בדקו המידע באשר לשלוש השאלות הראשונות, לפני שהורו לגדוד לחצות התעלה
5. האם מישהו יכול לסמן על גבי מפת גוגל ארת' הרצ"ב את המיקום של הכביש לגשר פירדן בשנת 1973 ואת המיקום המקורי של גשר פירדן. הגשר הנוכחי הוא חדש ונבנה מדרום לאתר המקורי.

נערך לאחרונה ע"י ורסאי בתאריך 06-12-2011 בשעה 23:21.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-12-2011, 08:47
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ורסאי שמתחילה ב "האם היה גשר מצרי במקום נדרש אסף יגורי לצלוח התעלה ב 8 באוקטובר 1973?"

מאמר מרגש, של חיים שיין

עוד הרבה מאד פרטים באשכול הזה
ציטוט מתוך האשכול:
ציטוט:
ב7.10 נכנס גדוד אסף, ע"ש מפקדו, אסף יגורי, ללחימה. קרבות הגדוד התחילו מוקדם מהצפוי כחפ"ק הגדוד נע בחוד ועבר בתוך מארב מצרי כשחצה את צומת רומאני באזור בלוזה. כמאה ועשרים אנשי קומנדו מצרייים שהונחתו בלילה ממסוקיים פתחו על מאסף הגדוד באש תופת כשהם "תוקעים" קודם כל, את המאסף. כמה טנקים וזחל"מים נדלקו מיד.
החפ"ק המשיך להתקדם בלי לדעת שהמאסף שלו בלחימה. המג"ד, יגורי, הופתע לשמוע את ד"ר גילר, רופא הגדוד, מדווח בקשר: "אנו מותקפים. יש נפגעים רבים. תזמינו. צריך מסוקים לחילוץ!"
במארב היו כמה הרוגים: הקמב"ץ אילן אמיר, מרדכי גלזר מגבעת-ברנר (נהרג כשניסה לקפוץ מזחל"ם בוער), צבי גורן, בעבר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העיברית, נהרג כשניסה לחלץ חיילים מטנק פגוע. שני מפקדי פלוגות נפצעו בקרב זה: עמיקם כהן וניסן כפרי.
הפלוגה של יצחק בריק נשלחה להתמודד עם המארב. בריק: "חזרתי לאחור וראיתי שני זחל"מים בוערים. לידם שכבו אנשים פצועים. פתחנו באש והסתערנו לעבר הכח המצרי. המג"S יגורי הגיע בג'יפ שלו וצעק לאנשיו "להסתער!". הטנק של בריק ספג פגיעה ישירה. בריק נפצע בפני והחל לבעור הוא קפץ מהטנק והתגלגל על החול לכבות את האש. למרות הכאבים המשיך בלחימה. נגמ"ש שהצטרף לכח הסתער לעבר המצרים באש מקלעים ורימוני יד. נהג הנגמ"ש דרס כל מי שעמד בדרכו. "זה היה הרגע בו הבנתי שזו לא מלחמת ששת-הימים, זו מלחמה אחרת" סיפר יצחק בריק.

ב8.10 היה הגדוד חלק מחטיבה 217 של נתק'ה ניר מאודת ברן (אברהם אדן). הוא יועד להוביל את המתקפה על גשרי הפירדן לתפיסת גשר מצרי ולחציית התעלה. בגדוד היו באוטו יום 21 טנקים.
מיד בתחילת הלחימה, במרחק כשלושה קילומטר מהתעלה הותקף הגדוד באש טנקים, תותחים וטילים. יגורי צעק בקשר "לשפר עמדות לאחור! לשפר עמדות לאחור!" ומאז לא נשמע שוב בקשר.
הרוגי הגדוד: הסמג"ד דוד ילין, המ"פ משה ויתקין, הסמ"פ זאב בולטווין. לוחמים נוספים נהרגו או שהיו נעדרים. מתוך חמישים וארבעה נעדרים רק ארבעה נותרו בחיים ונלקחו בשבי. שמות חלק מההרוגים: אברהם (מוזס) אברהם, חיים אוחיון, מרדכי אוחנה, דניאל אורליק, דניאל אידלסון, עימנואל אינגל, מתיתיהו אלמגור, ברגר אליאס, אבינועם אלכסנדרוביץ, יחיאל בורוביץ, ראובן ברר, נפתלי דוד, דוד הראל, איתן וליש, ברנרד זילבר, ראובן חיים, יעקב חן, מאיר חצרוני, יגאל יצחקי, ישעיהו בן-ישי, ישראל כהן, שמעון כהן, מנחם לונץ, חיים מזור מרדכי סעדיאן, אלישע פלג, נפתלי פרץ, פטר קליין, עמירם קניג, מאיר שרביט.
יגורי סיפר "הובלתי את הגדוד לקרב בלב כבד. היעדים שהוצבו לי לא היו בהירים. שיתפתי את המח"ט, נתן ניר, בתחושתי הרעה. הוא אמר לי כי זו פקודה מגבוה וצריך לבצע אותה במהירות. קיבלתי את הדין ופקדתי על האנשים לנוע קדימה. מכיוון היעד עלה עשן סמיך שהתערבב בעני האבק שיצרו הטנקים. לא ראינו כלום לפנים. פרצנו אל תוך מארב גדול של האויב, מתחם ענק בו האויב היה מחופר בעמדות הגנה וערוך להתקפה... חדרנו לעומק של כחמישה קילומטרים...מתוך 21 טנקים שיצאו לקרב הגיעו ליעד 12 בלבד. וגם הם נפגעו בזה אחר זה. לאחר הקרב נותרו מכל הגדוד תשעה טנקים בלבד.
קיבלתי מהמח"ט פקודה לנוע לאחור. תוך כדי תנועה נפגע הטנק שלי ופרס...פגז נוסף שיתק את מערכת הקשר. פקדתי על נטישה." יגורי והצוות הסתתרו במכתש של פצצה, הם קיוו לחמוק בלילה, אך נלקחו בשבי ע"י המצרים.

יש עוד...

ישן 07-12-2011, 10:23
  ורסאי ורסאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.11
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ורסאי שמתחילה ב "האם היה גשר מצרי במקום נדרש אסף יגורי לצלוח התעלה ב 8 באוקטובר 1973?"

הוספתי תצ"א שנעשה סמוך למלחמה. ראה מיקום גשר החציה המצרי שנראה בנקודה צפונית ומרוחקת מגשר פירדן. האם יש עדות ראיה לגשר מצרי פעיל ב 8.10.73 קרוב מאוד לגשר פירדן?
גדודו של אסף יגורי, לכאורה לא נסע לכיוון הגשר המצרי הצפוני, אלא לכיוון גשר הפירדן, שהיה גשר רכבת שפוצץ בחלקו סמוך למלחמת ששת הימים וב 1973 ולא היה עביר.
ייתכן וגם גדוד חיים עדיני נסע לעבר גשר הפירדן . האם מישהו מגדוד חים עדיני ראה גשר מצרי פעיל בשעה שהתקדם לגשר פירדן?
בתמונה השניה מצוי גשר הפירדן החדש היום. האם מישהו יכול סמן עליו היכן המקורי 1973 וכן הכביש לכיוון הגשר (ציר חביבה).

https://2011-uploaded.fresh.co.il/2...07/67380986.doc

https://2011-uploaded.fresh.co.il/2...07/27048300.pdf
ישן 14-03-2016, 17:01
  jחיליק jחיליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.16
הקרב בפירדאן 8.10.73 גדוד 113

לחמתי בקרב זה בטנק שמפקדו סגן ישראל כהן הי"ד נהרג בקרב זהץ לאחר שהטנק ספג 3 פגיעות ישירות ודמם, אני, נהג הטנק ואח"כ גם 2 אנשי הצוות האחרים נחלצנו ממנו ורצנו לאחור בתוך אש התופת מס, ק"מ עד שראיתי טנק שוט שעמד ומדפיו סגורים .נפנפנתי בפראות, והמפקד פתח המדף, נסע לעברי וקרא לי להצטרף אליו במדרון אחורי. עליתי לצריח יחד עם עוד 2 אנשי הצוות שלי ועוד איש צוות זר וחולצנו לתאג"ד של ד"ר גילר ומשם לבית חולים בארץ.
אנו מחפשים את מפקד טנק זה וצוותו שחילצו אותנו מהתופת בפירדאן ב-8.10.73 אחה"צ.
אשמח להעזר בפורום זה במאמצי איתור זה.
יצחק בריק מ"פ פלוגה מ, ואח"כ המג"ד, אמר לנו שייתכן וזה היה הטנק של חיים גליק.
מי מכיר? מי יודע?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:26

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר