לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-07-2010, 09:08
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אשכול "יד לביצורי המאורעות" / ביצרונות ונקודות חיכוך בת"א ובערים המעורבות

והנה מגיע לו האשכול ה14 בסדרת 'בצורי המאורעות'. כל ביצרון מרחבי הארץ יבורך כמובן אך כמחווה למאה שנות ת"א, 100 שבועות של חברות בפורום לת"א-100 ולשחורי, 100 שנים לכהונתו הראשונה של צ'יץ', 100 ש"ח לקפה הפוך ששתה ארדיכל בטיילת ו100 ימים לתשלום קנס חניה ללבני הנמרץ - נקדיש שימת לב מיוחדת לביצורים שכמעט ולא נותרו ולסממני קו התפר [בטח יש דבר שכזה] בת"א ובערים המעורבות [כן IRIR, הכוונה אליך ]

טבלת הבצרונות:
https://2008-uploaded.fresh.co.il/2008/10/15/31141986.xls

מפת סיכות גוגל פרי עמלו של ארדיכלנו [אשר תעודכן מיד לכשימציא לנו מפה חדשה]:
https://2008-uploaded.fresh.co.il/2008/10/19/64295596.kmz

והפניה לארכיון שם נמצאים אשכולות העבר.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/fo...?f=48&archive=1

נפתח כמובן במתאבני ציטוטים אודות ת"א מאשכולות העבר:
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-07-2010, 09:14

כה אמר לבני:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אשכול "יד לביצורי המאורעות" / ביצרונות ונקודות חיכוך בת"א ובערים המעורבות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
לפני כשלושה שבועות נתקלתי לגמרי במקרה בספר שאת שמו לצערי אני לא זוכר,כל הנסיבות בהן מצאתי את הספר הזה הן קצת משעשעות אך זה לא העיקר כרגע... (עוד אשים ידי עליו)!...

מדובר באחד מאותם ספרים אהובים שיצאו לאור מיד לאחר הקמת המדינה ומגוללים עדויות בגוף ראשון של חברי מחתרות וכו'...
במקרה המדובר..."ההגנה".
הספר עוסק במערכה על העיר תל אביב ומכיל כמות נאה של תצלומים שלפחות עבורי זו פעם ראשונה בה אני נתקל בהם וכמו כן...מידע רב ערך בעניינינו....

עקב הנסיבות ולמזלי נשאתי עמי מצלמה והצלחתי לצלם מהספר המדובר מספר דפים.
בזמן המוגבל בו נכחתי היכן שנכחתי הייתי עסוק בלצלם ולגמוע בעיני כמה שיותר מידע והרי הוא לפניכם.

עובדה אחת מעניינת שהצלחתי ללמוד היא שבמרחב תל אביב, לאורך קו החזית עם דגש על חזית הדרום ודרום מזרח, היו פרושות לא פחות מ.... 105 עמדות!!!

אגב - שלא כעמדות אותן אני מכירים זה מכבר, מרבית העמדות במרחב ת"א היו מבוססות על בתי מגורים או מבנים "אזרחיים" שחלונותיהם הוסבו לכדי חרכי ירי ותצפית.

הנה חלק מהתמונות של העמדות, השתדלתי לתפוס בצילום גם את הכתובות בהן הן שכנו...
לכו תדעו מה יש שם היום...
מקווה שתמונות אלו לא מופיעות זה מכבר באחד מהאשכולות שלנו (לא מצאתי אותן במהלך חיפוש שערכתי).
מקווה שנפיק מהן תועלת ומראש מתנצל על איכותן שהרי התנאים בשעת הצילום היו כמעט בלתי אפשריים לצורך העניין...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בהמשך...
מפות מפורטות עם גבולות קו החזית, ו...המשך והתפתחויות בעניין התעלומת המבנה המחורר שאיתרתי ברח' בן צבי ....

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
היום (שבת) בבקר ניצלתי את הזמן הפנוי עד לארוחת הצהריים המשפחתית כדי להדרים תל אביבה ולהנציח שני מבנים אשר למען האמת אינני יודע אם הם שייכים לנושא אך ללא ספק הם ניצבו שם בתקופה המדוברת....

שיפטו בעצמיכם.

ראשית אציין כי שני המבנים ממוקמים ממש במקום בו עברה עד למלחמת השחרור החזית שבין תל אביב לשכונות הערביות שעטפו את יפו מצפון ועד לאיזור של אבו כביר...

המבנה הראשון ממוקם ברח' קיבוץ גלויות לא רחוק מהצומת עם רחוב הרצל (מערבית לצומת, על המדרכה הצפונית כמעט מול מועדון ה"בארבי" הידוע)...

מדובר במה שנותר מהקומה השנייה של הבניין אשר מה שמושך את העין היא כמות פגיעות כדורי הנק"ל שנראת על גבי הקירות החיצוניים !

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

על פניו נראה כי היה נסיון לאטום חלק מהפגיעות אך מי שניסה זאת התייאש במהלך הנסיון...
אינני יודע מה ההסטוריה של המבנה הזה דווקא אך קרבתו ומיקומו ביחס לקו החזית יכל לרמוז בהחלט כי הוא שימש כעמדה קדמית של הכוחות היהודיים אל מול השטח הערבי.
אגב - אם אינני טועה ועל סמך מראה עיני אני חושב שמרבית הפגיעות הן מכדורים שנורו מכוון כללי של הצומת עם רחוב הרצל/הגבעה החשופה כיום שנושקת לכביש שנסלל כשהוא מורם מהקרקע עקב חשש להמצאות בית קברות תחתיו הווה אומר כוון דרום מזרח....

המבנה השני ממוקם מרחק של כחמש דקות הליכה משם לכוון בית הספר לטבע שנמצא ברחוב הרצל (המספרים שם הם סביב ה 160 )....

מדובר במבנה שנמצא ממש סמוך לחניון של בית הספר לטבע על המדרכה המזרחית של רחוב הרצל שמה שמשך את תשומת ליבי היה מעקה הגג שלו שנראה כך:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שימו לב לחרכים שלאורך החלק התחתון שלו כשלפחות חרך אחד גבוה יותר נמצא משמאל (או שמא פשוט חסרה שם לבנה)?...

אינני יודע אם מדובר בעיצוב כזה או בשיטת ניקוז עבור מי הגשמים ואני משאיר זאת לשיפוטכם ! [ארדיכל ענה על כך כי החרכים בחלק העליון הם ללא ספק לצרכי ניקוז הגג לעת גשם (היה פעם דבר כזה...). לפני כמה חדשים העלה כאן מישהו (צר לי, אינני זוכר מי) את בריכת המיים באליכין, שם שכחו לעשות חרכים לניקוז, והתוצאה היתה הרת אסון - חומת הבטון שהוקמה שם, ללא ספק לצרכי בטחון, הפכה להיות בריכה בפני עצמה. החרך העליון יכול להיות מענייננו.]

צריך לזכור כי מדובר במבנה שממוקם ממש על קו החזית (אינני יודע אם הוא כבר שייך היה לצד הערבי או היהודי מה שיכל היה לסייע לפתרון התעלומה וכן יש לקחת בחשבון שבשנת 94 נמצא בסמוך אליו סליק גדול מאוד מתקופת טרום המדינה שכלל מנהרה תת קרקעית ומספר חדרים) !

ניסיתי לראות אם בעלי הבית נמצאים במקום כדי לשאול אותם שאלות על ההסטוריה של המבנה אך לצערי לא נתקלתי באיש והיות ומדובר היה בשבת בבקר העדפתי שלא להקיש על הדלת......
אם אינני טועה מידע קודם במקום מתגוררים אנשים מבוגרים.....

לשיקולכם/טיפולכם...

לבני.

איזור שד' יהודית והשכונה שסביבה תמיד הצטייר בעיני כחצר האחורית (או לפחות סוג של) של ת"א...
איזור וותיק שיכל היה להפך למעין "סוהו" אם קצת היו משקיעים בו...

והנה בפינת הרחובות בית הלל ובית שמאי אני מוצא אותו !....
מגדל מים מוזנח וישן מאוד שסביבו מספר מבנים מאוד מאוד ישנים (שלט יפה שקבוע על אחד מהם מובטח בהמשך)....על פניו נראה לי שהוא שימש כעמדת הגנה שמוקמה לעבר ואדי מוסררה (תוואי נחל האיילון לשעבר).....

מישהו אולי יודע איזו שכונה היתה שם בעבר?..
לפחות אחד המבנים שסמוך למגדל נראה לי כבית חרושת ישן או מחסן....
מעניין !

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ניצלתי אשכול שנפתח בפורום צבא ובטחון כדי לתת גיחה לאיזור החולות שצפונית לחוף תל ברוך שם נמצאו השבוע על ידי אחד הגולשים לא מעט שרידים מתקופת מלחמת העולם הראשונה, כשסיימתי את השוטטות במקום החלטתי שהנה נקרתה לי הזדמנות לבקר באיזור הדיונות שהיו פעם מול תכנית ל', הדיונות אליהן נהגנו כחניכי ה"צופים" להגיע בלילות לצורך ביצוע "פעולות" וא"ש לילה (בתכלס אלו היו ערבים שהסתיימו לכל המאוחר ב 21:00 אך עבורינו זה היה נראה כאמצע הלילה).....
דיונות בהן נהגתי לשוטט עם עוד חבר ולהביט לעבר בסיס שדה דב, במטוסים והמסוקים שהמריאו ונחתו לנו מעל הראש, דיונות בהן תמיד מצאתי כל מני מציאות דוגמת חלקי כנפיים/הגאים של מטוסים ושאר ג'אנק שהואשכנראה הושלך שם על ידי עובדי הרס"ר של הבסיס....
ממש עולם ומלואו עבור ילד בגיל 14 או 15......

מה שעוד היה זכור לי מאותן דיונות היא מה שלימים הבנתי שהיתה עמדת נ"מ אשר שימשה להגנת שדה התעופה הסמוך!
מדובר היה בעמדה בצורת עיגול שנבנתה מלבנים לבנות, אני לא מצליח להזכר בתצורה המלאה של המבנה אך זכור לי בהחלט קיר היקפי בגובה של כמטר עם גומחות ששימשו כנראה לאחסנת תחמושת (בהנחה ובמקום הוצב תותח נ"מ).....
העמדה ניצבה ממש קרוב לגדר ההיקפית של שדה התעופה (הגדר הצפונית).

החנתי את הרכב ברח' לוי אשכול ופסעתי לכוון מערב בנסיון למצא פתח דרכו אוכל להכנס למתחם הדיונות, לאחר שנמצא הפתח המיוחל מצאתי את עצמי עומד מביט ולא מאמין....
מה שפעם היה שטח פראי של חולות שוטח כמעט כולו כהכנה להפיכתו לאתר בנייה ענקי ובמרכז התוואי עובר כביש אספלט שמוסיף עוד כיעור למה שעיני רואות!

מה קורה כאן לעזאזל ?..
תיארתי לעצמי שחלק מהדיונות כבר לא קיים אבל ככה?...
זוועה !

אני לא רוצה להשמע דביק או רגשן מדי (אני ממש לא כזה) אבל אני חייב להגיד לכם שפשוט נעשה לי רע !
כל כך רע שפשוט בא לבכות !
אני מתחיל להכנס לתוך השטח ומנסה להזכר בכוון המדוייק (כמעט כל התכסית שם השתנתה) וכנראה שיש דברים שכל כך טבועים בזכרון שגם מרחק של למעלה מעשרים שנות חיים לא יעלימו....

ובשלב מסויים אני מבחין במה שנותר מהעמדה שלי....
למה לעזאזל הם עשו לה את זה?..
למה?..

למי היא כל כך הפריעה?..
הרי עוד לא התחילו לבנות היכן שהיא ניצבה !
קיבינימאט !

אני מבחין במה שנראה כערימת הריסות אבל אי אפשר היה לטעות, שרידי קיר הלבנים העגול עוד שם......
צילמתי מה שיכלתי, צילמתי את המיקום ביחס לבתי תכנית ל' שממול צילמתי ולו רק כדי שתישאר לי איזו מזכרת ממנה...
וצילמתי את מה שנראה לי כפיסת הנוף היחידה שעוד יכולה להזכיר לי את הדיונות כפי שאני זוכר אותן בימיהן (וימי) היפים....
וליטפתי את הקיר הזה כנראה פעם אחרונה.....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

-----
איזור התחנה המרכזית החדשה, רח' לבנדה....
למיטב ידיעתי האיזור המדובר היה די קרוב לקו החזית הן מדרום והן ממזרח (מוסררה)?...
הזדמנתי היום לסביבה ועל הדרך איתרתי שני מבנים מעניינים שלצערי לא ממש היה את מי לתחקר אודותיהם...

הראשון מבין השניים הנו מבנה שעל פניו שופץ לאחרונה אך היה נראה לי בסגנון הבנייה שאפיין מבני ממשל בריטיים, על גג המבנה מעקה ובו חרכים, עובדתית החרכים פונים כולם מזרחה כביכל לכוון האיילון שבסביבתו שכן הכפר מוסררה שגרם לא מעט צרות...
אינני יודה מה טיבו של המבנה ואם החרכים שעל גגו הוספו כמוטיב של נוי בשלב שבו הבניין הזה שופץ...
אני משתף אתכם בלבטי....

כתובתו של המבנה (שהיה נעול על שרשרת ובריח) הנה רח' גולומב 27 ...
צריך לבדוק את העניין...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אתר נוסף המצריך בדיקה הנו מה שנראה כמחסן כל שהו אשר כתובתו הנה ישראל מסלנט 48/50...
גם מבנה זה נמצא באותו תא שטח כשמה שלכד את עיני הנה פינת הגג הצפ' מזרחית שמסתתרת לה מאחורי צמחייה ותוספות בנייה...
מצד אחד ייתכן ומדובר בפתחי ניקוז למים מהגג אך מאידך, למה רק בפינה?...
ולפחות חלקם נראים לי שממש לא בקו הרצפה של הגג...

"אדריכל", אשמח לחוות דעתך המלומדת בדבר שני אתרים אלה (ובכלל , למי שיש מידע בעניין)...

לציין כי שני האתרים הללו ממוקמים על מבנים שנמצאו פחות או יותר על קו החזית טרום הקמת המדינה... [תשובת ארדיכל:אצטרך לנסוע ולראות. על פניו - הראשון נראה בינגו, השני לא.

השני נראה, מהתמונות, כאילו אלה הם חורים בקיר עם אבני כורכר. לא בנו ביצורים מאבני כורכר, שהוא חומר פריך, ולוקח לא מעט זמן להתעסק איתו. עד היום כל העמדות שמצאנו היו בטון, למעט האדמירל המתכתי וכמה ממש בודדות מאבן קשה יותר. וכמה עשויות לבנים שרופות, לבנות בדרך כלל.

בכלל, יש מעט מאד בניה יהודית בכורכר.]

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 24-07-2010 בשעה 10:10.
ישן 05-08-2010, 08:42
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
הבית המחורר בקיבוץ גלויות...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "כה אמר לבני:"

המבנה הזה ממש מציק לי!
השבוע ניצלתי את היותי באיזור בכדי לנסות ולטפס אליו, המבנה שייך כיום לאיזה שהוא סטודיו שהיה סגור בזמן ביקורי אך ביקשתי מבעל עסק סמוך לטפס אל הגג כדי לצלם כמה תמונות...

ניתן להבחין שחלק נכר מפגיעות הכדורים מצביע על כך שהם נורו מכוון כללי דרום מזרח שזה מתאים לקו החזית המדובר - תל כביר איזור הכנסייה וכו'...

והנה הדלת אשר הובילה אל גג המבנה, היא בהחלט נראית לי מקורית...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ובאותו עניין - האם מישהו יודע לומר היכן נמצאו בדיוק טחנות הקמח הללו?..
על פי העדויות בספר הסבירות היא כי מדובר במבנה ששכן לא רחוק מהמושבה הגרמנית אך אין וודאות לכך, בכל אופן - גג הטחנות שימש כעמדה ערבית מטרידה במיוחד עבור צלפים ומול הטחנות מוקמו מספר עמדות "שלנו"...

ישן 12-12-2011, 23:17
  ananae ananae אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.09
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "הבית המחורר בקיבוץ גלויות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
המבנה הזה ממש מציק לי!
השבוע ניצלתי את היותי באיזור בכדי לנסות ולטפס אליו, המבנה שייך כיום לאיזה שהוא סטודיו שהיה סגור בזמן ביקורי אך ביקשתי מבעל עסק סמוך לטפס אל הגג כדי לצלם כמה תמונות...

ניתן להבחין שחלק נכר מפגיעות הכדורים מצביע על כך שהם נורו מכוון כללי דרום מזרח שזה מתאים לקו החזית המדובר - תל כביר איזור הכנסייה וכו'...

והנה הדלת אשר הובילה אל גג המבנה, היא בהחלט נראית לי מקורית...

ובאותו עניין - האם מישהו יודע לומר היכן נמצאו בדיוק טחנות הקמח הללו?..
על פי העדויות בספר הסבירות היא כי מדובר במבנה ששכן לא רחוק מהמושבה הגרמנית אך אין וודאות לכך, בכל אופן - גג הטחנות שימש כעמדה ערבית מטרידה במיוחד עבור צלפים ומול הטחנות מוקמו מספר עמדות "שלנו"...

טחנת הקמח עמדה עד לפני כשלוש שנים, צפונית למרכז עזריאלי, מצידו השני של האיילון. ייתכן שנהרסה.
ישן 24-07-2010, 09:17

וענה לו oxcart
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אשכול "יד לביצורי המאורעות" / ביצרונות ונקודות חיכוך בת"א ובערים המעורבות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
פתיחת הגשר המרהיב שמחבר בין טיילת תל ברוך לנמל תל אביב חשפה אתמול לעין כל שני פילבוקסונים חמודים (אך מצולקים מאיתני הטבע) שניצבים משני צידי המעגן של תחנת רדינג, מערבית לתל כודאדי. עד כה, לאזרחים מן היישוב לא היתה גישה למקום.
לדעתי, לא מדובר בביצרון שמצוין בקובץ הוותיק - העמדה שנמצאת על המזח בנמל תל אביב עצמו.
לצערי, לא היתה עלי מצלמה. המקום, אגב, יפהפה ומומלץ להגיע אליו. יש בו את תל כודאדי, עמוד הזיכרון לצליחה במלחה"ע ה-1, בצרונים חמודים, רוח ים טרייה ונוף - הכל במכה אחת.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
הצפוני מבין העמדות התאומות ששומרות על המעגן של תחנת הכוח רדינג:
(צילום: אוסף מטסון)

והדרומי:
ישן 24-07-2010, 09:26

דבר הארדיכל

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ארדיכל
לבני צודק. יש בצרון בקצה המזח בנמל ת"א. אין לי מושג ממתי. הנמל נבנה במהלך המאורעות; שימש כמספנה לבניית שולות מוקשים לצי הבריטי בזמן מלחמת העולם (מעצי אקליפטוס); תפקד כנמל בזמן מלחמת השחרור; ואחריה בזמן מבצע סיני. הבצרון יכול היה להבנות לרגל כל אחת מההתכתשויות הללו, או ביניהן. החלונות, בשונה מבצרונות אחרים, הם מפלדה, אלא שהמליחות המיסה אותה אל תוך הבטון. זה לא אומר כלום על תקופת הבנייה.
עוד חומר לא רע על הנמל -
http://www.ahuzatbait.org.il/Index....ryID=214&Page=1

בכל מקרה, הנה הוא:

והנה התמונה הקדומה ביותר שמצאתי, והיא משנות החמישים:

ועוד כמה מילים על ההבדל בין בצרונות המאורעות (וקצת אחרי) לבין הפילבוקסים, או ביצורי 48'.

הבצרונות נבנו בעיצומה של מלחמת אזרחים מאד מיוחדת, ואעיז לטעון שהיתה ייחודית בעולם: מלחמה של קווי ביצורים שאינם חזית (בשונה מאד ממלחמת האזרחים שהתרחשה ממש באותן שנים בספרד), מלחמה מוגבלת לנק"ל למרות שמדובר במאה העשרים, ומלחמה שבה צד אחד תוקף, והשני מתגונן ע"י הקמת עוד ישובים שישמשו מטרה לתוקפים (אם נתעלם מפעולות התגמול, שהיו לא מעטות). העדויות "הארכיטקטוניות" לאותה מלחמה מיוחדת, שטרם הסתיימה, הן הבצרונות. מבני הגנה שאין להם אח ורע בעולם כולו, ונולדו רק בגלל הנסיבות המאד מיוחדות של המלחמה ההיא.

לפילבוקסים ולמשלטים יש דוגמאות, לצערנו, כמעט בכל מקום בעולם. לא לבצרונות. זו הסיבה שהם מעניינים אותי הרבה יותר. הם, הבצרונות, הם התשובה שלנו למצודות הצלבניות, לחומות העיר ירושלים, לביצורי מגידו וחצור
לגבי העמדה שלבני מצא בנמל תל אביב - אדם יקר בשם אפרים ברוך, אנציקלופדיה מהלכת על נמל תל אביב, טוען שהיא נבנתה ב-47, ערב מלחמת השחרור, מפחד חבלה של דייגי יפו.
.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 24-07-2010 בשעה 09:35.
ישן 24-07-2010, 09:34

ציטטות מהגיגי ישראלה [זה אני]

ובמסגרת פינת 'הידעת' - מסתבר כי בית הספר לבנות בנוה צדק - שימש כעמדת פקוד במאורעות!
http://www.hagana.co.il/show_Item.a...temtype=3&xml=1

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:V6dMF6AAceDLUM:http://www.hagana.co.il/view_files/HeapItem_Pic/048361/HP_048361_10.jpg]

לזאת יקרא ת"ש!

[האם מישהו כבר ערך סיור בקו התפר בין ת"א ליפו?]

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
ביצעתי מספר סיורים הן על ציר סלמה והן על ציר של רח' אילת עד לאלנבי, למעט מבנה אחד שמנוקב בפגיעות כדורי נק"ל אך ללא כל עמדה נראית לעין (לא רחוק מהצומת של רח' הרצל עם סלמה פחות או יותר מול מועדון ה"בארבי" לא נתקלתי בדבר מה רלוונטי, אבל לך תדע...

http://www.articles.co.il/article/4...3 %D7%95%D7%9D

לא עניתי לך על השאלה אבל לפחות מצאתי באתר 'הארץ' תמונה של הבית בו נרצח חיים ברנר. משום מה כונה גם בית זה 'האדום'.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P290306/g.0.2903.80.1.9.jpg]

מפת התפתחות העיר מספר 'ההגנה בת"א: תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

על המפה משנת 55-56 חתומים מחלקת ההנדסה של ת"א ומ.עמיעז

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 24-07-2010 בשעה 09:48.
ישן 24-07-2010, 14:09

ובענין הערים המעורבות מוסיף לנו IRIR מחיפה:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי irir
נגרית כרמל ללא "ה". הייתה קואופרטיב. העמדה הייתה שייכת לחבל ואדי סאליב של ההגנה. בשנת 1940 הטלפון שלה היה 1931 , ת.ד. 261. בשנת 1952 הטלפון היה 2931 והכתובת רחוב קבוץ גלויות. בשנת 1964 הטלפון היה 2931 והכתובת היתה קבוץ גלויות 52. יתכן ובשנות ה1940 הנגריה הייתה קצת מעל לקיבוץ גלויות לקיבוץ גלויות 52 http://www.ymap.co.il/Navigate.aspx...eNbrS=52&Mode=1

בינתיים דיברתי עם מפקד החבל בתקופה מסוימת. הוא טוען שצמוד לרחוב קבוץ גלויות היה מוסך. יותר גבוה מאחורי מהמוסך בנתה ההגנה במיוחד בית עם קירות בטון עבים. ששימש להגנה קדמית על הדר הכרמל וגם לתעסוקה. הבנין תוכנן ע"י האדריכל רטנר. הערבים ירו לשם מדי פעם אש רובים. כדורים לא חדרו. בתחילת 1948 ירו הערבים, לפי דבריו טיל קטן (לבני מה זה יכל להיות?) אשר חדר וגרם לשריפה קטנה שכובתה. אל העמדה היו יורדים מבתי אבוטבול שברחוב יודפת.

בתי האחים אבוטבול: התמונה הראשונה יודפת 9. הבית נאטם. היתר מיודפת 3. שם כפי הנראה היו תוספות בניה. שימו לב לדלת בקומת הקרקע יתכן והיא מקורית.

קיבוץ גלויות 52
המבנה נמצא בחצר של מספר 52. אם היית שם למה אתה כותב 58?

התמונה הראשונה היא מהחזית הפונה לרחוב. לאחר מכן הצד הימני (אם עומדים מול המבנה), חלק מהקיר האחורי, וחלק מהקיר השמאלי. יותר לא ניתן היה לצלם בגלל תוספות של מחסנים מבלוקים.

[ומוסיף IRIR ] לגבי חיפה [קו התפר] זה אתגר קשה, פה ושם אולי נשאר איזה שהוא זכר בחצר נדחת אבל לא ידוע לי . לעומת זאת בפגישה עם מפקד התפר (בשני קטעים שונים בתקופות שונות) באיזורים בהדר. האחרון היה באיזור רחוב הנביאים מעל לואדי. למרות היותו איש הגנה הוא מעיד כולל בכתובים שהראשונים שנכנסו לוואדי ניסנס היו אנשי האצ"ל שתאמו איתו בניגוד להוראות מפקדת ההגנה. הוא היה בשטח והבין כמה הוא יכול להעזר בהם וכמה חשוב לתאם כדי למנוע ירי דו"ץ

הפניה לאשכול החיפאי הנוגע בדבר:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ht=%F8%E8%F0%F8

מוזכרים בית התעשיה והנגריה
אם מתאים מציע שתוסיף הפניה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 24-07-2010 בשעה 14:15.
ישן 03-08-2010, 18:41
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
בצרונות

כפי שהזהרתי, נכנסתי למו"מ עם המועצה לשימור אתרים בנוגע לשימור הבצרונות. נפגשתי איתם, ושפעתי רעיונות מה ואיך ניתן לעשות, וכך גם הם. הם התפעלו מעבודתנו כאן, ובהחלט מוכנים להתגייס.
דבר ראשון שהם עשו זה להפיץ מצגת קצרה על הבצרונות לכל מקושריהם.
תוכלו להוריד אותה כאן:
http://www.yousendit.com/download/T...ZQTZVbTljR0E9PQ
קיבלנו קרדיט במצגת.

אחר כך התחילו לזרום תגובות. מישהו טען שתחנת הרדיו אל שמס, בפאתי נצרת, בכפר החורש, שוכנת בבית הבטחון של הקיבוץ. מישהי אחרת סיפרה שהיא נולדה וגדלה בבצרון של רמת השניים. אני מקווה שהיא תסכים לבקשתי להעלות כאן את סיפורה ותמונותיה.

ככל הנראה - המועצה תרצה להוציא ספר על הבצרונות. אני מקווה שכולנו נתגייס לכתיבתו. הם מוציאים עכשיו ספר על הטיגרטים.

וחוץ מכל אלה - הגלריה של אוניברסיטת ת"א מכינה תערוכה על מיגון ומיקלוט, ושמעתי שהם הולכים להקדיש תשומת לב גם לבצרונות. כנראה באוקטובר.
ישן 06-12-2010, 22:52
תחמושת בע"מ

בית עובד.....
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "רמת השניים"

לפחות פעמיים כבר ביקרתי במושב היפה והצפוף הזה ולפחות פעמיים עזבתי ללא שלל ועם תחושה של החמצה...
מושב שהוקם הרבה לפני קום המדינה, מושב שממוקם על שטח שולט, אפילו חבית עם רימוני יד פולניים מצאו שם לפני כשלוש שנים....
מצאתי שם את הצרכניה הישנה, מצאתי מבני ציבור ישנים ואפילו את בריכת המים הממוקמת על ראש גבעה שלטת אך מעבר לכך....נאדה!
והנה לפני כשבוע, שוב אני מגיע לאיזור ושוב מחליט לעשות סיבוב בבית עובד כשהפעם משום מה החלטתי לעלות ישירות לבריכת המים מתוך מחשבה שאין סיכוי, פשוט אין סיכוי שבריכת מים ישן כל כך הניצבת בראש גבעה גבוהה כל כך היא כזו תמימה!

וכנראה שצדקתי!

העפלתי לראש הגבעה, החנתי בסמוך לבריכה והתקרבתי רגלית, מבט ועוד מבט ואכן כן!....הבריכה (שלצידה בריכת מים חדשה יותר) כנראה שימשה גם כעמדה כשבהיקף מעקה הגג ניתן לאחר מתן תשומת לב להבחין במה שנראה כחרכי ירי/תצפית שנסתמו בבטון!

שיפטו אתם:

בחלק מהתמונות ניסיתי להתמקד במה שנראה כסימני המתאר של החרכים שנסתמו בבטון:

הבריכה עצמה, ניתן לראות שהמעקה ההיקפי הוא מעין תוספת:

סימני החרכים כולל שרידי הסולם (משמאלו ניתן די בבירור לראות כי היה שם משהו שנסתם) :

ומה שנראה כחרך אחד בודד שנותר פתוח (מימין לו שוב ניתן להבחין באיזו שהיא סתימה וגם בתמונה שמתחת):

והנוף הנהדר שנשקף מהגבעה לכוון דרום מזרח, כללית לכוון רחובות/ טירת שלום, לציין כי התצפית הנה למעשה אתר הנצחה לבני המושב שנפלו במערכות ישראל:

אין לי ספק שבבית עובד יש עוד משהו שמסתתר בפנינו, לא אתפלא אם יש שם עמדה או אף כמה שפשוט "אומצו" ע"י התושבים כחלק מחצרותיהם כפי שנתקלנו כבר במספר ישובים, הצפיפות הרבה בין החצרות מאוד מקשה על המלאכה...
צריך לתפוס יום אחד את אחד מותיקי המקום ולתשאל אותו...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 07-12-2010 בשעה 07:40.
ישן 05-08-2010, 07:44
תחמושת בע"מ

קיבוץ מחניים...

היות ומזה מספר ימים מסתמן כי קיימת תקלה בארכיות האתר (הוא פשוט מסרב לעלות)... החלטתי להציג כאן את כל התמונות שצילמתי בתקופה האחרונה, בבא היום לכשתתוקן הבעייה ואם נגלה שקיימת כפילות...נמחק.

האתר הראשון נמצא בתחום קיבוץ מחניים, קיבוץ שבאיזור בו הוא ממוקם נערכו קרבות קשים בתקופת מלחמת הקוממיות מול צבא סוריה המתקדם...

מימין לשער הכניסה הראשי, מרחק נסיעה קצר (מערבה) , ניצבים בתיו הראשונים של הקיבוץ ובסמוך אליהם מגדל המים המבוצר והיפה הזה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 05-08-2010, 08:10
תחמושת בע"מ

איילת השחר - השלמות ותוספות...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "משמר הירדן הישנה..."

באיילת השחר ביקרתי כבר מס' פעמים, בפעם הראשונה, ללא כל ממצא אך עם תחושת החמצה, בפעם השנייה, עם עמדה אחת על גג בית הספר הישן ו..... עם תחושת החמצה...
והנה לפני שבועיים הזדמנתי לשם בשלישית!

הפעם התחכמתי והחלטתי לסרוק את השטח המזרחי והגבוהה ביותר של הקיבוץ...
ואכן כן!

עמדה ודאית אחת התגלתה על גג מבנה שאת ייעודו אינני יודע:

בסמוך למבנה המדובר ניצב מה שעל פי השילוט היה מגדל המים הראשון של הקיבוץ, כל קומת הגג מצופה בשיח מטפס אך משום מה נראה לי שסולם המתכת מוביל לאן שהוא...
מדובר בנקודה הגבוהה ביותר בקיבוץ...
צריך לבדוק את העניין לעומק ....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 05-08-2010 בשעה 08:14.
ישן 05-08-2010, 08:23
תחמושת בע"מ

עפולה/"כפר הילדים"/גבעת המורה...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "איילת השחר - השלמות ותוספות..."

על ההפקרות והעזובה שבאתר "כפר הילדים" אני מעדיף שלא לכתוב כאן!
בושה!
מקום עם עבר כה עשיר שנראה כך... רק אצלינו.

מדובר באתר שממוקם בסמוך לגדר המזרחית של ביה"ח העמק, עולים בכביש המוביל לגבעת המורה ופונים ימינה בדרך עפר...

היה חום אימים בחוץ!... טירוף ממש!...
ממש בסמוך לכניסה מצד ימין הבחנתי כבר בעמדה הדו קומתית הזו:

בתחום האתר מצויים עדיין שרידים של המבנים היפים שניצבו בו, המבנה המרכזי עשוי האבן, חדר האוכל ומגדל מים נאה למראה...
אפילו שלט מתקופת היות המקום בסיס צבאי...

כנראה שמצויות באיזור עמדות נוספות אך הן בתחום בית החולים, עקב החום הבלתי נסבל העדפתי לוותר הפעם...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 05-08-2010, 08:30
תחמושת בע"מ

תל עדשים - תוספת...
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "עפולה/"כפר הילדים"/גבעת המורה..."

באותו יום בו ביקרתי בכפר הילדים הנטוש זכיתי לפגוש את ידידי משכבר הימים בן תל עדשים...
אני זוכר ויודע שבעבר הועלו לכאן תצלומים של העמדות שבמושב אך שוב...עקב התקלה המעצבנת אינני יכול לבדוק מה וכמה...

בחרתי להעלות תמונות של עמדה אחת, עמדה משופצת שנמצאת ממש במרכז המושב, המבנה עליו ממוקמת העמדה שימש בעברו הרחוק כ"פריה" (מהמילה "פר" / שור)...
לדברי אחד מוותיקי המושב, על גג העמדה ניצבת עד היום חצובה שבמקור שימשה להצבת מקלע, מדובר בעמדת נ"מ שממנה נורו יריות אשר הפילו במלחמת הקוממיות מטוס (עיראקי? ) אשר הפציץ את עפולה.... אינני מכיר סיפור שכזה אבל איך אפשר להתווכח?....

ישן 05-08-2010, 08:56
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
יותר סביר שסורי ולא עיראקי
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תל עדשים - תוספת..."

כל הסיכויים שמדובר בהרווארד/טקסאן סורי . הם הפעילו כמה מטוסים כאלה שהושתל בהם צריח מסתובב בחלקו האחורי של תא הטייס והותקנו בהם מנשאי פצצות. בהתחלה, לא היה בידינו מודיעין על הצריחים האלה, ומסרשמיטים שהתקרבו לשעה 6 של המטוס האיטי והלכאורה חסר סיכוי חטפו. אח"כ הטריק כבר לא עבד. דיוויד ניקול, ההיסטוריון המוטל בספק והפרו-ערבי כותב שב-12 ביולי 1948 מטוס הרווארד שכזה שתקף את "איזור עפולה" נפגע מאש נ"מ.

** עריכה **

ובתוך כך, אם כבר מדברים על הרואורד: צילום של העמדה ברמת השניים התגלגל לארכיון של אוניברסיטת הרווארד - מונצחת בו גם העלמה שעדותה הובאה ע"י ארדיכל.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 05-08-2010 בשעה 09:00.
ישן 05-08-2010, 11:02

האפשרויות:
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "אנא הסבירו לי (חידת הגיון)"

[1] גג הקומה הראשונה יצר שטח מת מבחינת הצופה בקומה השניה דווקא לכיוון חיוני

[2] את המגדל תכנן אדריכל ולא פלמ"חניק [כלומר לא בדיוק אדריכל אלא משה מהמסגריה שלמד שנה ראשונה הנדסה בוילנה לפני שעלה ארצה אבל סוניה מספרת שהיה פרפר גדול ובקושי נכנס לשעורים ואפילו שככה הוא חמוד והוא הכי מבין מכל הג'מע בצמנט ובאיך בונים סילו אז עמדות הוא לא יודע לתכנן]. משה מהמסגריה חשב על חרכי ירי שזכר מציורי מצודות בימי הביניים. הוא לא חשב שחם בתוך כלוב הבטון, שלא רואים כלום אם הרובה שלך מושחל בחור ושעל הרמפה הצמודה לעמדה הרבה יותר נעים בלילות הקיץ. איציק הסמל השלים עם התכונה המגונה של 'לשבת מחוץ לכלוב הבטון בלילות הקיץ' אבל בשביל שהחבר'ה לא יחשבו שכאן זה פיקניק דרש שיקימו מחסה משקי חול.

[3] החבר'ה נתפסו בגניבת תרנגולות והמ"מ האגדי היה משועמם + הגיע משלוח גדול של שקי חול מהמפקדה שאיש לא הזמין = תפסיקו להתבטל ותתחילו לדפן את הבונקר

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 05-08-2010 בשעה 16:09.
ישן 16-08-2010, 08:45
תחמושת בע"מ

הקסטל...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תל עדשים - תוספת..."

אמנם לא ממש מ"שלנו" אולם גם על הגבעה עליה ממוקם אתר ההנצחה של ימינו ועליה נערכו הקרבות המרים בתש"ח ניצבים שני מבנים אשר ניתן להגדירם כעמדות מבוצרות...
במורדות הדרום , דרום מערביים של ההר, כחלק ממערך תעלות הקשר והבונקרים, ניצבים להם שני מבני בטון האחד עגול והשני בעל תצורה סטנדרטית יותר, שניהם שימשו כעמדות אשר לדעתי נבנו על ידי הלגיון הירדני או אולי אף על ידי המקומיים בסיוע מומחים מחו"ל (כבר נתקלנו במספר עמדות שנבנו ע"י הערבים ע"פ ידע של מומחים יוגוסלביים ע"ע הפילבוקס בתל א ריש )....
הייתכן כי גם כאן מדובר במקרה שכזה...
בכל אופן, הנה השניים:

ישן 29-09-2010, 12:44
תחמושת בע"מ

עפולה - מתחם בית חולים העמק......
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "עפולה/"כפר הילדים"/גבעת המורה..."

בהמשך ישיר להודעה הקודמת בעניין מתחם "כפר ילדים"....
השבוע הזדמנתי שוב לאיזור והחלטתי שהפעם "אתקוף" את המתחם של בית החולים עצמו!
אינני יודע מה בדיוק "עברו" של מתחם בית החולים אך מה שמשך את עיני היו לא מעט מבנים בעלי מראה בריטי שממוקמים בחלקו המזרחי/צפון מזרחי של מתחם בית החולים, השטח שגובל עם מתחם "כפר ילדים"...
כניסה לשטח בית החולים, פנייה ימינה לכוון מזרח לאזור של מתחם המשרדים, המנהלה או בעצם מה שנראה כמתחם הדרכה של קופ"ח כללית (הבחנתי שם בשלט המרנין "בית הספר להחייאה"...שאלוהים ישמור)....
אני מסתובב קצת בין המבנים הישנים ובמתחם הצפון מזרחי שממש גובל עם הכביש הראשי שמוביל כללית לכוון התבור אני מבחין בביצור היפה הזה כשהוא ניצב לו בסמוך למגרש החנייה:

המבנה נראה כמאגר מים קטנטן שגגו נוצל למיקומה של עמדת שמירה שהרי מדובר בסה"כ בשטח שהוא יחסית גבוה, אינני יודע מי בנה אותו אך משום מה נראה לי כי מדובר בבנייה בריטית, מי שיוכל להוסיף פרטים מעברו של המקום יבורך...
הסולם שהוביל לעמדה שבראשו כנראה קוצץ כך שלא יכלתי לטפס אבל תודו שהמבנה הזה פשוט יפה!....
אין סיכוי לראותו אלא מתוך שטח ביה"ח ויפה שבחרו להותירו במקומו למרות שאינו בשימוש ...
סיור נוסף במתחם ביה"ח לא הניב תוצאות נוספות ועל כן עזבתי את המקום בדרכי חזרה למרכז שמח ומרוצה על עוד גילוי קטן לרשימה הארוכה שלנו....

חג שמייח !

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 29-09-2010 בשעה 12:52.
ישן 08-08-2010, 14:13
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עברון

בתגובה על הפצת המצגת ברשת של המועצה לשימור, מגיעות עוד ועוד פניות לטל בן נון, רכזת שימור במחוז המרכז. בשום מקרה אינני יודע אם מי שהעביר אליה את התגובה רוצה בפרסום שמו, אז נסתפק בראשי תיבות. כמובן - אם ה"מישהו" ירצה להזדהות, אשמח.

כותב א' מקיבוץ עברון:

אצלנו בעברון שימרנו ושיפצנו 2 בצרונות כאלה האחת אני מעביר לך תמונה ששיפצנו השנה כפי שהיתה נראית בשנת 1948.
זוהי עמדת שמירה שבנו חברי קיבוץ נאות מרדכי שישבו בשטח עברון לפני עלייתם על הקרקע בעמק החולה היא נבנתה בשנת 1941 ושימשה את קיבוץ עברון במלחמת העצמאות.
העמדה משופצת אבל עדיין לא יוחלט מה יהיה בפנים.
עמדה נוספת שאצלנו נקראת "הפילבוקס" למרות שאינה עגולה אשלח במייל נפרד.
העמדה נקראת אצלנו כאן בתמונה עמדת גן אור היות ונמצאת ליד גן ילדים הנקרא גן אור.
כללית -אני עוסק בשימור אתרי התתישבות בעברון ויש לנו עוד מבנים נוספים משופצים המשמשים למטרות שונות כגון מועדון המנהרה,ארכיון הקיבוץ ועוד עמדה ששימשה גם כמגדל מים ועמדת שמירה ואיתות לישובי הסביבה בשנת 1948.

והוא ממשיך במייל נפרד:

זוהי עמדת שמירה בפינה הדרום מזרחית של הישוב דאז נבנתה בשנת 1947 ושימשה במלחמת העצמאות להגנת הקיבוץ.
בשנת 2008 שיפצנו אותה כפי שנראית בתמונה המצורפת וזה חופף את מראה העמדה כמו אז כולל מרפסת שמירה עליונה וזרקאור -אז נקרא פרוז'קטור המאיר את הסביבה.
בפנים העמדה יש תצוגה שמוקדשת לתולדות השמירה בעברון לדורותיה וכולל תמונות,חפצים שלפ פעם,מפות ובמרפסת למעלה מפת תצפית משנת 1946 על ישובי הגליל המערבי.
אגב, בתצוגה בנה המסגר שנה תת מקלע סטן משוחזר ששימש אותנו במלחמת העצמאות.

וארדיכל מוסיף: טוב, זותי כבר היתה אצלנו. אפילו פעמיים.

נערך לאחרונה ע"י ארדיכל בתאריך 08-08-2010 בשעה 14:19.
ישן 11-08-2010, 07:40
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

בצרונות חיפה

קיצור הפרקים הקודמים: טל בן נון, מהמועצה לשימור אתרים, הפיצה ברשימת התקשורת שלה מצגת על הבצרונות (ונתנה לנו קרדיט מכובד). היא לא מפסיקה לקבל תגובות ומחמאות.

הנה תגובה מאת ש', מחיפה. אינני יודע אם הוא רוצה בחשיפת שמו.

שלום
קיבלתי היום מצגת יפה ביצרונות הרעיון מצא חן בעיני וחשבתי להוסיף עוד כמה
אולי ידוע לכם על הקיום שלהם ואם לא ידוע אז ניתן להוסיף

1 בפינה הצפונית מערבית ביותר בחצר בית הזיקוק בחיפה נמצא ביצרון [כמעט בונקר ] צמוד לגשר כביש וגשר הרכבת מעל הפוארה.
ביצרון זה תפקידו היה לאבטח את שני הגשרים אשר דרכם עבר כל הדלק לצבא הבריטי בארץ ישראל במשך שנים הוא היה מוסתר בצימחיה רבה אבל בזמן האחרון בגלל עבודות פיתןח הוא נחשף.

2 במקביל לכביש 58 [משדה התעופה חיפה לכיוון הצק פוסט] כיום הכביש נטוש וכלל אינו בשימוש היו בזמן המנדט הרבה מבנים מרובעים לכל אורך הכביש תפקידם היה בשעת הפצצה אוירית [במלחמת העולם השניה בית הזיקוק בחיפה הופצץ והותקף על ידי חיל האויר האיטלקי 17 פעמים ] להתמלא בסולר ואז היו מדליקים את הסולר כדי למסך את האזור בעשן וכדי לבלבל את הטייסים בקשר למקומו האמיתי של בית הזיקוק.

3 ליד צומת כפר חסידים קרית אתא בכביש בין צומת יגור לצומת סומך יש פיל בוקס אשר שמר על הנתיב בין משטרת גלמי למשטרת שפרעם גם זה בריטי.

4 סביב בית החרושת שמן באזור חוף שמן בחיפה יש כמה ביצרונות יפים.

וארדיכל מוסיף:

חיפאים - לטיפולכם. מה מוכר? מה לא תועד עדיין?
אני אישית לא ראיתי אף אחד.
ישן 11-08-2010, 08:50
  משתמשת נקבה שולי - נופי תרבות שולי - נופי תרבות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
תשובה חלקית על בצרונות חיפה
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "בצרונות חיפה"

1. בתוך מתחם בתי הזיקוק היתה אמנם עמדה אחת במיקום הנאמר, אנילא יודעת אם עדיין קיימת, כי המנהל המטפח מלפני 10 שנים כבר לא שם. עדות להזנחה אפשר לראות בגיזום האגרסיבי של האקליפטוסים.

2. לאורך כביש 58 היו כמה וכמה מגדלי עשן שנועדו למסך את המפרץ למקרה של ....
המגדלים הללו נכנסו לרשימת השימור של חיפה אבל לא נעשה דבר כדי לשמר אותם. אם הם עדיין עומדים שם, זה נס.

3. פילבוקס בין איבטין לבין קרית אתא - קיים וניצתן לראותו מהכביש בנסיעה צפונה.

לגבי המצגת של טל בן נון - זה מעיד על כוחה של המדיה בהנעת תהליכים. אין ספק שהמצגת, השם, הטיפולוגיה ואיסוף המידע של המועצה לשימור אתרים בא אחרי העבודה היסודית והמקצועית שנעשתה בפורום הזה. הייתי מצפה מהמועצה לשימור שתקח את זה צעד קדימה ותניע מחקר ראוי - אקדמי על נושא ואח"כ תוציא קווים והנחיות לשימור ולא יסתפקו רק ברשימה שמופיעה כאן כבר כמה שנים בלי לתת קרדיט לראשונית התיעוד.
ישן 12-08-2010, 18:39
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

עוד כמה הספדים

אבל ראשית - תגובה לשולי:
א. המצגת של המועצה לשימור נותנת לנו את מלוא הקרדיט. כתבתי זאת פעמיים.
ב. הם אכן זוממים לכתוב ספר על הבצרונות, וממש מתכוונים לעשות זאת בעזרתנו.
ג. הבצרון בין צ. יגור לצ. סומך, או כפי שקראת לו - בין איבטין לק. אתא - הוא ככל הנראה משאבת מים, ולא בצרון. נדמה לי שלפחות חמישה מאתנו עצרו לידו בשלב כלשהו, וכולנו התאכזבנו לגלות שהוא "סתם" מבנה בטון.

ונעבור להספדים:
בזמנו דווח כאן (נדמה לי שעמית היה הראשון) על הרס הבצרון בגבול בין גת רמון לגני תקוה. נדמה לי גם שזה היה הבצרון הראשון שהכרנו, שנאסף אל אבותיו (או, כפי שבאנגלית נהוג לומר - Hit the dirt). זמן קצר לאחר מכן התבשרנו שגם הבצרון השני, כמה עשרות מטר ממנו, נידון לכליה, אך הועדה המחוזית דרשה לשמר אותו.

הנה הם באביב חייהם.
קודם המזרחי יותר, לצד הכביש בין גת רימון לגני תקוה. זה שדרשו לשמר אותו:

והנה השני, המערבי, לצד דרך לא סלולה לאתר בניה. זה שנודע לנו על השמדתו:

ביקרתי שם לפני כמה שעות. את המזרחי לא מצאתי. מימין לכביש עמדו 3 עצים מיותמים, שהבצרון נהג לעמוד ביניהם. אני מזכיר - הועדה המחוזית דרשה לשמר אותו:

חיפשתי מסביב, ולא מצאתי. המשכתי מזרחה, לחפש את המערבי. לצד הדרך נערמה סוללה גבוהה של אדמת חמרה שהסתירה את השדה שהיה שם. טיפסתי עליה, וראיתי שבמקום שדה יש בור. לפתע - הנה היא. העמדה. בערך במקום שם היא היתה. אלא שהיא מכוערת ודנדשה. יציקת בטון כעורה לתבניות דיקט:

התקרבתי והבנתי: אחרי שנהיה בלגן, הטרקטוריסט (?) מיהר לנסות ולתקן אותה. בערך כמו הבן שלי, כשקערת זכוכית נפלה לו מהיד, כשהיה בן 8. הוא "איחה" את השברים, והשלים חוסרים. תשפטו בעצמכם:

חזרתי על עקבותי עם דמעה בזוית - אלא שלא הצלחתי לטפס על הסוללה. כל הזמן החלקתי. וזה היה מצחיק!!!! טוב, אתם מבינים שאני כבר לא שם, נכון?

בדרך חזרה, ליד האין-עמדה-בין-העצים עצרתי לאכול אבטיח, בסוכת אבטיחים. שאלתי אותם. כן - הם הראו לי שהיא מאחורי הסוכה. הם לא ממש הבינו מה זה, אבל ללא ספק זה אחלה מקום לאחסן בו את אבטיחיהם. היא קיימת!! גם אם לא ממש נושמת.

העתקתה למקום החדש נעשה, איך לומר, בגסות מסויימת. היא די נשברה. אבל מצד שני - בנו לה בסיס מלכותי ומפואר. אז הנה היא, גאוותה של מחלקת השימור של גני תקוה, בבת עינה של הועדה המחוזית:

בקרוב - אני מקווה לדווח על מציאות חדשות, במצב טוב יותר. אולי כבר מחר - יש לי רמז על עוד שתיים, לא רחוק.
ישן 18-08-2010, 10:15
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

ימבה של בצרונות חדשים

ממש ניסיתי להגיע לעשר, אבל לא הלך לי. קבלו, גבירותי ורבותי: 9 בצרונות חדשים!

מאז שטל בן נון, מהמועצה לשימור אתרים, הפיצה מצגת על הבצרונות, היא מקבלת המון טיפים ומעבירה אותם אלי. ואני - נוסע. אז מה אם היה חם נורא נורא - בכל זאת, בצרונות חדשים!

התחלתי בעתלית. מישהו סיפר על כך שיש שם יותר מהעמדה האחת שזיהינו, על גבעת הבריכות, וטען שיש שם 3. נסעתי לבדוק. התחלתי בזו שאנו מכירים. שלומה טוב:

משם חיפשתי את הבאה, שתיאורה היה: מתחת לבי"ס גלי עתלית. ובכן, התיאור היה מדויק. ממש מתחת לביה"ס, פונה ונצפית מהכביש הראשי של המושבה. כל מי שנוסע בכביש הראשי של עתלית רואה אותה היטב. מוזר שהיא לא נמצאה עד כה.

השלישית אמורה היתה להיות בין שכונת המייסדים לשכונת הגורן. חיפשתי, הזעתי, עליתי וירדתי בגבעות - ולא מצאתיה. אני מקווה שהיא לא נפלה למלתעות הבולדוזרים, כי יש שם בניה חדשה. די מדהים - בין החצרות של וילות בנות זמננו, כעורות וראוותניות, ניתן לראות את החצרות האחוריות של בתי המייסדים - בניה טיפוסית של העליה הראשונה. אבני כורכר, גגות רעפים, חלונות לאורוות חצי עגולים, צנוע ויפה. ורק העשירים החדשים שיגורו בוילות הללו יראו את השרידים האחרונים למושבה הזו.

המשכתי משם לגבעת עדה. מסתבר שהמועצה לשימור אתרים הצילה משממון את הבאר העתיקה של המושב. אבל קודם - ביקור לבדוק את שלומו של מגדל המים במשק מרגלית, ועליו עמדה, שאותו כבר מצאנו קודם. שלומו טוב. משם - אחרי לא מעט חיפושים, לבאר ההיא. אכן - יש לה עמדה על הראש, ושלט מאיר עיניים. וגן עדן של עצים וצל מסביב, ושלושה תושבים של גבעת עדה שעשו יוגה ודיברו על זרימות.

ליד כפר עדה שוכן הקיבוץ (?) כפר גליקסון. אמנם הוא הוקם ב-45', אבל כנראה שהוא מבוצר כראוי. 4 עמדות מצאתי בו, ולהלן תיאורן:

הראשונה - בגדר בית הקברות. עמדה יפה, גאה ובמצב מצוין. משקיפה על נופים נהדרים של הרי מנשה לכיוון מזרח.

הטיפים שקיבלתי התייחסו לעוד שתיים, ואחת מהן - עפ"י הטיפ - במעבה היער. החלטתי שבחום כזה לא אכנס ליער הנרחב למדי, אלא אשאל מישהו למיקומה. הרפתנים היו לי לעזר, הסבירו לי איפה להחנות, איפה לעבור את הגדר, ואיפה למצוא את הבצרון. ולאחר שסיימו להסביר, כשהסתובבתי - ניצבה ממש מולי עמדה נהדרת, ממש בתוך אחת הרפתות:

או קיי. לאחר שהתידדתי עם הפרות (אחת מהן ממש קיפצה באויר לקראת בואי לחצר שלה), הלכתי ליער. וואו, איזה בצרון מדהים. גדול, כזה שניתן לשכן בו עוד שתי משמרות של שומרים, כדי שלא יהיה צורך בחילופי משמרות בשעות החשיכה. אני מאמין שהיער הים תיכוני (אלונים ואלות, בעיקר) שמשתרע כיום סביבו לא היה אז, בשנות הארבעים, כי אחרת אין שום הגיון בבנייתו. בהנחה שאכן כך הוא - התצפית היתה נפלאה. אלא שבשלב כלשהו היה צורך לעלות לגג (אולי כדי לאפשר לשאר השומרים לישון), ובנו שם עמדת פח, עם חול וחצץ בין הדפנות הכפולים. כדי להבין ממתי היא - ניסיתי לקרוא את הגרפיטיז, ואחד מהם הוא מ-55'. אני מניח שהיא אותנטית, מתקופת מלחמת השחרור.

ממשיכים. העמדה הבאה בכפר גליקסון היא על גג המכבסה. יפה למדי. צריך סולם כדי לעלות אליה, ולא מצאתי כזה.

מכפר גליקסון נסעתי לקיבוץ מענית. הידעתם ששמו האמיתי הוא "מענית נרבתא"? נרבתא - על שם התל ממזרח לקיבוץ, שם שכנה העיירה היהודית נרבתא (או שלא. הארכיאולוגים קצת חלוקים בנקודה הזו). ובכן - כבר הייתי במענית פעמיים, ולא מצאתי כלום. אאל"ט - אפילו דיווחתי, בטפשותי, שיש על מגדל המים של הקיבוץ מין ציור/לוגו של בצרון, לזכרו של הבצרון שאיננו. ובכן, הוא ישנו ו-ב-ג-ד-ו-ל! אפילו עם מצגת אור קולית, שילוט נהדר, שחזור של תעלות הקשר, ועוד. ולידו - עמדה נוספת. הכל הוקם לקראת מלחמת השחרור, ועמד בהתקפות עזות.

התל עצמו, בהיבט הארכיאולוגי, מעניין גם הוא, ובמיוחד שער האבן מהתקופה הרומית, החצוב כולו מסלע אחד. מדהים למדי.

אחרי מענית, עליתי על כביש 6 ונסעתי לכיוון הרי מנשה. עמית דיווח, באשכול הקודם, על בצרון בנחל תנינים, לא רחוק מגלעד, ורציתי לראות אותו. לא ממש הבנתי למה בונים בצרון מרוחק כל כך מהישוב עצמו. לפי התיאור של עמית - הולכים כ-2 ק"מ מזרחה מהכביש, לאורך נחל תנינים, ומתנגשים בו. אלא שהיה קשה לזהות, מכל הואדיות, את נחל תנינים. הלכתי לאורכו של מה שנראה הכי מבטיח (אני מזכיר לכם את החום) ו- כלום. ביאושי החלטתי לשאול בקיבוץ. הראשון ששאלתי התנדב להראות לי עוד בצרון, בתוך הקיבוץ עצמו, ליד החדר של הוריו. מהמם. נהדר. בצרון קלאסי:

ואז הוא שלח אותי לבצרון האבוד של התנינים. מסתבר שהלכתי בואדי הלא-נכון. הפעם הלכתי בואדי הנכון, נלחם בהתכווצויות שרירים, ומצאתי אותו. מבודד למדי. ולאלה מכם שעדיין לא מבינים מה עושה שם בצרון בודד, לבד בשטח - התשובה היא זו: הקיבוץ הוקם, לראשונה, שם. ליד הנחל ומעל הבצרון. את הבצרון הזה הם הקימו על גג מכון השאיבה, שסיפק להם מים, על מנת להגן עליו.

בקרוב מאד אצטרך לעדכן את הטבלה ואת הקמ"צ. מצאנו לאחרונה המון עמדות, וראוי לסמן אותן.
יש! אני שוב אופטימי.
ישן 23-08-2010, 13:49
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

שדות ים

מישהו מכפר גליקסון שמכיר מישהו מגבעת עדה העביר לי טיפ על 2 עמדות בקיבוץ שדות ים.
נסעתי שמה. הראשונה, עפ"י התיאור - בצפון הקיבוץ, ליד הרפתות. אכן - יש שם עמדה. לא עמדה, אלא ממש בונקר, מסוג שלא הכרתי עד כה: כוכב תלת זרועי, נמוך מאד, עם חרכי ירי/תצפית לכל עבר. מירב הסיכויים שזה מתקופת מלחמת השחרור.
תודה לנותן הטיפ ולמעביר אותו.

העמדה השניה קיבלה רק את התואר "בדרום הקיבוץ, ליד המרכז הימי". ובכן - זה מגדל בטון, שאכן ניתן לטעות בו ולחשוב שהוא בצרון, אלא שיש בו חרכים אנכיים, מסודרים ברביעיות, וגם חלונות די גדולים. כבר היינו שם (לבני היה זה שהביא את תמונתו) וכבר סיכמנו שזה מבנה של אדריכל מיסטצ'קין, משנות השישים, ללא שום קשר למגננות.

למען לא יטעו גם אחרים - מדובר על זה:
ישן 29-08-2010, 13:38
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
הרצליה - לא יאומן כי יוחמץ

מגדל המים שנמצא בחצר בית הספר היסודי ויצמן - לא הרחק מהמקום שבו הוקם הצריף הראשון של המושבה הרצליה - מוכר לכל ילד בעיר. אבל בשל גובהו, ובשל מיקומו האסטרטגי בראש רכס הכורכר בנקודה שבה הוא תלול למדי, לעומדים מרחוק ומלמטה קשה להבחין במה שנמצא על קודקודו. אולי זו הסיבה שהוא קופח על ידי כל י"ג האשכולות עד הלום (למיטב ידיעתי, ואני מקווה שאני לא עושה כאן מעצמי צחוק).
פעמיים נסעתי לידו כדי לנסות להפריך או לאמת את חשדותיי - בכל זאת, מגדל כה גבוה, ביישוב שהוקף ע"י ערביי איג'ליל, אבו-קישק ואל-חראם (סידנא עלי) - והעליתי חרס.
ואז נתקלתי ב"בדרך לא סלולה ", ספרו של ישראל זבלדובסקי-עמיר, איש רב מעללים שנפטר לפני כשמונה שנים והוא בן אוטוטו 100. עמיר, בין מיליון הדברים שעשה, הקים ופיקד על ההגנה באיזור הרצליה ומאוחר יותר השרון כולו. מי כמוהו יודע. וכך הוא כותב:

ציטוט:
"כבר מימיה הראשונים התברכה הרצליה במגדל-מים גבוה במיוחד, שניצב במרכז המושבה על אחת הגבעות הגבוהות ונישא לגובה של כ-25 מטר. מן המגדל ניתן היה לצפות ולהתקשר באיתות לכל הישובים הסמוכים ואפילו לישובים מרוחקים ביותר. מגדל-מים זה עמד כמעט בלעדית לרשותה של קבוצת הקשר. ללא היסוס ובזריזות, טיפסו הנערים והנערות על סולם הברזל הקבוע במגדל לגובה של כ-8 קומות כדי להתאמן ולאותת בדגלים ובראי - ביום, ובפנסי-איתות - בלילות...
...עם תחילת מאורעות 1936 הוקם על גג המגדל חדר, בכדי לאפשר לקשרים תורנות יום ולילה.
באחת ההזדמנויות, שנים רבות לאחר מכן, סיפר על כך אריה אוריאלי : "מעל מגדל המים הוקם חדר. שם סידרנו מיטות-קומותיים. עם התקבל ידיעה כלשהי היינו מחישים רץ מהמגדל למטה ה'הגנה'. כעבור זמן, כשסודר טלפון פנימי מגג הבריכה למטה, נשמנו לרווחה. זכורני יום שבת אחד, מזג האויר בהיר ביותר, ואנו הצלחנו ליצור קשר בראי (הליו) ישירות לזכרון-יעקב. היתה זו ממש סנסציה ומהפיכה בהישגי הקשר של הימים ההם".

נו, אם ישראל כותב - ישראל יודע. אז נסעתי לשם שוב. רק עם סלולרי, לצערי, אבל זה הספיק.
גם ממש מקרוב בקושי אפשר להבחין במשהו.

ואחרי קרופינג...

ומזווית אחרת..
ישן 29-08-2010, 16:55
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חמש חדשות, 3 הכי

זה מתחיל להיות בלגן, האובססיה הזו לבצרונות.
היתה לי פגישה בבוקר בחיפה. אחריה, בדרכי חזרה למרכז הארץ, התכוונתי לעצור שוב בעתלית, כי היו לי טיפים בלתי ממומשים לעוד 2 עמדות (נוסף על השתיים שמצאנו קודם). אחר כך נסחפתי, ובסוף מצאתי את עצמי מחפש בצרונות ביקנעם. טראאאאאח, הלך יום עבודה.

אז ככה: מצאתי את העמדה בעתלית די בקלות. איזה יופי! על רכס הכורכר, ממערב לשכונת הגורן. רואים אותה היטב מהכביש העליון שממזרח לרכס הכורכר. ואיזה יופי! היא משקיפה על המבצר בעתלית! מאז שהתחלנו לחפש בצרונות אני די מחכה לצלם תמונה אחת שיהיו בה גם בצרון יהודי/ציוני וגם מבצר גויי/צלבני. שני העמים (טוב, ה... לא יודע מה) שהתיישבו בארץ על אפם וחמתם של תושביה הערבים, וחיו בה על חרבם. די שמחתי למצוא את החדרון המבוצר שהבריטים בנו על גגה של מצודה/חווה/בית משאבה צלבני בעין אפק, אבל זה שכאן - עולה עליו פי כמה. הבצרון הוא אמיתי ושלנו, המבצר הוא אמיתי ושלהם. ישששש!

משם "רק קפצתי" לבית אורן. קיבלתי טיפ שיש בחוות משמר הכרמל עמדה יפה. מדובר על אתר התיישבות משנות השלושים, שננטש עקב ההתנכלויות, וחלק ממתיישביו הקימו את הקיבוץ בית אורן הסמוך. מה שאומר שחוץ מחוות פוריה, הרי לנו עוד נקודת ישוב יהודית שננטשה במאורעות. הייתי שמח יותר לו הייתי יכול לכתוב שאף אחת לא ננטשה, אבל מה לעשות. אז עליתי לשם, ומצאתי מטה משולב עתיר פונקציונרים של רשות הטבע והגנים, וכולם כבר נחשפו למצגת הבצרונות המסתובבת במרשתת. אז מעבר לעובדה שהם שלחו אותי לעמדה "שלהם", שם ליד ה"חאן", הם המשיכו לצייד אותי במראי מקום למצוא עוד עמדות. הנה העמדה היפה של חוות משמר הכרמל:

הטיפ הבא שהם שלחו אותי לחפש היו 2 עמדות בבית אורן. אתוודה: לבני היה שם קודם, ונדמה לי שמצא אותן. לפחות אחת מהן. אז הנה שתי עמדות מקיבוץ בית אורן, מאחורי בית המלון שלהם. הראשונה - סתמית. עמודת במתחם חניה, שקועה עד צוואר בערימת עפר.

העמדה השניה - ונדמה לי שלבני לא מצא אותה - נמצאת לא רחוק, והיא עוד שמחה רבה: העמדה הכי "זולה" מכולן. כבר ראיתי לא מעט עמדות שהפכו לזולות. עם ריהוט סלוני, כורסאות וספות - אבל זו, עולה על כולן. וואי - איזו זולה!

משם המשכתי בעקבות הטיפים של הרט"ג, ומצאתי את עצמי מטפס על אחד מהרי הכרמל - ההוא עם האנטנה הענקית של בזק, לא רחוק מכלא 6 ומהאוניברסיטה. מסתבר שהגבעה הזו היא היא מצדה על הכרמל, וכולה מבוצרת למשעי. רט"ג מנקים עכשיו את הבונקרים והתעלות, אבל כיון שהם לא התלוו אלי, ואני די התברברתי, לא מצאתי את מה שהם ניקו. אבל כן מצאתי כמה בונקרים מדהימים למדי שהם עוד לא ניקו. שוחות ענקיות, בגובה 4-5 מטר, שבתחתיתן יש שיניים מבטון המסמנות פתח למעבה ההר. ענק ומפחיד. איזה מזל שמונטגומרי ייתר את זה.

אז כיו שהייתי שוב על פסגת הכרמל, ולרדת שוב לחיפה לא בא לי, גלשתי בכביש קסום לנשר, משם כבר נסעתי לכיוון יקנעם לכביש 6. אבל ביקנעם נזכרתי - בית הועד! מישהי שמכירה מישהי שמכירה אותנו בפורום צילמה ממכשיר טלפון נייד עמדה על גגו של בית הועד ביקנעם המושבה. ואני מעולם לא ראיתי את זה! אחרי שהסתובבתי די הרבה שם, במושבה החביבה, ולא מצאתי - שאלתי. גם זה לא ממש עזר, אבל בסוף הראו לי איפה בית הועד. עוד הכי!!! הפעם - הכי ארכיטקטוני. עמדה שתוכננה מלכתחילה ע"י אדריכל, כחלק מהמבנה, דומה בהיבט זה רק לחדר האוכל של בית אלפא. בית יפה ועמדה יפה:

ישן 19-09-2010, 10:03
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
בית פרטי מבוצר של דמות היסטורית בחיפה

http://liblog.haifa.ac.il/index.php...sk=view&id=1221

רשימה מעניינת ולא רק בגלל הבית. שימו לב לדמויות ולקשרים המשפחתיים.
הבית קיים אבל כיום מוסתר מאחורי בתים חדשים יותר וצמחייה.

לגבי הפילבוקס-כביכול בצומת זבולון (בין אבטין לכפר חסידים והגישה לקרית אתא): צילמתי והעליתי את האובייקט בשרשור עם התמונות מכפר חסידים. באופן חד-משמעי (ומאכזב...) זהו בית באר.
הכניסה ההיסטורית לכפר חסידים היתה שונה - היתה דרך ישרה שהובילה קצת מצפון לצומת יגור של היום (גם הצומת בצורתה הנוכחית חדשה יחסית, הכביש לכיוון המפרץ נסלל על שדות חקלאיים ולפניו לא היתה דרך), במקום הפיתולים שקיימים היום ועוקפים את תל-רגב. למי שזוכר, תחנת הדלק סונול של האחים קורן הועתקה ממקומה הראשון (ההיסטורי גם כן...) שהיה על דרך הגישה הישנה שנחסמה ועקב כך התחנה כמעט והתמוטטה כלכלית.
ישן 12-01-2011, 19:56
תחמושת בע"מ

רחוב המרד - נווה צדק, ת"א....

רחוב המרד הווה את אחד מקווי החזית בחלקה המערבי של העיר תל אביב, הרחוב שנע מצפון לדרום די במקביל לקו הים הווה קו תפר בין העיר היהודית לשכונת מנשייה ופאתי יפו כולל מסגד חסן בק ששימש קקן צרעות ממנו צלפו הערבים לכל כוון כמעט, לא הרבה מבנים נותרו במתחם המדובר ועצם העובדה כי חלק נכר מהעמדות התל אביביות הוקמו למעשה בבתים מקשה מאוד על מלאכת החיפוש והאיתור של שרידי החזית ...
היום, במהלך חלון זמן פנוי שהיה לי, החלטתי לתת גיחה נוספת לאזור נווה צדק/רחוב המרד במטרה ולנסות למצא רמזים וסימנים, במהלך נסיעה איטית על הציר קלטו עיני שלט קטן , כמעט נעלם מן העין עליו הכיתוב הבא:

השלט קבוע על קיר חיצוני של מבנה חד קומתי ישן מאוד שללא ספק ניצב במקומו עוד בימי מלחמת השחרור, אינני יודע אם המבנה הנ"ל שימש כעמדה אך אני חושב שמקום התמונות הוא בכל זאת כאן.....
לא נדע עד מתי הוא ישכון שם בקצב בו נעלמים מבנים בעיר הזו....

הנה תצלום המבנה כשניתן להבחין בשלט במרכז הקשת הלבנה:

והנה הוא מזוית אחרת, חוסה בצילם של בתי השחקים המודרניים אשר ניצבים כיום היכן שלפני כשישה עשורים ניטשו קרבות קשים ומרים.....

בבדיקה באתר "יזכור", לפחות חלק נכר מהנופלים ששמם מצויין בשלט נהרגו בקרב על מנשייה כשהבריטים אשר חשו לסייע לכוחות הערבים שיגרו פצצות מרגמה וירו אש טנק לעבר עמדה בה הם שהו....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 12-01-2011 בשעה 20:03.
ישן 24-01-2011, 21:32
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
ביצרונות מצובה

אמש הגעתי למצובה על מנת למסור משהו למישהו...
החלטתי כי שווה לעשות סיבוב קטן, אולי נגלה משהו.
ואכן, סיבוב קצר ביישוב גילה לפני את..... העמדה הדרום מערבית

ומזוית נוספת

ניתן (בקושי) לראות כי מעל דלת הכניסה ישנה מעין מרפסת קטנה המורכבת משתי קורות ברזל נושאות אשר מעליהן מן הסתם היו מונחות קורות עץ.

על העמדה שני שלטים: זה של המועצה לשימור אתרים:

וזה של הקיבוץ

כאשר כל אחד נותן תאריך אחר להקמת העמדות

המשכתי בחיפוש אחרי העמדה המזרחית.
בדרכי חלפתי ליד מגדל המים

אשר מעניין לציין כי לא שימוש כעמדת שמירה/הגנה. ניתן לדעת זאת בקלות (כמובן, אחרי אי אילו מאות תמונות של מגדלי מים מבוצרים) עקב העדרן של השיניות/חרכי ירי על ראשו
.....וכן מהשלט שמסביר כי שימושו "הקרבי" היחיד היה בתור מחסן נשק לעת מצוא....

מעניין הדבר כי השלט מזכיר חדרים שונים במגדל המים, כאשר הן כיום והן בצילומים הישנים לא ניתן להבחין בחדרים כלל להוציא מיכל המים.

ונמשיך לחיפוש העמדה המזרחית:
לפני על שבילי הקיבוץ נסע טרקטור קטן שגרר עגלה קטנה עמוסת גזם נוי.
בטרקטור נהגה קשישה נחמדה ועל העגלה מאחור ישבה קשישה נחמדה לא פחות.
אחרי שהסברתי להן כי אני מחפש עמדות ישנות וכאלו שעשויות מבטון ולא מפח כמו שפיזר הצבא על גדרות היישוב, הן ערכו התייעצות קלה ושלחו אותי ל"איפה שהיה פעם המוסך. אתה תראה מין איזור ריק כזה..."
כמובן שעם תיאור כ"כ מדויק הצלחתי למצוא את העמדה המזרחית בקלות מפתיעה

גם כאן ניתו לראות את אותה מרפסת מעל דלת הכניסה לעמדה.
ונקודה נוספת:
למרות שהשילוט מזכיר כי שתי העמדות הן בנות שלוש קומות הרי שרק העמדה הדרום מערבית הינה בת שלוש קומות ואילו העמדה הצפון מזרחית הינה בת שתי קומות בלבד

ואסיים בתמונה אשר ממחישה בעיני יפה את התפתחות השנים:
העמדה הדרום מערבית שוכנת בסמיכות מפתיעה לאחד מהמקלטים הציבוריים של היישוב
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 25-01-2011, 11:12
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
רגבה

הבוקר הייתי צריך להיות בשבי ציון. המגדל שם כבר אוזכר והוזכר ב"ביצורי המאורעות 4" אז החלטתי לבדוק מה קורה ברגבה
לצערי הארכיון היה סגור, לעומת זאת אבי (עם שפם, כרגיל) שהינו בנו של אחד ממיסדי היישוב סיפר לי כי עד כמה שהוא מצליח לזכור, מבחינת ביצורים שרד רק מגדל המים.
כיוון שהייתי קצת קצר בזמן, תיעדתי רק את המגדל, אם כי אנסה בהזדמנות לחזור לשם לחיטוט בארכיון.

מבט מדרום

מבט ממזרח

מבט מצפון מערב. לא ניתן להבחין בצילום (כל זאת מצלמת הטלפון) אבל על הקיר הצפוני עדיין תלוי לו הפעמון

כמו כן תקריב על שני חלונות שנסגרו בשלב מאוחר יותר לחרכים.

פתח דרומי

פתח צפוני

ייתכן כי הפתחים נסגרו מאוחר יותר עקב שימוש של המקום כמחסן הנשק של היישוב עד לפני כמה שנים, או מיד לאחר הבניה כאשר הובן כי מדובר בנקודת תורפה. בכל מקרה ברור במובהק כי הפתחים המקוריים היו גדולים ונסגרו במועד מאוחר יותר
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 05-03-2011, 19:12
תחמושת בע"מ

תפסתי אותה!!!! העמדה השרועה בסמוך לחוף גיא שבטבריה.....

לאחר שלפחות שלוש פעמים יצא לי לחלוף בסמוך אליה מבלי יכולת לעצור לשנייה כדי לצלמה, הנה היום הגיע מועד סגירת החשבון....
כאמור, בטבריה כבר הצלחתי לאתר ולתעד כמה וכמה עמדות אך ביניהן אחת שעקב מיקומה אשר לא מאפשר לעצור בבטחה באם חלפתם אותה (וקל גם לפספס אותה) שהצליחה לחמוק ממני בכל פעם מחדש....
והנה היום, במהלך טיול השבת הגיע גם זמנה של זאת!
מדובר בעמדה "שרועה" אשר ממוקמת ממש על הטיילת שבסמוך למלון חוף גיא כשממולה בית העלמין הישן של טבריה....
העמדה נראית מורמת ממפלס המדרכה ועל פניו נראה לי שפני הקרקע היו בימים בהם היא נבנתה קצת יותר נמוכים משהיום...
שימו לב לפתח היציאה שקבוע בגג....
2 עמדות דומות קיימות לדעתי בסמוך ליד מרדכי ותועדו בעבר....

העמדה הטבריינית משמשת כפי שתראו באחת התמונות כמעין מזבלה, למרות שמבחוץ היא צבועה ושמורה יחסית.
חבל שעריית טבריה, בעלות קטנטנה, לא מציבה שילוט בסמוך לעמדה הזו והאחרות ולו בכדי להזכיר שפעם החזית הייתה הרבה יותר קרובה....

מה שמסקרן אותי הוא על מה בדיוק שמרה העמדה הזו?..
מפני חדירה מהכנרת?
מתי בכלל היא היתה בשימוש?..
האם האזור הזה לא היה בכלל בשליטה ערבית באותן שנים?...

מעניין...
אולי ה"טברייני שבנשמה" ידע לתת תשובות?....

שימו לב:

ישן 26-03-2011, 12:21

הרבה יותר קדום מ'המאורעות' אבל נתקלתי לפתע ב'בית ראשונים' בסביון או למעשה פ"ת או בעצם

'יהוד'...

יתכן מאוד וחרכי הירי מקורם 'בסיבוב השני' של המקום בגל המתישבים של עולי רוסיה מ1906 ולא מאנשי הנסיון השני של פ"ת [שאגב לפי מחירי הדירות ב'אם המושבות' נראה שדי הצליח...] שנטשו ב1893.

תמונות מותרות מהבלוג המענין של משה רימר המאפשר שימוש לא מסחרי בעמלו למטרת אהבת הארץ:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEnt...5959&passok=yes

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://blog.tapuz.co.il/citytour/images/%7B0C439343-CA3A-4614-AC08-F59DF356A355%7D.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://blog.tapuz.co.il/citytour/images/%7B49FB87E3-D8CE-440D-BD67-C95BB31A9CD6%7D.jpg]

קישור למאמר קצר של העיתונאי אברהם ארנון אודות המקום:

] "בית-ראשונים" בסביון

http://prdupl02.ynet.co.il/ForumFiles_2/20728854.doc

ומתוך מאמרו של ארנון:
בשנת תרמ"ב 1882 רכשו מתיישבים מפתח-תקווה שסבלו מהקדחת בפ"ת שליד הירקון, 157 דונם מאדמות הכפר הערבי יהודייה (כיום יהוד) וקראו למקום "יהוד" על-שם יהוד המקראית. הבתים נבנו תחילה ללא רשיון עותומני. נבנו 14 בתים, מאפיה ונחפרה באר. בישוב הוקמו בית כנסת וישיבה חקלאית ע"י הרב גימפל יפה ויואל משה סלומון ובה אברכים שלמדו ועבדו. גם משפחתו של אברהם שפירא התגוררה במקום ואל באר זו ירד לפי האגדה בעודו ילד בכדי להשיב דלי מים שנפל בערב שבת...בעיתון "הצפירה" מתאריך י"ג אדר תרמ"ד-1884 ,ניכתב בלשון העיתונות של הימים ההם: "ויקנו להם מושב חדש שעל גבול שבט הדני שמו יהוד, ויחפרו באר ויגיעו עד 47 מטר בעומק וימצאו מקור מים חיים".

לאחר זמן התישבו בחלק מהבתים,חברי קבוצת חלוצים שהגיעו מהעיר ביאליסטוק שבפולין. שברים רבים עברו על המתיישבים עד שנאלצו לנטוש את המקום ב1893. בשנת 1906 ,הגיעה קבוצה של עולים מרוסיה למקום ובינהם משפחת קושניר, משפחתו של שמעון קושניר לימים מראשוני גבעתיים. המתיישבים החדשים שיפצו את הבתים והחלו בעבודה חקלאית אך סבלו גם הם מהתנכלויות השכנים הערבים, גניבה וחבלות עד שנטשוהו אף הם. בראיון סיפר קושניר שנפטר ב1985 כי בית האבן ששרד היה הבית בו התגוררה משפחתו בילדותו. בשנות ה-60 שוחזר המבנה ביוזמתם של תושבי סביון והאדריכל, תושב סביון, משה בן-חורין.

אודות אתר לאומי בית הראשונים בסביון מאת עמית מנדלסון בiNATURE:

http://www.inature.info/wiki/%D7%90...%94%D7%95%D7%93

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 26-03-2011 בשעה 12:39.
ישן 07-01-2012, 00:16
  משתמש זכר shtrubelpeter shtrubelpeter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.03
תוספות מעין-צבי

בעקבות סירפד (ביצרונות 3) וארדיכל (ביצרונות 4)
העמדה שצולמה נמצאת בנקודה הגבוהה ביותר במעין-צבי (סביבות מאה מ' מעל פני הים. כיום הבתים של זכרון סמוכים אל העמדה, אך בשנות ה 40 היה כל האזור שטח בור וחורש.
בספר ה 50 למעין צבי מסופר שבמהלך מלחמת השחרור נבנו 8 עמדות הגנה מסביב לקיבוץ, אך כנראה שהן נבנו עוד לפני במהלך שנות ה 40.
העמדה ("העלובה" לפי ארדיכל) נבנתה בעזרת ערביי הסביבה וגמליהם (שלמה טמיר ז"ל- מתוך: סיפורי המקום, מעין צבי בת 50).
בפולקלור המקומי בקיבוץ יש ויכוח אם עמדה זו היא מספר 2 או מספר 8 וותיקי הקיבוץ חלוקים בעניין זה...

ולעמדה נוספת, העמדה המערבית
בשלט נכתב שנבנתה ב 1945. בשיחה עם אחד מוותיקי הקיבוץ הוא אישר שאכן העמדה כבר הייתה קיימת באותה שנה, אז עלה לארץ למעין צבי.
העמדה בנוייה כריבוע עם קיר חיצוני בצורת ר' שהגן על הפתח עצמו (כיום חסום). החדר ליד עם הגג הנמוך יותר הוא תוספת מאוחרת.תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 14-05-2014, 16:52
  משתמש זכר shtrubelpeter shtrubelpeter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.03
טעות שלי (זה לא סכר העודפים)
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "בהחלט! ואפילו אחד יפה!...."

שהיה יותר מזרחה, בקצה "תעלת האפס" עם האגם.
זהו הסכר על גשר דלהמיה, עליו עבר הכביש בין מנחמיה לאשדות יעקב. הכביש עבר על סכר שניתק את תעלת האפס מהירדן. לידו (במאונך לו) היה סכר נוסף שהעביר עודפי מים מתעלת האפס אל האפיק הישן של הירדן.
הכביש הראשי מבית שאן לצמח עבר מג'סר אל מג'מעא דרך אתר נהריים (באזור סכר העודפים בקצה המזרחי של תעלת האפס). הגשר בתמונה אותה צילמתי היה כנראה הגשר שאפשר מעבר ממנחמיה אל צמח. ייתכן שהעמדה נבנתה בזמן מעורעות תרצו-תרצט. רק לאחר מלחמת העצמאות היה צורך להעביר את הכביש מגשר דרך מנחמיה ואל צמח.
הגשר עליו עבר הכביש היווה צוואר בקבוק שנים רבות עד שנבנה הגשר החדש (הנוכחי) הגדול והרחב יותר מערבית לו. כתבה מאתר עיתונות יהודית היסטוריתכתבה מאתר
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:27

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר