לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-06-2021, 17:48
  מוהנדס במיל מוהנדס במיל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.06.19
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "ריח לאחר פיצוץ חומרי נפץ"

ציטוט:
איזה ריח יש ל-TNT ואיזה ל-RDX ?

בצבא יצא לי לפוצץ גם את זה וגם את זה ולא זכור לי ריח ספציפי לאף אחד מהם (אחרי הפיצוץ תמיד חוזרים למטווח חבלה לעשות סריקת נפלים)
בגדול בו נזכור שרוב ארגוני הטרור לא יודעים לייצר חומר חבלה תקניים, ולכן זה תלוי במה ערבב אותו חמאסניק בפס ייצור.

כך שלזהות לפי הריח, אלא אם כן עשית הכשרת כלבים לזיהוי חנ"מ בעוקץ. לא נראה לי כמשהו אמין לזיהוי.
יש בעולם בדיקות פורנזיות שבהם אפשר לזהות את מרכיבי החנ"מ לפי השאריות שהוא השאיר...
לפעמים גם, וזה קורה בעיקר בחומרי נפץ לא תקניים או מאוד ישנים אין יזימה מלאה של החנ"מ ואז מדגלות שאריות של גושי חנ"מ בזירת הפיצוץ.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-06-2021, 21:12

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "הריח היה די חזק גם במרחק עשרות מטרים ממוקד הפיצוץ"

אז ככה:

1.
ציטוט:
ולא זכור לי ריח ספציפי לאף אחד מהם

ריח כמעט תמיד יש רק לא זכור לי משהו ספציפי שמייחד חנ"מ מסוג ספציפי

2. אולי כי עבר הרבה זמן מאז... בכל זאת אלו לא חומרי נפץ סטנדרטיים (ועדיף לא להרחיב בנושא, אני גם ככה מנסה להלך פה על ביצים בקשר למה שמותר לי ומה אסור לי לכתוב כאן בפורום)
אז אולי יש ריח ספציפי ואני לא זוכר... מה גם שפוצצנו תמיד במטווחים פתוחים ובכמויות קטנות יחסית ופה מדובר על כמות גדולה ובמקום סגור לפי מה שאני מבין.
אבל אני גם לא הכרתי אף אחד בחה"ן שידע לבוא למטווח חבלה ולהגיד כאן פוצצו TNT

3.
ציטוט:
זה הזכיר לי במשהו אבק שרפה, אבל שונה, טיפה כמו גומי שרוף.
(ולא היתה במקום שום שריפה של גומי).

כמו שאמר טל ענבר אולי הריח של הגומי הוא בגלל איזה חלק שהיה ברקטה שעשוי מגומי
אני אזרוק כאן השערה פרועה שזה אולי בגלל שהוסיפו איזשהו גומי סינטטי לחנ"מ בשביל לייצב אותו וכדי שיהיה ניתן לעבד אותו לצורה הרצויה

ציטוט:
לפי צבא עשן אפור (לא כהה, יחסית בהיר) מתאים יותר ל-RDX ?

לא יודע לזהות חנ"מ לפי צבע עשן (וגם פה יש הרבה משתנים כמו מה נשרף בזירה) באופן כללי אני אגיד ככה
היכולת של ארגון כמו חמאס לייצר חומר נפץ תקני היא מאוד מוגבלת, ואם כבר הם מצליחים לייצר משהו ברמה גבוהה אני מעריך שהם היו מעדיפים להשתמש בזה למטענים מאשר לרקטות...
בו נזכור שיש סגר ברצועה כך שהיכולת להביא חומרים איכותיים היא מוגבלת ושצה"ל מדי סבב שבא לו הוא גם פוגע בסדנאות הייצור ומעבר לזה גם מדי פעם מתופצצת איזה מעבדה ברצועה באיזו תאונת עבודה.
בגלל זה העזתים ידועים כאלופי העולם בקומבינות (ולא סתם הם הצליחו לשגע מדינה שלמה עם סיגריה שמחוברת לקונדום)
לכן הייתי מעריך שמדובר במשהו כמו אמוניום ניטרט מאשר RDX תקני (מאמין שחנ"מ תקני עדיין מוברך לרצועה אבל בכמויות קטנות) וגם אם זה היה RDX אז נעשה בקומבינה.
חוץ מזה שכבר שמעתי על איך הם מכינים חומרי נפץ מחרא של גמלים ומסוכר

וכאמור זאת דעתי המאוד לא מקצועית בלבד

נערך לאחרונה ע"י מוהנדס במיל בתאריך 11-06-2021 בשעה 21:17.
ישן 12-06-2021, 00:23
  beatma beatma אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.05
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "אז ככה: 1. [QUOTE] ולא זכור..."

אני דווקא מכיר יצור סטנדרטי סדרתי של חנ"ם ברצועת עזה, על בסיס חומרי גלם מוברחים, וכמובן גם חנ"ם תוצרת אירן/סוריה/מדינות אחרות שהוברח לשם.
בנוסף החנ"ם שהוצא מהנפלים הישראליים, אבל הכמות שלהם כמובן מוגבלת.

הריח היה אחיד ונשאר זמן רב, קשה לי להאמין שזה היה ממש גומי, הריח היה שונה מגומי, אמנם מעט הזכיר אותו.

כפי שאמרתי בהתחלה, התקופה של החומרי נפץ המאולתרים מסוכר וצרכים היתה לפני כ-15-20 שנה, בשנים האחרונות הם מייצרים באופן סדרתי רחב חנ"ם ודלק מוצק, גם אם לא הכי איכותי, עדיין באיכות סבירה.

לפי מה שידוע לי אמוניום ניטראט משאיר עשן לבן בהיר ולא יודע אם נשאר פיח, לכן לא כל כך מתאים.
ישן 12-06-2021, 12:29

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי beatma שמתחילה ב "אני דווקא מכיר יצור סטנדרטי..."

הדבר הכי חשוב בשביל ייצור סדרתי הוא קונסיסטנטיות, מה שבגלל הסיבות שמנעתי למעלה לא יכול להתקיים ברצועה
(ואני אוסיף שגם במקצוע הזה קשה למצוא עובדים שיעבדו אצלך עד הפנסיה ולכן שימור הידע הוא בעייתי)
מה שמייחד מפעל נשק של מדינה זה שכל BATCH (אצווה בעברית) היא כמעט זהה לקודמתה. ועם השנים היא משתפרת עד לכדי שלמות.
בארגון טרור כמו חמאס, בעיקר בגלל הפגיעה הסידרתית בקווי האספקה זה לא יכול להתקיים והתוצאה היא BATCH ברמה סבירה וBATCH ברמה גרועה

ציטוט:
ובן גם חנ"ם תוצרת אירן/סוריה/מדינות אחרות שהוברח לשם

חנ"מ תקני מוברח לרצועה וזה ידוע אבל יש שתי בעיות עם החנ"מ הזה הראשונה שהיא בכמות מוגבלת מאוד כי בכל זאת עזה מסוגרת מכל הכיוונים והמצרים חפרו תעלה ענקית במקביל לציר פילדלפי הישן
עכשיו חישוב פשוט: בעזה יש ע"פ הערכות כ14,000 רקטות כל אחת עם ראשי נפץ של בין כמה קילו בודדים לעשרות (ויש גם את הבורקאן שמכיל 500 קילו ) מה שאומר שבשביל לתדלק את המערך הזה צריך עשרות אם לא מאות טונות של חנ"מ תקני מה שכנראה אין ולכן נעשה איזשהו תיעדוף (ויש גם את מערך המטענים שגם הוא צריך חנ"מ)

שנית: לחנ"מ יש תאריך תפוגה, ולכן גם הצליחו להבריח כמויות לרצועה סביר להניח שזה לא חנ"מ שיצא טרי טרי מהמפעל אלא משהו שכב במחסנים כמה שנים, והגיע בכל מיני דרכים לא דרכים שפגעו באיכות שלו עם הזמן
זה לא אומר שהוא לא בהכרח ייזום אלא שהוא עלול לעשות יזימה חלקית ואז נראה את הגושי חנ"מ האלה ברחבי הזירה, (רואים את זה בעיקר בפיצוץ של שד"מים ישנים)
אני אישית מעריך שמאסה הגדולה מגיעה בכלל ממלחמת האזרחים בלוב, לפני כמה שנים פורסם כאן תמונה של חמאסניק עם P90 שאף אחד לא הבין איך הוא השיג אותו עד שהתברר שקדאפי "עליו השלום" קנה כמה למשמר הנישאותי שלו, בהצלחה למחבל למצוא כדורים מתאימים לרובה הזה...
כאמור רח"ט עזה באמ"ן אני לא וזו רק השערתי

לעניין הריח בו נזכור שפיצוץ למעשה מפזר את כל המרכיבים של המטען על גבי כל הזירה ולכן הריח נשאר כל מה שהתערבב בחנ"מ או היה חלק מהרקטה עכשיו הפך להיות חלק מהזירה והוא מפזר את ריחו שם עד שידעך.
ואני ממש לא אוהב לשחק את המשחק הזה של חקירת מז"פ בהתכתבות אז כל ההשערות האלה לאיזה סוג חנ"מ הם רק בגדר ספוקלציות וכל מי שיגיד שהוא יודע פשוט מחרטט אותך...
רק אנליזת חומרים מהזירה יכולה להגיד מה היה באותה רקטה ואיזה חנ"מ זה.
ישן 21-06-2021, 02:08
  אלי3 אלי3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.12.01

ריח של TNT שהתפוצץ מזכיר סוג של פלסטיק מסויים שרוף או חם מאוד מאוד עד שהו א מוציא ריח מעצמו, אבל לא ריח מרוכז, אלא עם ניחוח עדין שמזכיר ריח של אוויר כלוא שהיה במגע עם אבש"ר וזאת כשמריחים את אותו אוויר בשניה הראשונה לאחר שחושפים אותו. (כמו פירוק כדור רובה חי או הרחת האוויר שסביב המטענים ההודפים שמקיפים את זנב הפצמ"ר שעטוף בניילון) . לאחר שניה או שתיים הריח מתנדף. (יתכן שהריח מגיע מחומרים פלסטיים שנמצאים שם).
כאמור אלו ריחות שהמוח נזכר בהם ומנסה להלבישם על דברים מוחשיים, זה מה שזה מזכיר לי, בתכלס אני לא יודע אם לאדם אחר זה יהיה אותו דימוי והמחשה.

אני כותב זאת לאחר הרחה של האוויר בסביבה שהתפוצצה בו לבנת חבלה של TNT . ולאחר שהרחתי את האוויר בסביבה הרחוקה שהתפוצה בה רקטת גראד ועשן הפיצוץ המדולל באוויר נקי חלף על פני, והריח בשתיהם היה זהה.

נערך לאחרונה ע"י אלי3 בתאריך 21-06-2021 בשעה 02:15.
ישן 23-06-2021, 09:38
  beatma beatma אינו מחובר  

אני נזכרתי שהייתי לפני כחצי שנה בזירת נפילת רקטה אחרת
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי אלי3 שמתחילה ב "ריח של TNT שהתפוצץ מזכיר סוג..."

זו היתה רקטת 122מ"מ תקנית (ראיתי את מקטע הזנב שהחבלן הוציא) לטווח 40 ק"מ ששוגרה מהרצועה, רוב הסיכויים שהיא תוצרת סין, החנ"ם ברש"ק שלה הוא תערובת RDX עם אלומיניום.
הייתי דקות ספורות לאחר הפיצוץ בנקודה, מטרים ספורים ממוקד הפיצוץ ולא זכור לי שום ריח.

מה שאני חייב לציין שבפגיעת הרקטה שתיארתי בהודעה הפותחת, שהתרחשה במבצע האחרון, היה די הרבה פיח ומשהו שנראה כמו גומי/פלסטיק שהושפרץ על הקירות, לטווח של כ-20 מטרים אפילו.
הריח היה מורגש היטב למרחק עשרות מטרים ונשאר בזירת הפיצוץ גם שעתיים לאחר מכן.

אני חושב שזה יכול להתאים לחלקי גומי/פלסטיק ברקטה.

היכן ומתי הרחת עשן לאחר פיצוץ רקטת גראד ?
ישן 27-06-2021, 10:57
  beatma beatma אינו מחובר  

מתאים ל-TNT
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי אלי3 שמתחילה ב "אם אני לא טועה העשן היה שחור..."

צבע העשן תלוי בכמות הפיח שיש בו.
פיח נוצר כתוצאה מתגובת שריפה חלקית של פחמימנים.
כאשר מאזן החמצן במולקולות החנ"ם מאוזן או חיובי, תגובת החמצון-חיזור היא מלאה במהלך פירוק המולקולות ולא נוצר פיח והעשן לבן.
דוגמא לחומרי נפץ כאלה: אמוניום ניטראט, ניטרוגליצרין.
כאשר מאזן החמצן שלילי, תגובת החמצון-חיזור חלקית, נשאר פחמן בצורת פיח לאחר הפיצוץ, מה שצובע את העשן בשחור.
גם לטמפרטורת השריפה יש השפעה על מידת השריפה של הפחמימנים, כאשר ככל שהיא חמה יותר התגובה פחות מלאה.
ל-RDX למשל יש מאזן חמצן שלילי, ל-TNT עוד יותר שלילי ולטריטונל עוד יותר שלילי, העשן לאחר פיצוץ טריטונל הוא שחור מובהק, כפי שניתן לראות בחלק נכבד מהתקיפות האוויריות ברצועת עזה לדוגמא.
ישן 28-06-2021, 23:58
  beatma beatma אינו מחובר  

אמוניום ניטראט וניטרוגליצרין הן רק חלק מהאופציות
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי אלי3 שמתחילה ב "וואו, מעניין לדעת. יצא לי..."

עשן לבן יכול להיגרם גם מחנ"ם אחר.
אולי העשן היה מעט אפור, וזה וריאציה כלשהי של RDX.
גם לפי מה שהבנתי כאשר החנ"ם לא עובר ניפוץ, אלא ביקוע, העשן לבן.
כנראה שזה מה שמתרחש בירוטים של רקטות, אין לי ידע על ביקוע, אני מחפש להבין מה התהליך במקרה כזה.

כפי שסירפד העביר מלבני:
האצבעות חבלה הישנות היו עשויות מ'טן', שזה בעצם PETN עם מאגד פלסטי ותוספים שונים.
גרסה כלשהי שמזכירה את 'סמטקס' הצ'כי.
או כפי שאמר מוהנדס RDX עם מאגד פלסטי ותוספים שונים, שזה מזכיר גרסה כלשהי לC-4 האמריקאי.
הגרסה החדשה היא חנ"ם אדיש PX64 שאני לא מכיר את המתכון המדוייק שלו.

נערך לאחרונה ע"י beatma בתאריך 29-06-2021 בשעה 00:03.
ישן 30-06-2021, 18:26
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
לטי.אן.טי אכן יש ריח שמאפיין אותו לאחר פיצוץ...

קשה (לפחות לי), להסביר ולתאר ריח שכזה במילים אך בהחלט הוא יכל להתאים למה שאתה מתאר ובהחלט הוא נותר בקרבת מקום הפיצוץ למשך זמן .
פיצוץ של טי.אן.טי מלווה גם באפקט ברור של עשן שצבעו שחור (מדובר בתוצרי לוואי של תהליך הניפוץ ושל מה שמכונה "מאזן חמצן").
תוסיף לכך גם את העובדה שציין טל ענבר בדבר תוספת ציפוי הגומי שבין ההודף למעטפת הפנימית של מקטע המנוע וזה רק יכל לחזק את העניין.

מנסיוני, לטי.אן.טי יש ריח אופייני כפי של "טן" יש ריח שכזה (ניתן להריח אותו לאחר הפעלה של פתיל רועם), אולם לא הייתי מתחייב שכך גם לכל סוגי חומרי הנפץ הקיימים, ממש ממש לא.... ובוודאי לא כמשהו שהייתי מסתמך עליו כשהוא עומד בפני עצמו.
מרבית הרקטות שמשוגרות מעזה מכילות טי.אן.טי או לחליפין R.D.X באיכויות משתנות ולרוב טובות.
טריטונאל.... אישית, לא זכור לי שנתקלתי אך לא ניתן לשלול ולו בזכות הנפלים ששוכבים שם לאחר כל מבצע .

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:29

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר