לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-01-2017, 11:07
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "מספיק לראות את ההבדל בין..."

וואו, אני כל כך מסכים עם התגובה הזו. קלעת בול.

אני חושב שאזריה טעה וצריך להענש, אבל העובדה שהירי שלו (במחבל) עורר את כל המערכת הצבאית, ובריחה של עשרות חיילים חמושים מזירת פיגוע מובילה לקצת נסיונות טיוח ולא יותר, מפחידה. זה מראה שלצבא אין שום כוונה לנסות להתמודד עם הבעיה והוא מעדיף להעמיד פנים שאין כזאת.

אבל יותר מזה. אחרי מקרה או שניים של ירי מוגזם (לצורך העניין) במחבלים הרמטכ"ל נאם את נאום המספריים. שלא לדבר על האמוק הכללי אחרי אירוע אזריה. אבל מספר הולך וגדל של מקרי בריחה של חיילים מפיגועים לא חשוב לו מספיק כדי לפצות פה, להוות דוגמה, להדגיש שלא אלה הציפיות שלנו מחיילים.

הצבא בשנים האחרונות מאמץ סט ערכים חדש, שנוגד לחלוטין את רוח צה"ל. הערכים המקודשים היום הם טוהר הנשק ואחריו הרעות-ערכים קריטיים בפני עצמם אבל *שניים לחתירה לניצחון*. למעשה מדובר בסדר עדיפויות של משטרה-ריסון, הבלגה השימוש במינימום כוח-ולא של צבא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-01-2017, 00:41
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "שמע, אתה חי בסרט, ועל הדרך..."

הסרט שאתה חי בו הוא בין סרט אימה לתסריט בדיוני. עדיף לא לחשוב מה היה קורה אם רק 10% מנושאי הנשק שהיו שם, עם רמת הידע שלהם בתפעול נשק, גם היו יורים. האירוע הזה היה נגמר בהרבה יותר נפגעים.

כל אירוע כזה תמיד ייפתר על ידי אנשים בודדים שיתנו פתרון נקודתי מהיר. אלה בד"כ אנשים עם הכנה ומוכנות, מקצועית ונפשית, מה שאין לרוב לובשי המדים שהיו שם. וזה בסדר גמור, גם כי זה האופי האנושי וגם כי כמעט כולם שם גם לא צריכים לשאת נשק ממילא. זה שיש עליהם נשק זו תקלה של מסורת צה"לית ארוכת שנים. אין מה לשים נשק על אדם שאו שאינו בנוי לתפעל אותו כראוי או שלא מקבל הכשרה מתמדת.

אני מכיר מאבטחים שהתחבאו מאחורי עציץ באירוע פח"ע וגם שמעתי מלוחמים באירוע, על פלס"ר מהולל שלם שירד במקום בגלל מחבל אחד עם קלאצ'. אין מה לבוא בטענות מופרכות ומופרחות ועם ציפיות לא ריאליות מערימת ג'בניקים שבאו לטיול והתהפכו להם החיים. וההיאחזות בדרגה או רובאי לא רלבנטיים כי אף אחד מהם לא תורגל להגיב לאירוע כזה.
ישן 09-01-2017, 10:55

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "הסרט שאתה חי בו הוא בין סרט..."

מה שאתה נותן פה הוא הפיתרון הצה"לי הסטנדרטי להרבה בעיות-במקום להעלות את הרף, מנמיכים ציפיות.

אמרות כמו "מה אפשר לצפות מג'ובניקים" או "מזל שלא ירו" איומות בעיניי-הן מראות חוסר אמון מוחלט כל כך בחיילים צה"ל, שהמצב המטורף שבו חיילים בורחים על חייהם ואזרחים (פצועים!) רצים קדימה נראה לך נורמלי ואפילו רצוי. אשמח אם תקרא קצת על החדירה למחנה בסטיון (הוזכרה כבר בפתיל) שלא לדבר על ליל הגלשונים.

הגישה שלך, שרואה את חיילי צה"ל כ"ילדים של כולנו" שצריך לשמור עליהם במקום חיילים ששומרים עלינו לא נדירה לצערי. היא אחת הסיבות שהתקשורת נמנעה מלעסוק בבריחת החיילים כמעט לחלוטין, שבמקרים רבים כאלה עוברים מתחת לרדאר, ושבמלחמות אנחנו עסוקים בלחלץ פצועים במקום בלחסל את האויב. הכל חלק מאותה בעיה. התבלבלנו לגמרי.
ישן 08-01-2017, 21:16
  jhonny jhonny אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.12.16
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב ""מדריך מושתן" |אויש| התקשורת..."

מה לעשות שהעובדות לא מסתדרות,
אני ספרתי מהתמונות על המשאית כ16 פגיעות והיו עוד כמה בחלונות הצד שהתנפצו.
הוא ירה 13 כדורים אחד לגלגל. במקרה הטוב החיילים פגעו כ10 כדורים במשאית לא קטנה מהם כמות קטנה של פגיעות רלוונטיות.
באירוע הדוץ על גבעת האנטנה בשומרון שבו כוח אולי ממגלן (לא זוכר בדיוק) זיהה בטעות רכב סיור עם 2 מאבטחים כמחבלים היו יותר מ200.
שתספר על חתירה למגע וחיילים שלא רואים בעיניים כמה שהיא רוצה, לא הסרטון ולא מספר הפגיעות תומכים בגרסתה.
חצי דקה בצבא והמדריך שבוגר צנחנים ומילואימניק שהיו לו יותר מעצורים ממה שירתה בנשק שלה ויכול להיות אבא שלה מושתן.

נערך לאחרונה ע"י jhonny בתאריך 08-01-2017 בשעה 21:25.
ישן 08-01-2017, 21:27
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "מה לעשות שהעובדות לא..."

אני לא מתכוון להתווכח עם חיילת שאיבדה חברים באירוע פח"ע טראומתי, מי יותר גיבור ומי פעל כמו שצריך. היא כתבה את רגשותיה, לאחר שאנשים לא חיכו יממה שלמה לקרוא לה ולחבריה פחדנים. אולי אדם יותר ציני היה שואל איך חשבון טוויטר של צוער "במקרה" הגיע לידי "הצינור" ו"במקרה" תומך בעמדת דובר צה"ל שהכל כשורה בהתנהגות החיילים ואם אתה לא מסכים אתה חסר רגישות ומבזה את ההרוגים.

אז לא אתווכח עם הצוערת, אני כן הייתי שמח להתווכח עם חבורת דובר צה"ל שמנסה לצבוע את האירוע הזה בצבעים ורודים על חיילים שהסתערו ללא חת. הספינים עפים בקצב מסחרר.

אבל, האירוע הזה לא צריך להפוך לעוד נקודת ויכוח בין שמאל לימין, בין תומכי אלאור עזריה למתנגדיו, בין צמרת צה"ל לציבור הרחב. בוודאי שלא בין תומכי מדריך הטיולים לבין תומכי החיילת מבה"ד 1.

יש אויב אחד ויחיד בסיפור הזה - לא זה שמת באירוע אלא הקולקטיב שתמך בו, מימן אותו, ועכשיו קורא לו שהיד, וצריך לגבש דרכי פעולה להתמודד איתו.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 08-01-2017 בשעה 21:29.
ישן 09-01-2017, 20:01
צלמית המשתמש של סיורניק

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "יש עוד אויב ושמו כיסתוח, ואחר..."

תראה, לבצע ממש תחקיר אירוע ולתת דגשים ברמת המיקרו-טקטיקה (תשים מאבטח כאן, תכוון קנה לשם) על גבי האינטרנט לא באמת יעזרו, לא לנפגעי האירוע הזה, ולא לנפגעי האירוע הבא שיהיה שונה מזה. לא יעזור לכתוב "חיילים צריכים להיות עירניים / לוחמניים / מקצועיים" כי זה לא משפיע על אף אחד בשטח. זה כמו לכתוב לאנשים קשי יום "אתם צריכים להרוויח יותר כסף" או כמו לכתוב אחרי תקרית הפילבוקס בנחל עוז "צריך לאייש את התצפית ולזהות את האויב מגיע".

מי שיש לו אינסטינקט לוחמנות ושואף למצויינות ייקח לעצמו לקחים מכל אירוע, גם אם לא נאכיל אותו בכפית, ומי שלא, לא יעזור לו גם אם נסביר.

יש גבול עד לאיזו רמה אפשר לקבוע נהלים, תמיד תהיינה נקודות תורפה שהטרור יחפש וימצא.

אם אנחנו רוצים לתת עצות מועילות מרום שנותינו ונסיוננו כמומחים בפורום פרש, צריך לא להסתכל על אירוע בודד ולנתח אותו למוות (מי ירה ראשון, כמה ירה וכמה פגע, מי ברח ולא ירה) כי כל הנהלים שנכתבו בדם קיימים מזמן פשוט לא ניתן לצפות שיקיימו אותם ב-100% מהמקרים.
יש בעיות בצה"ל שלנו ובמדינה שלנו, שתוצאות האירוע הנ"ל הם סימפטום שלהן, אנחנו צריכים להסתכל בצורה רחבה יותר מאשר להגיד "צוער X היה צריך להסתער".

בוא נשפיע על מה שיש לנו סיכוי להשפיע.

ישן 10-01-2017, 07:09
  jhonny jhonny אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "תראה, לבצע ממש תחקיר אירוע..."

אני בכלל לא מדבר ברמה הטקטית ואסביר מדוע.
בצה"ל אין כל כך מושג באבטחה למרות שחושבים שעושים את זה כל הזמן.
הם לא יודעים לנתח איום ולדרג דפאות אויב הם לא פועלים כנגד אוספי מלמ ולא מרתיעים.
אבטוח ברמה הטקטית ומניעת פיגועי דריסה דורשים הפרדה פיזית מוחלטת בין המתחם המאובטח לבין ריכוז הקהל, מה שלא היה בשליטה של הצבא בתרבות יום א'.
זה יותר חלק של קצין האבטחה של מחוז ירושליים במצב הנוכחי וגם שם לא בטוח שאלמנטים בשטח היו מונעים את הפיגוע במאה אחוז.
הביקורת היא אך ורק כלפי המערכת שמייצרת את התוצאה הזו.
הציפייה שלי היתה לא ברמת ההסתערות של כוח שהופתע, היא היתה ברמת הלהחזיק את הנשק להכניס מחסנית ולהכנס תחת מחסה כמו שכמה חיילים בוידאו אכן עשו.זה הכל.
אני לא מצפה מהם לזהות בחלקיקי שניה שמדובר בפיגוע הם לא מוכשרים לזה.
כוח האבטחה לא הגן על הדפאות הנכונות והסבירות ביותר אבל לא הייתי מצפה מכוח שלא מקצועי שלא לעשות טעויות, ובמצב הפיזי הנתון לא בטוח שהיה עוזר-אולי מונע רק את הדריסה לאחור.
גם כוח אבטחה מקצועי ברגע שהוא רק מגיב לארוע ולא מסכל אותו למעשה כבר נכשל ומצמצם נזקים.
כל אלה הסיבה שלא עסקתי בזה בכלל.
אבטחת ריכוזי קהל שלא בשטחים הם לא במנדט של צה"ל לדעתי.
1.לדעתי צה"ל צריך לעשות חושבים מחדש בנושא של חיילות משמעת וערכים ולהתחיל מזה שכל חייל יודע מה מצופה ממנו בארוע כזה.
2.כל חייל שנושא נשק צריך לדעת לתפעל אותו בצורה סבירה ולהבין שלא נתנו לו את זה כדי שיהיה לו עוד משהו לסחוב.
3.תרבות הסמוך הכיסתוח עריפת הראשים ותחקירי השקר חייבים ללכת.
4.צהל חייב לשקול איך הוא מבצע קיצרור של ערכי צהל להתאים לערכים של צבא ולא קומונה של הנח"ל.
אף צבא מערבי לא מחזיק כזה ספר ואוכל לחיילים את הראש עם שטויות שאין בהם הלימה בכלל את המציאות.
5.לייצר הלימה מלאה בין הערכים שנבחרו לתוכניות ההכשרה ולתפקוד של כלל הרמות, מהחיילים אל הפיקוד.
ישן 09-01-2017, 18:28
  yruas yruas אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.09.09
תמיד טוב לעשות סדר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי M.G.Stone שמתחילה ב "8.1.17 - פיגוע דריסה בירושלים"

1. קודם כל למי שמלעיז - "כל ישראל אחים" -

2. הצבא, במיוחד ב20 השנים האחרונות החליט מאילוציו שלו כי קצינים אשר לא מיועדים לתפקידים קרביים אינם זקוקים להכשרה זו - על טעות זו ניתן להתווכח - אבל מצער להטיל את הקלון הזה על צוערים שממש לא הוסמכו לטפל באירוע מורכב. אין הם אחראים - מפקדיהם הבכירים ב20 השנים האחרונות צריכים "לחטוף" על החלטה לנוון את ההכשרה המבצעית של קצינים עורפיים.

3. האם זה נראה על פי הסרט כמו פאדיחה ? כן
לכן דובר צה"ל מנסה לדחוף נרטיב באופן מאוד בוטה. במקום להתייחס לעובדה שיש בעצם הבדל תהומי בין חייל שהוסמך ללחימה משלב מוקדם אפילו בהכשרה לחייל עורפי שמחליטים לעשות ממנו קצין ביחידה העורפית בו צמח.

האם ישנו בעיה בדובר צה"ל - ברור - כי דובר צה"ל החליט לפני שנים שתפקידו זה "להוציא את הצבא הכי טוב" ולא "דיווח ושופר הוצאת מידע אמת מאירוע לידיעת גורמי התקשורת"

שמתם לב שאמרתי "אמת" ?
הערך הזה נעלם עם השנים

4. בסוף צריך לזכור כי האירוע כולו החל ונגמר בפרק של 27 שניות - תשאלו כל מפקד משטרה בעולם אם הוא יכול לצפות לתוצאה דומה אצלו בשכונה ותגלו שזוהי תוצאה מצויינת - גם אם בעין היא נראית מחורבנת - וגם עקב מחיר כואב להחריד בפרק זמן קצר כל כך.

5. אל תשפטו את המדריך - כמו החיילים גם הוא עבר משהו אתמול - לעמוד מול תקשורת קשקשנית שמושכת אותך בלשון עד שנפלטת לך חצי שטות לאייטם מפוצץ - לא צריך להתרגש.

6. התחלתי עם "כל ישראל אחים" - וכך אסיים - בסוף צריך להיות ברור שאנחנו צריכים להילחם ביחד - יש כאלה שיותר מוכשרים ויש כאלו שפחות - אבל רק ב-י-ח-ד ננצח - לפעמים איתן לוקח בהסתערות על המחבל ולפעמים דקלה לוקחת בזיהוי מחבל מעמדת תצפית - הקשקשת בפייסבוק היא הרבה יותר גרועה מאי פעם - צריך תמיד לזכור שזה או אנחנו - או הם - אנחנו לא יכולים להיות מפצלים ומשוסעים כמוהם - אחרת נפסיד

7. - 27 שניות כבר אמרתי ?

נערך לאחרונה ע"י yruas בתאריך 09-01-2017 בשעה 18:30.
ישן 09-01-2017, 19:20

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי yruas שמתחילה ב "תמיד טוב לעשות סדר"

מצטער, אבל 27 שניות שמחבל פועל בתוך קהל של עשרות חיילים חמושים היא לא תוצאה מצויינת. וגה אם הייתה, צריך לבדוק אם זה בגלל שכולם פעלו נכון או שאולי מעטים חתרו למגע וסייצו את האירוע בעוד כולם מסביב נמלטו על חייהם ואז אין לתוצאה המצוינת לכאורה הרבה משמעות.

מנקודות 2 ו-3 שלך משתמע שהסיבה לבזיון הנוכחי הוא הכשרה לקויה. קשה לי לנסח כמה אני חושב שזה מחטיא את הנקודה. הבעיה פה לא הייתה תפעול לא מקצועי. הבעיה הייתה בריחה מול פני אויב והפקרת חברים ואזרחים למותם. זו לא בעיה מקצועית אלה כשל *ערכי* מוחלט. זו גם אשמת הצבא כמובן, אבל לא אותה בעיה.

אגב, לציין שוב ושוב שמדובר בג'ובניקים היא התחמקות. גם בפיגוע ברכבת הקלה, גם בתחנה המרכזית בבאר שבע וגם במקרים בשטח ממש היינו עדים לבריחה של לוחמים חמושים. הסיבה שלא היה למקרים האלה הד גדול בתקשורת היא הסיבה שהם ממשיכים לקרות.
ישן 09-01-2017, 22:50
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "מסכים איתך כי למפגע נבון..."

אני לא חושב שזה כל כך משנה. בניגוד לבניית פצצה או קניית רובה בשוק השחור, לגנוב רכב ולדרוס אנשים זה לא בעיה. אם אתה נחוש מספיק כמובן. אם הוא לא ימצא קבוצת חיילים בהתקהלות (דרך אגב, לא התקהלות אלא ירידה מאוטובוס סך הכל) אז הוא ימצא קבוצה אחרת של אזרחים או חיילים במקום אחר. נגד פיגוע מהסוג הזה (אזרח ישראלי בעל רשיון ישראלי ורכב כנראה שלו) כמעט ואין איך להתכונן מראש.

אני חושב שראוי לציין שההבדל בין האינטיפאדה הנוכחית לקודמת הוא עצום. כבר כמעט ואין הכנסות לא רק של חומרי נפץ אלא כלי נשק חמים. העובדה שהשימוש עבר לכלי רכב וסכינים כבר מעיד על הישג משמעותי בשביל מערכת הביטחון. עם זאת בשלב זה כבר קשה לצפות לאמצעים משמעותיים נוספים. כדי לא לאפשר פיגוע כזה יש לחסום כבישים. לא ריאלי בעליל.
ישן 09-01-2017, 23:58
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אני לא חושב שזה כל כך משנה...."

אתה מעלה קשיים בהשגת הביטחון, אבל זה לא אומר שלא צריך לעשות מה שצריך.
צריך להחדיר לראשי חיילים את מפת הסיכונים, כך כשיקרה משהו ,התנהגות החיילים תהיה טובה יותר מאותה התנהגות שאתה לא אוהב.....וזה יקרה משום שהחיילים יהיו מוכנים יותר....מעבר להכנה לסכנות, חיילים בסיור לימודי צריכים להימנע מהתקהלות במקומות מועדים, ואני מודע לבעיתיות בירידה מהאוטובוס,אבל אם חיילים היו מודעים לסכנה, גם סכנה במקום כזה אפשר לצמצם,,,,חוסר המודעות גם הובילה לכך שנדרס סיור רגלי שצעד ליד הכביש, ושהרבה טרמפיסטים בצומת כפר עציון נדרסו,עד שנוצרו התנאים לכך שאיפשרו עמידה במקומות מוגנים....ותמיד תהיה האפשרות,כי אם תזהר במקום אחד, יפגעו בך במקום אחר,אלו החיים ,וצריך לנקוט צעדים קודם כל במקומות עם סיכון רב יותר....זה גם מה שעושים כיום באירופה כהגנה מפני דריסות....ואני לא אתפלא אם יוחלט כי לרכבים פלסטינאים יהיו מספרים פלסטינאים,ו/או יאסר עליהם כניסה לאיזור היהודי, כצעד בהתמודדות עם הבעיה....ובכדי להסביר מה הכוונה בהחדרת תודעה נכונה לראשי חיילים, ארחיב טיפה....נהג נבון וזהיר כדאי שיתרחק ממשאית בכביש יותר מהמרחק שהוא תופס מפרייבט....נהג נבון וזהיר , בכדי להימנע מפריצה לריכבו, כדאי שלא ישאיר בו ארנק....אלו כללי התנהגות שכדאי שאזרחים יפנימו.....חיילות נכונה היא הפנמה של כללי התנהגות שיצמצמו הסכנות שאורבות לחייל.
ישן 09-01-2017, 19:58

רק -בקצרה- כמה נקודות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי M.G.Stone שמתחילה ב "8.1.17 - פיגוע דריסה בירושלים"

מאז שנכנסו לחיינו כל כך הרבה מצלמות, יש עלינו מתקפה של המציאות, האמת מכה לנו בפנים, על אף נסיונות ההתגוננות שלנו.
אנחנו מתעקשים לא לראות, לומדים זאת מהתייחסות האנשים לדברים מסוימים, וההתעלמות מאחרים....פיספסנו העובדה כי לא התייחסנו למשאית כמשאית נפץ......מפספסים העובדה כי כרגע נתקעים שם עמודי ברזל בצידי הכביש כהודאה למשהו לא תקין שמשום מה לא ראינו..... אם אנחנו לא רואים/לא עושים את האבטחה/שמירה/הגנה טוב, למה לא נותנים הנושא למי שיכול לעשות טוב....? עם כל הכבוד למפקד בה"ד 1, מה עושה אותו מוכשר מאחרים לעשות תחקיר,תחקיר על הקורה בביתו....? בדו"ח המבקר האחרון יש התייחסות לתחקירים שכאלה.....האם אנחנו בעד שיפור, או שאנחנו חותרים בכל כוחנו לשיפור ?
ישן 10-01-2017, 17:33
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14

ממזמן הורדתי את המינון תגובות שלי כי לקשקש באינטרנט משול ללדבר לקיר. שום דבר לא יזוז.
כל הביקורות, כן תיפקדו טוב, לא תיפקדו טוב, אלאור עזריה וכו'.

בנתיים, 2017 נפתחה עם מוציא להורג שזועקים עליו "גיבור" ואל"מ שזעקו עליו "גיבור" והוגש נגדו כתב אישום על אונס.
בנתיים, מדריך קשקשן אחד שיפה שכבר נהיה מאבחן וחוקר מקשקש (ומתנצל) ומדריך שני (סא"ל במיל') ועדויות נוספות משבחות את עבודת החיילים.
אם השאלה היא על החיים שלי, מעדיף את הקבוצת חיילים הזו מאשר את שני "הגיבורים" המוזכרים למעלה בכל רגע נתון.

ועם כאלה תמונות מהכותרות היום - מה הפלא שהכל נשמע כמו טוקבקים של בבונים.
תודה רבה סגן מאיה פלד. ירית, ועשית הרבה יותר מכל קשקשן מקלדת שהשמש זורחת לו מה...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 10-01-2017, 19:51
  Prototype Prototype אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.14
בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "העובדה שהם צוערים בקורס בסיסי..."

מאוד רלוונטית.
קצינת ת"ש אמורה לדעת לנטרל מחבל? קצינת חינוך אמורה לדעת לנטרל מחבל? מי מכשיר אותה לזה בדיוק?
מה גם שנוטרל בסוף.

שכל בלבלן מוח שיש לו ילדה בת 20 בתפקיד עורפי בבית יסתכל עליה ויגיד לי אם היא מסוגלת לנטרל מחבל.
כל בלבלן עם מקלדת מרשה לעצמו לבקר סיטואציה נוראית. פישרים! אתם מבזים את עצמכם ויותר חמור, את ההרוגים.

שירתתי וראיתי את היחידות הכי מיוחדות בצה"ל. כל אלו שאוהבים לעשות להם סרטוני יח"צ ותמונות רעולות פנים וראיתי לא מעט מהם קופאים ונבהלים בסיטואציות שונות. השם ישמור, לפעמים הם גם בוכים!

תתביישו לכם.

במקום שמילואימניקים דמיקולו או חמור מכך, אנשי חליפות עם תואר שר\ח"כ יבקרו את החיילים האלה. שישאלו את עצמם למה זורקים ז' על הכשרות של חיילים עורפיים.
כמו במקרה אותו מוציא להורג, מוציאים שעירים לעזאזל במקום להוריד סטירות לאנשים שנמצאים עמוק במערכת.
ישן 10-01-2017, 19:29
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
הכשרה קרבית בסיסית

להלן קישורים לשני מאמרים שעוסקים בנושא ההכשרה הקרבית הבסיסית בצה"ל או יותר נכון בהזנחת ההכשרה הקרבית הבסיסית בצה"ל כפי שייתכן שבאה לידי ביטוי באירוע הדריסה בירושלים.
אחד של חברנו דוקטור יגיל הנקין

http://mida.org.il/2017/01/10/%D7%9...A8%D7%95%D7%AA/

והשני של טל פלד מלפני כמה שנים ב"מערכות"

http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/8/112308.pdf

כפי שכבר כתבתי בפייסבוק, אני מסכים ב 100% עם דוקטור הנקין. כול חייל בצה"ל באשר הוא חייל בצה"ל צריך לעבור הכשרה קרבית רצינית של 3 חודשים לפחות לפני שאפילו הוא מקבל מדים ותעודת חייל. לא רק קצינים. בצבא האמריקני ב ARMY וב MARINES תומכי לחימה עושים אותה טירונות כמו לוחמי פלס"ר. רק אחר כך מתחילות ההכשרות המקצועיות. חייל הוא קודם כול חייל ורק אחר כך מקלען או תותחן או טבח או מכונאי. הגורם לתסמונת הזו בצבא הישראלי הוא חזון "צבא העם" שלפיו כול אחד שרוצה יכול לשרת בצה"ל גם אם הוא לא כשיר לשימוש בנשק. חלק מהביטויים לכך הוא גיוס החובה לנשים, גיוס התנדבותי לאנשים שאינם כשירים גופנית ו/או שכלית ו/או נפשית, הקלות באימון הקרבי הבסיסי למגויסי חובה בעלי בריאות לקויה כמו כותב שורות אלו, והיעדר פיקוח מרכזי הדוק על האימון הקרבי הבסיסי ("טירונות בסמכות"). יש לנטוש את חזון "צבא העם". להפוך את גיוס החובה בישראל לסלקטיבי למנוע גיוס אנשים לא כשירים לצבא אפילו אם הם יבקשו לשרת, ולחייב את כול חיילי צה"ל לעבור אימון קרבי בסיסי בן 3 חודשים לפחות. צבא זה לא גנון או תנועת נוער ומטרתו היא לחימה וניצחון ולא "לתרום למדינה". אם יש איזשהו תפקיד ציבורי, אפילו ביטחוני שאין בו שום צורך של נשיאה בנשק בשום תרחיש, אין סיבה שתפקיד כזה יעשה על ידי חייל ולא על ידי אזרח. למשל חיל החינוך, רוב אגף המודיעין, רוב פיקוד העורף וכולי. הגיע הזמן שצבא ההגנה לישראל יפסיק להיות צבא קייטנה לישראל בשביל חלק ממשרתיו.

ישן 10-01-2017, 20:02

עריקה בגלל 3 חודשים של טירונות?
בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "מי הפראייר שישרת בצבא שלך?"

אז אתה אומר:
1. כדי שיהיו מספיק חיילים צריך גיוס חובה.
2. כדי שאנשים לא יערקו מגיוס חובה חובת השירות צריכה לחול על כול בני ובנות ה 18 ללא קשר לרמת כשירות.
3. כדי שהצבא יוכל לקבל את כולם הוא צריך להוריד את הרמה הבסיסית של ההכשרה.
לא מסכים.
אני לא רואה סיבה שהמוני בית ישראל ישתמטו משירות בגלל שחייבים לעשות 3 חודשים טירונות או בגלל שחלק לא יגויסו כמו שעשיו לא מגייסים את החרדים. אני אפילו טוען שיש להעלות את שכרם של כול חיילי צה"ל אל מעבר לשכר המינימום, ואז תגדל המוטיבציה לשרת כי משתמטים לא ירוויחו באזרחות יותר מחיילים. גם בזמן מלחמת העולם השנייה ומלחמת וייטנאם גיוס החובה בארצות הברית היה סלקטיבי. צה"ל היה מצליח להסתדר יפה מאוד ללא חולי אסתמה כמוני. ואם צריך חבלני סייבר, אז את זה יכולים לעשות אזרחים עובדי מדינה. טירונות בסיסית אחידה של 3 חודשים כמו באמריקה יכולה וצריכה להיות מונהגת גם כאן.

ישן 10-01-2017, 20:45

ב MARINES חושבים אחרת
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "לא. חיילי החובה מגויסיי צבא..."

כול אדם שעבר טירונות רצינית הוא גם חייל מילואים לאחר שחרורו מהשירות הסדיר וגם לוחם פוטנציאלי בהצבת חירום בעת שירות פעיל. אני לא רואה סיבה שלוחם רגלי בחופשה רגילה ייצא עם נשק הביתה למקרה של הקפצה, גם כשהיחידה שלו לא בתעסוקה מבצעית, בעוד שג'ובניקים, שגם הם נשבעו להגן על המדינה, יהיו בי נשק בכלל. את רעיון "צבא העם" הקייטנתי צריך להחליף ברעיון "צבא ההמון" בסגנון המאה ה 19 - אימון קרבי של חלק גדול ככול האפשר מהאוכלוסייה. כשהבסיס זה 3 חודשים של אימון בסיסי לכול מי שאפשר. אפילו משה פייגלין שמציע לעבור למדיניות של גיוס סלקטיבי מציע לחייב כול אזרח כשיר לעבור לא 3 חודשים אלא חצי שנה של הכשרה קרבית לכול צרה שלא תבוא. דווקא על גיוס החובה לנשים הייתי מוותר. תפקידים שחייבים להיעשות על ידי חיילים צריכים לפי דעתי להיות מאוישים על ידי נושאי נשק, אפילו אם זה רק אקדח. תפקידים שלא הכרחי שיהיו חלק מהצבא צריכים לצאת מהצבא. לא אני המצאתי את הביטוי "מה שלא יורה, יורד".

ישן 11-01-2017, 01:28
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "ב MARINES חושבים אחרת"

מכיוון שהדיון עובר למחוזות הפנטזיה שצה"ל במציאות הנוכחית לא נמצא בהם, ולמרות דעתך כן מגייס נשים ולהבדיל גם הרבה בעלי קשת שלימה של יכולות כולל מתנדבים עם בעיות פיזיות (שאף אחד לא ייגייס לנחתים) אז חבל להתעסק בנדמה לי.

הנה עוד כמה עובדות חוץ מהנ"ל שחסרות לכל אלה ששואפים לכאילו המודל האמריקאי:

א. חלק גדול מתפקידי המנהלה והשירותים נעשים בידי גופים אזרחיים, מה שבצה"ל ממלאים חיילי חובה (כלומר אזרחים במדים).

ב. שלמרות הכאילו ההכשרה הקרבית המדהימה שכולם מתרפקים עליה, כל יחידה קרבית אמריקאית עוברת הכשרה מחדש, כמעט ברמת אימון הקמה של כמה חודשים, לפני כל הצבה קרבית. אז כנראה שההכשרה הבסיסית היא לא משהו.

ג. שחוץ מהעובדה שהגיל הממוצע שונה ושאלה לא מגוייסי חובה אלא אנשים שבחרו בצבא כמקצוע, חלק גדול מבעלי תפקידי המנהלה עוברים הכשרה כפולה, לעיתים בדגש על אבטחה. משטרה צבאית זה מובן מאליו, אבל אפילו נגנים בתזמורת צבאית עוברים לעיתים הכשרות כאלה. למה? כי צבא הוא מקצועם, יש להם זמן להתאמן, הם לא יוצבו למשימות קרביות ולכן ניתן להשתמש גם למשימות כאלה כשצריך. עכשיו תדמיין את תזמורת צה"ל ותעשה לכולם טובה ואל תתן להם נשק.
ישן 10-01-2017, 21:19

בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "הכשרה קרבית בסיסית"

רפרפתי על המאמרים,
המאמר של הנקין יותר רלוונטי,נראה כי הוא יודע לעשות עבודה יסודית, אך אחרי שקראתי כאן הכל, כולל כתיבתו המקיפה, בולטת המוגבלות שלנו, כמו המוגבלות של הצוערים באירוע, שלקח להם זמן להבין הסיטואציה, וכשהגיבו כמובן לא הגיבו כמקצועני אבטחה....כך גם אנחנו מתחת לניאונים רואים תמונה חלקית, ודי מתדיינים כולם בתוך מסגרת שנוצרה תוך השארת דברים הקשורים לנושא מחוץ לשיח....ואומר/אשאל שתי שאלות, איך זה שאף אחד לא מזכיר את ההתעלמות מהאפשרות כי המשאית היא משאית תופת.....דבר שני,איך זה כי אנשים מתעלמים מהשאלה מי צריך להכתיב את צורת השמירה /אבטחה /הגנה...לאורך השנים יש רצף של כשלים בהגנה של חיילים על עצמם,בסיסהם וכו'...מה שצריך להוביל למסקנה כי אין גוף מקצועי האחראי לעניין.....במקום זה אנשים מעדיפים לדון על מה נדרש מהחייל ולא על מי יחליט על מה נדרש.....ואני לא יכול להתאפק, חינוך ילדינו שזה תשתית ביטחוננו, ע"י מי הוא נקבע? הרי כולם יכולים לראות שכל מטאטא חדש במשרד החינוך מחליט איך שמתחשק לו........

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 10-01-2017 בשעה 21:28.
ישן 11-01-2017, 10:38
צלמית המשתמש של סיורניק

בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "אם קראת תגובה שלי קצת יותר..."

אני חושב שהוא מתכוון לאחר האירוע - גם לאחר מות הנהג לא נראה שהוזמן חבלן לשלול משאית תופת ולא פונו כל הגורמים מהזירה למרחק בטחון.
אני לא יודע אם זה נכון ומה היו השיקולים, אולי היה ניתן לראות בקלות שאין מטען חבלה במשאית, אולי כן בוצעו פעולות משלימות שלא הוזכרו בתקשורת.
שימוש בחומר נפץ בנוסף לדריסה היא בהחלט דפ"א סבירה, גם אם לא מדובר במשאית מלאה חומר נפץ תקני אלא מטענים קטנים ומאולתרים שמוסיפים לנזק הראשוני, וקל יותר להסתיר אותם ממעגלי המודיעין המסכל.

ישן 11-01-2017, 22:44

בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "אני חושב שהוא מתכוון לאחר..."

הרבה עיניים בחנו את סרט הפיגוע, הרבה עטים כתבו על יכולות החיילים שנגלו לעיננו, וזה חשוב שמדסקסים ומנסים ללמוד......ואם חשוב ללמוד מה יכולותנו,תתכבדו ותפנימו כי הכשל הגדול ביותר הוא כי עד עכשיו לא מבינים כי שכחנו להתייחס למשאית כמשאית תופת....העם שידע להגיד כי המחבל ששכב על הכביש בחברון היווה סכנה לסביבתו....הינו מוגבל בראיה/הבנה.....צריך להכיר בעובדה זו, כפי שצריך להכיר בעובדה כי כך מתנהגים אנשים שנוחת עליהם פיגוע.....חשוב שנצניע ונכיר בחולשותנו, ונחשוב איך אפשר בכל זאת להשתפר, אחד הדברים שאנחנו מתעקשים לא להבין הוא, ששמירה/אבטחה זה לא חלטורה,זה דבר המצריך התמחות, ברזלים על הכתף לא מביאים את ההתמחות,חייב להיות בצבא גוף האחראי לנושא,הוא יגיע למחנה 80,ויתווה דרך לאבטחת המקום וסביבתו, וכשיוצא סיור לימודי של חיילים לירושלים,הוא יהיה מעורב במה ואיך דואגים לשלום החיילים.....הנושא מוכר,בשב"כ יש אנשים המתמחים באבטחה,של אישים קבוצות כדורגל שגרירויות , הצטבר שם ידע, ולהשוות אליהם בנושא את מפקד בה"ד 1,כמחליט איך מגינים על בסיסו או אנשיו ,זו בדיחה שאינה קטנה יותר מכך שהוא יהיה אחראי על בריאותם וכושרם הגופני של צועריו... אפילו שהוא קצין ראוי ואיכותי........פעם כשהייתי מתבטא בנושא הייתי משתמש במילה 'עיוורון', לא מזמן שכנע אותי חבר כי מדובר ביותר מזה,מדובר ב'תרבות שקר', זה לא רק מיגבלות האדם,אנחנו פיתחנו צורת התנהלות שאינה מתמקדת באמת....לא רע לנו לחיות בעולם שבו אנו משקרים לעצמנו.
ישן 10-01-2017, 21:41
  weare weare אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.06.16
רעיון קצת אחר:
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "הכשרה קרבית בסיסית"

אני לא מסכים לגבי נושא ההכשרה שכל חייל צריך לעבור. לצערי זה לא ריאלי ואני חושב שכולנו יודעים את זה. אני, וכנראה חלק נכבד מהפורום כאן, לקחתי חלק בהכשרת טירונים בצה"ל באחד מתפקידי ואני עד היום זוכר את הכמות המטורפת של הבעיות וה"דיסטורשן" שיש לך במהלך ההכשרה. בצה"ל, בשורה התחתונה, לא ניתן לבצע הכשרה איכותית לחייל.
סתם בעיה שקופצת לי לראש - מן הסתם אין לי איזו דרך לתת חישוב מדויק, אבל אני מנחש שתוך 5-10 שנים בסיסי ההכשרה שיעבדו לפי הרעיון שלך פשוט יתקעו, ולמעשה יסתמו, עם אותם חיילים "ממתינים" שלא מסוגלים לסיים הכשרה בגלל בעיות בריאות, ברה"ן, ת"ש ושאר ירקות. המפקדים שלך יהפכו לשירות סוציאלי שיעסוק בביקורים ולא בהכשרה.

מה שכן, מי שכן בחר בדרך המקצועית בצבא, קרי קצונה/שירות קבע, כן יעבור הכשרה קרבית מעט יותר מתקדמת וסוג של רענונים אחת לתקופה - זה רעיון שעוד איכשהו יכול להתניע ואולי אפילו להביא מעט תועלת.
ישן 15-01-2017, 08:58
  jhonny jhonny אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "לטעמי,חשוב יותר לדעת לתת את..."

זה קשור קשר הדוק,
למיטב ידיעתי יש בקצאה שנתית של כדורים שמותר לך להחזיק ומתוכם תוכל או לירות או לקנות בנפרד ולהתאמן,
כשההקצאה נמוכה אתה לא מסוגל לקבל מחירים טובים על תחמושת וזה נהיה סיפור יקר גם למפיצים וגם ללקוחות.
כמו שאמרתי אזרחים עם רישיון נשק ואימון לא מייצרים מעכשיו לעכשיו, והפראייר שיקנה אקדח על בסיס הקלה זמנית ולא קריטריון קבוע יתקע עם סחורה לא סחירה כשבמשרד הפנים יחליטו שמצב החרום נגמר.
ולא שיוכרז מצב חרום יתחילו לזרוק אקדחים ממשאית.
אם אין לך נשק אזרחי בתפוצה משמעותית אל תצפה שתהיה תגובה כזו בשטח.
אם זה היה תרבות יום א' בתל אביב יתכן והמדריכים לא היו חמושים בכלל.
ישן 15-01-2017, 15:48
  Eitan111 Eitan111 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.17

אני רוצה לעזוב לרגע את שאלת תפקוד החיילים ולשים רגע דגש על ניתוח האירוע.
מי ירה? מתי? ולאיפה?
לפי תמונות של חזית המשאית ישנם 15 חורים של כדורים, מהם אחד מתחת לשמשה ליד המגב ואחד גדול באופן חריג. האם הוא למעשה של שני כדורים? כמה כדורים נורו באירוע? כמה אנשים שונים ירו?
יש שני מקבצים ברורים, אחד של ארבעה כדורים ואחד של שלושה, ספק ארבעה (בגלל החור הגדול), והשאר מפוזרים יותר.
על פי העדות של המדריך הוא ירה 13 כדורים (9 מ"מ), מהם אחד בגלגל של המשאית. כלומר בוודאות חלק מהחורים בחזית המשאית הם של כדורים שהחיילים ירו (5.56 מ"מ). האם ניתן לקבוע איזה מהחורים שייך למי מהיורים? על פי תמונה מצד המשאית חלונות הצד היו פתוחים ויש חור ירי במראה וחור ירי בחלון האחורי. ניתן לקבוע למי הם שייכים?
בעדותה של הקצינה היא מספרת שהיא עמדה על המדרגות של האוטובוס כשירתה. לפי סרטון הפיגוע ממצלמת האבטחה המשאית חלפה בתחילה במהירות על פני האוטובוס, וגם לאחר הסיבובים והרוורס היא נסעה רק מעט אחורה ולא הגיעה במקביל לאוטובוס. איך היא הצליחה במצב הזה לירות בחלון של המחבל? או שמדובר בחלון האחורי? כיוון שהחלון פתוח אי אפשר לדעת אם פגעו בו או לא. יכול להיות שהחורים בחלון האחורי ובמראה שייכים לקצינה? או שגם הם של המדריך? יכול להיות שהוא ירה תוך כדי שהמשאית הסתובבה?
על פי מה שפורסם נמצאו בגופת המחבל גם כדורי 9 מ"מ וגם 5.56. כמה? מי מהם הרג אותו? ומה אחוז הפגיעות מתוך כל מה שנורה?
תמונה טובה יחסית של חזית המשאית מצאתי פה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4904562,00.html
תמונה טובה של צד המשאית מכאן: http://news.walla.co.il/item/3029626
עדות הקצינה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4905132,00.html
את עדותו של המדריך לא הצלחתי למצוא שוב.

אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי לענות על השאלות האלו.
ניסיתי לעשות סדר בדברים, מקווה שלא עשיתי דווקא הפוך. אשמח להערות איך לנתח טוב יותר.
בתודה, איתן
ישן 16-01-2017, 17:03
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "מה לעשות אני סומך על העניים..."

תראה , יש אנשים שמאמינים לתחקירים ויש אנשים שמאמינים לאגנדה שלהם ושום דבר לא יזיז אותם מזה.
לכתוב אני מניח שכולם יכולים (כל עוד הם עומדים בחוקי הפורום שזמן שעבר מפיגוע הוא לא אחד מהם).
העובדה שהיה ירי של חיילים למרות שמהזווית בסרטון קשה לראות את זה והעובדה שבמחבל מצאו קלעים של 5.56 אז כולם שקרנים וזה הכל תאוריית קונספרצייה מתוחכמת ? אולי האילומנטי מנהל כאן את החקירות ? אולי חייזרים השתילו קלעים בגופו של המחבל ? מי יודע אפשר להעלות תאוריות רבות כל עוד הם מתיישרות עם דוקטרינת גנרלי המקלדת המושלמים שתמיד יודעים לתפקד תחת אש (במשחקי מחשב בעיקר) ולנתח ארועים בצורה מושלמת בעזרת סירטון אחד מזווית אחת חמש דקות אחרי שהם קורים כל הכבוד.
ישן 17-01-2017, 08:38
  beatma beatma אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05
איתן רונד העיד שירה מצד שמאל
בתגובה להודעה מספר 173 שנכתבה על ידי Eitan111 שמתחילה ב "אני רוצה לעזוב לרגע את שאלת..."

של המשאית, השמשה של החלון השמאלי התנפצה לפי עדותו של רונד, ניתן גם לראות שברי זכוכית על הקרקע מתחת לדלת השמאלית.
הוא גם טען שהמחסנית שלו נגמרה והמשאית עדיין נסעה לאחור, הוא הרגיש חוסר אונים באותו רגע.
כלומר הוא התחיל לירות כאשר המשאית עדיין הסתובבה וסיים כאשר היא נוסעת לאחור.
יכול להיות שהוא ירה מצד שמאל קדמי ואז חלק מהכדורים פגעו בשמשה השמאלית שהתנפצה וחלק בקדמית.

הוא אומר שמצד ימין שלו היו עוד 2 אנשים שירו, אחת מהן כנראה סגן מאיה פלד והשני כנראה המדריך סא"ל במיל' אייל קורן ואח"כ הוא שם לב שהיו תרמילים על הרצפה של הטיילת שנמצאת מצד שמאל למשאית, אפשר לשער ש-5 חורי הירי בדלת ובשמשה הימנית של המשאית שייכים לירי הזה.
משם כנראה ירו 1-2 חיילים.

הנה הראיון עם איתן רונד בבוקר למחרת: http://rotter.net/forum/scoops1/374165.shtml

עדות של המדריך השני שירה:
"סא"ל במיל' אייל קורן, מורה דרך נוסף שנלווה לגדוד ארז, דווקא שולל את הביקורת על הצוערים. קורן פתח גם הוא באש לעבר הנהג הדורס. "רצתי לכיוון השמשה הקדמית של המשאית. פתחתי באש. רוב הכדורים בשמשה הקדמית סביר להניח שהם מהירי שלי. תוך כדי נסיעה אחורה, הוא קפא ונפל. ואז ראיתי חייל מצד שמאל שלי יורה. מהצד השני אני רואה חיילים מסתערים. צעקתי להם לחדול אש כי האירוע נגמר. תוך 15 שניות האירוע נגמר"."
http://rotter.net/forum/scoops1/375435.shtml

תמונות המשאית הרלוונטיות עם חורי הירי:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:12

הדף נוצר ב 0.35 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר