לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-08-2016, 06:58
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
אירן פרספקטיבה רחבה

לפעמים קל לטבוע בשלל הדיווחים הטקטיים (למי שעוקב) המגיעים מזירות הלחימה ובאירועים הגיאופוליטיים המקומיים וקצת מאבדים את התמונה הכוללת (כן - היא בהחלט מורכבת וכל הזמן משתנה).

חשבתי שנכון לפתוח דיון על מצבה של אירן לאור המצב המורכב שהתפתח באזורנו בשנים האחרונות.

הינה הזירות המרכזיות בהן מעורבת אירן באופן ישיר:
1. תימן - אירן מסייעת באופן ישיר באמצעות יועצים, חימוש וכן באופן עקיף באמצעות תמיכה דרך החיזבללה ושלוחותיו לצד החותים בתימן. למעשה אירן פתחה באופן רשמי חזית באמצעות שלוחה שלה מול הסעודים - החותים למי שלא עוקב שיגרו לא מעט טילי קרקע קרקע לעבר סעודיה (שלא לדבר על הרג חיילים סעודים ובני ברית נוספים בקרבות בתוך תימן).

2. עירק - אירן מעורבת עד צוואר בנעשה בעירק, היא שלחה לא מעט חיילים, גייסה יחידות "מתנדבים" בתשלום של שיעים מרחבי העולם והפעילה באופן ישיר כוחות עירקיים שהפכו לכוחות נשלטים על ידי משמרות המהפכה בפעולה כנגד הסונים ובעיקר דעא"ש בעירק. במלחמה הזאת אגב האירנים פעלו בשיתוף פעולה כמעט ישיר עם כוחות אמריקניים (מצב מוזר לכל הדעות בעיקר לנוכח מה שקורה בחזיתות אחרות).

3. סוריה - המערכה בסוריה דורשת עוד ועוד משאבים מאירן - כמו השחקנים בזירה הסורית היא בלתי נגמרת - מול האירנים ובעלי בריתם עומדים כוחות משמעותיים ביניהם מורדים סורים מסוגים שונים, דעא"ש, וכן לאחרונה גם הכורדים שלא לדבר על פיצוצים וחיסולים לא מוסברים מטעם גורמים עלומים כאלו ואחרים. האירנים גם צריכים לדרוך על ביצים בסוריה ביחס לאמריקנים (לפחות חלק מהזמן) והטורקים שגם הם בוחשים בקלחת יחד עם הסעודים ובעלי בריתם.

4. לבנון ופעילויות באזורים שונים מעבר לים - אירן ממשיכה לממן את פעילות החיזבללה בלבנון עצמה כזרוע האסטרטגית שלה מול ישראל. למרות שהצרכים בחזיתות האחרות מקשים כנראה על שמירה על אותה רמת מחוייבות כלכלית/צבאית - אירן ממשיכה להזרים כספים לאירגון ולפעילויותיו בלבנון כמו גם מעבר לים.

5. הזירה הפנימית - למרות שהיא נראית שקטה יחסית, לאירן יש לא מעט בעיות מבית - מעבר למשבר כלכלי שלא נפתר גם לאחר חתימת ההסכם עם המעצמות (הסנקציות לא ממש הוסרו - לפחות בנתיים ולא באופן מלא), יש באירן לא מעט מיעוטים - כולל מיעוט כורדי גדול שעשוי בתקופה הקרובה להתעורר לאור ההתרחשויות בקרב המיעוט הכורדי בסוריה ועירק והדרישה לעצמאות - מה שעלול להוביל לעימותים משמעותיים בתוך אירן (והם לא המיעוט היחיד).

עד כאן סקירה מאד כללית. מה מטרת הדיון בעצם?
מה שאני מנסה להבין הוא האם אירן לא מותחת את עצמה הרבה מעבר ליכולותיה? לכאורה היא מועסקת בכמות זירות שאפילו מעצמה גדולה לא הייתה מעיזה להתערב בהן - לראיה אפילו פוטין - שלרשותו בכל זאת כוח צבאי ומשאבים רבים בהרבה מאלו של אירן - מאד נזהר בהתערבות בסוריה ובמידה מסויימת גם מול אוקריאנה. האירנים לעומת זאת נראים כאילו אינם מפחדים להיכנס לעוד ועוד זירות ולעימות ישיר מול גורמים רבי עוצמה.

הדוגמא שמפתיעה אותי יותר מכל היא דווקא תימן - כיצד הסעודים מרשים לבאי כוחה של אירן לשגר טילים לעבר סעודיה עצמה? לו רצתה סעודיה הייתה יכולה לראות בכך עילה למלחמה ישירה מול האירנים. לכל הפחות הייתי מצפה מהמומחים הצבאיים הרבים המייעצים לסעודים (חלקם מהטובים ביותר שכסף יכול לרכוש) לפתוח חזית עקיפה מול האירנים בביתם - לספק חימוש ותמיכה מסיביים לכוחות אופוזיציה אירנים באירן ולנסות להפיל בכוח את המשטר האירני - או לכל הפחות לגרום לו להתעסק בדיכוי מרידה פנימית - זה בהחלט בכוחם של הסעודים אם הדבר יתוכנן כמו שצריך וזה יחליש מאד את האירנים.

מנקודת המבט שלנו יש הרבה דברים מטרידים - קודם כל עירק - איך זה שפה בארץ אין הרבה מאד אנשים מוטרדים במערכת הביטחון? ארה"ב סילקה את סאדם חוסיין רק בשביל להביא את האירנים לפתח דלתנו? בתום המלחמה בעירק מול דעא"ש (שנה שניים חמש זה לא משנה) אירן תשלוט דה פקטו בעירק והיא תוכל להציב משגרים בליסטיים בכל שטח עירק ולשגר משם טילים כבדים לעבר ישראל - כן הם יכולים לעשות זאת מלבנון ואירן עצמה - אבל עירק עצומה, רחוקה יותר מישראל אך קרובה מאירן וניתן להחביא בה בנקל טילים והיא מאפשרת לאירן פתיחת חזית נוספת. מעבר לכך ישנה גם דאגה מסויימת מפתיחת נתיב הברחות יבשתי לחיזבללה דרך עירק (אם כי עדיין מדובר בעניין לא פשוט ודרך ארוכה רצופה בלא מעט גורמים עויינים לאירנים).

עוד נקודה מטרידה - ישנם לא מעט דיווחים מהתקופה האחרונה על עוד ניסיון של האירנים ובעלי בריתם להשתלט מחדש על אזור הגבול עם ישראל - אני מניח שעוקבים אחרי הסיפור הזה - השאלה האם ישראל מוכנה ללכת עד הסוף עם הקווים האדומים שלה בנושא ולא לתת לכוחות אירניים וכוחות חיזבללה להתקרב לגבול...

בגדול אני חושב כמו רבים שהאשם במצב הנוכחי הם במידה רבה האמריקנים וממשלו של אובמה. לו בוושינגטון היה יושב ממשל חזק שמבין את הסכנה האירנית ומוכן להתייצב מולה, ממשל שמילה שלו היא מילה והוא מסייע לבעלי בריתו - האירנים לא היו מעיזים להשתולל כפי שהם עושים כעת. אובמה גרם לארה"ב, לעולם וגם לנו כאן בישראל נזק שיידרשו שנים - אם בכלל לתקנו.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-08-2016, 08:09
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
השנקל שלי:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אירן פרספקטיבה רחבה"

בגדול צריך להבין שהאיראנים, מחשיבים את עצמם כיורשי ה"אימפריה הפרסית", וע"פ השקפת עולמם - הם צריכים להיות המעצמה הערבית הגדולה ביותר בעולם.

נתון נוסף וחשוב לא פחות הוא עניין השיעה \ סונה, כידוע, איראן נחשבת למדינה בעלת ריכוז השיעים הגדול בעולם, ומזה כבר אלפי שנים שקיימת יריבות עקובה מדם, בין השיעים לסונים.

לאיראנים ישנו אינטרס מובהק, לסייע למדינות ערביות עם ריכוזים שיעים, שכן בסופו של דבר, השאיפה העיקרית של איראן היא ליצור אימפריה ערבית שיעית, אשר מורכבת ממדינות רבות.

זו הסיבה שאיראן מתערבת בתימן, עיראק, ולבנון, בעניין סוריה - אומנם ריכוז השיעים שם הוא לא בקנה מידה של הסונים, אבל המדינה נמצאת בכאוס קיצוני, ומבחינת האיראנים זו הזדמנות פז, אם לא אסד (שהוא עלוואי פרו שיעי), אז כינון משטר אחר שיהיה פרו איראני.

הסיבה שאיראן משקיעה כל כך הרבה משאבים בחזית מול ישראל, מקורה בעובדה שהיא רואה בישראל כמדינת האויב העיקרית שלה במזה"ת, מעבר לעוצמתה של ישראל, אנו גם הדמוקרטיה היחידה, ומדינת היהודים היחידה - כל זה יושב לאיראנים כמו עצם בגרון.

האיראנים יודעים שהם יתקשו מאוד לנהל מלחמה קונ' במרחקים כל כך ארוכים, אז הם מעדיפים להשקיע הון עתק בצבא החיזבאללה, שכבר הוכיח את יעילותו במלחמה נגד ישראל, ובטרור שהוא מפגין נגד תושבי המדינה (לא חושב שקיים אדם בישראל שלא חושש מנסראללה).

כנ"ל בעניין עזה.

באשר לעולם הגדול:

העולם המערבי שבע ממלחמות, לארה"ב נמאס כבר לצאת לקמפיינים צבאים עצומים ברחבי העולם, ומבחינתה הפיתרון הדיפלומטי, הוא הפיתרון הטוב ביותר.

ברק אובאמה הוא ככל הנראה הנשיא הפצפיסט ביותר בתולדות נשיאות ארה"ב, ואולי גם הפרו ערבי ביותר, והתוצאות נראות בשטח.

לדעתי, מעבר להוזלת היד בתוכנית הגרעין האיראנית (כאשר בוש השטיח את עיראק בעבור הרבה פחות מזה), ההתעלמות האמריקאית מהשימוש בנשק כימי ע"י כוחות אסד בסוריה היא פשוט הזויה, ולא ניתנת להסבר או הבנה.

אירופה היא פצפיסטית קיצונית במקור שלה, הדבר האחרון שהם רוצים, זה לצאת לקמפיינים צבאיים בעולם הערבי, אפילו בקנדה המשטר התחלף לפרו מוסלמי ואנטי ישראלי.

כל העולם השתנה, גם לעולם המערבי, וגם לעולם המזרחי, אין אינטרס או רצון, לפגוע באיראן.

למעשה, ככל הנראה רק ישראל ועוד מספר מדינות קטנות בעולם, רואות את איראן בתור איום מיידי.

ישראל, עקב מצבה הצבאי, כלכלי, ודיפלומטי - לא יכולה לצאת למלחמה נגד איראן, אנחנו בקושי מצליחים לנהל מלחמה נגד חמאס.

במצב הנוכחי אנחנו פשוט יכולים רק להמתין ולראות את התוצאות בשטח.

ככל הנראה אם קלינטון תבחר, הגישה האמריקאית לשלום בכל מחיר, תשאר, ואנחנו נקבל עוד 5 שנים בסגנון של אובאמה.

אם טראמפ ייבחר, יכול להיות שנראה שינוי בגישת יחסי החוץ של ארה"ב, אם כי אני גם בספק, שכן טראפמ בעצמו כבר החל ללקק לרוסים, וכידוע, מבחינת הרוסים - איראן וסוריה, הן ביצי זהב שאסור להתעסק איתן.

ככה שבסופו של דבר, אין לי באמת דעה לאן כל הסיפור הזה ממשיך.

לדעתי איראן פשוט תמשיך להתעצם, ולאף אחד לא יהיה אכפת.

אני בספק אם האיראנים בעצמם יזמו לחימה נגד ישראל, אבל אני בהחלט חושב שהם יעשו זאת באמצעות הקבלני משנה הקבועים שלהם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 26-08-2016, 10:00
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
יש למוסלמים מקור לכך
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "הכוונה שלי לעולם המוסלמי..."

ציטוט:
Reported by Awf ibn Malik Al Ashja'l: The Prophet said, "How will you be O Awf when this nation is divided into 73 sects. One sect will be in Paradise and the rest in Hell.

" I asked: "When will this be O Messenger of Allah?" He answered, saying: "When the police increase and slave girls take authority, and when the lambs (weak authorities) sit on the pulpit, and when the Qu'ran is used as flutes and mosques decorated and the spoils of war manipulated, and the obligatory charity becomes an excessive debt, and trust is taken like spoils of war, and religious study is not for the Sake of Allah and when husbands obey their wives, and disobeys his mother, and banishes his father, and the last of this nation curses the beginning of it, and when the tribe is mastered by a deviator, and the leader of the nation is the worst of them and a man is treated generously to avoid his evil.

Upon that day it will happen and men will run to Syria to the City of Damascus, which is one of the best cities in Syria that protects them from their enemy ... " I asked: "Will Syria be opened?" He answered: "Yes, soon then after its opening the trials will start and a dark and dusty trial will come. Trials will follow one another until a man from the Family of my House called the Mahdi comes
. If you reach him, follow him and be among those who are guided."(At-Tabarani)

ישן 22-08-2016, 14:27
  tby tby אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.14

האם איראן מותחת עצמה יותר מדי? בוודאי.

כיצד יודעים? - האישור שניתן לרוסים להשתמש במפציצים אסטרטגיים בשדה באיראן הוא סימן להיסטריה איראנית . הם בשלב שהם מוכנים לוותר על כל עקרון ו"כבוד" . עשרות אלפי שלוחי איראן (יש שאומרים כ 100 אלף) נלחמים בסוריה , עם סיוע רוסי - והם לא קרובים להכרעה.

כיצד זה קורה? מדינות המפרץ מנהלות מלחמת התשה שקטה עם איראן ורוסיה באמצעות פרוקסי - הרוסים מפציצים? פתאום למורדים טילי נ"מ המפילים מסוקים ומטוסים ומחייבים את הרוסים לעבור להפצצות מגובה רב , באפקטיביות נמוכה , טילי נ"ט מתקדמים בכמויות גדולות בידי המורדים כתחליף לארטילריה וכמויות כ"א ואספקה צבאית המאפשרות לחימה שוות כח עם שלטון אסד - מי מספק ומממן כל זה?

במקביל באיראו עצמה מחוללים "אי שקט" אצל הכורדים.

האסטרטגיה הנוכחית של המערב ומדינות המפרץ זו התשה - יש סנקציות על רוסיה ואיראן, מחירי נפט נמוכים - בסוף יגמר להם האוויר הכלכלי. וכאשר זה יקרה , ההסדר יהיה עפ"י האינטרסים של המערב / מפרציות / ישראל.

מבחינת ישראל , רק דברים טובים מתרחשים . כמובן שיש בעלי אינטרסים בישראל שפרנסתם תלויה בהפחדות כך שמה שלא יהיה יסובבו המצב כך שיש בו "סכנה" וסכנה תמיד תמכור עיתונים......
ישן 22-08-2016, 18:46

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי סתםסקרן שמתחילה ב "צריך להתיחס גם לעניין..."

השאלה שלי בעצם היא כמה זמן יכולים האירנים להחזיק במצב הנוכחי.
לא ראיתי ההערכות כספיות לגבי ההוצאות שלהם עבור החזיתות השונות אבל הינה רשימה מאד חלקית:

חיזבללה (גם השלוחה הלבנונית הגדולה, גם השלוחה העירקית וגם שלוחות המשנה באזורים אחרים - אני לא יודע אם תימן היא נפרדת או חלק מאחת האחרות) - שם יש לנו תשלומים ללוחמים עצמם, לציוד (כולל ציוד כבד ויקר ללחימה בישראל אבל גם לא מעט ללחימה בסוריה עירק ולצד החותים), תשלומים עבור משפחות של נפגעים והרוגים (ויש הרבה כאלו כידוע) וכמובן פעילויות מעבר לים של הארגון.

גיוס לוחמים שיעים - האירנים מגייסים מכל הבא ליד - בעיקר שיעים מאפגניסטן אבל לא רק כשכירי חרב ובשר תותחים - התשלומים נמוכים וכנראה שיש גם מעט אם בכלל תשלומים לנפגעים - ועדיין - בכמויות שמדובר עליהם בעיקר בסוריה ועירק זה מצטבר.

משמרות המהפכה - מעבר לפעילות "השוטפת" של משמרות המהפכה בתוך אירן (שהם כידוע מדינה בתוך מדינה), הם פעילים כרגע באופן משמעותי בכל הגזרות ויש רבים מהם שגם נפגעים ומחוסלים (חלק גם על ידי ידיים נעלמות כאלו ואחרות), גם כאן האירנים צריכים לשלם - הן על הפעילות ולא פחות לנפגעים ולמשפחותיהם - אלו תשלומים שכנראה יישארו עם האירנים עוד שנים (אנחנו מכירים את זה לצערנו מאצלנו - למרות שאני מניח שהאירנים משלמים הרבה פחות - ועדיין - כשמהספרים עולים זה לא זול).

עם כל אלו + תוכנית הטילים והתוכנית הגרעינית שהם בוודאי לא זנחו (למרות מה שהאמריקנים יגידו) ועם מחירי נפט נמוכים, יכולת ייצור מצומצמת ומשק צולע במקרה הטוב - האם אירן יכולה להחזיק מעמד עוד חודשים? שנים?

ואני אשאל שוב - איך זה שאנחנו יחד עם הסעודים לא מוצאים דרכים ליצור אי שקט פנימי רציני באירן? חשבתי שזה בדיוק מה שהמוסד יודע לעשות (הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה של-CIA יש כיום אינטרס מנוגד - ועדיין - המוסד ומדינת ישראל צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות ולהתנגד לאמריקנים בנקודה הזאת גם במחיר של עימות ישיר מולם - זה בדמנו - תרתי משמע).

מה שאני רואה לנגד עיני זה מצב בו פורצת מלחמת לבנון ה-3 - האירנים באמצעות החיזבללה תוקפים את ישראל אבל האירנים עצמם (בתוך אירן) לא נפגעים כלל - ממש כשם שהאירנים תוקפים את הסעודים באמצעות הפרוקסי החותי ולא נפגעים ישירות. אסור לישראל להסכים לכך. אירן חייבת להיפגע קשה מאד ובאופן ישיר מעימות עם ישראל וצריך להכין את הקרקע לכך. למרות שאין לנו כנראה יכולת לפעול (בטח לא לאורך זמן באירן בעצמנו - וזה כנראה גם לא יעבור בשום ממשלה), אנחנו צריכים למצוא בעלי ברית מתוך המיעוטים בתוך אירן אותם נוכל לחמש ולהפעיל בעוצמה - גם באופן קבוע ובמיוחד במהלך עימות בין ישראל לחיזבללה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-08-2016, 20:39
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "השאלה שלי בעצם היא כמה זמן..."

כלכלית איראן יכולה להחזיק ללא הגבלת זמן.

השאלה היא מה האזרחים האיראנים יאמרו על שפיכת עשרות מליארדי דולרים בשנה (כ - 20 מליארד) על קידום מדיניות חוץ ע"ח האזרחים האיראניים שתוצאותיה גם לא יואילו לאיראן.

בנושא הגרעין האיראנים התקפלו בגלל הסנקציות כלומר קיימת רגישות בשלטון ל"רחשי העם" ורחשים אלו כבר קיימים באשר למוערבות האיראנית - הם למדו היסטוריה ויודעים כי בריה"מ נפלה בדיוק לאותה מלכודת - הוצאות צבאיות ענקיות בעידן של מחירי נפט נמוכים.

החוליה החלשה היא דווקא הרוסים - בניגוד להנהגה האיראנית המוגנת ע"י משמר הרפובליקה , ההנהגה הרוסית תלויה מאוד בדעת הקהל ובמוטיווציה / יכולת של הצבא - הם לא רוצים עוד אפגניסטאן / צ'צניה , הם קיוו למהלך צבאי מהיר וזה לא מתרחש - העלות שלהם מוערכת בקצב של 2 מליארד דולר בשנה על תקציב בטחון של 50 מליארד דולר שעובר קיצוץ של 5% בגלל בעיות תקציב קשות. מכיוון שהמטרות האסטרטגיות שלהם ניתנות להשגה בהסדר שהוא "רע" לאיראנים - הם יעדיפו הסדר על המשך שפיכת כסף, גם אם האינטרסים של האיראנים נפגעים - ובלי רוסיה , האיראנים יבינו שאין מה להמשיך בלחימה וילכו על הסכם שהוא , כמו בהסכם הגרעין, הרע במיעוטו מבחינתם.

לגבי מלחמת לבנון 3.0 והאיראנים - אלו לא האיראנים אלא הסורים - בלי שיתוף הפעולה ההדוק שלהם אין חיזבאללה, לכן דרך פעולה סבירה מבחינת ישראל במלחמת לבנון 3.0 זה להגיע לאותה תוצאה של מלחמת לבנון 1.0 - חיסול פיזי של נוכחות חיזבאללה בלבנון - כולל בירות ובעל בק, וגביית מחיר צבאי כבד מסוריה כהשמדת כל התשתית והכוחות הצבאיים הסוריים הקשורים לחיזבאללה + ניקוי נוכחות סורית בגולן הסורי והקמת "רצועת בטחון " בתוך סוריה באמצעות כוחות "המורדים".

מכיון שהסורים והחיזבאללה מניחים שזו תהיה התגובה , וסוריה כבר במצב שאינה יכולה להגן על עצמה , אפילו לא מעט , בפני ישראל, לבנון 3.0 כבר לא תתקיים.

אני חושב שבישראל לא ממש מבינים את גודל החורבן בסוריה. הוא במימדים של מלחמת העולם השניה - ערים חרבות, כפרים עזובים, תשתיות לאומיות הרוסות , חקלאות הרוסה, תושבים שנעלמו ולעולם לא ישבו , ילדים ללא השכלה מסודרת ואוכלוסיה בטראומה. השלטון הסורי איבד כל עניין בישראל. חיזבאללה רואה זאת ומבין שזה גורלו אם לא יהיה הסדר.
ישן 22-08-2016, 22:29
צלמית המשתמש של ai22

חשבונות הבנקים שהוקפאו שוחררו
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "השאלה שלי בעצם היא כמה זמן..."

כך שיש מאה מליארד דולר זמינים להוצאות משמרות המהפכה, והם לא ממהרים למשוך הכל.
וזאת בנוסף לתקציב השוטף.
תקציבית הם קיצצו כדי לעמוד בסנקציות, התקציב רק התרחב כשיצאו מהסנקציות (אם כי הרבה פחות מהצפוי).
ובנוסף האמריקאים העניקו הטבות שבמקור הם לא הודו בהם.

פעילות גיוס היא עניין תעמולתי וארגוני, ולא עניין של משכורות גבוהות.
לשלוח הדרכה וחימוש בסיסי לכוחות הלוחמים זה יותר יקר אבל לא בשמיים.
נראה שדווקא ההוצאות של הסעודים הם אלו שעומדים על רמות שלא ניתן לשמור עליהם לאורך זמן.

הפגיעה הבעייתית במלחמה ממושכת ללא הכרעה - היא כמות פגועי הנפש, הגוף ומשפחות שכולות, ווטרנים שהופכים לקבצנים, וגיוסים שהולכים ומידלדלים.
מלחמת איראן-עירק גרמה למשבר אדיר מבחינה זו, בדומה למלחמת ויאטנאם.

מבחינת ישראל יש אינטרס ספיציפי בכל הנוגע לתוכנית הגרעין.
מדיניות "ציר הרשע" השתנתה - והפכה לסכסוך הסוני-שיעי האדיר כשלישראל יש דווקא אינטרס ששני הצדדים יתישו את עצמם (בדומה למלחמת עירק-איראן).
במסגרת זו - גם המצרים וגם סעודיה כבר נטשו את מדיניות התמיכה בפלסטינים, שהפכו למכשול בנסיון לצרף את ישראל למאבקם.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
מה שאני רואה לנגד עיני זה מצב בו פורצת מלחמת לבנון ה-3 - האירנים באמצעות החיזבללה תוקפים את ישראל אבל האירנים עצמם (בתוך אירן) לא נפגעים כלל - ממש כשם שהאירנים תוקפים את הסעודים באמצעות הפרוקסי החותי ולא נפגעים ישירות. אסור לישראל להסכים לכך. אירן חייבת להיפגע קשה מאד ובאופן ישיר מעימות עם ישראל וצריך להכין את הקרקע לכך. למרות שאין לנו כנראה יכולת לפעול (בטח לא לאורך זמן באירן בעצמנו - וזה כנראה גם לא יעבור בשום ממשלה), אנחנו צריכים למצוא בעלי ברית מתוך המיעוטים בתוך אירן אותם נוכל לחמש ולהפעיל בעוצמה - גם באופן קבוע ובמיוחד במהלך עימות בין ישראל לחיזבללה.
צריך לזכור - שמבחינת חיזבלה התנהלות כזו בהכרח תגרום לאסון, כח האדם פרוס דק עם המון אבידות,
ופתיחת חזית שנייה יכולה בקלות להוביל לקריסת החזית העיקרית, במיוחד אם ישראל תפגע בכל מטרת איכות זמינה של החיזבלה בחזית זו.

בנוסף,
בסוריה ישראל יושבת "על הגדר", ומתערבת רק נקודתית, להפחתת הברחת נשק כבד ונגד נשק כימי.
התגייסות ישראל לסיוע למורדים בדרום באופן דומה - יכולה להכריע גם את הקרב על דמשק.

ולבסוף - במצב של היום, יתכן כבר שיתוף פעולה בין ישראל לכוחות הסונים בראשות סעודיה,
כשמכת פתיחה ישראלית תחסל את ההגנה האירית של איראן ותשאיר אותה פגיעה להמשך המערכה בידי סעודיה והנסיכויות.

כל זה מתורגם לותו עניין - כשאיראן נכנסה למלחמה רבת-חזיתות מול העולם הסוני, היא הפכה לפגיעה יותר,
במובן שתקיפת ישראל תגרום לפגיעה קשה בהרבה באינטרסים איראנים.
ישן 22-08-2016, 23:09

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "חשבונות הבנקים שהוקפאו שוחררו"

מ... בקיצור ההסכמה הכללית היא שהאירנים (וכנראה גם הרוסים) לא יכולים למשוך את הסיפור הסורי יותר מידי (כאמור תזכרו שסוריה היא לא הכל - יש בלאגן בתימן ובלאגן גדול בעירק ואני לא יודע אם האירנים מוכנים או בכלל יכולים לרדת מעץ בשתי הזירות הללו - במיוחד בעירק - גם אם ירצו בכך).

עוד משהו - מי ערב לאירנים ובעלי בריתם שבכלל אפשר להגיע להפסקת אש או להסכם? נניח שהם מגיעים להפסקת אש מול כמה פלגים - הרי בסוריה יש עשרות - כל אחד כמעט שם עושה משהו אחר ועם אינטרס אחר - מול דעא"ש בטוח שלא יגיעו להסכם קבוע ולא בטוח שגם מול אחרים.

כמות ההרג בסוריה כה גדולה עד שסביר להניח שאנשים לא יהיו מוכנים לחיות שוב תחת שלטון אסד או אפילו מי מנציגי העלווים שרצחו ושחטו מאות אלפי סונים ומשפחותיהם.

התפיסה שלי (שאני לא יודע כמה היא ריאלית ביחס למה שקורה בשטח) היא שבסופו של דבר ישראל צריכה לשאוף להקמת אוטונומיה דרוזית ברמת הגולן - היא יכולה לכלול גם את רמת הגולן הסורית וגם את שלנו - זאת תהיה מובלעת בה יגורו מרבית הדרוזים מכל סוריה (לפחות אלו שירצו להיות מוגנים) בחסות אמריקנית/ירדנית עם מטריה ישראלית ובהסכמה רוסית (עם אצבע בעין לאירנים). רמת הגולן הישראלית תישאר ישראלית ועם גדר גבול אבל תהיה תנועה חופשית מפוקחת של דרוזים ואני מניח שנצטרך לתת להם משהו מוניטרי (רווחים מקידוחי נפט שם, אספקת מים ואולי עוד דברים). אם זה ישים - ובמיוחד על פני כל אזור רמת הגולן הסורית כי אנחנו לא רוצים חורים בהם יתמקמו דעא"ש חזיבללה ושאר צרות (לא כל הרמה הסורית לדעתי נשלט כיום על ידי דרוזים שמתגוררים רק בחלק מהשטח וצריך לראות אם יש דרך ליישב אותם על פני כל הרמה), ההסכם הזה צריך להיות מאושר באו"ם ומגובה על ידי המעצמות כך שיקבל גושפנקה בינלאומית כפיתרון לבעיה הדרוזית ועל הדרך גם לרמת הגולן שלנו שיהפוך באופן רשמי בינלאומי לשטח ישראלי/דרוזי.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 22-08-2016 בשעה 23:11.
ישן 22-08-2016, 23:30
צלמית המשתמש של ai22

בגלל דרעא הסיפור יותר מסובך
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... בקיצור ההסכמה הכללית היא..."

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www-personal.umich.edu/~copyrght/image/solstice/sum02/syrprov.jpg]

באזור שסמוך לגבול (מחוזות דרעא וקוניטרה) חיים יותר סונים מאשר דרוזים,
ולכן אוטונומיה דרוזית בחוראן, לא תהיה בעלת רצף עם הגולן, אלא אם תמצא פיתרון אחר לדרעא ותושביה הסונים.
פיתרון אחד יכול להיות - חסות ירדנית (שאולי תהפוך לסיפוח).
פיתרון אחר - שותפות "דרומית" בין 2 המחוזות, על בסיס אינטרס משותף (שקט ומשאבים מישראל למשל)
פיתרון שלישי - הוא פיצול כלל סוריה למחוזות אוטונומיים, עם או בלי "סוריה" מעליהם - כאשר בחלקם אותו ניהול הוא דאע"ש, ואחרים מקבלים סיוע ממדינות שכנות שמעוניינות בבלימתו.
ישן 22-08-2016, 23:34

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "בגלל דרעא הסיפור יותר מסובך"

אני כנראה לא מספיק מכיר את החלוקה הגיאוגרפית בגבול איתנו - מהמפה של המחוזות שהבאת לי לא לגמרי ברור אילו חלקים בדיוק גובלים בישראל - האם חלק מגבול הגולן שלנו הוא עם קוניטרה וחלק עם דרעה?

תוספת - אני מסתכל שוב קצת ב-GE ואני רואה שקוניטרה היא רוב הגבול כשבדרום יש איזה חלק של 12 ק"מ שגובל כנראה עם דרעה ובצפון באזור מורדות החרמון נראה לי שיש אזור אחר בכלל.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 22-08-2016 בשעה 23:37.
ישן 22-08-2016, 23:52

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מחוז קוניטרה הוא רמת הגולן הישראלית+המעט שנותר לסוריה"

שנייה פרה פרה. בוא ננסה להבין עם מה יש לנו עסק פה.
קוניטרה אתה אומר כמעט ריקה? האמת בהינתן משאבים ראויים והגנה מישראל/ירדן וחסות אמריקנית יהיו דרוזים מאזורים אחרים בסוריה שיהיו מוכנים להתיישב באזור לדעתך?

עכשיו לגבי שלושת המחוזות - שוב אידאלית - הכי הגיוני שירדן תיקח אחריות על כל השלוש - השאלה האם האוכלוסיה במחוזות האלו תואמת לאוכלוסיה הירדנית מהצד השני של הגבול - אם יש שותפות אתנית (זה לא רק סונים או דרוזים אלא האם אלו אותן משפחות/חמולות וכו' שרק הופרדו כשהבריטים והצרפתים חילקו את האזור עם סרגל או שיש שם גם הבדלים תרבותיים ואוכלוסיתיים?). אם אין הבדל אז טכנית זה אפשרי. אם יש הבדל ספק אם ירדן תרצה לקחת את המחוזות הללו כי זה סתם כאב ראש מבחינתה.

אגב יש הערכות של כמות האוכלוסיה הנוכחית שלושת המחוזות היום? על מה אנחנו בכלל מדברים פה - חצי מליון איש יותר/פחות?

ועוד משהו - לאיזה חבל שייכים החרמון הסורי ומורדות החרמון? לאזור של עוטף דמשק? מה יהיה עם האזור הזה - מי מסתובב שם עכשיו? זה אזור שאסד ובעיקר החיזבללה בטח לא ירצו לוותר עליו כל כך בקלות...
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2016, 00:55
צלמית המשתמש של ai22

מחוז קוניטרה הוא ברובו בשלטון ישראלי
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שנייה פרה פרה. בוא ננסה להבין..."

נשאר פס דק בין הגבול עם ישראל לגבול המחוז (השטח המפורז).
בפס זה נשארו מספר כפרים שבהם מאות עד אלפים בודדים, שבהם האוכלוסיה פחתה מאוד,
ועידוד מעבר יכול לשנות מגמה זו.
אלא שכאמור - זה שטח ששייך לכפרים סונים, זה יעצבן מאוד אותם, ויגרום לעויינות גדולה מול מליון סונים במחוז דרעא - הצמוד לאותו פס.
אף חסות לא תפצה על עויינות זו, של כפרים סמוכים.

ירדן היא סונית - בדומה לדרעא ומה שנשאר מקוניטרה.
מבחינה גיאוגרפית המחוז נתלש מירדן, הוא מופרד מסוריה במדבר וצמוד למחוז פורה בירדן.
לפי טענה ששמעתי, תושבי דרעא ראו עצמם כמנותקים מסוריה, וקשורים יותר לירדן, משני הגבול חיים חקלאים.
אבל נוכחות אל-נוסרא בשטח (לא ברור אם בהעדר אלטרנטיבה או מהעדפה) מעוררת בירדן חששות כבדים.
ל700 אלף דרוזים אין מה לחפש בירדן שבה רק 30 אלף דרוזים.
סך הכל במחוזות אלו היו מעל מליון שבע מאות איש. לא ידוע כמה נשארו וכמה יחזרו מירדן אם וכאשר ירגע המצב.

החרמון הסורי והרי קלמון שייכים למחוז דמשק, תת-מחוז Qatana
יש בו עלווים נוצרים ודרוזים לצד סונים, המשטר הסורי והחיזבלה נלחמים עליו חזק.
נשמע שהסיפור שם דומה לסיפור בכל מחוז דמשק: ערים וכפרים מעורבבים, מספר מיעוטים קטנים מאוחדים תחת השלטון העלווי לשרידותם.
ישן 23-08-2016, 01:02

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מחוז קוניטרה הוא ברובו בשלטון ישראלי"

מ... זה די כאב ראש.
אם המצב היה הפוך - והדרוזים היו יושבים דווקא בקוניטרה היה לנו הרבה יותר קל כי אני מניח שמולם היינו יכולים לעבוד באמצעות הקהילה הדרוזית פה בארץ ולהגיע לסיכומים.

אגב סונים זה לא משהו אחיד - יש לך דעא"ש שהם סונים ומצד שני גם רוב המורדים המתונים שערקו מצבא אסד במקור הם סונים - מן הסתם אלו לא אותם אנשים ויש להם אג'נדות שונות מאד.

השאלה היא לאיזה הסדרה שתועיל לנו אפשר להגיע שתכלול גם את האזור שסמוך לחרמון - האידאל הוא שכל הגבול שלנו מירדן ועד לבנון יהיה בשליטה של גורם אחד (כמו שהיה בעצם עד לפני המלחמה שם) רק שהגורם הזה יהיה גורם שאנחנו יכולים לעבוד איתו ובמידה רבה לסמוך עליו. הבעיה היא שעם גיוון האוכלוסיות באזור זה נראה כמעט בלתי אפשרי (מה גם שחלק גדול מהאוכלוסיה שם לא בדיוק אוהדת אותנו היסטורית (וכן אנחנו מנסים לעזור אבל זה לא משהו שישתנה בין לילה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2016, 09:21
  tby tby אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ... זה די כאב ראש. אם המצב..."

הפתרון הדמוגרפי בסוריה יצטרך להיות בסגנון הפתרון לגרמניה לאחר מלחמת העולם השניה - חילופי שטחים / אוכלוסיות על מנת ליצור הומוגניות שתימנע חיכוכים בעתיד ויישוב מסודר של פליטים בהשקעה בינלאומית גדולה ושלטון בינלאומי בתקופת מעבר- רוסיה , ארה"ב, מפרציות, טורקיה כשהמטרה בניית סוריה חדשה ודמוקרטית על בסיס פדרציה (זו השאיפה היום גם בעיראק -

עלווים יתישבו בחוף בחסות רוסית , כורדים באזוריהם בחסות ארה"ב ופיקוח טורקיה , חאלב / חמה עד גבול עיראק לסונים בפיקוח המפרציות וניהול נכון של התהליך יכול להביא ליצירת אזור דרוזי / נוצרי / סוני מתון ומשוקם תחת משטר בינלאומי משותף מדמשק ועד גבולות ישראל / ירדן

אזור זה , ללא מוצא לים עם אוכלוסיה דרוזית מאוד גדולה ואפס משאבים טיבעיים ירצה לחיות בשלום ושיתוף פעולה עם ישראל.

בעתיד כל אזור יוכל לבחור אם לחבור לפדרציה בסוריה , חיבור לירדן או להיות עצמאי.
ישן 23-08-2016, 10:36
צלמית המשתמש של ai22

המשטר בסוריה ועירק התיימר להיות פדרציה עד היום
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "הפתרון הדמוגרפי בסוריה יצטרך..."

כך שברור שפיתרון מסוג זה - חסר משמעות.
זה פשוט קיבוע המצב הקיים, כשהצדדים השונים נאבקים מי יפעיל את העריצות כלפי הצד השני.

כל נושא הטיהור הכפוי של המחוזות ממיעוטים - הוא לב הבעיה.
זה בדיוק מה שעשו עד עכשיו, וזה מה שגורם לרמות האלימות האדירות.
רמות האלימות הללו - הביאו בתורן לפריחה של אל-נוסרא ודאע"ש האלימים,
שהרי הם לא מהססים לנקוט באמצעים אלו מול המשטר שנוקט באמצעים אלו, וכך להשיג שליטה קבועה בשטחים בשליטתם.

מה שמדובר עליו כפיתרון שאינו הרסני - יותר דומה לקונפדרציה:
משטר מרכזי חלש, כשבכל מחוז יש רמת אוטונומיה גבוהה, ויצטרכו למצוא פיתרון לא צבאי לגבי שינוי גבולות המחוזות.
חלק מהמחוזות יהיו אתניים מובהקים, וחלק לא.

באזור דרום סוריה יש 2 מחוזות, בהם אוכלוסיה מובהקת, גבולות קצת פחות מובהקים.
טיהור אחד המחוזות מתושביו (מאות אלפי אנשים) - משמעו הגברת האלימות ולא הפחתתה
פיתרון אחד הוא שינוי גבולות המחוזות לרמה אופטימלית,
ואחר הוא בחירה בין חיים כמיעוט במחוז לעזיבה למחוז שכן.
זה משאיר אותנו עם אותם סונים שאנחנו פועלים מולם הומניטרית כבר שנים,שלעומת צבא אסד והחיזבלה השאירו את ישראל מחוץ למעגל הלחימה.

לגבי החרמון הסורי בפרט ומחוז דמשק בכלל.
יצטרכו להגיע להחלטה האם ניתן ליישב את הסכסוכים במסגרת מחוז אחד, או שיצטרכו לפצלו, וייתכן שהעויינות והאלימות יגרמו לטיהור אתני להיות הפיתרון היחיד.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 23-08-2016 בשעה 10:39.
ישן 23-08-2016, 12:13
צלמית המשתמש של ai22

רק כשהחלו בנסיונות הללו, האלימות הגיעה לרמות המזעזעות שרואים היום
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "ד"ר מורדכי קידר טוען ששיטת..."

כשאסד הבין שהוא איבד שליטה בסוריה כולה, והתחיל לפנות לאכזריות הטיהורים האתניים,
הטיהורים ההדדיים, ההפצצות הכימיות, והפגזת השכונות הגיעו לרמות המוכרות.

באזור ערים גדולות כמו דמשק, חלק מהאוכלוסיות הן עתיקות מאוד,
חלק הם אוכלוסיה עשירה ומשכילה שעברה סמוך לבירה,
וחלק להפך - אוכלוסיה כפרית מרוששת, שעברה לבירה כי שם יש פרנסה.
לעשירים זה נראה לגיטימי לפנות את העניים, אבל מראש הם הגיעו לשם בגלל מצוקה כלכלית.

בסוריה יש לך מחוזות-אתניים שיכולים לתפקד בצורה דומה (מחוז עלווי, מחוז טורקמני, מחוז דרוזי, מחוז ערבי-סוני), 2 המחוזות הסמוכים לישראל הם כאלו.
מצד שני - מחוזות מאוד הטרוגנים - שלא יכולים לתפקד כך, כמו מחוז דמשק.
והבעיה הגדולה - היא שבמדינה מתרוששת והולכת, שבה עתודות הנפט מידלדלות וטורקיה מפחיתה את כמויות המים הזמינות לשימוש חקלאי - הכסף הוא לא גורם מאחד אלא גורם מפורר:
המחוזות הסונים העניים לא נהנו מהנפט ששאבו בהם, הצבא הסורי האדיר בגודלו - לא שימש כדי למנוע מהטורקים לגנוב לחקלאים את המים.
וככל שחסרי עבודה מרוששים עברו לבירה וראו עושר מנקר-עינים, חלוקת משאבים אתנית, וחילוניות ממוסדת שנכפתה עליהם (הם לא יכלו להישאר במחוז בגלל שאין בו עבודה), אבל לא תרמה להם כלכלית - זה החמיר.

איחוד האמירויות עובד - כי מצד אחד יש לך שבט חזק מובחן בכל טריטוריה,
מצד שני השלטון המרכזי די חלש לעומת כוחה של כל מדינת-שבט,
ומצד שלישי - יש המון כסף שמדביק אותן ביחד.

כשאין כסף, אין שטחים בעלי דומיננטיות אתנית, ואין הסכמה על חלוקת המשאבים והדרך שבה המדינה צריכה להתנהל,
זה לא יעבוד.
אבל בדרום - יש 2 שטחים עם דומיננטיות אתנית, ושת"פ עם ישראל וירדן יכול לייצר תמריץ כלכלי.
ישן 23-08-2016, 15:52
צלמית המשתמש של ai22

זה לא התחיל במימדים גדולים
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "אתה קצת מערבב בין ביצה..."

אלא בהפגנות וגרפיטי, עם דרישות די סבירות.
אביב ערבי חמוד כזה.
ככל שהתגובה הייתה אכזרית יותר - זה גרם לאנשים להבין שללא התחמשות ומאבק צבאי הם רק יטבחו בהמוניהם.

לאמירויות המדוברות - יש דבק חזק מאוד.
חלקן עשירות להחריד, עקב משאבי נפט אדירים,
דובאי היא החריגה - שהצליחה למנף את המיקום שלה, כך שהעושר של שכנותיה זלג אליה, למרות שאין בה נפט.
זה בדיוק הדבק שדיברתי עליו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי itamars2
ראה את הפלסטינים לדוגמה. יחסית הם הומוגנים וזרקו עליהם כסף בכמויות,
ועדיין אין שם שום התפתחות מהותית.
כשדיקטטורות ורוצחי המונים נותנים לך המון כסף ונשק סתם כך - תתחיל לחשוד.
עם התרומות באו הדרישות, לצד איומים קשים על מי שמתחיל לדבר על נורמליזציה והפסקת הטרור.
זה מעגל שקשה לצאת ממנו.
בסופו של דבר, כל ערימות הכסף שזרקו על ההנהגה, לא הפכו את הפלסטינים לעשירים אלא להפך,
עבודה בישראל תורמת לרווחתם יותר מכל מתנות ה"חינם".

המשבר שבין עזה והגדה לא התחיל ב2006, הבדואים של עזה לא הסתדרו גם עם ערפאת.
וההפרדה בין עזה תומכת החמאס לגדה תומכת הפת"ח הצילה את הפת"ח ממלחמת אחים אכזרית.
אבל הם מבינים שמבחינת ישראל מודל קונפדרטיבי הוא דרך מעולה לשבש את מזימתם להשמדת ישראל.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 23-08-2016 בשעה 15:57.
ישן 23-08-2016, 18:49

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "זה לא התחיל במימדים גדולים"

זה דיון מעניין.
אני חושב שמעט מאד אנשים בארץ באמת מבינים את רמת המורכבות של הנושא - גם אני כמי שמשתדל לעקוב בכלים שעומדים לרשותי אחרי מה שקורה בסוריה לא מודע לעומק המורכבות האמיתית של הדברים מסתבר.

אפשר להמשיך כמובן את הדיון הזה כדיון משני - עתיד רמת הגולן ודרום סוריה קשור מאד לעניין האירני מן הסתם בהקשר שלנו אבל יש גם כאמור תמונה כוללת יותר - האירנים הם תמנון רב זרועי והשרשור הזה נועד לנסות לתת תמונה כוללת של מרבית הזרועות הללו הנוגעות אלינו. בהקשר של התת דיון הזה - צריך למצוא דרך בה גודעים את הזרוע המנסה להיכנס לרמת הגולן והאזורים הסמוכים ומונעים ממנה להיכנס לאזור גם בעתיד. השאלה מן הסתם מה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת מבלי להסתבך בעצמנו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2016, 19:08
  itamars2 itamars2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.02.13
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "זה לא התחיל במימדים גדולים"

היו לי שיחות מענינות עם רופא שחזר מלימודים בדמשק מ2011 עד אמצע 2013.
הוא טען מההתחלה שמדובר בטרוריסטים וסיפור כיסוי של מהפכה דמוקרטית.
במקביל להפגנות היו פיגועי טרור במדינה שפחות כוסו במדיה המערבית שצרכתי בזמנו.
הוא גם טען בזמנו שזה מימון של גורמים חיצוניים כמו שידוע היום.
מיותר לציין שלא קיבלתי את זה בזמנו בשום אופן,
ומסתבר שתמנת המצב כפי שאסד ורוסיה תיארו מההתחלה היתה די מדויקת.
אם נשווה את אסד לאביו תגובותיו היו מתונות בהרבה ולקח לו הרבה יותר זמן להגיע לאמצעים קיצוניים,
מה שלדעתי גרם להתרחבות ההתקוממות נגדו.
אביו לעומתו, ברגע שהמצב הסלים התקבלה ההחלטה לעשות את חמה לדוגמה וזה סיים את המרד.
היו מספר מצומצם של גורמים שהבינו בהתחלה שזה לא אביב ולא בטיח אולי סערת חורף אכזרית.
חלקם החליטו להלחם,
חלקם לברוח,
חלקם עצרו כשהיתה דילמה בין רצח המוני של בני עמם להמשך השלטון,
וחלקם הגיבו בתגובה הראשונה באיחור רב.
לגבי העניין שהדבק הוא כסף התייחסתי לזה בתגובה הקודמת- התשתית של יחסים בין לאומיים היא אינטרסים.
לאומיים כלכליים מדיניים וצבאיים.
רק בשנים האחרונות נפתחה מלחמת אזרחים ומלחמה חיצונית באורקינה עקב רצון והתנגדות להתקבל לאיחוד הארופי ונאטו,
בריטניה החליטה שיהיה לה טוב יותר כלכלית לבד,
סעודיה נותנת סיוע למצרים במיליארדים אזרחית+מימון רכש צבאי,
ואם תרצה אתה יכול גם לעיין בהיסטוריה של איטליה שוויץ וצרפת שבתקופות שונות היו קנטונים עצמאיים ערי מדינה וכו'.
הסכמי סחר נחתמים ואמנות מבוטלות בהתאם לצורך.
כמו בעולם העסקי רמת שיתוף הפעולה מבוססת על תועלות הדדיות.
הרעיון הוא שיש שליטה עצמית הומוגנית היא יציבה ומקטינה חיכוכים פנימיים ומאפשרת יותר צמיחה,כי כל אחד עודר את גינתו שלו.
תמונה מהויקיפדיה שתוכלו להעריך את מורכבות חלורת השטח וההתאמה שלו לדמוגרפיה.
https://upload.wikimedia.org/wikipe...8/8e/UAE-he.png

נערך לאחרונה ע"י itamars2 בתאריך 23-08-2016 בשעה 19:21.
ישן 23-08-2016, 19:57

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "היו לי שיחות מענינות עם רופא..."

לעניין המקור למה שקורה בסוריה יש חשיבות רבה - אני חושב שרוב האנשים (כולל כאלו עם היכרות מסויימת עם מה שקורה) עדיין יגידו לך שמדובר בתהליך שהחל כמרד עממי אותנטי מהשכבות הנמוכות. בפועל גם אם חלקית זה נכון היה שם כנראה עידוד חיצוני וזה לא מספיק קיבל הדגשה - יש גורמים בעולם שבוחשים בהרבה קדרות בשביל האינטרסים שלהם - זה לא מובלט בתקשורת כי גם בלי להיות קונספירטור יותר מידי גדול ברור שהתקשורת (בטח הממוסדת) נשלטת בעצמה על ידי גורמים אינטרסנטים בעלי ממון וכוח.

מה בעצם אנחנו יודעים על המקור לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה כיום חמש שנים אחרי?
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2016, 23:28

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "לעניין המקור למה שקורה בסוריה..."

זה גם ענין של פרידיגמה.
כן ראיתי את השידורים של הטלוויזיה הסורית הרשמית אבל חשבתי שזו תעמולה וחירטוטים.
זה באמת מעניין להכנס יותר עמוק לשורש היות ולא עקבתי בתקופה ההיא ברמה שאני עוקב היום,
וגם המידע שהגיע אז היה חלקי וחסר,ממה שאני זוכר, היו הפגנות ופיגועים המשטר הלך והסלים את התגובות שלו,
התחילו למות בהפגנות ובמעצרים של השביחה, התחילו לערוק מהצבא, ארגוני טרור התאגדו לקואליציות שונות והלחימה התפתחה מקרבות מקומיים למחוזות ספציפיים ואז כניסה של דעאש מעירק עם גל העיבוש וההתעצמות שלהם כניסה של עוד שחקנים וקואליציות עד לרמה שיש היום.
וכמו שאתה רואה היום המון גורמים משכו לכיוונים שונים, אני מאמין שיקח כמה שנים טובות אחרי הסיום של זה עד שיבינו מי מימן את מי בהתחלה מי בא מאיפה האם היתה שליטה זרה מוחלטת או גם יוזמות מקומיות.
אני חושב אישית שכל ההפגנות והתנועות האלה שניסו למנף את האביב הערבי כמו האופוזיציה האירנית והסורית בהחלט נתמכו ע"י ארה"ב ואויביה של סוריה ואיראן, לא ברור עד כמה רמת המעורבות היתה גדולה והאם תמו תמיכה כללית או מבצעית ספציפית.
ישן 26-08-2016, 16:36
  weare weare אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.06.16
זאת אנלוגיה מאוד בעייתית.
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "עידו, העובדה שזה המצב כיום לא..."

קשה מאוד להשוות את משמרות המהפכה לצה"ל ועל כן ההשוואה הזאת והניתוח הנ"ל אמנם הגיוניים, אך יוצאים מנקודת הנחה בעייתית.

לנושא הדיון -
אם יש משהו שהאיראניים כן עשו בשכל בנושא הזה הוא בעצם השימוש בכל מי שלא איראני שיבצע את העבודה השחורה. כבר היום איראן מפקדת על מליציות מלבנון, עיראק, אפגניסטן, פקיסטן, תימן וכו' בזירות שונות. עשרות ההרוגים מקרב הכוחות "המתנדבים" האלו מזיזים לאיראני ברחוב כקליפת השום. המשטר מציג אותם לציבור הרחב כגיבורים, הם זוכים להלוויות מפוארות ואפילו חמינאי נפגש עם פצועים מקרב הכוחות השיעים מפעם לפעם.

מבחינה צבאית זה כבר סיפור שונה, שיוצר כמה בעיות:
1. כוחות המיליציות נשלחים לרוב ת"פ קצינים איראניים, מה שמאלץ את משמרות המהפכה לחפש קצינים שיאיישו את התפקידים האלו.
2. כוח קודס(כוח המשימות המיוחדות בחו"ל, בראשו עומד קאסם סולימני) מונה, על פי הערכות, כ-15000 איש. כמות הזירות שבהן איראן מעורבת מתחה את הכוחות האלו עד הקצה(+הרוגים מהקרבות) והביאה לכך שמשמרות המהפכה ואפילו הצבא האיראני הסדיר(!) נאלצים לשלוח יחידות שלמות לגזרות השונות, בדגש על עיראק(שם על פי הערכות פועלים מספר גדודים של משמרות המהפכה) וסוריה(שם בכלל חגיגה).

מנק' מבט ישראלית, קשה לראות מינוסים בסיפור הזה, לדעתי. המיליציות השיעיות גוזלות זמן ומשאבים מהכוחות האיראניים, סופגות לא מעט נפגעים בעימותים השונים ובסופו של דבר ביום פקודה צה"ל יתקל בחזית לא מורכבת מדי בגזרת רמה"ג וחיזבאללה פגוע בלבנוון.
ישן 26-08-2016, 16:53

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי weare שמתחילה ב "זאת אנלוגיה מאוד בעייתית."

יש כל מיני מינוסים - קודם כל האירנים ובהמשך ישיר החיזבללה מקבלים הרבה נסיון קרבי ופיקודי בלחימה.
מעבר לזה אם יהיו להם הצלחות בעיקר בגיזרה הסורית ובעיקר באזור רמת הגולן אז יש לנו בעיה רצינית - זה כנראה לא ממש קורה בנתיים אבל אין לנו ערבות שלא יקרה. בגזרות אחרות - נניח עירק גם יש בעיתיות - כתבתי למעלה עירק קרובה מאירן והיא גדולה ונרחבת מאד - התבססות של אירן בעירק - מה שכנראה קורה וימשיך לקרות כי אין ממש גורם שעוצר את האירנים שם - תוביל את עירק להפוך למדינת חסות של האירנים ויאפשר לאירנים להציב בה נשק התקפי נגד ישראל וכמובן להעביר דרכה אמצעים לחיזבללה.

בכל מקרה השאלה היא בעיקר כלכלית - עד כמה באמת כל החזיתות האלו מכבידות על המשק האירני במצבו הנוכחי וכמה זמן האירנים יכולים להחזיק את כל החזיתות האלו בעצימות שבה הן כרגע.
www.MegaPixel.co.il

ישן 26-08-2016, 19:42
  weare weare אינו מחובר  

הנושא הכלכלי לא משפיע כאן, להערכתי.
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "יש כל מיני מינוסים - קודם כל..."

בניגוד למצב אצלנו או בארה"ב, באיראן קצת פחות נפוץ נושא "המחיר הכלכלי" של העימותים האלו. הסיבה ההגיונית ביותר שעולה לי בראש היא העובדה שהיריבה העיקרית של איראן, סעודיה, היא בעלת צ'ק פתוח יחסית(גם שם נפוץ השימוש במליציות, עוד לפני הקניות מארה"ב) ולכן גם איראן צריכים להראות שרירים כלכליים.

סביר מאוד להניח שגם אם איראן אכן תצליח להכריע את המערכות הגדולות בעיראק וסוריה, זה יהיה במחיר כבד מאוד. כבר היום חיזבאללה מאבד לוחמים ברחבי סוריה, ללא שום תוצאות משמעותיות.

בנוגע לכך שהיא תוכל להשתמש בשטחי עיראק וסוריה, כבר היום המצב הזה קורה בשטח סביר להניח. אם היא מטיסה כוחות לשתי הגזרות האלו, כנראה שיש עוד כמה דברים מעניינים על מטוסי התובלה האלו.
ישן 26-08-2016, 20:02

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי weare שמתחילה ב "הנושא הכלכלי לא משפיע כאן, להערכתי."

ברור שלא מדובר במחיר כלכלי במובן שמקובל אצלנו במערב בו התקשורת דנה בכל דבר.
אני מדבר על מצב שבו העלויות האלו באמת יכריעו את המדינה - נכון אירן מדינה בעלת משאבים רבים אבל עדיין - שנים של מימון לחימה מסיבית בשלוש חזיתות מרוחקות שלא מביאות שום תוצאה (כלכלית) בתמורה - האם זה לא יוביל לקריסת הכלכלה האירנית שמצבה לא טוב בין כה וכה?

לגבי מה נמצא על המטוסים - זה צריך להדאיג אותנו בהחלט - ואם יש ממש במה שאתה אומר אולי ראוי שנשמע מידי פעם על איזה מטוס אירני בדרך לסוריה או עירק שנפל כתוצאה "מתקלה טכנית".
www.MegaPixel.co.il

ישן 27-08-2016, 00:16
  weare weare אינו מחובר  

קשה לי להאמין.
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "ברור שלא מדובר במחיר כלכלי..."

ראשית, נראה שמימון לא חסר והצרות הכלכליות המדוברות לא השפיעו על תקציבי משמרות המהפכה יותר מדי(קיצוצים לא בוצעו שם, עד כמה שידוע).

שנית, אם נסתכל על זה בפרופורציות הנכונות קשה מאוד לראות איך המחיר הכלכלי של כל המערכות הנ"ל יכריע את כלכלת איראן:
תימן - תמיכה בחימוש והדרכה של המורדים החות'ים. לא מדובר כאן בהיקפים גדולים.
עיראק - אני לא בטוח אם הסיוע האיראני גולש מעבר לייעוץ צבאי(בתכלס, פיקוד על קרבות כאלו ואחרים ע"י גנרלים איראניים), בגלל שנשק ממש לא חסר במדינה הזאת.
סוריה - ה"מתנדבים" השיעיים שנשלחים הם לרוב פליטים מפקיסטן/אפגניסטן שמאומנים ברמה יחסית נמוכה(לא קשה להבין את זה מהסרטונים ברשת, למשל) או מליציות מעיראק, שגם הן לא עולות יותר מדי.
הסיוע האווירי האיראני מסתכם בעיקר בתחום התובלה, בין אם מדובר בשינוע כוחות או סיוע לאיזורים נצורים(כבר תקופה ארוכה שהאיראנים מצניחים סיוע רפואי/לוגיסטי למובלעות בדיר א-זור או בכפרים השיעים פואה וקפריה ליד אידליב).

מה שאני חותר אליו הוא שבניגוד לכוחות אחרים(רוסיה - אוויר, טורקיה - שריון), האיראנים כמעט ולא מוציאים כסף גדול על כוחות שריון או מטוסי קרב שהחימוש שלהם מגיע להון תועפות.

לזה על הדרך אפשר להוסיף כל מיני צרות פנימיות באיראן(הכורדים למשל בצפון איראן דואגים להחזיר כמה אנשי ביטחון לטהרן בארונות מדי פעם).

אז ככה שבסך הכל, האיראניים מתנהלים כאן בזהירות די מרשימה והשימוש שלהם במליציות הוא צעד מאוד נבון מצד הממשל האיראני שבינתיים מביא תוצאות יחסית טובות בעיראק והישגים בינוניים בסוריה(כיבוש תדמור, המערכה בחאלב).
ישן 27-08-2016, 01:18

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי weare שמתחילה ב "קשה לי להאמין."

האם מישהו נתקל בהערכות כלשהן לגבי העלויות של כל הסיפורים הללו לאירנים?

צריך לזכור שהאירנים משלמים כעת פיצויים למשפחות של 1500+ הרוגים של החזיבללה ועוד אלפי פצועים כמו גם לפצועים ולהרוגים של עצמם - זה בטח לא כזה זול. אני גם לא בטוח כמו שאתה טוען שלהחזיק אלפי שכירי חרב זה כזה זול - אני מניח שזה תלוי בכמויות ובכמה משלמים להם - אם מדובר על עשרת אלפים פלוס מינוס וכמה מאות דולרים לחודש - זה לא נורא - זה כמה עשרות מליונים בשנה - אם זה פי כמה לוחמים ומשכורות מעט יותר גבוהות אנחנו כבר נכנסים לסכומים של מאות מליונים - עדיין משהו שהם יכולים לעמוד בו אני מניח - מה שכן זה בלי לקחת בחשבון אמל"ח.

אם האירנים לא יספקו אמל"ח כבד אז כל מה ששכירי החברה יעשו זה להילחם עם אמל"ח בסיסי קל - וזה מן הסתם לא מוביל ליותר מידי נצחונות (יש אמל"ח בעירק ובסוריה אבל הוא נשחק/נהרס/אוזל ורובו די מיושן).

אגב למיטב הבנתי האירנים גם מסבסדים ברמה כזאת או אחרת את אסד עצמו ולא רק את החיזבללה - אני לא יודע בכמה מיליארדים זה כבר עלה להם אבל זה עוד הוצאה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 27-08-2016, 15:34
  weare weare אינו מחובר  

בהערכה גסה, זה בסביבות ה250 מיליון דולר.
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "האם מישהו נתקל בהערכות כלשהן..."

במספר ראיונות שהתקיימו עם לוחמים שיעים מפקיסטן ואפגניסטן, צוין כי השכר שלהם הוא בסביבות ה-500 דולר בחודש ומספר הלוחמים מוערך ב-20000 +/-. הסכום נשמע יחסית הגיוני, אם לוקחים בחשבון שהאזרחות האיראנית היא מה שהמתנדבים האלו באמת רוצים.
תוסיף לזה משכורות ופיצויים ללוחמי החיזבאללה הלבנוני ועוד כוחות מליציה בעיראק והגענו ל-50 מיליון.
החימוש, הדרכה, לוגיסטיקה(טיסות, אספקה) וכו' אני מניח מסתכמים ב200 מיליון.

אני מתייחס כאן כמובן רק למליציות והמערכות שאיראן מנהלת בזירות שדנו בהן למעלה, את כל נושא הסיוע הכלכלי למשטרים האיזוריים באמת קשה מאוד להעריך.
ישן 27-08-2016, 17:34

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי weare שמתחילה ב "בהערכה גסה, זה בסביבות ה250 מיליון דולר."

אם זה הכל זה באמת לא הרבה.
תנסה רק לחשוב כמה עלו 50 ימי לחימה של ישראל רק בחזית קטנה יחסית אחת מול החמאס - אתה מדבר על סכומים גודלים פי כמה וכמה - וזה ב-50 יום לא בשנה ובחזית אחת לא ב-3 והיא גם קרובה מאד. כמובן שפה היה גיוס מילואים עצום והופעלו מסגרות יקרות והרבה ח"א ועדיין - אם זה כל מה שהאירנים מכלים ב-3 חזיתות - זה ממש כלום.

מצד שני יכול להיות שלהחזיק את אסד בשלטון זה עסק יקר - לאסד להערכתי יש מעט מאד מקורות מזומנים משל עצמו אחרי 5 שנים+ של מרד - אין לו כמעט מקורות הכנסה מנפט ובטח שלא ממיסוי - אז מאיפה הוא מממן את ניהול הלחימה?
www.MegaPixel.co.il

ישן 28-08-2016, 22:59
  weare weare אינו מחובר  

אני לא חובב גדול של ההשוואה של איראן לישראל.
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אם זה הכל זה באמת לא..."

זה אמנם נובע מהשיח התקשורתי, אבל עדיין זאת השוואה שקצת קשה לעשות בגלל אופי המדינות, מטרות העימותים, השאיפות שעומדות מאחוריהן וכו'.

בכל אופן, 250 מיליון בחודש זה 3 מיליארד דולר בשנה. מן הסתם ההערכה היא לא מדויקת, אבל עוד מיליארד לכאן או לכאן זה עדיין כסף משמעותי לאיראן(400 וקצת מיליארד דולר תמ"ג... של ישראל עומד על 300 פחות או יותר), אבל לא משהו שימוטט את הכלכלה.

לגבי אסד -
אם צריך להמר, הייתי שם את כספי על הרוסים בתור הספונסרים העיקריים שלו. איראן אני מניח גם מסייעת, אך קשה מאוד לתת הערכה לגבי ההיקפים. לפני כמה זמן נתקלתי במודעה שמפורסמת בעיתוני איראן שקוראת לציבור לתרום כסף לשיקום מסגדים בנובל וזהרה(ערים שיעיות שלא מזמן שוחררו ממצור בסוריה) - מבין למה אני מתכוון? מצד אחד זה לא כסף שמגיע מהממשל האיראני, אבל גם לא יצא מהכיס של אסד. לך תדע כמה כסף מסתובב ככה(בשני הצדדים. זה סוד גלוי שגם בסעודיה/קטאר יש כמה תורמים נדיבים לצד הסוני של הסכסוך)
ישן 28-08-2016, 23:41

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי weare שמתחילה ב "אני לא חובב גדול של ההשוואה של איראן לישראל."

אני חשבתי שנתת הערכה שנתית לא חודשית - 3 מיליארד דולר לשנה זה לא מעט. תסתכל על זה שקשה להם אפילו להחזיק את המיליארד דולר שהם כנראה היו נותנים לחיזבללה לפני שכל הבלאגן הזה התחיל ותבין ש-3 מיליארד זה לא מעט כסף בשבילם. ימוטט כלכלה - כנראה שלא - בטח שלא כלכלה בה הגורם היחיד פחות או יותר שמחליט זה חמנאי ובכל זאת - זה עול רציני - בטח אם יימשך עכשיו שנים על גבי שנים עם תוצאות דלות למדי כמו שהיו עד כה.

לגבי אסד - זה שיש תורמים - סבבא - אבל בשביל להחזיק מדינה שלמה (אפילו חמישית או עשירית מדינה או מה שלא נשאר לאסד - זה לא מספיק), הרוסים? יש להם מספיק צרות משלהם עם הכלכלה - אתה באמת חושב שהם תורמים מיליארדים לאסד - ככסף ישיר? אני בספק גדול - מקסימום מוכרים לו נשק עם פריסת תשלומים ומוחקים חובות עבר (גם זה לא היה פשוט אם אני זוכר). לכן זה מעניין מאיפה אסד חי בעצם? היו לו רזרבות, הוא שדד חלק מהבנקים אפשר להניח, ועדיין אחרי 5+ שנים כל זה כבר מזמן אזל - אז מאיפה הוא עוד מצליח לנהל לחימה ואת האזורים שכן נותרו בשליטתו - תזכור חלק גדול מדמשק לא ממש נפגע וערי החוף העלוויות מתפקדות פלוס מינוס - יש שם כמה מיליוני אנשים - הם לא מתהלים לבד - יש פה עלויות - ספק רב עם המיסוי שמגיע מהם מספיק...
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-08-2016, 18:52

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "יש להם בעיות עם הכורדים ועם..."

נכון - יש המון מיעוטים באירן - למעשה המיעוטים (כולם) הם כמעט רוב (כמותית היחס שלהם באוכלוסיה גבוה משמעותית מזה של המיעוטים בישראל למשל - וגם פה כידוע יש לא מעט).

השאלה היא כמה מדובר בהצקות פה ושם וכמה באיום אמיתי על המשטר - לדעתי בשלב זה לא מדובר באיום של ממש - השאלה אם המוסד יחד עם גורמים נוספים (במיוחד תמיכה כספית ואחרת מצד סעודיה לה אינטרס מובהק) יכולים באמת לערער את המשטר באירן באמצעות המיעוטים הללו - אין לי תשובה מן הסתם אבל לו אני ראש המוסד זה היה אחד הדברים המרכזיים לו הייתה מקדיש מחשבה ומשאבים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-08-2016, 00:56

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "לדעתי הCIA ושאר ירקות משתמשים..."

ברור - גם המוסד - אבל ההצלחה עד כה מאד מצומצמת. לא זכור לי אירוע (פרט אולי למהפכה הירוקה שלא הגיעה דווקא מצד המיעוטים אלא מצד "המתונים" בציבור השיעי) שהזיזה לשלטון ברמה שסיכנה אותו ממש.

מה שאני לא מבין הוא איך לא עושים יותר - הרבה יותר. ואני מדבר על המוסד יחד עם הסעודים - לנו יש את הידע ויכולת התכנון האסטרטגית ולהם יש גם נגישות ובעיקר ים כסף והמון מוטיבציה. איך מהשילוב הזה לא יצא עדיין כלום פשוט נשגב מבינתי - אלא אם ה-CIA מסכל או מונע את המהלך הזה מסיבותיו הוא ואנחנו מתקפלים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2016, 03:01

כתבה מעניינת מהדיילי מייל מדברת על מעורבות הרבה יותר גדולה (לכאורה כמובן) של האירנים בסוריה.
על פי הדיווח הזה (שאמינותו מן הסתם איננה ידועה לי) האירנים מחזיקים כיום בסוריה לא פחות מ-60 אלף לוחמים (חלקם ישירות שלהם וחלקם אפגנים, בלוצים, עירקים ואחרים) וזה לא כולל סדר גודל של עוד כ-10 אלפים לוחמים של החיזבללה (שוב על פי אותו דיווח).

עוד דברים מעניינים מהכתבה - האירנים עד כה כבר "ביזבזו" כ-100 מיליארד דולר על סוריה - אלו מספרים הרבה הרבה יותר גבוהים משעלו בדיון הנוכחי - אם הם נכונים זה כבר משהו שבהחלט יכול להכביד לא מעט על הכלכלה האירנית (וכמובן שום דבר לא גמור או אפילו מתקרב לכך בסוריה).

יש שם עוד פרטים מעניינים על מה שהוא לכאורה מרכז העצבים של האירנים בסוריה - אפשר כמובן לשאול - אם זה נכון (ומן הסתם מי שצריך יודע על כך פה) למה זה לא הועלם בפיצוץ מסתורי - ההסבר היחיד שאני יכול להעלות על דעתי הוא שיושבים בבניין הזה דרך קבע גם יועצים רוסים - ולישראל אין רצון לפגוע בהם - מצד שני אם בצהריים הם במקרה הולכים לאכול בצד השני של העיר...
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2016, 06:13

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "גם אם חצי מזה נכון, יש כאן משהו מוזר..."

תחשוב על זה ככה - ארה"ב עם כל כוחה (שגדול פי מונים מזה של האירנים ובעלי בריתם) לא הצליחו לנצח מול כוחות גרילה עם תמיכה של חלק מהמקומיים לא בעירק ולא באפגניסטן ונסוגו עם אבדות קשות לאחר כמה שנים - אז למה שהאירנים עם כוחות חלשים משמעותית וכאשר הצד השני נתמך על ידי מדינות עם כיסים מאד עמוקים ולא מעט יכולות (סעודים/טורקיה ובמידת מה ישראל) ועם הרבה מוטיבציה (המורדים נלחמים על הבית) יצליחו יותר?
www.MegaPixel.co.il

ישן 01-09-2016, 23:17

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב "אני מתאר לעצמי וזה גול..."

למה אתה אומר את זה?
ישראל צריכה להילחם באופן אקטיבי באירן. הציבור לא מבין שיש פה מלחמה - זה נראה רחוק ולא רלוונטי אבל יש מלחמה ביננו (ובין כמעט כל העולם הסוני) לבין האירנים. הבעיה היא שאנחנו לא מנצחים בה (אני לא יודע לומר אם אנחנו מפסידים אבל אנחנו בוודאי לא מנצחים).

אני לא טוען שישראל צריכה להכניס כרגע חיילים לסוריה (לא במצב הנוכחי לפחות) אבל בהחלט צריך לפעול כדי שהאירנים ובעיקר החיזבללה ידמם בסוריה כמה שיותר ואם זה אומר לסייע באופן כזה או אחר למי שצריך - זה בדיוק מה שצריך לעשות.

בכל מקרה כמו שכתבתי למטה - זה לא מספיק - ישראל צריכה למצוא דרכים לפגוע באופן ישיר באירנים באירן עצמה. הם מממנים טרור מולנו באופן ישיר (חמאס/ג'יהד, חזיבללה) אנחנו צריכים להפעיל טרור אצלהם בבית - וטרור הרבה יותר חכם וקטלני שיערער את המשטר הפנימי ויגרום להם להתעסק בעצמם ולא בנו - ואמורים להיות לנו גם לא מעט בעלי ברית במשימה הזאת באזור (כאלו עם כיסים עמוקים מאד ולא פחות מוטיבציה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2016, 20:50

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "למה אתה אומר את זה? ישראל..."

פיספסתי את התגובה שלך-אסביר.

"למה אתה אומר את זה?
ישראל צריכה להילחם באופן אקטיבי באירן. הציבור לא מבין שיש פה מלחמה - זה נראה רחוק ולא רלוונטי אבל יש מלחמה ביננו (ובין כמעט כל העולם הסוני) לבין האירנים. הבעיה היא שאנחנו לא מנצחים בה (אני לא יודע לומר אם אנחנו מפסידים אבל אנחנו בוודאי לא מנצחים)."

א.המלחמה העדתית בסוריה היא לא שלנו כמו שהיא לא של האירני הסעודים הקטארים והאמריקאים.
ב.ישראל היא פרסונה נון גרטה בעימותים האלה ומשמשת כלי לניגוח ולהסרת לגיטימיות מהצד שכביכול תומכת בו.
ג.כל הצדדים המעורבם כולל הדרוזים שונאים אותנו וזה רק עניין של סדר עדיפיות כרגע-לכן זה נבלה וזה טרפה.
ד.אין באמת מורדים מתונים ודמוקרטיה לא ממש תצמח שם אחר כך.
ה.זה שלב מאוד מאוחר להתערב בו ובביצה הזו ישקעו עוד הרבה.
ו.לאור כל האמור ישראל צריכה לתת לאויביה ויריבותיה לשחוק עצמם בקרבות פנימיים ולא להתערב כמאמר נפוליאון-
לעולם איני מפריע לאויבי לתלות את עצמם.
ז.מבחינה מוסרית אפשר לקבל פצועים שאינם בגיל לחימה כמו נשים וילדים לטפל בטרוריסטים זה אבסורד.
ח.ראה מקרה מלחמת לבנון הראשונה והתקופה במלחמת האזרחים שקדמה לה.
ט.האמרה אויבו של אויבי הוא חברי היא שגויה לעולם האסלמי והערבי שבה הפתגם שמשקף היטב את התרבות מתורגם כך: "אני ואחי נגד בן־דודי. אני, אחי ובן־דודי נגד הזר."

"אני לא טוען שישראל צריכה להכניס כרגע חיילים לסוריה (לא במצב הנוכחי לפחות) אבל בהחלט צריך לפעול כדי שהאירנים ובעיקר החיזבללה ידמם בסוריה כמה שיותר ואם זה אומר לסייע באופן כזה או אחר למי שצריך - זה בדיוק מה שצריך לעשות."

מול חיזבאללה כבר יש הרתעה וכוחותיו נשחקים גם ללא עזרתנו שלא לדבר על מצבו בזירה הבינלאומית הערבית והלבנונית.
תשתיות שניסו להקים בגולן הסורי הושמדו ומפקדיהם חוסלו כולל גנרל אירני. המסר עבר.

"בכל מקרה כמו שכתבתי למטה - זה לא מספיק - ישראל צריכה למצוא דרכים לפגוע באופן ישיר באירנים באירן עצמה. הם מממנים טרור מולנו באופן ישיר (חמאס/ג'יהד, חזיבללה) אנחנו צריכים להפעיל טרור אצלהם בבית - וטרור הרבה יותר חכם וקטלני שיערער את המשטר הפנימי ויגרום להם להתעסק בעצמם ולא בנו - ואמורים להיות לנו גם לא מעט בעלי ברית במשימה הזאת באזור (כאלו עם כיסים עמוקים מאד ולא פחות מוטיבציה)."

מי שהולך לישון עם כלבים קם עם פשפשים.
מעבר לפגם המוסרי שבהפעלת טרור כנגד אוכלוסיה ומימון טרור כזה שגם כיום אסור על פי הדין הבינלאומי,
הכלי הזה גורם לתגובת נגד חריפה.
גרילה כן-טרור לא.

נערך לאחרונה ע"י itamars2 בתאריך 17-09-2016 בשעה 20:54.
ישן 01-09-2016, 12:37
  weare weare אינו מחובר  

כי האיראנים במידה מסוימת נמצאים שם למשימות אד-הוק
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תחשוב על זה ככה - ארה"ב עם כל..."

עיראק היא למשל הדוגמא הטובה יותר מבין שתי המדינות, שם האיראנים פיקדו על מספר מערכות מוצלחות מאוד(תיכרית, רמאדי, פלוג'ה).
בזמן שפריסת הכוחות של ארה"ב היתה רחבה יחסית וגם תחומי האחריות שהם לקחו על עצמם היו הרבה יותר גדולים - ארה"ב למשל השקיעה המון בתשתיות בעיראק, איראן לא ממהרת לעשות משהו בשביל עיי החורבות שנשארו מרמאדי או פלוג'ה.

בכל אופן, הייתי לוקח את הכתבה הזאת בעירבון מוגבל מאוד. הכיוון הכללי של הכתבה - הגברת המעורבות האיראנית בנעשה בסוריה - הוא נכון, אך מגובה בנתונים שנראים קצת מוגזמים. 60000 לוחמים היום בסוריה נראה לא ריאלי כל כך.
ישן 01-09-2016, 18:21
צלמית המשתמש של ai22

עלות של חייל בעירק
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תחשוב על זה ככה - ארה"ב עם כל..."

ארה"ב: מליון דולר בשנה כשכוללים עלויות הטסה, חופשות, פיצוי על הרוגים ופציעות ושיקום, לפני עלויות הנשק והחימוש. שכירי חרב יותר זולים: 300 אלף דולר בשנה.
איראן: 17-25 אלף דולר בשנה. מטיסים לוחמים בטיסות מסחריות זולות.

ארה"ב: שלחו בעיקר פצצות חכמות ממטוסים, הפצצות מאוד לא יעילות כשאין מטרות איכות,
איבטוח הבסיסים ומשרדי הממשלה,
העבירו ציוד צבאי במשורה, בעיקר דרשו שהכוחות המקומיים יקנו (וגם בחלקו הגדול אבד).
ומדריכים שלימדו את העירקים לעשות מה שהם יודעים: לוחמת היי-טק שמסתמכת על פצצות חכמות, מאותו סוג שהכשיר את צבאו הכושל של אבו-מאזן שצריך כל הזמן סיוע מישראל.
איראן: שולחים לוחמים, שפע ציוד קרקע באיכות סבירה+, ומדריכים שהכשירו את אותם לוחמים שעשו לנו צרות בלבנון.

ארה"ב: הפסידו בעקביות בלוחמת שטח וגרילה, למרות יתרונות בכמויות הון וחימוש.
איראן: פגעו קשות בישראל בפרוקסי של חמאס וחיזבלה, פגעו קשות בסעודיה בפרוקסי של תימן. פגעו קשות באמריקאים בפרוקסי, כשאלו ישבו בעירק.

איראן: הלוחמים שנלחמים בשטח - הם בחלקם משמרות מהפכה עם מוטיווציה גבוהה,
ובחלקם מקומיים שיעים ועלווים שגם נלחמים על הבית.
ארה"ב: שלחמה מדריכים שנאלצים ללמד את העירקים והאפגנים שהאמריקאים ראו כאוייב איך להילחם,
הכשירו צבא מסוכסך שהורכב ממיעוטים שלא סבלו זה את זה.
עכשיו מכשירים צבא סוני "מתון" (שטוען שהוא מתון ולרוב בורח עם הנשק ישר לדעש שהיו אמורים ללחום נגדו), וצבא כורדי שהתחזקותו מאיימת ישירות על טורקיה.

ארה"ב סעודיה טורקיה וישראל - פועלים מאינטרסים נקודתיים ומנוגדים. רק כשחוצים קו אדום רואים פעילות נחושה.
איראן ורוסיה לפחות עקביים.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 01-09-2016 בשעה 18:27.
ישן 01-09-2016, 21:11

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "עלות של חייל בעירק"

אתה רוצה להשוות באמת תשווה גם את גודל הכלכלה ותקציב הביטחון של שתי המדינות - אירן זה לא ארה"ב בשום קנה מידה. מליון דולר לארה"ב הם לא מליון דולר לאירן.

לגבי ההצלחה - לטעמי אירן נכשלת במידה רבה בסוריה, מצליחה לא רע בעירק ובעיקר תוקעת אצבע בעין בתימן לסעודים (בפועל אני לא יודע כמה הצלחה באמת יש שם לכוחות שהיא תומכת בהם).

אני חוזר על מה שאמרתי כאן קודם - ישראל צריכה להיות מאד מודאגת מהאירנים וגם הסעודים - לכן ברית ביננו היא הכרחית (ולכאורה קיימת מתחת לפני השטח) השאלה האם הברית הזאת היא רק הגנתית (קרי פועלת להגן על האינטרסים של שתי המדינות מול האירנים באזורים שהם בעצם סונים או שהיא גם התקפית - ופה אני חוזר על עצמי ממקודם - ישראל יחד עם הסעודים צריכים לפעול לחתור תחת האירנים באירן עצמה - מה שהאירנים עושים "אצלנו" (קרי בשטחים הסוניים) צריך לעשות אצלם (קרי בשטחים השיעים). ישראל צריכה למצב את עצמה באופן מובהק עם הסונים המתונים (רוב העולם הערבי והמוסלמי) כנגד השיעים ולפעול באופן התקפי לפגוע בראש הנחש ולא רק בפרוקסי שלו.

כל עוד האירנים רק סופגים אבדות בסוריה/עירק זה לא באמת ישנה יותר מידי - אם יתחילו להרגיש שהשלטון שלהם בתוך אירן עצמה מתחיל לספוג - זה כבר יגרום להם להתחיל להתרכז בעצמם (אגב בדיוק מה שהאירנים מנסים לעשות לנו - רק שאנחנו לא מחזירים באותו המטבע...).
www.MegaPixel.co.il

ישן 18-09-2016, 11:03
צלמית המשתמש של ai22

זאת השוואה לוזרית
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אתה רוצה להשוות באמת תשווה גם..."

ציטוט:
אתה רוצה להשוות באמת תשווה גם את גודל הכלכלה ותקציב הביטחון של שתי המדינות - אירן זה לא ארה"ב בשום קנה מידה. מליון דולר לארה"ב הם לא מליון דולר לאירן.
ארה"ב ככלכלה מתקדמת - הייתה אמורה לספק לאותם חיילים חימוש עדיף שיאפשר להם להיות יותר אפקטיביים.
בפועל - עקב החלטות פיתוח כושלות, צבא היבשה אינו אפקטיבי, ויש הסתמכות בלעדית על חיל האויר: ציד מחבלים על טויוטות באמצעות חמ"ם הינו בזבזני ביותר.

ההצלחות של איראן הן מאוד פוליטיות:
גם בסוריה וגם בעירק המשטרים תלויים לגמרי באיראן,
בתימן - המשטר שנתמך בידי חיילים סעודים ואמריקאים קרס, הפרלמנט פוזר, והנשיא ברח.
למרות דיווחים של סעודיה על הצלחות - הפרלמנט והנשיא לא חזרו לתפקד.

הכישלון בסוריה ועירק - הוא תלוי הגדרה:
איראן עושה הרבה כדי למנוע סכנה לשלטון השיעי, לשיעים ותומכיהם,
ובזה הייתה להם הצלחה.
הם גם הצליחו לגרום לטיהור אתני נרחב: מעל 90% מהפליטים הבורחים מסוריה הם סונים.
מה שמייצב את השטחים שנמצאים בשלטון שיעי, ומקבע עובדות בשטח עד לחלוקה.

הם נלחמים מול אותם כוחות שפגעו קשות בשלטון העירקי בזמן שארה"ב שלטה שם, עם כוחות בהיקף גדול יותר מאלו שאיראן מקדישה לנושא, ומאז הכוחות האלו רק התחזקו - עם שדרוג ההכנסות והנשק.

ציטוט:
כל עוד האירנים רק סופגים אבדות בסוריה/עירק זה לא באמת ישנה יותר מידי - אם יתחילו להרגיש שהשלטון שלהם בתוך אירן עצמה מתחיל לספוג - זה כבר יגרום להם להתחיל להתרכז בעצמם (אגב בדיוק מה שהאירנים מנסים לעשות לנו - רק שאנחנו לא מחזירים באותו המטבע...).
אתה תתקשה מאוד לעשות זאת:
בסוריה היה לך מיעוט סוני תחת כיבוש שיעי, ובאיראן יש לך רק 10% סונים. הם יכולים להטריד אך יתקשו לכבוש.
בנוסף - עירק תחת השלטון השיעי לא תסייע להם,
והפקיסטאנים שונאים את האמריקאים יותר מאשר את האיראנים.

הדרך היחידה שבה תוכל באמת להחליש את איראן - זה לתמוך בחלוקת עירק וסוריה, ובמדינה הסונית שנוצרה שם,
ובאופן דומה בתמיכה ב"מדינת אל-קעידה" שנוצרה בצפון תימן.
כך - תהיה חרב חדה וקבועה מאיימת על השיעים שאיראן מחוייבת לסייע להם.
במקום המצב הנוכחי, שמדינות סוניות אלו נלחמות בשתי חזיתות.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 18-09-2016 בשעה 11:06.
ישן 03-09-2016, 15:05
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בקשר לדיון על כלכלת אירן- מצבה הכלכלי של אירן בכי רע וצפוי להחמיר

בניגוד להערכות שניתנו לאחר החתימה על הסכם הגרעין, כלכלת אירן נמצאת בשפל היסטורי לאחר החתימה על ההסכם, כאשר בוחנים את ההתנהלות האירנית מתחילה להתבהר התמונה

מאז תחילת המעורבות האיראנית בסוריה כסף אירן מוציאה בסוריה בלבד ללא עירק, תימן, עזה וזירות נוספות.
בתחקיר של בלומברג מלפני כשנה מוערך שאירן הוציאה בשנים 2012- 2013 בין 14 ל 15 מיליארד דולר.
מאז המעורבות האיראנית בסוריה (ובכל הזירות) רק גדלה
סך תקציב הביטחון האירני מוערך ב 15 מיליארד דולר אולם כפי הנראה ההוצאות בסוריה ובזירות השונות יוצאות מתקציבים אחרים.
ההערכות לגבי ההוצאות של אירן בסוריה כל שנה נעות מ 6 עד 35 מיליארד דולר!!!.
ושוב, צריך לזכור שהמספרים הללו מתייחסים רק למימון הפעילות בסוריה, ללא ההואות בגין הפעילות בעירק, תימן, עזה וזירות נוספות, זאת בנוסף לדיווחים ע עליה בפעילותם של מחתרות שונות באירן הפועלות לעצמאותם של המיעוטים השונים השונים.

גם חברות בינלאומיות לא נוהרות לאירן כפי שחשבו שינהרו, אמנם יש חברות שונות שפתחו סניפים מקומיים (כמו בנק HSBC ) או מייצאות לאירן ובואינג ואיירבס מנסות לזכות בחוזים (שהם סעיף הוצאה ולא הכנסה לכלכלה המקומית) אבל זו לא הנהירה לה ציפו, אחת הסיבות למצב הזה היא מבנה המשק באירן.

מאז המהפכה החומיניסטית משמרות המהפכה ובכירי הארגון הזה הפכו להיות בעלי תאגידים מרכזיים באירן ו/או מעורבים בניהולם (מצב דומה למצרים) , מצב זה יוצר אקלים שלא נח לחברות מערביות לפעול בו מצד אחד וחוסר רצון לאבל שליטה ונתחי שוק מצד שני מצד מנגנון משמרות המהפכה. משמרות המהפכה הן מעין רשות בפני עצמה באירן שמפקדיה ומנהיגי הדת המקורבים להם מהווים משקל נגד למנהיגי אירן הנבחרים.

ההוצאות של אירן בגין המלחמה בסונית/שיעית רק צפויות לגדול בעיקר משום שהסעודים, בעלי הכיסים העמוקים יותר (בהרבה) ימשיכו לממן ולחמש את ארגוני הציר הסוני וגם את המחתרות הסוניות הפועלות באירן, ומצד שני לא צפוי גידול משמעותי בהכנסות של אירן הן בגלל חוסר הרצון של חברות בינ"ל לפעול באירן והן בשל מחירי הנפט הנמוכים שצפויים לרדת עוד אם אירן תגדיל את היצע הנפט .

ומכוון שהמשטר האירני הוא משטר דתי משיחי שכבר 40 שנה ולמרות כל הסנקציות לא זז מהשקפת העולם של ייצוא המהפכה , מצבה של אירן יחמיר אבל את התשלום ישלם העם.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 03-09-2016 בשעה 15:23.
ישן 18-09-2016, 10:24
צלמית המשתמש של ai22

לנסיון פירור אתני יש מספר בעיות
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קידר אומר במאמר בדיוק את מה..."

דבר ראשון:
הפרסים הם "מיעוט" שמונה בין 50% ל 66% מהאוכלוסיה. מה שאומר שלא מדובר ב"פירור" כלל המדינה אלא במחוזות מסויימים שהשליטה בהם עלולה להתערער.
באופן טבעי צבא איראן מודע לכך, ופרוס בהתאם.

מלבד זאת - באותן מדינות שכנות שהמיעוטים האתנים משתייכים אליהם (אזרבאג'אן, בלוצ'יסטאן הפקיסטאנית, עירק), אין משטר העויין את איראן והם לא מקדמים פירור כזה - היות ומלחמה עם איראן החזקה תהיה אסון מבחינתם.

בנוסף:
לעומת השאה, המשטר הנוכחי מתבסס פחות על הזהות האתנית ויותר על הדת:
השיעים מהווים 90 אחוז מתושבי איראן,
והיות והאיראנים ממצבים עצמם כ"פטרוני השיעים" בעולם (בדומה לכך שישראל מיצבה עצמה כפטרונת היהודים בעולם),
ולכן מרידה בשלטון משמעה פגיעה בכל אותם שיעים, שנרדפים וזוכים לסיוע מהשלטון השיעי באיראן.

ולבסוף:
נקודת החולשה העיקרית של איראן - היא תהליכי החילון וחוסר הזדהות הצעירים עם המהפכה,
הצעירים שלאחר המהפכה נטשו את הדת וממעטים בילודה.
הילודה באיראן נמוכה מרף התחלופה,
וזאת כאשר דור הפריון הנוכחי (גילאי 20-35: הבייבי-בום של המהפכה) הגיע לשיא מבחינת היקף אוכלוסיה,
כך שצפוי גל ירידה חדה נוסף ככל שהדור הבא (הקטן ממנו ב30%) יכנס לגיל הפריון.
גל שכבר מצמצם את היקפי הגיוס האפשריים.
ישן 17-09-2016, 09:08
  tby tby אינו מחובר  

החולשה של איראן היא רוסיה.

ללא תמיכה רוסית בסוריה ה"קואליציה האיראנית" לא תחזיק מעמד , כאשר לרוסים ימאס לשפוך כסף הם עידיפו הסדר גם במחיר האינטרסים האיראניים.

כעת CNN מדווח כי הרוסים נכנסים למצוקת מזומנים -

"קרן החרום" שלהם שעמדה על יותר מ 90 מליארד דולר ב 2014 , תעמוד על 15 מליארד בסוף שנה זו ותיגמר באמצע 2017 בהנחה שמחיר הנפט וקצב ההוצאות ישמרו.

כשקרן החרום תגמר , לרוסים יש "קרן רווחה" של 70 מליארד דולר המיועדת למימון פנסיות תקציביות ופרויקטי השקעה גדולים - האם הרוסים יהיו מוכנים להקריב את הפנסיות של עמם בשביל הסורים / איראנים?

במקביל למחיר הנפט הנמוכים האיחוד האירופאי הטיל סנקציות על רוסיה והם בתגובה הפסיקו ייבוא חקלאי האירופה - המחיר של זה - אינפלציה ברוסיה של יותר מ 10%.

http://money.cnn.com/2016/09/16/new...serves-depleted
/index.html
ישן 08-11-2016, 18:29
צלמית המשתמש של ai22

זה בגלל המדידה היחסית
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "באמת? זה רשמי? הרי פוטין..."

פוטין עמד בתכנון הרב-שנתי למרות ירידה בתוצר,
ותכנון זה הניח - שהצמיחה ברוסיה תמשיך כרגיל.
המהלך לא באמת התאבדותי - בהתחשב ברמות החוב הנמוכות של רוסיה,
אלא שהסנקציות מנעו יכולת להתמודד עם המשבר באמצעות עלייה קלה בחוב.

פוטין תכנן מהלך ארוך טווח של מודרניזציה והחזרת צבא רוסיה למצב של רלוונטיות,
תוך הפחתת היקפי הצבא.
ביטול של התוכנית - היה משאיר צבא שהוא גם מוקטן וגם לא רלוונטי,
בדיוק כשרוסיה נמצאת תחת איום.

ציטוט:
צריך לזכור שמשברים כלכליים מובילים מדינות למלחמות - ראינו את זה פעמים רבות בעבר - אם רוסיה תצא למלחמה (אמיתית, לא מלחמת פרוקסי קטנה) כולנו בבעיה.
במקרה של רוסיה - המשבר הכלכלי נבע ממדיניות מכוונת שנועדה לפגוע בכלכלת רוסיה.
מדיניות של פגיעה בסחר בין מדינות - היא אכן מדיניות שמאוד מעודדת מלחמה:
היא מסלקת אינטרס חזק מאוד לשמירה על השלום.
ישן 18-04-2018, 14:43
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "נניח ואתה משמרות המהפכה..."

נוסיף התלקחות מהירה חלילה שהם ינסו מול ישראל, וישראל תפתיע ואף הזהירה אותם בנושא בימים האחרונים:
תוריד להם רכיב מערכת יצור והפקת הנפט על אדמת איראן.

כך מקור ההכנסה העיקרי של איראן והמשטר (60% מסך היצוא וההכנסות של מטבע חוץ) חדל מלתפקד.

תעשיית הנפט האיראנית היא "סכר אסואן" שלהם. לא ברור האם הם מודעים לכך, עד כמה בקלות וללא
שמוש בעוצמה דרמטית, ניתן לזרוק אותם למצב של מחוסרי הכנסה.

שינסו בלי הכנסות מנפט לשרוד חודש.

סך היצוא האיראני בשנה = 90 מיליארד דולר. זהו כל מקור הכנסות הדולר של המדינה.
מתוכם 56 מיליארד אלו הכנסות ממכירת נפט, בעיקר לסין.
בלי מקור זה הכלכלה האירנית גמורה לחלוטין ואין איך לשלם משכורות לעובדי המדינה, בכלל זה החזקת הצבא.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 10:40

הדף נוצר ב 0.84 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2018 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר