לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-08-2021, 18:43
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.07
האם צה"ל הוא ספינה שוקעת?

אני מעוניין לפתוח פה דיון שהוא בעיני מאוד כואב ואני מתנצל מראש על כל מילה שכתובה פה.

הביקורת שיש לאחרונה על צה"ל: מהפנסיות וחוסר הנכונות להתייעל *באמת*, דרך תחקירים המעידים על רשלנות או עבירות פליליות של קצינים מן הדרג הבינוני ומעלה ועד לתפקודו השנוי במחלוקת של צה"ל במבצעים האחרונים - נותנים תחושה גוברת בציבור שצה"ל לא מצליח לספק את הסחורה.

לראייה, בתקופה האחרונה חווינו בליץ תקשורתי לא קטן כנגד הרמטכ"ל כוכבי מפי כלי תקשורת מיינסטרים בישראל - דבר שכמעט ואין לו תקדים בשנים האחרונות (בהתייחס לביקורת אישית שאינה קשורה לתפקוד במלחמה כלשהי).

אמנם כל שבוע ישנה איזו כתבת יח"צ בסגנון "כך ננצח את המלחמה הבאה" או "תחזיקו אותי כי ניתן תיכף מכה אנושה לחמאס" אבל ב'מאני טיים' זה מרגיש כמו חיפוי על תהליכים רעים שעוברים על המערכת.

בנוסף, כפי שאמר לי קצין בכיר לא מזמן, ואני מצטט: "את ההכי טובים כבר איבדנו, אנחנו כיום נלחמים על הבינוניים" - אמירה כאובה, ובין אם היא מוגזמת או שלאו, מעידה על תחושת ריקבון בקרב אנשי הקבע.

ואז אנחנו מגיעים למצב של ביצה ותרנגולת: אין תמריץ לטובים להישאר והצבא הופך לבינוני. צה"ל לא מצליח לספק את הסחורה במלחמות, וכתוצאה מכך האמון של הציבור בו יורד (ע"ע מחקר של ד"ר עידית שפרן גיטלמן שפורסם במכון הישראלי לדמוקרטיה).

בא לי לומר שאני סתם מגזים "וזה תמיד היה", או "אל תדאג, יהיה בסדר", אבל נדמה שמשהו מאוד רע עובר על המערכת הצבאית ויש תחושה של גסיסה שקטה - ספינת ענק אשר שוקעת לה באיטיות. השאלה היא האם אכן כך? ואם כן, האם עברנו את נקודת האל-חזור? האם בר-תיקון?

כך או כך, הייתי ממליץ למטכ"ל לקיים בדחיפות עבודת מטה שעיקרה כיצד לשקם את אמון הציבור.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-08-2021, 19:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "האם צה"ל הוא ספינה שוקעת?"

אף מ"פ שדיברתי איתו היום לא רוצה להמשיך. רס"ן שהיה מסוכם לקחת גדוד בקרוב ביקש להשתחרר. אחר אמור לקחת גדוד בסיום תפקיד והוא גם ביקש להשתחרר. כולם מדברים על חוסר אמון במערכת ובמפקדים בכירים ובדרגי הבינים, ותסכול מצורת ההתנהלות של המערכות והפרטים במערכות
יש בהחלט בעיה קשה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-08-2021, 20:14
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אף מ"פ שדיברתי איתו היום לא..."

יתרה מזו, צה"ל מאבד בהדרגה את מעמדו כפרה קדושה בחברה הישראלית.

מוסד\שב"כ לעומת זאת יכולים להסתכל מהצד על צה"ל הגוסס ולחייך. שם, לכאורה, המצב טוב בהרבה. הם גם עדיין נהנים מאתוס הסודיות, הקונצנזוס הציבורי והתרומה לביטחון המדינה תוך כרסום מעמדו של צה"ל.

תוסיפו גם את מעמדו העולה של המגזר הפרטי. לא רק ההייטק שמפתה את אנשי הקבע שלנו, אלא גם גופים שיודעים לתת שירות ביטחוני באיכות שלא נופלת מזו של הצבא (ואף טובה ממנה). למשל, מכוני מחקר פרטיים שלהם יתרון יחסי על פני, נניח, חטיבת המחקר, או - וזה קצת יותר מוכר - חברות טכנולוגיות שמפתחות מוצרים ביטחוניים איכותיים מאלו שפרי פיתוח הצבא. אפילו חברות לוויין שנותנות שירות טוב יותר מיחידת החוזי הצה"לי.
כלומר, התחרות של המגזר הפרטי כמעט "הרגה" את הצבא באופן מקיף - איכותית ומשכורתית.
ישן 29-08-2021, 07:06
  mars_man mars_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.10
עדיין לא ספינה שוקעת, אבל בהחלט בבעיה

צה"ל הוא גוף עייף עם איים קטנים של מצוינות והרבה בינוניות. חלק מהבעיות טבעיות לחלוטין, צבא שנלחם בלא הצלחה יתרה בארגונים כמו חמאס וחיזבאללה ומבצע פעולות שיטור בשטחים זה לא מקום שאנשים מצוינים שרוצים להשפיע יראו בתור מקום עבודה אטרקטיבי. עדיף ללכת להיי-טק.
בנוסף, היום כמעט כל ההורים של החיילים שירתו בצה"ל ומכירים את הבעיות שלו וכמה לא ניתן לסמוך עליו, וגם הציפיות מצה"ל גבוהות יותר מבעבר.
הדבר החיובי הוא שבגלל חולשת האויבים שלנו והסכמי השלום עם חלק ממדינות ערב, מדינת ישראל תמשיך להתקיים גם על צה"ל בינוני.
לגבי איראן - אני חושב שיש כאן כישלון מדיני/צבאי וזה כולל גם את המוסד. איראן היום היא מדינת סף גרעינית וכל הפעילויות המוצלחות שנעשו היו הצלחות מקומיות אבל עדיין הגענו להפסד אסטרטגי.

כמה דברים שאפשר לעשות בשביל לשפר:
1. מהפכה בניהול כוח אדם ותנאי השכר - העלאת שכר וביטול פנסיה מוקדמת ללא לוחמים.
2. העלאת שכר הסדיר כדי שצה"ל יפסיק לבזבז את המשאב ומעבר לצבא חצי מקצועי. כיום ההכשרות של חלק ניכר מתפקידי הלחימה פשוט לא כלכליות בשירות של 3 שנים.
לדוגמא, טנקים מודרניים (עם מערכת הגנה אקטיבית) אין כנראה בכמויות של אלפים. אין היגיון להכשיר צוות טנק בעלות גבוהה ולשחרר אותו אחרי 3 שנים.
3. הפסקת מבצעי נדלן בעזה. בשומר החומות כנראה שוגרו אלפי חימושים מדוייקים בעלות של מיליארדים. התוצאה המבצעית של המבצע היא עלובה (100 לוחמי חמאס הרוגים). המבצעים האלו מספקים עלות/תועלת נמוכה מאוד לישראל מכל הבחינות.
4. החזרת דובר צה"ל להיות דובר צה"ל ולא ענף יחסי ציבור לקצינים בכירים. לצערנו היום כבר ניתן להאמין לדובר צה"ל באופן אוטומטי.
5. לבטל אין חטיבת המחקר באמ"ן. אחרי 70 שנה של כשלונות צריך להבין שאין להם יכולות להבין את מנהיגי ועמי הצד השני. לפרשן טוב לענייני ערבים או פרסים יש תחזיות יותר טובות.
ישן 29-08-2021, 09:46
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי shlomi-hu שמתחילה ב ""העלאת שכר וביטול פנסיה..."

הבעיה היא, שאנשי קבע צעירים בגילאי ~30 בתחומים שציינת מחפשים אתגר, עניין ושכר-
והצבא מנסה לפתות אותם בפנסיה נדיבה, כולל פנסיית גישור, בעת שהוא מגביל אותם מבחינת אתגר ועיניין.
מי שמשרת במקצוע מבוקש לא אמור להתעניין בפנסיית גישור. זה פטנט שהיה צריך להיות מוגבל ללוחמים ובעלי תפקידים לא מבוקשים באזרחות.

הצבא לוקח אנשים טובים מאוד לתפקידים שגרתיים (כי הוא יכול), ואז בוכה כשהם משתחררים.
אולי עם עבודת מטה טובה, אפשר לאתר תפקידים ש-"עוצבו בידי גאונים כך שדפ"רים יוכלו לתפעל אותם", כמו שאמרו על צבא ארה"ב וכפי שכל ארגון גדול עובד, ואז להסתפק ברמה נמוכה יותר.
נאמר, קצין אג"ם של חטמ"ר צריך להבין את הגיזרה שלו ולהיות איכותי- אבל הלוגיסטיקה והחימוש די דומים בעשרות מקומות. ואם ארגון מתאים, לא צריך להיות איכותי במיוחד כדי לתפעל אותם.
ישן 29-08-2021, 11:38
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הבעיה היא, שאנשי קבע צעירים..."

הפנסיה הנדיבה (תקציבית) היא למי שנכנסו לקבע עד 31.12.03, ז"א במקסימום ילידי 1982 שהם לפחות בדרגות אל"מ או נגד בכיר ובני 39 ומעלה.
ופנסיית הגישור די קרסה, בקישור הסבר על פנסיות צה"ל
https://www.army.co.il/%D7%A4%D7%A8...9E%D7%95%D7%9C/

ז"א לאנשי הקבע עד גיל 38 יש פנסיה צוברת והם מסתכלים בקנאה איך הרמטכ"ל ושרהב"ט ניהלו קרב של וועדי עובדים על הדובדבן של הקצפת שהם לעולם לא ייהנו ממנו, אולי גם לא מהקצפת.
והנה כך הרמטכ"ל ושרהב"ט תקעו אצבע בעין של הקצונה והנגדות הזוטרה בצה"ל שניטחנים ע"ח החיים האישיים ובלי תנאים ראויים ותגמול הולם, לכן מתנדנדים בין ללכת ולהשאר.
זה נכון גם לסדיר.

ועוד מילה על הרמטכ"ל שמאד קשורה לאשכול - בתחילת הקדנציה קיבלנו לוחם עז שדיבר על ניצחון ואפילו ניצחון בזק, הקים מסגרות מיוחדות ומורכבות (רפאים, שילוח) ודאג לצה"ל מתחמש ומתאמן.
הרגשנו שסוף סוף התפוגג הצל הארור של קודמו העלוב.
והנה עכשיו באמצע הקדנציה הוא נראה עייף ושוקע בבינוניות, דואג לחברים, תומך באי עשייה ובפוליטיזציה (לצמצם את הירי וכו'..)
אם לכוכבי לא מתאימים ההגבלות של הדרג המדיני שיהפוך להם את השולחן על הראש, בינתיים צה"ל מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ולא רק הדרג המדיני אשם אלא גם הדרג הצבאי הבכיר.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 29-08-2021 בשעה 15:24.
ישן 29-08-2021, 15:59
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
זה הישרא-בלוף במיטבו
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "הפנסיה הנדיבה (תקציבית) היא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
ז"א לאנשי הקבע עד גיל 38 יש פנסיה צוברת והם מסתכלים בקנאה איך הרמטכ"ל ושרהב"ט ניהלו קרב של וועדי עובדים על הדובדבן של הקצפת שהם לעולם לא ייהנו ממנו, אולי גם לא מהקצפת.
והנה כך הרמטכ"ל ושרהב"ט תקעו אצבע בעין של הקצונה והנגדות הזוטרה בצה"ל שניטחנים ע"ח החיים האישיים ובלי תנאים ראויים ותגמול הולם, לכן מתנדנדים בין ללכת ולהשאר.
זה נכון גם לסדיר.
אז במקום לקרוא לזה "פנסיה תקציבית",
דאגו לחלק את זה ל"צוברת" (מושקע בבורסה ויכול להגיע אפילו ליותר) עם "גישור" ובדרך הוסיפו כ"כ הרבה תוספות - שמקבלים אותו דבר ואפילו יותר.

ואחרי ששר הביטחון והאוצר חתמו על אישור התוספות שהרמטכ"לים חילקו בלי אישור,
בעצם כל התועלת התקציבית מהמהלך - נשדדה.

ואז אין תקציב לתוספות לקבע ראשוני (אפילו יצטרכו לקצץ),
ואיכות המשרתים תמשיך להידרדר.
ישן 29-08-2021, 10:27
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמה סיבות לירידה ביוקרה של צה"ל

אחד הסימנים לירידת היוקרה של צה"ל היא הכניסה של נשים לתפקידים רבים יותר ויותר. כמו במקצוע ההוראה, כניסה של נשים למקצוע בדרך כלל מסמנת ירידה ביוקרה הכללית שלו. זה עצוב אבל זה משיש.

על כל פנים, יש סיבות שונות אפשריות לירידה ביוקרה של צה"ל, ורק חלקן קשור לירידה ממשית בכוחו:
1. מאז מלחמת יום כיפור לצה"ל יש מעט הצלחות חד משמעיות, לא מעט כישלונות של ממש, והרבה הישגים חלקיים שמעוררים תחושת חמיצות. חלק מזה נובע מירידה יחסית ביכולת של צה"ל אבל חלק מזה נובע מאילוצים בינלאומיים שלא היו בעבר ומיאלוצים פנימיים-מבחינה זו יש לומר שהרגישות לאבידות גדלה למימדים לא הגיוניים וחסרי פורפורציה מה שגם פוגע ביכולת להציג תוצאות כהישג וגם מרתיע את הדרגים הקובעים בכל הרמות מלצאת בפעולות צבאיות שיביאו הישג.
2. שחיקת אתוס צבא העם: לאורך הזמן יותר ויותר מבני החברה הישראלית (באחוזים ובמספרים מוחלטים) אינם משרתים בצבא בסדיר, שלא לדבר על מילואים ויש לגיטימציה ציבורית גוברת לכך. בתנאים אלו נוצר ניכור.
3. ירידה ביוקרת השירות הצבאי בכלל, והקרבי בפרט, כמקור לגאווה ולמוביליות חברתית. כיום, רק שירות ביחידות מיחשוב ומודיעין מסויימות (ועדיין בתחום הטייס ובמידה מסויימת יחידות מובחרות מסוימות) מעורר רושם ביציאה לאזרחות בקרב רוב הציבור. על רקע זה, אוכלוסיות משכילות ואייכותיות שבעבר נתנו כח אדם מעולה ליחידות הקרביות ולדרגי הפיקוד עושות זאת כיום הרבה פחות.

מה שבטוח הוא שהבעיה איננה חוסר תגמול כספי מספיק למשרתים בסדיר, ובוודאי לא למשרתים בקבע. להיפך, ככל שהתגמול החומרי גובר כך התפיסה העצמית (והחברתית) של המשרתים היא של מי שמשרתים תמורת שכר (ולא למטרה נעלה) ולכן שביעות הרצון מגובה התגמול יורדת. למה שאקריב את החירות שלי למשך כמעט שלוש שנים, שלא לדבר על בריאותי ואולי חיי, תמורת 8,000 ש"ח בחודש?
ישן 29-08-2021, 11:25
  עםהארץ עםהארץ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.12.07
הכל מתחיל ונגמר בתרבות

גרמת לי להפוך מצופה וקורא למגיב

הכל מתחיל בתרבות של אי אמירת אמת - או שקר במילים פחות מכובסות
מלמעלע עד למטה הצבא משקר כמו שהוא נושם וזז.
הקשר בין רמת מקצועיות וכושר נדרשות למה שהלוחמים מציגים בפועל - שקר
נתוני גיוס - שקר
רמת ההשפעה של חיל האוויר על היכולת להכניע מערכה - שקר
רמת צבא היבשה - שקר
כשהמערכת לא מסוגלת להסתכל לאמת בפנים היא לא מסוגלת לתקן ולהשתפר.
בתור מי שהיה מפקד צוות והוביל לעיתים מסגרות גדולות מצוות גם באימונים ומבצעי - הצבא פשוט לא רגיל לומר אמת ולהתמודד איתה.
ואין קשר לא לתנאים ולא למשכורות, התנאים טובים מאוד וכך גם המשכורות - לא מכיר איש קבע אחד רעב ושלא יוצא לחופשה. בתור סמנכ"ל בהייטק אני נעדר מהבית יותר מחבר אל"מ וזמין לעבודה לא פחות ממנו וכשהייתי על מדים במילואים גם בסכנת חיים יותר גבוהה משלו...

הדוגמא של ישראל טל על המהפך בחיל השריון מחיל גרוע ולא מקצועי לאגרוף הברזל של המדינה היא הנר שלאורו צריך הצבא לעשות תיקון
ישן 29-08-2021, 12:42
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15

לא הרגשתי שיש פה מקום להעביר את הדעה שלי, עד שפתחת אשכול וראיתי שהוא קיבל תגובות רציניות, לכן אכתוב. אבל קודם כל, תודה לך על הביקורת.

קצת לפני: כל מה שאכתוב מדבר על יחידה מסווגת (עד לאחרונה) עם מבנה מסווג, אך כל מה שאגיד הוא בגדר הבלתי מסווג, ואין חשש לבעיית ב"מ.

שירתתי ביחידה מסוימת, שבאמת מהווה איזשהו אי של מקצועיות וקידמה בתוך חיל ירוק, דבר שראיתי עד אז רק בחיל האוויר. הרגיש טוב, בהתחלה. הייתי גם הנדסאי אז נאמר לי שאפיק הפיתוח שלי משמעותי.
מהר מאוד, הבנתי עד כמה המקום עצמו רקוב. אהבתי אותו ואת האנשים, אבל ההרגשה הייתה בסופו של דבר של משיכה מתוך הענייניות ולתוך הבירוקרטיה, אינטרסים אישיים, וקומבינות אינסופיות.

אתחיל מההתחלה.
הגעתי מיד למדור מסוים בו עסקתי בכללי בתחום ה-RF. מדור של כ-30 אנשים, נגיד. המדור באופן טבעי איכלס כל מיני מהנדסים, מעט הנדסאים, וכמות מכובדת של חיילים פשוטים שעברו קורסים למיניהם.
כשרק הגעתי, היה קצת עומס. קיבלתי משימה, ועשיתי אותה על הצד הטוב. המשימה עצמה הייתה קשורה יותר לפעילות הכללית של המדור אבל לא כל כך למקצוע שלי.
חשבתי, אולי המשימה הבאה תהיה קצת יותר מלמדת. אגב, כשאני אומר משימה אני מדבר על עבודה של שבועות עד חודשים.
המשימה הבאה הגיעה, והפעם העבודה הייתה עוד יותר מביישת ולא הבנתי כיצד אני אמור להתקדם כך.
עברה לה שנה, וקרו 2 דברים מדהימים במדור - המדור התרחב בעשרות אחוזים, וכמות המשימות צנחה לכמעט אפס, לא פר אדם, אלא למדור בכלל.
רוב אנשי המדור היו מחוסרי עבודה. כמוני, הרבה הנדסאים וחיילים פשוטים התלוננו על אבטלה.
בעודי מנסה לתת להם מוטיבציה, הבנתי שאני מדבר איתם לא נכון כי לא נשארה בהם בכלל טיפה של מוטיבציה.
שום אתגר לא ניתן להם למרות שעם קצת התייעלות מצד ההנהלה היינו מוצאים הרבה משימות מאתגרות שהיו מקדמות הרבה מאוד אנשים ותהליכים.
אלה שכן הייתה להם מוטיבציה, ההנהלה פשוט הורידה אותם ואמרה שלא יקבלו משימות, או שאם יקבלו משהו, זה להזיז גנרטורים וארגזים.
הם התחננו לתרום ולעזור ורק קיבלו כל הזמן "לא".
אנשים שיודעים אלקטרוניקה ותקשורת, מתפעלים צב"דים, יודעים לתכנת, יודעים לעבוד עם ולפתח חומרה, פשוט באים לשתות קפה כי צריך לדווח שנכחו, ואז הולכים הביתה.
בנסיבות כאלה ואחרות שכבר לא יכלתי להיות במדור יותר מכמה דקות ביום, דיברתי עם מישהו מהנהלת המדור. הוא היה ראש צוות שעד לא מזמן היה מהנדס מן השורה במדור.
שאלתי אותו בנוגע לאבטלה והוא לא ידע על מה אני מדבר.

מסתבר שהוא לא נפנף אותי, אלא באמת לא ידע שיש עוד אנשים במדור שהם לא מהנדסים. בשבילו ובשביל שאר ההנהלה, העיקר שלמנהדסים יש עבודה, ושאר האנשים שילכו לעזאזל.

הם עד כדי כך זורקים, שאנשים נתקעו למעלה מחצי שנה בהכשרה הבסיסית שלהם, כולל בנות עם שירות קצר, שאני עברתי תוך בערך שבועיים.
מצד אחד, בגלל בולשיט מסוים, צריך שההנהלה תאשר שההכשרה הסתיימה אבל אין להם קשב לזה, ומצד שני אין משימות עד סיום ההכשרה.
הייתה לנו אפילו חיילת אחת שהשתחררה ממש חודשים ספורים אחרי שסיימה את ההכשרה שבאמת אמורה לקחת אולי רק שבוע שבועיים.

אולי הם מאוד אוהבים מהנדסים, גם זה לא כל כך. היה לנו מהנדס אחד יוצא דופן הן באישיות והן בידע שלו. בעל מספר תארים, ובדיוק התניע עבודה על פרויקט טכנולוגי מהפכני בתוך המדור, שהיה מקפיץ יכולת מסוימת מדרגה.
תקן הקבע שלו בוטל בהתראה הקצרה ביותר שניתן, חוקית, לתת, בזמן שאחרים שהתחבבו על ההנהלה נשארו למרות תרומה כמעט אפסית מבחירה.

בסופו של דבר השתחררתי עם ידע בתוכנה, תקשורת RF, ואינטגרציה, אבל 80% מזה היה לימוד עצמי ולא עבודה בצבא.

המדור הזה, שמתאפיין בחוסר מקצועיות, חוסר ארגון משווע, דרמות, ויותר מדי פרוטקציות, עדיין נחשב לבין הטובים איכשהו, אולי רק תודעתית, ביחידה.

היחידה עצמה מתאפיינת בבלגן אחד נוראי שהיה מתוקן בקלות ע"י הפרטה של חלק מהמדורים / יכולות.
וזה ה best of the best של היבשה. פשוט בושה וחרפה.
ישן 29-08-2021, 14:49
  גדי2012 גדי2012 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.12
הדבר החיובי הוא שבגלל חולשת האויבים שלנו והסכמי השלום

חבר כתב למעלה: "....הדבר החיובי הוא שבגלל חולשת האויבים שלנו והסכמי השלום ...."

הסתכלו מסביב: ראו את התחמשות הצבא המצרי מעבר לכל פרופורציה, והקמת תשתיות צבאיות בסיני,
זה לא בדיוק "חולשת האוייבים.." (שכחתי, מצרים לא אויב, יש לנו הסכם שלום עימה...)

הסתכלו מסביב:
ראו את הזעם בעיניים של לוחמי החמאס והחיזבאללה, אילו כבר לא בדיוק "אויבים חלשים", פעם דיברו כאן לימדו אותנו עד כמה אנחנו איכותיים מול הערבים...

היסתכלו מסביב:
ראו את קריאות הקרב של ארדואן וההסכמים שלו עם לוב, בעניין שליטה באגן המזרחי של הים התיכון
נ- זה לא בדיוק "חולשת אוייבים" נכון, יש מי שלא רואה התורכים אויב, וממשיכים לנהור לשם...

למרות כל מיני חולמים בארץ ( מחר יפרוץ שלום עולמי) - נראה שה"ציונות" של החברים מעבר לגדר- חזקה מאוד.

אז אולי החיזבאללה והחמאס הם חלשים מבחינה צבאית גלובלית- אבל כך או כך, הם מחזיקים אותנו, את הצבא הכי טוב בעולם- בכוננות ספיגה. לעיתים קרובות, אנשים המחזיקים עצמם חכמים טוענים שהאיפוק שלנו "שלא לדרדר את המצב" - זה ביטוי לכח. ולכן, צה"ל לא טורח להשמיד את שדרות הפיקוד ואת כוח הלוחמים שלהם. (*)

היכן "האש בעיניים"- אצל קדר הצעירים הישראלים שיכולים וצריכים להתגייס, ומוצאים מיליון סיבות בעולם להשתמט, היכן החוסן הלאומי של העורף שלנו?

את התשובה אתם יודעים לבד. וזה למעשה המוטו של החבר שפתח את הנושא הזה לדיון. זאת גם דעתו של האלוף(מיל) בריק, וסא"ל (מיל) דקל.

כך שאני מציע להוריד את המילים "הדבר החיובי הוא שבגלל חולשת האויבים שלנו והסכמי השלום" מהנחת העבודה שלנו/של ישראל.

האויבים שלנו כלל לא חלשים, והסכמי השלום- מטרתם כלכלית בלבד, ועומדים על כרעי תרנגולת.

מכאן- אפשר להמשיך לפתח את הדיון.

(*)- אמת, אני בסך הכל אדמירל מקלדת, איש פשוט מהרחוב, שלא מבין באסטרגיה ומדינאות- לצורך כך יש מדינאים נבחרים בממשלה.
ישן 29-08-2021, 18:10
  remolus remolus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.02.07

שני הסנט שלי,

התגייסתי לחיר ב2005, השתחררתי ב2008 ומאז משרת במילואים.
לאורך השנים והניסיון כמילואימניק ההרגשה שלי היא שיש דברים שהתרעמו עליהם אי שם בשנת 2009 ונשארו כמו שהם עד היום.
במילואים האחרונים הגעתי לתמוך בחיול והחתמות על ציוד.
רמת ציוד האימונים, איכותו ותקינותו מביישים את צה"ל של 2021.
הרמה עד כדי כך מביישת כך שלא ניתן להתאמן עם הציוד והלוחמים נאלצים לקנות על חשבונם ציוד מתאים.
מדים קרועים, ווסטים לא שמישים, תיקי לואו לא שמישים, קסדות לא שמישות או תקינות וכו..
לא שהעובדה הזאת חדשה לי, לא שאני לא נתקל בה כל פעם מחדש, אבל זה פשוט עדיין קיים.
האם זה צריך לשקף את הגישה של צה"ל כלפי לוחמי המילואים שלו?
האם זה משקף איזה תהליך של לקיחה בחשבון של צבא המילואים בתהליכי השיפור שהצבא עובר?
למה זה קורה בעצם ואיך חייל מילואים אמור להרגיש אם את המינימום הנדרש על מנת לסיים אימון בצורה טובה ובסיסית הצבא לא יכול לספק לו?
יכול להיות שאני מסתכל באופן צר, אבל מהמקום הקטן שאני נמצא בו בתור בורג בתוך כל המערכת הזאת, אי אפשר להתעלם ממציאות שלא משתנה לאורך שנים וממשיכה באותו אופן.
מבחנית זה מצביע על כך שלא נעשו שום תהליכים על מנת לפתור את הבעיה המוכרת הזאת, ואם לא התבצעו התהליכים המינימליים הנדרשים האלה אז בעיני זה משליך על הצבא כולו.
כמובן שיש סדרי עדיפויות ויש מי שיהנה מתקציבים ועדכונים שונים, אבל לא מצאם תקציב שיכול לתקן את הבעיה הזאת? לא איזה שינוי אירגוני? באמת שיחסית לא מדובר בהרבה כסף עבור ציוד אימונים בסיסי..

ישן 29-08-2021, 19:19

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי remolus שמתחילה ב "שני הסנט שלי, התגייסתי לחיר..."

אם אתה רוצה שינוי, תהיה השינוי.
במצב שתיארת, לא נראה לי שאתה וחבריך במילואים נקטתם בשיטה הכי יעילה. להפך, אולי היא יצרה עוד בעיה, ואסביר. אבל קודם, חשוב להזכיר שלא שירתתי ביחידה קרבית לכן אולי אני אטעה פה ושם, אבל אני מאמין שהרעיון שלי ישאר תקף.

לדעתי השיטה המועדפת היא שיטת הדווקא.
אין קסדות? תתאמנו בלי.
מדים קרועים? אפשר בתחתונים. לפחות אני נהניתי ככה בחרמון.
אין ווסטים? תלכו בלי.
נשק עם יותר מדי בלאי? אל תיקח, זה מסוכן.

אחר כך תצלם את החיילים רצים חלק בתחתונים וחלק עם מטאטא במקום רובה, תעלה לפייסבוק, ותעורר שיח ציבורי.

בשיטתך לדעתי כל מי שמעל המילואימניק הפשוט יחשוב שאין ממש דחיפות להחליף ולשפר ציוד, אם החיילים כבר דואגים לעצמם.

אנשים מבינים לרוב רק כשיש לחץ והעניין נהיה דחוף. לפחות לי השיטה הזאת עבדה כמה פעמים. להכניס אנשים לשוק.

תהיה פגיעה בטווח הקצר במוכנות למלחמה, אבל זה כבר באחריות המדינה לתחזק.

נערך לאחרונה ע"י ariel_zuk בתאריך 29-08-2021 בשעה 19:28.
ישן 29-08-2021, 22:47
  רם אדמון רם אדמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.15
הנושא שהועלה כאן [אם הבנתי] - צה"ל לא מספק הסחורה

וכעניין שבשגרה הכותבים מעלים הסיבות, ומעלים דוגמאות: פנסיות מופקרות / חוסר תגמול של מי שצריך. הצבא מאבד את כוח האדם הטוב. ציוד לא תקין. חוסר תעוזה. תרבות אי אמירת אמת...... הכל יותר תוצאות קצה הנוצרות ע"י בני האדם המעורבים...חוץ מ'תרבות השקר', אמירה המתייחסת למצב הגורם האנושי שהוא המשפיע הגדול על כל מה שקורה כאן. כשמצביעים על משהו לא תקין, ואפילו אם עשינו מבצע, ותיקנו , לא שינינו המציאות, אנחנו נשארנו עם אותם בני אדם המייצרים כשלים. כשבני האדם ידבקו באמת, כשהאמת תהיה ערך אמיתי, אנחנו נבין טוב יותר את עצמנו, את המציאות...ואז הכל ישתדרג מעצמו לכיוון הנכון..........במקום להמשיך בכיוון שאני נמצא בו, אזכיר את סיפור בריק, כמה שיכול לעזור להבהיר את מצבנו. כתגובה לביקורתו הגדולה של בריק על הצבא, יצאו נגדו קצינים בכירים מהסיבות הבאות :זה לא תפקידו. הוא שרוט יום כיפור. אלף קצינים אומרים אחרת....והעם מהנהן בהסכמה......והינה לנו דוגמה מצוינת איך אנחנו ו'טובי אנשינו' לא מסוגלים לנהל דיון ענייני, מתעסקים באומר הדעה ולא בדעה. גם פה רק אתמול חבטו באיש , בלי להתמודד עם טענותיו. בעייתנו כי איננו מבינים הבעיות, הבנת הבעיה היא עיקר הדרך לפתרון, איננו ניגשים נכון לפתרון הבעיות.

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 29-08-2021 בשעה 22:52.
ישן 30-08-2021, 10:47
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09

צה"ל, כמו כל גוף עצום בגודלו, ובבוודאי גוף שמכתיבים לו דברים (בראש ובראשונה בנושא כ"א, ואין כוונתי לפנסיות - זה לטעמי שולי בתמונה הגדולה - אלא למגוייסים), מתפקד בצורה שיש בה אלמנטים מעולים (מעטים) ויש בה אלמנטים בעייתיים (רבים). זה, לכשעצמו, לא חדש כלל ועיקר, ועל הרבה מהנאמר פה בסוג של אכזבה או פליאה או הנחה שיש חדש תחת השמש אני קצת מתפלא. מצחיק גם שמדברים על תכתיבים מרה"מ כאילו יש להם השפעה מיידית ברמה העמוקה - חברים, רה"מ (כל אחד שיחשוב מה שבא לו) כולה חודשיים בתפקיד בערך. השפעתו מינורית עדיין, והשאלה אם צה"ל יצא למערכה ברגע זה בעזה או עדיין לא, גם היא דורשת נשימה עמוקה (לדעתי כמובן).
מה אני מנסה להגיד? לפני 30 שנה, כשאני הייתי בסדיר, אני זוכר אמירות בדיוק מהסוג הזה. כשדיברתי עם אבי, בוגר כמעט כל מלחמה אפשרית עד שנות ה-90, הוא חייך, ואמר - אצלכם זה עוד טוב. בזמני..... בקיצור - צה"ל לא ספינה טובעת, בכל מקרה לא יותר או פחות מהמדינה (האם המדינה טובעת זו שאלה אחרת גם אם קשורה). יש בצה"ל חלקים שתמיד היו "טבועים" או שקועים, ויש חלקים ששטו ושטים בביטחה.
אמון הציבור קשור בטבורו לתקשורת מתלהמת וסנסציונית, לזה שבשני העשורים האחרונים במיוחד כל שטות שלפני כן נותרה סמויה - היום גלויה (וכאמור - תמיד עם כותרת של סנסציה). לפעמים סנסציה "חיובית" - כתבות תדמית למיניהן; לרוב שלילית. רואים את זה בכל דבר כמעט. בפוליטיקה, בחינוך, בכלכלה, וכן - גם בצבא. מידה ומתינות בהתבטאויות - אין.
שורה תחתונה - כמו תמיד, יש המון מה לשפר, וזה לא אומר שזהו, צה"ל מת או גוסס. הוא חי בדיוק כפי שהיה חי בעבר. זה לא אומר שלא צריך לשנות דברים קריטיים (למשל אימונים שדיברנו עליהם פה המון), זה כן אומר שצריך קצת פרופורציה. זו דעתי. חזרה לעבודה...
ישן 30-08-2021, 11:46
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "צה"ל, כמו כל גוף עצום בגודלו,..."

אורי ידידי, אתה טועה.
כל סוגיית ה"פעם היה יותר גרוע אז אל תתרגש" עלולה להטעות.
היא לא מבחינה נכון בין סוגיות בעייתיות שהיו בצבא מאז ומעולם לבין מגמות חדשות שהתווספו בשנים האחרונות וחלקן הוצגו בשרשור - והן הרסניות מבעבר:

א. מגזר פרטי עולה: מתגמל יותר, ויודע לתת שירות טוב יותר משירות שכיום ניתן בידי הצבא.
ב. שחיקה במעמד צבא העם. שינויים דמוגרפיים.
ג. הורים שכבר מכירים את הצבא ויודעים בדיוק את הטריקים והשטיקים שקורים במערכת והם מעורבים באופן פעיל יותר מ"ההורים של פעם" (תופעת "החייל של כולנו"\"מדינה ששומרת על צבא" ולא להיפך).
ד. תקשורת פורמלית שכבר פחות מגויסת ואומרת אמן לכל מה שצה"ל אומר.
ה. רשתות חברתיות: ציר תקשורת עוקף עבור חיילים להעברת מסרים ותלונות + שבירת המונופול של דו"צ על התודעה כלפי פנים (וגם כלפי חוץ).
ו. קושי עם הבאת הישגים בלוחמה בטרור להבדיל מ"המלחמות של פעם".
ישן 30-08-2021, 16:54
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "אני דווקא מסכים עם כל מה..."

השאלה היא בסופו של יום היא האם המגמות שציינתי (ויתר חברי הפורום) עשויות להוביל לתוצאה הרסנית בטווח הארוך.
אני מנסה להתסכל על כלל המרכיבים ב"דייסה" הזו. לעיתים קשה להצביע על תהליך שקיעה\גסיסה בטרם רואים אותותיו באופן מובהק. זה שהתהליך איטי אינו אומר שהוא לא מתרחש.
כנראה שתקופת הקורונה, האין-תקציב\ממשלה, מבצע שומר חומות (החמצמץ מאוד) והביקורת הגוברת בהחלט של כלי התקשורת את צה"ל (והרמטכ"ל) גרמו לאיזו תחושת התפכחות של הציבור.
אז אפשר להתווכח על הטרמינולוגיות אבל מקריאה של התגובות בשרשור, נדמה שאין אני בדעת מיעוט.

רוצה לומר, אנחנו בבעיה. ואם נהיה בגישת "אה טוב נו אבל זה תמיד ככה" אז אנחנו בוודאי לא נתקדם.
אנחנו הישראלים קשה לנו לבצע החלטות ארוכות טווח\צופות פני עתיד - ולכן אני מסכים איתך שהצבא הוא בסך הכל תמונת ראי מסוימת של מצב המדינה (אבל אני לא רוצה לסטות לפוליטיקה - יש מספיק מה לשפר ולעשות ברמה הצבאית גרידא שפשוט לא עושים ולדאבוני גם לא יעשו)
ישן 30-08-2021, 17:08
צלמית המשתמש של שפן סלעים
  שפן סלעים שפן סלעים אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.10.14
אני רק שאלה

תסלחו לי על הבוטות אבל זה אני וככה אני כותב:

מי המגיבים פה עושה גם משהו בעניין? לא רק לשבת ולהתמרמר על המקלדת עם כוס קפה במזגן, אלא קם ועושה משהו?

עם יד על הלב - מי כאן עבר את גיל 40 ועושה מילואים? כי ממה שאני יודע חוץ מעצמי, יש את סירפד וביטיס ואולי עוד בודדים. וזהו. רובכם הגעתם לגיל הפטור וקפצתם על המציאה בלי להסתכל אחורה, וזה במקרה הטוב שלא הלכתם לועדה עשר או 15 שנים לפני זה.

וזה אף פעם לא קל, תשאלו את אשתי ואת הבנות כמה שמחה יש בבית ביום יומיים לפני שאני יוצא. וזה תמיד נופל לא טוב - או שזה פרוייקט בעבודה, או מעבר דירה, או קונצרט בבי"ס, או הדוד שהתפוצץ, וכולו וכולו.

ועדיין אנחנו מאמינים וחיים את כל אותם המושגים שכולם אוהבים לגחך ולצחוק עליהם: ציונות. שליחות. אמונה. רעות. מישהו מכם הבכיינים זוכר את זה כשאנחנו אוכלים אבק בהאמר בזמן שאתם נהנים בפארק עם הילדים?

אז עם כל הכבוד, מי שאין לו את הביצים והאינטגריטי לעמוד בסופה שלא יבכה כשיורד גשם.

ישן 30-08-2021, 20:57
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי שפן סלעים שמתחילה ב "אני רק שאלה"

כן, מילואים זה לא קל.... אבל, עם יד על הלב, איך ישיבה בדוד מתפרק, שלא סוחב בעליות ודלת אחורית שלו לא נסגרת, איך בדיוק זה תורם לתיקון הבעיות בצבא? כשישבתי באותו דוד, עם נשק כל כך שחוק שידית הדריכה שלו קופצת לי לפנים אחרי חמישה כדורים, לא הרגשתי שאני תורם. אגיד לך יותר מזה, עברה לי המחשבה בראש, שאם אני ואנשים כמוני במקום להמשיך לאכול קש, כמו חיילים טובים, היינו קמים ואומרים שאנחנו לא רוצים להיות חלק מהקרקס הזה, לצאת למשימות עם ציוד לא מתאים, לעלות לפילבוקס כשמטה זיתים מתחיל שלוש מטר ממנו ואתה לא יכול לראות מי מתקרב, לשבת בעמדה מוארת מכל הכיוונים, כשהכל מסביב שוקע בחושך מוחלט, אולי דווקא זה היה גורם לצה"ל להתחיל להפעיל את הראש ולקחת את המשימות בצורה מיקצועית.
ישן 01-09-2021, 09:32
  עםהארץ עםהארץ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי שפן סלעים שמתחילה ב "אני רק שאלה"

אני לא מסכים איתך כי הנסיון האישי שלי הראה לי אחרת.

בסדיר פיקדתי על צוות ללא קורס קצינים (הצוות שלי) ובאמת באתי למילאוים עם כוונה לשייט בשקט עד השחרור הסופי. זה התפוצץ לי פנים (תרתי משמע) בלבנון השניה. הבנתי כמו הרבה אחרים שצריך להיות השינוי ולא לדבר עליו.
שום דבר לא הכין אותי לגודל השבר והמשבר שגיליתי על הפיקוד אצלי ביחידה ומעליה.
אספר זאת דרך סיפורו של אימון זריקת רימון (חי).
במלחמה לאחר שסגרנו ציוד ותיקים ועשר דקות לפני תנועה הגיעו כל הדברים הטובים שיש לח"יר להציע, טילי לאו, רימונים מכל הסוגים (זרחן, רסס, תאורה) מטולים מגוונים. כמובן שמקשל הציוד קפץ פלאים. אבל מה שזיעזע אותי באותו הרגע שחיילים באו לשאול איך משתמשים ברימון זרחן - אם זורקים אותו על ידם בשביל מיסוך (עשן מתפוצץ...)
חיילים שהיו לוחמים טובים מאוד בסדיר, מקבוצת האיכות הגבוהה שיש לצה"ל להציע שכחו איך לתפעל את אחד מהכלים המרכזיים שיש לחירניק.
תוך כדי המלחחמה לקחתי על עצמי את הצוות וגמרתי אומר שאחרי המלחמה הצוות שלי והפלגה יהיו קרובים ככל האפשר לרמה בסדיר. מלחמות אין סופיות על אימונים איכותיים, הגדרות מדוייקות של ייעוד וכשירות וחוסר התפשרות על מקצועיות פגשו רמה מתחת לבינונית עד לרמת האל"מ והתא"ל - חוסר קשב וחוסר עינין. אחד מהשניים מכהן כרמטכל כעת.
כמה שנים לאחר מכן יצאנו לאימון הקמה של כשירות שנחשבה אסטרטגית ובעלת חשיבות עליונה שבו ליוו אותנו מפקדים מהמטה הכללי כולל הראש בשעתו - בני גנץ. נדהמתי מהחוסר ירידה לפרטים, מה סוחבים, כמה אפשר ללכת בלילה, מה רמת הלוחמים. בעיקר באו לראות ולהראות כמו בתצוגת אופנה. כשפניתי ישירות לבני במהלך התרגיל והעלתי את הנושאים האלה, ראיתי מבט חלול וזילזול (לא נדבר על תגובת הרמות שמעלי). שנתיים אחרי האימון הזה היחידה "זכתה" לזרוק רימון.

בסוף, הדג מריח טוב או רע מהראש. התיקון הנדרש הוא מערכתי, הערכה רבה יש לי לכל הדרגים הזוטרים שעובדים קשה מאוד בחלקת האלוהים הקטנה שלהם, אבל תיקון אמיתי מגיע מלמלעה.
ישן 01-09-2021, 13:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי עםהארץ שמתחילה ב "אני לא מסכים איתך כי הנסיון..."

תיקון מערכתי, תקבל מלמעלה. תיקון נקודתי תקבל רק אם תהיה נודניק שלא ברא השטן. וכל מה שאתה יכול לקוות לו זה תיקון נקודתי

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 31-08-2021, 20:58
  Cornflower Cornflower אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.16

חשבתי הרבה על הטענות של "תרבות השקר" בצה"ל. אני לא חושב שאפשר לסכם את זה בלבד בדמוניות של הקברניטים אלא גם מהאובססיה למעמדות בצבא ולדימוי האישי. אני אנסה לתאר שלושה בעיות בתקווה שיהיו לעזר.

הראשונה היא היחס בין מפקדים לחיילים. קשה מאוד להכליל אבל כמעט כל פעם שנתקלתי בכשל חמור או שקראתי עליו המילה "ניתוק" חוזרת. זה לא מתבטא רק בתיעוב של חלק מהדרגות הגבוהות כלפי השטח והמטות אלא העובדה שכל פעם שיש פער בתפישה או בדעה שלהם השיח הופך לזירת קרב בה לבעל הסמכות אסור בשום אופן שהשמיים טעו וכך מובן מאליו שקשה להפיק לקחים בסביבה כל כך מתוחה ובטח לא לשהות בה ולתת לה תשומת לה יותר זמן ממה שלוקח לכבות שריפות. אולי צריך לשפר את מעמד החיילים והנגדים ולתת להם יותר זכויות, כי למרות שזה צבא וצריך לצפות מפקוד להגיד כן המפקד ולשתוק: האדישות הזאת באה עם מחיר וככל שהיא מצטברת המצב מחמיר.

הבעיה השנייה הכי חמורה בעיניי היא האובססיה לדימוי העצמי והמעמד בצבא שגורמת להזנחה של המטרות הראשוניות. כמו בהתנצחויות בין מפקדים לפקודים כך אני בטוח שראיתם בצבא שבכל פעם שיש התנגשות בתפישה ובאינטרסים בין יחידות שונות זה הופך לקרב מרפקים והתנצחויות יצריות שמונעות שיח והתייעלות של שני היחידות. זה לא רק שיח מקולקל אלא גם תפישה מקולקלת של המשרתיםצלגבי חשיבות מקומם. כשהייתי עדיין במסגרת צבאי המחשבה שחיילי אגוז ינשאו כומתה אדומה הייתה נראית לי בלתי נסבלת, ואילו היום זה נראה הדבר הכי שולי וטיפשי בעולם. דוגמה יותר רלוונטית תוכל להיות ההתנגדות של חיל האוויר לפיתוח לווינים.

אולי זרז לזה זה מסלול הפנסיות ופחות קיצוצים לנגדים. אם במקום לזרוק משרתים הביתה ימצאו להם אפיקים אחרים בשירות המדינה ובמקביל יאריכו את השירות שלהם אולי קופת השרצים שתרד מגבם תתרום למסגרת יותר בריאה. במקביל מצב שבו אם משרת נוהג באנוכיות יהיה אפשר להכביר אותו למשרד ממשלתי אחר יוכל לעזור לקצונה הבכירה לברור את האנוכיים ועושי הדווקא למסגרות בהם יוכלו לעשות פחות נזק (במקום לשלוח כל קצין שסורח לחיל הלוגיסטיקה ובזמן מלחמה להתפלא שאין ציוד יהיה אפשר לשלוח אותם לתפקיד שקר במשרד המים).

נערך לאחרונה ע"י Cornflower בתאריך 31-08-2021 בשעה 21:13.
ישן 31-08-2021, 22:17
  טוביה טוביה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.01.07
אי נכונות הדרג הבכיר להתמודד עם סוגיות לחימה ערכיות תורם לשקיעת הספינה

הדרג הצבאי הבכיר מצהיר פעם אחר פעם שמלחמה עתידית (ולוואי ולא תהייה), תחייב פעולה רחבה בשטח מיושב, בין בצפון ובין בדרום. האויב יפעל ביתר שאת בתוך בתי ספר הומי תלמידים, בתי חולים מאוכלסים, בתי מגורים ומסגדים. זאת, ביודעו את הרגישות המוסרית הראויה לכל שבח של צה"ל במניעה בפגיעה בחפים מפשע.
מדינת ישראל התנסתה בכך באופן חלקי ברצועת עזה ובדרום לבנון, אך תקיפה מסיבית בו זמנית של מאות טילים מלבנון וטילים כבדים יותר, גם מדרום, תיצור מציאות חדשה, המצריכה תגובה צבאית מהירה -מיידית..
במציאות הערכית הנוכחית, הלחימה בתנאי קיצון אלה, משמעותה, כשלון ידוע מראש, עד כדי סיכון ממשי של חיי חיילי צה"ל. קריאה לתושבים בלתי מעורבים לעזוב מקומם לא תצלח, לנוכח הצורך לפגוע באופן מיידי באזורי השיגור. יתירה מכך, צפוי שבאופן הפגנתי רבים מהתושבים יסרבו לעזוב מקומם, ביודעם שצה"ל בערכיו הדגולים, יימנע מפגיעה בהם.
במצב זה, צה"ל לא יוכל לספק הגנה מניחה את הדעת וזהו אחד הביטויים של הספינה השוקעת.

המצב המתואר יוצר איום קיומי על מדינת ישראל ומצריך דיון ערכי אינטנסיבי של הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים לגיבוש עקרונות ערכיים ואופרטיביים לטיפול בסוגיה זו. ככל הידוע, דיון מעמיק בנושא זה לכאורה, לא התקיים גם אם התקיים, מסקנותיו לא פורסמו, כקו מנחה ערכי עדכני, למפקדי צה"ל וחייליו

ישן 31-08-2021, 22:47
  romshibi romshibi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.11.19
אני לא יודע אם אני אוהב כל כך את המונח "ספינה שוקעת"...

אבל אין ספק שיש לכולנו ולציבור בכלל בעיה עם ההתנהלות של צה"ל, אבל גם אין לנו את הלוקסוס לתת לאוניה לטבוע כי אנו חפצי חיים.

מאז שכולנו היינו טירונים הבנו שצה"ל והגיון לא הולכים ביחד. זאת הסיבה שרבים לא חתמו קבע ואלה שכן חתמו, רובם לא נשארו אחרי שנה אחת. נכון שבריק שוצף וקוצף, אבל ממס' פגישות איתו אני יודע שהוא אכפתניק ושהוא הכיר גן מודל אחד של צה"ל, כזה שלחם או התאמן ולא היה עסוק במטלות שונות ומשונות אחרות. בסופו של דבר, אם מזקקים את הביקורת שלו - היא כמעט כולה נכונה.

ככל שהתבגרנו וצברנו ניסיון באזרחות, הכשלים המערכתיים והסדרתיים בצה"ל הפכו לפחות ופחות משעשעים ומטרידים. מי שמגיע ממערכות אזרחיות פתאום בוחן את צה"ל בעיניים מקצועיות ומבין כמה הארגון שמן, מסורבל, חסר יעילות ובזבזני להחריד. וכל זה כשהארגון מחמיץ את היעוד העיקרי שלו.
את הסטירה האמיתית קיבלנו ב-2006. מלחמת לבנון 2 בהחלט גרמה לי להישאר ולהתנדב, כי הבנתי שהמילואים חייבים להציל את צה"ל הסדיר מעצמו. רבים מחבריי בחרו שלא להמשיך ולשרת במילואים. בהחלט יכול להבין אותם. התחקירים אחרי המלחמה לא היו מעמיקים ולא נגעו בנק' הבעייתיות באמת. 15 שנים אח"כ ויש הרבה דברים שאני רואה ומבין שאנחנו לא מוכנים לסיבוב הבא שיגיע. כשאני קורא את תגובתו של remolus אודות ציוד לאימונים, אז מבינים שלא הפנימו את הלקחים שהופקו ב-2006...
היום אנחנו מבינים שיש המון וואסח, מצגות, רעשים במערכת - אבל תפוקה אמיתית נמוכה. צה"ל הוא ארגון עם מעט מאוד איי מצוינות העסוקים בעצמם. ראייה מערכתית, מפוכחת ומוכנה להתמודד עם האתגרים - אין כל כך... לפחות זאת ההתרשמות שלי.

פחות מטרידים אותי כתבות, כי הרבה פעמים אנשים כותבים מתוך סדר יום שלהם או כזה שמונחה ממי שהדליף להם. גם לא מפריע לי "תחושות בציבור" כי רובם לא מכירים את הצבא לעומק. אולם, העובדה היא שמיטב התקציב יוצא על מערכות אוויריות ופנסיות ואלה גורמים לתסכול רב, כי עימותים המצריכים כוח ומגפיים על הקרקע, נענים ביעפים חוזרים ונשנים שלא עושים רושם רב על אף אחד בשכונה ולדעתי רק מנציחים את התחושה שהיאהוד מפחדים מהתמודדות אמיתית. ככל שתקציב הביטחון גדל, תחושת הביטחון קטנה...

ברור לי שכל מי שכותב כאן עושה זאת מדם ליבו ומתוך אכפתיות רבה. הבעיה היא שהמערכת לא באמת מעוניינת להתמודד עם הבעיות וכל מפקד רק רוצה להעביר את השנתיים שלו בתפקיד ולהעביר תפוחי אדמה לוהטים לבא אחריו. לא מכיר אף מערכת אחרת שהיא צינית כל כך. ולראיה הקצינים שביטיס הביא כדוגמא לאנשים שכבר לא בא להם לעבוד במערכת כזאת. מי שנשאר עבור ציניות לא יכול להתמודד עם הציניות.

לי אין פיתרון. כל פעם שניסיתי לדבר על ליבו של אלוף כזה או אחר, ראיתי שאין רצון לגעת בבעיות, רק לסיים קדנציה. גם אני שמעתי משפטים על כמה קשה לשמר אנשים טובים במערכת. הצעתי להתחיל ולהיות מצוינים, אבל לא פגשתי רצון לתקל אתגר כזה הרקוליאני. זה אכן תמיד היה. ההבדל הוא שהיריב שלנו הפך למתוחכם הרבה יותר ומצליח להביא פתרונות קלים וזולים להתמודד עם היתרונות שלנו (תת-קרקע מול חיל אוויר, רק"ק מול חוסר יכולת לתמרן ועוד). היריב קם כל בוקר מתפלל ואז מעסיק את עצמו באיך להזיק ליאהוד. רוב המועסקים בצה"ל לא עוסקים בנושא הזה באותה האינטנסיביות.
מסכים עם רם אדמון - המטרה איננה שיקום אמון הציבור כי דובר צה"ל מצוין בהוצאת כתבות צבע סקסיות על פעילות יחידות שונות. המטרה היא לתת לציבור את התחושה שעובדים עבורו ולא עובדים עליו ולתת למשרתים בסדיר, בקבע ובמילואים את התחושה שצה"ל הוא ארגון השואף למצוינות ועוסק בעיקר ולא בתפל.

מדם ליבי...
ישן 02-09-2021, 09:35
  משתמש זכר GeriReshef GeriReshef אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
שלח הודעה דרך ICQ אל GeriReshef LinkedIn profile

קראתי את השרשור עד כה והתמלאתי בתחושת חוסר נחת, מכיוון שאני מכיר את זה מעוד אלף ואחד מקומות: לא, לא את התרבות הארגונית הקלוקלת והבינוניות ששולטת בכל; אלא חברים וקולגות שלא מהססים לשתף אותי בתובנותיהם על הטמבל מוועד הבית שלא מבין כלום, נהגי המוניות שחושבים שהכל מותר להם, המחנכת הסתומה של הבן שלהם שלא ברור מי הירשה לה ללמד, מחלקת המים בעיריה, נציגי השירות של חברת הסלולר, המנהלים בחברה בה הם עובדים "שלא קולטים שצריך להחליף דיסקט", וכך הלאה.
מה, כולם מטומטמים? בוודאי שלא: הם עצמם (נביאי הזעם) אינם כאלה, וכנראה שגם אני לא (שאם לא כך מדוע שיתפו אותי?): הם הרי ניסו להסביר אבל "הם" לא מבינים או לא רוצים להבין, וכמה אפשר?

כאן אעשה הפסקה קצרה ואכה על חטא: אני בינוני. הייתי ונשארתי. לא מושחת, אבל בינוני. הייתי חייל קרבי בינוני לפני שנים רבות ולאחר מכן מש"ק בינוני, בתור סטודנט כנ"ל, וכך גם בקריירה המקצועית, ובתור בעל משפחה. פה ושם היו לי הישגים, והיו גם כשלונות ומעידות מחפירים.
גם צה"ל וגם אשתי (להבדיל אלף הבדלות) כנראה לא מצאו משהו יותר טוב.

האם אני מתכוון לרמוז בציניות שחלק מהכותבים כאן מגזימים?
אולי.
אם התלונות היו כלפי האפסנאי במילואים או "האלה מהמבצעים" אז כנראה שאנשים כמוני הגיעו לשם, והם עצמם (אותם אנשים שהגיעו לשם) מתלוננים בתורם על המילואימניקים האלו עם הקישקושים שלהם על מלחמת לבנון הראשונה "כאילו שלא התקדמנו מאז";
אלא שמחלק מהתלונות עולה שגם הרמטכ"לים ואלופי הפיקוד הם חבורת כלומניקים שנבעטו וליקקו דרכם למעלה; בשעה שהטובים ביותר כותבים כאן בפורום, אבל מרוב שהם מוכשרים לא אפשרו להם להתקדם מעבר לתפקידי פיקוד זוטרים.

לי אין דעה מגובשת, וההיכרות שלי שטחית.
ברור לי שבארגון כמו צה"ל יש גם בינוניות, במידה רבה זהו צבא העם ונאלץ להסתדר עם מה שיש (למשל- אני), וכמו בכל מערכת יש בו פוליטיקה. אני מצליח מנמוך כיסאי לראות גם את הטוב: הוא מתמודד די בהצלחה עם אתגרים פי כמה יותר גדולים משהיו בזמני (השתחררתי ב-1982), בעיות פנימיות שהיו בזמני כבר כמעט שאינן קיימות כיום (טירטורים והטרדות מיניות), החיילים הרבה יותר מקצועיים, ואפילו הרמטכ"ל כוכבי הרבה יותר אינטליגנט מרפול.
אז מה- הכל נפלא? לא, לא הכל נפלא, יש בוודאי הרבה דברים שאפשר לתקן,בשעה שצה"ל מתקדם גם האוייב עושה זאת, ולצערי יש דברים שגדולים על צבא של מדינה קטנה בת 10 מיליון תושבים.
ישן 02-09-2021, 19:49
  משתמש זכר GeriReshef GeriReshef אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
שלח הודעה דרך ICQ אל GeriReshef LinkedIn profile
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "התגובה שלך, כמו זו של מספר..."

דה-דה, אנסה לזרום איתך.
העלית רשימת נקודות שבאופן כללי מסבירות מדוע המציאות בה צהל פועל נעשתה סבוכה ומאתגרת יותר. כלומר זה לא שצהל מתדרדר, אלא שהמציאות מחייבת אותו להתמודד עם אתגרים קשים יותר.

א. מגזר פרטי עולה: מתגמל יותר, ויודע לתת שירות טוב יותר משירות שכיום ניתן בידי הצבא.- מסכים. הרבה שירותים הופרטו וניתן להפריט עוד.
ב. שחיקה במעמד צבא העם. שינויים דמוגרפיים.- שווה דיון נפרד על היתרונות והחסרונות של צבא מקצועי.
ג. הורים שכבר מכירים את הצבא ויודעים בדיוק את הטריקים והשטיקים שקורים במערכת והם מעורבים באופן פעיל יותר מ"ההורים של פעם" (תופעת "החייל של כולנו"\"מדינה ששומרת על צבא" ולא להיפך).- נכון.
ד. תקשורת פורמלית שכבר פחות מגויסת ואומרת אמן לכל מה שצה"ל אומר.- זה טוב או רע? עדיף תקשורת מגוייסת עם פולחן אישיות לגנרלים כמו אחרי ששת הימים?
ה. רשתות חברתיות: ציר תקשורת עוקף עבור חיילים להעברת מסרים ותלונות + שבירת המונופול של דו"צ על התודעה כלפי פנים (וגם כלפי חוץ).- נשמע בסדר: דו"צ כבר לא יכול למרוח אותנו בהודעות מטעם. לא כך?
ו. קושי עם הבאת הישגים בלוחמה בטרור להבדיל מ"המלחמות של פעם".- נכון: האתגרים גדולים וקשים יותר.
ישן 02-09-2021, 18:36
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי GeriReshef שמתחילה ב "קראתי את השרשור עד כה..."

כתיבה גאונית.
גם אני בינוני. אני גם עושה מילואים אחרי גיל ארבעים. חבר למילואים הסב את תשומת ליבי אתמול באימון כי הוא ואני ועד אחד, למעשה הכי ותיקים בגדוד כיום.
התפקיד שלי מעיד על בינוניותי. אני לא מפקד על הגדוד, ואפילו לא על פלוגה. וכל זה לא מפריע לחיילים בגדוד, קצינים, ואפילו נגדים בגדוד ובחטיבה לפלוט מדי פעם אמירות בסגנון "אתה פשוט תותח".
אז מה אני למד מזה?
אני רוצה לחיות חפשי בארצנו, והמחיר שאני מוכן לשלם על זה הוא להשתעבד מדי פעם לצבא ההגנה לישראל. וכשאני מגיע- אז לעבוד.
יופי שיש מי שמזהה כשלים ומעביר ביקורת. בבקשה קחו אותה לשלב הבא ותשפיעו על הנעשה באמצעות מעשה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 03-09-2021, 07:34
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי GeriReshef שמתחילה ב "קראתי את השרשור עד כה..."

לאדם בינוני, שרואה פינה קטנה וקבועה של הארגון ולא נמצא בחדרי הדיונים עם "הגדולים" יש שלוש דרכים לדעת האם הארגון הוא בינוני או מצויין:

א. אנשים- חשוב על האנשים הבולטים שפגשת בארגון לאורך השנים. ספור רק כאלו שיכלו ריאלית להישאר בארגון (נניח, בצה"ל- אין טעם לספור מ"מ חי"ר נהדר שחלם להמשיך את עסקי הקרקעות של אביו).

אם רק ~10% נשארו בארגון, הוא בינוני עד גרוע
אם ~20% ממנו נשארו בארגון- הוא בינוני שמתאמץ לשמר את הבולטים
אם מעל 30% נשארו- כניראה טוב (ועדיין, יש תחרות עם ארגונים טובים אחרים)

ב. תוצרים - עבור על כל הפרויקטים שאתה מעורב בהם. בכמה מהם יש בעיות רציניות, שחייבו "כיבוי שריפות" רציני- שיכלו להימנע בקלות, אם מישהו היה עושה את עבודתו?
מעל 50% - הארגון בינוני.

ג.תהליכים- האם הארגון מטפל בבעיות קשות ברצינות?
מנהל בכיר מציג איך גיבש את האסטרטגיה לשנה הבאה, ובמה הוא מתמקד. נשמע נהדר.
אם תחום המיקוד קיים כבר 4 שנים, ואין התקדמות משמעותית- פחות נהדר.
ישן 02-09-2021, 13:14
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06

אני קורא את רוח השרשור ומזדהה.
רק רציתי להוסיף שצה"ל אמור להיות סוג של ראי של החברה הישראלית - "כור ההיתוך" זוכרים? ויתר על כן, אמור צה"ל להאצים/להדגים את הטוב והמיטיב בחברה הישראלית.
ומיד יבואו ויטענו שהרי אין כמעט חרדים וערבים בצה"ל. זה כמובן נכון, אבל זה גם מדגים את ההשפעה של המגזרים הנ"ל בחברה ובמיוחד את אי-שילובם/אי-השתלבותם באליטה החברתית הישראלית.

צה"ל כבר מזמן לא באופנה. הנוער לא נוהר ליחידות הקרביות (ולא זוכר מתי נהר, גם בתקופות כמו האינתיפדה).
החיילים לא מאד רוצים ובטח לא שואפים להיות קצינים. הקצינים לא מאד רוצים להישאר בקבע וקציני מילואים הם מצרך נדיר יותר ויותר כל יום.

חוסר המקצועיות (שעליה מלינים גם כאן), תרבות השקר (שגם כן מוזכרת מדי פעם), אי-לקיחת האחריות, חוסר הערכיות והזנחה מוחלטת של הרעוּת הן לא מילים גבוהות.
כל אלה תופעות המכרסמות בחברה ובמדינה, ואותותיהן כאמור ניכרים בצה"ל.

זה לא גזר דין מבורא עולם. בכל אלה ועוד ניתן בהחלט לטפל ולתקן. ולדעתי אי תיקון של כל הנ"ל ככל הנראה ימשיך להזיק ולכרסם במדינה ובחברה.

ישן 02-09-2021, 16:07
  עםהארץ עםהארץ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "אני קורא את רוח השרשור..."

תתפלא כמה בינוניות יש בחברות שנחשבות חברות עלית בתחומן.
אין שום אפשרות לארגון עשיר ויוקרתי ככל שיהיה לשים גאון/עילוי/כשרון על בכל תחום ותחום.
בסוף יש התפלגות של איכות האנשים ויש מהכל בכל ארגון וזה בסדר וכך זה יהיה.

אז מה מבדיל אירגונים? לשיטתי, הנהלת הארגון והאנשים המובילים בו מושכים את הארגון לכיוון בו הוא נמצא (ראה ערך מנהיגות). התרבות שהם יובילו תחלחל ותשפיע. הסטנדרטים שהם ישפטו את עצמם ואת הסובבים אותם יגיעו לכל פינה בארגון לאורך זמן.

לא סתם בפיקוד מדברים על דוגמא אישית, זו לא סיסמא. "ממני תראו וכן תעשו" אמר גדעון לפני כ 3000 שנה וזה תופס גם היום בצבא ובמגזר הפרטי כאחד.

החיסרון של זה בעשורים האחרונים מורגש ונראה באופן ברור לכל (בבית ומחוץ לבית) ובא לידי ביטוי ברוח הדברים שנכתבים פה.
ישן 02-09-2021, 20:30

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי עםהארץ שמתחילה ב "תתפלא כמה בינוניות יש בחברות..."

בוא ניקח שני ארגונים עם מטרות, ארגונים שמטרתם לנצח, צה"ל ו-מכבי תל אביב כדורגל. במכבי המטרות ברורות, הם צריכים להבקיע יותר שערים מהיריב, אם לא יעשו זאת , אין להם קיום כמצליחנים, כמרוויחים. אין דבר כזה כי במכבי הציוד לא הכי טוב, כי זה יתבטא בתוצאות....ואין דבר כזה שלא ישרתו בקבוצה אנשי מקצוע הכי טובים שאפשר לגייס. בשנים האחרונות, ליבו של הצוות המקצועי מגיע מחו"ל, ככה זה כשמקדשים המטרות.....בצבא נותנים לחיילים נעליים בכדי לתמוך בתעשייה הישראלית, ובמכבי נועלים נעליים בהתאם לתנאי המגרש...וראיתי חיילים מחפשים חשודים ברצח [לא חמושים] ליד בית שמש, כשקסדות לראשם....כאילו שהם בביירות או בקסבה של שכם.....במכבי, אם ההתקפה מתקשה מול הגנת היריב, מחליפים שחקנים, מחליפים שיטה.....בצבא, אחרי הפארסה עם בנות משפחת תמימי, הצבא המשיך לשלוח חיילים כל שבוע לחטוף מהבנות סטירות...כשהגעתי לפעילות בחברון, ראיתי תכנית עבודה לכל השבוע, עם לוחות זמנים, עובדים בלי קשר להתפתחויות בשטח.....במכבי אין דברים כאלו, יש חשיבה תמידית איך משחקים בהתאם להתפתחויות במגרש........הנורמות בצבא אינם ענייניות [מספיק],אין ערנות מספקת לכך [גם מחוץ לצבא], אין מוטיבציה לאתר הבעיות, ואין מי שיוציא אותנו מהמצב. נצא מהמצב כשיהיו כאן אנשים אחרים, כשמבתי הספר יצאו נערים עם איכויות אחרות.....אך אנחנו לא בכיוון, גם שם זה לא בעצמותנו לאפס המערכת.
ישן 03-09-2021, 08:14
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "אני לא רואה סיבה טובה שלא..."

נכון, מטרות זה טוב ויפה. לכל ארגון יש מטרה מסוימת שלשמו הוא הוקם. אבל חשוב מה התמריץ של העובד\חייל הפשוט להשיג את המטרה?

בגוף עסקי יש מקל וגזר - הצלחת מעבר למצופה? אולי תקבל בונוס. נכשלת? מסתכן בפיטורים.
בגוף ממשלתי, כאמור, לא משנה אם עמדת ביעד או לא, המשכורת תיכנס. יתרה מזו, המטרה של "לשמור על ביטחון המדינה" היא לא תמיד מדידה כמו בגוף עסקי, ולכן לא תמיד ברור אם עומדים ביעדים. בגוף ממשלתי, הסיכוי שיפטרו אותך נמוך עד אפסי - זה אומר שהריקבון נשאר. והריקבון הזה משפיע...הו הו כמה שהוא משפיע.

הוא שאמרתי, ראוי יותר להשוות תפוזים לתפוזים. בדוק תהליכים והתנהלות בצבאות זרים בעלי גיוס חובה. בוודאי שיש כשלים מבניים מתוקף זה שהצבא הוא גוף ממשלתי עם גיוס חובה - זה פחות העניין. העניין הוא לבדוק האם בעידן של היום צה"ל מצליח בכלל לספק את הסחורה. ואם לא, מה ניתן לעשות (אם בכלל)? אומרים פה חכמים ממני שצה"ל תמיד היה "ככה-ככה" השאלה אם זה "ככה-ככה" שהוא גרוע יותר מבעבר - או שהכל טוב ואין מה להתרגש.
ישן 04-09-2021, 00:34

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "נכון, מטרות זה טוב ויפה. לכל..."

חשוב כי החייל/הצבא יחתור להשגת מטרותיו, וחשוב כי יכולותיו יאפשרו לו לעשות זאת טוב....ואני חושב כי אנחנו מתקשים לעשות זאת טוב, והסיבה העיקרית אינה מחסור בתמריצים, אלא יכולותינו, אי הבנה איך עושים זאת טוב. כדוגמה , אפשר להעביר תובנה גם אם לא משווים תפוזים לתפוזים, העיקר כי התובנה עוברת, וזה תלוי גם במציאות של מישהו שחשובות לו התובנות [ ואני לא יכול בלי להכניס צבע בעזרת דוגמה, סיפר לי מישהו על כך שהדריך חיילים בישראל וגם בארצות הברית, הרבה זמן אחרי שחזר לארץ המשיך לקבל שאלות מארצות הברית, בארץ, לא נשאל דבר אחרי סיום ההדרכה]. ולטעמי, השאלה בסוף דבריך צריכה להיות האם צה"ל ממקסם את יכולותיו לטובת השגת המטרות...אני אומר שלא, קודם כל משום כי אינו מבין את בעיותיו/חולשותיו
ישן 04-09-2021, 20:34
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "הקושי להיות קשובים לביקורת אם..."

אנחנו מסכימים על אותם דברים.

קשה מדבריך שלא לזלוג פה להבדלים בין מגזר ממשלתי לפרטי. במגזר ממשלתי התמריץ להשתפר הוא נמוך. לא משנה מה תעשה המשכורת תדפוק כמו שעון שוויצרי.

בקבוצת כדורגל (הדוגמא שלך) שחקן שמתאמן מעבר לשעות האימונים על דעת עצמו, כנראה יפצע פחות, ירוץ מהר יותר ויבקיע יותר שערים - ואז הוא גם יזכה לבונוסים וקבוצתו תעלה בדירוגים.

בצבא, חייל שמתאמן לפני שעת ט"ש יזכה לבוז מחבריו ("יא צהוב, מה אתה מתלהב"). עם אווירה כזו קשה מאוד לעודד מצוינות - וזה מחלחל.

תוסיף את זה לעובדה שבמגזר ממשלתי אוהבים לטאטא בעיות מתחת לשטיח או להעבירן להבא בתפקיד. הבעיה היא שבעיות מצטברות - לא נעלמות. והשאלה היא מתי הן תכרענה את הכף.
ביקורת זו המלצה בלבד. אין שום סיבה בעולם להתייעל ולהשתפר כי אף אחד לא משלם על אי-שיפור בכסאו. הריקבון נשאר. במגזר פרטי אי אפשר להשאיר ריקבון כי אחרת מפסידים כסף=פיטורים.

אין אפס ידידי, פה קבור הכלב. מה שאתה מתאר לגבי צה"ל נכון לגופים ממשלתיים רבים.

לכן, אני מתעקש - בואו נשווה תפוזים לתפוזים. האם צבא חובה זר מתנהל טוב יותר? אני רוצה להאמין, אגב, שכן. שיש משהו תרבותי אצלנו שבז לביקורת, ללקיחת אחריות או לתרבות אמירת אמת\כסת"ח.

נערך לאחרונה ע"י דה-דה בתאריך 04-09-2021 בשעה 20:47.
ישן 05-09-2021, 00:19

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "אנחנו מסכימים על אותם..."

אנחנו כותבים על צבא שאינו ארגון פרטי, ועלינו להבין מדוע הצבא מספק כשלים. אי אפשר לומר כי הסיבה היא כי הצבא ארגון ממשלתי, מי שאומר זאת אומר כי הכשלים צפויים ומתקבלים על הדעת. וכדוגמאות: צבא החושב כי אם נכניס לחיילי מילואים כושר גופני פעם בשנה, הוא יופיע עם כושר במלחמה שתפרוץ...או צבא המתמיד בפגישות הזויות עם בנות משפחת תמימי, זה צבא הלוקה בחשיבתו, צריך להכיר בליקוי זה, כמו שאמורים להכיר ולתחקר כל כשל....כרגע המצב הוא כי עוקפים בעיה זו, וכך אחרי כל האימונים, יש כמויות גדולות מדי של נפגעים מאש כוחותינו, וחייל שמכים בנשקו, זורקים עליו אבנים, מושכים אותו.....לא עושה ההחלטה המתבקשת, והוא נחשב לחייל טוב שעבר אימונים מושקעים....והסיבה כי בחיל האוויר מטאטאים פחות את הבעיות מתחת לשטיח היא כי התפתחו שם הרגלי חשיבה אחרים שהביאו לנורמות ונהלים אחרים , וזה לא מגזר פרטי. ואם היה לי מידע מספק על צבא שוודיה [-כדוגמה] הייתי יכול לדעת מה הם חושבים על הדרך להחדרת כושר גופני לחיילי המילואים שלהם, והייתי מחפש מקרים דומים של חייל הנותן להתעלל בנשקו ללא תגובה עניינית....יש לי אבל מידע מארגון ה-או.אי.סי.די. שמצא כי נערינו לוקים בחשיבתם...לי אין דרך טובה יותר מאשר לומר תפתחו העניים , המציאות לפניכם, הסתכלו על המציאות ביושר ותבינו במדויק יותר הסיבות לכשלים....ולא אפרד מכם בלי כדורגל, הבסנו היום את אוסטריה, אני מקווה שהניצחון לא יסחרר את ראשי האחראים, כמו שהניצחון בששת הימים סחרר את ראשנו, כי למרות התוצאה, הנבחרת היתה רחוקה מכדורגל מושלם.

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 05-09-2021 בשעה 00:40.
ישן 01-01-2022, 18:34
צלמית המשתמש של jetman_2
  jetman_2 jetman_2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.01.08
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "אנחנו כותבים על צבא שאינו..."

אני מאמין שתמצאו ענין בסרטון הבא

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ששמו הוא
Why our Generals Were More Successful in World War II

ספוילר:במלחמת העולם השניה הועברו מתפקידיהם ללא היסוס גנרלים שלא ביצעו את משימתם כראוי, או שלא עמדו בדרישות אחרות (נכונות לשיתוף פעולה עם בעלות ברית).

ולעניין חיל האויר שהוזכר כאן - להבנתי זה החיל היחיד שבו כל בעלי הדרגות בדרג הלוחם (צוות אויר), עד רמת אל"מ ואולי תא"ל, נמצאים בחזית ועלולים להרג עקב חוסר מיומנות שלהם או תחזוקה לקויה של המטוסים. לכן יש לכולם אינטרס אישי ברמה מקצועית גבוהה של עצמם ובתפקוד מעולה של צוותי הקרקע על כל סוגיהם.

רובה שלא יורה לא מטריד את המג"ד כי יש לו כמה מאות רובים בגדוד, והוא עצמו כנראה לא בקו האש (לפעמים כן), אבל כשתותח במטוס של מפקד טייסת לא יורה הוא בסכנת חיים.
כמו כן כשמפקד הטייסת מתאמן עם הקצינים הזוטרים ביותר, אין מקום לדיסטנס ולמריחות.
חבל שהתרבות הזו לא מחלחלת לשאר החיילות.
ישן 03-09-2021, 10:37
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
מידע אולי אפשר להוסיף את המאמר הזה גם...

https://www.maariv.co.il/landedpage....aspx?id=863255

לדעתי הרעה החולה היא "הרוטציה בצה"ל" . כל מפקד המתמנה לתפקיד חדש או לדרגה בכירה לתקופה קצרה. הוא לא רוצה להכשל ועושה הכל שיהיה "שקט תעשייתי" ולא ידבקו לגליון שלו "פאשלות".

לכן ההוראות לא ברורות ויש מי שמשלם את המחיר.

ראו בצבאות אחרים שם אין תחלופה כל 3-4 שנים בתפקיד. מצד שני זה תורם הרבה למפקד ומעשיר את נסיונו. לעומת בצה"ל לוקח 1-2 שנה עד שלומד את התפקיד החדש וכבר "פוזל" לדרגה ותפקיד בכיר יותר. זאת לדעתי הרעה החולה אצלנו

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 22-10-2021, 16:34

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב ""מדברים רק על זה": משבר הפנסיות ושכר החיילים מטלטל את צה"ל"

מסכים עם הנאמר.
יוקר המחיה רק עולה בכל היבט שלו. החיילים הפשוטים לעומת זאת, לא רק שלא מקבלים את שכר המינימום, אלא השכר גם לא עודכן כבר הרבה זמן כדי לתת מענה לגידול הבלתי פוסק של יוקר המחיה. שלא לדבר על כך שעליה בדרגה תזכה את החייל הפשוט בלא פחות מ-2 שקל בחודש!!!

ואם אתה אקדמאי, אז קודם כל מזל טוב, אתה זכאי ליותר מפי 2 המשכורת של חייל פשוט, כלומר שליש משכר מינימום. והבאסה שסיכוי טוב שתצטרך להוציא סכום משמעותי מזה כדי לשכור דירה ליד הבסיס - כי צה"ל אמר.
הדירה היחידה שמצאת באזור, עם שותפים ולא כולל חשבונות עולה 1,500? מקסימום שהצבא יכול להחזיר זה 1,000, אחרי הרבה בירוקרטיה.

ואז אנשים מחול לא מבינים איך במקום להתחיל את החיים בגילאים 18-22, מתחילים פה לחיות רק בגילאים 25-30.

נראה שיש פשוט אנשים שלא אוהבים פתרונות. כמו באמריקה שגביית חובות סטודנטים עולה יותר מהכסף הנגבה.
ישן 07-01-2022, 16:54

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "דעה: מספיק עם הטיוח – צה"ל צריך לבדוק את הירידה באמון הציבור"

צה"ל מתנהל מול התקשורת כמו דיקטטורה - צה"ל הכי חזק והכי טוב ויכול למחוץ כל אויב בכזאת קלות... כמו למצמץ. בעיות? חסרונות? מה זה בכלל?
כמובן זה שאנחנו מדינה עם גיוס חובה זה לא פקטור, אפילו שצה"ל לא צבא העם כבר הרבה זמן.

בארה"ב אתה תשמע בעיקר תלונות על המצב פה והמצב שם בצבא ואיך צריך לשפר ומה צריך לעשות כדי להשיג יעדים, ולאן אפשר לשאוף מבחינת יעדים.
אבל שם גיוס זה מרצון. התגייסת? קיבלת קריירה. הם גם צריכים להשקיע מאמצים אדירים בלהעלות מוטיבציה של אזרחים להתגייס כדי למלא את השורות.

הם מראים שקיפות מתוך עיקרון אפילו אם זה פוגע באינטרסים לאומיים, ואנחנו מראים חוסר שקיפות נגד עיקרון ולמרות שאין אינטרס לאומי להתנהל כך.
ישן 18-01-2022, 19:17
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "עושים שיימינג לצה"ל. פלא שאין בו אמון?"

זה גם נובע מכך שזרוע היבשה לא מופעלת כמעט בשנים האחרונות, והכוח התוקף הבלעדי של צה"ל הוא חיל האוויר (וקצת חיל הים ויחידות מיוחדות). טנקים שמפציצים רק עמדות של חמאס ודובר צה"ל רואה בזה הישג, זה סימפטום של הבעיה. במבצע שומר החומות נמנעה ישראל וצה"ל להפעיל את זרוע היבשה, וכך גם בסכסוך המתמשך בסוריה (שם לפחות יש הצדקה מדינית לכך, כי באמצעות הפצצה מרחוק אפשר לשמור על עמימות).

בקשר לסיבות התדמיתיות: הקמפיין של אלוף במיל' יצחק בריק (אני נמנע מלחוות דעה אם הוא צודק או לא) עושה אימפקט, כתבות כמו של היום על פעילות מעצר מחבלים מוסקת של סיירת גבעתי שנראית כמו overkill מטורף, ריבוי התאונות בזמן האחרון וגם חוסר ההכרעה מול חמאס בעזה (למרות השקט היחסי בתקופה האחרונה).
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 19-01-2022, 21:55
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "הבעיה החמורה, לדעתי, היא שיש..."

צה"ל ומערך הקרקע, גם במילואים, יודע לבצע תמרון יפה מאוד כשצריך, ולדעתי גם החשש מנפגעים הוא לא גורם משמעותי בהימנעות מתמרון.

חוסר האמון מגיע ממה שנתפש בציבור כחוסר התוחלת במבצע קרקעי - כשידוע שאנחנו לא באמת רוצים לנצח (ומה זה בכלל אומר) ואין תכנית אסטרטגית מסודרת ליום שאחרי שתצדיק את המחיר על המשק בכלכלה ובהרוגים.

כשלא כובשים שטחים כדי להחזיק בהם אלא מקסימום יוצאים ל"סבב נוסף", "לעצור את הרקטות" (אם בכלל יש מטרה מוצהרת למבצע חוץ מגביית מחיר על פיגוע או פגיעת רקטה) וידוע שאחרי כל ההרוגים נחזור שוב למצב ההתחלתי עד הפעם הבאה, אין פלא שלא ששים לצאת לתמרון.

כשהחל מהירייה הראשונה מתחילת ספירת ההרוגים בתקשורת וכל הרוג הוא מיותר (כי בסוף הסבב חוזרים למצב התחל), הרבה יותר נוח לנו ולפוליטיקאים להשתמש במודיעין וחיל האוויר למבצעי פינצטה ותקיפות מאשר לבצע שינוי אסטרטגי ולהסתכן בהקזת דם.

הבעיה שלנו היא שלאויב יש סבלנות ארוכה ואנחנו לא מתכננים לדורות - המהלך הגיאו-אסטרטגי המשמעותי האחרון של מדינת ישראל היה ההתנתקות והנסיגה מלבנון, וגם עם התחזקות הנוכחות האיראנית בסוריה והתעצמות חמאס בעזה אני לא רואה אותנו כובשים שטחים שולטים בגולן הסורי או מגרשים אוכלוסייה כדי למנוע את זה.
אנחנו רואים את הגבול שלנו כקבוע וכל דבר מחוץ לו כ"התנחלות" או "רצועת ביטחון" ובעצם מוותרים מראש על האפשרות להציב לאויב אתגרים בשטח (כי פוחדים מגרילה וממה יגידו באו"ם)

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 13-02-2022, 03:52
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "צה"ל ומערך הקרקע, גם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סיורניק
צה"ל ומערך הקרקע, גם במילואים, יודע לבצע תמרון יפה מאוד כשצריך, ולדעתי גם החשש מנפגעים הוא לא גורם משמעותי בהימנעות מתמרון.
...
אנחנו רואים את הגבול שלנו כקבוע וכל דבר מחוץ לו כ"התנחלות" או "רצועת ביטחון" ובעצם מוותרים מראש על האפשרות להציב לאויב אתגרים בשטח (כי פוחדים מגרילה וממה יגידו באו"ם)
אולי ידע פעם. כיום יש פערים אפילו ברמת הסד"כ והאימון:
ציפיה שנתמרן עם תותחים שנרכשו מייד לאחר יום כיפור,
ציפייה שסדרת אימוני תמרון אוגדתיים בהם היה כשלון עקבי להשיג את המטרה (ואז בוטלו בטענה שאין אוייב), יובילו לפתע להצלחה,
אינה ברורה.

ההישענות המגננתית "על הגבול" תוך ציפייה להגנה הרמטית ללא שטח בלימה, היא חזרה לקונספציית יום כיפור.

יש גם קונספציה חדשה לפיה לא ניתן לתמרן כי המרחב הכפרי יבלע ע"י פיצוץ האוכלוסין וצמיחת הערים,
תוך התעלמות ממה שהתרחש בסוריה ולבנון בעשור האחרון
ישן 12-02-2022, 19:41
  הנביא הכפול הנביא הכפול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.06.10
האלוף (מיל') גרשון הכהן על מוכנות צה"ל למלחמה

מר אלכס צייטלין מנהלו של ערוץ היוטיוב "באים אל הפרופסורים" ראיין את האלוף במילואים גרשון הכהן בנושא "צה"ל וישראל במלחמה עתידית". במהלך שיחה של כשעה נדונו, בין היתר, הנושאים הבאים: חוסר האחריות באי הכנת צה"ל למלחמה מול צבאות סדירים כמו הצבא המצרי, היכולת המוגבלת של צה"ל לפעול בים עקב הפיכתה של מצרים למעצמה ימית, הקמה מחדש של כוח הגנה מרחבית משמעותי, הטנק ככלי לחימה בשדה הקרב המודרני, ואמונת הכזב שבעזרת עליונות טכנולוגית נוכל לאויבנו.
ניתן לצפות בהרצאה בקישור:

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ישן 13-02-2022, 03:30
צלמית המשתמש של ai22

זו נשמעת כמו קונספציה תלושה לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי גקשדב שמתחילה ב "אני מצטער אבל ספציפית לגבי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גקשדב
אני מצטער אבל ספציפית לגבי צבא מצרים לדעתי הטענות מגוכחות. זאת לא הקונספציה של טרום יום-כיפור, זה לא שמזלזלים בהם או חושבים שהם מפחדים. זה פשוט שכדי שצבא מצרים יחזור להיות איום צריך לקרות משהו חסר תקדים מבחינה גאו-פוליטית (קרי, המצרים צריכים להחליט שמהיום הם מחליטים לזרוק ז' על הפטרונים שלהם, שהם במקרה המדינה החזקה ביותר בעולם) שהוא כ"כ מופרך שלהתעסק באפשרות הזאת, כרגע, זה לא.
ככל הנראה שכחת, שחלק מקונספציה יום כיפור נבעה מהנחה זו בדיוק, עקב התנגדות הפטרון הסובייטי, וסילוקו ערב המלחמה.

האפשרות שבשלב מסויים, מצריים תחליט לזנוח פטרון אמריקאי, שתרומתו מעטה ומחיריו גבוהים,
לטובת פטרון סיני למשל,
נשענת על אנכרוניזם מלפני 30 שנה, וקונספציה של עליונות אמריקאית נצחית
ישן 29-05-2022, 10:42
צלמית המשתמש של ai22

לפטרון הסובייטי לא היה עניין מיוחד בישראל,
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי גקשדב שמתחילה ב "הפטרון הסובייטי היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גקשדב
הפטרון הסובייטי היה אנטי-ישראלי גם ככה, אז הדינמיקה אחרת לגמרי.
מכיוון שהפטרון הסובייטי לא היה מורכב מפלחים ערבים, אלא מאנשים שמבינים אסטרטגיה - הייתה ציפיה שישמעו להמלצת היועצים הסובייטים.
הקונספציה הזו לא עמדה במבחן המציאות

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גקשדב
צבא מצרי עם פטרון סיני הוא צבא אחר לגמרי מצבא מצרי עם פטרון אמריקאי. כאמור - אתם מבקשים להתכונן לתרחיש של חלליות בואדי. קצת בעיה להתכונן למשהו שהוא תאוריה שנבנית על גב של תאוריה אחרת.
נראה שהקונספציה מעוורת אותך לחלוטין, כך שכל מה שלא תואם את הקונספציה הופך ל"חלליות בוואדי".

לצבא מצרים של היום יש נשק משלל מקורות, כולל הרבה נשק אמריקאי, כמו שלצבא איראן היה נשק אמריקאי בכמויות גדולות.
שימוש בנשק אמריקאי לא מונע החלטה פוליטית - לזנוח את הפטרון האמריקאי ולעבור למלחמה בבעלת ברית של ארה"ב.

עד אז - יש התחמשות מואצת ומגוונת, שתאפשר שינוי מדיניות כזה, אם וכאשר יוחלט עליו.
ישראל לא אמורה להתחיל תקיפות בלב מצרים,
אלא לקחת אפשרות זאת בחשבון - בבניית הסד"כ הכנת התו"ל ותוכניות המגרה.
ישן 31-05-2022, 18:12
  דה-דה דה-דה אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "עדיף לא להיכנס לעוד סבב דיונים עקר"

על אף שאני בעד בריק, צריך לזכור שבריק עשה לעצמו שם רע בקרב לא מעט קצינים בכירים (שמולם בא חזיתית לפעמים). לפיכך, לא בטוח שיקשיבו לו אם זה ימונה לתפקיד סגן שר כזה או אחר, לדבריך.
המערכת, לצערינו, מתקשה להקשיב לגורמים מבחוץ.

אם זה לא מתאים למערכת, היא תדע לטאטא את ההמלצות שלו מתחת לשטיח.

אין ספק שבריק הפך עצמו לסמל הבלתי מעורער של הביקורת על הצבא. עם זאת, יש שיגידו שזה שהוא סמל לביקורת לא אומר שהוא האדם המתאים בהכרח להיות המושיע (אפרופו אי הסכמה). יש הסוברים שבריק עדיין תקוע בגישות מיושנות מתקופת שירותו. בריק בעיקר מצביע על עוולות ותקלות אולם זה לא תמיד מגיע עם פתרונות.

שים את בריק רמטכ"ל ואתה תראה השפעה...
ישן 31-05-2022, 22:14

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "על אף שאני בעד בריק, צריך..."

מה בריק יכול לתרום? קודם כל אני מניח כי רמטכ"ל יורד מהפרק. נכון כי מערכות אינם אוהבות התערבות מבחוץ, אך יש במדינת ישראל היררכיה הנשמרת יפה שבה הממשלה ושר הביטחון מכתיבים לצבא. בריק יכול לקבל תפקיד במשרד הביטחון או בצבא. כשהסמכות בידיו, יקשיבו לו כמו לכל קצין או איש ממשל אחר. אני מניח כי בריק אינו סופרמן, אך יש לו יתרונות בולטים של יושר אינטלקטואלי, ענייניות, דבקות באמת ובמטרות, וזה מספיק בכדי להזיז דברים שאנשים בלי תכונות אלו לא יזיזו. לגבי 'יש האומרים' ו'יש הסוברים'....זו עוד סיבה לקדם את בריק בכדי לנטרל השפעת הסוברים, המבינים מעט וסוברים הרבה........וכמובן אנחנו תלויים במחליטי ההחלטות עד כמה הם מכוונים לטוב, עד כמה הם מתמקדים בשיפור, אנחנו תלויים בהבנתם, וביכולתם לעשות משהו חריג עבור מטרה חשובה

נערך לאחרונה ע"י רם אדמון בתאריך 31-05-2022 בשעה 22:17.
ישן 01-06-2022, 05:50
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "אבל באיזה תפקיד בדיוק?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי דה-דה
אבל באיזה תפקיד בדיוק? פרויקטור לשיפור בניין הכוח של הצבא? יבוא סגן הרמטכ"ל\ר' אג"ת ויגיד שזה תפקידו
מבקר מעב"ט? יש כבר מבקר
אני מתקשה לראות את בריק מקבל תפקיד. הוא תמיד יכול לצאת לפוליטיקה על תקן הביטחוניסט ולקבל את תפקיד השר.

הצנחה לתפקיד רמטכ"ל או סגנו, אינו רלוונטי, הוא כבר פרש מזמן, והצנחה פוליטית לתפקיד סגן הרמטכל, זה מאוד לא ראוי.

גם תפקיד השר לא סביר: זאת הצנחה לתפקיד פוליטי מאוד בכיר, והוא לא בכיר מפלגה.

נשארו 3 אפשרויות: סגן שר שכל תפקידו הוא זיהוי כשלים ובניית מנגנונים לשיפור איכות, דברים שקיימים בכל חברה גדולה, .
או יועץ לסגן שר כזה.

לגבי הביקורת והמגננה: נבעו בעיקר מתפקידו שהיה ביקורת עם 0 יכולת ביצוע. אז את כל מה שקל תיקנו, ובזכותו עשו המון.
ונגד כל מה שלא התחילו סחבת.

האפשרות השלישית זה להפוך את המבקר לגוף עם יכולת ביצועית-הרתעתית:
להעביר בצבא מסלולי הכשרה בנוגע לאיכות, ולתעדף לתפקיד המפקד קצין שעבר הכשרה כזאת ועבד בזה מחוץ לצבא (בדיוק כמו האלוף בריק).
להתחיל לשלוח מבקרי איכות לכל מקום בצבא שהמבקר מזהה שם כשלים מהותיים,
ולתת להערות המבקר מקום חשוב בדיונים על קידום קצינים.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 01-06-2022 בשעה 05:54.
ישן 07-07-2022, 09:22

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי דה-דה שמתחילה ב "בני גנץ פוגע בשיקום הצבא"

כתבה לדעתי לא קוהרנטית, שכל כולה זה טון תוקפני בקנה מידה גבוה, וביקורת בקנה מידה נמוך. כלומר - יותר הפחדה, פחות נגיעה בתוכן.

קודם כל מתחילים בכותרת בומבסטית - "גנץ משמיד את צה"ל ע"י הפרטה!". כמובן, בואו לגמרי נתעלם מכך שהפרטה זו תופעה חיובית, וצריך לתת גינויים היכן שצה"ל יכול אך מסרב להפריט.

מה התוכן, באמת, של הכותב? ההפרטה של צה"ל ברמת המאקרו טובה, וברמת המיקרו בעייתית.
האם שר הביטחון אחראי בלעדית להסדרת עניין שירות המילואים לעובדי מפעלים חיוניים? לא. יש כאלו שהעניין אצלם מוסדר, ולכן הבעיה היא ברמת המיקרו, לא מאקרו, כלומר מי שצריך לטפל נמצא הרבה מתחת לדרג שר הביטחון.

יש בעיה אחרת, בה אדוני הכותב לא נוגע כלל - התנאים במפעלים חיוניים נוראיים.
אני זוכר שהגיעו אליי כל מיני הצעות עבודה באותן חברות ביטחוניות הנחשבות לחיוניות לצה"ל (רפאל, תע"א וכו), גדולות וקטנות כאחד.
בירוקרטיה ממשלתית, אי יכולת להבטיח עבודה (הישענות מקום עבודה על חוזה בודד), שכר לא תחרותי, ובידוק ביטחוני ארוך בצורה לא הגיונית בעליל.
צה"ל בהפרטות שלו יוצר בועה שמתישהו תתפוצץ, וצריך שמישהו יפקח על התהליך. מצד אחד להאיץ, מצד שני להוריד רגולציות.
ישן 16-04-2023, 15:14

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "בהחלט יש דבר כזה."

אז תתפלא, לא רק שצה"ל לא מספק כל מה שנדרש, הוא גם לא מחויב לעשות זאת. ולא, לא כל חוסר הוא תוצר של תל-אביבניקים מפונקים.
אתן דוגמאות מהיום-יום, לא עכשיו מקרים ממש יוצאי דופן.

יש לך תורנות שמירה בשישי-שבת ואתה רוצה לאכול? המטבח כנראה לא ייפתח באחד מן הימים. לך תזמין אוכל מבחוץ.

במדור מבצעי כלשהו ואתה על תקן מהנדס או ותיק (לקראת סוף סדיר)? יפה, המיטה שלך עוברת לצעירים כי יש תקן רק לחצי מהחיילים. אבל אתה עדיין חייב להיות במרחק של 10 דקות מהבסיס אז תמצא דירה ותקבל החזר ששווה רק חצי מהשווי של הדבר הכי זול שמצאת.

העבודה שלך כוללת נסיעות תדירות לבסיסים/מוצבים אחרים? תקבל אוכל רק אם המפקד שלך ממש אוהב לעשות שמיניות באוויר.

צריך לכלכל את המשפחה עם אלפי שח בחודש? קבל 500שח חד פעמי לעו"ש פלוס שובר לשופרסל, ותחזור אלינו עוד 3 חודשים.
ישן 16-04-2023, 17:55
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "אז תתפלא, לא רק שצה"ל לא מספק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ariel_zuk
אז תתפלא, לא רק שצה"ל לא מספק כל מה שנדרש, הוא גם לא מחויב לעשות זאת. ולא, לא כל חוסר הוא תוצר של תל-אביבניקים מפונקים.
אתן דוגמאות מהיום-יום, לא עכשיו מקרים ממש יוצאי דופן.
יש לך תורנות שמירה בשישי-שבת ואתה רוצה לאכול? המטבח כנראה לא ייפתח באחד מן הימים. לך תזמין אוכל מבחוץ.
שירתת בצה"ל - או שזאת דוגמא שמביא חייזר?
מה לעשות שבצה"ל יש חדרי אוכל - והם פתוחים גם בשבת.
במקומות שאין חדר-אוכל פתוח, יש תקצוב ל"סל מזון" שמגיע או לחלופין - מנת קרב.

לא זכורה לי אפילו פעם אחת שנשארתי רעב, או ששמעתי על חייל אחר שנשאר כך.
ציטוט:
במדור מבצעי כלשהו ואתה על תקן מהנדס או ותיק (לקראת סוף סדיר)? יפה, המיטה שלך עוברת לצעירים כי יש תקן רק לחצי מהחיילים. אבל אתה עדיין חייב להיות במרחק של 10 דקות מהבסיס אז תמצא דירה ותקבל החזר ששווה רק חצי מהשווי של הדבר הכי זול שמצאת.
יופי טופי - נתנו לי באפסנאות "מיטה צרפתית" ומזרן וישנתי במשרד.
דבר כזה עולה 200 שקל. לא סוף העולם אפילו לממן בעצמי.
גם סגר לכולם את הפינה - כי יש כונן 24/7
ציטוט:
העבודה שלך כוללת נסיעות תדירות לבסיסים/מוצבים אחרים? תקבל אוכל רק אם המפקד שלך ממש אוהב לעשות שמיניות באוויר.
וחשבת שכל הנהגים רזים כי הם לא אוכלים?
לא,
זה תפקיד ידוע ומארגנים להם סל מזון.
גם לכוננים שישבו במרתף 24/7 ארגנו סל מזון: אותם המצרכים שיש לחדר אוכל.

ציטוט:
צריך לכלכל את המשפחה עם אלפי שח בחודש? קבל 500שח חד פעמי לעו"ש פלוס שובר לשופרסל, ותחזור אלינו עוד 3 חודשים.
ופה נגעת בנקודה אמתית וכואבת:
תשמ"ש זה באמת מכה.
לא מעט חיילים שצריכים תשמ"ש מתארגנים על אישור עבודה או לחלופין - דופקים נפקדות עד שהצבא משחרר אותם.
אבא שלי פשוט החליט לזייף תפקיד: זרק את המסמכים ואמר שהוא הגיע לתפקיד טבח,
כי זה תפקיד שבו נתנו אישורי עבודה.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 16-04-2023 בשעה 17:57.
ישן 16-04-2023, 20:46

בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "[QUOTE=ariel_zuk]אז תתפלא, לא..."

כל הדוגמאות שנתתי הן דברים אמיתיים שקרו/קורים באחד מהבסיסים הכי מושקעים בצה"ל. ואם זה מה שקורה בבסיסים מושקעים, חבל לי על חיילים בבסיסים אחרים.
חלק זה דברים שחוויתי, חלק זה דברים שחיילים אחרים דיווחו שהם חוו. הדוגמאות הן רק לדברים שנפוצים מספיק כדי לדבר עליהם.

ציטוט:
שירתת בצה"ל - או שזאת דוגמא שמביא חייזר?
מה לעשות שבצה"ל יש חדרי אוכל - והם פתוחים גם בשבת.
במקומות שאין חדר-אוכל פתוח, יש תקצוב ל"סל מזון" שמגיע או לחלופין - מנת קרב.

לא זכורה לי אפילו פעם אחת שנשארתי רעב, או ששמעתי על חייל אחר שנשאר כך.

לא פעם ולא פעמיים יוצא שמטבח לא נפתח בזמן, או לא נפתח בכלל לאורך יום או לחלק מהארוחות, כי בצה"ל לא רוצים לתקצב צוות שישאר במטבח לוודא שהכל מוכן בזמן. לרוב זה רק איש אחד שבא לחמם משהו ולהגיש, ויוצא לא מעט שאותו איש לא מגיע מסיבות כאלה ואחרות. חלילה שצה"ל ישלם על עוד כמה שעות כדי להבטיח פעולה תקינה. אגב, באותו בסיס אין דבר כזה מנ"קים. מה שיש במטבח זה מה שיש, זהו.

ציטוט:
יופי טופי - נתנו לי באפסנאות "מיטה צרפתית" ומזרן וישנתי במשרד.
דבר כזה עולה 200 שקל. לא סוף העולם אפילו לממן בעצמי.
גם סגר לכולם את הפינה - כי יש כונן 24/7

וזה משהו שאתה חושב שנורמלי לחייב מישהו לעשות במשך כמה שנים? יום או יומיים בזמן מבצע אני מבין. לא במשך כל השירות.
או שתאלץ חייל לחיות במשרד כל הזמן הזה ואחר כך עוד מגיש תביעה על נזק רפואי, או שתקבל חייל שמוכן לחתום על 4 שנות הקבע שדרשו ממנו. תבחר רק אחד.

ציטוט:
חשבת שכל הנהגים רזים כי הם לא אוכלים?
לא,
זה תפקיד ידוע ומארגנים להם סל מזון.
גם לכוננים שישבו במרתף 24/7 ארגנו סל מזון: אותם המצרכים שיש לחדר אוכל.

בעת המודרנית, כל בסיס פועל לפי תווי מזון שנקבעים על פי כמות המשרתים. חיילים מגיעים לצורך עבודה כלשהי מבסיס אחר? מתאמים העברת תווי מזון מבסיס לבסיס כדי שיוכלו לבקש אספקה נוספת פעם הבאה, וכמובן שמיידעים מישהו במנהלת שמגיעים חיילים. כמובן שאם זה ביקור קצר, מושכים אוכל מבסיס האם ומסתדרים עם זה. הבעיה כשזו שהות של יום שלם או מספר ימים. זה לא לעתים רחוקות, זה ממש לרוב שיצאו חיילים, לפעמים אני ביניהם, ומגיעים לבסיס ומקבלים סירוב על להיכנס לחדר אוכל. פשוט ככה. בסוף זה מסתדר, לא ירעיבו חיילים אורחים למוות. אבל זה אומר שביום הראשון לפחות צריך להזמין אוכל מבחוץ, וזה לרוב יוצא מהכיס של מפקד כלשהו.

ציטוט:
פה נגעת בנקודה אמתית וכואבת:
תשמ"ש זה באמת מכה.
לא מעט חיילים שצריכים תשמ"ש מתארגנים על אישור עבודה או לחלופין - דופקים נפקדות עד שהצבא משחרר אותם.
אבא שלי פשוט החליט לזייף תפקיד: זרק את המסמכים ואמר שהוא הגיע לתפקיד טבח,
כי זה תפקיד שבו נתנו אישורי עבודה.

ואז מסתכלים על אופק השירות של כל חייל, ורואים שאישור עבודה ככל הנראה לא יקבלו. עתודאים שחשבו לדוגמה לממן את הלימודים על חשבון הצבא כדי לא להידפק אחר כך, ממש לא מקבלים אישורי עבודה. זה רק במקומות מאוד מסוימים, ביוזמת מפקדים שמבינים עניין בלבד, מאפשרים לעתודאים לעבוד תוך כדי, על מנת להרוויח ידע מסוים. אבל שוב זה משהו מאוד נדיר. מי שלא עתודאי, שזה הרוב המוחלט, גם סביר מאוד להניח שיגיע למקום שבו נותנים סירוב גורף לאישורי עבודה.
ישן 16-04-2023, 22:10
צלמית המשתמש של ai22

לא משהו שקרה לי או שמעתי עליו. לפחות לא בבסיסים עורפיים
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "כל הדוגמאות שנתתי הן דברים..."

ציטוט:
לא פעם ולא פעמיים יוצא שמטבח לא נפתח בזמן, או לא נפתח בכלל לאורך יום או לחלק מהארוחות, כי בצה"ל לא רוצים לתקצב צוות שישאר במטבח לוודא שהכל מוכן בזמן. לרוב זה רק איש אחד שבא לחמם משהו ולהגיש, ויוצא לא מעט שאותו איש לא מגיע מסיבות כאלה ואחרות. חלילה שצה"ל ישלם על עוד כמה שעות כדי להבטיח פעולה תקינה. אגב, באותו בסיס אין דבר כזה מנ"קים. מה שיש במטבח זה מה שיש, זהו.
ולא שמעו שם על עתירות?
אצלנו עתרו על כל תקלה וסידרו את התקלות (לא שלי זה הזיז)
ציטוט:
וזה משהו שאתה חושב שנורמלי לחייב מישהו לעשות במשך כמה שנים? יום או יומיים בזמן מבצע אני מבין. לא במשך כל השירות.
או שתאלץ חייל לחיות במשרד כל הזמן הזה ואחר כך עוד מגיש תביעה על נזק רפואי, או שתקבל חייל שמוכן לחתום על 4 שנות הקבע שדרשו ממנו. תבחר רק אחד.
שנתיים וחצי. בחצי השנה האחרונה הועברתי לקריה ועשיתי כל יום רכבת.
כשהחלופה היא להוציא מהכיס 2000 שקל כל חודש?
ברור!!!
אין שום חוק צבאי שמחייב חייל להוציא מהכיס שלו שקל.
אני ממש נהנתי עד שעתודאי אחד ראה שזה כיף מדי - והצטרף אלי...
ציטוט:
בעת המודרנית, כל בסיס פועל לפי תווי מזון שנקבעים על פי כמות המשרתים. חיילים מגיעים לצורך עבודה כלשהי מבסיס אחר? מתאמים העברת תווי מזון מבסיס לבסיס כדי שיוכלו לבקש אספקה נוספת פעם הבאה, וכמובן שמיידעים מישהו במנהלת שמגיעים חיילים. כמובן שאם זה ביקור קצר, מושכים אוכל מבסיס האם ומסתדרים עם זה. הבעיה כשזו שהות של יום שלם או מספר ימים. זה לא לעתים רחוקות, זה ממש לרוב שיצאו חיילים, לפעמים אני ביניהם, ומגיעים לבסיס ומקבלים סירוב על להיכנס לחדר אוכל. פשוט ככה. בסוף זה מסתדר, לא ירעיבו חיילים אורחים למוות. אבל זה אומר שביום הראשון לפחות צריך להזמין אוכל מבחוץ, וזה לרוב יוצא מהכיס של מפקד כלשהו.
ממש מהמשכורת או מתקציב "קופה קטנה"? אני מכיר רק משיכת אוכל מבסיס האם.

ציטוט:
ואז מסתכלים על אופק השירות של כל חייל, ורואים שאישור עבודה ככל הנראה לא יקבלו. עתודאים שחשבו לדוגמה לממן את הלימודים על חשבון הצבא כדי לא להידפק אחר כך, ממש לא מקבלים אישורי עבודה. זה רק במקומות מאוד מסוימים, ביוזמת מפקדים שמבינים עניין בלבד, מאפשרים לעתודאים לעבוד תוך כדי, על מנת להרוויח ידע מסוים. אבל שוב זה משהו מאוד נדיר. מי שלא עתודאי, שזה הרוב המוחלט, גם סביר מאוד להניח שיגיע למקום שבו נותנים סירוב גורף לאישורי עבודה.

לאישורי עבודה צריך עילה. אתה דיברת על אדם עם משפחה שצריכה כסף - זו עילה מוכרת.
במצב כזה אם לא יתנו תשמ"ש או אישור עבודה - בסוף יצטרכו להתעסק עם חייל שדופק נפקדות כדי שיהיה אוכל בבית, או חיילת שמחלטרת בזנות בערב.
אז מה עדיף?
ישן 16-04-2023, 14:43
צלמית המשתמש של ai22

למל"ל יש נתונים?
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "באמת שאני לא מבין איך משרד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
באמת שאני לא מבין איך משרד הביטחון מגבש בעצמו מודל גיוס ושירות. זו החלטה לאומית. היא צריכה להיות מתוכננת במל"ל.
מציע לצבא לבדוק, במהלך המעבר למודל דיפרנציאלי, כמה מלש"בים מאוכלוסיות איכותיות מקבלים פתאום פטור רפואי או מוציאים בפסיכוטכני ציון נמוך שמוביל אותם לשירות מקוצר כ-"חיילים עורפיים שאינם בעלי תפקידים ייחודיים".
הנתונים על שירות נוכחי ידועים לאכ"א.
תמיד קיימת אפשרות לירות לעצמך בזרת ולהפוך לנכה-צה"ל. עניין מקובל מאוד ברוסיה למשל - מימי גזרות הקנטוניסטים, ועד "המבצע הצבאי המיוחד" באוקראינה.

לשירות ביחידה יוקרתית, יש תועלת לא זניחה (גם כלכלית). לכן גם הביקוש.
זה מאפשר לאזן בין 3 מודלי השירות - בהתאם לצורך.

בהצעה זו - צה"ל נפטר מהחטוטרת של גיוס-חרדים - שעולה הון לגייסם ובמידה והם לא משובצים ליחידות ייעודיות, מתקבל בתמורה כח אדם יקר עם מוטיבציה אפסית שבמקרים רבים מופרש מהשירות (העיקר רשום שהתגייס).
המשכורת הגבוהה לקרביים - גם נותן מענה לבעיית התשמ"ש, בקרב אוכלוסיות חלשות(אתיופים למשל).

עולה שאלה - האם יש מענה נוסף לבני אוכלוסיה ממוצא אתיופי שאינם משובצים לקרבי.
ישן 16-04-2023, 17:40
צלמית המשתמש של ai22

מבחינת החרדים בכל מקרה תצטרך סכום גבוה כדי לגייס אותם
בתגובה להודעה מספר 133 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "יש נתון אחד חשוב ביותר, שלא..."

ונראה שמשלל סיבות, זה לא ממש הולך.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
האם החרדים מעדיפים גיוס חובה שכולל אותם (נניח לשנה/ שנה וחצי, עם אפשרות לפיצול, ואפשרות ליחידות נפרדות)- או צבא מתנדבים, שיידרוש עוד 10-15 מיליארד ₪ למשכורות (50,000 חיילי חובה* 16 אלף ₪ לחודש עלות מעסיק. במודל הראשון בעלי מקצועות נדרשים וכן שיריונרים, אנשי הנדסה וחי"ר מובחר יידרשו להתנדב לקבע מראש, ועדיין זה מודל זול יותר). אין ארוחות חינם.
אז השאלה היא האם אתה מעדיף להמשיך את הישרא-בלוף
"כאילו" מגייסים חרדים,
בפועל משבצים אותם "בטעות" בתנאים לא מתאימים (אבל עם המשכורת הלא-הגיונית, כי הם חרדים) מבזבזים הכשרה על אדם שלא תהיה ממנו תפוקה,
ודי מהר רואים שהם מופרשים מהצבא (אבל רשומים כ"גוייסו"), וכך הצבא נשאר קרוב ליעדים ועם רוב התקציב.
או שאתה מעדיף שהתקציב יופנה רק לאנשים שישרתו בפועל.

נכון שזה משעשע לשחק ב"נדמה-לי" ולזרוק סכומים גבוהים על גחמות,
אבל בפועל בכל מקרה עדיף צבא מתפקד - שמתמקד בהכשרת כח אדם אפקטיבי ולא ביעדים הזויים שנועדו לשעשע פוליטיקאים.
ישן 17-04-2023, 10:10
  Jaguar890 Jaguar890 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.16
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי MaRTyR שמתחילה ב "גנץ ואיזנקוט הזהירו: "צבא העם בסכנה". הליכוד הבהיר: "אין הסכמות על חוק גיוס""

אני מתפלא על אייזנקוט וגנץ שמתעקשים לעשות פוליטיקה מכל סיטואציה.
מסתבר שרב אלוף הלוי קצת יותר פרקטי מהם. בתכלס כל גיוס החרדים לצהל הינה אחיזת עיניים, למעט גדוד נצח יהודה שרובו לא חרדי (זרם כיפות סרוגות חרדלי), וכמה פלוגות פה ושם. רוב החרדים שמתגייסים תורמים תרומה שולית שלילית כלומר עולים יותר מאשר מועילים. לדעתי המודל המוצע הוא נכון, תגמול גדול למשרתים, כלום לכל השאר. הורדת גיל הפטור הינה צו השעה. חרדי בן21 ברוב המקרים עדיין ללא ילדים ויכול לקבל החלטות משמעותיות כמו לימודים אקדמיים שיאפשרו לו להתפרנס בכבוד.
צריך להפסיק להיאחז בקרנות של מודל צבא העם שבתכלס לא קיים. ערבים וחרדים שרוצים לשרת בכל זאת שיעשו שנת שירות במוסדות חינוך מקומיים או ארגוני הצלה\רפואה. לא צריך אותם בצהל.
ישן 27-07-2023, 08:25
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי MaRTyR שמתחילה ב "העשירונים הגבוהים נושאים ברוב הנטל של השירות בצבא"

אז קצת חשבון פשוט. נאמר שארבעת העשירונים הגבוהים מהווים 59 אחוז מהלוחמים ועל סמך זה נטען שהם נוסעים ברוב הנטל. אז טכנית החישוב נכון, רק שארבעת העשירונום הם 40 אחוז מכלל האוכלוסיה, כולל ערבים וחרדים שלא משרתים. ביחד הערבים והחרדים הם יותר מ- 30 אחוז מהאוכלוסיה. והם כמעט ולא מופיעים בארבעת העשירונים העליונים. אם כך, ארבעת העשירונים העליונים מהווים כ60% מהאוכלוסיה היהודית הלא חרדית, אז אחוז הגיוס שלהם לקרבי זהה לחלקם באוכלוסיה המשרתת. עוד תרגיל מעניין שכלכלית עושה, זה להסתכל על ארבעת העשירונים הגבוהים ביחד ולטעון שזה האליטה החברתית. זאת כמובן כדי להפריך את הטענה שהאליטות לא נותנות את חלקן ושולחים את הפריפריה לקו קידמי. כאמור, ארבעת העשירונים האלה זה 60 אחוז מהאוכלוסיה היהודית הלא חרדית, וכוללים בתוכה את אותם ילדים מעמעמד הבינוני-נמוך מהפריפריה, כך שהחלוקה הזאת לא מוכיחה כלום. יתרה מזאת, מעצם העובדה שכלכליסט בחרו בניתוח שלהם לא להפריד בין עשירון עליון לשלושת העשירונים אחריו מרמזת שניתוח המלא לא היה מחזק את הנקודה של "האליטות המשרתות יותר."

ישן 27-07-2023, 13:08
  elaadhn elaadhn אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.10
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "אז קצת חשבון פשוט. נאמר..."

לא הבנתי את החשבון ה'פשוט' שעשית.
החלוקה לעשירונים לפי אשכול / הכנסה זה דבר אחד והחלוקה לאחוזי גיוס זה דבר אחר.
קיבוץ העשירונים הוא לשם החלוקה הנוחה של רוב האחוזים בכל קטגוריה -
"55% ממשרתי החובה בצה"ל שייכים לארבעת העשירונים הסוציו־אקונומיים הגבוהים 10-7, 35% נוספים מגיעים מעשירונים 6-4, ואילו רק 10% מהמתגייסים שייכים לעשירונים 3-1."
מה זה משנה אם היו רושמים בעשירון 10 יש X ובעשירון 9 יש Y וכן הלאה? שורה תחתונה הרוב בעשירונים 7-10 ואין שום קטלוג לאליטות.
זה גם נתון שרוב מוחלט של החרדים והערבים לא מתגייסים, לא משנה באיזה עשירון הם (אם כי רובם כידוע בתחתונים).
בכתבה יש גרפים עם פירוט כל העשירונים ואחוזי הגיוס, 1 עד 10.
גם מפורט בטקסט -
"כיום שיעור הגיוס לצה"ל בקרב גברים חייבי גיוס (לא כולל ערבים אך כן כולל דרוזים, חרדים וכדומה) עומד על 68.8%, כאשר 16% מהגברים שלא מתגייסים הם חרדים שמקבלים פטור והשאר לא מתגייסים מטעמים רפואיים ומסיבות שצה"ל מגדיר כ"חוסן"...
55% ממשרתי החובה בצה"ל שייכים לארבעת העשירונים הסוציו־אקונומיים הגבוהים 10-7, 35% נוספים מגיעים מעשירונים 6-4, ואילו רק 10% מהמתגייסים שייכים לעשירונים 3-1. יישובי העשירון העליון כמו עומר, מיתר ומודיעין־מכבים־רעות (עשירון 9) מובילים את הדירוג עם שיעור גיוס של יותר מ־90% לגברים ומעל 95% לנשים...בירושלים (עשירון 2) המתחרדת שיעור הגיוס אצל גברים עומד על 38.3% ו־23% אצל נשים."

כלומר אפשר לראות מהנתנונים בכתבה שבערים באשכול נמוך, חרדיות וכו' שהאחוזי הגיוס נמוכים מאוד ובאשכול/עשריון הגבוה - אחוזי הגיוס גובהים מאוד.
גם מסכמים: "ש גם נקודת אור: מי שכבר כן מתגייס מיישובים בדירוג סוציו־אקונומי נמוך, בחלק מהמקרים הסיכוי שלו לצאת לקצונה ושירות משמעותי גדול. "
זה גם הגיוני משלל סיבות.
אז אומנם עיתונים חייבים כותרת עסיסית וקליקבייט מידי פעם, אך לא רואה איזה פגם או עיוות מציאות בנתונים ובכתבה. הדברים מאוד ברורים והגיוניים. לא צריך לחפש קונספירציות ואפליה בכוח.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:18

הדף נוצר ב 0.31 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר