לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-08-2017, 01:35
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
חבירת התעשיות הביטחוניות בארץ לאלו שבארה"ב - שינוי כיוון?

אני רוצה לפתוח דיון בסוגיה שלדעתי תהפוך יותר ויותר רלוונטית בשנים הקרובות. סוגיה שאני מניח תיצור כאן ויכוח די קוטבי - אבל מעניין.

רקע - בשנים האחרונות כתוצאה מכל מיני שינויים (ביניהם צמצום ברכש הביטחוני האמריקני) החליטו החברות הביטחוניות האמריקניות המרכזיות להתחיל להפנות משאבים משמעותיים לייצוא - כולל למדינות שם לא נעשו מאמצים גדולים בעבר.

כתוצאה מכך אנו שומעים בשנים האחרונות פעם אחר פעם על מקרים בהם חברות ביטחוניות ישראליות מתחרות "ראש בראש" מול חברות ביטחוניות אמריקניות. כמו כן אנחנו שומעים שהפנטגון והבית הלבן מפעילים לחצים מדיניים (ואולי גם אחרים) כבדים על המדינות בהם מתנהלים המכרזים לבחור באופציה האמריקנית - ואכן בחלק גדול מהמקרים ישראל מפסידה.

אם המגמה הזאת תימשך ואף תתחזק - ואני לא רואה סיבה שלא - אזי ישראל צפויה להיפגע פעמיים - פעם אחת בהפסד כספי משמעותי של החברות הביטחוניות הישראליות ופעם שנייה בהליכה נגד האמריקנים שבוודאי לא מרוצים מהצורך שלהם להפעיל לחצים משמעותיים באופן קבוע בכדי לקפל את ישראל שהיא מתחרה משמעותית (ובחלק מהמקרים כנראה גם עדיפה) אצל עוד ועוד מדינות בעולם.

עד כה להבנתי פעלו בחברות הביטחוניות על בסיס "כל מקרה לגופו" כלומר ברוב המקרים ניסו להתמודד ישירות מול האמריקנים - אבל במקרים מסוימים בהם כנראה היה ברור מראש שמדובר בסוג של "לדפוק תראש בקיר" חברו אל חברות אמריקניות והציגו מוצר משותף". אין לי סטטיסטיקות (ספק אם למישהו מחוץ למשרד הביטחון ולחברות עצמן יש נתונים) אבל אני מאמין שברוב המקרים בחרו שלא לחבור לאמריקנים.

הסיבה לכאורה ברורה - כסף. אפשר להרוויח הרבה יותר כשמקבלים עסקה ש-100% ממנה הולך אליך מאשר כשרק אי אלו אחוזים נשארים אצלך והשאר הולך לאמריקנים. אני חושב אבל שזאת מדיניות מוטעית ושיש לשקול אותה מחדש - לא ברמה העסקית אלא ברמה של ישראל כמדינה (כלומר ברמת ראש הממשלה ושר הביטחון). ואני אסביר.

ככל שיעבור הזמן החברות האמריקניות יבינו ששווה להן להיכנס לעוד ועוד שווקים בעולם שהם לא היו בהם בעבר. מנופי הלחץ על המדינות רק ילכו וישתכללו ולישראל אין דרך אמיתית להילחם בלחץ הזה (שאגב יכול להיות מופנה גם כלפיה אם המדינה הרוכשת למשל מראה סימנים שהיא לא רוצה להתקפל).

אבל אפשר להימנע מכל זה וגם להרוויח יותר בטווח הרחוק. ישראל יכולה להחליט שכמדיניות בכל מקום שבו חברה ישראלית (בוא נדבר כרגע על החברות הביטחוניות הגדולות לא על יצרנית ווסטים עם 10 עובדים) צפויה לעמוד במכרז בינלאומי מול חברה אמריקנית היא תעשה מאמץ לחבור אליה ולשתף פעולה. זה נכון במיוחד במכרזים על מערכות נשק גדולות - מערכות נ"מ / מל"טים / רק"מ וכו' שם יש מספיק בשר לחלק בין מספר חברות - גם מבחינת פיתוח וייצור וגם מבחינת כסף.

באופן כזה החברות שיגשו למכרזים יהיו חברות אמריקניות אבל חלק מהותי מהמוצרים יהיו ישראליים וחלק מסוים מהכסף יגיע למשק הישראלי.

לדעתי להחלטה גורפת כזאת יש שורה של יתרונות:
1. מניעת חיכוך מתמיד עם האמריקנים.
2. זכיה כמעט בטוחה בהרבה מכרזים בינלאומיים בהם סכויינו לזכות באופן עצמאי הולכים ויורדים ככל שהחברות האמריקניות מתקדמות.
3. יתרון שלא רבים חושבים עליו - אפשרות לכניסה מסיבית לשוק האמריקני (שעד היום לא ממש רכש מערכות נשק "גדולות" ישראליות בכמות משמעותית וכעת עשוי להתעניין יותר במוצרים של החברות האמריקניות המובילות המשלבות טכנולוגיות קצה ישראליות).

מבחינת חסרונות - זה יהפוך את החברות הישראליות להרבה פחות עצמאיות וסוג של חברות לווין או ספקי טכנולוגיה של החברות האמריקניות המובילות. דעתי היא שזה לא כל כך נורא. וזה בוודאי עדיף על האופציה האחרת שבה נמשיך לנסות להילחם באמריקנים - נפסיד ולא נזכה כמעט בכלל בעיסקאות.

לעומת זאת אם נלך על ההצעה שלי יכול להיות שעם הזמן החברות האמריקניות יבינו את היתרון בשיתוף הפעולה הזה ויעבירו תחומים שלמים של פיתוח לישראל (למשל חלק משמעותי מפיתוח הטילים נגד טילים, חלק מנושא המטוסים הלא מאויישים, סייבר ועוד) כסוג של קבלן ביצוע קבוע. זה רק יחזק את התעשיות שלנו בסופו של דבר וכמובן גם את ישראל.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-08-2017, 06:21
  lazn lazn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.06
אז אתה בעצם אומר .. בוא נזרוק את התעשיות האחרונות שלנו ל"פח"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חבירת התעשיות הביטחוניות בארץ לאלו שבארה"ב - שינוי כיוון?"

בעצם מה שהצעת פה . זה להרוס את התעשיה הכמעט יחידה שמכניסה כסף. גאווה לאומית ובין לאומית .
אתה תיצור מצב של "בריחת מוחות" בתחום ההנדסה והמחקר שלא היה בעבר .
מלבד תעשיות ביטחונית ורפואיות
לא נשאר במדינהכבר כלום .
מהסיבה שבאו המון גורמים חיצוניים\פרטיים לשוק הייצור והפיתוח והרסו אותו.
אנחנו ידועים כ"סטארט אפ ניישן " כי איזה מישהו כזה או אחר בתקשורת קרא לנו ככה . אבל בפועל זה פיקציה.
מניסיוני האישי בתחום ( ויש) מה שקורה . שבאים לך קבוצות של אנשים עם רעיון טוב . וביצוע ברמה של עולם 6 . ולכן 75 אחוז מהסטארט אפים בארץ הם משהו שסביר להניח שיכשל .
לצורך העניין לפי גופי מחקר . בכל מדיה מערבית אחרת סטארט אפ הוא הימור של 50-50
לא 75\25 כמו אצלנו .
עשכיו איך כל זה קשור אתה שואל ?

הידע הביצועי הולך ונעלם בארץ . גם בתחום התעשיות הביטחונית אנחנו מייצרים חלק מהדברים בארהב .
אחת מהסיבות לשתפים האלה . היא כי אנחנו כבר לא מסוגלים לעשות את זה בעצמנו . אין לנו את הכח אדם הדרוש ברוב המקרים . וגם אם יש . לגייס ולהכשיר אותו יעלה הרבה יותר .

- התלות הביטחונית גם ככה מאוד גבוה בסיוע חיצוני ( ראה ערך אובמה וטילים בעופרת יצוקה)
אז אתה רוצה על הדרך לזרוק את היכולת הישראלית לפתח ולייצר נשק לעצמה ?
לידעיתך טורקיה\אירן\צפון קוריאה מנגד ספרד צרפת גרמניה איטליה
מדינות מכל הספקטרום הכלכלי
יכולות לייצר לעצמן כל סוג של נשק בלי אף תלות חיצונית . ואם לא רוצים למכור להם . הם מפתחים לעצמם.
למה שאנחנו לא ?

באיזה שהוא אופן העצמאות של מדינת ישראל היא התעשיות האלה .!
ואם לקחת אותן . סביר להניח שפגעת ביכולת של המדינה להגן על עצמה .

מטפורה קצת מענינת על מה שאמרת -
( הכל לצורך דוגמא . לא לכעוס עליי באף אופן או צורה )

בוא נגיד . שאנחנו חיים בבניין עם כמה קומות .. אני ואתה שכנים . אבל באחת הקומות למטה . יש עוד 2 משפחות שגרות .
דני ויפית בדירה א
ובדירה ב חיים באושר ובכיף משה ושולמית .

בדירה א הביאו ילד לעולם . ופתאום בגיל 3 באו לאנשים מדירה ב ואמרו להם .
" אנחנו הבאנו אתה הילד . לא ישנו בלילות 3 שנים . התאמצנו השקענו וכו וכו וכו.
בואו נגדל את הילד יחדיו ?
בדירה ב ענו בכיף ...
ובמרוצות השנים הילד הלך וגדל אצל משפחה ב .
וכשמשפחה א רצתה להפסיק את כל העניין .. כל היה מאוחר מידי כי הילד כבר גדל אצל 2 משפחות שונות .

למי הוא באמת יקרא אבא ? אמא ? מה הבית האמיתי שלו ?
הרי בבית ה"אמיתי " שלו נתנו אותו סתם כך למשפחה אחרת .

same stroy here
למעשה . מה שאתה אומר למדינת ישראל באופן מטאפורי .
זה בואו נמסור את הילדים לאימוץ . אבל שנצטרך הם יהיו שלנו או משהו בסגנון .

לדעתי זה פשוט התאבדות .
יבואו אחרים ויגידו כן .

נערך לאחרונה ע"י lazn בתאריך 11-08-2017 בשעה 06:24.
ישן 11-08-2017, 08:32
  Byte Me Byte Me אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "חבירת התעשיות הביטחוניות בארץ לאלו שבארה"ב - שינוי כיוון?"

לא כל כך מעשי ומאוד הרסני למדינה ישראל.

לא מעשי
שום ראש ממשלה בישראל לא יסכים שבתקותו יהיה גל פיטורים בתעשיות הביטחוניות או כל פגיעה משמעותית בהן. אבל זה עוד אפשרי.
ממשלו של טראמפ הוא בדגש על America first, אולי עם ממשל אובמה זה היה אפשרי מכיוון שהוא רצה לסנדל את ישראל, אך ממשלו טראמפ רוצה ליצור מקומות עבודה לאמריקאים בזה גם טראמפ ימדד, ואין שום סיבה לעשות Outsourcing כאשר ניתן לייצר לבד על אדמת ארה"ב.

ההשפעות של הדבר על מדינת ישראל:
כבר שנים ידוע שישראל מפתחת עצמאית אמצעי לחימה שונים חלקם מסווגים ועל חלקם אנו שומעים לעיתים אחרי מספר אם לא כמה עשורים אחרי. היכולת של המדינה תפתחת ברגע שתחליש את התעשיות הביטחוניות. בנוסף אתה תהיה תלוי יותר ויותר בייבוא. בצוק איתן אובמה ניסה לעצור את התחמשות ישראל תוך כדי הלחימה. שים לב שמאז ישראל עשתה מספר שינויים רכש התותח החדש מאלביט שלא בטוח שהא עדיף על מתחריו. וייצור תחמושת על אדמת ישראל.

ברגע שכל האספקה שלך היא מבחוץ אתה תלוי בטוב הלב של הצד השני, קח לדוגמא במלחמת העולם השנייה ארה"ב אמנם הסכימה לחמש את בריטניה טרם הכניסה למלחמה אבל זה בא עם מחיר טריטוריאלי.
ישן 11-08-2017, 09:45
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
כל הכיוון שלך לא ברור
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Byte Me שמתחילה ב "לא כל כך מעשי ומאוד הרסני..."

הכיוון (אם הבנתי אותו) לא היה סגירת התעשיות הבטחוניות - אלא די להפך:
לקת את התהליך הקיים כבר היום, לצעד התבקש הבא:
לעשות שת"פ על בסיס ייצור אמריקאי, ופיתוח ישראלי - כל שהמוצרים יהיו ישראלים-אמריקאים לא רק בדיעבד ועקב נסיון מקומי - אלא מלכתחילה.

בדיוק כמו הנסיון להפוך את "קלע דויד" לדור הבא של הפטריוט.
מבחינת הכנסות - מגמה כזו רק תגדיל הכנסות, ותאפשר את הגדלת כ"א והיקפי ההשקעה.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Byte Me
שים לב שמאז ישראל עשתה מספר שינויים רכש התותח החדש מאלביט שלא בטוח שהא עדיף על מתחריו. וייצור תחמושת על אדמת ישראל.

ברגע שכל האספקה שלך היא מבחוץ אתה תלוי בטוב הלב של הצד השני, קח לדוגמא במלחמת העולם השנייה ארה"ב אמנם הסכימה לחמש את בריטניה טרם הכניסה למלחמה אבל זה בא עם מחיר טריטוריאלי.
אני בהחלט חולק על כך.
ראשית - אין באמת מערכת שהפגינה ביצועים טובים יותר, שתצדיק את בחירתה,
ושנית - המתחרות, עשו בדיוק את הפטנט שמוצע פה: לקחו פיתוח שבוצע מחוץ לארה"ב, ומנסים להעביר את הייצור לארה"ב.

ההפרדה העיקרית היא בין רכש המערכת עצמה ורכש חימושה:
אם הפיתוח הוא שלך, והייצור בארה"ב, אז רק חרם של שנים רבות יפגע ברכש, וזה זמן די והותר כדי להרים קו ייצור בארץ, שבכל מקרה חלק גדול ממנו הוא על בסיס פיתוח מקומי.
ובכלל לא ברור - אם כשהפיתוח הוא משולב, מדינה יכולה להחרים כך את ישראל.

בנוגע למשלוחי חימוש בזמן מלחמה, אכן מדובר בבעיה.
הפיתרון הטריוויאלי לבעיה - הוא להגדיל את יכולת ייצור החימוש בארץ,
על חשבון הגדלת רכש המערכות עצמן - בחו"ל.
אבל כאמור, גם פיתוח וייצור משותף - מקשה על יכולת למנוע אספקה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 11-08-2017 בשעה 09:48.
ישן 11-08-2017, 14:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

עידו, הקריאה שלך את השוק לא נכונה.
מבחינת התעשיות הישראליות, השוק האמריקאי עצמו גדול באופן חריג. להערכתי- כמו כל שאר העולם (מחוץ לישראל) ביחד.

ארה"ב עצמה מנסה לשמור את הייצור והפיתוח בארה"ב. גם מטעמים פוליטיים (ג'ובים) וגם מעשית- כלי להחזיק יתרון איכותי בעתיד. הם *מאוד* לא יישמחו לשלם על מערכת "אמריקאית" שתפותח בארץ, אם יש חלופה מקומית. כך שאני בספק אם זה יביא הזמנות נוספות.
אינטל, גוגל, מיקרוספוט שמחות להחזיק מרכזי פיותח בארץ- אני לא רואה את לוקהיד, רייתאון וכו' הולכות בעקבותיהן.

מצד שני- כבר היום, בניגוד לדבריך, לתעשיות הביטחוניות יש אסטרטגיה של השתלבות בשוק האמריקאי-
לאלביט ולתע"א יש חברות בנות ונכדות בארה"ב, כך שהן יכולות להציע מערכות שלהן "מיוצרות בארה"ב"
רפאל יודעת לחבור לחברות אמריקאיות
ישן 11-08-2017, 14:26

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "עידו, הקריאה שלך את השוק לא..."

אני שמח שזה פתח דיון ער.
אנסה להתייחס.
קודם כל אין פה שום כוונה להרוס את התעשיות הביטחוניות בארץ אלא להפך - להציל אותן.
אני חושב שחלקכם טועים לגמרי בקריאת המפה - לישראל יש בעיה קשה שהולכת להיעשות הרבה יותר קשה בשנים הקרובות - החברות הגדולות בארה"ב הבינו את הפטנט - יש שוק עולמי גדול (גם בהודו גם במזרח אירופה ובעתיד הלא רחוק הם יבינו את גודלו של השוק באפריקה, דרום אמריקה ומזרח אסיה) וייכנסו בכוח גם לשם.

לישראל אין יכולת להתמודד מול החברות הגדולות האמריקניות - לא כי מה שאנחנו מפתחים פחות טוב - לפעמים הוא דווקא טוב יותר (או לא פחות) אלא פשוט כי ארה"ב זה ארה"ב ואם היא תשתמש בממשל לדחוף מוצר שלה לרוב אין לנו שום סיכוי. וכמו שכתבתי זה גם יפגע ביחסים שלנו עם ארה"ב בטווח הארוך כי זה יחייב אותם להילחם בנו ואף אחד פה לא רוצה את זה.

במקום זה אני מציע שת"פ עם החברות הביטחוניות האמריקניות כבסיס בכל מכרז שבו הם משתתפים. מה מהות השת"פ - זה כבר שאלה אחרת שתלויה אני מניח במוצר - זה יכול להיות שהפיתוח בארץ והייצור בארה"ב זה יכול להיות השפיתוח וחלק מהייצור בארץ והשאר בארה"ב זה יכול להיות שחלק מהפיתוח והייצור בישראל וחלק בארה"ב (נניח טיל בישראל משגר בארה"ב תוכנה בישראל חומרה בארה"ב) - יש פה מליון אפשריות - הכל בהתאם למה שסוגרים ולמוצר הרלוונטי.

הדבר הזה ממש לא יפגע בתעשיות הביטחוניות שלנו - בטח לא בטווח הבינוני-ארוך (בטווח הקצר אולי תהיה ירידה קלה בהכנסות), להפך הוא יאפשר לה לצמוח מעבר לגודלה הנוכחי.

קרן אור - לגבי הטענה שלך שזה כבר נעשה - קודם כל אני חושב שזה בגלל קריאה נכונה של המפה של חלק מהחברות הישראליות - ובכל זאת - זה לא מספיק ואני אסביר למה. בארה"ב יש מספר יצרניות מרכזיות - כולנו מכירים אותן - בואינג, רייתאון, נורתרופ וכו' - אליהן אנחנו צריכים לחבור. להקים חברות בת בארה"ב זה נחמד אבל לטעמי זה לא תמיד מספיק (אלא אם הן חוברות לאחת מהנ"ל). לחברות שאני מדבר עליהן יש לובי אדיר בממשל והן מסוגלות לדרוס גם חברות אמריקניות לכאורה אחרות (קטנות). שוב המטרה שלנו כאן כי שחברות ישראליות יזכו במכרזים - גם אם הן עושות את זה בשת"פ - עדיף חצי או שליש מעוגה גדולה מפירורים של עוגה בינונית.

היתרונות - כאמור:
1. לא רבים עם ארה"ב.
2. זוכים בהרבה יותר מכרזים בינלאומיים.
3. פותחים לרווחה את השוק האמריקני.
4. משאירים את התעשיה המקומית חיה ואף מקפיצים אותה רמה מבחינת כמות המכרזים וגודלם.

אה כן - ולמען ההבהרה אני מדבר על מכרזים לחו"ל - התעשיות הביטחוניות ימשיכו לספק לצה"ל מה שצה"ל צריך על בסיס המפרט שהוא דורש - זה לא קשור.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 11-08-2017 בשעה 14:31.
ישן 11-08-2017, 14:53

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "לאותן חברות אמריקאיות שציינת..."

רוב מערכות הנשק העיקריות הישראליות טרם נמכרו לארה"ב - זאת עובדה - אם המוצרים האלו יהיו מבחינת האמריקנים מוצרים של בואינג/רייתאון/נורתופ וכו' יהיה ל-DOD יותר קל לבלוע את הרכש הזה ויהיה הרבה יותר רכש.

ושוב אני לא מציין פה שום דבר שלא קיים במידה מסויימת כבר עכשיו - יש שת"פ ועבודה דו כיוונית - חברות מארה"ב מקימות מרכזים בארץ וחברות ישראליות מקימות כבר לא מעט שנים חברות בת בחו"ל.

אני מדבר על משהו גורף - משהו שמגיע מטעם ממשלת ישראל לחברות הישראליות הגדולות שאומר כך: בכל מקרה של מכרז בינלאומי גדול - אתם קודם כל בוחנים אפשרות לשת"פ עם החברות האמריקניות המרכזיות ורק אחרי זה ניגשים - זהו. נוהל עבודה חדש.
www.MegaPixel.co.il

ישן 11-08-2017, 15:45

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "רוב מערכות הנשק העיקריות..."

אגב כשאני חושב על זה אפשר להציג את זה אפילו פוליטית כמשהו רשמי - נתניהו יחתום עם טראמפ עם מזכר שאומר שמעתה תעשיות הביטחון של שתי המדינות יעבדו יחד על פרויקטים בינלאומיים גדולים ויגשו יחד למכרזים בינלאומיים - ארה"ב תקבל טכנולוגיה איכותית ותחסוך לעצמה תחרות וישראל תקבל מכרזים כמעט בטוחים והרבה יותר במיוחד בארה"ב עצמה - זה win-win לכל הגורמים והבטחת התעשיה הביטחונית הישראלית לעוד הרבה שנים קדימה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 13-08-2017, 19:49
  mars_man mars_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.10
תגובה

1. למיטב הבנתי (וגם קצת ניסיון), תנאי הסחר בשותפות עם חברות אמריקאיות מוטים לטובת החברות האמריקאיות ברמה כזו שאחוז הרווח שנותר בישראל הוא קטן מאוד.
(גם אני מסכים שעדיף קצת מאשר כלום. אבל צריך להבין שזה יהיה קצת)
2. האמריקאים לא יסכימו שיכולות פיתוח קריטי של מערכות נשק יהיו בישראל.
כלומר, אין להם בעיה לרכוש טכנולוגיה נקודתית שבה לישראל יש יתרון, אבל אין שום סיכוי שהם יאפשרו מרצונם תהליך שבו בתחומים רבים יכולות הפיתוח יהיו בישראל.
ישראל לפעמים מצליחה לפתח טכנולוגיה מוקדם יחסית לעולם בגלל צורך/חזון והון אנושי גבוה, אבל ברגע שהמעצמות מבינות את הצורך, הן סוגרות את הפער בעזרת משאבים עדיפים.
3. למרות שאנחנו אוהבים להחמיא לעצמנו, לפחות מול ארה"ב, פער הידע והיכולות הטכנולוגיות ברוב מוחלט של התחומים הוא לטובת ארה"ב. הם יסתדרו מצוין גם בלעדינו.
ישן 13-08-2017, 20:08

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי mars_man שמתחילה ב "תגובה"

אני מסכים לגמרי שהם יסתדרו בלעדנו - הבעיה היא שאנחנו לא נסתדר אם הם יחליטו לסגור לנו את הדלת פעם אחר פעם במכרזים בינלאומיים אם ניגש לבד.

לגבי חוזים - אני מניח שהם קשים - זה לא מפתיע - הם הגדולים והחזקים ואנחנו לא - לכן צריך למצוא לדעתי דרך לעשות את זה יותר מערכתית כך שגם לנו יצא מזה מספיק כדי שנוכל להמשיך לפתח כי אם לא אנחנו באמת בבעיה - מצד שני כבר עכשיו אנחנו בבעיה - והיא כאמור רק תחמיר.

לגבי עניין פיתוח היכולות הקריטיות - זאת שאלה טובה. אני מניח שבמובן מסוים אתה צודק (אגב גם אנחנו לא היינו מסכימים לכך - וזה נכון להרבה מדינות מתקדמות טכנולוגית), ועדיין אני חושב שיש שביל צר שבו אנחנו כן יכולים ללכת ולשתף פעולה - תזכור שאנו מדברים על שת"פ לטובת ייצוא בעיקר - יכולות קריטיות ממש הרבה פעמים לא מייצאים בכלל - ואז התעשיות פה מפתחות מה שמפתחות לצה"ל ושם מפתחים מה שמפתחים פנימית לארה"ב.
www.MegaPixel.co.il

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:58

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר