לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-06-2005, 20:06
צלמית המשתמש של George_S_Patton
  George_S_Patton George_S_Patton אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.07.04
טוב התאפקתי מספיק מלהגיב !!!
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3]המינוי של ידלין מפתיע..."

אין לי שום דבר נגד ידלין או כל אחד אחר אבל אני לא אוהב את זה שצבא שלנו מתחיל להיות ורוד.
ורוד משום כשבגדי ח"א נרטבים הם הופכים להיות ורודים ושקופים - טוב לפחות הדקרון.
אני לא חושב שאיש ח"א כזה או אחר אשר "ראה" את הצבא מלמעלה יכול לפקד על מערך ירוק כזה או אחר
וחמור מזה אם זה אגף.
מה יקרה בתרגילים הוא יבקש שיסבירו לו על איגוף כזה או אחר ומה עכשיו הוא יתחיל להציע הצעות לשינוי הרי אף אחד לא יקח אותו ברצינות.
כולם בלב במיוחד המג"ד , שעשה לילות ללא שינה , יגידו מי הוא בכלל שיעיר לי על הנושא המקצועיות הוא לא איש יבשה!!!!
בנוסף הרי זה ידוע כי ח"א היינו חיל אגואיסטי המנסה להעמיד את כל המשאבים שיש לרשותו
אני לא אתחיל לפרט על מה מקרי עבר אבל אציין מקרה אחד של יחידת נחשון של מודיעין.
אני רואה אך מבנה הכח היבשתי קטן וח"א כרגיל מתעצם ולא בצדק!!!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-06-2005, 22:14
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
עכשיו אתה מרגיש טוב יותר?
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי George_S_Patton שמתחילה ב "טוב התאפקתי מספיק מלהגיב !!!"

כי כל שאר הדברים שאמרת הם שטויות (ואתה יודע שאני בד"כ לא מתבטא כך).

>אין לי שום דבר נגד ידלין או כל אחד אחר אבל אני לא אוהב את זה שצבא שלנו מתחיל להיות ורוד.
>ורוד משום כשבגדי ח"א נרטבים הם הופכים להיות ורודים ושקופים - טוב לפחות הדקרון.

ירוק זה גם לא משהו, וחוץ מזה תכלת היא בעלת נטייה נמוכה יותר להוורדה.

>אני לא חושב שאיש ח"א כזה או אחר אשר "ראה" את הצבא מלמעלה יכול לפקד על מערך ירוק כזה >או אחר וחמור מזה אם זה אגף.
>מה יקרה בתרגילים הוא יבקש שיסבירו לו על איגוף כזה או אחר ומה עכשיו הוא יתחיל להציע הצעות
>לשינוי הרי אף אחד לא יקח אותו ברצינות.

הבחור עוסק במודיעין ברמה האסטרטגית - ובזה יש לו נסיון עשיר. הוא גם עמד בראש המכללות הצבאיות, וגם עבר הכשרת חי"ר במהלך קורס טייס - ובסוד - גם באוויר נהוגות טקטיקות איגוף ומארבים....

>כולם בלב במיוחד המג"ד, שעשה לילות ללא שינה, יגידו מי הוא בכלל שיעיר לי על הנושא >המקצועיות הוא לא איש יבשה!!!!

אם למג"ד יש גם מנטליות של חפ"ש - אז כדאי שילך הביתה. אולי יש לך בכלל בעייה עם הרמטכ"ל?

>בנוסף הרי זה ידוע כי ח"א היינו חיל אגואיסטי המנסה להעמיד את כל המשאבים שיש לרשותו
>אני לא אתחיל לפרט על מה מקרי עבר אבל אציין מקרה אחד של יחידת נחשון של מודיעין.
>אני רואה אך מבנה הכח היבשתי קטן וח"א כרגיל מתעצם ולא בצדק!!!

אני מבין שאבחנה זו נובעת מניתוח מעמיק של יכולת לוגיסטית, תפיסת שדה המערכה של העתיד, מלחמה מרושתת (או איך שקוראים לזה) או יתרונות השליטה המרכזית.
אולי כדאי להחזיר את הנ"מ לתותחנים, את יחידות הבקרה להעביר אל חיל הקשר, את המסוקים הימיים לחיל הים (גם את השחפים באותה הזדמנות), לבטל את למד"ן, את הנחשון לקלוט כבר עכשיו במודיעין או בחיל הקשר - מי שיתפוס קודם.....

די! אמר פעם מישהו (מארק טווין) ליתר דיוק: מוטב לו לאדם שישתוק, ויחשבו שהוא טיפש מאשר שידבר ויוכיח שהם צדקו!

אז כמה דוגמאות לעשות סדר, או לעורר ויכוח:
ח"א מבוסס על שליטה מרכזית. כל פעילותו ממוקדת במרכזי שליטה מתואמים, תחזוקה, מנהלה, מבצעים. כך אפשר לשלוט ריכוזית בחיל בפעולה הדורשת משוב בזמן אמת, שליטה ריכוזית וניהול מערכה דינמית.
ביזור שליטה - עשוי להביא לכפילות בהפעלה, סירבול ואף לתאונות - מה זה אומר? הפעלת מזל"טים דורשת הכשרה - שני גופי הפעלה מנותקים (מודיעין וח"א) דורשים שני מערכי הכשרה, שני מערכי הפעלה, שני מערכי תחזוקה, שני מערכי לוגיסטיקה וכפילות במערכות (הם לא הפעילו את אותם הכלים) - מה עשו - איחדו. אין סיבה שח"א יפעיל מזל"ט מעל גזרה מסויימת ויעביר מודיעין לגורמי X, ובמקביל יפעל מזל"ט של מודיעין באותה גזרה ויעביר נתונים לגורמי Y. למה לא להפעיל את שניהם תחת אותה מסגרת ולחסוך תשתיות, שעות הפעלה וכו' וכו'? ועכשיו - למי תינתן השליטה במערכת? לח"א בעל יכולת שליטה בזמן אמת (וגם בעל הצורך לשלוט במרחב האווירי) או למודיעין שנמצא מחוץ למערכת? כמה חסכו בכך? האם ח"א הפך לבעל הבלעדיות באספקת מודיעין אויר? לא! להיפך - הוא דחף להפעלת מזל"טים טקטיים לדרגי השטח!
זה גם השיקול בהפעלת שאר כלי הטייס במסגרות השת"פ השונות. זה התחיל קשה, ועכשיו זה רץ (כך לפחות מעדות אנשי סער 5 ואנשי "מגיני המערב").

איזה אמצעים אחרים חיל האויר שואף להעביר לרשותו? אולי יחידות קשר ואיסוף? אולי את 669 לחילוץ טייסים? שלדג?
אולי תתפלא לגלות שכל היחידות הנ"ל הוקמו לאחר שהצבא הירוק איכזב את חיל האויר ברמת הביצוע. למשל יחידת הקשר של חיל האויר הוקמה לאחר שבמלחמת ששת הימים לא הצליח חיל הקשר להקים מערך קשר שיאפשר הפעלה יעילה של חיל האויר. או 669 שהוקמה כלקח מחוסר היכולת של כוחות החי"ר לספק מענה הולם לחילוץ טייסים משטח אוייב וכו'...

קל לדבר, אבל ראוי ללמוד ולבדוק את הדברים טרם מעשה. וכן - אני מבין שזו צפרדע שקשה להרבה "ירוקים" לבלוע...

ועכשיו אני הולך לשתות מים ולהרגע...

ישן 14-06-2005, 22:51
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
אני מקווה ששתית כבר מיים כי אני הולך להוסיף שמן למדורה :-)
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "עכשיו אתה מרגיש טוב יותר?"

אני לא חושב שאיש חיל האויר לא יכול להיות רמטכ"ל. כשם שצנחן לא יועיל הרבה בהערות מקצעויות לשריונר כך גם מפקד מחיל האויר.
הרמטכ"ל לא צריך להיות החיל המקצועי ביותר בצה"ל זה אינו תפקידו.
הבעייה אם חיל האויר היא אחרת וקשורה בהחלט לתפיסת השקעת המשאבים ולצבע המדים. במשך עשרות בשנים שכנעו עצמם אנשי חיל האויר שהטייסים הם נעלים על שאר בני האדם לוחמים ולא לוחמים. אתה אולי תגיד שאני מדבר שטויות אבל תאלץ להתמודד גם עם הדוגמאות שאביא כאן.
עזר וייצמן ז"ל החליט בתקופה מסוימת שאלמנות ובני משפחות של טייסים שנהרגו יקבלו פיצויים גדולים בהרבה מאלמנות ובני משפחות של שאר חיילי צה"ל. ההסדר הזה נשמר בסוד בתוך חייל האויר ומשרד הבטחון במשך שנים ולא נמצא צדיק אחד שם שאמר שהדם שלנו לא יותר אדום מאחרים. לפני זמן לא רב בעקבות עתירה של אלמנות חלליי צה"ל קבע בג"צ כי הפיצוי לאלמנות הטייסים עליו החליט וייצמן הייה לא חוקי ונעשה בהעדר סמכות ולכן לא יקבלו שאר האלמנות פיצוי בדיעבד אבל ההסדר בוטל.
חלוץ עצמו כסגן הרמטכ"ל השתתף בסעודות התרמה בארה"ב שהכנסותיהן קודש לחיל האויר בלבד.
כל חייל ירוק שמבקר בבסיס חיל האויר נדהם הוא מגלה לאן זורם הכסף של האגודה למען החייל ושל צה"ל במשך עשרות שנים. כול טייס מקבל תוספות לשכר יותר מאשר רוב הלוחמים ותומכיי הלחימה הירוקים גם עם תפקידו הטסת מטוס קל או או מטוס תובלה ברמת סיכון נמוכה מנהיגה על כביש מס' 1.
בקיצור עם חלוץ רוצה להיות הרמטכ"ל של צה"ל ולא של חיל האויר הוא יצטרך להוכיח זאת לחפ"ש בשטח ולא רק לעוסקים באסטרטגייה גבוהה ובשדה הקרב העתידי.

ישן 14-06-2005, 23:28

היום ל"ג בעומר....
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "אני מקווה ששתית כבר מיים כי אני הולך להוסיף שמן למדורה :-)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
הבעייה אם חיל האויר היא אחרת וקשורה בהחלט לתפיסת השקעת המשאבים ולצבע המדים. במשך עשרות בשנים שכנעו עצמם אנשי חיל האויר שהטייסים הם נעלים על שאר בני האדם לוחמים ולא לוחמים.

יש כאן הרבה רגשות נחיתות\סטיגמות של אנשי היבשה.
זה התחיל מסיפור - הטובים לטייס - סיסמא שנועדה לעודד את החבר'ה להגיע לקורס טייס בימים בהם חיל האויר לא היה בחוד החנית והצטיין בשני מישורים - ריבוי תאונות, ומחסור במתגייסים.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
עזר וייצמן ז"ל החליט בתקופה מסוימת שאלמנות ובני משפחות של טייסים שנהרגו יקבלו פיצויים גדולים בהרבה מאלמנות ובני משפחות של שאר חיילי צה"ל. ההסדר הזה נשמר בסוד בתוך חייל האויר ומשרד הבטחון במשך שנים ולא נמצא צדיק אחד שם שאמר שהדם שלנו לא יותר אדום מאחרים.

כדאי שתדע את הרקע להחלטה האומללה ההיא. היא לא נבעה מכוונה להעדיף טייסים על פני חיילים אחרים (מה שבסופו של דבר היתה התוצאה), אלא דווקא מרצון להשוות את התגמולים שמקבלים חללי מילואים לעומת חללי קבע (זה נשמע רע, אבל מתברר שמשפחות טייסי מילואים שנהרגו קיבלו הרבה פחות ממשפחות של טייסי קבע שנהרגו). נעשה נסיון לתקן את העיוות, בצורת החתמת אנשי מילואים על טופס התגייסות לקבע, כדי שאם יהרגו - יוכרו כאילו גויסו לקבע ויקבלו פיצוי בהתאם. (ואולי מדובר בפרשה נוספת?).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
חלוץ עצמו כסגן הרמטכ"ל השתתף בסעודות התרמה בארה"ב שהכנסותיהן קודש לחיל האויר בלבד.

אני בטוח שהיה הולך גם לארועים שגייסו כספים לכלל צה"ל. העובדה שהוזמן לאירוע כזה והשתתף בו - אינה גורעת דבר. להיפך - חלוץ נחשב למח"א בעל האוריינטציה הירוקה ביותר בח"א.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
כל חייל ירוק שמבקר בבסיס חיל האויר נדהם הוא מגלה לאן זורם הכסף של האגודה למען החייל ושל צה"ל במשך עשרות שנים.

יש ויש. אני חייב לציין שעשיתי מילואים בקציעות והיה גדול מהחיים, גם הייתי בחצרים והצטערתי על הרגע.
אל תשכח שני דברים חשובים: ח"א הוא חיל נייח ויש לכך יתרונות בתשתית וציוד (למשל תרומות של 50 שנה נוטות להצטבר בשטח נתון ונראות כמו "המון") גם העובדה שלא זזים ממקום למקום - מפחיתה את הבלאי. והדבר השני - אני זוכר שדובר בזמנו על טקסי המחזורים של החי"ר בהם נהגו בסוף מחזור להשליך את הוידאו שקיבלו מצלע ההר וכו'. גם הכתבות שתארו את הציוד בחדרי הכושר במוצבי צה"ל בלבנון לא היו מביישים במיוחד. ובתור אחר ששרת בבסיס של ח"א, אני יכול להגיד שכל הציוד שקיבלה היחידה שלי מהאגודה הסתכם בשלוש כורסאות, רדיו טייפ ותמונות של תחנה מרכזית... בקיצור - לא משהו. ולעומת זאת - ברור שהישג כמו מלחמת לבנון גורם לאחינו בגולה לרצות לתרום לטייסים אמיצי הלב שבארץ הקודש - ואז הטייסת הופכת למקום יותר נעים...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
כול טייס מקבל תוספות לשכר יותר מאשר רוב הלוחמים ותומכיי הלחימה הירוקים גם עם תפקידו הטסת מטוס קל או או מטוס תובלה ברמת סיכון נמוכה מנהיגה על כביש מס' 1.

מה לעשות? וג'ובניק מקבל אפילו פחות - גם אם הוא משרת בחיל האויר בבסיס מבצעי ומקבל את אות הלוחם... צבא זה לא הדרך לעושר (או לאושר).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tal53
בקיצור עם חלוץ רוצה להיות הרמטכ"ל של צה"ל ולא של חיל האויר הוא יצטרך להוכיח זאת לחפ"ש בשטח ולא רק לעוסקים באסטרטגייה גבוהה ובשדה הקרב העתידי.

בקיצור - כדאי שכל חי"רניק ידע שבימיו של חלוץ ירדו התאונות המבצעיות לרמה הנמוכה בתולדות ח"א. במהלך פיקודו (ארבע שנים) נהרגו שני חיילים - טייס פשוש (באשמתו) וחיילת שנכנסה ברוטור זנב של צפע. על שאר 25 החיילים שנהרגו בח"א בתקופה זו - נהרגו בתאונות דרכים ושמונה מהם (אני מקווה שאני זוכר נכון את המספרים) - בפיגועים....

ואם יצליח זה מה שיאפיין את צה"ל בשלוש (או ארבע) השנים הקרובות, ואם יהפוך הירוק לטורקיז (קצת כחול) - אני חושב שזה יועיל לכולם.

אגב - גם על חיל האויר פיקדו ירוקים - מח"י שלמה שמיר (שמלאו לו השבוע 90) ומי שהפך מאוחר יותר לרמטכ"ל - חיים לסקוב.

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 14-06-2005 בשעה 23:30.
ישן 15-06-2005, 00:50
צלמית המשתמש של George_S_Patton
  George_S_Patton George_S_Patton אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.07.04
אני מקווה שאתה עדיין צמא
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "עכשיו אתה מרגיש טוב יותר?"

ח"א הוא חייל עם אגו בעייתי
מכיוון שכל הקורס הטיס דוחפים להם בראש שהם הכי טובים הכי מוצלחים שיש וכדומה , לא שבבה"ד 1 לא עושים אבל עדיין לא ברמה של ח"א.
כל הפתרונות שח"א נתן לעצמו בסופו של דבר הביא לכך שהוא ירה לעצמו ברגל כי לכל דבר היה צריך להקים ממשק שיוכל לדבר עם הירוקים או כל מיני קציני קישור למינהם שיושבים אצלו ביחידות וכמו שהוא מגדיר אותם - קצינים שמבלבלים לו ת'מוח.
הרי אגף התקשוב קם בגלל הבעיתיות של כל בתי התוכנה (מודיעין , ח"א , החיל הירוק) וכל הבעיתיות שנוצרה בכל החילות עקב היחידות הקשר השונות שלא מתקשרות אחד עם שני.
עכשיו רק בשביל להוכיח כמה החיל הזה פלצני
לידיעתך יחידת נחשון בימי לבנון היתה היחידה שהיתה רוב הזמן מבצעית ואילו לעומתה מקבילתה בח"א הייתה עסוקה בלהתרסק על בתים בסביבת הבסיס או בכל מיני תחקירים על תחקירים על תחקירים ועל תחקירים וזה נמשך.
אצלנו כל צוות הקרון כולל מטיסי החוץ היו חיילים איכותים מן השורה ולא כמו בח"א שמחייב צוות קרון של קצינים וואו קצינים .
אותנו בזמנו זה מאוד שיעשע לראות שאותו תפקיד מבצע קצין לרוב בדרגות סרן.
היה מה לספר בבית
ואתה יודע מה הכי מעצבן בחיל הזה ? היחס ,
היחס אל החיילים הוא כמו אל כלי עבודה ולא כמו אל בני אדם.
ולא משנה שהם גובניקים או משהו אחר עדיין הם אנשים.
מתישהו החיל שלך יפנים כי המשאב האנושי הוא המשאב החשוב ביותר שיש לנו בצבא.
בנוסף היררכיה אצלכם היא מטורפת .
לדוגמא :
אצלכם אפילו רב"ט נחשב.
רב"ט אתה קולט - רב"ט - ראיתי במו עניי אך רב"ט תופס תחת על טוראים , ולא הם לא היו בקורס.
ההבדלים אצלכם יותר מידי תהומים ויוצרים מה שנקרא שיכבת אליטות המורמת מן העם.
והתמרמרות אצל האיש הקטן.
היחס המתנשא של החיל ,נראה הכי טוב בסיכומי תרגילים משותפים , כאשר מגיע תורו של הקצין ירוק לעלות את דבריו ואם במקרה הוא בא ומעיר או מעלה הסתייגויות כול החברה הורודים(בשבילך כחולים ) מזלזלים ומלגלגים ואפילו לא מתייחסים לנאמר בסיכום.
טוב זה נראה מספיק בשביל לשלוח אותך לקנות שישיית מיי עדן
נחכה שתשתה לרוויה ואז כמובן לתגובה ואז כרגיל אם צריך ויש על מה, נשחיז עטים.

ישן 15-06-2005, 11:42

מעניין...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי George_S_Patton שמתחילה ב "אני מקווה שאתה עדיין צמא"

ולי דווקא היה חניך ששרת בנחשון ולא חשב כמוך.

יש לי הרגשה שיש לך בעייה אישית וזה לא המקום להתמודד איתה.

בכל אופן יש לך תפישה מעוותת של המצב, ואולי היחידות שאתה מכיר פועלות אחרת משאר ח"א.

ואולי אינך מכיר את חיל האויר טוב כפי שאתה חושב.

לא מפמפמים לפ"ט שהם הכי טובים - להיפך - דואגים להשאיר אותם בפרופורציות וקרוב קרוב לאדמה ולעם. (כל פ"ט יודע שכל פ"ט הוא תותחן בפוטנציה) והוא גדל היטב לאורו של המוטו הזה. לך תסתובב קצת בביס"ט ותראה מה קורה שם.

אני זוכר שפעם הגעתי לשם מתוקף תפקידי, ובכלל לא הייתי שיך לביס"ט - ופתאום כשאני עובר בביס"ט (כרב"ט עם שרוך הדרכה) אני מתחיל לקבל הקשבים מטורפים. בהתחלה לא קלטתי מה זה, והסתובבתי לראות אם מישהו הולך מאחורי - עד שקלטתי שזה בשבילי...

בח"א לרב"ט יש בהחלט מה להגיד, ובתחומים מסויימים - לסמל יש גם משקל מכריע - למשל סמל יכול לשמש בתפקיד קשל"ט על כ המשתמע מכך.

והרי ציטוט לדוגמא:
"לפני כשנה, עם תחילת ההתפרעויות בשטחים, נפתח במטה הכללי חמ"ל, אליו נשלח נציג בכיר מכל חיל. נציג חיל-האוויר היה סמ"ר אסף. "שאר הנציגים היו קצינים", הוא מספר. "נכנסתי והתיישבתי על הכיסא של מפקד חיל-האוויר. אחד הקצינים הבכירים פנה אלי ושאל אותי למעשיי. הסברתי לו שאני נציג חיל-האוויר. הוא אמר: 'אבל אתה לא קצין', ואני עניתי: 'נכון, אני קשל"ט'. מיד אנשים התחילו לשאול אם זה מקובל, ואחרים ענו להם: 'ככה זה בחיל-האוויר'. בהערכת המצב, קם כל נציג ואמר את דבריו. כשהגיע תורו של חיל-האוויר, קמתי ואמרתי גם אני את דבריי. מאוחר יותר, ניגש אלי אחד האל"מים ואמר לי: 'אני צריך אחד כמוך בלשכה שלי, רק כדי שיישב שם וידבר כמו שאתה מדבר'"."

לא רוצה להשוויץ - אבל כשאני שרתתי בעובדה, בשל התפקיד שלי, - היתה לי עדיפות בעליה לתובלות על קצינים עד לדרגת רב סרן - כשאני עצמי הייתי סמל.

וכסמל - הייתי מפקד מגמה בבית הספר למקצועות תעופה וביחידה שלי - היו שלושה קצינים שהיו כפופים אלי ישירות. זה הכל ענין של מיקצועיות, הבנה ומה שאתה עושה עם התפקיד שלך.

ח"א שאני מכיר הוא חיל בו לדרגות יש מעט מאד משמעות מול היכולת האישית שלך. זה בא לידי ביטוי באוויר או ביבשה כשסרן יכול להוביל תא"ל ואף אחד לא מרגיש רע עם זה - אך תמיד יש את הצד השני - בו מישהו מרגיש דרוס, נעלב או מחופ"ש....

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 15-06-2005 בשעה 11:47.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:23

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר