לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-01-2022, 14:12
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
חד ומדויק, כרגיל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב ""אם יקרה עוד פעם": מאמר חדש שלי ב'מערכות' על 'שומר החומות' ולקחיו."

דר' הנקין,
תודה על השיתוף של המאמר. הניתוח והתיאור של הרקע, תרחישים ופתרונות מדויק ונכון.
אחת הבעיות הקריטיות בהפעלת כל צבא במערכה במדינה דמוקרטית ובטח שבישראל, תלויה באמון ובהבנה הציבורית וכיוצב גם התמיכה בפעילות שיהיה לה מחירים קשים.
כאשר אצלנו מובילי דעת קהל (פוליטיקאים, תקשורת) מצדיקים אירועים קשים במצב כלכלי, חברתי או אפילו בבלבול (מכוון או לא) בין סיבה ומסובב (גרעין תורני), יהיה מאוד קשה להפעיל כוח בסגנון ירדן לטיפול באירועים חבלניים בסגנון שראינו. כשמגישה בכירה באולפן חדשות מוביל מזכירה בלופ לשוטרים בלוד את אירועי אוקטובר, המסר מובן.

גם הדגם האמריקאי יהיה בעייתי. השיימינג הנרחב שעברו כוחות המשטרה ברחבי ארהב (בצדק או לא) בטיפול במהומות האזרחיות לפני שנתיים הם דוגמא לריסון הכוח. זה כלל גם את ההתייחסות לכוחות פדרליים ומשמר לאומי כשהאירועים גלשו לאנרכיה מוחלטת כמו שנראה בצפון מערב ארה"ב.
להגיע עם שריוניות ונשק כבר לא מרתיע אף אחד. חשובה התמיכה הכוללת וההבנה של המחירים שיידרשו אם הם באמת יופעלו. הפער הזה כרגע נראה ענק.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-01-2022, 14:23
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב ""אם יקרה עוד פעם": מאמר חדש שלי ב'מערכות' על 'שומר החומות' ולקחיו."

תודה רבה על המאמר.

צריך לתת מחשבה רצינית מדוע מערכה מהסוג הזה היא אפקטיבית. לרוסים בחבל קרים יש אוכלוסיה גדולה שמזדהה כשייכים לרוסיה ומוכנים לשמש כמעין "בסיס אם" לפעילות הרוסית נגד אוקראינה.

אצלנו האיראנים/פלסטינים/כל מי שרוצה להתעסק עם ישראל מצאו קרקע פוריה למאמצי ההסתה וההסלמה בקרב ערבים אזרחי ישראל.
הם לא השקיעו מאמצים בצפון תל אביב או בקיבוצים אלא בכפרים ובערים המעורבות. מה זה אומר על האוכלוסיה במקומות האלו?

האם נדע להודות שיש פה בעיה ולנטרל את זה מבחינה חברתית/בטחונית אני מדבר על חינוך והשקעה אבל גם השלטת מרות החוק במקרה הטוב.
במקרה הבאמת רע יש שמדברים על טרנספר ושלילת זכויות, והם אלו שיקבלו במה אם לא יימצא פתרון שפוי.
או שנסתפק בהצהרות ש"הם אזרחים שווי זכויות לכל דבר וכל מי שאומר אחרת הוא גזען לאומן פשיסט" ונחכה לראות מה יקרה בפעם הבאה?
הרי לצייר קו גבול חדש ו"להתנתק" מרמלה ולוד וחיפה זה לא אפשרי, ואומרים לי שטרנספר של אוכלוסיות כבר לא מקובל בעולם המודרני.

אם זה פוליטי מדי, אולי נחשוב על מה אוקראינה יכולה לעשות במצב כזה של אוכלוסייה חלוקה בנאמנותה.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 30-01-2022, 21:09
  beatma beatma אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05

תודה על המאמר.
אני יותר מתחבר לדעתו של יאיר, הזירה בתוך הקו הירוק היא חלק אינטגרלי מהמאבק הערבי במדינת ישראל ולא הפעלת גורמים ע"י גורמי חוץ, בהחלט יש סבירות גבוהה שיש מימון, תמיכה ואולי אף הכוונה ושליטה מחו"ל/עזה, אבל הגורמים התוקפים בתוך הארץ הם אוייבים בדיוק כמו האוייבים מבחוץ.
בניגוד ליאיר אנסבכר, אני לא חושב שהערבים עם ת.ז כחול עברו "פלסטינזציה", זאת הזהות שלהם מאז ומתמיד.
העוינות והשנאה כלפי הישות הציונית קיימת שם תמיד, גם אם רוב הזמן אין לה ביטוי אלים.
מלחמת "שומר החומות" מבחינתי היא עוד פרק בסכסוך היהודי-ערבי, המשך ישיר למהומות 2000 שהם המשך למלחמת השחרור ומאורעות תרפ"ט ותרפ"א.
ישן 08-02-2022, 19:34
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
צדדים שחסרים: מודיעין, אסונות טבע ופוליטיקה

א. לאור פרשת NSO- יכול להיות שמשטרת ישראל עברה "מהפיכה בעיניינים המשטרתיים" ועברה להתבסס על "שיטור מונחה מדוייק" (מונחה מודיעין)- אשליה של שליטה, עליונות מידע ושאיפה לאפס נפגעים בגוף ובבית המשפט, במידה שפגעה ביכולת שלה להשליט סדר- וגם תקשה עליה להפעיל "הג"א" כמו שיגיל מציע?

זה בדיוק היתרון של "לוחמה היברידית"- כל השטח בוער, אין "ראשי המארגנים" שאפשר לעצור, עשרות פורעים מתרכזים ונעלמים חזרה לסמטאות כשמגיעה ניידת.

ב. העירוב חזית/עורף שנכון למלחמה בגבולות, נכון שבעתיים לאסון טבע. לוחם מילואים עלול לחשוב פעמיים אם לרוץ לימ"ח, אם כל המערכות קרסו בגלל רעידת אדמה והוא זה שמביא מים הביתה, או אם אשתו בבידוד ואין מי שיטפל בילדים.

ג. פוליטית, אני חש שחלק מהיד הרכה של המשטרה בתחילת המהומות היתה בגלל החשש שרע"מ יצטרפו לממשלת שינוי (כפי שקרה בפועל). אני חש גם רפיון בפיזור ההפגנות האלימות בנגב בט"ו בשבט, הפעם כדי לא לפרק את קואליציית השינוי. הלואי והמערכות המקצועיות היו חזקות דיין לפעול ללא שיקולים פוליטיים, והלוואי שבקרב היהודים היה קונצנזוס ערכי בסיסי.
במצב הקיים, אפשר להתכונן ולהיערך- אבל אם הממשלה תנחה אחרת, התוכניות לא יופעלו.
ישן 10-02-2022, 23:25
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
א. מטבע הדברים, כדור הבדולח שלי היה בתיקון ולא ידעתי כלום על NSO. אבל,
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "צדדים שחסרים: מודיעין, אסונות טבע ופוליטיקה"

אני נוטה להסכים איתך שהסתמכות יתר על סיגינט יוצרת אשליה של שליטה, ובפועל אין תחליף לנוכחות ושליטה בשטח. נזכיר רק את ניוון המערך האנושי של ה-CIA לטובת טכנולוגיה אחרי נפילת בריה"מ.
ב. אודה, לא חשבתי על רעידת אדמה. מצד שני, אני מעריך שאם תהיה רעידת אדמה היא תפגע גם בשכנינו, וכנראה יותר בגלל תקני הבניה שאין להם, כך שאני בספק כמה יוכלו להוציא מהלך התקפי.
ג. כמובן, אם הממשלה לא תרצה, דברים לא יקרו. אני רק מקווה שהם כן יקרו.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 05-04-2022, 14:42
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
הארץ: בצה"ל כללו אפשרות לעימותים בין יהודים לערבים בתוכניות הלחימה בצפון

ציטוט:
"אתגרי הביטחון בתוך ישראל והמתיחות הפנימית הפכו למעצב אסטרטגי שלילי", אומר ל"הארץ" גורם ביטחוני בכיר, "האירועים האחרונים שהשיא שלהם היה ב'שומר החומות' הם מעצבים אסטרטגיים שליליים קשים מאוד על הביטחון, הרבה יותר מאיראן וחיזבאללה"

בפועל, מדברים על שני תחומים צרים:
- פינוי צירים ואבטחת אזורים מפונים ע"י משטרה צבאית
- טיפול של פקע"ר והנדסה בזירות פגיעת רק"ק

https://www.haaretz.co.il/news/poli...mium-1.10719415
(בתשלום).
זה הרבה פחות ממה שיגיל מציע- ולא כולל התייחסות למימד הזמן; מה ייקרה אם יהיו נצטרך לפתוח צירים *לפני* שמילואי משטרה צבאית ופקע"ר יגויסו?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:49

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר