לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-06-2006, 19:26
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
כוח צביקה החל תנועה מהסדנה בנפח
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "כוח צביקה וקרבות הבלימה באזור נפח: תצ"א,כתבות ותמונות (יש האומרים שכל זה בדיה)"

בשעה 21:00 , 6 לאוקטובר לאחר קבלת פקודה מסמח"ט 188 (דוד ישראלי ז"ל). הכיוון דרומה- על ציר הנפט .קילומטר וחצי מצפון לצומת משתא, בסביבות מעביר המים של הזויתן , נתקל הכוח לראשונה בטנקים סוריים.הוא פוגע בחלק מהם, ומצליח ליצור מצב סטאטי, טנק אחד נפגע מכוח צביקה.
בשעה 00:15 לערך חוברת פלוגה א של גדוד 226 מחטיבה 179 בפיקוד המג"ד עפ צביקה באותו איזור - מוביל המים של הזויתן. פקודת החבירה נתנה ע"י קמב"ץ 820 לעוזי מור (מג"ד 226) כשזה הגיע לנפח מפילון.
עם ביצוע החבירה , פוקד עוזי על צביקה לחפות מצד ימין של הצירבעוד הוא יוצא עם הכוח שלו , על הציר, להסתערות לכיוון צומת משתא. תוך פרק זמן קצר מאוד נפגע כל הכוח של פלוגה א מגדוד 226 , למעט 2 כלים שמחלצים נפגעים וחוזרים לנפח . המג"ד נפצע , ואמנון שרון (מ"פ א) נופל בשבי.
בשלב ההסתערות נפגע צביקה מירי כוחותינו , החליף כלי , ושוב נשאר לבד, יוצר קשר עם מח"ט 188 , מבקש ל"נתק מגע" , מקבל אישור ונע על הציר כ 3 קילומטר צפונה עד לעין אל קורה- שם נתקל שוב בטנקים סוריים.
פלוגה ב של גדוד 226 מגיע לנפח בסביבות 2 לפנות בוקר, החבירה בפועל מתבצעת ב 5 בבוקר, הכוח מנהל לחימה יחד מול שטף טנקים סוריים. ב 6 בבוקר (7 לאוקטובר) , לאחר שגירד 6 טנקים בנפח(ככל הנראה טנקים משרידי מכוחות 226) , חובר סמח"ט 188 לצביקה ולכח פלוגה ב של 266 , מקבל פיקוד , ומתחיל לנהל קרב על ציר הנפט- 3 ק"מ מדרום לנפח.
9:30 - בן שוהם נע מנפח וחובר לישראלי , ברגע זה הכוח מונה 16 טנקים , מנהל לחימה מסודרת כלפי דרום , מצליח לעצור את הסורים.
משעה זו , מזהה חטיבה 51 הסורית את כוח מח"ט 188 , פונה לתל עבס , יורדת ממנו לציר הנפט , ובכך היא למעשה מכתרת את הכח .בשעה 14:00 מהאזנה אקראית לקשר , מבין בן שוהם שיש טנקים סוריים מאחוריו , בנפח . הוא מורה למ"פ ב של 266 להמשיך לבלום דרומה, והוא ביחד עם הסמח"ט , צביקה , וכלי נוסף מ 266 - נעים צפונה לכיוון נפח הכוח מתחיל בתנועה שהופכת להתקלות , ופורס משני צידי ציר הנפט לכיוון נפח. בן שוהם לא מודה שממזרח הרכס השולט בידי הסורים , וממערב גם רכסי תל עבס וקדריה נכבשו על ידם.
סביבות 14:20 - טנק הסמח"ט נפגע , ישראלי נהרג.10 דקות לאחר מכך , בירידה מתל עבס לקדריה פוגע צרור סורי בבן שוהם ובני קצין והורגם במקום , הנהג המבוהל ממשיך עו כמה עשרות מטרים , מטפס על בולדר ומתהפך.
באותה שעה צביקה ממשיך צפונה לנפח , משמיד כלים סוריים ממזרח לציר הנפט באזור המחצבה, ונכנס בדהרה לנפח. בנפח הוא מקבל הוראה מקצין האג"ם הפיקודי לחזור לטנק מח"ט 188 , למסור לו מכשיר קשר. צביקה חוזר לציר הנפט , לא מצליח להגיע לטנק המח"ט , חוזר לנפח , ממשיך לעליקה ושם מפונה , ומפסיק להלחם.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 19-06-2006 בשעה 19:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-06-2006, 20:33
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "כוח צביקה החל תנועה מהסדנה בנפח"

תודה רבה שחר. ניסיתי לארגן את התאור שלך על תצלום פסיפס. את השאלות והתוספות שלי לטקסט שלך כתבתי באדום. אם יש תיקונים למיקומים על התצ"א אני אשמח לתקן.

1. שעה 21:00 , 6 לאוקטובר לאחר קבלת פקודה מסמח"ט 188 (דוד ישראלי ז"ל). הכיוון דרומה- על ציר הנפט .
  2. קילומטר וחצי מצפון לצומת משתא, בסביבות מעביר המים של הזויתן , נתקל הכוח לראשונה בטנקים סוריים.הוא פוגע בחלק מהם, ומצליח ליצור מצב סטאטי, טנק אחד נפגע מכוח צביקה.בשעה 00:15 לערך חוברת פלוגה א של גדוד 226 מחטיבה 179 בפיקוד המג"ד עם צביקה באותו איזור - מוביל המים של הזויתן. פקודת החבירה נתנה ע"י קמב"ץ 820 לעוזי מור (מג"ד 226) כשזה הגיע לנפח מפילון. עם ביצוע החבירה , פוקד עוזי על צביקה לחפות מצד ימין של הצירבעוד הוא יוצא עם הכוח שלו , על הציר, להסתערות לכיוון צומת משתא.
  3. תוך פרק זמן קצר מאוד נפגע כל הכוח של פלוגה א מגדוד 226 , למעט 2 כלים שמחלצים נפגעים וחוזרים לנפח . המג"ד נפצע , ואמנון שרון (מ"פ א) נופל בשבי.בשלב ההסתערות נפגע צביקה מירי כוחותינו , החליף כלי , ושוב נשאר לבד, יוצר קשר עם מח"ט 188 ומבקש ל"נתק מגע".
  4. צביקה מקבל את אישור ונע על הציר כ 3 קילומטר צפונה עד לעין אל קורה- שם נתקל שוב בטנקים סוריים.פלוגה ב של גדוד 226 מגיע לנפח בסביבות 2 לפנות בוקר, ומשם נוסעת על ציר הנפט כדי לחבור אל צביקה. החבירה בפועל מתבצעת ב 5 בבוקר, הכוח מנהל לחימה יחד מול שטף טנקים סוריים.
  5. ב 6 בבוקר (7 לאוקטובר) , לאחר שגירד 6 טנקים בנפח(ככל הנראה טנקים משרידי מכוחות 226) , חובר סמח"ט 188 לצביקה ולכח פלוגה ב של 266, מקבל פיקוד, ומתחיל לנהל קרב על ציר הנפט- 3 ק"מ מדרום לנפח.9:30 - בן שוהם נע מנפח וחובר לישראלי, ברגע זה הכוח מונה 16 טנקים , מנהל לחימה מסודרת כלפי דרום , מצליח לעצור את הסורים.
  6. משעה זו , מזהה חטיבה 51 הסורית את כוח מח"ט 188 , פונה לתל עבס , יורדת ממנו לציר הנפט , ובכך היא למעשה מכתרת את הכח (לא הצלחתי לאתר את תל עבאס. האם זה רכס המטרות עם שתי הכיפות במטווח נפח מצפון מערב לסיפרה 5?).
  7. בשעה 14:00 מהאזנה אקראית לקשר , מבין בן שוהם שיש טנקים סוריים מאחוריו , בנפח . הוא מורה למ"פ ב של 266 להמשיך לבלום דרומה, והוא ביחד עם הסמח"ט, צביקה, וכלי נוסף מ 266 - נעים צפונה לכיוון נפח הכוח מתחיל בתנועה שהופכת להתקלות, ופורס משני צידי ציר הנפט לכיוון נפח. בן שוהם לא מודע שממזרח הרכס השולט בידי הסורים, וממערב גם רכסי תל עבס וקדריה נכבשו על ידם. בסביבות 14:20 - טנק הסמח"ט נפגע , ישראלי נהרג.
  8. 10 דקות לאחר מכך, בירידה מתל עבס לקדריה פוגע צרור סורי בבן שוהם ובני קצין והורגם במקום, הנהג המבוהל ממשיך עו כמה עשרות מטרים , מטפס על בולדר ומתהפך.
  9. באותה שעה צביקה ממשיך צפונה לנפח ומשמיד כלים סוריים ממזרח לציר הנפט באזור המחצבה.צביקה נכנס בדהרה לנפח. בנפח הוא מקבל הוראה מקצין האג"ם הפיקודי לחזור לטנק מח"ט 188 , למסור לו מכשיר קשר. צביקה חוזר לציר הנפט , לא מצליח להגיע לטנק המח"ט , חוזר לנפח , ממשיך לעליקה ושם מפונה , ומפסיק להלחם.
אני מצרף את התצ"א עם השירטוט (זהירות כבד מאד מאד!)

הנה השירטוט מוקטן:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 19-06-2006 בשעה 20:36.
ישן 19-06-2006, 22:49
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מזכרוני הדהוי יש מעט תיקונים"

עד כמה שאני יודע חורבות הכפר סינדיאנה היו צמודות לבסיס סינדיאנה. אפשר לראות (בתצ"א הגדול) את שרידי הבסיס ומימינו (מעל הכיתוב שלי) את חורבות הכפר.
אגב, פרט טריוויה מעניין שגם יעזור בזיהוי המקום תל שעף א-סינדין הוא התל שממנו אפשר לראות (שוף) את סינדיאנה.

חשבתי שתל עבאס הוא התל הגבוה מעל שני התילים הנמוכים שמעל נחל קדרייה. כאמור, לא הייתי בטוח. יכול להיות שאתה מתבלבל עם התילים שצמודים לחורבות הכפר רמתניה? (גם הם לא מסתדרים עם המיקום שנתת)

ישן 19-06-2006, 19:48
  idithho@015 idithho@015 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "כוח צביקה וקרבות הבלימה באזור נפח: תצ"א,כתבות ותמונות (יש האומרים שכל זה בדיה)"

שחר תודה על הבהרת הסיפור בציר הנפט

רק להשלמתו - האם מכיר את ההתנהלות שמתרחשת במקביל בציר 'פלא' - חושניה - סינדיאנה?
במקביל להגעת מ"פ ב/266 נכנס סמג"ד 266 להבנתי, עם פל' ג ' , לציר שלעיל - הכח נלחם עד להריגתו של הסמג"ד ולמעשה נסוג למחצבה עם 3 טנקים ( אחד מהם בפיקוד ווגמן )
היכן אם בכלל משתלב בסיפור סמג"ד 82 - דני פסח שלהבנתי מגיע עם מח"ט 188?
האם פל'א'/ 82 שביצעה חניון לילה בשלב מסויים על 'קטקומבה' - שיפון יוסיפון משתלבת במהלך הלילה בלחימה במרחב 'פלא'? ( שאלתי את ווגמן - הוא זוכר חבירה בקשר בין הכח של סמג"ד 266 לאלי גבע מ"פ א' , אבל לא מעבר לכך )
מח"ט 188 מגיע לסמח"ט 188 ופל' ב/266 עם טנקים נוספים - האם ידוע לך מקורם? אולי טנקי חטיבה 679 שאך זה צוברת סד"כ?
ושאלת השאלות , למה לעזאזל עוזב אלי גבע את הגזרה לפקודתו של מח"ט 7 ביודעו שחטיבה 51 ואולי אפילו ניצני 91 לוחצים למרחב נפח?
אם כבר אז נלך עד הסוף- האם יודע מהו הכח שמגיע לאזור צנובר ומושמד ע"י גש"פ 181? האם משמר אגפי/קדמי של חטיבה 51/91?
להבהרותיך אודה.
ישן 19-06-2006, 22:41

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "שחר תודה על הבהרת הסיפור בציר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי idithho@015
שחר תודה על הבהרת הסיפור בציר הנפט

רק להשלמתו - האם מכיר את ההתנהלות שמתרחשת במקביל בציר 'פלא' - חושניה - סינדיאנה?
במקביל להגעת מ"פ ב/266 נכנס סמג"ד 266 להבנתי, עם פל' ג ' , לציר שלעיל - הכח נלחם עד להריגתו של הסמג"ד ולמעשה נסוג למחצבה עם 3 טנקים ( אחד מהם בפיקוד ווגמן )

סמג"ד 226 - ברוך לנצנר חבר למג"ד 82 שהיה יחד עם פלוגה א, מגדודו בציר "פלא"

היכן אם בכלל משתלב בסיפור סמג"ד 82 - דני פסח שלהבנתי מגיע עם מח"ט 188?

סמג"ד 82 חבר לבן שוהם בסביבות מעלה גמלא. סמג"ד 82 הגיע עם כלי בודד. הם המשיכו יחד דרך מחנה ירדן לנפח.בצומת מחנה קרן-נפח עוצר בן שוהם את סמג"ד 82 , ומורה לו "לעקל" כל כלי שמגיע לאזור ולשלוח אותו אליו.
אל תתבלבל , בן שוהם "זורק" גם את הקמ"ן שלו בירידה לציר הנפט בנפח ואומר לו לעשות את אותו הדבר

האם פל'א'/ 82 שביצעה חניון לילה בשלב מסויים על 'קטקומבה' - שיפון יוסיפון משתלבת במהלך הלילה בלחימה במרחב 'פלא'? ( שאלתי את ווגמן - הוא זוכר חבירה בקשר בין הכח של סמג"ד 266 לאלי גבע מ"פ א' , אבל לא מעבר לכך )
רק מחלקה אחת מפלוגה א נשארת על קטקומבה , לאבטחת אגף. בעוד שאר הפולוגה מבצעת מלא מחדש ליד תל יוסיפון.לאחר ביצוע מלא מחדש נוצרת חבירה עם סמג"ד226 הכוח המשולב נלחם יחד.

מח"ט 188 מגיע לסמח"ט 188 ופל' ב/266 עם טנקים נוספים - האם ידוע לך מקורם? אולי טנקי חטיבה 679 שאך זה צוברת סד"כ?

שאריות מ226

ושאלת השאלות , למה לעזאזל עוזב אלי גבע את הגזרה לפקודתו של מח"ט 7 ביודעו שחטיבה 51 ואולי אפילו ניצני 91 לוחצים למרחב נפח?

אלי בצע מלא מחדש ..לאחריה קיבל פקודה מיאנוש לחזור לחטיבה המקורית. לא היה מי שיצעק מ188 עליו

אם כבר אז נלך עד הסוף- האם יודע מהו הכח שמגיע לאזור צנובר ומושמד ע"י גש"פ 181? האם משמר אגפי/קדמי של חטיבה 51/91?

כוח קדומני של 51 בצנובר , וחלק אחר מ 51 גם כן קדומני בקצביה. את ההוא בקצביה השמיד כוח מ 679 בפיקוד ניצן יוצר , לאחר תחילת הקרב חובר אליו גדוד 96 מחטיבה 179
להבהרותיך אודה.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 19-06-2006 בשעה 23:05. סיבה: ציר פלא
ישן 20-06-2006, 08:13
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "בגזרת נפח"

תל פארס, אפשר לזהות יפה את הצירים הנכנסים מסוריה לתוך רמת הגולן ועוקפים את התל משני צידיו. זהו בעצם המשכו של כביש ג'אסם כודנה (עיירות ברמה הסורית). הכביש מתפצל ממזרח לתל פארס ל"ג'אסם כודנה צפון" (עליו נעה חט' 46 כנ"ל) וג'אסם כודנה דרום.

מהיכן פרצו הכוחות הסוריים שנעו לנפח מציר הנפט והרמתניות? האם מאזור ע'סניה - 110?

ישן 22-06-2006, 16:33

איפה היה באמת "עמק הבכא" ?

"עמק הבכא" - משולש חושנייה-תל יוסיפון - נפח .

יש הטוענים שקרבות תחילת מלחמת יוה"כ במשולש חושנייה-תל יוסיפון-נפח , מהוות את קרב עמק הבכא .
כמובן, בלא להמעיט מקרבות גדודי 74 , ו77 .
במשולש נפח נלחם סד"כ של כ דיויזיה משוריינת סורית + גדוד ממוכן נ"ט (לפחות אחד) .
מהצד הישראלי נלחמו רסיסי יחידות מ 4 חטיבות - 188,679,179,7 . הקרבות נמשכו 3 ימים במשולש זה , בסופו הוא הפך לבית קברות למאות טנקים (שימו לב שמדובר בשטח קטן , יחסית) . בשיא הקרב היו באזור 5 מפקדות ישראליות - מפאו"ג 36 , מפח"ט 188 ,מפח"ט 679 , מפח"ט 179 , מפח"ט 820. הדומיננטי היה מפח"ט 188 , עד חיסולו בציר הנפט .

רבותיי , דעתכם ?
ישן 23-06-2006, 16:00

שחר שלום.

ראשית תודה על השלמת החלקים החסרים בפאזל.
לגבי הלחימה בציר פלא בליל ה- 6-7 עד צהרי ה- 7 מסופקני אם אכן בוצעה לחימה משותפת ע"י פל' א/82 וכח סמג"ד 266 ( אגב 266 ולא 226 שהינו גד' שרמן של חטיבה 11 אשר נלחמה בצפון סיני).
להבנתי החבירה היחידה שבוצעה בוצעה בקשר מבלי שבפועל הפכה לכח לוחם.

לגבי השאלה היכן באמת שוכן עמק הבכא- הרי דעתי כדעתך- עמק הבכא האמיתי משתרע במרחב תל- עבאס- סינדיאנה- המחצבה - דלהמיה בואכה רמתניות . עם כל הכבוד ללחימת גדודים 77 74 וגם 75 ו71 בשלבים מסויימים - עוצמת הכוחות , איכותם ויכולת תנועתם הבלתי מוגבלת של כוחות דיביזיה 1 ו- 9 ובכללם חטיבות 51 91 76 ו58 הופכים את ההישג של חטיבה 679 גדוד 266/179 וכוחות סמח"ט 188 להישג כביר ולדעתי הגדול ביותר בקרבות החזית הסורית במלחמת יום הכיפורים.

אגב פל' ב של גדוד נוטלת חלק בקרבות ה- 8 באוקטובר - מעניין אותי מהם קורות פל' א ופל' ב' בהמשך המערכה...ידוע הוא שפל' א' מצטרפת לקרב בעמק הבכא ב9 באוקטובר אך מה גורל שתי הפלוגות בהמשך? ( ידוע לי בפל' ב' מהווה למעשה בהמשך את הגרעין להקמתו מחדש של גדוד 82 )

אם כבר מדברים על קרבות מופת אזי לא נשכח את לחימתה המופלאה של פל' א/74 ( במקור מגדוד 53) במרחב 109 - הפלוגה משמידה למעשה את גד' השריון של חטיבת חי"ר 52 ולמעשה מנטרלת את החטיבה - ולאחר מכן משמידה גדוד שריון מחטיבה 43 ולמעשה מנטרלת את החטיבה ( גדודה הראשון של חטיבה זו מושמד ע"י פל' ג/77 ( במקור מגדוד 82 ) במרחב 110 בליל ה - 6 באוקטובר.
ישן 23-06-2006, 17:33

אכן 266 ולא 226 + הרחבה של האשכול - מהלכי חטיבה 679
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "שחר שלום. ראשית תודה על..."

ממה שלי ידוע, בוצעה חבירה פיזית בין כוח סמג"ד 266 (3 כלים כשירים)לבין מג"ד 82 ופלוגה א שלו. החבירה בוצעה בסינדיאנה(בסביבות 10 בבוקר) . הכוח המאוחד נע דרומה , נתקל בכח סורי (חוד 91) ונלחם יחד. במהלך הקרב נפצע המג"ד והקמב"ץ נהרג והכח לא עומד תחת הלחץ הסורי ומנתק מגע .שוב - גם מהלך זה נעלם מבן שוהם שבמקום לנהל את הלחימה בגזרה, מצטרף לקרב על ציר הנפט(מול חטיבה 51) . בגזרה באותו זמן מתבצעות 2 הבקעות חטיבתיות סוריות לכיוון נפח, של 91 ו 51 .
חוסר האונים בגזרה מורגש בפיקוד, למרות המצאות מספר רב של מפקדות בגזרה-רק בפיקוד מבינים שהסורים הגיעו לנפח, מח"ט 679 מקבל פקודה ישירה מהפיקוד לנטוש את קונייטרה ולחזור לנפח בבהילות. גדוד 93 מ679 שהגיע אקראית לגזרה מתוך כוונה לחבור עם המח"ט בקונייטרה, המג"ד (רן גוטפריד) נקרא בבהילות לחפ"ק בנפח , שם מקבל פקודה אישית מרפול שלא לחבור עם המח"ט בקונייטרה אלא לחבור לכוח 266/82 בציר "פלא" , רפול מעדכן את המג"ד שבן שוהם נמצא בחושנייה (הוא נלחם על חייו בציר הנפט באותו רגע) כשהם יוצאים מהחמ"ל , הם מבחינים בטנקים סוריים, רפול מפנה את המפאו"ג לעלייקה. מג"ד 93 מבין את חומרת המצב, ולא מתחשב בפקודת רפול .ליד המחצבה הוא עולה בפריסה רחבה דרומה לציר פלא , פלוגת שושני פורסת בעמדות ליד העלייה לציר , פלוגת פרלוב פורסת ממזרח למחנה נפח, מרגע זה הגדוד מתחיל לנהל קרב עם טנקי T62 מטווח של עד קילומטר.תחילה, מחוסר אמון, קורא המג"ד לטנקים הסורים בערוץ חירום חש"ן , כאשר מתבררת הדרמה מורה המג"ד לפתוח באש. לאחר זמן , בעצם , מחוסל הגדוד ברובו מאש הסורים , אבל מצליח לבלום את חטיבת 91 הסורית.

מח"ט 679, מפצל את כוחו ל 2 , כוח מוקטן(8 כלים) נע דרך עין זיוון לנפח, כוח המח"ט יחד עם הראל משה(מג"ד 57) המונה 15 כלים נע על ציר "רשת" עד ההצטלבות עם "קטקומבה" ומשם מערבה לתל יוסיפון. הכח בעצם מאגף,ומגיע לעורפה של חטיבה 91 הסורית. הכח פוגע בכ 30 כלים, מתפצל ל 2 שוב- האחד,עם חפ"ק המח"ט ,נע מדרום לתל שיפון ופוגע בסורים המחזיקים באזור המחצבה.הכח השני נע לכיוון דלווה במגמה לחסל את הכוח הסורי שחולש על כביש עין זיוון , נפגע , ונחלץ אחורה לנפח.
לקראת ערב החלה חטיבה 91 (שהקדומני שלה טיפס על אורטל) בנסיגה אחורה, לאחר שקבלה אש מ3 כיוונים - גדוד 93 , כוח המח"ט , וכח "דנון" (סמג"ד 679/57).

קרבות נפח הביאו בסיומן לכיתור כוחות דיויזיה 1 , וכוחות תגבור נוספים סוריים . מהלך זה הביא לנסיגת הסורים חזרה לשטחם , ואת צה"ל לקו הסגול.
השיא העגום(לנו..) היה כאשר טנקים סוריים החלו לטפס על אורטל.

בל נשכח את כוחות המילואים(מן הסתם עיקר העיסוק הינו בחטיבות הסדירות 7,188), 8 שעות לאחר תחילת המלחמה מתייצבת פלוגת מילואים ראשונה בנפח

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 23-06-2006 בשעה 17:49.
ישן 24-06-2006, 07:33

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "אכן 266 ולא 226 + הרחבה של האשכול - מהלכי חטיבה 679"

שחר אם אני מבין נכון אז ההתנהלות היא כדלקמן:

בליל 6-7 נלחמים למעשה כח צביקה ( 2 טנקים) ומג"ד 266 + פל' א' מוקטנת ( 7 טנקים ) במרחב ציר הנפט בואכה צומת משתא - ערוץ הזוויתן בחוד 51 עד לנסיגתם של שרידי הכח לנפח.

בשלב מסויים מגיע כח סמג"ד 266 ( 13- 14 טנקים ) המתפצל לשניים - פל' ב' נכנסת לציר הנפט ונלחמת שוב באותו מרחב ובמקביל סמג"ד 266 נכנס ללחימה בציר פלא - שני הכוחות נלחמים אל מול חטיבה 51 .

כח מג"ד 82 ופל' א אשר נלחמה בצהריים - ערב במרחב פארס צפון- ציר רפיד נווא צפון - למעשה מדלגת למרחב שיפון יוסיפון ומצטרפת ללחימת כח סמג"ד 266 - לדעתי כבר בלילה יש חבירה לפחות בקשר.בצהרי ה- 7 מנתקת פל' א' מגע ונעה למרחב חטיבה 7 ובדרכה מצטרפת אליה פל' ב/82 אשר נלחמה במהלך ה-6 באוקטובר וליל 6-7 במרחס שעף א- סנדין ולמעשה בסביבות 11 כאשר מבין צסנר שהוא מוקף כוחות סורים - מבקש אישור ומדלג למרחב קטקומבה , מבצע מלא מחדש במרחב ונע לאחר מכן צפונה .

סמח"ט 188 מצטרף למעשה בבוקר ה- 7 באוקטובר לכח מ"פ ב' /266 עם מס' כלים ( זהותם? ) ונלחם לבלימת חטיבה 51 - מח"ט 188 מצטרף אף הוא לכח זה.

במקביל ,סמג"ד 82 שחבר קודם לכן למח"ט 188, מצטרף לכח שנלחם אל מול חטיבה 91 שלהבנתי מתחילה בצהריי ה- 7 ללחוץ ע"ב ציר פלא וציר מזרחי יותר לעבר נפח והשיפון בואכה אורטל.
אל מול הכח שלוחץ את הכוחות של פל'א/82 וסמג"ד 266 וסמג"ד 82 מופנה גד' 93 ( 11 טנקים ) ולמעשה בקרב היתקלות מטוחים קצרים ביותר במהלכו מושמד למעשה גדוד 93 המוקטן, נבלמת תנועת הכח המערבי של חטיבה 91 .

האגף המזרחי של 91 אשר הכח הקדומני שלו חוצה את כביש נפח- קונייטרה ומטפס על אורטל ,נפגע למעשה מכוחות 289 ( 6 טנקים - 3 מעמדות בעין זיוון ו3 ע"ב הכביש עד להיפגעות המג"ד רפול שפר) ובעיקר ע"י כוח מח"ט 679 ומג"ד 57 אשר פועלים ממרחב ציר קטקומבה - דלהמיה על אגף הכח הסורי.

הכח של חטיבה 51 הפועל במקביל ממערב לו ע"ב ציר הנפט ותל עבאס - סדנת הרק"מ - נבלם ע"י מח"ט 188 ,סמח"ט 188 , צביקה וטנק נוסף אשר חוזרים ממרחב הלחימה מצפון למשתא לעבר נפח וכן סמג"ד 57- חיים דנון ו- 3 טנקים שעימו המאגפים את נפח מדרום .

אכן מהומה ומבולקה.

האם התיאור שלעיל תואם להבנתך למתרחש במרחב הלחימה הנדון בליל 6-7 עד לערב ה- 7 באוקטובר?
ישן 24-06-2006, 20:37

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "שחר אם אני מבין נכון אז..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי idithho@015
שחר אם אני מבין נכון אז ההתנהלות היא כדלקמן:

בליל 6-7 נלחמים למעשה כח צביקה ( 2 טנקים) ומג"ד 266 + פל' א' מוקטנת ( 7 טנקים ) במרחב ציר הנפט בואכה צומת משתא - ערוץ הזוויתן בחוד 51 עד לנסיגתם של שרידי הכח לנפח.

זה מה שקורה גם למיטב הבנתי. הפלוגה מ 266 מבצעת הסתערות לאחר החבירה עם צביקה ,ומושמדת.

בשלב מסויים מגיע כח סמג"ד 266 ( 13- 14 טנקים ) המתפצל לשניים - פל' ב' נכנסת לציר הנפט ונלחמת שוב באותו מרחב ובמקביל סמג"ד 266 נכנס ללחימה בציר פלא - שני הכוחות נלחמים אל מול חטיבה 51 .

בשעה 0200 מגיע כח הסמג"ד לנפח, פלוגה ב בפיקוד איז'ו ריינבך נשלחת לחבור עם צביקה . הפלוגה השנייה (ג') עם הסמג"ד נשלחת לציר פלא .

כח מג"ד 82 ופל' א אשר נלחמה בצהריים - ערב במרחב פארס צפון- ציר רפיד נווא צפון - למעשה מדלגת למרחב שיפון יוסיפון ומצטרפת ללחימת כח סמג"ד 266 - לדעתי כבר בלילה יש חבירה לפחות בקשר.בצהרי ה- 7 מנתקת פל' א' מגע ונעה למרחב חטיבה 7 ובדרכה מצטרפת אליה פל' ב/82 אשר נלחמה במהלך ה-6 באוקטובר וליל 6-7 במרחס שעף א- סנדין ולמעשה בסביבות 11 כאשר מבין צסנר שהוא מוקף כוחות סורים - מבקש אישור ומדלג למרחב קטקומבה , מבצע מלא מחדש במרחב ונע לאחר מכן צפונה .

חבירת כוח 82 על "פלא" עם כח סמג"ד 266 מתבצית ב 0300 לערך.

סמח"ט 188 מצטרף למעשה בבוקר ה- 7 באוקטובר לכח מ"פ ב' /266 עם מס' כלים ( זהותם? ) ונלחם לבלימת חטיבה 51 - מח"ט 188 מצטרף אף הוא לכח זה.

ישראלי מגיע עם 6 כלים "מעוקלים" בנפח. הכלים של 266 .ב 0500 בבוקר.
בן שוהם חובר לכח לבדו ב 0930 .

במקביל ,סמג"ד 82 שחבר קודם לכן למח"ט 188, מצטרף לכח שנלחם אל מול חטיבה 91 שלהבנתי מתחילה בצהריי ה- 7 ללחוץ ע"ב ציר פלא וציר מזרחי יותר לעבר נפח והשיפון בואכה אורטל.
אל מול הכח שלוחץ את הכוחות של פל'א/82 וסמג"ד 266 וסמג"ד 82 מופנה גד' 93 ( 11 טנקים ) ולמעשה בקרב היתקלות מטוחים קצרים ביותר במהלכו מושמד למעשה גדוד 93 המוקטן, נבלמת תנועת הכח המערבי של חטיבה 91 .

הנתונים שבידי בהקשר לסמג"ד 82 שונים:
סמג"ד 82 , אוסף 3 כלים (מגדוד 57 פלוגה א)בצומת מחנה קרן , ונע לעבר תל עבס במגמה לחבור לבן שוהם על ציר הנפט .כח סמג"ד 82 נתקל שם בכח מחטיבה 51 שאגף ממערב את כוח בן שוהם.לאחר כשעתיים של קרב , סמג"ד 82 דני פסח , ומ"פ א משה וקס נהרגים.2 הטנקים שנותרו חוזרים לנפח.
כח הסמג"ד כאמור נלחם בחוד המאגף של 51 , ולא ב91 שמבקיעה על ציר פלא.

האגף המזרחי של 91 אשר הכח הקדומני שלו חוצה את כביש נפח- קונייטרה ומטפס על אורטל ,נפגע למעשה מכוחות 289 ( 6 טנקים - 3 מעמדות בעין זיוון ו3 ע"ב הכביש עד להיפגעות המג"ד רפול שפר) ובעיקר ע"י כוח מח"ט 679 ומג"ד 57 אשר פועלים ממרחב ציר קטקומבה - דלהמיה על אגף הכח הסורי.

ממה שלי ידוע בדיוק ההיפך , כוח 289 (רק 3 כלים) בעת תנועה על ציר עין זיוון-נפח מקבל אש מכוחות 91 שנמצאים בשיפולי אורטל , נפגעים המג"ד ומ"פ , והמ"מ מחלץ את עצמו.בשעה 2000 מפנה כוח מ57 בפיקוד עמוס בן דוד את נפגעי גדוד 289 .ממה שלי ידוע 57 פוגע בטנקי 91 באורטל.

הכח של חטיבה 51 הפועל במקביל ממערב לו ע"ב ציר הנפט ותל עבאס - סדנת הרק"מ - נבלם ע"י מח"ט 188 ,סמח"ט 188 , צביקה וטנק נוסף אשר חוזרים ממרחב הלחימה מצפון למשתא לעבר נפח וכן סמג"ד 57- חיים דנון ו- 3 טנקים שעימו המאגפים את נפח מדרום .

אכן מהומה ומבולקה.

האם התיאור שלעיל תואם להבנתך למתרחש במרחב הלחימה הנדון בליל 6-7 עד לערב ה- 7 באוקטובר?
ישן 26-06-2006, 14:28
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
תודה על הדיון המרתק

שלצערי אין לי מה לתרום לו מלבד שלוש שאלות שאני מפנה אל שני המומחים:
1) ניכר שמה שכתבתם כאן ובאשכולות אחרים מתבסס על ידע מעמיק על מלחמת יוה"כ, שנובע ממחקר רציני. מה המקורות שלכם מלבד ראיונות והאם עבודתכם אמורה להתפרסם בצורה כלשהי (או שכבר התפרסמה)? לא הייתי מתנגד לקרוא משהו מסודר מפרי עטכם.
2) כיצד אתם מעריכים את איכותו של הכוח הסורי שהזכרתם? תוכלו לפרט מעט לגבי סד"כ מסגרות וסוג הציוד העיקרי (טנקים, נגמ"שים)?
3) בהמשך להודעה של דורון: המימד האוירי נעדר לחלוטין מהדיון שלכם. כיצד אתם מעריכים את תרומת ח"א למאמץ הבלימה בגזרות בהן אתם עוסקים, כולל אותה שמיניה ב-9 באוקטובר?

לדעתי התייחסות אל שאלות 2-3 תסייע למי שלא מומחים להכניס את הדיון החשוב שלכם למסגרת מקיפה יותר.
ישן 27-06-2006, 17:51
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
תודה על הסקירה
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "סד"כ סורי עיקרי במרחב נפח"

יש להביע תודה לחברי הפורום ובמיוחד לשחר על הסקירה הנאה אודות הקרבות בריבוע השטח שבין נפח -דלווה-תל עבס וסינדיאנה. במרחב מצומצם זה נערך אחד מקרבות השריון היותר מכריעים במלחמת יום הכיפורים.קרב, המגיע בעצמתו ובמשקלו הסגולי לקרב הבלימה של חטיבה 7 וקרב ההבקעה של חטיבה 14 באזור הצליחה. משום מה נעלם קרב זה ברובו (פרט לפרשת צביקה) מן האתוס הלאומי ופרט למעורבים וכמה משוגעים לדבר, איש לא יודע עליו. לאחרונה, בשנת 2003, התפרסם מאמרו של יהודה וגמן "כאוס בנפח" בספר "מלחמה היום, בעריכת חגי גולן ושאול שי,ובו ניתוח שלביו המוקדמים של הקרב.
כמו כן התפרסם ספרו של אורי אור "אלה האחים שלי" ובו פירוט מהלכי חטיבה 679.

כאשר מאזכרים את מהלכי ההכרעה במלחמת יום הכיפורים מן הראוי שתאוזכר מערכה זאת , אשר יוחדה בהפעלה של כוחות קטנים ביותר, אשר הגיעו טיפין-טיפין לאזור המגע, כנגד אחד מאגרופי השריון החזקים שהופעלו אי פעם בהסטוריה של קרבות השריון. גבורת הלוחמים הבודדים, ניצול תוואי שטח שולטים ופיקוד יעיל וזהיר בעיקר של המח"ט אורי אור, הביא להדיפת אחד המאמצים העיקריים של הצבא הסורי, אל מעבר לקו הסגול.

תוך כדי ניהול מערכה זו מצא המח"ט אף דרך לשלוח כח לעזרת פלס"ר 7, אשר ספג מכה אנושה על שיפולי החרמונית.
ישן 27-06-2006, 18:47

ראויה במיוחד לציון הטקטיקה של מח"ט 679
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "תודה על הסקירה"

אורי אור, שברגע המכריע- הוא פיצל את כוחותיו ונע בתחכום רב מקונייטרה לנפח דרך עורף הסורים, ומנע את שבירת הקו בנפח. שכן , הוא הגיע ברגע הקריטי מכל- גדוד 93 לא היה מחזיק מעמד לאורך זמן רב, סביר להניח שהגזרה הייתה מתמוטטת , חטיבה 91 מנצלת הצלחה לכיוון גשר בנות יעקב- בית המכס.

עוולות רבות נעשו בגזרה, מהוויכוח בין רפול ויאנוש על תגבור 188 בגדוד מחטיבה 7 (בסוף לא בוצע בגלל עקשנותו של יאנוש), דרך אוזלת היד המשוועת של מפקדת אוגדה 36 , הבלבול הרב שנבע מריבוי מפקדות על תא שטח קטן יחסית , המפקד הדומיננטי בשטח (בן שוהם ז"ל) שמתרכז בהבקעה אחת ולא מנהל את הגזרה בראיה מערכתית , בעצומו של הקרב שולף יאנוש 2 פלוגות ומעבירם לגזרה הצפונית הרגועה יחסית , יחידות שפוצלו לטנקים בודדים כדי לסתום פרצות וקבלו מכה אנושה מאגרוף הפלדה הסורי .

היה לנו מזל רב .. ביחוד בגזרה הדרומית של הרמה, הכוחות הסורים(דיויזיה 5) עשו לנו טובה ועצרו כדי להחליף כוחות.

כוחות מפח"ט 188 , וגדודי 266/179 93/679 הם אלו שבלמו והשהו כדיויזיה סורית במרחב נפח בשלב הראשון (עד 7 בחודש בצהריים) , לאחר מכן הצטרפו שאר יחידות 179 (שרסקו את חטיבה 46 דרומה יותר) 679 , וכוחות חטיבה 9 שפתחו בתנועת מלקחיים והסיגו אט אט את הסורים לקו הסגול.

ראוי לציון המחיר היקר והכבד ששלמו כוחות מפח"ט 188 וגדודי 266/179 93/679 , בזכותם ציר חושנייה- בנות יעקב היה חסום.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 27-06-2006 בשעה 19:04.
ישן 27-06-2006, 21:37
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
המימד האוירי
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "ראויה במיוחד לציון הטקטיקה של מח"ט 679"

שחר, תודה על התייחסותך לשאלותי. אני חייב לומר שהשארת אותי עם טעם לעוד, בין השאר בגלל שהניתוחים שהכנסת פה ושם נראים לי חדשניים - לפחות במחקר הגלוי.
הרשה לי להקשות בנושא הסיוע האוירי - נושא המוכר לי קצת יותר. מספר נרטיבים של ח"א (בעיקר ספרי טייסות וחוברות מו"ק, אבל גם מחקר או שניים של ענף היסטוריה) טוענים או רומזים כי הסיוע האוירי ב-7-9 באוקטובר תרם תרומה מכרעת לבלימת השריון הסורי. הרושם שלי מעיון במקורות שונים הוא שאחרי כשלון "דוגמן 5" רוב הגיחות של ח"א בגזרה היו גיחות אמנעה מפוזרות וכמעט שלא בוצעו גיחות סיוע קרוב בהכוונת בקרים קדמיים למיניהם. כמו כן, עולה החשד כי גם הגיחות שיצאו לפועל לא היו אפקטיביות, בעיקר בגלל הצורך של הטייסים להתרכז בהתמודדות עם איומים מהקרקע ובגלל הצורך להשתמש בטכניקות הטלה פחות מדוייקות.
האם באותן יחידות שריון שולבו בקרים קדמיים והאם הם כיוונו גיחות סיוע קרוב בפרק הזמן בו אתה עוסק? עד כמה היתה התקפת הקורנסים על תל פארס אכן אפקטיבית מנקודת המבט של יחידות השריון בגזרה? שוב מדובר בנכס צאן ברזל של מו"ק בח"א, אבל שמעתי פה ושם רמזים שהסורים נשברו עוד לפני התקיפה.
לא אתה ולא הכותב idithho@015 השבתם על שאלתי לגבי המקורות ופרסומים. אם תרצו תוכלו לענות גם בפרטי. אני גם מפציר בכם להפוך את רסיסי המידע החשובים שלכם לסקירה מסודרת, גם אם כבר פרסמתם את הדברים במקומות אחרים. החשיבות ההסטורית של אותו קרב שריון ברמה זועקת לכך.
אני שב ומודה לכם ולמשתתפים האחרים על הדיון המשובח.
ישן 27-06-2006, 22:17

תקיפה אוירית של כוחות השריון הסוריים בדרום רמת הגולן
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Fox450 שמתחילה ב "המימד האוירי"

השהתה במקצת את התקדמותם.
אבל , לנוכח נושא האשכול, כוונתי את תשובותיי למרחב נפח . במרחב זה חיל האויר לא תרם מהומה לעצירת דיויזיה 1 הסורית. ניתן בהחלט לומר כאן בפה מלא שכל העבודה היא של השריון הישראלי, סדיר ומילואים. אומנם במחיר דמים נורא.
תרומתו של חיל האויר - בהשהיה(לא שבירה) של ההתקדמות הסורית בסביבות ציר המפלים בגזרה הדרומית של הרמה החל מסביבות 7 בבוקר של ה7 לחודש , עד לסביבות השעה 11:00 .
אם לא הייתי ברור אז חוזר , חיל האויר לא תרם משמעותית בגזרת נפח.בטח שלא בליל ה 6/7 לחודש וגם לא בקטסטרופה של צהרי ה 7 לחודש .

בקשר לניתוחים , שום דבר לא חדש. פשוט מסיטים קצת את הזרקורים מחטיבה 7 לשאר היחידות שלחמו(תרתי משמע) .

מקווה מאוד שבמור"קים של חיל האויר בנושא קרבות הבלימה בנפח יש רק את סיפורי יחידות השריון , ולא טייסות.. אם לא כך - סילוף ההיסטוריה.

שים לב שתקיפת שמיניית הפנטומים בתל פארס מבוצעת קרוב לפריצה למובלעת הסורית , בזמן זה אוגדה 146 (עתודת מטכ"ל) לוחמת במרחב , הרמה מחולקת לגזרות אוגדתיות (3 אוגדות). המצב טוב מלאין שיעור מאשר בליל 6/7 לחודש .. או צהרי יום ה 7 לחודש.

נערך לאחרונה ע"י Pshahar בתאריך 27-06-2006 בשעה 22:35.
ישן 02-10-2008, 19:02
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "עוד שני מקורות חדשים למדי שיעזרו להשלים בוודאי את התמונה..."

שני ספרים שאינם מתיימרים להוות משום מחקר. רכשתי את שניהם (יחד עם ספרו של גורדון וכן "מוסקווה").
הספר "הסורים על הגדרות" כולל פרטים רבים, במיוחד על סד"כ עדכני בכל אחד משלבי הלחימה בפצ"ן, אשר יש בהם מענה על שאלות רבות שנשאלו באתר, וכן פירוט כרונולוגי של מהלכי הלחימה, לרבות מספר אירועי לחימה אשר היו עלומים עד כה, כגון פעילתה של יחידה 269 בקרב החרמון, פעולותיה של אוגדה 146 מעבר לקו הסגול בגזרה הדרומית, והעובדה כי צה"ל הצליח לבלום את הסורים בגזרה הדרומית והמרכזית עוד בטרם עלתה אוגדה 146 לצפון, וזאת באמצעות פיצול גדודי חטיבה 179 וגדוד 39/188 כבסיס לכוחות הבולמים בעצמה חטיבתית בכל אחד משלושת הצירים בגזרה הדרומית: כח שכלל את גדור 96 וגדס"ר, בפיקוד מחט 179 בגזרת ציר "כביש" (קצביה"): גדוד 39 וחטיבה 4 בציר גמלא, וגדוד 278 בצירוף לחטיבה 9 במיצר אליעל. כל אלה יצרו בסיס מוצק. בעצמה אוגדתית מופחתת, אשר היה לו די כוחות כדי לבלום את הסורים. בגזרת נפח נסגרה התיבה ע"י חטיבה 679 , אשר הגיעה בדקה ה-91, לאחר מעשהו הבלתי אחראי של מחט 7, אשר "משך " אליו את שתי הפלוגות השלמות יחסית של גדוד 82, אשר נלקח מחטיבה 7 לטובת 188. מעשהו זה של יאנוש פתח בפני הסורים את השער לעורף חטיבה 7, באיזור סינדיאנה-נפח-דלווה, וכמעט המיט אסון. יש לציין כי בגזרת ציר נפח-גשר בנות יעקב (ציר יבשה), הוקם מגנן ערפי שכלל את גש"פ 181 וגדוד הנ"ט של חטיבה 820. טוב שאלה לא נאלצו להתמודד עם 3 חטיבות הטנקים של דיויזיות 3 ו-1 הסוריות שפרצו בגזרה. אני מסופק אם השרמנים של הגש"פ היו מסוגלים לחדור את הT62 הסוריים.

ישן 19-01-2013, 17:12
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
ציר הנפט... מזווית אחרת...

למי שתהה מהיכן הגיע המושג הזה, מה בדיוק היה פרויקט ה TAP LINE ומדוע עבר דווקא ברמה"ג, פרטים נוספים בסרט דוקומנטרי משנת 1950 בהפקת ארמקו (בעלת זכיונות הנפט, ש 30 שנים מאוחר יותר תרכש במלואה על ידי הסעודים) ובכטל (הקבלן המבצע, תאגיד ענק הקיים עד היום). ראשיתו של הפרויקט בתנופת הבנייה מחדש שאחרי חורבן מלחמת העולם השנייה, הנפט מהמפרץ נדרש בכמויות כדי לשקם ולהניע מחדש את הכלכלה האירופאית ההרוסה. הובלתו במיכליות דרך תעלת סואץ (הפרטית דאז) היה סיפור ארוך ויקר ועל כן יצאה ארמקו (בשיתוף עם חברות נוספות) למבצע הנחת צינור אדיר משדות הנפט המתפתחים של צפון מזרח סעודיה, דרך ירדן ועד לנמל חיפה בשטח המנדט הבריטי בפלשתינה. אפעס הקמת מדינת ישראל שיבשה את התכנית והצריכה ניתוב מחדש של הצינור דרך רמה"ג הסורית, חציית הליטאני למרגלות הבופור ומשם עד לתחנה הסופית בסמוך לשפך הזהרני מדרום לצידון, שם הוקמה חוות מיכלים אדירת מימדים, תחנת כוח ומתקנים שונים לדחיקת הנפט אל מיכליות העוגנות ק"מ מהחוף.

הסרט מלווה את תהליך התכנון, ההערכות הלוגיסטית האדירה והבנייה בפועל, שארך 3 שנים והתעכב בגלל מלחמת העצמאות והקרבות למרגלות הגולן ובלבנון, שהביאו להפסקתן הזמנית של עבודות הנחת הצינור שם. בתום הפרויקט בדצמבר 1950 היה ה TAP LINE בן ה 1200 ק"מ לצינור הנפט הגדול והארוך בעולם והביקוש האדיר הביא לשדרוגו מקיבולת של 300K חביות נפט ביום לחצי מיליון ומעלה, בעיקר באמצעות בניית תחנות שאיבה לאורכו שהאיצו את קצב זרימת הנפט. גם חוות המיכלים בזהרני שודרגה במהלך שנות ה-50 וה-60 עד שבשיאה הכילה כמעט 5 מיליון חביות נפט. שימו לב למצודת הבופורט 30 שנה לפני "שהתפרסמה" ולמתקנים הגדולים בצידון, שחרבו במלחמת האזרחים. למרבה האירוניה כיבוש רמה"ג בידי ישראל (לצד סגירת תעלת סואץ) ב 1967 לא הביא לסגירת הצינור. מלחמת יוה"כ ואמברגו הנפט הערבי של 1973 צמצמו את הזרימה ומלחמת האזרחים הלבנון הביאה לסגירתו הסופית של הטרמינל בזהרני ב 1976. הצינור המשיך לעבוד במקטע הסעודי-ירדני אך ב 1990 הופסקה הזרמת הנפט לירדן בשל תמיכתו האיוולת של המלך חוסיין בפלישתו של סאדם חוסיין לכווית באותה השנה. ב 22 השנים האחרונות עומד הצינור כאבן שאין לה הופכין.

מידע נוסף על הטרמינל הלבנוני
http://almashriq.hiof.no/lebanon/30.../tapline/sidon/

דף הויקיפדיה
http://en.wikipedia.org/wiki/Trans-Arabian_Pipeline

הסרט עצמו - OIL ACROSS ARABIA

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 19-01-2013 בשעה 17:14.
ישן 29-10-2016, 10:08
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
זה שכח צביקה לא השמיד 60 טנקים נרמז כבר בספר "על בלימה"
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב ""כוח צביקה": גבורה או בדיה?"

אבירם כותב שם כי "כח צביקה" נע בציר הנפט וירה לעבר הסורים אבל בגלל תנאי המרחק והחשיכה לא פגע ביותר מדי כלים. עיקר ההשפעה שלו הייתה מוראלית-נוכחות בקו שהגבירה זהירות אצל הסורים והגבירה אופטימיות אצל הכוחות הישראלים שהוטעו מדיווחי הקשר לחשוב שיש כח טנקים ישראלי משמעותי בשטח.
צביקה גרינוולד עצמו הוא גיבור מעצם זה שהוא נפגע מספר פעמים, החליף טנקים והוסיף להלחם למרות הפציעות והתשישות. זה דורש אומץ רב וכוחות על אנושיים. על זה הגיע לו צל"ש. אולי לא עיטור גבורה ואולי לא מעמד של מיתוס מכונן, אבל הוא ראוי בהחלט להערכה מרובה.
ישן 29-10-2016, 12:15
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "ב"הארץ" הציגו תמונה מדויקת יותר"

מגמתית ומניפולטיבית זה בלשון המעטה, אני הייתי הולך על נבזית ומרושעת.
זה מדהים אותי כל פעם מחדש איך צה"ל נופל בפח הזה של עיתונאים פעם אחר פעם.
כל הכתבה וכל המרואיינים דיברו על מה לא, אבל אף אחד (למעט רוני דניאל) לא דיבר על מה כן.

זה לא משנה אם הוא חיסל 60 או 6 טנקים, הוא היה שם, נילחם, פגע, ניפגע בעצמו ובסופו של יום מאד ארוך הוא וחבריו הורידו לסורים את רוח הלחימה ומצד שני עודדו את שאר הכוחות שלנו בשעה שהרבה טנקים ואנשים ניפגעו, אלה עובדות היסטוריות - על זה מגיע לו ולחבריו כל מה שקיבלו וגם יותר.

יאללה עורך דין טוב ותביעה על הוצאת דיבה לפי חוק איסור לשון הרע.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 29-10-2016 בשעה 12:19.
ישן 29-10-2016, 15:24
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
לא תהיה תביעה...
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מגמתית ומניפולטיבית זה בלשון..."

הנושא, כפי שניתן לראות בשרשור הזה ובמקומות נוספים בפורום ומחוצה לו - לא חדש. מיד כשחזרו השבויים מסוריה כבר דובר על כך (כפי שגם סיפר אמנון שרון בכתבה).

כל, אבל כל, מי שהיה באותם לילות שם - יצא שרוט במידה כזו או אחרת.

הנושא הוא לא צביקה גרינגולד והאם הוא זכאי או לא זכאי להערכה על גבורתו (לדעתי - בוודאי שזכאי, כמו רבים אחרים שהיו שם וזכאים גם הם). הכתבה לא צצה במוחו הקודח של כתב ערוץ 2. בעיני שריונאים רבים, מה שקרה במלחמה ההיא ברמת הגולן (וגם בסיני) עדיין לא נחקר כראוי. אין הרבה מלחמות ש-40 שנה לאחר שהסתיימו אנשים מרגישים צורך (וחובה) לספר את סיפורם (ראו "על הבלימה" כדוגמא אחת מיני רבות).

נראה כי הטראומה שעברו לוחמים אמיצים אלה ואשר גרמה להם, כל אחד מסיבותיו הוא, לנצור את סיפורו 20/30/40 שנה, תגרום לסיפורים כאלה לצוץ שוב ושוב מידי פעם.

ישן 30-10-2016, 13:20
  משתמש זכר אל-בחאר אל-בחאר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.08
המספר של 60 טנקים הוא לא של גרינגולד
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "תביעה לא תהיה. צביקה יכול וצריך להגן על כבודו בזירה הציבורית"

באתר חיל השריון הוא אומר "
ציטוט:
להגיד לך כי השמדתי 10 או 20 טנקים או מספר אחר אינני יודע. המלחמה שלי הייתה הלילה הזה והיום שלמחרת. בוודאות בתוך מחנה נפח, בהסתערות אחר-כך, פגעתי בשלושה או ארבעה טנקים לפחות, ובוודאות במשך היום (יום א' 7 באוקטובר) בקרב שריון בשריון שבו השתתפתי השגתי משהו כמו עשר מטרות".

גם בציטוט של נימוקי ועדת האות, המופיע באתר הגבורה של חברנו עופר אין מספרים.

בשני הלקסיקונים של הבר/שיף - "בטחון ישראל" ו-"מלחמת יום הכיפורים" גם אין התחייבות על מספרים. מצרף כאן את הקטע מתוך לקסיקון מלחמת יום הכיפורים

ישן 30-10-2016, 20:19
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

כה אמר אבירם ברקאי
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב ""כוח צביקה": גבורה או בדיה?"

כדאי לקרוא את אשר כתב אבירם ברקאי במעריב
אם תלחצו על הקישור שלעיל תקבלו את דעתו של מי שחקר יותר מכולם את הקרבות האלה.
אין לי אלא להסכים עימו.
ואוסיף:
צר לי על יאיר נפשי, שנתפס על ידי כאחד מאותם גיבורים שבזכותם הוכרע הקרב ברמת הגולן. נפשי לחם בגבורה כמג"ד גדוד 74, בקו המגע הקדמי של חטיבה 7 (למרות שהשתייך לחטיבה 188). הוא לא זכה לכבוד הראוי לו בפנתיאון הגבורה של עם ישראל, כיוון שלא היו לו ככל הנראה יחסי ציבור. במקום זאת הוא ניםח את אגדת צביקה- שגם כך היה גיבור- מעבר לכל פרופורציה. כיום הוא מתבזה בצורה שאינה מכבדת בעיקר אותו בהופעתו התמוהה בטלויזיה. מה יצא לו מכך- ממילא איש אינו זוכר את גבורתו פרט לכמה שרוטים מ-73. היום כולם שמעו שהוא גם פיברק מעשיה. ואם פיברקת- לפחות אל תבזה את יציר כפיך.

ישן 30-10-2016, 21:07
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "כה אמר אבירם ברקאי"

כולנו כאן צריכים להוריד את הראש בענווה ובהצדעה לכל האנשים האלה ולא לשפוט אף אחד מהם.
מאות טנקים ואלפי חיילים סורים שעטו לתוך רמה"ג וניבלמו ע"י קומץ לוחמים אמיצים, חלק נהרגו, חלק ניפצעו והשאר איכשהוא צלחו את זה.
המלחמה נגמרה והם פנו כל אחד לחייו שהושפעו מאותה לחימה ("פשוט שיריונר" אמר ובצדק לטעמי שכל אחד מהם בצורה זו או אחרת יצא שרוט מהלחימה הזו).
אז היום הם קצת מתווכחים ביניהם מתוך טראומת לחימה ורסיסי זיכרון של 40 שנה, לא לנו להיכנס לזה ולנסות למצוא איזה ראציונל מאחורי הוויכוח הזה.
הפרטים לא חשובים כאן, מה שחשוב שבסופו של דבר הוא שהם מעטים כל כך בלמו את הסורים רבים כל כך.

התקשורת מרושעת ובשביל דרמות משסה אותם אחד בשני והם במצוקתם משתפים פעולה.

לא מטיף מוסר, מותח ביקורת על התגובות שלכם או אומר לכם איך להגיב אלא מדבר מתוך כאב גדול על מה שעושים לאנשים היקרים האלה.
גם כאן בפורום הזה יש מי שלחם במלחמת יוהכ"פ ובמלחמות אחרות ומגיע לו מלוא ההערכה, בודאי שאתה והם מבינים למה אני מתכוון.

תגובתו הכואבת של צביקה אומרת הכל
http://www.haaretz.co.il/news/polit...emium-1.3107013

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 30-10-2016 בשעה 21:13.
ישן 31-10-2016, 22:05
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "כולנו כאן צריכים להוריד את..."

ציטוט:
מה שחשוב שבסופו של דבר הוא שהם מעטים כל כך בלמו את הסורים רבים כל כך.

אני במספר מקומות שמעתי שהסורים הם אלו שעצרו את עצמם. אולי אני טועה אבל הם היו יכולים להתקדם לתוך הגליל אבל זה לא היה בתכניות המבצעיות שלהם. הם לא ניצלו את ההזדמנות שהייתה להם. לפי הבנתי, הכוח הישראלי הקטן שהיה ברמת הגולן עם תחילת המלחמה לחם בגבורה והצליח להסב לסורים אבדות ניכרות בהשוואה למה שהסורים הצליחו להסב לישראלים, אבל עדיין זה לא היה מספיק אם הסורים היו מחליטים לנסות להתקדם עמוק יותר, ולשבש את תגבורת המילואים הישראלית. גם אם הסורים חששו שהישראלים טומנים להם מלכודת בגליל, הם היו יכולים לשלוח כוח סיור ממונע כדי לוודא שלא עומד מולם כוח ישראלי משמעותי.

ישן 31-10-2016, 20:46
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
עמוס הראל כותב הערב ב"הארץ"
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "כה אמר אבירם ברקאי"

"ליברמן הדף גם את הביקורת שהושמעה על תנאי השירות בצה"ל (והתכוון כנראה לדו"ח מבקר המדינה על תנאי הפנסיה שהתפרסם בשבוע שעבר), קרא שלא לגלגל על צה"ל את האחריות לתקלות מבצע "צוק איתן" בעזה שיידונו בדו"ח המבקר הקרוב, ואפילו תקף את הפרסומים האחרונים בתקשורת שעסקו באתוסים צבאיים - סיפור הגבורה של "כוח צביקה" במלחמת יום הכיפורים ותפקודה של חטיבת הראל בקרבות על הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. כל התופעות הללו, טען, פוגעות בצבא, במשרתי הקבע ובנרטיב ההיסטורי הבסיסי של המדינה. הוא קרא לח"כים להימנע מציניות ולשאוב השראה מתרומת צה"ל לחברה, המשתקפת בעבודה הנעשית בבסיסי חיל החינוך עם מתגייסים יוצאי שכונות מצוקה.
הסנטימנטים של שר הביטחון מובנים. הביקור שערך באחרונה בחוות השומר ובבסיס מחו"ה אלון בצפון הארץ עשה עליו רושם רב, ובצדק. אפשר גם להבין את העמדה שנקט במחלוקת על דו"ח המנהרות. כמו נפתלי בנט, ליברמן סבור שעיקר האחריות מוטלת על הדרג המדיני. יובל שטייניץ, מקורבו של ראש הממשלה נתניהו, זרק לעומת זאת את האחריות לתקלות על הצבא, מבלי למצמץ. בפועל, נדמה שהאחריות צריכה להתחלק בין שני הדרגים, אבל האופן הבוטה שבו מנסה סביבת נתניהו לגלגל את האשמה על המטה הכללי לקראת פרסום הדו"ח מעורר כנראה גם תגובות הפוכות מתוך הקבינט.
אולם, עמדת ליברמן בעניין תנאי השירות ואתוס הלחימה פחות מובנת. שר הביטחון קשר בין הקושי של צה"ל להשאיר בשירות קבע קצינים מצטיינים ובין השכר הנמוך של נגדים בימ"חים לבין הביקורת בתקשורת על תנאי השירות. זו טענה שהרמטכ"לים הרבו להעלות בשנים האחרונות, אבל נדמה שהיא גורפת מדי. אין חולק על כך שמצב הימ"חים קשה וששכר הנגדים נמוך. ברור גם שהצבא נתקל בתחרות כשהוא רוצה להחתים לטווח ארוך מומחי סייבר מצטיינים. זה לא צריך לספק הגנה גורפת למדיניות פנסיות מפליגה, שלפי המבקר הביאה לתוספת של 15% פנסיה בממוצע לפורשים בשנים האחרונות, בלי שמץ פיקוח ציבורי.
גם עם הטיעון של ליברמן על האתוסים אפשר להתווכח. בעניין עלילות סרן צביקה גרינגולד בקרבות ברמת הגולן, המסקנה הסבירה נראית זו של אבירם ברקאי, מחבר הספר "על בלימה", שחקר את קרבות חטיבה 188 במלחמת יום הכיפורים: היתה גבורה, אך מספר הטנקים שדווח שהכוח השמיד (60) כנראה מופרז. מדוע הדיון בכך - שהחל כבר לפני כשלושים שנה - פוגע במשהו ברוח הלחימה של חיילי צה"ל היום?"

(מתוך המאמר "ליברמן מתגייס להגן על הצבא - ומתעלם מחלקו בליבוי המתח בפרשת אזריה" מאת עמוס הראל, הארץ, 31.10.2016)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 31-10-2016, 14:33
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
גרינגולד גיבור. האם הוא גיבור כמו אסא קדמוני? למי אכפת.

לטעמי מדובר בגיבור אמיתי. תמיד אפשר אחר כך לטעון שהיו מי שקופחו, ושהיה יותר מאשר רצון להעלות על נס את גכורתו של מי בעת הענקת העיטור. שני הדברים הם רעות חולות שמלוות את מוסד העיטורים בכל הצבאות ודי לקרוא בהקשר זה פרשיות בצבא האמריקני והרוסי במלחמת העולם השנייה. בצה"ל גם לא חסרות דוגמאות ובהם סיפורם של גדודי הצנחנים 202 ו-50, כוח הצנחנים ״שמוליק״ וחטיבה 14 כולה בחזית הדרום.
לא תמיד זה אומר שהדברים לא התרחשו ולא תמיד זה אומר שהמעוטרים אינם גיבורים. בנוגע לסיפור הנ״ל היה צריך להיות אדם אמיץ מאוד בכדי ללחום בשתי החזיתות ב-73׳. גרינגולד גיבור. האם הוא גיבור כמו אסא קדמוני? למי אכפת.

אני מצרף את הביקורת שכתבתי שבעתו על הספר "כוח צביקה":

"בפועל הייתי מין יחידת קומנדו הפועלת מעבר לקווי האויב, בקרבות מגע מטווחים קצרים – הולמת, משפרת עמדות, הולמת שוב, נסוגה על מנת להתקדם ולפגוע באויב, וחוזר חלילה" (עמודים 53-54).

"כוח צביקה" (הוצאת מודן, 2011) מאת צביקה גרינגולד ועמי דור-און מספר את סיפור לחימתו של צביקה גרינגולד בקרבת הבלימה במלחמת יום הכיפורים. גרינגולד, יליד קיבוץ לוחמי הגטאות, נשר מקורס טיס לחיל השריון ושירת בחטיבה 188 מטוראי ועד למפקד פלוגה בדרגת סגן. המלחמה פרצה בעת שעמד להשתחרר והיה למעשה, ללא תפקיד מוגדר. לאחר ש"בדממה הגדולה של יום הכיפורים שמענו לפתע קולות של מטוסי קרב חולפים מעלינו לכיוון רמת הגולן" (עמוד 28). מיהר למפקדת החטיבה וקבל הוראה מהסמח"ט דוד ישראלי לארגן כוח מאולתר של 3 טנקים ולחבור לכוחות החטיבה המנסים במאמץ נואש לבלום את הסורים. תיאוריו את הלך רוחם של צוותי הטנקים שקושש מן היקב ומן הגורן מטלטלים. מטריד לחשוב כמה אינטנסיביים ועצימים היו קרבות היום הראשון ברמה.

"אני רוצה את החבר'ה של צביקה מהר. אפילו עם כלי אחד או שנים, כל מה שיש להכניס פנימה מהר" (עמוד 74), הורה המח"ט איציק בן-שֹהם וגרינגולד מיהר עם כוח בן שני טנקים לחזית. עד מהרה הוא נותר טנק יחידי (הטנק השני התגלה כתקול). למרות זאת לא ויתר גרינגולד וחתר למגע וללחימה בסורים. "לא היה ספק שאני נמצא בעיצומה של הלחימה הפרטית של הטנק שלי, ושאיני צריך להמתין לפקודה מפורשת כדי להתחיל לירות. הטווח ביני לבין חזית הטנקים הסוריים היה רק 2,500-1,000 מטרים, ופתחתי בניהול קרב, תרגולת שהייתי אמון עליה היטב בזכות הניסיון שרכשתי בימי הקרב הרבים בעבר. איתרתי קבוצת מטרות, זיהיתי אותה בוודאות, כיוונתי היטב, ממצב את צלב הכוונת בדיוק אל ליבו של הטנק הסורי ונתתי פקודת אש. עקבתי אחרי הפגז במעופו, מתמקד באור הנותב הבוער באחוריו, ועקבתי, כמובן, גם אחרי הפגיעה. הוריתי מיד לנהג לנוע מעמדת הירי לאחור ולמצוא עמדת ירי חדשה" (עמוד 88).

במקביל הקפיד שלא לדווח בקשר על מספר הטנקים שאתו (למעשה חלק ניכר מן הזמן מנה כוח צביקה רק את הטנק הבודד שלו) על מנת שלא לחשוף את פגיעותו בפני מומחי הקשר של צבא סוריה המאזינים לרשתות הקשר הצה"ליות. "אני רוצה שתבטיח לי דבר אחד – שאף טנק סורי לא יעבור אותך לכוון נפח. כוחות מילואים בדרך אליך" (עמוד 110), הורה אל"ם איציק בן-שֹהם לגרינגולד בקשר והוא עשה ככל יכולתו לעמוד בכך. לאחר שנפגע טנק אחד עובר גרינגולד לטנק אחר ובהמשך לעוד טנק. 24 שעות רצופות של לחימה, ללא אוכל או שתייה, פצוע מכוויות. לא מוותר. נלחם.

גרינגולד מגולל בספר גם את המשך הקרבות, את מלחמת ההתשה במובלעת הסורית ואת ההתמודדות עם המתח, והעומס הרגשי עד כדי פוסט טראומה שיצרה מלחמת יום הכיפורים אצלו ואצל לוחמים נוספים. עוד שוזר צביקה בספר את סיפורם של מקימי קיבוץ לוחמי הגטאות בו גדל, ובהם הוריו, אשר ניצלו מן השואה וטוען כי מורשתם היא היא שחייבה אותו לגלות נחישות ודבקות כה רבה במשימה נוכח אויב במספרים עדיפים כל כך.

בנאום שנשא בעת סיור בפולין, סמוך לחורבות הבונקר של מורדי גטו ורשה ברחוב מילא מספר 18, אמר גרינגולד כי מעולם לא ענד את עיטור הגבורה שהוענק לו. "האות הזה – העשוי מתכת בצורת מגן דוד, ועליו החרב ועלה הזית המשולב בה – תלוי על רצועת בד צהובה. עכשיו, כאן, מול הריסות הבונקר הזה, אני מרגיש שהיה עלי להביא עימי את העיטור הזה ולענוד אותו בגאווה, כדי רוחות הגיבורים המתים האלה יראו אותי ויבחינו ב'טלאי הצהוב' מדגם ישראל הלוחמת על חייה, ויהיו גאים בי, הצאצא שלהם, החי על פי מורשתם" (עמוד 203).

והקורא אוחז בו ולא מרפה, ואינו יכול שלא להשתאות נוכח אומץ הלב שהפגינו לוחמי צה"ל נוכח תנאי פתיחה קשים ונחיתות מספרית מובהקת. הקריאה גם גרמה לי להרהר בסרט "זעם" (בו מפקד בראד פיט על טנק בודד בקרב על גרמניה במלחמת העולם השנייה) ולהבין לעומק עד כמה היה קשה המצב ועד כמה באמת היו אלה הפרטים שהצילו את המצב כשהמדינה היתה נתונה בליקוי מאורות אסטרטגי. הקריאה בספר מרתקת ומלמדת.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 01-11-2016, 20:48
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
100 "כבדים"....

עד כמה שאני זוכר, יאנוש שאל אותו בקשר עם איזה כח הוא מתקדם על ציר הנפט.
צביקה ענה לו: "יש איתי 100 כבדים"....
יאנוש ידע שזה לא נכון, אבל לא תיקן אותו. את השיחה קלט המודיעין סורי והסיט את כוחותיו לכוונו וכך הוריד לחץ מגזרות אחרות....
רק עבור הברקה זאת מגיע לו צל"ש....וזה מה שקיבל מבלי לירות פגז אחד...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 15-06-2019, 22:23
  אור פיא אור פיא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
מקפיץ לטובת בבליוגרפיה

* איתן הבר (עורך), ברק: מלחמת יום הכיפורים, רמת הגולן, תשרי תשל"ד, אוקטובר 1973, הוצאת המשפחות השכולות של חטיבת השריון ברק, 1979
* אריה יצחקי, נפח, בעקבות לוחמים כרך צפון, תל אביב, הוצאת בר-מודן, 1988.
* צביקה עופר, ברק ביום הכיפורים, מחלקת היסטוריה, אפריל 1995
* יהודה וגמן, כאוס בנפח, בתוך מלחמה היום: חקרי מלחמת יום הכיפורים עורכים חגי גולן ושאול שי, הוצאת מערכות, 2003
* דני אשר, תוכנית המלחמה הסורית והוצאתה אך הפועל, מלחמה היום: חקרי מלחמת יום הכיפורים. עורכים חגי גולן ושאול שי, הוצאת מערכות, 2003
* צביקה גרינגולד. כוח צביקה: 24 שעות של גבורה במלחמת יום הכיפורים, הוצאת מודן, 2008
* דני אשר (עורך), הסורים על הגדרות: פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים, הוצאת מערכות, 2008
* [[אבירם ברקאי]], על בלימה: סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור, ספריית מעריב,, 2009

ממליץ לקרוא את המחקר המורחב של יהודה וגמן:
* אל"מ (מיל') יהודה וגמן, כאוס בנפח - ניתוח האירוע, הקרב של חטיבה 679 ביממה הראשונה במלחמת יום הכיפורים, עריכה: אל"מ במיל' הרב אליעזר שנוולד, 2018
ניתן לקרוא בלינק הבא
ישן 04-10-2020, 20:13
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
למה קיבל צביקה גינגולד את אות הגבורה....?
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי אור פיא שמתחילה ב "מקפיץ לטובת מסמכים"

ההסבר שידוע לי, כאשר רפול שאל בקשר את צביקה כמה כלים הוא מביא איתו?
צביקה ענה שהוא משתמש בלשון "סגי נהור" ויחד איתו באים 100 כלים...

המודיעין הסורי קלט את הידיעה והעביר למפקדת החזית על הגעת 100 טנקים נוספים לגזרה שסורים לא השאירו שם כוחות..

בתוך זמן קצר התחילה תנועה של שריון סורי לחסום את "כח צביקה עם 100 הכלים", הם חשבו שזאת עתודה מטכלי"ת . וכך פחת במקצת לחץ הסורי על הכוחות המעטים והמותשים של צה"ל.

בפועל היה לצביקה באותו הזמן טנק 1 ומודיעין סורי לא הבין מה זה "סגי נהור" בחושבם שזה הכינוי לעתודה מטכלי"ת...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

נערך לאחרונה ע"י האזרח בתאריך 04-10-2020 בשעה 20:16.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:24

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר