לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-05-2018, 07:45
  Spiritus Mundi Spiritus Mundi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.04.18
תודה על התגובות
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי plonter5 שמתחילה ב "תוכל למקד את השאלה?"

אני מתעניין בעיקר ב"צה"ל הגדול", בלי להעליב אף אחד אותם איים של מצוינות לא משקפים (ואף פעם לא שיקפו) את היכולות של כלל הצבא.
אני פחות מתעניין בדוגמא ספציפית כזו או אחרת, כי תמיד יהיו דוגמאות לכאן ולכאן. השאלה היא האם באופן מערכתי "רוח המפקד" היא כזו של יוזמה ועידוד פעולות שלעיתים נכשלות והאם הדרג המסתער ייקח יוזמה לבצע בתנאים של חוסר וודאות, או של תחושה שהוא רואה תמונה נכונה יותר מהדרג הממונה.

נקודה נוספת היא יכולות השליטה של הפיקוד, אם נניח במלחמת יום כיפור או של"ג הקשר והשליטה של המפקדים על הכוחות היתה מוגבלת, היום עם צי"ד ויכולות החוזי הטקטיות, עד כמה יש מקום ליוזמה מבצעית ?

אני רוצה להדגיש - השאלה היא בתחום מבצעי בלבד, אין שום הצדקה לפעולות לא חוקיות בעליל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-05-2018, 09:57
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Spiritus Mundi שמתחילה ב "אני מדבר על יוזמה טקטית"

זה עדיין רלוונטי, רק לדרגים למטה.
כל קצין יחשוב פעמיים אם ליזום או לא אם הגישה של המח"ט שלו או של האוגדונר שלו היא לא לגבות במקרה של טעויות.
האם המח"ט או האוגדונר מכיל טעויות? זה שוב עולה דרג אחד למעלה, עד להגעה לדרג המדיני.
ככלל, ככל שהולכים נמוך יותר השאלה אם ליזום או לא תלויה לגמרי בתוצאה ופחות אם זה נוסה כבר או כמה זה חדשני. צל"ש או טר"ש קלאסי.
בדרך כלל, המפקדים הבכירים שאיתם עבדתי הכילו שגיאות וטעויות, בתנאי שלא היו להן השלכות חמורות מדי. לרוב, כשיש השלכות חמורות, או השלכות שנוגעות ישירות לקידומו של אותו מפקד בכיר, הם מחמירים בהרבה.
אני ראיתי מפקדים רבים שדחפו פקודים שלהם ליזום פעולות התקפיות בבט"ש ואמרו שהם יאשרו ויגבו אותם, אבל אין לי ספק שאם אחת הפעולות הייתה משתבשת באופן נורא הם היו מוצאים את הדרך להראות איך הפיקוד הזוטר לא פעל כמו שאושר לו ולכן הוא אשם.
וסתם קוריוז: בבה"ד 1 הרצה לנו נציג של הפרקליטות הצבאית, ואחד הטיפים שהוא נתן לנו היה לא לסמוך לעולם על המפקדים שיגבו אותנו במקרה של חקירה צבאית. אני עדיין מתפלא שנתנו לו לדבר על זה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 01-05-2018 בשעה 10:00.
ישן 01-05-2018, 10:22
  ninesouls ninesouls אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.01.03
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "לא אמרתי שהדרג המדיני שמרן,..."

התפקיד של הדרג הצבאי הוא להביא חלופות. הוא יכול להביא חלופה יצירתית וחלופה שמרנית, ואז הוא מעביר את האחריות על ההחלטה לדרג המדיני. זה אמור להקל עליו.

התחושה שלי היא שהצבא מתנהל בשנים האחרונות כצבא גדול ועשיר (בפעילות מבצעית כמובן, לא בבט"ש ובאימונים) ומצויד טכנולוגית - כל אלה גורמים שמדכאים את היוזמה. כשהוא בא להתמודד מול החמאס הוא מעדיף להפעיל מכבש של אש וכוחות גדולים כדי לפנות תא שטח אחרי תא שטח, במקום לחפש את התנועה ולהפתיע. אף אחד לא מגביל אותו בכמות התחמושת או הגיחות למשל, וכך הכמות של אלה יכולה להיות באותו סדר גודל של מלחמת יום כיפור. בינתיים החמאס שלא נהנה מהיתרונות של צה"ל משקיע את מאמציו בהפתעת צה"ל בנקודות שהוא לא מוכן ופעם אחר פעם מופיע בעורף של כוחות צה"ל. זו תמונה מטרידה מאד.
ישן 01-05-2018, 10:38
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ninesouls שמתחילה ב "התפקיד של הדרג הצבאי הוא..."

אני חושב שטכנולוגיה חדשה דווקא מעודדת יוזמה, כי הרבה פעמים סד"פ ההפעלה של הטכנולוגיה הוא מאוד בחיתולים ולא תמיד הולם את המציאות בשטח, אז כשמפקדים מקבלים כלים טכנולוגיים הם משתמשים בהם, יוזמים דברים חדשים ומתקנים על המקום סד"פים ותו"ל שמתאים להם.
הרבה פעמים השינויים והחידושים האלו עולים למעלה ומתקבעים כתו"ל.
אני יכול לומר מהתחום שלי - הפעלת האש - שבכל הדרכת מילואים אני שומע על רעיונות חדשים להפעלת אש שחטיבות שונות מנסות, לפני שיש תו"ל, פשוט כי הרעיונות הם מעוד חדשים ואמ"ץ עוד לא הכתיב סופית איך לממש אותם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-05-2018, 20:56
צלמית המשתמש של rshibi
  rshibi rshibi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.08.07
על היוזמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Spiritus Mundi שמתחילה ב "יוזמה בצה"ל"

זה הרבה פעמים צל"ש או טר"ש. בעיקרון, ביחידות קרביות מעריכים מאוד את היוזמה, כל עוד אינך עושה שטויות.
הייתי בשתי יחידות מילואים. באחת נתנו לי רק לרוץ וליזום, בשנייה הגיע מפקד חדש ובלם את כל היוזמות שלי במקום, עד שעזבתי. היום אני משרת ביחידה שכמה שלא אזום, תמיד יהיה עוד לעשות ומאוד מעריכים את היוזמות שלי.
הסוד הוא לתעל את היוזמות שלך למשהו שהמפקד מעוניין בו ממילא ואז לא יהיה מי שיחסום אותך 😊
אז לא כדאי להפעיל סיור?
יוכנס פרק "הפעלת מערך האיסוף" בקורס מג"דים ומח"טים מיד ולאלתר (פברואר 2008)

ישן 01-05-2018, 21:44
  Spiritus Mundi Spiritus Mundi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.04.18
יוזמה מקומית לעומת מערכתית
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי rshibi שמתחילה ב "על היוזמה"

אנסה למקד את השאלה עוד יותר, למרות שהדיון מתפתח אין לי מספיק ניסיון וידע להעריך האם "פעם" זה היה אחרת. ביום כיפור ובששת הימים נאמר שהצבאות הערבים היו נטולי יוזמה בדרגים הנמוכים, וגם ברמת הדיוויזיה/ארמיה לא היתה יוזמה מעבר לתוכניות שנקבעו מראש.
לעומת זאת בצה"ל יש אין ספור דוגמאות למהלכים שלא ירדו כפקודות מוסדרות מהאוגדה/פיקוד...

עכשיו, אני לחלוטין לא פוסל את האפשרות שאני פשוט לא מכיר מספיק מה קרה בצד השני, אם יש כאן אנשים שלחמו אז ויכולים לשתף בחוויות - מה טוב.
אני משוכנע שימצאו דוגמאות נקודתיות לכאן ולכאן - כלומר נקיטת יוזמה לעומת הצמדות לפקודה מוגדרת - בכל אחד מהצדדים, אבל ברמה המערכתית ההשערה/שאלה שלי היא שבצהל היתה הרבה יותר טולרנטיות לפעולות "צל"ש או טר"ש", ובמיוחד ביחס לשנים האחרונות.
ישן 01-05-2018, 21:53
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
אל"מ ד"ר עמנואל ולד,
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Spiritus Mundi שמתחילה ב "יוזמה בצה"ל"

ולד נתבקש על ידי הרמטכ"ל משה לוי להכין דו"ח לבניין צה"ל בעשר השנים הבאות על בסיס לקחי המלחמות הקודמות. במהלך עבודתו טען ולד שמונעים ממנו לבצע את המשימה והוא אינו מקבל את המסמכים הדרושים לו, ולכן הגיע בלילות לצלם מסמכים, דבר שגרר חקירת שב"כ נגדו. הרמטכ"ל משה לוי טען שמי שהצר את צעדיו של ולד היה ראש אגף התכנון, מנחם עינן[3]. בסופו של דבר ולד הכין דו"ח חריף ביותר וביקש מהמטכ"ל לדון בו. לאחר שזמן רב עבר והמטכ"ל התעלם מהדו"ח הוא פנה לשר הביטחון יצחק רבין וביקש ממנו לדרוש מהמטכ"ל לדון בדו"ח שלו. למרות הוראה של שר הביטחון, המשיך המטכ"ל להתעלם מהדו"ח. לאות מחאה, פרש ולד מהצבא.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A...5%D7%9C% D7%93

לא נראה לי שעדיין כיום מפנימים המפקדים והקברניטים שלנו...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:17

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר