לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-12-2004, 14:12
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  
מיכאל מס. סא"ל (מיל.), אוצר מוזיאון יד לשריון בלטרון. מומחה לרק"ם ובעיקר טנקים

חבר מתאריך: 26.01.02
תצלם מהר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gk11 שמתחילה ב "דגמי שרמן בצה"ל - אשכול מאוחד"

האם דידי ידידי מהפורום ההוא ?
תזדרז לצלם אותו , למרות שיהיה קשה בגלל סבך העצים. תזדרז !
המיוחד בכלי הוא שיש עליו עדיין את לוחית השיקום שנעשה לו ב-1950 בצרפת.(על שיפוע התובה מלפנים)
שרמנים מסוג M4A1 בעלי תותח 76 מ"מ ותובה יצוקה , השתתפו במלחמת העולם ה-2, ונמסרו כעודפים לצבא הצרפתי לאחר המלחמה. (מרבית בשריון הצרפתי , הושמד במלחמת העולם ה-2 , או נפל לידי הגרמנים והוכנס על ידם לשימוש, וכן מדובר בדגמים מיושנים ומסורבלים כמו הוצ'קיס H39, רנו R35, שאר, סומואה ועוד..).
הצרפתים סיפקו טנקי M4A1 לצה"ל לקראת מבצע קדש. מרבית הטנקים מסוג זה הוסבו בשלב מאוחר יותר , בין היתר לתצורת M51 בעל המזקו"מ הרחב. ישנו טנק כזה בלטרון (עם ברק של פלוגה א מהקרב על סכר הרועייפה בפיקודו של בריל {לימים אלוף משה בר-כוכבה ז"ל}) וכן טנק נוסף בגבעת התחמושת (שום קשר להיסטוריה של האתר).
ברעות
מיכאל
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-12-2004, 01:36
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
צילום
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי gm4450 שמתחילה ב "תצלם מהר"

א. למיטב זכרוני, שרמנים מרוב הדגמים כולל מדגם M4A1 עם תותחי 76 מ"מ שירתו בצבא צרפת כבר במהלך המלחמה עצמה ולא נמסרו לה רק אחריה.

ב. במלחמת קדש היו לצה"ל כ 200 טנקי שרמן בלפחות 6 גדודים (בחטיבות השריון 7, 27 ו 37, גש"פים וכן בבית הספר לשיריון) מ 3 דגמים עיקריים – הערכה שלי - כ 20 שרמנים M50, כ 60 שרמנים M4A1 מאוחרים בעלי תותח M176 מ"מ שסופקו על ידי הצרפתים לפני המלחמה (יחד עם טנקי ה AMX-13 הראשונים, ה M50 הראשונים וזחל"מים), כ 35 שרמנים מקוריים שנרכשו במהלך מלחמת השחרור וכ 80 שרמנים M4/M4A2/M4A4/M4A3 שנרכשו ממקורות אחרים בתחילת שנות ה-50. תקן אותי עם אני טועה אבל פלוגה א' של בריל מגדוד 82 (של ברן) בחטיבה 7 הייתה הראשונה והיחידה שהוסבה לשרמנים מדגם M50 לפני המלחמה ולא בדגם M4A1 עם תותח 76 מ"מ?

ג. לגבי ה M4A1 הנותרים, אני מבין שה M4A1 בלטרון הוא זה שהיה פעם לצד ה M51 בהר אדר? משום מה זכור לי שהיה בעבר גם אחד בלטרון, או שזה הטנק שהוחלף עם הקרומוול מבית השריון? בכל מקרה, למישהו יש תמונות של הM4A1 מעין זיוון?

ד. את מעקב אחרי דגמי השרמנים השונים וההבדלים ביניהם בעולם בכלל ובצה"ל בפרט ניתן להגדיר כמאתגר ביותר. כללית הדגמים נבדלים זה מזה על פי מספר רב של פרמטרים, שהשוני בהם הוא אבולוציוני באופיו ולרוב תולדה של ניסיון בקרב ותגובות מהשטח (הרשימה לא על פי סדר כרונולוגי או חשיבות):

• תצורת תובה – יצוקה מוקדמת (צנומה, עם פתחי יציאה קטנים שנפתחים לצדדים), יצוקה מאוחרת ("מנופחת", עם פתחי היציאה הגדולים יותר, שנפתחים אלכסונית), מולחמת מוקדמת (עם פלטת שריון קדמית מוטה ב 56 מעלות ופתחי יציאה קטנים), מולחמת מאוחרת (47 מעלות ופתחי יציאה גדולים), מולחמת מוארכת (בדגם M4A4) ומשולבת (קדמה יצוקה ואחוריים מולחמים). בניגוד לשאר דגמי הטנק, כל השרמנים מסוג M4A1 היו בעלי תובה יצוקה ועל כן למעשה אין טעם להזכיר עובדה זו מאחר ואין M4A1 בעל תובה אחרת.
  • תצורת תיבת הדיפרנציאל – מוקדמת (מוברגת 3 חלקים), ביניים (יצוקה מעוגלת) או מאוחרת (יצוקה שפיצית), תיבה זו מוקמה בחזית התובה, כאשר גלגלי ההינע משני צידיה
  • תוספי מיגון לתובה – הוספת פלטות שריון ייעודיות לקדמת הצריח, לקדמת התובה ולצידיה (באזור אחסון התחמושת ומיכלי הדלק)
  • מנוע – בנזין רדיאלי מקורר אוויר (מתוצרת קונטיננטל / רייט או פורד), או דיזל (GM או קטרפילר) או כלאיים (קרייזלר). סוג המנוע השפיע כמובן גם על תצורת הסיפון וכבלל זה סוג, מספר ומיקום דלתות הגישה למנוע, מיקום אגזוז ומסננים, מיקום פתחי אוורור, פתחי תדלוק וכו'. מאוחר יותר נוסף גם מנוע דיזל קאמינגס מודרני בתהליך השדרוג של ה M50 וה M51.
  • תצורת צריח ונשק עיקרי – 75 מ"מ קצר (מוקדם) או ארוך (מאוחר) בצריח עגול מוקדם (פלטת מגן קדמית צרה, מדף מפקד מפוצל, סל אחורי נמוך) או מאוחר (פלטת בסיס קנה רחבה, שני מדפי צוות וסל אחורי מוגבה) או 76מ"מ בצריח T23 מוארך (עם שני סוגי מדפי טען) או הוביצר 105 מ"מ לסיוע קרוב בצריח עגול. מאוחר יותר נוספו גם תותחי ה 75 מ"מ הצרפתי הארוך וכן ה 105 מ"מ הצרפתי הארוך בשדרוגי ה M50 וה M51 בהתאמה, על בסיס צריח ה T23. ללא קשר לסוג הנשק ותצורת הפתחים, הצריחים תמיד יצוקים.
  • תצורת מדפי צריח – בהתאם לסוג הצריח, מוקדמת (בודד, למפקד בלבד) או מאוחרת (כפול, עם פתח טען עגול מוקדם או אובלי מאוחר), בצריח ה T23 הוספת צריחון מפקד עם מדף בודד וחלונות וכן אחד משני סוגי מדף הטען.
  • תצורת אחסון תחמושת - מעבר מאחסון יבש לאחסון יבש עם תוספי שריון חיצוניים לאחסון רטוב עם או בלי תוספים
  • תצורת מזקו"ם – מעבר מהמזק"ום הצר המוקדם עם קפיצים בעלי משרעת תנועה אנכית (VVSS, גלגלים בודדים מחוררים או יצוקים, גלגלי הינע אטומים או מחוררים וכן 2 מיקומים אפשריים לגלגלי החזר) למזקו"ם הרחב המאוחר עם קפיצים בעלי משרעת תנועה אופקית (HVSS, עם גלגלים יצוקים כפולים, גלגלי הינע אטומים או מחוררים). אפשרות לתוספת סיפוני צד צרים, בעיקר במזקו"ם הרחב, ששימשו לאבזור.
  • שרשראות – מגוון עצום שנבדל בצורת החוליה, אופן יצורה (בחלקים או ביציקה), אופן החיבור בין החוליות, סוג הרפידות וכן תוספים שונים לשיפור האחיזה. טנקים בעלי מזקו"מ VVSS המוקדם יותר עשו שימוש בשרשראות צרות בעלות רפידות גומי (מלבניות או בצורת V) ומאוחר יותר גם שרשראות בעלות מבלטים מתכתיים שונים (בצורת V או טרפז) עם חוליות רגילות, יצוקות או בעלות פין חיבור בודד וכו'. טנקים בעלי מזקו"ם HVSS המאוחר יותר עשו שימוש בשרשראות רחבות יותר (23 אינטש) בעלות רפידות גומי בצורת V או כאלו בעלות מבלטים מתכתיים, עם חוליות רגילות או יצוקות. כמו כן היה ניתן להצמיד לרוב סוגי השרשראות תוספים שונים ובהם אטבים מתכתיים (GROUSERS) בין החוליות לשיפור האחיזה וכן שיניים חיצוניות (DUCKBILLS) להגדלת שטח הפנים של השרשרת.
ה. יש הבדלים מינוריים רבים בין הדגמים שלא הזכרתי (למשל מיקום פתחי הוצאת תרמילים בצריח) וכמובן בסיס לאינסוף שילובים, חלקם נוצרו כבר על פס הייצור וחלקם כתוצאה של אינסוף שדרוגים, תיקונים ויוזמות מקומיות בסדנאות השטח. כמובן שלא כל השילובים היו קיימים בצה"ל למרות שבכל זאת הצלחנו ליצור בעצמנו כמה יצורי כלאיים, בעיקר כחלק משדרוגי ה M50 וה M51.

ו. הדגם M4A1 נכנס ראשון לייצור ושימוש (על בסיס הזמנה בריטית בכלל), עוד לפני ה M4 המקורי עצמו ועם הזמן אפילו קלט שיפורים מאוחרים שונים ולמעשה נותר בייצור ובשימוש עד סוף מלחמת העולם השניה ומעט אחריה. אם זכרוני אינו מטעה אותי, יוצרו ממנו כמעט 10,000 יחידות (בערך חמישית מסה"כ ייצור השרמן), בחלוקה של שני שליש בעלי תותח 75 מ"מ (ושאר מאפיינים של טנקים מוקדמים) ושליש בעלי תותח 76 מ"מ (ושאר מאפיינים של טנקים מאוחרים).

ז. בסופו של דבר התובה היצוקה הוכחה כנחותה יחסית מבחינת מיגון לתובה המולחמת המאוחרת וגם מורכבת ויקרה יותר לייצור המוני ועל כן אחרי המלחמה יצא דגם זה משימוש בצבא ארה"ב לטובת הסטנדריזציה על בסיס הדגם האולטימטיבי – ה M4A3E8 בעל תותח ה 76 מ"מ, מנוע הפורד האמין ומזקו"ם HVSS (וכן התובה המולחמת המאוחרת בעלת פלטה קדמית זווית 47 מעלות ופתחי יציאה גדולים, אחסון תחמושת רטוב, צריחון מפקד עם חלונות ראיה ופתח טען אובלי, שרשראות עם חוליות יצוקות ומבלטים מתכתיים וכו'). כוחות הכיבוש של צבא ארה"ב בגרמניה, אוסטריה, איטליה, יפן, קוריאה ובפיליפינים המשיכו להשתמש בדגם זה אל תוך שנות ה-50 ואף במלחמת קוריאה, לצד כמויות קטנות יותר של טנקי צ'אפי M24 ופרשינג M26. כוחות צבא המילואים והמשמר הלאומי השתמשו בו כמעט עד סוף שנות ה-50.

ח. דרך אגב, מעבר לאקזמפלר עין זיוון, יש לפחות עוד שרמן אחד ברמת הגולן, נדמה שהוא מדגם M4A3 עם תובה מולחמת וצריח מאוחר בעל מדף מפקד מפוצל ומדף טען אובלי. הוא ננטש באחד המוצבים באזור החרמונית-בוסטר וכפי שניתן לראות מצבו קשה עד אנוש...

ט. ולסיום, יש למישהו מושג מה עלה בגורל ה M50 הרבים שהיו מחופרים כבונקרים שנים רבות בלפחות 4 מקומות בגבול לבנון (חניתה, יראון, אכזיב ואביבים) ובלפחות 4 ישובים שונים בבקעת הירדן (ארגמן, יפית, מכולה ופצאל)? עוד הספקתי לראות את רובם בשנים 1996-1998 אבל אני מניח שבצפון תזוזת הגדר בשנת 2000 הפכה את חלקם למפגעים מיותרים ואלו בבקעה פונו עם דילול הכוחות שם במסגרת הסכם השלום או סתם כמפגעים. בפעם האחרונה שבקרתי בבקעה, בתחילת השנה, נותר רק זה ביפית.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 12-01-2008 בשעה 22:12.
ישן 26-12-2004, 14:26
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  

השרמנים
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "[color=black][font=Arial]א...."

strong 11
אך, אח....כמה ידע לא שימושי אוגרים פה החברים , (כולל אותי)...
וברצינות .. אכן אתה כנראה נמנה עם הידענים הבאמת גדולים. תודה על הודעתך המפורטת והמלמדת.
לא רק שאתה ידען , אלא גם צנוע (תקן אותי אם אני טועה,למיטב זכרוני וכו'). גישתך נדירה לחלוטין ועל כך , לא נותר לי אלא להוקיר. !
ב.פלוגתו של בריל השתמשה בשרמנים הראשונים שעברו הסבה לתותח צרפתי M50 בקוטר 75 מ"מ כמו זה שהיה מורכב בטנקי AMX13. במסדר הניצחון כללה הפלוגה גם טנקי M4A1 , ונדמה לי שבריל ניצב על טנק כזה. (צריך להתבונן שוב בסיפרו.
ג. הטנק מהר-אדר (M4A1) , הובא אחר כבוד מאתר חטיבת הראל ליד-לשריון בלטרון , ותמורתו הצבנו שם שרמן M51. אשתדל להביא תמונות של הטנק מעין-זיוון מאוחר יותר.
סקירת תצורות השרמנים פשוט נפלאה.
אני בטוח שאתה משוטט רבות בין השרמנים הרבים בלטרון על כל הוריאנטים שלהם. בעתיד הלא רחוק , נכונה לך הפתעה בדמות מספר שרמנים נוספים שיגיעו לאתר. אולי תוכל לנחש מה חסר לתצוגה הצה"לית ?
ברעות
מיכאל

נ.ב.(חלקי הטנק מרותכים ולא מולחמים.)
ישן 26-12-2004, 22:35
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  

שרמן מורג (CRAB II)
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לכל מומחי השרמנים לדורותיהם..."

לבני היקר
דובר פה על טנקים לוחמים (טנק עם צריח ותותח ללא תוספות יעודיות).
המורג , מוצב בלטרון ביחד עם טנקים נוספים ע"ב שרמן כמו טנק תצפית אייל, טנקי פינוי רפואי , טנקי חילוץ M32 וגורדון, תומ"ת M50 ,מכמ"ת 160, עיברי , משגר קטיושות , שרמן דחפור, מפלצת , ועוד...
המורג שימש לפיצוץ מוקשים ולא לפינויים , והופעל ע"י האמריקאים גם בפלישה בנורמנדי.
סקירתו של STRONG הינה יפה וממצה את הוריאנטים הרבים בתצורות הצריחים , התובות , תותחים , הנעה ומזקו"מ. השרמן כמו שהוזכר הינו כלי מרובה וריאנטים ותצורות ולכן היריעה עצומה.
להלן המורג:
ישן 27-12-2004, 00:30

יצור אומלל
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי gm4450 שמתחילה ב "M4A1 השרמן מעין זיוון"

לא שמדובר באקזמפלר נדיר במיוחד אבל עדיין מגיעה לו מנוחת כבוד גדולה מזו... איך הוא הגיע לשם בכלל ומדוע? האם יתכן שהוא יועד במקור להפוך לבונקר הגנתי באחד מישובי הסביבה וננטש מסיבה כלשהי? לא הגיוני כי כל הבונקרים שאני מכיר מבוססים על M50 ולא M1 אבל אולי.
בכל מקרה ניתן לראות שזהו M4A1 מסדרה מאוחרת (פתחי יציאה גדולים ופתח אוורור המרכזי ביניהם וכן חרטום מחודד) וכמובן צריח T23 עם תותח M1A1 76 מ"מ. מזקו"ם ה VVSS הצר עם שרשראות T54E1 בעלות מבלטי מתכת טרפזואידים, מנשא הפרוג'קטור ומדוכות העשן הכפולות בצידי הצריח הופכות אותו לכמעט תאום לכלי שנמצא בגבעת התחמושת ולבן דוד קרוב של זה שהיה בהר-אדר והיום בלטרון. כלומר טנק די עתיק מסוף שנות ה 50-תחילת שנות ה 60 לערך שעבר שדרוג מינימלי בלבד ולא את השדרוג המקיף למזקו"ם הרחב וכנראה שגם לא למנוע הקונטיננטל המקורי (אי אפשר לראות בתמונה). תמונה זו מחזקת את ההנחה שלא נותרו בארץ טנקי M1 עם מזקו"ם רחב.
תגיד לא דברו פעם להביא בחזרה M1 עם מזקו"ם רחב מאוגנדה או מקור אחר בחו"ל?
ישן 13-01-2008, 23:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "אפשר עוד מידע בעניין השרמנים..."

עם הוצאת השרמנים משירות, הם הוכנסו כעמדות אש סטטיות לטובת הגנ"ש כאשר הטנק נמצא בעמדת תובה, והחלק האחורי של הטנק פתוח לטובת הפעלה נוחה יותר. במילואים האחורנים שלי בבקעה ראיתי שני טנקים כאלה (אם כי אני לא זוכר היכן).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 10-01-2008, 21:12
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
צבאי טנק שרמן בשטח 100 - מי שמכיר מתבקש להגיש עזרה באיתור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gk11 שמתחילה ב "דגמי שרמן בצה"ל - אשכול מאוחד"

בתמונה הנ"ל מופיע טנק שרמן שנמצא בתוך שטח 100

התמונה הבאה היא תצ"ל של שטח 100
מי שמכיר מתבקש לסמן על התצ"ל את מיקומו של הטנק. כל מידע על מצבו של הטנק יתקבל בברכה.

ישן 11-01-2008, 19:22
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

בגדול צריחי ה-M50 עברו הרבה תובות בצה"ל אבל הדגם הסופי שנשאר בשירות תקופת הזמן הארוכה ביותר וזכה לשידרוגי מזקו"ם ולשידרוגים האוטומוטיביים שקיבל גם ה-M51 היה בעל תובת M4A4 וזהו הדגם שהופעל במלחמת יוה"כ ונשאר בשירות צה"ל עד שנמכר לצ'ילה (ועבר הסבה תמוהה למדי בתהליך).

M50 על תובת M4A1 במצעד צה"ל:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.israeli-weapons.com/weapons/vehicles/tanks/sherman/photos/m50_n.jpg]

M50 מוקדם על תובת M4A4, זהו הדגם הסופי שקיבל בהמשך מזקו"מ HVSS ומנוע Continnental, שים לב ל-Duckbills על הזחלים:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.israeli-weapons.com/weapons/vehicles/tanks/sherman/photos/m50_2.jpg]

M50 בשירות צבא צ'ילה עם תותח 60 מ"מ (תוצרת תע"ש, לפי מה שידוע לי- מפרוייקט הצריח לM113):

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://i53.photobucket.com/albums/g45/Tobarich_veneno/M50.jpg]
ישן 11-01-2008, 21:42

תגובה
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[font=Verdana]בגדול צריחי..."

ידיד קודם כל סחטיין על הפתיחות לדון בנושא המרתק הזה. רק חדי עין ישימו לב להבדלים החזיתיים בין M50 מבוסס A2 ובין כזה המבוסס על ה A4 הארוך ולכן הטעות שלך מובנת. שים לב למדפים של אנשי הצוות שבתובה (מתחת פלטת השריון החזיתית שהתווספה להם) - הם רתוכים ולא יצוקים (כמו ב A4). גם התמונה היפה של ה M50 המוקדם שהבאת ממחישה היטב את ההבדל בין שני סוגי המדפים. אכן נדמה שההסבות על בסיס ה A4 היו הנפוצות יותר (לפחות אם תמונות הם אינדקציה לכך) אבל אין להסיק מכך כלל וכלל שרק M50 מבוססים על A4 נותרו בשירות בערוב ימיו של הכלי בצה"ל ובכלל (צד"ל, צ'ילה) ועל כן נשתמרו במטווחים/מוזיאונים/אנדרטות!! בארץ ובחו"ל יש דוגמאות ל M50 המבוססים על כמעט כל התובות בהן נעשה שימוש. יתר על כן, אפילו התמונה של הכלים הצי'ליאנים המאוחרים שהבאת ממחישה בקלות והיטב את ריבוי התובות גם בשלב מאוחר זה בחייו של הכלי - האקזמפלר הקדמי הוא בכלל A3 עם תובה מאוחרת וצריח "יבש" בעוד ששני הכלים האחרים הם A4, הקרוב יותר עם צריח "יבש" והרחוק עם צריח "רטוב" מאוחר יותר.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 11-01-2008 בשעה 21:44.
ישן 12-01-2008, 12:04
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

בוקר טוב.

כל הכבוד על ההבחנה היפה של השרמנים הצ'יליאנים, אכן הטנק הקרוב הוא M4A3 לפי זווית פלטת החזית ולפי המרחק בין יחידות הבוגיזים שבשני הטנקים האחרים הינו גדול יותר (תובות מאורכות-M4A4).
אם זאת שים לב שיש בקצה האחורי של צלע הטנק הקרוב סימן שנראה כמו פס ריתוך, אותו פס ריתוך שמאפיין את הטנקים שתובתם הוארכה ולכן לדעתי גם טנק זה עבר איזשהו "ניתוח" על מנת לאכלס את חט"כ ה-Cummings.

לגבי צריחי ה-Dry Storage - אני בכלל לא חושב שזו אינדיקציה מאחר וצריחי ה-M50 הועברו בין תובות ומאחר שלאף אחד מהטנקים בתמונה אין את פלטות השריון הנוספות על צלעות התובה שמאפיינות את טנקי ה-Dry Storage.
כדי להוסיף לבלבול הייתה ערכת מיגון Dry שכללה גם את ה-Cheek Armor וגם את שלושת לוחות המיגון לתובה והיא הותאמה גם לטנקים בשטח בזמן מלחמה"ע ה-2 ולא רק לטנקים חדשים שירדו מפס הייצור כך שאין דרך לקבוע מתי נוספו לצריח ומאיפה הצריח הגיע במקור (דווקא תמונות של M4A3 צה"לי לא מצאתי מעולם).

יש דרך די טובה לזהות תובות M4A4 - אם תצפה בתמונה בלינק המצורף בגודל מלא תראה שיש פסי ריתוך בין מדפי הנהג והקשר/מקלען תובה ועוד שני פסי ריתוך אנכיים שתוחמים אותם.
יש כמובן יוצאים מהכלל אבל רוב הM4A4 וה-Firefly Vc הינם בעלי הסימנים האלו.
https://2008-uploaded.fresh.co.il/2...12/38242443.jpg

בגדול יש מספיק בלגן בשרמנים של מלחמת העולם ה-2 וכשמסתכלים על שרמנים בשירות צה"ל בשנות ה-50 וה-60 אין חוקים לגבי מה הגיוני ומה לא.
אם תרצה להמשיך את הדיון בנושא המאוד רחב ומעניין הזה אני מציע שנפתח אשכול חדש כי קצת חטפנו פה ליוסיפון את האשכול.
ישן 12-01-2008, 18:42

תגובה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "בוקר טוב. כל הכבוד על..."

אם זאת שים לב שיש בקצה האחורי של צלע הטנק הקרוב סימן שנראה כמו פס ריתוך, אותו פס ריתוך שמאפיין את הטנקים שתובתם הוארכה ולכן לדעתי גם טנק זה עבר איזשהו "ניתוח" על מנת לאכלס את חט"כ ה-Cummings.

>> אתה טועה - ה M50 הצ'יליאנים שבתמונה כלל לא מצויידים במנועי קמינגס אלא דווקא במנועי דיזל מאוחרים יותר של GM (אאל"ט אותו מנוע שהותקן לפחות בחלק מהמכמ"תים 160 מ"מ). זו גם הסיבה לאגזוז השונה, כמותו לא קיימים בצה"ל.

לגבי צריחי ה-Dry Storage - אני בכלל לא חושב שזו אינדיקציה מאחר וצריחי ה-M50 הועברו בין תובות ומאחר שלאף אחד מהטנקים בתמונה אין את פלטות השריון הנוספות על צלעות התובה שמאפיינות את טנקי ה-Dry Storage.

>> ציינתי את סוגי הצריחים השונים כדי שוב להמחיש שניתן בקלות למצוא צריחים מוקדמים יותר על תובות מאוחרות יותר וההיפך - שוב בסתירה לטענה המקורית על ה A4 כגרסא דומיננטית.

כדי להוסיף לבלבול הייתה ערכת מיגון Dry שכללה גם את ה-Cheek Armor וגם את שלושת לוחות המיגון לתובה והיא הותאמה גם לטנקים בשטח בזמן מלחמה"ע ה-2 ולא רק לטנקים חדשים שירדו מפס הייצור כך שאין דרך לקבוע מתי נוספו לצריח ומאיפה הצריח הגיע במקור (דווקא תמונות של M4A3 צה"לי לא מצאתי מעולם).

>> הם אמנם נפוצים פחות אבל בכל זאת יש ויש תמונות של A3 צה"לים בחלק מאלבומי הנצחון של 1967 וגם בספרים מסחריים. אם תחפש טוב אני בטוח שתמצא כאלו גם בארכיון לשכת העיתונות הממשלתית / דובר צה"ל.

יש דרך די טובה לזהות תובות M4A4 - אם תצפה בתמונה בלינק המצורף בגודל מלא תראה שיש פסי ריתוך בין מדפי הנהג והקשר/מקלען תובה ועוד שני פסי ריתוך אנכיים שתוחמים אותם.
יש כמובן יוצאים מהכלל אבל רוב הM4A4 וה-Firefly Vc הינם בעלי הסימנים האלו.
https://2008-uploaded.fresh.co.il/2...12/38242443.jpg

>> תודה על האינפורמציה אך עדיין השרמן שצולם בשטח 100 הוא בוודאות A2 ולא A4 אולי בהזדמנות אני אעבור שם בשטח ואביא כמה תמונות שימחישו את ההבדלים..

בגדול יש מספיק בלגן בשרמנים של מלחמת העולם ה-2 וכשמסתכלים על שרמנים בשירות צה"ל בשנות ה-50 וה-60 אין חוקים לגבי מה הגיוני ומה לא. אם תרצה להמשיך את הדיון בנושא המאוד רחב ומעניין הזה אני מציע שנפתח אשכול חדש כי קצת חטפנו פה ליוסיפון את האשכול.

>> בלינק ששלחתי כבר נוהל דיון כזה אז אפשר פשוט להעלות אותו מהאוב ולחדש אותו שם, זה גם יתן לקוראים קצת רקע.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 12-01-2008 בשעה 18:45.
ישן 14-01-2008, 16:25
  Elad E Elad E אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong11

>> הם אמנם נפוצים פחות אבל בכל זאת יש ויש תמונות של A3 צה"לים בחלק מאלבומי הנצחון של 1967 וגם בספרים מסחריים. אם תחפש טוב אני בטוח שתמצא כאלו גם בארכיון לשכת העיתונות הממשלתית / דובר צה"ל.

חיפוש לא מעמיק הניב תוצאות (הכל מאותו אתר):

M4A3 עם מגיני חול מוזרים (הפלטה הקדמית מוזרה במקצת), פלטת המגן על מקבע התותח היא מדגם מוקדם מאוד (שלא מסתדר כל כך עם ה-A3ים) וארגז זיווד מרותך לבית התמסורת.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://idfmodelling.free.fr/ref_veh_pictures/sherman/m1_01.jpg]

התותח בטנק הזה, למרות שהינו מכוסה, נראה כמו תותח ה-105 מ"מ אבל נראה שמדובר באיזושהי הסבה ולא בדגם ה-105 האמיתי מאחר שמגן התותח נראה כמו זה ששימש את תותח ה-75 מ"מ (אולי מדובר בשרמן שצוייד בתותח שדה 105מ"מ בדומה לשרמנים ממלחמת השחרור שנרכשו ללא תותח וקיבלו תותחי שדה 75 מ"מ במקום התותח המקורי).

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://idfmodelling.free.fr/ref_veh_pictures/sherman/m1_12.jpg]

הטנק הקרוב הינו M4A3, הרחוק M4A4. סה"כ אין שום דבר חריג חוץ אולי מהזחל שנראה כמו T47 או T56 שראיתי עד היום רק בתמונות של שרמנים בריטיים או שאר חברות הקומונוולת' (שלא ממש השתמשו בדגם M4A3):

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://idfmodelling.free.fr/ref_veh_pictures/sherman/m1_13.jpg]
ישן 22-07-2013, 00:30
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
זה אכן לאופרד - לדעתי ניתן להסיק מכך שהתמונה לא צולמה בארץ
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "בתמונה הראשונה הטנק מימין..."

אני מניח שזה צולם באחת המדינות המערביות שמפעילות לאופרדים, והשרמן היה מטרת אימון.
בנוגע לתמונה עם השרמנים בהסתערות - גם כן לא בארץ, וזה ניתן לראות מסכימת הצביעה והיעדר הסימונים הטקטים הצה"ליים. לגבי איפה זה צולם - צריך למצוא מדינה שיש בה מדבריות ושירתו בה טנקי שרמן, ומשתמשת באופנועים קלים לניוד כוחות - כמו איראן למשל...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 12-01-2008, 18:24

תגובה
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "הגלגל הזה כבר הומצא ב- 2001"

הספר של טום מקצועי ומצויין אבל גם הוא לא היה הראשון שסקר את השרמנים הצה"ליים.
הרבה לפניו פורסם ב 1990 ספר של ורלינדן מסדרת ה WARMACHINES
http://www.amazon.com/Warmachines-N...00153788&sr=8-6

לקראות סוף אותו עשור פרסם בחור אוסטרלי בשם ג'ון מיסזקה ספר המכסה כביכול את כלל הרק"מ הצה"לי ויש בו כמובן גם פרק על השרמנים
http://www.amazon.com/Israeli-Milit...00153788&sr=8-1

כיום שני הספרים בוודאי שלא שווים את ההשקעה, אלא אתם מעוניינים לחזור בזמן ולראות כיצד נראתה תצוגת הכלים בלטרון לפני כמעט 20 שנה

ללא קשר לשרמן, בשנים האחרונות יצאו לא מעט ספרים העוסקים בחש"ן בין היתר
1. ספר עדכני יחסית מקצועי ומצויין של מרש גלברט בנושא המרכבה בהוצאת TANKOGRAD
http://www.mheaust.com.au/MHE/Books/IDF2.htm
2. ספר מוקדם יותר של מרש, הפעם בסדרת VANGUARD של OSREPY והעוסק בנגמ"שי החי"ר הכבדים...
הספר הוא REFERENCE מצויין עבור בוני דגמים וקוראים מחו"ל אבל עבור קוראי FRESH יחדש מעט מאוד אם בכלל
http://www.amazon.com/Israeli-Infan...00153788&sr=8-5
3. ספר נוסף של מרש באותו נושא בדיוק
http://www.amazon.com/Military-Brie...00153900&sr=8-3
סתם יקר ולא שווא את המאמץ מעבר לספר הקודם
4. ספר נוסף של מרש וכותב אחר הפעם נותן סקירה על כלל הרק"מ הצה"לי, שוב של הוצאת TANKOGRAD
http://janterpol.com/Website/TANKOGRADSPECIALS.HTM
עוד ספר יקר שלא בטוח ששוה את ההשקעה במונחים ישראלים.
5. בתחילת העשור פורסם ספר נוסף בנושא נגמ"שי החי"ר הכבדים בשם Israel's wild cats או משהו בסגנון... יצא לי לעיין בו פעם אחת ולא התרשמתי שהוא שווה את המאמץ.
6. יש כמובן את הספר החדש של מיכאל מס בנושא המג"ח
http://www.amazon.com/MAGACH-GAL-M6...00154830&sr=1-2
ישן 12-01-2008, 18:43
  Bionicle Bionicle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
M50
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Bionicle שמתחילה ב "טנק שרמן 50-M בשירות צהל"

First of all thanks Levny for your congratulations.
Yes Levny you right, the research take me more than 5 years.
No, the books will not imported to Israel, basically the book is almost sold out in first month that it was published. No point

DZZ, I have no intentions to argue with you its OK from my point, you can stay with the old wheels, but how you can say the “most detail book” on subject when its deal with all Israeli Sherman types in one book, while my book deal totally with only one tank M50 and its part one of 10 as I wrote.

B.A
This book that is only the part 1 deals with M50 tanks story from the beginning planning in 1953 and till 1958. Also the re is part of the beginning of the M51 project till the production of the first few tanks.
Thus this part contrain all info and photos of the com. and radio that used in M50, in the 1956 the type was SCR 508 radio unit, composed of 2 BC 603 receivers and a BC 604 transmitters. The photos that you are talking is inside shots of restored late type M50 that is with VCR, and the VCR used in late types of M50 and M51.

Shabat Shalom
Ro
bert
ישן 22-05-2012, 19:35
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
סרטים מצויינים נוספים על השרמן
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "מידע נוסף על השרמן"

הראשון הוא פרק מעניין בסדרה MODERN MARVELS האינסופית המשודרת זה עונה 12 כבר אאל"ט בערוץ ההיסטוריה וזמין לצפיה ב YOUTUBE. הפרק אמנם נקרא TANKS CREWS אבל רובו עוסק למעשה בטנק העיקרי של האמריקנים במלחמת העולם השנייה הוא כמובן השרמן על גרסאותיו השונות, כולל ראיונות עם טנקיסטים אמריקנים. בסוף הסרט יש סגמנט חזק כאשר שרמן ופרשינג מדיוויזית השריון השלישית נעים בראש פלוגת חי"ר אל תוך העיר קלן החרבה בימיה האחרונים של מלחמה. פנתר גרמני בודד אורב לשרמן ומשמיד אותו ולאחר מכן מושמד בעצמו על ידי הפרשינג בתום מרדף בסמוך לקתדרלה הגדולה של העיר, כאשר הכל מתועד בזמן אמת, בשילוב עם פרשנות מפי תותחן הפרשינג. מזעזע ומרתק כאחד.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

השני הוא פרק נוסף בסדרה GREATEST TANK BATTLES (אף היא בהפקת ערוץ ההיסטוריה) העוסק במלחמת קוריאה, שגם בה לחמו השרמן המאוחר (ה EASY 8 עם המזקו"ם הרחב ותותח ה 76 מ"מ הארוך) והפרשינג זה לצד זה, הן בצבא היבשה והן בחיל הנחתים. שחזורי קרבות יום ולילה ב CGI כולל היתקלויות מטווחים אפסיים, צילומים מקוריים וראיונות עם אנשי צוות ומפקדים.

השלישי והאחרון היא FIRST TO FIGHT הפקה מעניינת נוספת של ערוץ ההיסטוריה, הפעם מ 2008, העוסקת בגדוד השריון ה 761 שהיה מצויד בטנקי שרמן והפך ליחידה הראשונה בצבא ארה"ב שאוישה בלוחמים שחורים (מעט קצינים) שהוטלה לקרב. הגדוד לחם בהצלחה רבה במסגרת הארמיה של פטון מחורף 1944 ועד לסוף המלחמה כולל בארדנים ובגרמניה. כמו בסרט הראשון יש פה מידע מעניין על ההתמודדות של צוותי השרמנים עם הטנקים הגרמנים העדיפים, עם תלאות המלחמה בכלל וכמובן הקשיים בהקמת יחידה קרבית שחורה במה שהיה אז צבא לבן וגזען.

ישן 09-02-2013, 21:27

תמונות של שרמנים במדינות ערב וכן שרמנים ישראלים שנפלו שלל

http://web.inter.nl.net/users/spoelstra/g104/iran.htm
http://web.inter.nl.net/users/spoel...104/lebanon.htm
http://web.inter.nl.net/users/spoel...es/syria-a1.jpg
http://www.massimocorner.com/afv/Su...li_Shermans.pdf

שימו לב ל M50 בתיכרית בעירק (!) ול M51 בקובינקה. במוזיאון בקהיר יש שרמן הוביצר 105 מ"מ אבל לא ברור עם מקורו בישראל. ה M50 יתכן שמקורו בכלל בצד"ל אבל ה M51 מעניין מהיכן הגיע. חבל שדווקא את שני האקזמפלרים היותר ייחודים שנפלו בידיהם - שרמן תצפית שנפל לידיהם ביום הראשון למלחמת יוה"כ ובאחד מטנקי השרמן הראשונים של צה"ל שננטש ליד אל-עריש במבצע חורב - בחרו המצרים שלא להציג. כמו כן ניתן לראות פיירפלייס לבנונים (באותו מגרש גרוטאות לבנוני ליד צור שהוזכר גם באשכול אחר) ושרמן A1 סורי נטול צריך, ככל הנראה ננטש על ידי הצרפתים כאשר פינו סופית את המדינה ב 1946. ראו גם את האנדרטה המוזרה בביירות ובה M50 נוסף אקס צד"לי (שימו לב שהאנדרטה הוקמה 5 שנים לפני הנסיגה מרצועת הבטחון).

אשכול נוסף העוסק בטנק שנותר מאחור בידי המצרים, גם אם לא נתפס שלל
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=479420

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 09-02-2013 בשעה 21:34.
ישן 29-04-2013, 23:27

תמונה מעניינת של שרמן נדיר למדי

מעזבונו של סמל עדי שורק ז"ל, ששירת בסדיר בשרמן בתחילת שנות ה-60, בששת הימים במילואים בשרמן ולבסוף נפל באפריקה במלחמת יוה"כ כטנקיסט בטנק אחר (שוט או מג"ח). מדובר בשרמן M4A1 מאוחר, עם פתחים גדולים, "יבש" (קרי ללא תוספות מיגון בצידי התובה), מזקו"ם רחב, זחל T80 מאוחר ותותח 76 מ"מ בצריח T23, כמותו נכנסו לשימוש מבצעי רק לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. קסדות הבד הסובייטיות, שלל מלחמת ששת הימים, עוזרות למקם את התמונה אי שם ב 1968-1969 וככזה הוא מאחרוני השרמנים הלא משודרגים בצה"ל. למיטב ידיעתי שרמן בתצורה זו לא קיים עוד בארץ וגם בחו"ל הוא אקזמפלר נדיר למדי.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 29-04-2013 בשעה 23:34.
ישן 04-06-2013, 23:44

בגלל הנסיגה
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "הסרת שרמן בונקר, והמחאה"

לקראת הנסיגה מרצועת הבטחון ב 2000, הזזת גדר הגבול דרומה במקומות שונים (כך שתחפוף לקו הכחול, אחרי שגלשה אל תוך שטח לבנון מאז מבצע ליטני) והצורך לבנות/לעבות מוצבים שונים, לסלול דרכי גישה, להקים מחדש גדרות ושד"מים וכו' לצד התפתחות הישובים עצמם נוצר צורך לפנות כל מיני מכשולים וביצורים ישנים ובהם מספר בונקרים כאלו, כמו בחניתה ויראון/אביבים, וגם כאלו שמוקמו הרחק מהגבול, כמו למשל זה למרגלות ראש הנקרה.

אמנם לא רואים את אחורי הטנק כדי לדעת בבטחה האם מדובר ב A4 או A3, אבל בגלל הרווחים האחידים בין הבוגיז נראה שמדובר ב M50 סטנדרטי על תובת M4A3 מוקדמת עם פלטה קדמית 57 מעלות, אחסון יבש, מנוע קמינס ומדף מפקד מוקדם (פתח יחיד ולא מפוצל)
ישן 21-07-2013, 23:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "משהו שמזמן תהיתי בעניינו...."

בתקופה המדוברת היו הרבה שרמנים זמינים אבל לא הרבה טנקים מתקדמים יותר. ההכלאה המדוברת איפשרה לשים תותח מתקדם יותר על פלטפורמה ישנה יותר בעלות נמוכה יחסית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-07-2013, 23:46
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "כן, אלא שלא היה ידוע לי על כך שמצרים רכשה טנקי AMX מצרפת...."

הם התחממו משמעותית רק לאחר הלאמת התעלה. הצרפתים מכרו למצרים טנקים בתחילת שנות החמישים, היחסים עם ישראל התחממו לאחר שהתבררה התמיכה של המצרים במהפכנים האלג'יראים.

זך לוי טוען שהצרפתים מכרו למצרים 20 טנקים, ועוד 60 שלא הגיעו למצרים עקב ההתדרדרות ביחסים.
http://books.google.com/books?id=Lb...epage&q&f=false

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-07-2013 בשעה 23:49.
ישן 22-07-2013, 02:31
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
אתה טועה- הם התחממו משמעותית רק לאחר הלאמת התעלה?
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הם התחממו משמעותית רק לאחר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
הם התחממו משמעותית רק לאחר הלאמת התעלה.

לא נכון. ישראל חתמה על חוזים לקנית נשק בצרפת לפני הלאמת תעלת סואץ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Suez_...lliance_emerges
In November 1954, Shimon Peres visited Paris, where he was received by the French Defense Minister Marie-Pierre Kœnig, who told him that France would sell Israel any weapons it wanted to buy.

"חתמה ישראל במרץ וביוני 1956 על עסקאות לרכישת ציוד צבאי בצרפת"

בעוד שתעלת סואץ הולאמה אחר כך, ביולי 1956.

לפי לורך, התלות של ישראל באספקת הנשק מצרפת, היא שכפתה על ישראל להסכים לדרישה הצרפתית ולפתוח במבצע סיני.:
"על פי מסמכים שמציג נתנאל לורך בספרו "בצבת מעצמות", עולה כי למרות כל האמור לעיל, ישראל נדחפה על ידי צרפת למלחמה בניגוד לרצונה. המסמכים שמקורם בארכיונים של ממשלות צרפת, בריטניה וישראל, מראים כי הצרפתים ביקשו מישראל להתחיל בעימות, כדי שתהיה לבריטים ולצרפתים עילה לכבוש את סביבות התעלה. כך ניסו צרפת ובריטניה לחייב את מצרים לשמור על מעמדה הבינלאומי של התעלה. ראש ממשלת ישראל, דוד בן-גוריון, ביקש להימנע מכניסה למלחמה, אך כיוון שישראל הייתה תלויה באותם ימים בסיוע של צרפת - לא נותרה בידיו ברירה. זאת, על אף שידע שמעמדה הבינלאומי של ישראל, ובמיוחד במסגרת האומות המאוחדות - ייפגע"

יהודה

נערך לאחרונה ע"י ykantor בתאריך 22-07-2013 בשעה 02:35.
ישן 22-07-2013, 13:32
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ז״א שלפחות ע״פ מקור אחד, למצרים היו 20 amx בסד״כ שלהם..."

השאלה היא כמה צריחים הם קיבלו, יחד עם הטנקים.

ישן 22-07-2013, 09:35
  david.ankawa david.ankawa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.07.13
שרמנים בסיני ביום כיפור 73

לכל מי שיכול לעזור,
במלחמת יום כיפור השתייכתי לכח מאולתר שנקרא "כח ניר" ע"ש המג"ד, ניר דור סיני ממושב מולדת. הכח הורכב מפלוגת שרמן ומחלקת זלדות. הכח ישב בסיני בין מעבר המיתלה והארמיה השלישית. ב22/10/73 (קרוב לודאי) היה נסיון לשפר עמדות ותוך דקות ספורות נפגעו 2-3 שרמנים. היו מס' פצועים והרוגים. מעניין אותי (למה אחרי 40 ש'? לא ברור) מה עלה בגורלו של אחד הפצועים.
משיחה טל' עם המג"ד (לפני שבועיים) מסתבר שהוא היה מג"ד טיראנים שהורד מהגולן לסיני כדי להקים כח טיראנים, מה שלא יצא לפועל בסוף. במקום הוא הקים את הכח הזה ולא היתה לו כל הכרות מוקדמת עמם וגם לא אח"כ. הוא קיבל פק' ישירות מרמ"ט דרום ישראל גרנית וכנראה השתייכנו למה שנקרא "כח גרנית".
אשמח לאינפורמציה נוספת
תודה
דוד
ישן 23-07-2013, 18:14

היו שרמנים בכל הגזרות בסיני
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "חטיבה 11 לחמה בגזרה הצפונית..."

בצפון - גדוד השריון של חטיבה 11 שכלל פלוגות של M51 ו M50 שניסה גם הוא לבצע מחטפי שטח בדקה ה-91 באזור של מרתף-יורם כלפי קנטרה (בדומה למחטפים אחרים כלפי המחנה הפולני, בוצר, הנברון הדרומי וכו') ואאל"ט חטף ונסוג. הכוחות המצרים בגזרה הזו היו משמעותיים, מבוצרים היטב ורחוקים מקריסה, הגם שראש הגשר היה צר יחסית בהשוואה לגזרה המרכזית והדרומית של התעלה.

במרכז - גדוד השריון של חטיבה 875 שאאל"ט אף הוא פלוגות של M51 ו M50

בדרום - גש"פ מרכז שפעל תחת כוח איילון בגזרת ראס-סודר ושלחו כוחות גם לא-טור, אבו רודס ושארם. מן הסתם היו כוחות מחלקתיים נוספים פזורים פה ושם

גדודי השרמן היו גדולים וכללו בד"כ 4 פלוגות סה"כ 46 טנקים, שזה שווה ערך לסד"כ חטיבתי בהשוואה לחטיבות המג"ח והשוט בסוף המלחמה. ב 1973 היו גש"פ צפון ומרכז, אאל"ט גש"פ דרום פורק עוד לפני המלחמה או שאולי הוכפף (בשלמותו או בחלקו) לחטמ"ר אילת. ועדיין ב 1973 נותרו עדיין בצה"ל לא מעט טנקי שרמן, כפי שניתן לראות באשכול סד"כ יוה"כ. עם זאת מקץ שנים ספורות נעלמו רובם כלא היו, אם במכירה לחו"ל, העברה לצד"ל, הסבה לצרכי ח"א, גריטה או הפיכה לבונקרים לאורך גבולות הצפון והבקעה. תומ"תי השרמן לעומת זאת האריכו חיים אל תוך שנות ה-90.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 23-07-2013 בשעה 18:31.
ישן 01-06-2014, 22:59

תמונות נוספות

שרמן M50 מאוחר על תובת M4A1 מזקו"ם רחב חולף מתחת לשער מנדלבאום בתום מלחמת ששת הימים

צמד שרמנים M51 גם כן במלחמת ששת הימים, הימני על תובת M4A1 השמאלי, השמאלי על תובת M4A3 שניהם עם מזקו"ם רחב

שרמן M50 על תובת M4A4 ומזקו"ם רחב מפלס דרכו ברמה"ג במלחמת ששת הימים

שרמן M50 מוקדם על תובת M4A4, צריח מוקדם עם מדף מפקד מפוצל ומזקו"ם צר (אבל עם תוספי DUCKBILL!)

צמד שרמנים M50 מוקדמים על תובות M4A3 בתנועה בעמק החולה למרגלות רמה"ג, 1958

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore4.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR1/0/7/1/4/PAR231823.jpg]

שרמנים M1 עם תותחי 76 מ"מ על תובות M4A1 ומזקו"ם רחב בשלהי שנות ה-50

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mediastore.magnumphotos.com/CoreXDoc/MAG/Media/TR1/e/d/f/8/PAR129894.jpg]
ישן 29-08-2014, 17:21

שרמן M51 על תקן לטייגר במסגרת צילומי ה THE BIG RED ONE בישראל ב 1978

כאמור סרט מטופש זה צולם בישראל ב 1978 ממש בערוב ימיו של השרמן כטנק מערכה בצה"ל אבל מסתבר שכמה אזקמפלרים מדגם M51 הספיקו ליטול בו חלק בטרם נמסרו לצד"ל, הפכו למצדיות, נגרטו או נמכרו לחו"ל

שימו לב שהטנקים חסרים את רוב האבזור התקני - מן הסתם נשלפו כמו שהם מאחד הימ"חים בירושלים ונשלחו לצילומים

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://pics.imcdb.org/0is21/1007k.6359.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://pics.imcdb.org/0is195/1008ob.2289.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://pics.imcdb.org/0is525/1005h.5348.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://pics.imcdb.org/0is40/1010e.7659.jpg]
ישן 17-07-2016, 22:16
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
קודם כל, קוטר קטן של התותח מוביל גם לפגזים קטנים יותר, שמייצרים פחות גאזים בעת ירי
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "אם האשכול כבר הוקפץ... שמה משהוא יכול לענות לגבי חוסר(?) מפנה הגזים"

קוטר הקנה של טנקים ישנים, כמו השרמן בתמונה, היה די קטן בהשוואה לטנקים מודרנים.
וכן, פעם - ללא מפנ"ג, הרבה מהגאזים היו פשוט נפלטים אל תוך הצריח לאחר הירי. בשביל זה היה אפשר לירות עם מדפים פתוחים, ולהפעיל מאוורר צריח (פריט ארכיאולוגי שהיה קיים בטנקי המגח, והיה ידוע בשם "מפזר אבק", כי מרוב האבק שהצטבר בו - בכל פעם שהיו מפעילים אותו בטעות הוא היה גורם מיד ליצירת ענן אבק בתוך הצריח).
גם עם מפנ"ג נפלטים גאזים אל תוך הצריח לאחר ירי כשהסדן נפתח, אך בכמות נמוכה משמעותית.
גם יכול לקרות שהמפנ"ג נסתם מסיבה זו או אחרת, ולכן בטיפולי ב' (אאז"נ) מפרקים מפנ"ג ומנקים אותו ואת הקנה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 01-08-2022, 21:47
  Minus1945 Minus1945 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.22
צבאי כמה מגניבים למדי

שיעור היסטוריה קטן, טנק השרמן הראשון של העם היהודי, נקנה מהבריטים במצב נוראי, המנוע אומנם פעל, אבל רק לזמנים קצרים, התותח לא פעל כלל, והצריח לא הסתובב, ועדיין קנינו אותו.
לטנק קראו 'מאיר', כל הליקויים תוקנו, מלבד התותח. מה עשו אם כך? לקחו תותח 20 מ"מ בשם 'היספנו' (כמו שיש במטוס ה'ספיטפייר') ודחפו אותו בגליל מתכת, לא ידוע לי מתי החליפו לו בחזרה ל75 מ"מ, אבל אני יודע שהחזירו לו את התותח המקורי. מצורפת תמונה של טנק 'המאיר' (לא ידוע אם זה לפני או אחרי התקנת התותח המאולתר וסליחה על האיכות):

https://drive.google.com/file/d/1m-...tf5IyTEKGR/view

בששה טנקי שרמן בתחילת שנת 1950, בתל ברוך, התקינו תותחי שדה מסוג קרופ 75 מ"מ, בשל העובדה כי התותחים המקוריים לא פעלו (המקוריים היו 105מ"מ), ואז, הסיעו אותם לחוף בת ים, ושם בעזרת חוט, ירו בהם חברה מחייל התותחנים. כשראו שהטנקים פועלים בצורה תקינה, העבירו את חלקם לחטיבה 7 וחלק אחר הועבר לבית הספר לשריון, מאוחר יותר בסוף 1950 ותחילת 1951 הגיעו תותחי אם 3 (75 מ"מ) ואם 4 (105מ"מ) ולא היה צורך בתותחי הקרופ שהוחלפו מיד אחרי הגעת התותחים החדשים. לצערנו, מחקר על טנקי השרמן "קרופ" הוא מורכב למדי, וזאת, בשל החוסר במידע עובדתי מוכח, בנוסף לכמות המיתוסים והמידע השגוי שמפורסם ברחבי האינטרנט. באורח נס, שרדה תמונה אחת והנה היא כאן לפניכם:

https://cdn.discordapp.com/attachme...rman_300dpi.png

תומ"ת תוצרת סולתם אל33 (155מ"מ על גבי שרמן)

https://yadlashiryon.com/wp-content...017/02/20-1.jpg

שני טנקים מעניינים דומים, משגרי רקטות על גבי שרמן, הראשון הוא משגר רקטות שנלקח ממשגרי קטיושות כשלל והצריח המקורי הוחלף בהם, הרקטות אגב הן בקוטר 240 מ"מ

https://yadlashiryon.com/wp-content...02/pic1-3-2.jpg

הטנק השני הוא מעט יותר מעניין, בגלל ש: 240 מ"מ לא היה מספיק, צה"ל דרש טנק גדול יותר, וכך נולד השרמן "אפיסקופי" - טנק, בעל משגר רקטות "עברי" עצום בגודלו, ובקוטר של 290 מ"מ וארבע רקטות טעונות. המפלץ המשוגע הזה עזר לכוחותינו בלבנון.

https://yadlashiryon.com/wp-content.../02/pic1-65.jpg

בונוס: עכשיו למשהו שהוא לא שרמן, בגלל השרמן ה"אפיסקופי" לקחו את המשגר שלו, שידרגו אותו, והתקינו אותו על גבי תובת צנטוריון (בשנת 1980), קראו למפלץ "אשל-הירדן" רק בגל שהגיעו מערכות MLRS חדשות תוצרת ארצות הברית ביטלו את הפרוייקט, למראת שכמעט כל התמונות שלו מהניסויים הם בשחור לבן הנה אני מביא לכם שתי תמונות צבע נדירות:

https://drive.google.com/file/d/1rd...7MGgGNRF9d/view
https://drive.google.com/file/d/1iT...TKqTBNmX-5/view

לשאלות אני יותר פעיל בדיסקורד:
NotMinus#4958
ישן 14-06-2023, 20:10

לאחר מחקר קצת יותר מעמיק...
בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "ועוד קצת בנושא זה"

לאחר מחקר קצת יותר מעמיק, של כמעט שנה, מסתבר שהסיפור שכתוב בספר הזה שגוי, התמר לא הושמדה בתקיפה לכיוון אל עריש, במקום זאת, המאיר הושמד, ההיסטוריון ד"ר רוברט מנשרוב אומר זאת בספריו lion & lioness חלקים 5 ו6, שם הוא מראה תמונה של התמר במצעד בתל אביב ב1949 תחת חטיבה 12, אני אישית גם כן מצאתי תמונות אחרות, ואני מצאתי שהמספר "צ" של התמר לאחר המלחמה הוא 12503. דרך אגב הספר כותב שנרכשו 32 שרמנים באיטליה, נקנו רק 30. תומאס גאנון כן מתקן את הטעויות האלו ואחרות במהדורה השנייה של הספר אבל המהדורה השנייה יותר מתמקדת בבוני מודלים במקום מידע היסטורי.

הנה התמונה של התמר שאני מצאתי בארכיון קק"ל המראה שהיא קיבלה את המספר 12503, במצעד יום הצבא, 17.7.1949

אנו יכולים לאשר בבירור שתצלום זה של שרמן 12503 הוא למעשה של התמר הודות ל-4 רמזים ויזואליים עיקריים:
1. היעדר תיבת אחסון של כיסוי תיבת ההילוכים
2. גלגל השיניים הלא מקורי מסוג "Plain".
3. מקבע התותח מסוג M34
4. מדף האחסון האיקוני של סיפון המנוע (מסומן בחץ אדום)

ישן 02-08-2022, 01:38

צבאי ה M50 הנשכחים

במסגרת פיתוח הטנק M50 היה גם ניסוי להתקין את התותח CN-75-50 על גבי M10 (שהוא בעצמו מבוסס על טנק השרמן), בשנת 1955 טנק זה, נבחן אולם בגלל שטנקי ה-M10 לא היו במצב טכני טוב, הרתע מהתותח החדש, גרם לבעיות לעיתים קרובות, והניסוי כולו נחשב לכישלון חרוץ, לאומת זאת, הטנק המשיך לשמש כטנק אימונים עד לשנת 1966, מה שקרה איתו לאחר שנה זו לא ידוע.

https://2022-uploaded.fresh.co.il/2...02/88759264.jpg

https://2022-uploaded.fresh.co.il/2...02/59949866.jpg

https://2022-uploaded.fresh.co.il/2...02/47961175.jpg

ה-M50 דגם י הוא טנק מעט מורכב יותר, הוא לא טנק שפותח על פי פקודת צה"ל (ואפילו חיל השריון עצמו לא היה מעורב בפרוייקט) אלה הוא פותח על ידי חיילים אשר החליטו ליצרו בעצמם, עמוס חורב ז"ל, שהיה בזמנו קצין חימוש ראשי (בתחילת שנות השישים) , ויצחק 'יצה' יעקב ז"ל, שהיה מפקד בית המלאכה לטנקים במש"א, החליטו יחד, להנמיך טנק שרמן M50 בכך שיחתכו את גובה התובה ב: 30 ס"מ. רק טנק אחד הונמך בפועל, והוא נקרא 'דגם י', הוא אמנם פעל כשורה. אולם הפרוייקט נגדע באיבו ולא המשיך, כמו כן, לא ידוע מה עלה בגורלו של טנק ה-M50 דגם י.

https://yadlashiryon.com/wp-content.../01/Hzf8VmZ.jpg

https://yadlashiryon.com/wp-content.../01/gwXcd1b.jpg
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:02

הדף נוצר ב 0.28 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר