לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-01-2012, 22:53
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.09
פרוט מהלכי קרב עין זחלתא
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אוהד שמתחילה ב "הקרב על עין זחלתא"

מישהו מצא, סרק, והעלה את החוברת "עוצבת כפיר במלחמת שלום הגליל" לקבוצת הפייסבוק של כפיר בשל"ג. אני מביא כאן את תאור מהלכי קרב עין זחלתא מתוך החוברת. (מתחיל מעמוד 11 בחוברת.) הוספתי מפות וכמה תמונות לשם אוריינטציה. מי שיודע או זוכר פרטים נוספים מוזמן להוסיף ולציין על המפות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מפת האזור:

מבט דרומה:

צולם זמן קצר לאחר הקרב. מבט דרומה:

מבט צפון מזרחה:

הכביש הראשי בעין זחלתא לאחר הלחימה:

הטנק של סגן דודי קרסנר ז"ל, סמ"פ פלוגה מ', גדוד 195, במקום בו נפגע בעין זחלתא לפני תחילת הירידה לנבע אל צפא.

"הבית הצהוב" בו נפל יצחק קלי ז"ל, מ"פ בגדוד הבט"ש 932, בנסיון החילוץ של צוות טנק דודי קרסנר ז"ל

מקום התהפכות הטנק של סגן אוריה בר שלום ז"ל, מ"מ בגדוד 195, בכביש היורד מעין זחלתא לנבע אל צפא:

טנקי T-62 פגועים בכביש היורד מעין זחלתא לנבע אל צפא:

טנק T-62 הפוך בכביש היורד מעין זחלתא לנבע אל צפא:

טנק T-62 פגוע שנדחף מהכביש בנבע אל צפא, בתחתית הירידה מעין זחלתא:

אותו הטנק במבט מכיוון אחר:

עין זחלתא כיום (מקור- גוגל מפות)

עין זחלתא כיום. מבט מערבה:

גבעות האורנים מסביב לנבע אל צפא כיום:

נבע אל צפא כיום:
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-06-2012, 22:29
  משתמש זכר 101uri 101uri אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.12
הייתי שם

אני שמח לשתף אתכם בחוויה אישית מנקודת מבט של חובש צעיר בצוות נגמ"ש ותיקים (לא מודע לסביבה...) בפלוגה א' בגדוד הנדסה "אסף" של פיני דגן.
עד הכניסה לכפר עין זחלתא בילינו ב - 4 ימי תנועה, עם מעט ירי פה ושם.
אפשר להגיד טיול 4X4 רכוב ללא שינה, קצת אורז והרבה דובדבנים, ירי חסר תכלית מסביב, דריסת מכוניות שהפריעו בדרך, הבזקי קווי מתח בלילה מהתקלות בעמודי חשמל.
היה גם מטווח מגניב על מיכליות דרגים סורים (יש תמונות. אסרוק ואצרף תמונות בהמשך) שנקלעו למזלם הרע בכביש מזרחית אלינו, בדיוק מול הטנקים.
בליל יום שלישי נכנסנו לכפר עין זחלתא.
אחרי זמן מה של שהות במקום, קבלנו תדריך להמשך ולהתארגן לחניון לילה במקום. הזהירו אותנו לאפשרות שיש חוליות צלפי קומנדו במקום.
אחרי לילות ללא שינה, נתנה הוראה שעל כל כלי להשאיר אחד ער על המא"ג.
לפנינו במרחק של 20 מ' היה טנק ומאחור נגמ"ש של פלוגה ב'. (למיטב זיכרוני)
התארגנו לסבבי שמירה של 20 דקות. העירו אותי (בערך) בשעה 3.50
התארגנתי על המא"ג שהיה בצידו הימני של הנגמ"ש.
לאחר זמן קצר התחיל ירי נ"ט מכל הכיוונים. יריתי עם המא"ג קדימה וימינה לעבר הטרסות ומטע הכרמים, ולעבר חצר הבית בצד ימין. הטנק לפנינו חטף פגיעה.
המ"מ מוטי דיין התעורר וירה עם המק"ח מסביב. יריתי עד לסיום התחמושת, ואז התחלתי להרגיש את הפחד...
שני טנקיסטים קפצו בוערים מהטנק. אחד מהם נשכב בוער בצדו השמאלי. מוטי קפץ מהנגמ"ש, תלש את בד הכיבוי, רץ לעבר הטנקיסט, כיבה, הרים אותו, ורץ חזרה לנגמ"ש.
הנהג פתח את הכבש, הכנסנו אותו לנגמ"ש.
מהסרבל שלו נשארו שאריות, שנמרחו גם על מוטי.
למיטב זכרוני הטנקיסט השני רץ לאחור בכוחות עצמו.
קבלנו הוראה להתפנות לאחור.
הנגמ"ש שהיה אחרינו לא הצליח להתניע.
צוות הנגמ"ש נטש ונכנס אלינו בקפיצות מלמעלה, מהצפיפות נדחקתי למטה עמוק בפנים, בפינה הקדמית.
אשמח מאד לדעת מי היה הטנקיסט, אני זוכר אותו אדיב, אסיר תודה, לא התלונן, דחה הצעה לעזרה...כל אותו זמן היו אין ספור פיצוצים מסביב, חיכיתי לפגיעה כל רגע.. (שנגמ"ש הנדסה נפגע הוא מתפוצץ לרסיסים).
הכביש שבו היינו היה צר. הנגמ"ש שנתקע אחרינו הקשה לתמרן את התנועה לאחור, שנמשכה כנצח.. איך שהוא הצלחנו לבסוף להגיע למקום בטוח יותר, ושם פינינו את הטנקיסט לנקודת איסוף פצועים.
עצרנו להירגע. ואז ראיתי שכולי רטוב, מפחד.
ישן 12-06-2012, 10:58
  yudkey yudkey אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.04.07
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי 101uri שמתחילה ב "הייתי שם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי 101uri
אני שמח לשתף אתכם בחוויה אישית מנקודת מבט של חובש צעיר בצוות נגמ"ש ותיקים (לא מודע לסביבה...) בפלוגה א' בגדוד הנדסה "אסף" של פיני דגן.
עד הכניסה לכפר עין זחלתא בילינו ב - 4 ימי תנועה, עם מעט ירי פה ושם.
אפשר להגיד טיול 4X4 רכוב ללא שינה, קצת אורז והרבה דובדבנים, ירי חסר תכלית מסביב, דריסת מכוניות שהפריעו בדרך, הבזקי קווי מתח בלילה מהתקלות בעמודי חשמל.
היה גם מטווח מגניב על מיכליות דרגים סורים (יש תמונות. אסרוק ואצרף תמונות בהמשך) שנקלעו למזלם הרע בכביש מזרחית אלינו, בדיוק מול הטנקים.
בליל יום שלישי נכנסנו לכפר עין זחלתא.
אחרי זמן מה של שהות במקום, קבלנו תדריך להמשך ולהתארגן לחניון לילה במקום. הזהירו אותנו לאפשרות שיש חוליות צלפי קומנדו במקום.
אחרי לילות ללא שינה, נתנה הוראה שעל כל כלי להשאיר אחד ער על המא"ג.
לפנינו במרחק של 20 מ' היה טנק ומאחור נגמ"ש של פלוגה ב'. (למיטב זיכרוני)
התארגנו לסבבי שמירה של 20 דקות. העירו אותי (בערך) בשעה 3.50
התארגנתי על המא"ג שהיה בצידו הימני של הנגמ"ש.
לאחר זמן קצר התחיל ירי נ"ט מכל הכיוונים. יריתי עם המא"ג קדימה וימינה לעבר הטרסות ומטע הכרמים, ולעבר חצר הבית בצד ימין. הטנק לפנינו חטף פגיעה.
המ"מ מוטי דיין התעורר וירה עם המק"ח מסביב. יריתי עד לסיום התחמושת, ואז התחלתי להרגיש את הפחד...
שני טנקיסטים קפצו בוערים מהטנק. אחד מהם נשכב בוער בצדו השמאלי. מוטי קפץ מהנגמ"ש, תלש את בד הכיבוי, רץ לעבר הטנקיסט, כיבה, הרים אותו, ורץ חזרה לנגמ"ש.
הנהג פתח את הכבש, הכנסנו אותו לנגמ"ש.
מהסרבל שלו נשארו שאריות, שנמרחו גם על מוטי.
למיטב זכרוני הטנקיסט השני רץ לאחור בכוחות עצמו.
קבלנו הוראה להתפנות לאחור.
הנגמ"ש שהיה אחרינו לא הצליח להתניע.
צוות הנגמ"ש נטש ונכנס אלינו בקפיצות מלמעלה, מהצפיפות נדחקתי למטה עמוק בפנים, בפינה הקדמית.
אשמח מאד לדעת מי היה הטנקיסט, אני זוכר אותו אדיב, אסיר תודה, לא התלונן, דחה הצעה לעזרה...כל אותו זמן היו אין ספור פיצוצים מסביב, חיכיתי לפגיעה כל רגע.. (שנגמ"ש הנדסה נפגע הוא מתפוצץ לרסיסים).
הכביש שבו היינו היה צר. הנגמ"ש שנתקע אחרינו הקשה לתמרן את התנועה לאחור, שנמשכה כנצח.. איך שהוא הצלחנו לבסוף להגיע למקום בטוח יותר, ושם פינינו את הטנקיסט לנקודת איסוף פצועים.
עצרנו להירגע. ואז ראיתי שכולי רטוב, מפחד.

אתה מתאר חוויות שעברתי שם. מדהים!
אני מניח שהטנק שנפגע לא היה הטנק המפורסם של דודי קרסנר, כי צוותו לא שרד.
------
כמו כן, האם ידוע לך על קבוצת פייסבוק בשם "כפיר בשל"ג-1982" ?
קבוצה זו פעילה מאוד ,מעלים חוויות משל"ג ובפרט על קרב עין זחלתא.
אגב, חטיבה 500 התכנסה בלטרון ב-7/6/12.
אם לא ידוע לך על הנ"ל , אשמח להעביר מידע.
ישן 14-06-2012, 06:57
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי 101uri שמתחילה ב "עד לאותו יום שהגבתי לא הייתי..."

נראה שהתמונה שהעלתה צולמה ב 8 ביוני מציר מזרעת אל שוף - בוקעתה לכיוון צפון מזרח. העשן עולה מציר עין קינה - אל מחתרה עליו נסוגה צפונה שיירת הדרגים הסורית מג'זין. בתווך ערוץ נהר הבצרי. גדוד ההנדסה 601, שהיה במלחמה ת"פ חטיבה 500, נע בציר זה עם מח"ט 500 דורון רובין, גדוד 195 של החטיבה וגדוד בט"ש הנח"ל 932. אנחנו (גדוד 430 של החטיבה) נענו בציר המקביל לבית א דין.
אתה מוזמן לסרוק ולעלות את התמונות הנוספות שיש לך. ממליץ לך גם לבדוק את האשכול "פלוגת צמ"פ מחטיבה 500 בשל"ג"http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=517823
אתה יכול לקרוא את מלוא החוברת "עוצבת כפיר בשל"ג" ותאור הלחימה בה היה מעורב גדוד ההנדסה 601 בקישור הבא: https://docs.google.com/file/d/0ByJ...BNFk/edit?pli=1
ישן 05-06-2014, 07:04
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

לציון 32 שנים למלחמת לבנון הראשונה העלה האלוף (מיל') דורון רובין, מח"ט 500 במלחמה, לדף הפייסבוק של החטיבה סיפור חילוץ פצועים אחד מתוך כמה בקרב עין זחלתא. רובין מציין שזהו פרק מתוך ספר שהוא שוקד על כתיבתו:

סיפור חילוצו של סרן עודד לנדנר במלחמת שלום הגליל

עודד לנדנר, קצין ירושלמי, בנם של דורה ומתי. שירת כמ"פ צמ"פ של פלוגה מ' בגדוד 195. לא הכרתיו כלל שכן קיבלתי הפקוד על החטיבה 3 ימים טרם היציאה למלחמה.
החטיבה, שמשימתה היתה להגיע לכביש ביירות דמשק, נעה בציר גב ההר ממטולה דרך ערב סלים, נהר הבסרי, כביש דמור- כפר נברך- ציר בירות דמשק...60 ק"מ של קרב התקדמות עד הקרב בעין זחלתא.
כוח החוד של החטיבה באותו השלב כלל את מפקדת גדוד הנח"ל 932 [בפקוד סנדר ובן ישי], יחד עם פלוגה מגדוד הנח"ל מתוגברת במח' טנקים מגדוד 195, נתקל בשעה 22:00 בטנקים סוריים בטווח קצר על הכביש המתפתל היורד צפונה מעין זחלתא לעבר נהר-א צפא.
סגן אוריה בר שלום [מ"מ בפלוגה כ'] פקד על הטנק הראשון בטור, וכשנתקל, ירה פגז החלצות אל הטנק שלפניו, חילץ לאחור ונפל לתהום הוואדי. אוריה נמחץ למוות בהתהפכות הטנק ואילו צוותו הצליח להחלץ ולחבור לכוחותינו במהלך הלילה.
כוח בפקוד משה קינן [וקנין], מפקד פלוגה ס' מגדוד 532 [של חטיבה 460] שפעל ת"פ החטיבה, נע קדימה יצר מגע עם הטנק הסורי, השמידו וחילץ לאחור.
נסיון נוסף [רגלי] בפיקודי יחד עם כוח מפלוגת הנח"ל לאתר היכן ממקום האוייב נסתיים באש חזקה שנורתה עלינו. חילצנו לאחור והבנתי באופן ודאי שיש אויב בפאתי הכפר, איני יודע מה גודלו גם לא את היערכותו, ולפיכך אין הגיון מבצעי להמשיך ולנסות לנוע קדימה ללא מידע או מודיעין.
החלטתי לייצב את הקו בנקודת המגע שנוצרה ולהיערך לשהיית לילה מאובטחת, להניע את גדוד הצנחנים [מיל'] בפקוד משה סלע [עם שחר, במהלך השעות הראשונות של היום] שיאגף הכפר ממערבו, יטפס רגלית ויתפוס השטח השולט מעל הכפר מצפון [כבר נתתי לו פקודת התראה] וע"י המהלך הזה לערער את היערכות הסורים ויכולתם להילחם. היה ברור לי ששיטת הפעולה צריכה להיות מהירה אבל מותנית בתפיסת השטח השולט בטרם ננוע לכבוש הכפר והמשך התקדמות לעבר כביש ביירות דמשק.
נסעתי להפגש עם מפקד האוגדה [מנחם עינן] שהיה במפקדתו מחוץ לכפר, להציג לו התכנית ולקבל אישורו. בפגישה סוכמה התוכנית שתבוצע בבוקר המפציע כפי שפורטה לעיל. נפרדתי ממנחם ואנשי מטהו וירדתי חזרה עם ג'יפ הסיור בפקוד חיים שריר [מפקד פלוגת הסיור] אל החפ"ק שלי [הטנק ונגמ"ש האג"מ], אותם השארתי בכפר לאחר ההתקלות הלילית.
עת ירדתי במורד הכביש עם הכניסה לכפר נשמעו הדי פיצוצים עזים, ירי מקלעים ותותחי טנקים, ירי ארטילרי מלווה בפגזי עשן, טילי סאגר שעפים ומנסרים את צמרות האורנים...חגיגה גדולה עם אור ראשון.
דהרתי עם הג'יפ והתקדמתי קרוב ככל שאפשר לאזור המגע והתמונה שנגלתה לעיני היתה קשה...טנקים נעו בבהלה לאחור חיילים הסתובבו מבוהלים, המון ירי מסביב. אני נע בינות לטנקים מנסה לצוד את עינו של מי מהמפקדים להבין מה קורה ויורד בריצה מהירה לעבר אזור ההתקלות וקרבות המגע.
בדרכי למטה אני מבחין בטנק מ"פ עומד באמצע הכביש קנהו מופנה לאחור וצוות הטנק רץ סביבו אחוז בהלה ומבוכה, עברתי לידם ואז הם אמרו לי "...היי אתה מוכן לעזור לנו? המ"פ שלנו פצוע בתוך הטנק...". היה ברור לי שהם אינם יודעים עם מי הם דברו...זנקתי במהירות אל צריח הטנק, הצצתי פנימה ונגלתה לי תמונה קשה. עודד המ"פ יושב על דום מפקד חבוש קסדתו כאשר שלולית דם מבצבצת בבטנו. הסרתי במהירות את קסדת ה- VRC מראשו, עיניו היו פקוחות לרווחה [עיניים כחולות, אני זוכר אותן כמו היה זה אתמול...] ניסיתי למשוך אותו החוצה ללא הצלחה, ביקשתי מאיש צוות שיכנס לצריח ויעזור לי להוציאו, למשוך את עודד מהטנק...כל אותו זמן נורים צרורות בסביבות הטנק וברור לי שהטנק חשוף ועד מהרה יחטוף סאגר או ר.פ.ג'...בכוחות מאומצים משכנו את עודד החוצה פתחתי את פיו לוודא שלשונו מונחת היטב והשכבתיו על אלונקה בקדמת הספון...עד מהרה עטו עליו הרופא, חובשי הגדוד ועמי המג"ד שהגיע עם הטנק שלו. הוריתי לפנותו במהירות לאחור לאזור פנוי ורכוז הנפגעים החטיבתי ובקצה העין ראיתי שהרופא מסמן לי סמן שלא מנבא טובות. המרצתי אותם לפעול ללא דחוי ולעשות הכל שעודד יחיה.
עודד פונה לאחור נעשו בו פעולות החייאה, הוזעק מסוק ועם פצועים נוספים מהקרב הזה המריא לבית החולים רמב"ם בחיפה.
הקרב נמשך, קרב קשה עם נפגעים, נסיונות חילוץ של טנקיסטים וחיילי הנח"ל ואני מנסה להבין את אשר קורה, נותן פקודות בניסיון לאתר את גבולות ההערכות של הסורים, מעלים טנקים לעמדות ואני מבין לאט לאט שחילוץ הפצועים גורר פצועים נוספים, לפיכך יש לעצור את ההתנהלות הזו, לרכז אש לחילוץ החיים בלבד ולייצב קו, ובמקביל לאגף עם גדודו של סלע ולתפוס הגבעה השולטת מצדו הצפוני של הכפר.
וכך נעשה. ייצבנו קו לקראת צהרי היום, ארגנו את היחידות, גדוד צנחני המילואים שנלחם באומץ ומקצועיות החל מתארגן לאחר שפנה את חלליו ופצועיו ועם ערב היה אמור לצאת למשימתו.
פאתיו הצפוניים של הכפר עין זחלתא ונבע א צפע נכבשו ביום חמישי בלילה לאחר שגדוד סלע תפס רגלית את השטח השולט מצפון, כיוון את אש הטנקים, הפעיל ארטילריה וירה באחורי הסורים. יתרת כוחות החטיבה בהרכב [וע"פ סדר תקיפתם] גדוד הנח"ל, גדוד הנדסה 601, גדוד 430, [בחיפוי ], גדוד 195, ובסיוע ארטילרי ישיר של גדוד חת"מ 403, תוקפים הכפר בקרב משולב ומתואם. כל כוח וכוח במשימתו, כאשר אני [המח"ט] מתאם, ממריץ, מזרז, מפציר ודוחף את ההתקפה שסיכומה הוא שמושמדים גדוד טנקיT-62 [כ-30] וגדוד קומנדו סורי.
קרב מקצועי [חלקו הגדול בלילה] ומשולב, בו היה לכוחותינו פצוע קל אחד [פרטי הקרב המיוחד הזה ותיאור מקצועי יפורטו במקום אחר בספר].
ומה עם עודד לנדנר שלנו?? הוא הגיע לבית החולים ללא הכרה ועם דופק נמוך מאוד מאוד, הוכנס לטיפול נמרץ וכחודש ימים היה ללא הכרה ונע בין חיים או מוות, בין תקווה לרגעים קשים. ולבסוף - פקח את עיניו כמבשר לכולם: אחייה ואתגבר...
עמי אבן בשר לנו בעת שהותנו בבחמדון באמצעות רשת אלחוטית שעודד פקח עיניו......וכולנו הרענו בשמחה אדירה.
את ספור החלמתו בבית החולים יספרו אחרים. סוף סיפורנו, שהגבר הזה קם ועמד על רגליו, רזה וכחוש וחיוור מאוד וחזר לחיות את חייו. סיים לימודיו בטכניון בהצטיינות, הקים משפחה לתפארת, מצליח בעסקיו והחשוב מכל הוא הפך לבני המאומץ.
הקשר שנוצר ביני לבין הוריו מתי ודורה, ביני לבינו הנו קשר דם...אותו בוקר יום רביעי הקשה 9 ליוני 1982, כשהוא מדמם קשות מקליע שחדר לבטנו. חוויתי אני את חווית חילוצו והשבתו לחיים.
גם כאן כמו בספור ג'יפ הקצינים, כמו בספור של חילוצו ופינויו של בנגה מג"ד 433, המעורבות שלי הנה אישית,
מחוייבת שנעשית בצלילות, בפיכחון ומתוך הבנה ואמונה שזה מה שעלי לעשות.
בתוך המבוכה ואי הסדר הקרבי שנוצר, אל מול הצורך שלי לתפוס חזרה פקוד ולייצב את אשר קורה, אני מוצא עצמי חשוף על הטנק מול עיניהם המפוחדות של אנשי הצוות מחלץ את עודד אל חייו.
סכנה, פחד, תחושת מחוייבות לחטיבה ויחידותיה, רצון ותחושת צורך חד וברור לחלץ ולהציל חיים, הכל בערבוביה. אבל אצלי זה צלול וחד. חשתי שזה מה שעלי לעשות וכך עשיתי.
כשסיימתי החילוץ התפניתי לפקוד וייצוב המצב כשאיתי עמי אבן מג"ד 195 ומפקדיו, סגל הפקוד של 932, סנדר המג"ד ובן ישי הסמג"ד, יוסי אבירם ודני סבוראי וגדוד 430, האג"מ בפקוד וניהול שמעון בן מימון, המס"ח המצויין רמי בוסי, שרלי ק. הקשר החטיבתי המסור והמקצועי, אביאל ג'יראפי הקמ"ן, משה סלע וגדודו ומאות הלוחמים שנטלו חלק בקרב הזה שסופו אינו כתחילתו.
הכפר נכבש ופנינו היו לכביש ביירות דמשק לביצועה והשלמתה של המשימה שהוטלה עלינו.

נערך לאחרונה ע"י dsho בתאריך 05-06-2014 בשעה 07:12.
ישן 05-06-2014, 07:11
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי dsho שמתחילה ב "לציון 32 שנים למלחמת לבנון..."

וזו תגובתו של עודד לנדרר בדף הפייסבוק של החטיבה:

"בבוקרו של יום רביעי ה-9 ביוני 1982 בעין זחלתא הענקתם לי אחיי הלוחמים הזדמנות שניה בחיים. באותו מקום בו לא צלחו ניסיונותינו הרבים לחלץ את דודי ויובל, בקרב עקוב מדם בו נפלו קלי, דהן, לנדר, ואחרים נפצעו.

מבחינתי הסתיים הקרב ברגע שעצרתי ליד הטנק של דודי, התרוממתי בצריח, חטפתי כדור בחזה וחסר הכרה כרסתי לתוך הצריח.

חיים, גיל ובני צוות טנק צעיר רק 7 חודשים במדים התאוששו מהר והסיעו את הטנק לאחור למקום פחות חשוף. לאחר שלא הצליחו להוציא אותי מהצריח,קפצו מהטנק החוצה וראו את דורון...

לאחר 4 שבועות פקחתי עיניים בבית החולים רמב״ם ונדהמתי מעוצמת הקשר בין הורי למפקדי, פקודי וחיילי הגדוד אשר המשיכו לבקר, לתמוך וללוות אותי לאורך 5 חודשי אישפוזי הארוכים.

עמי היה מבלה איתי שעות בכל פעם שהגיע לחופשה. חיילי ומפקדי הגדוד היו עוצרים ברמב״ם בדרכם לחופשה או בחזרה ללבנון. נתתם לי להמשיך ולהרגיש שייך, לא נשכח... ובכך סיפקתם לי כח עצום לא לוותר, להילחם ולעמוד בחזרה על הרגליים.

ולך דורון, איש יקר

הסיפור הוא אכן מדהים ועצום. תחילתו שם בעין זחלתא כשאני מפרפר בין חיים למוות על ריצפת הטנק, ואתה שולף אותי החוצה ונותן לי הזדמנות שניה בעולם הזה. אך גדולתו היא במעורבות שלך במלחמתי לאחר הקרב...

עזרת, עודדת, הובלת, דחפת, החזרת אותי לצבא ולא השארת לי זמן לרחמים עצמאיים.

היית שם לוודא שלא רק קיבלתי הזדמנות שנייה בחיים, אלא שאמצה את הפוטנציאל הטמון בהם ובי!

אתה מצביא נועז אבל יותר מכל אתה בן אדם.

אשרי העם שאנשי 500 הם בניו!"
ישן 10-08-2014, 04:28
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב ""ירינו בטנק הראשון בשיירה הסורית, כדי שהם לא יוכלו להתקדם, ובטנק האחרון""

אייל גור אריה היה מ"פ ז' בגדוד 430 (סערה) ובצדק קיבל את צל"ש האלוף על חלקו בקרב על המסולעת. כמה אי דיוקים של הכותב:

קרב עין-זחלתא החל רק ביום השלישי של המלחמה, בלילה בין ה 8 ל 9 ביוני, ולא היה ההתקלות הראשונה עם הכוחות הסורים. החטיבה נתקלה לראשונה בקומנדו סורי ביום השני למלחמה בג'רג'וע. בקרב נפגע טנק של גדוד 433 (גור) מ RPG, ומג"ד 433 בני בית אור שירד עם המח"ט דורון רובין ועם נח"לאים לטהר רגלית את הטרסות נפצע קשה מכדור בחזה. ההתקלות השניה היתה בצומת ג'זין כשטנקים של 433 שהיו אמורים לבצע חסימה לכיוון ג'זין כדי להגן על אגף החטיבה נכנסו למארב, חטפו סאגרים ונפגעו.

הגבעה המסולעת היתה בפאתיה הדרומיים של העיירה מנצוריית בחמדון, והקרב על המסולעת היה ב 22 ביוני, יומיים ושתי הפסקות אש לפני ההשתלטות על כביש ביירות דמשק ב 24 ביוני.

מג"ד 430 יוסי אבירם לא בדיוק "פרש בגלל שלא הרגיש טוב." הוא קיבל התקף לב בעין זחלתא עוד בהפסקת האש בשבוע השני של המלחמה ופונה לארץ.
ישן 01-11-2014, 18:04
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
"ואז ראיתי אותו: טנק בוער באמצע הכביש, צמוד לתהום"

אל"ם (מיל') עמיחי אבן כבר היה אחרי "הטיול הגדול" והתחיל בלימודים כשנקרא להוביל גדוד שריון במלחמת לבנון הראשונה. הגדוד בפיקודו בלט לכל אורך הלחימה, ואבן הוכיח קור רוח, כושר מנהיגות ודבקות במשימה. על מעשיו אלו הוענק לו צל"ש מפקד הפיקוד

http://www.gvura.org/a4387-%D7%A1%D...%90%D7%91%D7%9F

פתאום הגיעו מעלינו שני מטוסי תקיפה סורים וביצעו סריקה כדי לראות עד איפה הגיעו היהודים. הם זיהו אותנו וחזרו לעמדות. אחד התלבש עליי, והשני התלבש על הטנק של המ"פ. נכנסנו לקרב, כל טנק עם המטוס שלו. אני השתוללתי, נסעתי קדימה, אחורה, יריתי ישר, אפילו הדלקתי את הקוצים שהיו סביבנו. בשלב מסויים יריתי שלושה פגזי ח"ש (חודר שיריון), והמטוס ירה עליי שלושה טילים. יצאנו תיקו - אני לא פגעתי והוא לא פגע".

"כשנגמר הסיפור ונעלמו המסוקים, קראתי למ"פ. הוא לא ענה לי. ולא פחות חמור מזה שהוא לא ענה לי - בטנק שלו היה גם חבר שלי, מי שטיילתי איתו בדרום אמריקה, אליק. ידעתי שקרה משהו רע, ולא יכולתי לעשות כלום. ירדתי ברגל מהטנק שלי והתחלתי לרוץ לכיוונם. ואז ראיתי אותו: טנק בוער באמצע הכביש, צמוד לתהום".
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:34

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר