לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-05-2005, 04:18
  evia evia אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.05.05
המלצה ישראל - מעצמה? למביני עניין

איזה מקום ישראל בעולם מבחינת כוחה ? ואם היא ב-10 הראשונות האם היא משפיעה על הסדר יום העולמי

האם ישראל יכולה לפתח מטוסי קרב מתקדמים בעצמה?
דבר שיסיר באופן די ניכר את תלותנו בארצות הברית

האם ישראל יכולה לפתח בעצמה צוללות {אפילו לא קונבנציואנליות} ?

אם נוכל לספק לעצמנו חשמל , מזון , תרופות , דלק או חומר חלופי לדלק , מים- ע"י מתקן להתפלת מים .ייצור פצצות וכלי נשק , נהיה מעצמה אדירה שלא תלויים באף מדינה - מציאותי או חזון אחרית הימים אך כדי לעשות זאת צריך להתווסף למדינת ישראל כמה דברים : 4 מיליון איש -עולים וילודה ואיחסונם בגליל ורמת הגולן , תוספת שטח ,שידרוג ביכולות הטכנולוגיות בכך שיתן לנו ליהיות יותר עצמאיים : ייצור אנרגיה גרעינית לחשמל ,מכוניות סלוריות וחשמליות , פיתוח של צוללות ומטוסי קרב לבדנו , ייצור מסיבי של נשק ואיחסון בימח"ים יותר גדולים , הגדלת הייצוא באופן משמעותי - ביוטכנולוגיה , הייטק ,כלי נשק , הגדלת תקציב החינוך והבטחון וייעולם של המערכות החשובות הללו , לצה"ל צריך להיות מליון חיילים ,הפיכת צה"ל לצבא טכנולגי - עם חיל אוויר וים בעלי יותר חזקים למשל: לחיל האוויר צריך להיות 1200 מטוסי קרב ולחיל הים 9 צוללות בלתי קונבנציונאליות , הגנת המדינה בטילי חץ רבים , ייצור מסיבי של מלטי"ם לתקיפה ולהפצצה הרי אנחנו נחשבים לטובים ביותר בתחום הזה, הקמת בונקרים עמוקים ביותר לאיחסון כלי נשק הרתעתיים . וכך נוכל להיות מעצמה די עצמאית כמו צרפת !!!!!! ולהשפיע על העולם

הערה: כל מי שיכול -לתת תשובות מפורטות ולהוסיף מהידע שלו בנתיוחים יפים
על שאלתי
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-05-2005, 09:04
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי evia שמתחילה ב "ישראל - מעצמה? למביני עניין"

ישראל יכולה לעשות הכל.

טכנולוגית, לא חסר לנו כלום. יש לנו כורים אטומיים, ובעבר ייצרנו את מטוס התקיפה הטוב בעולם (הלביא). פיתחנו את העוזי, הגליל ולאחרונה את התבור. כך שגם מבחינת נק"ל יש לנו נקודות מוצא טכנולוגיות מדהימות.
פיתחנו רכבי שטח, את הטנקים הטובים והמתקדמים בעולם, וצה"ל מזמן הפך לצבא טכנולוגי, עם פיתוחים בלעדיים של מל"טים לריגול, מכ"מים ותחמושת ייחודית בחיל הים.

אבל בשביל הכמות שרצית, אתה צריך הרבה כסף.
ולישראל, בניגוד לצרפת וארה"ב, אין משאבים טיבעיים. אין לנו מכרות זהב או נפט.
אנחנו אוכלים יותר ממה שאנחנו מסוגלים לגדל ולכן אנחנו תלויים בארה"ב שתזין אותנו ותשמור עלינו בחיים.
ישראל מדינה יפה מאוד, עם הרבה היסטוריה - אבל גם מאוד עניה מבחינת המשאבים הטיבעיים שלה.

ישן 26-05-2005, 10:13
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
לא מדוייק.....
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "ישראל יכולה לעשות..."

אל תשכח כמה דברים ...
הלביא - איפה הוא היום? ועל סמך מה קבעת שהוא המטוס הטוב ביותר בעולם?
אין ספק שהוא אמור היה להיות מטוס מצויין ומתקדם בשעתו אך הטוב ביותר בעולם... אני לא בטוח.

טנקים ורכבי שטח - איזה רכבי שטח בדיוק?
ולגבי המרכבה על דגמיו - ללא ספק מדובר באחד המתקדמים והטובים בקטגוריה אך אל תשכח דבר אחד (שנכון גם לגבי הלביא) - הן המרכבה והן הלביא בשעתו תוכננו ונבנו סביב מנוע אמריקאי !!!
אז ישראל באמת הפגינה יכולת מדהימה בכל מה שקשור למעטפת הטכנולוגית שהיא חשובה מאוד אך בסופו של דבר ידעה לנצל את הייתרון היחסי שלה בכל תחום ותחום ולהתאימו לטכנולוגיות שבהן לאמריקאים ייתרון ברור עלינו ( ובל נתעלם מן העובדה שגם חלק ממערכות הל"א, מכ"ם וכו... הנן שדרוג או פיתוח של מערכות שלאו דוקא פותחו בארץ...).

לגבי הנק"ל דוגמת העוזי הגליל והתבור - לא צריך להיות מעצמה טכנולוגית כדי לפתח נק"ל ובל נשכח את העובדה שהן העוזי והן הגליל התבססו גם הם על טכנולוגיות או רעיונות שכבר היו קיימים ( מה גם שהגליל למיטב זכרוני לא היה שיא הנק"ל ...).

בקיצור - אני מקווה שחלילה לא ישתמע מדברי כי אני מזלזל ביכלתה של מדינת ישראל ובתעשייה הבטחונית שלה (אני האחרון שיעשה כך !) אך הכל בפרופורציה...
כור גרעיני זה נחמד אבל לצרכי פיתוח צריך גם דברים אחרים דוגמת מחשבי על וכו...
לישראל ייתרון יחסי ויתרונות בטכנולוגית ובתחומים מסויימים אך עדיין זקוקה לתמיכה מארה"בוכך לצערי גם בעתיד.
ישן 26-05-2005, 11:39
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05

יש איזה אירוע שמוזמנות אליו רק מעצמות שאנחנו רוצים להיכנס אליו, או שמחלקים משהו חינם ?? שלושה אשכולות של "אנחנו מעצמה" במהלך 24 שעות נראה לי קצת מוגזם.

רבותי (כחכוך בגרון) .... ישראל מכונה "מעצמה אזורית", זה לא משהו שהוגדר בצורה מתימטית אלא בעיקר שילוב של עוצמתנו הכלכלית והצבאית, יחד עם קצת חוצפה ויוהרה צברית.

כפי שכבר דשנו באשכולות האחרים, ישראל לא תהיה "מעצמה אדירה" ולא "מעצמת על", והאמת היא שאנחנו בקושי מסתדרים עם מה שיש אז איך נסתדר עם עוד "4 מיליון עולים", ואיפה הם נמצאים כרגע ?? ומה זה אומר "צריך תוספת שטח, וצבא של מיליון חיילים ו...ו...ו..." על מה אתה מדבר אם יורשה לי לשאול, היום אנחנו 7 מיליון איש עם צבא סדיר של בערך 150,000 חייל, אז אם נהיה 11 מיליון (בו נשתגע ... 20 מיליון) אז נהיה עם צבא של מיליון ?

הלוואי שיבואו עוד מליוני עולים (רק לא בבת אחת כי זה "קצת" ימוטט אותנו), והלוואי שימצאו פה נפט וגז בכמויות, והלוואי שנצא מהצרות. אבל אפילו אחרי כל זה עדיין נשאר "ארץ קטנה מוקפת אויבים" שתקועה בלבאנט ורוצה להרגיש אירופה. ואגב, כדי שתהיה "השפעה על סדר היום העולמי" לא צריך להיות מעצמה, מספיק להיות אל-קאידה.

אולי פיספסתי משהו במהלך מטח הטפיחות על השכם, אבל לא זכור לי שפרוייקט הלביא היה גאוני במיוחד, ואני לא מתכוון לטכנולוגיה אלא לכדאיות ההשקעות האדירות בפיתוח מטוס כחול-לבן מלכתחילה (ואני יודע שבהלך העבודה פיתחנו טכנולוגיות שהשתמשנו בהן בתחום הלוויינות וכו' וכו'), אז בו נפתח גם צוללות, וגם ....וגם ....רבותי קצת פרופורציות.

זהו, אמרתי את שלי, האמת שלא כל-כך מפריע לי שרוצים להרגיש כמו מעצמה (או-טו-טו מונדיאל לא ...), פשוט רציתי להזכיר את שאמרתי בעבר - מדינה ששתים-שלוש פצצות טקטיות יכולות למחוק לה 70%-75% מהאוכלוסיה לא תהיה לעולם "מעצמה" אמיתית בעידן שבו יש לה מדינות שלהן היכולת לבצע זאת.

הייתי מוצב פעם בסינגפור, "מדינה קטנה מוקפת אוייבים" שאוהבת להשוות את עצמה אלינו. השכנים שלהם הם כ- 270 מיליון מוסלמים (מלזים ואינדונזים) והאוכלוסיה שלה היא בערך 2.5 מיליון נפש (נשמע מוכר ??). הם הקימו צבא קטן עם גיוס חובה וציוד מערבי (והרבה ידע ישראלי ...), אבל הבינו די מהר שלמרות הכלכלה המהממת שלהם, שהלוואי שנלמד מהם רק קצת, ועוד יתרונות יחסיים רבים שיש להם (ושוב ... תל"ג לנפש, רמת חיים, טכנולוגיות וכו' וכו') "מעצמה" הם לא יהיו, אבל לדבר ... אוהו ..... הם יודעים לדבר על זה בדיוק כמונו.
ישן 26-05-2005, 14:12
  Mike Rozen Mike Rozen אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.05.05
לצנחן ידיד משכבר ימים!
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]יש איזה אירוע..."

תראה!
דבר ראשון אין דבר כזה ישראל אף פעם לא תוכל ליהיות מעצמה! אתה לא יודע מה הולך ליהיות עוד 5 דקות אז לך תידע אם מחר הולכת ליהיות מלחמה וישראל תכבוש חצי מהמזרח התיכון אז מה תגיד שהיא כן יכולה ליהיות מעצמה.. אז אל תשפוט!
ורק לרקורד ידידי.. אמרת שמדינה ששתיים שלוש פצצות טקטיות(גרעיניות) יכולות להרוס כ 75 אחוז מהאוכלוסיה שלה לא תיהיה מעצמה?? מזה השטויות האלה! אז מה קורה עם מדינה שיכולה להשמיד טילים טקטיים כאלה באוויר? אז מה? מה שכחת את החץ?!!! אוטוטו מדינת ישראל תוכל לפוצץ טילים כאלה באוויר.. ושהיא תגיע לרמה המושלמת הזו אז מה??

ובקשר לפורום הזה תראו!
כל מה שאמרתם וציינתם זה טוב ויפה אבל יש דבר כזה ירוק שטוח ונראה כמו דף חתוך שנקרא דולר.. ואת זה אין לנו כל כך הרבה בכמויות.. אז המעצמת Supream שלכם תוכל לחכות!
יום טוב!
ישן 26-05-2005, 15:38
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי evia שמתחילה ב "המטוסים והצוללות זה ה"מחר""

צוללות גרעיניות זה אומר שהצוללת מונעת ע"י כור גרעיני. זה לא אומר שיש לה טילים גרעיניים או משהו כזה

אנחנו לא יכולים לפתח שום דבר בסדר גודל הזה לבד, מהבחינה שאנחנו (ישראל) עניים מאוד. אין לנו כסף לפיתוחים האלה. אנחנו תלויים באמריקאים שיתנו לנו כסף לפיתוח נשקים. הם ממנים לנו את הפיתוח, ונהנים מהטכנולוגיה שאנחנו מייצרים (תוך שהם מאפשרים לנו גם להשתמש בה).
לישראל יש אינטרס לפתח נשקים לבד ולא לשתף את האמריקאים, ולהם יש אינטרס להשתמש בכוח הפיתוח שלנו, לטובתם (להזכירכם שהחץ שלנו הוא גרסה משופרת של הפטריוט האמריקאי, שרק גרם לנו נזק ב 91, ולא עזר בכלל - שאגב, מומן ע"י האמריקאים).
מכיון שלישראל אין כסף, אבל יש אינטרס לפתח נשקים, היא מחפשת אנשים שישתתפו איתה בעלות הפיתוח. סין למשל, היא אחת המדינות שקונות נשק מישראל ועוזרת לנו לפתח דברים ללא פיקוח האמריקאים, מה שגורם לנו לבעיה קשה מולם מהצד הביטחוני.

ישראל תפתח לבד אך ורק דברים סודיים שעדיף שאף אחד לא ידע מהם.
זה מתחיל בפצצות אטום, וכלה באמצעי ריגול סודיים. מליוונים למל"טים עם מיכשור מתקדם.

בנוגע ללביא - הוא אמור היה להיות המטוס הטוב בעולם - וזו בדיוק הסיבה מדוע האמריקאים טירפדו את הפרוייקט. אני חושב שבאותו זמן בדיוק הגיעו ה F-15 לישראל, והיה אינטרס לאמריקאים שנקנה אותו במקום (אם אני זוכר את העלילה נכון... אני אולי מתבלבל. חבר שלי קצין במודיעין ח"א סיפר לי, ואני יכול לשאול אותו שוב).
בקשר לרכבי השטח - הסופה זה פיתוח ישראלי, כמו האביר, שלא לדבר על ה Desert Rider או איך שלא קראו למפלצת בעלת הינע 6x6.

בקשר למרכבה והלביא שתוכננו על מנועים אמריקאים - מה הבעיה עם זה? הם יודעים לבנות מנועים טובים, לנו זה חוסך את עלות הפיתוח של מנוע ייחודי - וכולם מרוויחים.
אל תשכח שהמיכשור ב F-16 שלנו שונה מכל F-16 בעולם, מה שנותן לו ייתרון עצום בקרבות אוויר אוויר, גם מבחינת התחמקות מנעילת טילים ע"י מיכשור ל"א, טווחי טיסה מוגדלים, מכ"מ משופר ועוד דברים שאין לי מושג בהם...

ישן 26-05-2005, 16:05
  micro9 micro9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.04

ציטוט:
במקור נכתב על ידי evia
איזה מקום ישראל בעולם מבחינת כוחה ? ואם היא ב-10 הראשונות האם היא משפיעה על הסדר יום העולמי

האם ישראל יכולה לפתח מטוסי קרב מתקדמים בעצמה?
דבר שיסיר באופן די ניכר את תלותנו בארצות הברית

האם ישראל יכולה לפתח בעצמה צוללות {אפילו לא קונבנציואנליות} ?

אם נוכל לספק לעצמנו חשמל , מזון , תרופות , דלק או חומר חלופי לדלק , מים- ע"י מתקן להתפלת מים .ייצור פצצות וכלי נשק , נהיה מעצמה אדירה שלא תלויים באף מדינה - מציאותי או חזון אחרית הימים אך כדי לעשות זאת צריך להתווסף למדינת ישראל כמה דברים : 4 מיליון איש -עולים וילודה ואיחסונם בגליל ורמת הגולן , תוספת שטח ,שידרוג ביכולות הטכנולוגיות בכך שיתן לנו ליהיות יותר עצמאיים : ייצור אנרגיה גרעינית לחשמל ,מכוניות סלוריות וחשמליות , פיתוח של צוללות ומטוסי קרב לבדנו , ייצור מסיבי של נשק ואיחסון בימח"ים יותר גדולים , הגדלת הייצוא באופן משמעותי - ביוטכנולוגיה , הייטק ,כלי נשק , הגדלת תקציב החינוך והבטחון וייעולם של המערכות החשובות הללו , לצה"ל צריך להיות מליון חיילים ,הפיכת צה"ל לצבא טכנולגי - עם חיל אוויר וים בעלי יותר חזקים למשל: לחיל האוויר צריך להיות 1200 מטוסי קרב ולחיל הים 9 צוללות בלתי קונבנציונאליות , הגנת המדינה בטילי חץ רבים , ייצור מסיבי של מלטי"ם לתקיפה ולהפצצה הרי אנחנו נחשבים לטובים ביותר בתחום הזה, הקמת בונקרים עמוקים ביותר לאיחסון כלי נשק הרתעתיים . וכך נוכל להיות מעצמה די עצמאית כמו צרפת !!!!!! ולהשפיע על העולם

הערה: כל מי שיכול -לתת תשובות מפורטות ולהוסיף מהידע שלו בנתיוחים יפים
על שאלתי

ישראל לא יכולה לפתח מטוסי קרב בעצמה בלי סיוע אמריקאי.
כמו שבזמנו קרה של הלביא..האמריקאים סגרו לנו את ברז המימון לפרויקט הזה ונתנו מטוסי F16 כפיצוי.
ישראל גם לא ממש יכולה לפתח צוללות בלי סיוע חיצוני ובטח שלא צוללות גרעיניות...(שעולות כמו כל תקציב הבטחון)
בקיצור,ישראל מאוד תלויה בגורמים חיצוניים ואם ביום מן הימים מדינות העולם יעשו "חרם" על ישראל וארה"ב תספיק לתת כספי סיוע,אז אפשר יהיה לסגור את המדינה.

ישן 27-05-2005, 22:50
  Uri Leizin Uri Leizin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.03
תירגעו, ילדים

ישראל היא לא מעצמה ולא יכולה להיות כזאת מסיבות אובייקטיביות (מיעוט אוכלוסיה, שטח קטן ובעיקר - חוסר רצון). ככל הנראה, גם מעצמה איזורית היא לא תיהיה הרבה זמן - קרדיט מההישגים הקודמים, שבזכותו קיבלנו את התואר, כמעט נגמר. תזכרו את המילים שלי: אלה השנים האחרונות בהם ניתן לדבר על מדינת ישראל בתור מעצמה איזורית ללא גיחוך, ואם לא נשנה כיוון, בעוד 40-50 שנה גם לא תיהיה מדינת ישראל - תיהיה מובלעת יהודית בחסות או"ם, וגם זה אם ערבים לא יתנגדו.
בקשר לסיוע אמריקאי - אין לו שום קשר לאפשרות של חדירה סינית (כן, בטח, סין רק עומדת ומחכה מתי היא תוכל לממן אותנו. במיוחד אחרי שדפקנו להם ברז עם פאלקון ועם הארפי). הסיבה העיקרית היא פנימ-אמריקאית. בתחילת שנות ה-80, כאשר התחיל הסיוע הבטחוני בצורה המוכרת לנו, בתע"ש עבדו מעל 60 אלף בני-אדם. היום עובדים שם 20 אלף. 40 אלף אנשים, במקום לעבוד, להתפרנס, לשלם מיסים ואת שאר הכסף להשאיר בחנויות ומקומות בילוי ולעזור להתפרנס לאנשים נוספים, יושבים על אבטלה, מושכים כסף מהמדינה (של משלמי מיסים אחרים) וחושבים פעמיים על כל שקל שהם מוציאים. ותוצרת שהם יכלו לייצר לא הולכת לשוקים בחו"ל ולא מביאה מט"ח למדינה. עשרות אלפים פועלים אמריקאים, לעומת זאת, מרוויחים יפה, משלמים מיסים ומבזבזים - והכל מדמי הסיוע ורווחים נוספים שהם מקבלים בהעדר תחרות מצידינו. אמריקאים לא נותנים את הכסף לנו - הם מזרימים אותו לכלכלה שלהם, ויש להם גם בונוס: דמי הסיוע הם כלי ללחץ מדיני. "גבינה בחינם יש רק במלכודת עכברים" - תחשבו על זה, אנשים.
ישן 28-05-2005, 21:35
  odedy odedy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.05
יש לי כמה שאלה והערות לפותח האשכול

א. למה זה טוב?, אז יהיה לנו הכל, הצוללות הכי גיבורות, המטוסים הכי מגניבים שרק אנחנו נפתח, מה נעשה איתם?,

ב. מאיפה נשלם את המחיר הכלכלי הדרוש לכך?, ואני זוכר שמאוד הצטערתי על שביטלו את הלביא, אבל הייתי ילד ולא הבנתי את המחיר הכלכלי והחברתי שנובע מכך. עוד משהו בנוגע למשפט "הכי טוב בעולם" - אין כזה דבר. זו נטייה טבעית שלנו לרצות שמשהו (משלנו כמובן) יהיה מספר 1 ובטוח וצודק וכו, אבל גם אם סיירת מטכ"ל הם הכי הכי טובים בעולם והכי גיבורים והלביא הוא הכי מהיר הכי מתקדם והכי כלי, כדור אחד, טיל אחד והכל היסטוריה ואמהות שכולות ועצב, ומה שאתם לא רוצים. בסופו של דבר מדובר במלחמות ואנשים מול אנשים, ויש מאומנים יותר ומאומנים פחות ומצויידים יותר ופחות ויש מזל ולפעמים הוא נגמר.

ג. לפני כשנה למדתי בקורס של יצחק בן ישראל, אדם מדהים, ובאחד השיעורים הוא הציג לנו את ההשוואה בין הסד"כ של בריטניה, צרפת וישראל, (פירסומים זרים כמובן) חוץ מנושאות מטוסים שאני חושב יש להם איזה אחת או שתיים, יש לנו יותר מהכל, ואני מדבר על הפרשים מטורפים - כלומר משהו כמו אלפי טנקים מול 300 טנקים בריטים.

אנחנו כבר מעצמה, אבל אתם מכירים את הקלישאה על האקדח והמערכות במחזה. אנחנו לא צריכים את כל זה. מה שיש לנו הוא די והותר כרגע (כמובן שמשדרגים ומפתחים), ובפורום הזה כבר היו דיונים על רכישות שנראות על פניהן כמיותרות ומוטעות, כמו הסטרייקר למשל.

למה זה בעייתי לטעמי, כי יש לנו תודעה של שמשון דער נבעכדיקר, אנחנו חושבים שאנחנו נורא נורא מסכנים וכולם נגדנו (נכון, זה שאנחנו פרנואידים לא אומר שלא רודפים אותנו) . אבל התחושה הזאת גורמת לנו להיות עוורים לסכנות של השימוש בכוח, כי אנחנו מסכנים ואנחנו מגנים על עצמנו, ומה יותר ברור ונכון מלהגן על עצמנו 40 ק"מ בתוך השטח של מדינה אחרת? כי אנחנו יכולים ואי אפשר אחרת. שמעתי את אחד הקצינים הבכירים שהיו אחראים ליציאה מלבנון השבוע וזה היה מדהים, פשוט נורא לראות כיצד חמש שנים מאוחר יותר הוא מבין שכל כך הרבה חיים בוזבזו שלא לצורך, בגלל היבריס של הדרג המדיני והצבאי והחלטות לא נכונות, לא, לא החלטות, תפיסה מוטעית מיסודה.
ישן 30-05-2005, 17:42
  BushMaster BushMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.05
מעצמה? - לא כיום. אולי - מעצמה.com

האם ישראל היא מעצמה?
קודם כל צריך להחליט באיזה תחום. כיוון שפורום זה בצבא וביטחון עסקינן אני מניח שהכוונה למעצמה צבאית? הולנד, אוסטרליה ודנמרק הן מעצמות... אבל בספורט! גם יפן דרום קוריאה וגרמניה נחשבות מעצמות כלכליות אבל הן בטח לא מעצמות צבאיות.
אז מה מגדיר מעצמה צבאית? אני אציע כאן קריטריונים למעצמה וישפטו חברי הפורום אם ישראל עונה עליהם:
בראש ובראשונה מעצמה נבחנת ביכולת שלה להקרין או להשליך את הכח הצבאי שלה אל מעבר לגבולות הפיזיים שלה. לשם כך יש צורך במספר רכיבי חומרה הכרחיים.
1. חימוש גרעיני - אם אין לך גרעין אף אחד לא ישים עליך, לא יעזור כמה תצעק. ולא פצצה אחת או שתיים אלה כמות שתספיק גם למכה שנייה.
2. כלים להביא את הגרעין למרחק - זה מחייב טילים בליסטיים וטילי שיוט, מטוסי הפצצה אסטרטגים וצוללות גרעיניות. כפי שהוזכר כאן קודם צוללת גרעינית היא כזו שמונעת בכוח כור גרעיני ולכן אינה זקוקה לתידלוק או לעליה קרוב לפני השטח כמו צוללות דיזל. למעשה, הדבר היחיד שמגביל את זמן השהייה מתחת למים והטווח של צוללת כזאת הוא האוכל לאנשים וכמות הווזלין...(אינני מבין גדול בכלים ימים אבל אני חושב שיעידו פה מומחי הפורום שצוללות גרעיניות בונים גדול ויש בהן הרבה מקום לפחיות שימורים)
3. יכולת אמפיבית ו/או מוצנחת - בסופו של דבר תרצה לשים חיילים בשטח של הברנש שמציק לך. אין כמו קנה של טנק שמכוון לחלון של ארמון הנשיאות כדי לשכנע כל רודן צעיר לשוב לתלם.
4. נושאות מטוסים - להגן ולהביא כוחות אל ארץ האויב וגם להביא כמות אדירה של מטוסים ותחמושת קרוב לאיזור היעד. כל פעם שמתעורר משבר בפינה כלשהי של העולם, השאלה הראשונה של נשיא ארצות-הברית היא, "איפה נושאת המטוסים הקרובה".
מעבר לחומרה אתה צריך גם את הנוכנות להפעיל את הכח הזה. האמריקנים עשו זאת, מאז מלחמת העולם, בקוריאה, וויטנאם, לבנון, גרנדה, פנמה, עיראק, סומליה, קוסובו אפגניסטן ושוב בעיראק. הרוסים (סובייטים) עשו זאת בהונגריה, צ'כיה, קובה אנגולה ומאז שחטפו בראש באפגניסטן והתפרקו, די נעלמו דום. הבריטים היו בסואץ, בפוקלנד, בקוסובו ופעמיים בעיראק. לעומתם הצרפתיים כמעט תמיד פועלים רק באפריקה.
האם ישראל עומדת בקריטריונים הללו? - מלבד חימוש גרעיני וטילים בליסטיים שאולי יש ואולי אין לישראל, לדעתי, אנחנו לא עומדים באף קריטריון - לא צבאית, לא כלכלית ובטח לא בכדורגל...
אבל, וכאן בא אבל גדול, הקרטריונים הללו תקפים בעיקר למחצית השנייה של המאה העשרים. יכול להיות שבמאה שרק זה התחילה המצב ישתנה מקצה אל קצה. יתכן שבעתיד, מי שישלוט ברשת האינטרנט, ישלוט בעולם. אין לדעת, אבל יכול להיות שבעתיד ישראל תהיה מעצמה - מעצמה.com
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:12

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר