לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-12-2014, 17:08
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
07.12.14 הטלוויזיה הסורית: צה"ל תקף מטרות בשטחנו

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4600684,00.html
בסוריה אמרו כי היעדים לתקיפה היו שני אזורים ביטחוניים בפרברי דמשק, באזור א-דימאס וליד שדה התעופה הבינ"ל בדמשק. תושבים בבירה הסורית דיווחו על פיצוצים עזים. בלבנון דווח על מטוסי קרב שחגו כשעה לפני התקיפה. בישראל שותקים
רועי קייספורסם: 07.12.14 , 17:39

אחרי עשרה חודשי הפסקה - ישראל שבה לתקוף בסוריה: הטלוויזיה הסורית דיווחה היום (א') מטוסי קרב ישראלים תקפו בסיסים צבאיים בפרברי דמשק, בקרבת הגבול בין סוריה ללבנון. לפי הדיווח, בדרום לבנון חגו שישה מטוסי קרב ישראלים כשעה לפני התקיפה. תושבים בדמשק דיווחו על פיצוצים עזים. בישראל לא התייחסו לדיווח.

גם רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה כי מטוסי קרב ישראליים תקפו עמדות באזור בפרברי דמשק. "האויב הישראלי ביצע תוקפנות פושעת נגד סוריה ותקף שני אזורים ביטחוניים בפרברי דמשק באזור א-דימאס וליד שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. אין אבידות בנפש", נטען בדיווח.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-12-2014, 19:32
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "גם הצבא שלךלא בדיוק מוכן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי lior432
גם הצבא שלךלא בדיוק מוכן למלחמה וגם האינטרס שלך הוא לא בדיוק לשטוף את הרמה ולמוטט את הצבא הסורי, אם כי א נוסרה ודעש לא היו מתנגדים שלכלך את הידיים למענם.

אני נוטה שלא להסכים...

המצב הצבאי של ישראל פי כמה וכמה יותר טוב משל הסורים (במיוחד לאור הכתישה הקשה שעבר הצבא שלהם בשנים האחרונות).

עימות (גם מוגבל) עם ישראל פשוט ימוטט אותם סופית, ויאפשר לכוחות המורדים \ ISIS לזרום בחופשיות לדמשק ושאר שטחי סוריה.

אסד לא טיפש, הוא יודע את זה.

גם הקבינט שלנו לא טיפש, והוא לא היה מאשר תקיפה בסדר גודל של טייסת בלב סוריה בלי לקחת בחשבון שהמצב עלול להסלים, והצבא שלנו יכנס לעימות מזוין.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 08-12-2014, 17:12
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תבדוק את כמויות החימוש שחיל..."

ציטוט:
תבדוק את כמויות החימוש שחיל האוויר הטיל לעומת מערכות קודמות בשביל הפרופורציה. וכן, אתה צריך גיבוי אמריקאי, אחרת אתה בצרות. אפשר להזות ולחשוב שאנחנו לבד בעולם, אבל אנחנו לא. למצב הצבא הסורי אין קשר ליכולת התמרון המדיני שלך.

גם אם אני אבדוק - מה רלבנטי בזה?

חיל האוויר נלחם נגד מטרות סטטיות (במרבית התקיפות) והוא השתמש בחימוש שהיה קרוב לפג תוקף - אז במקום שהפצצות ילכו לאימונים או פירוק, הן הלכו לבתים של מחבלים בעזה.

*אם אתה מייחס חשיבות למשבר שהיה לנו עם ארה"ב בזמן המלחמה בעניין מלאי האלפייר אז מדובר במשהו זניח, גם בגלל שלא מדובר בנשק שובר שיוויון שהכרחי מאוד לצה"ל, וגם בגלל שבסה"כ היה מדובר בבקשת מלאי רגילה לצורך האחסון בימחי"ם.

מבחינת הגיבוי האמריקאי בפן המדיני - כאן אני מסכים, אין תחליף לזה, במיוחד לאור העובדה שהיא בעלת הברית היחידה של ישראל שיכולה להטיל וטו על כל החלטה.

אבל, לעניות דעתי - הדרג המדיני שמקבל החלטות, לוקח את הערבות האמריקאית בתור משהו שהוא ברירת מחדל, וע"פ נסיון העבר נראה כי בסופו של דבר האמריקאים תמיד עזרו לנו.

צריך לזכור שהאמריקאים לא עוזרים לישראל בגלל העינים היפות שלי, שלך או של ביבי, הם עוזרים לנו כי חשוב להם שתהיה להם בעלת ברית חזקה באיזור של המזרח התיכון, ובסמיכות לתעלת סוואץ.

הרי אחרי הכל מדובר במשחק של מעצמות.

כמו שהסורים הם הבייבי של הרוסים, אנחנו הבייבי של האמריקאים.

*לאמריקאים יש אינטרסים רבים נוספים בישראל (ימחי"ם ענקים משלה, תחנות מכ"ם מתקדמות) אני לא רואה תרחיש שבו יום אחד הם אומרים: "יאללה, נשבר הז** מישראל, בואו נתקפל ושיחפשו את חברים שלהם" - בטח לא לנוכח העובדה שחוק המתייחס להגנת לישראל חוקק בקונגרס האמריקאי (וגם עוגן).

אפילו ברק אובאמה שנחשב לנשיא האנטי הישראלי הגדול ביותר בתולדות ארה"ב לא הצליח להוביל למצב של נתק צבאי או מדיני בין ישראל לארה"ב.

איך שאני רואה את זה - גם אם מחר בבוקר נחליט להיכנס למלחמה עם איראן, סוריה וחיזבאללה.

האמריקאים יעשו את כל מה שהם יכולים בשביל לסייע לנו (בפן המדיני והחימוש), ואם צריך אז גם בפן ההגנתי וההתקפי.

ישן 09-12-2014, 16:10
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "[QUOTE=lior432]תבדוק את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
גם אם אני אבדוק - מה רלבנטי בזה?

חיל האוויר נלחם נגד מטרות סטטיות (במרבית התקיפות) והוא השתמש בחימוש שהיה קרוב לפג תוקף - אז במקום שהפצצות ילכו לאימונים או פירוק, הן הלכו לבתים של מחבלים בעזה.

אתה פשוט טועה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
*אם אתה מייחס חשיבות למשבר שהיה לנו עם ארה"ב בזמן המלחמה בעניין מלאי האלפייר אז מדובר במשהו זניח, גם בגלל שלא מדובר בנשק שובר שיוויון שהכרחי מאוד לצה"ל, וגם בגלל שבסה"כ היה מדובר בבקשת מלאי רגילה לצורך האחסון בימחי"ם..

הסירוב האמריקאי לחדש מלאי הוא תמרור אזהרה. אפשר להתייחס אליו ואפשר כמו ישראלי מצוי להתעלם ממנו (אנחנו ממש לא אוהבים תמרורים)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
מבחינת הגיבוי האמריקאי בפן המדיני - כאן אני מסכים, אין תחליף לזה, במיוחד לאור העובדה שהיא בעלת הברית היחידה של ישראל שיכולה להטיל וטו על כל החלטה.

אבל, לעניות דעתי - הדרג המדיני שמקבל החלטות, לוקח את הערבות האמריקאית בתור משהו שהוא ברירת מחדל, וע"פ נסיון העבר נראה כי בסופו של דבר האמריקאים תמיד עזרו לנו.

צריך לזכור שהאמריקאים לא עוזרים לישראל בגלל העינים היפות שלי, שלך או של ביבי, הם עוזרים לנו כי חשוב להם שתהיה להם בעלת ברית חזקה באיזור של המזרח התיכון, ובסמיכות לתעלת סוואץ.

הרי אחרי הכל מדובר במשחק של מעצמות.

כמו שהסורים הם הבייבי של הרוסים, אנחנו הבייבי של האמריקאים..

הכל טוב ויפה. רק תזכור שיש גבול לסבלנות שלהם ולמוכנות שלהם לאכול קש מבת ברית סוררת.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
*לאמריקאים יש אינטרסים רבים נוספים בישראל (ימחי"ם ענקים משלה, תחנות מכ"ם מתקדמות) אני לא רואה תרחיש שבו יום אחד הם אומרים: "יאללה, נשבר הז** מישראל, בואו נתקפל ושיחפשו את חברים שלהם" - בטח לא לנוכח העובדה שחוק המתייחס להגנת לישראל חוקק בקונגרס האמריקאי (וגם עוגן).

אפילו ברק אובאמה שנחשב לנשיא האנטי הישראלי הגדול ביותר בתולדות ארה"ב לא הצליח להוביל למצב של נתק צבאי או מדיני בין ישראל לארה"ב.

דבר ראשון, אתה כנראה לא זוכר את ג'ורג' בוש האבא, הוא לא רק דיבר, הוא הוריד את שמיר על הברכיים ושלח אותו לוועידת מדריד לדבר עם אש"ף.. אובמה אפילו לא קרוב לעוינות שלו. מה שכן, ובלי להיכס לפוליטיקה שלנו, התיעוב הוא בין הנשיא לרוה"מ וזה כבר מזמן הפך אישי.

דבר שני, לאמריקאים יש קודם כל את האינטרסים שלהם ואם אנחנו נפריע יותר מנסייע, הפניית הגב שלהם בא תבוא. תשאל את מובראק. הנכס הגדול ביותר שלנו מבחינת היחסים עם ארה"ב הוא הוטו האוטומטי שמועצת הביטחון. בלי זה כבר מזמן היינו תחת סנקציות כמו האיראנים.

ישן 09-12-2014, 16:48
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "[QUOTE=Narion]גם אם אני אבדוק..."

ציטוט:
הכל טוב ויפה. רק תזכור שיש גבול לסבלנות שלהם ולמוכנות שלהם לאכול קש מבת ברית סוררת.
לא סוררת ולא נעליים.
תבדוק מי המדינות הבודדות שמשתפות פעולה עם כל גחמה אמריקאית - ותמצא שם את ישראל וכמה איים עם אוכלוסיה זניחה.

ישראל מאז ומעולם שיתפה פעולה באופן מלא עם גחמות אמריקאיות שאינן קשורות לישראל,
לצד מדיניות עצמאית בנושאים שכן חשובים לישראל.
אף אחד לא התחנן לאמריקאים "להרשות לנו" להפציץ את הכור בעירק - וטוב שכך.
אף אחד לא התחנן למתן רשות לבנות מטוסים שבפועל התחרו במטוסי הקרב האמריקאים.

לעומת זאת, ועידת מדריד - הייתה פשרה.
גם נתניהו מוכן ל"ועידות מדריד".

מדיניות ארה"ב בסוריה נובעת בעיקר מהאינטרסים שלה בעיראק.
אינטרסים כל כך חשובים - שלמעט הפצצות ספוראדיות לא מעוררות אף אחד לפעולה גם לאחר שחצי מעיראק נכבשה.
ישן 11-12-2014, 09:16
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
כשמתעלמים מהמציאות ניתן לטעון הכל
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אפשר לטעון מה שרוצים כולל את..."

ובמציאות,
הפצצת הכור האטומי בעירק נעשתה במפורש בניגוד לדרישות ארה"ב (שהייתה באותו הזמן בעלת ברית של סדאם חוסיין במלחמתו מול איראן).

ישראל גם סירבה במפורש לדרישה אמריקאיות לסגת מחצי האי סיני בששת הימים וביום כיפור.
כמו גם העדר נסיגה דומה מהגדה המערבית.
בכולם ישראל פעלה לחלוטין בניגוד לאינטרס אמריקאי.

נשיאי ארה"ב תמיד הכילו חילוקי דעות אלו - כי מדובר באינטרסים חיוניים של ישראל,
ולא התנהגו כמו ילד קטן וטיפש שאמרו לו "לא" אז הוא משתולל בהתקף זעם.
התמיכה הרחבה של הציבור האמריקאי, המתבטא בתמיכה בקונגרס ובסנאט - רק העמיקה, כך שפעולות כאלו ממש לא יתקבלו טוב שם.

כולם מבינים מאיפה מגיעים נסיונות ההפחדה המטופשים שלך.
זה לא באמת יצליח לך.
ישן 11-12-2014, 12:43
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "[QUOTE=Narion]גם אם אני אבדוק..."

ציטוט:
אתה פשוט טועה.

תפרט לי במה אני טועה (ותנסה להסתמך על נתונים רשמיים).

ציטוט:
הסירוב האמריקאי לחדש מלאי הוא תמרור אזהרה. אפשר להתייחס אליו ואפשר כמו ישראלי מצוי להתעלם ממנו (אנחנו ממש לא אוהבים תמרורים)

תמרור אזהרה למה?
שלא נקבל את האל-פייר המסריח שלהם?
לתעשיות בארץ יש יכולת לפתח טילי אוויר-קרקע הרבה יותר מתקדמים מהאל-פייר ובמחיר הרבה יותר נמוך, הסיבה היחידה שאנחנו רוכשים את זה מהאמריקאים זה בגלל שאנחנו מקבלים את זה בחינם פחות או יותר (כספי סיוע), אל תשכח שאת הטילים האלה מרכיבים עובדים אמריקאים, ככה שבסופו של דבר האמריקאים גם נהנים מזה.

ציטוט:

על איזה קש אתה מדבר?
יש לך בכלל מושג איזה סיוע צה"ל נותן לצבא האמריקאי בכל הקשור לתחום ההגנה האקטיבית, תו"לים בתחום הלוט"ר, לש"ב, וכמובן המודיעין?
מבחינת ארה"ב ישראל היא חבית של דבש.

ציטוט:
דבר שני, לאמריקאים יש קודם כל את האינטרסים שלהם ואם אנחנו נפריע יותר מנסייע, הפניית הגב שלהם בא תבוא. תשאל את מובראק. הנכס הגדול ביותר שלנו מבחינת היחסים עם ארה"ב הוא הוטו האוטומטי שמועצת הביטחון. בלי זה כבר מזמן היינו תחת סנקציות כמו האיראנים.

האמריקאים נטשו את מובארק אחרי שהם קלטו שהאחים המוסלמים עומדים לקחת את השלטון.
האומה האמריקאית היא אומה של אינטרסנטים לקקנים, שתמיד יעדיפו את האינטרס האישי שלהם מאשר את זה של בעלות בריתם, אין חדש תחת השמש - בגלל זה אני טוען שאסור לנו להסתמך רק על ארה"ב.

ישן 11-12-2014, 20:25

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "[QUOTE=lior432]אתה פשוט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
תפרט לי במה אני טועה (ותנסה להסתמך על נתונים רשמיים).

צה"ל עצמו הודיע שבצוק איתן הוטלה כמות חימוש גדולה יותר ממלחמת לבנון השנייה. אתה באמת מאמין שהכל היה פג תוקף?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
תמרור אזהרה למה?
שלא נקבל את האל-פייר המסריח שלהם?
לתעשיות בארץ יש יכולת לפתח טילי אוויר-קרקע הרבה יותר מתקדמים מהאל-פייר ובמחיר הרבה יותר נמוך, הסיבה היחידה שאנחנו רוכשים את זה מהאמריקאים זה בגלל שאנחנו מקבלים את זה בחינם פחות או יותר (כספי סיוע), אל תשכח שאת הטילים האלה מרכיבים עובדים אמריקאים, ככה שבסופו של דבר האמריקאים גם נהנים מזה.

אל תדאג לאמריקאים, אתה לא היחיד שמוכן לקבל רכש בכספי סיוע בעולם. ולגפי פיתוח עצמי, זה חשוב, אבל יש לזה השלכות כלכליות ובמילים אחרות תקציב שצריך להגיע מהיכן שהוא. לא עושים פוף והטיל מפתח את עצמו. זה עולה כסף שצריך להגיע מהיכן שהוא.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
על איזה קש אתה מדבר?
יש לך בכלל מושג איזה סיוע צה"ל נותן לצבא האמריקאי בכל הקשור לתחום ההגנה האקטיבית, תו"לים בתחום הלוט"ר, לש"ב, וכמובן המודיעין?
מבחינת ארה"ב ישראל היא חבית של דבש..

ברור, הרי בלי הדרכה צהלית, אף חירניק אמריקאי לא ידע לטהר תעלה, ואף מנהדס אמריקאי לא ידע להלחים קבל ללוח. האמת, אתה צודק.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Narion
האמריקאים נטשו את מובארק אחרי שהם קלטו שהאחים המוסלמים עומדים לקחת את השלטון.
האומה האמריקאית היא אומה של אינטרסנטים לקקנים, שתמיד יעדיפו את האינטרס האישי שלהם מאשר את זה של בעלות בריתם, אין חדש תחת השמש - בגלל זה אני טוען שאסור לנו להסתמך רק על ארה"ב.

כן, נעזוב את הוטו האוטומטי במועצת הביטחון, את הסיוע במיליארדים (שלפי דבריך, אנחנו בכלל נותנים להם), חילופי מידע, מודיעין וטכנולוגיות...על מי אתה מציע להסתמך? על הרוסים? על הסינים? על ההודים? באמת, על מי?

ישן 11-12-2014, 20:53
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "[QUOTE=Narion]תפרט לי במה אני..."

בוא נשאיר את ההגזמות והרטוריקה הריקה בצד בבקשה - וזה מכוון לא רק אלייך, אלא בעיקר לכל הדיון בנושא.

העובדות פשוטות:
ארה"ב לא תומכת בישראל בגלל שהם אוהבים אותנו, או דואגים לנו. הם חושבים שזה משרת את האינטרסים שלהם, אחרת הם לא היו עושים את זה.
כספי הסיוע הם תקציב לסיוע לכלכלה של ארה"ב, שנובע מאינטרס של ארה"ב לסבסד את התעשיות הבטחוניות והאזרחיות שלה ולמנוע תקציב מתעשיות מתחרות.
ההשקעה של ארה"ב בפיתוח ישראלי זהה לכל השקעה של קרן הון סיכון בסטרטאפ, והם לא היו משקיעים בפיתוח של ישראל אם הם היו מניחים שאין בהשקעה פוטנציאל רווח גבוה.

אפשר להגיע מפה למסקנה שהברית עם ארה"ב חיונית ברמה כזו שישראל חייבת לציית לכל גחמה של ארה"ב.
אפשר להגיע למסקנה שישראל חייבת להתנתק מארה"ב ולהיתמך על ידי סין.
ואפשר להגיע לחמישים מסקנות אחרות.

אבל ארה"ב לא עושה טובות לאף אחד, ולא עזרה מעולם לאף אחד מטוב ליבה, אלא רק מאינטרסים כלכליים ופוליטיים צרים.

ישן 11-12-2014, 21:19
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "בוא נשאיר את ההגזמות..."

הם דווקא מאוד אוהבים אותנו. לישראל יש ציבור גדול ולובי פוליטי רב עוצמה בארה"ב שלא דווקא מונע מטובתה של ארה"ב: יהודים אמריקאים שאוהדים את ישראל בגלל שהם ציונים ואוונגליסטים אמריקאים שאוהדים את ישראל בגלל אמונתם הדתית. המחשבה שפעולות של ממשל נובעות אך ורק ממחשבה על מה שטוב למדינה היא נחמדה, אבל במציאות יש שיקולים פוליטים, אלקטורלים וכדומה. לטעון שההוכחה לכך שארה"ב צריכה אותנו טמונה בעובדה שהם תומכים בנו, זה לא רציני בלשון המעטה.

לא שאני טוען חלילה שאין שום תועלת לאמריקאים מהיחסים איתנו, ממש לא. אבל למען ההגינות צריך להודות שמעבר למחיר הכספי (שזה גרושים), הם גם משלמים מחיר מדיני כבד על התמיכה הבלתי מסוייגת שלהם בישראל. האם כל מה שהם מקבלים מאיתנו שווה את המחיר הזה? לא בטוח.

ישן 12-12-2014, 03:42
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "הם דווקא מאוד אוהבים אותנו...."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סמוראי
הם דווקא מאוד אוהבים אותנו. לישראל יש ציבור גדול ולובי פוליטי רב עוצמה בארה"ב שלא דווקא מונע מטובתה של ארה"ב: יהודים אמריקאים שאוהדים את ישראל בגלל שהם ציונים ואוונגליסטים אמריקאים שאוהדים את ישראל בגלל אמונתם הדתית.

המחשבה שפעולות של ממשל נובעות אך ורק ממחשבה על מה שטוב למדינה היא נחמדה, אבל במציאות יש שיקולים פוליטים, אלקטורלים וכדומה. לטעון שההוכחה לכך שארה"ב צריכה אותנו טמונה בעובדה שהם תומכים בנו, זה לא רציני בלשון המעטה.

בדיוק הטענה שלי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סמוראי
לא שאני טוען חלילה שאין שום תועלת לאמריקאים מהיחסים איתנו, ממש לא. אבל למען ההגינות צריך להודות שמעבר למחיר הכספי (שזה גרושים), הם גם משלמים מחיר מדיני כבד על התמיכה הבלתי מסוייגת שלהם בישראל. האם כל מה שהם מקבלים מאיתנו שווה את המחיר הזה? לא בטוח.

לא בטוח שההשקעה בנו רווחית יותר מההשקעה בקטאר ובחריין, רק צריך לזכור שההשקעות האלו לא בהכרח מוציאות זו את זו.
אבל אם הגענו לדיון הזה, אז אני ואתה כבר הגענו לאותה מסקנה.
ארה"ב תומכת בנו מאינטרסים, אינטרסים משתנים ויש להם חלופות.
לכן צריך כל הזמן לקוות לטוב, אבל להתכונן לרע ביותר.

ישן 12-12-2014, 06:17

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "בוא נשאיר את ההגזמות..."

שים דברים בפרופורציה. אף אחד לא טוען שהמאריקאים נותנים את הסיוע מתוך ציונוץ או מתוך אהבת הארץ. יש להם את האינטרסים שלהם: אלקטורלים (אם כי בשנים האחרונות זה הולך וכלה), טכנולוגיים, בטחוניים וגם אני מניח תחושה של צדק לערבות קיום המדינה הקטנה במזרח התיכון .

רק מה, שאינטרסים לא עובדים בחלל ריק, ומה שהיה עד לשנות התשעים למארג הבין גושי לא נכון היום, אינטרסים משתנים ומשתנים גם עם התחלפות הממשלל בוושינגטון. מישהו היום זוכר את ג'יימס בייקר עם ה- fuck the Jews שלו?

אבל ההצגה כאילו ישראל בכלל עושה טובה לכלכלה האמריקאית בכך שהיא לוקחת את הסיוע האמריקאי על משקל של "אני בכלל לא צריך את זה, אבל רק בשבילך..." היא פשוט מגוחכת.

ישן 14-12-2014, 11:16
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "שים דברים בפרופורציה. אף אחד..."

ציטוט:
אבל ההצגה כאילו ישראל בכלל עושה טובה לכלכלה האמריקאית בכך שהיא לוקחת את הסיוע האמריקאי על משקל של "אני בכלל לא צריך את זה, אבל רק בשבילך..." היא פשוט מגוחכת.

נכון.
בדיוק כמו ההצגה כאילו ארה"ב מחלקת נדבות מתוך טוב ליבה, ושאם הקבצנים יהיו כפויי טובה הם עוד עלולים לגווע ברעב...
ארה"ב נותנת כספי סיוע כי זה משרת את האינטרסים הכלכליים, הצבאיים והאלקטוראליים של מי שהצביע בעד ההחלטה ושל הנשיא המכהן. לא כי היא נדיבה.

ישן 08-12-2014, 07:50
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
הפרשנויות בתקשורת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "07.12.14 הטלוויזיה הסורית: צה"ל תקף מטרות בשטחנו"

http://www.haaretz.co.il/news/polit...emium-1.2506401
התמקדות ארצות הברית בדאעש צפויה לגרום לאסד להבליג על התקיפה\ מאת עמוס הראל
המהלך החריג מכמה בחינות, שמיוחס לישראל, ממשיך את הקו ביחס למלחמה בסוריה. הטענה שנתניהו הורה על התקיפה ממניעים פוליטיים אינה סבירה
התקיפה שיוחסה לחיל האוויר, בשני אתרים שונים בסוריה היום (ראשון), נראית כהמשך המדיניות שקבעה ישראל באשר למלחמת האזרחים בסוריה כבר לפני יותר משלוש שנים. רשמית, ישראל אינה מאשרת ואינה מכחישה את אחריותה להפצצות. אבל מנהיגיה דאגו, בהזדמנויות שונות, להעביר לדמשק בחשאי ולעתים בפומבי מסרים מפורשים. ישראל סימנה קווים אדומים בחזית הצפונית - העברת מערכות נשק מתקדמות מסוריה לחיזבאללה או פגיעה בריבונות הישראלית. במקרים כאלה, היא מוכנה להפעיל כוח כדי לסכל את כוונות הצד היריב.
התקיפה היום באה לאחר תקופה ארוכה יחסית של שקט. או שלא היו הפצצות כלל מאז ההפצצה בג'נטא, בצד הלבנוני של הגבול בפברואר האחרון, או שאם היתה תקיפה בודדת כזו היא נעשתה מתחת לרדאר ואיש מהצדדים לא דיווח עליה. ההפצצה היום חריגה, משלושה היבטים לפחות: היא נעשית לאחר שחיזבאללה עשה מאמץ להגדיר כללי משחק חדשים מול ישראל בזירה הצפונית, היא מתרחשת אחרי שהקהילה הבינלאומית שינתה את סדר העדיפויות שלה באשר למלחמה בסוריה (מהפלת משטר אסד תחילה, להבסת יריביו מארגון דאעש, המדינה האיסלאמית, כעת) וזו הפעם הראשונה שישראל פועלת, לכאורה, בסוריה, מאז הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בכוונתו ללכת לבחירות חדשות.
לפי התקשורת הזרה, ישראל תקפה מהאוויר בין חמש לעשר פעמים בסוריה על פני קרוב לשנתיים. סוריה וחיזבאללה הגיבו באיומים ואזהרות, אך לא פעלו תחילה במישרין בתגובה להפצצות. מאזן ההרתעה השתנה בפברואר. על-פי אותם דיווחים, ישראל ניסתה לפגוע בשיירת נשק בקרבת גבול סוריה-לבנון, אך לראשונה עשתה זאת בשטח לבנון ולא בשטח סוריה. בעקבות התקיפה, הגדיר חיזבאללה תג מחיר משלו: על כל מהלך ישראלי בשטח לבנון, תבוא תגובה. הארגון עמד מאחורי סדרה של פיגועי מטענים וירי רקטות בהר דב וברמת הגולן, שתוארו כנקמה על ההפצצה בג'נטא ועל שני מקרים שבהם נהרגו פעילי חיזבאללה בפעולות אחרות שיוחסו לישראל.
אשר למצב הפנימי בסוריה, כאן חלה תפנית גדולה בקיץ האחרון, כשארצות הברית הקימה קואליציה של מדינות מערביות וערביות כדי להילחם בדאעש. אף שהבית הלבן ממשיך לשלם מס שפתיים להכרח להדיח את המשטר הרצחני של הנשיא בשאר אל-אסד, ברור לכל שסדר העדיפויות של הממשל השתנה. האמריקאים לא תקפו ולו פעם אחת מטרות של המשטר, במשך כמעט ארבע שנים שבהן הוא מבצע טבח המוני באזרחיו. לעומת זאת, הם מקיימים כעת מאמץ אווירי של מאות תקיפות נגד הטרוריסטים של דאעש בסוריה ובעיראק. על פניה, זו נראית כסיבה טובה עבור אסד להימנע מלהגיב להפצצה הישראלית. אם ארצות הברית עושה עבורו את העבודה ונלחמת בדאעש, כיום האויב מספר אחת שלו, אין לו סיבה לגלוש לעימות צדדי עם ישראל שיכול רק לסבך את העניינים מבחינתו. את תגובת חיזבאללה קשה יותר לצפות. הארגון משדר בשנה האחרונה יותר ביטחון עצמי בהתגרויותיו בישראל. השאלה היא אם מיקום התקיפה, בצד הסורי של הגבול, יהיה בעיניו נימוק מספיק משכנע להימנע מתגובה.
ההפצצה שיוחסה לישראל נעשתה אחר הצהריים, עדיין באור יום. הצילומים מאזור דמשק, כמו עיתוי ההפצצה בסמוך להכרזת נתניהו על הבחירות, עוררו מיד ספקולציות כאילו מאחורי התקיפה עמדו שיקולים פוליטיים. אם מי מיריבי ראש הממשלה מציג טענה כזו, חובת ההוכחה עליו. ההאשמה אינה נראית סבירה. נכון שלנתניהו יש עניין לשמר את האיום הביטחוני בדיון הציבורי, עם פתיחתה של מערכת הבחירות. אבל המצב הביטחוני רגיש גם כך, כמעט בכל הגבולות. קשה לראות איך נתניהו יוזם מהלך התקפי כזה - וגורר אחריו את זרועות הביטחון - בלי שמשהו מהוויכוח ידלוף לתקשורת.
על פי הדיווח מסוריה, התקיפות היום כוונו לשני יעדים: סביבת נמל התעופה של דמשק ואזור הגבול הסורי עם לבנון. אם לשפוט על פי תקיפות העבר, באזור הנמל נמצאים מחסנים שבהם נקלטים משלוחי נשק המגיעים במטוסי תובלה מאיראן ואילו אזור הגבול מופצץ לקראת מעבר שיירות לשטח לבנון. כשהותקפו מטרות בצפון סוריה, היו אלה טילי חוף-ים רוסיים מדגם יאחונט, שהגיעו במשלוחים מרוסיה דרך הים לנמל טרטוס. בגבול היבשתי בבקעת הלבנון הועברו בעבר טילי נ"מ מתקדמים וטילי קרקע-קרקע ארוכי טווח. מכון ממר"י, המתמחה במעקב אחר תקשורת ערבית ופרסית, דיווח היום כי בכירים במשמרות המהפכה האיראניים הצהירו בסוף נובמבר שאיראן ציידה את חיזבאללה בטילים וברקטות לטווח 300 קילומטרים, שביכולתם לפגוע ברוב שטח ישראל, עד הכור בדימונה.
("הארץ", 07.12.2014)

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4600715,00.html
האיראנים משחקים באש\ מאת רון בן ישי
התקיפה בסוריה אחה"צ מגיעה אחרי שבועות שבהם הרבו אנשי משמרות המהפכה לדבר על אמצעי לחימה איכותיים שסיפקו לנסראללה. האם מדובר בנשק המהווה קו אדום מבחינת ישראל? על הדימיון לתקיפה במאי 2013
התקיפות אתמול (א') בסוריה, המיוחסות לחיל האוויר הישראלי, נועדו כנראה למנוע העברת משלוח של אמצעי לחימה מתקדמים מסוג חדיש מאיראן לחיזבאללה. משמרות המהפכה האיראניים ממשיכים לשחק באש ומציידים את חיזבאללה בנשק שעלול להסב אבידות והרס רב בישראל.
ההערכה מבוססת על העובדה שהמטרות היו בשני אזורים יחסית מרוחקים זה מזה: האחד ליד שדה התעופה הבינלאומי של דמשק, והאחר ליד א-דימאס, שנמצאת ממערב לדמשק, במרחק של קילומטרים ספורים מהגבול עם לבנון. ידוע שמשלוחי טילים ונשק אחר שמיועדים לחיזבאללה מונחתים במטוסי מטען איראניים בשדה התעופה של דמשק ואחר כך מועברים לאתר אחסנה של הצבא הסורי ומשם נשלחים ללבנון דרך הגבול בין שתי המדינות המצוי במרחק קילומטרים ספורים מאתר האחסנה של צבא אסד.
אפשר להניח בסבירות גבוהה שהתקיפה אתמול, אם אכן בוצעה על ידי חיל האוויר דרך שטח לבנון, נעשתה על סמך מודיעין מדויק ואחרי שנשקלו כל ההיבטים המבצעיים והאסטרטגיים. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כבר הכריז בעבר שלישראל שלושה קווים אדומים שעל פיהם פועלת ישראל בזירה הצפונית:
א. העברת נשק הנחשב "שובר שיוויון" לחיזבאללה.
ב. נשק כימי.
ג. פגיעה בריבונות ישראל.
מפני שלא היה מדובר לאחרונה בפגיעה בריבונות ישראל, סביר להניח שמדובר בנשק איכותי שהועבר לחיזבאללה או בנשק כימי או בשניהם ביחד. בכל מקרה, סביר להניח שהשר יעלון הוא שאישר את התקיפה והורה עליה.
התקיפה אתמול מזכירה את התקיפה במאי 2013, אז יוחסה לחיל האוויר פגיעה במשלוח של טילי פאתח 110 מהדגם המתקדם ביותר והמדויק ביותר, שהגיע במטוסים מאיראן ויועד לחיזבאללה. לילה לאחר מכן הותקף מתקן אחסון טילים גדול של הצבא הסורי באזור ג'בל קסיון, שאליו הועברו כבר חלק מהטילים. ייתכן מאוד שהתקיפה היום - שמיוחסת לחיל האוויר אך אין לה אישור ממקורות ישראליים - נעשתה מאותן סיבות ובנסיבות דומות.
בשבועות האחרונים הרבו אנשי חיזבאללה ובכירים במשמרות המהפכה האיראניים לדבר על טילי קרקע-קרקע איכותיים שאיראן סיפקה לחיזבאללה ואשר מאפשרים לארגון להגיע במדויק לעבר כל מטרה בכל שטח ישראל. ההערכה הייתה שהדיבורים האלה התכוונו לדגם פאתח 110.
ייתכן מאוד שכמה משלוחי טילים מהסוג הזה, ששדרגו את יכולת חיזבאללה לפגוע בצורה הרסנית בשטח ישראל ובעיקר באזור גוש דן, כבר עברו והגיעו לידי חיזבאללה בלבנון. ייתכן שהתקיפה נועדה לעצור משלוח נוסף שהיה אמור היה להגיע לשדה התעופה הבינלאומי של דמשק דרך מתקן האחסון של הצבא הסורי בעייריה אל-קאדסייה, ומשם לעבור את הגבול אל בקעת הלבנון. כזכור, בשאר אסד חייב רבות לחיזבאללה, שמגונן על שלטונו ולכן הוא מוכן לקחת את הסיכון שבתקיפות ישראליות בשטחו.
סביר להניח שהתקיפה אתמול לא תגרום להתלקחות רבתי בין ישראל לסוריה. בשאר אסד לא נוהג להגיב על תקיפות משלוחי נשק לחיזבאללה בשטחו כדי שלא להסתבך בעימות הרסני עם ישראל בשעה שהוא נלחם במורדים על הישרדות משטרו.
סביר שגם חיזבאללה לא יגיב. בעבר ביצע הארגון פעולות תגמול על תקיפות ישראליות שהשמידו נשק שנשלח אליו מסוריה, אבל רק כשהתקיפות האלה התבצעו בשטח לבנון. על תקיפות שהתבצעו בשטח סוריה, חיזבאללה לא הגיב - כיוון שלשיטתו של נסראללה הוא מגן רק על שטח לבנון, ותגובה על תקיפה בסוריה תהיה אישור שהוא מקבל משלוחי נשק לא חוקיים מאיראן ומאסד דרך שטחה של סוריה.
כך זה היה בעבר. עם זאת, אין ביטחון שחיזבאללה וסוריה ימשיכו במדיניות זו ולכן נדרש צה"ל לכוננות באזור הצפון - על הקרקע וגם מפני תקיפות טילים. לכן, אפשר להניח שצה"ל ישנה את מערך יירוט הטילים ויתגבר אותו בצפון.
כמו כן, ייתכן שהאיראנים יגיבו באמצעות מליציות פלסטיניות חמושות הסרות למרותם ברמת הגולן.
בישראל לא התייחסו בעבר ולא מתייחסים כעת לדיווחים, בין השאר במטרה שלא לקשור ולאתגר את המשטר הסורי ואת חיזבאללה. הצבא הסורי מיהר להגיב מכיוון שהדבר משרת את קו התעמולה העיקרי שלו, ולפיו קיים שיתוף פעולה בין המורדים לבין ישראל.
("ynet", פורסם בתאריך 08.12.14)

http://www.maariv.co.il/%D7%94%D7%A...99%D7%93-456060

התקיפה לא קשורה לבחירות, ימים מתוחים לפנינו\ מאת אלון בן דוד
לא שאי אפשר לחשוד בנתניהו שהיה שמח לתזמן תקיפה כזאת כעת, אבל צה"ל לא יודע, וגם לא היה מסכים, להתאים עצמו ללו"ז הפוליטי
חברי הכנסת שמיהרו אתמול ליחס את התקיפה בסוריה לשיקולים פוליטיים אינם מכירים את התהליך שבו מתקבלת החלטה על פעולה כזאת. זה מעקב ארוך של שבועות, אם לא חודשים, אחרי נתיב הנשק, ותהליך ממושך של הפללת המטרה עד לאישור לתקיפה. זה לא שאי אפשר לחשוד בנתניהו שהיה שמח לתזמן תקיפה כזאת במערכת בחירות. אבל צה"ל לא יודע, וגם לא היה מסכים, להתאים את עצמו ללו"ז הפוליטי.
אחרי שורה של תקיפות נמרצות בסוריה שיוחסו לישראל בשנת 2013 ועוד תקיפה אחת בלבנון בתחילת 2014 , נדמה היה שחלה האטה בהעברות הנשק מסוריה ומאיראן לידי חיזבאללה. אבל בחודש שעבר החלו האיראנים להתרברב שהם מציידים את חיזבאללה בדור הרביעי של טילי פאתח־ 110 , טילים כבדים ומדויקים בעלי טווח של 300 ק"מ. גם סגן מזכיר חיזבאללה טען כי אנשיו התאמנו עלהטילים וכבר החלו לקבל אותם.
הצבה של טילים כאלה בלבנון היא קו אדום עבור ישראל. לפאתח־ 110 (או M-600 בגרסה הסורית) יכולת לאיים משמעותית על האתרים האסטרטגים של ישראל. בעבר כבר נטען כי חיל האוויר השמיד משלוחים של טילים כאלה בסוריה ובסודן. גם פריסה של מערכות נ"מ מתקדמות היא מהלך שישראל תפעיל כוח כדי לסכל אותו. חיזבאללה היה שמח לקבל לידיו מערכות רוסיות מתקדמות כמו SA־17 או SA־22 , וישראל לא מהססת להפעיל כוח כדי למנוע כניסה של מערכות כאלה ללבנון.
נ"מ מתקדם, או "דו־ספרתי" כמו שהוא מכונה בחיל האוויר, עם יכולות פריסה אוטונומיות, יכול להציב בלבנון מארב יעיל למטוסים הישראלים ולהפיל אותם במפתיע. נכון שזו כבר התקיפה השמינית המיוחסת לישראל בסוריה, אבל זה לא מפחית את מידת החשש מתגובה. אמש, בחלקים רבים של ישראל, אפשר היה לשמוע ולראות בשמיים את הדריכות של חיל האוויר. הסבירות שאסד יגיב ישירות מול ישראל בשיגור טיל או מטוס לעברנו – נמוכה מאוד. אין לו שום עניין, במצבו השביר, לפתוח חזית כזאת מול ישראל. אבל עומדות בפניו הרבה דרכי תגובה אחרות, וסביר להניח שגם שותפיו האיראנים והלבנונים דוחקים בו שלא לעבור על התקיפה הישראלית בשתיקה.
זה יכול להיות שוב מטען על הגדר בגולן, ירי קטיושות לחרמון ואולי אפילו לעבר יישוב ישראלי בגולן. חיזבאללה עצמו, שבשנה האחרונה אימץ מדיניות תגובה נגד ישראל באזור הר דב, עשוי ליזום פעולה כזאת או לשלוח ארגון אחר שישגר עבורו קטיושות לגליל. הציר השיעי-איראן-אסד-חיזבאללה-שבעבר נתפס כ'ציר הרשע' בעיני האמריקאים, הפך בשנה האחרונה, למרבה הצער, לנדבך באסטרטגיה האמריקאית נגד דאע"ש.
מאז התמלאו גם האיראנים וגם חיזבאללה בביטחון עצמי. רק לפני חודש ניסה חיזבאללה להרוג חייילים ישראלים בהר דב – איתות ברור שהוא לא חושש מהתגובה. הימים הקרובים יהיו מתוחים בגבול סוריה ובגבול לבנון. אומנם התקיפה המיוחסת לישראל לא תוזמנה עם פתיחת מערכת הבחירות-אבל התגובות שעלולות לבוא בעקבותיה, מסוריה או מלבנון, עשויות לשחק תפקיד משמעותי במערכה הפוליטית.
הכותב הוא הפרשן הצבאי של ערוץ 10
("מעריב", פורסם בתאריך 08.12.14)

http://www.israelhayom.co.il/article/239941

לשמור על ערנות בצפון\ מאת יואב לימור
כל עוד ישראל נמנעת מלקיחת אחריות, הצד המותקף יכול לבלוע את עלבון התקיפה · אין כרגע סימנים לכך שמישהו בצפון - סוריה, לבנון, איראן - מבקש לשנות את תמונת המצב מהיסוד
ישראל שמרה אתמול, כדרכה, על עמימות בעניין התקיפה בסוריה. לא הכחשה, אבל גם לא קבלת אחריות. "לא מתייחסים" היתה התגובה הרשמית, האחידה, של כלל הגורמים.
ההימנעות הישראלית מקבלת אחריות מלווה את כל הפעילות המיוחסת לישראל במב"מ - המערכה שבין המלחמות - מאז תקיפת הכור בסוריה ב־2007 ועד היום. הרציונל ברור: כל עוד ישראל לא אחראית, הצד המותקף (סוריה, סודאן) יכול לבלוע את העלבון; נפנוף ישראלי בהישג לכאורה יחייב אותו להגיב, בשם כבודו שנפגע.
תחת העמימות הזאת ביצעה ישראל בשלוש השנים האחרונות - כך על פי הפרסום - שורת תקיפות בסוריה, מרביתן נגד אמצעי לחימה מתקדמים שיועדו להעברה לחיזבאללה בלבנון. הדבר נעשה תחת המדיניות המוצהרת של שר הביטחון יעלון, שהגדירה שלושה לאווים ברורים: לא להעברת נשק כימי, לא להעברת אמל"ח שובר שוויון (רקטות כבדות ומדויקות, מערכות נ"מ וטילי חוף־ים), לא לפגיעה בריבונות הישראלית.
אפשר להניח שזה גם היה המקרה אתמול - העברה מתוכננת של אמל"ח איכותי לחיזבאללה. אלא שבתקיפה הזאת היו בכל זאת כמה עניינים חריגים: היא בוצעה במקביל בכמה יעדים ובאור יום מלא (ולכן גם צולמה מהקרקע), מה שלא איפשר לסוריה להישאר ב"מרחב ההכחשה" וחייב אותה להודות כי נפגעה. כתמיד, ניתן לשאול האם הם יגיבו.
תגובה כזאת יכולה להיעשות במישרין (סיכוי נמוך מאוד) או בעקיפין - באמצעות ארגוני טרור ברמת הגולן או על ידי חיזבאללה בגבול לבנון. כך נהג חיזבאללה בעקבות תקיפה דומה שבוצעה בפברואר השנה, אלא שאז הותקפה שיירה על אדמת לבנון וחיזבאללה תקף את ישראל בתירוץ שהוא "מגן לבנון". התקיפות אתמול בוצעו על אדמת סוריה, מה שמשחרר לכאורה את חיזבאללה מחובת התגובה, ועדיין - אין מנוס מערנות גבוהה בימים הקרובים בגבול הצפון.
ולמרות זאת, אין כרגע סימנים לכך שמישהו בצפון - סוריה, לבנון, איראן - מבקש לשנות את תמונת המצב מהיסוד. חיזבאללה ממשיך להיות שקוע עמוק במלחמת האזרחים בסוריה, שממשיכה מצידה לתגמל אותו באמצעי לחימה מתקדמים.
התקיפה אתמול מלמדת על מודיעין וכשירות מבצעית מרשימים, אבל גם על גבולות היכולת: צריך להניח שעל כל העברת נשק כזאת שנבלמת, יש כמה שיוצאות אל הפועל.
בשולי הדברים עלו טענות על מניעים פוליטיים לפעולה, על רקע הבחירות לכנסת. ישראל כבר ידעה מלחמות פוליטיות ומבצעים ממניעים פוליטיים, אבל מי שהלינו אתמול (חברות הכנסת יפעת קריב ותמר זנדברג) לא מכירות את המכניזם של מבצעים כאלה. המודיעין והדרישה המבצעית עולים מלמטה - מהצבא, מהמוסד - והדרג המדיני הוא שמאשר, לא להפך. אם מישהו "אשם" בתקיפה בסוריה זה הרמטכ"ל גנץ, נכון לאתמול האדם הכי פחות פוליטי במדינת ישראל.
("ישראל היום", פורסם בתאריך 08.12.14)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 08-12-2014, 17:54
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
כשמצפון תיפתח הרעה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "07.12.14 הטלוויזיה הסורית: צה"ל תקף מטרות בשטחנו"

כשממצפון תיפתח הרעה

כשמצפון תיפתח הרעה\ מאת גל פרל
חורף 2014, האבק שלאחר מבצע "צוק איתן" מתחיל לשקוע, הצפון מתחיל להתחמם, נשאלת השאלה מהו העימות הבא של ישראל והאם היא מוכנה אליו.

מטוס קרב מסוג F-16 בשירות חיל האוויר הישראלי. לא מן הנמנע שמטוסים אלו תקפו בסוריה אתמול

התקיפה המיוחסת לצה"ל אתמול בסוריה נועדה, לפי הדיווחים בתקשורת, למנוע העברת אמל"ח מתקדם לרשות חזבאללה, ככל הנראה טילי נ"מ מסוג S-300. תוצאות התקיפה מעידות על יכולת ביצוע גבוהה ומודיעין מדויק. היתה סיבה טובה להחלטה לפעול דווקא כשהאמל"ח מצוי בסוריה – המשטר הסורי לא יכול להרשות לעצמו חזית מול ישראל, והדבר לא נתפס כהתקפה ישירה על חזבאללה המחייבת אותו להגיב. אך לא רק ישראל משרטטת קווים אדומים, גם חזבאללה סימן כאלו, ובהם כי כל תקיפה ישראלית על אדמת לבנון תגרור תגובה מצדו.

במלחמה, נהוג לומר, יודעים איך נכנסים ולא יודעים איך לצאת. צד אחד מבצע פעולה שהוא מעריך כי יהיו לה תוצאות מסוימות, ואילו הצד השני מגיב אחרת מן הצפוי והדבר מביא, לעיתים ללא שליטת מי מהצדדים, להסלמה רחבה. כך אירע ב-2006 וגם במבצע "צוק איתן", כאשר חדירת 13 מחבלים מהחמאס באמצעות מנהרה סמוך לקיבוץ סופה, הביאה לפתיחת המתקפה הקרקעית של צה"ל.

מוצב חזבאללה שהוקם מטרים ספורים מגדר הגבול, בקרבת היישוב הישראלי דובב.

כל הסממנים מעידים על כך שמשוואת ההרתעה שהתקיימה מול ארגון החזבאללה בשמונה השנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה מתפוגגת. זירות המטענים שהטמין חזבאללה לחיילי צה"ל בסוריה ובהר דב בחודשים ספטמבר-אוקטובר, מעידות כי ביטחונו העצמי של הארגון גבר וכי הוא מוכן כיום להסתכן במה שמכונה "יום קרב" מול ישראל.

זה לא יהיה בבחינת חידוש גדול וכבר התרחש בעבר. בשנת 2005, למשל, ניסה הכוח המיוחד של הארגון לחטוף חיילים. הניסיון סוכל והביא לפריצת יום קרב, שבדיעבד היווה קדימון למלחמת לבנון השנייה. גם ב-2006 היה הארגון מוכן להסתכן בסיבוב התגוששות שכזה. מזכ"ל הארגון, נסראללה, העריך כנראה כי ישראל, בדומה לפעמים קודמות, תגיב באופן מתון ומושכל לחטיפת החיילים רגב וגולדווסר. הוא טעה.

אירועים דוגמת התקיפה בסוריה אתמול ופעולות החזבאללה לאחרונה כנגד צה"ל, מגבירים את גובה הלהבות בחזית הצפונית. ישנם נתונים נוספים שמהווים סיבה לדאגה. חזבאללה אמנם מושקע עמוק בלחימה בסוריה ובדעא"ש, אולם הוא נותר יישות קדמית איראנית שייעודה לאסור מלחמה על ישראל. הבחירות הקרובות בישראל עשויות, כבר באפריל, להביא למצב בדומה לערב מלחמת לבנון השנייה, שהצמרת הביטחונית הישראלית חדשה בתפקידה, ובכלל זה רמטכ"ל שזה עתה נתמנה, אלוף פיקוד צפון שמשמש בתפקידו רק כחצי שנה וכמוהו ראש אמ"ן. ייתכנו גם שר ביטחון חדש וראש ממשלה שונה. מצב של חולשה והיעדר ניסיון שחזבאללה עשוי לנצל לטובתו.

מערך חזבאללה בכפר אל-ח'יאם נכון לשנת 2010. היום הוא מבוצר ומצויד בהרבה

אם יידרש צה"ל לפעול בלבנון הוא ימצא שם כוח לוחם מיומן ומאורגן שערוך היטב בכפרים בעמדות מבוצרות, מצויד באמצעי לחימה מתקדמים והחשוב מכל – צבר ניסיון מבצעי עשיר בלחימה בסוריה. הטופוגרפיה ההררית בלבנון גם היא משחקת לטובתו. בסיבוב הבא עם ישראל חזבאללה יפעיל מז"לטים התקפיים, טילי נ"מ מתקדמים ורקטות ארוכות טווח ובעלות דיוק של 12 ספרות, כפי שהדבר מכונה בצבא. בקיצור האתגר רק גדל והופך מורכב.

מבצע "צוק איתן" הוא אינדיקציה למצב המוכנות של ישראל לאתגר הצפוני. יצוין כי התנהלות הצבא, בדגש על זרוע היבשה והפיקוד הבכיר, היתה טובה בהרבה מאשר במלחמת לבנון השנייה וכי לא תמיד ניתן לנהל מערכה קצרה ותכליתית. אף כי את תוצאות המבצע עוד קשה לשפוט, עתה לאחר ששקע האבק, ניתן לגבש הערכה על מהלכיו ולראות גם את הכשלים.

חיילי גדס"ר נח"ל בבית עליו השתלטו במהלך מבצע "צוק איתן"

בדומה ל"שמורות הטבע" במלחמת לבנון השנייה, גם איום המנהרות לא הובן כראוי וטופל באמצעות אילתורים ממינים שונים. לא ניתן גם להימלט מן העובדה כי צה"ל התכונן למבצע "עופרת יצוקה" 2. בפועל, צמצם הדרג המדיני את התכנית האופרטיבית לכדי תמרון בעומק כשני קילומטרים אל תוך הרצועה. אל"מ במיל' יוצא אמ"ן ציין באחרונה כי התעוזה והנחישות של צה"ל, שהחלו בעבר בטוראי ונעצרו ברמטכ"ל תאב פעולה, אשר היה מרוסן בידי הממשלה. בעשור ומשהו האחרונים, ציין הקצין, רוח הלחימה דועכת וכיום השאיפה לפעולה נעצרת בדרג המח"טים-מג"דים. טענתו היא, כי גם כאשר שאפה למשל, ממשלת אולמרט לפעול במלחמת לבנון השנייה, הרי שלא היה לה שותף במטה הכללי.

בעת המבצע עצרה חטיבה סדירה של צה"ל את התקדמותה עקב שתי היתקלויות מרובות נפגעים, וזאת מבלי שתשתלט על היעדים שנקבעו לה. אין בדבר בכדי להפחית מגבורת הלוחמים והמפקדים או לחלופין, להניח כי כך תפקדו כלל הכוחות במבצע, אולם נשאלת השאלה האם די בשתי היתקלויות קשות לעצור חטיבה לוחמת? צה"ל נתפס תמיד בעיני החברה הישראלית כצבא מצליח, כצבא שלנו בו משרתים "הבנים", אבל האם צה"ל באמת מאומן ומיומן כפי שהוא נתפס בציבור?

מבצר הבופור. הכוחות לא נעצרו למרות קרב קשה ומרובה נפגעים.

השוואה עם קרבות עבר מראה כי צה"ל ידע גם לפעול אחרת. כך למשל, במלחמת של"ג הוטלה על כוח גולני, בפיקוד סא"ל גבי אשכנזי, המשימה לכבוש את רמת ארנון ואת מבצר הבופור בהם התבצרו מחבלי אש"ף. הכוח ספג נפגעים, גם בקרב מפקדיו, אך הפגין נחישות וכבש את היעדים. למחרת, אגב, נע הכוח להמשך משימות.

אין בדברים אלו בכדי להעיד כי הלך ופחת הדור, שכן לא כך הדבר. אולם החשש מנפגעים, היעדר האימונים ביבשה, והשאיפה להכיל את האירועים ולמזער נזקים ככל שניתן, מונעים מן הצבא למלא את משימותיו בשעת מבחן. בכדי למנוע עימות יש לחזק את המוכנות אליו. אמנם עזה לא דומה ללבנון, בה מתכנן צה"ל להפעיל כוחות ואש בסדרי גודל רחבים בהרבה, אולם האתגר הלבנוני מחייב הבנה כי מדובר באירוע בסדר גודל אחר ובמוכנות שונה. הוא עשוי להיות קרוב בהרבה משחושבים.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 08.12.2014)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 11-12-2014, 13:01
  felixg felixg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.14
לא לפי התכנון, אולי כן בפועל
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "האם ניתן להשתמש ב SA3 על מנת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
האם ניתן להשתמש ב SA3 על מנת ליירט טילי אוויר-קרקע כדוגמת פופאי (שבו נטען שהשתמשו בבלוג) ?

ה-SA3 או S-125 Neva/Pechora בשם הרוסי של שנות ה-60 קרוב לוודאי לא מתאים בגלל המכ"מ ומנגנון הזיהוי/נעילה. המטרה הייתה מפציצי ענק ולא הטילים/פצצות שהם נושאים. אבל בגירסה המשודרגת של שנות ה-90/2000 (למשל מה שמצרים רכשה ב-99) יש כנראה יכולות יירוט של טילי שיוט. יש שם מכ"מ חדש לגילוי גופים עם שטח חתך נמוך בטווחים משופרים. הגירסה המשודרגת של היום נקראת Pechora-2M. לפי מכון סטוקהולם לשלום לסוריה יש 12 יחידות של הדגם החדיש, ולא ברור האם וכמה מהישנות שודרגו.
אבל אם כבר ליירט חימוש מונחה אזי יש פתרונות עדיפים. הבסיסי הוא משפחת ה-Buk כאשר הדגם המדובר הוא SA17. לדגם יכולות מפורשות ליירוט טילי שיוט, טילי מונחי קרינת מכ"מ (ARM) וטילי בליסטיים טקטיים עד מהירות מסויימת. לא מתאים כנראה לפצצות מונחות/גולשות ללא מנוע "חם". פופאי מכיל מנוע סילוני וייתכן שמהווה מטרה מתאימה. לפי אותו מכון שבדי בידי סוריה 8 מערכות כאלו. פה מסתיים חלק מערכות ההגנה האוויריות הקבועות (אומנם נייד אך עובד ביחידות מרובות רכבים).
מערכת ניידת ממשפחת ה-Tor שמקוטלג בתור SA15, מדובר ברכב כבד שמכיל מכ"מ, טילים וצוות. מיועד להגנת נקודה וכוח יבשתי מתמרן. בגלל פיתוח מקביל לגירסה ימית (SA-N-9), ומתחרים למשימה ביבשה יצא שטור בעיקרה נפוצה בספינות הצי. בניגוד למערכות הקודמות שמטפלות בחימוש מונחה בצורה "אגבית" ומתרכזות במטוסים, הטור מיועד למטרות "קטנות" כמו מסוקים, כטב"מים, טילי שיוט, חימוש מונחה. לא ידוע אם זמין בסוריה, מרבית הסיכויים שלא.
המערכת המתאימה ביותר היא ה-SA22 שידוע יותר בתור Pantsir-S1. מדובר בפיתוח המשך של הטונגוסקה, אך הודות לכסף של איחוד האמירויות יצאה מערכת שהיא כנראה הכי מתקדמת בעולם לטווח קצר. הרכב מכיל מערכת משולבת של טילים ותותחי 30 מ"מ אוטומטיים. מובנים מספר מכ"מים בתדברים שונים, וכן תוסף אלקטרואופטי אינפרא אדום לעבודה בסביבה עם שיבושים/אמצעים כנגד מכ"מים. המערכת תקבל גם שדרוגים לטיפול בכטב"מים וטילים עם טווח מורחב, הדגם יקרא Pantsir-SM. כמו כן, גירסת זחל גם בפיתוח לפי דרישות כוחות היבשה. בתרגילים המערכת יירטה טילי שיוט ומגוון חימוש מונחה, מיועדת גם נגד מערכות חמקניות. סוריה קיבלה 36 כאלו מתוך 50 שהוזמנו. נטען כי סוריה היא רק תחנת מעבר לאיראן. למערכת הפלה ידועה של מטוס סיור טורקי ב-2012. הודות להצלחת המערכת, הצי הרוסי יקבל גירסה מותאמת לספינות שתחליף את הטור.

לסיכום, יש בידי סוריה מערכות שאמורות להיות מסוגלות ליירט פופאי. כמה המציאות קרובה לתיאוריה, אני לא יכול לדעת.
ישן 11-12-2014, 19:40
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
לפי המקורות (שלי) ברוסיה, הסיפור הוא שישראל ירתה AGM-142....

...על מנת שלא להכנס לאיזור "הריגה" של הגנה אווירית סורית....

http://ic.pics.livejournal.com/imp_.../193504_900.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B4RZ8VJIUAARe6y.jpg

https://pbs.twimg.com/media/B4RZ8Q9IEAE4MmD.jpg

http://ic.pics.livejournal.com/imp_.../193559_900.jpg

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 11-12-2014, 20:02
  felixg felixg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.14
ריכוז תיאורי ביצוע התקיפה

תיאור של מהלך ביצוע התקיפה שנראה רוכז ממקורות ערביים יש בכתבה https://medium.com/war-is-boring/fo...ts-a28cff11323d
להלן תקציר החלקים הרלוונטיים בכתבה:
התקיפה בוצעה על-ידי 2 זוגות של F-15 שטסו במרחקים גדולים בין המבנים ובתוכו כדי להגביר את יעילות השיבוש.סוללות בוק-M2 ירו 2 טילים לעבר הזוג המוביל שהתחמקו על-ידי פנייה, והטילים עקב ל"א לא הצליחו לזהות זאת והחטיאו.הזוג שיחרר את החימוש שפגע בדימאס וחזרו לשמי לבנון. הזוג השני פנה לעבר דמשק, אך הפעם מפעילי הסוללות החליטו לא לירות עד שהמטוסים יתקרבו. בסוף רק סוללות SA3 ירו, אך כדי לפגוע בטילי הפופאי.אחד הטילים הופל (התמונות זמינות במעלה הדיון), הטילים הנותרים פגעו בכלי רכב בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק. הטענה שטילי הפופאי נבחרו כי יש להם ערוץ תקשורת דו-כווני והטייסים כיוונו אותם באמצעות טלוויזיה לכלי הרכב הרצויים. כוח עתודה המתין בשמי לבנון.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:59

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר