לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-05-2016, 16:36
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Prototype שמתחילה ב "מאי 2016: חיה"י חושף ניסוי כפ"ב ע"ג סטי"ל ואת הנחתת "מנטה""

שני דברים מענינים
הראשון קשור לכיפת ברזל
"מערכת שהותקנה בספינה זיהתה את הרקטות באמצעות מכ"ם בוהה מסוג "מאמין", הזהה למכ"ם שבו משתמשים באוגדת עזה."

השני מדבר על תרגיל של נחתות "תוך כך, בחיל הים חשפו היום יכולות חילוץ ואספקה מבצעיות של שייטת 13, מהים לחוף וחזרה, מעבר לקווי האויב. על גבי נחתות מסוג מאנטות, שיכולות לשאת עד 50 טונות, תרגלו הלוחמים הורדת אספקה לכוחות מתמרנים בחוף "אויב". אספקה זו יכולה לכלול תחמושת, דלק ומים ותינתן בעת הצורך לכוחות מיוחדים או למסגרות גדודיות רחבות. בנוסף תרגלו לוחמי יחידת הקומנדו של חיל הים חילוץ נפגעים באמצעות ה"מאנטה", שממנה יצא טרקטורון "סבל חי"ר" להעמסת הפצוע."

לדעתי זאת פעם ראשונה שחשפו את המאנטה אבל יכול להיות שאני טועה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-05-2016, 17:45
  double_o double_o אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Prototype שמתחילה ב "מאי 2016: חיה"י חושף ניסוי כפ"ב ע"ג סטי"ל ואת הנחתת "מנטה""

עוד פרטים מעניינים מהכתבה:

ציטוט:
לנוכח היחלשות הצי הסורי והעברת מרבית טילי הים שלו לחופי סוריה ולבנון, בחיל הים השלימו את גיבוש תפיסת העליונות הימית. כחלק מתפיסה זו, בחיל הים הורידו בשנים האחרונות מהספינות יכולות אש ים קלאסיות כגון הטייפון והוולקאן, ובמקומן התקינו חימושים מדויקים רבים מצבא היבשה, דוגמת טיל התמוז.

בחיל הים פועלים לפי הנחת עבודה שחמאס שיפר דרמטית את יכולות הקומנדו הימי שלו וחיזבאללה יפעיל יכולת דומה. לכן בימים אלה משלימים מול ראש הנקרה רשת סונארים בקרקעית הים שתפקידה לזהות חדירה של שחיינים או צוללנים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4804763,00.html
ישן 19-05-2016, 02:11
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "יש נתונים על מהירות מרבית?"

גם אני הנחתי שמדובר בכלים הרבה יותר גדולים.
המטרה בעניני היא כמובן העברת רק"מ בדגש על מרכבות אבל זה חתיכת משקל רציני.
סירפד מותר לומר משהו בכל זאת על מה הכלי הזה מסוגל להעביר - נניח שני האמרים זה יותר מידי? (מבחינת מקום לא משקל). מה לגבי הנגמש"ים הקלים העתידיים שבפיתוח?

איכשהו נראה לי שאם זה כלים של ש13 (כפי שזה נראה מהתוכן - אבל אולי פספסתי משהו) אז זה לא באמת הייעוד הראוי. צה"ל צריך שייטת נחתות ייעודית - זה לא משימה ל-ש13 (הם בהגדרה כוח מיוחד) - הייתה אם אני זוכר נכון בעבר (לא משהו עצום אבל נניח מספיק כלים שאפשר יהיה להנחית איתם גדוד שריון בכמה נגלות קצרות בחופי לבנון או סוריה).
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 20-05-2016, 15:15
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
משטח ציוד סטנדרטי
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "לי זה נראה האמר וחצי אולי 2..."

ציטוט:
אותי מעניין מה מועמס עליה עם המנוף והגלגלים הגדולים

זה משטח העמסה (רם-סע) סטנדרטי לגמרי, שמועמס ע"י טרקטור ועגלה כדי לחסוך משקל - למשאית אינטר או אושקוש עם התקן כזה יש משקל עצמי הרבה יותר גדול ומימדים תואמים, לצורך העמסה פשוטה בחוף חולי אין בה צורך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שימוש במשטח כזה מציע שתי אפשרויות לתספוק מחדש:
  1. במקרה ולכוח המתוספק יש משאית תואמת, הוא יכול לבצע סבב תספוק-מחדש מהיר ביותר: כמו שהטרקטור בתמונה מעמיס את הנחתת, המשאית בחוף היעד פורקת אותו ומסתלקת תוך דקות בודדות.
  2. ובמקרה ומדובר בתספוק כוח קל ללא רכב כבד, הכוח פורק את תוכן המשטח מתוך הנחתת ומעמיס אותו על הגב/סבל"ח/ג'יפ.

ישן 19-05-2016, 13:22
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "[QUOTE=Prototype]אין ספק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
בלבנון 2 גם היה לנו סטי"ל סופר מתקדם שיודע להתמודד יופי עם טיל חוף-ים, כמו C802 לדוגמא...

מה יהיה בפעם הבאה - יאחונט?

תקלות קורות, זה חלק מהמלחמה.

אני לא הייתי רוצה לסכן גדוד שלם בהחפה, כאשר יש דרך בטוחה יותר להוביל אותו אל הלחימה.

זו לא פעם ראשונה שאתה זורק עקיצות אידיוטיות והציניות המטופשת שלך מעל המקלדת, לא מוסיפה לחוכמה שלך. חסמו אותך לא פעם פה. תלמד משהו. אותו "סטי"ל סופר מתקדם" לפחות ידעו להפיק לגביו לקחים. אתה יודע מה אומרים על מי שעושה אותה הטעות שוב ושוב, כן?

ולעניינו,
אני זוכר שלא מזמן באחר הנושאים פה שוב העלת כדוגמא את נושא הסטי"ל והסבירו לך את טעותך ואתה חוזר עליה. הסטי"ל בהחלט מתקדם ויודע להתמודד עם איומי טילי חוף-ים. תקרא קצת (ואז אולי עוד קצת) על המקרא לפני שאתה נשמע כמו טוקבק של ילד בן 12.

לא יודע מה יהיה בפעם הבאה, יאחונט, RPG, אולי פצצה גרעינית. לא הבנתי מה הקשר? הנחתות האלה הן הכלי היחידי שמתקרב לחוף? בעיה לשגר RPG או קורנט על דבורה שעסוקה בבט"ש בגבול הצפון? היא די קרובה לחוף לעיתים. כולנו רואים אותה.

מזל שתפקיד שר הבטחון נתפס והחלטות הובלה כנראה שלא אתה תקבל.
לא רואה דרך להעביר 50 טון\ 80 חיילים (לפי הפרסומים בנאגלה אחת).
מה גם שכמובן נוח לקשקש מילים במקלדת בישיבה נוחה בלי הכרות עם כל הפרטים.
תוהה איך הגיבוב שטויות שלך היה נראה במידה ואותו היסעור שנפגע על הקרקע והיה מלא בחלק מחיילי אותו ה"גדוד" שהיית רוצה להעביר, היה נפגע.
ישן 20-05-2016, 18:07

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "ואני אסביר שוב בתקווה שזה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cu1
ואני אסביר שוב בתקווה שזה יעבוד.
כמה פעמים השייטת נחתה מהים ולא קרה כלום ? ,אתה בטח לא יודע בספק אם בכלל היית קרוב.
כמה פעמים סט״לים וחיל הים שט מול לבנון ולא קרה שום דבר ?

תיאורטית, כלי השייט בבט"ש הצפוני בקלות יכולים להיפגע מקורנט. לעיתים גם מ RPG.
ככה שתאורטית, יש שם מטרה צפה 24\7 בסיכון תמידי שעדיין לא הוטבעה (טפו טפו טפו).
מעשית, תוסיף את הסיכון של סירות דייגים שמסתובבות לך בין הביצים, צוללנים שבשחייה חרישית יכולים לשחות עשרות מטרים עד עלייך ולהטמין מטען ובקצרה, להקביל, זה כמו שתטוס עם דקוטה בין קבוצת מיגים של האויב שחגים סביבך במעגלים.
ועזוב אותך מכאלה שחושבים שחיל האוויר מבצע כל יומיים טיסה ללב איראן וחיל הים נמצא ליד קפריסין מקפיץ שוטים של טקילה.
אם כבר אתה "מתווכח" או דן, תעשה את זה עם עובדות מוצקות ולא אם תיאוריות מופרכות של אנשים.
(שלא תהיה אי הבנה, מסכים איתך לגמריי, דבריי יועדו לדיון הכללי)
ישן 20-05-2016, 00:11
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
גם בלבנון 2 היו להם המון טילי כתף
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "למסוק הראשון אין כלום...."

למזלנו מדובר לרוב בזבל סיני שעבר שדרוג איראני (שלא ממש השביח), או בדרעק רוסי לא ממש מעודכן אין להם שום דבר שמתקרב ליכולות של הסטינגר מהבלוק האחרון שיודע להתמודד עם נורים ושבשים.
חיה״א מפעיל נורים מעל אזורים חמים (אפילו עזה) ויש עוד אמצעים שהשתיקה יפה להם.

החפה זה סיפור אחר לגמרי, בטח כשאנחנו מדברים על סד״כ של מאות לוחמים ועשרות כלי שייט.

צריך לקחת בחשבון שלחיזבאללה יש גישה לציוד מתקדם, ואם הם היו מספיק טובים בשביל כמעט להטביע לנו את הסטי״ל הכי מתקדם בצבא, ולחסל צוות שלם בשייטת 13 במבצע מסווג, אז אנחנו צריכים לצאת מנקודת הנחה שהם יוכלו גם להכין מארב נ״ט / מרגמות להחפה של חיל הים.

מרוב שהתוצאות עלולות להיות נוראיות, אני אפילו לא רוצה לדמיין את זה.

ישן 20-05-2016, 09:42
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

תודה על הסרטונים, אבל מה זה קשור?
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "בוודאי הכל השתנה גם הסד"כים..."

האם ניתן להשוות את המצב של ישראל לאחת מן המדינות שמופיעות בסרטונים המגניבים שקישרת?

אני לא חולק על העובדה שהחפה זה יתרון במתאר לחימה רגיל נגד אויב עם רצועת חוף גדולה.

אני כן חולק על העובדה שהחפה זה יתרון במתאר לחימה א-סימטרי נגד הארגון טרור הכי חזק בעולם, עם יכולות מודיעניות מרשימות, ושמירה הדוקה על קו החוף שלו.

כך שהסרטונים שלך רלבנטים לצה"ל בדיוק כמו סרטוני הפלישה של צבא כדוה"א נגד אימפריית החרקים.

אני חושב שחיל האוויר והחלל צריך לבצע רכש של מעבורות חלל מהדגם הנ"ל ASAP !!!

נערך לאחרונה ע"י Narion בתאריך 20-05-2016 בשעה 09:48.
ישן 20-05-2016, 15:07
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

ידידי, אתה מדבר על מעצמות
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "לא יהיה איום אז כל הסד"כ..."

זה טבעי שמבחינתן יהיה דגש משמעותי על יכולת החפה מסיבית.

לצבא ארה"ב ונאט"ו יש תולי"ם ייעודים לזה, והם משקיעים מילארדים על גבי מיליארדים, כנ"ל הרוסים.

אפילו היוונים, למרות שהם רחוקים מלהיות מעצמה, אבל חשוב להם שתהיה להם יכולת דילוג מהירה בין האיים.

ושוב, אני לא חולק עימך או עם אף אחד אחר על ההיתרון הגלום בהחפה בקנה מידה גדודי ומעלה, הלוואי והיו לנו גם נושאות מטוסים ורחפות ענק, אבל מה לעשות, צריך להיכנס לפרופורציות.

ישראל היא מעצמה ים תיכונית קטנה שנלחמת לרוב נגד ארגוני טרור, ארה"ב ורוסיה הן מעצמות על עולמיות עם יכולות צבאיות שמאפשרות לחימה ממושכת מעבר לים, וכיבוש שטחים נרחבים בזמן קצר - סד"כ צבא וכלים בהתאם.

ישן 20-05-2016, 14:33
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
כתבה ותמונות חדשות של מאקו

מאחורי הקלעים: היחידה הסודית של השייטת
השבוע חשף חיל הים כלי חדש בשימוש הקומנדו הימי: המנטה. מה שרבים לא יודעים הוא שהמערך הזה התחיל בכלל כיוזמה של ותיקי השייטת שהצליחו לסחוף אחריהם את כל הבכירים
שי לוי

ביום רביעי השבוע חשף חיל הים את היכולת שלו לשגר טילי כיפת ברזל על גבי כלי שיט ולהגן (בין היתר) על אסדות הגז. בצל הפרסום הזה נחשפה ספינה חדשה של חיל הים שפועלת במסגרת שייטת 13 – המנטה. עכשיו מותר לנו לספר בפעם הראשונה כיצד הוקמה יחידת הנחתות הסודית של שייטת 13, סיפור ייחודי של יוזמה שצמחה דווקא מלמטה, מהדרג הלוחם.

"כלי שמשמש ציר לוגיסטי עבור כוח יבשתי"
"זרוע הים מרחיבה את היכולות שלה הרבה מעבר לגבולות הימיים. אנחנו ממצים את החזית הימית לטובת ההכרעה הצה"לית ובקרב היבשה", אמר מפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג, במהלך חשיפת הניסוי של כיפת ברזל. "כחלק מהתכנית המלאה, יש לנו תפישת עליונות ימית שסובבת סביב מאמץ הגנה והתקפה. במאמץ ההתקפה מדובר על פגיעה מדויקת באויב".

רוטברג הציג בפני הכתבים הצבאיים את המנטה, הנחתת הסודית של חיל הים. "מדובר בכלי שמשמש ציר לוגיסטי עבור כוח יבשתי מתמרן. הוא מייצר גמישות ימית ומאפשר אספקת ציוד, דלק, תחמושת, מענה רפואי ועוד", הוסיף מפקד חיל הים. הוא הסביר שמדובר בכלי של שייטת 13, שמסוגל להנחית ציוד לאורך החופים ובעורף האויב וכמובן גם לפנות פצועים.

לכתבה המלאה, לשם שינוי מעניינת ושווה קריאה.

קרדיט לתצלומים: שי לוי

ישן 20-05-2016, 18:00

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "אני חושב שהציטוט המעניין..."

בהחלט מעניין הסיפור הזה. כמו שאמרו בכתבה רב הנסתר על הגלוי עדיין.

כמה הערות - לראש גשר אמיתי עדיין חסרה לי היכולת להעביר כלים כבדים - כמה ג'יפים ואספקה לכוח חי"ר זה נחמד אבל עם חטיבת חי"ר לא מנצחים שום דבר בלי כוח כבד בעורף האויב - צריך טנקים וצריך נגמשים וצריך כלי שמסוגל להעביר אותם. עצם העובדה שהסיפור מתואר כמו שהוא מתואר מראה שאין יכולת כזאת (כי אחרת לא היה צריך לשכנע אף אחד בצורך ופה היה צריך כנראה לא מעט שכנועים ובמקום לקנות כלים חדשים עשו קומבינה מאיזה כלי שמצאו כגרואטה באיזה חור - אני חלילה לא תוקף פה את החברה שהעלו את זה מלמטה - הם עשו עבודה מעולה - אבל העובדה שהדרגים למעלה לא מבינים את הצורך ולא מקצים משאבים היא הבעיה האמיתית).

עוד משהו - כל הזמן מדברים פה על פינוי פצועים ולי לא ברור על איזה פינוי מדובר בכלל.

נניח שלוחם נפצע בלבנון - גררתם את המסכן על אלונקה או באיזה רק"מ עד החוף. מה עכשיו? עכשיו תכניסו אותו לצידנית השטה הזאת ומה אז? תפנו אותו עד לישראל? כמה זמן זה ייקח בדיוק? לא יותר הגיוני לפנות אותו לראש הגשר על החוף ומשם לפנות במסוק ישר לבית החולים - הרי כל דקה שמפסידים היא סיכוי שהפצוע ימות לא? וראש הגשר צריך להיות מאובטח היקפית ממרחק סביר - אחרת לא ינחתו בו הכוחות בכל מקרה... (ניחא אם הכלי הרעוע הזה היה גדול פי כמה עם מנחת מסוק - או שהוא עצמו היה משוגר מספינה גדולה יותר - נחתת כמו שיש לכמה וכמה צייים שסביבנו - שעליה יש מנחת מסוק לפינוי - אבל לשוט עם זה חזרה לארץ...).
www.MegaPixel.co.il

ישן 20-05-2016, 19:51

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "אני מרחם על מי שיפנו אותו..."

זו סתם הייתה דוגמא.
לא זוכר מה הקיבולת פצועים של יסעור והעמסת אלונקות, אבל תחשוב על פיצוץ (שוב, טפו טפו טפו כן?) באסדת הקידוח.
ספינה אחת מעמיסה את הפצועים עליה, ספינה שניה עם אמצעים למניעת זיהום וכו' וכו'.

אירוע בדומה לאח"י חנית, עוד מלחמה, סטי"ל נפגע (עם פחות מזל מהאח"י חנית*, או בכלל כלי שייט גדול, עשרות פצועים, אין במקום פלטפורמה להנחית יסעור, אבל יש את הכלי הזה, שיושב עם קבוצת כלים ממתין כבית חולים צף בדיוק לסיטואציה דומה.
הצלת חיים של עשרת. ביצעת פעולות בשטח. מפה והלאה תפליג לחוף הבטוח הקרוב, של ישראל, של מדינת אוייב, שם כבר תפגוש מסוקים.

חילוץ והצלה זה מישור אחד כן?
לכלי הזה יש המון אפשרויות מועילות.

לא חסרים המון תרחישים שכלי כזה יהיה מצויין.
ישן 20-05-2016, 20:25

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי Prototype שמתחילה ב "|מתפקע| |מתפקע| |מתפקע|..."

תבדיל בין אלתור במצב של אין ברירה לבין תו"ל מסודר של פינוי פצועים.
אם קורה אירוע ואין אופציה זמינה אחרת יפנו בכל דרך בשביל להציל חיים - כולל על מגלשיים של מסוק או בריצה ברגל על אלונקה או על הכתף או בשחיה בים או בכל שיטה אחרת.

אני מדבר על תו"ל מסודר - ופה הכלי הזה לטעמי לא מתאים לפינוי פצועים. מה שמתאים ומהיר זה מסוקים וצריך לדאוג ליצירת ראשי גשר נקיים מאיומים שבהם יוכלו מסוקים לנחות.

אגב סתם רעיון - אפשר לפתח משטח נחיתה נייד צף למסוק. אחד הכלים יכול לגרור אותו נניח למרחק של כמה קילומטרים מהחוף זה יהיה משטח מספיק גדול כדי שיהיה לפצועים מקום להיות מונחים בצד עם רופא והמסוק ינחת לידם. צריך רק לראות איך דואגים שהדבר הזה יהיה יציב מספיק בים (אולי בנוי כמו הדופן של סירת גומי רק מלבן גדול מאד - סתם רעיון).
www.MegaPixel.co.il

ישן 20-05-2016, 20:42

בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תבדיל בין אלתור במצב של אין..."

לא דיברתי על אילתור. להיפך.
כחלק מהתו"ל הכלי בהחלט יוכל לשבת במרחק מה מהחוף, בסמוך למדינת אויב, מחכה ככוח התערבות.
כמו שיש כלים כל ח"א בכוננות. כלים של ח"א הם הרבה יותר מהירים, אבל זה כלי שתוכל לשמור אותו יחסית קרוב ויכול להעמיס עליו הרבה.
מעין "הרקולס" במצב חדר ניתוח חירום שחג מעל כוח בצורה בטוחה (אם אפשרות בטוחה לנחות).

במצב כמו במלחמת לבנון שיש לך מספר סטי"לים בלב ים, תרחיש של 2 כאלה נפגעים (או כלי בט"ש), אתה בסיטואציה של עשרות פצועים ובמידה והכלי שוקע, הם במים. אפילו כלי שייט אחד ומדובר בעשרות פצועים.

אין מסוק בשירות מבצעי עם מגלשיים, בטח לא אחד שיוכל לסייע לכזו כמות של פצועים, גם באילתור. האפשרויות אילתור שלך בים הן מועטות עקב ההגבלה שלך בגישה לקרקע ולא תמיד יכולת נגישות מהאוויר.

אם חילוץ ע"י דבורה\ סטי"ל\ שלדג יכול להתבצע לאט ובזהירות. מאמין שעם כלי כזה שבעת מלחמה מוכן יחסית בעורף לחדר ניתוח יכול לסייע. המון.
אחרי שיצבת\ טיפלת\ ניתחת תתחיל לפנות בפינוי מוסק (או שתעדף את הפצועים קשה ביותר מין הסתם שייצאו ראשונים).

יש תו"ל לבתי חולים צפים. זה דבר נפוץ בעולם. הכלי הזה הוא אומנם לא בסדר גודל של בית חולים, אבל בהחלט יכול להוות חדר ניתוח לחירום.

וגם הרעיון שהבאת.
אולי, יום אחד. מי יודע.
ישן 20-05-2016, 22:42

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי Prototype שמתחילה ב "לא דיברתי על אילתור...."

אז אתה לא מדבר על חילוץ מהחוף אלא על חילוץ במקרה של פגיעה גדולה בסטי"ל בלב ים - זה סיפור אחר.

השאלה היא האם הכלי הזה בכלל יכול לתקשר בצורה נוחה עם הסטי"ל - תזכור סטי"ל הוא גבוה הדבר הזה כמעט צמוד לים - לדעתי לא ניתן לפתוח את הדלת הקדמית בלב ים כי זה יטבע אז העמסה היא איכשהו מלמעלה לא ברור לי לגמרי איך והאם בכלל נוח או אפילו אפשרי להעמיס ככה פצועים.

אין לי האמת מושג מה התו"ל במקרה של פגיעה רצינית בסטי"ל שמחייבת נניח פינוי מיידי של 20-30 איש אבל אני מניח שחיל הים (ולא רק שלנו) יודע מה לעשות במצבים כאלו הרי לא צריך להמציא את הגלגל - ציים יש בכל העולם וקרבות ימיים קרו וכנראה שעוד יקרו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 20-05-2016, 23:13

בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אז אתה לא מדבר על חילוץ מהחוף..."

חילוץ מהחוף גם אפשרי, במידה ויש אר"ן ואפשר להרחיק אותם מאזור הקרב לחוף בטוח - אבל זה כבר דורש 2 פעולות פינוי שייתכן ומסוקים באמת יהיה פשוט יותר לתפעול.

חילוץ מסטי"ל סתם עלה לי לראש כדוגמא כיוון שמקרה האח"י חנית עלה פה.
אני מודע היטב לגבהים ולהבדלים ביניהם.

פינוי מיידי של כמות אנשים גדולה, אינו שונא מפינוי מיידי בספינת נושאים, פרט לאספקטים הצבאיים, תפוס חגורת הצלה, סירת חילוץ והימלט.
סירת חילוץ - בהנחה והצלחת להגיע אליה ולא התפוצצה - היא בסה"כ אבוב גדול. אין עליה אמצעים רפואיים או אמצעים אחרים שיכולים לסייע במקרה חירום.
אתה לא תמציא את הגלגל, אבל אתה בהחלט תשפר אותו.

שוב, זה תרחיש אחד מאוד מאוד ספציפי שאפשר להתמודד איתו גם בלי כלי השייט הזה (כמו שעשו עד עכשיו), אבל סתם פשוט עלה לי לראש.
ישן 20-05-2016, 19:48

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "אני מרחם על מי שיפנו אותו..."

למה לבצע ניתוח מציל חיים על ספינה קטנה המתנדנדת בין הגלים אם לא חייבים?
ואפילו אם תהיה לך ספינה גדולה יותר - נניח סער 6 - איך בדיוק תעביר פצוע שמסוכן להזיזו בלב ים - עם מנוף?

כל הפתרונות האלו עקומים - הפתרון הנכון הוא מסוק לבית חולים - שימצאו דרכים לאבטח אזורים על החוף בראש גשר כזה שהמסוק יהיה מאובטח לחלוטין כשהוא נוחת לאסוף פצועים ומשם טס דרך הים לישראל - זה אפשרי וזה חייב לקרות לדעתי בין כה בשביל שניתן יהיה להביא לשם כלים, ציוד וחיילים באופן קבוע (הרי כמו שחיזבלון עם נ"מ יכול להתקרב ולהפיל את המסוק אותו חיזבלון יכול לבוא עם נ"ט ולירות בכוח על הקרקע - ונגד זה בדיוק לדעתי אמורים הלוחמים של ש13 לפעול בכדי לאבטח את האזור באופן מלא).
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-05-2016, 01:55
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "אני חושב שהציטוט המעניין..."

מתאים לדגם BRAVE 18T או 30T של היצרן הסינגפורי ST Engineering
http://www.stengg.com/products-solu...t-landing-craft

מאידך, כתבה מתואר שהכלים הגיעו לארץ בשיט:
ציטוט:
המילואימניקים הוותיקים של השייטת הצליחו "להדליק" את הדרגים הגבוהים בחיל הים ובהמשך גם את של צה"ל הגדול והצליחו לרכוש את הספינות. "בגדול, מה שאני יכול להגיד זה שהביאו אותן לארץ, עבדו עליהן מאוד קשה, תיקנו, סידרו וגם שמו להן מנועים חזקים. אגב, ההפלגה עם הכלים האלה לארץ לא הייתה פשוטה. זה כלי עם תחתית שטוחה שלא מתנהג בסלחנות כשהוא בים הגדול".

מה שנראה לי בעייתי מאוד לעשות כל הדרך מסינגפור.. פשוט הרבה יותר להעלות אותם על אוניית משא (והרי נחתות כאלו, וגם גדולות מהן, אמורות להגיע לזירה בבטן של ספינות נחיתה). לכן אני מהמר על מקור אירופאי; לא הצלחתי למצוא אם מישהו מכר או קנה את התכן מהחברה הסינגפורית.
ישן 22-05-2016, 17:53
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
דיון בעייתי בנושא המנטות
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "כתבה ותמונות חדשות של מאקו"

מדהים שדברים שבעבר היו חמישים שנה קבורים במעטה סודיות נפרסים בצורה כל כך גלויה, מפורטת ומצולמת. לפני חמש שנים כל מי שהיה מעורב בזה הושבע, תודרך וחתם על הצהרת סודיות והנה הכל פרוש וגלוי.

הדיון כאן בקלות יכול לגלוש למחוזות הב"ש שכן לא מעט אנשים נחשפו לענין ביחידות רלבנטיות לנושא ולכן אי אפשר באמת להגיב על מה שאפשר, נעשה ומתוכנן. התשובות, שצריכות להשאר חסויות, היו פותרות את רוב הדיון התיאורטי כאן. גם כך החשיפה הזאת מעקרת לטעמי חלק מהיישומים העתידיים שכן גם כאן אנשים כבר נגעו בדברים שקל לצד השני להבין, להתכונן ולסכל.

אני אומר שכעכבר יבשה מובהק הייתי ספקן ובמציאות התרשמתי לטובה. למי שהכיר את נושא הנחתות הישנות ואת מקומן הנמוך בשיקולי הצבא, רואה את היתרונות שבהפעלה על ידי יחידת קצה מקצועית, שהתמסרה לענין, מתאמנת ומאמנת אחרים. בצבא שאין בו משמעת שגרה, כל המעטפת הזאת מבטיחה איכות לפחות בטווח הנראה לעין.

צריך גם לקחת את הכל בפרופורציה ולדמיין מה אפשר ומה רוצים מיכולת שמופעלת על ידי "כוחות מיוחדים" בבוודאי שבמלחמה: זה טוב לתנועה טקטית וכמעט לא רלבנטי ברמה האסטרטגית. כמו צניחה, זה משהו שטוב שיהיה אבל לא קריטי.
ישן 21-05-2016, 15:12

בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מעניין שעוד ב-2009 היו..."

האמת שאני לא יודע האם בעולם יש כלי שאנחנו יכולים לרכוש שיתאים למרכבה 4 (המשקל שלה עצום ביחס לכל טנק מערכה אחר בעולם), האמריקנים מתכננים להוציא לפנסיה את הנחתות הישנות שלהם ולהכניס לשירות בשנים הקרובות כנראה את ה-(MSV(L אבל מכל מה שאני רואה גם זאת לא נחתת גדולה במיוחד ולא תספיק למרכבה. ראיתי דיבורים ראשונים גם על (MSV(M ו-(MSV(H שיהיו כנראה עוד יותר גדולות אבל המהות המדוייקת שלהן לא ברורה ואלו כנראה תוכניות ראשוניות על הנייר וייקח עוד שנים אם בכלל עד שיגיעו לאנשהו.

תכלס יש לנו מספנות ואפשר לבנות פה כמות מצומצמת של ספינות שיתאימו למה שאנחנו צריכים - זה לא נראה לי פרויקט גדול מידי או מורכב מידי (אנחנו מייצרים הרי ספינות קרב בערך באותו סדר גודל ואולי גם גדולות יותר וזאת ספינה ממש פשוטה באופן יחסית), הבעיה אני מניח היא התקציב ולכן הצעתי להשתלב אולי בפרויקט אמריקני מכספי סיוע - הן אמורות להיות מוכנות לקראת תחילת-אמצע העשור הבא.
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-05-2016, 17:30

בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "מטען רב מדי"

אפשר לבנות כלי שיאפשר העברה של מרכבה אחת או שני כלים של פרויקט רקי"ע העתידי שאמורים להיות קלים משמעותית.

אני לא יודע לגבי הסכומים שהבאת tby - בוא נגיד שאם זה אפילו קרוב למציאות אז ביחס לספינות אחרות שחיל הים רכש ורוכש זה באמת די גרושים - השאלה אם מי שמקבל את ההחלטות יראה את זה באותה צורה (תזכור גם שצריך לפחות 4-5 כלים כאלו בשביל שכל הסיפור יהיה אפקטיבי ואז זה כבר לא כזה זול).

פה אגב יש כתבה מעניינת על הקשיים שיש לארה"ב עצמה עם סיפור הנחתות - הם גם צריכים החלפה (ולהם יש צורך הרבה יותר גדול משלנו) ולא ממש מצליחים לבנות תחליפים בטווח הקרוב. לצרפתים יש נחתת של כ-100 טון - l-cat - לא יודע מה מחירה והאם היא מתאימה לנו (או אם הצרפתים בכלל יהיו מוכנים למכור לנו אותה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-05-2016, 18:27

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "30 מש"ח בשנה בתר"ש של 5 לרכש של 5 יחידות זה כלום"

אני מסכים שזה לא סיפור ממש גדול - השאלה האם החברה בחלונות הגבוהים מבינים את הצורך כפי שאני ואתה מבינים אותו או שיש סדרי עדיפויות אחרים...

אגב אם יחליטו על רכש תוצרת הארץ - אפשר אחרי זה גם לפתוח קו ייצור למכירה לחו"ל - לדעתי יש לא מעט מדינות עם צורך בכלים כאלו ולטעמי אין הרבה מאד כלים חדשים שמסתובבים בעולם (עובדה - אפילו האמריקנים עוד לא בשלים עם מוצר חדש והם זקוקים לו כבר זמן רב).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 21-05-2016 בשעה 18:29.
ישן 21-05-2016, 20:23
  tby tby אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.14
יש אין ספור מספנות המסוגלות לבנוות נחתות של 150 טון
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני מסכים שזה לא סיפור ממש..."

ולישראל אין שום יתרון יחסי בבניית נחתות, כך שלא הייתי מנסה לפתוח בישראל קו ייצור....

הבעיה של האמריקאים היא במקום אחר לגמרי - יש להם בעיית תו"ל.

במקום שהנחתות יצאו מהספינות האמפיביות במרחק יחסית קצר מהחוף , התפיסה החדשה אומרת שיש להרחיק משמעותית את הספינות האמפביות מהחופים בגלל חשש מפגיעה לאור תפוצת טילי החוף ים המדוייקים וארוכי הטווח.

אותו חשש תקף לגבי הנחתות שהן כלים איטיים מאוד - הם מאוד פגיעות לחמ"מ.

תוסיף לזה את הגידול המשמעותי במשקל / נפח ציוד שיש להביא לחוף כתוצאה מהכנסת פלטפורמות חדשות כגון ה JLTV והרי לך בעיה ללא פתרון קיים:

כיצד מביאים יותר משקל / נפח , ממרחק הרבה יותר גדול (הם מדברים על פי 5 מרחק) , במהירות הרבה יותר גדולה, שהכל יכנס מבחינת גודל לסד"כ הקיים של הספינות האמפיביות ושיהיה אפשרי בהיבט התקציבי (עלות ליחידה / תחזוקה)

האם האמריקאים יצליחו לתת לעניין מענה מתאים? - כלל לא בטוח, אבל הפתרון שיהיה לא רלבנטי לישראל.
ישן 21-05-2016, 22:37

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "יש אין ספור מספנות המסוגלות לבנוות נחתות של 150 טון"

כמה שעות זה לא נורא. צריך לעשות חישוב לכמה זמן נניח לוקח לך לעביר 10-12 טנקים ועוד כמה מאות חיילים וקצת רק"מ ואספקה שזה פחות או יותר כוח סביר להתחיל איתו משהו.

השאלה איך באמת אתה מגן על הכלים האלו - לא בטוח שהבנתי למה TBY טוען שהבעיה של ארה"ב בהגנה על הכלים היא לא הבעיה שלנו - זה נכון שאנחנו לא מגיעים מלב ים אבל עדיין מגיעים בשייט מה שאומר שעם טילי חוף ים אפשר לנסות לפגוע בכלים האלו - הם אמנם קטנים אבל יש להם חתימה ואין להם שום הגנה...
www.MegaPixel.co.il

ישן 21-05-2016, 23:18

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "איך מגנים? אתה מציב באיזור..."

מ... זה לא כזה פשוט. ספינות טילים לא ירצו מן הסתם להתקרב יותר מידי לחוף. הנחתות לעומת זאת צריכות להגיע עד החוף עצמו. כלומר אפילו אם ספינת הטילים מגינה מטילים שלה על הנחתת טיל שישוגר מהחוף (או מקירבתו) עשוי להגיע לנחתת לפני שטיל היירוט יפגע בו (בוא נגיד שזה לפחות סיכון...).

לדעתי צה"ל צריך להיות די בטוח שהסביבה הקרובה של אזור הנחיתה נקיה לגמרי ואפילו הסביבה הבינונית אין אמל"ח נגד ספינות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-05-2016, 07:09
  tby tby אינו מחובר  

החפה בצה"ל - מהלך טקטי, בארה"ב - אסטרטגי
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... זה לא כזה פשוט. ספינות..."

צריך לשים דברים בפרופורציה הנכונה - כל עניין ההחפה בצה"ל הוא מהלך איגוף טקטי במרחקים מאוד קצרים מהגבול ולכן :

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
צה"ל צריך להיות די בטוח שהסביבה הקרובה של אזור הנחיתה נקיה לגמרי ואפילו הסביבה הבינונית אין אמל"ח נגד ספינות.

אם חושבים שיש בעיה והסיכון בהחפה עולה על הסיכון בהגעה יבשתית , לא מבצעים המהלך ומגיעים מהיבשה, ודבר אחד בטוח - לא מנסים להכניס ככה כוחות חי"ר אלא רק ציוד.

לארה"ב אין אלטרנטיבה קרקעית למהלך ולכן הוא "חובה" ומתכוננים לגרוע ביותר - זה פשוט לא המקרה בישראל ונותן להשתמש בנחתות הפשוטות ביותר בעלות טווח קצר - ממש אסדה ממונעת

לגבי ההערה על זמן סבב - מדוע הנחתת צריכה להגיע לחיפה לצורך טעינה? אם צווואר הבקבוק הלוגיסטי הוא הנחתות , לטעינת רק"מ / אספקה מספיק חוף מתאים בראש הנקרה.

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 22-05-2016 בשעה 07:11.
ישן 21-05-2016, 22:40

בתגובה להודעה מספר 152 שנכתבה על ידי Prototype שמתחילה ב "אני חושב שלבנות נחתת להעמסת..."

הם לא כלים מאד גדולים - כלי שנושא מרכבה אחת ועוד קצת אספקה זה לא כלי כזה גדול. לדעתי גם האחזקה שלהם לא מורכבת - זאת ספינה מאד פשוטה היא לא שטה ללב הים ולא נמצאת בים תקופות ארוכות זה ממש דוברה עם מנוע.

ממה שבדקתי אין הרבה אפשרויות לרכישה של כאלו מודרניים בעולם - כאמור לצרפתים יש משהו וארה"ב מפתחת כרגע משהו בשלבים די ראשונים. אם יש צורך לכלי כזה בעוד מדינות יש הגיון לפתח בעצמנו ולמכור גם לייצוא זה לא איזה יכולת שיש סיבה למנוע אותה ממדינות אחרות ולא יהיו הגבלות ייצוא.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-05-2016, 14:17

בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "אפרוט את הבעיה: במעבר לכוחות..."

ברור שייצטרכו לשמור על ראש הגשר הזה או ליצור נקודות אספקה אחרות לאורך החוף למרות שעקרונית אפשר גם לתפסק לפחות בחלק מהדברים גם מהאויר.

אני מניח שבכל תוכנית פעולה של מבצע כזה בסופו של דבר צריכים לחבור הכוחות שמגיעים דרך הים לכוחות אחרים שמגיעים דרך היבשה ואז משתמשים בדרכי האספקה שלהם.

בלבנון 2 היו בעיות קשות עם נושא האספקה - אני מאד מקווה שצה"ל למד משהו מאז (או נזכר במשהו) ובפעם הבאה דברים יילכו יותר טוב - כי אספקה 30 ק"מ בתוך לבנון זה לא 3 ק"מ בתוך עזה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-05-2016, 19:13
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "גדוד חי"ר הוא אף פעם לא לבד"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
השאלה האמתית היא - למה להחזיק גדוד באזור צידון?
מה מטרת הפעולה?
אם מדובר על גדוד שמחזיק בסיס אספקה זמני וראש גשר - כך שכוחות של טנקים תותחים וחי"ר נושא נ"ט מדוייק יזכו לבסיס אספקה קדמי ויוכלו לתת מכת אש חזקה וממושכת בשטח אוייב,
זו מטרה ראוייה.

זה נקרא בסיס אש.

אם מממשים את העקרון של "אש מערכתית" , בסיס אש עשוי להחליף לא מעט מפעילות חיל אוויר ולשפר משמעותית את זמינות הסיוע לכוחות קרקע או סגירת מעגל למטרות מזדמנות.

יצירת בסיס אש צפונית מצידון כולל טנקים ומרגמות להגנה עצמית וארטילריה רקטית / נ"ט ארוך טווח / ארטילריה עם חימוש מדויק בשילוב אמצעי תצפית הרי לך זמינות אש קרקעית מיידית לטווחים ארוכים (כידון קסום - 40 ק"מ) מעבר לטווחים של הארטילריה מגבול ישראל.

מדובר על תוספת של 2,500 קמ"ר משטח לבנון תחת אש ארטילרית מדוייקת של צה"ל למימוש עיקרון "אחיזת שטח באש".

לממש זאת לא דורש סד"כ גדול - הרי האוייב לא ינסה "לכבוש" חזרה את השטח, אלא להטריד בצליפות ומרגמות - גדוד חי"ר וופלוגת שריון להגנה , וארטילריה עפ"י הצורך

נערך לאחרונה ע"י tby בתאריך 22-05-2016 בשעה 19:16.
ישן 22-05-2016, 19:26

בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "[QUOTE=ai22] השאלה האמתית היא..."

זה רעיון מעניין - לייצר בסיס אש בעומק השטח הלבנוני - אם מביאים גם כלי הנדסי קטן אפשר ליצור די מהר מחסות ועמדות ירי - אתה מביא כמה משגרי רקטות מדוייקים ומספיק חימוש ועוד כוח אבטחה היקפי + תצפית בטווח של מספר קילומטרים בכדי למנוע טיווח על ידי מרגמות ויש לך כיסוי מאד יפה של כל דרום ורוב מרכז לבנון (צור היא קצת יותר מ-40 ק"מ מהגבול ובערך 40 ק"מ מביירות וקצת יותר מ40 ק"מ מהגבול המזרחי עם סוריה - כך שאתה מקבל ממש יופי של כיסוי - כמובן שאת צפון ומזרח לבנון הרחוקים יותר עדיין חיל האויר יצטרך לכסות - אבל גם זה עוזר).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-05-2016, 09:26
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
למה בעצם צריך נחתת יותר גדולה?
בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "דווקא הרעיון של בסיס אש..."

הרי טנקים ותותחים - יכולים לתמרן יבשתית ולהגיע למיקום.
אספקה תחמושת וחי"ר - בהובלה ימית, עם ליווי של סט"ילים שיאפשר הגנה מטילי חוף-ים (בנוסף אולי למערכות עצמיות שיתקשרו עם הסט"יל).

הובלה ימית עם כלי וורסטילי יכול לאפשר עלויות נמוכות, וכמות הכלים שתרכוש יקבע את היקף התובלה.
מסוקים הרי פגיעים לא פחות מנחתות, וקיבולת הנשיאה מוגבל משמעותית, כך שלא ניתן באמת לבצע אותו דבר.

אם הבנתי נכון את הרעיון שהוצע פה והרחבנו מעט:
מדובר על כך כבר בתחילת התמרון הקרקעי, ישלח כוח משוריין למקום מרכזי או מספר מיקומים מרכזיים סמוכים לחוף,
ואז יקבל אספקה וחיזוק בעזרת המנטות.
ובסוף המלחמה - יפונה במהירות יחסית ובבטיחות בעזרת המנטות.
כך שבמשך זמן ממושך, יהיה כיסוי ארטילרי נרחב ובסיס אספקה קדמי,
ויוכלו לטפל במקביל במטרות סמוכות לגבול ובמטרות עומק,
שזה בדיוק ההפך ממה שקרה בלבנון 2.
ישן 21-05-2016, 23:17
צלמית המשתמש של שבריר שניה
  שבריר שניה שבריר שניה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.06.10
אני מרכז כמה תגובות בפוסט אחד, כדי לא להעמיס על השירשור באשכול

לגבי הצבת משגר "כיפת ברזל" על הסטי"ל :
האם זה רק עבור ניסוי ירי ומתוכנן לעבור לפלטפורמה ימית אחרת?
הצבת המשגר על המנחת משביתה את המנחת ואולי גם פוגמת ביכולת התמרון
שהסטי"ל יכול להרשות לעצמו, כדי שהמערכת לא "תיזרק" מצד-לצד בזמן תמרון חריף (כמובן
שהיא מעוגנת בצורה כזו או אחרת לסיפון, אבל, בכל זאת...).
האם לא הגיוני יותר למקם את המשגרים על אסדות נגררות או פלטפורמות יעודייות?

אגב, אותי מאוד מסקרן איך פתרו את הבעיה של התאמת מערכת שנבנתה מראש
לירי במצב "מפולס" ונייח, לירי במצב בו וקטור היציאה של המיירט מהמארז הוא משתנה
אקראי וניתן להערכה משוערת בלבד ברגע השיגור.
אני כמובן לא מצפה מאף אחד לענות על זה פה. סתם מעיר שזה מסקרן טכנולוגית.

לגבי היעדרות ה"נוקמני", עליה הצביע הגולש yrn_n
איפה ההיגיון פה? האם ה"נוקמני" לא אמור היה להיות חלק מהמערכת שמספקת
הגנה היקפית לסטי"ל כנגד טילים מתקרבים, כדוגמת ההוא שפגע באח"י "חנית" בלבנון 2.0?
האם הרעיון פה הוא להוריד אותו ולהוסיף מערכת שתייצר אש למטרות ביבשה?

לגבי השימוש ב"מנטה" להנחתת כוחות לוחמים בזירה
יש משהו בנקודה שמעלה הגולש Narion בדרכו ה... אה... מרומזת והמינורית: בביצוע
הסקה יש חופש בחירה "דו-ממדי" בנקודת ההנחתה לאורך ולרוחב השטח ואילו בהחפה יש חופש בחירה "חד-ממדי".
כלומר, נקודות ההחפה יכולת להתבצע רק לאורך החוף.
אנחנו יודעים זאת וגם האויב.
החפה שקטה ונקודתית של כוח קטן ודיסקרטי יקשה על האויב לגלות, אבל החפה
של כוח חי"ר גדול, בכמה וכמה סבבים (בגלל גודל הכלי), שיהיה איטי ומסורבל יותר, עשויה
להתגלות בקלות ולמשוך טיווח ארטילרי או ירי נ"ט מונחה על הנחתות.

האם קשה יותר לגלות מסע"ר או נחתת? אינני יודע.

הגולש 'סמוראי' מצביע על כך שלפגיעה במסוק סער יש פוטנציאל הרסני וקטלני יותר, מאשר
פגיעה בנחתת או סירה. זה נשמע לי בהחלט נכון (וכך גם לגבי יכולתו של הכלי לספוג
פגיעה טכנית מבלי "להתרסק"), אבל צריך לזכור שהלוחמים על הנחתת יהיו חגורי אפוד, שכפ"צים,
פק"לים, נשק, קסדה ומה לא. מן הסתם יהיו כבדים מאוד.
לא יודע עד כמה מיטיבים החיילים לשחות.
תוסיפו לזה את ההלם והבהלה כתוצאה מפגיעה בכלי.
לדעתי, מצב שבו הנחתת הקטנה נפגעת ומתחילה לשקוע והלוחמים "פשוט קופצים מעבר לדופן
ומחכים שיאספו אותם" לא יגמר בטוב, לצערי.

לגבי הפעלה של הנחתות על ידי שייטת 13
אני חושב שהנחתות הקטנות הללו מתאימות יותר לפעילות של שייטת 13, שעיקרה
החדרה או חילוץ שקטים של כוחות לוחמה זעירה, ולא בכדי הן גויסו כ"דרישה מלמטה".

אני בספק אם הנחתות הקטנות הללו, גם אם תהינה הרבה מהן, הן תשובה טובה להחפת
גדוד חי"ר, שזהו כמובן הכוח המינימלי (לדעתי) הדרוש לתמרון קרקעי רציני במתאר מלחמה .

אגב, אני בכלל לא בטוח ששייטת 13 צריכה להתעסק בזמן לחימה ב"הסעות" של
גדודי חי"ר. תפיסת "ראשי גשר"? בהחלט! איתור ותפיסת "נקודות להחפה"? בהחלט!
אבל הקצאת צוותים לצורך "נגלות" של הלוך-חזור הסעות? לחלוטין בזבוז בעיניי.
אז אולי צריך פשוט להוציא את זה מידיה של ש.13 לידיה של יחידה אחרת? - ראה סעיף הבא.

לגבי הפעלה של הנחתות על ידי יחידה יעודית
תחת ההנחה שתהינה נחתות גדול יותר, באופן משמעותי, זה נשמע כמו רעיון לא רע בכלל.
אפילו אם רק כדי לשמר יכולת.
אבל אז עולה שאלת סודיות האמצעים ותו"ל ההחפה.

כוונתי שאם, לצורך הדיון התיאורטי, מקימים כוח ימי מתמחה בהובלה והחפה מסיבית של כוחות חי"ר
תוך שימוש בנחתות גדולות ורובסטיות יותר, אז חייבים גם להתאמן בהחפות יחד עם גדודי
חי"ר. אולי אפילו ליעד חטיבה שלמה לשיטה זו, כמו שהציע הגולש itamars2.

אני מניח שהחפה תחת אש וקרב על החוף הם נושאים שחייבים לתרגל, גם לצורך הבניית
תו"ל טובה ולמידה מלקחים.
אם לא מתרגלים - אין את היכולת הזו.
אם כן מתרגלים - היכולת הופכת לגלויה.
דילמה.

לגבי השימוש בנחתות כ"חדרי ניתוח" או תחנות טיפול בפצועים, זמינים בקרבת קו החוף
בנוגע לזה, שימו לב לציטוט שהביא הגולש 'קרן אור' מהכתבה בהקשר אחר: "ההפלגה עם הכלים האלה
לארץ לא הייתה פשוטה. זה כלי עם תחתית שטוחה שלא מתנהג בסלחנות כשהוא בים הגדול ".

אפשרות השימוש כמעיין "סירות הצלה גדולות", שמעלה הגולש Prototype נשמעת סבירה
יותר אבל נשאלת השאלה האם הכלים האלה מהירים מספיק (ביחס לספינה בעלת
קוער שקוע) כדי להגיע מהר לנקודה שבה הם נדרשים. אני בספק אבל לא ממש מבין
בזה. האם הכלים בעלי "בטן" שטוחה מהירים או איטיים יותר?

לגבי השימוש בנחתות כ"ציר לוגיסטי" לכוחות לוחמים
אני חושב שזה לא רעיון מעשי כל-כך.
בניגוד להספקה בהצנחה, שבה אפשר "לפזר" את נקודות ההצנחה על פני שטח גדול, בהתאם
לפרישת הכוחות בשטח, הרי שאספקה בהחפה נראית לי בעייתית הרבה יותר.
ההספקה יכולה להגיע רק עד לחוף. איך מפיצים את ההספקה לכוחות שהתקדמו
והתפרשו, מן הסתם, עמוק לתוך שטח היבשה (אחרת אין ממש טעם להגעתם)?

הנחתות הקטנות יכולות להחיף כלי גלגלי קטן, אבל השימוש בכלים קלים ובלתי ממוגנים
להפצת אספקה מהחוף לעומק שטחי לחימה פעילה הוא בעייתי
מאוד, בלשון המעטה.

מנגד, הנחתות קטנות מדי מכדי להחיף כלי רכב ממוגנים וגדולים יותר שיוכלו לבצע את ההפצה.

אגב, בלבנון 2.0 היו כמה וכמה מקרים שבהם כוחות מיוחדים התעסקו בהבאת אספקה
לכוחות חי"ר בשטח, במקום שצה"ל יפתח צירי לוגיסטיקה מאובטחים וישאיר את
אותם כוחות מיוחדים שיתעסקו בלוחמה זעירה.
אם, כאמור, העסק מנוהל ומתופעל על ידי ש.13 יש פה בעיה של "מיצוי הכוח", לא?
Watch your habits, for they become your character.
And watch your character, for it becomes your destiny.
What we think, we become."
מרגרט ת'אצ'ר

כל האמור בפוסט לעיל הינו הבעת דעה בלבד ואין לייחס לדברים משמעות אחרת.

אנא הקפידו על ביטחון מידע והימנעו מכתיבת פוסטים המכילים מידע האסור בפרסום.

בשום אופן אין לראות בפוסט הכתוב לעיל בקשה, המלצה, השראה או עידוד לפרסום מידע האסור בפרסום ו/או לביצוע עבירה על חוקי המדינה, על הנחיות רשות שלטונית או רשות ממונה, על הנחיות גוף ציבורי או פרטי, על הנחיות המייצגים גופים אלה כאמור או על הוראת כל דין.

ישן 22-05-2016, 07:15
  itamars2 itamars2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.02.13
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "אני מרכז כמה תגובות בפוסט אחד, כדי לא להעמיס על השירשור באשכול"

לגבי הצבת משגר "כיפת ברזל" על הסטי"ל :
האם זה רק עבור ניסוי ירי ומתוכנן לעבור לפלטפורמה ימית אחרת? לדעתי האישית לאסדות.

האם לא הגיוני יותר למקם את המשגרים על אסדות נגררות הם פחות יציבות מספינה.

לדעתי ואני לא מדבר מידיעה רק מהגיון המערכת מופעלת ע"י מכם יעודי אז סביר שנותנת את וקטור התיקון לטיל,
בשלב של לפני התבייתות הראש אם קיים.
כלומר וקטור השיגור מעניין רק בכדי לחסוף בדלק ולקצר את הטווח מהשיגור ליירוט.
כמו בחלק מהטילים הימיים המשוגרים אנכית.
מעניין אם מישהו יכול להסביר על ההבדלים בין המערכת לברק 8?
הבדלי יכולות וטווחים? הבדלי עלויות?

לגבי היעדרות ה"נוקמני", עליה הצביע הגולש yrn_n

לדעתי אין לייחס לניסוי תצורת התקנה ארוכת טווח, בודקים התכנות וביצועים, בהתחשב בתוצאות ובהלטה להתקין באופן קבוע יחשבו מחדש על קונפיגורציה.

לגבי השימוש ב"מנטה" להנחתת כוחות לוחמים בזירה
אני בספק אם הנחתות הקטנות הללו, גם אם תהינה הרבה מהן, הן תשובה טובה להחפת
גדוד חי"ר, שזהו כמובן הכוח המינימלי (לדעתי) הדרוש לתמרון קרקעי רציני במתאר מלחמה .

גם לדעתי הם אינן תשובה אידיאלית ואני יכול לחשוב על פתרונות טובים יותר בנוסף אם מחליטים על חטיבה יעודית
במצב הנוכחי אני יותר מתמקד במיצוי היכולת שיש.

לגבי הפעלה של הנחתות על ידי יחידה יעודית

כוונתי שאם, לצורך הדיון התיאורטי, מקימים כוח ימי מתמחה בהובלה והחפה מסיבית של כוחות חי"ר
תוך שימוש בנחתות גדולות ורובסטיות יותר, אז חייבים גם להתאמן בהחפות יחד עם גדודי
חי"ר. אולי אפילו ליעד חטיבה שלמה לשיטה זו, כמו שהציע הגולש itamars2.

אני מניח שהחפה תחת אש וקרב על החוף הם נושאים שחייבים לתרגל, גם לצורך הבניית
תו"ל טובה ולמידה מלקחים.
אם לא מתרגלים - אין את היכולת הזו.
אם כן מתרגלים - היכולת הופכת לגלויה.
דילמה.
לעניות דעתי אין דילמה.
היות ועצם קיום היכולת הנכס המרכזי שלה הוא בריתוק כוחות אויב למשימת הגנת החופים,
אין מה לשמור אותה בסוד.
לא יודע אם שמת לב, גישתי הכללית כלפי המקצוע הצבאי היא לשמר יכולות ולפתח חדשות.
בזמן אמת יקראו את תמנת המודיעין ויחליטו האם להשתמש ביכולת ובכלים או לא.
היתרון כאן שמבחינת האויב בכל אופן ירתקו כוחות.
אם יחשבו שהסיכון הוא קטן ירתקו כוחות קטנים ואז כדאיות המימוש עולה.
אם ירתקו כוחות גדולים, מצוין- יקל לפרוץ בגזרה אחרת.

אפשרות השימוש כמעיין "סירות הצלה גדולות", שמעלה הגולש Prototype נשמעת סבירה
יותר אבל נשאלת השאלה האם הכלים האלה מהירים מספיק (ביחס לספינה בעלת
קוער שקוע) כדי להגיע מהר לנקודה שבה הם נדרשים. אני בספק אבל לא ממש מבין
בזה. האם הכלים בעלי "בטן" שטוחה מהירים או איטיים יותר?

איטיים יותר, יש יותר התנגדות של המים.

לגבי השימוש בנחתות כ"ציר לוגיסטי" לכוחות לוחמים
אני חושב שזה לא רעיון מעשי כל-כך.
בניגוד להספקה בהצנחה, שבה אפשר "לפזר" את נקודות ההצנחה על פני שטח גדול, בהתאם
לפרישת הכוחות בשטח, הרי שאספקה בהחפה נראית לי בעייתית הרבה יותר.
ההספקה יכולה להגיע רק עד לחוף. איך מפיצים את ההספקה לכוחות שהתקדמו
והתפרשו, מן הסתם, עמוק לתוך שטח היבשה (אחרת אין ממש טעם להגעתם)?

הנחתות הקטנות יכולות להחיף כלי גלגלי קטן, אבל השימוש בכלים קלים ובלתי ממוגנים
להפצת אספקה מהחוף לעומק שטחי לחימה פעילה הוא בעייתי
מאוד, בלשון המעטה.

גם הכלים לא מיועדים לזה, מקסימום פלטפורמה לכוח אש כבד יותר פינוי תגבור וסיור מהיר יותר.
ישן 22-05-2016, 20:24

בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "לגבי הצבת משגר "כיפת ברזל" על..."

תודה על התשובות, איתמר.

לגבי עניין 'הדילמה', אני מבין למה כוונתך בכך שעצם החשיפה
של יכולת ההחפה תגבה מחיר מהאויב, שיתבטא בריתוק
כוחות אבטחה לחוף, אבל נראה לי שהתעלמת מהאפשרות
שבה האויב לא מודע לכך שיש לך יכולת מסויימת ולכן כלל
לא נערך אליה - זהו פוטנציאל ליתרון מכריע (ע"ע הפעלת
טילי ה'סאגר' ביוה"כ).

אגב, קטונתי, אבל לי נדמה שהחפת כוח של רק"ם לחימה אמפיבי
כזה או אחר, שיפרש מתוך איזו ספינת הנחתה במרחק
מה מהחוף, מתאים יותר למטרות שאני מניח שעומדות בפני
צה"ל בבואו לבצע מהלך שכזה.
אני חושב שלא כדאי להרחיב בעניין, אבל החפת כוח חי"ר בעזרת
נחתת (אחת גדולה או כמה קטנות בסבב) יוצרת 'מנוף' אחר
מאשר החפת חירמ"כ.

יתרה מזאת, נגמ"שי לחימה אמפיביים יכולו לשמש גם
לצורך התמודדות עם מכשולים כגון אי-אילו מכשולי מים בעומק
סוריה, שדות מוצפים או ביצות באיזור הדלתא של
הנילוס או תעלת סואץ.
בהתמודדות עם מכשולים אלו לא יועילו נחתות, קטנות או גדולות.

אולי כדאי להקים חטיבת חי"ר ממוכן ע"ג נגמ"שים אמפיביים.
מרגרט ת'אצ'ר

בשום אופן אין לראות בפוסט הכתוב לעיל בקשה, המלצה, השראה או עידוד לפרסום מידע האסור בפרסום ו/או לביצוע עבירה על חוקי המדינה, על הנחיות רשות שלטונית או רשות ממונה, על הנחיות גוף ציבורי או פרטי, על הנחיות המייצגים גופים אלה כאמור או על הוראת כל דין.

ישן 22-05-2016, 23:01

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "במילים אחרות אתה מציע להקים..."

חיל שלם נשמע לי מוגזם.
כוונתי הייתה למסגרת בסד"כ חטיבת חי"ר, שתשמש למאמצים
נקודתיים כגון:
  • איגוף דרך הים כחלק ממאמץ יבשתי מתמרן נרחב.
  • מעבר מכשולי מים לצורך תפיסה ואבטחה של הגדה
    שמנגד עד להקמת גשר מסודר.
  • לחימה וטיהור של אזורים רווי מים, כגון ביצות
    ושטחי חקלאות מוצפים.

אל תשכח שהחטיבה הזו יכולה לשמש גם כ'סתם' עוד
חטיבת חי"ר או חירמ"כ.

"חטיבה אמפיבית", כמו שישנה חטיבת צנחנים שמשמרת יכולת
שאולי תשמש ואולי לא. נכון שחטיבת חירמ"כ אמפיבית יקרה
יותר מחטיבת חי"ר-צנחנים, אבל גם התשואה רבה יותר.

בנוסף, כמו שציין הגולש איתמר, מספיק שהצד השני יודע שיש
לך את היכולת וזה מאלץ אותו להפנות משאבים לא
מבוטלים להגנת הגזרות והמכשולים הללו.

אני נזכר במאמץ הצליחה של התעלה ביוה"כ.
גשר הגלילים נתקע בחולות.
גשר הדוברות נתקע בפקקים שבצירים.
ה'תמסחים' נתנו מה שיכלו אבל היו איטיים ומגושמים
ויצרו 'צוואר בקבוק' בנקודת הצליחה.
אם היו נגמ"שי לחימה אמפיביים זה היה נראה אחרת.

בעיה נוספת ביוה"כ היתה הלחימה באזור צפון התעלה
על שטחי החקלאות שבה והביצות. בעיה שלדעתי
גרמה לחשש מתמיד מאיגוף צפוני של כוחות מצריים והימנעות
של כוחותינו מביצוע מאמץ תקיפה בגזרה זו. למיטב זכרוני.
שוב, אם היו נגמ"שי לחימה אמפיביים...

סוריה? גם רלוונטי (לא לגולן, לעומק השטח).
לבנון? גם רלוונטי (צריך רק קצת דמיון).
מרגרט ת'אצ'ר

נערך לאחרונה ע"י שבריר שניה בתאריך 22-05-2016 בשעה 23:05.
ישן 22-05-2016, 23:28

בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "חיל שלם נשמע לי מוגזם. כוונתי..."

המקום היחידי שבו זה נראה לי רלוונטי בשנים הקרובות זה לבנון (לא רואה אותנו מבצעים מהלך כזה מול סוריה - זה גם רחוק מאד, עזה צפופה מידי ואין סיבה).

לגבי חטיבה - לדעתי בעבר היו דיבורים על חטיבה שזה הייעוד שלה אבל לפחות באופן רשמי היכולת הזאת נעלמה.

שוב, צריך כלים בשביל היכולת הזאת וצריך להתאמן - זה משהו שקשה מאד לעשות עם כוח גדול בשקט. ולדעתי כמו שכתבתי כמה פעמים למעלה - רק חי"ר או אפילו חי"ר עם רק"מ גלגלי קל זה לא פיתרון בשביל לבנון (אלא אם מדובר ברק"מ מתקדם עם מיגון אקטיבי - וגם אז יש עוד איומים), צריך רק"מ כבד וכוח משולב וזה כבר יותר סיפור ודורש נחתות גדולות יותר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 18-09-2017, 20:44
  avifresh avifresh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.04.04
פלגה ימית לכפת ברזל

מתוך חיל האויר http://iaf.org.il/4464-49575-he/IAF.aspx

ציטוט:
גדוד שני במספר הוקם להפעלת מערכת היירוט "כיפת ברזל". הגדוד יתמחה בגזרה הצפונית ויוביל את הפלגה הימית הראשונה במערך שתגן על מרחבה הימי של מדינת ישראל. מהגנ"א: "גדוד 'כיפת ברזל' החדש יתן מענה הגנה אקטיבית במרחב הצפוני והקמתו תהווה פיתוח יכולת ותפיסה אל מול צורך מבצעי"
כרמל להד
בשבוע שעבר הוקם גדוד חדש, שני במספר, למערכת הנשק "כיפת ברזל" שמפעיל מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) בחיל-האוויר. הגדוד מתמחה באיומים אוויריים בגזרה הצפונית וכמו כן מפעיל את "כיפת ברזל" הימית. "

השאלה אם הכוונה הגנה מהחוף או מעל כלי שייט?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:38

הדף נוצר ב 0.30 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר