לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-02-2018, 15:45
  Doron11 Doron11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "12.02.18 ניסיון לינץ' בחיילת וחייל שנכנסו בטעות לג'נין"

עכשיו הדעה שלי בהודעה נפרדת:

אני יודע ששוב אנשים יגידו שזה "כולה ג'ובניקים". אני ממשיך לטעון שיש פגיעה חמורה, קריטית, ברוח וערכי הלחימה של צה"ל-אנחנו רואים אותה בסדרה של אירועים של בריחה, קפיאה, חוסר אונים וחוסר חתירה למגע כללי, חלקם מערבים לוחמים וחלקם לא, ולטעמי נוצרה כבר מאסה קריטית. ולא, אני לא חושב שזה בגלל אזריה או כל אירוע נפרד אחר, אלה פשוט שינוי עמוק ומאוד לא טוב שקורה בצה"ל לפחות מאז שנות ה-90.

לכל מי שמחכה להודעת הרמטכ"ל שמבקרת את תפקוד החיילים, או לפחות מבהירה שצה"ל מצפה מחיילים חמושים שיהיו מסוגלים להשתמש בנשק הזה כדי להגן על עצמם-אל תחכו בנשימה עצורה, כמו שאומרים.

עריכה: לא רוצה לדמיין מה היה האימפקט על הציבור אם חס וחלילה היינו עדים ללינץ' מצולם בחיילת צה"ל.

נערך לאחרונה ע"י Doron11 בתאריך 12-02-2018 בשעה 15:47.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-02-2018, 00:02

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "נלחמים בכדי להשיג משהו, כשאתה..."

"במה הייתה מועילה מלחמה", כשאתה מתייחס לשני חיילי צה"ל שהותקפו כדי להרוג ונשקם נגנב? תגיד, אתה שומע מה שאתה אומר? אתה מבין שהטיעונים האלה יכלו לשמש גם בן אדם שבורח מקרב, כי הם לא מראים שום רמה של הבנה על מה ההבדל בין אזרח שנקלע למצב ופשוט צריך לצאת ממנו לבית חייל צה"ל בתפקיד?

"כאתה רוצה מלחמה אתה צריך להגיד מה אתה משיג בכך"-מניעת נשק מהאויב זו מטרה ששווה להלחם לדעתך? ומה עם החיים שלך ושל החייל/ת שלידך? אתה מציע שוב ושוב את דרך הפעולה הגרועה ביותר-הכי לא ערכית, הכי לא מכובדת, הכי לא מקצועית וזו שמשאירה את הסיכוי הנמוך ביותר לצאת בחיים. מזכיר לך בפעם השנייה שהחילוץ הושג לבסוף על ידי אנשים חמושים שירו באוויר.
ישן 12-02-2018, 17:04
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "עכשיו הדעה שלי בהודעה..."

דורון, כמו שכבר כתבו פה מספר בעלי ניסיון בעבר - זה נורא קל לשבת בבית ולחלק ציונים. זה גם לחלוטין חסר תועלת ויותר מזה - לא הגון. כמה דברים שראוי לקחת בחשבון:

הסתבכות בשטחי רשות A הם תמיד אירוע מבלבל ומלחיץ. מותר לירות? על מי לירות? האם בכלל כדאי לירות? ואל תענה באינסטינקט "כן! מיד! להרוג את כולם!!!" כי זה לא עובד ככה.

בעבר יצא לי לנהל שיחה ארוכה וקשה עם מפק"ץ טירוני פלס"ר גולני שטעה לתוך טול כארם בשנת 2000 ושוטרים פלסטיניים עצרו את הטיולית והחרימו להם את כל הנשקים (האירוע בו המח"ט זכאי שאמר "מעדיף לראות ערימת גופות מערימת נשקים חסרים"). הוא סיפר שזאת סיטואציה שגם כאשר יודעים את הפקודות בפועל היישום שלהן לא כזה פשוט, במיוחד לאור התחושה שעדיף לגמור את זה בלי ירי כי זה כבר פתח להתחלת קרב שבו גם אתה תמות. אולי נשמע נורא קל וסטרילי מהבית, בשטח זה הכי מסובך.

מעבר לכך, תשאל כל מי שבאמת השתתף בקרב או היתקלות - זה לא סרט קולנוע, ולירות במישהו אחר גם כאשר יש סיבה זה לא דבר פשוט או קל. נדרש אלמנט של אגרסיביות שלא קיים אצל כל אחד, וזה בכלל לא קשור לרמת רובאי או תפקיד בצבא.

ישן 12-02-2018, 17:16

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "דורון, כמו שכבר כתבו פה מספר..."

אני לא צריך לשאול אף אחד-שירתתי כלוחם בצה"ל, אני עדיין משרת במילואים, לחמתי בצוק איתן, חטפתי מספיק אש ויריתי מספיק. זה גם לא הוגן להניח עליי הנחות כאלה או אחרות (אני יודע שלא אמרת עליי כלום ישירות, אבל משפטים כמו "תשאל כל מי שהשתתף בקרב, זה לא סרט קולנוע" הם לא לעניין).

"הסתבכות בשטחי רשות A הם תמיד אירוע מבלבל ומלחיץ. מותר לירות? על מי לירות? האם בכלל כדאי לירות? ואל תענה באינסטינקט "כן! מיד! להרוג את כולם!!!" כי זה לא עובד ככה." מסכים במאה אחוז, וזו חלק מהבעיה שלי. לאף אחד אין מושג מה בעצם מצפים ממנו כחייל, מה הוא צריך לעשות, מה מותר ומה לא. אני לא מדבר ברמת התרגולת-ברור לי שאלה לא לוחמי דובדבן-אלה ברמת הסמכות והתפקיד הבסיסי.

כל הבלבול הזה מתבטא בעיקר בעניין הערכי. האם חיילים שנותנים להמון זועם לגנוב להם נשק בלי נסיון רציני להתנגד (עד כמה שידוע-אם יתברר שהם ירו באוויר עד לגמר הכדורים אני אחזור בי) הוא שיקוף של ערכי צה"ל כמו שאתה היית רוצה לראות? ואם אתה חושב (כמוני) שהיה כשל בתחום הזה, אתה מוכן להסכים שהכשל הזה כבר חוזר על עצמו בכמה וכמה וכמה מקרים בשנים האחרונות, ואולי מעיד על בעיה גדולה יותר?
ישן 12-02-2018, 18:52
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "עכשיו הדעה שלי בהודעה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Doron11
עכשיו הדעה שלי בהודעה נפרדת:

אני יודע ששוב אנשים יגידו שזה "כולה ג'ובניקים". אני ממשיך לטעון שיש פגיעה חמורה, קריטית, ברוח וערכי הלחימה של צה"ל-אנחנו רואים אותה בסדרה של אירועים של בריחה, קפיאה, חוסר אונים וחוסר חתירה למגע כללי, חלקם מערבים לוחמים וחלקם לא, ולטעמי נוצרה כבר מאסה קריטית. ולא, אני לא חושב שזה בגלל אזריה או כל אירוע נפרד אחר, אלה פשוט שינוי עמוק ומאוד לא טוב שקורה בצה"ל לפחות מאז שנות ה-90.

לכל מי שמחכה להודעת הרמטכ"ל שמבקרת את תפקוד החיילים, או לפחות מבהירה שצה"ל מצפה מחיילים חמושים שיהיו מסוגלים להשתמש בנשק הזה כדי להגן על עצמם-אל תחכו בנשימה עצורה, כמו שאומרים.

עריכה: לא רוצה לדמיין מה היה האימפקט על הציבור אם חס וחלילה היינו עדים ללינץ' מצולם בחיילת צה"ל.

עצם זה שהחבורה הלא חמושה החליטה לתקוף את החיילים החמושים, מוכיח שהם ידעו שהחיילים לא ירו עליהם...

ישן 13-02-2018, 00:09

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "שטחי A הם שטחים שאינם בריבונות ישראלית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
גם מבחינת חוזים בינלאומיים, וגם דה-פקטו.
בין אם מרוצים מכך, ובין אם לא.

ולכן,
חדירה לא מכוונת של חיילים ישראלים, שבהמשך גם יורים על אזרחים-זרים - זו תקרית בינלאומית חמורה.
זה ממש לא קרב מכוון,
ולכן "ערך הניצחון" לא באמת רלוונטי.

במצב של חדירה לא-מכוונת לשטח מדינה שאינה במצב-מלחמה עימנו,
לא אמורים לשחק-אותה רמבו, ולהיכנס לקרבות,
אלא לנסות לצאת, או להישמע להוראות הכח הצבאי של אותה מדינה, שיסייע ליציאה כזו.
גם אם זה כולל את החרמת הנשק

מה?

הנסיון לצייר את שטחי A כשטחים של מדינה נפרדת מוזרים במקרה הטוב. צה"ל פועל בשטחי A כדבר שבשגרה, הורג שם פלסטינים ולצערנו לעיתים גם אזרחים. אתה באמת לא יודע את זה? או שאני מפספס פה אירוניה? לא הבנתי מה ניסית לעשות בתגובה הזאת.

לא הבנתי גם למה כתבת "הוחרם" כאילו הם התבקשו להפקיד אותו באיזה מעבר גבול. הם הותקפו והוא נגנב. המעבר שלך לסמנטיקה שונה בשביל לצייר מציאות אחרת קצת מעצבן, ושוב-לא ברור.

תגובה הזיה, אני מאוד מצטער.
ישן 13-02-2018, 21:52

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "מסתבר שגם בסיני"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
וגם שם מצורך ברור ובהסכמה הדדית.
כניסה לא מורשית ובעקבותיה טבח נרחב - זו כבר תקרית חמורה שעלולה להוביל להשלכות קשות.
מבחינתנו הוא נגנב. והחיילים יעלו למשפט

אבל רשמו פה שהגנבים היו המשטרה הפלסטינית,
שזכותם לדרוש את הנשק מחיילים שמלכתחילה לא היו אמורים להיות שם

תגיד, באיזה קטע אתה משווה בין המצב בסיני למצב בשטחים? אתה חושב שאבו מאזן, כמו א-סיסי, מזמין תקיפות של צה"ל נגד האויבים שלו? שצה"ל נהנה מחופש פעולה יבשתי מוחלט, ושולח פטרולים של גדודי חי"ר לפשיטות ומעצרים בסיני בשביל לעצור מישהו? זו רמת הידע בנושא שאתה מביא לדיון? אתה מנותק מהמציאות ברמות שלא חשבתי שאני אפגוש בפורום הזה. ההשוואות שלך מופרכות בצורה מטורפת.

"רשמו פה שהגנבים היו המשטרה הפלסטינית"-נחמד שאתה קורא מה שנוח לך ומסיק מה שמתאים, כי לא רק שאין לזה שום אישור כרגע-באמת נשמע לך הגיוני שהחרימו באופן מנהלתי נשק אחד, והשאירו את השני? האמת שאם לוקחים בחשבון את ההקבלות המשוגעות שלך מתגובות קודמות, אולי התשובה היא "כן".
ישן 12-02-2018, 23:52
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
אני רק שאלה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Doron11 שמתחילה ב "12.02.18 ניסיון לינץ' בחיילת וחייל שנכנסו בטעות לג'נין"

בצה"ל הסופר טכנולוגי אין מערכת מוצפנת שתתריע לכלים באיו"ש מתי הם עוברים לשטחים מסוכנים?
בעצם תתריע לא רק לצוות הכלי אלא גם למפקדה שתיראה אותם על מפה ותחדול אותם.

מה שטוב לאיתוראן, ניידות טכנאים ושירות לקוחות, אנשי מכירות וכו' בודאי מתאים לצה"ל.
הרי לא ייתכן שהווייז הלא יציב יהיה האופציה היחידה לנווט במקומות כאלה רגישים.
כמובן שלרשת כזו יש את החסרונות שלה כמו במקרה שתיפרץ אז האויב ידע איזה כלי איפה נמצא

במגבלות ב.מ כמובן.

רפואה שלמה לחיילת ולחייל ותודה לאל שיצאו מזה כך.
נקווה שיתגברו על הפציעות והטראומה הזו במהרה

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 12-02-2018 בשעה 23:55.
ישן 13-02-2018, 07:36
צלמית המשתמש של Fxtrage
  Fxtrage Fxtrage אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.06
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "אני רק שאלה"

פעם קראו לזה "קצין משלח"
ותדריך נסיעה.
שאלות בסיסיות:
משלח:אתם מכירים את הדרך?
נהג\מפקד נסיעה: לא... נשתמש בווייז
אוקי, תפתחו את המכשירם הסלולריים ותראו לי שהוא לא בוחר כבישים ודרכים בשטחי A.
יופי, תודה.
עכשיו, תראו לי על המפה את הנק' שאתם צריכים לעבור בדרך ומה אומר לכם שטעיתם.

משלח: טלפון חמ"ל\מבצעים גדוד יש?
טלפון חמ"ל\מבצעים חטיבה יש?
מקרים ותגובות:
א,ב , ג.
דגשים של אחד שמכיר את הגזרה
וכו.

זה מצטרף לעובדה הבסיסית שכל אדם שעולה על כלי רכב צה"לי בשטחים צריך להיות מסוגל לעשות סוויטצ' בראש מנהיגה מנהלתית רגועה, לנהיגה מבצעית\התקפית.
כשאתה מסתובב עם מטרה על הראש כל הזמן, אתה לא יכול להרשות לעצמך לטעות ו\או להיות שאנן.
ישן 13-02-2018, 08:32
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי Fxtrage שמתחילה ב "פעם קראו לזה "קצין..."

מסכים עם כל מה שאתה אומר אבל עדיין זה להסתמך על הגורם האנושי ובעובדה טעויות קורות.
אתה יוצא מתוך הנחה שכולם קיבלו תדריך והבינו אותו, נוסעים על כבישים מסומנים, עוברים מחסומים שיכולים להחזיר אותם וכו', מה עם אלה שנסעו בשטחי 4X4 התברברו ולא יודעים איפה הם?

אני מדבר על להתקין בכלי הרכב רכיב אלקטרוני עם GPS שמופעל באפליקצית ניווט וניטור פנים-צה"לית.
לא יודע איך היום כרטיסי העבודה ממולאים אבל לצורך העניין זה יכול להיות גם כרטיס העבודה והתחזוקה של הרכב, אפשר יהיה גם לחבר אותו אל מחשב המנוע כ OBD2 ולנטר איתו הרבה פרמטרים שטכומטר עושה (צריכת דלק, מרחק נסיעה, סגנון נהיגה, תחזוקה, תקלות וכו').
הזיהוי של הנהג יהיה בהקלדת נתונים לפני הנסיעה ו/או ביומטרי והוא יהיה גם טרנספונדר שמשדר את מיקומו כל הזמן למפה בחמ"ל אזורי, כל עוד אין אירוע מיוחד אז על המפה הזו יהיו הרבה נקודות, מי שיחצה לשטחים המועדים לפורענות זה ידליק גם בחמ"ל נורות אזהרה וזמזמים וגם ברכב.

בעידן הנוכחי זו טכנולוגיה קיימת ואפילו פשוטה שאפשר לקשור בה הרבה מרכיבים ביחד, חייבת להיות הגנה טכנולוגית למקרים כאלה, להסתמך על המזל ו/או על שוטרי הרש"פ זה לא לעניין.

ישן 13-02-2018, 09:56
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.09

אירוע ביזיון, אין לי מילים אחרות. יחד עם זה, קצת נסחפים כאן לטעמי עם אפשרויות התגובה של החיילים הללו.
לפני הכל, משום שלדעתי החיילים בכלל לא הבינו את הסיטואציה בה הם נמצאו עד שלב מאוד מאוחר, וכשהבינו - היו בהיסטריה ולא במצב להגיב (שזה עצוב לא פחות).
אם אני מבין נכון את הסרטונים הללו, ויש מצב שאני לא מבין מה קורה שם כמו שצריך, אז החיילים נכנסו עם הרכב בלי להבין ולהפנים שהם בשטח עוין. מבחינתם הם סתם עוברים בעיר ערבית, לפחות ככה זה נראה לי. בושה, אבל זה המצב כמו שאני רואה אותו. (איך לעזאזל הם הגיעו כל כך עמוק בלי לעשות אחורה פנה - אלוהים יודע!)
בהתחלה נראה שהם מדברים עם השוטרים הפלסטינים בצורה רגועה מאוד (יושבים בשאנטי באוטו עם הנשק מונח על הברכיים בלי מחסנית אפילו!!), ואז יש כמה רגעים של בלגן (והיסטריה של החיילים...) שמהר מאוד נגמרים.
האם היה נכון שירו? אני בספק רב. אבל בין לירות ללשבת עם הנשק בלי מחסנית רגל על רגל באוטו המרחק רב. כך או אחרת, המחדל העיקרי הוא לא הירי שלהם אלא עצם ההגעה למצב הזה. (אני רוצה להניח שברכב עצמו לא היו דברים רגישים מבחינת ב"מ וכו')
ישן 13-02-2018, 12:24
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אם להיות פרקטיים ולא שיפוטיים, נכון לשאול כיצד כדאי לפעול בסיטואציה כזו

זה הרי לא מקרה חריג מאוד. היו מסתבר למעלה מעשרים אירועים דומים (גם אם לא הסתיימו באופן כזה) בתקופה האחרונה. מכאן, שצריך לחשוב (ולהנחות בהתאם) כיצד צריך חייל להתנהל בסיטואציה כזו.

האם למשל ירי של צרור באוויר היה פותר את הבעיה? יכול להיות. בהנחה שהרכב מוקף בתושבים לא חמושים מלבד בנשק קר (וזה בדרך כלל המצב), ובהנחה שיש לרכב אפשרות נסיעה (קרי, אינו לחוץ בין רכבים אחרים) אזי סביר להניח שירי באוויר מתוך הרכב ירחיק את המתפרעים למספיק זמן עד שהרכב יצליח להסתלק מהמקום, ואם לא יסתלקו וינסו להסלים את ההתקפה (מה שלא מאוד סביר כי הפלסטינים אינם סופרמנים נטולי פחד) אזי בכל זאת יש לך 2 מחסניות וזה הרבה מאוד מול המון לא חמוש. שנגישותו אליך מוגבלת (בכל זאת, הרכב יוצר חיץ מסוים אפילו אם השמשות מנופצות לחלוטין).
האם זאת דפ"א סבירה? אינני יודע. רק מעלה זאת לדיון. מה שבטוח זה שחייל שנקלע לסיטואציה מבלי הכנה לא יידע מה לעשות וברוב המקרים, לפי ניסיון העבר, יהיה נתון לחסדי ההמון ו/או השוטרים הפלסטינים. מה שיכול להסתיים רע (כמו במקרה הנוכחי) או רע מאוד כמו במקרה הלינץ ברמאללה.

ואינני מתייחס כרגע כלל לעניין התקלה בניווט והתמצאות. יש מן הסתם ליצור או לחדד הנחיות בדבר צורך בלימוד הציר לפני כל נסיעה בשטחים. ואני לא מדבר על לימוד ציר לניווט בדד בשלדג אלא בסך הכל שהחייל יראה למפקדו הישיר על מפה פשוטה איך הוא מתכוון להגיע ליעד. בייחוד כשמדובר בחיילים שאינם מכירים את האיזור (אנשי מילואים וחיילי סדיר וקבע שהוצבו לא מכבר לגזרה).
ישן 13-02-2018, 15:21
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
WAZE ותקלות...

לאחר כמה תקלות בתוכנה ומפני שהיא מתעדכנת לעיתים קרובות, אני כל כמה זמן מבצע הסרה והתקנה מחדש. לפני כן היו לי כמה מקרים מביכים, אשר התוכנה "התבלבלה" ושלחה אותי למקומות שגויים לחלוטין או נתקעה לגמרי.
באחד המקרים הייתי באזור מג'דל שאמס ובקשתי להגיע לבירכת רם, הוייז סובב אותי בין הסמטאות ועד שהביא אותי לרחוב ללא מוצא ונתקע. פניתי לתמיכה שלהם ואישרו שיש להם בעיה עם האזור...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 16-02-2018, 11:11
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אגב, מעניין לכמה מהכותבים כאן קרה, או כמעט קרה אירוע כזה

לפני שמחמירים עם צמד החיילים האלה, ראוי לזכור שלטעות בדרך זה משהו שיכול לקרות כמעט לכולם. אני יכול לספר שבשירות מילואים בזמן תחילת האינתיפאדה השניה יצאתי עם הביתה לחופשה עם חבר לפלוגה. היינו צריכים לעבור דרך ירושליים ובעקבות טעות קטנה (אז לא היה ווייז והסתמכנו על הכוונות מצד עוברים ושבים) מצאנו עצמנו תוך שניות בשכונה שנראתה לנו מאוד ערבית...עצרנו ברמזור ושאלנו נהג משאית ערבי שהייתה לידינו איך מגיעים לתל אביב. הנהג פער עיניים בתדהמה ופחד וצעק "תיסעו אחורה! מסוכן לכם פה!" . מייד חברי שנהג עשה פרסה תוך שאני ליתר ביטחון מוציא את קנה הגלילון הטעון מהחלון....
הכל נגמר בשלום אבל זה היה עניין של מזל.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:42

הדף נוצר ב 0.25 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר