לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-05-2005, 09:08
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
רובוט שמסוגל לשכפל את עצמו

הרובוט, שפותח באוניברסיטת קורנל בארה"ב, יכול להרכיב שכפול של עצמו מחלקי חילוף.

מדענים באוניבריסטת קורנל במדינת ניו יורק שבארה"ב פיתחו רובוט אשר מסוגל להרכיב שכפול של עצמו מחלקי חילוף (לסרטון המראה את הרובוט בפעילות http://www.mae.cornell.edu/ccsl/res...deo/4x4ht4a.mpg אם לא תשתמשו במאיץ הורדות, יקחו לו כ 5 דקות להטען). באמצעות אפשרות זו, יוכל רובוט שכזה לתקן את אחד מחלקיו, אם יתקלקל, ואפילו ליצור רובוטים נוספים אשר יסייעו לו במשימה אותה עליו לבצע.

בינתיים הרובוט, אם אפשר לקרוא לו רובוט, מורכב משלוש או ארבע קוביות ניידות. לכל קוביה שכזו יש קוד הנושא את שרטוטו של מבנה הרובוט, את החיבורים האלקטרוניים ואת מיקום הקוביות השכנות. כמו כן, הקוביות מצוידות במגנט אשר מחבר אותן לרובוט אחד.

על ידי סיבוב ותנועה יכולות הקוביות לאסוף קוביות נוספות, להחליט לאן שייכות הקוביות ולערום אותן אחת ליד השניה כדי ליצור רובוט נוסף. בפחות מדקה מסוגל רובוט בן 3 קוביות לשכפל את עצמו. גם הרובוט המשוכפל מסוגל להמשיך ולשכפל רובוטים נוספים.

למרות שמדובר ברובוט ניסיוני שפועל בתנאי מעבדה, המפתח, ד"ר הוד ליפסון, טוען כי היכולת לשכפול עצמי מהווה פריצת דרך גדולה בתחום הרובוטיקה. בוא מסביר כי הפיתוח מהווה אבן דרך בפיתוח רובוטים, שיוכלו לפעול באופן עצמאי. למשל, גשושים שנשלחים למשימות במאדים יצויידו בחלפים שישמשו אותם לתיקון עצמי.

מקור - קפטן אינטרנט

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-05-2005, 17:23
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
אתה מבין שזה לא כל כך דומה לדוגמת הפיאסטה שלך..
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי מוקד שמתחילה ב "עלק שכפול..."

קודם כל, לא אני ולא אתה בדקנו את העניין, וחוץ מהסרטון והכתבה (שלא מסבירה כלום על הרובוט) אין לנו מושג על מה מדובר.
אתה מתייחס לרובוט כאל "קוביות" שהוא מרכיב אותן. זה לא בדיוק כך. הקוביות האלו זה גוף הרובוט, והוא בעצם מרכיב את עצמו. המתכננים יכלו לבנות רובוט "אמיתי" כמו זה שאנו מכירים מהסרטים, ושיוכל ליצור עוד אחרים כמוהו. הם העדיפו ליצור את האבטיפוס כרובוט מופשט כדי לא להסתבך עם מרכיבים טכנים (שהם בוודאי חשובים, אבל הם לא העיקר) כך שהרעיון יהיה ברור. אף אחד לא חושב שאוסף הקוביות הזה יכול לבצע משימה כלשהי, אך בעתיד יהיו לו שימושים חשובים, כמו שפורט בכתבה.

תחשוב גם על היתרון ברובוט שכולו עשוי מחלקים זהים (לאו דווקא קוביות) רובוט כזה, בתוספת תוכנות בינה מלאכותית, יכול בעצם לקיים את עצמו ללא כל עזרה אנושית! אם נשלח למאדים אחד כזה, ועוד אוסף גדול של חלקים, הוא יוכל לבצע משימות לפי הצורך, להרכיב רובוטים נוספים שיעזרו לו, לפרק אותם בשעת הצורך, ולהחליף בהם חלקים שיתבלו ללא צורך במעבדת תיקונים או במוח אנושי.
ובקיצור, תן לדמיון שלך להתפרע אל תגביל אותו.

ישן 18-05-2005, 19:19
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
"לא הבנתי" הן מילות המפתח בהודעה שלך.
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "מה טוב כל כך ברובוטים עם בינה מלאכותית אני לא הבנתי ..."

בניגוד לסרטי 'מד"ב' ליגה ז', המונח "בינה מלאכותית" כיום מתייחס לא למחשב בעל רצון חופשי,
אלא למחשב שיכול לפתור בדרכים יצירתיות. הוא לא יכול להחליט על דעת עצמו שום דבר, פשוט
הדרכים שהוא נוקט לפתרון בעיות שהוא מקבל לא hard-coded בתוכו.

קיימת לדוגמה כתבה שגל הביא בזמנו בפורום במערכת הישנה. בניסוי היה רובוט קטנטן עם
"רגליים" רחבות, כשהמטרה שהרובוט קיבל הייתה להגיע כמה שיותר גבוה, בלי פירוט כיצד
לעשות זאת. בתחילה הרובוט נעמד על הרגליים. אחרי מעט ניסיון וטעיה(שזו ה"בינה המלאכותית"
במקרה הזה), הוא הצליח לנופף ב"רגליים" הללו כדי להגיע גבוה עוד יותר. במלים אחרות, הרובוט
"למד" לעוף, למרות שבתכנות המקורי שלו לא נאמר דבר בנושא.
ישן 18-05-2005, 23:47
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי מוקד שמתחילה ב "כן...נעשו עוד כמה ניסויים כאלו..."

כן. אני בהחלט צריך לשים לב יותר למה שנכתב כאן, למרות שאני כבר לא מנהל
http://scienceblog.galbarak.co.il/archives/226
לא חשבתי שזה יתאים לפורום

אני מסכים איתך שבמידה מסויימת אפקט ה"שכפול" זכה בכותרות קצת מנופחות, וגם אני די התאכזבתי כשקראתי את המאמר המקורי שפורסם ב- Nature. אבל המטרה היתה להדגים שיכולת כזו בכלל קיימת. עד ליצירת הרובוט הזה, האפשרות שרובוט יוכל לממש אלגוריתם פשוט כמודגם כאן, ובעצם ליצור העתק נפרד של עצמו מתוך תכנות פנימי וללא שליטה ובקרה מרוחקים, היתה אפשרות תיאורטית בלבד.

ועכשיו, אחרי הראו שהעקרון הבסיסי אפשרי... השמיים הם הגבול

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

ישן 18-05-2005, 21:00
  fiford fiford אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.01.05
אני לא הבנתי זוהי דרך של צורת התבטאות ... כמו דימוי זה לא באמת שאני לא מבין אלא שזה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "אתה מפספס את הנקודה"

לא ברור לי ...
ודרך אגב
אם אני לא טועה (ואני חושב שלא...) בינה מלאכותית = עירבוב של תאי גזע +תאי מחשב ...

מידע נוסף :
יש שני תנאים של בינה מלאכותית בינה מלאכותית חזקה (שאלה כביכול הרובטים מהסרטים...)-
1.בינה מלאכותית דמוית אנוש, שבה המחשב חושב ומסיק מסקנות באופן דומה לזה של המוח האנושי.
2.בינה מלאכותית שאינה דמוית אנוש, שבה המחשב יגיע ליכולות עצמאיות לחשיבה, ללא קשר לדרך שבה המוח האנושי עושה זאת.

והבינה המלאכותית החלשה(שהם הרובטים החמודים שעוזרים לי בבית כביכול) -
בינה מלאכותית חלשה, שבה למחשב אין יכולת חשיבה, אך הוא פועל כאילו היתה לו יכולת כזו.

ולכול מי שבא לחלוק מעודף ידע שילך להתווכח עם ויקפדה...
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91...%AA%D7%99%D7%AA

נערך לאחרונה ע"י fiford בתאריך 18-05-2005 בשעה 21:07. סיבה: מידע נוסף
ישן 18-05-2005, 21:10
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
גם אני לא ממש מבין מה אתה מנסה לומר...
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי fiford שמתחילה ב "אני לא הבנתי זוהי דרך של צורת התבטאות ... כמו דימוי זה לא באמת שאני לא מבין אלא שזה"

מה שכן, אני יכול להגיד לך שהקשר בין בינה מלאכותית לתאי גזע הוא כמו הקשר בין חיפושיות דרום-אפריקאיות לקוקו...

ובקשר למידע הנוסף שלך:
קודם כל, ויקיפדיה היא לא 100% אותוריטה לכלום. שנית, פתח את ויקי האנגלית, ותתחיל לקרוא:

Strong artificial intelligence

Main article: Strong AI

Strong AI is a term introduced by John Searle in 1980 in his article "Minds, Brains,and Programs". Strong AI research deals with the creation of AI where "the appropriately programmed computer really is a mind" (Searle 1980). Whether or not building strong AI is possible is an area of active philosophical debate, as well as whether strong AI can be made truly conscious. Strong AI is frequently the subject of science fiction stories and plays a major role in futurist speculations. Creating strong AI has long been the goal of many AI projects, but at present none have succeeded. It should be emphasised that the terms 'Weak' and 'Strong' do not mean that processors with Weak AI are necessarily less powerful than those with Strong AI.

מדובר בקשקוש מד"ביסטי בגרוש.
חוץ מזה, איך כל זה קשור למשהו?

נערך לאחרונה ע"י AlexKarpman בתאריך 18-05-2005 בשעה 21:16.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:58

הדף נוצר ב 0.24 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר