לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-12-2004, 14:08
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  
מיכאל מס. סא"ל (מיל.), אוצר מוזיאון יד לשריון בלטרון. מומחה לרק"ם ובעיקר טנקים

חבר מתאריך: 26.01.02
ל-speedy על האוסף ביד-לשריון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי speedy_7 שמתחילה ב "שאלות לאוצר יד לשריון"

speedy 7 היקר

שמתי לב שאתה מבין"קצת" בתכולת האוסף ואף ביקרת באתר. להלן תגובות:
להבדיל ממוזיאון חה"א בחצרים , באתר יד לשריון קיימת רק יחידת הסברה. כל נושא האוסף ואחזקתו מבוצעים ע"י מתנדבים (כולל אותי) , ולכן , אתה יכול להבין שהיכולות , בנוסף למגבלות הכספיות , הינן מוגבלות לחלוטין. האוסף כלל ב-5/1990 כ-23 כלים שהיוו את האוסף בית הספר לשריון (ביסל"ש) , וביניהם הוצ'קיס עירום כמעט לחלוטין. בצעד איטי אך בוטח , ובזמני הפרטי (חופשות) , סיירתי בכל מקום אפשרי ע"מ למצוא אקסמפלרים שאינם מוצגים באתר יד-לשריון שהיה בהקמה ובניה , ולהביאם לאתר בלטרון. הבאנו את הקרומוול מבית השריון ביד-אליהו, שרמן M4A1 מגבעת הראדאר , פנצר ממנזר סן-סימון (שום קשר לאתר ולקרב ב-48), ויקרס סימן 6B , טירנים , מגחים , שוטים , שרמנים , כלי חילוץ, פינוי, שלל , ולאחרונה גם כלים מהחלפות עם מוזיאונים ואספנים מחו"ל. המשימה הינה קשה ומייגעת וחופנת גם קשיים מול גורמי מערכת שונים ומצוקות תקציב ואמצעים. סתם לצורך ההשוואה , תפקיד האוצר בחצרים מאוייש בתקן מלא , ואילו ביד לשריון ע"י מתנדב. לצורך שיפוץ וצביעה , קיים החצרים צוות קבוע עם סככות ואמצעים ואילו בלטרון -איין. כל זאת , והיריעה קצרה , הינו ע"מ לתת לך אפשרות לבחון לפני שאתה שופט .
באשר לשאלותיך:
1.רק"מ אמפיבי אינו צבוע כחול. ישנם מספר כלים שהיו בשירות בצד"ל והיו צבועים כך ע"י צבא דרום לבנון , לצורכי אבחנה בין כלי אוייב לכלים ידידותיים. הגוון אמור להיות אפור/תכול. הכלים הצבועים כך באתר , הינם BTR152 חילוץ, BTR50 פינוי ונגמ"ש מאולתר ע"ג תובת טירן שצריחו נפגע והוסר.
2. פטון עם מקלע תובה הינו פטון מדגם M47 שאכן היו לו 2 אנשי צוות בתובה (יש גם שני מדפים). טנק אחד הועבר מאנדרטת הקרב בעמק דותן (ליד ג'נין) ומייצג טנק ירדני מקורי. הטנק השני היווה אבטיפוס של M47 שבו הותקן תותח בקוטר 105 מ"מ במקום 90 מ"מ , והותקנה חטיבת כח תואמת לזו שבפטון M48A3 עם מנוע דיזל. תעש בנה את הטנק הזה במסגרת תחרות עם חברת טלבוט הספרדית להסבת טנקי ה-M47 שבצבא ספרד. תכנית ההצטיידות הספרדית בוטלה והתעש הואיל להעביר את הטנק לתצוגה באתר יד-לשריון.
3. יש כבר מספר טנקים מתקדמים בתערוכה , כמו ה-T72והליאופרד 1A5 , אלא שהשאיפה הינה כמובן להוסיף עוד ומדורות מתקדמים יותר. ישנם מגעים להוספות כאלה. כידוע , נמסר טנק מרכבה למוזיאון הצרפתי בסומיר , דבר שיוביל אולי , להענקה גם מצד הצרפתים.
4. עבודת הוספה והשלמת שלטים הינה בעיצומה. לגבי היקף הכיתוב , הינו מתוכנן למבקר הממוצע ולא לשואפי המידע כמוך. יהיה זה יומרני להציג כיתוב רב ומפורט לכ-160 מוצגים , תוך תקוה שהמבקר יתעניין בכל. היקף הכיתוב מתאים לשהיה של כ-30 שניות ליד השלט , מעבר להתבוננות בכלי עצמו.תעשה לבד את החשבון ותראה לכמה דקות קריאה אתה מגיע בהיקף מצומצם אך מספיק , זה.
5. סיפורים אישיים נשזרים בהדרכות בע"פ. אנו מעוניינים "להאניש " את הכלים ע"י סיפורים אישיים ואכן מושקעת חשיבה לשיבוץ פרוייקט ההאנשה במסגרת תערוכת הרק"מ.
6.אני משמש כאוצר הטנקים. מוזיאון השריון בציר הזמן הינו בהקמה.

מקוה שהנושא ברור יותר. אשמח לענות לך יותר במידת האפשרות.

בברכה
מיכאל
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-12-2004, 14:37
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  
מיכאל מס. סא"ל (מיל.), אוצר מוזיאון יד לשריון בלטרון. מומחה לרק"ם ובעיקר טנקים

חבר מתאריך: 26.01.02
הצבע האפוןר/כחול
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "רק"מ של צד"ל - תמונות"

TAL53
אתה מתעלם ממה שתיארתי באשכול זה על אודות חוסר כ"א מקצועי ואחר , חוסר תקציב ועוד..
הצביעה נעשית מידי פעם ע"י יחידות צה"ל מתנדבות למשימה , כמו מש"א (מרכז שיקום ואחזקה) 7100, יחדת חימוש יחש"מ 650 ואחרות. למרות הרצון הטוב , מדובר באנשי ביצוע ללא אוריינטציה מוזיאלית.
אכן נעשו פאשלות צביעה , למרות ניסיונותיי להתוות זאת אחרת. הגוןן האמיתי של צד"ל , וניתן להבחין בתמונות שצירף סירפד , הינו אפור תכלכל. בצביעת הכלים ביד-לשריון , נעשה שימוש מוגזם בצבע הכחול. טעות נעשתה גם בצביעת כלים ירדניים מנומרים. אנו שואפים לרמה טובה יותר אך הדבר מאד קשה. (ממליץ שתנסה להבין את אשר תיארתי בהודעתי הקודמת).
בהשוואה לאתרי הנצחה אחרים המופעלים כעמותה , רמת הכלים בלטרון גבוהה לאין ערוך מהכלים באתר גולני (ראה התמונות באשכול סמוך), באתר התותחנים בזיכרון ואף בהשוואה למוזיאון האמריקאי באברדין.
השרמנים (מכמ"ת 160 ו-M50) היו צבועים באפור צד"ל. רק בודדים נשארו בגוון עפר צה"לי.
נ.ב. הטירנים היו מניעים בקלות תוך כדי דרדור בהילוך 2 קדימה או ברוורס. (בשירות הייתי בטירנים).
ברעות
מיכאל
ישן 27-12-2004, 23:29
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מאד קשה לומר
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי דגנית שמתחילה ב "היכן בדרום לבנון צולמו התמונות?"

אני חושב שיש משהו בזיהוי שלי:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ליד העמדה הדרומית בש.ג. מוצב הדר, רכס עלי טאהר או בכניסה למוצב סוג'וד צד"ל
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
די ברור שגם תמונה זו צולמה ברכס עלי טאהר, מצפון לבופור באיזור מעבר תיבנית איפשהו על ציר בונטקס (אפשר לראות ממזרח את החרמון ורכס מארג' עיון -עישייה), התמונה צולמה מדרום מערב למזרח צפון מזרח באחד משלושת המקומות הבאים:
  • חיבור בין ציר בונטקס לעליה אל מוצב הדר (מאחורי המרצדס הלבנה אמור להיות שלט מוסתר להנצחת מט"ק שנהרג במקום כשהטנק שלו התהפך), הנקודה הסבירה ביותר.
  • קצת דרומה משם בכניסה מצפון לעיקול בז (בנקודה שבה נהרגו הילל רוזנר מחה"ן גבעתי ושני גששים ב95)
  • או יותר דרומה בכניסה למוצב מנצוריה של צד"ל

ישן 18-02-2005, 18:43
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
מה אומר ומה אגיד
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "מיכאל, קודם כל תודה לך שאתה..."

הדבר היחיד שנותר להגיד שאני שמח שמישהו מקנא במוזיאון ח"א.....

כמי שמוצב שם כאוצר מיל. אני יכול להגיד שבכל דבר שנעשה במוזיאון - מזכירים את הצלחתו של המויזאון בלטרון שיש לו משאבים אדירים וכו'.

לא אתחיל להזיל כאן דמעות, אבל הרבה מהקולגות שלי (במיל) נזקקים לתמיכה מוראלית לאחר הביקור במקום. אחרים משתדלים שלא להגיע למוזיאון רק כדי לחסוך את כאב הלה על אובדן ההיסטוריה או אם נצטט את האוצר הראשי "אנחנו כנראה המוזיאון היחיד בעולם העוסק בשיקום המוצגים שהוא עצמו הורס"....

הייתי בלטרון לאחרונה לפני כעשור, וזה מוזיאון לתפארת, למרות שהשילוט לוקה באמת בחסר.

אני (שבמקרה הייתי אחראי על פרוייקט השילוט בחצרים) לא מסכים עם גישת 30 השניות - תן כיתוב לדקה וחצי - ויחזרו לבקר באתר עוד שלוש פעמים (זה עדיף ממבקרים שבאים למוזיאון - אומרים שהוא שטחי ולא חוזרים)....

אני שמח לבשר שבחצרים יש שני M4 לפחות שאין בלטרון - מורכב עליהם "קילשון" (אחד בכניסה, השני ליד אוסף הנ"מ) אולי יש עוד בסלביג'.

לגבי צביעה - זו תמיד הייתה בעייה ותמיד לא היתה לה הצדקה - זה תפקידו של אוצר!

לא ייתכן שיש מי שצובע טילים בכחול וורוד - כי זה יפה (אוסף הנ"צ בחצרים) או בסכימות לא אוטנטיות.

גם לא מקובל עלי הטיעון של "צבענו עם צבע דומה, כדי לא לבזבז כסף ולהזמין צבע אחר (ההסבר לצביעת ה"צרעה" בירוק בהיר (כמו של F-16) במקום ערוק כהה (כמו בקורנס).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:34

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר