לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-12-2016, 13:52
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
חיישני קול פזירים לזיהוי חכם של מקורות ירי ושליטה על גזרה

לפני מספר שנים היו לנו כאן כמה דיונים על נושא ה-smart dust (ראו כאן וכאן ). כאמור עבר לא מעט זמן מאז וטכנולוגיות התקדמו, מוזערו ושופרו. מה שאני רוצה להציע היום הוא דווקא בסיסי יותר ואין לי ספק שהטכנולוגיה הנוכחית מאפשרת אותו גם בצורה זולה מאד מבלי להיכנס לפיתוחים יקרים ומורכבים (לא ידוע לי האם קיימת מערכת כמו זו שאזכיר - אם כן אשמח לקבל פרטים).

הרעיון עצמו מאד פשוט - מדובר על חיישנים קטנים (לא אבק - גודל כמה מ"מ מעוקבים - אולי ס"מ מעוקב או שניים - תלוי מה בדיוק יוכנס פנימה ומה גודל הסוללה/משדר) אשר יוטענו במאות או אלפים על גוף של פצצת מצרר אוירית (CBU כלשהי) או אפילו ישוגרו על ידי חימוש קרקע קרקע (רמ"מ כלשהו למשל).

כל חיישן יהיה פשוט מאד ויכלול בעיקרון GPS, משדר וחיישן קולי פלוס סוללה. הם ייפרסו על ידי המערכת המצררית באופן מפוזר ואחיד יחסית מעל שטח העניין (לדוגמא כפר בדרום לבנון לפני תחילת מתקפה קרקעית) ומטרתם פשוטה - לאתר במדויק מאד כל רעש של שיגור, ירי או אפילו תנועה של כוחות ורכבים.

אופן הפעולה פשוט ונסמך פחות על "התבונה" של החיישן ויותר על אלגוריתמיקה חכמה שנמצאת מאחורה. כל חיישן כולל GPS מדויק עם מיקום וזמן - כל אחד מסונכרן והם משדרים או ישירות לכלי טייס בלתי מאויש שחג כל הזמן מעל ומשמש תחנת ממסר או שאם מדובר בטווחים גדולים מידי אז ניתן לשגר במקביל או יחד גם מספר מערכות ממסר ייעודיות שיוצבו בנקודות אסטרטגיות והן ישדרו לכלי הטייס (יחסוך בעוצמת שידור וחיי סוללה של כל חיישן).

אז מה מקבלים בסוף? מערכת חיישנים זולה, פשוטה (לא פיתוח מסובך) שניתן לשגר בכמויות גדולות לעבר אזורים אורבניים ואחרים לפני תקיפה - הרשת תאפשר זיהוי מיידי ואיכון (על ידי טריאנגולציה - למעשה מדובר על איכון באמצעות עשרות ואולי מאד חיישנים של כל רעש בשל הפיזור שלהם) עם יכולת ניתוח בזמן אמת של סוגי הרעשים (המערכת תזהה רעש ירי רובה, שיגור פצמ"ר, שיגור טיל נ"ט או רקטה וכן זיהוי כיוון הירי ומסלולו המשוער בנוסף היא עשויה לזהות תנועות רכבים ואפילו אנשים בגזרה כולל כיוון התנועה ולהציג את המידע על המפה בזמן אמת). התוצאה היא מערכת שלא תאפשר לאויב לבצע שום פעולה (לפחות לא פעולה על הקרקע שעושה רעש) מבלי להיחשף באופן מיידי ומלא.

בדרך זאת ניתן יהיה לסגור מעגלים במהירות שיא - להכווין אמצעים אופטיים ואחרים לזיהוי התרחשויות במוקדי עניין ובעצם לשלוט באופן מלא במתרחש וכל זה בעלות זניחה למדי.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 09-12-2016 בשעה 13:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-12-2016, 22:38
  Rשף Rשף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חיישני קול פזירים לזיהוי חכם של מקורות ירי ושליטה על גזרה"

*קצת מהניסיון שלי עם חיישן אזרחי- טכנולוגייה אזרחית של לפני כמה שנים, רכיבים מהמדף. מוצר שנועד לשמש למעקב אחרי כלי רכב, ילדים או חבילות ואמור היה להיות זול ובעל חיי בוללה ארוכים.
המכשיר שכלל משדר (סלולארי) מספר חיישני mems וסוללה נכנס למשהו בגודל קופסאת גפרורים.
אפשר להגיע לחיי סוללה של שבועות אבל רק אם שולחים את המכשיר לישון לתקופות ארוכות.
מיקרופון או חיישן שעובד באופן קבוע יקצרו מאד את חיי הסוללה, GPS גם הוא זולל אנרגיה לא קטן, והדיוק תלוי עד כמה המכשיר רואה את השמיים.
היום מאד סקסי לדבר על ביג דאטה אבל עד כמה שאני יכול לשפוט קשה מאד לבצע ניתוח יעיל כזה בזמן אמת או כמעט אמת (שוב, אני מכיר את השוק האזרחי).
קשורה לנ״ל העובדה שאתה לא יודע איפה ממוקם החיישן ומה הוא קולט, מה לגבי חיישן שייקלוט החזריי קול מבניין סמוך ? חיישן שנפל למחצבה ויקלוט משאיות ?
אפשר להשתפר בחלק מהנ״ל- למשל מיקום על פי מערכת מקומית (כלי הטייס משדר אות ייחוס למשל), לקבל תיזמון מרשת סלולארית סמוכה, או לשלוח חלק מהחיישנים לישון ולהעיר אותם (איך ?) על פי פקודה מחיישן אחר שיישאר ער ויקריב את עצמו ועוד כיד הדמיון. אבל אז נאלצים לפתח טכנולוגייה מאפס מה שמייקר ומסבך אותה.
ישן 09-12-2016, 23:51

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Rשף שמתחילה ב "*קצת מהניסיון שלי עם חיישן..."

קודם כל בהשוואה לדיונים הקודמים שלנו על smart dust מדובר פה על משהו שהוא לפחות ביחס למה שמוכר מהאזרחות - הרבה יותר סביר והרבה פחות פורץ דרך (שוב אין לי מושג מה יש בעולם השחור ולא אתפלא אם יש שם דברים שהם עשורים אם לא יותר מעבר למה שיש בחוץ אבל זה לא דיון לכאן).

מה שאני מדבר עליו הוא משהו חד פעמי - מצידי שזמן החיים של כל חיישן כזה יהיה יום. זה מספיק. CBU כזה יעלה נניח מליון דולר עם מאות או אלפי חיישנים קטנים בפנים כשכל אחד בעלות של בין עשרות למאות בודדות של דולרים - אתה משגר אחד כזה ביום מעל כל כפר שאתה מתכנן כניסה אליו ואם צריך יום אחרי תשגר שוב.

לגבי מה ניתן לקלוט - תזכרו שזה אמור לשמוע קולות די חזקים - יריה זה משהו ששומעים ברגיל מחוץ למבנה ממרחק גדול - מאות מטרים בוודאי, כנ"ל שיגור של רקטה או טיל. האם זה יצליח לשמוע צעדים של כל בן אדם בכפר - כנראה שלא - אבל אם יש פיזור מספיק טוב אז זה ישמע לא מעט גם כאלו - ובטח מכוניות או אופנועים.

לגבי טריאנגולציה - Rשף אני חושב שפספסת את זה שיש לנו פה GPS על החיישן - כלומר אתה יודע במדויק איפה כל אחד מהם ביחס לאחרים - זה כל הרעיון וכל היופי של המערכת. אני חושב שמבחינה תיכנותית יש בישראל את מיטב המוחות בעולם לסוג כזה של פיתוח והוא לא מסובך עד כדי כך. מה גם שברגע שזה יהיה בשטח זה יוכל להתממשק להמון מערכות אחרות שצה"ל כבר עובד איתן וצה"ל צפוי להכניס בתקופה הקרובה על פי פרסומים, שיוכלו להינות מן המידע הזה ולעשות בו שימוש לצורך מודיעין ומידע ואיכון/טיווח מטרות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 10-12-2016, 07:06
  yanivib137 yanivib137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
תוספת
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "קודם כל בהשוואה לדיונים..."

למעשה ה gps אמור לשלוח מיקום רק מספר מועט של פעמים:
ברגע שהחיישן נחת והתייצב על הקרקע ואולי עוד פעמיים שלוש ביום רק לטובת וידוא שהוא לא זז.
מאחר וכל חיישן ישדר מזהה חד ערכי , אין צורך לשלוח איכוני gps כל הזמן.
איכוני gps כה מעטים יביאו לחסכון גדול בחשמל.

כמו כן אם יש redundancy בין חיישנים הם יכולים לעבוד לסירוגין , למשל שני חיישנים או יותר שנמצאים באותו תא שטח יכולים ליצור רשת וטופולוגיה פשוטה לפיה רק אחד מהם פעיל בחלון זמן מסויים ואחרים נכנסים לפעולה כשהוא הולך לישון.
שיטה זו תביא חיסכון גדול בחשמל ולהארכת זמן פעילות החיישנים.

טכנולוגיות מחשוב מבוזרות מהשנים האחרונות מממשות כבר שיטות עבודה כאלו דבר שמביא גם לשיפור אדיר באמינות, לכוח חישוב מקבילי ולגמישות תפעולית גדולה.
ישן 10-12-2016, 10:55

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא התייחסת לתגובתי"

לא נכנסתי לכל הדקויות מן הסתם - יש המון שיטות לחסוך באנרגיה במערכת כזאת - תחשבו על זה היא הרבה יותר פשוטה מהסמרטפון שיש לכם בכיס - אין מסך, מעבד הרבה יותר פשוט, הרבה פחות חיישנים ואפילו המשדר לא צריך להיות מסוגל להעביר נפחי תקשורת גדולים וכל ההתקן לא משדר בכלל כשאין לו מה לשדר (עם סוללה סבירה זה יכול להחזיק לא מעט - אבל אפילו אם לא - זה מוצר מתכלה ואין בעיה לשגר עוד נגלה יום או יומיים אחרי כמו שכתבתי).

לגבי אפשרויות חסימה - אפשר להתגבר גם על זה על ידי טכנולוגיות דילוג ערוצים ושיטות אחרות - שוב אני לא נכנס לפרטי הפרטים - מי שיפתח את זה ימצא פתרונות - זה לא כזה מורכב.

לגבי בעיות של מרחקים החזרים וכו' - אני לא רואה עם זה בעיה - את המיקום קובעים כאמור בקלות באמצעות ה-GPS וגם אם יש כמה חיישנים שנופלים במקומות לא טובים עם בעיות קליטה - אז מה - יש לך מאות או אלפים - זה כל הרעיון של היתירות - הרי היום אתה עושה טריאנגולציה וזיהוי מיקום לפלפון עם הרבה פחות - כאן יהיו לך מאות משדרים קטנים - הם יכולים לשדר ביניהם או לכלי טייס מעל (יכול להיות גם יותר מאחד לשיפור קליטה) או למשדרים מעט חזקים יותר שישוגרו יחד עם החיישנים באותו קיט.

אותו כנ"ל סירפד לגבי בעיות של קליטת רעשים ורעשי רקע או היעדר קליטה של רעשי היעד (שאגב במרחקים שאני מדבר עליהם - כל העסק הזה הרי אמור לכסות כמה קמ"ר אולי אולי כמה עשרות כמ"ר בודדים - זה לא בעיה) בטווח כזה שומעים רעשי ירי כמעט מכל נקודה אלא אם במקרה יש באותו רגע רעש חזק יותר - וכשיש לך עשרות ומאות חיישנים באותו אזור בלתי אפשרי למסך את כולם בו זמנית.

בכלל כשחושבים על זה אם היא מתוכננת נכון זאת מערכת מאד עמידה שלא יהיה לאויב פשוט כלל להתגבר עליה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 10-12-2016, 17:53

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "לא מבין מדוע אתה טוען שזה..."

לאסוף את החיישנים? מי בדיוק יאסוף מאות או אלפי חיישנים קטנים המפוזרים על פני שטח גדול חלק על גגות בצידי דרכים באמצע מלחמה כשפגזים נופלים בכל פינה וטנקים של צה"ל נמצאים מעבר לגבעה ומתכוננים להיכנס? וגם אם יאספו חלק - אתה שוב שוכח שאנחנו מדברים על חיישנים מתכלים זמן החיים שלהם יום אולי קצת יותר - מי יספיק לאסוף אותם (סביר שישוגרו גם בלילה אז לא רואים אותם בכלל).

אפשרות למצוא טכנולוגיות לקפיצת תדרים שימנעו או יצמצמו מיסוך - לכל דבר יש פתרונות נגד אבל האויב יצטרך להשקיע בהן ונניח שהוא יתקין משדר רב עוצמה שינסה למסך - הרי לצה"ל יש יחידות שמטרתן היא השמדה של משדרים כאלו (בדיוק כמו שצה"ל ישמיד שבשי GPS שבוודאי יש לחיזבללה).

אני ממש לא רואה את המערכת כמשהו שפשוט לנטרל אותו - זאת מערכת עם משימה מאד ברורה וקצרת טווח לשלב מסוים בלחימה - אבל לאותו שלב היא אמורה לתת תפוקות מאד משמעותיות (ואם על הדרך היא תכריח את האויב לשעבד משאבים לנסות לנטרל אותה - אני מניח לא מאד בהצלחה ובטח לא לאורך זמן - מה טוב).
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 10-12-2016 בשעה 18:04.
ישן 11-12-2016, 17:35
צלמית המשתמש של שבריר שניה
  שבריר שניה שבריר שניה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.06.10
שלום עידו,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חיישני קול פזירים לזיהוי חכם של מקורות ירי ושליטה על גזרה"

רעיון מעניין מאוד ותודה לך שהעלית אותו בפורום.

להבנתי, אתה מציע שכל מיני-חיישן יבצע למעשה שלושה דברים:
1. יזהה ירי, עד כדי סוג הנשק (נק"ל, מרגמה, טיל וכו'), תוך התעלמות מרעשי רקע.
2. יזהה את הכיוון שבו בוצע הירי, ביחס לעצמו.
3. ישדר אחורה את המידע, שיכלול מיקום עצמי+כיוון למקור הירי+סוג הירי שזוהה.

מעבר לנקודות הטובות מאוד שהעלו פה גולשים אחרים לפני, אני מבקש להעלות כמה נקודות נוספות:

* בגדול, כדי שכל מיני-חיישן יזהה את סוג הירי, יש צורך שיכיל שני דברים:
מיקרופון רגיש מספיק ומערכת עיבוד ספרתית "חכמה" מספיק, שתדע להבדיל בין סוגי הירי השונים.
זאת לא נקודה טריוויאלית.
מיקרופון רגיש מספיק יהיה גם גדול למדי (כדוגמא ליחוס, המיקרופון הזעיר שבמכשיר הסלולארי שלך הינו יעיל
ומדויק למדי, אך הוא מתוכנן לקלוט קולות דיבור ממקור קרוב אליו מאוד. כולנו מכירים את הבעייתיות
שבניהול שיחה בנייד דרך ה"ספיקר" כשאנחנו נמצאים רק מטר או שניים מהמכשיר. האם מישהו מכיר
מכשיר סלולארי שאפשר לנהל דרכו שיחה ב"ספיקר" כשעומדים 30 מטר ממנו ועוד ברחוב?)
גם מערכת העיבוד הספרתי ה"חכמה" איננה ברורה מאליה. אני חושב שקשה יהיה לפתח
מערכת מזערית שתדע להבדיל בין ירי נק"ל לירי טנק או בין ירי נק"ל לטריקת דלת.
אני חושש שמערכת "חכמה" כזו לא תעלה בקנה אחד עם הצורך במיני-חיישן זעיר וזול, שמיועד לפעול יממה אחת בלבד.

* אם, כפי שכתבת, רוצים שבנוסף לזיהוי ירי המערכת תזהה גם תנועת רכבים והליכה של כוחות בשטח,
כיצד תבדיל בין הליכה של חייל אויב לבין חזיר בר או חתול שעוברים ליד החיישן (יש לא מעט כאלה
בלבנון, לדוגמא) או בין רכב מתקרב לרוח ששורקת בחוטי חשמל?

* חשוב להבין שכדי להשיג את נתון הכיוון של מקור הירי ביחס לחיישן, יש צורך למעשה במערך של כמה מיקרופונים על כל מיני-חיישן.
כשקול הירי נקלט במערך המיקרופונים הזה, מדידת הפרש הזמנים הזעיר בין קליטת הרעש בין המיקרופונים השונים - הוא זה שמניב את הכיוון שממנו הגיע הרעש.
לכן, כל מיני-חיישן יזדקק לכמה מיקרופונים עליו - עובדה שתבוא לידי ביטוי בגודלו של החיישן.
כזכור, (ראה נקודה קודמת) כל מיקרופון כזה לא יהיה זעיר בגודלו.

* בהמשך לנקודה הקודמת, מערך המיקרופונים יצטרך להיות כזה שבו יש מרחק פיזי גדול מספיק בין מיקרופון
אחד למשנהו
, כך שיושג הפרש זמן גדול מספיק בקליטת קול הירי, כך שמערכת החישוב תוכל למדוד אותו ולהפיק ממנו
נתון כיוון מדויק.
שוב - גם עובדה זו תבוא לידי ביטוי בגודלו של החיישן.

ראה, כדוגמא לייחוס, את המערכת הבאה, שעושה משהו דומה:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

* חשוב לזכור גם דבר נוסף: אם המיני-חיישנים הללו מפוזרים בקבוצה מהאוויר אז קשה מאוד לצפות לא
רק באיזו סביבה ינחתו (אחד בשדה חרוש, השני בתוך שיח והשלישי על גג בית) אלא
גם באיזו אוריינטציה הם ינחתו (כלומר, מי מבטיח שהחיישן נחת כש"למעלה" באמת פונה בדיוק למעלה?)
ידיעת האוריינטציה חשובה מאוד כדי לחשב את הכיוון במרחב של רעש הירי ביחס לחיישן.

אם תתכנן מערכת שמודדת ומגלה בעצמה את האוריינטציה - החיישן יהיה גדול יותר, מסובך יותר ויקר יותר.
אם תתכנן מערכת שממקמת כל חיישן באוריינטציה שרצית - איבדת את היכולת פשוט לזרות את החיישנים מהאוויר בקבוצה ולתת להם להתפזר כרצונם.

* חשוב לזכור שהמיני-חיישנים יפלו באוריינטציות שונות ובתוך מקומות שונים. לדעתי, חיישן שנפל בתוך שיח
או חיישן שנפל באלכסון בתוך תלם חרוש באדמה - יפיקו מידע בעייתי ביותר, שיהיה קשה להסתמך עליו.
למעשה, אני מניח שאפשר יהיה להפיק מידע שימושי רק מחיישנים שיפלו במצב "אנכי" מושלם, על-פני משטח ישר וקשה, כשסביבם אין מכשולים כמו עצים או בתים או סלעים.

כמה כאלה כבר יהיו אם הם נופלים מהשמיים ואיך המערכת תדע בכלל לזהות מרחוק שהם כאלה?

* אני לא כל-כך בטוח שיהיה קל למזער מערכת כזו ולהפוך אותה לזולה מספיק כך שניתן יהיה לפזרה
בכמות גדולה מאיזה אמצעי אווירי.
כדוגמא ליחוס, ראה את המערכת הבאה שמותקנת על נק"ל ואמורה לעשות בגדול משהו פשוט בהרבה ממה שאתה רוצה שכל אחד מהחיישנים יעשה (ראה דקה 2:13):

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

* כל זה בשביל מה?
אני לא משוכנע שגם אם נצליח לבנות מערכת כזו היא תספק פתרון טוב יותר מאשר, נניח:
- הצבת מספר מערכות חזקות וגדולות יותר לזיהוי ירי באמצעות קול, ע"ג רכבים שלנו, מול זירת הקרב ואיסוף ואיחוד המידע מהן.
- הצבת כטב"מ מעל זירת הלחימה, שיכיל מטע"ד תצפית תת-אדום בזווית רחבה, שידע לזהות מקורות ירי ולהפיק מיקום שלהן.

מה דעתך?
Watch your habits, for they become your character.
And watch your character, for it becomes your destiny.
What we think, we become."
מרגרט ת'אצ'ר

כל האמור בפוסט לעיל הינו הבעת דעה בלבד ואין לייחס לדברים משמעות אחרת.

אנא הקפידו על ביטחון מידע והימנעו מכתיבת פוסטים המכילים מידע האסור בפרסום.

בשום אופן אין לראות בפוסט הכתוב לעיל בקשה, המלצה, השראה או עידוד לפרסום מידע האסור בפרסום ו/או לביצוע עבירה על חוקי המדינה, על הנחיות רשות שלטונית או רשות ממונה, על הנחיות גוף ציבורי או פרטי, על הנחיות המייצגים גופים אלה כאמור או על הוראת כל דין.

ישן 11-12-2016, 18:04

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי שבריר שניה שמתחילה ב "שלום עידו,"

אני דווקא ממש לא מציע שכל חיישן יבצע את כל הפעולות שציינת. החיישנים לא צריכים לעשות ניתוח יותר מידי מעמיק של הקול - לקולות ירי או שיגור חימוש יש חתימה/טווחי תדרים מאד ספציפיים - החיישן פשוט יכול להעביר הלאה רק קולות שבתדרים הללו - בחיישן עצמו לא צריך להיות מעבד מתוחכם במיוחד - משהו מאד מאד בסיסי יספיק.

לדעתי גם אין שום צורך בכמה חיישנים/מקלטים בתוך כל חיישן - מערכות זיהוי מקורות הירי שאת הבאת וקיימות מזה שנים בשוק נועדו לזהות מקורות ירי באמצעות מערכת יחידה או מספר מצומצם של מערכות - כל הרעיון של המערכת שאני מציע הוא ביכולת שלה לעשות שימוש במאות ואולי אלפי חיישנים קטנים המפוזרים במרחב במיקומים ידועים וקולטים את הירי מכיוונים שונים - ברגע שיש לך רעש באותו הרגע שנקלט מ-10 או 50 חיישנים שונים מסביב לנקודת הירי - חישוב הנקודה הוא עניין פשוט יחסית (והוא לא נעשה על החיישנים אלא מאחור - במרכז הבקרה של המערכת - החיישנים עצמם פשוטים, זולים ו"טיפשים" ככל האפשר - כל העיבוד נעשה מאחור).

אין שום בעיה עם המיקרופונים - כמי שמקליט הרבה מאד סאונד אני יכול לומר לך שאין שום בעיה לעשות שימוש במיקרופונים זעירים ולקלוט רעש חזק גם ממרחק של עשרות מטרים ויותר - לא מדובר פה על הקלטה באיכות שידור רדיופונית - כל מה שצריך זה S/N מספיק טוב ואת זה גם מיקרופונים קטנים ופשוטים יכולים להשיג בקלות.

גם נושא האוריאנטציה הוא חסר חשיבות - יש מיקרופונים רב כיווניים ואם זה ממש בעייתי ניתן לבנות את החיישן עצמו כך שהמיקרופון תמיד יפנה כלפי מעלה כשהוא נופל על הרצפה (אם כי זה לדעתי סתם יסבך את התכנון וייקר את המערכת).

לגבי היכולת לעשות את אותו דבר באמצעים אחרים - אני ממש לא בטוח - עובדה שלצה"ל היה קשה לזהות מיקומי שיגורים מדויקים בחלק מהמקרים בצוק איתן (היו מקרים שהיו צריכים כוחות קרקעיים להגיע לנקודה ולחשוף את מיקומו המדויק של המשגר - דו"צ פרסם הרבה סרטונים כאלו) - וזאת במערכה בה הייתה לו שליטה מוחלטת מכל הכיוונים - התקיימה במרחק אפסי מהגבול וכל התנאים היו לטובתו - זה לא בהכרח יקרה בלבנון או במקומות אחרים.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 11-12-2016 בשעה 18:06.
ישן 11-12-2016, 18:24
  משתמש זכר adimar adimar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.10

זה לא רעיון חדש, כבר במלחמת וייטנאם לאמריקאים הייתה מערכת דומה שנועדה לאכן מטרות בדרך הו-צי-מין. (https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Igloo_White)
כאשר מביאים את ההתפתחויות הטכנולוגיות בחשבון אני לא חושב שיש ספק שניתן להגיע לתוצאות יפות.
חיישנים לא חייבים להיות בגדלים ממש קטנים, הם כן חייבים להיות ממש זולים. כך שאם הדרך להוזיל את החישן היא להגדיל אותו לגודל של מס סנטימטרים בודדים, אז אין בזה שום בעיה (זה גם יגדיל את גודל הסוללה). אף אחד לא יסתובב ויתחיל לחפש חיישנים כאלה אם הם מפוזרים בעשרות אלפים. (יעד מחיר של 20-30 דולר למכשיר ביצור סידרתי נשמע לי סביר מאוד)

עדי

"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking."
- General George Patton Jr

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:08

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר