לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-12-2018, 19:34
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TrrOiK שמתחילה ב "עמדת צלפים - בין חובבנות לטיפשות"

אותי מטריד אופן הנחת השקים. פעם לימדו בצהל איך למלא שקים ולהניח כך שתתקבל תועלת מבצעית טובה יותר.

וגם לימדו אותי למצוא רשתות בכל מיני בסיסים עורפיים בהם משתמשים ברשתות הסוואה עלים אמריקאיות כמו זבל.
ואז להניח את הרשתות הללו כך שהכח שלי ימצא בהן תועלת מבצעית והאויב יגלה שהן גורם מפריע.

אפילו אם המפ"מ לא הצליח לארגן שקי חול. ורשתות.

לפעמים הזקנים המעצבנים צודקים. זיעה חוסכת דם. המבוגרים לפעמים כן יודעים יותר טוב.
הטכנולוגיה לא באמת פותרת הכל.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-12-2018, 19:46
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "אלה מול אלה...בלי "מבוגר אחראי""

אני מתנצל על הפולניות, אני אשכנזי פשוט.
זה נראה כאילו התמונות מצולמות מאותו צד עם הערבים הרעים עם רובי הצלפים בקוטר גדול שמדי פעם יורים על החיילים שלנו ומבעירים לנו חלקים מהארץ והמדינה.
אין לחיילים האלו מפקד?
למפקד שלהם אין מפקד?
אין תחקיר?
אין ביקורת עצמית או ביקורת עמיתים או, לפחות, ביקורת גבולות?
נכון שיש לי תעודה שאני לא הכי טוב בשום דבר, אבל בתור אבא אני יכול להעריך שזה ייגמר בדם ובכי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 27-12-2018, 17:50
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "בואו נוריד הילוך"

הפוך. הציפייה פה היא שרוב העמדות לא יהיו מבוססות תשתית, אלא מבוססות חשיבה מקצועית ומעט פעולה על בסיס הכח עצמו בלי להיתלות בכל מיני בעלי תפקידים חיצוניים.
אם לא הקצו לי תצפית, אני מפריש מהכח שלי תצפית או תשמוע.
אם הגעתי לשטח ללא תשתית, אני מנצל הכי נכון את התבליט והתכסית וגם מתכנן איך לשנות את התבליט והתכסית באמצעים שלי.
דבקות במשימה
מקצועיות
יוזמה
מיצוי הכח
חיי אדם
תושייה ואלתור
פשטות

ישן 29-12-2018, 09:36
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
משהו השתנה בצבא החזק ביותר באזור...
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "הפוך. הציפייה פה היא שרוב..."

אין מה לעשות המשמעת המבצעית קרסה. אני האזרח הפשוט באמת לא יודע איך לתקן ולשפר.
אביא רק דוגמה אחת אשר כמעט עלתה לנו בעשרות הרוגים ובמלחמה מול עזה:
זה האוטובוס החשוף ב"חץ השחור" , עד כדי כך המערכת אטומה.
לא צריך להעניש "אשמים" האם אף אחד בסולם הפיקוד לא הבין עד כמה המערכת חשופה...??

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 29-12-2018, 20:18
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "משהו השתנה בצבא החזק ביותר באזור..."

שום דבר לא השתנה - זו תמיד היתה תמונת המצב.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 01-01-2019, 09:52
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
נכון. כשיש אסון טבע חריג או מלחמה - יש אינטרס ציבורי
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "מי זה המדינה? זה אני ואתה..."

שאני ואתה נפצה את החקלאים - כדי שתישאר לנו חקלאות, גם אחרי המלחמה והבצורת החריגה.
לצד זאת - האינטרס הציבורי הוא גם - לפעול למזער סיכון זה,
וודאי כשמדובר בסיכון שאינו חריג, אלא ידוע מראש.
משרד החקלאות מעורב כבר היום במיזעור סיכונים כזה (בעקבות הבצורת הדרגתית-מתמשכת שאינה אסון-טבע ומובילה להורדה הדרגתית במכסות המים, ועליה הדרגתית במחיר המים - שעוכבה ומוצעה כדי שהחקלאים לא יקרסו)
ציטוט:
במקור נכתב על ידי jhonny
פתרון צבאי מיידי הוא בהחלט במקום.
שיהיה מספיק נזק החקלאים ישמרו בעצמם שלא יפריעו בלונים כאלה משטחם.
לא.
הנזק לחקלאים שלנו הוא מינורי מאוד, גם כספית וגם בפציעות וחיי אדם.
והנזק ממלחמה - צפוי להיות משמעותי: גם כספית וגם בפציעות וחיי אדם.
זאת - כיוון שאין באופק שום החלטה אסטרטגית לפיתרון צבאי שיביא לתוצאה שאינה קצרת טווח.

החקלאים בעזה - הם לא פונקציה.
ההנחה שהם יכולים למנוע שיגור משטחם - כנראה שגויה,
כבר היום נופלים בלונים ועפיפונים על שדות החקלאים העזתים - והם חסרי אונים למנוע זאת.
ובמקרה הכי קיצוני, הפצצת/ריסוס שדות והתנגדות חקלאים - רק תגרום לחמאס לשגר בלונים משטח בנוי.
ישן 22-01-2019, 21:26
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
פיגוע 22.1.2019 קצין צה"ל נפצע קל מירי מחבלים, צה"ל תוקף בתגובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TrrOiK שמתחילה ב "עמדת צלפים - בין חובבנות לטיפשות"

בצהריים ביצעו מחבלים ירי לעבר כוח בחסות הפרת סדר בסמוך לגדר המערכת. מהירי קצין צה"ל נפצע קל. מצילומים בכלי התקשורת רואים שהכדור פגע בקסדתו אך לא חדר אותה. הקסדה הצילה את חיי הקצין.

בעקבות התקרית טנק של צה"ל הפגיז עמדה של חמאס, ומירי זה נהרג מחבל ועוד 2 מחבלים נפצעו (כולם כנראה פעילי חמאס).

בשעות אלו חיל האוויר תוקף ברצועת עזה.

בנוסף, ישראל השעתה את העברת הכסף הקטארי לרצועה.

https://www.israelhayom.co.il/article/626765

https://www.idf.il/%D7%9E%D7%90%D7%...A2%D7%96%D7%94/
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 04-02-2019, 19:11
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "זו לא תשובה. בקצב שהוא ירה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי איש123
זו לא תשובה.
בקצב שהוא ירה הוא לא ראה בכלל במה הוא פוגע.
יש מפגינים? - שיביא אלפא.
הוא מ"פ, לא חפ"ש. והמהומות לא התחילו אתמול.

כל הרוג בהפגנות האלו מסבך את המצב עוד יותר - וצריך להימנע ממקרים כמו שראינו בתקופה האחרונה.

אתה מתנדב בדוברות גדודי עז א דין אל קאסם? הוא בבירור מכוון במדויק ולא סתם יורה.בשביל ירי בהיסט זה בהחלט מספיק.

"יש מפגינים?שיביא אלפא"
במילותיו של מי שהיה המ"פ שלי - "הגומי לא פוגע,את הגז אנחנו אוכלים וההלם זה סתם רעש".אנחנו ניצבים מול אויב שעושה,במתכוון או שלא בדיוק במתכוון,זה לא משנה,שימוש משולב באלימות מדודה(להזכירך כבר נהרגו ונפצעו חיילים במהומות על הגדר) ובמחאה עממית שלמעשה מטרתה היא להביא למקסימום נפגעים בצד שלהם.זה אתגר אדיר בהתחשב בכך שהוא מתנהל קילומטרים ספורים (אפילו פחות) מבתי אזרחים.ועדיין,אחרי מאות הרוגים ואלפי פצועים הגדר נפרצת שוב ושוב - תאר לך מה היה קורה אם היינו נוהגים ביותר הססנות.כבודו מתנדב שהחבר'ה שצועקים "חייבר חייבר יא יאהוד" יסתובבו לו בגינה? לא? אז אני מניח שגם תושבי העוטף לא.
השתחררתי לא כזה מזמן ויצא לי לתגבר בכמה ימי שישי בעזה אחרי שהתחילו ההפגנות.ההוראות שהצבא נותן הן מאופקות,להפתיע אפילו,והרג מפגינים לא חמושים הוא לא מטרה של אף אחד.אני נוטה להסכים שהיה צריך להערך טוב יותר לתרחיש של מחאה חצי אלימה אבל זה משהו שלחלוטין לא הוגן להפיל על מ"פ.
אתה שופט פה לחומרה כמעט ללא נתונים מ"פ שכמעט מת בהגנה על המולדת ועוד על סמך סרטון תעמולה קצרצר של ארגון טרור.סלח לי אבל זה ביזיון.

נערך לאחרונה ע"י תבור - tar 21 בתאריך 04-02-2019 בשעה 19:14.
ישן 04-03-2019, 16:40

סופ"ש של בלוני נפץ 1.3.2019–4.3.2019

בימים האחרונים גברה הפרחת בלוני הנפץ על ידי מחבלים פלסטינים מרצועת עזה. עד כה, אין נפגעים ישראליים אך לפחות באחד המקרים נגרם נזק לבית ישראלי.

בתגובה לבלוני הנפץ כלי טיס של ומסוקי קרב של צה"ל תוקפים עמדות תצפית של חמאס בסמוך לגדר המערכת. קצב התקיפה הוא כ-1–2 עמדות חמאס ביום. לחמאס אין נפגעים ושיגור בלוני הנפץ לשטח ישראל נמשך ללא הפסקה.

ב-30 במרץ מתכנן חמאס לארגן מהומות אלימות המוניות במיוחד לרגל יום האדמה, אותן הוא מכנה "צעדת המיליון 2". צה"ל צריך להיערך לניסיונות פריצה המונית של הגדר מלווים בירי נק"ל, צלפים ושיגור פצמ"רים ורקטות ארטילריות על כוחות צה"ל ויישובי עוטף עזה.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 16-04-2019, 05:24
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07

מאמר של אלוף (מיל') יאיר גולן שחלקו הרלוונטי מצורף

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הפסקה הנ"ל נראתה לי חשובה במיוחד:
"לחימה נמרצת כזאת תחייב לחימה קרקעית ותת־קרקעית בתוך רצועת עזה ובהיקף משמעותי. בעשורים האחרונים קיימת במקומותינו נטייה להאדיר את עוצמת האויב ולהמעיט ביכולותינו. על רקע תופעה זו ניתן להבין את החשש הכבד מכניסה לערים הפלסטיניות במהלך האינתיפאדה השנייה, ואת החשש הכבד מתמרון בדרום לבנון. בשני המקרים התגלו יכולות האויב כנמוכות משמעותית ממה שסברנו טרם הלחימה, ולהבנתי כך נכון גם ביחס לחמאס ברצועת עזה. יתירה מזאת, רק פעולה קרקעית יכולה לצמצם את האיום על העורף באופן מהיר, כנדרש מצבא הצריך להגן על עמו".
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 04-05-2019, 11:52

פיגוע הסלמה בדרום: למעלה מ-100 רקטות ופצמ"רים נגד ישראל, אין נפגעים
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "3.5.2019 קצין נפצע בינוני וחיילת נפצע קל מירי על גבול רצועת עזה"

מאז שעות הלילה המחבלים הפלסטינים שיגרו למעלה מ-100 רקטות ופצמ"רים. כיפת ברזל יירטה עשרות מהם. אין נפגעים אך נזק נגרם למספר מבנים.

צה"ל לא עושה הרבה בתגובה. טנקים תוקפים עמדות תצפית ריקות. חיל האוויר תקף חוליית משגרי רקטות. הפלסטינים מדווחים על 1–2 הרוגים ומספר פצועים.

הג'יהאד וחמאס מאיימים להחריף את הירי. הג'יהאד האסלאמי איים באופן מפורש לבצע ירי רקטות לתל אביב בזמן תחרות האירוויזיון ובכך למנוע את קיומה.
דף ה-D9 של MathKnight

נערך לאחרונה ע"י ArmouredDov_D9 בתאריך 04-05-2019 בשעה 12:12. סיבה: עדכון
ישן 04-05-2019, 17:09

צבאי 4.5.2019 צה"ל תוקף בעזה בתגובה לירי הרקטות הכבד

צה"ל תקף 30 יעדי טרור של החמאס והגא"פ, ולדברי דובר צה"ל נהרגו 5–6 מחבלים בתקיפת שתי חוליות שיגור. אך הירי לא הפסיק ונמשך גם עכשיו. כמו כן הותקפה מנהרת טרור של הגא"פ באזור דרום הרצועה.

דובר צה"ל הבטיח שהתקיפות יורחבו, אבל כרגע זה ממש לא נראה ככה. התקיפות מאוד מרוסנות ודי מינוריות (30 פצצות לעומת 150 רקטות).

הודעת דובר צה"ל בדף מתעדכן

ציטוט:
"הגא"פ פועל בשבועות האחרונים לערעור היציבות ברצועת עזה ולמימוש פיגועים מתחת לרף החשיפה, בפועל אנחנו רואים שחמאס לא מצליח לאכוף את המדיניות שלו על הגא"פ ומתקשה להכיל את האחריות עליו", אומר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו רואים את זה באירוע של אתמול", הוא מתאר, "באחד ממוקדי ההפגנות על הגדר, צלף של הגא"פ מבצע ירי לעבר לוחם צה"ל שנפצע בינוני וחיילת נוספת שנפצעת קל מאוד - אירוע חמור בו הם מנסים לסכן חיים בירי צליפה". "בעקבות האירוע, אנחנו תוקפים בסמוך אליו מוצב מאוייש בו נהרגים 3 פעילי חמאס", מספר תא"ל מנליס. "התקיפה הזו היא אחת הסיבות לאופן בו התגלגלו האירועים היום בבוקר. אנחנו רואים ירי פראי ומתואם של חמאס וגא"פ, לטווחים שונים". ירי לטווחים שונים. עד השעה 16:00 זוהו כ-150 שיגורים ועשרות יירוטים של כיפת ברזל עם כמה נפילות בשטחים בנויים. "אנחנו ממשיכים בתהליך ההגנה האווירית", מסביר דובר צה"ל, "ומעבר לזה תוקפים במהלך היום 2 חוליות משגרי תמ"ס עם חמישה או שישה הרוגים לאויב. אנחנו רואים בחמאס הריבון - הם אחראיים למתרחש ברצועה, אך רואים בגא"פ ארגון שלא מורתע מחמאס, ולכן מחליטים לתקוף גם מטרות שלהם". "אחת המטרות היא מנהרת טרור של ארגון גא"פ", מגלה תא"ל מנליס. "מנהרה חוצת גדר שהושקעו בה הרבה מאוד משאבים, שחפירתה הואצה בשבועות האחרונים במטרה להכין אותה לביצוע פיגוע. היא נמצאת בשבועות האחרונים בשליטה מלאה של צה"ל". בנוסף למנהרה ולשני המשגרים, הותקפו מספר מתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה ובשכונות תל אלוהוא ושג'עיה המשמשים לאימונים ולייצור אמצעי לחימה. אחד מן המתחמים משמש את הכוח הימי של הארגון, כמו כן הותקף מתחם צבאי משותף לחמאס ולגא"פ בבית לאהיא. בנוסף, הותקפו מטרות גא"פ ובהם מספר מתחמים צבאיים בשכונות דיר אל באלח, תל סלטאן, שאטי ובחאן יונס. "עד כה הותקפו כבר 30 מטרות ותוקפים עוד עשרות מטרות בשעות אלו. אנחנו מתגברים כוחות בהיבטי הגנה אווירית, המודיעין ופיקוד העורף, בנוסף למספר יחידות קרקעיות".
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 04-05-2019, 19:59

עדכון תקיפות
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "4.5.2019 צה"ל תוקף בעזה בתגובה לירי הרקטות הכבד"

עדכון: לפי דובר צה"ל הותקפו 120 מטרות טרור, בהם מנהרת הגא"פ בדרום הרצועה.

לפי דיווחי תקשורת צה"ל הפציץ את בניין סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו ואת מטה החמאס לענייני אסירים, והרס אותם. האם ייתכן שמדובר באותו בניין (ששימש למספר מטרות)?

כמו לפי דיווחים כלי טיס תקפו את בניין המודיעין הצבאי והביטחון הכללי של חמאס בשכונת רימל. האם בניין המודיעין הצבאי לא הושמד בסבב ההסלמה הקודם? או שאולי זה המטה החדש שלהם אחרי שהקודם נהרס?

לצפייה במקור באתר Facebook, לחצו כאן.

לטענת הפלסטינים תינוקת ועוד פלסטיני נהרגו בתקיפות חיל האוויר.
דף ה-D9 של MathKnight

נערך לאחרונה ע"י ArmouredDov_D9 בתאריך 04-05-2019 בשעה 20:17.
ישן 04-05-2019, 23:31

מאמר בבלוג "על הכוונת" על ההסלמה האחרונה בעזה

דרוש: שינוי של חוקי המשחק | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

דרוש: שינוי של חוקי המשחק | מאת גל פרל פינקל

חמאס למד את ישראל ויודע לנצל הזדמנויות, "לגנוב סוסים" ולסחוט ממנה ויתורים מפליגים. קל להתמכר לשקט היחסי, אבל זו התמכרות מסוכנת, שאויבים אחרים עלולים לנצל. מוטב לחזור לעיקרון הישן של יוזמה והתקפיות. אם לא עכשיו, אזי במועד שמתאים לישראל.
טנק של צה"ל מבצע ירי. אש טנקים הפכה לחלק ממענה קבוע ברצועה, (צילום: דו"צ).

... חמאס הוא יריב חכם שלמד ולומד את ישראל כל העת. גם שם רואים כיצד הפך הקבינט המדיני-ביטחוני לגוף מעוקר שראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע מלכנסו, ומתייחסים לאירועי מפתח (בחירות, אירוויזיון) כהזדמנות לסחוט מישראל ויתורים מפליגים. לא בטוח שמוכרחים לשחק את המשחק הזה. במאמר שפרסם לפני כחודש סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף (מיל') יאיר גולן, ב"ידיעות אחרונות" הוא טען כי האינטרס של ישראל אינו הבסת חמאס כי אם השגת רגיעה ביטחונית בעת הזו וצמצום מתמשך של פוטנציאל האיום מרצועת עזה. על כן, הציע, "יש לאמץ מדיניות נדיבה – כראוי ונכון למי שחזק – ובצדה, אם נדיבות זו תיענה בשלילה, מדיניות ביטחונית תקיפה מאוד". המשמעות של מדיניות נדיבה לגישתו הוא שיפור התשתיות והכלכלה ברצועה. כך למשל, הציע לא להתמקד בהקמת נמל ימי אלא בהגדלת יכולת ייצור החשמל ברצועה (או הגדלת האספקה שלו ממצרים ומישראל) ובטיפול דחוף בתשתיות המים והביוב. לצד צעדי שיקום נוספים חשוב גם לחזק את שיתוף הפעולה עם מצרים, על-מנת למנוע הברחת אמצעי לחימה ופעילי טרור לרצועה.

הצעדים שהציע גולן דומים מאוד לאלו שעליהם הוסכם עם חמאס בתמורה להפסקת אש מלאה. והנה, חמאס בחר בכל זאת לשבור את הכלים. במקרה כזה, כתב, על ישראל לעצור מיד את הסיוע האזרחי ולעבור "ללחימה נמרצת בחמאס תוך הרס היכולת הצבאית שלו. הנזק האזרחי לא ישפיע על חמאס, רק פגיעה בכוח הלוחם שלו תביא לצריבת תודעת כישלון שתניע אותו לאמץ דפוס יחסים אחר. לחימה נמרצת כזאת תחייב לחימה קרקעית ותת-קרקעית בתוך רצועת עזה ובהיקף משמעותי". גולן, שעשה את עיקר שירותו בצנחניםופיקד על חטיבת הנח"ל באינתיפאדה השנייה, הדגיש כי בעימות שכזה "רק פעולה קרקעית יכולה לצמצם את האיום על העורף באופן מהיר, כנדרש מצבא הצריך להגן על עמו".

קל להתמכר לשקט היחסי (תושבי העוטף בוודאי שלא יתארו כך את המצב), לחתור להסדרה כמעט בכל מחיר ולהסביר מדוע העת הנוכחית, סמוך לאירוע כזה או אחר, אינה העיתוי הנכון לפעולה בקנה מידה רחב בעזה. יתרה מכך, העובדה שחמאס מקיים שלטון מרכזי אפקטיבי ברצועת עזה, שמהווה כתובת ברורה ממנה ניתן לדרוש מימוש ריבונות ואחריות, נוחה לישראל וברור מדוע היא שואפת לשמר אותו. כמעצמה אזורית, ישראל יכולה להמשיך ולהכיל את המציאות הזו זמן רב. אבל כדאי לזכור שבלוח השנה הישראלי יש עוד כמה וכמה חגים ומועדים עד הקיץ, ואז החופש הגודל על הקייטנות, התיירים ושלל הסיבות שבגללן לדחות את הקץ ככל האפשר. זאת תהיה גם טעות להניח שהמדיניות הזו לא תשליך על האופן שבו רואים את הדברים בזירות נוספות שבהן ישראל פועלת, בצפון למשל, ושאויביה האחרים של ישראל לא יבקשו לנצלה לטובתם. כאמור, קל להתמכר לשקט היחסי, אבל זה מסוכן.
גזרים, מקלות, והאומץ לממשם
ישנה גם אפשרות נוספת. מאחר וכמו בתקופת הבחירות החמאס ממשיך לנסות "לגנוב סוסים" מישראל, ומצייר אותה כמי שמורתעת הלכה למעשה ממערכה כנגדו, נדרש שינוי מהותי של חוקי המשחק. על ישראל לגלות אומץ הן בנכונות להעניק לחמאס בעזה "גזרים" כאלה שבעבורם לא יירצה בהסלמה, והן בנכונות להילחם ולגבות ממנו מחיר כזה שיהפוך את רעיון העימות, קטן כגדול, ללא משתלם עבורו.

ישראל, כפי שכתב גולן במאמרו, היא הצד החזק ומכאן שביכולתה גם לשלוט בדינמיקה של ההסלמה ולבחור את האופן שבו נוח לה לנהל אותה.אולי כדאי גם לשקול לפעול לפי אותו עקרון מלחמה ישן וטוב, יוזמה והתקפיות, ולא להישאר רק בצד המגיב. כך למשל, מבצע נוסח "עופרת יצוקה" אמנם לא ישנה את פני המציאות לגמרי, אך עדיין יהיה זה עימות במועד ובתנאים של ישראל, כשהצבא והעורף מוכנים והאויב לא (ובכירי פעיליו פגיעים). מלחמה היא דבר נורא, אבל מדינות חזקות הופכות לחלשות כשהן מאבדות את הנכונות להילחם עבור האינטרסים והערכים שלהן.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 05.05.2019)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 04-05-2019 בשעה 23:35.
ישן 05-05-2019, 09:32
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.10
מקום לדאגה

נניח בצד את עניין המדיניות וההחלטה במה ומי לפגוע, עוצמת התגובה, כן קרקעי או לא וכו'. יש להניח שבכל מקרה יש יד חופשית לפגוע בחוליות משגרים ומשגרים כשאפשר.
ברור שיש משגרים אוטומטיים, מחופרים, נשלטים מרחוק, סמוך לבית ספר/בתי חולים וכו' וכו'. שום דבר מזה לא חדש ובכל זאת, אחרי כל הלקחים שכביכול נעשו מאז 2006 בלבנון, בצוק איתן, בעופרת יצוקה, אינספור סבבי לחימה ואינספור שיגורי בלונים, עפיפונים ומה לא...אחרי שפעם בחודש לפחות עולה איזה קצין לראיון בעובדה/ידיעות אחרונות וכד' ומספר על איזו מכה קשה וכמה הפתעות יהיו לחיזבאללה אם יעזו לפתוח שוב במלחמה וכמה השתפרנו מאז...כמה פרסומים על רחפנים מדהימים, חימוש משייט, טילים מדוייקים, מרגמות מדוייקות, היכולת לסגור מעגל אש תוך שניות מהזיהוי ואיזה מודיעין מדהים יש לנו...
והנה כ450 שיגורים ביום וחצי נכון לעכשיו, ופגעו (אולי) בחוליית שיגור אחת או שניים.
גודל המשימה והקושי ברורים, אבל גם אם אי אפשר בהכרח לחסל את כל המשגרים וחוליות השיגור, אפשר לצפות ל'קצת' יותר פגיעות או לפחות צילומי שיגורים מאזורים מאוכלסים, למטרות הסברה.
אם זו היעילות שלנו בחיסול משגרים וחוליות שיגור במתחם צפוף אומנם, אך גם קטן מאוד יחסית, עם כל התצפיות, מרחב אווירי, ימי ויבשתי לרשותנו, אני לא רוצה לחשוב על המוכנות שלנו בצפון...
ישן 05-05-2019, 12:28

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי OlivStone שמתחילה ב "אני נוטה להאמין שבעימות בצפון..."

נכון ומסכים. בצפון יהיה, לפחות לפי התכנונים, מאמץ קרקעי נרחב כדי להרחיק את קצרות הטווח, ומין הסתם יתמקדו בכבדות והמסוכנות יותר קודם, ובכל זאת...לא מדובר כאן באיום חדש. היית מצפה שידעו לצוד חוליות ומשגרים בקצת יותר יעילות בהינתן היקף שיגורים כזה נרכב ותכוף.
מדובר ב'מגרש הביתי' שלנו, עם כל התצפיות, רחפנים, בלוני תצפית, כלים קרקעיים, מכ"מים מדוייקים וכו' שנרצה, עם מינימום איומים.
אין כאן לא S300 ולא S400, לא נ"מ וספק גם טילי כתף.
החמאס/ג'יהאד הם גם לא בדיוק ליגת העל של הכוחות הצבאיים/טרור בעולם ויש להניח שלא כל השיגורים נעשו ממחלקת יולדות ופגיה בבית חולים עזה. היית מצפה לפחות לאיתור של כמה ממקורות השיגור נניח, ופגיעה בהם/במשגרים/בחוליה הבורחת בהינתן כל המשאבים האלו.
ישן 05-05-2019, 23:07
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "אזרח ישראלי בן 60 נרצח מפגיעת טיל נ"ט ברכבו באזור שדרות"

ציטוט:
בכתבה גם מוזכר ניסיון פיגוע באמצעות רחפן.

הפיגוע בעזרת רחפן מעניין מאד ומראה כיצד הם למדו להתאים אלמנטים שונים אחד לשני על מנת ליצור מערכת נשק יעילה ככל שתהיה.

בתמונה מה שניראה כרקטת PG-7VR (טנדם) אשר הזנב הרגיל שלה הוסר ובמקומו הותקן זנב קל משקל עם סנפירוני ייצוב למעוף אנכי (מלמעלה למטה במקום מסלול אופקי בליסטי)
האמצעי הזה נרתם לרחפן מתוך כוונה להטילו על רק"מ של צה"ל, נטען שהרחפן עם האמצעי הופל - לא רואים עליו סימני מכה/מעיכה.
כתבה מבולבלת במאקו על רחפן חמוש בטיל (?!) שהופל, כנראה שהתכוונו לאמצעי הזה
https://www.mako.co.il/news-militar...3b198a61027.htm

האמצעי מונח על רק"מ

תמונת PG-7VR להמחשה

רחפן כלשהו שהופל ע"י חיילי צה"ל (אולי קשור לאמצעי הזה ואולי לא)

ישן 06-05-2019, 11:58

מאמר בבלוג "על הכוונת" על הפסקת הסבב לאחר ימי הקרב בעזה

כמו שהסערה באה ככה היא הלכה, עד הפעם הבאה | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

כמו שהסערה באה ככה היא הלכה, עד הפעם הבאה | מאת גל פרל פינקל

הנה הושגה הפסקת אש וימי הקרב בין ישראל לחמאס נגמרו, לבינתיים. צה"ל, בפיקוד הרמטכ"ל כוכבי, תקף 320 יעדים ופגע בכל מטרה שסימן לעצמו, אבל כשהיוזמה כולה בצד השני קשה לנצח. זה לא חייב להיות ככה.

... בסרטון שפרסם דובר צה"ל פירט אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, כי "ב-36 שעות האחרונות תקפנו מגוון רחב מאוד של תקיפות. נתקפו פעילים שעסקו בשיגור רקטות, עסקו בהכנת טילי נ"ט לשיגור, בהיערכות לצליפה בכוחות שלנו וכמות הפעילים ההרוגים בתוך רצועת עזה הולכת ועולה". בנוסף, אמר, תקף צה"ל תשתיות לייצור רקטות ואמצעי לחימה (אמל"ח) ו"בתים של פעילים שהפכו את הבית שלהם למחסנים של אמל"ח. הבתים האלה נתקפו והאמל"ח הושמד". הלוי גם התייחס לסיכול הממוקד שביצעו צה"ל והשב"כ באחמד עבד חודרי, ואמר כי "נתקף פעיל כספים ראשי, שעוסק בהעברת כספים מאיראן לתשתיות הטרור בעזה, והדברים האלה צפויים להימשך".

בלי להפחית מהיכולות להן נדרשו השב"כ וצה"ל כדי להרוג את חודרי וחוליות פעילים נוספות, חשוב להבין שעם העליה במספר ההרוגים הפלסטינים הסלמה נוטה להתגבר. יתרה מכך, עימותים שנפתחים ביוזמת חמאס נפתחים כאשר בכירי מפקדיו במסתור וקשה לפגוע בהם. צריך להודות שחודרי, אף שהפגיעה בו תכאב לארגון, אינו מוחמד דף. יתרה מכך, כפי שהוכח בחיסול מזכ"ל חזבאללה מוסאווי, לעתים המחליפים מסוכנים מקודמיהם. אין זה אומר שצריך להימנע מכך אבל חשוב להבין שהיוזמה היא חיונית בעימות מהסוג הזה. הצד שיוזם ומנהל את הדינמיקה של ההסלמה הוא זה שמצליח לפגוע מהר וקשה בצד השני. בפועל, אף שישראל אכן הוסיפה ופגעה במספר חוליות שיגור, הרי שעד למועד כניסת הפסקת האש לתוקף, לא נפגעו פעילים בכירים נוספים.
כשכל היוזמה בידי החמאס, קשה לנצח.
מימין: מפקד אוגדת עזה, תא"ל טולדנו, הרמטכ"ל כוכבי ומפקד פיקוד דרום, אלוף הלוי, (צילום: דו"צ).

מסלול השירות של הרמטכ"ל כוכבי ואלוף הפיקוד הלוי דומה: שניהם עשו את עיקר שירותם בצנחנים, בגדודים ולא בסיירת, פיקדו על פלוגת הנ"ט החטיבתית בלבנון (הלוי עבר לאחר מכן לסיירת מטכ"ל וגם פיקד עליה), ושימשו כמפקדי חטיבת הצנחנים וכראשי אמ"ן. שניהם גם סומנו כרמטכ"לים לעתיד. בספרם "בומרנג" (הוצאת כתר, 2005), כתבו עפר שלח ורביב דרוקר, שכוכבי (והדברים תקפים גם להלוי הצעיר ממנו בשלוש שנים) היה חלק מדור מפקדים "ששירת בלבנון מאז גיוסו לצה"ל, זו הייתה התמודדות יומיומית עם אויב קשה – שאף על פי שלהבנתם חזרו וניצחו אותו פעם אחר פעם, הרי כשפתחו עיתון התברר להם שהם מפסידים" (עמוד 195). סביר שגם עתה, כשיפתחו מפקדי צה"ל אתר חדשות או עיתון יסתבר להם שפני הדברים נותרו זהים. צה"ל אמנם פגע שוב ושוב באויב, אבל התוצאה היתה ידועה מראש. כשכל היוזמה בידי החמאס, והלחץ להרגיע את השטח בטרם ימי הזיכרון והעצמאות דוחק, קשה לנצח.

ניתן להעריך שתנאי הפסקת האש שהושגה זהים להבנות שהושגו בתיווך מצרי סמוך לבחירות, ואם כך הוא הדבר, הרי שהחמאס יצא מהעימות כשידו על העליונה וכל דרישותיו נענו. זה לא אומר שלא ניתן לעצב את המציאות בהתאם לרצונה של ישראל, אבל זה כאמור, מחייב יוזמה והחלטה. ראש הממשלה נמנע במכוון לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני זה זמן רב, בשורה ארוכה של נושאים ובהם קריסתה הכלכלית של הרשות הפלסטינית בגדה וההתמודדות עם החמאס בעזה. אתמול, כשכבר כונס הקבינט נראה היה שהוא עוסק פחות בהחלטה על המשך האסטרטגיה של ישראל – כמו בקבלת דיווח על הפסקת האש שבקרוב תושג. זה לא מפחית, כמובן, מאחריותם של השרים החברים בו, אבל הם הפכו לפורום שמיידעים ולא לפורום של מחליטים. וניתן להחליט. החוק שמקנה סמכות להחליט על מלחמה לראש הממשלה ושר הביטחון אולי בוטל, אבל בפועל רה"מ ושר הביטחון נתניהו מנהל את מדיניות הביטחון של ישראל כמעט לבדו, כשלצידו מצויה רק הפקידות המקצועית. חבר הכנסת הטרי מהליכוד, גדעון סער, צייץ הבוקר בטוויטר כי הפסקת האש נעדרת הישגים לישראל ועל-כן, "המערכה לא נמנעה אלא נדחתה". אם המערכה בפתח, מוטב שישראל (ויש בדברים מעין הדהוד לדבריו של קאטו הזקן) תהיה זאת שקובעת מתי וכיצד. זה מחייב החלטה, היערכות, וכן – גם פעולה קרקעית בדומה לזו שהיתה במבצע "עופרת יצוקה". אם לא, אז השינוי שבכינוי הסבבים ימי קרב הוא סמנטי ותו לא. ובקרוב יבוא סבב נוסף.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 06.05.2019)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 06-05-2019 בשעה 12:01.
ישן 06-05-2019, 20:09

מידע סיכום תקיפות צה"ל

צה"ל - בהובלת פיקוד הדרום, חיל האוויר ואגף המודיעין, חותם כעת יומיים של פעילות נרחבת נגד חמאס והג'יהאד האסלאמי-פלסטיני ברצועת עזה. אילו מטרות ייחודיות הותקפו? מה הייתה השפעתן על האויב? ובאילו שיטות פעולה ייחודיות נקט צה"ל?

סיכום תקיפות צה"ל באתר דובר צה"ל

ציטוט:
צה"ל, מצידו, מכוון להשגת יעדיו - ביניהם פגיעה משמעותית בגא"פ ובחיכוך על הגדר, לצד הגברת ההרתעה, ומרחיב בהדרגה את סל המטרות ברחבי הרצועה. בהשוואה לתגובות לאירועי הטרור הקודמים ברצועה, 11 מהפעילים שנהרגו בתקיפות האוויריות האחרונות הם פעילי ג'יהאד איסלאמי, וגם מבחינת נכסי ארגון שהושמדו בשתי היממות - חווה גא"פ טלטלה משמעותית.

דובר צה"ל מסביר מה נשתנה הסבב הזה מכל הסבבים:
ציטוט:
ישנם מספר תחומים בהם אפשר היה להבחין בהבדלים משמעותיים מבחינת היקף ושיטות התקיפה, כמו גם מידת המורכבות והדיוק: תשתיות טרור בתוך מבני מגורים של פעילים הותקפו לראשונה בסדר גודל כזה סיכולים ממוקדים היקף "מטרות העוצם" שהותקפו (קישור לכתבה) סיכול אווירי של תשתית מנהרות גא"פ ואמצעים תת-קרקעיים נוספים פגיעה בפעילי טרור בנוסף למבנים

ציטוט:
תשתיות טרור בתוך מבני מגורים - מדובר במחסני אמל"ח וחמ"לים אשר מוקמו בתוך בתיהם של פעילי טרור. טרם הפיצוץ, פונו בני המשפחה. אותם פעילים, חלקם אף בכירים, משמשים בעצם כמעין 'מגן' לאותם מצבורים, וחמאס סבור כי עובדה זו הופכת את אמצעי הלחימה למוגנים יותר - אך תקיפות צה"ל מוכיחות אחרת. ניתן לומר כי האמל"ח בחלק מהבתים היה אמל"ח מדויק על סוגיו.

הושמד אמל"ח מדויק, קרי טילים, שהוסתר בבתי מפקדי ופעילי חמאס.

ציטוט:
סיכולים ממוקדים - שיטת פעולה מורכבת שלא ננקטה כבר זמן רב במתקפות מסוג זה.
כלי הטיס שביצעו את הסיכולים החזירו לעצמם את הכשירות לפעילויות אלו באמצעות מודיעין מדויק, כשירות שתישמר מעתה ואילך. הסיכול המוקדם ביותר היה זה של אחד מפעילי מחלקת הייצור של חמאס. לאחר מכן סוכל חאמד אחמד עבד חודרי - חלפן הכספים המרכזי של חמאס, גא"פ והפלגים ברצועה, בין היתר עם איראן, ואחמד סמור - פעיל מערך הכטב"ם, שסוכל בדרום הרצועה.

סוכלו עוד שני בכירים בנוסף לחודרי החלפן, פעיל במערך הכטב"ם של חמאס ולפי 0404 גם בכיר במערך ייצור האמל"ח של הגא"פ.

מטרות עוצם:
ציטוט:
מטרות העוצם - בתקיפות של חיל האוויר, וכשאגף המודיעין מופקד על הידע המודיעיני סביבן, הותקפו מטרות גדולות. האתגר? פגיעה רק במטרה הספציפית, לרוב בשעה שהיא גדולה יותר ממטרות שאינן עוצם והרחוב בו היא נמצאת צפוף. המטרות שהוקרסו כללו בניינים צבאיים ובניינים בעלי גורמים אזרחיים, וכולם ללא יוצא מן הכלל פונו טרם הקרסתם - בניין המודיעין הצבאי ובניין הביטחון הכללי, משרד מטה הגדה שהיה אמון על הכוונת פח"ע של חמאס וגא"פ, לשכת ביטחון הפנים על משרדיה וחדרי החקירות שלה, ויחידת ההתקפה בסייבר. באמצעות תקיפת בניינה של יחידה זו ובזכות פעילות אגף התקשוב וההגנה בסב"ר אף סוכלה תקיפת סייבר שתוכננה להתבצע ששיבש את מבנה פעילות זו של חמאס באופן משמעותי.

צה"ל מתייחס לביקורת ולטענה שאי-אפשר להשמיד מנהרות תת-קרקעיות ארוכות מהאוויר:
ציטוט:
סיכול אווירי של מנהרות גא"פ ואמצעים תת קרקעיים נוספים - בניגוד למבצע 'מגן צפוני', בו הושמדו מנהרות הטרור דרך הקרקע בלבד, כאן הושמדה המנהרה גם מהאוויר. החדרת הפצצות למטרת נטרול המנהרה התבצעה בזווית ספציפית מאוד באמצעות מספר מטוסים ונקודת ציון מדויקת מאוד. יכולת הדיוק שופרה עד לווידוא נטרול מוחלט של המנהרה - וכך קרה. הפגיעה במנהרה זו מהווה פגיעה משמעותית בעצימות הלוחמה התת-קרקעית של ארגון הג'יהאד האסלאמי.

זה אומנם "כתב הגנה" של דובר צה"ל על עוצמת הפעילות המלחמתית נגד ארגוני הטרור, אבל יש כאן מספר נקודות מעניינות ולא מעט הישגים. החזרת ההרתעה תיבחן בימים הקרובים.
דף ה-D9 של MathKnight

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 08-05-2019 בשעה 19:28.
ישן 07-05-2019, 07:38
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
וסיכול התקפת סייבר
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "סיכום תקיפות צה"ל"

הודעת דובר צה"ל
הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה"ל סוכל בסוף השבוע האחרון ניסיון של חמאס לשימוש במימד הסייבר לצרכי פגיעה ביעדים ישראלים. ארגון הטרור חמאס ניסה לבסס יכולות התקפיות בסייבר ופעל מרצועת עזה בניסיונות לפגוע במרחב הסייבר הישראלי. כלל הפעולות והניסיונות, התגלו וסוכלו מבעוד מועד והתשתית לא הצליחה לממש את תוכניותיה, לרבות ניסיון כושל בימים האחרונים. בהמשך לפעילות הסיכול הטכנולוגי, מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה מבנה ממנו פעל מערך הסייבר של חמאס. גורם בכיר בשירות הביטחון הכללי: "יכולות הסיכול והגנת הסייבר של ישראל מביאים לכך שניסיונות ארגון הטרור חמאס להוציא לפועל פעולות במימד הסייבר נכשלים פעם אחר פעם".

גם סיכול טכנולוגי וגם תקיפה פיזית, מזכיר לי משהו...
ישן 08-05-2019, 06:13
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "סיכום תקיפות צה"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ArmouredDov_D9

זה אומנם "כתב הגנה" של דובר צה"ל על עוצמת הפעילות המלחמתית נגד ארגוני הטרור, אבל יש כאן מספר נקודות מעניינות ולא מעט הישגים. החזרת ההרתעה תיבחן בימים הקרובים.

שיטת הסבבים דווקא השתלמה עד עכשיו לישראל, מכיוון שבכל סבב כזה צה"ל שלל מהחמאס והג'יהאד עוד כמה מהאמצעים שתכננו להשתמש בהם בעימות כולל, רעיון דומה משהו להשמדת מנהרות חיזבאללה ללא יציאה למלחמה. הירי הרקטי גרם אמנם לנזקים אזרחיים, אבל לא משפיע על מוכנות צה"ל למלחמה ולא שולל מישראל נכסים.

אלא שהפעם הארגונים הצליחו לפגוע להרוגים ישראלים בירי הרקטי- וזה כבר יוצר הרתעה כלפי ישראל מלצאת לסבבים נוספים, אם כל אחד מהם יעלה במספר הרוגים. הם הצליחו "להתגבר" על כיפת ברזל, כנראה פשוט על-ידי הרוויה, וזה משהו שיצטרכו לתת את הדעת עליו בצה"ל לפני הסבבים הבאים.

ישן 08-05-2019, 12:16

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=ArmouredDov_D9] זה..."

השתלמה?
הורידו כמה בנייני 'שלטון', חלפן כספים אחד ו2-3 חוליות שיגור, ו'בזבזנו' להם כ500 רקטות שעולות מאות דולרים ספורים לאחת, מערה אחת וטיל קורנט אחד. אכן שלל מרשים.

בתמורה, חמאס וג'יהאד ממשיכים לקבל מיליוני דולרים ואף יקבלו יותר ממוקדם, ירינו מאות טילי תמיר שעולים כ50-100 אלף לאחד, נזק לעשרות מבנים, כבישים, 100 פצועים, חלקם קשה/אנוש, 4 הרוגים, דעת קהל והרתעה ברצפה. דעת הקהל בעולם היא כרגיל - ישראל רוצחת ילדים תמימים וכולאת את הפלסטינים בעזה הקטנה. כמיליון איש לא הלכו לעבודה, ילדים לא הלכו ללימודים כמה ימים ורבים מהם סובלים ויסבלו מחרדה. הורדנו הרבה חימוש חכם ויקר על עמדות ריקות.
לסיכום, נראה לי שהמחשבון שלך מקולקל. גם לא נכון לשפוט כזה מהר. מה עם כך שחמאס וג'יהאד ירו והרגו ושילמו מחיר קטן מאוד? איפה ההרתעה ושלילת היכולות שלהם בעימות הבא? מה הרושם שמקבלים ארגוני טרור בגדה וחיזבאללה בצפון מיכולותיו ומוכנותו של צה"ל הגדול והחזק לפעול במקרה ויוציאו פיגוע/ירו על ישראל?
לכולם גם ברור, ואף מצהירים על זה שהסבב הבא מעבר לפינה. שיטת הסבבים (מזעזע שזה כבר נהיה 'שיטה' בעידודנו) עושה לנו נזק אדיר, כלכלי, תודעתי ובאבדות בנפש, לעומת מחירים זניחים מאוד לצד השני.
ישן 09-05-2019, 09:36
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=ArmouredDov_D9] זה..."

לא חושב שמישהו מאיתנו יכול למדוד את הסבבים האלה (בעיקר האחרון כי הוא הכי טרי אבל גם כבר מתחיל להישכח) במושגים של ניצחון-פסד. אין לנו את כל המידע ואת נתוני קבלת ההחלטות ומב"מ זה לא משחקי כדורגל, זה תהליך רב שנתי ארוך ומורכב של התנגשות צבאית, תרבותית, חברתית ופוליטית.
מאותה סיבה גם לא חושב שאפשר לשפוט את ההנהגה המדינית ואת צה"ל והשב"כ שבחרו לסיים את הסבב האחרון למורת רוחו של חלק גדול בעם - אני קטונתי.

אמנם elaadhn די מיצה את העניין אבל הדברים אף פעם לא כאלה שחור-לבן.
גם אתה די צודק בהבחנה שלך כי לכל סבב תמיד יהיה ערך מוסף משלו עם אורך חי מדף כזה או אחר.

השאלה מה הלאה?
ניראה שהפלסטינים נכנסו ללופ מתוכנן בקפידה שעובד יפה לטובתם עם התחלה, אמצע וסוף ידועים ומוכרים מהם הם יוצאים עם עוד קצת גאווה ועוד קצת כסף.
ניראה שהם קובעים תאריך ויעד למתקפה, מכינים את האמצעים והטיימרים + כמה מטרות דמה שעליהם מטוסי חיה"א ילכו בהתחלה , כולם מסתתרים ובעיקר הבכירים שלהם, מוצאים עילה שולית לירי ולוחצים על הכפתור - ההצגה מתחילה (ירי מאסיבי-----תגובה של צה"ל בלי הרבה אבדות בנפש ------- התגברות הירי שלהם עם איומים להרחיב וכו' ------- התגברות התגובה של צה"ל גם עם איומים להרחיב ------- תיווך מצרי -------- הכנות להפסקת אש עם הודעות של שני הצדדים "שקט יענה בשקט" ודומיו -------- הסכם פסקת אש ------ שני הצדדים רצים לספר איזה גיבורים הם היו).

דוגמה קטנה למה שצה"ל של כוכבי (בניגוד לארבע קודמיו) יכול לעשות זה להפסיק להגרר לתגובה ולקחת את היוזמה כפי שעשו לא פעם בעבר (ששת הימים, המבצעים בלבנון וכד').
צה"ל ינצל את השאננות של הפלסטינים ואת הכאילו הצלחות שלהם בסבבים וייזום פעולה כשהם לא מוכנים, מכה שתחסל בבת אחת את הבכירים והפעילים שלהם + תשתיות טרור משמעותיות.
לא בטוח שזה יחסל את הטרור העזתי לתמיד אבל זה עשוי לשנות את תנאי הפתיחה להסכם בחסות העולם או אפילו לייצר תהליך של העברת כל האחריות על עזה לעולם או כל פתרון מקובל אחר.
אגב גם זה מסוכן ועלול לגרום להתלקחות בדרום ואפילו גם בצפון ובמרכז..

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 09-05-2019 בשעה 12:21.
ישן 10-05-2019, 20:07
  עודד טננוורצל עודד טננוורצל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.03.11
העסק יותר פשוט ...
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי tby שמתחילה ב "העניין בכלל לא קשור למה צה"ל..."

יש לנו מטבח מצוייד בכל האביזרים לפירטי פרטים..
אבל קיבלו השפים הוראה לבשל לטגן ולאפות רק בעזרת כף חשמלית...
וזאת בגלל ערמות הכסף {כאילו הקאטרי}שזורמות ישירות אלינו כתשלום {במזומן} עבור הטובין שמעבירים להם יום יום,
במשאיות ממומנות מאות כל יום,,לכלכל ולתחזק 2,000,000 איש , עסק מעולה ללא ספק.
הזרם שלהסחורות לא נפסק, והכסף חזרה ממשיך, עבור,
דלק ,מלט,תרופות,ימי אישפוז, סיגריות,חשמל, קנדומים לבלונים, פיבר גלס לטילים,ברזל , טלפונים ניידים,משקקאות חריפים ,קמח, בשר, חלב ומוצריו, כלי רכב, טקסטיל,וזו רק תחילת הרשימה..
לא צריך להיות גאון, רק לפקוח עניים..
ישן 10-05-2019, 11:52
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "לא חושב שמישהו מאיתנו יכול..."

ציטוט:
דוגמה קטנה למה שצה"ל של כוכבי (בניגוד לארבע קודמיו) יכול לעשות זה להפסיק להגרר לתגובה ולקחת את היוזמה כפי שעשו לא פעם בעבר (ששת הימים, המבצעים בלבנון וכד').

זו לא החלטה של כוכבי אלא של מי שמעליו שזה הקבינט. כוכבי יכול למחות ולרקוע ברגליים כמו שעשה מתי פלד ערב מלחמת ששת הימים אבל ההחלטה הסופית היא לא שלו. לביבי יש תכניות משלו. שמעתי לא פעם את יגיל הנקין וגרשון הכהן אומרים ששימור שלטון חמאס ברצועה משרת את האינטרסים של ישראל. אם ישראל תכבוש את הרצועה יופעל עליה לחץ מחץ בין לאומי אדיר להעביר את האחיזה הצבאית והמנהל האזרחי ברצועה לידי הפתח. ישראל מעוניינת שהפלשתינים יהיו מפולגים ולכן רוצה את חמאס בשלטון ברצועה. זה משהו ששמעתי לא רק משונאי ישראל אלא גם מאוהביה.

ישן 15-05-2019, 10:47

מאמר בבלוג "על הכוונת" על התמודדות צה"ל עם איום הנ"ט מצד חמאס

המיגון חשוב אבל הוא לא ימנע את הטיל הבא, ובעצם גם לא את הרקטה | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

המיגון חשוב אבל הוא לא ימנע את הטיל הבא, ובעצם גם לא את הרקטה | מאת גל פרל פינקל

רשומה רגילה
ירי טיל נ"ט ממנו נהרג אזרח בהסלמה האחרונה בעזה, הפתיע את הצבא. כמענה, הציב חומות בטון במרחב. אבל ביום הקרב או הפיגוע הבא, צה"ל לא יוכל להמשיך להחליף יריות וטילים עם חמאס, כפי שעשה בימי השהייה בלבנון. הוא יצטרך לתקוף, קרקעית.
... תא"ל (מיל') משה "צ'יקו" תמיר, יוצא חטיבת גולני שפיקד על החטיבה המרחבית חירם באותה עת, כתב לימים בספרו "מלחמה ללא אות" (הוצאת משרד הביטחון, 2005) ש"מכת הטילים" וכמות הנפגעים הרבה יחסית שגבתה בפרק זמן קצר, הממה את שכבת הפיקוד הבכיר של צה"ל ואת דעת הקהל הישראלית ושכנעו בנחיצות הנסיגה. בצבא, כתב תמיר, הצליחו אלוף הפיקוד גבי אשכנזי ומפקד האוגדה משה קפלינסקי, בקור רוח וניהל נכון, לייצב את המערכת.

"שירתתי שנים ארוכות בלבנון והכרתי היטב את קצב ההתמודדות של הצבא עם איומים חדשים. כאשר, לדוגמה, החל החזבאללה להשתמש במרגמות כנגד מוצבי צה"ל עברו כמה שנים עד אשר מיגנו את המוצבים בהתאם. מאז ששימשתי מפקד פלוגה ועד שהתמניתי מפקד גדוד חיינו במוצבים ממוגנים בצורה חלקית וספגנו לא מעט נפגעים בשל כך" (עמוד 251). הפעם, כתב, מיהר צה"ל לספק מענה ולמגן את המוצבים בבטון מזוין, ברשתות נ"ט ובמערכות תצפית משופרות.

עד כאן להגנה. כשזה מגיע להתקפה, התשובה היתה פחות נחושה ונחרצת. אגדה צה"לית סיפרה אמנם שאת החשבון עם מפקד חולית הנ"ט סגרה לימים סיירת מטכ"ל (או יחידה מובחרת אחרת), שהתנקשה בחייו. אבל צה"ל הגדול, נמנע ככל האפשר מאז ועד לנסיגה, מפעולות קרקעיות יזומות שמטרתן פגיעה באויב.
חזבאללה היה תלמיד טוב, וחמאס?
כוח נ"ט של צה"ל בתרגיל, (מקור: אתר עמותת עורב צנחנים).

צריך לומר שבתחום הטילנות (ירי טילי נ"ט, בעגה הצבאית) צה"ל הקדים את חזבאללה. כלקח ממלחמת יום הכיפורים רכש צה"ל מערכות נ"ט רבות לחיל הרגלים והקים מספר יחידות מובחרותשזהו תחום התמחותן, ובהן מגלן, מורן ופלוגות הנ"ט החטיבתיות, אשר הפגינו רמת מיומנות גבוהה.

תחילה צדו אנשיהן טנקים. במלחמת של"ג השמיד גדוד נ"ט מחטיבת הצנחנים מילואים 409 עשרות טנקים ורכבים ממוגנים ושלושה מסוקי קרב מסוג גאזל של הצבא הסורי. בהמשך התמחו היחידות בפגיעה בחוליות חזבאללה, כשניצלו את יכולות הנ"ט לפגיעה מדויקת וארוכת טווח.

בשנת 1997, למשל, במבצע "סחרור מסוכן" ירה כוח מפלוגת הנ"ט של הצנחנים, בפיקוד גיא חזות (לימים תא"ל), מספר טילים מסוג טאו לעבר עמדת חזבאללה בבית סמוך למוצב ריחן, והרג מספר פעילים.

אבל חזבאללה היה תלמיד טוב, כפי שהוכיח בטרם נסיגת צה"ל מלבנון, וכן במלחמת לבנון השנייה. ב-2006 חוליות נ"ט של חזבאללה פגעו בטנקים מחטיבה 401 בקרב הסלוקי, וחולית פעילים מהארגון ירתה שני טילי נ"טלעבר כוח מילואים בכפר דבל, ממנו נהרגו תשעה לוחמים ונפצעו נוספים.

ב-2015, לאחר פעולת סיכול ממוקד בסוריה שיוחסה ע"פ פרסומים זרים לישראל, בה נהרגו מספר פעילי חזבאללה, ובהם בנו של עימאד מורנייה וקצין איראני בכיר, הגיב הארגון (באירוע שזכה בצה"ל לכינוי "שמש חורפית") בירי טילי נ"ט לעבר סיור של צה"ל בהר דב. מהירי נהרגו מ"פ בגבעתי וחייל, ונפצעו שבעה נוספים.

הטיל שבו השתמשו פעילי החזבאללה במלחמה ובהר דב, כמו גם זה שירו פעילי חמאס בשורה של אירועים בגזרת הרצועה, ובהם הטיל שפגע ברכבו של משה פדר והרגו, היה טיל נ"ט מסוג קורנט. זהו טיל מתקדם מתוצרת רוסיה, מדויק ומונחה קרן לייזר, שמגיע לטווח של חמישה וחצי קילומטרים וחודר שריון בעובי 1,000–1,200 מ"מ פלדה.

נראה שגם הפעם שב צה"ל ליישם במהירות את לקח המיגון. אבל בלחימה עצמה, נמנע שוב, מליזום פעולה קרקעית, ואפילו תהיה זו פשיטה בהיקף פלוגתי או גדודי.
הצבא אמור לחצוץ בין האזרחים לאיום
וכדאי לקחת בחשבון עוד עניין. בהסלמה האחרונה בעזה נהרגו ארבעה אזרחים ואף לא חייל אחד. אמנם הקטליזטור להסלמה היה פציעתם של שני חיילים בידי צלף, אולם במבחן התוצאה האזרחים מקדימה, חוטפים, וצה"ל מאחורה, מנהל מלחמת טילים ורקטות עם חמאס.

בתקופה שקדמה למבצע "חומת מגן" באינתיפאדה השנייה, שאל תמיר, מח"ט גולני דאז, את הרמטכ"ל מופז, מדוע אם הפיגועים יוצאים ממחנה הפליטים ג'נין, צה"ל לא פועל שם. "איך זה שאנחנו חיים עם שניים-שלושה פיגועים ביום? אני מתבייש להיות קצין בצבא כזה", אמר.

תחושת המסוגלות ששידרו תמיר ועמיתיו, מפקדי חטיבות החי"ר המקבילים, לפיקוד הבכיר הביאה לשינוי המדיניות ולראשיתן של הפשיטות הקרקעיות שהגיעו לשיא ב"חומת מגן", נמשכו גם אחר כך ולבסוף הכריעו את הלחימה באינתיפאדה השנייה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי, אז מח"ט הצנחנים, היה אולי פחות בוטה מתמיר, אך שידר נחישות זהה ופיקד על שורת מבצעים ופשיטות מוצלחות כנגד ארגוני הטרור הפלסטיניים.

מדיניות הפעלת הכוח נקבעת אמנם בדרג המדיני, אבל הנוחות הזו, שבמסגרתה מממש הצבא את יתרונותיו באש, מודיעין וטכנולוגיה, מונעים מהצבא לממש את ייעודו ולחצוץ בין האזרחים לאיום. הסבב (סליחה, ימי קרב) הבא מעבר לפינה. כשהוא יקרה, הדרג המדיני לא יכול להשאיר את החיילים מאחורי מחסה.

(המאמר פורסם במקור באתר
"זמן ישראל", בתאריך
15.05.2019)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 15.05.2019)

ישן 12-06-2019, 18:20

הקיץ הגיע ואיתו טרור בלוני האש

אף שבצה"ל מפתחים אמצעים להתגבר על טרור בלוני האש, כרגע הוא נמשך ללא הצלחה בסיכולו או ביצירת הרתעה נגדו. ביומיים האחרונים פרצו לפחות 17 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה מרצועת עזה.

בחיל האיסוף הקרבי מתכוונים לשלב מכ"מים חדשים שיוכלו לאתר את הבלונים החשודים וכן רחפנים שמגיעים מכיוון עזה.
התכנונים להפילם הם או באמצעות רחפן או באמצעות ירי נק"ל עם כוונת "פגיון" (שאמורה לתת לקלע חי"ר יכולת לפגוע בבלון מרחף שנע בשמיים) ומקלעים.
הבעיה היא שמדובר בגזרה רחבה מאוד ורוב אמצעי היירוט הם נקודתיים.
יתכן שבנוסף לפתרונות גילוי ויירוט, יש ליצור הרתעה - למשל באמצעות מארבי צלפים.

כאמור, רק ביומיים האחרונים פרצו לפחות 17 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה מרצועת עזה.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 09-07-2019, 10:49
  TrrOiK TrrOiK אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.18
צה"ל: החיילים שנדרסו במחסום חיזמא לא פעלו כנדרש והיו חשופים בשטח

ציטוט:
לפי מסקנות התחקיר, אף שהכוחות תודרכו במשך יומיים על תרחישים אפשריים של ניסיונות פגיעה בהם, הם הגיעו לאזור הסמוך לכביש מבלי שאבטחו את עצמם כנדרש.
התחקיר קבע שהכוח נכשל בתפקודו בתקרית, ושהקצינים והחיילים לא צפו את האפשרות שינסו לדרוס אותם. עוד קבע התחקיר כי החיילים ניצלו מהפגיעה בזכות ציוד המגן בו השתמשו.
בטרם הדריסה דווח לחיילים על יידוי אבנים בגזרה, ומפקד הפלוגה שממוקמת באזור מחסום חיזמא חבר לחמישה חיילים וגשש. בדיעבד התברר כי יידוי האבנים לא היה קשור לדריסה שהתרחשה אחריו.
השישה הגיעו למקום שבו זיהה הגשש את הנקודה שממנה יידו את האבנים. בשלב זה, לפי הצבא, הנהג הדורס זיהה את הפנס של הגשש ואת שאר החיילים, נסע לעברם - וגרם לפציעתם של חמישה חיילים, בהם מפקד הפלוגה והגשש.

שוב, יותר מזל משכל.

מקור:
https://www.haaretz.co.il/news/poli...emium-1.7483375

נערך לאחרונה ע"י TrrOiK בתאריך 09-07-2019 בשעה 10:56.
ישן 12-07-2019, 21:59

התחממות בגזרה 12.7.2019

בעקבות הריגת פעיל חמאס אתמול (11.7), ולמרות התנצלות של דובר צה"ל על כך,
ציטוט:
7.19 , 15:17 כוח צה"ל זיהה מספר פלסטינים במרחב הגדר בצפון הרצועה. הכוח שהגיע לאירוע זיהה את הפעיל מכוח הריסון של חמאס כחמוש והגיב בירי שלאחר מכן התברר כאי הבנה. האירוע יתוחקר

ארגוני הטרור בעזה איימו בתגובה.
היום אלפי מתפרעים על הגדר, לפי הדיווחים מחבל אחד נהרג מירי צה"ל.
לפני שעה קלה - אזעקת צבע אדום, לפי דובר צה"ל זוהה שיגור אחד למועצה אזורית אשכול, שככל הנראה נפל בשטח פתוח. אין נפגעים.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 14-07-2019, 20:23
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.19
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "זה חלק מהיפוך הערכים. אצלנו..."

מסכים עם מה שאמרת אך אסתייג משני דברים
ראשית הרג האויב כשלעצמו אף פעם לא היה מטרת/ "ערך" צהל. מטרתו של צה''ל תמיד היתה יצירת הרתעה לאויב,שלילת יכולותיו, והגנה על האזרחים תוך כדי מינימום נזק (כספי/חומרי/אנושי) למדינה/אזרחים.(אני אוסיף כאן שהשקפת עולמי היא ריאליסטית נטו אישית לא אכפת לי אם יהרגו מליון מאזרחי/חיילי האויב הכל שאלה של רווח מול הפסד וההפסד עולה על התועלת)

שנית עצם זה שמנהיגי לא התחנכו בסורבון לא אומר שהם לא פועלים בצורה רציונלית. צריך להבין כאן שהרציונל שלהם עובד שונה משלנו ועד כה לזכותם יאמר שהולך להם לא רע.

כל התנצלות/אמרה היוצאת מפיו של איש כזה או אחר שמייצג את המדינה (ובמקרה הזה דובר צהל) צריכה להישקל בשיקולים של במה היא תועיל? ואיך היא תתפרש לצד השני ולשאר העולם ולטעמי במקרה הזה היא לא היתה צריכה להיאמר(הפרשנות של חמאס והג''אפ היתה חולשה , את העולם זה לא עניין)
ישן 16-07-2019, 20:56

ציטוט:
בניגוד לבכירי חמאס הוא לא התנהג כמבוקש

אותי אישית החיסול הזה לא הרשים במיוחד, בסוף מדובר פה בשחקן שולי למדי

הבעיה עם כל הסבבים והמלחמות האחרונות בעזה היא שהם התנהלו בצורה שבלונית למדי
כל סבב נראה אותו דבר בדיוק.. חמאס תוקף ח"א מחזיר חמאס משיב ח"א תוקף יעדים יותר רציניים וכן הלאה..
לא סתם נאמר "בתחבולות תעשה לך מלחמה" לכן אני מציע גישה אלטרנטיבית:

1. חמאס תקף- למה להגיב בזמן שמתאים לו? הרי זה ידוע שאחרי תקיפה כזאת כל הבכירים נכנסים למחילותיהם והיעדים מפונים . צריך להגיב בזמן שנוח לנו, לחכות שבוע שבועיים אפילו חודש חודשיים ולחכות שהוא יעשה טעות. הבסיס למלחמה הוא שבהתקפה אתה צריך להיות 100% לזמן קצר במקום אחד ובהגנה אתה צריך להיות 100% להרבה זמן בכל מקום. צריך לחכות בסבלנות שאחד הבכירים יצא מהמחילה ושהקלפים יסתדרו. אפשר גם לתקוף כמה דיונות ולתת לחמאס להרגיש שהסערה עברה והכל בסדר ואז להגיב

2. התחיל סבב - גיוס מילואים מאסיבי - כן אני יודע שזה יעלה הרבה כסף למשק אבל זה יקשה מאוד לחמאס לנסות לנבא לאן ישראל הולכת. גם אם אחרי יום יומיים יהיה הפסקת אש וישחררו את המילואימניקים העלות של זה לעומת השבתת המשק בדרום שווה את זה. וככה יקננן הפחד בחמאס שבכל סבב ישראל יכולה לשבור את הכלים ושכל האופציות באמת על השולחן ולא סתם בדיבורים, ובדרך הזאת חמאס לא יוכל לנהל מדיניות של "הליכה על הסף"

3. לא לחכות לצבירת כוחות- אם הוחלט ללכת על כניסה קרקעית אין טעם לחכות לצבירה של 5 אוגדות בשביל להיכנס לעזה, צבירה של אוגדה אחת מספיקה לכניסה מוגבלת, הדבר הזה יעסיק מאוד את חמאס מה שיאפשר לאחר מכן ריכוז מאמצים במקומות אחרים ולא יתן לחמאס זמן להכין את השטח לכניסה קרקעית( שבכל מלחמה אחרונה היה לו לפחות שבוע להתכונן לכניסה קרקעית) כמו כן זה יפחיד מאוד את חמאס שמפחד מכניסה קרקעית והוא ירוץ למצרים לבקש הפסקת אש

4.לזכור שבסוף המטרה של הסבבים האלו היא שיפור עמדות במשא ומתן- ככה מתנהל המשא ומתן המזרח תיכוני עם מכות ואיומים וגם אם בסוף נגרר למלחמה (מה שנראה כבר כמעט בלתי נמנע) לפחות נגיע למשא ומתן אח''כ כשידינו על העליונה. והפעם הבאה תראה אחרת וחמאס לא יוכל לשחק את המשחק הזה של הליכה על הסף. בסוף מדובר פה על משחק פוקר מעורב עם שחמט, חמאס יודע שהקלפים שלו גרועים אבל הוא מבלף וכל פעם מעלה את ההימור וישראל כל הזמן עושה Fold במקום להראות נחישות ולעשות raise ואפילו רחמנא לצילן All In (נכון גם למצב מול איראן רק ששם לוח המשחק הרבה יותר גדול)

5. לזכור שתחבולה עובדת כמה פעמים במקרה הטוב ופעם אחת במקרה הרע. תמיד לגוון, תמיד לחדש, תמיד להפתיע אמר איינשטיין "אי־שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות."
וזה הטעות הגדולה שלנו.

ויכול מאוד להיות שבכל המשחק הזה מול חמאס והגא''פ מי שבאמת מושך בחוטים זה האיראנים שמנסים לגרום לנו להתרכז בעזה במקום במקומות אחרים כך או כך אסור לנו לשחק את המשחק הזה
עד כאן איך אני רואה תדברים מוזמנים להגיב, להסתייג או לחזק. אסיים במשפט כאן שמונח למטה בחתימה

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 16-07-2019 בשעה 21:19.
ישן 01-08-2019, 19:16

בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "אז הם משערים לא נכון. בפעולה..."

חדירת מסתנן לא חמוש תקשה על בדיקת המוכנות והכשירות הקרבית של כוחות הבט"ש בתגובה לחדירה אלימה (כיצד החיילים מגיבים למחבל חמוש שתוקף אותם). זה שהמחבל שהה שעתיים בשטח ישראל והצליח לפצוע 3 חיילים (בהם קצין) בטרם חוסל זה משהו שצריך לתחקר. סגירת מעגל ירי וחיסול מסתננים שחודרים (חמושים או לא חמושים) צריך להיות יותר מהיר ויותר אפקטיבי. אם ניתן ציון על התמודדות צה"ל עם פיגוע החדירה הזה, זה אולי לא "נכשל" אבל בהחלט "לא מספיק" או "מספיק בקושי".
דף ה-D9 של MathKnight

נערך לאחרונה ע"י ArmouredDov_D9 בתאריך 01-08-2019 בשעה 19:18.
ישן 01-08-2019, 21:48
  Jack Heart Jack Heart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.07.18
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "1.8.2019: פיגוע חדירה לילי, 3 חיילים נפצעו"

מ-ynet:
האירוע החל בשעה 2:00 בלילה. התצפית זיהתה את המחבל כ-250 מטרים מהגדר, וכוח בפיקוד מ"מ מגולני הוקפץ לעברו. המ"מ יצא מהרכב ונכנס לחילופי אש עם המחבל, ממנה נפצע. [המחבל היה חמוש בקלצ'ניקוב ורימונים] בשלב זה נכנסו כוחות נוספים למרחב, ביניהם הסמ"פ שגם הוא נכנס ללחימה עם המחבל. ככל הנראה המחבל נפגע כבר מהמגע עם הכוח של הסמ"פ.
הסברה הייתה בשלב זה שהמחבל נכנס לאחת העמדות בסוללה המערבית ביותר.
כוח צה"ל ירה פגז של טנק לעבר העמדה שבה נחשד שנמצא המחבל, ואז כוח בפיקוד מג"ד 12 וסגן מפקד החטיבה דרומית של אוגדת עזה, הסתער לעברו והרג אותו. [לאחר ששהה כשעתיים בשטח ישראל]

דיווח של יואב זייתון:
דוגמא קטנה לחשיבות ניהול אירוע לאט ובטוח: בשיא הבלאגן הלילה ביקש מט"ק צעיר לירות פגז לעבר 2 חשודים על הסוללה.
ביקש בקשר שוב ושוב. אמר זיהוי ודאי.
בגדוד 12 שאחראי על הגזרה לא נתנו לו אישור.
2 החשודים היו 2 לוחמים.
הבעיה נוגעת יותר לחופזת הכח שקפץ ראשון ומיהר לצאת מהג'יפ הממוגן.

הפצועים היו הקצין שנפגע באורח בינוני מרסיסים, חייל שנפצע קל גם מרסיסים וחייל נוסף שנפגע קל בעור התוף מהירי שהוא ביצע.

כיוון שיצא לי לבלות מעט זמן בגזרה הזו די קל לי להבין מה הלך שם, גם מבחינת השטח וגם מבחינת הסגירה של הכוחות על המחבל...

נערך לאחרונה ע"י Jack Heart בתאריך 01-08-2019 בשעה 21:51.
ישן 02-08-2019, 11:15
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי Jack Heart שמתחילה ב "מ-ynet: האירוע החל בשעה 2:00..."

אנחנו עדיין במציאות בה בחושך בטווחים קרובים בשטח לא חלק חובה על הכוחות לתאם ביניהם.אם הסורים לא על הגדרות, אז טוב ונכון להעדיף לשלם בזמן כדי לקנות אבטחה.
ועכשיו חוזרים לשאלה העיקרית בלחימה עוד מלפני 10,000 שנה-
אבטחה על חשבון מהירות - או - מהירות על חשבון אבטחה.

מט"ק יורה מהר- אירוע עם חיילים הרוגים.
כח המ"מ נכנס מהר לשטח אירוע- אפשרות ליריב להפתיע ולירות ראשון.
המתנה ביצירת מגע עם החודר- אפשרות להתחמקות שלו ואבדן תמונת מצב אויב.

מהירות\אבטחה.
מפקדים

ישן 03-08-2019, 13:58
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי jhonny שמתחילה ב "הגישה שלך היא גישה צהלית..."

מי שלא עושה לא יטעה.
יש מקום לדחוף כל הזמן להקפדה בכל מחזור על תרגולות וטכניקות קרביות עם חשיבה ומילת הקסם המפחידה והחמקמקה- הערכת מצב.
תמיד קח לך לפחות שנייה לבניית תמונת מצב. אפילו אם תחליט שתמונת המצב חלקית מדי, תוכל לקחת עוד שנייה להערכת מצב.
אולי הערכת המצב תהיה שאין לך תמונת מצב טובה ולכן צריך לצאת מאובטח ולא לנסוע עד לזיהוי? אולי תעדיף מראש להגיע לנקודה שהיא לקראת הבעיה, כדי לקבוע לעצמך איך אתה נכנס, מאיפה, מי עושה מה?

האירוע הזה מזכיר לי מאוד את האירוע בזיקים בו טנק פשוט נסע עד לזיהוי של המחבלים ולכן לא ראה אותם והם הצמידו לו מטען.
המפקד כאילו מוותר על הפיקוד והופך עצמו לכלי שהתצפית מזיזה, כמו משחק מחשב שבו השולט מביא את הכלי שלו להיות על הכלי של השחקן היריב וקורא לזה התקפה. כאילו ששחקן שחמט פשוט מכניס את הכלי שלו למשבצת בה יש כלי אויב ואז ברור לו שמה שנשאר זה רק להוריד את הכלי של היריב מהלוח.
במציאות זה לא עובד ככה.
יש לאתר, יש לזהות, יש להביא את תמונת המצב - שטח אויב כוחותינו וכל השאר, ממש כמו פעם, כשעוד היינו כותבים את זה על נייר, אפילו על דף פנקס אם היה זמן מוגבל- אל הכח הלוחם.
רק אז הכח הלוחם צריך לייצר לעצמו איך להשתמש במידע שקיבל כדי לבצע את המשימה שלו- השגת נצחון באירוע.
ואז יש את כל הדברים שאף אחד לא רוצה לזכור-
דבקות במשימה לאור המטרה (את החצי השני רגילים לשכוח)
יוזמה והתקפיות
מיצוי הכח
תחבולה
ריכוז מאמץ
רציפות והמשכיות
פשטות
מנהלה
אבטחה
עומק ועתודה

ישן 03-08-2019, 16:46
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מי שלא עושה לא יטעה. יש מקום..."

עם כל הכבוד לניתוח שלך, ויש כבוד, אי אפשר לבודד לחלוטין מקרה זה, ולומר כי אין לנו מספיק נתונים, וגם בתפקוד טוב אי אפשר להימנע תמיד מנפגעים......ברקע קיימים מקרים דומים בהם לצבא יש יכולת וזמן לבחור הפתרון הרצוי לבעיה, האויב נמצא בעמדה נחותה, ועלינו לבחור אם לשלוח מטוס ,טנק, או כלב....כל האפשרויות פתוחות, ובמבחן התוצאה כישלון, הנפגעים שלנו רבים משל האויב ....ברקע גם דו"ח שנעשה עבור משרד החינוך הממליץ לחינוך לחשיבה טובה יותר, וברקע גם אי יכולת לזהות סיכונים, שהתבטאה בנחל צפית שהיה שקט שנכנסו אליו המטיילים, או ביומרה להצטלם בטנזניה עם אריה הנראה ידידותי.......כדאי לנו לבחון היטב את חצי הכוס הריקה ולא המלאה כפי שמלמדים אותנו.
ישן 19-08-2019, 13:58
  Jack Heart Jack Heart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.07.18
הלוחמים לא הסתערו על המחבל שחדר מעזה - ויודחו
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "1.8.2019: פיגוע חדירה לילי, 3 חיילים נפצעו"

בתום תחקיר שערך מח"ט גולני, הוחלט להדיח סמל מחלקה ושני לוחמים ונהג, שלא חתרו למגע עם המחבל.
ההחלטה התקבלה בתום תחקיר של מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה שי קפלר, בו עלה כי השניים לא חתרו למגע בפיגוע בו נפצעו מפקד מחלקה בחטיבה ושני לוחמים.
בשבוע שעבר הסתיים תחקיר האירוע, והוא הוצג למפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אליעזר טולדנו ולמפקד אוגדה 36, תת-אלוף אבי גיל. מהתחקיר התברר כי לאחר שהמחבל החמוש חדר לשטח ישראל, הגיע ראשון למקום סיור בפיקוד מפקד מחלקה. התחקיר קובע שהקצין חתר למגע, וביצע איגוף עם שני לוחמים אך ברגע שנפצע באורח בינוני מאש המחבל החל לסגת לאחור. יחד איתו נסוגו שני הלוחמים. אחד נפגע מאש המחבל והשני נפצע בעור התוף של אוזנו כתוצאה מירי עצמי. בתחקיר אמר מפקד המחלקה כי ברגע שהבחין בסיור נוסף, החליט לסגת לאחור בשל הפציעה. התחקיר לא מצא פגם בהתנהלות מפקד המחלקה והלוחמים.
בהמשך, כך על פי התחקיר, הגיע למקום סיור נוסף בפיקוד סמל המחלקה, ועמו שני לוחמים ונהג. ברגע שהנהג הבחין בחילופי האש בין המחבל למפקד המחלקה אמר לסמל המחלקה - "אני לכאן לא נכנס". סמל המחלקה לא פקד על הנהג להמשיך בנסיעה ולא החליט לפרוק מהג'יפ כדי להסתער על המחבל אלא נסע מהמקום. מאוחר יותר הגיעו כוחות נוספים, ביניהם מפקדים מהפלוגה ומהגדוד, שהסתערו אחרי שעות על המחבל עד שהרגו אותו.
מח"ט גולני החליט על רקע ממצאי התחקיר להדיח את סמל המחלקה מפיקוד ולחימה ואת הלוחמים מתפקידי לחימה על רקע ההחלטה לא לחתור למגע ולא להסתער על המחבל. גם הנהג הודח.
עוד נטען על ידי הגורמים כי המחבל הצליח לאחר הקרב עם מפקד המחלקה לזחול מערבה מאות מטרים כדי לחזור לשטח הפלסטיני באופן שהפגין רמת חיילות גבוהה מצדו.

מתוך וואלה - https://news.walla.co.il/item/3254036

כנראה שגם אחרי המקרה הזה לא יחליטו להעיף את כל הנהגי קו (שרובם הם כוח אדם ירוד ביותר) ולשלוחמים מתוך היחידות ינהגו במקומם.
כמובן שהיה צריך לפרוק ולהסתער כמו בכל תרגיל חולייה שהם ביצעו בהכשרה.
ישן 24-08-2019, 15:28

בתגובה להודעה מספר 153 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "[QUOTE]שבטיחות הנהיגה חשובה..."

כי כבר שנים ששואלים את השאלה הזאת למה לא נותנים ללוחמים לנהוג ברכבו סיור בקו והתשובה לזה פשוטה בעבר זה היה קיים אבל עקב ריבוי תאונות הסיורים שנגרמו בעיקר בגלל עייפות של לוחמים ולוחמים שלא היו מקצועיים בנהיגה צהל החליט לתת את התפקיד הזה לחיילים עורפיים (פעם זה גם היה תפקיד של נגדים בקבע אבל צהל לא הצליח למלא את השורות אז זה הפך לתפקיד של סדיר(וזה מראה לך גם שלא ניתן לאזרח כל תפקיד בצהל)) והמציאות היא שנהרגו יותר חיילים בתאונות דרכים בקו מאשר בהתקלויות עם מחבלים
החסרונות ידועים נהגי קו הם עם לא ממושמע ובהרבה פעמים חוסר המשמעת הזה פוגע המבצעיות אבל צהל מעדיף את זה על פני תאונות דרכים
ישן 24-08-2019, 18:17

בתגובה להודעה מספר 154 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "כי כבר שנים ששואלים את השאלה..."

ציטוט:
כי כבר שנים ששואלים את השאלה הזאת למה לא נותנים ללוחמים לנהוג ברכבי סיור בקו והתשובה לזה פשוטה בעבר זה היה קיים אבל עקב ריבוי תאונות הסיורים שנגרמו בעיקר בגלל עייפות של לוחמים ולוחמים שלא היו מקצועיים בנהיגה צהל החליט לתת את התפקיד הזה לחיילים עורפיים

אז דואגים שיהיו חיילים גם עם הכשרת לוחם, אמתית ולא 02 קייטנתית, וגם עם הכשרת נהיגת שטח רצינית. מחליטים שהתפקיד שלהם זה יהיה רק לנהוג ויתנו ללוחמים-נהגים לנוח יותר מאשר ללוחמים-רגלים.

ציטוט:
וזה מראה לך גם שלא ניתן לאזרח כל תפקיד בצהל

אני לא דיברתי על שימוש באזרחים אלא על שימוש באנשי קבע. אני מניח שזו היתה הכוונה שלך.
מצד שני, המערכת עצמה החליטה לעשות שימוש באזרחים שכירים בתפקיד שלדעתי הוא צבאי באופן מובהק. אבטחת יישובים עם רובה סער באיו"ש. זה במקום שימוש במשרתי חובה סדירים, משרתי מילואים או משרתי קבע. בכתבה יש תלונות על שכר לא מספק, 35 שקל לשעה והם אומרים שזה מה שגורם למחסור בכוח אדם. תעלה את השכר, יבואו עוד אנשים ובאיכות יותר טובה.
https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5535588,00.html
אני לא בטוח שההחלטה להשתמש במשרתי חובה במקום משרתי קבע כנהגים נובעת ממחסור בכוח אדם שיתנדב. קראתי פעם, אבל עכשיו אני לא מוצא בגוגל, שהמטרה היתה לחסוך בכסף מתוך תקציב הביטחון עקב קיצוצים.

ישן 24-08-2019, 18:52

בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "[QUOTE]כי כבר שנים ששואלים את..."

ציטוט:
אז דואגים שיהיו חיילים גם עם הכשרת לוחם, אמתית ולא 02 קייטנתית, וגם עם הכשרת נהיגת שטח רצינית

ההכשרה של הנהיגה היא טובה אבל לוחם שמגיע מיחידה אורגנית שמגיעה לעשות קו, לא נוהג כל השירות שלו ובכל קו יש רכבים אחרים לפי האיומים בגזרה כך שאין לו התמקצאות על הרכב. בסוף תפקידו של הנהג קו הוא לא לחתור למגע אלא רק להביא את הלוחמים אל הנקודה. הבעיה כאן היא לא בעיה של הכשרה היא בעיה של סוג האנשים שמגיעים גם אם אותו נהג שסירב ליסוע לאירוע היה עובר הכשרה של לוחם הוא היה מסרב.
ואם לצהל יש בעיה להביא אנשים איכותיים לתפקיד הזה אז זה לא משנה איזה הכשרה הם יעברו ההפך תנסה להעביר אותם הכשרה של לוחם ותקבל רק נפל יותר גדול (והם עושים 03 אאל"ט)

ציטוט:
מחליטים שהתפקיד שלהם זה יהיה רק לנהוג ויתנו ללוחמים-נהגים לנוח יותר מאשר ללוחמים-רגלים.

זה נחמד בתיאוריה אבל במציאות זה לא עובד, יש פקודה בצבא שנהג צריך 7 שעות שינה רצוף בפועל הפקודה הזאת הרבה פעמים לא נאכפת, דרך אגב נהגי חפ"ק מ"פ\מג"ד וכו הם לוחמים אורגניים אבל לידם יש קצין בדרגה גבוהה שמשגיח עליהם וצהל החליט שזה בסדר (7 שעות שינה רצוף הם לא מקבלים)

ציטוט:
אני לא דיברתי על שימוש באזרחים אלא על שימוש באנשי קבע. אני מניח שזו היתה הכוונה שלך.

מבחינתי זה אותו דבר תקרא לו אזרח עובד צהל, נגד בקבע או שכיר חרב לובש ירוק זה לא משנה, מה שמשנה זה המשימה שאותה הוא בא לבצע

ציטוט:
מצד שני, המערכת עצמה החליטה לעשות שימוש באזרחים שכירים בתפקיד שלדעתי הוא צבאי באופן מובהק. אבטחת יישובים עם רובה סער באיו"ש. זה במקום שימוש במשרתי חובה סדירים, משרתי מילואים או משרתי קבע. בכתבה יש תלונות על שכר לא מספק, 35 שקל לשעה והם אומרים שזה מה שגורם למחסור בכוח אדם. תעלה את השכר, יבואו עוד אנשים ובאיכות יותר טובה.

35 שח זה משכורת יפה(ויש להם גם כל מיני הטבות) לעלות תמיד אפשר ואין לזה גבול וזה לא הפריט את כל מערך אבטחת הישובים באיו"ש, עדיין חיילים עושים הגנ"שים רק שהחליטו שבעמדות עם רמת סיכון גבוה שבהם דרוש רמת מקצועיות גבוה יותר צריך מאבטחים עם ניסיון (וזה דורש גם הכרה של תושבי הישוב בעיקר בש"ג של הישוב)ולא ג'ובניקים ממורמרים.

ציטוט:
אני לא בטוח שההחלטה להשתמש במשרתי חובה במקום משרתי קבע כנהגים נובעת ממחסור בכוח אדם שיתנדב. קראתי פעם, אבל עכשיו אני לא מוצא בגוגל, שהמטרה היתה לחסוך בכסף מתוך תקציב הביטחון עקב קיצוצים.

תשמע אני ראיתי את הרמה של האנשים שבאו להיות נהגי קו בקבע הם לא היו יותר טובים מהנהגי קו בסדיר שיש היום, גם אז באו אנשים ברמה נמוכה וגם אז היו הרבה בעיות משמעת איתם, המפקדים שלהם היו פוחדים לפטר אותם כי ידעו שלא יהיה להם מחליף(והיום פוחדים לתת להם שבתות כי הם ידפקו עריקות) אז מה עדיף? להשתגע עם חגיגות שכר בשביל להביא אנשים איכותיים או לשים סדירניקים? עדיף הסדירניקים(ואם גישה טובה אליהם ודיבור איתם בכבוד אפשר להגיע איתם להבנות)
ורק בשביל להמחיש לך הנהג קו שהתחבא בשיחים בחטיפת רגב וגולדווסר היה נגד בקבע אאל"ט

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 24-08-2019 בשעה 18:56.
ישן 24-08-2019, 21:17

בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "[QUOTE]אז דואגים שיהיו חיילים..."

ציטוט:
גם אז באו אנשים ברמה נמוכה וגם אז היו הרבה בעיות משמעת איתם, המפקדים שלהם היו פוחדים לפטר אותם כי ידעו שלא יהיה להם מחליף (והיום פוחדים לתת להם שבתות כי הם ידפקו עריקות) אז מה עדיף?

אם יש בעיות משמעת קשות עם משרתי הקבע שבעבר היו נהגים, ואם הכשרה של נהג היא לא ממושכת במיוחד, אז למה מראש לא השתמשו בחיילי חובה, אלא רק לאחרונה?

חייל חובה שעושה צרות אתה יכול רק לשלוח לכלא.
חייל קבע שעושה צרות אתה יכול גם לשלוח לכלא וגם לתת לו קנס כספי.
זה מאוד מוזר בעני לשמוע על בעיות משמעת קשות ומרובות אצל משרתי קבע. לכאורה המערכת תחתים קבע רק חיילים שלא עשו יותר מדי בעיות במהלך שירות החובה, ואחרי הכניסה לקבע הם גם מקבלים משכורת, אז מי שהיה חייל חובה די טוב, יתחיל לעשות צרות אחרי שהוא מתחיל לקבל משכורת? מה מונע ענישה למשרתי קבע על התנהגות רעה? גם אם משרת קבע יאיים בהתפטרות, אני לא בטוח שהחוק במדינת ישראל מאשר לאיש צבא קבע לקום יום אחד בבוקר ולהתפטר. הוא חייב לשרת עד תום תקופת החוזה שלו. ככה זה בכול צבא בעולם. פספסתי משהו?

ישן 24-08-2019, 22:45

בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "[QUOTE]גם אז באו אנשים ברמה..."

פספסת בגדול... הראייה שלך שאפשר לפתור הכל בכלא היא חסרת הבנה של המציאות מי שרוצה לצאת מקבע יכול לעשות את זה בכל זמן נתון זה בדיוק כמו חוזה עבודה אזרחי אי אפשר להכריח אותך להישאר וגם אם היה אפשר הדבר האחרון שצהל רוצה זה נגד בקבע ממורמר שלא רוצה לעשות את העבודה שלו ונכנס ויוצא מכלא צבאי כל שני וחמישי ומבזבז כסף לצבא. אפשר לתת להם קנסות במשכורת וזה לפעמים אפקטיבי עד גבול מסוים אבל מי שיקבל יותר מדי קנסות פשוט יקום וילך אותו דבר לנגד שנכנס לכלא.
אותו דבר גם לחיילי חובה הם יכנסו ויצאו מהכלא כל שבוע (רובם גם בילו בכלא איזה תקופה) ורק יחכו שיעיפו אותם מהתפקיד לתפקיד נוח עם יומיות .
עכשיו תוסיף לזה שכשאתה שולח נהג לכלא זה אומר שבעצם שחסר לך נהג לאייש סיור וצריך להוריד משימות ולפגוע במבצעיות. ועכשיו תבין שכלא זה לא פתרון קסם לבעיות משמעת

אמר לי פעם מישהו שהיה סמ"פ בסדיר משפט נכון מאוד "חייל טוב זה חייל שטוב לו" גם בצבאות אחרים הבינו את זה ממזמן

ציטוט:
כאורה המערכת תחתים קבע רק חיילים שלא עשו יותר מדי בעיות במהלך שירות החובה

לא במקצוע כמו נהג קו, שיש חוסר יחתימו את כולם (ואם אתה כל כך אוהב להסתכל על צבאות זרים אז גם בבריטניה התחילו לגייס חיילים עם עבירות פליליות ועם עבר של שימוש בסמים)

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 24-08-2019 בשעה 23:01.
ישן 05-08-2019, 11:18
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "השאלה היא האם שימוש במיקוש..."

אני נגד לחלק להם מטענים.
הכי חינם שיש זה לשלוח ילדים וילדות "לאסוף עפיפונים שנפלו במקרה ליד הגדר" ולשדר אותם מתרסקים ממוקשי נ"א לעולם.
אנחנו תקועים עם הרב"ט האסטרטגי, אותו חייל שמעשה שלו יכול להיות משבר או צל"ש.

ישן 06-08-2019, 21:46
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "לדעתי צריך לפתח מוקשים נ''א..."

"צריך הרבה ביצים בשביל לנסות לפרק מוקש נ''א"

אתה ישראלי. זו הבעיה שלך.
הצד השני לא מחויב לעקרונות שמנחים את החשיבה והחישובים שלך.
למשל- האם ראית בצה"ל פעם ששולחים חיילת נכה בעלת תותבת להתאבד על מוצב חמא"ס?
נדמה לי שהכי פרוע אצל היהודים היה לוחמות מחתרות שהחביאו נשק על הגוף בביגוד התחתון.
אולי רב שהבריח רימון לאסירים שנידונו למוות. וגם זה רק במחתרות.

אז לא צריך הרבה ביצים. לא צריך אפילו אחת. מספיק להיות בעמדה בה אתה יכול לשלוח צעירים בשנות העשרים לחייהם לקחת בכוח ילדים וילדות עמם כאשר הם בורחים עם נשקם מחיילי צה"ל.

ישן 19-08-2019, 15:17
צלמית המשתמש של שפן סלעים
  שפן סלעים שפן סלעים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.10.14
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "גם ידידנו האיראנים שלחו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
גם ידידנו האיראנים שלחו במלחמת איראן עירק ילדים לפינוי שדות מוקשים, הם נקראו ילדי המפתחות על שם המפתחות שניתנו להם לפני שנכנסו לשדמ"ים ונאמר להם שהם המפתחות שיפתחו בשבילהם את שערי גן עדן

אגדה מטופשת שעדיין ממוחזרת בכל מיני פורומים וקבוצות פייסבוק. אני מאתגר אותך למצוא תמונה אחת של אותם ילדים עם מפתח על הצוואר... המקור לאגדה הוא בכלל אי הבנה תחבירית: רבים מהמגוייסים שנשלחו לקו החזית נשאו על צווארם כרטיס זיהוי מנויילן יחד עם עותק מיניאטורי דמוי-תהילים של ספר מאת השייח עבאס קומי שנקרא כמובן "המפתח לגן עדן" (מפאטין אל-ג'נאן).

ישן 19-08-2019, 16:37

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי שפן סלעים שמתחילה ב "[QUOTE=מוהנדס במיל]גם ידידנו..."

לפי ויקיפדיה

ציטוט:
במהלך השלבים המאוחרים של מלחמת איראן-עיראק הואשמו שני הצדדים בשימוש בנערים צעירים כדי למלא את שורותיהם שהתדלדלו בעקבות שנים של מלחמה. במהלך מלחמה זו הואשמה איראן בשימוש בילדים ובנערים לפינוי שדות מוקשים. לימים, אותם ילדים כונו "ילדי המפתחות" היות שבזמן הפינוי ענדו מפתחות פלסטיק שחולקו טרם ביצוע הפעולה, בטענה שאלו מפתחות לשערי גן עדן. עיתונאי מזרח-אירופאי טוען כי ראה "עשרות אלפי ילדים קשורים יחד בקבוצות של כ-20 כדי למנוע ממוגי הלב מלנטוש את עמדתם"[18]. רבים מנערים אלו השתייכו לבסיג' - ארגון המתנדבים של משמרות המהפכה האיסלאמית שעודנו קיים.

מתוך:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A...9D#cite_note-18

יכול להיות שאני וויקיפידיה טועים בפרטים הקטנים אבל לגבי הפרטים הגדולים אי אפשר להתווכח האיראנים כן שלחו ילדים לפנות שדות מוקשים.
לא חסר תמונות של ילדים במדי צבא מאותה תקופה אבל צריך לזכור גם שזו איראן אחרי המהפכה והם לא בדיוק נתנו לצלמים להסתובב חופשי בשדות הקרב אז אולי את טקס חלוקת המפתחות העיתונאים פספסו

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 19-08-2019 בשעה 16:40.
ישן 10-08-2019, 09:14
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
סוכל פיגוע חדירה בגבול עזה: ארבעה מחבלים חוסלו

צה"ל תקף חוליה עם קלצ'ניקובים ומטול RPG כשאחד מהמחבלים חצה לשטח ישראל. במהלך התקרית הושלך רימון לעבר לוחמי גולני, לא היו נפגעים. לפי מקורות בעזה, שלושה מההרוגים הם אנשי חמאס שרדפו אחרי פלסטיני רביעי חמוש שניסה להגיע לגדר המערכת וחוסל אף הוא

יואב זיתון ואליאור לויפורסם: 10.08.19 , 06:24

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5566604,00.html#autoplay

הנשק שנתפס על המחבלים (צילום: דובר צה"ל):

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

נערך לאחרונה ע"י FiReBall בתאריך 10-08-2019 בשעה 09:21.
ישן 10-08-2019, 11:48

שוב גרסת "כוח הריסון"?
בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "סוכל פיגוע חדירה בגבול עזה: ארבעה מחבלים חוסלו"

ציטוט:
לפי מקורות בעזה, שלושה מההרוגים הם אנשי חמאס שרדפו אחרי פלסטיני רביעי חמוש שניסה להגיע לגדר המערכת וחוסל אף הוא

גרסה זו לא נראית הגיונית לאור כמות האמל"ח שנתפסה על גופות המחבלים. "כוח ריסון" לא צריך מטולי RPG-7 וקאטרים. לא סביר שמחבל אחד סחב את כל האמל"ח הזה בעצמו.

אני מוצא את הגרסה הפלסטינית לא אמינה ומעריך שכל הארבעה היו מחבלים שיצאו לבצע פיגוע או לבדוק את עירנות הכוחות ולרצוח כמה שאפשר במסגרת הבדיקה.

אני מקווה שלפחות הפעם דובר צה"ל לא ייתנצל על חיסול המחבלים.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 10-08-2019, 23:21

בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "לא הבנתי. אז להערכתך זה אכן..."

החוליה הזאת לא קמה בבוקר והחליטה לבצע כזה פיגוע. הם עברו אימונים וקיבלו נשק וציוד ממישהו. גם אם סינוואר לא שלח אותם בעצמו, בלי האישור שלו (או קריצה והעלמת עין) הם לא היו מעיזים לצאת לפעולה הזאת

ואני אוסיף עוד נק' : כל קו הגבול מלא בעמדות חמאס
נראה לך שחוליה כזאת היתה עוברת ליד עמדה של חמאס ולא היתה נעצרת מיד אם חמאס לא היה רוצה בפיגוע הזה?
לפי הדיווח של צהל גם הופצצו עמדות חמאס במהלך ניסיון החדירה לפי זה שאף שומר של חמאס לא נפגע אפשר להסיק שמישהו דאג לפנות אותם מראש(אבל כמובן שזה כבר גולש לתחום של ספקולציות)

שים לב שלפני שבוע חדר מחבל חמוש לישראל להערכתי זה היה בלון ניסוי לראות איך ישראל תגיב שראו שאין תגובה החליטו לשלוח חוליה...

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 10-08-2019 בשעה 23:39.
ישן 11-08-2019, 11:31

מאמר בבלוג "על הכוונת" על סיכול החדירות מעזה

גולני והשריון לא השאירו למחבלים סיכוי, אבל אסור להיכנס לשאננות | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

גולני והשריון לא השאירו למחבלים סיכוי, אבל אסור להיכנס לשאננות | מאת גל פרל פינקל

בסוף השבוע האחרון רשמו כוחות הבטחון הצלחות מרשימות הן בעזה והן באיו"ש. אבל יותר מכל הן מלמדות על מציאות שברירית ועל כך שאסור להיות שאננים.
הבוקר (ראשון) זוהה מחבל חמוש שמנסה לחדור לישראל דרך גדר המערכת, בסמוך לחאן יונס. כוח צה"ל ירה לעברו והרגו. הדיווח הזה מצטרף לשני ניסיונות החדירה במרחב הרצועה בשבועיים האחרונים.

בשבת לפנות בוקר זיהו התצפיתניות של אוגדת עזה חוליה בת ארבעה מחבלים חמושים, זוחלת לעבר גדר המערכת בדרום הרצועה במטרה לחדור לשטח ישראל. כוחות מגדוד 12 של חטיבת גולני ומגדוד השריון 82 נעו לנקודה, ופתחו לעברם באש. "מפקדי הגדוד והלוחמים חתרו למגע, הסתערו והרגו את המחבלים. תוצאות המפגש מעידות על כוננות וכשירות גבוהה", אמר מפקד גדוד 12, סא"ל א'.

ציוד הלחימה שנמצא על גופות המחבלים, (צילום: דו"צ).

התצפיתניות והגולנצ'יקים, למודי ניסיון מחדירת המחבל סמוך לקיבוץ כיסופים בשבוע שעבר (ששהה בשטח ישראל כשעתיים לפני שנהרג בידי כוח גולני), זיהו הפעם את החוליה במהירות, והכוחות חתרו למגע ביעילות ראויה לציון. "כך ראוי שתסתיים התקלות עם מחבלים", צייץ בטוויטר הכתב הצבאי של "מעריב", טל לב-רם. המחבלים, פעילי הזרוע הצבאית של חמאס לשעבר, היו שייכים, כך נראה, לפלג סלפי. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, ציין כי אף שלא ברור אם היה בכוונתם לארוב לכוח צה"ל בסמוך לגדר, או לחדור ליישוב סמוך, הרי שלאור ציוד הלחימה שברשותם (רובי סער מסוג קלצ'ניקוב, רימוני יד ומטולי נ"ט מסוג RPG), סוכל "פיגוע גדול מאוד".
החדירות מעזה מזכירות את אלו מלבנון
שתי החדירות, בשבוע שעבר ובסוף השבוע האחרון, עשוי להזכיר מעט את הלחימה שניהל צה"ל על גדר המערכת דווקא בגבול לבנון, בשלהי שנות השמונים. גדודי החי"ר שתפסו קו בגבול לבנון התמודדו אז עם איום גובר של חדירות מחבלים, כשהיישובים, בדומה לעוטף עזה, סמוכים מאוד לגדר. הכוחות נדרשו אז להגיב מהר מאוד בכדי למנוע חדירה ליישוב.

משמאל: מג"ד 890, גנץ, מתדרך את הרמטכ"ל שומרון לאחר ההיתקלויות המוצלחות בגבול לבנון, 1988, (צילום: דו"צ).

בדצמבר 1988, למשל, פיקד סגן מפקד גדוד 890 של הצנחנים על שתי התקלויות מוצלחות עם מחבלים על גדר המערכת בלבנון, למגינת לבו של המג"ד שהחמיץ אותן (אף שפיקד על סיכול אחרות, מורכבות לא פחות), בהן נהרגו שישה מחבלים. לכתב "מעריב" שראיין אותו סיפר הסמג"ד, יוצא פלוגת הנ"ט של הצנחנים, כי הדבר החשוב הוא "שהמחבלים לא הספיקו להגיב באש, כשראו את הסיור המתקרב ומזהה את הפירצה בגדר המערכת. המחבלים ניסו להימלט חזרה מבעד לפירצה לשטח רצועת הבטחון. הצנחנים לא הותירו להם שום צ'אנס, והפכו למעשה את האירוע לחד צדדי". עוד אמר, כי לכוחות במרחב אין מסוכן יותר מאשר "שאננות וזלזול באויב".

בדומה להיתקלות ההיא, לפני כשלושים שנה, גם הפעם לוחמי גולני לא השאירו למחבלים סיכוי. אגב הסמג"ד דאז, הוא האלוף (מיל') יאיר גולן, היום מספר שלוש ברשימת מפלגת "המחנה הדמוקרטי". המג"ד הוא בני גנץ, כיום יו"ר מפלגת "כחול לבן"...

(המאמר פורסם במקור באתר "זמן ישראל", בתאריך 11.08.2019)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 11.08.2019)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 11-08-2019 בשעה 11:35.
ישן 29-08-2019, 14:01

בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב ""חיל האוויר תקף עמדת חמאס""

משני סיבות:
1. בגלל שצהל רוצה להגיב במיידיות ועד שיפרסו מחלקה 7 ועד שיוציאו מרגמה אחת יקח יותר מדי זמן
2. והיא הסיבה העיקרית זה שצהל רוצה לתקוף במדויק שחס וחלילה לא תיפול שערה מראשו של עזתי ותתן לחמאס תירוץ לפתוח בסבב חדש. צהל לא כל כך סומך על כוחות היבשה בתקיפה מדויקת ולכן משתמש בח"א

לדעתי כל התקיפות האלה מיותרות זה בדיוק כמו האמרה "שאם אין לך משהו טוב להגיד עדיף שלא תדבר''
התקיפות האלה לא משיגות כלום, לא הרתעה ולא פגיעה ביכולות והדבר היחיד שהם משיגות זה שהציבור יחשוב שצהל הגיב (וגם הוא כבר לא מטומטם ומבין שזה סתם)
הנזק היחיד שהוא גורם לו זה שהחמאסניק שמתצפת על ישראל נאלץ לתצפת בשמש במקום שיהיה לו צל וגם זה רק לכמה שעות עד שיבנו לו פחון חדש

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 29-08-2019 בשעה 14:03.
ישן 13-09-2019, 06:56

מאמר בבלוג "על הכוונת" על אפשרויות התגובה מול החמאס

כמו שאין פוליטיקה חדשה, אין גם מלחמה אחרת | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

כמו שאין פוליטיקה חדשה, אין גם מלחמה אחרת | מאת גל פרל פינקל

המתיחות הגוברת מול עזה מוציאה מהפוליטיקאים הבטחות בחירות על מערכה מכריעה בעזה. אבל כמו שאין פוליטיקה חדשה, אין גם מלחמה אחרת. והמלחמה שישנה מחייבת דרג מדיני שיגבש מדיניות ויהיה נחוש לבצעה.
... אם תצא ישראל למערכה בעזה, יידרש צה"ל לפעול אמנם בזירה מוכרת, אך כלל לא בטוח שיהיה ביכולתו להפגין ביצועים טובים יותר מאלו שהפגין במבצע "צוק איתן". בעיקר יידרש הצבא להשיג את הפגיעה בכוח הצבאי של החמאס ופעיליו מהר יותר ובאופן נמרץ יותר מבעבר, בהנחה שיקבל די חופש פעולה לכך מהדרג המדיני.

יתרה מכך, כלל לא בטוח שצה"ל יילחם רק בחזית אחת, והמתיחות לפני שבוע בגבול לבנון הוכיחה שצה"ל עשוי להידרש ללחום במקביל הן בדרום והן בצפון. להבנה הזו ישנו ביטוי בתכנית האימונים והשבוע קיים הצבא את התרגיל המטכ"לי השנתי, "האבן הראשה", שדימה תרחיש לחימה במתאר רב-זירתי בדגש על חזית הצפון.

הצורך להתאים את הצבא למערכה ולבאר מראש מה יהיו ההישגים שאותם יחפש הצבא להשיג עומדים במוקד עיסוקו של הרמטכ"ל, אביב כוכבי. במאי האחרון הוא קיים שיחה עם חניכי קורס פו"ם אלון, שעתידים בהמשך דרכם להיות מפקדי גדודים ויחידות בצה"ל.

בשיחה שם הרמטכ"ל דגש על כך שבמלחמה הבאה יידרשו המפקדים הצעירים להתמקד בעיקר בשלילת יכולות מהאויב, ולא בכיבוש שטח.

בעבר, ציין, היה השטח המגדיר המרכזי של ההצלחה, ואילו עתה על מפקדי צה"ל להיפרד מהתפישה שזהו הפרמטר המרכזי למדידת הישגים בלחימה. אף שהשטח נותר אחד הפרמטרים לפיהם מודדים את הישגי הכוחות, עתה, אמר, "שלילת היכולות מהאויב הוא מושג מפתח".

עברו כשלושים שנה מאז שכוכבי, אז רס"ן בצנחנים, השלים את פו"ם ברק, תכנית הכשרה ייחודית שיזם ראש מה"ד דאז, האלוף דורון רובין, בסיוע בנימין עמידרור ואל"מ חנן שוורץ, ותמיכת הרמטכ"ל דן שומרון.

שוורץ, שב-1973 לחם כקצין הקשר של חטיבת השריון 188 ועוטר בצל"ש הרמטכ"ל, ורובין, שכקצין צעיר בצנחנים ובוודאי כאלוף נהג לבעוט במוסכמות ולערער על הנחות יסוד במטרה לשפר את הכוחות שעליהם פיקד, יצרו תכנית הכשרה שונה שעודדה את חניכיה לחשוב אחרת, לא רק טקטית אלא גם אסטרטגית.

רובין, שנהג גם לשחק כדורסל עם החניכים, ביקש מהם גם לבחון את צה"ל בראייה ביקורתית. כך למשל השוותה עבודה סמינריונית של אחד החניכים בקורס, "מלחמת שלום הגליל בראי האימונים", את האימונים שקדמו למלחמה והמציאות שפגשו הכוחות בלחימה. מסקנתו, "אין קשר בין האימונים ובין מה שהתרחש במלחמה".

עתה כוכבי הוא הרמטכ"ל, ומוטל עליו לוודא שהאימונים יהיו בהתאם למערכה שבה יפעלו הכוחות. ההיגיון הישן, קבע, כבר לא מתאים, ו"הפרמטר המרכזי הופך להיות כמה השמדת? כמה קטלת? כמה יכולות לקחת מהאויב, כשעשית את התנועה מא' לב'. הרי כשאריק שרון, חזרנו אליו, כובש את אום-כתף – המערך קורס. המערך קורס, וממשיכים הלאה מערבה. עכשיו בואו נעשה תרגיל: אנחנו נכנסים וכובשים עד צור, כולל צור. ואז מסתכלים אחורה ואומרים: 'השמדנו עשרים אחוז'. מה קורה עם העוד שמונים אחוז רקטות? ב'עופרת יצוקה', עד היום האחרון, שכונת הסביבון ירתה רקטות על שדרות ועל מדינת ישראל. הלכנו אליה בלפיתה, אגב. הלכנו אליה בלפיתה. רק באום כתף – לפיתה – עשרים אחוז – המערך קורס. 'עופרת יצוקה' – עשרים אחוז – לא קורה שום דבר. ולכן אתם חייבים להבין את העניין הזה", הדגיש לחניכים.

ההשוואה בין הקרב על המתחם המצרי המבוצר באום-כתף שבלב מדבר סיני במלחמת ששת הימים, שניהלה אוגדתו של אריק שרון, לבין הלחימה כנגד מתחם של החמאס בשכונה צפופה בעזה, היא מעט מאולצת, אבל המסר נשאר נכון, ואתו הולך הרמטכ"ל מתרגיל לתרגיל, מכנס לטקס.
אם מפעילים כוח, אז בנחישות
אולם למרות שהמסר מחלחל והצבא אכן מתמקד בשיפור הקטלניות של הכוחות ובהגברת קצב שלילת היכולות מן האויב, הרי שהשינוי הממשי אינו תלוי ביכולת של צה"ל לפגוע במקסימום פעילים, תשתיות ויכולות צבאיות של החמאס (או חזבאללה), אלא בדרג המדיני.

בספרו האוטוביוגרפי, "ידעתי את ארצי" (ידיעות ספרים, 2019), כתב האלוף (מיל') והשר לשעבר מתן וילנאי, שהסתייע בכתיבה בעיתונאי יניב מגל, כי "מה שבעצם מבדיל בין הצלחה לכישלון הוא, במקרים רבים, מידת הנחישות. לפי ניסיוני, נחישות ברוח הצנחנים. וכמובן, גמישות מחשבתית בהתאם לנסיבות המשתנות, ולא פחות מכך, כמה טיפות מזל הנופלות למקום הנכון" (עמוד 14). ומה שתקף לכוחות בשטח, בוודאי תקף לדרג המדיני.

ראש הממשלה ושרי הקבינט נדרשים לגבש מדיניות של ממש מול עזה, ולא רק הצהרות לוחמניות, עם אסטרטגיה והבנה ברורה מה ברצונם להשיג באמצעות הפעלת כוח צבאי, בין שמוגבל ובין שלמטרת מיטוט החמאס. משנקבעו מטרות שכאלה יש להחליט על מימושן הנחוש.

אם לא, אז לאחר תצוגת יכולות מרשימה של הצבא בראשית המערכה, תהיה הפעלת הכוח מגומגמת, מבולבלת ומתמשכת בנוסח המערכות בקיץ 2006 ובקיץ 2014. יתכן שכמו שאין פוליטיקה חדשה, אין גם מלחמה אחרת. אך אם בכל זאת ישנה כזו, הרי שלצד חשיבות רוח הלחימה והמקצוענות של הגייסות, היא מחייבת דרג מדיני שיגבש מדיניות ויוציא אותה בנחישות אל הפועל.

(המאמר פורסם במקור באתר "זמן ישראל", בתאריך 12.09.2019)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 12.09.2019)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 13-09-2019 בשעה 06:59.
ישן 02-11-2019, 13:49
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
"רחפן חבלן" לפעילות על הגדר

"כל עוד יש גדר - יהיה גם מי שיתקן אותה", מצהיר בשיחתנו סא"ל ט', ראש ענף לוחמה תת קרקעית בחט"ל, בעודו מסביר עד כמה נוכחות החבלנים ואנשי האחזקה על גדר המערכת היא קריטית.

...

את אחת מהדוגמאות למימוש אותה תפיסה, שבאה כמענה ישיר ואפקטיבי לתופעת הנחת המטענים, תוכלו לזהות כבר בזמן הקרוב 'מזמזמת' ומרחפת מעל שמי הגדר.

"יצרנו רחפן חדש לגמרי בעל זרוע רובוטית ייחודית", משתף הרע"ן. "הוא מסוגל לא רק לסייע, אלא ממש להחליף את הצורך בהגעה של החבלן לגדר במשימות של הרמת מטעני צד ומוקשים, ובכך לצמצמם את הפגיעה מעבר לגדר ולצידה".

"ברגע שמטען מונח, הצורך בפינוי ובנטרול שלו הוא מידי", הוא ממשיך, "הרחפן יאפשר לכוחות ההנדסה של יהל"ם, שאמונים על מתן המענה לאירועים מסוג זה, להיות על הגדר ובו בזמן - קילומטרים רחוק ממנה. בטוחים יותר, ומדויקים לא פחות".

https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%...98%D7%99%D7%AA/

ישן 05-11-2019, 19:16

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "ואם הרמיזות על תקיפה איראנית..."

צה"ל חייב לקחת כהנחת עבודה תרחיש שבו כל התחממות בצפון או עימות ישיר עם איראן יגררו את הפעלת הפרוקסי שלה ברצועת עזה (חמאס וגא"פ בעיקר) ולכן להיערך ללחימה במספר חזיתות. אני לא יודע אם יש מספיק סוללות "כיפת ברזל" לפרוש גם בצפון, גם במרכז וגם בדרום, ולכן צה"ל צריך להכין תוכנית התקפית תכליתית לשלילת יכולת השיגור מהפלסטינים בעזה. תוכנית כזו תצטרך לכלול תמרון קרקעי מסיבי ברצועת עזה (וכנראה גם שימוש בארטילריה) והשמדה שיטתית של תשתיות האויב (כלומר: הרבה הרס בשטח הבנוי בו מוטמנים משגרי הרקטות), כי אני בספק אם הפצצות חיל האוויר כמו בסבבים האחרונים יספיקו לשם כך.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 14-11-2019, 09:41
  TrrOiK TrrOiK אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.18

כותרת האשכול - התמודדות צה"ל עם אירועי יום האדמה ושנת ה-70 לנכבה בעזה ואיו"ש (6)
מזמן לא רלוונטית.
בכדי שהנושא יהיה "חי". נכון משהוא כללי יותר - התמודדות צה"ל באיו"ש בגזרת רצועת עזה (6).
ולמען הסדר הטוב, אפשר לעדכן כותרות האשכולות הקודמים.
מתנצל מראש על הטרחנות.

לענייננו.
ידיעה שהופיעה (ומופיעה) במספר כלי תקשורת בהקשר לסבב האחרון 19\11\12.13
אין מדובר בידיעה של כתב צבאי כזה או אחר.
אלא, לכאורה ציטוט מדובר צה"ל.

ניתן להניח מההודעה, שלא צלח לפגוע בכל התשתית ארוכת הטווח של הג'יהאד.
או אולי נעשתה כאן הערכת יתר מוגזמת ביותר של מערכת הביטחון ?
יתכן גם הסבר פשוט - מכוון שהמימון של הג'יהאד האסלמי מגיע מטהרן,
הונחו לשמור את "האמצעים המיוחדים" ליום פקודה מבעל הבית.
מה זה "לא יודעים למה לא השתמשו" ?

.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:42

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר