לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-12-2016, 21:00
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
חיילי צה"ל ששמרו ליד מחנה 80 הותקפו על ידי בני מיעוטים-וברחו.

לינק.

נכון, מדובר פה ב(כנראה) טירונים ממחנה 80-לא חוד החנית של צה"ל בלשון המעטה.

אבל מתחילה להיות פה איזו מסה קריטית, ויותר מזה-שוויון נפש כמעט טוטאלי מצד התקשורת (הידיעה הזו קבורה די עמוק בדף הראשי). אני מחבר את זה גם לקצין שברח בעת פיגוע בירושלים, לחיילים הבורחים בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, וגם להרבה מקרים אחרים שלהבדיל לא הראו על פחדנות אבל כן על חוסר חתירה למגע, ויותר מזה-חוסר ביקורת כמעט טוטאלי על החוסר חתירה למגע הזה.

נראה שהולכת ונהיית איזו השלמה, בציבור ואולי אפילו בצבא, לתופעות האלה. אני זוכר שכבר במסלול שלי (לוחם) התאכזבתי מכמה שהצבא לא מבין מה זה חינוך להיות לוחם. כמה זה חשוב. לפתח אגרסיביות, נחישות, רוח לחימה. Killer instinct, בקיצור. זה בדיוק מה שמבטיח בין לוחם בצבא לסתם רדנק אמריקאי שהולך למטווחים הרבה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-12-2016, 21:46
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "חיילי צה"ל ששמרו ליד מחנה 80 הותקפו על ידי בני מיעוטים-וברחו."

בוא תן פרטים- איך מעלים אגרסיביות בלי שחיילים (טירוני 02, כניראה) יתחילו לירות באזרחים חשודים כדי שהמ"פ לא ישאיר אותם שבת?
לי דווקא נשמע שהיתה כאן בעיה מקצועית ולא פסיכולוגית -כמה ערבים תקפו או איימו על השומרים, לא היה להם מושג מה לעשות, אז הם ברחו. מי יודע, אולי הם שבר שמירה ובכלל הופתעו.

כשהייתי קצין עורפי, אחרי תדריך עליית המשמר הרגיל פשוט עמדתי עם השומרים ודיברתי על מה אני מצפה שיעשו במצבים סבירים, בפירוט ככל שהיה אפשר. לדעתי, חייל שמבין שהוא אשכרה יכול להיתקל, כבר נמצא בחצי הדרך להצלחה.

ולגבי אוירה בכלל- היו הרבה אירועים, רובם נגמרו טוב. למה להניח שהמצב בצבא פחות טוב מבציבור?
ישן 28-12-2016, 00:49
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "בוא תן פרטים- איך מעלים..."

מטרת ההכשרה בצבא היא להפוך אותך מאזרח, לחייל. במקרה של לוחמים, לא מדובר רק במיומנויות טכניות-ירי, פזצט"ות וכושר גופני, כי אז באמת אפשר כבר להביא איזה מכור לאיירסופט שגם רץ בזמנו הפנוי.

בהמון צבאות יש אקטים במהלך מסלולי ההכשרה של הלוחמים שמטרתם העלאת אגרסיביות-תחרויות האבקות, הסתערות על בובת אדם עם כידון וכו'. באמת שלא משנה לי האקט עצמו ואני לא מומחה בזה-אני פשוט טוען שיש הזנחה קשה של ערך החתירה לנצחון בצבא (ונדמה לי שגם בציבור) ומזה נגזרת הזנחה של ערכים כמו אגרסיביות וחתירה למגע בהכשרה. אני אפילו לא בטוח שמפקדים בצבא מבינים שרבאק זו תכונה שצריך להנחיל בדיוק כמו מיומנויות ירי או כושר גופני.

האם אני מצפה שבטירונות 02 במחנה 80 יעשו תחרויות האבקות לבניית ארסיביות? לא ממש. אבל אם שמים חייל לשמור עם נשק צריך שיהיה לו את ההכשרה לזה. הצבא חושב שזה אומר לעשות לו מטווח. אני טוען שיותר מזה, והנה ההוכחה.

אבל אני רוצה לחזור לנקודה הכי חשובה שלי: הצורה שבה זה מתקבל בציבור-יותר נכון עובר לציבור מעל לראש-מוכיחה בדיוק את מה שאני אומר. כמעט לאף אחד זה לא נראה לא הגיוני מה שקורה, ולראייה, ברגע שאמרתי שצריך לחנך חיילים לאגרסיביות בקרב נבהלת שהם יתחילו לירות באזרחים סתם. זו היסטריה על אותו משקל של "נחדיר לחיילים פחד מוות מהנשק כדי שלא יהיו פליטות כדור" שהובילה לחוסר אמון וביטחון של חיילים בנשק שלהם.

"היו הרבה אירועים רובם נגמרו טוב"-נו באמת. צה"ל הוא צבא שכבר עשורים נלחם בעדיפות מוחצת כמעט במאה אחוז מהזמן. כמות המקרים המביכים בזמן האחרון, ביחס לכמות האירועים ויחסי הכוחות-ממש לא קטנה. שוב, אני לא מדבר רק על פחדנות-למרות שגם לזה נתתי כמה דוגמאות מהשנה האחרונה בלבד. אירועים כמו אלה, כמו הפקרת העמדה של לוחמי כפיר, כמו כל מיני דברים שקרו בצוק איתן-שרומזים שמתחת לכל הטכנולוגיה משהו מאוד בסיסי נדפק בצבא שלנו-עוברים בשוויון נפש. ותעיד על זה כמות התגובות לדיון הזה.
ישן 28-12-2016, 10:08
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אין שום "מסה קריטית" ושום דבר חדש
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "חיילי צה"ל ששמרו ליד מחנה 80 הותקפו על ידי בני מיעוטים-וברחו."

בצה"ל תמיד היו אירועים (מרגיזים ומתסכלים) מהסוג הזה מבחינת תגובת חיילים. גם חמורים הרבה יותר. בכל זאת מדובר בבני אדם ולא בכוכבי סרטי פעולה הוליוודיים, ובייחוד כאשר מופתעים וחסרי נסיון לא תמיד יוצאת התגובה האופטימלית. וכמובן, במסגרת ההתפלגות הנורמלית יש בין המתגייסים לצבא לא מעו אנשים שהם פחדנים או לחוצים מטבעם, וזה כולל גם לא מעט חבר'ה שמתגייסים לקרבי.
זה קיים בכל צבא אבל מן הסתם בצה"ל זה נפוץ יותר בגלל גיוס החובה ובגלל שחיילים נעדרי הכשרה חיילית של ממש נמצאים באיזורי סיכון (כל ישראל היא איזור סיכון).

מה שכן-טירונות 02 היא ביזיון. ההכשרה החיילית אפסית ולכן לא ניתן כלל לסמוך על בוגרי טירונות זו (והם מרבית חיילי צה"ל) להיות מסוגלים לתפקד כחיילים (להבדיל מבעלי מקצוע ספציפי כמו נהגות או עיבוד חומר מודיעיני). כל בוגר טירונות בצה"ל צריך להיות מסוגל לתפקידי אבטחה ולא רק של טרמפיאדות אלא גם של מוצבים במצבים שהדבר נידרש. למשל, שמחוני שהיה קצין האג"מ של פיקוד צפון הגיב בכעס כשאמרו לו שמוצב החרמון נפל בקלות בגלל שרוב החיילים בו היו בלתי לוחמים. הוא טען בתגובה שכל חייל שם היה בעל נשק אישי (זה לא מדויק אבל מילא) וכל אחד עבר טירונות ולכן היה מסוגל להלחם. הבעיה היא שבפועל ז לא היה ועדין אינו המצב. אין ציפיה מהחיילים הבלתי-קרביים להילחם והעדר הציפיה הוא בראש ובראשנה מצד המערכת ובעקבות זאת גם מצד החיילים עצמם. בהעדר ציפיה כזו, אין סיכוי שמישהו ייקח את ההכשרה ברצינות ואין סיכוי שהבוגר ירגיש פסיכולוגית כשיר ללחימה.

ואני מדגיש, זה לא קשור לאורך הטירונות או מצב הבריאות הפיזית. אפשר במספר שבועות להכשיר גם את הבחור הציליגר ביותר לחיילות בסיסית סבירה לחלוטין מבחינת יכולת תפעול נשק אישי וקליעה ומבחינת יידוי רימון, תפעול מכשיר קשר, עזרה ראשונה ועוד מספר תכנים בסיסיים. בשביל להיות מסוגל לשבת בעמדה במוצב ולירות בנשק כלפי האוייב המסתער לא צריך יותר מזה. בניגוד לכך, חייל קרבי (וודאי חייל חי"ר) צריך להיות מסוגל לפעילות מתמרנות והתקפית (ולכן נידרש לכושר גופני גבוה), כולל הסתערות (מרמת החוליה ועד רמת הפלוגה), לחימה בשטח בנוי, פשיטה, הפעלת אמצעי לחימה מגוונים (כגון מרגמה, מקלע, משגר רקטות וכו'), לחימת חרמ"ש וכו'. היות והוא צריך לנוע כלפי האוייב ולא רק לפעול סטטית, הוא גם צריך להיות בעלי מוכנות פסיכולוגית רבה יותר ללחימה.
אחת התוצאות של העדר הציפיות וההכשרה החיילית ביחס לחיילים הבלתי לוחמים הייתה שבמלחמת יום כיפור, למשל, כוחות חי"ר מעולים גדולים למדי רותקו לתפקידי אבטחה בסיסיים של מחנות ומתקנים בעורף הקו בסיני אשר היו גדושים בחיילים לא קרביים שהיו יכולים תיאורטית בהחלט לעמוד במשימת האבטחה העצמית שלהם. וגם היום, המצב הוא שהחיילים הלא קרביים אומנם ממלאים תפקידי אבטחה ושמירה אולם יעילות חיילים אלו במקרה אמת הינה אפסית והם ממלאים בעיקר תפקיד פסיכולוגי של הרתעה כלפי הערבים ותחושת ביטחון כלפי היהודים.
ישן 28-12-2016, 10:18
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
אין הגנ"ק בצה"ל

זהו תחום מאוד מופקר עם כוח האדם הכי ירוד שניתן לגייס.

המאבטחי מתקנים שמפוזרים ברחבי הארץ נמצאים בכשירות מבצעית כל כך נמוכה שעדיף כבר להציב בובות דמה.

אני מדבר על "חיילים" ששוברים שמירה ברמה של לעלות עם טאבלט לעמדה, לשוחח בטלפון, להוריד נעלים, בלי מחסניות, ציוד בלוי, חיילות ששוכבות בעמדה עם חיילים מזדמנים ועוד.

פשוט עצוב, ומזעזע, ולאף גורם בצה"ל זה לא מזיז (עושה מילואים כבר שנים, ובכל פעם אני נתקל בתופעה הזאת).

עם כזאת רמה מבצעית, צריך להעיף לקיבינמט את כל מערך ההגנ"ק, ולהפריט אותו לחברות אזרחיות, שבוודאות יעשו עבודה טובה הרבה יותר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 28-12-2016, 12:59
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "גם אני ראיתי דברים מסמרי שיער"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
כולל מוצב בשטחים שבו הכח הלוחם קטן מכדי למלא את כל תפקידיו+ תפקידי אבטחת המחנה ולכן מוסיפים לו כל מיני נספחים לתפקידי השמירה. והנספחים הם ברובם ערימה של עלובי נפש ו/או פרחחים ברמה כזו שבין משמרות הסיור אתה מתקשה להירדם מהחשש שתוך כדי שינה איזה מחבל מקומי ימלוק לך את הצוואר בלילה.

הפיתרון הוא מראש לא לתת נשק למי שהוא מקרה אבוד ומי שאפשר להוציא ממנו תפקוד נורמלי להכשיר באופן רציני. מעבר לכך, אסור שיהיה מצב שאין קצין שתפקידו לשמור על השומרים כולל ביקורות פתע, עם שבירת שמירה כעבירה שדינה לא אובדן חופשת שבת אלא כלא.

לא יקרה בחיים,

אני מכיר קציני הגנ"ק שבהתחלה הגיעו סגמי"ם מורעלים ואחרי חצי שנה בתפקיד כבר רצו להשתחרר מהצבא כי נשבר להם הזין מאיכות החיילים שהם מקבלים.

לצה"ל לא אכפת מההגנ"ק כי הוא לא רואה בתחום אבטחת הבסיסים ערך חשוב.

ביום שתהיה חדירה של חוליה שתהרוג כמה עשרות חיילים \ תבצע פיגוע איכות (השמדת מטוסים לדוגמא), צה"ל סוף סוף יבין עד כמה חשוב שתהיה אבטחה היקפית נורמלית.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 28-12-2016, 13:33
צלמית המשתמש של Fxtrage
  Fxtrage Fxtrage אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "אין הגנ"ק בצה"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
זהו תחום מאוד מופקר עם כוח האדם הכי ירוד שניתן לגייס.

המאבטחי מתקנים שמפוזרים ברחבי הארץ נמצאים בכשירות מבצעית כל כך נמוכה שעדיף כבר להציב בובות דמה.

אני מדבר על "חיילים" ששוברים שמירה ברמה של לעלות עם טאבלט לעמדה, לשוחח בטלפון, להוריד נעלים, בלי מחסניות, ציוד בלוי, חיילות ששוכבות בעמדה עם חיילים מזדמנים ועוד.

פשוט עצוב, ומזעזע, ולאף גורם בצה"ל זה לא מזיז (עושה מילואים כבר שנים, ובכל פעם אני נתקל בתופעה הזאת).

עם כזאת רמה מבצעית, צריך להעיף לקיבינמט את כל מערך ההגנ"ק, ולהפריט אותו לחברות אזרחיות, שבוודאות יעשו עבודה טובה הרבה יותר.

מילואים אחרונים שעשיתי - אלל בבא"פ לכיש
הש.ג בעמדה עם אוזניות + פלאפון, בצמוד לעמדה, משרד הרס"ר...
אותו הדבר גם בש.ג מטווחים שלהם. הבוטקה סגור והחיילים\ות ספונים בפנים מול מפזר חום\תנור ובכלל לא מסתכלים החוצה.
כל הזמן בפלאפון,פייסבוק וסנאפצ'ט. הכל רק לא להסתכל החוצה. כששאלנו את אחד הקצינים שם, למה זה ככה, הוא אמר שהם מעדיפים להתיר להם מאשר להתעסק עם משמעת,משפטים וכו. בנוסף זה משאיר אותם ערים. כל זה כמובן במבט מופתע שתוהה "למה זה מעניין אתכם".
ישן 28-12-2016, 14:06
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "גם בצבא האמריקאי יש המון יצורים"

מצטער, לא השתכנעתי.

אבל מהיכרותי עם הנוער ומזכרונותי מהשירות בצבא, מאוד סביר שתהיה בעיה גדולה כאשר בחור חייל שכזה, עקב פקודה מטומטמת של קצין בכיר-דביל מוצא עצמו עומד עם הרבה אפוד ריק או מלא ורוס''ר עם בלי-רשות לעשות איזשהו מעשה, פתאום מול כמה תוקפים שאין להם כללים וחוקים, רק רצח בעיניים.

מה יעשה החייל, הבחור הטוב, שהתגייס, שלא נמצא במסגרת העוטפת והתומכת של אימוני סיירת משהו-גדול-ברעל?
האם בבסיס שיקול דעתו יש הרצון להוכיח עצמו כלוחם לטובת העם? או אולי הידיעה שהולכים להיכנס בו על שימוש בלתי חוקי בנשק שוטף פלוס תזהר הפצ''ר מאחוריך עם קלשון וכל העיתון?!

בחור אחד, בצד הכביש, אפוד בלי מימיות וכמעט ללא מחסניות, נהלים מהתחת, בין תורנויות ובלבולי ביצים של כאילו צבא, והוא אמור להציל את המצב?!

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 28-12-2016, 21:27
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
מסכים
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "בגלל זה אני חושב שצריכים למגר את התופעה..."

כדי למנוע מקרים מביכים כמו שמתואר כאן, צה"ל צריך לעבור מהלך של סטנדרטיזציה ושיפור הכשירות של כלל החיילים. מי שלא יעמוד בתנאי סף לא יוכל להיות חייל אפילו אם הוא יבקש לשרת. כדי שאנשים ירצו לשרת בצבא צריך להעלות את השכר באופן משמעותי. זה ימנע עריקות, וכך יישאר בצבא רק כוח האדם האיכותי. כרגע אפשר להסתכל על הצבא כאל ים של זבל שבתוכו מפוזרים איים של מצוינות שזה היחידות האיכותיות+הקצונה ואנשי הקבע. הגיע הזמן לסלקציה של מועמדים לשירות ביטחון. זו הדרך היחידה שתאפשר לגשת לשלב הבא של מה שאני מציע - טירונות אחודה כלל צה"לית לכול חיילי צה"ל ללא קשר לתפקיד אליו הם ישובצו בהמשך. כך זה בצבאות אחרים ותתקנו אותי אם אני טועה. כרגע זה לא אפשרי בצה"ל בגלל הים של הפרחחים+פגועים בריאותית+בנות שמגיע לצבא. ואותם אי אפשר לחייב לעבור אימון בסיסי משמעותי. לדעתי, כמו שציינתי כבר, את ההכשרה צריך להתחיל כבר בתיכון. מכיתה ט' ועד הגיוס. לסירוגין, 3 פעמים בשבוע חדר כושר כדי לעלות במסת שריר ו 2 פעמים בשבוע אימוני קרב מגע כדי להכניס לנוער מיומנות לחימה, רוח לחימה ואגרסיביות. רק בשבת נחים. לאחר הגיוס תחל הטירונות האחידה שתארוך 3 חודשים. מי שיהיו לוחמי קומנדו ימי ומי שיהיו נהגי משאיות יתאמנו ביחד באותן כיתות וישנו ביחד באותם האוהלים עד סוף הטירונות. לטירונים לא יהיו מדים של צה"ל אלא מדי טירונים ולא תונפק להם תעודת חייל שאותה הם יקבלו רק כשיסיימו בהצלחה את הטירונות. עקב ביטול גיוס החובה לפרחחים, פגועים בריאותית ונשים ייווצר מחסור בחיילים. ייתכן שיהיה אפשר להתגבר על בעיה זו על ידי:
1. הארכת שירות החובה למתאימים אל מעבר ל 3 שנים. המגויסים כמובן יקבלו שכר מלא מהיום הראשון לשירות.
2. החלפת משרתי חובה במשרתי קבע.
3. אזרוח תפקידים כמו רוב אגף המודיעין, חיל החינוך, גלי צה"ל וכיוצא בזה.
זה לא יגרום לקיצוץ בסגל באופן שיפגע בתפוקה אבל זה יהפוך את כוח האדם המשרת ליותר איכותי ויותר מיומן.

נערך לאחרונה ע"י אספרסו קצר בתאריך 28-12-2016 בשעה 21:35.
ישן 29-12-2016, 21:51
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "מסכים"

זה היה המצב עד שנות ה-70' להבנתי*, ואתה יכול להבין לבד מדוע הוא בוטל:
אתה מפסיד כמה חודשים של גיבוש וניפוי של הלוחמים, בעודך מקשה מאוד על היתר, ומבזבז את זמנם של מ"כים שהם פוטנציאל לחימה.
אני לא מדבר על קושי פיזי אלא על קושי צבאי: אם תאמן "נהגי משאיות כמו לוחמי קומנדו", בפועל הרמה תהיה ממוצעת, אתה תפסיד קצת מזמנם היקר של לוחמי הקומנדו (יצטרכו עוד כמה חודשים במסלול לבנות כושר ולחזור על תכנים) וגם של נהגי המשאיות (יבזבזו זמן על תרגילי רימון, שדאות וכו' שאולי בונים אגרסיביות וסיבולת אבל לוקחים זמן רב ואולי פשוט ייפצעו את נהגי המשאיות לעתיד).
פשוט אמן את לוחמי הקומנדו כמו לוחמי קומנדו,
ואת נהגי המשאיות כמו נהגי משאיות בצבא. כולל הכשרה חיילית בסיסית, אגרסיביות וכו'.

שוב, מנסיוני חיילים עורפיים הם בסדר גמור. כשמטילים עליהם משימה ברורה (ולא מקריאים להם ספר נהלים שרובו נהלי בטיחות בנשק), הם ממלאים אותה.
חיילות, לעומת זאת, זה סיפור אחר. בתקופתי היו כאלו שלא ממש זכרו איך מתפעלים עוזי, למשל.

* אבי, למשל, שירת בחיל קשר אבל עבר טירונות וקורס מ"כים "כלל-צה"ליים". גם בסיפורים ישנים של טייסים מתוארת טירונות כלל-צה"לית.
ישן 30-12-2016, 10:37
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
ובכול זאת
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "זה היה המצב עד שנות ה-70'..."

גם חיילים עורפיים ותומכי לחימה יכולים להיקלע למתקפת פתע של האויב שהצליח לחדור ובגלל זה הם צריכים מיומנות לחימה בסיסית. צריך לוודא שלכול חייל יש כשירות לחימה בסיסית. רק סלקציה של מגויסים תאפשר את זה. אם הסלקציה תגרום לצמצום בגודלו של הכוח הלוחם, אפשר לגייס אנשים לפרקי זמן יותר ממושכים. ומה עם תפקידים מסוימים שאינם דורשים כלל מיומנות לחימה באף נסיבות כמו רוב אגף המודיעין למשל? תפקידים אלה צריכים לצאת מאחריות הצבא ואז לא יהיה צריך לאייש אותם באנשים כשירים גופנית. כך פתרנו את הבעיה. הצבא יהיה קטן יותר וקרבי יותר.

ישן 29-12-2016, 09:40
  יוחנן יוחנן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.07.07
מצב הזוי
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "אני מכיר את המגדל הצפוני ,אני..."

ציטוט:
לדעתי טרוויאלי שתהיה מפת איומים ,ומחנה שמונים אמור להופיע בה, כבסיס השוכן על עורק תחבורה,נגיש למעוניינים מישובי ערה.

זה שורש הבעיה!! מתייחסים בשוויון נפש ובהשלמה למצב שבו אזרחי המדינה הם איום כזה על חיילים (במקרה הזה, יש מספיק מקרים שהם איום על אזרחים) באמצע המדינה. מצב הזוי לגמרי. איך בסיס ליד פרדס חנה-כרכור הופך לבסיס שצריך להיכנס למפת איומים כלשהי, משל היה לבה"ד 3 או מפאו"ג איו"ש.

אותו מצב הזוי קורה סביב צאלים ומחנות נוספים בנגב.

מישהו, ואני מכוון הכי גבוה, צריך לקבל החלטות ולהתחיל לפעול בנושא.

אחר כך נוכל לדרוש מהחיילים שלנו להגיב כראוי לאירועים חריגים שיהיו.
כרגע אירועים כאלה ודומים להם, אינם מהווים אירוע חריג והמדיניות הכללית אומרת להתעלם, להגדיר אותם כקומץ, בשביל לא להרגיז מישהו.
ישן 28-12-2016, 18:38
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
מבחינתי הנושא החשוב הוא, איך זה ששנים הצבא מתעסק בריטואל שאין בו תועלת אלא פוטנציאל ש

ל נזק. מדובר בחיילים שתפקידם לאבטח את יושבי תחנות ההסעה, ככאלו, הם יושבים משום מה עם חגור ונשק בתוך קהל המאובטחים בתחנה,פירושו, אספקת מטרות איכות לאויבנו......לפני שנים חילקתי פליירים בתחנה שכזו בכניסה הדרומית לחיפה, ובהם הסברתי שהם יותר ממלאים את תפקיד הברווזים במטווח מאשר מאבטחים.....לפני חודשיים לערך, העמדתי ריכבי בתחנה הנ"ל בפרדס חנה,ושוחחתי עם ה'מאבטחות',הם נשמעו לי סימפטיות, אך היה לא לעניין לפתח איתם שיחה על אבטחה,ורק בקשתי מהם לסיום, כי ימסרו למפקדים שלהם כי רק נזק הריטואל שהם שותפות בו יכול לגרום........לדעתי מי שאחראי לריטואל בוגד בתפקידו וגורם נזק למדינה, ואי אפשר להתעלם מכך כי כמו שאני רואה התופעה, גם הרמטכ"ל ועוד כמה קצינים רואים התופעה.

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 28-12-2016 בשעה 18:40.
ישן 30-12-2016, 04:22
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13

אמרתם כאן דברים נכונים וטובים, אבל יש כאן משהו שנוגע מעבר להכשרת חיילים כמו במארינס, משהו מהותי הרבה יותר מרמת תפעול הנשק או אגרסיביות. מדובר ביכולת של החייל לקבל החלטות, להפעיל שיקול דעת ולדעת מה לעשות במקרים שאינם קרב/מלחמה.

חיילים, גם צעירים ולא מאומנים, יודעים להגיב למצבים ברורים, אבל פחות יודעים להגיב למצבים "אפורים".

כלומר, אם יופיע מחבל עם קלצ'ניקוב שיורה וצועק אללה וואכבר - סיכוי טוב יותר שחייל עם נשק יתעשת ויירה בו, גם אם לא בשיא המהירות ושיא המקצועיות. כנ"ל לגבי מחבל שמתחיל לדקור אנשים בתחנת האוטובוס. זה משהו שגם טירוני 02 מסוגלים לעשות.

אבל במצב הרבה פחות ברור, סתם אנשים שרצים כלפיך ללא נשק נראה לעין, או חבר'ה שבאו להתחיל מכות, או זורקים אבנים, או הפגנה אלימה, אין לשומר הבודד כלים להתמודד עם זה, הפקודות שלו לא מכסות את זה, המפקדים שלו לא נותנים לזה דגש ובעצם אין לו מושג מה לעשות. כטירון גם אין לו ממש נסיון או שיקול דעת איך לפתור את המצב, אז יש כאלו שיעברו מ-0 ל-100 ומייד יירו (באוויר, בתוקפים) ויש כאלו שיברחו או יקפאו ויחכו להוראות או להתפתחות.
החיילים במקרה זה עשו את הדבר הנכון מבחינת הנהלים שלהם, ומי שהגדיר להם נהלי שמירה אמורפיים בסגנון "תעמדו בתחנה כמו דחליל ליצירת תחושת בטחון ואם קורה משהו תעשו משהו" הוא זה שצריך לתת את הדין.

בקיצור זה לא נושא של הכשרת החיילים, כמו שזה נושא של ניהול האבטחה / שמירה בצורה מגוחכת ומתוך ראייה של כסת"ח.

נ.ב. זה מזכיר לי מקרה מהשירות שלי - הפעם הראשונה שעמדתי במחסום ארעי באיו"ש, הייתי קורסיסט שצורף למילואימניקים. היינו 4 חבר'ה בג'יפ והקמנו חסם ארעי על איזה ציר, לבידוק מכוניות, בדיקת תעודות ובעיקר הפגנת נוכחות. ההנחיה שקיבלתי היתה לסמן למכוניות לעצור ולאבטח את המילואימניקים שביצעו את הבידוק.
הבעיה הייתה שאף אחד לא אמר לחייל הצעיר סיורניק שיש גם יהודים באיו"ש, ושהם לא סופרים את המחסומים של צה"ל ורואים אותם כהמלצה בלבד. אף אחד גם לא תדרך אותי מה לעשות במצב של פריצת מחסום - הרי עושים מחסום כדי לעשות מחסום, אם מישהו פורץ את המחסום כבר נחשוב על משהו...

כך יצא שאני מסמן לרכב לעצור והוא נותן גז ואפילו לא מסתכל עליי - אוהו, פריצת מחסום!!! אני דורך נשק ומחכה לפקודת המפקד האם לירות.
הבחור נהיה לבן כסיד ומסתכל עלי כאילו אני משוגע שרוצה לרצוח לו מישהו במשמרת. עם הנסיון שלו במחסומים זה נראה לו טריוויאלי שיהודי יעבור בלי לעצור במחסום וינפנף לשלום לחיילים הנחמדים, אבל לטירון / קורסיסט זה מצב שאינו מוכר, לא הוגדר במפורש במשימה ואין לו את נסיון החיים כדי לדעת האם זה מצב חירום אמיתי או מצב נורמלי, להקפיץ כוחות בקשר וכו'
במצב כזה אני דרכתי נשק והתכוננתי לירות כי זה היה הפירוש שלי לביצוע משימת המחסום, מישהו אחר היה יכול לפעול אחרת, הנקודה היא שלא היה ברור מה צריך לעשות במצב ביניים שאינו תקיפה מיידית, ובהיעדר נסיון חיים ושיקול דעת מתאים, אין מה לצפות שהטירון יבצע את הפעולה האידיאלית.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 30-12-2016 בשעה 04:43.
ישן 30-12-2016, 08:00
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06

סיפור אישי שלי שכבר סיפרתי בעבר בפורום-
כשהייתי שנה בצבא יצאתי עם עוד חיילים (כולם 02 לכל היותר) לסד"ח בירושלים. אני הייתי מנושאי הנשק.
עוד נושאת נשק, אגב, הייתה חיילת שבכלל לא זכרה איך מתפעלים אותו, אבל בגלל שהיא בכתה הקצינה התורנית נשברה וניפקה לה נשק (כן, באמת).

באחד הערבים קיבלנו אפטר, עם הנחיה אחת- לא לשתות. כמובן שהרוב המוחלט, כולל נושאי הנשק, שתו "עד לא ידע". אני דווקא לא. בדרך חזרה, נתקלנו בכמה ערבים חסונים ממש שהתחילו שיחה עם הבנות (אנחנו על לבוש אזרחי), איזה חייל שיכור התחיל לקלל, הם השיבו, ומהר מאד היה ברור שתיכף הולכים למכות. עשיתי דבר מאד פשוט- הסתובבתי לעבר החבורה, הסתכלתי לעבר מי שנראה לי המנהיג והוא הסתכל אליי בחזרה, ונתתי טפיחה קטנה על הנשק. הוא הבין את הרמז והם מיד הסתלקו.
זה לא משהו שהופיע בפקודות, לא נוהל מעצר חשוד, פשוט התנהגות הגיונית ובטוחה בעצמה. כשיש לך נשק והבן אדם ממול יודע שלא תשתמש בו, הוא רק יכביד עליך בקטטה (בהנחה שאתה לא שולט בקרב מגע בעזרת הנשק). אבל אם הוא רואה שאתה מוכן ומזומן להשתמש בו, רק בן אדם עם יצר התאבדות לא יסתלק.

ישן 30-12-2016, 21:13
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
עשרים שנה בערך

קיים בצבא נוהג בו חיילים שמים על עצמם נשק וחגור והולכים לשבת בתחנת הסעה, בכדי לאבטח השוהים בתחנת ההסעה,ברור כי הנוהג יותר משהוא מגן, הוא יוצר מטרות...אך הרגל חזק מכל הגיון, ויתכן ונראה התמדה של עוד 20 שנה בנוהג.
מי שמבין המצב כמוני, לא צריך להתפלא כי באיזה שהוא מחסן חרום בצבא,מבקר חייל את הטנקים כל חדש, במשך 20 שנה, ובודק אם מה שברשימה שאיתו נמצא בטנק, האם הטנק יסע כשהוא ידרש לכך....?בצוק איתן ראינו שזה לא בדיוק מה שהיה.
שנים עבר סיור כל יום לאורך הגדר ברצועת עזה, לראות אם אין סימני חדירה, בכדי שלא נופתע, באותו הזמן נמצא פתח מנהרה בתוך שטח ישראל, זה לא הפריע לצבא להמשיך לבדוק הגדר כאילו היא עדיין רלוונטית....
אלו תירגולות ללא ערך ממשיך צה"ל לבצע בימים אלו ?
מחר אם לא אשכח, אגש לראות מה תירגולת האבטחה בתחנות ליד מחנה 80,
ועוד הטרדה קטנה שאני מעלה בערך פעם בשנה, מדוע אין בצה"ל גוף האחראי על שמירה /אבטחה .

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 30-12-2016 בשעה 21:36.
ישן 31-12-2016, 17:52
  משתמש זכר אל-בחאר אל-בחאר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.08
פעם נחטף נשק מש"גימלית שם

ציטוט:
פעם ניגש מישהו לבחורה ששמרה בשער של מחנה 80 וחטף לה את העוזי. החלו להישמע קריאות שיש להדיח את מפקד הבסיס, אל"מ סבג. בתגובה עלה סבג על חגור ועוזי והתייצב בשער הבסיס. לא יודע איך אבל התקשורת שמעה על זה (אני ציני) וצלם שהיה שם הנציח את התמונה שפורסמה בעתונות.

מתוך אשכול ישן של פרש http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%E5%F2%E6%E5%FA

האירוע הזה היה בתחילת שנות ה- 90, כך שזה לא התחיל עכשיו ולא מסה קריטית כלשהי

ישן 01-01-2017, 10:59
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי אל-בחאר שמתחילה ב "פעם נחטף נשק מש"גימלית שם"

ה בת שלי שירתה שם כמכ''ית וכסמלת והיא השתחררה רק לפני חודש בערך..
גם לה יצא לשמור שם בטרמפיאדה כשהיא עומדת חשופה לכל רכב מפגע..לקחתי אותה אישית לשם והשבעתי אותה שהיא תעמוד כך שהתחנה תהווה חוצץ בינה לבין כל רכב, וגם השבעתי אותה שבכל מקרה שמישהו יורד מהרכב לכיוונה היא מזהירה אותו פעם אחת ואח''כ יורה לו במרכז מאסה אם הוא ממשיך..
מה שקורה שם זה ששמים טירונים שאפילו לא יודעים מאיזה צד של הנשק יוצא הכדור רק כדי לסמן וי שהיתה שמירה בטרמפיאדה..
אני לא מאשים את הטירונים שברחו למרות שהם היו צריכים להרוג את התוקפים, הבעיה נמצאת קצת יותר במעלה הדרגות..

ישן 02-01-2017, 14:11
  טומי בן ארי טומי בן ארי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.14
כמה דברים (שני הגרוש שלי)

א. תופעת הברווזים במטווח לא נולדה היום. היו כאלה גם בזמני (ע"ע בית נבאללה) וגם מאז.
ב. לעניות דעתי הבעיה מתחילה עם הצורך בהצמדת עורך דין לכל חייל.
(להבדיל אלף הבדלות - המקרה של אזריה).
בשנים האחרונות שמענו על הרבה מקרים בהם קצינים וחיילים פעלו "שלא בהתאם לרוח הצבא" ונענשו על כך. איך אפשר לצפות מתיכוניסט שרק לפני 3 חודשים עזב את ספסל הלימודים שיהיה "רמבו"????

נכתב כאן (נכון ביותר) כי כל חייל, אפילו הטירון ביותר, יגיב למפגע עם קלאץ' שצועק "אללה אכבר".
אך מה יקרה בקטע האפור?
אם החיילצ'יק המסכן צריך לחשוב ברגע המכריע על מה יגידו בעיתונות, אז מצבנו רע.

בזמנו אמרתי השכם והערב לבני בפלס"ר כי אני מעדיף עורך דין טוב על קברן מעולה.
ישן 02-01-2017, 14:29
  ser11 ser11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.02.05
זכור לי מקרה לפני הרבה שנים שבאנו לבקר חיילת במחנה 80

דרך השדות מכיוון פרדס חנה.
שומרת, צעקה עלינו לעצור, לא התיחסנו והמשכנו. אח"כ הבנו שהן שמרו שם עם עוזי בלי קנה.

וברצינות - חייל נושא נשק צריך להיות מוכן להשתמש בו בחכמה. דבר זה דורש הכשרה משני סוגים :

1. איך משתמשים בנשק בצורה יעילה - כולל אימון אגרסיביות. מקרים ותגובות ועוד. לא צריך ברמה של חייל חי"ר, אבל ברמה של מישהו שיהיה לו קצת ביטחון עצמי.
2. מתי משתמשים בנשק - הוראות ברורות ופשוטות, ומה שחשוב יותר, גיבוי מהמערכת והבנה שאפשר לטעות והעמדת מחיר הטעות על מחיר הגיוני (ומקרה אלאור עזריה הוא הסמן הקיצוני לאיך לא צריך להתנהג הפיקוד בצהל).

הבעיה כאן חורגת מתחומי ההכשרה הצבאית ונכנסת לתחום החינוך והתודעה, הרצון לנצח ולהכריע לעומת הכלה, הבנת האויב ושאר סיסמאות פוסט מודרניות.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:20

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר