לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-06-2017, 23:20
  rpi rpi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.17
אז למה דווקא עכשיו?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "כותל; רפורמים; אורטודוקסים; ביבי נמושה;"

הסיפור הזה מעלה שתי שאלות מענינות: אחת השאלה הפוליטית או במילים אחרות ולמה דווקא עכשיו. השאלה השניה היא שאלת העם היהודי על זרמיו השונים.

אז למה דווקא עכשיו?
אפשרות אחת שביבי מארגן משבר קואליציוני. מחזק את הקשר עם החרדים ומתחיל לבעוט בבנט. למה? אולי משום שאכן מתארגן משהו בענינן הסדר וביבי יצטרך את החרדים שיותר גמישים בעניני מדיניות אבל זקוקים לחיזוקים בתחומי יהדות. אולי זה קשור אפילו לפתרון בסוגיית ירושלים: לחרדים חשוב מקום לקדושה ותפילה, לסמוטריץ' חשובה ריבונות ונכסי דלא ניידי וזה לא מסתדר עם הסדרים ופשרות מדיניות.

ובענין השאלה השניה- העם היהודי:
אני אדם חילוני. המריבה הזו שבין חרדים לסרוגים רפורמים וקונסרבטיבים נראית לי בלשון המעטה קצת לא לענין. יש לי חברה אמריקאית שנולדה להורים נוצרים. נשואה ליהודי והיא וילדיה מוגדרים ומגדירים עצמם כיהודים בקהילתם שנים רבות. והם באמת יהודים טובים ומשקיעים: הבנים עברו ברית, הילדים עשו בר/בת מצווה, נוסעים לבית הכנסת כמעט כל ערבי שישי, עושים הבדלה והפרשת חלה, צמים בכיפור, מדברים יהדות וישראל חשובה להם. כשראיתי אותה בהלוויה שנוהלה ע"י רבנית היא חבשה כיפה ודיברה על חסד ביהדות. אני לא מתענין בגיור שעברה, אני מניח שלא היה מתקבל אבל הייתי שמח שבני יתחתן עם בתה משום שברי לי שייכנס למשפחה מעולה. אני אפילו מוכן להתפשר קצת ולשתף פעולה עם טכסיהם הדתיים ולא מטריד אותי אם הם קונסרבטיבים חרדים סרוגים או רפורמים.
זה מגוחך בעיני שיהודים ידחו משפחה כזו. מה, נשלח אותה עכשיו להתענות אצל חרדים? ילדיה יצטרכו לעבור גיור מחדש? הרי כולם יודעים שזה הכל כסף: מישהו משלם למישהו, עושה עצמו קורא קצת והכל מסתדר.
ועוד נקודה לדיון:
רובו של העם היהודי חי בישראל. המרכז היהודי הגדול השני אחריו בארה"ב. היה פעם שבעה מיליון נפש, עבר התבוללות קשה והצטמצם לסביב שלושה וחצי. האם הטפול בשמירת העם היהודי זה ענין של מדינת ישראל?
ויש גם המון רב של ישראלים (לשעבר):
אם כוללים צאצאים וענפי המשפחה השונים יש הרבה מעל מיליון ישראלים לשעבר בארה"ב. הילדים בד"כ מגדירים עצמם כיהודים וישראלים. חלקם מגמגמים עיברית ברמה זו או אחרת. רובם שומרים על קשר כלשהו עם ישראל וטוב להם בארה"ב: הולכים ללמוד, משתלבים בשוק העבודה, חיים חיי רווחה ונחת, וחלקם הגדול מתבולל, קרי נישא לכאלו שאין שום קשר ליהדות ולישראל והקשר הישראלי/יהודי נעלם כי אנשים פשוט חיים, ואין שום גורם שמתענין בתופעה. הרבה פעמים אני שואל את עצמי מה נכון ללמדינת ישראל לעשות: האם פשוט לעזוב אותם לנפשם או ללנסות להתמודד עם הענין. ואם עושים, האם זו אחריות של המדינה או של הזרמים היהודיים.

נערך לאחרונה ע"י rpi בתאריך 30-06-2017 בשעה 23:24.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-07-2017, 04:56
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "אז למה דווקא עכשיו?"

המדינה קמה עבור העם היהודי. העם היהודי שעבר 2000 שנות גלות, נשאר אך ורק הודות תורתנו הקדושה. היו כל מיני קבוצות כמו קראים וכדומה, וכולם נעלמו. עכשיו גם כן, אלו שמתרחקים מתורה ומצוות, אחרי 3 דורות, רובם או חוזרים בתשובה, ואם לא, אז הם מתבוללים או נהפכים להומואים ו/או מסרסים את עצמם להיות טרנסג'דרים ולא נשאר מהם זכר.

ומדינת ישראל בלי עם ישראל זה פשוט לא אפשרי, ונתניהו בלי חרדים לא יהיה ראש ממשלה, ומדינת ישראל בלי נתניהו, בסרט הזה כבר היינו.... אמנם יש לנו זכרון קצר, אבל זה היה אך ורק לפני כמה שנים וראינו מה הם עוללו לנו.

דרך אגב, וזה העיקר, נתניהו עצמו היה על סף ההתבוללות, אבל ה' הציל אותו והחזיר אותו אלינו, ויש לו זכות נפלאה שחלק מהילדים שלו חזרו בתשובה.
http://www.kikar.co.il/188372.html

https://sites.google.com/site/hamedinai/

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 02-07-2017 בשעה 05:08.
ישן 02-07-2017, 09:37
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
כנראה חלק מהלוחמנות שמלווה את כניסת טראמפ לתפקידו
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "אז למה דווקא עכשיו?"

הגורמים הקיצוניים שמזוהים עם מאבק זה (ואיבדו כח ויכולת השפעה מול ישראל עקב אובדן מאחז בבית הלבן),
עושים כל שביכולתם כדי לייצר משבר,
למרות שלמעשה נשארו תחת אותו סטטוס-קוו, כאשר בנושא הכותל מדובר על עיכוב הפיתרון - לא ביטולו.
כך שהמשבר יזום לחלוטין, ולא מכיוון ישראל.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
ובענין השאלה השניה- העם היהודי:
אני אדם חילוני. המריבה הזו שבין חרדים לסרוגים רפורמים וקונסרבטיבים נראית לי בלשון המעטה קצת לא לענין. יש לי חברה אמריקאית שנולדה להורים נוצרים. נשואה ליהודי והיא וילדיה מוגדרים ומגדירים עצמם כיהודים בקהילתם שנים רבות. והם באמת יהודים טובים ומשקיעים: הבנים עברו ברית, הילדים עשו בר/בת מצווה, נוסעים לבית הכנסת כמעט כל ערבי שישי, עושים הבדלה והפרשת חלה, צמים בכיפור, מדברים יהדות וישראל חשובה להם. כשראיתי אותה בהלוויה שנוהלה ע"י רבנית היא חבשה כיפה ודיברה על חסד ביהדות. אני לא מתענין בגיור שעברה, אני מניח שלא היה מתקבל אבל הייתי שמח שבני יתחתן עם בתה משום שברי לי שייכנס למשפחה מעולה. אני אפילו מוכן להתפשר קצת ולשתף פעולה עם טכסיהם הדתיים ולא מטריד אותי אם הם קונסרבטיבים חרדים סרוגים או רפורמים.
זה מגוחך בעיני שיהודים ידחו משפחה כזו. מה, נשלח אותה עכשיו להתענות אצל חרדים? ילדיה יצטרכו לעבור גיור מחדש? הרי כולם יודעים שזה הכל כסף: מישהו משלם למישהו, עושה עצמו קורא קצת והכל מסתדר.
ועוד נקודה לדיון:
רובו של העם היהודי חי בישראל. המרכז היהודי הגדול השני אחריו בארה"ב. היה פעם שבעה מיליון נפש, עבר התבוללות קשה והצטמצם לסביב שלושה וחצי. האם הטפול בשמירת העם היהודי זה ענין של מדינת ישראל?
מגוחך לראות בקבלת האין-סטנדרטים הרפורמים, דרך לפתור את בעיית ההתבוללות,
למעשה - לאופן ההתנהלות הרפורמי (שבנושא הגיור הוא לחלוטין מכירת תעודות יהדות תמורת בצע כסף, היות ואין אפילו סטנדרטים מינימלים למעט תשלום), יש חלק משמעותי בהתבוללות זו: נקודת הפתיחה הייתה להקל על מתבוללים להרגיש שייכות, וכך ההתבוללות הפכה מאסון לפעולה נורמטיבית.
תפקידה של ישראל אינו לכסת"ח בעיה זו - וממש לא לסייע להמשך ההתבוללות,
אלא להפך - להמשיך להציב אלטרנטיבה למודל הכושל.

אז כן,
המשפחה תוכל להתעקש שהם יהודים לכל דבר, ולהשאר במצב מעורער זה,
או לקבל את הצורך בגיור מלא - ולא לגרור את הבעיות לדורות הבאים.
ישן 02-07-2017, 08:46
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "כותל; רפורמים; אורטודוקסים; ביבי נמושה;"

שימו בצד לרגע את דעתי על החרדים כמגזר פוליטי ואת הסוגיה הדתית של גיור ושל הכותל, לדעתי כל ה"משבר" הזה הוא פייק ניוז וקמפיין תקשורתי - היהודים הרפורמים/ליברלים שונאים את ביבי ואת הימין הישראלי בעידוד התקשורת הישראלית כי הם תומכי אובמה והילרי, מנסים כרגע לייצר משבר מזוייף מול ישראל כדי לבדוק עד כמה אנחנו מוכנים לקבל תכתיבים שלהם "הרוצים רק בטובתנו".

הם כועסים שטראמפ ניצח ושה- BDS באירופה נכשל, אז פותחים בזווית חדשה מכיוון יהודי ארה"ב הליברלים-דמוקרטים.

התקשורת המחורבנת שלנו אוכלת את השטות הזו בלי לשאול שאלות וברצון רב, מציגים לנו את זה כמשבר בין ישראל ליהדות התפוצות, כאילו קומץ ההזויים (העשירים) הללו שנהנים מכל טוב בארה"ב ותומכים באג'נד הליברלית שמאלנית (נגד כיבוש, בעד זכויות יתר למיעוטים, נשים ולהט"בים) מייצגים את "יהדות התפוצות".

יש מספיק יהודים בארה"ב ובעולם שאינם שמאלנים קיצונים שמנסים לשלוט בפוליטיקה הפנימית בישראל, מעניין שאת קולם התקשורת הישראלית לא מביאה.

זהו בלון ניסוי להפעלת לחץ על ישראל, ה"משבר" הבא יהיה בסוגיית השטחים, הכיבוש, הפסקות אש וכו'

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 02-07-2017, 11:45
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אולי ככה אתה רוצה להאמין אבל זו לא המציאות"

אמרתי מראש שאני שם בצד את שאלת ההגמוניה הדתית ואיזה זרם של היהדות שולט בישראל.
אני מסתכל מנקודת מבט מדינית פוליטית, וג'יי סטריט לא החמיצו אף הזדמנות לנגח את ישראל בנושאי התנחלויות, כיבוש, אפרטהייד וכו' וכו', תמיכה מוחלטת ואוטומטית במפלגה הדמוקרטית ובכל נושאי הדגל שלה מבחינת להט"ב, קבלת מיעוטים, אפליה מתקנת וכו' וכו', כל זאת תוך אמירות סרק שהכל לטובתנו ושהם לא רוצים לראות את ישראל מתבהמת והופכת למדינה גזענית וחשוכה.

מדובר בליברלים שמאלנים שמקדמים אידאולוגיה קיצונית, השונאים הגדולים ביותר של טראמפ והדואגים להציג כל ימני נורמלי כאנטישמי שמקדם שיח של שנאה.
שלא יספרו לי סיפורים שדווקא תפילה בכותל זה מה שמפריע להם, או שמדינת ישראל רק צריכה לוותר להם בנושא מסויים ואז הם יאהבו אותה.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 02-07-2017, 21:10
  rpi rpi אינו מחובר  

אתה טועה ומנסה להסיט את הדיון למקום הנוח של השמאל פויה
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "אמרתי מראש שאני שם בצד את..."

t,
ציטוט:
במקור נכתב על ידי סיורניק

מדובר בליברלים שמאלנים שמקדמים אידאולוגיה קיצונית, השונאים הגדולים ביותר של טראמפ והדואגים להציג כל ימני נורמלי כאנטישמי שמקדם שיח של שנאה.
שלא יספרו לי סיפורים שדווקא תפילה בכותל זה מה שמפריע להם, או שמדינת ישראל רק צריכה לוותר להם בנושא מסויים ואז הם יאהבו אותה.

מדובר בצמצום העם היהודי, או כמו שיש שאומרים: "השואה השניה". העם היהודי מצמצם את עצמו למוות: הוא נותן ליהודים שחצנים בישראל שחשובים שהם ראות הכל לדחות יהודים טובים שלא חיים בישראל. אותם יהודים אמריקאים יש להם אלטרנטיבה לחיים טובים בלי לריב איתך על יהדותם ואתה פוגע בהם: מספיק שתגיד להם פעם אחת: אתה לא יהודי וסגרת את הגולל.
בעולם המודרני של היום, אנשים שמיצו את חיי ההוללות רוצים להקים משפחה ומצאו פרטנר הולם נעלמים יום יום. אין מה לעשות: קשה למצוא פרטנר ראוי לחיים, וכשהוא מוצא, השאלה של יהדותו הופכת לשאלה שולית. אני מכיר משפחות ישראליות שכל בניהם נישאו ללא ישראלים, יש בהם רבים גם ימניים, מסורתיים, שלא מוכנים לשמוע על חלוקת הארץ. והבנים מהאיכותיים שיש: אנשים מתחומי רפואה ומדע, תרבות ועסקים (יש גם כמה עוכרי דין טפו טפו), וגם אנשים שמצאו את מקומם בתחומים אחרים, כאלו שהייתי שמח לראות במשפחתי, וכך מרבית הישראלים.
אז בוא נתמקד בשאלה העיקרית
ישן 03-07-2017, 22:56
צלמית המשתמש של ai22

ושוב - אתה מתעלם מהבעיה, ולכן מציע פיתרון לא קשור
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "אתה טועה ומנסה להסיט את הדיון למקום הנוח של השמאל פויה"

הבעיה היא לא שהרפורמים לא מגיירים מספיק גויים,
כי את זה הרפורמים - בהחלט עושים.
הבעיה היא - שתהליך גיור כזה, שלא באמת מחבר את המגוייר ליהדות אפילו באופן מינימלי - מוביל במהירות להתבוללות.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
t,בעולם המודרני של היום, אנשים שמיצו את חיי ההוללות רוצים להקים משפחה ומצאו פרטנר הולם נעלמים יום יום. אין מה לעשות: קשה למצוא פרטנר ראוי לחיים, וכשהוא מוצא, השאלה של יהדותו הופכת לשאלה שולית. אני מכיר משפחות ישראליות שכל בניהם נישאו ללא ישראלים
אתה מתאר מצב של פשיטת רגל,
מצב שבו אתה מניח מלכתחילה שעדיף בהרבה להתחתן עם גויים - ורק מחפש תירוצים קלושים לכך.
אם הגעת כבר לפשיטת-רגל כזו, די מהר תגיע גם להתבוללות מלאה.
כי אם הערך שאתה מעביר לילדים זה שעדיף להתחתן עם גוי, ורק לכסתח את זה עם גיור פיקטיבי,
הילד כבר לא יטרח עם שטויות פיקטיביות.

בישראל של היום - רואים שהמשימה של מציאת בן-זוג שאינו הולל אינה קשה,
והיקפי החתונה והילודה - נשארו גבוהים.
במערב לעומת זאת - היקפי החתונה ירודים מאוד, וכך גם היקפי הילודה,
ולכן מציאת בן-זוג ראוי, הרבה פחות סבירה.
ישן 09-07-2017, 11:22
צלמית המשתמש של ai22

אתה העלת את עניין ההוללות.
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "זה לא קשור להוללות. פשוט מציאות"

שמתקשרת ישירות לעניין הערכי: אדם שבמשך עשור שלם מתמכר לחיי הוללות עם גויות,
ולא ניסה בכלל להתמקד בבנות-זוג יהודיות/ישראליות,
יתקשה "להתמסד" עם יהודיה - ולהפך.
מבחינה זו, בדיוק אותם אלו שהם מלכתחילה "חסרי ערכים" ויתלוננו "אפליה" כשמעירים להם על בנות-זוגם הגויות כבר בשלב ההוללות, נוטים להתבוללות בסדרי גודל.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
ברגע שמצאו לא יהודי או יהודי שמקובל כיהודי בקהילה אבל לא אצלך, זה כבבר סיפור אחר.
8 מתוך 10 נישואין של ילדי ישראלים שנתקלתי בחודשים האחרונים היו ללא יהודים, מרבית ההורים שומרי מסורת ברמה זו או אחרת.
"יהודים" פיקטיבים לא צצים להם מתוך ריק.
כמעט-תמיד מדובר בגויות שהתגיירו פיקטיבית לצורך נישואין עם יהודי,
אם המועמד/ת-לחתונה מעוניין בגיור-כהלכה-לחומרה, הדבר הוא תוספת זכות.
כמו שרואים בכבוד הרב שרוחשים ליעל טראמפ,
אבל לרוב - יהיה לו עניין מועט בכך. יש הרבה גויות יפות בים, ולמה להתמקד בשלולית, שכמלכתחילה הקשר ליהדות קלוש?

במקום-העבודה שלי עבדו 2 יורדים-לשעבר, עם אחד מהם שוחחתי בתקופת הפינג-פונג שלו.
כשאתה רואה שהילדים שלך מתחילים לצאת עם גויים, אתה כבר מבין שמגיעה נקודת ההחלטה,
אם אתה מחכה שהם יסיימו עם ההוללות - תחכה עד שיהיה מאוחר מדי,
לכן ישראלים שבאמת לא מעוניינים בהתבוללות - יחזרו לפה לפני שהילד הגדול יגיע לגיל צבא,
אלו שיוותרו על כך, מבינים את המחיר, גם אם הם מכנים עצמם "מסורתיים".

דוגמא לכך מוצאים במקום שיהדות ובית הכנסת לוקח בחיים:
מסורתי אמתי, בכל מקום בעולם, לא יקנה בית-קבע מחוץ לשכונה יהודית מובהקת,
בהעדרה ישכור זמנית בית סמוך לבית כנסת/בית חב"ד וקהילה יהודית, מרחק הליכה בשבתות וחגים.
אחרת - הוא לא יוכל לתפקד כ"מסורתי" בלי לשקר לעצמו.
בארה"ב - אלו המכנים עצמם "מסורתיים", קונים וילה בפרברים כשכל השכנים שלהם גויים.
גם אם נוסעים בשבתות לבית-הכנסת, מבחינת הילדים בית כנסת ויהדות הוא דבר שולי וזניח: תרבות מדינת המוצא שההורים מתקשים לזנוח.
ישן 09-07-2017, 07:50
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אאמממ...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אולי ככה אתה רוצה להאמין אבל זו לא המציאות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
עניין מתווה הגיור (שבעיניהם, בצדק, מותיר רבים מהקהילה בסטטוס שבו יהדותם מוטלת בספק) מצטרף לבעיות נוספות שהותעררו במהלך השנים בגלל מדיניות ישראל בעניין הדתי אשר מדירה את הציבור הרפורמי באופן בוטה..

אבל הם רפורמים, לא?

איזה מתווה גיור הפריע להם לפני 150 שנה, שעה שהם התחילו את אותה רפורמה?

מה טיב יהדותם כשהם מתחתנים באמצעות כומר נוצרי ועם לא יהודים?

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 09-07-2017 בשעה 07:54.
ישן 02-07-2017, 16:42
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09

בנושא הגיור אני חד משמעית בצד של החרדים.גיור הוא מושג דתי טהור,אין לו שום מקבילה חילונית,הוא צריך להתבצע לפי כללי הדת הנוקשים ולא שיעוותו אותו למשהו שיכשיר הצטרפות של כל מהגר עבודה ופליט מלחמה לעם ישראל.רוצה להתגייר?להצטרף לעם היהודי?אהלן וסהלן,קבל עליך בכנות עול תורה ומצוות וברוך הבא.לא מוכן?כבד עליך?היה שלום וניפרד כידידים.

מנקודת מבט חילונית אין מקום בכלל למושג ששמו גיור ,מנקודת מבט דתית זה משהו שצריך להיעשות בכובד ראש ובתנאי שהגר יהיה מוכן לקבל עליו בכנות את האמונה היהודית וכלליה ובין כך ובין כך "קשים גרים לישראל כספחת".

נערך לאחרונה ע"י תבור - tar 21 בתאריך 02-07-2017 בשעה 16:46.
ישן 02-07-2017, 21:25
  rpi rpi אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "בנושא הגיור אני חד משמעית בצד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
בנושא הגיור אני חד משמעית בצד של החרדים.גיור הוא מושג דתי טהור,אין לו שום מקבילה חילונית,הוא צריך להתבצע לפי כללי הדת הנוקשים ולא שיעוותו אותו למשהו שיכשיר הצטרפות של כל מהגר עבודה ופליט מלחמה לעם ישראל.רוצה להתגייר?להצטרף לעם היהודי?אהלן וסהלן,קבל עליך בכנות עול תורה ומצוות וברוך הבא.לא מוכן?כבד עליך?היה שלום וניפרד כידידים.

מנקודת מבט חילונית אין מקום בכלל למושג ששמו גיור ,מנקודת מבט דתית זה משהו שצריך להיעשות בכובד ראש ובתנאי שהגר יהיה מוכן לקבל עליו בכנות את האמונה היהודית וכלליה ובין כך ובין כך "קשים גרים לישראל כספחת".

היהדות החרדית זה המצאה חדשה של 200 השנים האחרונות. זו לא היהדות ששימרה את העם היהודי. הרמב"ם, שהיה בעל נפש של פילוסוף/מדען, לא היה נותן ידו להרס העם היהודי ומתאים את היהדות לזמננו.
בעם היהודי יש מספר זרמים עיקריים: הזרם החילוני, הזרם הדתי שלא מקובל עליך (רפורמים וקונסרבטיביים שמאוד דומיננטיים בארה"ב), והזרמים הדתיים שכן מקובלים עליך.
העם היהודי כמעט שנכחד מספר פעמים בעיקבות פעילות יתר של יהודים קיצוניים אם מסיבות דתיות מידי או מסיבות אלימות מידי.
בהגדרתך זו אתה דוחה מהעם היהודי אנשים שהיית רוצה בעמך, אבל לצורך זה אתה מאלץ אותם להיפגש עם היהדות החרדית וזה דבר שנתפס כמשהו בעינהם רע, משפיל ומטופש.

אפשר גם אחרת.

אם מדינת ישראל מגדירה עצמה כמדינתו של העם היהודי, האם זה הופך את העינין לשאלה פוליטית? הרי הרוב הוא חילוני, אנחנו יכולים להתאגד ולשים את הדתיים במקומם. האם לא היגיע הזמן שגם הדתיים יעשו צעד לקראתנו ויפסיקו להשמיד לנו את העם היהודי?
ישן 03-07-2017, 21:47
  rpi rpi אינו מחובר  

היהודים זה עם של פרשנים יצירתיים
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "צר לי אבל כתבת הרבה מלל שלא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי תבור - tar 21
"קשים גרים לישראל כספחת"

מאידך זה מה שכתוב ואי אפשר להתבלבל:

'וכי יגור אתך גר בארצכם לא תונו אתו ' (ויקרא יט,לג). 'כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר אתכם ואהבת לו כמוך כי גרים הייתם בארץ מצרים אני ד' אלקיכם' (שם לד).

פרשני הדת היהודית לדורותיהם היו אמביוולנטיים לגבי הגיור ואפילו הרמב"ם. המילה באה מלשון "לגור"הענין הוא אדם שאינו יהודי שגר עם יהודים ואיך מתייחסים אליו. הפרשנים השונים, לרבות הרמבם, פרשו בכל מיני דרכים שהתאימו לזמן ולמקום.
לפני 100 שנה בערך קמו יהודים מרוסיה ואירופה והחליטו שהיהדות החרדית שהיתה נפוצה במקומותיהם לא מתאימה יותר. הם אמרו לדת "לא עוד" הוציאו את הדת מחייהם והלכו לארץ ישראל ונלחמו על זכות העם היהודי למדינה ובמעשיהם אלו הם אלו שהקימו את מדינת ישראל בפועל ויצרו שינוי ענק בחיי היהודים.
והיום אתה, יהודי ציוני, מבטל את מעשיהם ובוחר לשים את כל הקופה על אלו שמהם הם ברחו.
אני לא נגד דתיים מכל זרם שהוא, אבל אני חושב שצריך להתאים. תנסה להכיר בכך שהיהודים החילוניים הם אלו שהקימו את מדינת ישראל בשביל העם היהודי, ולא הייתי רוצה שדווקא היהדות הדתית תהיה זו שגורמת לעם היהודי לקטון לאבדון.
ישן 03-07-2017, 12:23
צלמית המשתמש של ai22

היהדות הדתית-חרדית נשענת ישירות על הרמב"ם
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "[QUOTE=תבור - tar 21]בנושא..."

המאפיין העיקרי שלה - הוא קבלת מה שרמב"ם הגדיר כיהדות,
גם מבחינת 13 עיקרים וגם מבחינת תרי"ג מצוות.
ודווקא הרמב"ם הבהיר - שכל מה שמנסה לחמוק מכך - אינו יהדות, אלא זיוף או טעות.

הזרמים השונים ביהדות - הם חילוקי דעות הלכתיים ומנהגים.
מעטים היום ימנעו מחתונה על רקע זה (גם בקרב חרדים).
ומבחינה דתית - חילוני החי בישראל הוא כמעט תמיד דתי בהרבה מרפורמי החי בחו"ל.
הבחירה לחיות לפי המתנהגים היהודיים ולא לפי הרפורמה המזוייפת - אינה טעות או מקרה.
אלא העדפה לחיות כרצונך מטעמי נוחות, על פני אימוץ זהות שקרית ומזוייפת לחלוטין.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
אם מדינת ישראל מגדירה עצמה כמדינתו של העם היהודי, האם זה הופך את העינין לשאלה פוליטית? הרי הרוב הוא חילוני, אנחנו יכולים להתאגד ולשים את הדתיים במקומם. האם לא היגיע הזמן שגם הדתיים יעשו צעד לקראתנו ויפסיקו להשמיד לנו את העם היהודי?
אם העם היהודי הוא המשכיות של 2000 שנה - היא כוללת גם את הדת והתרבות המקוריים.
ולכן היא יהודית-אורטודוקסית.

אם העם היהודי הוא אוסף של אינדבידואלים חסרי זהות ושייכות מדינית לפי השקפת הרפורמים, שמחקו כל זיהוי כזה מספרי התפילה, ורואים בו תפיסה גזענית-מיושנת,
ורק במקרה הם צאצאי יהודים בעלי דת ועם יהודי, שהיו זקוקים בתקופה מסויימת למקלט,
אז ממילא לא מדובר בעם, ולא מדובר בדת.
ובוודאי שצלמעט הגנה מהשואה - הציונות היא שקר.

ולכן יהודי-ציוני לא יכול לטעון שהוא רפורמי בלי להכניס עצמו לבעיות זהות קשות.
כרפורמי, הוא יכול להזדהות עם מדינת ישראל כמדינה יהודית - אבל לא עם ערכי ועיקרי הציונות.
ישן 03-07-2017, 11:13
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "בנושא הגיור אני חד משמעית בצד..."

הבעיה היא לא שמנסים לשנות את הגיור, הבעיה היא שהגיור הוא פתח לאזרחות ולקבלת שירות של מדינת ישראל.
ברגע שאתה קובע שגיור אורתודוקסי הוא השער לזה, אתה לא יכול להתעלם מזה שאנשים רבים שמגיע להם לקבל שירות מהמדינה (כמו למשל עולים מרוסיה שנולדו פה) לא עומדים בקריטריונים של גיור אורתודוקסי ובגלל זה הם לא מקבלים שירות מהמדינה.
באותו אופן, נשמע לי מוזר שאדם שחי כיהודי במדינה נוצרית, קשור משפחתית ליהודים ורוצה לעלות נדרש לקבלת אישור מאיזה רב חרדי. מה הקשר?
ברגע שאתה קושר בין שני הדברים נוצרות הבעיות.
הפתרון הוא פשוט - לנתק את הדרישה לגיור מכל שירות אזרחי של המדינה, ולהשאיר אותו למי שמעוניין בו - מי שמעוניין להפוך להיות חלק מהקהל האורתודוקסי היהודי. ככה אף אחד לא ירצה לשנות את הגיור.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 03-07-2017, 12:41
צלמית המשתמש של ai22

המקור להתניה כזו - היא מלכתחילה ההתבוללות
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "הבעיה היא לא שמנסים לשנות את..."

ולכן רק זניחתה באמצעות גיור ושילוב מלא בחברה היהודית, תהווה תיקון.
החלופה היא ספרי יוחסין ויהודים-סוג-ב', שמחצית מהאוכלוסיה תראה בהם פסולי-חיתון,
ובפועל - פיצול היהדות ל2..

די מעט יהודים הועלו לפה על-תנאי, ובעיקר אנשים שטענו שלמרות שאבותיהם התבוללו או נטשו את היהדות ברצונם לחזור אליה - שהציפיה מהם היא לבחור את זהותם לאחר העליה - למרות שאם הדבר לא הובהר מראש זה אכן לא הוגן.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
באותו אופן, נשמע לי מוזר שאדם שחי כיהודי במדינה נוצרית, קשור משפחתית ליהודים ורוצה לעלות נדרש לקבלת אישור מאיזה רב חרדי. מה הקשר?
ברגע שאתה קושר בין שני הדברים נוצרות הבעיות.
הפתרון הוא פשוט - לנתק את הדרישה לגיור מכל שירות אזרחי של המדינה, ולהשאיר אותו למי שמעוניין בו - מי שמעוניין להפוך להיות חלק מהקהל האורתודוקסי היהודי. ככה אף אחד לא ירצה לשנות את הגיור.
הבעיה היא - שאותו אדם אינו יהודי, ולרוב ממש לא באמת חי כיהודי,
הוא הלך לרפורמי, שילם מה שנדרש, קיבל "תעודת-יהדות", ומתחיל לדרוש דרישות.
לרוב אין לו מושג מה זה יהודי, ורוב היהודים בארץ יראו בחתונה עימו ועם צאצאיו בעיה.
אם תיתן לו גם בארץ תעודה מזוייפת - הרבנות לא תכיר בה, בדיוק מאותן סיבות שהתעודות המזוייפות של הרפורמים אינן מוכרות,
ולכן אם תקים מוסד חליפי לרבנות שיחלק תעודות-יהדות מזוייפות בדומה לרפורמי - לא פתרת דבר.
למעשה - תגרום לחשדנות ואפליה כלפי העליות החדשות יותר, שהן בעיות כאלו נפוצות.

האישור המקדים מוצע - כיווון שגם כאשר שתעלה אותו ללא בירור מקדים, בעתיד הבעיות הללו צצות,
ואם לא משתקפת סכנה מיידית לחייו, עדיף שהוא יהיה מודע למלוא חומרתן ויתחיל לטפל בהן, עוד לפני העליה.
ישן 03-07-2017, 13:24
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "המקור להתניה כזו - היא מלכתחילה ההתבוללות"

אתה טועה לחשוב שרוב האוכלוסיה רואה בתעודת כשרות מהרבנות הראשית איזה חותם להצטרפות לחברה הישראלית.
אתה טועה מאוד לחשוב שכפיית סטנדרט של יהדות אורתודוכסית בעלת גוון חרדי כמו של הרבנות זה לא מפצל את היהדות ל2.
אני לא דיברתי על החוק החדש, אני אמרתי שיש לי בעיה ששירותים לאזרח מותנים בגיור אורתודכסי, וכל עוד זה המצב אנשים ירצו לשנות את הגיור האורתודוכסי, כי מה לעשות שהרוסי שנולד פה ושירת בצבא ורוצה להיות רשום כנשוי בישראל לא מתכוון לשמור מצוות, ולכן לא יכול לעבור גיור.
ומה לעשות שאדם שעל פי חוק השבות רוצה לעלות לפה בזמן שבמדינת מוצאו הוא רשום כיהודי וחי כיהודי לא מתכוון לבוא לפה ולתת לרבנות חרדית להכתיב לו מה לומר ומה לחשוב כדי לקבל זכויות.
אני חושב שנדרשת הכרה בכך שאין שום קשר בין גיור לבין האנשים שרוצים לקבל זכויות בסיסיות מהמדינה, והקשר הזה הוא זה שפותח את הפתח לגיור הרפורמי. אם קבלת זכויות לא הייתה תלויה בזה, אנשים לא היו רוצים לעשות גיור (אלא אם הם היו מעוניינים להצטרף לקהילה הספציפית).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 09-07-2017, 05:16
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "הבעיה היא לא שמנסים לשנות את..."

צריך להבדיל בין "מתן שירותים" (מה שזה לא אומר) לאנשים שחיים כרגע במדינה והם לא יהודים לבין החלטה של המדינה מי רשאי להגר אליה ומי לא שזה תלוי בהחלטה של המדינה היהודית מי מוגדר כיהודי ומי לא.
וכאן יש שתי סיבות מרכזיות שבגללן צריך לשמר את הגבולות הנוקשים של הגיור המסורתי.מנקודת מבט חילונית לחלוטין.
האחת היא שגיור אורתודוקסי מהווה "דמי רצינות" לכניסה לעם היהודי,כלומר הוא ימנע הצפה של עם ישראל בגויים ויגרום,באמצעות המנגנון של התורה,המצוות,החגים וכו' להזדהות וטמיעה עמוקה וארוכת טווח של הגר בעם היהודי.זאת בניגוד למלמול קצר אצל הרבאיי והופ - הצטרפת למועדון.
סיבה שנייה היא הפילוג שיווצר בעם אם המדינה היהודית תחליט שהיא זורקת לפח את ההגדרה המסורתית למה זה בכלל יהודי ופותחת את השערים להמוני גויים.תתאר לך למה זה יגרום אצל החרדים והדתיים החזקים שבצה"ד.
ישן 11-07-2017, 00:47
  rpi rpi אינו מחובר  

נחשפו 'הרשימות השחורות' של רבני חו"ל
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "חותם על "ביבי נמושה"."

http://www.kikar.co.il/238326.html
"
הגר"ד לאו מתנער
"נחשפו 'הרשימות השחורות' של רבני חו"ל"

יותר ממאה וחמישים רבנים מחו"ל מופיעים ברשימה חסויה, שלפי דיווח סוכנות הידיעות AP ערכה הרבנות הראשית, במטרה לסמנם כלא ראויים להתעסק בענייני מעמד אישי ביהדות..."
-----------
הדתיים המהווים קבוצה קטנה בעם היהודי, מייצרים מציאות לא אפשרית למרבית האנשים ששייכים לזרמים אחרים בעם. הדתיים מנכסים לעצמם את המקומות ההיסטוריים החשובים ומנסים למנוע גישה סבירה מחלקים ניכרים בעם היהודי. ראה הכותל.

גם בענין שירותי הדת (חינוך/גיור/נישואין/גירושין/קבורה) היהודים הדתיים מנסים לכפות גישה קיצונית, וכבר היום יש תנועה עצומה של יהודים שקוראים להרחיק את הכפיה הדתית הקיצונית מחיינו: נישואין אזרחיים, התעלמות מגיור כהלכה, קבורה אזרחית, ועוד כהנה וכהנה תופעות מהוות אלטרנטיבה משמעותית. הרפורמים זה רק אחת התנועות

ענין הגיור איננו פתור ויגרום מזק כבד לדתיים: כבר היום הקהילה היהודית ה"כשרה" הגדולה שהיתה כ 7 מיליון נפש בארה"ב הצטמצמה לפחות ממחצית בתוך תקופה לא ארוכה.

משום מה היהודים הדתיים חושבים שזו בעיה של החילוניים וזה מצחיק. היהודים בישראל ובארה"ב מצביעים ברגלים, עוברים לשירותים שאינם יהודיים ומתעלמים מגיור כהלכה. קיים חשש בקרב הדתיים שיהיו רשימות כפולות: יהודים שמקובלים כיהודים בעיני הכלל וה"יהודים הכשרים".

התופעה קיימת מחוץ לישראל בהיקפים עצומים ויש חשש שבתוך 20 שנה תשפיע על הדמוגרפיה בישראל, ודווקא הדתיים בפורום חושבים שזו בעיה של החילוניים.

והשאלה שאתם צריכים לענות עליה: האם היהודים הדתיים הקיצוניים מנסים להעלים את עם ישראל במו ידיהם?

נערך לאחרונה ע"י rpi בתאריך 11-07-2017 בשעה 01:01.
ישן 11-07-2017, 06:53
  rpi rpi אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "פייק ניוז"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
אין 'רשימה שחורה' של רבנים.
הרשימה שהועברה לארגון הייתה רשימה של מקרים בהם לא הוכרו תעודות מסיבות שונות על ידי מחלקת האישות ברבנות הראשית.
אין זה מן הנמנע כי לענין אישורים אחרים שינפיק הרב החתום על התעודה, תגיע הרבנות למסקנה שונה.

הרשימה הוכנה והועברה במסגרת בקשת חופש מידע לעמותת "עתים" ,
אותה עמותה שפרסמה אותה, ופועלת במסגרת ארגוני "הקרן החדשה"
https://www.shatil.org.il/node/146699.

http://m.ynet.co.il/Articles/4986842
הנה הכתבה שמציגה גם את המכתב של הרב לאו. כל הסיפור פרוץ לחלוטין. הכי מצחיק זה ענין העדים. הרי כל אדם שמישהו מכיר כיהודי ממליץ בלי לחשוב פעמיים, ולא מוטרד לשניה אם האם נולדה לאם יהודיה ובטח אם היגיירה אצל רב זה או אחר.
אהבתי את "מסיבות שונות". אדם התגייר/התחתן ואולי התגרש. ונולדו ילדיו, והתחתנו עם יהודים, וכל זה קורה בארצות הברית, לעיתים בהליך פורמלי בבית המשפט, וזמן רב לאחר מכן פקידים ששייכים לזרם אחר ברבנות הראשית שומרים לעצמם את הזכות לבטל.
זה קשקוש וטיפשות. זו הסיבה שהרבנות הפכה להיות לא רלבנטית. בתי הכנסת בארצות הברית מתרוקנים וקשה למצוא שם אנשים מתחת גיל 60.
זה לא פייק ניוז, זה הכל יהדות פייק וענין של תשלום לרבנים. הם ממש לא מוטרדים משום שהם לא רואים ביהודים ה"אחרים" יהודים. והמצחיק שחלק מהמימון של המוסדות הרבניים מגיע מישראל, כמובן רק לרבנים ששייכים למפלגות רלבנטיות. תפתח את האינטרנט ותראה את התחרות בין הרבנים החרדים על שירותי הדת, וכל אחד מצהיר שהוא "בית דין". כל אלו שמצהירים שהם עושים "כהלכה" רק לא ברור אם יש לזה גיבוי ברבנות ולעולם אי אפשר לדעת מי רלבנטי לחוק יבשראל משום שזה משתנה בכל גואליציה.

אתה מנסה לכסות על בעיה שורשית וזה נראה כמו בדיחה וככה מתייחסים לזה. אפשר להתחיל להכין רשימות כפולות, שאגב אני משוכנע שקיימות אצל החרדים. וככה החרדים מקימים לעצמם גיטו חדש, ולא ירחק היום שיתחילו להופיע בעיות גנטיות.

נערך לאחרונה ע"י rpi בתאריך 11-07-2017 בשעה 07:16.
ישן 11-07-2017, 09:53
  rpi rpi אינו מחובר  

אתה ממציא מציאות שאינה קיימת
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "כך זה בטמפלים רפורמים"

בתי הכנסת של הקהילות שאינן חרדיות מתרוקנים מיושביהם.
חבד בארהב משרת בעיקר ישראלים ומרבית שרותי הדת הפכו לעסק. חלק גדול מאוד מילדי הישראלים מתחתנים עם לא יהודים או עם ספק יהודים ונוצר עם יהודי ישראלי שאינו מקובל על הממסד היהודי. נוצר בעצם עם יהודי מקביל והממסד הדתי פשוט החליטו למחוק אותם ולהתעלם.

הבלגן והרמאות של הרישום הרבני (גיור, נישואין, גרושין וכ) יוצר מצב שאנשים מאוכזבים, מרגישים מרומים, לא יודעים מי הגוף הפורמלי הנכון ופשוט נוטשים.
הממסד היהודי הדתי פשוט מוטט את היהדות בארה"ב.

אחוז משמעותי מבתי האב בארה"ב עוברים גירושין וזה נכון גם ליהודים. גירושין מתבצעים בבית משפט אמריקאי ופסק הדין לא מקובל על הרבנות. אפילו חב"ד לא יכולים לטפל ברישום גירושין. לעיתים קרובות אנשים דוחים את הגט לשנים רבות או מתעלמין לחלוטין. בעצם היהדות מייצרת שכבה של ספק ממזרים.

אתה מנסה לגלגל את הבעיה לרפורמים ולקונסרבטיבים. הבעיה לא שם. הבעיה אצל הממסד הדתי שיצר מצב בלתי אפשרי שלא מתפקד. הבעיה ברבנות בישראל, ברבנים החרדיים בישראל וארה"ב, וגם בפוליטיקה. ומדוגר כאן כמובןן בהרבה כסף.

ישנם דתיים בישראל, וגם כאן בפורום, שחושבים שזו בעיה רק של יהדות ארה"ב אז שישברו את הראש לבד. אבל בתוככי היהודים יש מעל מיליון נושאי דרכון ישראלי והמעברים בין ישראל לארה"ב הם דבר שבשיגרה. תוסיף לזה את כל אלו שאינם מוכרים כיהודים בישראל ותקבל בעתיד הלא רחוק מסה קריטית של אנשים, כמו רבים מיהודי ארה"ב, שיותרו על נישואין גירושין וקבורה יהודיים.
ישן 11-07-2017, 11:59
צלמית המשתמש של ai22

את זה בדיוק - לא ראיתי
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "אתה ממציא מציאות שאינה קיימת"

אני מדבר על קהילות אורתודוקסיות - חרדים ושאינם חרדים.
מבחינת ישראלים - בית חב"ד זו דרך ליצור קהילה. קהילה שמצד אחד אינה מזוייפת, ומצד שני - כן פועלת רבות לקרב יהודים שמצבם לא אידאלי.
חברי קהילות אלו - אינם חרדים ברובם.

התופעה שאתה מתאר - נגרמה ישירות ע"י הממסד הרפורמי בארה"ב: חילקו תעודות פיקטיביות בהמונים, כעסק מסחרי, לאנשים שבינם לבין היהדות לא היה ועדיין אין דבר, שהמשיכו לחיות כגויים ולצאצאיהם כבר אין שום קשר ליהדות,
ואתה מנסה להפיל את האשמה בכך - על מי שסירב לקחת חלק בזיוף הזה בדיוק, כיוון שהובן שהוא גורם רק נזק.

הפלת אשמה כזו - משמעה חוסר נטילת אחריות
הרי עד לתחילת המאה ה21, היו יותר רפורמים וקונסרבטיבים בארה"ב מאשר יהודים בישראל.
מי שיצר את הנזק "נעלם" ואנחנו צריכים לתקן את הנזקים,
אז אדרבה, הדרך לתיקון הנזק - ברורה: הפרדה בין מי שהתבולל באופן חסר-תקנה, למי שרוצה קשר ליהדות ויפעל בהתאם.

אכן, הגישה הרפורמית שגם מתעלמת מהגירושין יוצרת בעיה, וכמו שיחתנו יהודי עם גוי, גם יחתנו ללא גט.
אבל כל בית דין מוכר (ויש רבים כאלו, והם מוכרים) מטפלים בבעיה בקלות,
ושוב חוזרים לבעיה - של זרם שמלכתחילה מתעלם מההלכה - ולכן מייצר שלל בעיות.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
ישנם דתיים בישראל, וגם כאן בפורום, שחושבים שזו בעיה רק של יהדות ארה"ב אז שישברו את הראש לבד. אבל בתוככי היהודים יש מעל מיליון נושאי דרכון ישראלי והמעברים בין ישראל לארה"ב הם דבר שבשיגרה. תוסיף לזה את כל אלו שאינם מוכרים כיהודים בישראל ותקבל בעתיד הלא רחוק מסה קריטית של אנשים, כמו רבים מיהודי ארה"ב, שיותרו על נישואין גירושין וקבורה יהודיים.
זה לא עניין עתידי - אלא במידה רבה מה שגרם לבעיה.
אבל התוצאה היא לא "מסה קריטית של אנשים" - אלא העלמותה של אותה מסה:
מסה של רפורמים שמעל 70% מהם כבר היום נשואים לגוית, וילדיהם כבר אינם יהודים,
ומבחינת הנהגת רפורמים בעצם אין בכך שום בעיה, וזו גזענות לטעון אחרת.

האם ישראל יכולה לפעול נגד זה?
בדיוק לשם כך "תגלית" נועדה: להראות למי שנותר מאותה קהילה המצוייה בהרס-עצמי מהיר, קהילה יהודית מתפקדת ומשגשגת בארץ ישראל.
אין צורך שקהילה יהודית מתפקדת ומשגשגת תהיה חרדית - אבל יש צורך שהיא לא תמחק במכוון את שורשיה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 11-07-2017 בשעה 12:03.
ישן 12-07-2017, 03:23
  rpi rpi אינו מחובר  

האשמה מוטלת על היהודים הדתיים ולא על היהודים הרפורמים או החילוניים
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "את זה בדיוק - לא ראיתי"

מי שלקח אחריות על הפולחן, על המקומות הקדושים ורישום היהודים, זה שניכס לעצמו את משרד הפנים והרבנות, אלו החרדים.

החרדים מנצלים את סמכותם להערים קשיים בתחומי גיור נישואין וגירושין וזה מטריד ומרגיז וגורם להתרחקות היהודים מהממסד הדתי.

תגלית אינה דתית ולכן מצליחה.

הדתיים פתחו במלחמה עם יהודים שמצאו דרכים אלטרנטיביות ונצחו. ליהודים האחרים אין נציגות: אין נציגות לחילוניים ולרוב העצום שאתה קורא להם רפורמים (שרובם שייכים לזרם הקונסרבטיבי אבל זה לא הענין המרכזי). הדתיים הצליחו בעבר למנוע ממדינת ישראל לשתף פעולה עם היהודים שאינם דתיים ולכן היתה נטישה המונית. עכשיו הדתיים קיבלו יותר כוח מחדש והנטישה תתחדש ותגבר.

במילים אחרות, הדתיים שמהווים מיעוט קטן בעם הצליחו לתפוס עמדות כוח ומשמידים בעיקביות את העם היהודי. הרב לאו מבין זאת וגם אני.

זו בעיה חמורה ולביבי לא אכפת.
ישן 12-07-2017, 05:48
צלמית המשתמש של ai22

למה שהרפורמים לא יקחו אחריות, על מעשיהם? על קהילתם?
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "האשמה מוטלת על היהודים הדתיים ולא על היהודים הרפורמים או החילוניים"

הרי אם הרפורמים לא מסוגלים לקחת אחריות על מעשיהם,
ולטפל בבעיות הקשות שהם יצרו ביהדות ארה"ב,
זה מצדיק לחלוטין את פטרנליזם האורתודוקסי עליהם.

מצד אחד,
הם מתיימרים להיות זרם לגיטימי ומשמעותי,
ואפילו לדרוש ממדינת-ישראל לשנות את מנהגיה,
ומצד שני - כשיש בעיות, מנהיגי הרפורמים נעלמים. אין עם מי לדבר - ומפנים להנהגה הדתית בישראל.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
תגלית אינה דתית ולכן מצליחה.
בדיוק.
תגלית אינה דתית - ולכן לא זוכה להתנגדות,
אבל להביא אמריקאים לישראל, מעמת אותם מול תפיסתם הדתית.
ממדינה בה היהדות הרפורמית שמובילה להתבוללות נתפסת כלגיטימית, הם מגיעים לישראל,
שבה לא כולם חרדים - אבל הדת היהודית אינה דבר שכל שמוק יכול להמציא ולהנהיג קהילה,
אלא בפירוש אורתודוקסית (הדעה הישרה ביוונית).
והם מגלים כמה זה יפה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
הדתיים פתחו במלחמה עם יהודים שמצאו דרכים אלטרנטיביות ונצחו. ליהודים האחרים אין נציגות: אין נציגות לחילוניים ולרוב העצום שאתה קורא להם רפורמים (שרובם שייכים לזרם הקונסרבטיבי אבל זה לא הענין המרכזי). הדתיים הצליחו בעבר למנוע ממדינת ישראל לשתף פעולה עם היהודים שאינם דתיים ולכן היתה נטישה המונית. עכשיו הדתיים קיבלו יותר כוח מחדש והנטישה תתחדש ותגבר.
לא ברור למה אין נציגות.
למה במשך מאות שנות קיומם, הרפורמים לא הצליחו להקים מערך כשרויות סביר? מערכי פיקוח סבירים?
הרי היהדות הרפורמית - יצרה איגוד המאחד את כוחם.

אלא שבפועל, כפי שהאורתודוקסים הזהירו מלכתחילה,
הדרכים ה"אלטרנטיביות" היו עידוד התבוללות,
לעודד אנשים לצאת מהקהילה ולנסוע לתפילות במקום לחיות בה, לאשר גיורים-פיקטיבים, ולהשיא יהודים עם גויים וגייז.
והתוצאה הייתה "ניצחון" של הרפורמים - והתבוללות סיטונאית של אותן קהילות ענקיות.

החלופה לכך, היא המודל של חב"ד למשל,
לרכז קהילה סביב יהודים-אורתודוקסים ואף חרדים, שמצד אחד מתעקשים על מה שנכון וטוב,
ומצד שני - מוכנים לקבל ולנסות לקרב כל יהודי.

כיום יש יותר בתי חב"ד בארה"ב, מאשר טמפלים רפורמים.
וזה לא אשמת החרדים בישראל.
https://7minim.wordpress.com/2014/12/19/chabad/.
ישן 12-07-2017, 20:35
  rpi rpi אינו מחובר  

4 חתונות לוויה אחת והמסע באמריקה
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "למה שהרפורמים לא יקחו אחריות, על מעשיהם? על קהילתם?"

ההלויה נערכה בבית קברות יהודי ביום מעונן ומעט גשום אי שם בקליפורניה. היו בסביבות 100 איש, חלקם הקטן נוצרים ויהודים אמריקאים רובם בהיכרות בעיניני עבודה ונסיבות חברתיות משפחתיות שונות. הרוב ישראלים, וגם אני בינהם קבוצה יותר סגורה ומלוכדת מתקשקשת בעיברית. חלקם הקטן באו עם הילדים בגילאי ה 20, ונכר היה שרובם מכירים. הילדים ה"ישראלים" מדברים בינם לבין עצמם באנגלית שוטפת ועונים לחברים המבוגרים שסקרנים מה עבר עליהם בשנים האחרונות בעיברית במיבטא אמריקאי בולט מתובל בהרבה אנגלית.
עמדתי ליד שני ישראלים שניכר לפי הכיפה שהיו יותר מסורתיים, והם התלוננו. בעיני הטקס נראה מאוד דתי ולא כ"כ הבנתי, ופתאום נפל האסימון: הפריע להם שהכל נוהל בידי אישה.
בערך באותה תקופה היו 4 חתונות, גברים צעירים בני ישראלים בתחילת שנות ה 30, משכילים ומבוססים, היו בתגלית וכולם נישאו לנשים שאינן יהודיות. שוחחתי גם עם כ 15 שהיו בתגלית.
בין ביס לביס תמהתי מה יקרה עם הילדים. סביר להניח שילדי המתחתנים לא יהיו יהודים על פי ההלכה, ושאלתי את עצמי מה יעשו החברים הישראלים בענין נכדיהם, אז התחלתי קצת להתעמק. דברתי עם עשרות אנשים, ביקרתי בקהילות שונות וקצת קראתי.
השוק הראשון הוא הכמויות העצומות של ישראלים בארה"ב. אין נתונים פורמליים ואני חושד שיש מי שמסתיר בכוונה.

קצת שקעתי בפרטים אז אתקדם למסקנות:

היהודים האמריקאים בשונה מהישראלים מאוד נינוחים בהקשר ליהדותם. אין מתח בין הקהילות, יש שיתופי פעולה בין הזרמים וגם תחרות אמריקאית טיפוסית בין הקהילות. לכל קהילה רצינית יש קמפוס משמעותי, פעילים, ארגון מסודר, ובתי ספר. בד"כ יש אתר והם מנסים למשוך קליינטים. חב"ד זה סיפור שונה: מתאמץ יותר מכולם אבל לעולם לא יתערב מי מ"השלוחים" עם מישהו מהקהילה. לחב"ד יש קהילת חבדניקים שהם חבורת מיסיונרים שמתפרנסים מהפעילות בחב"ד, והקהילה החילונית שמבקרת לעיתים בבתי הכנסת, משתמשת בשירותי דת לעיתים ומשלמת כסף. (למשל לימודי עיברית ויהדות קלה לילדי ישראלים פעמיים בשבוע שעתיים עולה כ 2200 דולר לשנה לתלמיד.)

לא אכנס לענין של תגלית למעט העובדה שתגלית חילונית לחלוטין ובהחלט מחזקת את תחושת השייכות לעם היהודי.

מהסקר הקטן שעשיתי היגעתי למסקנה שיהודים וישראלים אמריקאים (שאינם חרדים) נינוחים לחלוטין בענין ההתבוללות. הרעש של הרפורמים מגיע רק משום שהם מזהים שזו בעיה מנקודת מבט ישראלית אבל בגלל המבנה הקואליציוני, המפלגות הדתיות משתקות את המפלגות הציוניות שאינן דתיות (בעיקר את הליכוד), ומשתקות פעילות שיכלה לקרב את היהודים שכבר החלו את תהליך ההתבוללות. בשנים האחרונות המגמה הולכת ומחריפה, ואם אני צודק נראה לי מוזר שדווקא תחת שלטון שמתיימר להיות ציוני העם היהודי משמיד את עצמו.

יש הרבה מה לעשות אבל לצערי זה לא יקרה. מי שקצת מתעמק יודע שאפשר לסדר את העינינים, הרי בית דוד היו כולם צאצאים של רות המואביה ששכבה עם בועז לפני שנשאו, ולבטח לא עברה גיור כהלכה. אז שינו קצת את ספרי ההיסטוריה, וכולם היום יהודים כשרים. צריך לתמודד עם הדברים בדרך חכמה ולא לוותר. הגיור הוא רק פן אחד אבל הרבנות משתקת.

לפני כ 10 שנים המספר המקובל היה בין 6 ל 7 מיליון איש. היום לא בטוחים ששלושה מיליון מאלו שמצהירים עצמם כיהודים אכן יהודים לפי ההלכה ולפי החרדים אפשר למחוק את האחרים מהעם היהודי. המפלגות הדתיות במדינת ישראל בעצם מחזקות את מגמת ההתבוללות, ואתה ממשיך ומאשים את הרפורמים.

אשם מי שבמשמרת !!!
ישן 12-07-2017, 21:56
צלמית המשתמש של ai22

ושוב - זה מגוחך לטעון שהקהילה העצומה והעשירה בארה"ב היא פאסיבית
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי rpi שמתחילה ב "4 חתונות לוויה אחת והמסע באמריקה"

וחסרת כל יכולת, בעוד לישראל הרחוקה - יש יכולות-על.
בהקשר הרפורמי - מדובר במיסיונריות לשמה: שופכים הון-עתק ומקימים בישראל האורתודוקסית ארגונים שמטרתם המוצהרת היא להפוך את ישראל ל"ישראל חדשה" ברוח רפורמית,
והתוצאה הברורה היא יצירת עויינות קשה בין הקהילה הרפורמית בארה"ב, לישראל.
לכן זו לא בעיה קואליציונית.

זו בעיה, שההנהגה הרפורמית, מתמקדת בנסיונות מיסיונריים הרסניים - שכללו את המשבר הקשה שהיה בין ישראל לארה"ב ב8 השנים האחרונות,
במקום לעשות בדק-בית ותיקונים נדרשים.
וזאת בין השאר - בגלל הכחשה עקבית שההתבוללות היא בכלל בעיה.
כל רפורמי שפגשתי רואה בהעלאת העניין כבעיה - גזענות לשמה!
מה ההבדל בין תמיכה בנישואי מוחמד ומורל לתמיכה בנישואים כאלו בארה"ב?

כאמור: הרפורמה התבססה על מחיקת כל זכר ל"ארץ ישראל", "ירושלים", ו"ציון" - מזהותם, מספרי התפילות, ומההזדהות. הם מבחינתם קודם כל "גלובלים" ו"ליברלים": דמוקרטים-אמריקאים בני דת משה (והדת, לא משהו בעשורים האחרונים, בעיקר פלוקלור וסטטוס).
לטעון אחרי זה שהחיבור הכי חזק שלהם הוא דווקא לישראל הלאומית - יוצר משבר, כי החיבור הזה עומד בניגוד לכל אידאל רפורמי.

התבוללות זאת לא תופעה של 8 השנים האחרונות, אבל באותן 8 שנים - ישראל מעלה זאת שוב ושוב לסדר היום, והנושא הגיע לתודעה ולפחות מדברים עליו.
ציטוט:
השוק הראשון הוא הכמויות העצומות של ישראלים בארה"ב. אין נתונים פורמליים ואני חושד שיש מי שמסתיר בכוונה.
הנתונים הרשמיים מדברים על בערך 450 אלף אזרחים ישראלים (כולל ילדי-ישראלים שנרשמו כאזרחים-ישראלים, בערך שליש מהנחשבים ישראלים) בארה"ב.
מסתדר?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rpi
יש הרבה מה לעשות אבל לצערי זה לא יקרה. מי שקצת מתעמק יודע שאפשר לסדר את העינינים, הרי בית דוד היו כולם צאצאים של רות המואביה ששכבה עם בועז לפני שנשאו, ולבטח לא עברה גיור כהלכה.
השקר שלך מכוון, או נובע מבורות?

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 12-07-2017 בשעה 22:21.
ישן 13-07-2017, 06:34
  rpi rpi אינו מחובר  

על רות המואביה הסבתא של אבא של דוד המלך, ישראלים ושונות
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "ושוב - זה מגוחך לטעון שהקהילה העצומה והעשירה בארה"ב היא פאסיבית"

לפי טענת המקומיים כמות הישראלים, כולל יורדים וצאצאיהם (בלי קשר לדרכון) הוא באזור המיליון. רק בלוס אנג'לס מדברים על מעל מאתים וחמישים אלף נפש.
ובענין רות:
לפי הכתוב בפסוקים הבאים ניתן להסיק כי רות לא התגירה (עורפה שבה אֶל-עַמָּהּ, וְאֶל-אֱלֹהֶיהָ ונעמי דחקה ברות שתעשה מעשה דומה. גם הנער מתייחס אל רות כאל נערה מואביה להבדיל מנעמי שברור כי היא חלק מהם)
רות פרק א:
ג וַיָּמָת אֱלִימֶלֶךְ, אִישׁ נָעֳמִי; וַתִּשָּׁאֵר הִיא, וּשְׁנֵי בָנֶיהָ. ד וַיִּשְׂאוּ לָהֶם, נָשִׁים מֹאֲבִיּוֹת--שֵׁם הָאַחַת עָרְפָּה, וְשֵׁם הַשֵּׁנִית רוּת;
ח וַתֹּאמֶר נָעֳמִי, לִשְׁתֵּי כַלֹּתֶיהָ, לֵכְנָה שֹּׁבְנָה, אִשָּׁה לְבֵית אִמָּהּ; טו וַתֹּאמֶר, הִנֵּה שָׁבָה יְבִמְתֵּךְ, אֶל-עַמָּהּ, וְאֶל-אֱלֹהֶיהָ; שׁוּבִי, אַחֲרֵי יְבִמְתֵּךְ.
רות פרק ב:
ו וַיַּעַן, הַנַּעַר הַנִּצָּב עַל-הַקּוֹצְרִים--וַיֹּאמַר: נַעֲרָה מוֹאֲבִיָּה הִיא, הַשָּׁבָה עִם-נָעֳמִי מִשְּׂדֵי מוֹאָב.

נדלג קצת על מנהגי בעז השובב והנערים בגורן ונעבור לליל הפיתוי אחרי שבעז ראה ונכווה ומתן תשומת לב מיוחדת אל הנערה היפה מכלל הקוצרים והקוצרות. רות מפתה את בעז :
רות פרק ג:
ב וְעַתָּה, הֲלֹא בֹעַז מֹדַעְתָּנוּ, אֲשֶׁר הָיִית, אֶת-נַעֲרוֹתָיו; הִנֵּה-הוּא, זֹרֶה אֶת-גֹּרֶן הַשְּׂעֹרִים--הַלָּיְלָה. ג וְרָחַצְתְּ וָסַכְתְּ, וְשַׂמְתְּ שמלתך (שִׂמְלֹתַיִך) עָלַיִךְ--וירדתי (וְיָרַדְת&#1468 הַגֹּרֶן; אַל-תִּוָּדְעִי לָאִישׁ, עַד כַּלֹּתוֹ לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת. ד וִיהִי בְשָׁכְבוֹ, וְיָדַעַתְּ אֶת-הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִשְׁכַּב-שָׁם, וּבָאת וְגִלִּית מַרְגְּלֹתָיו, ושכבתי (וְשָׁכָבְתּ וְהוּא יַגִּיד לָךְ, אֵת אֲשֶׁר תַּעֲשִׂין.
ו וַתֵּרֶד, הַגֹּרֶן; וַתַּעַשׂ, כְּכֹל אֲשֶׁר-צִוַּתָּה חֲמוֹתָהּ. ז וַיֹּאכַל בֹּעַז וַיֵּשְׁתְּ, וַיִּיטַב לִבּוֹ, וַיָּבֹא, לִשְׁכַּב בִּקְצֵה הָעֲרֵמָה; וַתָּבֹא בַלָּט, וַתְּגַל מַרְגְּלֹתָיו וַתִּשְׁכָּב. ח וַיְהִי בַּחֲצִי הַלַּיְלָה, וַיֶּחֱרַד הָאִישׁ וַיִּלָּפֵת; וְהִנֵּה אִשָּׁה, שֹׁכֶבֶת מַרְגְּלֹתָיו.

נו, דחילק, ברור שהיה פיתוי מכוון. (רות התרחצה, סכה עורה בשמן ובאה למיטתו בלילה כשהיה שיכור) והרי דתיים חוקים להם: איפה שמירת היחוד. איפה שמירת נגיעה. והוא מתעורר באמצע הלילה לאחר ליל הילולים ושכרות ומה מסתבר?

בו נעזוב לרגע את בעז השובב ורות המפתה (ולא נשכח שהיו עוד כמה סקנדלים עסיסיים בבית דוד) ונגיע לעיקר: המודל של הגירה והתבוללות היה קיים הרבה לפני שהיתה הרבנות ותמיד ידעו להסתדר ולעגל פינות כשצריך ואפילו המלך דוד בא בדיוק משם.

מה שיותר חשוב זו הגישה של מדינת ישראל: לטעמי צריך לפתוח הדברות של המדינה עם כולם, ולנסות להגיע גם אל ילדי אלו שהתחתנו עם לא יהודים. אם ייווצר קשר חיובי חלק משמעותי של הילדים יחושו תחושת שייכות בדיוק כמו האחרים. נושא הגיור יפתר בהמשך.

נערך לאחרונה ע"י rpi בתאריך 13-07-2017 בשעה 06:48.
ישן 12-07-2017, 07:11
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
חייתי בארה"ב 10 שנים וזו ממש לא הייתה המציאות שנתקלתי בה
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "כך זה בטמפלים רפורמים"

הקהילה היהודית הרפורמית בערים שהייתי בהם (חוף מערבי) שיגשגה והייתה הרבה יותר חזקה מהקהילה האורתודוקסית. ברור שלא הייתה נוכחות שוטפת רבה בבתי הכנסת (ממש כשם שחילונים בישראל לא מבקרים כמעט בבית הכנסת) אבל בחגים ואירועים מיוחדים קשה היה למצוא מקום פנוי והקהילה קיימה מערכת חינוך לא פורמלי ענפה למדי (שגם אני עצמי נטלתי בה חלק). אני עצמי לא הייתי בדיוק מרוצה מבתי הכנסת הרפורמים (בעיני זו בדיחה) אבל לומר שהם נעלמים או לא מורגשים זה רחוק מאוד מהמציאות.
המעניין הוא שהיות והרפורמים רובם ככולם בעצם חילוניים, מה שמחבר אותם לעם היהודי הוא במידה רבה (מעבר לפולקלור) הזיקה למדינת ישראל. קח את זה מהם ובאמת יהיה משבר זהות חמור. יש אגב לא מעט צעירים יהודים רפורמים שם, חלקם בנים למשפחות שאחד ההורים מתגייר (או אפילו לא זה), אשר מתקרבים ליהדות בסגנונה האורתודוקסי. יש ארגונים יהודים חרדים שעוסקים בעידוד התופעה הזו וזהו אסטרטגיה הרבה יותר נכונה מהניסיון ללכת נגדם ראש בראש.
ישן 12-07-2017, 15:19
מנהל

אין אחידות ביחס לגיור בין המסגרות הרפורמיות השונות
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "לא צריך ללכת נגד הרפורמים ראש..."

אני נתקלתי במקרים שבהם דווקא המתגייר הרפורמי התייחס יותר ברצינות ליהדות מאשר בן/בת הזוג שנולדו יהודים. ובכלל, מי שלא לוקח את היהדות ברצינות בדרך כלל לא יטרח להתגייר. יש מספיק זוגות מעורבים כאלו בארה"ב. מי שטורח להתגייר יש לו סיבה- או שזה חשוב לו או שזה חשוב לבן/בת הזוג שלו ולכן גם סביר להניח שהזיקה שלו עצמו או לפחות של הילדים ליהדות תהיה משמעותית.

קלות יתר בגיור מטרידה אותי לא ביחס לאמריקאים (רק למעטים מהם יש סיבה לא עניינית לרצות להתגייר) אלא ביחס לבני העולם המתפתח, כאלה שיכולים לראות בגיור אמצעי נוח להגירה למדינה מבוססת (ישראל) .
ישן 12-07-2017, 10:08
צלמית המשתמש של ai22

אולי בקליפורניה המצב שונה
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "חייתי בארה"ב 10 שנים וזו ממש לא הייתה המציאות שנתקלתי בה"

אני ביקרתי בחוף המזרחי, טיול של חודשיים.
הטמפלים היו ריקים או נראו נטושים (בחגים פותחים), ולעומתם בתי חב"ד היו שוקקים, כל שבת וגם לא בשבת.
האוכלוסיה שממלאת בתי חב"ד אינה חרדים - רובם מסורתיים, חלקם חילונים שבארץ לא היו מגיעים לבתי כנסת,
אבל בארה"ב - לא להגיע משמעו שהזהות היהודית תעלם - כך הסבירה לי אחת הבאות. ישראלית-יורדת.

היו גם מספר מתגיירים/מגויירים שפגשתי (בפלורידה למשל, פגשתי קבוצת לטינים שהתגיירו, כשגילו שמנהגים במשפחה מקשרים אותם למשפחות אנוסים).
זכור לי שסיפרו שאת שלב הגיור הסופי עושים עם רב-קהילה גדולה ומוכרת, או שבכלל מגיעים לארץ.
לא ראו בכך עניין מדאיג למי שמלכתחילה לקח את עניין הגיור ברצינות.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
המעניין הוא שהיות והרפורמים רובם ככולם בעצם חילוניים, מה שמחבר אותם לעם היהודי הוא במידה רבה (מעבר לפולקלור) הזיקה למדינת ישראל. קח את זה מהם ובאמת יהיה משבר זהות חמור. יש אגב לא מעט צעירים יהודים רפורמים שם, חלקם בנים למשפחות שאחד ההורים מתגייר (או אפילו לא זה), אשר מתקרבים ליהדות בסגנונה האורתודוקסי. יש ארגונים יהודים חרדים שעוסקים בעידוד התופעה הזו וזהו אסטרטגיה הרבה יותר נכונה מהניסיון ללכת נגדם ראש בראש.
חיבור כזה - הוא משענת-קנה-רצוץ, ברגע שהאינטרס היהודי-ישראלי מתנגש עם מדיניות של נשיא פופולרי כמו אובמה, זה מורגש.
ובהתחשב בכך שמהותית, הרפורמיות מתבססת על מחיקת ארץ-ישראל כמרכיב-זהות יהודי - התבססות כזו מחייבת רפורמה בזהות הרפורמית עצמה.

בהקשר היהודי כשמדובר על צאצאי נישואי תערובת, מדובר על קירוב-רחוקים, וכאמור - מבחינה זו ההבדל בין גיור-רפורמי להעדר גיור הוא זניח,
פגשתי לא מעט רפורמים-לשעבר, ומהם הבנתי שמלכתחילה הזהות הרפורמית מאוד לא מגובשת.
בקרב רפורמים שאינם חלק מנישואין כאלו - לפחות ההכרה-העצמית בכך שהם יהודים, קיימת.

בין אם אחד ההורים מגוייר-רפורמית או גוי - מדובר על לקחת מי שהקשר שלו לזהות יהודית הוא כבר איזוטרי ולא מהותי: תרבות מדינת המקור בעוד הם עצמם אמריקאים.
בדיוק כמו שזהות מדינת המקור זה דבר עמום גם בישראל - כשההורים והסבים באו מארצות ואף יבשות שונות, זהות זו נמחקה, ושימורה מצריך מאמץ ורצון-עז.
ישן 12-07-2017, 15:26
מנהל

חב"ד יותר פעילים ביום יום
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אולי בקליפורניה המצב שונה"

גם אני העדפתי את חב"ד בארה"ב על פני בתי הכנסת הרפורמים. למעשה, חלק ניכר מהחילוניים בעלי הנטיות המסורתיות (כמוני) לא הרגישו נוח עם הרפורמים. בזה אתה בהחלט צודק.
יש בקרב ארה"ב כל מיני ניסיונות לקיום זהות יהודית חילונית (לא רפורמית) כתחליף לזרמים הדתיים השונים. אחד הכיוונים המעניינים הוא ביסוס הזהות על הישראליות- הקשר לישראל, העברית, המנהגים הישראלים-יהודייים וכו'. אישתי הייתה מעורבת מאוד בארגון כזה כשחיינו שם.
אצל חלק מהרפורמים יש בהחלט יחס מסתייג לישראל (עם החרדה הקבועה מהאשמה ב"נאמנות כפולה") אבל אצל חלק זה לא כך וזה נושא ללא מעט ויכוחים ועימותים. גם לכך הייתי עד.

אני לא מבין בזה מספיק אבל נראה לי אינטואיטיבית שהיחס לגיור בן לאם לא יהודיה לפי ההלכה ואב יהודי שונה מהיחס לגיור גוי גמור.
ישן 14-07-2017, 18:50
  rpi rpi אינו מחובר  

בדיוק כמו שאמרת: קצת לא קשור. אולי קצת כן
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "קצת לא קשור"

אתה הרי קצת בקיא ביהדות וקצת מכיר את שאלת הגר, את ההתלבטויות וההמיקרים. יש מי שלוקח את זה למקומות מעשיים וגיור ויש מי שאוהב את הסימליות. יש מי שיראה שאלות בסוגיית הפאלסטינים ויש מי שיראה שאלות בתחומי מוסר חברתי, עזרה נדיבות וקבלת האחר, וכרגיל תשים שני יהודים ביחד תשמע 18 דעות.

אבל תודה שזה חזק - כבר מעל 2000 שנה והסוגיה עדין מהדהדת: "לג וְכִי-יָגוּר אִתְּךָ גֵּר, בְּאַרְצְכֶם--לֹא תוֹנוּ, אֹתוֹ."

מלה יפה "תונו": אחד יסביר "לא תרמה את הגר ולא תגזול". השני יאמר "לא תניא, לא תדחה ולא תשיב פניו ריקם" ושניהם צודקים.

ליהודי דתי יש שליחות: הוא מחפש את האמת. מחפש אבל לעולם לא ימצא כי היא חמקמקה ואמורפית. זה שאמר הבו לי נאורות (יהודית) שיזכור שבדרך בזמן החיפוש קצת נדיבות לא תזיק: אל תשיב את פני הגר, גם לא את הרפורמי. תן לו קצת מקום, אפשר לו להתפלל ליד הכותל, והכי חשוב צור איתם דיאלוג, היהדות שלך רק תרוויח.

מיכה היה עצבני על אלו שגם תפסו עמדות כוח, גם מנסים להציג את עצמם כמדברים בשם האמת וגם גוזרים קופות על חשבון העם התמים. לדעת מיכה הם אלו שמהווים האיום הגדול להרס יסודי, ועם אלו הוא רצה להתעמת. מצחיק עד כמה זה אקטואלי.

ואולי בגלל זה עדיף לו ליהודי הדתי לקיים דיאלוג גם עם יאיר לפיד, זה שאתה רואה בו אוייב. לדעתי זה רק יחזק אתכם ואת כולם.

נערך לאחרונה ע"י rpi בתאריך 14-07-2017 בשעה 18:53.
ישן 14-07-2017, 21:16
  rpi rpi אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "לפיד אינו אויב. הוא דביל."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Benjamin Willard
לפיד אינו אויב. הוא דביל.

יכול להיות, אני לא מכיר את האיש. הנסיון הקצר שהיה לנו איתו היה רחוק מכתם ולא מספיק בשביל לקבוע עמדה. חוץ מזה יש אנשים שעבדו ועובדים איתו והם מקבלים אותו מצוין. כמה מהם לא פריירים ולא תלויים בו כמו רגב בשרהלה כך שהיו פותחים את הפה.

לעומת זה ישנם אחרים בפוליטיקה שכן יש לנו נסיון איתם; אלו לא בדיוק מאורות והביצה יבשה למדי.

וכשאין מובהקות בגדול אני תמיד מעדיף חדשים על פני אלו שהפכו להיות פוליטיקאים מקצועיים שכבר יושבים על חבית השמנת ושותים ממנה בגלונים. וחוץ מזה מי שנתן לסרסור ולזוהר את המיליונים צריך לתת הסברים, ואולי צריך לשלם. וגם לכל חדש יש עקומת למידה עד שלב השחיתות.
ישן 15-07-2017, 19:35
  rpi rpi אינו מחובר  

אם ביבי ישרוד בשלטון אחרי כל התיקים והחקירות
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "עדיף ביבי ציני על לפיד כסיל..."

אם ביבי ישרוד את כל התיקים והחקירות של החברים אני רץ להצביע ביבי למה הוא יתגלה כגאון.

הרי ביבי כבר הרשיע את עצמו ציבורית גם אם לא יואשם. בעיני אזרח סביר הסיפור של הצוללות קיבל פנים וצורה. אז נכון, ביבי "לא מעורב" אבל בכירים במדינת ישראל נחקרים על שוחד ברכש אסטרטגי וראש הממשלה לא מוטרד משחיתות אפשרית בשכבה הכי מסוכנת תחת המשמרת שלו. הרי אם הוא לא היה קשור לענין הוא היה יוצא מגידרו לעודד את השלמת החקירה. היה מעודד ונותן גיבוי לחוקרים בדיוק כמו שהיה מתבטא בענין פגוע. בינתיים עסוק בהשמצות.

קשה לי לראות איך הוא יוצא מהסיפור אז אתה צריך להסתכל על היום שאחרי והמצאי יבש למדי.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:21

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר