לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-02-2020, 17:25
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
תגובת הלוחם או השוטר לירי או דקירה- רמה מקצועית? רמת משמעת מבצעית? דריכות אישית?

אנו חשופים לתיעוד של פיגועים- הן דקירות והן ירי. רואים בהם תגובת לוחם או שוטר לתקיפה עליו,
אולם יותר מכך, רואים קו מאפיין למצב הלוחם או השוטר עד רגע פריצת התקרית, אשר משפיע באופן
מכריע על מהירות ויעילות התגובה.
מוכר התיעוד מפיגוע הדקירה של הערבי משער שכם, שדקר את השוטר שבחן את תעודותיו בזמן ששלושה שוטרים היו סביבו, עם הפנים אליו, אשר כל מעייניהם היו אמורים להיות אבטחה מפני הנבדק ומפני הסובבים אותם.
צוות השוטרים נכשל בתגובתו הראשונית לדקירה. השוטר שבחן את התעודות נדקר וכמעט נהרג. חבריו לא שמרו עליו או על עצמם.

היום בתיעוד מן התקרית בעיר העתיקה שוב נראה צוות בן ארבעה שוטרים לפחות, לבוש ומצויד, חלקם עם הפנים למפגע, שוב נכשל בתגובה הראשונית.
אחד בורח -מבחינת המחבל היה אמור להיות ההרוג הראשון- ירי ראשון מטווח פחות משלושה מטרים- מן הצילום עולה כי הציוד הציל את השוטר.
שני מתיישב על הרצפה ומכסה על פניו וחזהו בתיק גב.
שלישי שולף ונכנס לירי תוך כדי הליכה לאחור- ירי לא יעיל.
רביעי רחוק ובמיקום מצוין לשלוט על המחבל ועל נתיב בריחתו- יורה יציב ויפה בשתי ידיים- אולם לפחות
בתחילה מחטיא.

צוות חיילים שמאייש מחסום ספג ירי ופגיעה ולא נהרג/נלכד היורה. לא מצב רצוי. החיילים שם ככח צבאי, חייבים ראשית לשמור על עצמם ככח צבאי שמסוגל להילחם, לפחות בצמד מחבלים. לפחות.

אני צופה בכאב ובאכזבה נזעמת באנשים שאמורים להיות מאומנים במעבר משגרה לחירום, מאומנים
בירי, ויותר מכל- אמורים לרצות לשמור על דריכות אישית עקב העובדה שהם שוב ושוב ושוב מתפקדים
לאורך זמן רב בנקודות סיכון ותורפה לתקיפה עליהם עצמם.
מותר להגיד שהשגרה שוחקת
מותר לומר שאין מספיק אימונים
מותר לומר שזו המציאות
אבל אנחנו לא חייבים לאהוב את זה או להשלים עם זה.
ומי שבוחר או מוצא עצמו בעבודה הזו בתפקידים כאלו- בבקשה שמרו על עצמכם! אינני יודע אם חיים רק
פעם אחת, אבל מה זה משנה לעזאזל.

המפקדים חייבים לנסות לשמור את עצמם ואת פקודיהם דרוכים ברמה המתאימה למיקום ולתנאי הסביבה. צריך לרצות לזכור ולהזכיר לעצמך שאתה פה בשביל הבעיה, וכל דקה שעברה בלי פיגוע,
מגדילה את הסיכוי שבדקה הבאה יהיה פיגוע.
מי עכשיו הכי דרוך בצוות, מי מגבה אותו, מי יכול לקחת אויר, למי לזרוק מילה או משפט שירימו לו את
העירנות.
בשריון מלמדים את המט"ק סבב מבט.
נדמה לי שגם את הטייסים מלמדים להעביר מבט סורק על המכשירים והאופק ושדה הראיה.
יש נדמה לי משפט- אם לא תמרנת 5 שניות, יפילו אותך.
אז לפחות על הקרקע יש יותר זמן ויש חבר'ה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-02-2020, 17:58
  michaelm michaelm אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.17
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "תגובת הלוחם או השוטר לירי או דקירה- רמה מקצועית? רמת משמעת מבצעית? דריכות אישית?"

אני חושב שאתה צודק לחלוטין במהות!

בנוגע לתקרית היום בירושלים שאתה מתייחס אליה לפי הבנתי המחבל חוסל בזירה מהיריות של השוטרים שנראים בסרטון...לפי הסרטון נראה לי שהיו שם רק 3 שוטרים והשוטר שנראה בורח מהירי בהתחלה הוא השוטר השני שיורה במחבל בסרטון אחרי שהבין את הסיטואציה, נראה לי שהוא לא ראה את המחבל יורה וניסה לצאת מקו הירי של השוטר שיורה מולו על המחבל. בנוגע למקצועיות של השוטר שנראה יורה עם יד אחת- נדמה לי שמרוב אדרנלין הוא ניסה לדווח עם יד שמאל על התקרית ולירות עם יד ימין על המחבל במקביל.

לדעתי, אפשר לשפר את התגובה למקרים כאלו (מעבר לשמירה על עירנות וחדות) בעיקר על-ידי אימוני קליעה רבים ולצערי גם בצה"ל ובמשטרה כמות הירי חי באימונים הוא קטן מאוד ואז במקרה אמת ה"זכרון שרירים" לא קיים ואז השילוב של לחץ,אדרנלין ואפקט ההפתעה על הכוחות מביא לתוצאות שאנו רואים.

נערך לאחרונה ע"י michaelm בתאריך 06-02-2020 בשעה 18:05.
ישן 07-02-2020, 12:14
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
הכלב חתר למגע ורדף אחר המחבל...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "סרטון האירוע באדיבות משטרת..."

א. מעניין של מי הכלב, אולי שווה שיהיו כמה כאלה ויצורפו לסיורים בנקודות החיכוך ויתקפו במיידי את התוקף...
ב. אולי כדאי גם לתרגל ירי בשתי הידיים. אם במקרה תפגע היד הדומיטננטית והלוחם יהיה מנוטרל, אז היד השניה תוכל להגיב ולירות.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 06-02-2020, 18:44
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "תגובת הלוחם או השוטר לירי או דקירה- רמה מקצועית? רמת משמעת מבצעית? דריכות אישית?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
צוות חיילים שמאייש מחסום ספג ירי ופגיעה ולא נהרג/נלכד היורה. לא מצב רצוי. החיילים שם ככח צבאי, חייבים ראשית לשמור על עצמם ככח צבאי שמסוגל להילחם, לפחות בצמד מחבלים. לפחות.

היורה כן נהרג, גם אם לא ב2-3 שניות הראשונות. כולנו יושבים מאחורי המקלדת ומתנהלים בחוכמת בדיעבד, צריך לזכור שגם שוטרים ולוחמים לא תמיד מגיבים בצורה אופטימלית - עם או בלי "זיכרון שרירים". החסר הכרוני באימונים הוא בעיה ידועה, מעבר לה ולשינויים מינוריים בהתנהלות אני לא רואה דרכים נוספות לטפל באירוע כזה בקונסטלציה הנוכחית.

ישן 06-02-2020, 18:50
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "[QUOTE=רגב06] צוות חיילים..."

https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5673274,00.html
כותרת הידיעה-
"חייל נפצע קל בפיגוע באזור בנימין
פיגוע שלישי בפחות מיממה של הסלמה קשה. בצהריים נפצע קל חייל מירי בצומת הפרסה בכביש 463. החשד: מחבל אחד לפחות התקרב לעמדת צה"ל כשהחיילים לא רואים אותו - ירה לעברם ונמלט.
"

אני יודע שזה יכול להתפרש כך, אולם אינני מתנהל בחכמת בדיעבד. פעלתי על מנת להשפיע בכל מעגל בו נמצאתי.
יש הערות שלא נכון להפסיק להעיר, למיטב הבנתי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-02-2020, 17:23
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "הרביעי זה לא הראשון שביצע..."

נראה לי שטעיתי ואתה צודק, היורה היציב במחבל בזמן הימלטותו נראה כמו הבחור שברח וניצל מן הירי הראשון, רץ מסביב ונכנס ללחימה- יורה יציב מעמידה.

ונראה לי שטעיתי בעוד עניין- הפיגוע בבנימין על החיילים-
"מפקד הכיתה השאיר לוחמים לאבטח את הצומת, ומנע ירי על אזרחים
המצוד אחר המחבל מצומת הפרסה שפתח באש לעבר לוחמי כפיר מתנהל כעת בעיקר במישור המודיעני. בתחקיר האירוע התגלה כי הלוחמים היו במקום בזכות מפקד זוטר שהחליט לאבטח את האזור בחילופי משמרות
"ההערכה נובעת, בין היתר, מכך ששני הלוחמים לא שובצו למקום מלכתחילה, אלא היו לקראת סיום משמרת הסיור באזור. מפקד הסיור החליט שלא לבצע את החילוף עם המשמרת הבאה במוצב כמקובל, והותיר שני לוחמים בצומת כדי שיאבטחו את האזור.
בזמן שהרכב הממוגן נסע למוצב כדי להביא את הלוחמים לסיור הבא, שני הלוחמים בחרו לעמוד מאחורי בטונדה שהוצבה במקום בשבוע האחרון כחלק מהערכות המצב שבוצעו בחטיבה המרחבית אפרים. המחבל, שהופתע לראות את השניים, פתח לעברם באש ונמלט.
לפי הממצאים שאותרו בזירה ונבחנו בחקירת הפיגוע, המחבל הספיק לירות מספר קליעים מטווח של כ-20 מטרים. אחד מהם שפשף את ראשו של אחד הלוחמים, שלמרבה המזל נפצע באורח קל. חברו, שהבחין בראשו של המחבל, החל להשיב אש וייתכן שאף פגע בו לפי חלק מהסימנים שנותרו במקום.
בשלב זה העדיף הלוחם שירה לטפל בחברו, ולדווח ברשת הקשר על "פטיש חם" (נוהל הקריאה לפיגועים - י"ז) כיוון שלא ראה את המחבל. תוך דקות ספורות הגיעו לזירה כוחות נוספים בפיקוד מפקד הפלוגה, וסרקו את הוואדי הסמוך שבו נמצאו ממצאים נוספים שמסייעים לחקירת הפיגוע."
https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5673847,00.html

אז כשאני מרשה לעצמי לנתח אירוע על סמך פרסומים בתקשורת קל לטעות.
ואני שמח לגלות שמצבנו טוב יותר ורק נשפכו לי קצת מילים על מסך בלתי מחייב.

כל הכבוד ללוחמים שעושים ועושים, וגם לאלו שטועים.

נערך לאחרונה ע"י רגב06 בתאריך 07-02-2020 בשעה 17:25.
ישן 08-02-2020, 14:57
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי איש123 שמתחילה ב "אני יודע איך מתבצע ירי..."

הדבר האחרון שאפשר לומר על התנהלות השוטר הינו - פאניקה. האיש היה מוכן נפשית, הבין מה קורה, והתייחס נכון לקורה......אני מניח שתגובות של 90% של שוטרים אחרים במקרה שכזה גם לא היו מצטלמים טוב לספרי הדרכה....ככה זה בחיים האמיתיים.......לדעתי המאפיין החשוב לתקרית זאת המחייב בדיקה, הינו מצב שבו אנשי ביטחון נמצאים במשימה שבעצם אינם יכולים לבצעה, עצם הצבתם בצורה זו, הינה אספקת מטרות למעוניין, הגדר שהקיפה אותם זו חשיבה נכונה, אך עדיין כל אחד יכול להחליט לבוא ולטבוח בהם, במקרה זה השוטרים יצאו טוב יחסית מהעניין.....ומישהו יודע מה רואים בעיגול הכחול בסרט...?

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 08-02-2020 בשעה 15:05.
ישן 10-02-2020, 15:46
צלמית המשתמש של 760
  760 760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.07

יש בעיה לשמור על דריכות מבצעית
בשיגרה כלכך שוחקת
צריך לזכור שבירושלים מדובר לרוב במתגברים
שוטרים אשר נשלפים משיגרת יומם שלרוב כלל לא קשורה לנושא בט"ש ופח"ע
מולבשים בשכפ"צ, ויאללה, שער שכם או כל נקודה בוערת אחרת (העיקר להראות מסת כוחות)
אז כן ביום הראשון אתה בדריכות שיא, כנ"ל ביום השני, ביום השלישי אתה מתחיל להבין שזה לא אזור מלחמה ומתקיימת בו שיגרה די קבועה.
ביום הרביעי אתה כבר מאמת את המחשבה שלך בנושא השיגרה
ביום החמישי אתה כבר בשיגרה
ביום השישי אתה אפילו מרגיש מעט נינוח יותר, מקטר על השכפ"צ המעיק, הרצועה הלא נוחה של הנשק
ואפילו מוצא לך עמדה נוחה מעט יותר.
ביום השביעי או השמיני - בום, פיגוע ואתה לא היית ב- 100% דריכות, רק ב- 90%

אין מה לעשות, השיגרה שוחקת וזה לעיתים המחיר

אגב, זה נכון גם לגבי אנשי מג"ב שמוצבים במקום כדרך קבע.

ישן 10-02-2020, 20:55
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "יש בעיה לשמור על דריכות..."

מסכים עמך.
ולכן חובה על כל אחד שתופס עמדה להזכיר לעצמו בכח למה הוא שם, עומד במן מצב שוחק-מוזר-משעמם-משוכפ"ץ-מזיע-קופא-רטוב
בשביל עשר שניות פעם באף פעם שיצילו למישהו (ואולי לעצמו) את החיים.
קשה מאוד. ולא בציניות.

ישן 17-02-2020, 16:01
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

טעיתי!
אני מבקש כאן להתנצל.
התיימרתי להציע מסקנות על בסיס התקשורת,
אז הנה, יצאתי חומוס.
https://m.ynet.co.il/Articles/5679430

גופת המחבל שפצע קל חייל צה"ל בפיגוע ירי שהיה לפני כעשרה ימים בצומת הפרסה בבנימין אותרה היום (ב') בצמחייה סבוכה בוואדי. לצד המחבל נמצאו רובה M-16 ואקדח. המחבל נפגע כנראה מירי הלוחמים שהגיבו מיד באש ופתחו אחריו במצוד.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:44

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר