לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-10-2006, 07:51
  מוטומבו מוטומבו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.03
שאלה ניסיון לבירור פרטים על הקרב של חטיבת השיריון בעמק עיון

מקור אמין מאד אבל אם הכרות חלקית ביותר סיפר לי על מעללי חטיבת השיריון בעמק עיון. ראשית המחט התמקם עם החפק במשטרת מרג עיון (פורסם בתקשורת) אבל ללא קשר לגדודים שלו. שנית אחד הגדודים ניסה לנוע לאור יום צפונה בעמק עיון, מספר טנקים שלו נפגעו מטילים (שוב, היו דיווחים וצילומים בתקשורת). הגדוד נטש כ 5 טנקים וחילץ עצמו לאחרו לשטח ישראל.

וכאן מגיע הביזיון האמיתי - במשך מספר ימים כל החטיבה התמכבשה בדיונים כיצד לחלץ את הטנקים, כאשר חלק מהפקודות לא ממולאות.

על פי המקור בסופו של דבר נכנסה חוליה טכנית לטנקים הניע אותם ונסעה מינהלתית לישראל.

האם מישהו יכול לשפוך אור הפרטים הללו להשלים את התמונה ואולי גם למסור פרטים עסיסים כמו שם החטיבה והמחט?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-10-2006, 09:56
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוטומבו שמתחילה ב "ניסיון לבירור פרטים על הקרב של חטיבת השיריון בעמק עיון"

באותו יום (כמדומני ה- 10.8) הייתי ב-"מצפה דדו" על הר צפייה מעל מטולה כדי לצלם .
בעוונותי איני שריונר , ומה שראיתי היה עבורי כמעט "אפוקליפסה עכשיו"...

כל עמק עיון (הנשקף מ-"מצפה דדו" כמונח על כף היד) מלא עשן , טנקים ונגמ"שים התרוצצו
הלוך ושוב ללא הרף ומבלי לעצור לרגע כשהם מפעילים כל הזמן מדוכות עשן , וכל זה מלווה ע"י
פגזי ארטילריה הנוחתים בשולי העמק ללא הפסקה...

בנוסף לכך (ואולי זה מתקשר לנושא החילוץ שהזכרת) , היה ירי טנקים רצוף מהר-צפייה
לעבר העמק ושוליו . הירי בוצע ע"י שלושה טנקים שהתמקמו למרגלות ההר ושלושה נוספים שהתמקמו למעלה , ברחבה שבסמוך לאנטנה .
הכוונת ירי-הטנקים בוצעה ע"י חפ"ק שהיה מצוייד באמצעים אופטיים והיה ממוקם בסמוך לרחבה
(איך אני יודע ? כי כל תעבורת הקשר היתה גם ברמקולים חיצוניים , בקולי קולות , ואני הייתי
כמה עשרות מטרים מהם...) .

באשר לצילומי-התקשורת שהזכרת :
כל התיעוד ע"י צוותי הצילום והכתבים של ערוץ 2 וערוץ 10 בוצע מלמטה , מן הכביש
שלמרגלות הר צפייה (בינות לטנקים , הנגמ"שים והדחפורים שחנו משני צידי הכביש) .
אף לא צוות צילום אחד טרח לעלות ולצלם מלמעלה על מנת לקבל פרספקטיבה רחבה...

אגב , אם מי מן הכותבים והקוראים בפורום נטל חלק בקרב זה והוא מעוניין בכך -
אני מוכן לשכפל לו את סרט הוידאו (כ-40 דקות) ותמונות הסטילס שעשיתי...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 21-10-2006, 18:44
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
היי אריק
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "שאלה"

היוס הנכון פנה אליך? הוא המט"ק שלי והעברתי אליו את ההודעה שלך.
החטיבה שלחמה באזור הזה הייתה חטיבת מרכבות סימן 3 מילואים. שמעתי מספרים אבל אני לא בטוח לגביהם: חטיבה 5, גדוד 55.
בכתבה של ערוץ 2 שבעבר העליתי לינק אליה (כבר לא נמצאת ברשת) נראה מפח"ט החטיבה במארג' עיון (הם ישבו בתוך תחנת המשטרה המקומית) בין השאר נראה המח"ט שלהם, לבוש סרבל! על הטנק!! יורה במא"ג שלו!!!
אני אנסה למצוא את האשכול ההוא

ישן 22-10-2006, 07:11
  מוטומבו מוטומבו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.03
תשובה ל ofer1234
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מוטומבו שמתחילה ב "ניסיון לבירור פרטים על הקרב של חטיבת השיריון בעמק עיון"

ראשית, חבל שמה שכתבת לי לא כתבת בפומבי, אני לא רואה סיבה לכך. יתר על כן, אני חושב שביכולת לשפוך אור מזוית נוספת לאלו שהוצגו על האירוע.

שנית, יתכן שהכותרת שנתתי מתקבלת כחריצת דין מראש. במחשבה שניה והיתי משנה אותה (לו רק ידעתי איך עושים זאת). מצד שני אם תקרא את דברי תראה שעיקר הביקורת מופנית לדרגי הפיקוד ובעיקר לתהליך חילוץ חמשת הטנקים (בנקודה זו תמצתתי את הסיפור ששמעתי) ולוא דוקא לאירוע הקרב עצמו (אם כי גם תרחשות האירועים בו אינה ברורה כלל ועיקר).

שלישית, שמתי דגש (אם כי לא בכותרת) על כך שאני מבקש לברר את העובדות ולו מציגן כאמת בסלע. יחד עם זאת מקריאת התגובות השונות עולה תמונה עגומה, שדומה שהכותרת מתאימה לה.

לסיום, אין לי כל כוונה לפגוע בזכרם ובכבודם של אלו ששילמו בדמם. לטעמי, ברוב רובם של האירועים הכושלים יש להאשים את דרגי הפיקוד הבינוני והבכיר ולא את החילים והקצינים הזוטרים.
ישן 22-10-2006, 10:16
  דש"א גולני מיל' דש"א גולני מיל' אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
חי"רניק שלחם בגיזרה

אני חייל בחטיבת החי"ר של אוגדת עמוד האש שלחמה בגיזרה. הפלוגה שלי הייתה על הרכס בפאתי אל חיאם כך שצפינו בקרבות השריון בעמק מרג' עיון בשטח שניתן לצפייה ממקומנו. אני לא יכול לנתח את הקרב אבל אני יכול להעיד שתנועות הטנקים העמק התבצעו בחלקן ביום, וכן בכל הלילות בתקופה בה היינו בגיזרה (חמש או שש לילות עד לילה שלאחר הפסקת האש ,שבו כמובן לא בוצעה תנועה) .
עצם התנועה הייתה מוזרה בעיננו, כי רובו של הרכס המזרחי לא היה בשליטת צה"ל וממנו נורתה אש נ"ט מסיבית על הטנקים. אכן בחלק מהתנועות חזרה לישראל הושארו טנקים פגועים בשטח שחולצו מאוחר יותר.
בהתייחס לגבורת הלוחמים בשטח, אנו כצופים מהצד עמדנו נפעמים מול שעטת השריון בעמק, כאשר היה ברור שתיירה אש נ"ט מסיבית על הטנקים מהרכס. יותר מכך התפעלנו מהחילוצים שבוצעו חלקם תחת אש, כאשר טנקים נכנסו לחלץ טנקים שנפגעו ובהם חיילים פצועים והרוגים, במסגרת חילוצים אלו נעשה שימוש מסיבי במדוכות עשן והבערת ערימות קש שהיו פזורות בשטח.
לגבי עצם הנחיצות שתנועות אלו והחכמה שבהן אני מקווה שיבוצעו תחקירים שייבדקו זאת.
דרך אגב זכור לי שכתב ישראלי (אולי הקשב של רשת ב' אינני זוכר את שמו) דווח בשעת אחד קרבות היום, שהוא צופה בשידור חי של רשת זרה (נדמה לי ערבית), שמצלמת את הקרב ממטולה.

ישן 22-10-2006, 12:07
  אלון תובל אלון תובל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.04
שלח הודעה דרך ICQ אל אלון תובל
אחי היה שם

איני יודע את כל הפרטים אבל אני יודע את המעט ממה שאחי סיפר.

אחי היה חלק מכוח הנדסה שהיה אמור לפתוח ציר לכוחות שיריות באיזור עמק עיון/מארג' עיון. הוא היה בנגמ"ש (פומה) עם המ"פ שלו (מדובר בכוחות מילואים).

אחרי שהתקדמו הרבה בלילה הם עדיין נשארו בשטח ובסביבות 9 בבוקר הם התחילו לחטוף. שני טנקים שאיבטחו אותם נפגעו מאש נ"ט ולאחר מכן גם הנגמ"ש שלהם. אחי וחייל נוסף הספיקו לצאת לפני הפגיעה (הם נפצעו קל) ולאחר מכן חילצו את שאר הצוות שהיה פצוע.
לאחר מכן הגיע טנק כדי לחלץ את הפצועים, הם עלו עליו ונסעו עד מטולה.

אם יש לכם שאלות אז אוכל להעביר אותן לאחי ולכתוב תשובה.

עריכה:
התאריך של הירוע הוא העשירי באוגוסט.

נערך לאחרונה ע"י אלון תובל בתאריך 22-10-2006 בשעה 12:12.
ישן 22-10-2006, 15:09
  noam_h noam_h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.05.05
הייתי שם כחי"רניק

הייתי בפלוגת החי"ר ש"כבשה" את מרג' עיון (אעלק כיבוש. הם חיכו לנו עם דגל לבן בש.ג. ופשוט עברנו בכל המוצב ולקחנו מהם את הנשקים) לפני שהטנק של המח"ט הגיע וכמעט הרג אותנו - הוא לא ידע שאנחנו כבר שם ואנחנו לא ידענו שהוא בא. ישבנו בכניסה בין העצים ופתאום צרורות. קפצנו מייד ואז ראינו שזה לא התקפת מוצב של החיזבאללה אלא טנק ופומה שהחליטו להיכנס באש. ובכל זאת הם היחידים שהצליחו להגיע...
הייתי מאוד רוצה לדעת מה קרה שם. בשיחה אחרי המלחמה עם המח"ט, בחור דרוזי שעשה על כולם רושם של אדם רציני, הוא נתן לנו להבין שהסיבה שהתקפלנו משם כ"כ מהר ובעצם נכשלנו במשימה להמשך היא שהטנקים נכשלו ולא הגיעו איתנו. הוא אמר ששני מג"דים הוזעקו מהבית כדי להחליף מג"דים קיימים שסירבו פקודה.
גם לא מובן לי, בחטיסת טנקים אמורים להיות הרבה טנקים (לא משנה המספר). אם 2 מג"דים לא באים ו-5 טנקים נפגעים, עדיין יש המון טנקים שאמורים להמשיך לא?

ועוד פרט לגבי החילוץ, הוא לא בדיוק התבצע בחסות האו"ם. הכניסו אותנו חזרה אחרי הפסקת האש כדי לאבטח את החילוץ.
ישן 23-10-2006, 09:07

המח"ט דיבר איתכם?
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי noam_h שמתחילה ב "הייתי שם כחי"רניק"

אני בגדוד אחר באותה חטיבה ולא ראינו את פניו של המח"ט לא לפני הקרבות לא במהלכן ולא אחר כך. הוא כנראה בחור רציני כמו שאתה מעיד (כך גם אמר לי המ"פ שלי), אך כנראה יש לו בעיה קטנה במנהיגות. כן גם לחיילי מילואים לפני יציאה לקרב צריך המח"ט לבוא ולהגיד כמה מילים, גם אם זה ינתק אותו לשעה מההכנות לקרב. בעיני זה דבר מאד בסיסי בהפעלת אנשים. (דרך אגב הוא יכל לתפוס לפחות שני גדודים ואת הגדס"ר בבסיס האימונים הפיקודי במכה אחת ולחסוך זמן, מה גם שאם אני לא טועה בתפקידו השני הוא מפקד אותו בסיס)

ישן 29-10-2006, 18:08
  barlev barlev אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.06
האמת לאשורה......בעניין לחימת החטיבה בעמק עיון

שלום לכולם,

אני קורא ותיק של הפורום מזה מספר שנים ועד לתיאור הקרב בעמק עיון לא טרחתי להירשם אליו אלא נהנתי ללא מעורבות פעילה.

אחרי שקראתי את המלל מפי "יודעי דבר" החלטתי לעשות סוף לאוסף המלל והגיבוב הכל כך ישראלי = כולם מטומטמים חוץ ממני.

נפתח ונסיים במילים - הקרב לא היה מזהיר. אך גם צריך לקחת בחשבון שזה היה הקרב היחיד של העוצבה כולה, לטוב ולרע ומרביתנו מכירים את משמעותו של הקרב הראשון במלחמה = שכר לימוד.

בלי להיכנס לטרוניות הידועות המופנות לפיקוד הבכיר בנוגע לפקודות שהגיעו או לא הגיעו בזמן אתייחס לתפקוד הכוחות בשטח מתוך הגנה על כבודם ועל כבוד המתים בקרב.

הפרטים העיקריים הרלבנטיים:

התנועה למרג' עיון התנהלה בלילה, לפנות בוקר נתקל חוד הכוח בתוך מרג' עיון במארב מורכב וחיסל את חוליות האוייב לאחר שספג מספר מטענים וארפיג'י.
צבירת הכוח כולו כולל חבירת כוח החי"ר לקחה זמן רב מהמתוכנן, כלים מאחת הפלוגות נתקעו עקב בעיות טכניות ובעיות עבירות והחלו פעולות חילוץ שגרתיות. הפעילות נגררה לתוך הבוקר ללא ידיעת פיקוד הגדוד והחטיבה. בשלב הזה החל ירי נ"ט מסיבי על הכוח (טנקים, דחפורים ופומות).

חובה לציין ואני מניח שבזה אולי נשים קץ למיתוס הנ"ט, שמסך כל ירי הנ"ט נפגע שני כלים בלבד. שאר 4 הכלים שנפגעו היו כלים שנתקעו במהלך החילוץ בתוך תעלות המים בעמק (תקלה לכשעצמה בהתמצאות), קרי מתוך מטח נ"ט של כ 25-30 טילים נפגע רק 2 כלים בתנועה, הכלים האחרים נפגעו עקב חוסר יכולת לתמרן ולהשיב באש. אף אחד מהכלים לא הושמד.

יחס פגיעות כזה הוא יחס שכל טנקיסט היה חותם עליו בשתי ידיים (2 כלים מתוך גדוד שלם!), למרות שהירי היה מהאגף, ביום ובטווח 2500 מטר! ולכן, אני מציע לא להרבות בשבחים ללוחמי האוייב, אני מניח שיחס הפגיעות הנמוך הושפע מעוצמת הכוח והארטילריה שהופעלה באיזור.

התמונה המצויינת שמופיעה כאן ושצולמה מהר צפייה, ממחישה את מצב הכלים לאחר ירי הנ"ט, כלומר מיסוך עצמי בשילוב ירי ארטילרי = כפי שנדרש.

לאחר שהתברר המצב, יצא המג"ד לטפל בחילוץ הגדוד (ירי נ"ט, תקלות טכניות והתמודדות עם מכשולי הקרקע) באור יום. בשלב הזה לא היה נכון לטפס שוב חשופים למרג' עיון (לטעמו) ולכן היות ומרבית הגדוד היה קרוב יותר לגדר, ניתנה פקודה לרכז שם את הכוח.

למח"ט (ככל הנראה למעט מח"ט 35, היחיד שהוביל כוחות בקרב) חברו כוחות מחטיבת החי"ר השכנה לצורך שמירת ההישג בכפר ולאפשר התקדמות בהמשך ולצורך העניין שהייה לא מתוכננת ביק"ל, משטרת מרג' עיון הייתה נכונה.

לא היה שום הגיון צבאי או אחר בהישארות כוחות חשופים ליד כלים פגועים ואכן הכוחות חולצו תוך גבורה ותחת אש על גביי כלים אחרים, כמו בכל המלחמות שאנחנו מכירים.

אם אתייחס לחבר של החבר של החבר של כוח ההנדסה שתיאר כאן תיאורים שונים ומשונים, כדאי לשאול את המ"פ (שנפצע קשה) האם יתכן שישן בתא הלוחמים בפומה כאשר הוא בתנועה בשטח אוייב ומש"ק מוביל את הכלי? אחד מהחיילים בכלי הזה פעל בגבורה, חילץ את המ"פ הפצוע, אסף את כל הכוח כולל הפצועים, תחת חסותו, השיב באש וככל הנראה יעוטר.

מספר כלים, תקולים או תקועים נשארו בשטח כשהם תחת אש ותצפית רצופים על מנת למנוע הגעת כוחות אוייב אליהם.

מהשלב הזה תוכננו מבצעי חילוץ ליליים (לא הייתה לעוצבה פעילות אחרת לבצע) לחילוץ הכלים, עקב עוצמת התקלות - פריסות פנימיות, מנוע שרוף, כלים בעומק השטח) ועקב איום הנ"ט, נדרשו יותר מלילה אחד לחילוץ כל הכלים, בניגוד לטענות החילוץ בנסיעה מנהלתית, החילוץ האחרון הסתיים בתוך הפסקת האש כשכוחותינו מחלצים את הכלים ללא חיפוי באש למרות איום הנ"ט וכמובן שללא נוכחות האו"ם בסביבה.

אכן, כלי אחד נתקע סמוך מאד לגדר ולאחר פעילות מינורית של החוליה הטכנית הוא חולץ לארץ, לא ברור מה קרה שם, אבל ברור שצוות טנק לא ינטוש אותו על הגדר ללא סיבה.

לא נשארו כלים של העוצבה בשטח לבנון ומי שטענה שהזעיקו את החבר שלה לחלץ טנקים תקועים מתוך השטח לאחר סיום המלחמה, אני מציע לבדוק את אמינות העניין......אם הוא לוחם בגדוד מדוע לא לחם איתם ואם אכן לא לחם אז צודק שיעמיס את הטנקים בחניון ליד מטולה אשר בתוככי מדינת ישראל על המובילים בדרך חזרה לימ"ח לשם החזרה לכשירות.

לאור שינוי משימות העוצבה, לא היה טעם בהישארות המח"ט במרג' עיון ולכן חבר חזרה לחטיבה.

אכן, אחד המג"דים בחטיבה חשב שהוא אינו בכשירות מספקת ולכן הצטרף אליו המג"ד הקודם - אכן סוגייה בעייתית. הכפשת המגד"ים האחרים אינה לעניין.

הטענות על בריחה או הפקרת כלים מופרכות, אני לא חושב שיש מי שיאשים את אוגדת ברן בבריחה לאחר כשלון התקפת הנגד ב 8 באוקטובר.

אסיים במשפט הפתיחה, זה לא היה מזהיר, היו לא מעט תקלות גם ברמת המפקדים, אבל הטענות לגביי בריחה והפקרה גובלות בהכפשה.

מדובר בחטיבה מצטיינת שנכנסה לקרב בחופזה ואין לשפוט אותה על שעות הקרב הראשונות שלה, למרות מבחן התוצאה השנוי במחלוקת.

חשוב לציין שאינני נמנה על לוחמי החטיבה, אך אני מצוי היטב בפרטיו. כמו כן, אין בכוונתי להתייחס לרכילויות הקטנוניות המלוות את העניין, שהרי אין לזה סוף.
מי שבכל זאת יש לו שאלות ומעוניין בהבהרות, אשמח לענות.
ישן 01-11-2006, 23:03
  noam_h noam_h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.05.05
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי barlev שמתחילה ב "האמת לאשורה......בעניין לחימת החטיבה בעמק עיון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי barlev

מהשלב הזה תוכננו מבצעי חילוץ ליליים (לא הייתה לעוצבה פעילות אחרת לבצע) ...
לאור שינוי משימות העוצבה, לא היה טעם בהישארות המח"ט במרג' עיון ולכן חבר חזרה לחטיבה.

לא הייתה לעוצבה פעילות אחרת לבצע? אולי להמשיך ולהגיע לדיבין כמו שתוכנן? אולי לטהר את הציר הלוגיסטי כדי שהחי"רניקים שיושבים במרג' עיון לא יצטרכו לגווע ברעב ולאכול פיתות לבנוניות שנמצאו במוצב?

אני מודה שאני לא מכיר יותר מידי היסטוריה צבאית או מלחמות, אבל נראה לי שאם חטיבת החי"ר עמדה במשימות שלה והיא כבר ממוקמת לא הגיוני שהיא תיסוג כי הטנקים עסוקים בחילוץ. כל הטנקים עסוקים בחילוץ?
ישן 02-11-2006, 14:27
  barlev barlev אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי noam_h שמתחילה ב "[QUOTE=barlev] מהשלב הזה..."

אני מבין לגמרי את התסכול שלך, חלקו נכון וחלקו מבוסס על אי הכרת תמונת המצב ברמות "הגבוהות", לדוגמא, יתכן והוגדר לעוצבה לא להתקדם וכו' ולכן עסקה החטיבה בעיקר בחילוץ הכלים. ד"א ערך עליון ובעל משמעות מוראלית, לא רק לעוצבה אלא גם לעם ישראל, תאר לך שבסוף המלחמה חיזבאללה היה מתהדר בטנקי מרכבה ישראליים.....ולכן גם אוגדה 162 המשיכה לחלץ כלים מתוך הסלוקי גם ימים לאחר תחילת הפסקת האש.

מכל מקום, הגדרתי מראש שאינני מתכוון להתנצח, אלא להתייחס לנושא אחד בלבד והוא הזמת הטענות לגביי "בריחה, נטישה" וכו'.

נושא שהעלית ואיננו קשור כלל לחטיבה הרלבנטית והוא הציר הלוגיסטי והמזון, אלו טענות שעלייך להפנות (וסליחה שוב על הסגנון הדובר צה"לי) למפקדיך בחטיבת החי"ר, שכבר, למיטב ידיעתי, הודו שהנושא היה באחריותם, לא תוכנן כלל ובעתיד (בתקווה שלא נזדקק) יטופל בצורה טובה יותר.
ישן 03-11-2006, 18:52
  barlev barlev אינו מחובר  

התייחסתי לנושא בתיאור הקרב, חילוץ הטנקים לא גרם בשום אופן לעוצבה להיעצר, החילוץ היה מתבצע גם אם העוצבה הייתה מתקדמת, היות ולא התקדמה, זו הפעילות שבוצעה.

לעוצבה יש מספיק כוח להתקדם, גם אם סדר גודל של פלוגה נתקע / הושמד. אילוצים אחרים שהם מעל לרמת העוצבה, הביאו להקפאת ההישג (אחזקה במרג' עיון ע"י חטיבת החי"ר) ומניעת ניצול ההצלחה הלאה.
חשוב לציין, שהפעולה המשולבת של חי"ר ושריון, גם ללא השלמת התכנון המקורי, הביאה להוצאת שיווי המשקל של האוייב בגזרה ולפעילות המועטה שלו באופן יחסי.

לא רק "ספירת גופות" או כמות ירי, מעידים על הישג צבאי, לעיתים חוסר הפעילות מעיד על הפתעה והישג מול האוייב. אני קונה בשתי ידיים מלחמה כזאת, אתה?
ישן 13-11-2006, 09:27

ביחס להקפאת המצב
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי noam_h שמתחילה ב "גם אני קונה כזאת..."

לנו הוסבר שעסק נעצר מסיבות מדיניות, כלומר הקרבה היחסית לסורים (האוגדה לחמה בגיזרה המזרחית ביותר בה פעל צה"ל בלבנון) גרמה לעצבנות יתרה אצלם, והיה חשש שזה יוביל לפתיחת גזרה נוספת.
ביחס להשגים של ריתוק כוחות וכו' לנו נאמר ששהיתנו בשטח (כאמור בשירשור לעיל היינו ברכס המזרחי לעמק עיון, פאתי אל חיאם) גרמה לריתוק כוח של כ- 500 חיזבלונים, בתקווה שהפעם המודיעין יודע על מה הוא מדבר.
תשובה לנועם ביחס לשאלה ששאלת לעיל מתי היו שני גדודים והגדס"ר ביחד, התשובה פשוטה באליקים, שם פגשתי מספר לוחמים שאני מכיר מהחה"ן.

ישן 25-01-2007, 09:27
צלמית המשתמש של סמבוסק
  סמבוסק סמבוסק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.06
ישוחרר מח"ט שתפקד באופן לקוי במלחמה (וואלה)

יום חמישי, 25 בינואר 2007, 8:25 מאת: עמוס הראל, הארץ

המח"ט נותר בטנק לבד במארג' עיון (דו"צ)

מפקד חטיבת שיריון במילואים בה התגלו בעיות קשות של פיקוד ושליטה במלחמה, יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, במקום בקיץ

בפיקוד הצפון הוחלט באחרונה לקצר את כהונתו של מפקד חטיבת שריון במילואים, שהחטיבה שלו תפקדה באופן לקוי במלחמת לבנון השנייה. המח"ט יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, במקום במועד המקורי שתוכנן - בקיץ.

חטיבת השריון השתתפה בקרבות בגזרה המזרחית, באזור מארג'-עיון, במסגרת האוגדה של תא"ל ארז צוקרמן. היא נכנסה ללבנון כשבוע לפני סיום המלחמה. בחטיבה התגלו בעיות קשות של פיקוד ושליטה. אחד הגדודים נסוג ממארג'-עיון לאחר שכבר נכנס אליה, כנראה בלי שקיבל אישור מפורש מהמח"ט. כמה טנקים שפעלו לחלץ טנק שאירעה בו תקלה ספגו טילי נ"ט וחייל נהרג. כתוצאה מכך אירעה שרשרת הסתבכויות שבסופה רוב הגדוד, בפיקוד המג"ד, עסק בחילוץ טנקים שנפגעו וחזר בהדרגה לקו הגבול, במקום להמשיך בהתקדמות צפונה, כמתוכנן.

בתחקיר הקרבות שניהלה האוגדה התברר שהמח"ט לא אישר באופן מסודר את נסיגת הגדוד. יתרה מכך: כתוצאה מהנסיגה, נותר המח"ט בטנק לבד במארג'-עיון, כשלצדו נגמ"ש "פומה". הוא נאלץ לחבור לחטיבה סמוכה, גם היא מהאוגדה, כדי להמשיך ולפעול בשטח. שרשרת התקלות גרמה לעצירת המאמץ ההתקפי של האוגדה.

פרסומת

בה בעת היה אירוע חמור בגדוד אחר בחטיבת השריון: מפקד הגדוד, שהיה חדש יחסית, החליט שאינו עומד בלחץ וביקש לשחררו מהפיקוד. האוגדה נאלצה להזעיק את המג"ד הקודם. הרמטכ"ל רמז השבוע לתקלות בחטיבת השריון כשאמר בכנס עם סגל הפיקוד הבכיר במילואים, כי התגלו במלחמה תקלות בתחום הדבקות במשימה.

באחרונה הוחלט בפיקוד הצפון שהמח"ט לא יקודם ולא ישרת בעתיד כמפקד חטיבת שריון סדירה, וכהונתו תקוצר, אף שהדבר אינו מוגדר כהדחה. כשנקראה החטיבה לאימון לפני כמה שבועות, פיקד עליה בתרגילים סגן מפקד החטיבה, איש מילואים שיתמנה למח"ט שלה בקרוב. זאת, אף שהמח"ט הנוכחי עודנו בתפקיד באופן רשמי. קיצור כהונת המח"ט הוא צעד חריג בעקבות לקחי המלחמה. עד כה נרשמו התפטרויות והחלטות על פסילת קצינים מתפקידי פיקוד בעתיד, אך לא קיצורי כהונה והדחות.

ישן 25-01-2007, 10:46
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
קוצרה כהונת מח"ט שריון שתיפקד באופן לקוי במלחמה

http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...SubContrassID=0

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]
מאת עמוס הראל
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

לקחי המלחמה

בפיקוד הצפון הוחלט באחרונה לקצר את כהונתו של מפקד חטיבת שריון במילואים, שהחטיבה שלו תפקדה באופן לקוי במלחמת לבנון השנייה. המח"ט יסיים את תפקידו בשבועות הקרובים, במקום במועד המקורי שתוכנן - בקיץ.

חטיבת השריון השתתפה בקרבות בגזרה המזרחית, באזור מארג'-עיון, במסגרת האוגדה של תא"ל ארז צוקרמן. היא נכנסה ללבנון כשבוע לפני סיום המלחמה. בחטיבה התגלו בעיות קשות של פיקוד ושליטה. אחד הגדודים נסוג ממארג'-עיון לאחר שכבר נכנס אליה, כנראה בלי שקיבל אישור מפורש מהמח"ט. כמה טנקים שפעלו לחלץ טנק שאירעה בו תקלה ספגו טילי נ"ט וחייל נהרג. כתוצאה מכך אירעה שרשרת הסתבכויות שבסופה רוב הגדוד, בפיקוד המג"ד, עסק בחילוץ טנקים שנפגעו וחזר בהדרגה לקו הגבול, במקום להמשיך בהתקדמות צפונה, כמתוכנן.

בתחקיר הקרבות שניהלה האוגדה התברר שהמח"ט לא אישר באופן מסודר את נסיגת הגדוד. יתרה מכך: כתוצאה מהנסיגה, נותר המח"ט בטנק לבד במארג'-עיון, כשלצדו נגמ"ש "פומה". הוא נאלץ לחבור לחטיבה סמוכה, גם היא מהאוגדה, כדי להמשיך ולפעול בשטח. שרשרת התקלות גרמה לעצירת המאמץ ההתקפי של האוגדה.

בה בעת היה אירוע חמור בגדוד אחר בחטיבת השריון: מפקד הגדוד, שהיה חדש יחסית, החליט שאינו עומד בלחץ וביקש לשחררו מהפיקוד. האוגדה נאלצה להזעיק את המג"ד הקודם. הרמטכ"ל רמז השבוע לתקלות בחטיבת השריון כשאמר בכנס עם סגל הפיקוד הבכיר במילואים, כי התגלו במלחמה תקלות בתחום הדבקות במשימה.

באחרונה הוחלט בפיקוד הצפון שהמח"ט לא יקודם ולא ישרת בעתיד כמפקד חטיבת שריון סדירה, וכהונתו תקוצר, אף שהדבר אינו מוגדר כהדחה. כשנקראה החטיבה לאימון לפני כמה שבועות, פיקד עליה בתרגילים סגן מפקד החטיבה, איש מילואים שיתמנה למח"ט שלה בקרוב. זאת, אף שהמח"ט הנוכחי עודנו בתפקיד באופן רשמי. קיצור כהונת המח"ט הוא צעד חריג בעקבות לקחי המלחמה. עד כה נרשמו התפטרויות והחלטות על פסילת קצינים מתפקידי פיקוד בעתיד, אך לא קיצורי כהונה והדחות.
ישן 27-01-2007, 21:30
  wise wise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.06
החטיבה שהתקפלה?

אני קורא את התגובות ונדהם.
נדהם מהבורות ומחוסר ידיעה של אנשים את העובדות והסקת מסקנות מוטעות שמביאות חלק מהחברים להגיב בצורה לא מקצועית.
זו הפעם השניה שאני מגיב ורוצה להבהיר מס' דברים.
החטיבה לא התקפלה\ברחה וכל מיני ביטויים לא ראויים שכאלו.
אנסה לתאר בקצרה את השתלשלות הקרב.
אחד הגדודים בחטיבה תפס ע"פ פקודה את אחת הגזרות שם היה עד סוף המלחמה וגם איבד את אחד מהקצינים שלו .(על כן החטיבה לא ברחה ,התקפלה או בלה בלה בלה).
הגדוד השני ביצעה תנועה של 8 ק"מ בלילה אחד שבסופה כללה פריצת ציר הררי ופריצת מכשול בתוך העמק וכול זאת ב - 8 שעות והגיע כ- 300 מ' מעמדותיו ע"פ הפקודה.
לאחר שפלוגת החוד באותו גדוד גמרה לפרוץ את הציר ההררי והגיע לבתים הראשונים במארג' עיון שם היתה אמורה לפגוש באחד מפלוגות החי"ר של חטיבת הח"ר מהאוגדה.הסתבר שאותה פלוגה לא הגיע וגם לא תגיע במס' שעות הקרובות על מנת להכניס את כוח הטנקים לעמדותיו בתוך העיר.
על כן הגדוד נעלץ לנוע בתוך העיר ללא חי"ר !!!.
למרות היא הגעת החי"ר (שהיה אמור לחכות במארג' ע"פ פקודה)נכנס הגדוד לרחובות העיר וניתקל בכיכר העיר בשתי חוליות שהפעילו מטענים וירו טיליםRPG 29.
בפעולה מהירה ומקצועית של הטנקים המובילים הושמודו החוליות (וזאת ע"פ הגופות שנראו בחוזי לאחר מכן)וע"פ ידעתי זה המקרה היחיד במלחמה בו נתקלו טנקים בטווח קצר מאד הגיבו והשמידו את האוייב וזאת בלא נפגעים!!!
לאחר מס' שעות של המצאות בעיר והמתנה לכוח החיר שיגיע על מנת לאפשר המשך תנועה לעמדות המרוחקות ג- 300 מ' ממקום הארוע מס' טנקים של הגדוד שהתקלקלו במשך הלילה נפגעו מטילים מכיוון אל חיאם בזמן גרירתם בחזרה לארץ.
לאחר מס' דקות בהם נוצר צורך חיוני של חילוץ הן באש והן פיזי של הכוחות שהיו בעמק
הפנה המג"ד את קני הגדוד לירי מכיוון מארג' עיון לכיוון אל חיאם על מנת לשתק את מקור הירי ולהפסיקו במקביל פקד(ובצדק) על פלוגת החוד לנוע ולחלץ את הפצועים ממרכז הבקעה.
פקודה זאת הגיע לאחר שנראה כי אף כוח לא יוצא מכיוון הארץ למשימת החילוץ ובידיעת המח"ט.
החילוץ התבצע כולו באור יום ,נאספו כל הצוותים הן של הטנקים הפגועים והן של הפומה של ההנדסה
וכל זאת ללא פצועים או נפגעים נוספים.יש לציין שבאותו הזמן נורתה אש טנקים משני הגדודים הנוספים של החטיבה שסיעו במשימת החילוץ.
מספר חיי אדם ניצלו בעקבות החילוץ המהיר וזאת ע"פ דעת הרופאים שדיברתי איתם בזמן ביקורי את הפצועים בבתי החולים.
בעקבות החילוץ בו היו מעורבים פלוגת החוד והמג"ד נוצר מצב בו נשארה פלוגה אחת בעיר בפיקוד הסמג"ד שבשל חוסר הבנה חזרה לגבול לאחר החילוץ.
בהקרותי עם החטיבה אני יכול לומר בלב שלם(גם בתור אחד שהשתתף בכל התחקירים עד רמת חטיבה) כי היא מצוידת במיטב הלוחמים והמפקדים!
לגבי המח"ט והגדוד השלישי בחטיבה שנשאר בארץ אני לא מתייחס או מעביר ביקורת כי לא הייתי איתם ולא האזנתי לרשתות שלהם.(אני יכול לומר שהתחקירים היו נוקבים ומקצועיים בנוגע לאותם גורמים)
אל כן אף אחד לא ברח או התקפל ,הגדוד שלחם בעיר חזר בלילות אחר כך לחלץ את הטנקים שנשארו בקרב בתוך העמק מתוך הבנה שבמידה והמלחמה תמשך נזדקק לאותם טנקים שחלקם חזרו לקשירות לאחר טיפול קצר.
באותה מידה בה חזר הגדוד לחילוץ הטנקים יכל הגדוד לחזור לעמדותיו ולעמוד במשימתו
יש מי שהחליט שלא כך יעשה וזאת גם משום שנכנסה לתוקף הפסקת האש ועוד מס' עובדות שהמנע מלציין בשל ביטחון שדה.
לסיכום לקרב היו מס' לא קטן של השגים וכמו כל קרב גם מס' כשלים שבגינם מוסקים מסקנות ונלמדים לקחים.אך המרחק רב בין המצב בפועל לתאורים שצוינו באשכול.
באותו גדוד נהרגחברינו אלון סמוכה ז"ל שנהג את טנק ה"פ בזמן גרירתו בחזרה לארץ.
אני המשיך לקחת איתי לעולם את אותם רגעים ותמונות בהם ראיתי אחוות לוחמים ,רעות,הקרבה,ומקצועיות טנקאית שנראו באותו קרב וזה מה שיגרום לי בפעם הבא והיה והצתרך לשוב וללחום במסגרת הגדוד והחטיבה הטובים האלו.
ישן 08-03-2007, 07:13
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
צילום תמונות שצולמו ע"י לוחמים באחד מגדודי החטיבה

לצערי אין תמונות מהקרבות עצמם.
התארגנות בתוך וליד מטולה:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הרקטות נופלות, החיילים אדישים. ממילא אין היכן להסתתר:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהתמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

צילומים בתוך לבנון דרך האפיסקופ בתא הנהג:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 13-03-2007, 16:06
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
אם אפשר להתייחס לרגע למה שכתבת לפני חודשיים
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי wise שמתחילה ב "שתי התמונות הראשונות הם לא מהקרב"

אני לא יודע מה דרגתך ומהו תפקידך בחטיבה, אבל ממה שתיארת לא נראה לי שהבנת עד כמה הברדק חגג.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי wise
הגדוד השני ביצעה תנועה של 8 ק"מ בלילה אחד שבסופה כללה פריצת ציר הררי ופריצת מכשול בתוך העמק וכול זאת ב - 8 שעות והגיע כ- 300 מ' מעמדותיו ע"פ הפקודה.

גדוד טנקים שלם לא מצליח לעבור במהלך לילה שלם מרחק של 8 ק"מ ?

לאחר שפלוגת החוד באותו גדוד גמרה לפרוץ את הציר ההררי והגיע לבתים הראשונים במארג' עיון שם היתה אמורה לפגוש באחד מפלוגות החי"ר של חטיבת הח"ר מהאוגדה.הסתבר שאותה פלוגה לא הגיע וגם לא תגיע במס' שעות הקרובות על מנת להכניס את כוח הטנקים לעמדותיו בתוך העיר.על כן הגדוד נאלץ לנוע בתוך העיר ללא חי"ר !!!. למרות אי הגעת החי"ר (שהיה אמור לחכות במארג' ע"פ פקודה)נכנס הגדוד לרחובות העיר וניתקל בכיכר העיר בשתי חוליות שהפעילו מטענים וירו טיליםRPG 29.

אתה בעצמך כותב "למרות אי הגעת החי"ר ", כלומר הגדוד לא ביצע את הפקודה כפי שנתנה לו, ונכנס לקרב במתווה עירוני ללא גיבוי חי"ירי, לפי איזה תו"ל בדיוק ? רק בנס לא היו לנו שם נפגעים, והרבה.

לאחר מס' שעות של המצאות בעיר והמתנה לכוח החיר שיגיע על מנת לאפשר המשך תנועה לעמדות המרוחקות ג- 300 מ' ממקום הארוע מס' טנקים של הגדוד שהתקלקלו במשך הלילה נפגעו מטילים מכיוון אל חיאם בזמן גרירתם בחזרה לארץ.

שוב, גדוד טנקים שלם ממתין בתוך עיר במשך שעות, חשוף לציידי טנקים שיכולים לתקוף אותו מכל חדר וחלון, וכל זאת במקום לנוע לעמדות שנמצאות 300 מ' משם ?

אני לא רוצה להמשיך ולדון בתיאור הקרב כפי שהבאת אותו, ואני אציין כאן שאינני שריונר אולם הייתי במשך הרבה שנים ביחידת סיור שחלק מתפקידה היה ניתוב והובלה של גדודי טנקים, אבל נראה לי שהיה שם ברדק רציני ו"שוטטות ללא צורך" של הטנקים באזורים נחותים וללא צורך וגיבוי מתאים. ושוב יש לציין שהמחדלים אינם ברמת הטנקיסטים או המ"פים, ואולי גם לא ברמת המג"דים - אלא בהחלט מרמת מח"ט וצפונה.

ישן 13-03-2007, 19:37
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי wise שמתחילה ב "שתי התמונות הראשונות הם לא מהקרב"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי wise
...שתי התמונות הראשונות של רשת פוקס הם לא מהקרב בעמק עיון...
...לגבי התמונה השלישית היא הכן נלקחה מאותו חילוץ...

מסכים בהחלט לגבי שתי התמונות הראשונות - הן לא מעמק עיון
(ואם זכרוני אינו מטעני , גם ראיתי חלק מהשידור בטלביזיה...) .

באשר לתמונה השלישית -
זה אכן נראה כמו עמק עיון , רק שאיני מצליח "למקם" את התמונה במרחב...

צירפתי שתיים מהתמונות שצילמתי ביום הקרב (10.8 לפנה"צ) מ-"מצפה דדו" ,
ואם מישהו יכול לסמן את המיקום המדוייק שבו צולמה התמונה , אוכל לבדוק גם
בסרט הוידאו שלי (רצ"ב , כדוגמא , "תמונת מסך" מתוך הסרט הערוך שהכנתי .
את הבדיקה אעשה כמובן על קלטות-המקור ) .

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 15-03-2007, 11:21
צלמית המשתמש של avishon

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי wise שמתחילה ב "שלום אבישון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי wise
מה שלומך?נפגשנו בזמנו בעזריאלי כשנתת לי עותק מהסרט.
הטנקים המצולמים בתמונה נתקעו (ומשם חילצנו אותם) בערך כ - 300 מ,מזרחית למרכז העמק
לכיוון איל חייאם.ניתן לראות את המקום כפטרית עשן שחור (ולא לבן של המיסוך) תסתכל בתמונה השניה בין שתי הפטריות הלבנות הימניות מגמה מעל השלט שבמצפה ניתן לראות מגמה מאחרי פטריה שחורה במרחק ,שם נפגעו הטנקים המצולמים.
מצפיה בעותק הסרט שמסרת לי לא הצלחתי לזהות את המקום אך אני רואה שישנם קטעים שלא ראיתי בעותק כמו התמונה השלישית שצרפת שרואים את הטנקים באזור שדה התעופה.
בברכה

היי , לא ידעתי ("ריכוך" של "לא שמתי לב") שזה אתה...

הבנתי מליאוניד שיש אצלכם בפלוגה/בגדוד מישהו שעוסק באופן מקצועי בתחום הוידאו .
ליאוניד קיבל ממני עותק לפני שיצא למילואים , ואמר שיבדוק עם אותו אחד האם הסרט הערוך
(בחובבנות יתרה ...) שלי מספיק לו כדי להכין עבורכם משהו מסודר . לא קיבלתי ממנו תשובה .

בכל מקרה , אני אעביר את קלטות המקור (Mini DV) לפורמאט שיאפשר הוצאת קטעים
ועריכה מקצועית טובה יותר , ואת זה תוכל לקבל ממני - ואני מקווה שאז תוכלו (בלי קשר
לתחקירים...) לערוך לעצמכם סרט מכובד למזכרת . אתם ראויים לכך .

ישן 13-03-2007, 17:37
  wise wise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.06
האמן לי שאני יודע בדיוק מה קרה

ולעיניננו ,לא טענתי שלא היה ברדק ,כדבריך הכן סרר אי סדר שהיה בעיקר במפקדת האוגדה
משום שלכול אורך התנועה הכל בוצע ע"פ התוכנית החטיבתית מלבד השת"פים שהיו צריכים להגיע מהאוגדה.
קרב התקדמות לילי לאורך של 8.5 ק"מ של גדוד טנקים עם מספר כלי D-9
ופומות(לבנה כבדה) פתיחת מכשול ופתיחת ציר הררי וכל זה בשטח בעיתי של מטעים השקיה וכו
הם לא דבר של מה בכך.
לגבי הכניסה למיושבת נראה לי שלא הבנת את המצב משום שחיכנו לפלוגת חי"ר מחטיבה אחרת באותה אוג, ,כוח החי"ר שהיה אמור להגיע הוא לא אורגני ולאחר שהובן שהוא לא מגיע ברירת המחדל היתה להיכנס למיושבת ללא חי"ר מה שנוגד את צורת העבודה של טנקים במקומות מיושבים.
הכניסה לעיר היתה הברירה הנכונה בהסתכלות לאחור.....
גם בנושא השלישי נראה לי שיש להרחיב בהסבר,העמדות המקוריות היו מבוססות גם על בסיס הרחובות.
אלו לא עמדות מסודרות לטנקים,כך שזה לא שינה כל כך איפה מתיצבים בצורת הגנה בתחילת העיר או בסופה.החשיפה לטוחים הקצרים הייתה בשתי המקומות ולכן היינו צריכים כל כך את הח"יר שהיה צריך להגיע.
לא אומר שתפקוד החטיבה היה מזהיר אך רוב הכשלים היו של האוגדה שלא הסכילה לטפל כיאות במאמץ הכבד היחידי שהיה באותו זמן בפעולה.
ולסיכום הכן אתה צודק אי הסדר שרר ברמות המח"ט וצפונה......
מקווה שעניתי לשאלותך

נערך לאחרונה ע"י wise בתאריך 13-03-2007 בשעה 18:03.
ישן 01-06-2007, 01:29
  hge hge אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
תא"ל ארז צוקרמן פורש מצה"ל: "לוקח אחריות אישית על כישלוני כמפקד במלחמה"

תא"ל ארז צוקרמן פורש מצה"ל: "לוקח אחריות אישית על כישלוני כמפקד במלחמה"

מאת עמוס הראל

צוקרמן, מפקד מצטיין ומוערך עד המלחמה בלבנון, התמנה למפקד אוגדת מילואים מבלי שעבר הכשרה מסודרת בשריון; במלחמה לחץ לגייס את אוגדתו, אך עם הטלתה למערכה, בגזרה המזרחית, היא נתקלה בקשיים וספגה אבידות, ותפקודו של צוקרמן ספג ביקורת חריפה

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/daily/D310507/180erezZukerman_dotz.jpg]

תת-אלוף ארז צוקרמן מתפטר מתפקידו, ופורש מצה"ל. צוקרמן, בן 43, שפיקד על אוגדה במלחמת לבנון השנייה, הוא מפקד האוגדה השני שמתפטר בעקבות תוצאות המלחמה. קדם לו תא"ל גל הירש, מפקד אוגדה 91. אמש (חמישי) אמר צוקרמן ל"הארץ" כי החליט לקבל על עצמו אחריות אישית לכישלונו כמפקד במלחמה.

צוקרמן היה אמור לסיים את תפקידו כמפקד אוגדת "עמוד האש" (אוגדת שריון במילואים) בקיץ הקרוב. אולם באוקטובר אשתקד, לאחר המלחמה והתחקירים שבאו בעקבותיה, החליט הרמטכ"ל הקודם, דן חלוץ, להשאיר אותו בתפקיד שנה נוספת, שלישית.

צוקרמן שקל להתפטר מאז תום המלחמה, ודיבר עם מפקדיו על כך כמה פעמים. השבוע, החליט סופית לפרוש, ואתמול הודיע על כוונתו לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולאלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט. אשכנזי נפגש עם צוקרמן, הביע הערכה לשירותו הממושך והמוצלח בצבא, ואישר את פרישתו.

לא עבר הסבה לשריון

צוקרמן עשה את רוב שירותו הצבאי בקומנדו הימי, ונחשב לאחד המפקדים המצטיינים של היחידה. כמו כן שימש כמפקדה הראשון של יחידת אגוז של גולני. לאחר תפקידו בשייטת, מונה למפקד חטיבת גולני, ובין השאר פיקד עליה בתקופת ההתנתקות ברצועת עזה.

זמן קצר לאחר מכן, קודם לדרגת תא"ל ומונה למפקד אוגדה. ואולם, הוא לא עבר קורס הסבה לשריון, כפי שהיה נהוג בעבר לפני קבלת תפקיד של מפקד אוגדה משורינת. מכיוון שבשנים האחרונות לא התקיים קורס מפקדי אוגדות בצה"ל, גם לא עבר קורס כזה. רק בסוף החודש שעבר, נפתח קורס מפקדי אוגדות וצוקרמן נמנה על חניכיו.

על רקע המלחמה והתחקירים שבעקבותיה, נמתחה בתוך צה"ל ביקורת חריפה על תפקוד האוגדה בפיקודו של צוקרמן. כניסתה למלחמה וגיוס חטיבות המילואים שלה היו למעשה יוזמה של צוקרמן עצמו, שלחץ על מפקדיו לגייס את האוגדה, ודאג לשיבוצה ללחימה בגזרה המזרחית בלבנון.

אולם, מהלכי האוגדה נתקלו בקשיים גדולים, והישגיה, כפי שעלה מהתחקיר הצה"לי שקיים תא"ל (מיל') מאיר גחטן, היו מוגבלים ביותר. לעיקר הביקורת זכה הקרב שניהלה חטיבת שריון במילואים של האוגדה באזור מארג'-עיון. בקרב זה, נסוג אחד הגדודים לאחור לאחר ששיירה שלו הותקפה, והוא ספג הרוג וכמה פצועים. בגדוד אחר בחטיבה זו, ביקש המג"ד לשחררו מתפקידו כשהגדוד עמד להיכנס לשטח לבנון. מפקד החטיבה, אלוף-משנה גיל, הוא המח"ט היחיד מאלה שלחמו בלבנון שכהונתו קוצרה עקב תפקודו במלחמה.

"נכשלתי בתפקידי כמפקד האוגדה"

צוקרמן אמר אמש ל"הארץ": "כבר בשלהי המלחמה חשתי שנכשלתי בתפקידי כמפקד האוגדה והחלטתי לקחת אחריות אישית. לעומת זאת, הבנתי שגם התפטרות מיידית תהיה בריחה מאחריות. היה צורך לאחד את השורות, לייצב את המצב ולאמן את האוגדה. כעת, בתום קרוב לשנה של מאמצים להפקת לקחים, אני סבור שהאוגדה מוכנה לכל משימותיה".

הוא הוסיף: "לאחר שהמצב התייצב, אני חש מחויב להשלים את מהלך התיקון ולממש את לקיחת האחריות האישית. אינני מפנה אצבע מאשימה כלפי איש. אני ורק אני אחראי לאופן שבו הנהגתי את האוגדה במלחמה. אני מאמין ויודע כי שדרת המפקדים בצה"ל תוביל את הצבא בהצלחה לאתגרים שעוד נכונו לו".

צוקרמן אמר אחרי המלחמה, בשיחות פרטיות, כי במידה רבה הוא האחראי העיקרי למה שאירע לו, משום שיזם את גיוס האוגדה למלחמה ואת הטלתה למערכה. "אילו ישבתי בשקט", טען, "הייתי ממשיך להתקדם אחרי המלחמה".

עד למלחמה, נחשב צוקרמן לאחד הקצינים המבטיחים בצה"ל. הוא פיקד על עשרות פעולות קומנדו נועזות, וזכה לשבחים על אומץ לבו. האלוף אייזנקוט אמר אמש כי "ארז הוא קצין רב זכויות. אני מעריך אותו כאדם וכמפקד ומכבד את החלטתו".
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:43

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר